Uyku Felci (Karabasan) Tedavi Edilir Mi?

 • Anasayfa
 • Bilim
 • “Karabasan Gelmesi” Olarak Bilinen Uyku Felci Nedir, Nasıl Önlenir?!

Emre Karakullukçu — 3 yıl önce Hepimizin yaşadığı ve çoğumuzun neden kaynaklandığını bilmediği uyku felci (halk arasında karabasan gelmesi olarak biliniyor) olayının neden kaynaklandığını, ne olduğunu ve nasıl önlenebileceğini haberimizde anlattık.

İnsan beyni, bilinen tüm canlıların organları arasındaki en gelişmiş organdır. Tam olarak çözülemeyen ve son derece karmaşık bir çalışma şekline sahip olan bu organ, insanların uyumasına, uyanık olmasına ve uykuya dalma anına göre farklı şekillerde çalışır.

Uyanık olduğumuz anda son derece aktif ve çalışkan olan beynimiz, uyuduğumuz anda da tam olarak işlevlerini sonlandırmaz ve kendini başka bir çalışma formuna sokar. Rüyalar gördüğümüz ve dinlendiğimiz bu sürede, anlamlandıramadığımız olaylardan birisi olan “karabasan gelmesi” olayını da yaşamamız mümkündür.

Herkesin en azından bir kere yaşadığı ve birçok batıl inancın ortaya çıkmasına neden olan bu olayın neden kaynaklandığı, ancak gelişen tıp sayesinde çözülebilmiştir. 

Bugün bilim dünyası tarafından kanıtlanmış ve anlamlandırılabilmiş olan bu olay, aslında beynimizin yaşadığı basit bir ikililik durumudur.

Beynimizin uykuyu, görüntüyü, bilinçaltını, hareketleri ve diğer birçok şeyi kontrol eden bölümleri farklıdır. Farklı olmalarına rağmen birbirleriyle tamamen bağlantılı olan bu bölümler, beyinde bulunan düzenin karışmaması adına bizim farkında olmadığımız bir sırayla çalışırlar.

Örneğin beynin rüya görmemizi sağlayan bölümü (aslında rüya görmek tüm beynin dahil olduğu bir işlemdir ancak bazı beyin bölümleri rüyanın tetiklenmesini gerçekleştirir), beyin uykuya dalmadan asla devreye girmez. Aksi takdirde halüsinasyonlardan çok daha etkili olan rüyalar, gerçek hayatta her an karşımıza çıkabilirlerdi ve bu durum asla iyi bir şekilde sonuçlanmazdı.

Birbirine bağlı olan bu bölümler, beyin uyku durumuna geçtiğinde birbirlerini tetikleyerek vardiya değişimi yaparlar. Uyku durumunda vardiyasını sonlandıran beyin bölümlerinin arasında görme, koklama, tatma gibi hislerin kontrol edildiği beyin bölümleri de yer alır. Bu nedenle uyku durumunda olan birisinin gözünü açsanız bile görmesi mümkün değildir.

Uyuduğumuz sırada bu bölümlerin devre dışı kalmasıyla birlikte rüya görmemizi sağlayan bölümler aktifleşir ve durumlarına göre işlevlerini gerçekleştirirler, yani bazı etkenlere göre rüya görürüz veya görmeyiz.

Halk arasında “karabasan gelmesi” olarak bilinen uyku felci, bahsettiğim beyin bölümlerindeki aktifleşme ve devre dışı kalmanın yanlış şekillerde yaşanmasıyla birlikte gerçekleşir.

Bu durumu çoğu karabasan gelmesi olayının yaşanma şekli üzerinden açıklayalım. Uyuduğumuz sırada birden gözümüz açılıyor, yatağımızda bulunduğumuzu görüyoruz ancak hiçbir şekilde hareket edemiyoruz. İçerisinde bulunduğumuz durumun ilginçliğinden dolayı bir anlık şaşkınlık ve korku yaşıyoruz ama o an, korkmamız gereken daha kötü birşeyin olduğunu görüyoruz; odanın en karanlık köşesinde birşey kıpırdıyor! O tarafa doğru baktıkça merağımız ve korkumuz artıyor ancak bakmaya devam ediyoruz. Kıpırdayan şey (genelde tamamen gölgeden oluşur, insan silüetine sahiptir ve son derece korkunçtur) bulunduğu köşeden ayrılıp bize doğru yaklaşmaya başlıyor. Tam bu sıralarda paniklemeye başlıyoruz ancak göğüsümüzde birşeyin oturduğu hissine kapılıyoruz (bazı kişiler gölgenin onu boğduğunu veya gerçekten göğüsüne oturduğunu söyler), bu nedenle nefes almamız zorlaşıyor. Bu durumun gördüğümüz şeyden kaynaklandığını düşünüyoruz ve daha çok korkuyoruz. O şey tam bize yaklaştığını anda da birden zıplayarak uyanıyoruz. Tabii ki o korkuyla etrafı araştırmaya başlıyoruz ancak hiçbir yerde hiçbir şey yok… İşte karabasan gelmesi olayı temel olarak böyle yaşanır. Elbette kişinin durumuna ve korkularına göre hikayede bazı değişiklikler olabilir, ancak hikayenin özü budur.
 

 Neden Uyku Felci Yaşarız?

Şimdi gelelim bu durumun neden kaynaklandığına. Uyku felci, uyuyan insanın kontrolsüz bir şekilde uyanmasıyla kaynaklanır. Normal bir şekilde uyandığımızda beynimiz, uyku ile çalışan tüm bölümlerini devre dışı bırakır ve konuşma, görme, hareket etme gibi eylemlerimizin kontrol edildiği bölümleri devreye sokar.

Uyku felcinin yaşandığı sıralarda beyin uyanır ancak bu bölümlerden sadece görme bölümünü devreye sokar. Uyuyan diğer tüm bölümler, uykuda olmaları nedeniyle konuşamamamıza veya hareket edemememize neden olurlar. Uyandığımız an sadece etrafımıza bakabildiğimiz bu ilginç durum, doğal olarak korkmamıza ve paniklememize neden olur.

Gözlerimizin görebilmesinin rağmen hala uyku durumunda olan beyin, o an yaşadığımız, gördüğümüz ve düşündüğümüz herşeyi abartmaya başlar. Uyku felci sırasında gördüğümüz tüm görüntüler, uyku durumunda olan ve normal çalışma şeklinden daha farklı çalışan beynimize aktarılır.

Bu gibi durumlarda son derece kolay erişilebilir olan bilinçaltı, beynin yaşadıklarından korkmasıyla birlikte devreye girer ve bizler için son derece gerçek olan bir senaryo oluşturur.

Bilinç altı o kadar başarılıdır ki, o an başımıza gelebilecek en kötü olayın o karanlık köşeden, asla tanıyamadığımız (çünkü beyin en çok bilmediğinden korkar) bir yaratığın çıkması olduğunu bilir ve bunu canlandırır.

Karanlık köşeden çıkan ve tanımlayamadığımız yaratık, bizi korkutmasının yanı sıra zor nefes almamıza da neden olur ama aslında bunun tek nedeni, yavaşlamış olan vücudumuza sadece ihtiyacı olduğu kadar oksijen çeken ciğerlerimizin az çalışmasıdır. Yani zor değil, sadece daha önce hiç görmediğimiz bir şekilde yavaş nefes alıyoruzdur. Bu olayın yaşanması sadece biraz korkmanızın dışında size hiçbir şekilde zarar vermez ve bunu hiç yaşamamış olmak veya ortalamadan daha fazla yaşamak tamamen normaldir. (1781 yılında yapılmış olan bu tablo, uyku felcini en iyi şekilde örnekleyen görsellerden birisi olarak kabul edilmektedir)

 Nasıl Önlenebilir?

Uyku felcini tam olarak açıkladığımıza ve bu durumun aslında birbiri ardına gerçekleşen olaylar olduğundan bahsettiğimize göre, sıra bu olayın yaşanmasını istemeyen okuyucularımızı bilgilendirmeye geldi. Maalesef yaptığınız anda karabasanları gelmemek üzere odanızdan sürgün edeceğiniz hiçbir şey yok, ancak bu olayın yaşanmasını en aza indirgeyebilirsiniz.

Bunu sağlamak için yapmanız gereken şeylerin başında, iyi bir uyku düzenine sahip olmanız ve uykunuzu yeteri kadar almanız yer alıyor. Uyku felcini oluşturan en büyük unsur, düzensiz olan, yetersiz miktardaki uykudur. Aynı zamanda fiziksel olarak çok yorulmak, yoğun stres ve bazı ilaçların kullanımı da uyku felcini tetikleyebilir.

Ayrıca bazı çalışmalara göre sırtüstü uyumak uyku felcinin yaşanma ihtimalini yükseltebiliyor. Saydığım bu etkenlerden ve birkaç ilaçtan uzak durarak karabasanları kapının dışında tutmanız mümkündür.

 

Not: Bazı insanlar uyku felci yaşadıkları sırada karabasan olarak adlandırdığımız karanlık insan silüetinin yanı sıra yaşlı bir kadın gördüklerini de belirtirler.

Bu kadının bilimsel yönden bir açıklaması yoktur ancak anlatılan hikayelerden yola çıkılarak, farklı kültürlerde bulunan bu kadının bilinçaltı tarafından oluşturulmuş olması bir ihtimaldir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız, buradaki bağlantıda bulunan belgeseli izleyebilirler. Belgeselin İngilizce olduğunu ve bazı izleyicileri korkutabileceğini belirtmekte fayda var.

Etiketler: uyku felci, karabasan

Источник: https://www.webtekno.com/bilim-haberleri/karabasan-gelmesi-olarak-bilinen-uyku-felci-nedir-nasil-onlenir-h13545.html

Uyku felci mi karabasan mı?

Uyku Felci (Karabasan) Tedavi Edilir Mi?

Uyanık olduğunuz halde hiç hareket edemediğiniz oldu mu? Korkup yardım istediğiniz ancak sesinizi duyuramadığınız olmuştur. Bunun adı halk arasında karabasan. Ancak tıp dilinde uyku felci adını alır.

Karabasan sizi korkutabilir, özellikle hareket edememe durumunuz etrafınızda olmayan şeyler görüp duymakla birleşince durum daha da korkutucu olabilir. Karabasan ziyaretinize sadece bir kez de gelebilir, sık sık da. Hatta bir gecede birkaç kez karşılaşıldığı da olmuştur.

Korkmayın öncelikle bu konuda güzel haberlerimiz var: uyku felci tehli bir sağlık sorunu değil. Bakalım neden olabiliyormuş ve tedavisi var mıymış?

Uyku felci ciddi bir sorunun habercisi mi?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi uyku felci yüzyıllardır birçok değişik şekilde açıklanmaya çalışıldı. Genellikle de biz de olduğu gibi şeytanla ilişkilendirildi. Karabasan görünmez gece iblisi olarak tanınır. Üstelik bu inanış sadece bize özgü de değil.

Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inde de böyle bir yaratıktan bahsedilir. Yani tarih boyunca hemen her kültürde gölgeler içindeki iblisin geceleri çaresiz insanları korkutmak için çıkıp geldiğine dair inanışlar var.

İnsanlar korku ve dehşetle uyku felcine uzun soluklu efsanevi bir açıklama bulabilmişler. Ancak uyku konusuna yıllarını vermiş araştırmacılar çoğu durumda uyku felcinin vücudunuzun uyku safhalarını olması gerektiği gibi atlatamadığından dolayı ortaya çıktığına inanıyor.

Nadir olarak da uyku felcine neden olan başka psikolojik bozukluklar var.

Uyku felci nedir?

Uyku felci bilinçli bir şekilde durup, her şeyin farkında olup hareket edememe durumu. Kişi uyku ile uyanıklık arasındaki evreleri düzenli bir şekilde atlayamazsa ortaya çıkıyor.

Bu geçiş sırasında birkaç saniye ya da birkaç dakika hareket edemeyebilir ve konuşamayabilirsiniz. Kimileri üzerlerinde baskı hissedip şoka da girebiliyor. Uyku felci Narkolepsi gibi başka uyku bozukluklarına eşlik edebiliyor.

Narkolepsi beyinin uykuyu kontrol eden kısımlarındaki bir sorundan ötürü aşırı derecede uyuma arzusu.

Uyku felci ne zaman olur?

Uyku felci genellikle %50 oranında görünür. Uykuya daldığınızda oluşuyorsa hipnagojik uyku felci adını alıyor. Uyanık olduğunuz sırada oluyorsa hipnopompik uyku felci adını alıyor.

Uykuya daldığınızda vücudunuz yavaşça gevşer. Farkındalığınız düşer, değişimleri fark etmezsiniz. Ancak uykuya dalarken farkındalığınız düşmez, değişiklikleri hissetmeye devam ederseniz hareket edemediğinizi ve konuşamadığınıza fark ederseniz.

Uykunuz sırasında vücudunuz uyku safhaları arasında (REM ve NREM) değişim yapar. REM ve NREM arasındaki bir döngü ortalama 90 dakika sürer. NREM uyku öncelikli görülür ve uykunun %75’ini kapsar. NREM uyku sırasında vücudunuz gevşer.

NREM’in sonunda uykunuz REM safhasına geçer. Gözleriniz hareket etmeye başlar ve Rüya görmeye başlarsınız, ancak vücudunuzun geri kalan kısmı gevşemiş şekilde kalır. REM uyku sırasında kaslarınız kapalıdır.

REM uyku bitmeden farkındalığınız geri gelirse hareket edemediğinizi ve konuşamadığınızı fark edersiniz.

Kimler uyku felci geçirir?

Her 10 kişiden 4’ü uyku felci geçiriyor. Bu durum öncelikle ergenlik yıllarında keşfedilen yaygın bir durum. Ama her yaştan kadın ve erkek uyku felci geçirebilir. Uyku felci aileden gelebilir. Bunun dışında şu nedenler de uyku felcine neden olabilir.

• Uykusuzluk

• Değişen uyuma alışkanlıkları

• Bipolar Bozukluk ya da Stres gibi psikolojik rahatsızlıklar

• Sırt üstü yatmak

• Narkolepsi ya da gece krampları gibi diğer uyku bozuklukları

• Bazı ilaçların kullanımı

• Madde kullanımı

Uyku felci nasıl anlaşılır?

Uykunuz sırasında ya da uyanıkken kendinizi hareket edemez ya da konuşamaz bir halde buluyorsanız sizde uyku felci var demektir. Bu durumun genellikle bir tedavisi yok. Ancak doktora görünmeniz gereken bazı durumlar olabilir:

• Belirtilerinizden endişeleniyorsanız

• Belirtileriniz gün içinde çok yorgun hissetmenize neden oluyorsa

• Belirtiler yüzünden bütün gece uyuyamıyorsanız

Bu durumda doktorunuz sizden bazı şeyler isteyecektir. 

• Belirtilerinizi ayrıntılı bir şekilde anlatıp, uyku günlüğü tutmanızı isteyebilir.

• Daha ileri düzeyde değerlendirme için sizi bir uyku uzmanına yönlendirebilir.

• Başka bir uyku bozukluğunuz olmadığını anlamak için gece ve gündüz uyku çalışmaları yapabilir.

Artık durumun karabasan basmasından farklı bir şey olduğunu biliyorsunuz. Bu sorunun adı uyku felci ve sağlığınıza herhangi bir zararı yok. Bazı durumlarda tehli olabiliyor. Önemli olan gerektiğinde doktorunuza danışmanız. Ayrıca uyku felci konusunda kafanıza takılan soruları uzmanlarımıza da danışabilirsiniz. 

Источник: https://www.cevapsepeti.com/uyku-felci-mi-karabasan-mi/

Karabasan artık kabusunuz olmasın! Uyku hastalıkları ve karabasanın tedavisi var

Uyku Felci (Karabasan) Tedavi Edilir Mi?

Toplum arasında sıkça konuşulmakta olan bu konulara, daha çok spiritüel boyutta, korkutucu açıklamalar getirilmektedir. Fakat insana ilişkin her konu gibi bunun da bilimsel boyutundan bahsetmek yerinde olacaktır. Birçoğumuz bu gibi karabasan tablolarını, hayatımız boyunca yaşamışızdır. Beyin, uyku esnasında, kol ve bacakların hareket etmemesi için vücudu uyku felcine sokar.

Genelde, insanlar uyanmadan hemen önce bu uyku felci durumu kaldırılır. Kişi, REM uykusundan çok hızlı çıkıp uyanıklık durumuna geçerse, uyku felci çözülmeden uyanma durumuna girebilir. İşte bu esnada, karabasan dediğimiz olay ortaya çıkar. Kişide bilinçlilik vardır ama vücut tam bir felç durumunda olduğu için hareket edemez, konuşamaz, herhangi bir faaliyet gösteremez.

Erken yaşta sık kâbus görmek ‘zihinsel hastalıklara işaret ediyor’

Bu durumun etkisi, insanda panik hissine neden olur. Kendini nefes alamıyormuş gibi hisseden kişinin, göğsünde sıkışma olur. Bağırmak, yardım almak istese de başaramaz. Hatta bazen ölecekmiş gibi bir duyguya kapılır. Uyku felci, bir süre sonra ortadan kalktığı için vücut normale döner ve kişi de derin bir nefes alır.

Uyurgezerlik durumu ise,

Uyku esnasında uyku felcinin gelişmemesi durumlarında ortaya çıkar. Dolayısıyla beynin uyku esnasında kasları hareketsiz bırakan uyku felci sistemi devreye girmediğinde insanlar uykuda iken yürümeye başlarlar. Özellikle Anadolu da yaz aylarında sıcaklardan dolayı damlarda bacalarda yatan insanlarda uyurgezerlik nedeniyle düşme sonucunda ciddi yaralanmalar ve ölümler hala görülmektedir.

Uyurgezer bir insanın bu esnada uyandırılmaması konusunda yanlış bir söylenti mevcuttur. Tam tersi uyurgezer birini, sakince uyandırmalı ve kendisini uyarmalıdır. Ancak uyurgezerliğin sık görülmemesi sevindirici taraftır. Dolayısıyla uyku felci çözülmeden uyanmak karabasan yaşamaya, kişi uyanmadığı halde uyku felcinin ortadan kalkması ise uyurgezerliğe neden olur.

Uykuda kâbus;

Kâbus görmek, rüyalardan biraz daha farklı bir durumdur. Özetle rüya psikozu olarak adlandırılan bu durum, uyku esnasında limbik sistemdeki(beyin yapılarının tümü) enerji yoğunluğunun kontrolsüz bir şekilde salınması olarak açıklanmaktadır.

Diş gıcırdatma (Bruksizm) uyku kalitesini ciddi şekilde bozuyor

Bu patolojik enerji yoğunluğu, ön korteksin(beynin ön kısmı) hiçbir müdahalesi ve kontrolü olmadan iç dünyamıza yansır.

Limbik sistemdeki(beynin yapılarının tümü) merkezlerin anormal kontrolsüzlüğü, girift bir şekilde birbirine karışarak aşırı ve istenmeyen görüntüler halinde uykuda tezahür eder.

Genellikle kâbusun etkisiyle, yataktan ani fırlamalar ve uyku bölünmeleri görülür. Ayrıca kâbusun olumsuz etkisi gün boyu hatta günlerce sürebilir ve kişiyi bilinçli veya bilinçsiz etki altına alabilir.

 • Kâbuslar, panik atakları da tetikleyebilir. Limbik sistemdeki kontrolsüz enerji yoğunluğu, uykuda kâbuslara, bilinçlilik halinde ise panik ataklara neden olabilir. Bazen kâbuslar ve panik ataklar aynı kişide aynı zamanda bulunabilir. Bu durum, kişiye panik atakların daha şiddetli vurmasına neden olabilir.
 • Rüyalar, bedensel dinlenmeyi engellemediği halde; kabuslar, genelde yorgun ve bitkin uyanmalara neden olabilir.
 • Bazı ilaçların ve uyuşturucuların limbik(beyin yapılarının tümü) yapılardaki nörokimyayı bozarak çok rahatsız edici kâbuslara yol açtığından bahsedebiliriz. Uyuşturucular, özellikle kokain, LSD ve extasy, halüsinasyon ve kabuslara neden olabilir. Santral sinir sistemi uyaranları ve amfetaminler, limbik sistemdeki merkezlerin işleyişini bozarak kâbuslara neden olabilir.
 • Kabus görmek, bazen o kadar ağır ve korkutucu olur ki, insanlar uyumak istemezler. Uyumamak için günlerce direnebilirler. Uyku, onlar için çok büyük bir işkencedir. Böyle kâbusların arka planında, limbik sisteme yönelik şiddetli biyokimyasal (ilaçlar, uyuşturucular vs) ya da psikolojik travmalar söz konusudur.
 • Kâbuslar için antidepresan nispeten fayda sağlayabilir. Bazen de etkisiz kalabilirler. Bunların dışında, Analitik Psikoterapi ve TMS uygulamaları da kâbuslar için etkili tedavi alternatifleri arasındadır.

Uyku terörü

Uyku esnasında, aniden bağırarak panik halinde uyanma durumudur. Aslında, bu durum kişinin yanında yatanlar için daha korkutucu olur. Özellikle çocuklarda görülen bu tablo, anne-baba için telaş nedeni olur.

Çocuk bir bağırtı ile uyanır, etrafına sağına soluna bakar ve sonra tekrar yatıp uyumaya devam eder. Çocuk çoğu zaman bu yaşadıklarının farkında bile olmaz. Uyku terörü genelde tedavi gerektirmez.

Ama sık sık tekrarlanan, etkisinin sonraki günlerde de devam ettiği durumlarda tedavi gerekir.

Sayıklama

Toplumda her beş kişiden birinde zaman zaman uykuda konuşma, yani sayıklama olayı görülür. Anlamlı bir bütün oluşturmayan konuşmalar, genelde organize değildir. Ancak, bazı nadir durumlarda kişi, bir olayı baştan aşağı tamamen anlatabilir veya günlük konuşmaların bir tekrarını da yapabilir. Uykuda sayıklamanın genel olarak bir zararı yoktur, tedavi gerektirmez.

Karabasan görmenizin nedeni uyku apnesi olabilir

Özetlemek gerekirse; hastaların hakkında bulunduğu şikâyet, uyurgezerlik ve karabasan görme boyutuna kadar ulaşmışsa tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Bu durumları yaşayan kişilerin, güvenliği olan alanlarda uyuması, alınması gereken başlıca önlem olmalıdır.

Bunun yanı sıra; süreci yaşayan kişiler, yakınları tarafından hafifçe uyarılarak, yaşanılan durumun gerçek dışı olduğuna dair teselli edilmelidirler.

Kişiler tüm müdahalelere rağmen bu süreçleri sürekli olarak yaşamaya devam ediyorlarsa, konu ile ilgili profesyonel bir yardım almaları gerekir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/karabasan-artik-kabusunuz-olmasin-uyku-hastaliklari-ve-karabasanin-tedavisi-var/

Bir gece yatarken göğsünüze acayip bir ağırlık çöker ve sizi öldürecekmiş gibi nefesinizi kesmeye çalışır. Halk dilinde buna “Al Basması yada Karabasan çökmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Fakat bilim bu sıra dışı olayın aslında bir uyku felci yada uyku esnasında ağırlık çökmesi de denmektedir. sizlere bilimsel olarak bu konuyu açıklayacağız ve Karabasan Çökmesi yada tıbbi adıyla Uyku felci nedir? Uyku felci neden oluşur? sorularının cevabını vermiş olacağız.

Dünyada Karabasan hikayeleri ve yaşanmış uyku felci olaylarının nasıl çarpıtıldığını göstereceğiz.

Bilinç altı ile uyanıklık aracında her zaman yaşanmayan bir an vardır. Uzmanlar bu anın korkunç halüsinasyonların görüldüğü zaman olarak adlandırmaktadırlar.

Bir çok kişinin başına gelen bu durumda, uyanırsınız ama üzerinizde korkunç bir ağırlık olduğunu görürsünüz. Hareket edemez ve ses bile çıkmaz.

Bilimsel olarak halüsinasyonların yada rüyaların gerçek dünyayı ele geçirmesi ile yaşanan bu duruma geçici uyku felci denmektedir. Uyku bozukluğu yani Parasomni’nin türlerinden biridir.

Bilinç altının bir oyunu olan Halüsinasyon felç hissiyle birleşip sanki yatakta üzerimize biri çökmüş gibi zannetmemizi sağlamaktadır. Uyku başlangıcında  yada uykudan çıkarken meydana gelen Uyku felci bedenin geçici olarak felç geçirme hareket edememe durumudur.

Karabasan Çökmesi yada tıbbi adıyla Uyku felci nedir? | The Nightmare, 1781’de Henry Fuseli tarafından çizilen tabloda uyku felcinin sebebi

Uyku Felci Nedir?

Halk arasında gözle görülmeyen Karabasan adındaki bir varlık tarafından, göğüse bastırması ve sıkıştırması durumuna Karabasan çökmesi denmektedir.

REM uykusu sırasında yani rüyaların ve bilinçaltının etkisinin başladığı, derin uyku döneminde bildiğiniz gibi göz kapakları hızlı hareket eder. Sanki gerçek hayatta gibi sadece göz kapaklarınız kapalı ama göz hareket eder. REM ‘in anlamı “Hızlı göz hareketi” İngilizcesi “Rapid eye movement'”in baş harflerinden almıştır.

Bu durumda kişinin hayatındaki yaşam tarzına göre kısa süreli felç haline geçmesidir. Yani uyandığınızı zannettiğiniz anda aslında sizi REM uykusu bırakmamaktadır. Uyku ile Gerçek hayatın birbirini kilitlediği andır. Normal bir REM’de kötü bir rüya görürken kendinizi zorlamanızla bu kabustan çıkma şansı vardır.

İşte eğer kötü kabustan halen çıkamadığında, bir nevi istem dışı felç oluşur. Tabi uyku felci anında kişinin korkması şok etkisi de yarattığından, bir an önce bu felçten kurtulmak için hareket etmeye çalışır. Beyin devre dışı olduğu için o anda iskelete bağlı kaslara hükmedilemez. Buda sanki üstünüzde bir ağırlık varmışcasına hissini oluşturur.

Hatta bazen oda içinde farklı türden varlıklar gördüğü de söylenir. Bu arada Bilinç açıktır ve her şey hatırlanır.

Sadece Türkiye’de değil bir çok ülkede Uyku felci bir çok isimle karşımıza çıkabilir. Her tarihte ve her kültürde Uyku felcinin farklı efsanelerini görebilirsiniz. İlk resmi kaynak ise İsadan Önce 400 yıllarında Çin’de yazılmış bir kitapta görülmüştür.

Çin Kültüründe bunun ruhu çalmaya çalışan bir hayalet olduğu söylenir. Hindistanda ise aydınlığa erişmeye çalışan kişilere Hindu şeytanların saldırmasıdır.

Almanya’da ise Cadı Basması, Rusya’da ise ev halkını cezalandırmaya gelen “ev ruhu domovol” olduğu söylenir.

 Norveç masallarında ise  kötü cinlerin insanların göğsüne oturup oklar sokmaya çalıştığı söylenir. Japonlar ise bir metale bağlanma büyüsü şeklinde anlatılır.

Karabasan Çökmesi yada tıbbi adıyla Uyku felci nedir? | Bir çok ülke masallarında uyku felcini şeytani varlıklar tarafından yapılmakta

Fizikçiler bunun bir REM uykusunun döngü etkisi olduğunu söyler

2016 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde yaşayan bir kadın Pokemon Go oyun mudavimiydi. Her gün Pokemon avına çıkar ve tamamıyla oyunun etkisine girmişti.

Bir gün gece oyunu oynarken uykuya dalar ve gecenin ilerleyen saatlerinde uyanıyor. Ama o da ne üzerinde gerçek bir Pokemon karakteri oturmuş ona bakıyordu. Çok ağırdı ve kaldıramıyordu.

Belli süre kavga etmeye yeltendi ve ardından kaçtığını söyledi. Kadın olayın etkisi ile sabah kalkıp Polise şikayet dilekçesi verdi.

Hatta bazı şikayetlerde Uzaylı hikayeleri de görülmekte. Özellikle ABD’de uzaylılar tarafında kaçırılacaklarını ve zor kurdukları söylenir durur.

Araştırmalara göre görsel izlenen, video yada oynan oyunlar bilinç altına işlenebildiği kanıtlanmıştı. 2000 yılında Harvard Tıp Fakültesi bir araştırma yaptı. Uykuya dalmadan önce sürekli oynatılan Tetris adlı video oyununu oynayanların uykusunda düşen bloklar gördüklerini söylemişlerdi. Başka oyunlarda da aynı tip sonuçlarla karşılaşıldı.

Bu verilerden hareketle, uykunun, uyanıkken oluşturulan hafızanın pekiştirilmesi işlevi gördüğü sonucuna varıldı. Yapılan deneylerde, yeni bir şey öğrendikten hemen sonra uyuyanların bunları sonra daha iyi hatırladığı görüldü.

Uyku Felcini devamlı yaşayan kişilerin tedavisi için kesinlikle Hastanelerin Psikiyatri kısmına gidilmelidir. 

Karabasan Çökmesi yada tıbbi adıyla Uyku felci nedir? | Rem döngüsünden çıkılamadığın da Uyku felci görülür

Uyku felci nasıl oluşur?

REM zamanı gördüğünüz Rüyada bazen sizi kovalayan bir yaratık varsa, uykudan uyanır uyanmaz hemen koşmaya çalışırsınız.

Beyin aslında REM uykusu ile bilinç altını düzeltmeye çalışırken, hafıza depolarına yer açmaya çalışırken, İnsanların yaşantısındaki karmaşık düzenden dolayı arıza verir. Aslında bu bir hastalıktır.

Mükemmel tasarım olan insan beynin sırrı hala çözülmeye çalışılmaktadır.

Uyanıkken yeni bir şey öğrendiğinizde, ardından uykuya daldığınızda onu daha iyi hatırladığınızı ispatlayan deneyler, REM uykusunun hafıza için yeni yerler açtığı ve depoladığını göstermiştir.

Uyku felcinin tam tersi olan başka bir rahatsızlık olan Uyurgezer hastalığını bir düşünün. REM uykusundan kalkıp hala rüya halindedir, bilinç kapalı olmasına rağmen, gözler açık ve gezer vaziyette günlük yaptığı işleri bile yapabilmektedir. Örneğin uyurgezerlik anında, araç süren ve yemek pişiren bir sürü vaka görülmüştür.

İlgili Link: Uykuya dalarken birden düşme hissi ile uyanma: Hipnik Seğirme nedir?

Uyku felci ise, derin uykuya hemen girme zamanına göre değişir. Kimileri kafayı yastığa koyduğunda, rüya görmeye başlar. Fakat bir çok insan 8 saatlik uyku saatinin son 1 yada 1,5 saati içinde derin uykuya girer.  Fakat maalesef düzensiz uyku, REM uykusu dönemini bozmakta ve beyinde arızalara neden olmaktadır. İşte bu arızalardan biri de Uyku felcidir.

Karabasan Çökmesi yada tıbbi adıyla Uyku felci nedir? | Uyku felcinin ana sebebi düzensiz uykudur

Bunu en güzel ispatlayan çalışma ABD’de yapıldı. Bir deneyde Araştırmacılar, devamlı rem uykusu döneminde uyandırılan kişinin belli süre sonra uyku felci haline sokmayı başardılar.

Uyku felci hakkında çok derin araştırma yapılmamıştır. Ama yaşanan olaylarda, bunu yaşayan kişilerde bazı ortak durumlar görülmüştür. Uyku Felcinin nedenlerinin bazıları şöyledir;

 • Devamlı sırtüstü uyumak,
 • Uyku düzensizliği,
 • Devamlı şekerleme uykusu yapmak,
 • Çok stresli olmak
 • Daha önce yaşamadığınız bir ülkeye yerleşmek yada bir ile taşınmak,
 • Antihistamin kullanmak, uyku ilaçları kullanmak,
 • Uyuşturucu madde kullanmak,
 • Psikolojik yönden sorunlu olmak,
 • Uykuya aç karnında yatmak.

Uyku felci, dünya nüfusunun yarısının başından geçtiği düşünülmektedir.

Источник: https://www.gelgez.net/karabasan-cokmesi-yada-tibbi-adiyla-uyku-felci-nedir/

Karabasan Nedir? Gerçek midir? Uyku Felci ile İlişkisi Nedir?

Uyku Felci (Karabasan) Tedavi Edilir Mi?

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın birparçasıdır. Busistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, “Gerçek”, “Karışık”, “Sahte”şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlüinsanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, “Gerçek”, “HatalıAtıf”, “İspatsız” ve “Sahte” şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

Kötü bir şey yaparsanız eğer, gece karabasan gelebilir. Karabasandan kaçamazsınız; uyanırsınız ama hareket edemezsiniz. Karabasan aslında şeytan veya cindir. Kötülüğünüzden beslenir.

Karabasan denen olgu, bilim tarafından net bir şekilde açıklanabilmiş olan “uyku felci” dediğimiz durumdur. Fizyolojik olarak analiz edildiğinde, uykunun Hızlı Göz Hareketleri (REM – Rapid Eye Movements) döneminin düzensiz olması veya bu evrede uyanmanın gerçekleşmesinden ötürü oluştuğu bilinmektedir.

Sahte Taraflar

Yapılan kötülükler ile hiçbir alakası olmadığı gibi, uyku felcinin şeytan ya da cinler ile de herhangi bir alakası bulunmamaktadır.

İddianın Kökeni

Bu durumu yaşayan insanlar büyük bir korkuyla karşı karşıya kaldıkları ve sebepleri halk arasında basit bir şekilde açıkalanamadığı için bu durum kültürel yapı içerisinde “cinler” ve “şeytanlar” gibi uydurma kavramlarla ilişkilendirilmiştir. 

Bilgiler

Uyku felci uykuya dalarken ya da uyanma öncesinde meydana gelir. Uykuya dalarken meydana gelirse, vücut fizyolojik olarak REM uykusu devresine hazırdır; ancak beyin halen kendisini kapatamamıştır. Buna “hipnagojik (predormital) uyku felci” denir.

Bu durumda birey hala bilinç sahibiyken ve uykunun getirdiği bilinçsizlik hali devreye girmemişken, vücut “uyku atonisi” denen ve vücudun felçli gibi hareketsiz kalmasını sağlayan duruma geçmiştir.

Bu gerçek bir felç durumu gibidir; çünkü birey kendi uyanıklığının bilincindeyken vücudunu hareket ettiremez.

Eğer ki uyku felci daha sıklıkla görüldüğü üzere, uyanmadan önce meydana gelirse, henüz REM döngüsü tamamlanmamıştır; ancak beyin uykudan uyanır ve bilinçli hale döner. Buna da “hipnopompik (postdormital) uyku felci” denir.

Yine bu durumda da birey uyandığının farkında olsa da henüz uyku atonisi durumu kapatılmamıştır ve geçici bir felç durumu yaşanır.

Kısaca uyku felci, beynin algısal kısmı ile vücudu kontrol eden kısmının fizyolojik açıdan uyumsuzluğundan doğan bir sorundur.

Neden Cinler ve Şeytanlar Görülebiliyor?

Uyku felci genellikle korkutucu bir deneyimdir. Çünkü birey duyu organları sayesinde uyanık olduğunu fark eder; ancak vücudunu kontrol edemez.

Hele ki rüyalarımızı gördüğümüz temel uyku evresi olan REM döngüsünün tamamlanmamış olmasından ötürü birey rüya görmeye devam edebilir. İşte bu durumda “canavarlar”, “yaratıklar”, “şeytanlar”, “cinler” gibi kültürümüzün yarattığı hayal ürünü unsurlar görülebilir.

Toplumlarda “karabasan” gibi bir kavramın gelişmesinin nedeni, uyku felcine yüklenen gerçek dışı anlamlardır.

Uyku Felci Ne Kadar Sürer?

Uyku felci genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürer. Çok nadiren saatlerce sürdüğü görülmüştür. Ayrıca çoğu insan ömründe birden fazla defa uyku felci geçirmez. Bu tip tekil vakalara İzole Uyku Felci adı verilir.

Çok nadiren bireylerde uyku felci kendini ömür boyu tekrar eder; buna da Tekrar Eden Uyku Felci adı verilir.

İlk durum genellikle bir hastalık göstergesi değilken ve vücutlarımızın kusursuz çalışamıyor olmasının rastlantısal bir sonucuyken, ikinci tip uyku felci hastalıkların belirtisi olabilir.

Yapılan araştırmalarda uyku felci geçirenlerin sıklıkla halüsinasyon gördüklerini veya akut teh haline geçtikleri görülmüştür.

Bilincin açık, vücudun kilitli olduğu durumlar son derece ürkütücü olduğu için beyin kendini korumak adına hızla çalışır ve bu sırada gerçek olmayan görüntüler bilinçaltından çağırılır.

İşte konu hakkında mitlerin doğmasına sebep olan sanrılar, tamamen fizyolojik kökenli olan halüsinasyonlardır.

Neden Bazı Kişilerde Daha Sık Görülüyor?

Uyku felci aşağıdaki durumlarda daha sık olarak görülmektedir:

 • Narkolepsi (uyku döngüsü bozukluğu) hastalarında,
 • Yüzüstü uyuyanlarda,
 • Stresli dönemlerden geçenlerde,
 • Yaşam biçiminde ani değişiklikler olanlarda,
 • Çok az uyuyup, çok fazla alkol tüketenlerde.

Sıklıkla uyku felci geçirenlerde, narkolepsi aranır ve teşhis edilirse, bu hastalık tedavi edilerek uyku felcinden kurutulunabilir.

Uyku Felcinin Evrimsel Sinirbilimi

Uyku felcine neden olan sinir yolaklarıyla ilgili birçok başarılı çalışma yürütülmüştür.

Uyku felci geçiren bireylerin kendilerini içerisinde buldukları durumdan (haklı olarak) aşırı korkmalarından ötürü orta beyinleri hızlı bir şekilde “aşırı uyarılmışlık” durumuna geçer. Bu, çok ciddi tehdit altında olan bireylerde görülen bir durumdur.

Bireyin kendisini çaresiz ve boğuluyor gibi hissetmesi, beynin aslında var olmayan bir “saldırgan” yaratmasına neden oluyor olabilir. Bu “saldırgan”, beynin kendisini içinde bulduğu durumu açıklamak için geliştirdiği “elde olan en mantıklı açıklama” gibi düşünülebilir.

Çünkü böyle bir baskılanmışlık ve felç halini ancak birisi bizi öldürmeye çalışıyorsa deneyimleyebileceğimizi düşünürüz.

Yani uyku felci sırasında beynimizin yarattığı görüntülerin nedenleri muhtemelen kültürel geçmişimizde de yatmaktadır.

Ancak aynı zamanda duyu organlarımızdan gelen veriler, bir saldırganın ortamda bulunmadığı bilgisini verecektir, çünkü gerçekte böyle bir saldırgan yoktur.

Fakat evrimsel süreçte beyinlerimiz, bu şekilde çelişkili durumlarda, “güvenli tarafta” kalmak adına bu tür uyaranları “tehdit” olarak algılayacak biçimde özelleşmiştir. Böylece hayatta kalma şansımız artar.

İşte bu durum, uyku felcinin etkisini de arttırmaktadır: Beyin, duyu organlarından gelen ve normalde yatıştırıcı olması beklenen uyaranları, içinde bulunduğu korkutucu ve bilinmedik durumun risklerinden ötürü reddeder.

Yapılan çalışmalar, uyku felci sırasında görülen halüsinasyonlarda beynimizin amigdala (korku merkezi), talamus (bilinç-bilinçaltı arasındaki kapı görevi gören bölge), anterior singülat ve pontin tegmentum gibi kısımlarının görev aldığını göstermiştir.

Tüm bu sinir yolakları, uyku felci sırasında aşırı uyarıldığı için beynin gerçekle hayali ayırt etmesi güçleşir. Genellikle bu durum uyku felcinin birkaç saniye sonunda sonlanmasıyla ortadan kalkar ve birey eski haline döner.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracıkullanılarak 11/07/2019 06:37:14 tarihinde oluşturulmuştur.

EvrimAğacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın eldengeçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir.

Dolayısıyla bu çıktının alındığıtarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumakiçin lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/773

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içeriklerorijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızınpaylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir,dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir.

Ancak bu içeriklerin hiçbiri izinalınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibisunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkçabelirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz.

Busayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri veiçeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Источник: https://evrimagaci.org/karabasan-gercek-midir-773

Parasomnia nedir? Kabus hastalığı ve uyku bozuklukları

Uyku Felci (Karabasan) Tedavi Edilir Mi?

Amerikan Uyku Akademisi Resmi Yayını’nda yer alan klinik uyku tedavisi konulu bilimsel makalede, hipnozun, uyurgezerlik ve uyku problemleri üzerinde kullanılması çalışmasının başarıyla sonuçlandığı bildirildi.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, uykusunda kabuslarla boğuşan çocukları ve yetişkinleri yakından ilgilendiren araştırma hakkında şu bilgileri verdi:

“Parasomnia’nın Hipnoz ile Tedavisi Araştırması beş yıl sürdü. Bu çalışmaya 27 yetişkin kabul edildi ve 1-6 seans arası hipnoterapi uygulandı. 6-63 ay arası telefon ile yeniden iletişime geçildi.

Tekrar iletişime geçen hastalardan %74’ü, Parasomnia’larında yüksek ve çok yüksek oranlarda gelişme görüldüğünü bildirdiler.

Bu önemli araştırma hipnozun, uyku problemleri üzerinde kullanılması çalışmasının başarıyla ortaya konduğunu ve hipnozun tıpta kullanım alanının daha da genişletildiğini göstermektedir.”

Hipnoterapi nasıl yardımcı olabilir?

Problemin sebebi her birey için farklılık arz etmekle birlikte, uyku bozukluğu gelişim riskini yükseltmeye sebep olan pek çok durum mevcut.

Belirli psikiyatrik bozukluklar, uyku yoksunluğu, çeşitli medikal durumlar ve ilaçlar olduğu kadar, geçmiş travmaların da uyku bozukluklarının altında yatan sebeplerden olduğu düşünülüyor.

Birtakım olaylar ile güçlenmiş ve kötüye gitmiş pek çok uyku bozukluğu etkin bir şekilde hipnoterapi ile tedavi edilebiliyor.

Uyku bozuklukları

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, en yaygın görülen uyku bozuklukları ve insanların günlük hayatını etkileyen Parasomnia’lar hakkında şu bilgileri verdi:

Bilinç Bulanıklığı: Konfüzyonel Canlanma, bireylerin bilinçsiz bir durumda kalarak uykudan uyanmalarını ifade eden terimdir.

Hastalar emirlere yavaşça tepki verecek ve soruları anlamakta zorluk çekeceklerdir. Genel olarak, bu anlar çok hafiftir ve yalnızca birkaç dakika sürer.

Zararsız olmakla birlikte, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu gibi diğer uyku bozukluklarının tetikleyebileceği uyku rahatsızlıklarına yol açabilir.

Kabus Hastalığı: Kabuslar hareketli ve korkutucu rüyaların, rüya görenin REM uykusu aşamasında canlanmasıdır. Bu rüyalar, yaşamamızın doğal bir parçasıdır ve biz onları kabuslar olarak deneyimleriz. Fakat kimi bireylerin korkutucu rüya deneyimleri endişe verici ve rahatsız edici bir evreye dönüşebilmektedir.

Kabus bozukluklarından şikayetçi olanların kriteri sürekli olarak uykularından uyanmalarıdır. Bir alarm halinde ve detaylı rüya anıları ile birlikte uyanırlar. Bireyler kabuslarını ikinci uyku periyodu içinde de sıklıkla görebilirler.

Kabus problemi gece terörleri ile karıştırılmamalıdır. Gece terörleri, aşırı panik ve kafa karışıklığı nöbetleri ile şekillenen bir durumdur.

Gece Altını Islatma

Uyku anında istemsiz olarak idrar salınımıdır. Diyabet, uyku apnesi ve psikiyatrik bozukluklar gibi tıbbı durumlar, sıklıkla bu duruma katkıda bulunan faktörlerdendir. 7 yaş altı çocuklarda çok daha fazla yaygındır.

Altını ıslatmak aynı zamanda yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Oldukça rahatsızlık verici ve rahatsız edici olabilir. Şikayet edenlerin çoğu semptomlarını saklama girişiminde bulunur.

Eğer şikayet aniden baş gösterdiyse, tetikleyici olarak hareket eden bir fiziksel travma sebep olmuş olabilir.

Gece Terörü

Gece terörlerinden şikayetçi birey aniden uykusundan panik ve sarsılma durumu ile uyanır. Uyanık görünebilirler ama sıklıkla kafaları karışmış, şaşırmış ve iletişim kurma kapasitesine sahip olmazlar.

Gece terörleri pek çok bireyde farklı çeşitlerde ortaya çıkabilirken, onları uyandırmak ve tekrar uykuya yatırmak zor olabilir.

Hastalar genelde ertesi sabah, bir önceki geceye dair herhangi bir şey hatırlamazlar.

Huzursuz Bacak Sendromu: Nörolojik bir bozukluktur ve istenmeyen, kontrol edilemeyen bacak hareketlerine sebep olur. Sıklıkla rahatsız bir şekilde çok hareket ettirmekten kaynaklanan bir acı ile sonuçlanır. Semptomlar kişinin rahatlamış bir halde bulunduğu gece saatlerinde ortaya çıkar.

Hastalar uzanırken veya rahatlamaya çalışırken yükselen pek çok acı ve irkilme ile karşılaşabilirler. Uyumak zorlaşabilir. Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, kişinin bıkkınlık hissi ile sonuçlanabilir. Bu bıkkınlık çoğu zaman iş hayatını, ilişkileri ve genel moral durumunu etkiler.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, bireyin yürümek veya uyku halindeyken evin içinde dolaşması gibi kompleks hareketler serisidir. Genelde sakar, şaşkın ve hatta gözleri açık olacaktır. Uyurgezerlerin, fazla ses çıkarması alışılmış değildir hatta saçma hareketlerde dahi bulunabilirler.

Uyurgezerliğin daha çok birinci veya ikinci uyku döngüsünde, non-REM dönemindeki derin uyku durumunda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Uyurgezerlik yetişkinlerde de ortaya çıkmasına rağmen, çoğunlukla çocuklar ve ergenlerde görülür. Uzmanlar uyurgezerliğin birinci dereceden ilişkili bir probleme dayandığına inanıyor. Uyurgezerliği etkileyen diğer faktörler uyku yoksunluğu, stres veya zehirlenmeyi de içeriyor.

Fiziksel faktörler de rol oynayabilir. Hamileliğin bazı insanlarda uyurgezerliğin ortaya çıkmasını sağladığı düşünülmektedir. Buna bağlı olarak, kesin tıbbı durumlar travma sonrası stres bozuklukları, panik atak, çoklu kişilik bozukluğu ve reflünün de uyurgezerlik riskini arttırdığı belirtiliyor.

Diş Gıcırdatma: İstemsiz bir şekilde, uyku halindeyken dişlerin gıcırdatılması ve kenetlenmesine verilen addır.

Çoğu kez, Parkinson, anksiyete veya depresyon gibi psikiyatrik veya tıbbi bir durumun yan etkisi olarak ortaya çıkar. Tekrar ortaya çıkan diş gıcırdatma ve kenetlenmesi diş hasarı ve çene rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Uzmanlar aynı zamanda eğlence veren ilaç ve antidepresanlar ile hastalığı oluşturan şartlar arasında bağlantı bulmuşlardır.

Uyku Felci: Bireyler ‘karabasan’ olarak da bilinen uyku felcinde kendilerini uyku halinde veya uyanıkken hareket edemez halde bulurlar. Uyku uzmanlarına göre, bu durum çoğunlukla uykunun rüya ile bölündüğü REM döneminde ortaya çıkar.

Felç uyuma esnasında normaldir. Vücut rahatlamak için kaslara hormon salgılar. Fakat, eğer rüyanın ortasında aniden uyanılmış ise, bu hormonlar hala aktif durumda olabilir.

Zihin bilinç halindedir ancak vücut değildir. Bu etki uzun süreli değildir ve bir dokunuş veya ses ile sonlanabilir, partnerinizin silkmesi veya kişi ile konuşması durumunda.

Bozukluk zararsız olmasına rağmen, korkutucu bir deneyim olabilir.

Uykusuzluk sorunu mu yaşıyorsunuz?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/04/parasomnia-nedir-kabus-karabasan-uyku-bozukluklari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.