Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

içerik

UYKUSUZLUK NEDEN OLUR?

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

Uykusuzluk, psikiyatrik ve aynı zamanda medikal bir sorun olmakla birlikte sağlıksız uyku alışkanlığı, belirli maddeler ve çeşitli biyolojik faktörlerden etkilenerek ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre araştırmacılar, beynin uyanık kalmak da yaşadığı zorluklardan kaynaklanan birtakım sorunlar üzerine düşünmeye başladılar.

Aslen beynin bir uyku döngüsü ve uyanıklık döngüsü bulunmaktadır. Bir tanesi kapandığında diğeri açılır. Her ikisinin aynı zamanda çalışmaya başlamasıyla birlikte uykusuzluk ortaya çıkar. Uyku alışkanlıkları bozulmaya ve uykusuzluk sorunu yaşanmaya başlar.

Bu sorunu çözebilmek için uykusuzluğun altında yatan sebeplerin belirlenmesi gerekmektedir. Böyle bir problem yaşayan insanlar uyumakta zorluk çekecekleri gibi uyanma sorunları da yaşarlar. İş performansında, yaşam kalitesinde ve sağlıksal sorunlar yaşanır. Yetişkin insanların ortalama 7-8 saat gibi bir uykuya ihtiyaçları vardır.

Bu durumun bir diğer sebebi de diğer çeşitli hastalıklar olabilmektedir.

Uykusuzluğun pek çok sebebi vardır. Bunlar;

İş, okul, sağlık veya aile hayatı hakkında yaşanan birtakım endişeler, aklınızı geceleri de aktif tutacaktır. Bu da uykuya dalmanızı zor bir hale getirir. Ek olarak sevdiğiniz birinin hastalığı, ölümü, eşinden boşanması ya da işten çıkarılması derin üzüntülere ve streslere sebep olabileceğinden uykusuzluğa yol açabilir.

2.Sinir

Gündelik hayat içerisinde yaşanan zorluklar sinirlerinizin gerilmesine neden olabilir. Bunlar travma öncesi stres düzensizlikleri olup, uykusuz kalmanıza neden olabilir. Uyku hakkında endişelenmeniz, uykuya dalmanızı zorlaştıran etmenler arasında yer alabilir.

3.Depresyon

Çeşitli sorunlar sebebiyle depresyonda olan kişilerin yaşadığı sıkıntılar arasında çok fazla uyumak veya az miktarda uyumak da yer alabilir. Uykusuzluk sıklıkla mental sorunlar nedeniyle de ortaya çıkmaktadır.

4.Medikal Şartlar

Kronik bir ağrınız, nefes alma zorluklarınız veya sık sık idrara çıkma ihtiyacınız oluyor ise, uykusuzluk sorununuz baş gösterebilir. Bu durumların örnekleri ise kanser, kalp sorunları, akciğer hastalıkları, mide rahatsızlıkları, reflü, tiroit aktivitesi, inme, parkinson hastalığı veya alzheimer hastalığını içeren uykusuzluğa neden olabilir.

5.Çevresel Değişimler

Geç saatlere kadar çalışanlar, erken mesaiye kalanlar veya sürekli seyahat etmek zorunda kalan kişilerin vücut ritmlerinde bozulmalar meydana gelmekte ve uykuya dalma zorlukları yaşanmaktadır. Bu sizin sirkadiyen ritminizdir. Bu ritm sayesinde biyolojik saatiniz, uyuma-uyanma döngüsüne, metabolizmaya ve vücut sıcaklığına yön vermektedir.

6.Kötü Uyku Alışkanlığı

Düzensiz uyku saatleri, uyumadan önceki uyarıcı aktiviteler, rahatsız yatak seçimi ve yatağı bir yaşam alanına dönüştürme kötü bir uyku düzeninizin olmasına neden olan etmenler arasında sıralanabilir.

7.İlaçlar

Kullandığınız birtakım ilaçlar uyku düzeninize müdahale eder. Bu ilaçlar arasına anti-depresanlar, kalp ve kan basıncı ilaçları, alerji ilaçları, uyarıcılar ve kortikosteroidler dahil edilebilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlar ile birlikte kilo verdirici ilaçların kullanılması veya kafein tüketimi uykusuz kalmanıza neden olan diğer sebepler arasında sıralanabilir.

8.Kafein, Nikotin ve Alkol

Kahve, kola, çay ve diğer kafein içeren içecekler uyarıcı olarak kabul edilirler. Günün erken saatlerinde kafein tüketimi ve daha sonrasında uykusuz kalmanıza neden olabilir.

Tütün ürünleri içerisindeki nikotin, uykusuzluğa neden olan etmenler arasındaki bir diğer uyarıcıdır. Alkol ise bir yatıştırıcı olup uyuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Ancak daha derin uykulara dalmanıza engel olur ve gecenin bir saatinde uyanarak uykusuz kalmanıza neden olabilir.

9.Yeme Alışkanlığı

Uykuya dalmadan önce hafif bir şeyler yemenizde sıkıntı yoktur. Ancak çok fazla ve ağır şeyler yenmesi fiziksel olarak rahatsız hissetmenize ve uykuya dalmanız da çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden olur. Çoğu insan yemek yeyip uyumaya çalıştıktan sonra mide yanması sorunu ile uykuya dalma zorlukları yaşamaktadır.

10.Sağlıksal Sorunlar

Eklem iltihabı, sırt ağrısı, sinir, stres, depresyon gibi sorunlar uykusuzluk ile ilişkili durumlardır. Yaş olarak büyük olan erkeklerin prostat bezlerinde kanserojen olmayan bir büyüme gerçekleşir.

Bu da daha fazla tuvalet ihtiyacı duymanıza ve uykunuzun sık sık bölünmesine neden olur. Bayanlarda ise menopoz sırasında yaşanan sıcak basmalar uyku düzenini bozucu davranışlar gösterilmesine neden olur.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Uykusuzluk belirtileri hemen aşağıda sayacağımız etkenlere bağlı olarak kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

 • Geceleri uykuya dalma sorunları,
 • Gece boyunca uyanık kalma,
 • Çok erken saatlerde uyanma,
 • Gece uykusu sonrası dinlenmiş hissetmeme,
 • Gün boyunca uykusuzluk ve yorgunluk yaşanması,
 • Sinir, depresyon ve gerginlik,
 • Dikkat ve hatırlama sorunları,
 • Kazalarda artış,
 • Baş ağrısı gerginlikleri,
 • Süregelen uykusuzluk hakkında çeşitli endişelerin yaşanması uykusuzluk durumunun belirtileri arasında yer almaktadır.

Uykusuzluk sorunu yaşayan birinin uykuya dalması yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. 6 ve daha az saatte uyunması ve bu durumun haftada 3 ve daha fazla kez gerçekleşmesi uykusuzluk sorununun yaşandığının bir diğer işareti olarak göze çarpmaktadır. Uykusuzluk sorunu gündelik hayatınızı zor duruma sokuyor ise bir doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Uykusuzluk Risk Faktörleri Nelerdir?

Hayatının belli bir bölümünde uykusuz geceler yaşayan kişiler muhakkak ki çoğunluktadır. Ancak uykusuzluk sorunlarınız aşağıdaki etmenlere bağlı olarak artış göstermektedir.

 • Kadın Olmak: Bayanların uykusuzluk sorunu yaşamaları erkeklere oranla daha fazladır. Menopoz ve menstrual döngü sırasında yaşanan hormonal değişiklikler bu durumda önemli bir rol oynar. Menopoz sırasında oluşan gece terlemeleri, sıcak basmalar, uykunuzu bölebilir. Özellikle hamilelik döneminde uykusuzluk yaşanması muhtemeldir.
 • Mental Sorunlar: Depresyon, sinir ve travma sonrası stres bozuklukları uykunuzu bölen etmenler arasındadır. Erken saatlerde uyanmak klasik bir depresyon belirtisidir.
 • Stres: Stresli bir yaşam şartı geçici bir uykusuzluğa neden olabilir. Sevdiğiniz birinin yaralanması veya ölümü gibi uzun süren bir stres durumu oluşan uykusuzluğun kalıcı ve kronik olmasına neden olabilir.
 • Jetlag: İşi gereği sürekli seyahat etmek zorunda kalan kişilerin jetlag denilen biyolojik saatlerinin bozulması durumunda uykusuzluk oluşması görülen sonuçlar arasında yer almaktadır.

Uykusuzluk Komplikasyonları Nelerdir?

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizler gibi uyku da sağlığınız için önemli bir faktördür. Uykusuzluk sorunu yaşamanız, mental ve fiziksel olarak sizleri etkileyebilir. İyi bir uyku düzenine sahip olan kişilerin, uyku düzeni yaşayan insanlara göre yaşam kalitelerinin daha iyi olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Uykusuzluk komplikasyonları ise;

 • İşte veya okulda düşük bir performans,
 • Araba sürerken veya kaza riskinde yavaş bir reaksiyon gösterme,
 • Depresyon ve sinir gibi psikolojik sorunlar,
 • Aşırı kilolu olma veya obezite,
 • Yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları veya diyabet gibi uzun dönemli hastalıkların riskinin artışı,
 • Uyuşturucu madde kullanımı uykusuzluk komplikasyonları arasında yer alan etmenlerdendir.

Uykusuzluk Teşhisi Nasıl Yapılır?

Uykusuzluk sorunu için gittiğiniz bir hastanede, doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Soracağı bu soruların neticesinde uykusuzluk sorunu yaşayıp yaşamadığınızı anlamaya çalışacaktır. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız bu durumun altında yatan sebeplere göre belirli bir çözüm yolu tavsiye edecektir.

Doktorunuz tarafında uyku saatlerinizi birkaç hafta boyunca düzenli ve günlük olarak yazmanız istenecektir. Ayrıca uykusuzluğa neden olan sebepleri algılayabilmek için birtakım fiziksel sınavlarında yapılması muhtemeldir. Tiroid probleminizin olup olmadığını öğrenmek için bir kan testi veya uykusuzluğa neden olan diğer sorunlar için başka diğer testler de yapılacaktır.

Eğer yapılan tüm incelemelere rağmen uykusuzluk sorunu altında yatan etmenler tespit edilemediyse, hazırlanmış uyku merkezlerinde bir gece geçirmeniz istenecek olup, bu sırada uyku saatleriniz takip edilerek daha net bir sonuç alınması işlemleri yapılacaktır.

Uykusuzluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku çevrenizi değiştirmeniz ve yeni bir uyku davranışı geliştirmeniz için davranışsal tedavi yöntemi kullanılmaktadır. İyi bir uyku düzenine sahip olabilmeniz için yapılan işlemler aşağıdaki gibidir.

 • Düzenli bir uyku saatine sahip olmak, uyku öncesi aktivitelerden uzak durmak ve rahat bir uyku çevresine sahip olmak iyi bir uyku alışkanlığı kazanmanız için yapılan ilk tedavi işlemlerinden biridir.
 • Kas rahatlığınızı artırmak ve nefes alma egzersizleri gibi yapılan birtakım işlemler uyku öncesi sinirlerinizi rahatlatacak ve kalp atış hızınızı, kas gerilmelerinizi, ruh halinizi ve nefes alıp verişlerinizi kontrol edecek önlemler olup, rahatlama teknikleri arasında yer almaktadır.
 • Bilişsel davranış terapisi ile negatif düşünce ve endişelerden uzak kalmanızı sağlayarak, yanılsamalara düşmeden rahat bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.
 • Hafif terapi yöntemi, uyuma saatinizi ve uyanma saatinizi biraz geriye almanız anlamına gelen bir tedavi yöntemi olup, sabahın ilk ışıkları ile uyanmanız ve günün belli bir kısmını dışarıda geçirmenizi esas alan bir tedavi yöntemidir.
 • Yatakta harcadığınız zamanı azaltmak, kısmi uyku yoksunluğu yaşamanıza neden olur ancak bir sonraki gece daha yorgun olmanız ile birlikte daha çabuk uykuya dalarak uyku düzeninizin giderek düzelmesi ile sonuçlanır.

Ayrıca uykusuzluk sorunu yaşayanlar için bir takım ilaçlar ancak doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Bilinçsiz olarak alınan ilaçlar uyku düzeninize daha da zarar verebilir.

Источник: //evdesifa.com/uykusuzluk-neden-olur/

En İyi Uyku İlacları (Hapları) Reçetesiz ve En Yaygın Kullanılanlar – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

Günümüzde sıkıntı ve stres gece uykularınızı bölebiliyor. Hatta uykusuz geceler yaşayabilirsiniz. Her insanın başına gelebilecek bir durumdur uyku problemi. Düzensiz yaşam ve tabiri caizse “dolu kafa” denilen günümüzün yeni hastalıklarından biri. Düşünceler ve sıkıntılar uykularınızı kaçırabilir.

Bu konuda genellikle ilk başvurulan yöntem uyku ilaçları… Haberimizden önce önemli tavsiyemiz ise kesinlikle doktor tarafından yazılmış uyku ilaçlarını kullanmanız. İlaçlar bünyenize nasıl bir etki yapar kesinlikle bilinmez.

Uyku ilacı kullanmaya başlayacak sanız size ilk tavsiyeniz uyku ilacını aldıktan sonra ne zaman uyurum ne zaman uykum gelir gibi düşünceleri aklınızdan çıkarın bu stres sizin uykunuzun gelmesini geciktirecektir.

Haberimizde size tavsiye edeceğimiz piyasada reçetesiz olarak kullanılan ve çok sıkıntılı olmayan durumlarda kullanabilirsiniz. Haberimizdeki ilaçlar Doktorlar tarafından genel tavsiye edilen kullanıcılar tarafından yorumlanmış ilaçlardır.

Unisom:

Türkiye’de en çok kullanılan uyku ilaçlarının başında gelir.Doktorların en fazla yazdığı uyku ilacıdır. Çok fazla yan etkisi yoktur. Fakat içildikten sonra açlık hissi verebilir. Ağız kuruluğu gibi yan etkileri vardır.

Uyku ilaçları arasında en az yan etkiye sahip ilaçtır. 1 Tableti ise ortalama 12 saat kesintisiz uyuttuğu konusunda bir çok yorum vardır. Uyku saatinizden ortalama 1 saat önce kullanmanız gerekmektedir.

Her hangi bir bağımlılık yaptığına dair bilgi yoktur.

Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı:

Doğal ve tamamen bitkisel bir rahatlık vererek uyku sağlayan Nutraxin Herbal yan etkisi olmayan ve diğer ilaçlar gibi antidepresan sınıfında olmayan ilaç sınıfında fakat takviye edici gıda olarak geçmektedir.

Uykusuzluk problemi olanlar için biraz pahalı olsa da en kesin ve en yan etkisiz çözümlerden biridir. Sadece eczanelerde satılmaktadır ve fiyatı 2019 yılı itibariyle 64 TL dir. İçerisinde 60 kapsül bulunmaktadır.

Şekersizdir ve 18 yasından 60 yaşına kadar herkes kullanabilir. Reçetesiz temin edebilirsiniz.

Remeron:

Uyku ilaçları arasında Profesörler tarafından sık sık yazılan bir ilaçtır. Bağımlılık yapmaması en önemli özelliği. Alındıktan 1 saat sonra uykuyu getirir ve ortalama 12 saat kadar uyutur. Huzurlu rahat bir uyku sağlar.

 Yan etkileri ise Acıkma hissi ve ağız kuruluğu ve nadir de olsa mide bulanması görülebilir. Bazı devamlı kullanıcılarda kilo alma gibi bir yan etkisi de görülmektedir. Stresli ve sıkıntılı durumlarda en çok başvurulan ilaçlardandır. İlk kullanımda dikkat edilmelidir.

Bazı bünyelerde 15 saat ile 20 saat arasında uyutabilir. 1 tabletin yarısının alınması tavsiye edilir.

Citoles :

Bu ilaç aslında bir antidepresan. Stresten sizi uzaklaştırır ve Kafanızdaki konuşmaları siler atar. Reçetesiz satılmaktadır. Uyku problemlerinde çok sık kullanılan bir ilaçtır.

Yan etkileri diğer anti depresanlara göre daha azdır. Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Doktorlar tarafından çok sık yazılan bir ilaçtır.

Yaşlılarda ve Alzheimer hastalarında rahat uyuması için kullanılmaktadır.

Tolvon:

Aslında kendisi bir antidepresan ilacıdır. En çok yazılan antidepresanlar arasındadır. Stresli dönemlerde uyku problemini çözmek için kullanılır. Doktorlar tarafından en çok yazılan ilaçların arasındadır. Ağır bir antidepresandır. Fakat bağımlılık yapmaz. Ortalama 11 saat ile 15 saat arasında uyutabilmektedir. Yan etkileri ise kabızlık ve mide bulantısı olarak belirtilmektedir.

Largactil:

Son dönemlerde en çok yazılan uyku ilaçlarından biridir. Ağır bir ilaçtır. Çok sıkıntılı durumlarda yazılır. Aslında en çok hıçkırık konusunda iyi gelmektedir. Hıçkırığı çok kısa sürede geçirir. Stresli dönemlerde doktorların tavsiye ettiği ilaçlardandır. Ayrıca uyku problemi olan engelli kişiler de de çok sık kullanılan ilaçlar arasındadır.

Desyrel:

İnternet üzerinde en çok tavsiye edilen ilaçlar arasındadır. Aslında Desyrel bir antidepresan ilacıdır. Çok fazla yan etkisi bulunmasa da mide bulantısı ve iştah açma gibi yan etkileri görülmektedir. Stresli sıkıntılı zamanlarda en çok başvurulan ilaçlardan biridir. Bağımlılık yapmamaktadır. 1 tableti ortalama 12 ile 15 saat arasında uyuttuğu söylenir.

Prozac 

Etkili bir antidepresandır. Eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Çok etkilidir. İçildikten 15 dakika sonra uyku getirebilme gücüne sahiptir. Yan etki olarak maalesef halisülasyon görme ve mide bulantısı yapabilir.

Cipralex 

Etken maddesi Essitalopramdır. Genellikle sakinleştirme için kullanılır. Yan etki olarak uyku yapmaktadır. Tamamen zihni temizler ve insanı rahatlatır. Kafanızdaki düşünceleri siler arat. Son derece etkilidir. Uyku problemini rahatlıkla çözer. Reçete ile satılmaktadır.

Not: Yukarıda belirtilen ilaçlar en çok kullanılan uyku ilaçlarıdır. Fakat tekrar uyarmak gerekirse en doğru ilaç doktor tarafından verilen ilaçlardır. Fakat kısa dönemli kullanımlar için yukarıdaki ilaçları kullanabilirsiniz. Yinede kesinlikle Doktorunuza Danışmalısınız.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: //korkmazhaber.com/en-iyi-uyku-ilaclari-haplari-recetesiz-en-yaygin-kullanilanlar-8404.htm

Uyku Problemi

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

Uyku Problemi Uykusuzluk Problemi Nasıl Çözülür – Bu makaledeki notlar: uykusuzluk problemi uyku problemi uykusuzluk problemi..

Ben 18 yaşında (erkek) bir öğrenciyim. Hemen hemen ortaokuldan beri bu problemim var bir türlü uyuyamıyorum. Özelliklede okul zamanları hiç uyuyamıyorum sürekli bir şeyler düşünüyorum ve gün içinde yaşadığım şeyler aklıma geliyor.

Geçmişim yaşadığım kötü olaylar sürekli hafızamda ve geceleri hiç uyuyamıyorum bazen kalkıp yemek yiyorum.

Ya da kitap okuyorum hiç uyku ilacı almadım bunun için doktora gitmedim yardım edersiniz sevinirim ne yapmam gerekir geceleri rahat uyumak için? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Uyku problemleri ve tedavileri

Uyku problemleri hafife alınmamalı; mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Vücudumuzun en önemli üç temel ihtiyacı beslenme, su ve uyku. Yememize ve içmemize gösterdiğimiz özeni uykumuza da göstermeliyiz. Nasıl ki beslenme sorunu yaşadığımızda beslenme uzmanına gideriz; aynı şekilde yaşadığımız bir uyku problemi varsa bu konuda uzman doktorlara mutlaka gözükmeliyiz.

Uyku, sağlığımızın her açısı için önemli, bedenimizin kendini yenilediği, yaşamımızın kalitesini ciddi oranda etkileyen bir eylem. Uyku düzenimizdeki en ufak bir aksaklık ise tahmin edilemeyecek bir sürü soruna sebep olur.

Konsantrasyon bozukluğundan kronik yorgunluğa, sinirlilikten tembelliğe, depresyondan trafik kazalarına kadar birçok olumsuz sonucun altından uyku bozuklukları çıkar.

Bu nedenle erkenden teşhis edilmesi ve günümüzde iyice yaygınlaşan uyku tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Uyku problemi deyince akla ilk gelen uykusuzluk (insomni) olur. Halbuki aşırı uyuma (hipersomni), düzensiz uyuma (dissomni), uyurgezerlik, sürekli kabus görme, uykudan korkma, huzursuz bacak sendromu, uykuda solunum problemi (uyku apnesi), horlama; bunların hepsi birer uyku rahatsızlığıdır.

Araştırmalar insan yaşamının en az üçte birinin uyuyarak geçtiğini gösteriyor. Sağlıklı bir yetişkin için ortalama ideal uyku saatinin ise 8 saat olduğu bilinir. Ama uzmanlar aynı zamanda ideal uyku süresinin kişiden kişiye değiştiğini, kimi insanın 4 saatle yetinebileceği gibi, kimi insanın da 8 saatten daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtirler.

İlk adım, uyku ortamınızı gözden geçirin
Eğer yukarıda saydığımız uyku problemlerinden birini yaşıyorsanız öncelikle uyuduğunuz ortamı daha uygun hale getirmeyi deneyin. Nasıl mı?

 • Rahatlık uykuya geçişte en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle öncelikle kafanızdaki düşünceleri bir kenara bırakın ve güzel şeyler düşünün. Uyku öncesi sıcak bir duş da iyi gelecektir. Tabi rahatlık deyince, konforlu bir yatak seçmeyi de ihmal etmeyin.
 • Uyuduğunuz ortam kesinlikle karanlık olmalı. Çünkü ışık, geceleri salgılanan ve vücudun biyolojik ritmini ayarlayan melatonin hormonunun üretimini engeller. Hatta uzmanlar yatak odanızda televizyon da bulundurmamanız gerektiğiniz söylerler.
 • Odanın sıcaklığına dikkat edin. Uyuduğunuz ortam ne çok sıcak, ne da çok soğuk olsun.
 • Kendinizi uyumaya asla zorlamayın. Bunu yaptıkça uykuya geçişiniz çok daha zor olacaktır.
 • Kafein, nikotin, alkol tüketimi sağlığımızın her yönünü olumsuz etkilediği gibi uykumuzu da engelleyen faktörlerdendir. Bu nedenle üç düşmanı hayatınızdan çıkarın.

İkinci adım, uyku laboratuarları
Eğer yukarıda yazılanları yapmanıza rağmen uyku problemi yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktoru ziyaret etmeniz gerekecektir. Artık ülkemizde de iyice yaygınlaşan uyku laboratuarlarının web sitelerine girdiğinizde bazı testlerle karşılaşıyorsunuz. Yanıtladığınızda çıkan sonuçlara göre test sizin uyku rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığınızı gösteriyor.

Uyku laboratuarlarında ise doktorlar ve uzmanlar gözetiminde diğer bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bu da laboratuarların otel konforuna sahip odalarında en az bir gece geçirerek oluyor. Vücudunuza yapıştırılan elektrotlar yardımıyla uyku esnasındaki tüm aktiviteleriniz analiz ediliyor. Bu şekilde rahatsızlığınız tespit ediliyor ve buna uygun bulunan tedavi hemen uygulanmaya başlıyor.

Uyku Problemi Olanlara…sleep Helper

Uyku probleminizmi var, şehrin gürültüsünden sıkıldınız ve yatağınıza yattığınızda sürekli trafiğin uğultusunumu duyuyorsunuz… Bu program sizi doğa sesleri eşliğinde rahatlatıp uykuya hazırlıyor ve ardından PC nizi otomatik olarak kapatıyor….

Programın Sitesi
//www.no2soft.com/

Download Adresi

//www.megaupload.com/?d=Q6YGZPNL

Uyku Problemleri,uykusuzluk,aşırı Uyuma

Aslında herkesin herhangi bir zamanda uyku problemi olur. Bunun için pek çok neden bulunmaktadır. Uykusuzluk en az üç hafta süren uykuya başlama ve devam etmede güçlük olarak tanımlanmıştır. Bir ya da iki gece bozulan uyku, uykusuzluk kavramına uymaz.

Aynı zamanda gün boyunca yorulmadıysanız, ne kadar kötü uyuduğunuzu düşünürseniz düşünün uykusuzluk yakınmanız yoktur.

Böyle bir durum bile zaman zaman uyuma probleminin olmadığı anlamına gelmemektedir ve bozuk bir uykunun sıkıntısını bilmek için uykusuzluk çekiyor olmanız gerekmez.

Genç kişilerin yaşlılardan daha az uyku problemi var gibi görünmektedir. Buna karşın yukarıda belirtildiği gibi bunun yaşlandıkça uyku paternlerinizde meydana gelen değişiklikle ilgisi olabilir. 20 li yaşlarında her 10 kişiden biri uyku problemi olduğundan yakınırken yetmişli yaşlardaki kişilerin 3 te biri şikayet etmektedir.

Farklı kişiler klasik olarak aşağıdaki problemlerin bir ya da daha fazlasıyla, farklı şekillerde karşılaşmaktadır:

– Uykuya başlama ve uyuma zamanı arasının uzunluğu (sıklıkla bir o yana bir bu yana dönme)

– Gece boyunca pek çok kere uyanma, bunun sonucu olarak da sabahleyin kötü uyku uyumuş olma duygusu

– Erken uyanma ve daha sonra tekrar uyuyamama

Kötü uykunun nedenleri

Endişe
– stres ve anksiyete

İlaçlar– aşırı alkol– aşırı nikotin– aşırı kafein

– çeşitli reçeteli ilaçlar

Источник: //www.notusta.com/uyku-problemi-15988/

Uyku İlacı Damla En Etkili Uyku İlacı İsimleri Uyku Hapı Şurubu-Selmasultn

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

Uykusuzluk kişinin uykuya dalmakta, uyumakta güçlük çektiği bir uyku bozukluğudur. Uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk olarak da tanımlanır. Doktorlar bir kişinin en az 7 en fazla 10 saat uyumasını tavsiye eder. Uykusuzluk genel olarak iki türdür: akut ve kronik.

Akut uykusuzluk genellikle daha yaygındır ve günler ya da haftalar sürer. Öte yandan kronik uykusuzluk aylar hatta yıllarca sürebilir. Makalemizde uykusuzluk tedavisi için kullanılan uyku ilaçlarını bildireceğiz.

Öncelikle uykusuzluk hakkında bilgiler verelim;

Uykusuzluk sorununun yaygın sebepleri

 • Endişe ya da depresyon gibi psikolojik sorunlar
 • Kahve ya da kafeinli içecekler tüketmek ya da diğer uyarıcıları kullanmak
 • Vardiyalı çalışma ya da saat dilimleri arasında yolculuk yağmak gibi uyku düzeninde bozulma
 • Gürültü, ışık, uyku partneri problemleri, aşırı sıcaklık gibi çevresel uyarıcılar
 • Sıcak basması gibi menopoz belirtileri

Medikal durumlar – kronik ağrı, kronik halsizlik sendromu, kalp yetmezliği, reflü, anjin, Parkinson ve Alzheimer hastalıkları, beyin lezyonları, tümör, astım, eklem iltihabı, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı. Bunların hepsi uykusuzluğa sebep olabilir.

Stres – Aynı zamanda kortikosteroidler, alfa blokörler, ACE önleyiciler, beta blokörler gibi belirli ilaçların yan etkisi de olabilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

 • Gece uykuya dalmada güçlük
 • Gece içinde uyanmak
 • İstenenden erken uyanmak
 • Gece uykusundan sonra hala yorgun hissetmek
 • Gün içinde halsizlik ve uyuklama.
 • Asabiyet, depresyon ya da endişe
 • Konsantrasyon ve odaklanma zayıflığı
 • Hata ya da kazalarda artış
 • Tansiyon baş ağrıları (başın etrafında sıkı bir bant varmış gibi hissetmek)
 • Sosyalleşme güçlüğü.
 • Gastrointestinal belirtiler.
 • Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar
 • Huzursuz bacak sendromu ve nefesle alakalı rahatsızlıklar gibi uyku bozuklukları

Uyku İlacı İsimleri

Unisom. Fiyatı 6.04 TL

Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı. Fiyatı 79.90 TL

Remeron 30 mg 14 Tablet. Fiyatı 30.63 TL

DESYREL 50 mg 30 tablet Fiyat 13.90 TL

XANAX 0.5 mg 30 tablet Fiyat 14.02 TL

Strath Sinir Ve Uyku Damlası 30 ml Fiyatı: 55.55 TL

Kedi Otu Çayı

Kedi otu uykusuzluk için en iyi kürlerden biridir. Kedi otu rahatlamayı tetikleyen ve derin uyku sağlayan yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. 1 tatlı kaşığı kuru kedi otunu 1 bardak sıcak suda karıştırın. Üstünü kapatın ve 15 dakika demleyin. Süzün, biraz bal ekleyin ve ılıkken için. Bu çayı huzurlu bir uyku için her gün uykudan en az 1 saat önce için.

Aynı zamanda 250-600 mg kuru kedi otunu tablet ya da kapsül şekliyle de almayı deneyebilirsiniz.

Endişe ve sinirliliği azaltmakla birlikte kedi otu uykudan 2-3 saat önce alındığı takdirde uykuya daha hızlı dalmanıza yardım eder ve uyku kalitenizi geliştirir.

Kedi otu en fazla 4-8 hafta alındığında zararsızdır ancak uzun süreli kullanım için güvenilirliği bilinmemektedir. Yan etkileri nadirdir ancak baş ağrısı, baş dönmesi, ciltte kaşıntı, mide bozulması görülebilir.

Süt

Süt rahatlatan ve uykuyu tetikleyen triptofan hormonu içerir. Sütü biraz ısıtın ve uyumadan 10-15 dakika önce için. Bunu her gece yapın.

Papatya Çayı

Bu bitki çayına “uyku çayı” ismi takılmıştır. Papatya çayı yıllarca endişe ve uykusuzluk tedavisinde doğal kür olarak kullanılmıştır.

 • 2-3 tatlı kaşığı kuru papatyayı 1 bardak sıcak suya karıştırın.
 • 3-5 dakika demleyip süzün.
 • Bir miktar organik bal ekleyin ve ılıkken için.
 • Sinirlerinizi ve kaslarınızı rahatlatmak için uyumadan 1 saat önce 1 bardak ılık papatya çayı için.
 • Alternatif olarak 1 parça papatya yağı ve 2 parça zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağıyla bir masaj yağı hazırlayın. Her gün uykudan önce boynunuzun arkasına ve ayaklarınıza bu yağla masaj yapın.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının aromatik kokusu daha iyi uyumanıza yardım edecek rahatlatıcı etkiye sahiptir. 1-2 damla lavanta yağını bir mendile damlatın ve uyurken yastığınızın yakınına koyun.

Melisa Otu Çayı

Melisa otu çayı da uykusuzluğa doğal çözümlerdendir. 1 tatlı kaşığı kuru melisa otunu 1 bardak sıcak suya karıştırın. 5-10 dakika demlenmesini bekleyin ve düzün. Bu çayı uykudan 2 saat önce günde birkaç kez için.

Sıcak Duş

Uyumadan iki saat önce sıcak duş almak uyku problemi için iyi bir yardımcı olabilir. Vücudunuzu rahatlatmak ve sinir uçlarını yatıştırmak için iyi bir alışkanlıktır.

Источник: //selmasultan.com/uyku-ilaci-damla-en-etkili-uyku-ilaci-isimleri-uyku-hapi-surubu

Uyku Problemi Olanlar Ne Yapmalı, Uykusuzluk Nasıl Çözülür

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

uyku problemi olanlar ne yapmalı, uykusuzluk nasıl çözülür

Yattığınızda döne döne bir türlü uyuyamıyorsanız, başını yastığa koyduğu anda uykuya dalamıyorsanız, yatağa yatmadan önce birkaç basit şeyler uygulayabilirsiniz. Uykusuzluk problemi olanlar için öneriler yazımızın devamında:

Sizce uykusuzluk ve uyku apnesi hayata nasıl yansıyor ? Kaliteli uyku alamadığı için hastalar sabah yorgun olarak uyanır, kendini uykusuz, kötü hisseder ve gün boyu uyuklar. Çok fazla  yorgun olmak tembelliğe ve  hareketsizliğe sebep olur. Bu hareketsizlik ve tembellik de kilo alımında artışa ve kiloda düzensizliğe  neden olur.

Sonuç olarak kilo, uyku apnesi hastalığını arttıracağında bir kısır döngü olarak ilerler ve işler daha da zora girmiş olur. Uykusuzluk ve kilo alımı, sinir bozukluğuna, iş verimliliğinde düşüş olacağından kariyerde düşüşe, cinsel hazlarda  azalmaya, konsantrasyonda ve çalışmada güçlüğe, unutkanlığa ve ağır depresyona sebep olur.

Ayrıca uykusuz olmak trafik ve diğer istenmeyen kaza oranlarını da arttırıyor.

Kalitesiz Uyku

Yaşamımızın yaklaşık 3’te 1’i uykuda geçmekte. Sağlıklı uyku denilen şey iki dönemden oluşuyor. Uyku bilimsel olarak ‘Non rem uykusu’ ve ‘REM uykusu’ olarak ikiye ayrılıyor. Non rem uykusu yüzeysel uykudur. Non rem 1 ve 2 ile, derin uyku non rem 3 evrelerinden oluşur.

Bir de uykunun  ikinci evresi olan, rüya içeren uyku bölümü, yani REM uykusu evresi vardır. Gece süresince bu dönemler yaklaşık olarak 3-5 defa tekrarlayarak yaşanır. Derin uyku evresi bedensel olarak, rüyalı uyku ise (REM uykusu)  ruhsal olarak dinlenmemizi sağlar.

Gecenin ilk yarı bölümünde daha çok derin olan uyku uyunur, sabaha doğru yaklaştıkça ise rüyalı uyku süresi daha uzun olur. Fakat uykunuzu kesintiye uğratan bir sebep var ise, uyku sürekli olarak hafif uyku bölümünde kalır. Yani derin uyku bölümü ve REM uykusu eksik olarak kalır.

Böyle bir uyku da dinlenmeniz için yeterli olmaz.

Uykusuzluk problemi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Uykusuzluk problemi genelde uykuya dalma sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Bunun bir başka boyutu ise uykuya dalan kişinin uykusunu devam ettirebilme güçlüğüdür.

Bir başka çok görülen ukusuzluk problemi türü de sabaha karşı uyanarak tekrar uykuya dalamama halidir. Ayrıca gece uykusunda bir sorun yaşamayıp sabah yorgun kalkan insanlar da kaliteli uyku uyuyamamaktan şikayet etmektedir.

uyku problemi olanlar ne yapmalı

İdeal Uyku Süresi Nedir 

Sizce ideal uyku süresi nedir, ideal uyku kaç saat olur? Ne kadar uyununca kaliteli uyku alınmış olur?

Yetişkin bir insanın 7 ila 7.5 saat arası uyumak kaliteli bir uykunun ilk adımıdır. Fakat bu süre her yetişkin için yeterli veya  standart değildir. Uyku ihtiyacı her kişide değişebilir. Uyku bazıları için 4 saat, bazıları için ise 11 saat uyuyunca yeterli olabilir.

Eğer altı saat uyuyan kişi  sabahları uyandığında kendisini uykuya doymuş ve dinç  hissediyorsa, uykusuzluk sorunu yoktur ve uykusunu tam almış demektir. O kişi için 6 saat yeterli uyku demektir.

Peki uyku problemi olanlar ne yapmalı? Uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Günlük aldığınız uykuya, saatlerine ve süresine dikkat edin. Uyumadan önce ılık bir duş almak daha rahat uyumanızı sağlar. Ilık süt, yasemin çayı yada ıhlamur ve yanında birkaç tane hafif bisküvi yenilebilir. Çünkü aç olarak yatmak da uykuya dalış sürecini olumsuz etkiler ve çok zor uykuya dalmanıza sebep olur.

Yatağın konforu ve yastık kişiyi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Konforsuz olan bir yatak ve yastık uykuya dalma süresini ve bütün vücudun sağlığını etkiler. Bu sebepten dolayı yastık ve yatak kişiye özel seçilmelidir. Eşler için bir öneri de; rahatlık anlayışınız farklı ise 2 tane tekli yatak alıp birleştirilebilir ve bu da her iki kişinin de konforunu sağlar.

Dinlendirici olan ve yormayan hafif bir kitap okunabilir. Fakat ağır olan kitaplar hem uykuyu kaçırır hemde beyninizi yorduğu için sabah uykusuz kalkmanıza sebep olabilir.

Romantik olan diziler ve filmler  uykuya dalma sürenizi  kısaltır, korku ve gerilimli filmler ise sizi kastırdığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

İlk 15 dakika içinde uykuya dalınamazsa kitap okunabilir, resim çizilebilir yada az önce dediğimiz gibi romantik dizi yada bir film izlenebilir. Uykunuz gelinceye kadar yatağa tekrar girmemelisiniz bu sizin daha çok huzursuz olmanızı sağladığı için uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Uykuya dalmadan önce bütün sıkıntaları kafadan atmak daha rahat bir uyku sağlar. Bu anlamda gevşeme tekniklerinin öğrenilerek yatmadan önce uygulanması faydalı olabilir. Uykusuzluk nasıl çözülür noktasında haftanın belirli günlerinde yapılan bisiklet sürme, yürüyüş veya yüzmek gibi faaliyetler kaliteli ve derin bir uykuya katkı sağlar.

uykusuzluk problemi nasıl çözülür

Yatak odanızı uyumak yada cinsellik haricinde, yani salon, çalışma odası gibi şeyler için kullanmayın. Yatak odanızda televizyon izlememelisiniz.

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın ışık almayan ve sessiz bir ortam olmasını sağlayın. Ses çıkaran şeyleri yanınıza almayın. Örneğin saat, cep telefonu vb. Ayrıca cep telefonu yanınızdayken uyumak, uykunuzu iyi alamamanıza ve baş ağrısına sebep olur.

Gün içerisinde fazla çay ve kahve içmeyin. Bu da daha çok uykusuzluğa sebep olur. Ayrıca çok fazla yeşil çay içmek de uykusuzluğa sebep olur. Çünkü genelde bitki çayları da kafein içerir. Yine akşam vakitlerinde çok fazla sıvı almamanızı öneriyoruz. Çok fazla sıvı almak mesanenizi sıkıştırır, uyanmanıza sebep olur.

Akşam yemeklerinin çok geç yenmemesi ve hafif yemeklerin tercih edilmesi de uyku problemi olanlar ne yapmalı noktasında faydalı olacaktır. Çünkü akşam vaktinden sonra zaten yapılacak birşey olmadığı için pek fazla enerjinizi atamazsınız. Bu da uykusuzluğa sebep olur. İdeal akşam yemeği saati ise 7 yada 8’dir.

Yatmadan önce alkol alınması tavsiye edilmez. Derin uykuyu engeller. Ne kadar uykuya kısa dalsanız bile alkollü iken kaliteli bir uyku uyuyamazsınız.

Uykusuzluk sorunu olanlar ertesi gün de aynı sorunu yaşamak istemiyorsa gün içinde uyumamalıdır. Özellikle de saat öğlen 2’den ve akşam yemeği sonrasında uyunmamalıdır.

Источник: //saglikloji.com/uyku-problemi-olanlar-ne-yapmali-uykusuzluk-nasil-cozulur/

Uyku probleminiz mi var? Uyku problemleri nasıl giderilir?

Uyku İlacı Sorunu Çözmüyor !

Yaş ilerledikçe uyku düzeninde değişimler göze çarpmaktadır. Az uyuma, gün içerisinde birçok kez uyku hali gibi değişimlerin yanı sıra fizyolojik olarak da belirtiler gözlemlenmektedir. Acıbadem Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, yaşımız ile birlikte uykumuzda karşılaşabileceğimiz sorunları paylaştı.

“Yaş ilerledikçe uyku problemleri yaşama ihtimali artar”

Çoğu erişkin uyandığında tam anlamıyla dinç olmak için yaklaşık 8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Bu çoğu 65 yaş ve üzeri erişkin için de geçerlidir. Fakat yaş ilerledikçe uyku problemleri yaşama ihtimali artar. Pek çok faktör tam dinlenmeyi sağlayacak iyi bir uykunun önünde engel oluşturur.

Yaşlı erişkinlerin akşamları daha erken saatlerde uykuları gelir veya yatağa gittiklerinde uykuya dalmakta sorun yaşayabilirler. Bütün gece boyunca uykuda kalamayabilirler. Sabah erken saatlerde uyanabilir ve uykuya geri dönmekte sorun yaşayabilirler.

Bu problemler yaşlı erişkinleri gün boyu uykusuz bırakabilir.

“65 yaş üstünde uyku döngüsü eskiden olduğu gibi çalışmayabilir”

Pek çok şey uyku problemlerine neden olabilir. Bir erişkin 65 yaşına geldiğinde onun uyku/uyanıklık döngüsü eskiden olduğu gibi çalışmaya devam etmeyebilir. Tütün, alkollü veya kafeinli içki gibi bazı alışkanlıklar uyku problemlerine neden olabilir.

Uyku problemleri başka bir hastalık nedeniyle veya var olan bir ağrının kişiyi uykudan alıkoyması nedeniyle olabilir. İlaçlar (tansiyon ilaçları, kolesterolü kontrol eden ilaçlar vb.) da kişiyi uyanık tutabilir.

Ayrıca uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu veya periyodik bacak hareket bozukluğu gibi uyku bozuklukları olabilir.

“Uyku apnesi gündüz saatlerinde uykusuzluk belirtilerine neden olur”

Uyku apnesi olan kişilerde solunum uyku sırasında 10 – 30 saniye kadar durur. Sonra bir iç çekme ile tekrar solumaya başlarlar. Bu durum bir gecede yüzlerce kez tekrarlanabilir.

Bunun olduğu her an kişi hafifçe uyanır. Uyku apnesi olan kişiler genellikle yüksek sesle horlarlar. Uyku apnesi gündüz saatlerinde uykusuzluk belirtilerine neden olur.

Ayrıca hipertansiyon ve kalp hastalarının durumunu ağırlaştırabilir.

Uyku apneniz varsa ve fazla kiloluysanız, kilo vermeniz uyku apnenizi hafifletebilir. Yan tarafa yatmak, alkol tüketmemek veya uyku ilaçları kullanmamak da yardımcı olabilir.

Uyku apnesi olanların çoğu geceleri hava yollarını açık tutmak üzere özel bir solunum maskesi kullanmak ihtiyacındadır. Buna sürekli pozitif havayolu basıncı (continuous positive airway pressure – CPAP) denir.

Bu uyku sırasında normal solunumun devam etmesine yardım edecektir. Uyku apnesi olan bazı kişilerde cerrahi yöntemler yardımcı olabilir.

“Huzursuz sendromu varsa sıcak veya soğuk etkisi yaratacak uygulamalar yapılmalıdır”

Huzursuz bacak sendromu, bacaklardaki zonklama, çekilme, ürperme ve benzeri rahatsızlık verici hisler ve dizginlenemeyen ve bazen de çok güçlü bacaklarını oynatma dürtüsü ile karakterize nörolojik bir hastalıktır. Belirtiler öncelikle kişinin gevşediği veya dinlendiği gece saatlerinde ortaya çıkar ve şiddeti gece boyunca artar. Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı geçirir.

Bu problem yaşlı erişkinlerde daha sık görülür ve ciddi uykuya dalma sorununa neden olur. Huzursuz bacak sendromu varsa bacaklara sıcak veya soğuk ped uygulamaları, sıcak veya soğuk banyo yardımcı olabilir.

Rahatlama amaçlı egzersiz ve esneme hareketlerinin iyi geldiği bilinmektedir. Yatmadan önce ayak parmakları, ayaklar ve bacakları ovalamak faydalı olabilir. Bazı ilaçlar da bu sorunun çözümünde tercih edilebilir.

Bu konuda doktorunuzla görüşmelisiniz.

“Uyku anında çok fazla tekme hareketi periyodik bacak hareketi sendromuna işaret olabilir”

Bu problemi yaşayan kişiler uyku sırasında, bacaklarıyla pek çok defa tekme hareketi yaparlar. Partnerleri bu durumdan bahsetmedikçe durumun farkında değillerdir. Uyku kalitesinin bozulmasına ve gündüz uykulu bir hale neden olabilir. Huzursuz bacak sendromu ve periyodik bacak hareketi sendromu beraber görülebilir.

Kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler

 • Her gün aynı saatte yatın ve kalkın.
 • 20 dakikayı aşan şekerlemeler yapmayın.
 • Öğle yemeğinden sonra kafeinli içecek tüketmeyin.
 • Akşamları alkol tüketmeyin. Uykuya dalmanızı kolaylaştırabilirse de gece uykunuzun ortasında uyanmanıza neden olabilir.

 • Uykuya dalmak üzere uzun süre yatakta kalmayın. 30 dakika içinde uykuya dalamamışsanız kalkın ve sessizce okumak veya hafif bir müzik dinlemek gibi başka bir şey yapın. Sonra tekrar uyumayı deneyin.

 • Kullandığınız ilaçlardan herhangi birinin sizi uyanık tutup tutamayacağını doktorunuza sorun.
 • Doktorunuza ağrınız veya başka bir rahatsızlığınızın uyku problemi yaratıp yaratamayacağını sorun.
 • Her gün egzersiz yapmaya çalışın.

  Egzersiz yaşlı erişkinlerin daha iyi uyumasını sağlayabilir.

İlgili yazılar

Çocuğunuzda uyku problemi mi var? Çözümü basit!

Источник: //indigodergisi.com/2016/02/uyku-probleminiz-mi-var-uyku-problemleri-nasil-giderilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?
Uyku Apnesi Kalp Krizine Neden Olur Mu?
Güzel Bir Uyku Uyumanın Yöntemleri
Güzel Bir Uyku Uyumanın Yöntemleri