Uykuda Davranış Bozukluğu (Parasomnia) Nedir?

10 Acayip Uyku Bozukluğu

Uykuda Davranış Bozukluğu (Parasomnia) Nedir?

İşte hiçbirinizin tecrübe etmenizi istemeyeceğimiz 10 uyku bozukluğunu şu şekilde sıralıyoruz:

Uyuyan Güzel Sendromu

Adını uyuyan güzel masalından alan bu uyku bozukluğu aynı zamanda Kleine-Levin Sendromu (KLS) olarak da bilinmekte. Olduça nadir görünen bu sendrom, kendini tekrarlayan, oldukça karmaşık bir nörolojik bozukluk.

Genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bu rahatsızlığa yakalananların hiç uyanmadan 3, 4 gün hatta bazen bir hafta boyunca bile uyuyabildikleri belirtiliyor.

Zaman zaman yemek yemek ya da tuvalet ihtiyacını gidermek için uyandırılan hastaların, ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra hemen uykuya daldığı gözlemlenmekte. Hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle beraber, bilinen herhangi bir tedavisi de yok.

Belli bir süre hastalık kendini göstermeden, normal şekilde uyuyarak yaşamlarına devam etseler de, bir süre sonra hastalığın belirtileri yeniden ortaya çıkabiliyor.

Kabus Bozukluğu

Çoğumuzun hayatımızda en az bir kere bir kabustan kan ter içinde uyandığı olmuştur. Ancak kabus bozukluğu yaşayan hastaların durumu biraz daha zor gibi görünüyor. Çünkü bu rahatsızlığa sahip kişiler haftada en az üç gecelerini kabuslarla mücadele ederek geçiriyorlar.

 Hastalığın daha çok çocuklarda görüldüğü belirtilse de, erişkinlerde de her 100 kişiden 2'sinde kabus bozukluğu rahatsızlığına rastlandığı da ifade edilenler arasında.

Bozukluğun nedeni tam olarak bilinmiyor ancak genetik yatkınlığın hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir faktör olduğu kabul edilip; anksiyete ya da depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da kabus bozukluğunun belirtisi olabileceği düşünülüyor.

Uyurgezerlik

Yetişkinlerin yüzde 15'inde uykusunda ayağa kalkma, evin içinde gezinme yani uyurgezerlik gözlemlenirken, 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda bu sayı çok daha artmakta.

 Yine genetik faktörlerin uyurgezerliğe yakalanmanızda önemli bir yeri olduğu gibi, stres ve rahatsız edici uyku pozisyonlarının da rahatsızlığın oluşumunda önemli bir yeri olduğu düşünülüyor.

Genelde gözleri açık bir biçimde evin içinde gezinen bu rahatsızlık sahiplerinin, bu sırada bilinçleri tam olarak yerinde olmuyor.

Aslında görselde temsil edildiği gibi, uyurgezerler yataklarından kalkıp, kollarını uzatıp zombiymişcesine evlerinin etraflarında yürümüyorlar. Daha çok uyanamama sorunu olarak görülen bu rahatsızlık, kişinin dilediği an kalkamaması ve kalktığı anda ise, hareketlerini kontrol edememesi olarak ifade ediliyor. 

Patlayan Kafa Sendromu

Oldukça nadir görünen bu sendrom, kişinin uyku sırasında kafasında duyduğu korkunç gürültüler ile uykusundan uyanması sebep olan bir rahatsızlık çeşididir.

Sesler, patlama sesleri, silah sesleri, yıldırım, gök gürültüsü, uğultu şeklinde sıralanabilir ve kişi uykusundan uyandığında nefes darlığı, kaygı, korku, çarpıntı gibi rahatsızlıklar hissedebilir.

Rahatsızlık genellikle 50 yaş üzeri insanlarda görülmektedir. Sebebi yine stres ve endişeye veya diğer uyku bozukluklarına dayandırılabilir. 

Gece Terörü Rahatsızlığı

Gece korkusu, uyku terörü olarak da bilinen bu rahatsızlık, kabus bozukluğuna benzerlik gösteren ancak belli noktalarda ondan ayrılan bir uyku bozukluğudur. Daha çok çocuklarda görülen bu rahatsızlık, kabusa göre çok daha görültülü, dramatik, çok daha korkutucudur.

Kabus probleminde kişi kolayca uyanıp, uyandırılabilirken uyku terörünü deneyimleyen birini uyandırabilip, teskin edebilmek nedereyse imkansızdır. Gece terörü rahatsızlığı hem hastalığa sahip kişi, hem de bu kişiyle aynı evi paylaşanlar için oldukça zordur.

Çünkü rahatsızlığa sahip kimse atak sırasında çığlıklar, korkunç kahkahalar atarak özellikle çevresindekilere oldukça zor anlar yaşatır. Bu rahatsızlık REM uykusu sırasında ortaya çıkan kabuslardan farklı olarak, gecenin erken saatlerinde deneyimlenir.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün bildirdiğine göre, ataktan 10,15 dakika sonra kişi uykusuna devam eder ve ertesi sabah gece yaşananlar hakkında hiçbir şey hatırlamaz.

Uyku Felci

Halk arasında karabasan olarak da bilinen bu uyku bozukluğu, kişinin uyandıktan hemen sonra ya da uykuya dalmadan hemen önce bedenini hareket ettirememesi, geçici olarak felç geçirme olarak tabir edilebilir. Bu durumun uykunun REM bölümünde yaşandığı bilinmektedir.

Uyku felci yaşayan kişinin kişinin bilinci açık olmakla birlikte, hareket yeteneği bulunmamaktadır. Kişinin yaşadığı bu durumda hipnopompik sanrılar oluşabilir. Sanrılar sebebiyle durum rüya olarak algılanabilir.

Vardiyalı çalışanlar, depresyon hastaları, diğer uyku bozukluklarını yaşayan insanlar uyku felcini deneyimleyebilir. 

REM Davranış Bozukluğu

REM Uykusu Davranış Bozukluğu kısaca rüyayı yaşama hastalığı olarak da adlandırılmakta ve kişinin kendisine ya da yatak arkadaşına zarar vermesine neden olabilen bir uyku hastalığı olarak tanımlanmakta.

 Rahatsızlığı yaşayan kişiler yani uyku sırasında kendilerine ya da birlikte uyudukları kişiye zarar verenler, genellikle bunun gördükleri bir rüya nedeniyle oluştuğunu düşmekteler. Rahatsızlık, en derin uyku evresi olan REM uykusunda ortaya çıkan bozulmalar sonucu vuku buluyor.

Yapılan çalışmalar bu rahatsızlığa sahip bireylerin yüzde 35-50'sinde hayatlarının ilerleyen dönemlerinde Parkinson hastalığıyla karşılaştıklarını ortaya koymuştur.

Bu davranış bozukluğunun belirtileri, uykuda bağırma, çığlık atma, küfretme, yataktan düşme, el ya da kolları şiddetle duvara ya da yanda bulunan kişiye çarpma olarak sıralanıyor. Genellikle ilaç tedavisiyle rahatsızlığın önüne geçilse de hastalar durumun tekrarlanmaması için hayatlarının sonuna dek bu ilaçları kullanmak zorunda da kalabiliyorlar.

Uykuda Yemek Yeme Bozukluğu

Amerikalıların yüzde 3 ila 10’unda görülen bu bozukluk, hastaların uyku esnasında yemek yemeleriyle ortaya çıkmakta. Gece terörü hastaları gibi bu hastalığa sahip bireyler de sabah uyandıklarında gece yedikleriyle ilgili bir şey hatırlamamaktalar.

Hastalık sahiplerinin kilo almaları ya da şeker hastalığına yakalanma risklerinin artmasının yanı sıra uyku esnasında yemek hazırlamaya çalışırken ellerini kesmeleri ya da ocaktan kendilerini yakmaları gibi tehlerle de karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

Uzmanlar rahatsızlığın psikolojik olmadığını aksine vücuttan gelen fiziksel bir zorlamayla oluştuğuna da dikkat çekmekteler. 

Seksomnia Hastalığı

2003 yılından beri tıp literatüründe varlığından bahsedilen bu uyku bozukluğu, seksomnia veya uykuda seks olarak bilinip, uyku halindeyken kontolsüz bir biçimde cinsel ilişkiye girmek olarak tarif edilebilir.

Hastanın, tıpkı uyurgezerlik ya da uykuda yemek yeme bozukluğu hastalığına sahip bireyler gibi bilinçsiz bir biçimde davranış sergilediği gözlemlenmiştir. Aynı şekilde hastalar sabah uyandıklarında, uyku sırasında bulundukları eylemleri hatırlamamaktadırlar.

 İlişkilerini olumsuz etkilediği için bu hastalığa sahip kişiler, genellikle kendilerini suçlu hissedip, utanırlar ve herhangi bir doktora başvurmazlar.

Kişinin kendi kontrolünde olmadan eyleme döktüğü bu hastalığın, aşırı stres altında olan,  yoğun iş temposunda çalışan, düzensiz beslenen, aşırı alkol tüketimi, diğer uykusuzluk problemleri olan bireylerde daha sıklıkla görüldüğü tespit edilmiştir. Henüz bilinen bir tedavisi olmayan hastalığın, kişinin psikolojik destek alması ya da hastayı etkileyen stres gibi faktörlerin yaşamdan çıkarılmasıyla azalma gösterdiği bulgulanmıştır. 

Источник: https://www.webtekno.com/hicbirimizin-sahip-olmak-istemeyecegi-10-acayip-uyku-bozuklugu-h28045.html

Uyku Bozukluğu Bozuklukları (Parasomnia) – Uyku bozuklukları – 2019

Uykuda Davranış Bozukluğu (Parasomnia) Nedir?

Parasomnialar bozucu uyku ile ilişkili bozukluklardır. Bunlar istenmeyen fiziksel veya sözel davranışlar veya deneyimlerle karakterizedir. Parasomnias uyku ile ilişkili olarak oluşur, uyku özel aşamaları (bkz. Uyku: Temelleri anlama) veya uyku uyanık geçiş aşamaları.

Parasomnias aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • Birincil parasomniler, uyku durumlarıdır. Bunlar, içinde bulundukları uyku evresine göre sınıflandırılırlar: hızlı göz hareketi (REM) (gözlerin hızla hareket ettiği ve rüya görüldüğü bir uyku evresi) veya hızlı olmayan göz hareketi (NREM) (uyku aşaması hangi göz hareketi gerçekleşmez. Uyku evresi detayları için bkz. Uyku: Temelleri Anlama.
 • Sekonder parasomniler, uyku sırasında ortaya çıkabilecek diğer organ sistemlerinde, örneğin nöbetler (konvülziyonlar), solunum diskinezi (solunum hareketleri yapma zorluğu), aritmiler (anormal kalp ritimleri) ve gastroözofageal reflü (mide kaynaklı gıda veya sıvı) rahatsızlıklarıdır. yemek borusu içine).

Bu yazıda ele alınan 4 parasomnia uyku bozukluğu, kabus bozukluğu, uyku terörü bozukluğu, uyurgezerlik bozukluğu (somnambulism) ve REM uyku davranış bozukluğudur. Uykuya Bağlı Hareket Bozuklukları olarak sınıflandırılan iki ek bozukluk huzursuz bacak sendromu (RLS) ve periyodik bacak hareket bozukluğu (PLMD) 'dir.

Kabus bozukluğu

Kabus bozukluğuna rüya anksiyete saldırısı da denir. Kabus bozukluğu olan hastaların çoğu, bazı yetişkinlerin travma ile ilgili olaylardan sonra tezahür etmesine rağmen, çocuklardır.

Kabuslar REM uykusu sırasında meydana gelen korkutucu rüyalardır ve kalp hızında (taşikardi) bir artış, nefes alma hızında artış (taşipne), bol terleme ve uyarılma ile ilişkilidir.

Çoğu zaman, hasta korkutucu rüyayı detaylı olarak hatırlar ve ebeveyn veya bakıcı tarafından yatıştırıcı ve rahatlatıcı hale gelir.

Uyku terörü bozukluğu

Uyku terörü bozukluğu, aşırı panik ve uyku sırasında ani, gürültülü, dehşet verici bir çığlık ile karakterize edilir; bu, nesneleri vurmak veya yatak odasına girip çıkmak gibi fiziksel aktiviteler tarafından takip edilebilir.

Bu bozukluğu olan kişiler kendilerini yaralayabilir. Uyku terörü öncelikle NREM uykusunun III. Evresi sırasında ortaya çıkan bir uyarılma bozukluğudur. Atakların daha sonra hatırlanması ya gerçekleşmez ya da kısmi değildir.

Birey teknik olarak hala uykuda olduğundan, olay genellikle ebeveyn veya bakıcı için daha streslidir.

Uyurgezerlik bozukluğu

Uyurgezerlik bozukluğu olan hastalar, amaçsızca dolaşmak, nesnelere herhangi bir amaç taşımayan, açık havada gitme ve farklı karmaşıklık ve sürelerde (hatta sürüş) diğer aktiviteleri yerine getirme gibi karmaşık otomatik davranışlar sergilerler. Bozukluktan etkilenen kişiler genellikle gözlerinin önünde geniş gözlere sahip olurlar.

Onlar mumlanabilirler; Bununla birlikte, uyurgezerlik yapan bir kişi ile iletişim genellikle zayıf ya da imkansızdır. Bu bozukluk NREM uykusunun yavaş dalga aşamalarında ortaya çıkar. Uyku ortamının emniyetli bir şekilde korunması, önemli bir husustur. Kapıların, pencerelerin ve merdivenlerdeki kapıların alarmları uygunsa yerleştirilebilir.

REM uyku davranış bozukluğu

REM uyku davranış bozukluğu (RBD) olan hastalar, canlı, yoğun, aksiyon dolu ve şiddetli, belirgin şekilde değiştirilmiş rüyalar görürler.

Hayal kırıcı davranışlar; konuşmak, bağırmak, yumruk atmak, tekmelemek, oturmak, yataktan atlamak, kol sallamak ve kapmaktır.

Etanol veya sedatif-hipnotik ilaçlardan çekilme sırasında akut bir form ortaya çıkabilir. REM Uyku Davranış Bozukluğuna bakınız.

Huzursuz bacak sendromu ve periyodik bacak hareket bozukluğu

Huzursuz bacak sendromu ve periyodik bacak hareket bozukluğu, Uyku İle İlgili Hareket Bozuklukları olarak sınıflandırılmıştır. Sıklıkla birlikte varolan yaygın bozukluklardır.

Huzursuz bacak sendromunun primer semptomu uykusuzluk (uykuda yetersizlik) iken, periyodik bacak hareket bozukluğu aşırı gündüz aşırı uykuda iyi bilinen bir nedendir.

Huzursuz bacak sendromu olan ve periyodik bacak hareket bozukluğu olan hastalar arasında yüksek bir korelasyon vardır, fakat aynı değildir.

Uyku bozukluğu nedenleri

Varsa, parasomniler için belirli nedenler vardır, ancak her bir parasomnia türü bir dizi predispozan faktöre sahiptir. Onlar aşağıdaki gibidir:

Uyku bozukluğu belirtileri

Parasomnilerin her bir alt tipi ile ilişkili semptomlar şöyledir:

Uyku Bozukluğu Sınavları ve Testleri

Bunlar, parasomnia değerlendirmesi için en önemli öğelerdir:

 • Kişiyle ve onun yatak partneriyle görüşün
 • Tıbbi kayıtların gözden geçirilmesi
 • Uyku-uyanıklık modelleri hakkında ayrıntılı bilgi edinin
 • Tıbbi geçmiş
 • Psikiyatrik öykü
 • Alkol ve uyuşturucu kullanım geçmişi
 • Aile öyküsü
 • Fiziksel, cinsel ve duygusal istismarın geçmiş veya şimdiki tarihçesi
 • Psikiyatrik ve nörolojik görüşmeler ve incelemeler

Polisomnografi (uyku testi)

Bu test genellikle bir uyku çalışma merkezinde gerçekleştirilir. Hasta merkezde uyur ve aşağıdaki parametreler izlenir:

 • Beynin elektriksel aktivitesi (elektroensefalogram)
 • Kalbin elektriksel aktivitesi (elektrokardiyogram)
 • Kasların hareketleri (elektromiyogram)
 • Göz hareketleri (elektrookülogram)

Bu parametreler, kişi çeşitli uyku aşamalarından geçerken izlenir. Kişi kapalı gözlerle ve uyku sırasında uyanıkken elektrotlardan karakteristik desenler kaydedilir. Sürekli görsel-işitsel kayıt, uyku sırasında fiziksel aktiviteyi izler.

Источник: https://tr.thehealthylifestyleexpo.com/disorders-that-disrupt-sleep-15858

REM uyku davranış bozukluğu (RBD) nedir?

Uykuda Davranış Bozukluğu (Parasomnia) Nedir?

REM uykusu, uyku döngüsünde, kişinin uykuya dalmasının ardından 90 dakika sonra başlayan uyku döngüsünün bir aşamasıdır. REM uykusunda rüyalar ortaya çıkar.

Uykunun REM bölümü sırasında, vücuttaki kaslar genellikle geçici bir felç haline geçer. RBD'li olan kişide, bu felç durumu eksik kimi durumlarda ise tamamen yoktur, bu yüzden kişi hayallerini bazen dramatik veya şiddetli bir şekilde “harekete geçirir”.

Geçici kas felcinin olmaması, RBD'li uyuyanların fiziksel olarak ajite edilmelerine, aktif olarak uzuvlarını hareket ettirmelerine, yataktan ayrılmalarına ve uyanık olmakla bağlantılı diğer eylemlerde bulunmalarına neden olur.

Bazı durumlarda, RBD'li insanlar kendilerine veya yatağı paylaştıkları kişilere zarar verebilir. Kişi saldırgan veya korkutucu bir rüya görüyorsa, şiddetli hareket riski daha yüksektir. Eğer kişi uyanırsa, rüyasını hatırlayabilir, ancak herhangi bir harekete geçtiği konusunda hiçbir fikri yoktur.

Her REM evresinde bir bölüm meydana gelebilir, bu da gecelik dört civarındadır. Nadir durumlarda yalnızca haftada bir kez veya ayda bir kez bile oluşabilir. Bölümler, REM uykusunun daha sık olduğu sabah saatlerine doğru ortaya çıkma eğilimindedir.

Belirtiler

RBD'li bir kişi uyurken aşağıdaki davranışları gösterebilir:

 • Konuşma
 • Haykırma
 • Bağırma
 • Fiziksel olarak çarpma
 • Vurma ve tekme atma
 • Lanet okuma
 • Uyurgezerlik

Evli veya yatağını paylaşan diğer insanlar, uyanma konusundaki bu davranışlarla ilgili endişeleri artırabilir.

RBD 'li kişilerin yaklaşık yüzde 38'i Parkinson hastalığı, Lewy vücut demansı veya çoklu sistem atrofisi gibi diğer nörolojik hastalıklar geliştirebilir. Bazen RBD, diğer nörolojik hastalıkların semptomlarından 50 yıl önce ortaya çıkabilir.

Bunu yaşayan insanlar daha sonra, daha ciddi bilişsel, duygusal ve nörolojik problemler geliştirebilir:

 • İlgisizlik
 • Dikkatin daha düşük olması
 • Bilişsel konular
 • Yönetici işleyişinde sorunlar
 • Kaygı

Nedenler

RBD'nin kesin nedeni belirsizdir. Bazen, RBD, bazı ilaçlara karşı olumsuz bir reaksiyon olabilir ve ilaç alınması sırasında ortaya çıkabilir. Alkol bağımlılığı yaşayan ve aniden alkol almayı bırakan kişiler RBD yaşayabilir.

Yapılan araştırmalar, antidepresan ilaçların RBD'yi kullanıcıların yüzde 6'sına kadarki bölümünde tetiklemeye neden olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler RBD'yi travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile ilişkilendirmiştir ve bu uyku sorunu son zamanlarda travma yaşayan insanlarda ortaya çıkabilir.

Teşhis

Teşhisin kesinleşmesi için, parasomni ile başa çıkma deneyimi olan özel bir uyku merkezinde bulunan doktorlar, RBD semptomları olan bir kişiyi incelemelidir. Doktor RBD veya uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarını test etmek için bir uyku çalışması isteyebilir. Bir uyku çalışması sırasında, kişi gece boyunca özel bir tesiste kalacaktır.

Sağlık ekibi uyku ve solunum aktivitesini, beyin hareketini ve kas hareketini izleyecektir. Burada REM uykusu sırasında kas paralizisinin olup olmadığı tespit edilebilir. Yapılan inceleme ayrıca diğer muhtemel sebepleri veya parasomnia'yı da hariç tutacaktır.

RDB Tedavisi

RBD tedavisi genellikle başarılıdır. Hastalığın yönetimi genellikle reçeteli ilaçları ve uyku alışkanlıklarını uyarlamayı içerir.

İlaçlar

Hangi semptomların olduğuna bağlı olarak, RBD vakalarında bir takım ilaçların etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Benzodiazepin kategorisindeki düşük dozda klonazepam, RBD'li kişilerin yaklaşık yüzde 90'ında yardımcı olabilir. Bu ilaçlar kas aktivitesini baskılayarak vücudu uyku sırasında rahatlatır.

Klonazepam etkisi yeterli gelmezse, bazı antidepresanlar veya melatonin uyku sırasındaki şiddetli davranışı sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Obstrüktif uyku apnesi, demans ve yürüyüş bozuklukları hastalığına olan bireyler, klonazepam kullanırken dikkatli olmalıdırlar. Yaşam tarzı değişiklikleri

RBD'li hastalarda uyku alışkanlıklarının düzenlenmesi doğrultusunda, uyku yoksunluğunu önlemek ve alkolden kaçınmak için öngörülebilir bir uyku-uyanıklık döngüsünün benimsenmesi gibi birkaç önlem vardır.

Aşağıdaki stratejiler, bir kişinin durumu ve uyuma ortağını güvende tutmasına yardımcı olabilir:

 • Yerde bir şilte kullanın, yatağın etrafına yastıklar yerleştirin veya yatağı bir duvara yerleştirin.
 • Yastıklı yatak örtüleri kullanın
 • RBD'li kişi gece uyanırsa, mümkünse zemin katta uyumalıdır.
 • Mobilyaları ve keskin nesneleri yataktan uzak tutun.
 • Potansiyel olarak tehli nesneleri odadan çıkarın.
 • Yatağı pencereden uzağa hareket ettirin.
 • Yatak ortakları, RBD semptomları kontrol altına alınana kadar ayrı bir odada veya yatakta uyumalıdır.

RBD'de yer alan hareketler zaman içinde daha şiddetli bir şekilde büyüyebilir. RBD'nin tedavi edilmesi, gece boyunca yaralanmaları önleyebileceği için önemlidir. Muayene altta yatan bir nedeni vurgulamıyorsa, ilaç semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir ve genellikle komplikasyon olmaz.

Altta yatan bir nörolojik hastalık semptomlara neden oluyorsa, görünüm hastalığın ciddiyetine bağlı olacaktır. RBD, REM uykusundayken kas hareketinin durmadığı bir durumdur ve bir kişi hayallerindeki olayların “harekete geçirmeye” başlamasına neden olur.

Bu genellikle şiddetli bir dönüş alır ve vurma ve bağırmayı içerebilir. RBD'li kişi yataktan fırlayabilir veya uyurken dolaşabilir. Özel bir uyku merkezi, durumu teşhis edebilmelidir. Tedavi, uyku saatlerinde yaralanma riskini azaltmak için ilaç ve yaşam tarzı ayarlarını içerir.

Источник: https://www.turkgun.com/rem-uyku-davranis-bozuklugu-rbd-nedir-haber-99342

REM uyku davranış bozukluğu nedir?

REM uykusu, normal bir gece uykusu sırasında normalde her 1.5 ila 2 saatte bir gerçekleşen uyku döngüsünün bir fazıdır.

Uyku REM fazı sırasında, vücut genellikle bir dizi geçici kas felçlerinden geçer.

RBD’li kişiler için, bu felçler eksiktir veya tamamen yok olabilirler, bu yüzden kişi hayallerini, bazen dramatik veya şiddetli yollarla harekete geçirir.

Geçici kas felçlerinin olmaması, RBD’li uyuyanların fiziksel olarak çalkalanmasına, uzuvlarını aktif olarak hareket ettirmelerine, uyanmalarına ve uyanma ile ilgili eylemlerde bulunmalarına neden olur. Bir kişi uykularında konuşabilir, bağırır, çığlık atabilir, vurup yumruk atabilir.

Bazı durumlarda, RBD’li uyuyanlar kendilerini ya da yatağını paylaştıkları kişiyi yaralayabilir.

Fiziksel olarak şiddetli hareket, kişinin şiddetli veya korkutucu bir rüyası varsa daha olasıdır.

Kişi uyanırsa, rüyalarını hatırlayabilirler, ancak hareket ettiklerini bilmiyorlar.

RBD epizotları, her REM fazı ile bir gece olmak üzere dört defaya kadar oluşabilir. Daha nadiren, sadece haftada bir veya hatta ayda bir kez olabilirler.

REM uykusu daha sık olduğunda, bölüm sabah saatlerine doğru tezahür eder.

REM uyku davranış bozukluğunun nedenleri

Tam olarak RBD’nin nedenleri net değildir, ancak bunu yaşayan kişiler daha sonra daha ciddi bilişsel ve nörolojik problemler geliştirebilir.

Nörologlar RBD’nin Parkinson hastalığı, çoklu sistem atrofisi, diffüz Lewy cisim demansı ve Shy-Drager sendromu gibi dejeneratif nörolojik rahatsızlıkları olan hastalarda yaygın olduğunu bulmuşlardır. Narkolepsi olan kişilerin de RBD’den etkilenme olasılığı daha yüksektir.

RBD, belirli nörodejeneratif hastalıklar için bir öncü olabilir. Bir çalışma RBD’li hastaların yüzde 38’inin 12-13 yıl sonra Parkinson hastalığı belirtileri geliştirdiğini bulmuştur.

RBD, ilgisizlik, dikkatte düşük puanlar, bilişsel sorunlar, yürütücü işlevsellik sorunları ve kaygı ile ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca bazı ilaçlara karşı olumsuz bir reaksiyon olabilir ve katı ilaç çekilmesi sırasında ortaya çıkabilir. Alkolden aniden çeken ağır içenler RBD ile karşılaşabilir.

Çalışmalar, antidepresanların, kullanıcıların yüzde 6’sına kadar RBD’yi tetiklediğini göstermektedir. Kanıtlar travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile bağlantılıdır ve travma geçirmiş olan kişileri etkileyebilir.

RBD, gündüz uyku hali, uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu ve narkolepsi gibi diğer bozuklukların yanında ortaya çıkabilir.

REM uyku davranış bozukluğu nasıl teşhis edilir?

Diğer bazı parasomniler RBD ile karıştırılabilir. Doğru bir teşhis için hasta, parasomnias ile ilgili deneyime sahip personel ile tanınmış bir uyku merkezinde değerlendirilmelidir.

Hasta gece boyunca gözlem altında tutulabilir. Uyku, beyin ve kas aktiviteleri izlenecek ve REM uykusu sırasında kas felci eksiklikleri tespit edilecektir.

Değerlendirme ayrıca parasomnilerin diğer olası nedenlerini de dışlayacak.

REM uyku davranış bozukluğu tedavisi

REM davranış bozukluğu genellikle ilaç kullanımı ve uyku alışkanlıklarına uyum sağlayarak başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

ilaç

Semptomlara bağlı olarak, RBD vakalarında bazı ilaçların etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İlaçların benzodiazepin sınıfından düşük dozdaki klonazepam, vakaların yaklaşık yüzde 90’ında yardımcı olabilir. Bu ilaçlar kas aktivitesini bastırır ve uyku sırasında vücudu rahatlatır.

Hasta klonazepam yanıt vermiyorsa, bazı antidepresanlar veya melatonin şiddetli davranışları azaltmaya yardımcı olabilir.

Özellikle demans, yürüme bozukluğu ve obstrüktif uyku apnesi olan kişiler için klonazepam kullanımında dikkatli olunmaya çalışılmıştır.

Uyku hijyeni

Uyku alışkanlıklarını iyileştirmenin yolları arasında, uyku yoksunluğundan kaçınmak ve alkol tüketiminden kaçınmak için öngörülebilir bir uyku-uyanma döngüsünün benimsenmesi yer almaktadır.

Aşağıdaki stratejiler bir hastayı ve onların uyku partnerini güvende tutmaya yardımcı olabilir:

 • Yerde bir yatak kullanın, yatağın etrafına minder yerleştirin veya yatağı duvara yaslayın
 • Yastıklı bedrails yükleme düşünün
 • Uyuyan gece uyanırsa, mümkünse zemin katta uyumaları gerekir.
 • Mobilyaları ve keskin nesneleri yataktan uzak tutun
 • Olası tehli nesneleri odadan çıkarın.

RBD, demans ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar için bir öncü olabileceğinden, bir kişi semptomlar yaşarsa bir nöroloğa danışmak iyi bir fikirdir.

Parkinson hastalığının belirtileri ve semptomları, RBD’nin başlangıcından sonra 10 yıldan fazla süre boyunca ortaya çıkamayacağından, hastanın düzenli takip kontrolleri yapılmalıdır.

REM uyku davranış bozukluğu için prognoz

Zamanla, RBD’de yer alan hareketler daha şiddetli olabilir, bu yüzden tıbbi tavsiye almak önemlidir.

Hiçbir sebep belirlenemiyorsa, semptomlar ilaçlarla kontrol edilebilir ve genellikle hiçbir komplikasyon yoktur.

Ancak, altta yatan bir nörolojik hastalık varsa, prognoz o hastalığa bağlı olacaktır.

Источник: https://trmedbook.com/rem-uyku-davranis-bozuklugu-rbd-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.