Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

içerik

Vajinismus Tedavisi Ankara, 2019 Fiyatları, Psk. Aysun Devran

Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Vajinismus hakkında hali hazırda çok az şey bilinmesinin yanında, konu hakkında fazlasıyla yanlış ve yetersiz bilgi de yaygınlaşmıştır.

Bu durum sizi sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaktan alıkoyar ve yanlış inanışlarla olumsuz etkilere yol açarak problemli bir cinsel deneyime sebep olur.

Kişi her cinsel denemesinde bu kez farklı olacak bekletişiyle aynı durumu tekrar yaşayarak hayal kırıklığına uğrar.

Kadın ilk kez cinsel ilişkiye girdiğinde canıçok yanar ve ağrısı

Aksine cinsel ilişki keyif ve mutluluk veren bir eylemdir ve kadın genellik ilişkiye girdiğini bile tam olarak hissedemeyebilir. Tedavi olan vajinismus danışmanlarımız pek çoğu bu muymuş şeklinde geri dönüş yapmaktadır.

Yakınlarınızdan ve arkadaş çevrenizden duyduğunuz ilk gecenin fazlasıyla acılı ve ağrılı olduğu, ilişkiye girerken çok zorlanıldığı hatta yırtılma sesi duyulduğu gibi yorumlar, yanlış ve hatalı ilişkiye giren çiftlerin deneyimlerini abartılı bir anlatımıdır.

İlk gece korkuları için size pek çok tedavi yöntemi önerilebilir; sakinleştirici, kas gevşetici ilaçlar, alkol, uyuşturucu kremler ya da kızlık zarının çıkartılması gibi.

Ancak bu yöntemleri uygulamak size hem zaman kaybettirecek hem de duygusal olarak sizi kötü etkileyecektir. Çünkü tüm bu yöntemlere rağmen ilişkiye giremeyen kadın çok sevmesine rağmen eşinden ayrılmayı düşünecektir.

Vajinismus problemini yok saymak, çözümü zamana bırakmak sizi evlilik yaşantınızda sizi bir seyirci yapar, oysa siz ilişkinizin yönetici olmalısınız.

Bize başvuran kadınların ifade ettiklerine bir örnek şu şekildedir: 3 yıldır evliyim ve ilk günden beri ilişkiye girmeyi erteliyordum.

Kendimi bir türlü rahat bırakamıyordum, şiddetli kasılmalarım oluyordu ve nedenini anlamadığım bir şekilde eşimi istemeden itiyordum. Bunun boşanmaya kadar giden çok fazla olumsuz etkisi oldu.

Konuyla ilgili yaptığım gözlemler ve testler bana vajinismus hastası oluğumu söyledi ve ertelemeyi bırakıp tedavi olmaya karar verdim.

Uygun tedavi yöntemleri uygulanan hastanın fikirleri şu yönde değişim göstermektedir: ilk gece korkusu erkeklere karşı kendimi koruma içgüdüsü geliştirmeme sebep olmuştu. Zaten canım çok tatlıdır ve pimpirikli biriyimdir.

Evlenen arkadaşlarımdan kulaktan dolma bilgiler edindim ve o bilgiler beni bu güne getirdi. Bana kanamanın çok şiddetli olduğunu, ilişkinin çok acı verici ve iğrenç bir şey olduğunu hatta bazen kasılmadan dolayı çiftlerin yatakta kilitli bile kalabildiklerini anlattılar.

Aynı zamanda gebe kalma korkusu da beni çok geriyordu.

Şimdi tedavinin ilk seansından önce yazdığım mektubu hatırlayınca kendime gülüyorum. Çok yanlış bilgilerle; acı, yanma, kilitlenme gibi ne kadar yersiz korkularım varmış.

Herkes gibi benimde canım çok tatlıdır ve bu nedenle bu korkular beni öylesine etkiledi ki, vajinismus hastası yaptı. Bunu yendikten sonra, yaşadığım korkuların hiçbiri gerçek olmadı.

Eşime “hadi daha olmadı mı” dediğimde eşim çoktan olduğunu söyledi ve ben de “bu muymuş” dedim. Şimdi çok mutluyum.

