Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Hastalığa neden olan böcek gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Deri altından ilerlediği için de görmek pek mümkün değildir. Hastalık kaşıntısı nedeniyle oldukça rahatsız edicidir.

Bulaşıcı olması en korkulan özelliğidir. Uyuz hastalığı ile ilgili bilinen en büyük yanlış pislikten ortaya çıkıyor olmasıdır. Uyuzun oluşması için pis ya da temiz olmanın bir önemi yoktur.

Uyuz paraziti temiz kişilerde de oluşup üreyebilir.

Özellikle kış ve sonbahar döneminde daha sık görülen hastalığın kalabalık mekanlarda oluşma ihtimali daha yüksektir. Uyuz 15 yıllık salgın döneminden sonra 15 yıllık sakinlik evresi geçirir. Vücudun hemen bölgesinde oluşabilir ve diğer bölgelere ilerleyebilir.

Egzama Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Uyuz hastalığının görüldüğü belirli bir yaş grubu da yoktur. Hemen her yaşta kadınlarda ve erkeklerde eşit oranlarda görülebilmektedir. Son derece rahatsız edici olan hastalığın tedavisi mümkündür. Bunun yanında çeşitli korunma yolları da mevcuttur. Günlük hayatta birkaç detaya dikkat ederek kendinizi koruyabilirsiniz.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığı, Sarcoptes scabiei isimli bir parazitin insan derisine yerleşerek tüneller açıp ilerlemesiyle oluşan deri hastalığıdır. Böcek tüneller ve delikler açarak ilerler ama bunların gözle görülmesi olanaksızdır.

Deri altında yumurtlama yoluyla üremeye devam eder. İlk başladığı andan 15 gün sonrasına kadar çoğu yeri sarar ve deri yüzeyine çıkmaya başlar. Böylelikle deride kabarma, kıl kökü iltihaplanması da görülebilir.

Halk arasında hastalığa gidişik adı verildiği bilinmektedir.

Uyuz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Uyuzun en sık görülme nedeni at, koyun, eşek gibi hayvanlardan veya başka birisinden bulaşma şeklidir. Bulaşmakta o kadar hızlıdır ki salgına bile yol açabilir.

Bu nedenle savaş, deprem, kıtlık gibi dönemlerde uyuz hastalığının çok sık görüldüğü tespit edilmiştir. Çocuklarda uyuz hastalığının görülme olasılığı yüksektir.

Sarcoptes scabiei adı verilen parazitin oluşmasını tetikleyen birçok durum vardır. İyi havalandırılmamış ortamlarda kısa sürede bulaşıp yayılabilirler.

Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkta en sık görülen belirti gece saatlerinde artan kaşıntılardır. Kaşıntı özellikle parmak aralarında, sırtta, boğazda, ellerde ve göbek çevresinde fazladır.

Kaşıntı ve yaralar ayrıca genital bölgede, bacaklarda görülebilir. Kaşıntı şiddeti uykuyu bölecek kadar fazla olabilmektedir. Uyuz paraziti yüz, sırt ve göğüs bölgesinde pek tutunamaz. Bu nedenle buralarda yara ya da kaşıntı ihtimali azdır.

Böceğin açtığı tüneller en net belirtidir.

Tünelleri doğrudan görmek olanaksızdır ama delikler içine dolan kirler nedeniyle siyah noktaların oluşumu söz konusudur. Hastalık ilerlerse deri pullu bir görünüm oluşabilir.

Hastalığın erken dönemindeki en önemli belirtileri ise kırmızı veya sulu kabarcıklar ile döküntüdür. Belirtilerle birlikte doktora gelen kişilerde teşhis son derece kolaydır.

Hasta belirtileri söylediğinde uzman zaten doğrudan uyuz hastalığından şüphelenecektir.

Emin olmak için elle ve gözle muayene de destekleyici olacaktır. Cildin durumundan doktorlar uyuz hastalığını çok kolay anlayabilir. Teşhis hızlıca konulabildiği için ve başka hastalıklarla karıştırılma olasılığı az olduğu için tedavi etkin şekilde ilerleyecektir.

Uyuz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Uyuz hastalığından korunmanın en önemli yolu hastalığı geçirmekte olan kişiden ve eşyalarından uzak durmaktır. Bu nedenle uyuz hastalarının kıyafetleri, örtüleri ve yatakları başkası tarafından kullanılmamalıdır. Tokalaşmak ve öpüşmek uyuzun geçmesine neden olduğu için bu selamlaşmaları bir süre uzaktan yapmakta yarar vardır.

Evde uyuz hastası tüm eşyalar yıkanmalı ve hatta kaynatılmalıdır. Yıkanamayacak durumdaki eşyalar için ise mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Yakınlarında uyuz hastalığı geçiren kişilerin de kontrol edilmesi ve önleyici tedaviye başlaması önerilmektedir. Önlem olarak herkesin banyo sonrasında tüm kıyafetlerini değiştirmesi önemlidir.

Uyuz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Uyuz hastalığı tedavisi mümkün ve kolay bir hastalıktır. Tedavi, krem şeklindeki ilaçların kullanmasıyla büyük oranda başarıyla sonlanır. Kremler uygulanmadan önce banyo yapılır ve vücut temizlenir. Sonrasında krem uygulanabilir.

Özellikle gece banyo yapıp krem sürülmesi ve sabah tekrar banyo yapılması önerilir. Krem mutlaka kuru cilde sürülmeli ve mutlaka 8-10 saat arasında ciltte kalmalıdır. Kremle tedavi doğru yapılırsa 10 gün içinde sonuca ulaşılabilir.

Kontrolde geçmemiş olduğu ya da tekrar ettiği görülürse tedaviye devam edilmelidir. Bu kremlerin yan etkisi olarak ciltte yanma hissi görülebilmektedir. Tedavi yöntemlerinin bir diğeri ise solüsyonlardır.

Krem formundaki solüsyonlar da aynı şekilde 8-10 saat kadar ciltte kalmalıdır. Kremlerden farklı olarak haftada bir kere doktorun önerdiği dozda kullanılır.

Solüsyon tedavisi emzirenlere, hamilelere, bebeklere ve sinirsel rahatsızlıkları olanlara uygulanmamaktadır.

Kurdeşen Hastalığı (Ürtiker) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Solüsyonun kullanımında en önemli nokta dozdur. Kremin fazlası ciddi zararlara neden olabilir. Uyuz tedavisinde diğer aile bireylerinin de tedavi olması önemlidir.

Uyuz olan kişi ile yakın teması olan herkes tedavi kapsamına alınmalıdır. Aksi halde hastalığın kontrol altına alınması zordur ve muhtemelen sürekli tekrarlama ile karşılaşılır.

Hasta olan kişinin tüm eşyaları tedavi boyunca ve tedavi bittikten sonra mutlaka yıkanmalıdır.

Uyuz Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Uyuz hastalığı geçiren kişilerin doktorun verdiği ilaçları özenle kullanması ilk önemli husustur. Oluşan kabarcıklar, kızarıklar sabun ya da başka bir şeyle yıkandığında hastalık daha ciddi bir hal alabilir. Bu nedenle tedaviye yönelik temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Günlük temizlik kurallarına özen gösterilmeli; ortam havalandırılması yeterince yapılmalıdır.

Источник: //bilgihanem.com/uyuz-hastaligi-nedir/

Uyuz Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? | Cilt Bakımı

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz hastalığı, uyuz nasıl tedavi edilir, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, halk arasında bilinen adı ise  “gidişik” hastalığı bir tür parazitin deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olduğu bilinen bir tür cilt yani deri hastalığıdır. Bu cilt hastalığına neden olan parazit çok küçüktür ve asla göz ile görünmez bulaşıcı bir hastalık olan uyuz insandan insana bulaşabilir.

Uyuz hastalığı genel olarak ellerde, koltuk altlarında, karın bölgesinde ve el ayak parmak aralarında sıkça bulunur ve kaşıntıya sebeb olur bu kaşıntı insana çok büyük rahatsızlık verir. Aşırı şekilde kaşımak sonucu iltihapa neden olabilir.

Uyuz hastalığı nasıl olur sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse uyuz hastalığına sebep olan parazitin deri altına yerleşerek kaşıntıya neden olan bir cilt hastalığıdır. Uyuz hastalığına neden olan parazit çok küçüktür ve asla gözle görülmez.

Uyuz hastalığı insanlarda her yaşta çıkabilir, genel olarak insanların bir arada yaşadığı toplu ortamlarda yayınlası daha kolay olur.

Uyuz nasıl bulaşır

Uyuz Nasıl Bulaşır

Uyuz 0,2 mm boyunda bir parazittir. Kesinlikle sadece cilt temasıyla bulaşır diye birşey yok tabiki. Genellikle gençlerde cinsel temasla ve aynı giysileri giymekle bulaşabilir.

Uyuz hastalığına yol açan mikrop açık hava solunumu yaptığı için cildin derinliklerine dalamaz. O yüzden sadece cilt katmanları arasına tünele benzeyen birtakım yollar açabilir.

Uyuz parazitleri, giysilerde 3 gün süresince yaşayabilir.

Uyuzun bulaşması için mutlaka yakın temas gereklidir. Aynı yatakta yatmak, aynı eşyaları kullanmak sonucu bulaşabilir. Uyuz el sıkma kolay kolay bulaşmaz kısa yakın temas gerektiren bir hastalıktır.

Uyuz Hastalığının Belirtileri

Uyuz tahmin edildiği gibi bulaştıktan kısa bir süre sonra değil, 1 ay gibi uzun bir süre sonra, genellikle sıcak ortamlarda şiddetlenen kaşıntı ile gözlemlenir. Kaşıntı sonucunda kaşınan bölgelerde iltihaplanmalar veya
kabuklanmalar görülebilir.

Uyuz insanlarda tahmin edildiğinin aksine %90 oranında genellikle el ve ayak parmak aralarında gözlemlenir. Kol veya el eklemlerinin iç tarafları, penis veya kadın genital organı, koltuk altı da uyuz hastalığının görülebileceği yerlerdendir.

Çocuklarda genellikle kafa bölgesinde saçların arasında gözlemlenir.

Hastalığın en belirgin özeliği ise geceleri gelen kaşıntıdır. Geceleri artan bu el ve ayak aralarındaki kaşıntı insanı uykusundan uyandırır.

Uyuz deride kıvrımlı ve çizgi şeklinde tüneller meydana getirerek ilerler bu tüneller genelikle kirle kaplanır bu kirli bölge kaşıntının dahada artmasına sebep olur.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kaşıntının da etki ile ciltte kabarmalar ve dökülmeler görülmeye başlar

Uyuz hastalığı belirtileri

Uyuz Hastalığının Tedavisi

Uyuz hastalığının tedavisi basit ve kolaydır genel olarak krem şeklinde verilen ilaçlarla hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Burada dikkat edeceğiniz konu kremi kullanmadan önce vücudun temiz olması ayrıca banyodan sonra ise iyice kurulandıktan sonra kremi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Size verilen ilaçı gece kullanmanız tavsiye edilir çünkü uyuz hastalığı geceleri dahada şiddetlenir.

Doktor tarafından önerilen Lindan maddesi içeren ilaçlar 3 gece artar arda sürülmelidir. 4. gün vücut yıkanır. Tedavi çocuklarda doktor gözetimi altında yapılmalıdır. He gün mutlaka kullanılan elbise ve çamaşırlar değiştirilmeli,
yıkanmalıdır.

Eğer ailenizde bir kişide uyuz hastalığı varsa bütün aile bireyleri verilen ilaçları kullanmalı ve uyuz hastalığı olan kişi ile yakın temasta bulunulmamalıdır. Ayrıca evde bulunan bütün eşyalar yüksek sıcaklıktaki suda yıkanmalıdır.

Uyuz hastalığı tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen tekrardan nüksetme durumu vardır. Bu hastalıktan korunmak için mümkün oldukça

 • Uyuz hastalığına yakalanan kişilerin özel eşyalarını asla kullanmayın.
 • Hastanın bütün eşyaları kaynar suda yıkanmaları ve ütülenmelidir.
 • Uyuz olan kişiler ile yakın temastan kaçının,elini sıkmak bile bulaşması için yeterlidir.
 • Evde yıkanması zor olan eşyaları mutlaka ilaçlayınız.
 • Hasta olan kişilerin mümkün oldukça kalabalık ortamlara girmesi tavsiye edilmez.
 • Sık sık banyo yapılmalı ve bütün kıyafetler banyodan sonra değiştirilmelidir.

Uyuz hastalığını yakalanan insanların asla evde bilmedikleri ilaçları kullanmaları tavsiye edilmez ilk belirtisi geceleri olan kaşıntılar ile hastalık kensini belli eder. Yapılması gerek tedavi doktorunuz tarafından belirlenmelidir bu hastalık ilerledikçe artık insana açı ve deri yaraların oluşmasına kadar gidebilir.

Uyuz nasıl geçer

Uyuz Kremi

Uyuz tedavisinde kullanılan kremlerin çeşidi çok olsa da en etkili krem metrin deri merhemidir. Uyuz mikrobu Vücutta çok uzun süre yaşayabilir, ama insanların bu kaşıntıya karşı dayanması çok zordur dayanılmaz bir kaşıntı hissi oluşur.

Uyuz kremi tamda bu devrede çok etkili ve rahatlatıcı etki göstererek kaşıntıyı ortadan kaldırır.

Uyuz kremi yetişkinlerde tüm vücuda özellikle genital bölgeye, koltuk ve tırnaklara sürülerek bir tüpün tamamı bitirilecek şekilde sürülür ve ortalama 8 saat beklendikten sonra banyo yapılır. Uyuz kremi kullanıldığında uyuz hastalığı kesin olarak yok edilir.

Eğer işinizi garanti altına almak istiyorsanız 10 gün sonra 2. defa aynı şekilde uyuz kremi tekrar kullanabilirsiniz. Uyuz tedavisinde kremi bütün aile bireylerinin kullanıması genel olarak tavsiye edilir. Uyuz kremi sürdükten sonra

Uyuz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Uyuz tedavisi ne kadar sürer soruna cevap vermek gerekirse uyuz tedavisi ortalama olarak bir ay sürmektedir.

Uyuz Tedavi Tuz

Uyuz tedavi kullanılan bir yöntem ise tuzlu sudur. Ülkemizde sıkça görülen bir diğer uyuz hastalığı da arpa uyuzudur. Kısa sürede uyuz belirtileri görülmeye başlar. Bu uyuz hastalığına yakalandığınızda tuzlu su ile yıkanmak çoğu zaman sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Uyuza tuzlu su uygulamak çok eskiden beri kullanılan bir yöntemdir.

Uyuz hastalığı asla endi kendine geçmez bazen kuluçka döneminde kaşıntı azalması insanlarda iyileştiği hissi uyandırsa da uyuz kuluçka dönemimden sonra tekrar rahatsızlık verir mutlaka uyuz kremleri kullanmak ve bir doktora görünmek gerekmektedir.

Kükürtlü sabun uyuz hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Uyuz hastalığına yakalana kişiler bütün vücudunu kükürtlü sabun ile yıkadıklarında kaşınma hissi ortadan kalkacaktır. Kükürt pek çok deri hastalığına iyi geldiği gibi uyuz tedavisinde de çok etkilidir. Ayrıca arap sabunu ile karıştırılarak kullanmak mümkün.

Uyuza karşı sirke kullanmak diğer uyuz tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Bir miktar kekik sirke ile beraber kaynatılır ve günde defa defa sürülür.

Uyuz Tedavisi

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Uyuz hastalığına iyi gelen bitkiler ve uyuz hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri ile uyuz hastalığından kurtulabilirsiniz. Sizlere uyuz hastalığı nasıl geçer, uyuz hastalığına iyi gelen bitkiler, uyuz için şifalı bitkiler nelerdir bilgi vermeye çalışacağım.

Taze kekik yaprakları ile cilt ovalanır

Teze nane yaprakları ile cildin her yeri ovalanır

Kekik ve sirke uyuz tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bir miktar kekik ve sirke kaynatılarak vücuda sürülür.

Sabun otu kaynatılarak vücuda sürülür. Kaşıntı olan bölgeye sürenizde yeterlidir.

Sarımsak ezilerek bir miktar sirke ile beraber vücuda sürülerek kullanılır.

Sizlere bu yazımda uyuz nedir, uyuz nasıl tedavi edilir, uyuz belirtileri nelerdir uyuz nasıl geçer konuları hakkında bilgi vereye çalışırken uyuza iyi gelen bitkisel yöntemlerden bahsetmeye çalıştım.

Unutmayın uyuz tedavi edilmezse belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkar.

Uyuz hastalığı kendiliğinden geçer mi diye düşünmek yerine bir doktora tedavi olarak kısa sürede uyuz hastalığını kökten yok edebilirsiniz…

Источник: //www.ciltguzellik.com/uyuz-hastaligi-ve-tedavisi/

Uyuz Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz, özellikle koltuk altı, parmak araları gibi bölgeleri tercih eden parazitin eğer fark edilemediği durumlarda ortaya çıkar. Mikroskobik boyutta olan bu parazit, derinin altına nüfuz etmesiyle yayılır ve kısa bir süre içinde yara ve şişlik gibi semptomlarla kendini göstererek kaşıntıya sebep olur.

Uyuzun nedenleri arasında uyuz olan birisi veya hayvanla temas ve uyuz hastalığı olan birisini eşyalarını kullanmak sayılabilir. Bu hastalığın tedavi süresi, uyuz nasıl bulaşır, uyuz nasıl geçer, uyuz nasıl tedavi edilir, uyuz kaşıntısına ne iyi gelir gibi soruların cevapları ile doğru orantılıdır.

Uyuz hastalığı nedir ile başlayan makalemizde nasıl tedavi edilir ve uyuz tedavisinde bitkisel yöntemler nelerdir konuları yer almaktadır.

Uyuz Nedir?

Uyuz böceğinin, derinin altına girip buradaki dokudan beslenerek yaşamasına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık problemine uyuz denir. Bir cilt hastalığı olan uyuz, kaşıntıya sebep olur ve kırmızı yaralar ya da şişlikler ile kendini gösterir.

Uyuz mikrobu taşıyan hayvanlar ya da insanlarla temas etmek hastalığın bulaşmasına neden olabilir. İnsanlarda görülen en yaygın uyuz türü skabi adı verilen parazitten kaynaklanır.

Uyuz hayli bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle uyuz paraziti taşıyan kişi ve hayvanlardan uzak durmak gerekir.

Halk arasında uyuzun pislikten ve kişisel temizliğe önem vermemekten dolayı oluştuğuna dair yaygın ve yanlış bir kanı vardır. Oysaki uyuz mikrobu temiz ve hijyenik vücutlarda da yaşayıp üreyebilir.

Uyuz, insan ya da hayvanların “uyuz böceği” adı verilen mite türüyle direkt temas edilmesi sonucunda bulaşır. Bu parazitler başıboş sokak hayvanlarında sıkça görülür. Deriyle temas eden uyuz böceği, kendini derinin altına gömerek buraya yumurtalar bırakır.

Eğer fark edilmemişse, vücuda girdikten 15 gün sonra vücudun neredeyse tamamına yayılır. Vücutta beliren kırmızı şişlikler ve kaşıntılı kabarıklıklar kaşınırsa iltihaplanabilir.

Özellikle askeri kışlalar, yatakhaneler gibi insanların toplu şekilde barındığı yerlerde, kendini gizlemekte başarılı bir parazit olan uyuz daha sık görülür ve hızla yayılır. Uyuz genel olarak;

 • Parmak aralarında,
 • Koltuk altlarında,
 • Erkeklerin genital bölgelerinde,
 • Göğüslerde, özellikle derinin katlandığı bölgelerde,
 • Dirsek içi, bilekler ve dizlerde,
 • Popo loblarının arasında,
 • Ayak tabanında,
 • Kürek kemiklerinin iç kısımlarına yerleşir ve bu bölgelerde yayılır.

Uyuz ayrıca çocuklarda;

 • Yüzde,
 • Boyunda,
 • Avuç içlerinde,
 • Topuklarda görülebilir.

Uyuzun Belirtileri Nelerdir?

Uyuz en yaygın şekilde geçmeyen kaşıntı, deride kızarıklık ve kurdeşen benzeri şişliklerle kendini gösterir.

Uyuz semptomları, parazitin deriyi işgal etmesinden itibaren yaklaşık dört hafta süreyle gözlemlenebilir.

Bu semptomlar, uyuz böceğinin salgıladığı protein ve dışkılara cildin verdiği tepkiden kaynaklanır. Uyuza sebep olan parazitler deride 10 ile 17 gün arasında barınır ve bu süreçte;

 • Geceleri artarak devam eden ve geçmeyen kaşıntı,
 • Ciltte uyuz kızarıklığı olarak adlandırılan şişlik ve kabarıklıklar,
 • Deride, dişi parazitlerin yerleşebilmek için deriyi kemirerek oluşturduğu gri/beyaz renklerde ince kanalcıklar görülür.

Toplumdaki yanlış algı sebebiyle uyuz hastalığına yakalanan kişiler bunu anlatmaktan çekinerek hem kendilerine hem etraflarındaki diğer kimselere zarar verecek bir tutum sergilerler.

Bir yandan kendi vücutlarındaki parazitin yayılmasına sebep olurken diğer yandan insanlarla temas etmeyi sürdürerek parazitin bulaşmasına neden olurlar. Ancak uyuzdan kurtulmak son derece basittir ve utanmayı gerektirecek hiçbir yönü yoktur.

Bunu yanı sıra, uyuz mikrobu bulaşıcı özelliği nedeniyle paraziti taşıyan kişiyle aynı ortamda bulunan herkese kolaylıkla sıçrayabilir. Bu nedenle, yalnızca hastanın değil, aynı ortamı paylaştığı kişilerin de gözlem altında tutulması gerekir.

Uyuz tedavisi ne kadar sürer sorusu ise yaklaşık 10 gün olarak cevaplanabilir. Bu süreçte vücuda sürülen merhem ya da losyon vücutta 8-10 saat aralığında tutulursa tedavi 10 günde sonlanır.

1. Krem
Uyuzdan kurtulmak için uygulanan en yaygın ve en etkili yöntem krem tedavisidir. Hasta yatmadan önce bu kremi, yalnızca parazitin bulunduğu bölgelere değil vücudunun tamamına sürer.

Krem özellikle kuru vücuda sürülür ve 8-10 saat kadar vücutta kalması tavsiye edilir. Hasta sabah kalktığında yıkanarak kremden ve ölü parazitlerden vücudunu arındırır. 10 gün boyunca sürdürülen bu yöntemin sonunda hastalık iyileşmezse tedaviye devam edilir.

Vücut parazitten arındırılsa bile kaşıntılar birkaç hafta daha devam edebilir.

2.

Ihlamur (tilia) losyonu
Bu yöntem genel olarak kremlerin içeriğinde bulunan etken maddesine alerjik reaksiyon görülen ya da kremlerden olumlu sonuç alınamayan vakalarda tercih edilir.

Ihlamur solüsyonu da krem tedavisinde olduğu gibi vücudun tamamına sürülerek 8-10 saat kadar vücutta bekletilir. Uyuzun semptomları ortadan kalkana kadar losyon vücuda uygulanmaya devam edilir.

Uyuz Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Uyuzdan tamamen kurtulmak için en etkili yöntem doktorun reçete edeceği kremlerin kullanılmasıdır. Ancak evde uygulanabilecek ve uyuz parazitinden kurtulmada etkili olduğu iddia edilen bazı yöntemler de mevcuttur.

Fakat yanlış bir uygulamada hastalığın daha kötü hale getirilip yayılmasına sebep olunabileceği de unutulmamalıdır. Örneğin uyuza tuzlu suyun iyi geldiğine dair rivayetler olsa da buna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

1. Çay ağacı yağı
Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen çay ağacı yağı antiparazitik, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde derinin altında yaşamını sürdüren parazitlerin yaşam alanlarını yok eder.

Bir yemek kaşığı çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak etkilenmiş bölgeye günde iki kez sürün. Bu yöntemi iki üç hafta kadar sürdürerek parazitlerden tamamen kurtulabilirsiniz. Çay ağacı yağını emziren anneler ve hamileler kesinlikle kullanmamalıdır.

2.

Beyaz sirke
Uyuzdan nasıl kurtulunur sorusunun yanıtlarından biri de beyaz sirkedir. Beyaz sirke cildin pH dengesini değiştirir ve bu değişiklik uyuz parazitlerini öldürür.

Bir su bardağı beyaz sirke ile yine aynı oranda suyu homojen bir hale gelene kadar karıştırın. Bir pamuk parçasını bu karışım ile ıslatarak 5 dakika kadar hastalıklı bölgede tutun. Parazitleri tamamen yok etmek için bu yöntemi 10-15 gün boyunca günde üç kez tekrarlayın.

3. Zerdeçal
Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri sebebiyle pek çok cilt hastalığının doğal tedavisinde tercih edilen zerdeçal, mucizevi bir baharattır.

Bir yemek kaşığı toz zerdeçalı, birkaç damla limon suyuyla kalın bir macun tabakası elde edene kadar karıştırın. Bu macunu sorunlu bölgelere uygulayıp birkaç saat bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın. Vücudunuz parazitlerden tamamen arınana kadar macunu sürmeye devam edin.

4. Tuz
Su içerisinde erittiğimiz tuz ile bayo yapmak uyuz tedavisinde etkili bir yöntemdir.

5. Aloe Vera Jel
Uyuz hastalığında etkili olan aloe vera jel, birçok cilt hastalıkların da kullanılmaktadır. Aloe vera yaprağından çıkarılan jel, uyuz olan bölgeye sürülmesi, tedavi sürecine yardımcı olur.

Uyuz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer uyuza neden olan parazitler kontrol altına alınıp yok edilmezse belli bir bölgeden tüm vücuda yayılır ve geçmesi çok daha zor bir hastalık haline gelir.

Uyuz Mikrobu Kaç Derecede Ölür?
Uyuz tedavisinde önemli olan konulardan biri de yalnızca kişinin cildinin değil, kıyafetlerinin de bu parazitten arındırılması gerektiğidir. Uyuz parazitinin tamamen öldürülebilmesi için 10 dakika boyunca 50 santigratlık sıcaklığa maruz bırakılması gerekir.

Uyuz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?Parazit vücuttan tamamen atılsa bile uyuzun neden olduğu kaşıntılar bir süre daha devam edebilir. Bu durumda doktor tarafından kaşıntı dindirici topikal ilaçlar reçete edilebilir.

Ne kadar katlanılmaz olursa olsun uyuzdan dolayı zarar görmüş dokuların kaşınmaması gerekir. Çünkü bu dokular hassas yapılarından dolayı yaralanmaya ve açılmaya müsaittir.

Açılan yaralar daha başka bakteriyel hastalıklara sebep olabilir.

PARTNERİşte kadınların 'pes' dedirten modası!Vajinismus Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Varis Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: //www.mynet.com/uyuz-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221917-mykadin

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz, bir çeşit deri hastalığıdır. Bu hastalığa, gözle görülmeyecek boyutlarda küçük olan bir tür parazit neden olmaktadır. Uyuz hastalığına neden olan parazit, deri altında yerleşmektedir.

Deri altına yerleşen bu parazitler, deride çeşitli etkilere neden olarak dayanılması oldukça güç bir kaşıntıya neden olmaktadır. Uyuz hastalığı, insanlık tarihi boyunca yüzyıllardır zengin ya da fakir ayırt etmeden sıkıntılı dönemler yaşanmasına neden olmuştur.

Yeni bir hastalık olmamasına karşın, herhangi bir şekilde bu hastalığa yakalandığınızda maalesef sıkıntılı dönemler yaşayacağınız garantidir.

Uyuz hastalığına neden olan parazit, çok küçüktür ve ancak laboratuvar ortamında mikroskop altında görülebilmektedir. Ufacık boyutuna rağmen bu parazit, kişiyi oldukça güç duruma sokacak etkiler yaşatmaktadır. Bu hastalığın en büyük tehlerinden biri de, bulaşıcı olmasındır.

Halk arasında gidişik ya da gale isimleri ile de anılan uyuz hastalığı, bu hastalığı taşıyan kişilerin kullandığı eşyaların kullanılması ile bulaşabilmektedir. Uyuz hastalığa neden olan parazit deri altına yerleştiğinde, bulunduğu bölgelerde yaralara ve sonrasında kaşıntılara neden olmaktadır.

Bu yaralar açıkta kalması nedeni ile daha sonra iltihap kapabilir. İltihap kapması sebebiyle, halk arasında uyuz hastalığının pislikten dolayı meydana geldiğine dair yanlış bir inanış hakimdir. Uyuz hastalığına neden olan parazit, pekala temiz ortamlarda da üreyebilmektedir.

Fakat hastalık kapıldıktan sonra temizliğe dikkat edilmediği takdirde, yaraların iltihap kapması kaçınılmaz olacaktır.

Uyuz hastalığına yakalanmada belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaş grubundan insanın bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Burada asıl önemli olan konu, nasıl bulaştığıdır.

Az önce bahsettiğimiz gibi, uyuz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve kalabalık ortamlarda çok daha rahat yayılmaktadır. Okul, askeriye, öğrenci yurtları ya da bunlara benzer toplu şekilde kalabalıkların bulunduğu ortamlarda, uyuz hastalığı hızla yayılabilmektedir.

İnsandan insana geçerek deri altına yerleşen bu parazit, 15 günlük bir süre sonucunda kuluçka süresini tamamlar ve etkisini göstermeye başlar.

Peki bir kişi uyuz hastalığına yakalanıp yakalanmadığını nasıl anlamaktadır? Bu hastalığın bazı belirgin özellikleri vardır ve bu özelliklere dikkat ederek hastalığın olup olmadığı anlaşılabilir. Bu sayede hemen tıbbi bir müdahale gerçekleştirilebilir. İşte uyuz hastalığının belirtileri!

Uyuz hastalığı denildiğinde akla gelen ilk belirgin belirti, kaşıntıdır. Bu bahsettiğimiz kaşıntı, normal bir kaşıntıdan çok daha farklıdır. Sürekli artma eğiliminde olan bu kaşıntılar, oldukça şiddetlidir ve deride oluşan yaralar nedeni ile kaşınan bölgeyi kaşıyarak daha da fazla tahriş etmek zararlıdır.

Bu nedenle kişi, çok zor bir durumda kalmaktadır. Özellikle gece kaşıntıları çok şiddetli bir hal alarak kişinin uykularını kaçırıp, oldukça rahatsız bir duruma sokabilmektedir. Bu rahatsız edici kaşıntı özellikle genital bölgelerde, el parmakları aralarında ve göbek çevresinde olmaktadır.

Deri altına yerleşen parazit, zaten deriyi yeterince tahriş ederek çeşitli yaralar oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun üstüne hali hazırda tahriş olmuş derinin bir de dayanılmaz biçimde kaşınması, kaşıma anında zarar görmüş derinin daha da fazla tahriş olmasına neden olmaktadır.

Eğer belirttiğimiz bölgelerde bu anlattığımız özellikleri taşıyan bir kaşıntıdan şikayetçiyseniz, uyuz hastalığına yakalanmışsınız demektir.

2.Deride Yaralar

Uyuz hastalığına neden olan parazit, deri altına yerleştikten sonra, burada yaşamaya başlar. Müdahale edilmediği takdirde bu parazit, derinin üst katmanları arasında kendine tünel benzeri boşluklar açarak deri altında ilerlemeye çalışır. Deri altında açtığı bu tüneller aslında kaşıntının asıl sebebidir.

Ayrıca parazitin zarar verdiği bu bölgelerde, bir çeşit kızarıklık oluşmaya başlar. Oluşan bu kızarıklık daha sonra çatlaklara ve sonrasında yaralara dönüşmektedir. Parazitin gezindiği bu bölgelerde açılan yaralar, çeşitli sebeplerle iltihap kapabilmektedir. İltihap kapan yaralar siyah ve pis bir görünümde olabilir.

Fakat bunun sebebi pislik değildir. Halk arasındaki inanışın aksine, uyuz hastalığı tamamen temiz olan bir deride de görülebilir. Görülen bu yaralar, daha doğrusu tüneller, 1 cm uzunluğunda çizgiler ya da S harfi şeklinde olabilmektedirler.

Bu şekilde görülen yaralar, uyuz hastalığının belirgin belirtileri arasında sayılabilmektedir.

3.Vücutta Görüldüğü Bölgeler

Uyuz hastalığına sebep olan parazit, vücuda girdiğinde, özellikle bazı bölgeleri kendine mesken seçer. Uyuz hastalığının belirtileri vücudun bu bölgelerinde daha belirgin olarak görülebilmektedir. Uyuza neden olan parazit el parmakları arasında yaşamayı sevmektedir. Buralarda o rahatsız edici tünellerini açıp, şiddetli kaşıntı ve yaralara neden olmaktadır.

Ellerde bu tür bir rahatsız hissin olması direk fark edilebilecek bir durumdur. Bu belirtinin en kötü tarafı ise kişinin gündelik işlerine engel olmasıdır. El parmakları arasındaki yerler dışında, göbek çevresinde ve genital organların çevresinde de uyuz hastalığı paraziti görülebilir. Parazit bu bölgelerde de aynı etkileri göstermektedir.

Daha doğrusu bu saydığımız bölgelerde, diğer yerlere nazaran daha şiddetli şekilde az önceki öğrendiğimiz etkiler görülmektedir. Göbek ve genital bölgelerde oluşan şiddetli kaşıntı hissi ve yaralar, hareket kabiliyetini kısıtladığından direk anlaşılabilen belirtilerdir.

Ayrıca genital bölgede oluşan yaralar, bu bölgelerin bakteri bulundurma olasılığının yüksek olması nedeni ile daha rahat iltihap kapabilmektedir. Bu nedenle bu bölgelere özellikle dikkat edilmelidir.

4.Akropüstüloz

Uyuz hastalığı her yaştan insanda görülebileceğini söylemiştik. Akropüstüloz denilen kavram ise genelde çocuklarda ve bebeklerde rastlanan bir uyuz hastalığı belirtisine verilen isimdir. Bu belirti, çocukların ya da bebeklerin vücutlarında oluşan küçük boyuttaki kabarcıkları tarif eder.

Oluşan bu kabarcıklar daha sonra bir tür çıban halini alıp, çok daha çileli bir hal alabilir. Çıban gibi etki gösteren bu kabarcıkları oldukça ağrılı ve acılı bir sürece neden olabilmektedir. Ayrıca küçük çocukların bu şiddetli kaşıntı hissi ile baş etmeleri daha zor olacağından kaşınma ile birlikte yaralar çok daha kötü bir hal alabilmektedir.

Bu nedenle çocuğunuzun vücudunda benzer yaralar görürseniz hemen doktorunuza başvurun.

Источник: //evdesifa.com/uyuz-belirtileri-nelerdir/

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz hastalığının temel belirtileri, uyuz böceğinin girdiği cilt bölgelerinde şiddetli kaşıntı ve döküntüdür. Kaşıntı geceleri daha şiddetlidir. Cilt döküntüsü ise minik kırmızı noktacıklar şeklinde ortaya çıkar. Kaşıma nedeni ile bu noktacıklar yaraya dönüşebilir.

Uyuz hastalığının neden olduğu cilt döküntüsünün diğer bazı özellikleri şunlardır:

 • Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir.
 • 1 santimetre veya daha az bir alanda yoğunlaşır.
 • Gümüş rengi çizgilerle dalgalı bir yapısı vardır. Uyuz böceğinin girdiği yerlerde, bir büyüteçle bakıldığında siyah noktacık fark edilecektir.
 • Şiddetli vakalarda kalın cilt kabuklanması ortaya çıkabilir (Norveç tipi uyuz, kabuklu uyuz)

Not: Uyuz hastalığının belirtileri, ilk kez bu hastalığı geçiren kişilerde uyuz böceğine maruz kaldıktan 4-6 hafta sonra ortaya çıkar. Daha önce geçirmiş olanlarda ise bir iki gün içinde ortaya çıkar. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminin hastalığı tanıması ve hemen tepki vermesidir.

Uyuz hastalığına, sarcoptes scabiei isimli uyuz böceği neden olur. Bir tür parazit olan bu böcek, ciltte kendisi için bir tünel kazmaya başlar. Dişi türleri, kazdıkları tünelin içinde larvalarını bırakır. Yumurtadan çıkan yavru uyuz böcekleri yüzeye tırmanarak cildin diğer bölgelerine yayılır. Çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Uyuz hastalığı aşağıdaki şekillerde bulaşabilir:

 • El sıkışmak vb. ten teması
 • Cinsel ilişki
 • Havlu, yatak örtüsü, kıyafet gibi şahsi eşyaların ortak kullanımı (nadiren)

Kaşıntının nedeni ise cildin uyuz böceğine, dışkısına ve cilt altına bıraktığı larvalara alerjik tepki göstermesidir.

Not: Köpeklerde ve kedilerde de uyuz böceği vardır ancak farklı türdedir, çoğu zaman insana bulaşmaz. Uyuz hastalığı çok nadiren bir hayvandan insana bulaşır.

1) Krem Tedavisi

Uyuz hastalığı genellikle krem ve losyonlarla tedavi edilir. Aşağıdaki krem tedavilerinden biri önerilebilir:

 • %5 permetrin krem
 • Crotamiton krem
 • Lindan losyon
 • Bazı vakalarda %25 benzil benzoat losyon veya %10 sülfür merhemi

Çoğu krem, losyon veya merhemin geceleri uygulanması ve sabah kalkıldığında yıkanması gerekmektedir. Kullanım talimatları için doktorunuzdan veya eczacınızdan detaylı bilgi isteyiniz.

2) İvermektin Parazit İlacı

Aşağıdaki şartlar söz konusu olursa, ivermektin içeren hapların kullanımı gerekli olabilir:

 • Kişinin bağışıklık sistemi baskılanmış durumda ise
 • Norveç uyuzu varsa
 • Krem tedavileri yetersiz kaldıysa
 • İvermektin ilacın hamilelerde, emziren kadınlarda veya 15 kilogramdan daha zayıf olan çocuklarda kullanımı güvenli değildir.

3) Diğer İlaç Tedavileri

Uyuz hastalığının neden olduğu belirtilerin hafiflemesi için aşağıdaki ilaçlardan biri veya birkaçı doktorunuz tarafından önerilebilir:

 • Antihistaminler (alerji ilaçları)
 • Pramoksin losyon, kalamin losyonu vb. kaşıntı kremleri
 • Antibiyotik krem veya haplar (cilt yaraları bakteri iltihabına yakalanırsa gerekli olabilir)
 • Steroid kremler

4) Krem Tedavilerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Baş hariç tüm vücuda uygulanmalıdır.
 • Uygulama öncesinde cilt kuru ve serin olmalıdır. Banyodan sonra krem veya losyon uygulaması yapmayınız.
 • Sırt, ayak tabanı, parmak arası, genital bölge gibi ulaşılması zor yerlere daha dikkatli uygulayınız.
 • Tırnak aralarına uygulama yaparken kulak çöpü veya diş fırçası kullanınız. Sonrasında çöpe atınız.
 • Kremin ciltte kalma süresi önemlidir. İlaç prospektüsünde yer alan süreyi doldurmadan yıkanmayınız, yıkanmayı geciktirmeyiniz.

İlaç tedavileri uyuz hastalığında etkili çözüm sağlar.

Tedaviler ilk uygulanmaya başladıkları anda cilt döküntüsü şiddetlenir, ancak uygun kullanımla birlikte 4 hafta içinde cildin iyileşmesi beklenir.

Not: Uyuz hastalığına bitkisel tedavi olarak yüzde yüz ispatlanmış bir bilimsel yöntem bulunmamaktadır.

5) Evinizi Temizleyin

Krem tedavisinin ilk uygulandığı gün tüm yatak örtülerinizi, kıyafetlerinizi, iç çamaşırlarınızı ve havlularınızı yüksek ısıda yıkayın. Uyuz böceği veya larvası ile kirlenmiş olma ihtimali olan ve yıkamanızın mümkün olmadığı eşyaları ise plastik, hava almayan bir torba içerisine koyun. 72 saat sonra tamamı ölmüş olacaktır.

Источник: //multiyasam.com/uyuz-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi/

Uyuz hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Uyuz Nedir? Uyuz belirtileri ve Tedavisi

Uyuz hastalığı, küçük bir akar türünün neden olduğu bir cilt sorunudur. El, koltuk altı, karın, parmak aralarında kaşıntı ve döküntüye neden olur.

Dünya genelinde oldukça yaygın halk sağlığı sorunu olan uyuza mikroskopik bir akar türü olan Sarcoptes scabei neden olur. Böcek benzeri bu akarın deri altına yerleşmesi ile ortaya çıkan hastalık; vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı, döküntü ve cilt yaralarına da neden olabilir.

Daha çok hastane, huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda aynı kıyafetleri giyen, aynı yatağı paylaşan kişiler arasında daha kolay yayılır. Uyuz, sanılanın aksine kedi ve köpek gibi hayvanlardan insana bulaşmaz.

Geceleri yoğun şekilde kaşıntıya neden olan hastalık zamanında tedavi edilmediğinde ciltte yaralar oluşturabilir. Uyuz kremi, merhem ve solüsyon ile kısa süre içinde kolayca tedavi edilir.

Uyuz nedir? 

Sarcoptes familyasına ait bir çeşit akar türü olan uyuz böceği; deri altına girdiğinde burada yumurtlar; deri altında delikler ve tüneller açarak hızla ürer. Yetişkin dişi akar, yumurtalarını derinin üst katmanı olan epidermis isimli cilt tabakasına yerleştirdikten sonra tüm hayatı boyunca insan derisinde yaşayabilir.

Uyuz paraziti taşıyan biriyle doğrudan temas eden kişiler hastalığı kolayca kapabilir. Cinsel yolla da bulaşan parazit, ev halkı arasında da bir salgın şeklinde yayılabilir.

Irk, cinsiyet ya da herhangi bir sosyal sınıf ayırt etmeksizin yayılan bu hastalıktır; daha çok çocuk bakım tesisi, huzurevi ve cezaevi gibi kalabalık ortamlarda yaşayanlarda daha yaygın görülür.

Bu parazit bulaşan kişi; herhangi bir belirti taşımadan da sağlıklı bir kişiye paraziti bulaştırabilir.

 • Daha çok geceleri görülen şiddetli kaşıntı
 • Genellikle parmak aralarında, dirsek, bilek, bel, kalça, koltuk altında görülen ve sivilceye benzeyen kırmızı renkli kabarcıklar, yaralar ve döküntüler
 • Yaygın şekilde kızarıklık ve döküntüler; baş, yüz, boyun, sırt ve tüm bedende
 • Uyuz bulaşan kişinin cildinde bazen dişi uyuz akarının deri yüzeyinin hemen altında tünel açması nedeniyle, minik oyuklar görülebilir
 • Uyuz akarları, genellikle parmaklar arasında, bilekteki deri büklümlerinde, diz, dirsek, penis, göğüs ya da omuz bıçaklarında yaşamını sürdürürler.

Mezoterapi nedir? Kimlere, niçin uygulanır? Türleri ve iğnesi

Bir kişiye ilk kez bu akarlar bulaştırdığında, belirtiler ilk bir-iki ay (2-6 hafta) ortaya çıkmayabilir ancak buna rağmen bu kişiler hastalığı çevrelerine bulaştırabilirler.

Bir kişi daha önce uyuz kapmışsa ikinci bulaşta hastalık daha erken ortaya çıkabilir.

Yoğun kaşıntılara neden olan hastalık neden olduğu cilt tahrişleri nedeniyle başka cilt enfeksiyonlarının gelişmesine de neden olabilirler.

Uyuz hastalığı uyuz böceğinin deri altına girmesi ile başlar

Uyuzun en yaygın belirtisi, kaşıntı ve deride kızarıklıktır. Bunun nedeni uyuza neden olan parazitinin dışkısı nedeniyle ciltte oluşan alerjik reaksiyondur. Özellikle geceleri görülen şiddetli kaşıntı, uyuzun ilk görülen en yaygın belirtisidir.

Bir sivilceye benzeyen kaşıntılı kabarcıklar yaygın görülür. Kaşıntı ve döküntüler vücudun çoğunu etkileyebilir veya sadece bilek, dirsek, koltuk altı, cinsel organ çevreleri, omuz ve kalça çevrelerinde bölgesel olarak da görülebilir.

Crusted kabuklu uyuz hastalığı nedir? 

Daha çok bağışıklık sistemi düşük, engelli ve yaşlı kişilerde görülen kabuklu uyuz hastalığı; kişinin cildinde çok sayıda uyuz paraziti ve yumurtası içeren kalın kabuklar şeklinde gelişir.

 Bu hastalığa yakalan kişinin vücudunda yaklaşık 2 milyon kadar uyuz paraziti ya da yumurtası bulunur. Bu kişiler; hastalığı bir diğer kişiye daha kolay bulaştırabildikleri için acilen tıbbi tedavi almaları gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Kabuklu uyuzdan muzdarip kişinin kullandığı giyim eşyaları, mobilyalar, yatak örtüleri ile temasa eden kişiler; ciddi şekilde uyuza yakalanma riski taşırlar.

Kabuklu uyuz kimlerde görülür: 

 • Beyinle ilgili nörolojik rahatsızlığı olanlarda
 • Yaşlı kişilerde
 • Küçük çocuklar ve hamile kadınlarda
 • Engellilerde
 • Down sendromlu hastalarda
 • HIV, AIDS gibi bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığı bulunanlarda
 • Kemoterapi gören kişilerde, Derinin pul pul soyulması riski ile yüzleşmek zorunda kalan bu hastalar; ‘stafilokok’, impetigo (iltihapisilik), ‘streptokok enfeksiyonu’ gibi bakteriyel hastalıklara da kolaylıkla yakalanabilirler. 

Uyuz teşhisi 

Hastalığının teşhisinde öncelikle belirtilerin doğru teşhis edilmesi için fizik muayene yapılır. Bazı durumlarda hastalığın teşhisini doğrulamak için doktor, bir iğne yardımıyla uyuz akarlarını cildinizden çıkarabilir.

Uyuz hastalığının en önemli belirtisi ciltteki kızarıklıktır

Doktorunuz cildinizden doku örneği alarak ve bunu bir takım testlerden geçirerek, cildinize uyuz akarının ve yumurtalarının yerleşip yerleşmediğini kesin olarak teşhis edebilir.

Uyuz tedavisi

Uyuzun tedavisinde daha çok krem ve losyonlar kullanılır. Uyuza yakalanan kişinin yanı sıra hastanın ailesinin ve hasta ile yakın temasa geçenlerin de tedavi edilmesi gerekebilir.

Bu noktada; hastanın yatak örtülerinin, nevresim takımlarının, kullandığı havluların ve kıyafetlerinin ilaçlı tedaviye başlamadan en az 3 gün öncesinden sıcak suda yıkanması ve kurutma makinesinde kurutulması bir zorunluluktur.

Eşyaların ağzı sıkıca kapalı bir torbaya konulması ve en az 72 saat torbada bekletilmesi de parazitlerin ölmesi için yeterlidir.

Çünkü uyuz akarları; insan vücudu dışında 72 saatten daha uzun süre yaşayamaz. Tedavi esnasında doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanılması oldukça önemlidir.

Tedavi esnasında genellikle doktor tarafından reçete edilen vücut krem ve losyonlarının, ilaç reçetesindeki talimatlar doğrultusunda vücuda sürülmesi gerekir.

Bazı durumlarda doktor tarafından ağızdan alınan ilaçlar da yazılabilir.

Doktor tarafından reçete edilen uyuz krem ve losyonları boyun bölgesinden başlayarak, ayaklara hatta ayak parmaklarına kadar sürülmelidir.

 Söz konusu çocuklar ve küçük bebekler olduğunda ise uyuz krem ve losyonları; yüze, tüm kafaya hatta kafa derisine kadar sürülmelidir. Küçük çocuklar ve bebekler; sadece permethrin krem ya da sülfür merhem kullanabilir.

 Uyuz krem ve merhemlerinin vücuda sürülmeden önce kişinin kesinlikle yıkanması gerekir; krem ve merhemler; muhakkak temiz cilde uygulanmalıdır.

Uyuz olmuş birinin bacakları

İlaç talimatlarında belirtilen süre için vücutta kalan uyuz krem ve losyonlarının, ilaç prospektüsünde belirtilen süre için vücutta kalması şarttır.

Uyuz tedavisi tamamlandıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca kişinin vücudunda tüm uyuz akarlarını ve yumurtaları ölmüş olsa dahi kaşıntı devam edebilir. Ancak kaşıntının 2. ya da 4.

haftadan sonra başladığı durumlarda ya da ciltte yeni oyukların, sivilce benzeri döküntülerin çıkması üzerine tekrar tedavi gerekebilir.

Kaşıntı neden olur? Sebepleri, türleri ve tedavi yöntemleri

Uyuz tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar 

 • Permetrin içeren kremler
 • Sülfürik merhemler
 • Lindan içeren losyonlar
 • Krotamiton içeren kremler
 • Benzil benzonat losyonlar

Kaşıntının rahatsız edici olduğu durumlarda doktorunuz; Benadryl ve benzeri kaşıntı kremleri reçete edebilir. Daha ciddi ve yaygın uyuzlarda ise Ivermeçtin oral tablet yazabilir.

 Özellikle tedaviye yanıt vermeyen, kabuklu uyuz hastalığı olan, vücudunun hemen hemen tamamını uyuz hastalığı saran kişilerin ağızdan alınan ilaç kullanması oldukça önemlidir. Tedavinin ilk haftasında uyuz semptomları kötüleşiyor gibi görünebilir; ancak tedavinin dördüncü haftası tamamlandığında tamamen iyileşmeniz beklenir.

Lakin kaşıntının 2-4 hafta gibi bir süre için devam edeceğini de unutmamalısınız.

Egzama kimlerde görülür? Egzamaya ne iyi gelir? Hastalara öneriler

Norveç uyuzu olarak da isimlendiren kabuklu uyuz hastalığına yakalanmış kişilerin cildinde uyuzun karakteristik belirtileri olarak kabul edilen kaşıntı, kızarıklık, deride pullanma ve su kabarcıkları görülmeyebilir. Vücutta bulunan parazitlerin çokluğunedeniyle bağışıklık sistemi oldukça zayıflar, özellikle yaşlı hastaların içinde bulunduğu nörolojik durumlar; belirtilerin görülmesini engelleyebilir.

Ancak bu kişilerde belirtilerin görülmemesi; uyuzun diğer sağlıklı kişilere kolaylıkla bulaşamayacağı anlamına gelmez. Aksine kabuklu uyuz rahatsızlığına yakalanan kişilerin başka bir kişiyle el sıkışması bile parazitin sağlıklı kişiye sıçraması için yeterlidir.

Uyuz hastalığının bitkisel tedavisi

Uyuzların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için birçok doğal tedavi bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenleri, çay ağacı yağı, aloe vera, kırmızı biber ve karanfil yağıdır. Ancak bu tür şifalı bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir hekim başvurarak tavsiyesini almanız sağlığınız için çok önemlidir.

Çay ağacı yağı cildinizdeki döküntüleri iyileştirebilir ve kaşıntıyı durdurmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu yağın tek başına cildinizin derinliklerindeki akar yumurtalarını yok etmek için yeterli olmayacağını unutmayın. Bir spreyli şişeye az miktarda çay ağacı yağı koyun, yatak ve çarşaflarına püskürtün.

Neem yağı

Neem bitkisi iltihabı ve ağrıyı hafifletir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Neem bir yağ olarak bulunabilir ayrıca sabun ve kremlerde de olabilir.

Aloe vera

Bazı bilimsel çalışmalar, aloe veranın uyuzla mücadelede etkili olabileceğini göstermiştir.  Aloe vera kullanmak isterseniz hiçbir katkı maddesi içermeyen saf aloe vera jel satın aldığınızdan emin olun ayrıca kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin

Aloe vera nedir, nasıl kullanılır? Sağlığa ve cilde faydaları

Karanfil yağı ve diğer uçucu yağlar

Karanfil yağı bir böcek öldürücüdür ve tavşanlardan ve domuzlardan alınan uyuz yumurtalarını öldürdüğü gösterilmiştir. Ayrıca diğer esansiyel yağların da (lavanta, kekik) uyuz tedavisinde faydalı olduğu belirtilmektedir. Ancak hiçbir şifalı bitki tıbbi ilaçlar kadar etkili olamaz ve mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir.

Bazı uyuz hastalarının cilt resimleri

Uyuzdan korunmak ve hastalar için öneriler 

 • Uyuz hastalığına yakalanan kişi ile yakın temastan kaçının
 •  Hastanın tüm kıyafetlerini, kullandığı eşyaları bol kaynar suda yıkayın ve kurutma makinesinde kurutun
 • Hane halkından biri uyuz hastalığı kapmışsa siz de muhakkak doktora görünün ve tedaviye başlayın
 • Şayet size uyuz teşhisi konulmuşsa doktorunuz tarafından önerilen tüm ilaçları aksatmadan kullanın
 • Uyuz hastalığına yakalanan kişinin kaldığı odayı ve evi iyice temizleyin.

Kaynaklar: 1- Scabies Treatment – 2- Norwegian / Crusted Scabies? 3- Scabies Bites

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/uyuz-hastaligi-nedir-kimlerde-gorueluer-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi