Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

Uzun Süren İshalin Nedeni Kanser Olabilir

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

Pek çok kişinin bir hastalıktan kaynaklanıyor olabileceğinin farkına bile varmadığı ishal, birkaç gün içerisinde sıvı ve diyet ile düzelmiyorsa mutlaka hekime danışmak gerekiyor. Uzun Süren İshalin Nedeni Kanser Olabilir

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, özellikle dört haftadan uzun süren ve günde üç ya da daha fazla yumuşak ve şekilsiz dışkılamanın olduğu durumların ‘kronik ishal’ olarak adlandırıldığını belirterek “Kronik ya da uzamış ishal selim (iyi huylu) durumların yanı sıra kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

Bu nedenle mutlaka Gastroenteroloji hekimine danışmak gerekir. İshalin başlangıç zamanı, son dönemde kullanılan ilaçlar, geçirilen operasyonlar, seyahat öyküsü, ailede kanser öyküsü bildirilmelidir.

Özellikle de gece uykudan uyandıran ishal, istemsiz kilo kaybı, kansızlık, kanlı ya da sümüksü ishal ile ailede bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” diyor. Doç. Dr.

Suna Yapalı, uzamış ishale yol açan 10 nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Huzursuz Bağırsak Sendromu 

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

 Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor. 

Enfeksiyonlar

Tropikal bölgeler ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden kişilerde o bölgeye özgü paraziter, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon ishal sebebi olabiliyor. Seyahat öyküsü mutlaka hekime bildirilmeli, hekime başvurmadan ishal kesici ilaçlar alınmamalı.

 İltihabi bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı iltihabi bağırsak hastalıkları çatısında yer alan iki önemli hastalık. Ülseratif kolitte kanlı ishal, Crohn hastalığında ise karın ağrısı ve ishal ön planda oluyor.

Halsizlik, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik gibi bağırsak şikayetlerinin yanı sıra bel ağrısı, eklem ağrısı, göz ve cilt bulguları da görülebiliyor. Tanı endoskopik tetkiklerle konuluyor.

İltihabi bağırsak hastalıkları kronik hastalıklar olduğu için, ömür boyu takip ve tedavi gerektirdiklerinden ve sindirim sistemi kanseri için risk oluşturduklarından erken tanı konulması oldukça önemli.

Endokrin hastalıklar

Uzamış ishal bağırsağı ilgilendiren durumlar dışında sistemik bir hastalığın da habercisi olabiliyor.Tiroit bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidizm, bazı tiroit kanserleri ya da bağırsağın sinirlerinin de hasarlanmasına sebep olan diyabet hastalığı ishale yol açabiliyor. 

İlaçlar

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı”Reçeteli veya reçetesiz kullanılan ilaçların yan etkisi, bitkisel ürünler ve zayıflama ilacı olarak pazarlanan ürünlerin muhteviyatına bağlı olarak ishal ortaya çıkabilir.

Hekime başvurulduğunda kullanılan ilaç ve destek tedavilerin tam bir listesini, ilaçların başlangıcı ile şikayetin başlangıcı arasındaki zamanlamayı bildirmek gerekir.

İlaca bağlı ishaller, ilacın kesilmesini takiben düzelir” diyor.  

Kronik Pankreatit 

Pankreas sindirim enzimlerini ve insülin salgısını sağlayan, vücudun önemli bir iç ve dış salgı bezi. Pankreas enzimlerinin yetersizliği sindirimin ve ince bağırsaktan emilimin azalmasına bağlı ishalleri ortaya çıkarabiliyor.

Sık ve yüksek miktarda alkol tüketimine ve diğer birçok sebebe bağlı olarak pankreasta kalıcı fonksiyon bozukluğu ve yapısal hasarın oluştuğu kronik pankreatitte karın ağrısı, kilo kaybı ve yağlı ishaller görülebiliyor.

Bazı pankreas tümörlerinde de ishal yakınması olabiliyor.

Ameliyattan sonra 

Mide, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsak ameliyatlarından sonra ishaller görülebiliyor. Yakın zamanda ameliyat öykünüz varsa, bu durumun ameliyat ile ilişkisi olup olmadığını hekime danışmalısınız.

Laktoz intoleransı

Süt ve süt ürünlerinden alınan laktoz şekerinin emilimini sağlayan laktaz enziminin yetersiz olması ya da işlev görmemesi nedeniyle ortaya çıkan laktoz intoleransında ishal, gaz, şişkinlik ve karın ağrısı ortaya çıkıyor. Tehli bir durum olmamasına rağmen, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Tanı genellikle yakınmaların süt ve sütlü ürünler ile ilişkisinin belirlenmesi ve diyetten uzaklaştırılınca semptomların düzelmesi ile konuluyor.

Çölyak hastalığı  

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanısıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.

Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor oysa bu çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı. 

Kolon kanseri

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı “Uzamış ya da tekrarlayan ishaller kolon kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi, kanlı ve sümüksü dışkı, seyrek dışkılama ve ardından ortaya çıkan ishal bağırsakta büyümüş ve hafif tıkanıklığa sebep olmuş bir tümöre bağlı olabilir” diyor. 

Источник: https://www.ustmanset.com/uzun-suren-ishalin-nedeni-kanser-olabilir/

Sürekli İshal Neden Olur?

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni
82 / 100SEO Score

Dışkılama sayısının üçten fazla olmasına veya dışkının sıvılaşmasına ishal (diyare) adı verilir. Sürekli ishal (kronik diyare) diyebilmek için bu şikayetlerin en az 4 hafta devam etmesi gerekir. Birçok nedene bağlı gelişebilen uzun süreli ishal, mutlaka doktor tarafından ayrıntılı değerlendirilmelidir.

Sürekli ishal normal değildir!

Geçmeyen ishal hiçbir zaman normal kabul edilemez.  İshalin tipi, süresi, sıklığı değişkenlik gösterebilir. Bu durumun en sık nedenlerini sıralayalım.

1) Şeker, yapay tatlandırıcılar ve süt ürünleri

Şeker ve yapay tatlandırıcılar kimilerinde geçmeyen ishal yapar.

 • Mısır şurubu ve meyve şekeri (fruktoz): Meyve şekeri olarak bilinen ve mısır şurubunda bulunan fruktoz, sürekli ishal nedenleri arasındadır. Fark etmeden tükettiğimiz şekerli gıdaların birçoğunda bulunmaktadır. Son yıllarda ishal dışında da zararlarının olduğu çalışmalar ile desteklenmiş ve tartışmalara neden olmuştur.
 • Sorbitol: Kalorisi olmayan bir tatlandırıcıdır. Şekersiz ürünlerde, sakızlarda tatlandırıcı olarak kullanılır.
 • Mannitol: Sorbitole benzer ve müshil etkisi yaratır.
 • Laktoz: Nam-ı diğer süt şekeri. Bazı kişilerde laktozun sindirilemesinde problem vardır. Böyle kişiler süt ve süt ürünü tükettiklerinde ishal olurlar. Geçmeyen ve uzun süre devam eden ishal yapabilir.

2) İlaçlar

Hem reçeteli hem de bitkisel ilaçlardan bazıları uzun süren ishal yapabilirler. Bunlardan bazıları:

 • Antibiyotikler: Birçok antibiyotik ishale neden olabilir. Şikayetleri antibiyotik aldıktan sonra başlayan kişilerin bu durumu mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir.
 • Bazı depresyon ilaçlar (SSRI)
 • Magnezyum hidroksit
 • Mide koruyucular (omeprazol, lansoprazol gibi)
 • Kanser tedavisinde verilen kemoterapi ilaçları

Listede yer almayan birçok ilaç sürekli ishal nedeni olabilir. Bundan dolayı şikayeti olan kişiler kullandıkları tüm ilaçları doktora bildirmeliler.

3) İltihabi bağırsak hastalıkları

Nedeni bilinmeyen, bağırsaklarda sürekli iltihabi bir sürecin olduğu hastalıklardır. Başlıcaları ülseratif kolit ve crohn hastalığıdır. Bu hastalıklarda görülebilecek belirtiler:

 • Geçmeyen ishal (geçse bile aralıklı tekrarlar)
 • Karın ağrısı
 • Dışkıda kanama
 • Bulantı, kusma
 • Hafif ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk gibi genel şikayetler görülebilir.