Vajinam çok dar (ya da) eşimin penisi büyü

“Bu nedenle de ilişkiye girmek imkansız.” Anatomisi ve görüntüsü itibariyle size büyük gelebilir ve bunu vajinismusunuz için bir sebep olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak penisin iriliği hiçbir zaman vajinismus için bir sebep değildir.

Vajinanın elastikiyeti oldukça fazladır, öyle ki yetişkin bir kadın 3000 gram ağırlığında bir bebek doğurabilmektedir. Üstelik vajinanın esneme kabiliyeti sebebiyle vajina daraltma ameliyatları dahi yapılmaktadır.

Bu nedenle, sertleşmiş bir penisin vajinaya girememesi doğaya aykırıdır ve buna engel olan sizin kasılmanız ve kendinizi kapatmanızdır.

“Çocukken baskıcı bir ailem yoktu, bana cinsellikle ilgili abuk sabuk öğütler verilmedi. Yaşı çok küçük olan kızların bile cinsel ilişki yaşayabildiği bir dönemde ben bunu yapamayacak beceriksiz ya da cahil biri değildim. Bu sebeple bende fiziksel bir sorun olduğuna emindim; kesinlikle benim vajinam çok küçüktü ya da eşimin penisi çok büyük olmalıydı. Diğer olasılığa hiç inanmak istemedim.

İlişkiye girmeyi sürekli denemeyi bırakmazsak vajinismustan kurtulabiliriz.

Tam aksine ilişki hakkında doğru bilenen yanlışları düzeltmeden ilişkiye girmeyi denemeye devam etmek ve kendinizi zorlamak durumu daha iyi bir hale getirmediği gibi sizi sürekli hayal kırıklığına maruz bırakıp, daha ciddi bir fiziksel probleminiz olduğunu düşünmenize sebep olur. Eşi ilişkiye girmekte zorlanan erkeklerin de onu ilişkiye zorlamalarının, kendi başına bu durumu düzletmeye çalışmalarının faydasından fazla zararı olacak ve eşlerinde yeni korkuların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Cinsel arzuyu artırıcı ya da afrodizyak ilaçlar almak çözüm olacaktı

“Rahatlamak için kas gevşeticilere, alkole başvurmak; hocaya gitmek; ses filmleri izlemek ya da dinlemek size vajinismusu yenmek konusunda yardımcı olur”. Bahsi geçen hiçbir yöntem tek başına sorunun çözülmesini sağlamayacaktır.

“5 yıldır vajinismustan kurtulmak için akla gelebilecek bütün yöntemleri denemedim ve artık umutsuzluğa kapılıp kendimi böyle kabullenmeye çalışmaya başladım. Aslında denediğim bütün yöntemlerin yanlış olduğunu farkettiğimde doğru bildiğim yanlışlara yenilerini eklediğimi farkettim.”

Vajinismus kendiliğinden geç

Vajinismusun kendi kendine düzelmeyeceği, tedavi edilmesi gerektiği pek çok tedavi merkezi tarafından belirtilse de, kişi bunun kendi kendine geçeceğini düşünmeye yatkındır.

Aslında bu çok da imkansız değildir; ancak bütün çabalarınıza rağmen vajinismusu yenemiyorsanız, ısrarcı olmak sizden ve evliliğinizden götürmeye devam edecektir.

Bununla yaşamak yerine vajinismusla yüzleşmeyi ve mücadele etmeyi seçin; hiçbir şey yapmadan beklemek ilişkinizi tamamen bitirebilir ve sizi boşanmaya kadar götürebilir:

“Uzun süre inkar ettikten sonra vajinismusla yüzleştim. Bu sebeple eşimden ayrılmıştım ama sonra yeniden aşık oldum ve bu aşk beni çözüm aramaya yöneltti. Başlarda her şey çok güzel giderken, sebebini anlayamadığım bir şekilde sarpa sarıyor ve aynı duvarla karşılaşıyordum.

Eğitimli, özgür, ailesinden baskı görmemiş ya da tecavüze uğramamıştım. Newyork’a geldiğimde sevgilimle cinsel ilişkiye girebildim ve evet vajinismus problemini yendim. Önemli olanın çok da düşünmemek ve işi doğasına bırakmak gerektiğini anladım.

Artık komik laflar ediyorum; aktif bir seks hayatım olmasına inanamıyorum gibi.”

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar cinsel ilişkiye soğuk bakarlar

Vajinismusu olan pek çok kadın başlangıçta cinselliğe isteklidir ancak cinsel ilişkiyi gerçekleştirememek zamanla onlarda olumsuz düşünceler oluşmasına sebep olur ve ilişkiden kaçmak için çeşitli bahaneler üretmeye başlarlar.

Vajinismusun tedavisi yoktur

Bu durumla tek başınıza mücadele etmek istiyorsanız ama ilişkiye girme korkunuzu bir türlü yenemiyorsanız, yetkili ve bu alanda tecrübeli tedavi merkezlerinden yardım alırsanız kısa sürede bunu atlatabilirsiniz.

“ Vajinismus insanı öyle bir hale getiriyor ki, diğer kadınlardan çok farklı olduğunuz hissinde kapılıyorsunuz; hem psikolojik hem de fizyolojik olarak. Eşinin doğru insan olup olmadığını sorgulamaya ve kendine bu şekilde zarar vermeye başlıyorsun. Ancak bana uygun bir tedavi ile tanıştıktan sonra kendime dedim ki, bunun için mi bu kadar yıl bu eziyete katlandım.”

Vajinismusu çözmek için çok uzun zaman gereklidir

Aksine uygun ve etkili tedavi yöntemleri belirlendiğinde ve sizi 3-4 kez uygulanacak seanslar ile 3-5 gün içinde bu durumdan kurtarabilmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların hepsi cinsel taciz geçmişine sahiptir

Vajinismusun psikolojik de fizyolojik de olsa kişiye özel sebepleri vardır. Bu durumla akrşı karşıya kalan kadınlardan bazıları bir sebep dahi bulamayabilir ve bunu kendilerine yakıştıramadıkları için kabullenme problemi yaşayabilirler.

“bir cinsel taciz geçmişim yoktu ve eşimin yıllarca hayalini kurmuştum; bu nedenle kendime yıllarca vajinismusu yakıştıramadım. Bir sorunum olduğunu kabullenmem 10 ayımı aldı. Vajinismusu yendiğimden beri eşimle o kadar mutluyuz ki.

Hymenoktomi(kızlık zarının alınması) vajinismusun bir çözümüydü

Vajinismus problemiyle yüzleşen kadınların sadece % 4-7 si aslında fizyolojik bir nedene sahiptir. Buna rağmen bir çok vajinismus vakası gereksiz ve özensiz bir şekilde kızlık zarı ameliyatına alınır.

Bu gereksiz müdahale hastada gereksiz vakit kaybına yol açtığı gibi moral olarak da olumsuz yönde etkiler.

Vajinismus ile mücadele etmeye karar verdiğinizde kızlık zarı muayenesini ihmal etmeyin ancak tecrübesiz tanılardan kendiniz korumak için mutlaka birden fazla tecrübeli merkezden görüş alın.

Birçok kadının yaptığı şeyleri yapamadığıma ve ilk gece korkusu yaşadığıma inanamıyordum. Eşim duruma başlarda çok sabırlı yaklaşsa da sonra o da sorunun çözülemeyeceği fikrine kapıldı ve ben de ona haksızlık ettiğimi düşünüp ayrılmak istediğimi söyledim.

Son çare olarak kızlık zarı ameliyatı oldum; ama şimdi bunun gereksizliğinin farkına varıyorum. O çaresiz dönemde size önerilen her çözüme sıcak bakıyor ve umut bağlıyorsunuz. Şimdi vajinismusu yendikten sonra, bebek hayalleri kurmaya başladık.

Eşimle alyanslarımızı bile değiştirdi, çünkü onunla yeni evlenmiş gibi hissediyoruz.

Vajinismus hastası bir kadın hamile kalamaz

Bu doğru değildir; çünkü küçük bir ihtimal de olsa dışa boşalan spermler vajinaya ulaşabilir ve mucizevi bir biçimde gebeliğe sebep olabilir.

Fiziksel muayene olabiliyorum hatta normal doğum yaptı O yüzden ilişkiye giremememin sebebi vajinismus olamaz

Çok yaygın olmasa da bu durumda olan ancak halen cinsel birleştirmeyi gerçekleştiremeyen hastalar bulunmakta ve biz bu sorunu vajinismus olarak adlandırmaktayız.

Eşimde sertleşme problemi olduğu için ilişkiye giremiyoruz ama ben de bir sorun olduğu söyleniyor

Çok yaygın olmamakla beraber erkeğin sertleşme problemi sebebiyle ilişkiye girilememesi için kadını suçlaması mümkündür. Bu durumdaki çiftler yanlış sebepler için çözüm aramakta; kadın ilişki için hazır olduğu halde gereksiz zaman ve para harcamaktadırlar. Bunun gibi vakalarda merkezimize başvurmaktadır.

Источник: https://aysundevran.com/psikolog-aysun-devran/vajinismusta-dogru-bilinen-yanlislar/

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlışlar

Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Vajinismusta doğru bilinen yanlış bilgilerden biri, ilk cinsel deneyimde kızlık zarının yırtılacağı ve bunun çok ağrılı bir durum olacağı endişesidir.

Doğrusu:

Kızlık zarı ya da hymen dediğimiz yapı orta bölümünde bir açıklık bulunan ve oldukça esnek bir mukoza yapısıdır. Bu yapının ilk cinsel ilişkide kanayıp kanamaması yapısı ile alakalıdır.

Eğer hymen çok esnekse ya da ortadaki boşluk genişse ilişkide hiç kanama olmayabilir.

Ayrıca ilişki sırasında cinsel istekle beraber vajinal kayganlık oluşacağından bu hem birleşmeden kaynaklanacak ağrıyı azaltacak hem de zarın yırtılmasını zorlaştıracaktır.

Vajinismus’ta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 2:

Kızlık zarının bir cerrahi operasyonla alınması ilişkiyi kolaylaştırır

Doğrusu:

Eğer kızlık zarında anatomik bir farklılık varsa ancak bu ilişkiyi zor hale getirebilir ve bu durumun bir ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Şayet vajinanın ve zarın anatomisi normalse zarın alınması, vajinismus tedavisi olmaksızınvajinismustan kaynaklanan ağrıyı ve birleşme zorluğunu rahatlatmayacaktır.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 3:

Cinsel ilişki öncesi vajinal bölge bir krem ya da ağrı kesici ile uyuşturulursa cinsel birleşme kolaylaşır.

Doğrusu:

Vajinismusta ağrı tamamen istek dışı kasılmalardan kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile böyle bir tedbir sorunu çözmeyecek ya da kolaylaştırmayacaktır. Sorun ancak kadın,bir vajinismus uzmanı ‘ndan vajeni saran pelvik kasları kontrol etmeyi öğrendiğinde çözülecek ve ağrı sorunu da olmayacaktır.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 4:

Vajina adeta kapalı bir duvar gibi ve/veya çok dar bir organdır. Penis gibi bir organın buraya girmesi adeta imkânsız olmalı.

Doğrusu:

Vajina doğum sırasında bebeğin başının çapı kadar genişleyebilen oldukça esnek bir organdır. Vajinismusta birleşmeye izin vermeyen vajinanın darlığı değil pelvik kasların istemsiz kasılmalarıdır. Bu bölgenin adeta kapalı gibi hissedilmesinin sebebi ilişki sırasında hissedilen kasılmalardır.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 5:

Endişe etmeye gerek olmadığı ve vajinismusun zamanla düzeleceği inancı.

Doğrusu:

Vajinismus probleminin altında yatan şartlı koşullanmışlık çözülmedikçe ve pelvik kaslar kontrol altına alınmadıkça vajinismus zamanla kendiliğinden çözülebilecek bir problem değildir. Ayrıca zamanla çözülecek yaklaşımı problemi çözümsüzlüğe itmekte ve bu sefer erkekte vajinismustan kaynaklı erken boşalma, sertleşememe gibi problemler baş gösterebilmektedir.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 6:

Mademki vajinismus psikolojik temelli bir rahatsızlık o halde vajinal muayeneye neden ihtiyaç olsun. Yalnızca psikolojik tedavi ile durumu aşabilirim.

Doğrusu:

Vajinismus çoğunlukla psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bir durum olmakla birlikte, hastaların bir kısmında cinsel birleşememenin sebebi vajina ve/veya kızlık zarındaki anormalliklerdir. Dolayısıyla vajinismus tedavisine başlamadan önce altta yatan sebep doğru tespit edilmelidir.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 7:

Vajinismuslu kadınlar asla gebe kalamazlar.

Doğrusu:

Cinsel ilişki sırasında vajinanın dış kısmındaki spermler buradan ve kızlık zarının ortasındaki boşluktan ilerleyerek rahime ve tüplere ulaşabilir ve yumurtayı dölleyebilirler. Dolayısı gebe kalmak için her zaman tam bir cinsel birleşme gerekmez.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış Bilgi 8:

Vajinismus problemi yaşamış kadınlar tedavi görseler dahi normal doğum yapamazlar.

Doğrusu:

Vajinismusun sebebi vajenin darlığı değil pelvik kasların istemsiz kasılmalarıdır. Yani normal bir kadında doğum kanalı ne kadar genişleyebiliyorsa bu Vajinismuslu kadınlarda da aynıdır. Sonuç olarak eğer tıbbi bir gereklilik yoksa tedavi olmuş Vajinismuslu kadınlar rahatlıkla vajinal doğum yapabilirler.

Vajinismusta Doğru Bilinen Yanlış bilgi 9:

Vajinismuslu bir hasta gebe kalıp normal bir doğum yaparsa artık  vajinismus problemi çekmez.

Doğrusu:

Daha önce de belirtildiği gibi Vajinismuslu hastalar bir şekilde gebe kalabilir hatta normal bir doğumda yapabilirler ancak vajinismus tedavi edilmemişse cinsel birleşme konusunda yaşanan sıkıntılar doğumdan sonra da devam edecektir. Dolayısıyla vajinismus ancak tedavi edilip sağlıklı bir cinsel ilişki kurulmaya başlandığında tamamen çözülmüş sayılır.

İletişim Bilgileri:

Vajinismus Teşhis ve Tedavisi İçin bize Ulaşın:

http://sukrancakmak.com.tr/bize-ulasin/

Op Dr Şükran Çakmak, Kadın Hastalıkları Uzmanı & Kadın Doğum Uzmanı

Tel: 0 312-285 50 10

Adres: Söğütözü Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı (Eskişehir Yolu) No:7, Platin Tower İş Merkezi (Medicana Hastanesi  Yanı), Kat:3/No:12, 06510 Çankaya/Ankara

İlgili Linkler:

Vajinismusla Daha Geniş ve Kapsamlı Bilgi İçin:

Vajinismus

Vajinismus Dahil Diğer Güncel Makalelerimiz İçin:

http://sukrancakmak.com.tr/blogumuz/

Bizi İnstagram Hesabımızdan da takip edin:

https://www.instagram.com/vajinismus06/

Konu ile İlgili Detaylı Bilgi İçin Ayrıca Videomuzu izleyebilirsiniz,

https://www..com/vajinismus-ankara

Источник: https://sukrancakmak.com.tr/vajinismusta-dogru-bilinen-yanlislar/

Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta ze dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir

Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir.  Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir. Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir.

Vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğu olarak da bilinir!

Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir.
Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkide ağrı şartı aranmaz

Bir kişinin vajinismus hastalığı tanısı alabilmesi için cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Yine bazı durumlarda vajinismus problemini yaşayan hastalar cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Ancak Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde vajinismus eşleri ile görüştüğümüzde eşler,” vajina girişinde sanki bir duvar varmış gibi direnç ile karşılaştıklarını” bize ifade etmektedirler.

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların pek çoğu halen bakiredir.

İlk gecenin ağrılı olması, vajinismus hastalığı sebebidir!

Bazı durumlarda kişi ilk gece yaşadıkları cinsel ilişki sırasında kendisini aşırı derece kastığından ötürü kızlık zarı yırtılmakta ve daha sonra bilinçaltına yerleşen korkularında ötürü bir daha cinsel ilişkiye girememektedir.

Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise organik nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

 Psikolojik nedenler arasında cinsellik ve cinsel ilişki ile ilgili bilinçdışına yerleşen kaygılar bulunmaktadır.

Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlıyoruz.

Vajina (kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.

Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişlemedir).

Korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının  çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar, sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa,  karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.

Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler.Bir kısmı rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus çok seyrek olarak iç ve dış cinsel organların yara ve enfeksiyon gibi sebeplere bağlı oluşmak dışında tamamiyle psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır.
Her insan özeldir.

İnsanın ruhsal (psikolojik) yapısının oluşumunda genetik mirasının, geçirdiği hastalıkların, annesinin karakter yapısının, annesinin varlığının ya da yokluğunun , babasının karakter yapısının, babasının varlığı ya da yokluğunun, kardeşlerin, aile içi ilişkilerin, sosyal ve kültürel çevrenin etkisi, akraba ilişkileri, ekonomik koşullar, eğitim, hayatın içinde yaşanmış kişisel travmalar, sosyal felaketler gibi bir çok faktörün vajinismus problemine sebebiyet verdiği gözlenmektedir.

Vajinismusun Nedenleri

Esas olarak; vajinismusun, nedenleri tamamiyla psikolojiktir.  Ve de tedavi edilebilir. Vajinismusun nedenlerinden en yaygın olan bir tanesi;   yetişme çağındaki kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış ve katı eğitim tarzıdır.

Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve kasılacaktır.

Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve bunun için seksüel terapi merkezlerine baş vurmaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir vede kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz,  fikir söylenemez.

Özellikle de, vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda  hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz (Aynı şekilde vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır)
Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir ve vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

Bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken;

 • Davranışsal tedavi uygulanır;
 • Çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen  tedavi yöntemi uygulanır;
 • Hipnoz ve telkin yeterli olabilmektedir;
 • Bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır;

Yani vajinismus tedavi yöntemi hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir, yoksa hasta kırılır ve tedaviyi bırakabilir.

Vajinismus türleri nelerdir?

Primer Vajinismus: Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sekonder Vajinismus: Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Aparoni: Bir takım fiziksel nedenlerden dolayı, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür aparonidır.

Disparoni: Disparöni; “cinsel ilişkide ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir. Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

Eğer cinsel ilişki sırasında ağrı, acı, yanma veya batma hissediyorsanız her zaman için neden vajinismus olmayabilir.  Disparoninin her zaman için % 100 tedavisi mümkündür.

Vulvar Vestibulitis Sendrom:  “Vulvar vestibuitis” veya “vulvodinia” olarak da bilinen bu durum, kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık oluşu sonucunda vajinismus, disparoni, anorgazmi (orgazm olamama) ve cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur.

Vestibulit sendromda teşhis hastanın ifadesindeki ilişkinin ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında, yapılan bir jinekolojik muayenede bu bölgenin dokunmakla hassaslığı ve kızarık oluşu ile kolaylıkla konulabilmektedir. Kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Vestibulit sendromun tedavisinde basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin (vestibulm) çıkarılması problemi tamamen ortadan kaldırabilir.

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus hastalarında başlangıçta cinsel isteksizlik sorunu yoktur. Hatta özellikle evliliğin ilk zamanlarında tam bir cinsel ilişki yaşanamasa da renkli sayılabilecek bir cinsel yaşam vardır.

Çiftler birbirlerini farklı yöntemlerle tatmin etme yollarına gidebilirler. Ancak zamanla cinsel ilişkide yaşanan olumsuz denemeler cinsel isteksizlik problemine neden olabilir. Bu yüzden, tedaviyi ertelememek ve erken tedavi olmak gerekir.

Vajinismus sorunu uygun şekilde çözüme kavuşturulmadığı takdirde:
Cinsel isteksizlik,– Depresyon,– Anksiyete artışı,– Konsantrasyon güçlüğü,

– Özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açar.

Источник: https://www.jinekolojivedogum.com/vajinismus-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть