Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Uyku apnesi, horlama ve uykuda solunum durması olarak tanımlanıyor. İnsan ömrünün ortalama üçte birini oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşıyor.

Kalitesiz uyku gündüz sürekli uyur halde dolaşma, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetlere yol açarken; yüksek tansiyon, kalpte ritim bozuklukları, felç veya ani gece ölümlerine neden olabilen uyku apnesine de neden olabiliyor.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biridir ve uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku esnasında nefesin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen uyku apnesi gece boyunca defalarca tekrarlayabilir.

Uyku apnesi sırasında, üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme olur. Dil kökü veya yumuşak damağın veya aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesi olarak adlandırılır.

Uyku apnesi sırasında solunum çabası sürse de, bir süre sonra daha da artan bu çaba beyni uyarır ve hava yolu açılır. Solunumu durana kadar horlayan kişi, gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder.

 Gerekli önlemler alınmadığında uyku apnesinin dikkatsizliğe yol çarak trafik kazası riskini 7-8 kat arttırdığı ve iş kazalarına neden olduğu biliniyor. Uyku apnesinin görülme sıklığı %1-4 olsa da, diyabet hastalığının %3, astım sıklığının yaklaşık %5 olduğu düşünülürse ne kadar önemli bir sorun olduğu daha iyi anlaşılabilir.

 Uyku Apnesi Nedenleri

Uyku apnesinin nedeni, boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesidir.

Üst solunum yolundaki darlıklar çocukluktan itibaren, solunum yolunun yıpranmasına sebep olabilir ve bu da uyku apne sendromuna neden olabilir.

Fazla kilolu olmak, büyük bademciklere ve geniz etine sahip olmak da uyku apnesi nedenleri arasında gösterilebilir.  Uyku apnesi sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilir.

Uyku apne sendromu olan kişide horlama, 3-4 kat daha fazla, çok kaba ve gürültülü şekilde gerçekleşir.

Horlamanın yanı sıra nefes darlığı, sık sık iç çekme, el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve uzun süreli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne sendromu yaşayan kişilerde görülür.

Uyku apnesinin tam nedeni sayılmasa da, uyku apne sendromlu hastaların %30-50'sinde hipertansiyon görülmektedir.

 Uyku Apnesi Belirtileri

 Uyku apnesinin belirtilerinden en önemlisi uykuda solunumun durmasıdır.  Diğer uyku apnesi belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

 • Uykuda sırasında huzursuzluk
 • Horlama
 • Sık sık idrara kalkma
 • Terleme
 • Ağız kuruluğu
 • Reflü
 • Tanıklı olarak solunum durmaları

Ayrıca baş ağrısı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, depresyon, sabah dinç uyanamama ve aşırı derecede uykulu olmak ve yorgunluk hali ise uyku apnesinin gündüz gözlenebilen belirtileri arasındadır.

 Uyku apnesi belirtilerinin görüldüğü kişiler gün içerisinde birçok ciddi tablo ile karşılaşılabilmektedir.

Uykuda ani ölüm, inme, kalp krizi ve kalp yetmezliği, eğer hasta obez ise kilo vermede zorluk, akciğer hastalarında solunum yetmezliği, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık, kontrol altına alınamayan diyabet bu olumsuzluklara örnek olarak gösterilebilir.

Bunun yanı sıra, uyku apnesi kişide gündüz sürekli yorgunluk ve konsantrasyon eksikliğine neden olacağı için trafik ve iş kazalarına da neden olabilmektedir.

Uyku Apnesi Testi

 Uyku apnesi testi, hastalığın tespiti ve tedavisi sürecinde en önemli aşamadır. “Polisomnografi” denilen uyku apnesi testi tüm gece boyunca beyin aktivitesinin ve solunumsal olayların kaydedildiği bir testtir.

 Uyku apnesi testi olan Polisomnografi, uyku sırasında beyin dalgaları, göz hareketleri, ağız ve burundan hava akımı, horlama, kalp hızı, bacak hareketleri ve oksijen seviyelerinin ölçümü esasına dayanır. Uyku apnesi testini yaptırabilmek için hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekir.

Test sırasında sırasında vücudun çeşitli noktalarına bağlanan kablolarla alınan sinyaller odanın dışındaki bilgisayara aktarılır.

Sabaha kadar alınan bu kayıtların incelenmesiyle, uyku süresince solunumun kaç defa durduğu, ne kadar süre ile durduğu, durduğunda oksijen değerlerinin ve kalp hızının nasıl etkilendiği ve derin uykuya dalınıp dalınmadığı gibi birçok parametreye bakılabilir.

Uyku Apnesi Nasıl Önlenir?

Uyku apnesi, alınacak basit önemler sayesinde önlenebilir. Hastalık için değiştirilebilir risk faktörlerinden en önemlisi obezitedir. Uyku apnesi kilo verilerek %50 oranında azaltılabilir.

Ayrıca, alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak, sigarayı bırakmak ve sırt üstü yatmamak da rahatsızlığı azaltır.

Horlamayı azaltan ve burun açıklığını sağlayan spreyler veya elastik bantlar uyku apnesi tedavisi için yeterli olmaz.

Uyku Apnesi Tedavisi

 Uyku apnesi tedavisinde ilk yapılması gereken obezite söz konusu ise bu durumun aşılmasıdır. Eğer üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar var ise hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilmesi gerekir.

 İleri derecede uyku apnesi tedavisinde ise pozitif hava basıncı (CPAP) tedavisi uygulanmalıdır.

Tedavi etkisine ve hastanın tercihine göre otomatik ayarlarda düzenleme yapılarak ya da sabit basınçlı cihaza geçilerek hasta takibe alınmalıdır.

CPAP cihazı kullanmakta güçlük çeken ya da hafif derece vakalarda ağız içi aparey ile alt çene öne alınarak dilin geriye düşüp üst solunum yolunu tıkaması önlenebilir.

 Uyku apnesinin özgün tedavisi, hava yolunu devamlı açık tutacak şekilde basınçlı hava veren cihazların kullanımıyla sağlanmaktadır. PAP (pozitif havayolu basıncı) cihazları üst hava yollarının uyku sırasında açık kalmasını sağlayarak uyku apnesini önlemektedir.

Gece boyunca yüze sıkıca oturan silikon bir maskeyle basınçlı hava veren bu cihazlar, başlangıçta hasta için rahatsız edici görünebilmektedir. Buna rağmen, sabah dinlenmiş ve uykusunu almış olarak uyanan hastalar cihazı kolaylıkla kabul etmektedir.

Hastaya hangi cihazın uygun olduğunu tespit etmek ve apnelerin yok olduğu veya minimum sayıya indiğini görmek için ikinci bir gecenin uyku laboratuvarında geçirilmesi gerekmektedir.

  Cihazla uyku apnesi tedavisinin ardından uyku apnesi sorunundan kurtulan kişilerin yaşam kaliteleri yeniden yükselmektedir.

 Uyku Apnesi Beyin ve Kalp Hastalıklarına Yol Açabiliyor isimli makalemiz için tıklayınız!

Güncellenme Tarihi: 20 Ekim 2016Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/uyku-apnesi/

Uykuda kalp krizi korkulu rüyanız olmasın! Uyku bozukluğu yaşayanlar dikkat!

Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Uykuda kalp krizine yakalanmamak için bazı önerilerde bulunan uzmanlar, hangi durumların kalp krizi habercisi olduğunu anlattı. İşte uykuda kalp krizi yaşamamak için yapılması gerekenler…

Uyku düzensizliği olan ve uykusuzluk çekenlerde kalp krizi oranının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Ancak paniğe kapılmaya gerek yok. Zira sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanarak ve uyku kalitenizi artırarak uykuda gelişebilecek kalp krizi riskini en az seviyeye indirebilirsiniz.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, uyku apnesi, diyabet, yüksek tansiyon ve uyku bozukluğu ile panik ve kaygı bozukluğu olanlarda kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu belirtirken “Uykusu düzensiz olanlarda, sık uyananlarda, sık kabus görenlerde uykuda kalp krizi riski fazladır.

Uykunun düzensiz olması, uykunun kalitesini azaltarak nabız ve kan basıncında ani değişimlere yol açar.

Bu durum uykuda kalp krizine yakalanma riskini artırabilir. Uyku bozukluğu yaşayanlar bu konuda profesyonel yardım ve gerekirse ilaç desteği ile uykuyu düzene sokmalıdır” diyor.

Prof. Dr. Ahmet Karabulut 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında yaptığı açıklamada, uykuda kalp krizi riskini azaltmanın 8 yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

GÖĞÜS AĞRISI İLE YATAĞA GİRMEYİN

Kalp krizleri çoğunlukla önceden bulgu veriyor. Göğüste sıkıntı hissi, göğüs ağrısı kalp krizinin en sık gözlenen bulgularından.

Bu şikayetleri belirgin olan kişilerin bu halde yatağa gitmemesi ve muayene olması gerekiyor. Çünkü hafif başlayan bulgular uyku sırasında belirginleşebiliyor.

AKŞAM 9'DAN SONRA YEMEK YEMEYİN

Geç saatte yenilen yemekler, özellikle hamurlu tatlılar kan şekerini ve kandaki stres hormonlarını artırıyor. Özellikle kontrolsüz diyabet hastalarında risk belirgin olarak artış gösteriyor.

Geç saatte acıkıyorsanız bir kase yoğurt ya da ceviz, yer fıstığı gibi bitkisel omega3 içeren besleyici atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz.

SİGARA İÇİP YATAĞA GİRMEYİN

Sigara kalp krizi riskini artıran temel etkenlerden biri. Sigara tiryakileri uyku öncesi genelde sigara takviyesi yaparken, bu durum kan akışkanlığı ve damar yapısında olumsuz etkilere yol açıyor. Özellikle geç saatte yenilen ağır bir akşam yemeğine sigara ya da nargile türü tütün ürünleri eklenerek yatağa girmek uykuda oluşacak kalp krizine davetiye anlamına geliyor.

TANSİYONUNUZU ÖLÇÜN

Gece düşmeyen tansiyon uyku sırasında kalbe ek yük bindiriyor. Özellikle tansiyon değerleri dengesiz olan kişilerin yatmadan önce kan basınçlarını kontrol etmesi çok önemli.

UYKU SAATİNİ KAÇIRMAYIN

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut “Kaliteli uyku kalbin dostu olup, derin ve deliksiz uyku uyuyanlarda kalp krizi riski azalır.

Bunun için özellikle gece 23:00-01:00 arasında uyumak çok önemlidir. Bu dönemde melatonin salınımı en üst düzeyde olup, kişinin daha kaliteli uyku geçirmesini sağlayacaktır” diyor.

UYKU ORTAMINIZA DÜZEN VERİN

Kaliteli bir uyku için yatılan yatağın kalitesi, ortamın nemi, toz oranı önem taşıyor. Uyku ortamınızın havalandırılması, tozdan arındırılması, ısıtma sistemi, nemin düzenlenmesi ve rahat edeceğiniz ortopedik ve hijyenik bir yatak tercih etmeniz uyku kalitenizi artırmada önemli unsurlar.

ATEŞLE YATAĞA GİRMEYİN

Ateşli hastalıklar kalbin üzerindeki yükü artırıyor. Sıklıkla gece saatlerinde artan ateşe çoğu zaman uyku ve ter atma ile çözüm aranıyor. Özellikle kalp damar hastalığı için riski olanlar, yaşlılar ve kalp yetersizliği hastalarında ateşli hastalıklar uykuda kalp krizi riskini artırıyor.

HASTALIKLARI ÖNEMSEYİN

Özellikle uyku apnesi, depresyon, kaygı bozuklukları gibi rahatsızlıklar çoğu zaman dikkate alınmayıp tedaviden de kaçınılıyor. Oysa uyku düzenini bozan, uykuda kalp krizi riskini artıran bu durumlar için mutlaka sosyal ve profesyonel destek alınması gerekiyor.

Yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların tedavilerini aksatmamanız, düzenli kontrollerinizi yaptırmanız şart.

UYKUDA KALP KRİZİ NASIL BULGU VERİYOR?

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut “En sık izlenen bulgu göğüste sıkıntı hissi ve çarpıntı ile uyanmaktır. Bu duruma genelde soğuk terleme eşlik eder. Bunun yanında boyun bölgesine yayılan göğüs ağrısı, güçsüzlük hissi, baş dönmesi ek olarak izlenebilir.

