Uyku Bozukluklarının Sağlığa Etkisi Nedir?

içerik

Uyku Bozuklukları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Uyku Bozukluklarının Sağlığa Etkisi Nedir?

Uyku insan yaşamının 3 te birini kapsayan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Uyku bozuklukları, birçok psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabileceği gibi, sadece uyku bozukluğu olarak da görülebilir.

Uyku sadece zihinsel yaşamın bir parçası değil, aynı zamanda hormonal düzlemde de önemli rol oynayan bir süreçtir, bu nedenle uyku bozukluğunun nedenleri bulunarak en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklar uyku bozuklukları yapar. Bu gibi psikolojik rahatsızlıkların nedeni saptanmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Uyku bozukluğu neden olur?

Uykusuzluğa neden olan faktörler oldukça fazladır. Uykusuzluk eğilimi kalıcı stres, alkol, sigara, kafein, çalışma saatleri, egzersiz, uyku hapları, fazla sesli ortam, ışık ve benzeri birçok faktör nedeni ile oluşabilir.

Uykusuzluk eğiliminin neden olduğu uyku bozukluğu nedir? Bazı insanlar stresli ve sıkıntılı dönemlerde diğer insanlara göre daha fazla uyku bozukluğu yaşarlar. Kişinin uykusuzluk geliştirmeye yatkın olduğunu ve bunun çok uzun sürmeyeceğini bilmesi, uykusuzluk geliştiğinde bu durum ile baş etmede faydalıdır.

Kalıcı stres kaynaklı uyku bozukluğu nedir?: Aile problemleri, ciddi bir hastalığı olan çocuk varlığı veya sevmediği bir işinin olması uyku bozukluğu yaşamada etkilidir. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkmayı öğrenmek uykusuzluğu önlemede yardımcıdır.

Alkol kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatmadan önce içilen bir bardak şarap uyumaya yardımcı zannedilse de, kişiyi tüm gece boyunca sık sık uyanma problemleri yaşatır.

Kafein kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Kafein insanları uyanık tutar. Eğer gece kahve içilirse uykuya dalmada sıkıntı oluşturmasa bile, uykunun daha az dinlendirici olmasına sebebiyet verir.

Çalışma saatlerine bağlı uyku bozukluğu nedir? Vardiyalı olarak çalışılıyor ise uyku problemi yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum, çalışma saatleri sürekli değişen kişiler için daha fazla sorun haline gelir.

Hafta sonlarında da hafta içinde yaşandığı gibi yaşamak, uyku problemi yaşamamak için önemlidir. Bu sayede vücut, ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını karıştırmaz ve uyku sorunu daha az olur.

Her sabah aynı saatlerde uyanmak ve her akşam aynı saatlerde yatmak uyku bozukluğu yaşanmasını önleyebilir.

Egzersiz kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Dinlenme ve sakin bir yaşam tarzı ile uykusuzluğun önlendiği düşünülse de, çok az ya da hiç egzersiz yapmayan insanlar geceleri uykuya dalma güçlüğü çekerler.

Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz ve yürüyüş sayesinde daha iyi uyumak mümkündür. Egzersiz yapmak için gün içinde en uygun zaman öğleden sonradır. Yatma zamanına yakın egzersiz yapılmamalıdır.

Yatma zamanı ile egzersiz arasında en az 2 saat geçmelidir.

Uyku hapları kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Doktor tavsiyesi olmadan uyku hapı kullanılmamalıdır. Bazı uyku ilaçları her gün kullanıldığında, birkaç hafta sonra hiç bir fayda sağlamaz.

Ses (gürültü) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Yakın yerden gelen araba sesleri, uçak sesleri, televizyon sesi ve diğer sesler uyanmaya neden olmasa da uyku kalitesini bozarlar.

Işık (aydınlık) kaynaklı uyku bozukluğu nedir? Yatak odası mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Gündüzleri uyunacak ise perdeler, panjurlar iyice kapatılarak oda karanlık hale getirilmelidir. Işık gözler kapalı olduğu halde gözlere ulaşır ve uykuyu dağıtabilir.

Uyku bozukluğu neden olur

Gündüzleri aşırı uyku hali neden olur?

Kişi uyanıkken dayanamadığı uyku isteği yaşıyor ise bu durum hastalık belirtisi olabilir. Gündüzleri meydana çıkan bu durum pek çok hastalığa bağlı gelişebilir.

 • Narkolepsi
 • Fokal lezyon
 • Prader-Willi sendromu
 • Miyotonik distrofi (kas hastalığı)
 • Ensefalit (beyin iltihabı)
 • İMSS hipersomnisi
 • Serebral palsi
 • Kafa travması
 • Serebral radyoterapi
 • Nörolojik hastalıklar
 • Yüksek ateş
 • Metabolik hastalıklar
 • Endokrin hastalıklar
 • Sistemik hastalıklar
 • İlaçlar
 • Psikiyatrik hastalıklar
 • Şizofreni
 • Mevsimsel affektif bozukluk (mevsimsel depresyon)
 • Uyku deprivasyonu
 • Sosyal faktörler
 • Sirkadyen ritim bozukluğu
 • Geceleri uyku bölünmesi varlığı
 • Geceleri ışıklı ve gürültülü ortamda uyuma
 • Geceleri ağrı çekme
 • Geceleri huzursuz olma
 • Jet lag gibi bir çok neden ve rahatsızlık gün içinde kişinin kendisini hep uykusuz hissetmesine ve gün boyunca uyku haline neden olur.

Uyku bozukluğu türleri

Genel olarak tüm dünyada yaygın kabul edilen ICSD-2 uyku bozukluğu sınıflaması 85 uyku bozukluğu tipini içermekte ve 8 ana grup sınıflandırmadan oluşmaktadır.

 1. İnsomnialar
 2. Uykuda solunum bozuklukları
 3. Solunum bozukluğuna bağlı olmayan uyku bozuklukları
 4. Hipersomnialar
 5. Sirkadyen ritim bozuklukları
 6. Parasomniler
 7. Uyku ile ilişki hareket bozuklukları
 8. İzole semptomlar ve normal varyantları
 9. Diğer uyku bozuklukları şeklinde sınıflandırılır.

İnsomnia nedir? İnsomnia veya uyuyamama hastalığı bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyu sürekli uyuyamama sorunlarını içerir. Hastalar genellikle gözlerini kapatamadığından veya yatakta sürekli dönmekten şikayet ederler.

Uykuda solunum bozuklukları nedir? : Uykuda solunum bozuklukları denildiğinde, uykuda solunumun kesilmesi ile ilgili 13 farklı hastalıktan bahsedilir. Uykuda solunum bozuklukları önemli bir hastalık grubudur. Uykuda solunum bozukluğu uyku sırasında ardı sıra tekrarlayarak nefesin tamamen durması, nefes alıp vermenin azalması, solunumun sığlaşması söz konusudur.

Bu durumda kanda oksijen düşer, bazı hastalarda kanda karbondioksit yükselir, kalp ritmi bozulur, beyne giden oksijen azalır. Yani uykuda solunum bozukluğunun tipi ne olursa olsun, vücutta, beyinde ve özellikle kalp damar siteminde fırtınaların koptuğu anlamına gelebilir. Uykuda solunum bozuklukları belirtileri benzer özellik gösterirken, tedaviler farklı olabilir.

Hipersomnia nedir? Hipersomnia gün içinde çok fazla uyuma ya da gece uykusunu gündüze çevirmektir. Hipersomnia sorunu olan kişi geceleri yeteri kadar uyusa da, gün içinde uyuma isteğini karşı koyamaz. Hipersomnia tedavisi mümkün bir uyku bozukluğudur.

Sirkadyen ritim bozukluğu nedir? Sirkadyen ritim merkezi beynin orta bölümünde bulunan bir nevi saat görevi yapan bir bölümüdür. Bu saat dış ortamlardan ve vücuttan algıladığı sinyallere göre uykunun başlamasını veya bitmesini sağlar. Bu saat, ışık ve karanlık sistemine göre kendini ayarlar.

Sirkadyenin ritminde gelişen değişiklikler, kişisel uyku sirkadyen sürecinin 24 saatlik sosyal ve fiziksel çevre arasındaki ayar bozukluğuna neden olarak tekrarlayıcı veya uzun süreli uyku ritmi bozukluğu ile seyreden hastalıklara yol açar. Uyku ritim bozukluklarında ana belirtiler; uyunması gereken saatlerde uyuyamama, uyunmaması gereken saatlerde uyanık kalamama gibi belirtilerdir.

Parasomnia nedir? Genellikle çocukluk çağlarında başlayan, erişkinlik döneminde kendiliğinden azalan, bazen erişkinlikte de ortaya çıkan uyku sırasında davranış bozukluğudur. Parasomnilerin gelişimi hakkında net bir bilgi yoktur.

Bazı verilere göre merkezi sinir siteminin olgunlaşma dönemi ile ilgili olduğu bildirilmektedir. Parasomnia genel olarak 4 türde kendini gösterir.

Kabus bozukluğu, uyku terörü bozukluğu, uyurgezerlik bozukluğu ve adlandırılamayan parasomnia gibi türleri vardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları nedir? Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları uykuya dalma ve sürdürmeye neden olan huzursuz bacaklar sendromu dışında, kişinin kendisinin fark edemeyeceği ve kötü kaliteli uykuya neden olan hastalıklardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacaklar sendromu, uykuda periyodik hareket bozuklukları, uyku ile ilişkili bacak krampları, uyku ile ilişkili diş gıcırdatma, uyku ile ilişkili ritmik hareket bozuklukları) şeklinde sınıflandırılabilir.

Uyku bozukluğu türleri

Uyku bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Uyku şikayeti haftalarca, aylarca sürüyor ise mutlaka bir hekime baş vurmak gerekir. Öncelikle aile hekimine danışarak hangi bölüme gidileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Uyku şikayetleri ev ile ilgili, iş ile ilgili, eş ile ilgili veya benzeri durumlar ile ilgili ise tedavi bu durumlara yönelik ya da kısa süreli ilaç kullanımı ile yapılabilir.

Haftalarca, aylarca süren uyku bozukluğu sorunu için uyku merkezlerine ya da bu konuda deneyimi olan psikiyatriste başvurulması ve nedenin iyi araştırılarak nedene yönelik tedavi edilmesi gereklidir.

Uyku bozuklukları tedavisi

Uyku bozukluklarının tedavisi hastalığın türüne, nedenlerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı değişiklik gösterir. Eğer uykuya dalma zorlukları psikiyatrik sıkıntılara bağlı ise öncelikle bu psikiyatrik bozukluklar tedavi edilir.

Uyku bozukluğu, uyku apnesi gibi horlama, ritim bozukluğu, gece uykuda nefes kesilmesi gibi bir duruma bağlı ise bu durum gerekli uzmanlar tarafından teşhis edilir ve nedene yönelik tedavi yapılır.

Stres ile veya psiklojik sorunlar ile ilgili uykuya dalma ya da uyanma sorunları var ise bu durum psikiyatrist veya psikoloğun birlikte çalışması ile tedavi edilir.

Yani uyku bozuklukları tedavisi hastalıklara ya da bu duruma neden olan durumlara yönelik yapılır.

Yeterli uyku süresi nedir?

Bir insanın dinlendirici bir uyku uyuyabilmesi için hem uyku süresinin yeterli olması hem de uyku kalitesinin iyi olması gerekir. Her insanın uyuması gereken süre genetik olarak belirlenir. Bazı insanlar 3-4 saat, bazı insanlarda 8-12 saat uyuyabilir. Uykunun süresi kişiden kişiye farlılık gösterir. Bu nedenle insanlar kendisi için uygun süreyi kendileri ayarlamalıdır.

İnsanlar neden uyur?

İnsanlar ve beyni olan bütün canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku denilen bir süreç geçirirler.

İnsanlar milyonlarca yıl öncesinden bu güne gündüz ayakta kalıp gece uyumayı seçmişlerdir ve her insan yaşamını normal sürdürebilmek için uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku beyin için gerekli bir fonksiyondur.

Beyni bir bilgisayar gibi düşünecek olursak, uyku sırasında beyin dışarıdan gelen verileri değil, vücuttan ve beynin içinden gelen verileri değerlendirir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/uyku-bozukluklar-nedenleri-ve-tedavisi/

Uyku bozukluğu nedir? Neden kaynaklanır?

Uyku Bozukluklarının Sağlığa Etkisi Nedir?

Hayatımızın önemli bir parçası olan uyku, sosyal yaşantımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için önem taşımaktadır.

Uykunun, günlük yaşamın kesintiye uğratması olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

Uykusuzluk nedir?

Uykusuzluk denildiğinde; ya uykuya dalma da güçlük ya da uykuyu sürdürmede problem yaşama akla gelir.

Dolayısıyla uykusuzluk (insomnia) toplumda her yaşta, üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Her şeyden önce sağlıklı bir uyku için, çevresel ve psikolojik şartların uygunluğu çok önemlidir.

İnsanların çoğu; zaman zaman yorgunluk, stres gibi nedenlerle bir veya iki gece uykusuzluk çekebilir.

Kaliteli bir uyku için…

Yatak odasının ses ve ışık yalıtımı iyi olmalı, içeride herhangi bir elektronik eşya bulundurulmamalıdır. Oda içerisinde bir buket gülün vazo içerisinde bulundurulması hem uykuya geçişi kolaylaştırır hem de hafızanın daha verimli olmasını sağlar.

Yatak odasında yasemin, gardenya ve lavanta bitkileri bulundurmak sağlıklı bir uyku için olumlu etki yapabilir. Papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkilerden elde edilen çaylar, rahat bir uyku sağlayabilir. Yalnız bu bitki çaylarını, uyku ilaçları ile birlikte kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Uyku öncesinde çay, kahve içmek yani kafein almak uykuya geçişi zorlaştırmaktadır, bu içeceklerin tüketiminin de geç saatlerde olmaması gerekir.

Alınan tüm tedbirlere rağmen, uyku sorunu haftalar veya aylarca devam ederse profesyonel yardım almak gerekir.

Uyku bozuklukları

Uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açarak, çoğu yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığının bozulmasına neden olur. Uyku bozuklukları genel anlamıyla, trafik kazaları ve mesleki kazalara neden olabildiği için bir halk sağlığı sorunu haline gelebiliyor.

Ayrıca uyku, hem bedensel hem de zihinsel dinlenme için şarttır. Hafıza, uyku esnasında derlenip toparlanır. Bu yüzden uyku bozukluğu yaşayanlar, değişik derecelerde bellek sorunları da yaşayabilirler. Bazı uyku bozukluklarının, gündüz aşırı uyku eğilimine de neden olarak,  yaşamı tehdit edebilecek boyuta bile ulaştığını görüyoruz.

Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk

Uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluk; genelde birkaç gece süren, uykuya dalmada veya uykuyu devam ettirmede problem yaşamadır. Bu uykusuzluk tablosu üç aydan daha kısa sürer. Genellikle heyecan veya stres altında oluşur. Erişkinler önemli bir iş toplantısı öncesinde veya bir aile bireyi veya yakın arkadaşı ile bir tartışma sonrasında sıklıkla kötü uyurlar.

Gündelik hayatta bu şikâyetlere sıkça tanık olmuşuzdur. İnsanlar evlerinden uzakta olduklarında uyku problemine sahip olma eğilimindedirler. Zaman dilimi ötesindeki yolculuklar (jet lag) da uyum bozukluğuna bağlı uykusuzluğa neden olabilir. Yatma vaktine yakın bir zamanda yapılan egzersizler (iki saat içinde) de bu tip bir uykusuzluğa yol açabilir.

Çocuklar; özellikle sonbaharda, okulların açılmadan hemen önce, uykularında çok sık dönerler ve hareket ederler.

Stresli durum sona erdiğinde, ya da yaşanılan sorunlar düzeldiğinde uyku normale döner. Eğer uykusuzluk bir aydan daha uzun sürüyorsa bu durumda kronik bir uykusuzluk probleminden söz edilebilir.

Psikolojik uykusuzluk durumları

Eğer sağlıklı uyumanıza engel olacak bir gerilim ve kaygı ortamı varsa ve siz de bu nedenle bir kaç gündür kötü uyuyorsanız, o geceki uykunuzun da normal olmayacağını düşünerek endişeye kapılabilir, uyumak için daha fazla çaba harcayabilirsiniz.

Bu ise genellikle işlerin daha kötü gitmesine neden olur. Birkaç gece sonra, yatağa gitmeden önce yaptığınız bir takım şeyler size uyku sorunlarınızı hatırlatır. Pijamalarınızı giymek, ışıkları kapatmak ve battaniyenin altına girmek aniden sizin daha uyanık hale geçmenize neden olabilir.

Bu arada ilginç durumlar da ortaya çıkar. Örneğin yatağında normal uykuya dalmada problem yaşayan bir kişi, yatak ortamından uzaklaştıktan sonra koltukta ya da kanepede kitap okurken ya da televizyon izlerken uykuya dalabilir.

Öğrenilmiş psikolojik uyku sorunları genelde çok sıkıntı oluşturmaz ve zamanla normal fizyolojik yatak uykusuna dönülebilir.

Fiziksel ya da psikiyatrik hastalıklara bağlı uykusuzluklar

Birçok tıbbi problem, uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar içerisinde en çok karşılaştığımız psikiyatrik hastalıklar ve bu bozuklukların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Eğer psikiyatrik bir probleminiz varsa kötü bir uykuya sahip olursunuz. Rahatsızlığın altında yatan nedenler tespit edilerek yapılan tedavi, uykunuzu düzeltmede yardımcı olabilir.

Uykuda solunum bozuklukları

Bu konuda en çok gördüğümüz tablo, uykuda solunum durması hastalığıdır (uyku-apne sendromu). Bu hastalığın en sık belirtisi de horlamadır. Horlama, daha çok kilolu kişilerde görülür. Alkol alımı ve aşırı yorgunluk da horlamaya sebep olabilir. Uyku esnasında solunum durması, on saniyeden bir dakikaya kadar sürede olabilir.

Uyku apnesi olan kişilerde beyin oksijenasyonu da normal olmayacağı için hafıza, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında problemler ortaya çıkabilir. Uykuda solunum durmalarının en önemli özelliklerinden biri de, gün içinde sürekli uykululuk hali yaşanması ve bazen ciddi tehlere neden olabilecek ani uyuklamaların oluşabilmesidir.

Böyle kişiler bazen kırmızı ışıkta araç dururken bile direksiyon başında uyuyabilirler. Hatta kazalara sebebiyet verebilirler. Uyku apnesi olanlara uyku testi (polisomnografi) yapılarak, tablonun değerlendirilmesi gerekir. Aşırı durumlarda, uyku süresince solunum yolunu açık tutarak, apneyi önleyen çeşitli cihazlardan yararlanılabilir.