4) Bakterilerin aşırı çoğalması

Bağırsaktaki bakterilerin aşırı çoğalması sonucu kişide sürekli ishal görülebilir. Bağırsak ve mide ameliyatları, siroz, savunma sistemi bozuklukları, böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar bu durumu kolaylaştırır. En sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Uzun süren ishal
 • Karın ağrısı
 • Aşırı gaz ve şişkinlik
 • Çeşitli mide şikayetleri
 • Kilo kaybı görülebilir.

İlerleyen zamanlarda ciddi vitamin eksiklikleri ve bunlara bağlı belirtiler açığa çıkabilir. Örneğin B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık, A vitamini eksikliğine bağlı görme sorunları görülebilir.

5) Çölyak Hastalığı

Genetik yatkınlığı olan kişilerde glutene karşı hassasiyet sonucu gelişir. Bir çeşit gluten alerjisi olarak adlandırılabilir.

Gluten; buğday, pirinç ve arpada bulunan bir protein türüdür.

Çölyak hastalığı olan kişiler buğday, arpa, pirinç gibi gluten içeren besinleri tükettiklerinde şikayetleri başlar. En sık şu belirtiler görülür:

 • Geçmeyen ishal
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Kilo kaybı

Gluten içeren besinlerin tüketiminin engellenmesi ile belirtiler düzelir.

Diğer hastalıklar

 • Bağırsak paraziti: Giardia intestinalis adı verilen parazit ülkemizde de sık görülür. Çocuklarda en sık görülen geçmeyen ishal nedenlerinden birisidir. Bu parazit kirli sulardan bulaşır. Yapılacak dışkı tahlili ile teşhis edilebilir.
 • Uzamış bağırsak enfeksiyonu: Bazı bakteriler ve virüslere bağlı uzun süren ishaller görülebilir.
 • Gıda alerjisi: Genellikle alerjik bünyelerde görülür.
 • Mikroskobik kolit: Ciddi uzun süren kansız ishaller yapabilir.
 • İrritabl barsak hastalığı (IBS): Hem sürekli ishal hem de kabızlığa neden olabilen fonksiyonel bir hastalıktır. Oldukça sık (%10-20) görülür. Bağırsak alışkanlığının değişmesi önemli bir özelliktir. Yemekten hemen sonra dışkılama isteği sık görülür. Genelde karın ağrısı görülür, ağrı dışkılama ile rahatlar.
 • Bazı tümörler: karsinoid tümörler, gastrinoma, VIPoma, tiroid medüller kanseri gibi…
 • Pankreas hastalıkları: kronik pankreatit ve pankreas kanseri gibi…
 • Mide ve bağırsak ameliyatları: Bazı karın ameliyatlarından sonra sürekli ishal görülebilir.
 • Safra kesesi ameliyatı sonrası
 • Radyasyon tedavisi (radyoterapi) sonrası
 • AIDS
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidi)
 • Whipple hastalığı, ülkemizde çok görülmeyen bakteriyel bir hastalık.

Sürekli ishal hangi istenmeyen durumlara neden olur?

Hangi hastalığa bağlı gelişirse gelişsin, geçmeyen ishal kişide ciddi sıvı kaybına yol açar. Sıvı ile birlikte bazen sodyum, potasyum gibi hayati elektrolitlerinde kaybedilir. Bu maddelerin aşırı kaybı ölümcül olabilir.

Aşırı sıvı kaybının belirtileri:

 • İdrar renginde koyulaşma
 • Baş dönmesi, göz kararması
 • Aşırı susama
 • Ciltte ve ağızda aşırı kuruluk
 • Aşırı yorgunluk, bitkinlik
 • Ateş

Teşhis için neler yapılır?

Öncelikle doktorunuz sizin hikayenizi ayrıntılı bir şekilde dinleyecek ve sizleri muayene edecektir. Bundan sonra yapacağı tetkiklere kara verir. Sürekli ishal nedeniyle başvurduğunuzda doktorun önerisi ile şu tetkikler yapılabilir:

 • Gaita testi: Dışkıda iltihap hücreleri, kan, parazit yumurtası aranabilir. İlk yapıla testlerden birisidir.
 • Kan testleri: Genel kan testleri ile birlikte hastalığa özgü antikor testleri de yapılabilir.
 • Kolonoskopi ve endoskopi : Mideye veya bağırsaklara hortum salınması olarak bilinir. Doktorun bağırsak yapılarını görmek istemesi, durumu açıklayamaması ve parça almayı gerektiren durumlarda yapılabilir. (bkz: kolonoskopi nedir ve neden yapılır?)
 • Özel testler: Hidrojen nefes testi, ksiloz testi gibi…
 • Tomografi veya MR gibi görüntüleme testleri yapılabilir.

Doktorunuz bunlardan birini veya birkaçını isteyebileceği gibi bunlar dışında farklı tetkikler de isteyebilir. İstenecek tetkik hikayeniz, muayene bulgularınıza göre şekillenir.

Tedavi ve Beslenme

Sürekli ishal şikayeti olanlarda öncelikle bu durumun nedeni tespit edilir. Tedavi ise nedene göre yapılır. Ancak geçmeyen ishali olan herkesin dikkat etmesi gereken ortak noktalar vardır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yeterli sıvı tüketilmeli: İshal ile kaybedilen sıvının yerine konması gerekir. Yeterli su içilmezse kişinin durumu ağırlaşır. Su tüketmek, çorba içmek ve sıvı gıdalar almak ishali durdurmasa da sizi daha sağlıklı tutabilir.
 • İshal yapan gıdanın tespiti: Sürekli ishal şikayeti olanlar yedikler gıdaların kendilerini nasıl etkilediğine dikkat etmelidir. Örneğin süt ve süt ürünleri tükettikten sonra şikayetler artıyorsa kişide laktoz intoleransı olabilir. Bu durumda süt ürünlerini kısıtlamak gerekebilir. Yine sizde ishale neden olduğunu düşündüğünüz özel bir gıda varsa bunu doktorunuz ile paylaşmalısınız.
 • Probiyotikler tüketilebilir. Eğer süt alerjiniz yoksa ev yapımı yoğurt tüketmek iyi gelebilir.

 Sürekli ishali olanlar ne yemeli (Önerilen yiyecekler):

 • Muz,
 • Beyaz pirinç,
 • Elma püresi
 • Ekmek
 • Haşlanmış patates,
 • Çorbalar
 • Yulaf ezmesi gibi yiyecekler şikayetlerinize iyi gelebilir.

Sürekli ishali olanlar ne yememeli (Azaltılması gereken besinler):

 • Yüksek kafeinli (çay gibi) ve alkol içeren içecekler
 • Kızartılmış ve yağlı yiyecekler
 • Hazır şekerler, yapay tatlandırıcı içeren maddeler
 • Fasulye, çilek, brokoli, lahana
 • Dondurma, süt
 • Yüksek lifli besinler, meyve, sebzeler azaltılabilir.

Besin tavsiyeleri hastalığa göre farlılık gösterebilir. Sürekli ishal şikayeti olan birisinde bu durum çölyak hastalığından kaynaklıysa, mısır ve ekmek şikayetleri şiddetlendirir. Bundan dolayı doktorunuzun önerdiği besinlere öncelik vermeniz gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/surekli-ishal/

Uzun süren ishal kanser belirtisi olabilir

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

Pek çok kişinin bir hastalıktan kaynaklanıyor olabileceğinin farkına bile varmadığı ishal, birkaç gün içerisinde sıvı ve diyet ile düzelmiyorsa mutlaka hekime danışmak gerekiyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr.

Suna Yapalı, özellikle dört haftadan uzun süren ve günde üç ya da daha fazla yumuşak ve şekilsiz dışkılamanın olduğu durumların ‘kronik ishal’ olarak adlandırıldığını belirterek “Kronik ya da uzamış ishal selim (iyi huylu) durumların yanı sıra kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

Bu nedenle mutlaka Gastroenteroloji hekimine danışmak gerekir. İshalin başlangıç zamanı, son dönemde kullanılan ilaçlar, geçirilen operasyonlar, seyahat öyküsü, ailede kanser öyküsü bildirilmelidir.

Özellikle de gece uykudan uyandıran ishal, istemsiz kilo kaybı, kansızlık, kanlı ya da sümüksü ishal ile ailede bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” diyor. Doç. Dr. Suna Yapalı, uzamış ishale yol açan 10 nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Huzursuz bağırsak sendromu

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor.

İltihabi bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı iltihabi bağırsak hastalıkları çatısında yer alan iki önemli hastalık. Ülseratif kolitte kanlı ishal, Crohn hastalığında ise karın ağrısı ve ishal ön planda oluyor.

Halsizlik, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik gibi bağırsak şikayetlerinin yanı sıra bel ağrısı, eklem ağrısı, göz ve cilt bulguları da görülebiliyor. Tanı endoskopik tetkiklerle konuluyor.

İltihabi bağırsak hastalıkları kronik hastalıklar olduğu için, ömür boyu takip ve tedavi gerektirdiklerinden ve sindirim sistemi kanseri için risk oluşturduklarından erken tanı konulması oldukça önemli.

Kronik Pankreatit

Pankreas sindirim enzimlerini ve insülin salgısını sağlayan, vücudun önemli bir iç ve dış salgı bezi. Pankreas enzimlerinin yetersizliği sindirimin ve ince bağırsaktan emilimin azalmasına bağlı ishalleri ortaya çıkarabiliyor.

Sık ve yüksek miktarda alkol tüketimine ve diğer birçok sebebe bağlı olarak pankreasta kalıcı fonksiyon bozukluğu ve yapısal hasarın oluştuğu kronik pankreatitte karın ağrısı, kilo kaybı ve yağlı ishaller görülebiliyor.

Bazı pankreas tümörlerinde de ishal yakınması olabiliyor.

Ameliyattan sonra

Mide, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsak ameliyatlarından sonra ishaller görülebiliyor. Yakın zamanda ameliyat öykünüz varsa, bu durumun ameliyat ile ilişkisi olup olmadığını hekime danışmalısınız.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanısıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.

Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor oysa bu çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı.

Uzun süren ishal hangi hastalıkların belirtisidir! İshalin 10 nedeni

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

Doç. Dr. Suna Yapalı, uzamış ishale yol açan 10 nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Enfeksiyonlar

Tropikal bölgeler ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden kişilerde o bölgeye özgü paraziter, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon ishal sebebi olabiliyor. Seyahat öyküsü mutlaka hekime bildirilmeli, hekime başvurmadan ishal kesici ilaçlar alınmamalı.

İltihabi bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı iltihabi bağırsak hastalıkları çatısında yer alan iki önemli hastalık. Ülseratif kolitte kanlı ishal, Crohn hastalığında ise karın ağrısı ve ishal ön planda oluyor. Halsizlik, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik gibi bağırsak şikayetlerinin yanı sıra bel ağrısı, eklem ağrısı, göz ve cilt bulguları da görülebiliyor.

Tanı endoskopik tetkiklerle konuluyor. İltihabi bağırsak hastalıkları kronik hastalıklar olduğu için, ömür boyu takip ve tedavi gerektirdiklerinden ve sindirim sistemi kanseri için risk oluşturduklarından erken tanı konulması oldukça önemli.

Endokrin hastalıklar

Uzamış ishal bağırsağı ilgilendiren durumlar dışında sistemik bir hastalığın da habercisi olabiliyor.Tiroit bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidizm, bazı tiroit kanserleri ya da bağırsağın sinirlerinin de hasarlanmasına sebep olan diyabet hastalığı ishale yol açabiliyor.

İlaçlar

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı”Reçeteli veya reçetesiz kullanılan ilaçların yan etkisi, bitkisel ürünler ve zayıflama ilacı olarak pazarlanan ürünlerin muhteviyatına bağlı olarak ishal ortaya çıkabilir.

Hekime başvurulduğunda kullanılan ilaç ve destek tedavilerin tam bir listesini, ilaçların başlangıcı ile şikayetin başlangıcı arasındaki zamanlamayı bildirmek gerekir.

İlaca bağlı ishaller, ilacın kesilmesini takiben düzelir” diyor.

Karın ağrısının nedenleri nelerdir? Nasıl geçer, ne iyi gelir?