Bu şikayetlerle uyanan kişilerin özellikle tuvalete giderken dikkatli olmaları önerilir. Zira, tuvalet sırasında baş dönmesi ve baygınlık gelişebilir. Şiddetli kalp krizlerinde ölümcül ritim bozuklukları tetiklenebilir. Belirtilen şikayetlerle uyanan ve şikayetlerinin şiddeti artarak devam eden kişilerin ambulans çağırması ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilir” diyor.

Источник: https://www.mynet.com/uykuda-kalp-krizi-korkulu-ruyaniz-olmasin-uyku-bozuklugu-yasayanlar-dikkat-110104421658

Uykuda kalp krizine yakalanmamak için..

Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Uyku düzensizliği olan ve uykusuzluk çekenlerde kalp krizi oranının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Ancak paniğe kapılmaya gerek yok.

Zira sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanarak ve uyku kalitenizi artırarak uykuda gelişebilecek kalp krizi riskini en az seviyeye indirebilirsiniz. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr.

Ahmet Karabulut, uykuda kalp krizi riskini azaltmanın 8 yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Uyku apnesi, diyabet, yüksek tansiyon ve uyku bozukluğu ile panik ve kaygı bozukluğu olanlarda kalp krizi riski daha yüksek oluyor. Uykusu düzensiz olanlarda, sık uyananlarda, sık kabus görenlerde uykuda kalp krizi riski fazladır.

Uykunun düzensiz olması, uykunun kalitesini azaltarak nabız ve kan basıncında ani değişimlere yol açar. Bu durum uykuda kalp krizine yakalanma riskini artırabilir.

Uyku bozukluğu yaşayanların bu konuda profesyonel yardım ve gerekirse ilaç desteği ile uykuyu düzene sokmaları gerekiyor.

1. Göğüs ağrısı ile yatağa girmeyin

Kalp krizleri çoğunlukla önceden bulgu veriyor. Göğüste sıkıntı hissi, göğüs ağrısı kalp krizinin en sık gözlenen bulgularından. Bu şikayetleri belirgin olan kişilerin bu halde yatağa gitmemesi ve muayene olması gerekiyor. Çünkü hafif başlayan bulgular uyku sırasında belirginleşebiliyor.

2. Akşam 9’dan sonra yemek yemeyin

Geç saatte yenilen yemekler, özellikle hamurlu tatlılar kan şekerini ve kandaki stres hormonlarını artırıyor. Özellikle kontrolsüz diyabet hastalarında risk belirgin olarak artış gösteriyor. Geç saatte acıkıyorsanız bir kase yoğurt ya da ceviz, yer fıstığı gibi bitkisel omega3 içeren besleyici atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz.

3. Sigara içip yatağa girmeyin

Sigara kalp krizi riskini artıran temel etkenlerden biri. Sigara tiryakileri uyku öncesi genelde sigara takviyesi yaparken, bu durum kan akışkanlığı ve damar yapısında olumsuz etkilere yol açıyor. Özellikle geç saatte yenilen ağır bir akşam yemeğine sigara ya da nargile türü tütün ürünleri eklenerek yatağa girmek uykuda oluşacak kalp krizine davetiye anlamına geliyor.

4. Tansiyonunuzu ölçün

Gece düşmeyen tansiyon uyku sırasında kalbe ek yük bindiriyor. Özellikle tansiyon değerleri dengesiz olan kişilerin yatmadan önce kan basınçlarını kontrol etmesi çok önemli.

5. Uyku saatini kaçırmayın

Kaliteli uyku kalbin dostu olup, derin ve deliksiz uyku uyuyanlarda kalp krizi riski azalıyor. Bunun için özellikle gece 23:00-01:00 arasında uyumak çok önemli. Bu dönemde melatonin salınımı en üst düzeyde oluyor, kişinin daha kaliteli uyku geçirmesini sağlıyor.

6. Uyku ortamınıza düzen verin

Kaliteli bir uyku için yatılan yatağın kalitesi, ortamın nemi, toz oranı önem taşıyor. Uyku ortamınızın havalandırılması, tozdan arındırılması, ısıtma sistemi, nemin düzenlenmesi ve rahat edeceğiniz ortopedik ve hijyenik bir yatak tercih etmeniz uyku kalitenizi artırmada önemli unsurlar.

7. Ateşle yatağa girmeyin

Ateşli hastalıklar kalbin üzerindeki yükü artırıyor. Sıklıkla gece saatlerinde artan ateşe çoğu zaman uyku ve ter atma ile çözüm aranıyor. Özellikle kalp damar hastalığı için riski olanlar, yaşlılar ve kalp yetersizliği olanlarda ateşli hastalıklar uykuda kalp krizi riskini artırıyor.

8. Hastalıkları önemseyin

Özellikle uyku apnesi, depresyon, kaygı bozuklukları gibi rahatsızlıklar çoğu zaman dikkate alınmayıp tedaviden de kaçınılıyor.

Oysa uyku düzenini bozan, uykuda kalp krizi riskini artıran bu durumlar için mutlaka sosyal ve profesyonel destek alınması gerekiyor.

Yüksek tansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların tedavilerini aksatmamanız, düzenli kontrollerinizi yaptırmanız şart.

 

En sık izlenen bulgu göğüste sıkıntı hissi ve çarpıntı ile uyanmaktır. Bu duruma genelde soğuk terleme eşlik eder. Bunun yanında boyun bölgesine yayılan göğüs ağrısı, güçsüzlük hissi, baş dönmesi ek olarak izlenebilir. Bu şikayetlerle uyanan kişilerin özellikle tuvalete giderken dikkatli olmaları önerilir.

Zira, tuvalet sırasında baş dönmesi ve baygınlık gelişebilir. Şiddetli kalp krizlerinde can kaybına neden olabilecek ritim bozuklukları tetiklenebilir. Belirtilen şikayetlerle uyanan ve şikayetlerinin şiddeti artarak devam eden kişilerin ambulans çağırması ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor.

Video: Kimler kalp krizi riski taşır?

İlginizi çekebilir

Bahar ayları kalp krizine davetiye çıkarıyor

Soğuk ve rüzgarlı havalarda kalp krizi riski artıyor

Kalp krizinin ilk belirtisi göğüs ağrısı

Kadınlarda kalp krizi riskini artıran etmenler

Kalp krizi nedenlerini biliyor musunuz?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/uykuda-kalp-krizine-yakalanmamak-icin

Uyku Apnesi Belirtileri Tedavisi Nasıl Geçer

Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Uyku apnesi halk arasında horlama olarak bilinen bir durumdur. Bir çok bireyin başına gelebilen ve önemli sonuçlar doğurması mümkün olan bir problemdir.

Horlama nefes alma anındaki havanı küçük bir bölümden geçme sırasında çevresindeki yapılara değerek çıkan titreşimlerin birleşmesi ile oluşur. Darlık arttıkça horlamanın şiddeti de artmaktadır.

Toplum içerisinde yetişkin insanların %40’ında horlama görülmektedir. Dikkat edilmesi gerekilen nokta da yaşamı tehdit eden ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Horlama Tehli midir?

Horlama genellikle sırt üstü yatarken ortaya çıkan ve yorgunluğun boyutu ile artan bir sestir. Bazı zaman aralıklarında hiçbir şekilde kesinti olmadan devam edebilmektedir. Horlamanın tehli olup olmadığı sizler evinizde karar verebilirsiniz.

Uyku sırasında solunum düzensizliği yaşamanız ile uykunuz bölünmüyorsa bu tip horlamaların zararsız olduğu düşünülebilir. Bunun yanında horlamanın yaş ilerlemesi ve kilo alınması sonucu oluşması ile uyku sırasında sizi uyandırıyor ve ya çok büyük sesler çıkarıyor ise doktora görünmenizde fayda vardır.

Horlama tehli midir sorusunun en önemli cevabı aslında sizi elinizde olan bir durumdur.

Uyku Apnesi Belirtileri

Kökeni Yunanca’dan gelen apne kelimesi nefessizlik anlamına gelir. Uyku Apnesi Sendromu Nedir sorusunun cevabı da yazımızın başında açıkladığımız gibi uyku sırasında nefes almanız halinde havanın dar bir yerden geçerek yumuşak dokularda oluşturduğu ses titreşimleridir diyebilir.

Uyku apnesi bir süre sonra kendini tıkayıcı uyku apne sendromuna çevirebilir. Uyku sıraısnda sık bir şekilde nefes kesilmesi, şiddetli horlama bu sendromun içerisinde bulunan belirtilerdir. Her insanda apne oluşabilmektedir. Bu durumun kontrol altına alınması önemli bir olaydır.