Uykuda hareket bozuklukları

Bu başlık altında en çok dikkati çeken huzursuz bacak sendromudur. Kişi tam uykuya dalarken ya da henüz uykunun başında veya uykunun herhangi bir bölümünde ani kol ve bacak atmaları ile uykudan uyanır.

Bir süre uyumak için çabaladıktan sonra, uyku aşamasına geçmeyi başarır. Fakat sonrasında şiddetli kol, bacak hareketleri ile yeniden uyanır. Gece boyu bu döngü tekrarlanır. Kişi bir türlü huzurlu ve deliksiz uyuyamaz.

Sabah da tam dinlenmemiş olarak kalkar.

Genelde daha çok bacak hareketleri şeklinde olur. Kişi şiddetli bacak hareketi ile uyanır. Hatta bu esnada yaralanmalar bile olabilir.

Neyse ki günümüz tıp teknolojisinde huzursuz bacak sendromunu ilaçlarla tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Kan, demir seviyesindeki düşüşler huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.

Bu yüzden, bu tip rahatsızlıklarda mutlaka serum demir seviyesi araştırılmalıdır.

Uykuda diş gıcırdatma

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) yaşanılan streslere karşı bir türlü gevşeyemeyen ve bilinçaltındaki olumsuz enerjinin tam boşaltılamadığı durumlarda görülür. Kişi uykunun non-REM dönemlerinde yani bedensel dinlenmenin olması gereken kısımlarında sürekli diş gıcırdatır.

Ancak rüya görüyorsa, diş gıcırdatması kesilir. Rüyadan sonra devam eder. Bazen öylesine şiddetli olur ki, kişilerin bir iki senede bir, tüm dişlerini yeniden yaptırmaları gerekebilir.

Böyle ağır durumlarda gevşetici, rahatlatıcı ilaçlar ya da ağız içi diş koruyucu aletler uygulanabilir.

Düzenli uykunun faydaları neler?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/uyku-bozuklugu-nedir/

Uyku ve Uyku Bozukluğu Nedir? Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Bozukluklarının Sağlığa Etkisi Nedir?

Uykusuzluk; yatağa yattıktan itibaren uyanana kadar geçen zaman içerisinde yeteri kadar zaman uyuyamamak ve bu nedenden dolayı da vücudun dinlenememesi olarak açıklanabilmektedir.

İnsanlar yatağa yattıktan sonra uyuyamayıp sürekli olarak sağa sola dönerek huzursuzluk ve strese neden olması nedeniyle uykuları kaçmaktadır.

Uykusunu alamayan birey gün içinde sürekli olarak bir stres halindedir ve bu durumda gündelik faaliyetlerini olumsuz etkilemektedir.

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir?

Uykusuzluk hastalığı temel olarak stresli bir gün sonunda bireyin yatağa geçtikten sonra o stresi üzerinden atmadığı için vücudun dinlenmesi için yeterli zamanda uyuyamadığı için kaynaklanmaktadır.

Bireyin gün içerisinde aşırı derecede yorulması gece yeteri kadar uyuyamamasına neden olmaktadır. Gece yatmadan önce besin tüketilmesi sonu vücut buna tepki olarak ağırlaşma ve rahatsızlık gösterebilir bu durumda da bireyin uyuması kolay olamamaktadır.

Fiziksel olarak ağrıları bulunan bireyler gece yattıklarında ağrılarından dolayı uyuyamamaktadır. Ayrıca psikolojik bunalımlar içerisinde ki bireylerinde geceleri huzursuzluk içerisinde olmaları, uykularını almalarına engel olmaktadır.

Sinirsel rahatsızlıkları bulunan bireylerde ilaç kullanmadan tam olarak uykularını almaları mümkün olmamaktadır.

İyi bir uyku için neler yapılabilir?

Uykusuzluk bireyin günlük hayatındaki gerekli olan enerjisini etkileyen önemli bir etkendir. Birey gün içinde yaptığı etkinliklerdeki küçük farklılıklar ile bu soruna çözüm bulabilmektedir. Uyku önce duş almak bireyin o günün stresini üzerinden atmasını sağlamaktadır ve böylece de rahat bir uyku uyuyabilir.

Gündüz uyumayarak gece daha rahat bir uyku uyunması mümkündür. Ayrıca uyku saati bir düzene koyulmalıdır ve bireyin iyi bir uyku uyuması için bu saatler aksatılmamalıdır. Gün içerisinde tükettiğiniz kahve miktarını azaltın veya tamamen bırakın. Gece yatılan odanın ışık düzeyi az olmalıdır.

Yatağını rahatlığının, sertliğinin ve yumuşaklığının bireyin istediği gibi olmasına dikkat edilmelidir.

Uykunun Önemi Bildiğiniz Gibi Değil

İyi ve düzenli bir uykunun önemi insan sağlığı için çok büyük bir önem taşımaktadır. Herkes gerçekten bunu söyler ama ne kadar uyar ya da düzenli bir gece uykusu almayan bir insanı bekleyen problemler nelerdir pek bilinmez. Ne yazık ki çeşitli alışkanlıklar veya durumlar uyku düzeninin önüne geçebilmekte ve insan sağlığını etkileyebilmektedir.

Uykusuzluk Kilo Alımına Sebep Olabilir

Uyku saatleri kısa olan insanların, düzenli uyuyan birine göre kilo alım oranı ya da kilo oranı daha yüksek olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yeteri kadar uyuyan insanlar daha az kalori almaktadır. Uykusuzluk iştah hormonlarının işleyişini ve düzenini bozmakta olup kilo alımına sebep olabilmektedir.

Uykusuzluk Konsantrasyon ve Üretkenliği Azaltıyor

Zaten aksi beklenemezdi. Uykusunu alamamış, gün içinde yorgun olan bir kişinin yaptığı bir işteki konsantrasyonu ve üretkenliği normale oranla düşer. Bu da kişinin çalışma performansını etkiler. Ayrıca uykusunu iyi almış bir insana göre atletik performansı düşen uykusuz kişi, gün içinde istediği herhangi bir sportif faaliyette bulunmakta güçlük çekebilir.

Kalp Hastalığı Riski Artıyor

Uykusunu alamayan kişilerde kalp hastalığı ve felç riski oldukça artıyor. Araştırmalar düzensiz uyuyanların ve uykusunu alamayanların düzenli uyuyanlara göre kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Ayrıca uykusuzluk kan şekerini de etkiliyor ve şeker hastalığına da yol açabiliyor. Düzenli uyumayan bir kişinin bağışıklık sistemi de tehdit altında kalmaktadır.

Bu kişiler hastalıklara daha çabuk yakalanıp iyileşme sürecinde zorluk yaşanmaktadır.

Uykunun Önemi 

Uykusuzluk çeşitli zihinsel sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Uykusuzluk ve depresyon arasında bir doğru orantı vardır.

Uzmanların yaptığı tahminlerde depresyon içerisindeki insanların %90 kadarı uykusundan şikâyetçisiyim uyuyamıyor ya da düzenli uyuyamıyor.

Ayrıca bu durum insanın sosyal yaşamdaki öz güvenine ve kişiliğine de yansımakta olduğu için insan ilişkilerinin bozulması, sosyal yaşamdan uzaklaşmayı da beraberinde getirebilmektedir. Sağlığınızı korumak için düzenli ve iyi bir uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayınız.

Uyku Sorunu

Uyku insan yaşamının vazgeçilmez kaynaklarından birisidir. Zihinsel ve fiziksel olarak zinde kalabilmek için uykuya ihtiyaç vardır.

Uyku sorunu dünya tarafından yaşanılan bir gerçektir ve bu soruna tam bir teşhis konulamamaktadır. Yaklaşık olarak 85 türde uyku hastalığı vardır. Bunlardan bazıları hayatı riske edecek kadar tehlidir.

Uyku sorununun getirdiği sonuçlar insan hayatını risk altına alacak problemler doğurur. Bunlar arasında uykusuzluğa maruz kalıp araç kullanmak, uykusuzlukla çalışmak gibi birçok sebebi gösterebiliriz.

Uykusuzluğa insanların etkileri de oldukça fazladır. Örneğin gece kahve içmek. Bu durum vücuda kafein yayılmasına ve uyumamaya sebep olur. Uyumuş olunsa bile uyku direncini düşürür ya da uyku düzenini kaçırır. Sabah erken saatlerde kalkıp gece geç saatlerde yatmak hem uyku düzeninin bozulmasına hem de insanın fiziksel olarak zarar görmesine neden olur.

Uyku Sorununda Çevre Faktörü

Uyku sorununda çevrenin oldukça büyük bir etkisi vardır. Uykuya dalındığı esnada yüksek sesler işitmek, ışıkların kapanmamış olması, odanın hava hali gibi birçok etken de sorunun artmasına sebep olur.

Uyku Sorununu Yenebilme

Uyku sorununu yenebilmenin temel şartlarından biri düzenli beslenmek ve vücut düzenini sağlayabilmektir. Gün içinde yenilen ve içilen maddelere dikkat etmek gerekir.

Uykuya dalınacak ortamın hava düzeni iyi sağlanmalı ve uyurken gürültüden eser olmaması gerekir. Ayrıca odayı aydınlatan ışık sistemi doğru seçilmiş olmalıdır. Yani uykuya dalındığı sırada ortamın uykuya zarar verecek birçok faktörden arındırılması gerekmektedir.

Işıkların mümkünse kapatılması ya da gözleri etkilemeyecek bir lamba türü kullanılmalıdır.

Ertesi güne dinç ve sağlıklı başlamak isteniliyorsa bu durumlar göz ardı edilmemelidir. Bu durumun önemi iyi kavranmadığı takdirde zihinsel ve fiziksel olarak bazı bozuklular belirti göstermeye başlayacaktır.

Daha sonra bu belirtiler vücut üzerinde birçok olumsuzluğa sebep olarak insan yaşamını tehli duruma sokacaktır.

Eğer uyku sorunu bunlarla aşılamıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilip bir doktora başvurularak üstesinden gelinmelidir.

Uyku Problemi

Uyku problemi, bir ya da birkaç gün süren uyumama durumu değildir. En az üç hafta süren uykuya başlama fakat devam edememe durumuna uyku problemi denir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi farklı şekillerde de karşınıza çıkabilir. Uykuya dalamama, gece boyunca aralıklarla uyanma ve erken uyanıp tekrar uykuya dalamama uyku problemi yaşayan kişilerde en çok rastlanan durumlardır.

Düşünce hali

Gün içerisinde maruz kaldığımız endişe ve stres iyi bir uyku uyumamızı etkiler. Endişe, kötü uykunun en rastlanan sebeplerinden birisidir. Sürekli düşünce halinde olmak ve bu durumdan rahatsız olmak uykuya dalma da güçlüğe sebep olur.

Uyuduğunuz odanın etkileri

Havanın aşırı sıcak ya da soğuk olması, uyuduğunuz ortamdaki ışık, işittiğiniz sesler iyi bir uyku süreci geçirmeniz de dış etkenlerdir. Uyuduğunuz oda ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.

İyi havalandırılmış olmalı, tercihen pencere açık uyunmalı. Sessiz bir ortam uykuya dalmanız için yardımcıdır fakat daha önemli bir ayrıntı ise odanın karanlık olmasıdır. Perdeleriniz dışarıdan gelecek olan aydınlığı tamamen örtmelidir.

Odanız karanlık olmalı ve aydınlatmak için ışık kullanmamalısınız.

Sık tüketilen besinler

Kullandığımız ilaçlar kötü uykunun en bilinen nedenlerinden birisidir. Aşırı alkol, nikotin, kafein tüketimi ve kullanılan reçeteli ilaçlar iyi bir uyku sürecini kötü etkiler. Gece yatmadan önce tüketilen alkolün uyumanıza yardımcı olacağı düşünülür. Aslında alkolün uyku bozukluğuna yol açtığı çok az kişi tarafından bilinir.

Kahvenin uyanık tutma özelliği vardır, özellikle de gece geç saatler de içilen kahve henüz genç yaşlarda etkisini hissettirmez ve çok iyi uyursunuz. Fakat otuzlu yaşlara gelindiğinde iyi bir uyku süreci geçirmenizi engellemeye başlar. Nikotinin de etkisini aynı şekilde gösterir.

Uyku hapları her ne kadar doktorlar tarafından verilse ve kendileri de kullanıyor olsalar da uzun vadede kullanıma uygun değildir.

