Uzmanlar Lahana Çorbası Diyeti konusunda ne diyor? Gerçekten faydalı mı? Ya sağlığa etkileri..

içerik

Lahana Çorbası Diyeti

Uzmanlar Lahana Çorbası Diyeti konusunda ne diyor? Gerçekten faydalı mı? Ya sağlığa etkileri..

Lahana Çorbası Diyeti, kısa süreli kilo kaybı diyetidir.

Adından da anlaşılacağı gibi büyük miktarlarda lahana çorbası yemeyi gerektirir.

Diyet destekçileri, bir haftada 10 lbs (4 5 kg) kadar kaybetmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ancak birçok sağlık uzmanı diyetin sağlıksız olduğunu ve sonuçlarının sürdürülemez olduğunu belirtiyor.

Bu, Lahana Çorbası Diyetinin kapsamlı bir incelemesi olup olmadığı ve çalışıp çalışmadığı.

Lahana Çorbası Diyeti Nedir?

Lahana Çorbası Diyeti hızlı bir kilo kaybı diyetidir. İddiaya göre, yedi gün boyunca diyet takiben 10 lbs (4 5 kg) kadar kilo kaybına yol açabilir.

Diyet tam olarak sesler gibi işliyor. Yedi gün boyunca, ev yapımı lahana çorbasından hemen hemen hiçbir şey yemezsiniz. Her gün, yağsız süt, meyve veya sebze gibi bir veya iki başka gıdaya da sahip olabilirsiniz.

Birçok kaynak diyetin açlık beslenmesiyle değil, lahana öylesine düşük kalorili bir gıdadır ki bedeniniz lahana ait içeriklerden daha fazla kaloriyi yakarak biter.

Bu nedenle, ne kadar çok çorba yerseniz kaybettiğiniz ağırlık o kadar artar.

Diyet, bir etkinlikten önce zayıflama veya daha uzun vadeli bir diyet planına atlama yapmak amacıyla bir defada bir haftadan fazla sürmeyecek şekilde tasarlanmıştır.
Ancak ilgili hastaneler bu iddiaları reddetti.

Kimse bu eşsiz diyetin nereden geldiğini tam olarak bilmiyor. Sonunda, fikir birliği 1980'li ve 1990'lı yıllarda önce popülerlik kazandı ve o tarihten beri sıkıştı.

Altı Satırı:

Lahana Çorbası Diyeti, 10 lbs (4 5 kg) kadar kaybetmenize yardımcı olacak bir haftalık kilo kaybı diyetidir. Lahana Çorbası Diyet Nasıl Yapılır

Ev yapımı lahana çorbası bu diyetin temelini oluşturur.

Başlamak için haftanın her günü için büyük miktarda çorba hazırlamanız gerekir.

Malzemeler kaynağa göre değişir, ancak bu temel tarifi:

Lahana Çorbası Tarifi

Malzemeler:

2 büyük soğan

 • 2 yeşil biber
 • 2 kutu domates < 1 demet kereviz
 • 1 lahana
 • 3 havuç
 • 1 paket mantar
 • 1-2 adet buğday küpü (isteğe bağlı)
 • 6-8 bardak su veya sebze kokteyli, örneğin V8
 • Talimatlar:
 • Tüm sebzeleri küp haline getirin.

Büyük stok potasında soğanı az miktarda soğutun.

 1. Sonra, kalan sebzeleri ekleyin ve su ya da sebze kokteyli ile örtün ve istenirse bulyon küpleri ya da diğer baharat ekleyin.
 2. Kaynanıp sonra orta derecede ısınmaya bırakın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar kaynatın, yaklaşık 30-45 dakika.
 3. Çorba, tuz, biber, sıcak sos, şifalı otlar veya baharatlar ile pişirilir.Ispanak veya yeşil fasulye gibi diğer nişastasız sebzeleri de ekleyebilirsiniz.
 4. Her gün en azından birkaç yemek için lahana çorbasını istediğiniz gibi yemelisin. Sözde, ne kadar çok çorba yerseniz kaybettiğiniz ağırlık da artar.

Diyet Kuralları

Diyetin her günü, çorbaya ek olarak bir veya iki diğer düşük kalorili yiyecekleri doldurmaya izin verilir. Bununla birlikte, başka herhangi bir değişiklik yapmamak ve sadece su veya diğer kalorisiz içecekler, örneğin şekersiz çay içmek yasaktır.

Günlük multivitamin sıklıkla önerilir, çünkü diyet besin alımını sınırlayabilir.

Lahana Çorbası Diyetinin her günü için kurallar bunlar.

Birinci gün:

Sınırsız lahana çorbası ve meyvesi, ancak muz yok.

 • İkinci gün: Sadece çorba ve sebze. Çiğ veya pişmiş yeşillikler üzerine odaklanın. Bezelye, mısır ve fasulye kullanmaktan kaçının. Ayrıca tereyağı veya yağla pişmiş bir patates içebilirsiniz.
 • Üçüncü gün: Çorbaya ek olarak yiyebileceğiniz kadar çok meyve ve sebze. Ancak, hiçbir fırınlanmış patates bugün ve hala hiçbir muz.
 • Dördüncü gün: Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası.
 • Beşinci gün: Tavuğa veya balık yerine 10-20 oz (280-567 gram) sığır etine izin verilir. Altı adede kadar taze domates ve sınırsız lahana çorbası da yapabilirsiniz. En az 6-8 bardak su.
 • Altıncı gün: Çorba, sığır eti ve sebze. Dün yapmadıysanız, sığır eti yerine kavrulmuş balık konabilir. Yapraklı yeşillikler üzerinde yoğunlaşın. Bugün pişmiş patates yok.
 • Yedinci gün: Sebzeler, kahverengi pirinç, sınırsız meyve suyu olabilir, ancak ilave şeker yok olabilir. Ve elbette, lahana çorbası.
 • Diyetinize bir seferde yedi günden fazla devam etmemelisiniz. Bununla birlikte, diyet tekrar başlamadan önce en az iki hafta beklediğiniz sürece tekrarlayabilirsiniz. Sonuç:

Lahana Çorbası Diyetini takip edebilmek için günde birkaç kez yemeye devam etmek için büyük miktarlarda lahana çorbası hazırlamanız gerekir. Her gün bir veya iki yiyecek daha yemenize izin verilir.

Lahana Çorbası Diyeti İşe Yarıyor mu? Lahana Çorbası Diyeti hiç çalışılmadı, bu nedenle etkinliğini doğrulamak mümkün değildir.

Lahana Çorbası Diyeti'nin kalorisinde çok düşük olması nedeniyle, muhtemelen kilo vermenize neden olacak.

Bu diyet süresince sınırsız miktarda çorba ve diğer yiyecekleri yeme izniniz olmasına rağmen, seçimler çok sınırlıdır ve vücut ağırlığınızı korumak için yemek yemenin çok zor olacağı kadar düşük kalorili.

Ne yazık ki, Lahana Çorbası Diyeti muhtemelen kilo vermenize yardımcı olsa da, diyetini durdurduğunuz anda o ağırlığın çoğunun geri gelmesi muhtemeldir.

Bunun gibi çok düşük kalorili diyetlerde büyük bir sorun, kalori alımı kısıtlandığında veya çok fazla kilo verdikten sonra vücudunuz metabolik hızınızı düşürerek yanıt verir; bu da günde daha az kalori tüketirken Eskiden (1, 2, 3).

İlginç bir şekilde, bu metabolizmanın düşürülmesi, uzun süreli diyetlerde kilo kaybı platolarının ortak bir nedenidir.

Ancak, metabolizmanız üç günde bir çok düşük kalorili diyetle yavaşlamaya başlayabilir. Çökme diyetini durdurduktan sonra kilo almanın önlenmesi çok zor olmasının bir nedeni de genellikle budur (1, 2).

Bununla birlikte, çok düşük kalorili diyetlerin de bazı avantajları var.

Obez insanlar bir doktorun gözetiminde çok düşük kalorili diyetleri izlerken, diyetler genelde 4-12 hafta sürer ve kilo kaybı ve metabolik sağlığa ilişkin önemli kısa vadeli gelişmelere neden olabilir (3, 4, 5).

Ancak, çok az kalorili kısa süreli diyetler bile, vücut yağında büyük değişiklikler üretmek için çok kısa olsa bile, geçici olarak insülin direncini azaltabileceğini gösteren birkaç çalışma bulunmaktadır (6, 7).

Lahana Çorbası Diyetinin potansiyel bir diğer olumlu yanı ise, aç kalmaya mecbur değilsiniz. Her gün izin verilen yiyeceklerden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Diyet aynı zamanda kalori ve lif açısından yüksek meyve ve sebzeleri de içerir.

Başka bir olumlu nokta, Lahana Çorbası Diyetinin takip edilmesi çok ucuz olmasıdır.

Diğer diyetlerden farklı olarak, pahalı ek veya kitap satın almanızı gerektiren bu diyet, lahana çorbası ve birkaç temel gıdayla ilgili düşük maliyetli malzemeleri satın almanızı gerektirir.

Alt satır:

Lahana Çorbası Diyeti çok düşük kaloridir, bu nedenle size yapışabilirseniz kilo vermeniz gerekir. Bununla birlikte, ağırlık kaybı genellikle sadece geçicidir.

Lahana Çorbası Dezavantajları Lahana Çorbası Diyeti'nin bir takım faydaları olmasına ve muhtemelen biraz kilo vermenize yardım etmesine rağmen sakıncaları onlardan ağır basabilir.

Lahana Çorbası Diyetinin ana sorunlarından biri, yalnızca bir hafta boyunca izlenebilmesidir; bu, anlamlı kilo kaybı için yeterince uzun değildir.

Vücudunuz haftada sadece çok fazla yağ yakabilir. Düşük kalorili bir diyetin ilk haftasında kaybedilen kilo sayısının sadece% 34'ü aslında yağdan (1) oluşur.

Diğer üçte ikisi kaybedilen su ağırlığı ve kas kütlesi yüzünden gelir (1).

Sözde su ağırlığı vücudunuzun hızlı enerji rezervleri olan glikojen depolarınızdan gelir. Normalde glikojen, vücutta depolandığında su moleküllerine bağlanır.

Yeterli kaloriyi yemediğinizde, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve aynı zamanda ekstra su tutar (1, 8).

Ancak, daha az kısıtlayıcı bir diyetle döndüğünüzde, vücudunuz acil depolarını yeniden inşa edecek ve Lahana Çorbası Diyetini bitirdikten sonra sağlıklı bir diyetle devam etseniz bile suyun ağırlığı geri gelecektir (9).

Lahana Çorbası Diyeti ile ilgili bir diğer büyük sorun, besin eksikliği.

Lahana Çorbası Diyeti, birçok vitamin ve mineralde yetersiz olduğu için yiyecek seçiminde çok az seçeneğe sahiptir ve çoğu günlerde gerçek bir protein kaynağı sunmaz.

Protein sıklıkla düşük olduğu gerçeği, diyet sırasında kas kaybını önlemenin daha zor olacağı anlamına gelir; bu da metabolizmanızı korumak için özellikle önemlidir.

Lahana Çorbası Diyetinin nihai dezavantajı, doğası gereği çok yumuşak olması, bu da bir hafta boyunca sopa vermenin çok zor olduğu anlamına geliyor.

Pek çok kimse, lahana çorbasının tatsız ve başından zesiz olduğunu şikayet ediyor. Her gün aynı şeyi yemek, çoğu kişiyi aldatmaya veya hatta istedikleri sonuca ulaşmadan çıkmak için yeterli olabilir.

Ayrıca haftanın her günü yiyebilecek kadar lahana çorbası hazırlamak için sık sık geniş toplu yemek pişirmeyi gerektirir. Bu, bazı insanlar için dezavantaj olabilir.

Sonuç:

Lahana Çorbası Diyeti mülayim, sabit ve pek çok beside yetersizdir. Sadece bir hafta süreceğinden, kaybettiğiniz ağırlığın çoğunun sadece su ağırlığı olduğu ve diyetini durdurduğunuzda geri gelecektir.

Güvenlik ve Yan Etkiler Lahana Çorbası Diyeti, aynı zamanda ne kadar kısıtlayıcı ve besleyici olarak dengesiz olduğu için, aynı anda bir haftadan fazla önerilmez.

Çok Düşük Kalorili Bir Diyettir

Lahana Çorbası Diyeti bir açlık diyeti olmamasına rağmen, gıdalar kalorisinde çok düşük olduğundan günde 1, 000 kaloriye ulaşılması zor olacaktır.