Uyku sırasında en fazla 35 kere ve ya her saat içerisinde 5 kere apne olması normal bir durumdur. Bu ortalamanın ileriki yaş aralıklarında daha fazla olması da yaş aralığının verdiği bir yorgunluktan kaynaklanır.

Nefes durması anında kandaki oksijen miktarının azalıp, tekrar geldiğinde ise kalbin kanı tekrar pompalaması ile çalışması kolay bir olay değildir. Tansiyon yükselip, nefes alma olayı düzensizleşir. Gece uyku sırasında bu şekilde ki tansiyon yükselmeleri bundan kaynaklı bir durumdur.

Uyku apnesi sendromu ile kalp düzensiz bir şekilde çalışır ve birkaç saniyeliğine durma gösterebilir. Uyku sırasındaki ani ölümlerin sebeplerinden biriside budur.

Uyku Apnesi Nasıl Geçer

Uyku apnesi sendromu gece içerisinde yüzlerce kez birbirini tekrar edebilir. Bazı kişilerde uyku sürelerinin büyük bir bölümü nefes alınmadan gerçekleştirilir.

Evli çiftlerin rahatlıkla fark edebileceği apne olayı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Nefesin her kesilmesi ile kısa süreli uyanıklık dönemi gerçekleştirilir. Bu uyanıklık dönemini kişi algılamakta zorluk çekebilir.

Bu uyanmalar ile uykunun derinliği önlenmiş olup dinlendirici bir uyku çekilmesi neredeyse imkansız hale gelir.

Nefes alma problemi yaşayan birey yatak içerisinde çok terleyip, sürekli olarak yön değişikliği yapar. Bu vücudun kendini toparlaması için bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizma içerisinde vücut nefes almaya çalışırken çok zorlandığı için terleyerek bir tepki gösterir.

Yatak içerisinde sürekli olarak dönmekte uygun yatış pozisyonu sağlamak adına vücudun verdiği diğer bir tepki ürünüdür. Hastalık sebebinde ötürü uyanmalar gerçekleşir ve en az iki defa tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir.

Bütün bunların birleşmesi ile uykunun kalitesinde ciddi bir azalma ve yorgunluk elde edilir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Nedir?

Vücudun doğuştan yapısının küçük olması ve ya nefes alma organının dar olmasından kaynaklı olarak oluşabilmektedir.

Yaşlılarda destek dokuların gevşemesinden kaynaklı olarak solunum yollarının daralması, çevresindeki dokuların zarar görmesi ve ya yağ birikmesi sonucunda nefes tarlığı oluşabilmektedir.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Nedir sorusunun içerisinde tıkayıcılık nefes sırasında vücudun gösterdiği direnç olarak algılanabilir. Nefes borusunda oluşan ters bir basınç ile bu hastalık dışarıya yansıyabilir.

Uyku Apnesi Sonuçları

Gece uykusu her zaman için dinlendirici ve düzenleyici etkileri olan bir zaman aralığıdır. Hasta ne kadar uyursa uyusun horlamanın etkileri ile vücut tüm gece yorularak uyumamış hissi yaratabilmektedir. Sabah uyanma anında şiddetli bir baş ağrısı, ağız kuruluğu gibi şikayetler ile kalkınması mümkündür.

Yorgunluk sonucunda gün boyu devam eden unutkanlık, dikkat eksikliği ve verimsiz çalışma ile sıkıntılı bir gün geçirir. Uyku apnesi sonuçları arasında bulunan ve insan yaşamının olumsuz etkileyen diğer bir konuda yüksek tansiyon, kalp krizi riski, beyin damarlarında oluşan tıkanıklık gibi ciddi problemler yaşanabilmektedir.

Gündüz saatlerinde uyuklamada uyku apnesi sonuçları içerisindedir.

Uyku Apne Tanısı

Gece uyurken sürekli olarak horlayan insanlar, uyku sırasında nefes durmaları, yeterli süre uyunması halinde bile sabahları yorgun uyanmak, uyku alınamaması gibi problemler yaşayan kişiler bir doktora başvurmalıdır.

Bu kişilerin uyku laboratuarlarında bir müddet kalarak hangi saat aralıklarında ve ya gece içerisinde kaç defa horladıkları hesaplanıp bunlara uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Uyku Apne Tanısı ile birey hem kendi hem de çevresinde uyuyan insanların sağlığını düşünerek hareket eder. Bu denli bir tanı sonucunda tedavi yöntemi belirlenip uygulanmaya başlanır.

uyku apnesi nasıl geçer

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir

Basit horlama olarak adlandırdığımız uyku sırasında olan 30-35 defalık horlamaların herhangi tıbbi tedavisi bulunmamaktadır. Bu horlamaların engellenmesi için kişi kendi hayatında bir takım değişiklikler ile hareket etmelidir.

Basit uyku apnesinintedavi yöntemleri arasında boyu yüksek yastıkta yatma, alkol alımının azalması, sırtüstü yatma eyleminin engellenerek başka pozisyonlarda uyunması gibi uygulamalar yapılabilir.

İşin ileri bir boyuta taşındığı tıkayıcı uyku apne sendromunda olan bir kişi ilse derecesine göre tedavi edilmektedir. Derecelendirilmiş sistem yeni başlangıç ve ya kolay halledilebilir bir durum içerisindeyseler hava yolunu genişletme ameliyatları yapılabilir.

Safha olarak ilerlemiş bir sendromda olan kişiler uyku süresi boyunca hava kompresörü kullanmalıdır. Burun tarafında çekilen havanın basınçlı bir şekilde verilmesi, üst solunum yollarının sürekli olarak açık kalmasını sağlayıp kişinin daha rahat bir uyku çekmesini sağlar.

Bu kompresörün uzun süreli kullanımı sonucunda kilolu insanların büyük ölçülerde zayıflaması sağlanır. Aleti kullanıp da kilo veren bireyler belirli bir süresinin ardından aleti kullanmaya ihtiyaç duymazlar.

Источник: http://saglikloji.com/uyku-apnesi-belirtileri-tedavisi-nasil-gecer/

Gece Uyurken Kalp Krizi Geçirilmesi ve Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Daha çok uyku apnesi yaşamakta olan kişilerin, bu hastalığa bağlı olarak uykuları sırasında kalp krizi geçirme ihtimalleri artmaktadır.

İçindekiler

 • Kalp Krizi
 • Uykuda Kalp Krizi Belirtileri
 • Uyku Apnesi ve Kalp Krizi

Kalp Krizi

Milyonlarca insanın hayatını tehdit eden kalp krizinin kalpteki kan akışının aniden engellenmesi sonucunda meydana gelecektir.

Bu durum içerisinde kan alımı kalp oksijeni gerçekleştirememesi durumunda meydana gelecektir. Bu durum da bir an önce tedavi edilmesi ve kalbin bütün kaslarına kan pompalanması gerekmektedir.

Aksi durum içerisinde kalan hastaların kalp kasındaki hücrelerin ölümü ile sonuçlanacaktır.

Kalp uyku esnasında daha kolay bir şekilde atmaktadır. Kişinin herhangi bir aktivitesi olmadığından yorulmaz. Fakat bu durumda bile tansiyon ya da kalp atış hızında düşük olmalar söz konusu olabilir. Bununla birlikte uyku esnasında kalp krizi geçirmek mümkün olacaktır. Çoğu insan uyurken şiddetli bir kalp ağrısı nedeniyle uyanmaktadır.

Kalp krizinin bir takım komplikasyonları da bulunmaktadır. Bir kriz sonrasında kişilerin kalbinde oluşan zarar çok büyük olacaktır. Dokunun zarar görecek olduğunu unutmamalısınız. Kalp rüptürü olarak bilinen kalp kası bölgesinin yırtılması sonucunda kalbin bir bölümünde delik olmasına neden olacaktır. Bu yırtılma genellikle ölümcül olma ihtimali de vardır.

Kalp krizini her zaman için önlemenin de yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için sizlerde doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız ve doktor tarafından sizlere reçete edilen ilaçlar aksatılmadan içilmesi gerekmektedir.

Özellikle de ailesinde kalp krizi öyküsü olan kişilerin bu konuda çok dikkatli olması ve yaşam tarzında değişikliğe gitmeleri de gerekmektedir. Sigara içmemeli ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Uykuda Kalp Krizi Belirtileri

Kadınlarda ciddi bir şekilde kalp krizi yaşanmadan önce uyku bozukluklarının olması da söz konusu olacaktır. Bu kişiler hayatı içerisinde gece uykuları esnasında yaşadığı birçok sorun meydana gelecektir.

Kalp krizine uykuda yakalanacak bir kişinin gece birçok belirtisi olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca uykuya dalma konusunda da başarılı olamayacaktır.

Çünkü hiçbir şey yapmasa bile o kadar çok yorulacaktır ki bu kişilerde ciddi oranda uykuya dalma zorluğu yaşamalarına neden olacaktır. Uykuda kalp krizinin belirtileri şunlardır:

Gece Terlemeleri: Geceleri ter içerisinde kalmak ve soğuk soğuk terlediğiniz hissetmeniz büyük oranda sizlerin kalp krizine eşlik ettiğinin habercisi olacaktır. Aniden uyanmak ve terlediğiniz fark etmek bu durumu ciddiye almanız gerekmektedir.

Birçok kişinin hayatı içerisinde vücudunun biyokimyasalları salınması sonucunda kan dolaşımına karıştığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bu durum içerisinde de kişinin uyku sırasında bazıları çok fazla terleyecektir.

Bu durum tabii ki sizlerin aşırı kalın giydiğiniz zaman da olabileceği unutulmamalıdır. 

Göğüs Ağrısı: Kalp krizinin en yaygın ve bilinen nedenlerinden bir tanesi göğüs ağrısı olmaktadır. Birçok insan şiddetli olan göğüs ağrısı sonucunda uyanmaktadır.

Bu durum karşısında kalan bir kişinin diğer belirtileri de yaşayıp yaşamaması çok önemli olmaktadır.

Özellikle de bu kişilerin nefes darlığı şikayetinin olup olmadığı ve göğüste oluşan ağrının yaygınlaşması durumunda kişiyi uykusundan uyandıracaktır. 

Uyku Apnesi ve Kalp Krizi

Uykuda kalp krizi geçirilmesinin en büyük nedenleri içerisinde hastanın uyku apnesi sorununun olmasıdır. Kişilerin uyurken nefes almayı bırakması gibi nedenlerin sonucunda kalbe oksijen ulaşmaması durumunda meydana gelecektir.

Uyku apnesi sıklıkla koroner arter hastalığının oluşmasına neden olmaktadır. Kişilerin arterlerinde ki kolesterol ağır plakların oluşmasına neden olacak ve kalbe oksijen kısa bir süreliğine de olsa ulaşamayacak olduğundan damarların tıkanmasına neden olacaktır.

Birçok kişinin konjestif kalp yetmezliği yaşamakta olduğu da bilinmektedir. Bu durum içerisinde kalp çok ciddi oranda zayıflayacak ve pompa yapmamaya başlayacaktır. Kanla dolduramayacak olduğundan böbrek gibi organlara kan gidemeyecektir.

Bu durum içerisinde de vücudun belli bölgelerinde sıvı birikimi olmasına neden olacaktır.

Uyku apnesi sırasında kişilerin kalbinin durması söz konusu olacaktır. Kardiyak arrest olarak adlandırılan bu durum kalbin ani bir şekilde elektriksel arızalanmasına sebebiyet verecektir. Bu durum sıklıkla kalbin kan pompalamadan hızlı bir şekilde atmasına neden olacaktır. Tedavi edilmesi gereken çok ciddi bir hastalıktır. Birkaç dakika sürmesi durumunda hayati teh oluşturacaktır.

Uyku apnesinin bir diğer neden olacağı hastalık ise yüksek tansiyon olmaktadır. Damarlardan akan kanın gücü sürekli olarak yüksek olmasına neden olacaktır. Bu durum ise kalbinizi çok yakından etkileyecektir.

Sessiz bir şekilde gelişen uyku apnesi obezite diyabet gibi hastalarda daha sıklıkla görülmekte olan bir rahatsızlıktır.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir durum olduğundan sıklıkla 40 yaş üzerinde olan ve ailesinde uyku apnesi sorunu olan sigara tüketen kişilerde daha çok görülmesi ile bilinmektedir.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/uykuda-kalp-krizi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.