Rahat Uyku İçin

İnsanlar ömürlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçiriyorlar. Kaliteli bir yaşam için kaliteli bir uyku gereklidir. Tüm günün yorgunluğunun atıldığı yer rahat bir uykudur. Peki, rahat uyku için neler yapılabilir?

Yatak Seçimi

Kendi vücut tipinize uygun bir yatağa sahip olun. Eğer uyuduğunuz yerde rahat edemezseniz, rahat bir uyku uyuyamazsınız. Yatış şeklinizi tanıyın ve bu kriterlere uygun bir yatak satın alın.

Uyku Rutini

Uyumadan önce yaptıklarınız sabit olursa, örneğin müzik dinlemek ya da kitap okumak gibi, beyniniz uyuyacağınız zamanı daha kolay algılar ve böylece daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız. Uykusuzluk sorununuzun önüne geçebilir.

Temiz Çarşaf

Yatak çarşafınızı ve yastık kılıfınızın temiz olması size ferahlık verecektir. Böylece daha huzurlu ve rahat bir uykuya sahip olacaksınız.

Yemek

Yatmadan önceki 2 saatte yemek yemeyin. Bu durum uyumanızı zorlaştıracaktır. Eğer mideniz dolu olursa vücudunuz eforunu bünyenizi yenilemek için tam kullanamayacaktır. Bu durum da tam dinlenmiş bir şekilde kalkamayacaksınız.

Kafeinli Gıdalar

Gün içinde kafein içeren gıdalardan uzak durmanız daha derin bir uyku uyuyabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Ilık Duş

Yatmadan önce hafif sıcak su ile duş almanız vücudunuzu rahatlatacak, kötü enerjinizi alacaktır. Kan dolaşımınız hızlanacaktır ve daha rahat bir uyku uyuyabileceksiniz. Yatmadan önce ılık bir suyla duş almanız faydalıdır.

Aklınızı Rahatlanın

Yatmadan önce günün stresinden bir şekilde kendinizi uzaklaştırın. Kendinizi uyumaya odaklayın ve yatağa öyle girin. Yatakta olumsuzlukları düşünmeyin.

Teknolojik Aletler

Yatak odanızda televizyon bulunmamanız öneriliyor. Bu tip teknolojik aletler sağlık açısından çok zararlı. Yatağa telefonla girmemelisiniz. Yatağa giriş amacınız uyumak olmalı. Böyle olunca beyniniz yatağa girdiğinde uyuyacağınızı algılayacaktır ve daha rahat uyuyacaksınız. Yatakta başka hiçbir şey ile uğraşmamanız rahat bir uyku için çok önemlidir.

Uykusuz Gecelere Son

İnsan hayatının üçte birini uyuyarak geçirir derler. Hayatımızda ne de önemi vardır uykunun. Dalarız bir uykuya, çıkmak istemeyiz. Kimi rüyamız korkutur bizi, kimi sevindirir, kimi ağlatır. Sabah çalan o alarm ne çok kızdırır bizi.

Bir türlü yataktan çıkma isteği doğmaz içimize. Berbat olur bir günümüz olur, enerjik olamayız. Ayakta uyuyan birine benzeriz adeta. Zaman gelir açamazsınız gözlerinizi, zaman gelir kapatamazsınız.

Peki, eğer uykumuz gelmiyorsa ne yapmalıyız? Artık uykusuz gecelere son! İşte uykuya dalmak için basit ama etkili taktikler;

 1-Ayaklarınızı Kullanın!                                                                                        

Ayak ne alaka diyebilirsiniz. Ancak bu hareketin faydasını görebilirsiniz. Ayak parmaklarınızı kapatıp 10’a kadar sayın, sonra açıp tekrar bu hareketi tekrarlayın. Kaslarınızın gevşemesi ve vücudun rahatlaması beyninize bir uyarı mesajı gönderebilir: Uyu.

 2-Düşünün!

Gözlerinizi kapatın ve hayal edin. Bir okyanusun kıyısında sörf yapıyorsunuz. Aniden kocaman bil dalga geliyor ve sizi alıp götürüyor. Sonra okyanusun ortasında mahsur kalıyorsunuz. Düşünmek beyninizin daha çok çalışmasını sağlayarak daha çabuk uykuya dalmanızı sağlaya bilir.

 3-Sayılardan yardım alın!

Pek çok çizgi filminde vardır koyun sayma yöntemi. Bu da ona benzer bir taktik diyebiliriz. Bir uyku uzmanının tavsiyesine göre 100’den geriye 3’er 3’er sayın. Böylece beyninizi meşgul edip yoruyorsunuz ve uykuya dalmanıza yardımcı oluyor.

4-Kitap Okuyun!

Uyku için gözlerin büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi gözlerimizi yorup onları kapatmanın bir yöntemine bakalım. Loş bir ışıkta kitap okuyabilirsiniz. Loş ışık gözlerinizi yorar ve kendinizi uykuya bırakın.

5-Nefes Alıp Verin!

Belki de sakin olmak için yaptınız bu yöntemi ancak uykuya dalmak içinde karşınıza çıkıyor nefes. Derin nefes alıp verin ve bunu yorulana ve kendinizi uykuya dalmak üzere hissedene kadar tekrarlayın. Uyumanıza yardımcı olabilir.

Uykusuzluğa Doğadan Tarifler

Uykusuzluk birçok hastalığa sebebiyet verebilecek önemli bir sorun.Hafif ve orta dereceli uyku problemleri bitkisel yöntemlerle düzeltilebilir ancak ileri derece uyku problemleri için bir uzmana danışılması gerekmektedir. Uykusuzluğa bitkisel çözüm :

Papatya Çayı : Hafif ve orta dereceli uyku problemlerine faydası büyüktür .Türkiye' de uyku problemleri için en çok tüketilen bitki papatyadır.Hazmı kolaylaştırır ,kalp spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir.

Şerbetçiotu Çayı : Rahatlatıcı ,uyku getiren ve antiseptik bir bitkidir. Kaygı ve gerginliğin sebep olduğu uyku problemlerine etkisi fazladır. Sakinleştirici etkisinin yanı sıra hazımsızlığa iyi gelir ve baş ağrısını hafifletir.Depresyon hastaları ve hamilelere önerilmez.

Çarkıfelek Çayı :  Sakinleştirici ,ağrıyı azaltıcı ve kasları rahatlatıcı etkisi vardır. Mutluluk ve iyi hissetme hali yaratarak uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisi vardır.Aşırı tüketimi halsizliğe neden olur. Alkollü içecekler ve sinir yatıştıran ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Sarı Kantaron Çayı : Sakinleştirici etkisi vardır.İçinde bulunan ''melatonin ''adlı bileşen uyku kalitesini arttırıcı etki yapar.

Kediotu Çayı : Sakinleştirici etkisiyle uykuya geçişi kolaylaştırır. Stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk için kullanılır ve yatmadan bir saat önce kullanılması idealdir.

Taze Nane Çayı : Taze nanenin suda demlenerek içilmesi, uykusuzluğa sebep olan stres ve kaygıyı azaltıcı etkisi bulundugundan uykusuzluğa etkili bir çözümdür.

Elma Sirkesi ve Bal Karışımlı Çay : Papatya, kediotu yada çarkıfelek çayına iki çorba kaşığı elma sirkesi ve iki çorba kaşığı bal karıştırarak hazırlanır. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Ihlamur:  Sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkileri bulunmaktadır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kasları rahatlatmak , ağıları dindirmek ve mide kramplarını gidermekte de etkilidir.

Not : Eğer bu çayları gereğinden fazla tüketirseniz gece uykunuz bölünebilir. Uykuya geçişi kolaylastıran bu çayları uyumadan bir saat once kullanmak idealdir.

Источник: https://www.bilginoktasi.com/uyku-ve-uyku-bozuklugu-nedir-uyku-bozukluklari-nasil-tedavi-edilir.html

Uyku Bozukluğu Nedir?

Uyku Bozukluklarının Sağlığa Etkisi Nedir?

Uyku bozuklukları, uyku rutininde meydana gelen değişikliklerdir. Bir uyku bozukluğu, genel sağlığı, emniyeti ve yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Uyku yoksunluğu, güvenli bir şekilde araç kullanmak gibi günlük işlere müdehale edebilmekte ve diğer sağlık sorunlarının gelişme riskini artırabilmektedir.

Uyku bozukluklarının bazı ortak belirtileri arasında aşırı gündüz uykusu, düzensiz solunum veya uyku esnasında artan hareket ve uykuya dalma güçlüğü bulunmaktadır.

Pek çok farklı uyku bozukluğu türü vardır. Bunlar nedenine ve etkilerine göre gruplandırılmaktadır. Uyku bozuklukları davranışlarda, doğal uyku-uyanıklık döngülerinizde sorunlara, solunum sorunlarına, uyku güçlüğüne veya uykusuzluğa göre gruplandırılabilmektedir. (1)

En yaygın uyku bozukluğu türleri şunlardır:

İnsomnia: İnsomnia yaşayan kişi dinlenmek ve yenilenmek için yeterli olan uykunun alınmaması durumudur. Genellikle başka bir sorunun bir belirtisidir.

Uyku Apnesi: Uyurken üst solunum yollarında meydana gelen bir durum sonucu oluşmaktadır. Uyku bozukluğuna neden olmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu: Bacakları ve bazense kolları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtü hissetme durumudur. Bu, geceleri uykuya dalmayı zorlaştırabilmektedir.

Narkolepsi: Narkolepsi, gündüz aşırı ve kontrol edilemeyen uykululuk halini içermektedir. Beyindeki uyku ve uyanmayı kontrol eden mekanizmanın arızalanmasından kaynaklanmaktadır. (2)

Uyku Bozukluğu Belirtileri

Uyku bozukluğu nasıl anlaşılır? Uyku bozukluğu başlangıcı ve ilerleyişi uyku bozukluğu türüne göre değişebilmektedir, ancak sonuç olarak, uykusuzluk aşağıda sıralanmış olan ortak belirtilere yol açmaktadır:

 • Gece uyurken sorun yaşama
 • Gün boyunca yaşanan uykusuzluk
 • Sabah çok erken uyanma
 • Gece sıklıkla uyanma
 • Uyku halindeyken sorun yaşama
 • Sabahları dinlenmiş ve tazelenmiş hissedememe
 • Gece ve gündüz arasındaki farkın farkında olmama
 • Yoğunlaşmada zorluk çekme (3)

Uyku Bozukluğu Belirtileri detayı için bakınız

Uyku Bozukluğu Nedenleri

Uyku bozukluğu neden olur? Pek çok neden uyku bozukluğuna yol açabilmektedir. Nedenler farklı olmasına rağmen, tüm uyku bozukluklarının nihai sonucu, uykusuzluk ve gündüz uykusuna ihtiyaç duyar bir hale gelmektir.

Kısa süreli uyku bozukluğuna, stres (meslek kaybı veya değişimi ya da bir kişinin ölümü gibi), hastalık veya ışık, ses veya aşırı sıcaklık gibi çevresel faktörler neden olabilir.

Uzun süreli veya kronik uykusuzluk (bir ay boyunca haftada en az üç gece meydana gelen uykusuzluk), depresyon, kronik stres ve geceleri yaşanan ağrı veya rahatsızlık gibi faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Kronik uykusuzluğun ortak bir nedeni koşullanmış duygusal tepkidir. Uyku sorunuyla ilgili düşünceler bir kısır döngü yaratarak uykusuzluğu devam ettirmektedir. (4)

Daha fazla Uyku Bozukluğu Nedenleri için

Uyku Bozukluğu Tedavisi

Uyku bozukluğu nasıl geçer? Akut uykusuzluk için tedavi gerekmemektedir. Hafif uykusuzluk genellikle iyi uyku alışkanlıkları uygulayarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Uykusuzluk için reçetesiz uyku haplarını kullanmaktan kaçının, çünkü istenmeyen yan etkilere sahip olabilirler.

Kronik uykusuzluk tedavisi öncelikle uykusuzluğa neden olan altta yatan durumları veya sağlık sorunlarını tedavi etmeyi içerir. Uykusuzluk devam ediyorsa, sağlık uzmanınız davranış terapisi önerebilir.

Davranışsal yaklaşımlar uykusuzluğunuzu kötüleştirebilecek davranışları değiştirmenize ve uykuyu teşvik etmek için yeni davranışlar öğrenmenize yardımcı olur.

Gevşeme egzersizleri, uyku kısıtlama terapisi ve yenileme gibi teknikler de yararlı olabilir. (5)

Uykusuzluk Bozukluğu Ameliyatı

Uyku bozukluğu için uygulanabilecek cerrahi prosedürler, yalnızca anatomik bir sorun olduğunda ele alınmaktadır. (6)

Uyku Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Doktorunuz uyku bozukluğunun teşhis ve tedavisinde size yardımcı olabilir. Sağlık geçmişi ve belirtilerinize bağlı olarak, sizi bir uzmana yönlendirebilir. Örneğin, sizi nörolog, psikolog, psikiyatr veya alternatif tıp uygulayıcısına se edebilir. (7)

Uyku Bozukluğu Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Uyku Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

Uyku Bozukluğu Bitkisel Tedavisi

Tarçın: Tarçın harika bir sakinleştiricidir. Bu nedenle, uyku bozuklarından biri olan uyku apnesini tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan, nefes alma sistemiyle ilgili birçok sorundan kurtulmak için de sıklıkla kullanılmaktadır. (8)

Muskat: Muskat, etkili bir şekilde uyku bozukluğu tedavisine yardımcı olmaktadır. İçinde miristik maddesi bulunan muskat, hem bir sakinleştirici hem de bir uyku tetikleyicisi olarak çalışmaktadır. (9)

Kimyon: Kimyon, sindirime yardımcı tıbbi özelliklere sahip bir baharattır, ancak uykuyu teşvik etmek için de kullanılmaktadır. Kimyon yağı da sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Safran: Safran bitkisi uyku bozukluğu tedavisine yardımcı olabilecek hafif sakinleştirici özelliklere sahiptir. (10)

Papatya: Papatya çayı, uyku yardımcısı olarak uzun yıllardır kullanılan bir çaydır. Papatyada bulunan apigenin adı verilen bileşiğin yatıştırıcı etkisinin uykusuzluğa iyi geldiği düşünülmektedir.

Muz: Muz, uyku bozukluklarına etki edebilmektedir çünkü uyku düzenini düzenlemeyi sağlayan serotonin düzeylerini arttırmaya yardımcı olan, triptofan adı verilen bir amino asit içermektedir. (11)

Valerian: Kediotu olarak da bilinen Valerian, yatıştırıcı ve kasları rahatlatıcı özelliklere sahip şifalı bir bitkidir. Gevşemeye yardımcı olur ve derin uykuyu teşvik eder. (12)

Ballı elma sirkesi: Elma sirkesi yorgunluğu gidermeye yardımcı olan amino asitler içerir. Artı, triptofan asidini salan yağ asitlerini parçalamaya yardımcı olur. Bal ise uykuyu teşvik eden serotoninin salınmasına destek olarak uykuyu uyarır. (13)

Yeşil çay: Yeşil çay, endişe ve stresle mücadeleye yardımcı olan theanine ve amino asit ile doludur. Bu nedenle, uyku bozukluğuna neden olan endişeyi ortadan kaldırabilmektedir.

Yulaf ezmesi: Yulaf melatonin bakımından zengindir ve bu da onu uykuyu teşvik bir yiyecek haline getirmektedir. Uykusuzluktan kurtulmak için düzenli olarak yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. (14)

Sarımsak: Sarımsak, uyku bozukluklarından biri olan uyku apnesinin tedavisine yardımcı olabilecek bir başka bitkidir. Antiinflamatuar özelliği, solunum sistemindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta, böylece de uyurken nefes alma kolaylaşmaktadır. (15)

Nane: Nane, havayolu tıkanıklığını azaltmak için sıklıkla kullanılan mükemmel bir bitkidir. Antiinflamatuar özelliği iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmakta ve daha kolay nefes alınmasını sağlamaktadır. (16)

Uyku Bozukluğu Evde Tedavi Yöntemleri

Sıcak banyo: Yatmadan iki saat önce sıcak bir banyo veya duş almak uykusuzluğun tedavisinde çok yardımcı olabilir.

Vücudunuzu rahatlatmak ve sinir uçlarını yatıştırmak için iyi bir uykudan önce yapılan ritüel olarak değerlendirilmektedir.

Bu çareyi daha etkili hale getirmek için, banyo suyuna limon balsam, papatya, biberiye veya lavanta gibi yağlardan birkaç damla yağ ekleyebilirsiniz. (17)

Sıcak süt: Sıcak süt, zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için faydalı olabilen mükemmel bir çaredir. Diğer yandan, tıpkı muz gibi, süt de uykuyu teşvik eden triptofan asidini içermektedir. (18)

Lavanta yağı: Bu yağ sakinleştirici olarak çalışır ve iyi bir uyku almanıza yardımcı olur. Bu bitkisel yağdan birkaç damla alın ve uyuduğunuz odada bazı yerlere biraz sürün. Lavanta yağının kokusunu almak uykuyu tetiklemektedir. Bu yüzden, uyumadan önce lavanta yağı kullanın.

Yasemin yağı: Yasemin yağından birkaç damla alıp bileklerinize uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde birkaç damlayı yastığınıza uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle daha fazla ve daha rahat bir uyku çekmeniz mümkün olabilmektedir. (19)

Şeker: Aşırı şeker uyarıcı olarak görev yapabilir, az miktarda şeker aktif olarak insülin seviyenizi düzenler ve triptofanın serbest bırakılmasına neden olur ve ardından triptofanın serbest bırakılmasını uyarır. Şekerli ya da ballı süt uykusuzluğa yardımcı olacak doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. (20)

Tavsiyeler

 • Derin solunum egzersizleri, meditasyon ve yoga uygulayın.
 • Huzurlu, karanlık ve rahat bir odada uyuyun.
 • Son yemeği yatmadan en az 2-3 saat önce yiyin.
 • Geceleri geç vakit geçirmeniz gerekiyorsa, yalnızca protein açısından düşük ve karbonhidrat seviyesi yüksek olan atıştırmaları tercih edin.
 • Uykuyu teşvik etmek için yaklaşık 45 dakika önce sakinleştirici bir müzik dinleyin.
 • Salataların içinde çiğ soğan tüketin.
 • Uyku bozukluklarını gidermek için bol miktarda kalsiyum, potasyum ve demir alın.
 • Telefonlarınızın mavi dalga boyları, melatoninin salgısını azaltır; bu da uykunuzu etkiler. Bu nedenle, geceleri laptop, iPod ve akıllı telefonlardan uzak durun.
 • Yatmadan önce TV izlemekten kaçının.
 • Alkol ve kafein tüketimini azaltın.
 • Gün içinde uykudan kaçının. (21)

Источник: https://www.acil.net/uyku-bozuklugu-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.