Kronik Pankreatit

Pankreas sindirim enzimlerini ve insülin salgısını sağlayan, vücudun önemli bir iç ve dış salgı bezi. Pankreas enzimlerinin yetersizliği sindirimin ve ince bağırsaktan emilimin azalmasına bağlı ishalleri ortaya çıkarabiliyor.

Sık ve yüksek miktarda alkol tüketimine ve diğer birçok sebebe bağlı olarak pankreasta kalıcı fonksiyon bozukluğu ve yapısal hasarın oluştuğu kronik pankreatitte karın ağrısı, kilo kaybı ve yağlı ishaller görülebiliyor.

Bazı pankreas tümörlerinde de ishal yakınması olabiliyor.

Ameliyattan sonra

Mide, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsak ameliyatlarından sonra ishaller görülebiliyor. Yakın zamanda ameliyat öykünüz varsa, bu durumun ameliyat ile ilişkisi olup olmadığını hekime danışmalısınız.

Laktoz intoleransı

Süt ve süt ürünlerinden alınan laktoz şekerinin emilimini sağlayan laktaz enziminin yetersiz olması ya da işlev görmemesi nedeniyle ortaya çıkan laktoz intoleransında ishal, gaz, şişkinlik ve karın ağrısı ortaya çıkıyor. Tehli bir durum olmamasına rağmen, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Tanı genellikle yakınmaların süt ve sütlü ürünler ile  ilişkisinin belirlenmesi ve diyetten uzaklaştırılınca semptomların düzelmesi ile konuluyor.

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanısıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.

Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor oysa bu çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı.

Kolon kanseri

Uzamış ya da tekrarlayan ishaller kolon  kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi, kanlı ve sümüksü dışkı, seyrek dışkılama ve ardından ortaya çıkan ishal bağırsakta büyümüş ve hafif tıkanıklığa sebep olmuş bir tümöre bağlı olabilir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/uzun-suren-ishal-hangi-hastaliklarin-belirtisidir-ishalin-10-nedeni/

Uzun süren ishal kolon kanserine işaret edebilir

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

İshal, hepimizin zaman zaman karşılaştığı ancak pek de önemsemediğimiz bir sağlık sorunu. Oysa ishalin altında yeten büyük önem taşıyor. Özellikle uzun süren ishal durumlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. İshal, birkaç gün içerisinde sıvı ve diyet ile düzelmiyorsa mutlaka hekime danışmak gerekiyor.

Özellikle dört haftadan uzun süren ve günde üç ya da daha fazla yumuşak ve şekilsiz dışkılamanın olduğu durumlar ‘kronik ishal’ olarak adlandırılıyor. Kronik ya da uzamış ishal selim (iyi huylu) durumların yanı sıra kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor. Bu nedenle mutlaka gastroenteroloji hekimine danışmak gerekiyor.

İshalin başlangıç zamanı, son dönemde kullanılan ilaçlar, geçirilen operasyonlar, seyahat öyküsü, ailede kanser öyküsü mutlaka hekime bildirilmeli.

Özellikle de gece uykudan uyandıran ishal, istemsiz kilo kaybı, kansızlık, kanlı ya da sümüksü ishal ile ailede bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, uzamış ishale yol açan 10 nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Huzursuz bağırsak sendromu

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor.

 

Tropikal bölgeler ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden kişilerde o bölgeye özgü paraziter, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon ishal sebebi olabiliyor. Seyahat öyküsü mutlaka hekime bildirilmeli, hekime başvurmadan ishal kesici ilaçlar alınmamalı.

İltihabi bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı iltihabi bağırsak hastalıkları çatısında yer alan iki önemli hastalık. Ülseratif kolitte kanlı ishal, Crohn hastalığında ise karın ağrısı ve ishal ön planda oluyor.

Halsizlik, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik gibi bağırsak şikayetlerinin yanı sıra bel ağrısı, eklem ağrısı, göz ve cilt bulguları da görülebiliyor. Tanı endoskopik tetkiklerle konuluyor.

İltihabi bağırsak hastalıkları kronik hastalıklar olduğu için, ömür boyu takip ve tedavi gerektirdiklerinden ve sindirim sistemi kanseri için risk oluşturduklarından erken tanı konulması oldukça önemli.

Endokrin hastalıklar

Uzamış ishal, bağırsağı ilgilendiren durumlar dışında sistemik bir hastalığın da habercisi olabiliyor.Tiroit bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidizm, bazı tiroit kanserleri ya da bağırsağın sinirlerinin de hasarlanmasına sebep olan diyabet hastalığı ishale yol açabiliyor.

İlaçlar

Reçeteli veya reçetesiz kullanılan ilaçların yan etkisi, bitkisel ürünler ve zayıflama ilacı olarak pazarlanan ürünlerin muhteviyatına bağlı olarak ishal ortaya çıkabilir.

Hekime başvurulduğunda kullanılan ilaç ve destek tedavilerin tam bir listesini, ilaçların başlangıcı ile şikayetin başlangıcı arasındaki zamanlamayı bildirmek gerekir.

İlaca bağlı ishaller, ilacın kesilmesini takiben düzelir.

Kronik pankreatit

Pankreas sindirim enzimlerini ve insülin salgısını sağlayan, vücudun önemli bir iç ve dış salgı bezi. Pankreas enzimlerinin yetersizliği sindirimin ve ince bağırsaktan emilimin azalmasına bağlı ishalleri ortaya çıkarabiliyor.

Sık ve yüksek miktarda alkol tüketimine ve diğer birçok sebebe bağlı olarak pankreasta kalıcı fonksiyon bozukluğu ve yapısal hasarın oluştuğu kronik pankreatitte karın ağrısı, kilo kaybı ve yağlı ishaller görülebiliyor.

Bazı pankreas tümörlerinde de ishal yakınması olabiliyor.

Ameliyat sonrası ishal

Mide, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsak ameliyatlarından sonra ishaller görülebiliyor. Yakın zamanda ameliyat öykünüz varsa, bu durumun ameliyat ile ilişkisi olup olmadığını hekime danışmalısınız.

Laktoz intoleransı

Süt ve süt ürünlerinden alınan laktoz şekerinin emilimini sağlayan laktaz enziminin yetersiz olması ya da işlev görmemesi nedeniyle ortaya çıkan laktoz intoleransında ishal, gaz, şişkinlik ve karın ağrısı ortaya çıkıyor. Tehli bir durum olmamasına rağmen, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Tanı genellikle yakınmaların süt ve sütlü ürünler ile ilişkisinin belirlenmesi ve diyetten uzaklaştırılınca semptomların düzelmesi ile konuluyor.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanı sıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor.

Oysa bu durum çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı.

Kolon kanseri

Uzamış ya da tekrarlayan ishaller kolon kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi, kanlı ve sümüksü dışkı, seyrek dışkılama ve ardından ortaya çıkan ishal bağırsakta büyümüş ve hafif tıkanıklığa sebep olmuş bir tümöre bağlı olabilir.

Video: Hassas bağırsak sendromu tedavi edilebilir mi?

İlginizi çekebilir

Kolonoskopi ve gastroskopi hakkında merak ettikleriniz

50 yaş sonrası bağırsak kanseri riski artıyor

Kolon kanserinden korunmanın yolları

Kolon kanserine götüren nedenler

Kanserde hedefe yönelik tedavi umut veriyor

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/uzun-suren-ishal-kolon-kanserine-isaret-edebilir

UZUN SÜREN İSHALİN 10 NEDENİ

Uzun Süren İshalin 10 Nedeni

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr.

Suna Yapalı, özellikle dört haftadan uzun süren ve günde üç ya da daha fazla yumuşak ve şekilsiz dışkılamanın olduğu durumların ‘kronik ishal’ olarak adlandırıldığını belirterek “Kronik ya da uzamış ishal selim (iyi huylu) durumların yanı sıra kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor. Bu nedenle mutlaka Gastroenteroloji hekimine danışmak gerekir. İshalin başlangıç zamanı, son dönemde kullanılan ilaçlar, geçirilen operasyonlar, seyahat öyküsü, ailede kanser öyküsü bildirilmelidir. Özellikle de gece uykudan uyandıran ishal, istemsiz kilo kaybı, kansızlık, kanlı ya da sümüksü ishal ile ailede bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” diyor. Doç. Dr. Suna Yapalı, uzamış ishale yol açan 10 nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanısıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.

Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor oysa bu çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть