Uyku veren meyeler

içerik

En İyi Uyku İlacları (Hapları) Reçetesiz ve En Yaygın Kullanılanlar – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Uyku veren meyeler

Günümüzde sıkıntı ve stres gece uykularınızı bölebiliyor. Hatta uykusuz geceler yaşayabilirsiniz. Her insanın başına gelebilecek bir durumdur uyku problemi. Düzensiz yaşam ve tabiri caizse “dolu kafa” denilen günümüzün yeni hastalıklarından biri. Düşünceler ve sıkıntılar uykularınızı kaçırabilir.

Bu konuda genellikle ilk başvurulan yöntem uyku ilaçları… Haberimizden önce önemli tavsiyemiz ise kesinlikle doktor tarafından yazılmış uyku ilaçlarını kullanmanız. İlaçlar bünyenize nasıl bir etki yapar kesinlikle bilinmez.

Uyku ilacı kullanmaya başlayacak sanız size ilk tavsiyeniz uyku ilacını aldıktan sonra ne zaman uyurum ne zaman uykum gelir gibi düşünceleri aklınızdan çıkarın bu stres sizin uykunuzun gelmesini geciktirecektir.

Haberimizde size tavsiye edeceğimiz piyasada reçetesiz olarak kullanılan ve çok sıkıntılı olmayan durumlarda kullanabilirsiniz. Haberimizdeki ilaçlar Doktorlar tarafından genel tavsiye edilen kullanıcılar tarafından yorumlanmış ilaçlardır.

Unisom:

Türkiye’de en çok kullanılan uyku ilaçlarının başında gelir.Doktorların en fazla yazdığı uyku ilacıdır. Çok fazla yan etkisi yoktur. Fakat içildikten sonra açlık hissi verebilir. Ağız kuruluğu gibi yan etkileri vardır.

Uyku ilaçları arasında en az yan etkiye sahip ilaçtır. 1 Tableti ise ortalama 12 saat kesintisiz uyuttuğu konusunda bir çok yorum vardır. Uyku saatinizden ortalama 1 saat önce kullanmanız gerekmektedir.

Her hangi bir bağımlılık yaptığına dair bilgi yoktur.

Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı:

Doğal ve tamamen bitkisel bir rahatlık vererek uyku sağlayan Nutraxin Herbal yan etkisi olmayan ve diğer ilaçlar gibi antidepresan sınıfında olmayan ilaç sınıfında fakat takviye edici gıda olarak geçmektedir.

Uykusuzluk problemi olanlar için biraz pahalı olsa da en kesin ve en yan etkisiz çözümlerden biridir. Sadece eczanelerde satılmaktadır ve fiyatı 2019 yılı itibariyle 64 TL dir. İçerisinde 60 kapsül bulunmaktadır.

Şekersizdir ve 18 yasından 60 yaşına kadar herkes kullanabilir. Reçetesiz temin edebilirsiniz.

Remeron:

Uyku ilaçları arasında Profesörler tarafından sık sık yazılan bir ilaçtır. Bağımlılık yapmaması en önemli özelliği. Alındıktan 1 saat sonra uykuyu getirir ve ortalama 12 saat kadar uyutur. Huzurlu rahat bir uyku sağlar.

 Yan etkileri ise Acıkma hissi ve ağız kuruluğu ve nadir de olsa mide bulanması görülebilir. Bazı devamlı kullanıcılarda kilo alma gibi bir yan etkisi de görülmektedir. Stresli ve sıkıntılı durumlarda en çok başvurulan ilaçlardandır. İlk kullanımda dikkat edilmelidir.

Bazı bünyelerde 15 saat ile 20 saat arasında uyutabilir. 1 tabletin yarısının alınması tavsiye edilir.

Citoles :

Bu ilaç aslında bir antidepresan. Stresten sizi uzaklaştırır ve Kafanızdaki konuşmaları siler atar. Reçetesiz satılmaktadır. Uyku problemlerinde çok sık kullanılan bir ilaçtır.

Yan etkileri diğer anti depresanlara göre daha azdır. Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar. Doktorlar tarafından çok sık yazılan bir ilaçtır.

Yaşlılarda ve Alzheimer hastalarında rahat uyuması için kullanılmaktadır.

Tolvon:

Aslında kendisi bir antidepresan ilacıdır. En çok yazılan antidepresanlar arasındadır. Stresli dönemlerde uyku problemini çözmek için kullanılır. Doktorlar tarafından en çok yazılan ilaçların arasındadır. Ağır bir antidepresandır. Fakat bağımlılık yapmaz. Ortalama 11 saat ile 15 saat arasında uyutabilmektedir. Yan etkileri ise kabızlık ve mide bulantısı olarak belirtilmektedir.

Largactil:

Son dönemlerde en çok yazılan uyku ilaçlarından biridir. Ağır bir ilaçtır. Çok sıkıntılı durumlarda yazılır. Aslında en çok hıçkırık konusunda iyi gelmektedir. Hıçkırığı çok kısa sürede geçirir. Stresli dönemlerde doktorların tavsiye ettiği ilaçlardandır. Ayrıca uyku problemi olan engelli kişiler de de çok sık kullanılan ilaçlar arasındadır.

Desyrel:

İnternet üzerinde en çok tavsiye edilen ilaçlar arasındadır. Aslında Desyrel bir antidepresan ilacıdır. Çok fazla yan etkisi bulunmasa da mide bulantısı ve iştah açma gibi yan etkileri görülmektedir. Stresli sıkıntılı zamanlarda en çok başvurulan ilaçlardan biridir. Bağımlılık yapmamaktadır. 1 tableti ortalama 12 ile 15 saat arasında uyuttuğu söylenir.

Prozac 

Etkili bir antidepresandır. Eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Çok etkilidir. İçildikten 15 dakika sonra uyku getirebilme gücüne sahiptir. Yan etki olarak maalesef halisülasyon görme ve mide bulantısı yapabilir.

Cipralex 

Etken maddesi Essitalopramdır. Genellikle sakinleştirme için kullanılır. Yan etki olarak uyku yapmaktadır. Tamamen zihni temizler ve insanı rahatlatır. Kafanızdaki düşünceleri siler arat. Son derece etkilidir. Uyku problemini rahatlıkla çözer. Reçete ile satılmaktadır.

Not: Yukarıda belirtilen ilaçlar en çok kullanılan uyku ilaçlarıdır. Fakat tekrar uyarmak gerekirse en doğru ilaç doktor tarafından verilen ilaçlardır. Fakat kısa dönemli kullanımlar için yukarıdaki ilaçları kullanabilirsiniz. Yinede kesinlikle Doktorunuza Danışmalısınız.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/en-iyi-uyku-ilaclari-haplari-recetesiz-en-yaygin-kullanilanlar-8404.htm

Uyku getiren yiyecekler ve bitki çayları nelerdir? (Uyku getiren şeyler)

Uyku veren meyeler

Bazı insanlar yatar yatmaz uykula dalarken, bazıları için uykuya dalmak kolay değildir. İçi bir türlü geçemeyenler kimi zaman koyunları saymayı dener, kimi zaman uyku getiren yiyecekler ve diğer şeylerden meder umar. Biz de uyku getiren şeyleri sizin için derledik…

Bazı yiyecekler ve içecekler uyku getiren etkiye sahiptir. Bunun nedeni gıda maddesinin bileşimi ve bileşimindeki proteinde bulunan triptofan amino asidi düzeyidir. Uyku getiren yiyeceklerin uyumakta zorlananlar için için özellikle sürücüler dikkatli olmalıdır.

Triptofan insanda gevşeme durumunu tetikleyen ve uyku getiren bir amino asittir. Triptofan elzem bir amino asit  olup, protein açısından zengin gıda maddelerinde bulunmaktadır.

Vücut kendi kendine bunu amino asidi sentezleyemez, mutlaka gıdalar ile alınmalıdır. Triptofan hem hayvanlarda ve insanlarda çok sayıda rol oynamakta ve beyinde nörotransmiter bir dizi geliştirilmesi için önemli bir prekürsörü ve uyku indükleyici nörotransmiter serotonine dönüştürülebilir önemli bir maddedir.

Kaliteli bir uyku düzeni sağlıklı bireyin en temel gerekliliklerindendir.

Serotonin nedir?

Serotonin beynin merkezinde bulunan L-tryptophan adındaki bir amino asitten üretilir. Serotonin hormonu gıdalarda bulunmaz ve başka herhangi bir kaynaktan alınamaz, sadece vücutta üretilebilir.

Ancak bazı gıdalar vücutta serotonin üretilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle çinko, magnezyum, Omega 3 yağ asidi ve bir amino asit olan  triptofanı içeren gıdalar serotonin üretiminde rol oynamaktadır.

Beyinde serotonin maddesi salgılandığında kan damarları kasılarak daralır, tersinde serotonin düzeyi düştükçe genişler.

Serotonin hormonu iştah, uyku düzeni, ruh hali gibi birçok fizyolojik ve duygusal durum üzerinde etkilidir. Serotonin düşüklüğü depresyona, fazlalığı ise psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir.

İnsan vücudundaki serotonin düzeyi birçok şeyden etkilenir.

Tükettiğimiz gıdalar, kullandığımız ilaçlar, içinde bulunduğumuz durum, stres, yorgunluk ve açlık gibi faktörler vücuttaki serotonin düzeyini düşürür veya yükseltir.

Seratonin düzeyi, “seratonin üretim faktörü” adlı bir faktör ile tanımlanır.

Serotonin Üretim Faktörü; “SÜF = Triptofan / (Fenilalanin + Lösin)” olarak ifade edilmektedir.

Eğer bu faktör yüzde 50’nin üzerinde ise bu gıda maddesi yüksek düzeyde triptofan içermektedir. Serotonin  üretimine fazla katkıda bulunur. Eğer faktör yüzde 10’un altında ise serotonin üretimi limitli düzeyde kalmaktadır.

Serotonin düzeyini düşüren faktörler

 • Stres
 • Kan şekerinin düşmesi
 • Regl döneminde östrojen hormonunda düşüş

 Serotonin düzeyini yükselten faktörler

 • Kadınlarda östrojen hormonunun artması
 • Oksijen
 • Süt, hindi eti gibi triptofan içeren gıdalar
 • Çikolata, portakal gibi amin içeren gıdalar
 • Egzersiz

Serotonin, yaklaşık yüzde 90’ı; iştah, uyku, sıcaklık, duygu, davranış, bellek, öğrenme, kas kasılması ve kalp-damar ve endokrin sistem temel fonksiyonlarını düzenler  ve  bağırsakta bulunur.

İlk olarak serotonin biyokimyasal triptofana dönüştürülür, o sonradan melatonine dönüşür. Melatonin uyku sürecine yardımcı olan bir bileşiktir.

Uyku getiren yiyecekler

Bazı yiyecekler; özellikle çikolata, yulaf, mısır, kuru hurma, susam, ayçiçeği, süt, yoğurt, süzme peynir, yumurta, balık, tavuk, kırmızı et, nohut, muz, fıstık ve kabak çekirdeği uyku getirme özelliğine sahiptir.

Bu gıdalar triptofan içermektedir. Karbonhidratlar açısından zengin ve protein içeriği düşük bir diyette serotonin düzeyi artmaktadır.  İnsanlarda serotonin düzeyleri; diyet, Triptofan ve fenilalanin düzeyi ile ilişkilidir.

Triptofan  uyku için önemli bir amino asittir.

Çeşitli Gıdaların Triptofan İçerikleri

 ——————————————————————————————

   Gıda Maddesi                                        Triptofan  (g/100 g)

————————————————————————————————-

 • Kurutulmuş yumurta akı                                  1.00
 • Ham Soya                                                            0.59
 • Kabak Çekirdeği                                                  0.57
 • Parmesan Peyniri                                                0.56
 • Susam tohumu                                                    0.37
 • Antep Fıstığı                                                         0.28
 • Kaju                                                                       0.25
 • Domuz eti                                                             0.25
 • Hindi                                                                      0.24
 • Tavuk eti                                                                0.24
 • Sığır eti                                                                  0.23
 • Somon                                                                   0.22
 • Kuzu Pirzola                                                          0.21
 • Levrek                                                                     0.21
 • Badem                                                                    0.21
 • Yumurta                                                                 0.17
 • Beyaz Buğday Unu                                                0.13
 • Çikolata                                                                   0.13
 • Süt                                                                           0.08
 • Beyaz Pirinç                                                           0.08
 • Pişmiş yulaf ezmesi                                               0.04
 • Patates                                                                    0.01

————————————————————————————————-

Muz

Gerçek uyku hapı gibi olan muz, serotonin ve melatonin içerir. Bunun yanında magnezyumu da içerdiğinden kaslarınızı gevşetip, insanı rahatlatır.

Ilık süt

En çok bilinen uyku getiricilerden biridir. Süt içeriğinde bulunan ve tripsin etkisiyle serbestlenen ve organizma için gerekli bir amino asit olan triptofan sayesinde beyniniz yatışır ve daha sağlıklı bir uyku hali oluşur.

Papatya çayı

Uyku getiren gıdalar listesindeki diğer bir gıda ise papatya çayı. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı, kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir. İnsanı gevşetir ve uyku hali oluşur.

Bal

Bitki çayınızın veya ılık sütünüzün içine atacağınız bir çay kaşığı kadar balın (polen) etkileri hiç de göründüğü kadar küçük değildir. İnsanı gevşetir ve uyku hali oluşur.

Patates

Az miktarda fırında pişirilmiş patates iyi bir gece uykusuna yardımcı olabilir. Midenizi yormayacağı gibi, içeriğindeki triptofan sayesinde asit seviyesini düşürür. Etkiyi daha da arttırmak için sütle birlikte püre kıvamına getirip yiyebilirsiniz.

Yulaf unu

Yulaf içeriğindeki melatonin sayesinde iyi bir uykunun en iyi ilaçlarındandır. Bir miktar akçaağaç şerbetiyle karıştırırsanız lezzeti ile de sizi büyüleyecektir. Ayrıca yulaf strese karşı da en etkili tahıllardan biridir.

Badem

Bir avuç kalp dostu bu yemişlerden yediğiniz takdirde tatlı bir şekerleme yapabilirsiniz. Badem hem triptofan içeriği hem de uygun ölçüde içerdiği kalsiyum sayesinde kaslarınızın rahatlamasını sağlar.

Turp

Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan turptan gece yatmadan bir parça yemek ya da suyunu içmek derin bir uyku için çok yararlıdır.

Kayısı

Kan yapan, kansızlığa ve kabızlığa iyi gelen kayısı sinirleri yatıştırarak uykusuzluğa da iyi geliyor.

Elma

Gece yatmadan önce yenen bir elma, en güzel uyku ilaçlarından biridir.

Kavun

Yaz mevsiminin sevilen meyvelerinden kavunun yüzde 95′i sudur ve sinirleri yatıştırıp rahat bir uyku uyumak için faydalıdır.

Kepek ekmeği

Bal kattığınız çayınız ile birlikte yiyeceğiniz bir ince dilim kepek ekmeği, vücuttaki insülinin biraz serbest kalmasına ve triptofan ve serotonine “uykum geldi” mesajı yollamasına yardımcı olur.

Hindi

Hindi eti uyku getiren gıdalar listesindedir. Güzel bir uykunun 2-3 saat öncesinde, bir ince dilim kepek ekmeği üzerine koyacağınız küçük bir parça haşlanmış hindi eti yararlı olacaktır. İçeriğindeki triptofan sayesinde midenizde çok miktarda protein olmadığı zamanlarda bile sizi rahatlatır.

Keten tohumu

Süt veya yoğurt içine katabileceğiniz keten tohumu, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir ve doğal bir moral verici etkisi bulunur. Ayrıca bağırsak hareketlerine yardımcıdır.

Çorba ve Sıcak Yemekler

Midede sıcak bir gıda olması, vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Sıcak gıdalar yemek, merkezi sinir sistemini rahatlatır, bir psikolojik etkisi vardır. Ancak, tükettiğimiz gıdalar yatmadan önce en az düzeyde tutulmalıdır. Ayrıca trafikte uyku getiren gıdaların fazla tüketilmesi ve yorgunluk arttıkça uyku hali ve sonuçta kaza oluşabilmektedir.

Umarız bu uyku getiren gıdalar ile uyku sorununuzu çözersiniz. Uyku sorununuzun devam etmesi durumunda bir doktora danışmayı ihmal etmeyin!

Etiketler: serotonintriptofanuykuuyku getiren gıdalar

Источник: https://www.gidahatti.com/uyku-getiren-yiyecekler-ve-bitki-caylari-nelerdir-uyku-getiren-seyler-46821/

Uyku Nedir? Uykunun Evreleri ve Yaş Gruplarına Göre İdeal Uyku Saatleri Nelerdir?

Uyku veren meyeler

Her insanın yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu uyku, halen bilim adamlarınca tam olarak netliğe kavuşturulabilmiş bir konu değildir. Yalnızca insanlar olarak kısıtlanamayacak olan uyku tüm memelileri ve balıkları da kapsar ki her canlının uyku süresi farklıdır. Bu fark bazen aynı canlı türünün farklı yaş sınırlamasında da görülmektedir.

Bu durum bilim adamlarınca onarma süreci olarak adlandırılan uykunun vücutta daha fazla yer onarması, ya da onardığı yer sayısını azaltması ile açıklanmaktadır. Vücut gün içerisinde birçok sorunla, aktivite ile karşılaşarak yorgunluk yaşar. Bu yorgunluğun atılabilmesi ve vücudun yeni güne yine aynı şekilde zinde uyanabilmesi için uyku şarttır.

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Aslında bu konu tam anlamıyla çözülememiş olsa da vücutta hasar gören yerlerin onarılması işleminin uykuda gerçekleşmesi ya da yorgunluk ve stresin ancak uyku ile giderilebileceği düşünceleri uyku uyumanın zorunluluğunu açıklayacaktır. Bir bebeğin büyüme hormonunu salgılaması için uykuya ihtiyacı olduğundan gün içerisinde en az 20 saat uyuması ihtiyacı doğar. Bu bakımdan uyku bir anlamda da büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan bir olaydır.

Uyku Nedir?

Vücuttaki tüm kasların, vücudun isteği sonucu gönüllü olarak kapatılması ve bu süre içerisinde vücutta bir anlamda yapım işlemi yaşanması sürecine uyku adı verilir. Her canlıda farklı bir bilinç seviyesinde ortaya çıkan uykunun, canlıdaki uyaran tepkisini azalttığı gerçek olsa da tamamen yok etmez.

Yapım işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması aynı zamanda büyümeyi de sağlayacağından yeni doğan bebeklerin gün içerisinde sürekli uyku durumu bu şekilde açıklanabilecektir.

Ayrıca tüm günün yorgunluğu, stresi de uyku ile atılarak vücut yaşadığı tüm olumsuzluklardan temizlenecek, yeni güne daha sağlıklı bir şekilde başlaması sağlanacaktır.

Uyku genel geçer kabul edilen evrelerden oluşmuş bir aktivite olmak yerine, her canlıda farklı evreler yaşamıştır. Yani uyku bir evre geçirmiş ve her uyuyan da bu evreye tabii olacak diye bir yargı söz konusu değildir. Her canlı türünde farklı evreler halinde ortaya çıkan uyku en güzel şu şekilde özetlenebilir:

 • Yarasa zürafaya göre küçük bir hayvan olmasına rağmen, zürafaların 4 saatlik uykusunun tam 5 katı bir uyku uyur. Buna göre yarasalarda uyku evreleri 20 saatte tamamlanırken, zürafalarda yalnızca 4 saatte tamamlanmaktadır.
 • Katil balina türünün yeni doğan bireyleri günlerce, belki de haftalarca uykusuz yaşayabilen canlılardır. Üstelik işin ilginç tarafı sonrasında bu geçen günleri telafi etme ihtiyacı da hissetmeyeceklerdir.
 • İnsanların uyurken daha çok ve hızlı büyüme hormonu salgılamalarına rağmen, farelerin tam tersi bir durumda uyanıkken daha çabuk büyüdükleri bilinmektedir.

Uykunun Evreleri Nelerdir?

Uyku Non-REM ve REM uykusu olmak üzere iki evreden oluşmaktadır. Yani uykuya geçiş yaptığımız andan itibaren bu iki evreyi de yaşarız.

Non-REM Uykusu

Non-REM uyku evresi kendi içerisinde 4 evreden oluşur.

 • Evre 0: Kişi uyanıktır ancak uyanıklık hali değişme göstermeye başlar.
 • Evre 1: Bu evrede uyku bastırır ve uykunun sadece %5 gibi kısa bir bölümünü kapsar.
 • Evre 2: Uykunun %45-55 'ini oluşturan evre 2'de uykuya dalış olmuştur ve kişi uyandığında uyumuş olduğunu hissedecek kadar dinlenmiştir.
 • Evre 3: Non-REM uykunun son evresinde ise derin uyku dediğim durum gerçekleşir. Uykunun yaklaşık %20'sini oluşturan bu evrede vücut dinlenir ve organizma kendini yeniler.

REM Uykusu

Uykunun geri kalan %20'lik bölümünü oluşturan REM uykusunda rüya görülür. Uykunun bu evresine paradoksal uyku evresi de denir. Kaslar tamamen işlevsizdir.

Eğer kişi bu evreyi tamamlamadan uykudan uyanırsa, kendini aşırı yorgun ve hiç kalkamayacakmış gibi hisseder. Uykunun Non-REM evresi hızlıca geçer ve zamanın çoğu REM evresinde harcanır. Geceden sabaha adar 4-5 defa döngü devam eder.

İnsanın yaşı ilerledikçe REM uykusunda harcayacağı zamanda azalma olmaktadır.

Yaş Gruplarına Göre İdeal Uyku Saatleri Nedir?

Uyku herkes için bir ihtiyaçtır ve ideal uyku süresi 7 saat olarak belirlenmiştir.

Bazen vücudun yorgunluk durumuna göre bu süre 8 saate de çıkabilir, ama 8 saatin üzerindeki uyku yarar yerine, zarar vereceğinden tavsiye edilmemektedir.

Belirlenen ideal uyku süresi ortalama yaş için geçerli olan süre olup, insanların yaşına göre değişebilecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortalama olarak belirlenen, çeşitli yaşlara göre ideal uyku süreleri:

 • 3 aylığa kadar olan bebeklerde 12 ile 18 saat arası,
 • 0 – 1 yaş arasındaki bebeklerde 14 ile 15 saat arası
 • 1 – 3 yaş arası çocuklarda 12 ile 14 saat arası
 • 3 – 5 yaş arası çocuklarda 11 ile 13 saat arası
 • 5 – 12 yaş okul döneminde 10 ile 11 saat arası
 • 12 – 18 yaş ergenlik dönemi 8,5 ile 10 saat arası
 • 20 yaş üstü yetişkinlerde ise 7 ile 9 saat arası uykuya ihtiyaç vardır.

Источник: https://bilgihanem.com/uyku-nedir/

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açma Yöntemleri

Uyku veren meyeler

Bazen hiç uyumadığımız ya da az uyunarak geçen bir gecenin ertesi günü ya da neredeyse her sabah uyanamama sorunu yaşarken uykumuzu açmak için mücadele etmek zorunda kalırız. Uykumuzu tam almadan güne başlamak ve günü tamamlamaya çalışmak bazen çok can sıkıcı ve zor olabilir. Sizler için uyku nasıl açılır sorusundan yola çıkarak bulabildiğimiz tüm uyku açma yöntemlerini araştırdık.

Uyku açmak için ihtiyacınız olan tüm farklı uyku açma yöntemlerini açıklayacağımız uyku nasıl açılır yazımızda özellikle belki de bugüne kadar hiç duymadığınız ama denediğinizde size çok mantıklı gelecek ve işe yarayacak yöntemlere de yer verdik. Aslında yıllardır bildiğiniz bazı uyku açma yöntemleri yerine daha doğru yöntemleri uygulamanızın uykunuzu daha uzun süre ve sizi daha az yorarak işe yaradığını da görmüş olacaksınız.

Uykulu olduğunuzu düşünerek sizlerin daha fazla vaktini almadan uykunuzun nasıl açılacağını maddeler halinde anlatmak isteriz.

Atıştırmak mı yoksa 10 dakika yürümek mi daha çok uyku açar?

Abd Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof Dr. Robert Thayer imzalı bir araştırmada enerji değeri yüksek bir adet çikolata yemenin ve 10 dakikalık bir yürüyüşün uykumuzu nasıl açtığı araştırılmış.

Yiyeceğimiz bir adet çikolatadan alacağımız enerjinin 1 saat sonra bittiği bu araştırmada ortaya çıkmış.

Diğer araştırılan yöntemde 10 dakika yürüme sayesinde alınan oksijenin vücudumuzdaki damarlara, kalbimize ve beynimize verdiği enerjinin ise bize tam 2 saat yettiği görülmüş.

Bu yöntemden daha çok faydalanmak istiyorsanız mümkün olduğu ölçüde 10 dakikalık yürüyüşünüzü oksijeni daha bol olan açık havada yapmanızı tavsiye ederiz.

Basit ve kısa süreli egzersizlerin tümü uyku açmada oldukça etkili. Sabahları uykulu halden kurtulmak için yürüyüş yapmak zor gelebilir. Yataktan çıkar çıkmaz odanın içinde esneme hareketleriyle başlayıp; sadece birkaç dakika yapacağınız basit egzersiz hareketleri ile uykunuzu açabilirsiniz.

Bilgisayar ekranından uzaklaşmayı hiç düşündünüz mü?

Sürekli bilgisayar ekranına bakarak geçirdiğiniz zamanlar gözlerinizin daha çok yorulmasına ve uykunuzun daha çok gelmesine neden olur.

Belirli zaman aralıklarında kafanızı ekrandan kaldırıp 2-3 dakika süreyle başka şeylerle ilgilenmeniz gözlerinizin dinlenmesine ve uykunuzun açılmasına neden olacaktır.

Bizim önerimiz çok uykunuzun geldiği durumlarda her yarım saatte veya her bir saatte bir bilgisayar ekranından 2-3 dakikalık sürelerle uzaklaşmanız.

Kısa süreli kestirmek uyku açmaya iyi gelir mi?

Uyku konusunda kitap bile yazmış Dr. Barry Krakow bize 5-25 dakika aralığında yapacağımız kestirmelerin (power napping) şaşırtacak derecede uykumuzu açacağını söylüyor ve biz uykuya hasret bünyeleri bu açıklaması ile çok da sevindiriyor.

Doktor Krakow; yapmamız gereken kısa süreli kestirmelerimizle ilgili 2 önemli detay konusunda bizleri uyarmış.

Birincisi gün içerisinde 5-25 dakika aralığında sürecek olan bu uyuklamaları mutlaka sadece 1 defa yapmamız gerektiği ve diğer önemli uyarısı da en doğru kestirme zamanının normal günlerde gece uyumak için yatağa gittiğiniz süreden 6-7 saat olması gerektiği.

Yani normalde gece 12 de yatağa giden biriyseniz uykusuz geçirdiğiniz bir günde yapacağınız kısa bir kestirmenin akşam üzeri 17.00-18.00 arası bir saatte yapmanız gerekiyor. Özellikle yatacağınız saate yakın bir saatte uyuklamanızın pek faydalı olmayacağını hatırlatmak isteriz.

Uyku kaçırmak için Sağlıklı Yiyecekleri sık sık ama az yemek

Uykulu bir günde uyanık kalmaya çalışmak istiyorsanız yapmamanız gereken en önemli şey çok ağır ve bol yağlı veya hamurlu bir öğle yemeği yemeniz. Bunun tam tersine hafif ve sağlıklı bir öğle yemeği ile uykunuzu daha uzun süre açık tutacağınızı belirtmek isteriz.

Bizim önerimiz bir salata ile öğle yemeğini geçiştirip birkaç saatte bir çok az çerez veya havuç gibi ya da arada bir bir elma ya da 1 dilim ince buğday ekmeğine sürülmüş fıstık ezmesi olur. Yani ana öğünü abartmayıp sık sık ara öğünlerle günü geçiştirmeniz uykunuzu kaçırma mücadelenizde size kesin suretle yardımcı olacaktır.

Özellikle elma uyku açmada oldukça etkili. Sabahları kendinize gelmekte zorluk çekiyorsanız ya da gün içinde uykunuz geldiği anda elma yemeyi deneyebilirsiniz.

Sohbet ederek veya tartışarak uyanık kalın

Uykunuzu açmaya çalışırken çevrenizde birileri varsa onlarla bir konu açıp sohbet etmenizin hatta ufaktan tartışma yaratacak politika gibi konulara girmenizin de uykunuzu açacağı bir gerçek.

Eğer iş yerinde uykunuzu açmak istiyorsanız arada bir sohbet eden birkaç kişiye 5-10 dakikalığına katılarak bu önerimizi siz de test edebilirsiniz.

Eğer yalnızsanız telefon ederek sohbet edecek birilerini bulabilirsiniz.

Nefes alarak uyku kaçırma teknikleri

10 defa derin nefes almak kalp atışınızı yavaşlatır, kan basıncını düşürüp kan dolaşımınızı düzenler, ve zihinsel performansınızı da yükselterek kandaki oksijen oranını yükselterek size enerji verir. Nefes alıp verirken göğsünüzü şişirmekten kaçınıp karnınızı şişirip indirmeye çalışmanız egzersizden alacağınız faydayı artıracaktır.

Buna yardımcı olması için bir elinizi karnınızın üstüne diğerini de göğüs kafesinizin üstüne koyarak nefes alıp verirken göğüs kafesinizin sabit durmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hatta nefes almanızla şişen karnınızdaki havayı atmaya yardımcı olması için karnınızın üstüne koyduğunuz elinizi bastırarak nefesin vücudundan çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yine hızlı şekilde enerji almak için yogada kullanılan uyarıcı bir yöntemle de uykunuzu açabilirsiniz.

Bu defa 3 kez hızlı şekilde burnunuzdan nefes alıp verin ve hemen akabinde bir süre normal şekilde nefes almaya devam edin.

15 saniye normal şekilde nefes aldıktan sonra tekrar 3 defa hızlı şekilde nefes alıp verin ve bu işlemi birkaç dakika boyunca sürdürün. Uykunuzun açıldığını ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Uyanık kalmak için kafeinli içecek içmek:

Bu yöntem galiba en çok bilinen uyanık tutma yöntemidir. Peki ne kadar sürede hangi miktarda kafeinli içecek içmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

En çok bilinen kafeinli içecek tabi ki kahve. Kahve içmek uyku kaçırmak için en etkili yöntemlerden ama tabiki dozajını doğru ayarlamanız gerekir. 1 fincan (kupa) kahvenin içerisinde 100-200 mg. arasında kafein bulunur.

sağlıklı bir yetişkinin de alması gereken kafein miktarı budur zaten. Eğer bir fincan kahve içmeniz durumunda etkisini göstermesi genelde 15-20 dakika kadar zaman alır.

Kafeinin sizde yaratacağı uyarı ve beraberinde getireceği enerjik hissetme duygusu yine sağlıklı bireylerde 3 saate yakın etkisini gösterecektir.

Dr. Mark Rosekind’in araştırmasına göre kahve içer içmez 15 dakikalık bir kestirme yapmanızla, uyandığınızda ciddi şekilde uykunuzu almış hissedeceğinizi anlatılıyor.

Kahvenin her bünyede yaratacağı etki değişken olacağından uykusuz geçireceğiniz günlerde kendiniz için en doğru dozajı yine kendinizin deneyerek bulması aslında sizin için en doğru kahveyle uyku kaçırma yöntemi olacaktır.

Oyun Oynayarak Uyku Kaçırmak:

Uyku açmak için en iyi yöntemlerden birisi de oyun oynamaktır. Bilgisayar oyunları ya da telefonlarınızda oynayabileceğiniz oyunlarla uykunuzu açmanız pek muhtemel.

Oyun firmaları oyuncularda bağımlılık yaratacak oyunları üretmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

İndirmeden online oynabileceğiniz browser oyunları veya akıllı telefonlarınıza indirerek oynabileceğiniz mobil oyunlar uykunuzu kaçırmak için yardımcı olacaktır.

Источник: https://nasiloluyo.com/uyku-nasil-acilir-uyku-acma-yontemleri/

Uyku Açmanın Yolları

Uyku veren meyeler

Uyumamanız gerektiği halde uykunuz gelmişse canınız sıkılabilir. Hiçbir şey yapmadan direnirseniz, uykuya yenik düşebilirsiniz! Peki, ne yapabilirsiniz?

Günde 8 saat uyuyan bir insan, yılda 2880 saatini veya 120 gününü uykuda geçirmiş olur. Yani insan, hayatının önemli bir bölümünü uykuda geçiriyor. 21. yüzyıldayız; ancak hala “uyku” ile ilgili bilinenler çok az. Bu gizemli rüya âlemi, yemek-içmek kadar önemli.

Uyuyamamak ve her zaman uykulu olmak, bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu klinik vakaların dışında bazı durumlarda uykunuz gelse bile uyanık kalmanız gerekebilir. Geç uyumuşsunuzdur; ancak sabah işe gitmek zorunda kalırsınız.

Üzerinize bir ağırlık çöker, hemen kıvrılıp uyumak istersiniz; ama mutlaka bir işiniz vardır, uyumamanız gerekir. Bu gibi durumlarda uykunuzu açabilirsiniz. Kahveden başlayarak soğuk duş almaya kadar uzanan geniş bir öneri listemiz var.

“Uyumamanız” gerekiyorsa aşağıdakilerden biri işinize yarayabilir!

Uyku Açan Yiyecek ve İçecekler

Kahve: En çok bilinen, hemen hemen herkesin denediği veya uyguladığı bir yöntem olan kahve tüketimi, uyku açmak için en etkili yöntemlerden biridir. Kahve, uyarıcı etkisi olan bir gıdadır ve uyku hormonunun üretimini geciktirir. Bilim adamlarına göre, yatağa gitmeden 3 saat önce kahve tüketmek, uyku hormonu üretimini 40 dakikaya kadar geciktirebiliyor.

Kahvede bulunan kafein, aynı zamanda vücut saatini de değiştiriyor. Bu sebeple gece fazla tüketilmemesi konusunda uyarılar var. Kahvedeki kafein, kalp atışını hızlandırır, kendinizi daha dikkatli ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Uyanır uyanmaz, açken kahve içerseniz kan şekeriniz aniden düşebilir. Uymamanız gerekiyorsa damak tadınıza göre bir kahve çeşidi tüketebilirsiniz.

Siyah Çay: Genel bir inanıştır; çay uykuyu kaçırır! Bazı uzmanlar bunun aksini söylese de çayda bulunan kafeinin, kahvede olduğu gibi uyku açma özelliği vardır; ancak bazı bünyelerde düşük kafein miktarı sebebiyle etkili olmayabiliyor.

Pratik bir mantıkla; 1 bardak demli çay içen bir kişi, içeriğindeki kafein miktarı ve vücudunun buna tepkisi kadar uyanık kalabilir. Yani çay ve uyku ilişkisinde kişilere göre değişen, izafi bir durum söz konusu… Ne kadar çay tüketirseniz, aldığınız kafeinle doğru orantılı olarak uyanık kalabilirsiniz.

Bir başka ifadeyle, çay içtikten sonra uykusu açılan kişiler, vücudu kafeine karşı etkili olamayan kişilerdir.

Yeşil Çay: Siyah çay kadar olmasa da bir miktar kafein içeren yeşil çay, canlılık vererek uykuyu geciktirir, zihnin açılmasına yardımcı olur. Uyku açmak için poşet yeşil çay değil, demleme yeşil çay öneriliyor.

Elma: Elma, doğal bir “uyku açıcı”dır. İçeriğindeki fruktozun uyku açma özelliği vardır. Kahve gibi ani bir “uyandırıcı” etkisi olmasa da, içeriğindeki sukroz, glikoz hızla kana karışır.

Fruktozun sindirimi de uzun sürer. Böylece elma uzun süre enerji sağlayabilir. Kahve kadar etkili olmasa da uzun süre canlılık verir.

Elmanın sağlığa diğer yararlarını da göz önüne alırsanız ideal bir seçenek gibi görünüyor.

Çikolata: Çikolata da uyku açan besinler arasında yer alır. Bünyesinde uyku kaçıran ve enerji veren kafein bulunur. İçeriğindeki “teobromin” adı verilen uyarıcı madde de, kalp ritminin hızlanmasına yol açar. Böylece enerji ve canlılık vererek, uyku açmada yardımcı olur. Özellikle sıcak çikolata, birkaç saatliğine enerji sağlayarak, uyanık kalmanıza yardımcı olur.

Meyveler: Kayısı, şeftali, erik ve kiraz gibi meyveler de önerilebilir. Bazı durumlarda uyku açma konusunda kahve ve çaydan 10 kat daha fazla etkili olabiliyorlar.

Süt ve portakal: 15 dakika içinde 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu içildiğinde sindirim sistemi aktif hale getirilir ve uyanıklılık verir. Birbiri ile uyumsuz olan bu iki sıvı, sindirim sırasında midenin tam kapasite çalışmasına yol açar. Bu iki sıvının kısa aralıklarla tüketilmesinin, bazı durumlarda 3-4 saat uyanık kalmayı sağladığı belirtiliyor.

İçecekler: Enerji içecekleri ve gazlı içecekler de kafein içerir. Aynı zamanda enerji veren bu tür içecekler, uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

Vitamin hapları: Doğal gıdalarla uykunuzu açamazsanız, “efervesan” (suya atıldığında eriyen) vitamin hapları deneyebilirsiniz. Bu tür vitamin hapları, yorgunluk ve bitkinliğin azalmasını sağlar, enerji metabolizmasına katkı yapar.

Diğer besinler: Uyku kaçıran besinlerden en önemlileri de şunlardır; sarımsak, acı biber, baharatlar, fasulye, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, greyfurt, kereviz, yağlı ve kızarmış yiyecekler, koyu yapraklı sebzeler, balık, kırmızı et, domates sosu…

Uyku Açmak İçin Yöntemler

 • Sakız çiğnemek, çene kaslarını sürekli aktif halde tutar. Bu da uykunun bastırılması için iyi bir yöntemdir. 
 • Havasız ve sıcak ortamlar uyku getirir. Uyanık kalmak için bol oksijenli, serin hatta soğuk ortamlar seçilmelidir
 • Yüzünüzü düzenli aralıklarla soğuk suyla yıkamanız, uykunuzu geciktirir. 
 • Ense bölgesi, saç diplerine soğuk suyla buz poşeti ile hafif masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Emin olun uykunuzu unutacaksınız! 
 • Aynı pozisyonda uzun süre oturmak, vücudu uyku düzenine sokar. Bu sebeple pozisyonunuzu düzenli aralıklarla değiştirmelisiniz
 • Basit egzersizler yapabilirsiniz. Esneme ve gerinme hareketleri, uykunuzu açabilir. 
 • Uzanarak televizyon izlemek, yatarak telefon karıştırmak veya kitap okumak vücut saatinizin “uyku” algılamasına yol açar. Bu sebeple bu tür işleri dik oturarak yapmanız uykunuzu geciktirecektir. 
 • Çalıştığınız veya beklediğiniz yer loş bir ortamsa, uykuya davetiye çıkarabilirsiniz. Aydınlık ve ferah ortamlar, uykuyu geciktirecektir. 
 • Hareketli müzik dinlemek, beyninizin gönderdiği sinyaller sayesinde enerji yüklemenize yol açar. Böylece uykunuz gecikir. Tam tersi hafif ve yavaş müzikler de uykunuzu getirebilir. 
 • Yürüyüş ve hafif koşu yapmak, enerji metabolizmasını harekete geçirerek uykuya geçmeyi geciktirir. 10 dakikalık bir yürüyüş, vücuda 2 saat enerji sağlar. Bu da uykusuz kalmanız için yeterli olabilir. 
 • Spor yapmak, dans etmek, merdiven inip çıkmak gibi kan akışını hızlandırıcı aktiviteleri de deneyebilirsiniz. Bu tür eylemler, uykunun düşmanıdır. 
 • Beyninizi çalıştırıcı aktiviteler yapabilirsiniz. Örneğin; bulmaca çözün, eğlenceli ve hareketli videolar izleyin. Maksat, vücudunuzun uyku algısını değiştirmek! 
 • Size garip gelebilir; ancak kahkaha atmanın uyku açtığına dair iddialar var. Kahkaha atınca mutluluk hormonu olarak bilinen “endorfin” hormonu salgılanır. Böylece vücuda oksijen alımı artar ve enerji seviyesi yükselir. 
 • Gün içinde 5 ila 30 dakikalık “kestirmeler” uykunuzu açabilir. Bilimsel bir araştırmada bu sonuca varılmış. Bunun tek şartı günde bir kez kestirmeniz! 
 • Akşam hafif yemekler yemek, uykunuzu geciktirebilir. Elma yiyip, çay da içerseniz, istediğiniz filmi uyumadan seyredebilirsiniz. 
 • Gece yatmadan önce tüketilen kırmızı et, bitter çikolata, sarımsak, kahvaltılık tahıllar ve şeker barları uykuyu kaçırmada etkilidir. 
 • Birkaç kişi ile 10-15 dakika sohbet etmeniz veya telefonla konuşmanız, uykunuzu açacaktır. Hararetli bir tartışma da yapmışsanız uykusuz kalmanız kaçınılmaz! 
 • Nefes egzersizleri, zihinsel performansı yükselterek kandaki oksijen oranını artırır. Bu da enerji vererek, uykunuzu geciktirir. Nefes alıp verirken karnınızı kullanmanız daha faydalı olacaktır. 
 • Oyun bağımlısı değilseniz, bilgisayar ve mobil telefon oyunlarını da tavsiye edebiliriz. Dikkatinizi oyuna vererek zihninizi çalıştıran oyunlar uykunuzu geciktirebilir. 
 • Uyku açmak için en etkili çözümü en sona bıraktık! Herkes bunu uygulayamayabilir. Soğuk bir duş veya soğuğa yakın ılık bir suyla alınan duş, kesinlikle uykudan eser bırakmayacaktır. Denemek ister misiniz? 

Источник: https://www.makaleler.com/uyku-acmanin-yollari

Uyku İlacı Damla En Etkili Uyku İlacı İsimleri Uyku Hapı Şurubu-Selmasultn

Uyku veren meyeler

Uykusuzluk kişinin uykuya dalmakta, uyumakta güçlük çektiği bir uyku bozukluğudur. Uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede zorluk olarak da tanımlanır. Doktorlar bir kişinin en az 7 en fazla 10 saat uyumasını tavsiye eder. Uykusuzluk genel olarak iki türdür: akut ve kronik.

Akut uykusuzluk genellikle daha yaygındır ve günler ya da haftalar sürer. Öte yandan kronik uykusuzluk aylar hatta yıllarca sürebilir. Makalemizde uykusuzluk tedavisi için kullanılan uyku ilaçlarını bildireceğiz.

Öncelikle uykusuzluk hakkında bilgiler verelim;

Uykusuzluk sorununun yaygın sebepleri

 • Endişe ya da depresyon gibi psikolojik sorunlar
 • Kahve ya da kafeinli içecekler tüketmek ya da diğer uyarıcıları kullanmak
 • Vardiyalı çalışma ya da saat dilimleri arasında yolculuk yağmak gibi uyku düzeninde bozulma
 • Gürültü, ışık, uyku partneri problemleri, aşırı sıcaklık gibi çevresel uyarıcılar
 • Sıcak basması gibi menopoz belirtileri

Medikal durumlar – kronik ağrı, kronik halsizlik sendromu, kalp yetmezliği, reflü, anjin, Parkinson ve Alzheimer hastalıkları, beyin lezyonları, tümör, astım, eklem iltihabı, uyku apnesi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı. Bunların hepsi uykusuzluğa sebep olabilir.

Stres – Aynı zamanda kortikosteroidler, alfa blokörler, ACE önleyiciler, beta blokörler gibi belirli ilaçların yan etkisi de olabilir.

Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

 • Gece uykuya dalmada güçlük
 • Gece içinde uyanmak
 • İstenenden erken uyanmak
 • Gece uykusundan sonra hala yorgun hissetmek
 • Gün içinde halsizlik ve uyuklama.

 • Asabiyet, depresyon ya da endişe
 • Konsantrasyon ve odaklanma zayıflığı
 • Hata ya da kazalarda artış
 • Tansiyon baş ağrıları (başın etrafında sıkı bir bant varmış gibi hissetmek)
 • Sosyalleşme güçlüğü.
 • Gastrointestinal belirtiler.

 • Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar
 • Huzursuz bacak sendromu ve nefesle alakalı rahatsızlıklar gibi uyku bozuklukları

Uyku İlacı İsimleri

Unisom. Fiyatı 6.04 TL

Nutraxin Herbal Bitkisel Uyku İlacı. Fiyatı 79.90 TL

Remeron 30 mg 14 Tablet. Fiyatı 30.63 TL

DESYREL 50 mg 30 tablet Fiyat 13.90 TL

XANAX 0.5 mg 30 tablet Fiyat 14.02 TL

Strath Sinir Ve Uyku Damlası 30 ml Fiyatı: 55.55 TL

Kedi Otu Çayı

Kedi otu uykusuzluk için en iyi kürlerden biridir. Kedi otu rahatlamayı tetikleyen ve derin uyku sağlayan yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. 1 tatlı kaşığı kuru kedi otunu 1 bardak sıcak suda karıştırın. Üstünü kapatın ve 15 dakika demleyin. Süzün, biraz bal ekleyin ve ılıkken için. Bu çayı huzurlu bir uyku için her gün uykudan en az 1 saat önce için.

Aynı zamanda 250-600 mg kuru kedi otunu tablet ya da kapsül şekliyle de almayı deneyebilirsiniz.

Endişe ve sinirliliği azaltmakla birlikte kedi otu uykudan 2-3 saat önce alındığı takdirde uykuya daha hızlı dalmanıza yardım eder ve uyku kalitenizi geliştirir.

Kedi otu en fazla 4-8 hafta alındığında zararsızdır ancak uzun süreli kullanım için güvenilirliği bilinmemektedir. Yan etkileri nadirdir ancak baş ağrısı, baş dönmesi, ciltte kaşıntı, mide bozulması görülebilir.

Süt

Süt rahatlatan ve uykuyu tetikleyen triptofan hormonu içerir. Sütü biraz ısıtın ve uyumadan 10-15 dakika önce için. Bunu her gece yapın.

Papatya Çayı

Bu bitki çayına “uyku çayı” ismi takılmıştır. Papatya çayı yıllarca endişe ve uykusuzluk tedavisinde doğal kür olarak kullanılmıştır.

 • 2-3 tatlı kaşığı kuru papatyayı 1 bardak sıcak suya karıştırın.
 • 3-5 dakika demleyip süzün.
 • Bir miktar organik bal ekleyin ve ılıkken için.
 • Sinirlerinizi ve kaslarınızı rahatlatmak için uyumadan 1 saat önce 1 bardak ılık papatya çayı için.
 • Alternatif olarak 1 parça papatya yağı ve 2 parça zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağıyla bir masaj yağı hazırlayın. Her gün uykudan önce boynunuzun arkasına ve ayaklarınıza bu yağla masaj yapın.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının aromatik kokusu daha iyi uyumanıza yardım edecek rahatlatıcı etkiye sahiptir. 1-2 damla lavanta yağını bir mendile damlatın ve uyurken yastığınızın yakınına koyun.

Melisa Otu Çayı

Melisa otu çayı da uykusuzluğa doğal çözümlerdendir. 1 tatlı kaşığı kuru melisa otunu 1 bardak sıcak suya karıştırın. 5-10 dakika demlenmesini bekleyin ve düzün. Bu çayı uykudan 2 saat önce günde birkaç kez için.

Sıcak Duş

Uyumadan iki saat önce sıcak duş almak uyku problemi için iyi bir yardımcı olabilir. Vücudunuzu rahatlatmak ve sinir uçlarını yatıştırmak için iyi bir alışkanlıktır.

Источник: https://selmasultan.com/uyku-ilaci-damla-en-etkili-uyku-ilaci-isimleri-uyku-hapi-surubu

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.