Bu, sabit bir ağırlığın sürdürülmesi için gereken tahmini minimum kalorinin altındadır. Bu asgari olarak kadınlar için 1, 200 kalori ve erkekler için 1. 500 kalori, ortalama olarak (10).

Günde 800 kalorinin altındaki çok düşük kalorili diyetler sadece bir doktorun gözetimindeki obez insanlar için önerilir.

Yeterli miktarda besin maddesi sağlamayabilir

Bir doktorun gözetiminde kullanılan düşük kalorili diyetler tipik olarak beslenme açısından yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır (11, 12).

Yine de Lahana Çorbası Diyetinin yiyecek seçenekleri çok sınırlı ve dengesiz. Diyet, yedi günün beşinde neredeyse hiç protein içermez ve çoğu gün karbonhidrat, yağ ve kaloride çok düşüktür. Birçok vitamin ve mineral de yetersizdir.

Özellikle multivitamin almaya karar verirseniz, yalnızca bir haftalığına diyet uygularsanız, ciddi bir vitamin ve mineral eksikliği riski taşımaz. Fakat bu, diyetin kalori ve protein eksikliğini telafi etmez.

Sonuç olarak, Lahana Çorbası Diyeti'ndeki birçok kişi, baş dönmesi, zayıflık ve hafif diyet sırasında baş dönmesi şikayetinde bulunur.

Bağırlık ve Kramplar

Bu diyet aynı zamanda lifte çok yüksek olduğu için, birçok kişi ayrıca gaz ve mide yanması gibi şikayetlerden şikayetçi. Bu etkiler diyeti durdurmak için yeterince rahatsız edici olabilir (14).

Safra Kesesi Konuları

Lahana Çorbası Diyeti'ni uzun vadede kullanan insanlarda safra taşı ve safra kesesi tıkanıklığına ilişkin birkaç anektod raporu vardı.

Safra taşları, herhangi bir hızlı kilo kaybının istenmeyen sonucu olabilir.

Normalde yüksek yağlı gıdalar yediğinizde, safra kesesi onları parçalamasına yardımcı olması için sindirim suları verir.

Ancak, herhangi bir yiyeceği az yerseniz, safra kesesi uzun süre boşalmayabilir ve bu da içinde taşların oluşma olasılığını artırır.

Safra taşları, çok düşük kalorili bir diyet veya Lahana Çorbası Diyeti gibi az yağlı bir diyeti izleyen kişiler arasında daha yaygın olabilir (13).

Kan Şekeri Düzeylerinde Büyük Değişiklikler

Diyabetiniz varsa ve Lahana Çorbası Diyetine katılmak istiyorsanız, dikkatli olun.Düşük karbonhidrat ve kalorili içerik, kan şekeri düzeylerinizde büyük değişikliğe neden olabilir.

Ancak en sağlıklı insanlar için, lahana çorbası diyetinin sadece bir hafta boyunca kullanıldığı sürece tehli yan etkileri olması muhtemel değildir.

Altı Satırı:

Lahana Çorbası Beslenme, önemli besin maddeleri içermediğinden uzun süreli kullanım için uygun değildir. Bazı rahatsız edici yan etkilere rağmen, bir haftalığına geçilmesi muhtemelen sağlıklı insanlar için tehli değildir.

Take Home Message Lahana Çorbası Diyeti, diğer tüm çok düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi, bütün hafta sopa uygulayabilirseniz kilo kaybına neden olabilir.

Bununla birlikte, yalnızca kısa süreli bir diyettir, bu nedenle yaşam biçiminizde kalıcı değişiklikler yapmadığınız sürece, kilo vermeye başlarsınız.

Ayrıca, Lahana Çorbası Diyeti aşırı ve beslenme açısından dengesiz. Birçok kişi ayrıca çekici ve sadık olmayı zor buluyor.

Bu diyet hızlı bir şekilde birkaç kilo döken yardımcı olabilir, ancak uzun süren kilo kaybı ve daha iyi sağlık istiyorsanız, başka bir şey denemek daha iyidir.

Источник: //tr.medic-life.com/cabbage-soup-diet-18030

Lahana Çorbası Diyeti: Neler Yiyebilirsiniz?

7 günlük Lahana Çorbası Diyeti, günaşırı izin verilen kısıtlı yiyeceklere bağlı kaldığınız ve günde iki kâse yağsız lahana çorbasından içtiğiniz sürece yiyecek miktarında kısıtlama yapmıyor. Yenilmesine izin verilen diğer yiyecekler arasında meyve, sebze, yağsız süt ve et türleri yer alıyor. Diyeti uygulayanlara ayrıca bol su içmeleri ve alkol kullanmamaları öneriliyor.

Aşağıda tipik bir Lahana Çorbası Diyeti örneği verilmiştir:

1.gün: Lahana çorbası, muz dışında istediğiniz kadar meyve, şekersiz çay, sütsüz ve şekersiz sade kahve, yabanmersini suyu ve su içebilirsiniz.

2. gün: Lahana çorbası, (fasulye, bezelye ve mısır haricinde) istediğiniz kadar düşük kalorili sebze ve tereyağlı kumpir.

3. gün: Lahana çorbası ve yukarıda bahsedilen sebze ve meyveler.

4. gün: Lahana çorbası, en fazla sekiz muz ve iki bardak yağsız süt

5. gün: Lahana çorbası, yarım kiloyu geçmemek şartıyla et, tavuk veya balık, en fazla altı pişmemiş domates ve en az 6 veya 8 bardak su.

6.gün: Lahana çorbası, en fazla üç dilim yağsız dana eti ve limitsiz sebze.

7.gün: Lahana çorbası, en fazla iki su bardağı kepekli pirinç, şekersiz meyve suları ve limitsiz sebze.

Lahana çorbasının tarifi, diyetin farklı türlerine göre değişse de genellikle lahana, domates ve soğan gibi düşük kalorili sebzelerden oluşur ve bulyon ya da domates suyu ile tatlandırılır.

Aşağıda tipik bir lahana çorbası tarifi verilmiştir:

 • 2 tavuk veya et bulyon,
 • 1 kereviz sapı (tüm kereviz kökü değil, tek bir sap), küp şeklinde doğranmış,
 • Yarım lahana, küp şeklinde doğranmış,
 • 3 havuç, dilimlenmiş,
 • 2 sarı veya kırmızı dolmalık biber,
 • 6 taze veya 1 kuru ya da kırmızı soğan, küp şeklinde doğranmış,
 • 2 kutu domates püresi veya küp domates,
 • Zeytinyağı,
 • Tuz, karabiber, maydanoz, toz sarımsak, tatlandırmak için soya sosu ve her türlü baharat.

Büyük bir tencereye az bir miktar zeytinyağı döktükten sonra lahana dışındaki tüm sebzeleri yumuşayana kadar kavurun. Karışıma lahana ve 12 su bardağı (yaklaşık 3 litre) suyu ekleyin.  Bulyonları, tuz, karabiber ve baharatları ilave edin. Çorba istenilen kıvama gelene kadar pişirin; domatesi ekleyin.

Dikkat!: Diyeti uygulayanlar, içinde aşırı miktarda sülfür olan lahana ve diğer gaz yapan sebzelerden dolayı, mide ve bağırsak sorunu yaşayabilir.

Merhaba; yaklaşık 1 aydır düzenli olarak spor yapıyor ve bununla birlikte spor salonundaki beslenme danışmanının önerdiği diyet programını uyguluyoru… devamı

Lahana Çorbası Diyeti: Nasıl İşler?

Bazı uyarlamalarla hızlı sonuç aldıran Lahana Çorbası Diyeti, öylesine düşük kalori içeren bir diyet programıdır ki diyeti uygulayanlar haftalık program boyunca hızlıca kilo kaybederler. Lahana veya lahana çorbasının kilo kaybını hızlandıran hiçbir mucizevi tarafı yoktur. Diyetin başarısı, tamamen düşük kalorili yiyecekler üzerine kurulu olmasıdır.

Diyetin nasıl işe yaradığına dair hiçbir bilimsel açıklama yoktur. Bu diyetin birkaç farklı türü olsa da hepsinin ortak savunusu, açken içilen bol lahana çorbasının, bu ekstra düşük kalorili diyete hafta boyunca tahammül edebilecek kadar doygunluk hissi vermesidir.

Diyeti uygulayanlar vaat edilen 5 ile 7 kiloyu verirler. Ancak bu diyetteki sorun, kaybedilen kilonun çoğunun yağ değil de su kaybından olması ve diyeti uygulayan kişinin eski yeme düzenine döner dönmez verdiği kiloları tekrar geri almasıdır.

Diyetin kilo verdirmesindeki bir etken de kişinin bir hafta boyunca her gün aynı tür yiyeceklerden yemesinin monotonluğudur. Ancak kişi, günde her zaman yediği miktardan ve aldığı kaloriden çok daha azını (800 ile 1050 kalori gibi tehli denecek kadar az kalori) alır.

Uzmanlar, günde 1200 kaloriden düşük kalori sağlayan bir diyet programını, doktor gözetimi altında olmadan uygulamanın tehli olduğu konusunda hemfikir. Bu kadar düşük kaloriyle gerekli besin değerlerini almak ve doymak neredeyse imkânsızdır. İzin verilen bir yiyecek listesi ile birlikte içilen sınırsız lahana çorbası vücudun günlük ihtiyacı olan beslenmeyi sağlamaktan çok uzaktır.

Lahana Çorbası Diyeti: Uzmanlar Ne Diyor?

Bunun mantıklı bir diyet olup olmadığının tartışılacak çok da fazla bir yanı yoktur. Hatta diyet felaketi olma potansiyelini taşıyan tüm bileşenleri barındırdığı bile söylenebilir.

“Kısa süreli sonuçları olan, ciddi ölçüde az besin değeri sağlayan bu monoton diyet, sağlıklı olmanın esas etkeni olan yağ kaybı yerine vücuda su kaybettirerek kilo verdirir,” diyor, diyet uzmanları.

Lahana Çorbası Diyeti gibi diyetlerin kişide başarısızlık duygusunu pekiştirmesi de bir başka endişe konusu.

Çünkü sürekli bir diyetten diğerine koşan kişiler, verdikleri kiloları geri alınca o kadar büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar ki bu tür duygular yüzünden diyetlerin hiçbir işe yaramadığını düşünüyor.

Uzmanlarca, diyet uygulamak isteyenlere daha dengeli, farklı türde birçok yiyecek içeren ve bir egzersiz programı sunan bir diyet planı seçmelerini öneriyor. Lahana Çorbası Diyeti hakkında söylenebilecek tek olumlu şey ise, bazı kişilerin daha fazla sebze yemelerini teşvik etmesi.

Lahana Çorbası Diyeti: Kafa Yorulması Gereken Noktalar

Hızlı sonuç aldıran bu diyeti denemek isteyenler, mutlaka önce doktorlarına danışmalıdır. Diyeti uygulayanlardan bazıları, program süresince başlarının döndüklerini bildirmişlerdir.

Diyeti uygulamakta kararlıysanız, diyete başlamadan önce markete gidip çorba için gereken tüm malzemeleri önceden alın; diyette adı geçen meyve, sebze, yağsız süt ve (hangisini seçmeyi tercih ederseniz) tavuk, et veya balığı stoklayın ve diyet süresince evde kalmayı planlayın. Aşırı derecede lahana çorbası içmek, dışarı çıkamayacak kadar şişkinlik ve gaza sebep olabilir.

Lahana Çorbası Diyeti ile fazla kilolarınızdan kurtulacağınız bir gerçek ama diyet biter bitmez aynı kiloları geri alacağınızı da unutmayın. Bu diyet programı, kilo fazlasına yol açan alışkanlıklar ve davranış biçimlerini değiştirmekle uğraşmayan basit ve kısa vadeli bir çözümden başka bir şey değildir.

Sonuç olarak mı? En iyisi, düzenli egzersiz gibi sağlıklı bir yaşam tarzının tüm bileşenlerini kapsayan ve verdiğiniz kiloyu uzun vadede koruyabildiğiniz bir diyet programına yönelin. 

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/lahana-corbasi-diyeti

Lahana Diyeti Nasıl Yapılmalı?

Uzmanlar Lahana Çorbası Diyeti konusunda ne diyor? Gerçekten faydalı mı? Ya sağlığa etkileri..

Bildiğiniz gibi Lahananın pek çok şifalı etkisi olmakla birlikte bu bitki karaciğer ve iç organlarda biriken yağları eritebilen oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitki; C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir.

U vitamini ise sadece lahana ailesine mensup bitkilerde bulunur. U vitamini; mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak; var olan yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.

Ayrıca içeriğinde bulunan selenyum minerali ise kalp krizine ve yaşlanma etkilerine karşı koruma sağlamaktadır.

Lahana Diyeti son zamanlarda oldukça popüler bir zayıflama seçeneği. Lahana Kürü, Lahana Suyu Diyeti, Lahana çorbası diyeti olarak da çeşitleri ve uygulama şekilleri var.

Lahana diyeti doğru uygulandığı zaman ve hareket-egzersiz gibi atkivitelerler desteklenirse, bünyeden bünyeye değişmekle birlikte haftada 3 ila 8 kilo arasında zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

İlk hafta uygulandıktan sonra, bir kaç gün ara verip tekrar başlamakta bir sakınca yoktur. Ancak tabiki her hafta aynı ağırlıkta kilo verilecek diye bir şey yoktur. Neticede; vücut indeksinizde ne kadar fazla kilonuz varsa o kadar zayıflayabilirsiniz.

Eğer fazla kilonuz 8 kilo ise ve bunu bir haftada veriyorsanız ikinci hafta 8 kilo veremezsiniz. Verseniz dahi iyiye işaret değildir.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana Diyeti için Malzemeler

1 orta boy lahana6 adet soğan2 adet domatesYeşil biber

Demet maydanoz

Lahana diyeti çorbası tarifi

Tüm sebzeleri doğranarak tencereye atılır. Üzerini tam kaplayacak kadar su eklenir ve az miktarda tuz atılır. 10 dakika kadar sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Bu çorba, açlık hissedilen anlarda yenir. Yanında ekmek vs. kesinlikle tüketilmemelidir.

Lahana Çorbası Diyeti Planı:

Üç öğün çorba ve yanında önerilen besinler yenir. Her öğünde bir çorba kasesi tüketmek yeterli gelir.

Lahana Çorbası Diyeti : 1.Gün:
Üç öğün Lahana Diyeti Çorbası + Meyve ve istenirse bir tek elin avucu kadar kabak çekirdeği
Şekersiz bitki çayı,  bol miktarda su.

Olmazsa olmaz, bu gün en az 5000 adım ( 4 km ) hafif tempolu yürüyün

Lahana Çorbası Diyeti 2. Gün:
Üç öğün Çorba + her türlü sebze yiyebilirsiniz. ( Hububat ve Bakliyat yemeyin )

Akşam Yemeğinde haşlanmış patates yenebilir.

5000 adım yürüyeme devam. 5000 adım 200 kalori yapıyor

Lahana Çorbası Diyeti 3. Gün:

Üç öğün Çorba + Sebze + Meyve

Vücudunuzda protein eksikliği hissedilmiş olabilir. Bu sebeple, bir miktar ceviz, kabak çekirdeği yenebilir. Bir miktar yoğurtta yiyebilirsiniz.

Sabah erken saatte veya akşam yemeğinden 1,5 saat sonra 4-5 km yürüyüş yine yapılmalı

Lahana Çorbası Diyeti 4.Gün:

Üç öğün Çorba + Sebze + Meyve

Yoğurt, süt, yumurta gibi besinler az miktarda yenebilir.

Bugün adım sayınızı 10.000 adıma yaklaştırın. Yaklaşık 400 kalori anlamına geliyor

Lahana Çorbası Diyeti 5. Gün:

Çorba + Domates + Et ( Et, öğlen ve akşam önerilir. Sabah et tüketmemeniz önerilir, et yerine peynir tüketin )
Kırmızı et yiyebilirsiniz. Kırmızı etin yanında domateste tüketebilirsiniz. Bu arada eti çok kaçırmayın.

5000-1000 adım arasında mutlaka yürüyüş yapın

Lahana Çorbası Diyeti 6. Gün:Et + Yeşil Sebze + Lahana diyeti  Çorbası

Bir kere çorba ile besleniniz ve et yiyebilirsiniz… Günün diğer öğünlerinde ise peynir, özellikle çökelek gibi besinleri tüketin. Tahıl ve bakliyat yine yok.

5000-10000 adım yürüyüş yine yapılacak.

Lahana Çorbası Diyeti 7. Gün:
pirinç (kepekli) + Meyve suyu + Lahana diyeti çorbası

Lahana diyeti uygulanırken, mutlaka su tüketimine özen gösterin. Özellikle hareket ve yürüyüş önerdiğimiz için su ihtiyacınız artacaktır. Ayrıca; çorbanızın içine zerdeçal ve limon ikilisini mutlaka koyun, biberiye ve kekikle de çorbanızın antioksidan gücünü arttırabilirsiniz.

Diyeti tamamladıktan sonra, kilonuzu kontrol edebilmek adına lütfen, hayatınızın her döneminde; kızartma, hamur işi yiyecekler, hele hele hamur işi tatlılardan kesinlikle uzak durun. Rafine şekeri hayatınızdan çıkarın.

Her gün en az 8000 adım yürümeye özen gösterin. Yürüyüşe vaktim yok derseniz, ev temizlik periyodunuzu arttırın. Gideceğiz yere toplu taşıma araçlarını kullanın ve bir-iki durak mesafe yürümeyi deneyin.

Asansör çok ihtiyacınız olmadıkça kullanmayın.

Sağlıcakla Kalın….

İlginizi Çekebilecek Yazılar:  

Yoğurt Kürü Göbek Eritiyor

Источник: //www.1organik.com/lahana-diyeti-nasil-yapilmali.html

Lahana Çorbası Diyeti ve 1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Uzmanlar Lahana Çorbası Diyeti konusunda ne diyor? Gerçekten faydalı mı? Ya sağlığa etkileri..

Lahana çorbası diyeti veya lahana diyeti listesi kalorisi düşürülmüş ve gün içerisinde minimum kalori almayı amaçlayan bir beslenme planıdır. Lahana çorbası diyeti Dukan Diyeti, Paleo Diyeti, İsveç diyeti gibi belirli bir temel üzerine hazırlanmamıştır ve birçok çeşidi vardır.

Gün içerisinde temel besin kaynağı olarak lahana çorbasının tüketilmesi; çorbanın yanına ek olarak diğer besinlerin tercih edilmesi önerilir. Genel özellikleri bakımından çok düşük yağ ve yüksek lif içeren diyet çeşididir.

Bu diyet sistemi kısa sürede kilo vermeyi amaçlayan bir beslenme planıdır ve bir hafta uygulanması önerilir. Ancak kalıcı kilo kaybının olmasını garantilemez.

Uzun vadede sağlığa etkileri hakkında yapılmış bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır.

Lahana Diyetinin Sağlığa Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lahana çorbası diyetinin hızlı kilo kaybı sağladığı gibi yararlarının olduğu belirtilse de sağlık açısında zararları ve yan etkileri yararlarından daha fazladır.

Çorba diyetinin etkilerine yönelik yapılmış çalışmalar bulunmamaktadır. Kilo vermeye etkisi ise çok düşük kalorili olmasında kaynaklanmaktadır.

Çok düşük kalorili beslenme tarzı, vücudunuzun metabolizma hızını yavaşlatır, halsiz ve yorgun hissedersiniz ve baş ağrısı gibi yan sağlık etkileri çıkabilir. 

Bu diyette sınırsız çorba ve yağsız süt, yoğurt, meyve, sebze gibi diğer yiyeceklere izin verilir; ancak porsiyon sınırlaması fazladır.

Tüketilen besinler de sınırlı olduğundan gün içerisinde düşük kalorili beslenilmiş olur ve bu durum kilo kaybının gerçekleşmesini sağlar. Kaybedilen ağırlığın büyük çoğunluğu sudan olur.

Bu yüzden çorba diyeti bırakıldıktan sonra kilo artışının olma olasılığı da yüksektir.

Lahana çorbası diyetinin bir diğer dezavantajı ise gıda kısıtlaması olduğu için vitamin ve minerallerden yetersiz olmasıdır. Aynı zamanda protein kaynağı besinlerin tüketimi de yetersizdir. Diyette protein miktarı düşük olduğu için kas kaybının olma ihtimali de yüksektir.

Lahana ile hazırlanan çorbanın tat olarak da tatmin edici değildir. Her gün yemek çeşidi olarak aynı besini tüketmek diyette kaçamak yapmanın olasılığını artırır ve diyeti bozma eğilimi fazla olur. Bu da bir dezavantaj olarak sayılabilir.

Lahana Çorbası Diyeti ile 1 haftada Kaç Kilo Verilebilir?

Lahana çorbası diyeti ile kısa sürede fazla kilo kaybının gerçekleşebileceği iddia edilmektedir. 7 gün uygulanan lahana diyeti listesi ile 4-5 kilogram arasında bir kilo kaybı görülebilir. Ancak uzmanlar hızlı verilen bu kiloların yağ kaybından değil su veya kas kaybından kaynaklandığına dikkat çekmektedir.

Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybının olması için önerilen ölçü haftada 0,5-1 kilogram arasında bir kilo kaybının olmasıdır. Çok düşük kalorili diyetler sonucunda hızlı ve kalıcı olmayan kilo kayıpları görülür.

Diyet uygulamasından sonra normal beslenmeye geçildiğinde kilo artışı olabilir.

Bu diyette kaybedilen kilo aynı hızla geri alınacağından kalp hastalığına, diyabete ya da yüksek tansiyona karşı herhangi bir olumlu etkisi olmaz.

Evde hazırlanmış lahana çorbası bu diyetin temel besin kaynağıdır. Diyet uygulanırken her gün bu çorbanın hazırlanması gerekir. Aşağıdaki malzemeler günlere göre farklılık gösterebilir veya malzeme çeşitleri azaltılabilir. Tarifte bulunan malzemeler genel anlamda bu diyet çorbada bulunması gereken besinlerdir.

Malzemeler:

 • 1 adet lahana başı
 • 1 adet kereviz
 • 2 adet soğan
 • 1-2 adet domates
 • 2-3 adet havuç
 • 100-150 gr mantar
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet yeşil biber
 • 4 su bardağı tavuk suyu veya 2 adet tavuk bulyon
 • ½ çay kaşığı tuz(isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı kırmızı pul biber
 • İsteğe bağlı olarak kekik veya fesleğen eklenebilir.

Hazırlanışı:

 • Bütün malzemeler küp küp doğranlamalı
 • Doğranan soğanlar az miktarda zeytinyağında sotelenmeli ve üzerine kereviz, havuç ve biber eklenmeli
 • Sebzeler biraz pişirildikten sonra sarımsak ve mantar eklenerek karıştırılmalı ve üzerine tavuk suyu eklenmeli.
 • Çorbaya tavuk suyu veya bulyon eklendikten sonra domates ve lahana ilave edilmeli ve yumuşayıncaya kadar kaynatılmalı. Ortalama 35-40 dakika pişirilmeli.
 • Daha sonra üzerine tuz, karabiber, pulbiber ve istenilen baharatlar eklenebilir.

1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Örnek olarak, 7 gün uygulayabileceğiniz lahana diyeti listesi aşağıdaki gibidir. Lahana diyeti listesi çok kısıtlı bir diyet olduğundan, hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Sağlıklı diyet listeleri için iletişim sayfasından bize ulaşabilir veya Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirerek kişiye özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

1. Gün: Evde hazırlanmış sınırsız lahana çorbası + İstenildiği kadar meyve (muz hariç)

2. Gün: Lahana çorba + Çiğ veya Pişmiş Sebze (içerisine 1 kaşık yağ ve patates eklenebilir. Mısır veya bezelya tercih edilmemelidir)

3. Gün: Lahana çorba + Meyve ve Sebze ( muz ve patates hariç)

4. Gün: Lahana çorba + Sınırsız Muz + Yağsız Süt

5. Gün: Lahana Çorba + 5-6 adet Domates + 250-350 gr Tavuk Eti veya Balık

6. Gün: Lahana Çorba + Tavuk eti veya Balık + Patates haricinde sebze (bir önceki gün balık tüketilmediyse 6.gün balık tercih edilebilir)

7. Gün: Lahana çorba + Esmer pirinç + Sebze (patates hariç) + Şekersiz Meyve Suyu

Diyetisyen Bakış Açısından Lahana Çorbası Diyetinin Değerlendirilmesi

Uygulanan bu diyet kalori açısından çok fazla düşürülmüş ve besin kısıtlaması yüksek olan bir beslenme planını içermektedir. Sağlıklı ve ideal olan vücut için gerekli kalorinin gün içerisinde alınması ve haftada 0,5-1 kg kilo kaybının olmasıdır. Lahana çorbası diyeti tek taraflı beslenmeye dayanan bir programdır.

Bu da ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Tek yönlü beslenmede karşılaşılan en büyük sorun yorgunluk ve baş ağrısıdır. Bu diyetin özellikle proteinden kısıtlı olması vücutta yağ yakımının az olmasına neden olabilir ve ağırlık kaybı su kaybından kaynaklanır.

Vücutta yağ kütlesinden daha çok su miktarının azalması kaybedilen ağırlığın hızla yerine konmasına neden olur. Özellikle kas kaybı ve vitamin eksikliğinin olmaması için tek yönlü beslenmeden uzak durulmalı ve gün içersinde yeterli kalori alınmalıdır.

Protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarının diyette bir arada bulunması sağlıklı beslenmenin ve kalıcı kilo vermenin temel şartıdır.

Mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme düzeninin temeline bu çorbanın yerleştirilmesidir. Günde 2 veya 3 defa bütün öğünlerde bu çorbanın tüketilmesi gerekir. 7 gün boyunca uygulanan diyet programında çorbanın yanında farklı besinler tercih edilebilir.

Bu diyeti uygulayan kişilerin en sık söylediği şikayetler nelerdir?

Bu diyeti uygulayan bir çok kişi baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve ağız kokusunda şikayet etmektedir.

Lahana çorbası diyeti kaç gün uygulanmalıdır?

Lahana çorbası diyeti 7 gün boyunca diyette kaçamaklar yapmadan aralıksız uygulanmalıdır. Her gün tüketilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Önemli olan diyetin bir haftadan az uygulanmamasıdır.

Diyette hangi besinler bulunmaktadır?

Yedi günlük lahana çorbası diyeti uygulanırken beş günde protein kaynağı besinler yer almaz onun yerine karbonhidrat ve yağ kaynaklı besinler tüketilir. Kalan iki günde protein kaynağı olarak beyaz et tüketimine izin verilir.

Lahana çorbası diyeti hangi sıklıkla uygulanmalıdır?

Çok düşük kalorili bir diyet olduğu için sık sık uygulamamanızı ve bir defa olmak üzere 7 gün lahana diyeti listesi uygulamanızı öneririm.

Lahana çorbası diyeti ile kaç kilo verilebilir?

Bu diyeti uygulayan bireylerin 7 gün içerisinde ortalama 4,5 kilogram ağırlık kaybettiği görülmüştür. Ancak kaybedilen bu rakam bir hafta için çok yüksektir. Sağlıklı olanın haftada en fazla 1 kilogramlık bir kilo kaybı olduğu unutulmamalıdır. Hızlı verilen kiloların aynı hızla vücuda geri alınabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Healthline – Cabbage Soup Diet 

Ayrıca, bir önceki Göbek Eriten Yoğurt Kürleri yazıma göz atabilirsiniz.

Источник: //aysetugbasengel.com/lahana-corbasi-diyeti-lahana-diyeti-listesi/

Haftada 5 Kilo Verdiren Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?- Yemek.com

Uzmanlar Lahana Çorbası Diyeti konusunda ne diyor? Gerçekten faydalı mı? Ya sağlığa etkileri..

Lahana çorbası diyeti, özellikle kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin uyguladığı bir diyet olarak son zamanların en popüler diyetlerinden biri oldu.

Bir haftada 4,5 kilo verdirdiği iddia edilen ve Sacred Kalp Hastanesi diyeti ya da Mayo Clinic diyeti olarak da bilinen lahana çorbası diyeti ilk olarak önemli operasyonlara girecek olan hastalara ameliyat öncesi hızlı kilo verdirmek için geliştirildi, ardından başarısının dilden dile dolaşmasıyla lahana çorbası zayıflamak isteyen hemen herkesin sofrasına konuk olmaya başladı.

Gelin, lahana çorbası diyeti nedir, nasıl yapılır, faydaları, zararları nedir, tek tek bakalım.

ÖNEMLİ NOT: Lahana çorbası diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Düşük kalorili ve kısıtlı bir diyet olduğundan lahana çorbası diyeti mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Zayıflamak isterken sağlığınıza zarar vermeyin, aman diyelim.

Lahana çorbası diyeti nedir?

budgetbytes

Merkezinde bol şifalı lahana çorbasının yer aldığı ve hızlı kilo verdirmesi sebebiyle oldukça popüler olan bir diyet lahana çorbası diyeti. Güçlü ve hızlı yağ yakımını sağlayan lahana çorbası diyetinde lahana çorbası dışında yağsız süt, sebze ve meyve gibi bir ya da iki çeşit besin yer alıyor.

Zaten kendisi oldukça düşük kalorili olan lahana çorbasından aldığınızdan daha fazla kaloriyi yaktırdığı bile iddia edilen bu diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 1 haftadan fazla süreyle devam ettirilmemesi. Eğer kilo vermeye devam etmek istiyorsanız 15 gün ara verip yeniden başlamalısınız.

Tabii doktorunuzun da onayıyla…

7 günlük lahana çorbası diyeti: Nasıl yapılır? Lahana çorbası diyetinde ne yenir?

pinsdaddy

Yağ yakan, kilo verdiren lahana çorbası diyetinin ne olduğunu öğrendik. Şimdi sıra lahana çorbası diyetini nasıl yapacağımıza geldi.

Çok önemli uyarımızı şu noktada yeniden hatırlatmak istiyoruz. Lahana çorbası diyeti asla 1 haftadan uzun süre yapılmamalı ve diyeti yapmaya karar verdiyseniz önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu örnek listeyi sakın doktorunuza danışmadan uygulamayın.

1.gün:

Doyana kadar, istediğiniz miktarda lahana çorbası içebilirsiniz. Yanında bol bol meyve tüketin, sadece muzdan uzak durun.

2.gün:

Sınırsız lahana çorbası ve sebze tüketebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise şu; bezelye, mısır ve fasulye yememelisiniz. Akşam saatlerinde bir adet haşlanmış patates de yiyebilirsiniz. İkinci günde meyve hiç tüketmemeli, bol bol su içmeyi de unutmamalısınız.

3.gün:

Sınırsız lahana çorbası içebilir, mısır ve patates gibi nişastalı besinler hariç doyana kadar sebze tüketebilirsiniz. Muz hariç diğer meyveleri de yiyebilir, şekersiz çay içebilirsiniz. Su içmeye yine özen gösterin.

4.gün:

Sınırsız lahana çorbası içebilir, üç adet muz tüketebilir ve yağsız süt içebilirsiniz.

5.gün:

500 grama kadar beyaz ya da kırmızı et ve taze domates yiyebilirsiniz. Lahana çorbasını sınırsız içebilirsiniz.

6.gün:

Sınırsız lahana çorbasının yanı sıra yağsız kırmızı et ve patates hariç pişmiş sebze yiyebilirsiniz.

7.gün:

Son günde yine sınırsız lahana çorba, buna ilave olarak esmer pirinç, düşük kalorili sebzeler tüketebilir, katkısız, doğal meyve sularından içebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 adet orta boy beyaz lahana
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1/2 tatlı kaşığı acı biber salçası
 • 5 su bardağı sıcak tavuk suyu (ya da sıcak içme suyu)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
 • 1/4 demet dereotu (Servisi için)
 • Nasıl yapılır?

  İlk olarak lahanayı ikiye kesin ve sert kök kısmını alın. Suda iyice yıkadıktan sonra ince ince doğrayın. Diğer yandan kuru soğanı küçük küpler halinde kesin, havucu rendenin iri kısmıyla rendeleyin. Derin bir tencereye zeytinyağı ve tereyağını koyup kızdırın. Ardından soğanları ekleyerek soteleyin.

  Un ve acı biber salçasını da ekleyip kısık ateşte kavurun. Sıcak tavuk suyunu ekleyip pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpın. Sonrasında rendelenmiş havuç ve ince ince kıyılmış beyaz lahanayı da ekleyip orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynayınca tuz ve karabiberi de ekleyin.

  30 dakika kadar pişirdiğiniz çorbayı ocaktan alın ve on dakika dinlendirdikten sonra servis edin.

  Detaylı tarifi için buraya: Lahana çorbası tarifi

  Lahananın faydaları nelerdir?

  Lahana çorbası diyetini daha iyi anlamamız için bir de kısaca lahananın faydalarından bahsetmek lazım.

 • Dolaşım sistemini harekete geçirdiği için vücuttan daha fazla ödem ve yağ atılmasını sağlar.
 • Hızlı yağ yakıcı özelliğiyle kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bir kase pişirilmiş lahana yaklaşık 33 kalori içerir, ayrıca bu mucize besin ayrıca bağırsak hareketlerini artırır, daha kolay dışarı çıkmanızı sağlar, kabızlık sorunlarına çözüm olur.
 • Yapraklarında sakladığı gizli silah niteliğindeki aminoasitler sayesinde enfeksiyon hastalıklarına karşı mücadele eder.
 • C vitamini bakımından oldukça zengin olan lahana, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği çok zengin miktardaki madde ve bileşenler yardımıyla kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır.
 • Düzenli olarak lahana tüketimi Alzheimer gibi zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına engel olur.
 • İçerdiği bol miktarda beta karoten sayesinde görme bozukluklarına ve göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • İçerdiği bu kükürt ise akne ve sivilcelerle savaşır, cildi temizler.
 • İçerdiği D vitamini ile cildin yaşlanma belirtilerini geciktirir, yaşlanmayı yavaşlatır.
 • İçindeki A vitamini sayesinde daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Lahana çorbası diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler, zararları

  simplyrecipes

  Her diyette olduğu gibi lahana çorbası diyeti yaparken de dikkat edilmesi gerekenler var. Onları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Daha önce de birkaç kez üstüne bastığımız gibi lahana çorbası diyeti 1 haftadan uzun süre yapılmamalı. Devam edilmek isteniyorsa mutlaka iki hafta ara verip öyle başlanmalı.
 • Bu diyet boyunca çok fazla lahana tüketmeniz gerekecek, bu da midede gaz ve şişkinlik yapabilir, bazı mide problemleri yaşamanıza sebep olabilir.
 • Lahana çorbası diyeti tek besine dayalı bir diyet türü olduğundan sık sık yaptığınız takdirde kilo verme hızınızın ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir.
 • Lahana çorbası diyeti kısa süre içinde hızlıca kilo vermenizi sağlayabilir, ancak çok kısıtlı bir diyet olduğundan bıraktığınızda aynı hızla kilo alabilirsiniz.
 • Bu diyetin diğer besinler açısından kısıtlı bir diyet olmasının diğer bir dezavantajı ise vitamin ve mineral eksikliğine yol açması ve protein alımının düşük olması. Bu da diyet esnasında kas kaybını önlemenin zor olacağı anlamına geliyor.
 • Bu diyet oldukça düşük kalorili bir diyet olduğundan kilo kaybının %34'ü yağ, geri kalanı su ve kas kaybı olacaktır. Böbrekleriniz idrarla normalden daha fazla tuz ve daha fazla su atabilir. Bu yüzden diyet boyunca su tüketimine azami özen göstermeniz çok ama çok önemli.
 • Günde almamız gereken kalori miktarı kadınlar için 1200 ve erkekler için 1500 kalori olduğu düşünülürse ve lahana çorbası diyetinin maksimum 1000 kalorilik bir diyet olduğu göz önüne alındığında doktora danışmadan asla uygulanmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Düşük kalorili bir diyet olarak daha çok obez hastalara önerilen bu diyet normal bireylerde baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik yaratabilir, bol lifli yapısı sebebiyle gaz birikmesi ve kramplar gibi mide sorunları yaşanmasına sebep olabilir.
 • Düşük karbonhidrat ve düşük kalori içermesi sebebiyle bu diyet kan şekeri dengesinde büyük değişimler yaşanmasına sebep olabilir. Bu yüzden diyabet hastalarının ayrıca dikkatli olmasında ve doktor önerisi olmadan bu diyeti yapmamasında büyük fayda var.
 • Herkese sağlıklı günler dileriz!

  Источник: //yemek.com/lahana-corbasi-diyeti/

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Diyet Kolada Göbek Yağlanması ve Yaşlanmayı Hızlandırıcı Etkiler
  Diyet Kolada Göbek Yağlanması ve Yaşlanmayı Hızlandırıcı Etkiler
  Yaz Meyveleri Diyeti . Yaza fit ve sağlıklı girin
  Yaz Meyveleri Diyeti . Yaza fit ve sağlıklı girin