Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

içerik

Bebeklerde Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlamalı? Nasıl Yapılmalı?

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Bebeklerde uyku eğitimi konusu giderek önem kazanmaya başlıyor. Uykunun, bebeğin gelişiminde ve beyinsel gelişiminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Pek çok ebeveyn, çocuklarının düzenli ve kesintisiz bir uykuya sahip olması gerektiğinin farkında. Bu amaçla verilen uyku eğitimlerinin bilinirliği, geçtiğimiz yıllar içinde giderek arttı.

Bu yazıda sizlerden sıklıkla duyduğum “Bebeklerde uyku eğitimi ne zaman başlamalı? Nasıl Başlamalı?” gibi sorulara yanıtlar sunacağım.

İlgili Video:

Bebeklerde Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Sorunun en kısa ve özet cevabı; uyku eğitimine doğumdan itibaren başlanabileceği şeklinde olacaktır. Ancak bu nokta bebeğin gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olan “güven” duygusunun altını çizmek gerekiyor.
Bebeğinizin dünyaya gelişini takip eden ilk dört ay, onun güven duygusunun gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir.

Yaklaşık dokuz ay boyunca son derece korunaklı ve kendini güvenli hissettiği bir yer olan karnınızda vakit geçiren bebeğiniz, dünyaya geldikten sonra da aynı sessizlik ve huzur içinde uyku düzenine sahip olmak için benzer bir güven duygusunu edinme ihtiyacı duyar.

İlk dört ay; hem anneye hem de dış dünyaya alışma süreci olarak geçer ve bu süre içinde güven duygusu belirli bir gelişim eğrisine bağlı olarak güçlenir. Bu noktada ebeveynlerin sabırlı olması oldukça önemli. Yenidoğan bebeğinizin bir anda sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olamayacağını bilmeniz gerekiyor.

Zira, bebeğinizin hem size hem de dış dünyaya alışmakta olduğu ve güven duygusunun günbegün arttığı bir dönemdesiniz.

İlk dört aylık dönemde uyku eğitimini engelleyen unsurlardan birisi güven inşası süreciyken, bir diğer unsur da bebeğinizin yaşadığı biyolojik sıkıntılar olabilir.

Örneğin; gaz sancısı, kolik (nedeni bilinmeyen gaz sancıları), reflü gibi biyolojik problemler ve alerjik reaksiyonlar, bebeğin ilk dört aylık dönemindeki uyku eğitimi çalışmalarını sekteye uğratabilir.

Bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda, 4 – 4.5 aydan itibaren sağlıklı bir şekilde bebeklerde uyku eğitimine başlanabileceğini söyleyebiliriz. Uyku eğitimi konusunda ebeveynlerin sabırlı olması ve düzen kurma çalışmaları sırasında esnek olması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek isterim.

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Başlamalı?

Bebeklerde uyku eğitimi sürecini başlatmadan önce yapmanız gereken ilk şey; “çocuğunuzu okumak” olmalıdır.

Çocuğunuzu okumaktan kastım şu; çocuğunuz ne zaman acıkıyor, ne zaman uykusu geliyor, hangi eyleminize nasıl tepki veriyor.

Bu sorular daha da çoğaltılabilir ancak ne demek istediğimizi anladığınızı düşünüyorum. Çocuğumuzu gerçekten ne kadar tanıyoruz? Onun karakterine dair hangi ipuçlarına sahibiz.

Konuyla ilgili olarak şu tespitimi sizinle paylaşmak isterim. Özellikle emziren annelerde maalesef emzirme konusunda önemli bir yanlışın yapıldığını gözlemliyorum. Çocuk acıkıyor, emziriyoruz; uykusu geliyor, emziriyoruz; bir nedenle ağlıyor, yine emziriyoruz. Var olan durumun nedenlerini bilmeden, tek çözüm olarak emzirmeye bel bağlıyoruz.

Hâl böyle olunca, ilerleyen dönemlerde çocuğumuzda bir meme bağımlılığı ortaya çıkıyor ve biz bunun nedenini bilmiyoruz. Bu problemin altında yatan sebeplerden birinin yine “çocuğu okumakla” ilgili olduğu ortada. Ebeveynler olarak yapmamız gereken şey, bebeğimizi okumak ve onun tutum ve davranışlarının nedenlerini öğrenmeye çalışmak olmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü ve Emzirme Hakkında Merak Edilen 7 Soru

Çocuğun Alışkanlıklarını Not Alın

Çocuğunuzun davranışlarını doğru bir şekilde analiz etmek amacıyla yapabileceğiniz şeylerin başında bebeğinizin alışkanlıklarını not etmek gelmektedir.

Kişisel olarak uyku eğitimi yaptığım ebeveynlerde en azından üç gün boyunca bebeklerinin davranışlarını analiz etmelerini ve bu davranışları bir yere not etmelerini talep ediyorum.

Not edilen davranışlar arasında, bebeğinizin kaçta kalktığı, kaçta kahvaltı yaptığı, gün içinde hangi aralıkla gündüz uykularını uyuduğu ve kaç defa beslendiği gibi bilgilerin yer alması gerekiyor.

Örneğin, altı aylık bir bebeği ele alalım. Bu bebeğin gündüz uyuma davranışları, ilk gün iki saatte bir bir saatlik süreyle ve ikinci gün 4 saat aralıkla yarımşar saat olarak not almış olalım.

Ve bebeğimizin ilk gün daha huzurlu ve ikinci gün daha huysuz olduğunu varsayalım. Böylesi bir durumda, bu bebeğimiz için uygun gündüz uyku süresinin iki saat aralıklarla , bir saat sürecek şekilde organize edilmesi gerektiği sonucuna ulaşırız.

Böyle bir çıkarım yapabilmek için, bebeğimizin uyku davranışıyla ilgili not almış olmamız gerekir.

İlgili Yazı: Bebeğinize Uygun Uyku Ortamı Nasıl Olmalı?

Çocuğum için Hangi Uyku Modeli/Yöntemini Tercih Etmem Gerekir?

Çocuklara uyku eğitimi konusunda birbirinden farklı yöntem ve modeller vardır. Bu konu hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, tek bir eğitim modelinin tüm çocuklar üzerinde etkili olamayacağıdır.

Çocuğunuza en uygun uyku modelini belirlemek için, çocuğunuzun karakter yapısının belirlenmesi ve uyku düzensizliğine ya da bozukluğuna yol açan asıl sebeplerin belirlenerek yaşanan probleme en uygun metodun uygulanması gerekmektedir. Bu noktada ebeveynlerin, çocuklarını diğer çocuklarla kıyaslamaması gerekir. Her yöntem her çocukta işe yarayacak diye bir kural yoktur.

Ebeveynlerin, uyku eğitimi yöntemlerini araştırması, bebeklerinin uyku alışkanlıklarıyla ilgili notlar alması ve bebeklerine en uygun uyku metodunun belirlenmesi için uzmanlardan destek alması gerekmektedir.

İlgili Yazı: Bebek Uyku Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.!

Источник: https://blog.joker.com.tr/bebeklerde-uyku-egitimi-ne-zaman-baslamali/

Çocuklara nasıl uyku eğitimi verilir

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Uyku, sağlıklı yaşamın en temel ihtiyaçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yenidoğan bir bebek gününün yaklaşık 16 saatini uykuda geçirmekteyken, 1 yaşta bu süre ortalama 13-14 saate iner ve okul öncesi dönemde 12 saatlik bir ihtiyaç olarak devam eder.

Uyku, bizleri bir sonraki güne hazırlayan, büyüme, gelişme, öğrenme ve dinlenme sürecidir ve bu sebeple de çok değerlidir. Uykusunu yeterince alamayan, uykuya kendi başına dalma, uykusunda uyanma ve tekrar uyuyamama..vb.

sıkıntılar yaşayan bir çocuğun, şüphesiz ki bir sonraki günkü yeme, oynama, öğrenme ve ruhsal denge gibi pek çok beceri ve rutini aksayacaktır.

Çocuk psikoloğu Meltem Tuksal Köker, annelerin ortak sorunu olan uyku eğitimi ile ilgili yapılacakları anlattı.

Ne yapmalıyız?

Çocuklarda uyku eğitimi noktasında 'en doğru yöntem' diye bir şey yoktur.

Geçmişten bugüne kundakta sararak uyutmaktan sallamaya, çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra odada yalnız bırakıp uykuya kendi başına geçmesini öngören 'Ferber Yöntemi''ne kadar pek çok metod bulunmaktadır ve esas olan çocuğunuzun kişiliğine ve sizin anne-babalık tarzınıza hangi metodun uyduğudur ve bu metodu tutarlı şekilde uygulayabilmektir.

Çocuklarda uyku düzeni oturtamamanın nedenleri nelerdir?

Çocuğunuz uyumayı reddediyor ya da yeterli süre kaliteli uyumayı başaramıyorsa; bu olası 6 problemden kaynaklıdır: Ya anne- babalar günlük rutin uygulamayı başaramamıştır, ya evde yetersiz bir uyku ritüeli vardır ya da hatalı ebeveynlik söz konusudur. Çocuk açısından ise özellikle bebeklik döneminde aç olması uykuyu problem hale getiren ilk sebeptir. Bunun haricinde ya uyku rutini öncesinde aşırı uyarılmış ve yorulmuş olabilir ya da rahatsız veya hastadır.

Sık yapılan uyku hatalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

– Yaşamın ilk günlerinde annenin yorgunluğu ve sık emzirme gibi sebeplere dayandırılan birlikte uykuya geçiş, tensel temas (saçla oynama gibi) ve sonrasında bunların alışkanlık halini alması,

– Çocuğun uyuyacağı odayı ses, ısı yönünden; kıyafetlerini rahatlık yönünden yeterince kontrol etmemek,

– Yatağında uykuya dalan çocukların gece uyandıkları anda ebeveyn yatağına kabulü,

– Çocuğun sevgi, ilgi, oyun gibi ihtiyaçlarını karşılamadan uyutmak,

– Çocuğu gereksiniminden fazla uyutmak,

– Yatma saati, yatma yeri gibi hususlarda ebeveyn olarak tutarlı ve kararlı davranamamak.

Çocuklara Adım Adım Uyku Alışkanlığı Kazandırma

Öncelikle 4 yaşa kadar çocukların öğle uykusu ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Fakat, çocuğun uyku ihtiyacı gözlemlenerek planlanmalıdır. Gece uykusunu çok kaliteli alan 3 yaş çocuğu da öğle uykusunu erkenden bırakabilir. Zorlamalar yerine gözlemler ile ilerlemek en doğrusudur.

Çocuğunuzun uyku rutinini belli alışkanlıklara dayandırarak oturtmak hem faydalı hem de gelişimsel açıdan olumlu olacaktır.

Her akşam aynı saat geldiğinde rutin için hazırlıklara başlanmalıdır (Örneğin; basit bir alarm yöntemi ile çocuğu uyku saatine koşullamak, saati geldiğinde ise pijamalarını giyme, dişleri fırçalama ve banyo, yaşına göre bebek masajı ya da hafif/klasik bir müzik dinletme, kitap okuma sonrası odasının ışığını loş hale getirerek iyi geceler dilemek ve çocuğunuzu öpmek… gibi). Kaygı düzeyi yüksek çocuklarda ya da erken çocuklukta ebeveyn ile beraber uyumaya alışmış çocuklarda kaygı düzeyi yüksek olabileceği için, anne-babası odadan ayrılmadan uyuyana kadar yanında bekleyeceğini söylemeli, ama sonrasında herkesin kendi yatağında uyuması gerektiği atlanmamalıdır.

Çocukla konuşmak ve onu becerilere vaktinde hazırlamak önemlidir. 4 yaşına geldiğinde hala ebeveyni ile uyuyan bir çocuk, birdenbire neden tek başına uyuması gerektiğini anlayamaz.

2 yaşında kendi uyumayı başaran bir çocuğa göre ileriki yaşlarda bu beceriyi edinmenin daha zorlu bir süreç olacağı da unutulmamalıdır.

Çünkü tensel temasla uyuyan çocuklarda daha bağımlı bir kişilik yapısı geliştirme söz konusudur ve odasına aidiyet duygusu kazanamadığı için çocuğun hem uykusuna hem de kişilik gelişimine olumsuz yansımaları olacaktır.

Çocuk gece uyandığında yanına alma davranışı da aslında bir yanlış öğrenmeyle başlar. Daha bebeklik döneminde sık sık uyanan ve nasıl uykuya geri dalacağını bilemeyen bebeğin çağrısına anne-babası yanlarına getirerek çözüm bulduğu için, aslında hatalı ebeveynlik adımları da atılmış olur.

Çocuk için ağlama sinyali, anne-babaya kavuşmaktır ve çocukluk döneminde çok hızlı öğrenilen becerilerden vazgeçmek pek de kolay olmamaktadır.

Çocuğunuz gece kaç kez uyanırsa uyansın onun yanına geçmeli ve tekrardan uykuya dalana kadar beklemeli, ona güvenli bir ortamda olduğunu hissettirmelisiniz.

4 yaşa doğru soyut işlemin dönemine gelen çocuk, rüyalar ile gerçeği ayırt edememenin korkularıyla da uykusundan uyanabilmektedir. Canavarların gerçek olduğuna inanma, gölgelerden, karanlıktan korkma gibi süreçler uykuyu olumsuz etkilemektedir.

Ebeveynin yapması gereken çocuk ile empati kurarak 'Canavar diye bir şey yoktur' demek yerine; çocukla birlikte evi gezip kapıların kilitli olduğunu kontrol etmek ve sonrasında 'Evimiz gerçekten çok güvenli, tedirgin olmana gerek yok, biz senin yanındayız' mesajı vermek daha doğru bir iletişim olacaktır.

Yatarken çocuğun yanına bir uyku arkadaşı (oyuncak bebek) ya da uyku nesnesi (battaniye) edinmesi de kendisini güvende hissetmesi ve uykuya geçişi kolaylaştırması açısından önereceklerimiz arasındadır.

Ebeveyn olarak çocuğunuzu uykuya göndermek, hiçbir zaman ceza olarak kullanılmamalıdır.

Normalde yalnız yatmaya alışmış olan çocuğunuzu babanın seyahate gitmesi vb. sebeplerle bir süreliğine yanınıza almak da sürecin alışkanlığa dönmesine, çocuğunuzun direncine ve gerilemesine sebep olabilir.

Uyku konusunda her şeyden önemli olan iki madde; anne-baba olarak çocuğunuza karşı her konuda olması gerektiği gibi uyku alışkanlığı edinmede de tutarlı, kararlı ve sabırlı olabilmeniz ve gün içinde sizlerle yeterince kaliteli vakit geçirmesi için fırsat tanımanızdır. Bireysel farklılıkların her daim karşılaşılacak bir mevzu olduğunu ve her çocuğun kişilik ve gelişim düzeylerinin kendi seyirinde ilerleyeceğini unutmadan, bol sevgi, yeterince ilgi ve tutarlılıkla çözülemeyecek bir gelişim evresi olmadığını unutmayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocuklara_nasil_uyku_egitimi_verilir.html

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Uyku düzeni ve alışkanlığı hakkında bir çok soru işareti oluşuyor. Ebeveynlerin zorlandığı konulardan olan uyku hakkında bilinmesi gerekenleri Liv Hospital Klinik Psikoloji Uzmanı Ceren Aydın anlattı.

Gerektiğinde Destek Alın

Sorun ortak olsa bile uzmanlar arasında fikir ayrılıkları ile karşılaşmak mümkün. Çocuğun mizacı, ihtiyaçları, ailenin içinde bulunduğu koşullar, kültürel etmenler ve olağan dışı (örn. hastlalık vb.) durumlar gibi pek çok faktör bu sorulara verilecek cevapları şekillendiriyor. Bu cevaplar doğrultusunda değerlendirme yaparak uzman desteği alınmalı.

Çocuklar Neden Ebeveyniyle Yatmak İster?

Bebeklik dönemi çocuğun gelişimi için en kritik evrelerden biridir. Savunmasız ve bağımlı olarak dünyaya gelen bebek temel bakım veren figüre (ki bu çoğunlukla annedir) bağımlıdır.

İlerleyen dönemlerde bu tabloya farklı nedenler eklenebilir. Travmatik deneyimler, korkular, önemli yaşamsal deneyimler (kreşe başlamak, eve hırsız girmesi, kardeş doğumu vb.

) gibi pek çok faktör çocuğun ebeveyni ile yatma isteğini tetikleyebilir.

Anne, bebeğin ihtiyaçları karşısında ne kadar duyarlı ve tutarlıysa, bebeğine ilgi, yakınlık ve sıcaklık duygularını ne ölçüde iyi iletebiliyorsa bebek de kendini bir o kadar değerli, dünyayı ve diğer insanları ise olumlu algılar.

Temel fizyolojik ihtiyaçlardan biri olan uyku esnasında, annenin, bebeğinin yanında olması, ona dokunması, varlığını hissettirmesi, bebeğin annenin sıcaklığını duyumsaması işte bu ilişki kalitesini yükselterek bebekte güvenli bağlanma gelişmesine katkı sağlar.

Uzun vadede, bu güvenli bağlanma, psikolojik iyilik halinden, gelişmiş problem çözme becerilerine, akademik başarıdan sağlıklı kişilerarası ilişkilere kadar çok sayıda değişkenle pozitif bir ilişki gösterir. Bir diğer artısı, annenin yanı başındaki bebeği emzirmesi daha kolay olduğundan, uyku kalitesinin iyileşmesi olabilir.

Bunun yanında fiziksel yakınlık bebeğe daha çabuk erişmeyi, dolayısı ile bebeğin yaşadığı stres süresini kısaltmayı sağlayabilir. Ek olarak birlikte uyumak çeşitli endişelerle boğuşan yeni anneleri rahatlatan ve güvende hissettiren bir tercihtir.

Bununla birlikte elbette ki birlikte uyuma davranışı beraberinde önemli birtakım olumsuzlukları da getirebilir. Bebek açısından değerlendirdiğimizde bu olumsuzlukların en başında aynı yatağı paylaşma halinde bebeğin farkında olmadan ezilmesi, yere düşmesi, boğulması gibi hayati riskleri belirtmek gerekir.

Bu nedenlerle de aynı yatak yerine anneye yakın bir beşikte uyutmak çok daha sağlıklı bir tercihtir. İkincisi, bazı araştırmacılara göre birlikte uyumak, ayrışma-bireyselleşme sürecine yönelik bir tehdit oluşturmakta ve çocuğun bireyselleşmesini zorlaştırmaktadır.

Oysaki yaşam boyu devam eden gelişim sürecinde yerine getirilmesi gereken önemli gelişimsel görevlerden biri de ebeveynden ayrışma ve bireyselleşmedir. Bu görevin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmemesi çocukta düşük benlik saygısı, kaygı, insiyatif alamama, karar vermede güçlük çekme ve yüksek onay ihtiyacı gibi pek çok soruna yol açabilir.

Bu nedenle pek çok araştırmacı bağımlı yapıyı destekleyeceği gerekçesi ile birlikte uyumanın olumsuz etkilerini vurgulamaktadır. Vurgulanması gereken bir diğer olumsuzluk ise birlikte uyuma sürecinin olması gerekenden fazla uzamasının ilerleyen dönemde odaları ayırmayı daha da güçleştirmesi, uyku sorunlarını tetikleyebilmesi ve karşılıklı olarak mahremiyeti zedelemesidir.

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı, Ebeveynler Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Her şeyden önce çocuğun içinde bulunduğu koşulları, duygu durumunu ve gelişimsel özelliklerini hesaba katarak işe başlamak gerekir.
 • Uyku eğitimi sabır, kararlılık, tutarlılık yanında anlayışlı olmayı da gerektirir. Uykuyu bir ceza olarak uygulamak, korkan bir çocuğun duygularını görmezden gelip yalnız uyumasına zorlamak gibi hatalı tutumlar beraberinde yeni problemler de getirir.
 • Uyku eğitimi için doğru zaman geldiğinde, tekrar etmek gerekirse 2-3 yaş öncesinde, aşamalı bir geçiş süreci oluşturmak faydalıdır. Bu süreçte ilk olarak çocuğa anlayacağı dilde yapılacak olan değişikliği açıklamak, ihtiyaç duyarsa ilk günler yanında uzanmak, ardından odada ama yanına yatmadan uykuya dalana kadar beklemek, kısa aralıklarla odadan çıkıp geri gelmek ve en nihayetinde tamamen yalnız uyumaya alışmasını sağlamak gibi ardışık basamaklar izlenebilir. Süreci kolaylaştırmak için bu uygulamaya gece geçemeden önce gündüz uykularında yer verilebilir.
 • Çocuğun odasını sevmesi, odasına alışmasını sağlamak için odasını keyifli hale getirmek, çocukla odasında oyunlar oynamak, karanlığa karşı loş bir ışık yerleştirmek faydalı olur.
 • Bunların dışında uyku öncesinde çocukla yeterli vakit geçirmek, rahatlaması için masal okumak, sevdiği bir şarkıyı söylemek, banyo yaptırmak tercih edilebilir.
 • Uyku ritüelleri oluşturmak da yine izlenebilecek yollardan bir diğeridir. Bunun için dişlerin fırçalanması, pijamaların giyilmesi, kucaklaşma gibi davranışlarla bir uyku öncesi ritüeli oluşturulabilir.
 • Uyku disiplini ve hijyeni içinse anne- baba hem kendi içinde hem de zaman içinde tutarlılık göstermeli, aynı saatte çocuk yatmaya alıştırılmalı, odanın fiziki koşulları uygun seviyede tutulmalıdır.

Çocuklar Ne Zaman Kendi Odalarında Yatmaya Başlamalılar?

Güncel çalışmalar bebekliğin ilk dönemlerinde bahsettiğimiz artılardan ötürü aynı yatakta değil ama annenin uyuduğu yatağa yakın bir mesafede, bebeğin kendi beşiğinde uyumasının olumlu katkılarını vurgulamaya başlamışlardır.

Odaları ayırma zamanı için tam bir görüş birliği bulunmasa da normal şartlarda emzirme dönemi sonlandıktan sonra çocuğun kendi odasına geçirilmesinde pek sakınca görülmemektedir. Bu ayrılma sürecinin en geç 2-3 yaş civarında tamamlanmış olması önerilir.

Burada önemli olan, durumsal analizlerin doğru yapılması, ihtiyaçların gözetilmesi ve ayrılma süreci ertelendikçe güçlüklerin artacağının akıldan çıkartılmaması gerektiğidir.

Источник: https://www.annebebek.com.tr/babalik/Bebek-Uykusu/Uyku-Egitimi-Nasil-Olmali-/1043

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir? – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?Bebeklerde uyku eğitimi nasıl verilmelidir? Dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? 0-1 yaş döneminde, bebeklere uyku eğitimi verilirken, aslında çok dikkatli davranılması gerekiyor; çünkü, uyku eşittir güven ilişkisi demektir.

Bu nedenle uykuyu yönetim biçiminiz, o esnadaki duygu durumunuz ve bebeğinizi sakinleştirme süreciniz çok değerlidir. Bu sürecin, bebeğinizle aranızdaki güven ilişkisine zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle bu dönemde; katı, sert ve keskin çizgileri olan uyku eğitimlerinden uzak durmalısınız.

Peki, bebeğinize uyku eğitimi verirken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Bebeğinizin Mutlaka Bir Uyku Düzeni Olmalı

Ortalama 6. aydan sonra(bunun bireysel olduğunu da unutmamanız gerekiyor), bebeğin iki uykuya düşmesini bekleriz. Ondan önce de, gün içerisinde ortalama üç ya da yenidoğan sürecindeyse maksimum dört uyku ile devam etmesini bekliyoruz. Uyku yapılandırmasının bebeğin bireysel özelliklerine ve anne ve babanın yaşam biçimine göre düzenlenmesi gerektiğini de unutmayın.

Bebeğinizin uyku düzeni yapılandırdınız, uyku saatlerini belirlediniz. Bu uyku saatlerine geçmeden önce, ilk olarak evinizin çerçevesini belirlemeniz gerekiyor. Gündüzden geceye geçerken, bedenimiz, yorulduğumuza dair bize bazı sinyaller verir.

Uykuya geçmeden önce, hepimizin mutlaka bir uyku ritüeli vardır. Dişlerimizi fırçalarız, pijamalarımızı giyeriz, yatağa hazırlanırız. Evin içerisindeki sesleri azaltmaya başlarız. Buna neden mi ihtiyaç duyarız? Uykuya hazırlık yapabilmek için.

Uyku Öncesi Ritüeli- Uykuya Hazırlık

Bebeklerin uykuya hazırlanabilmesi için bir ritüele ihtiyacı vardır.

Peki, bu ritüeli nasıl yapılandıracaksınız? Uyku saatlerini belirledikten sonra, uyku zamanına ortalama 15-30 dakika kala, evdeki sesleri ve ışıkları yavaş yavaş azaltmalı ve hareketleri yavaşlatmalısınız.

Örneğin, gündüzse, perdeleri çekerek ortamı karartabilir ve gün ışığının direkt eve girmesine engel olabilirsiniz. Böylelikle, bebeğinize, uyku zamanının geldiğini göstermiş olacaksınız. Bebeğiniz de, zaten, bedeninin yorgunluğu ile uykuya hazırlanmış olacak.

Bir Geçiş Nesnesine İhtiyacı Var

Peki, odanın içerisinde ve yatağın içerisinde nasıl davranmalısınız? Bebeğinizin uykuya geçiş sürecinde, sizinle bağımlı ilişkiler kurduğunu biliyoruz.

Onu kucağınıza alıyorsunuz, emzirebiliyorsunuz, saçınızı, parmağınızı ya da elinizi verebiliyorsunuz. İşte, bu bağımlı ilişkileri kurmaması için, bebeklerde uyku eğitiminde, bir üçüncüye ihtiyaç duyuyoruz.

Bu üçüncüye, “geçiş nesnesi” adını veriyoruz.

Geçiş nesnesi neden önemli? Uyku ve bunun gibi ayrılık süreçlerinde, basamaklandırılmış bağımsızlaştırma süreçlerinde önemlidir; çünkü, bebeğin sizinle bire bir bağlantı kurmadan, sizin ayrılığınızla baş edebileceği bir aracı nesnesi olduğu zaman, ayrılığı kolaylaştırır ve bebek, o geçiş nesnesi ile kendini sakinleştirebiliyor. İşte bu nedenle, geçiş nesnelerine ihtiyacımız var.

Ancak her bebek, o geçiş nesnesini hemen kabul etmeyebiliyor. Bu konuda, ne yazık ki o sakinleştirme sürecini anneye yapışık bir şekilde devam ettirmek isteyebiliyor. Anne, buradaki sakinleştirme sürecini sağlıklı yönetemeyebiliyor.

İşte bu nedenle, yatağın içerisine koyacağınız nesneleri seçerken; 1-2 deneme ile vazgeçmek yerine, çeşitlendirmeye çalışmalısınız. Bu nesne, kimi zaman bir oyuncak, kimi zaman bir etiket, kimi zaman da battaniyenin bir kenarı olabilir. Bu nesneyi, yalnızca oyuncak olacak gibi de düşünmeyin.

Siz esnek olun ki, bebeğinize doğru yaklaşıp, onu anlayabilecek kadar da berrak bir zihinle onun yanında olun.

Müzik ve Seslerden Yararlanılabilir

Bebeklerin uyku sürecinde, uykuya başlarken, anne ve babalar kimi zaman seslerden ve müzikten yararlanabiliyorlar. Anne karnındaki sesleri açabiliyorlar ya da bir dua, ninni açabiliyorlar.

Buradaki müziğin ne kadar önemi var? Öncelik her zaman, bebeğin kendi kendini sakinleştirmesi, annenin yardımıyla bu süreci öğrenmesidir. Bu nedenle, tabi ki müziklerden ya da projeksiyonlardan yararlanılabilir; ancak, burada kullanımın başlangıcı ve sonucu çok önemlidir.

Çünkü, uykuya geçerken bu müzik çalmalı, ancak uyku kalitesini bozmaması adına, uyku periyodu boyunca müziğin çalmamasından yanayım.

Bu nedenle, çocuğunuza bir ritüel belirledikten, yatağın içerisine bir geçiş nesnesi koyduktan sonra, eğer ihtiyaç duyuyorsanız, yalnızca uykuya dalış sürecinde müzikten de yararlanabilirsiniz. Ancak bunu, telefon ya da elektronik bir eşya ile yapmayın. “Bunu nasıl yapacağız?” diye soracak olursanız; bu sesi bir kayıt cihazına alabilir ya da eski tip müzik çalarlardan yararlanabilirsiniz.

Neden mi ekranın girmemesi gerektiğini savunuyorum? Çünkü, bebeğin odasında elektromanyetik alanı ne kadar fazlalaştırırsanız, uyku kalitesini de bir o kadar bozduğunuzu düşünüyorum. Aynı zamanda, ekran ışığının açık olmaması gerekiyor. Bu nedenle; çocuğunuzu ne kadar telefonlardan ya da radyasyon yayan o aletlerden ne kadar uzak tutarsanız, sizin için o kadar kardır.

Uyku Öncesi Banyo Ritüeli

Su, sakinleştiren en önemli araçlardan bir tanesidir. Bu nedenle, uykuya dalmadan önce yapılacak bir banyo ritüeli, bebeğinizi sakinleştirir. Banyo, masaj, bezi takma ve giyinme ritüelini, uykudan önce güzel bir iletişim aracı olarak kullanabilirsiniz.

Bunları, birlikte bir paylaşım aracı olarak planlayabilirsiniz; çünkü, yatmadan önce, sizinle iletişimde olan bebeğiniz, sizden aldığı o huzur ve güvenli ilişki ile, daha sakin bir şekilde uykuya dalacaktır.

Bebeğinizin, ruhsal ihtiyacı olan o sevgi, onaylanma ve güveni, anne ve baba ile kurduğu ilişki sayesinde doyuracağını da unutmayın.

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Gelelim uyku eğitimine… Çocuğunuzun beslenme ve uyku saatine baktınız ve karnını doyurduktan sonra uykuya hazırlanma süreci geldi. Yavaş yavaş evdeki ışıkları azalttınız, sesinizi yumuşattınız ve hareketlerinizi yavaşlattınız.

Tüm bunlar, uyku saatinin geldiğinin sinyallerini bebeğinize vermenizi sağlayacak. Daha sonra banyo periyoduna gittiniz. Onunla birlikte, güzelce iletişim kurarak, şarkılar söyleyerek banyosunu yaptırdınız. Daha sonra odaya geldiniz ve yağlayıp pijamalarını giydirdiniz.

Bu periyotta, bebeğinizle iletişime geçerken, mümkün olduğunca ritm ile iletişime geçmeye çalışın.

Peki, ritm ve ses tonunuzun seviyesi neden çok önemlidir? Çünkü, bu ritm ihtiyacı, aslında bizim anne karnındaki, annenin kalp atışı ile başlar.

Annenin ritmi; kalp atışı ve o salınımı ile birlikte, annenin karnındaki o güven duygusuna yakınlaşırız. Bu nedenle, ritm her zaman bebeği sakinleştirir. Ses tonunuzu ve ritminizi ayarlayarak, ona banyo yaptırın.

İletişime geçerek giydirin ve daha sonra, uykuya hazırsınız!

Yatağın içerisine bir geçiş nesnesi koyduktan sonra, bebeğinizi önce kucağınızda sakinleştirmeye başlamalısınız.

Bütün bu anlattığım detaylar ve basamaklar, bebeğinizin uykuya geçiş sürecinde çok değerlidir; ancak, bebeğinizi sakinleştirmediğiniz, oradaki güvenli, sağlam nesne ilişkisini kurmadığınız sürece, bebeğinizin sağlıklı uykuya geçmesini bekleyemezsiniz.

Bu nedenle, öncelikle; eğer emziriyorsanız, uykuya geçişi emzirerek değil, sakinleştirerek sağlamalısınız. Burada, bebeğiniz, ilk başta yaptığınız alışkanlıklara dönmek isteyebilir; ancak, bu alışkanlıkları kıracak olan, güven ilişkisinin memede değil kucakta da olabileceğini gösterecek olan da her zaman ebeveyndir.

Bebeğiniz ağlıyor, uykuya geçmek istemiyor. Bebeğinizi kucağınıza alın ve onun ihtiyacını anlamaya çalışın. Fiziksel bir ihtiyacı olup olmadığını önceden kontrol etmeniz gerekiyor.

Banyodan geldiğinizi düşünürsek; karnı doydu, altını temizlediniz, ortada fiziksel bir sorun olmadığını düşünüyorsunuz. O halde ne yapacaksınız? Bebeğinizi gözlemleyeceksiniz. Neye ihtiyacı olduğunu zaten bebeğiniz size gösterecek.

Bu gözlemin ardında, bebeğinizi kucağınızda, öncelikle sırtını yaslayabileceği bir pozisyon aldıktan sonra, bir şekil almaya ve onu sakinleştirmeye çalışın.

Sırtını mutlaka kolunuza yaslasın ki kendisini güvende hissetsin.

Bebeğinizi sakinleştirme periyodunda; bebeğinizle o güvenli ilişkiyi kurabilmek ve onun da tutulduğunu hissetmesini sağlamak için onu çok fazla sıkıştırmamalı ve çok fazla serbest de bırakmamalısınız.

Doğru şekli aldıktan sonra, rahatlayıp rahatlamadığına bakın. O anda, bacaklarını karnına doğru çekerek cenin pozisyonuna gelmeye ihtiyacı olabilir, bunu da deneyebilirsiniz.

Bebeğinizi sakince tutmalısınız, kucağınızda sallayarak asla kaygıyla sakinleştirmeye çalışmayın. Sakinleştirme periyodunda, çocuğu asla sarsmayın. Mümkün olduğunca salınımlarınız yavaş ve ritmik olmalı. Burada, çocuğa güven vermek çok değerlidir. Bunun için öncelikle annenin sakin olması, kendine güvenmesi ve bebeğini sakinleştirebilmek için onun ihtiyacına göre şekil alması gerekmektedir.

Bebeğinizi kucağınızda yavaş yavaş sakinleştirirken, ona ninni de söyleyebilirsiniz. Bebeğinizi kucakta yavaş yavaş sakinleştirdikten sonra; kademe kademe onu yatağına bırakmalısınız. Ayrılmayı da yine kademe kademe yapmanız gerekiyor.

Bu esnada, dokunuşunuz sırtını ya da karnını okşayarak yapılan pışpışlama yoluylaysa; bebeğinizden kademe kademe ayrılırken, dokunuşunuzu devam ettirin. Eğer, pışpışlamıyorsanız da, sıcaklığınızı bir anda yok etmeyin. Bu nedenle, ondan kademe kademe ayrılmanız gerekiyor. Önemli olan, bebeğinizi sakinleştirip, güvenle uykuya dalmasını sağlamaktır.

Bu süreçte, beliniz ağrıyabilir, fiziksel anlamda çok zorlanabilirsiniz. Bu nedenle, uyku eğitimine lütfen dinlenmiş olarak başlayın ve bunu basamaklandırın.

Çünkü, yatağın kenarında bebeğinizi sakinleştirerek, kucağınızda sakinleştirip onu adım adım yatağına yönlendirmezseniz, o sağlıklı basamaklandırmayı yapmamış olursunuz.

Onu bir anda yatağa bırakmayın. Önce yakınlığınızı koruyun, daha sonra yavaş yavaş yatağa bırakın. Bebeğinizi, uykuya daldıktan sonra yatağa bırakmayın. Mümkün olduğunca bebeğinizi kucağınızda sakinleştirin. Biraz sersemledikten sonra yatağa bırakın ve kendinizi kademe kademe geri çekin.

Bebek Yatağa Koyulduktan Sonra

Bebeğinizi yatağa koyduğunuz andan itibaren, tekrar ağlamaya başladığında; tekrar kucağınıza alın ve sakinleştirme sürecini tekrar başlatıp yeniden yatağa koyun ve kendinizi kademe kademe geri çekin. Erken dönem olduğu için, bu yakınlık ve uzaklık basamaklandırmasını yapmanız gerekiyor.

Bunu yapmadığınız sürece, odadan bir anda çıkarsanız; bebeğinizin dokunma ve yakınlık ihtiyacını gidermez ve bebeğinizin yanında sadece durup ilişkiyi devam ettirmezseniz, onu terk ettiğiniz ile ilgili sinyaller verirsiniz. Aslında, ruhen onu terk edersiniz. Bu nedenle, 0-1 yaş döneminde, ayrılığı basamaklandırmalı ve kademe kademe çalışmalısınız.

Bu yakınlığı sağladıktan sonra, uyku eğitimini sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz.

Şunu hiç bir zaman unutmayın, her bebeğin uyku periyodu, bireysel farklılıklarına göre değişir. Sakinleştirme süreci, anne ile kurduğu ilişkiye göre değişir. Bu nedenle, bebeğinize uyku eğitimi vermeden önce, 5 kez, 10 kez düşünün. Ne kadar hazırsınız?

Fiziksel ya da ruhsal olarak ne kadar hazırsınız? Sakinleştirme sürecini ne kadar yönetebiliyorsunuz? Bebeğinizin ağlamasını yönetemediğiniz sürece, uyku eğitimini asla güvenli bir şekilde veremezsiniz.

“Bebeği ağlatalım da kendi başına uyusun” gibi bir mantıkla asla hareket etmemelisiniz.

Bu yanlışlardan kendinizi koruyun ve 0-1 yaş döneminde, her geçen anınızın, bebeğinizin gelecekteki yaşamı için değerli olduğunu unutmayın.

Источник: https://www.aysetolga.com/bebeklere-uyku-egitimi-nasil-verilir

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Siz ve bebeğiniz için iyi bir gece uykusu çok yakında!

“Bir daha asla uyumayacaksınız”  Tanıdık geldi mi? Bu klişenin bebek için yapılan partilerde sık sık tekrarlanmasının bir nedeni vardır: Ebeveynliğin ilk birkaç ayı içinde, bebek yerleşik bir uyku düzenine geçmeden önce ve her birkaç saatte bir beslenmesi gerekiyorsa, uykular parça parçadır ve kafa karıştırıcıdır. Uzun derin bir uyku öğleden sonra veya gece olabilir.

Ve bu tamamen normaldir. Ama gece beslenmelerinin bittiği dönemde yani bebeğiniz birkaç aylık olduktan sonra ve önceden tahmin edilebilen bir uyku-uyanıklık döngüsü oluşturduktan sonra, ona uyku eğitimi vermek tüm ailenin çok fazla ihtiyaç duyduğu gece uykusuna kavuşmasına yardımcı olabilir. İşte, aileniz için en iyi uyku eğitim yöntemini seçmeden önce bilmeniz gerekenler.

Uyku eğitimi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, uyku eğitimi (uyumayı öğretmek veya öğrenmek olarak da adlandırılır) bebeğinizin uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı öğrenmesine yardımcı olma sürecidir.

Ayrıca, çeşitli uyku-eğitim teknikleri bunları savunan veya karşı çıkan uzmanların ve ebeveynlerin olduğu tartışmalı bir konu haline gelmiştir. New York Tribeca Pediatri Kliniği’nde bir çocuk doktoru olan Dr. TJ Gold, “Bu, siyaset konuşmak gibidir.

Çocuğunuzu gece boyunca uyutmak için tek bir doğru yol yoktur. Çok farklı yollar vardır” diyor.

Bebeğin uyku eğitiminin oldukça önemli yararları olabilir: Evdeki herkes iyi dinlenir ve bebeğin gelişimi için uyku şarttır.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde yapılan ve bir dönüm noktası niteliği taşıyan 2007 çalışması, kritik beyin gelişim dönemlerinin yeterli uykuya bağlı olduğunu ileri sürmüştür. Dr.

Gold, “Bebeğin uyku eğitimi eğlenceli olmayabilir, ancak her zaman ailelere bunun tehli olmadığını ve iyi bir uyku düzeni geliştirmenin çocukları için yapabilecekleri en iyi şeylerden biri olduğunu söylüyorum” diyor.

Bununla birlikte, uyku eğitimi herkes için bir zorunluluk değildir ve bebeği gece boyunca kendi başına uyumayı öğrenen pek çok aile, uyku eğitimini atlamayı tercih eder. Dr.

Gold, “Bu sizin aileniz ve sizin çocuğunuz, ve sanırım sizin bebeğinizde ihtiyaç olmamasına rağmen pediatristlerin aileniz için uyku eğitimini zorlayacağına dair bir yanlış anlama var” diyor.

Uzmanlar, uyku eğitimine en iyi yaklaşımın kendi ailenize uyan bir program olduğunu vurgulamaktadırlar.

İki çocuk annesi Corinna, “Ben uyku eğitimi vermek istemediğimi biliyordum, bu yüzden oğlum yaklaşık 5 aylık olana kadar oğlumla birlikte uyudum.

5 ay sonra, onu bir odada kendi başına bırakabiliyordum ama ağladığında onun yanına gidiyordum. 10 aylık olduğunda, gece boyunca kendi başına uyuyordu.

Belki şanslıydım, ama ailemizde işe yarayan şeyin onun liderliğine izin vermek olduğunu hissettim” diyor.

Uyku eğitimine ne zaman başlanır?

Yorgun ebeveynler eğitim almak için hevesli olabilirler, bu nedenle ne zaman uyku eğitimine başlayacağınızı nasıl anlarsınız? New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi Pediatri bölümünde klinik eğitmen olan Dr.

Lauren Kupersmith, “Çoğu bebek 4 ila 6 aylık olduğunda bir çeşit uyku eğitimi için hazırdır.

Bazı pediatristler, bebeklerin belirli bir ağırlığa ulaştıklarında eğitilmeye hazır oldukları yönergelerine uysa da, ben, bebek yaklaşık 4 aylıkken, kendiliğinden rahatlayacak gelişimsel sürecini tamamlayana kadar beklemenin çok daha uygun olduğunu düşünüyorum” diyor.

Yine de, bebeğin uyku eğitimine başlamak için doğru zaman yoktur. 4 aylık dönem başlangıç ​​yapmayı düşünmek için harika bir zaman olsa da, uzmanlar bebeğin 10 aylık, bir yaşında veya daha büyük olana kadar eğitim vermezseniz kaybedeceğiniz bir şey olmadığını vurguluyorlar.

İki çocuk annesi Robin, “Oğlumuz 18 aylık olana kadar uyku eğitimi vermedik ve iki odalı bir eve taşındık, böylece kendi odası oldu. The Sleep Lady metodunu kullandık ve çok çabuk sonuç aldık” diyor.

Hamilelik döneminde veya bebeğin yaşamının ilk haftalarında çeşitli uyku eğitimi yöntemlerini okumuş olsanız bile, başlamadan önce çocuk doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Örneğin, çocuğunuz yavaşça kilo alıyorsa ya da erken doğmuş bir bebekse, gece beslenmelerini bırakmaya hazır olmayabilir ve birkaç gece uyanmasına uyarlanmış bir uyku eğitim programına ihtiyaç duyabilir.

Bebeğe uyku eğitimi nasıl verilir?

Uyku eğitiminde çeşitli düşünce yolları vardır. Bazı uyku-eğitim yöntemleri, “nazik uyku eğitimi” sınıfındadır, bu da genellikle ağladığında bebeği kucağınıza alıp, sallamaya ve yatıştırmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Genellikle “tüketme” adı verilen sınıfta bulunan diğer yöntemler, ebeveynlere bebeğin tüm gece boyunca kendiliğinden yatmasını öğretmek için kapıyı sabaha kadar açmamalarını tavsiye eder.

Bu yöntemlerin hiçbiri doğru ya da yanlış olarak değerlendirilmemelidir, bunların hepsi sizin ve aileniz için en iyi olan yöntem ne ise ona bağlıdır.

Bazı anneler, destek, ipuçları ve tavsiye yardımları için bir uyku koçu ile çalışmanın ya da bir uyku grubuna katılmanın faydalı olduğunu düşünüyorlar. Robin, “Bir uyku koçu işe aldık, bu bize oldukça yardımcı oldu çünkü herhangi bir soru ya da sorun hakkında bizimle detaylı konuşabiliyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyordu” diyor.

Uyku eğitim yöntemleri

Teksas Austin’de bir çocuk uyku danışmanı olan Vanessa Vance, tüm uyku-eğitim yöntemlerinin artı ve eksileri olduğunu, bu yüzden hangisinin sizin için en iyisi olduğunu anlamanın önemli olduğunu söylüyor.

Vance, “Bir aile ile çalışırken, onların ihtiyaçlarını ve hedeflerini tartışıyoruz. Bazı aileler kesinlikle bebeği ağlatmak istemeyebilir, bu yüzden kademeli bir yaklaşım en iyi yöntem olabilir” diyor.

İşte, en popüler uyku eğitimi yöntemlerinden bazılarına genel bir bakış:

Göz yaşı olmayan yöntem

Uyku uzmanı Elizabeth Pantley tarafından yaratılan bu yöntem, aynı zamanda ağlatmama yöntemi olarak da bilinir ve çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını hafifçe değiştirmeyi içerir.

Örneğin, “azaltma” olarak bilinen bir yöntem, bebeğin uykuya dalma stratejisini yavaş yavaş kolaylaştırmayı önerir. Her zaman sallanmaya ihtiyaç duyuyorsa, sallanmadan uyumayı öğrenene dek her gün biraz daha az sallarsınız.

‘’Yerine koyma’’ adı verilen başka bir teknik de rutini değiştirir. Örneğin, bebek her zaman yatmadan önce emiyorsa, bunun yerine bir kitap okursunuz.

Ağlatma (Cry It Out- CIO) yöntemi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntemle uyku eğitimi, bebek uykuya dalmaya çalışırken kendi kendine sakinleşmeyi öğrenmesine yardımcı olmak için müdahale etmemeyi gerektirir. Ayrıca, tükenme uyku eğitimi olarak da bilinen yöntem, bebeğin kendini yatıştırmayı öğrenme kapasitesine sahip olduğu ve sonunda ağlamayı kesip gece boyunca uyumayı başarabileceği fikrine dayanır.

Weissbluth yöntemi

Bu uyku eğitimi yöntemi, yatmadan önce rutin bir uyku düzeni kurmanızı (banyo, kitap, ninni gibi), daha sonra bebeğinizi uyutmak üzere yatağa koymanızı, kapıyı kapatmanızı ve bir sonraki sabaha kadar tekrar girmemenizi önerir. Weissbluth yöntemini uygulayan bir çocuk annesi Jen, “Bunu denedim ve ilk gece berbat hissettim.

Oğlumun ağlamasını duymamak için duşu açtım ve banyoda oturdum. Ama bebek monitörünü seyrediyordum ve bir saat sonra baş parmağını bulduğunu ve uyuduğunu gördüm. Bir sonraki gece yaklaşık 40 dakika ağladı, ondan sonraki gece ise 20 dakika. Sabah her zaman mutluydu bu nedenle bu yöntemin doğru bir seçim olduğunu düşünüyordum” diyor.

Ferber yöntemi

Zaman-aralıklı uyku eğitimi, modifiye edilmiş uyku eğitimi ya da kademeli tükenme uyku eğitimi olarak da bilinen bu yöntemle ebeveynler, bebek ağlasa bile yatağa koyarlar ve sonra her 5,10,15 dakika gibi farklı zaman aralıklarında kontrol etmek için geri dönerler.

Bu kontroller sırasında bebeği kucağınıza almazsınız, ancak sözlü olarak onu sakinleştirebilir veya sırtını sıvazlayabilirsiniz. Bebek sonunda gece boyunca uyuyana kadar kontrol ettiğiniz zaman aralıkları kademeli olarak uzar. Bir çocuk annesi Anika, “Oğlum 8 aylıkken Ferber’i uyguladık.

Çok çabuk uyum sağladı ve o zamandan beri her gece 10 ila 12 saat boyunca kendi başına uyuyor” diyor.

Sandalye metodu

Ayrıca, The Sleep Lady veya kademeli geri çekilme olarak da bilinen, İyi Geceler, Sıkı Uyuyun kitabının yazarı ve Lisanslı Klinik Uzmanı Kim West tarafından popüler hale getirilen bu yöntem bebeğin beşiğinin yanında bir sandalyede oturarak başlar.

Her gece, bir gün artık odada olmayacak şekilde sandalyeyi beşikten biraz daha uzağa koymanız ve her ağladığında bebeğinizle konuşarak (bazen sırt sıvazlama ve kucağa almakta uygundur) yatıştırmanız istenir.

Bu yöntem, ayrılık kaygısı yaşayan ve anne-babanın kapının diğer tarafında olduğunu anlayabilen daha büyük bebekler ve çocuklar için faydalı olabilir, ama aynı zamanda küçük bebekler için de işe yarar.

Kucağa al – yatağa koy yöntemi

Bu uyku eğitimi yönteminde, çocuğunuzu uyanıkken yatağa koyarsınız ve Ferber yönteminde olduğu gibi, kademeli aralıklarla kontrol edersiniz. Ferber’den farklı olarak birkaç dakika için onu kucağınıza alıp, rahatlatıp sakinleştirebilirsiniz. Sonunda bebek kendi başına uyuyacak kadar uykulu hale gelecektir.

Uyku eğitimi ne kadar sürer?

Kararınız ne olursa olsun, uyku eğitiminin herkes için farklı olduğunu unutmayın.

İlk günden itibaren gece boyunca uyuyabilen bebek hikayelerini her zaman duyacaksınız, ama bir gecede mucize beklemeyin.

Peki, uyku eğitimi ne kadar sürer? Uzmanlar, stratejilerin çoğunda uygulamanın bir hafta veya daha uzun süreceğini ve bunları yaparken yönteme bağlı kalıp kararlı olmanın önemli olduğunu söylüyor.

Bebeğe uyku eğitimi vermenin ipuçları

Hangi yaklaşımı uygularsanız uygulayın, hatta birkaç yöntemden oluşan kombinasyonu kullanmaya veya hiç eğitim vermemeye karar verseniz bile, işte size işe yarayacak birkaç ipucu:

Gerilemeler olacağını bilin

Vance, ‘’Diş çıkarma, hastalık ve tatil gibi değişiklikler kötü uykuya yol açacaktır ve bu kesinlikle normaldir. Sık sık, bir ya da iki günlüğüne eğitime geri dönmek zorunda kalırsınız, ama temelden bozulmaz. Eğer çocuğunuz iyi bir uyku için önceden eğitilmişse, tatil nedeniyle bir hafta program dışına çıkmak uyku alışkanlıklarını değiştirmez” diyor.

Kendi yarattığınız yöntemler işe yarar

Belirli bir yöntemin katı kurallarını sevmiyor musunuz? Kendi ailenizin şartlarına uyacak şekilde değiştirin. Bazen bir uyku koçu, bebeğin gece boyunca uyuması hedefini etkilemeyecek değişiklikler bulmak için yardımcı olabilir.

Ancak, rahat edeceğiniz bir strateji bulana kadar yöntemlerin kombinasyonunu uygulamak iyidir. Bir çocuk annesi olan Margaret, “Uyku eğitimini hiç bir zaman sevdiğimi söyleyemem. Oğlum 3.5 aylıkken başladık çünkü her üç saatte bir uyanıyordu ve bunu alışkanlıktan dolayı yaptığını hissediyordum.

Kocam ve ben, ona kendiliğinden uyumasını öğretmenin iyi bir yatırım olacağına karar verdik ve uzun vadede kısa süreli gösterdiğimiz çabalarımızın sonuçlarını aldık. Bir ton araştırma yaptım ve kendi planımızı (Ferber’e benzer şekilde) oluşturduk, ama bizim zaman sınırlamamız o kadar da katı değildi.

İşe yaradı ve o zamandan beri sağlam uyuyan bir çocuk oldu” diyor.

Plana uyun

Uyku eğitiminin ilk haftasında ağlamayla geçen kötü bir gece, planın işe yaramadığı anlamına gelmez. Kupersmith,“Denediğiniz strateji ile başarılı olmadığınıza karar verirseniz, yeni bir şey denemekte sakınca yoktur. Sadece, geçiş yapmadan önce en az bir hafta ara verdiğinizden emin olun, aksi takdirde neyin işe yaradığını asla bilemezsiniz’’ diyor.

Karşılaştırmayın

Kupersmith, ‘’Aynı aile içinde bile, bir çocuk için en iyi olan yöntem diğer çocukta işe yaramayabilir. Ve arkadaşlarınız veya gruplarındaki insanların neler yaptığını kendi yaptıklarınızla karşılaştırmayın. Her ailenin uyku ihtiyacı farklıdır’’ diyor.

Katı bir gece yatma zamanı rutinine sahip olun

Uzmanlar, hangi uyku-eğitim yöntemini kullandığınıza bağlı olmaksızın, istikrarlı bir yatma zamanı (bebekler için akşam 5:30 – 7:30 arası) belirleyin.

Vance, sürekli bir rutinin anahtar olduğunu söylüyor. Banyo, kitap, ninni ve yatak ya da farklı bir sıralama olsun, her akşam aynı şeyi yapmak iyi uyku düzeninin temelidir.

Karartma perdeleri ve beyaz gürültü uygulaması da yardımcı olabilir.

Hazır değilseniz sorun değil

Bebeğiniz 4 aylık olduğunda uyku eğitimine başlayamıyorsanız birşey kaçırmış olmazsınız: Her ne kadar uzmanlar gelişimsel dönüm noktalarının farkında olmayı ve bebeğin uyku programını buna göre ayarlamanın akıllıca olduğunu söyleseler de, her yaşta uyku eğitimine başlayabilirsiniz, çocukluk çağında olsa bile. Örneğin; bebeğin yürümeyi öğrendiği hafta bir uyku-eğitim programı uygulamak için zor olabilir ve hatta uyku eğitimli bir bebek bile, böyle bir gelişimsel süreçten geçtiği için bir gerileme gösterebilir.

Sorun mu yaşıyorsunuz? Bir danışman yardımcı olabilir

Farklı uyku-eğitim yöntemlerine aşina olan uyku danışmanları ve koçları sorularınızı yanıtlayabilir, sorunları giderebilir ve aileniz için işe yarayan bir yöntem bulmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, bir uyku danışmanının yardımına başvurmadan önce (hizmetleri telefon görüşmelerinden evinizde bir gece boyu süren analize kadar uzanabilir) niteliklerine bakın. Uyku koçluğu için ulusal bir yönetim organı yoktur, ancak sertifikasyon sağlayan çeşitli programlar vardır.

Danışmanla anlaşmadan önce, aldığı eğitim ve referansları hakkında bilgi edinin ve geçmiş müşterilerinden referanslar ve tecrübeleri hakkında bilgi isteyin.

Kaynak: https://www.thebump.com/a/how-to-sleep-train

Источник: https://bebekegitimi.com/bebek/uyku-egitimi/bebeklere-uyku-egitimi-nasil-verilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.