Vajinismus Tedavi Yöntemleri

içerik

Vajinismus Tedavileri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus pek çok kadının yaşayabildiği bir problem olmaktadır. Genel olarak vajinismus, vajina girişinde bulunan kasların kişinin istemi dışında kasılması neticesinde cinsel ilişkinin ya ağrılı olması ya da hiç olmaması haline verilen bir isimdir.

Bu tip vajina refleksleri cinsel ilişki sırasında, tampon nedeni ile, doktor muayenesinde ya da kişinin kendi parmağı ile denemelerinde tetiklenebilir. Bu durumda ortaya bir şekilde spazm çıkar ve vajina girişi kapanır. Bu şekilde de cinsel ilişki mümkün olmayan bir hale gelir. Yine de cinsel ilişkiye devam edilmesi durumlarında da ağrı ortaya çıkar.

Ancak olayın bitmesinin hemen ardından kaslar yeniden gevşer ve eski normal haline geri dönüş olur. Her kadında vajinismus farklı şekillerde meydana gelebilir. Bazen vajinismus yalnızca cinsel ilişki sırasında olur. Ki böyle durumlarda kadınlar herhangi bir doktor muayenesinde ya da tampon kullanımında herhangi bir sorun ile karşılaşmazlar.

Bazı kadınlar ise vajinaya hiçbir nesnenin girmesine hiçbir şekilde izin vermeyebilirler. Hatta bazıları yalnızca o da kısmen olarak penisin girişine müsaade ederler ancak böyle bir durumda da ilişkide bir takım ağrılar görülebilir.

Ancak kadınlarda vajinismus görülme oranı tam olarak bilinemiyor. Fakat bu oranın %10 civarında olduğu uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Hatta pek çok farklı rapor bu konuya dair pek çok farklı istatistik de sunuyor.

Elbette bu oranın tam olarak bilinememesinde çiftlerin bu durumu bir utanç kaynağı olarak düşünüp gizli tutmalarının da etkisi bir hayli büyük. Tabii böyle bir düşünce olduğunda da tıbbi bir yardım alarak tedavi olunması iyice zorlaşıyor.

Oysa dünya üzerinde pek çok toplumda pek çok kadında vajinismus rahatsızlığının farklı formları görülebiliyor.

Daha önce bir cinsel ilişki yaşamış ya da yaşamamış her kadında vajinismus görülme ihtimali bulunuyor. Buna karşılık pek çok kadın vajina kaslarının istemleri dışında bilinçsiz bir şekilde kasılmasını sürpriz olarak karşılıyor.

Hatta kadınlar cinsel anlamda bir çeşit istek duyduklarında dahi cinsel ilişkinin gerçekleşmesi mümkün olmayabiliyor. Elbette böyle bir şeyin olmasının temelinde etrafta duyulan yanlış ve gerçeği yansıtmayan mesajların bilinçaltına farkında olunmayarak yerleşmesi yatıyor.

Bunun neticesinde de vajinanın çevresinde bulunan kaslar refleks olarak kasılıyor.

Bu tip mesajların da kaynağı aslında ağrı korkusu yaşanması, hamilelik korkusu yaşanması, aşırı heyecan, seks eğitiminin olmayışı, çok tutucu ya da dengeli olmayan eğitim, ev içindeki şiddet ortamı, aile veya ebeveyn korkusu ya da güvensizlik gibi çok farklı nedenler yer alabiliyor.

Elbette bazı hallerde tıbbi ya da fiziksel bir takım durumlar nedeni ile de vajinismus görülebiliyor. O yüzden de vaijinismus tedavisi için en doğru ve en uygun tedavinin yapılabilmesi için öncelikle bu fiziksel ya da tıbbi durumların ortadan kaldırılması gerekiyor.

Cinsel ilişkinin ağrılı bir şekilde gerçekleşmesinin altında pelvis iltihabı, over kisti, vulvodiniya, vestibulodiniya, mesane enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonları, vajina kuruluğu, vajine atrofisi, doğum travmaları, vulva kanseri, vajinal enfeskiyonlar, deri hastalıkları ya da romatizmal hastalıklar gibi nedenler yatabiliyor.

1- Himenin Alınması

Bazı kadınlar vajinismusları olduğunda kızlık zarlarının alınması ile sorunlarının son bulacağını düşünüyorlar. Aslında durum tam olarak böyle değil. Bazı hallerde kızlık zarının alınması daha fazla soruna yol açabiliyor.

Genelde kızlık zarı alındığında daha çok ağrı ortaya çıkıyor, çünkü nedbe dokusu oluşuyor. Tabii bazı durumlarda eğer rijit ya da kalın himen var ise cerrahi müdahale uygulayarak alınması gerekebiliyor. Tabii bu gereklilik de tam anlamı ile vajinismusun ortadan kalkacağını gösteremiyor.

Yine vajiinismus rahatsızlığı bazı değişkenlere bağlı olarak kalabiliyor.

2- Psikoterapi

Psikoterapi vajinismustan kurtulmak için etkili olabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Öncelikle gevşemenin öğrenilmesi gerekir. Gevşemeyi bilmeyen birinin gevşeme mesajları iletildiğinde bunu yapabilmesi mümkün değildir.

O yüzden de aslında psikoterapi de tek başına etkili bir metot olmayabilir. Hatta gevşemeyi bilmeyen birinin bunu başaramamak üzerine hissettiği korku anksiyete gibi bir problemi de beraberinde getirebilir.

Buna bağlı olarak da kalp atışlarında bir artış görülür, kişinin kasları gerilir, solunumunda bir yüzeyselleşme oluşur ve tansiyonu da istemsiz olarak yükselebilir.

Vajinismusta pelvik tabanındaki kaslar istemsiz olarak kasıldığı için psikoterapi tedavisinde de özellikle bu kasların gevşemesine yönelik bir yol izlenmesi gerekir. Eğer doğru ve etkili bir psikoterapi uygulanır ise sonuç almak mümkün hale gelebilir.

3- Bilişsel Yaklaşımlar

Aslında vajinismusun altında yatan bazı bilinçaltı sebepler vardır. Bunlar genellikle kişinin daha önceden duyduğu ve bilinçaltına kazıdığı yanlış, saçma ve ürkütücü bilgilere dayanır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde bilişsel yaklaşımların da önemi bir hayli büyüktür.

O yüzden vajinismus yaşayan kadına genital organ hakkında, kızlık zarı yani himen hakkında, vajina yapısı hakkında, ilk ilişki ve cinsellik hakkında detaylı bir bilgi aktarımı yapılması gerekir.

Bu bağlamda verilen her türlü detaylı bilgi hastanın vajinismusu yenebilmesi ve bilinçaltındaki yanlış bilgileri yok edebilmesi için bir hayli etkili hale gelmektedir.

4- Egzersizler

Egzersizler vajinismus rahatsızlığından kurtulmak için en önemli tedavi yöntemleri arasında yer alırlar. Egzersiz olarak vaijinismus tedavisinde pek çok farklı egzersiz kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi kegel egzersizleridir. Bu egzersiz çeşidinde pelvis tabanındaki kaslarının güçlendirilmesine ve kontrol edilebilmesine yönelik bir takım çalışmalar yapılır.

Özellikle problemin temeline hükmettiği için kegel egzersizi en önemlilerinden bir tanesi olmaktadır. Bunların haricinde elbette solunum egzersizleri de bir hayli önemlidir. Bu egzersiz çeşidi ile birlikte kişinin kendi solunumunu kontrol etmesini sağlamaya yönelik bir takım çalışmalar hayata geçirilir. Pek tabii gevşeme egzersizleri de vajinismus tedavisi için önemli bir yere sahiptir.

Çünkü vajinismusun olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek için kadının vücudundaki tüm kaslara hükmetmesini ve onları gevşetebilmesini öğrenmesi gerekir. Bu tip gevşeme çalışmalarını öğrenmeye yönelik egzersizlere de gevşeme egzersizleri ismi verilir. Botoks uygulaması da vajinismusu kısa süreli tedavi etmek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Genellikle bu işlem kadınlara genel anestezi altında iken yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi iki ay ile altı ay arasında sürmektedir. Ancak botoks uygulaması yan etki olarak kadınlarda idrar kaçırması gösterebilmektedir. Bir de bu işlemin etkisi bittikten sonra vajinismusun tekrar görülebilme ihtimali bulunur.

Benzer şekilde vajinal dilatatörler kullanılarak da kişi kendi kendini eğitme, gevşetme ve tedavi etme yöntemini kullanabilir.

5- Fizyoterapi

Vajinismus rahatsızlığının tedavisinde fizyoterapi yani fizik tedavi son dönemlerde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu fizyoterapi uygulamaları ile birlikte pelvik tabanındaki kasların gevşekliğine bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırmaları, pelvis iltihabı ve benzeri hastalıklar, hamileliğin öncesinde ya da sonrasında oluşan kaslarda bir takım güçsüzlükler tedavi edilebilmektedir.

Ancak fizyoterapiden gereken etkiyi görebilmek için kesinlikle tedavinin çok ehil kişiler tarafından yapılması ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Bunun için de fizyoterapiyi uygulayacak olan hastanenin ya da sağlık merkezinin donanım açısından da gelişmiş olmasında fayda vardır.

Ancak fizyoterapi sayesinde pek çok kadınsal ve vajinal rahatsızlığa çözüm bulabilmek mümkündür. Yine de elbette vajinismusun nedeni tam olarak tespit edildikten sonra ona göre bir tedavi yöntemi izlenilmesi gerekir.

Источник: //evdesifa.com/vajinismus-tedavileri/

Vajinismus Nedir Vajinismus Egzersizleri Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

vajinismus nedir vajinismus egzersizleri tedavi yöntemleri

Türkiyedeki kadınların en büyük cinsel problemlerinden olan vajinismus, ülkemizde her 10 kadından 1’inde görülmektedir. Vajinismus nedir sorusunun cevabı, vajinayı çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı bir cinsel ilişki gerçekleşmesi olarak verilebilir.

Vajinismus fiziksel bir engel değildir, psikolojik bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadının endişelerinden, kaygı ve korkularından dolayı cinsel ilişkiye istem dışı olarak girememesidir. Vajinusmus olarak adlandırılan pelvis kaslarının kasılması sadece cinsel birleşme durumunda değil, jinekolojik muayene ve vajinaya tampon yerleştirilmesi gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.

Vajinismus nedir kaba haliyle bu şekilde açıklanabilir.

Cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Resimli anlatım.

Vajinismus Sebepleri

Vajinismus’un birçok psikolojik ve doğal sebebi vardır. Ülkemizde cinselliğin tabu olması, yeterince cinsel eğitim verilmemesi kadınlarda cinsellik konusunda korku ve endişeye sebep olmaktadır.

Bu korku ve endişeye sahip kadınlar partnerleriyle ilişkiye girmek isteseler de acı çekme endişesi sonucunda pelvis kaslarının kasılması cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine sebep olabilir. Vajinismusa neden olan en kötü psikolojik sebep geçmişteki taciz ya da tecavüz hikayeleridir.

Vajinismusun genellikle psikolojik kaynaklı bir rahatsızlık olmasına karşılık %10 gibi küçük bir oranda anatomik (yapısal)  sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri açısından sebebinin bilinmesi önemlidir. Vajinismusun anatomik nedenleri;

 • Vajinada yapısal problemler, vajinal septum ve kızlık zarındaki anatomik bozukluk gibi organik anatomik problemler.
 • Vajinal mantarlar ve vajinitler.
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık.
 • Bartholin Absesi Kisti.
 • Vulvar Vestibulit Sendrom.

Cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Resimli anlatım.

Vajinismus Türleri

vajinismus egzersizleri

 • Birincil (primer) vajinismus: Cinsel ilişki kesinlikle gerçekleşmez. Bir kez bile cinsel ilişki olmamıştır.
 • İkincil (sekonder) vajinismus: Daha önceki cinsel ilişki esnasında geçirilen genital travma sonrasında görülen vajinismustur.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri nin en temel olanı, cinsel ilişki sırasında kadının istem dışı panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Bilinci açık olmasına rağmen kadın kontrolü kaybeder. İstiyorum ama olmuyor, elimde değil gibi cümleler sürekli tekrarlanır.

 • Cinsel birleşmenin sancılı ya da ağrılı olması. Aynı şekilde cinsel haz uyarıcı maddelerin vajinaya girişinin ağrılı ve sancılı olması.
 • Çiftin rahatsız ya da imkansız penis – vajina birleşmesi yaşaması.
 • Cinsel birleşme esnasında gerginlik, batma, yanma hissi yaşanması.
 • Nedeni belirlenemeyen cinsel ağrılar.
 • Jinekolojik muayene esnasında kasılma, zorlanma ve izin vermeme.
 • Cinsel ilişki esnasında kaçmaya çalışma, partneri itme, bacakları kapatma.
 • Vücudun değişik kas gruplarında ilişki esnasında spazmların yaşanması.
 • Acı ve ağrıdan kaynaklanan cinsel isteksizlik ve seksten kaçma.
 • Cinsel ilişkinin ağrılı geçeceğine dağir yaşanan youğun korku.

Vajinismus belirtileri beden ve zihin tarafında gönderilen sağlıksız mesajların vajinadaki pelvis kasları tarafından algılanması ve refleks olarak kasılması ile ortaya çıkar. Ön sevişme sırasında her şey sağlıklı ilerlerken penisin vajinaya gireceği düşüncesinin oluşması ile vajinismus kasılmaları olur. Bu durum birçok kadın için kötü bir süpriz olur.

Vajinismus teşhisi kesin olarak konulduktan sonra tedavi psikolog veya uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilir. Sebebi çoğunlukla psikolojik olduğu için standart  vajinismus tedavi yöntemleri bulunmamaktadır.

Psikolog ya da doktor tarafından kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanır veya kişiye özel vajinismus egzersizleri yapılmaktadır. Psikolojik olmayan ve yapısal bozukluk nedeni ile cinsel ilişki imkanı vermeyen vajinismus problemlerinde cerrahi müdahale gereksinimi duyulabilir.

Bu nedenle vajinismus problemi yaşayan kadınlar yapısal bir bozukluk olup olmadığının saptanması amacıyla jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

Vajinismus genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklandığından %90 zihinsel iyileşme teknikleri ile tedavi edilir. Bilişsel tedavide kişiye cinsel ilişki ve genital organları hakkında açıklayıcı bilgiler verilir. Hastaya vajinadaki PC kasları  üzerinde denetim sağlanması öğretilir ve hasta vajinismus egzersizleri (Kegel egzersizleri)  hakkında bilgilendirilir.

Bu program hastayla eş zamanlı olarak erkek eşlere de uygulanır. Burdaki amaç erkeklerin bilgi eksikliğinin giderilmesi ve erkekten kaynaklı sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Erkeklerdeki ürolojik sebeplerin vajinismusa sebep olması nedeniyle erkek eşlerle görüşme önemlidir.

Tedavi yöntemleri hastalara göre farklılıklar gösterse de sık kullanılan baz tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • Sadece bilgilendirme yöntemi.
 • Hipnoz ve telkin tedavileri.
 • Hastanın çocukluğu ve ebeveyinleriyle ilişkilerini kapsayan dinamik tedavi.
 • Davranışsal tedaviler.
 • Kişiye özel uygulanan karma tedavi yöntemleri.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus hastalığı konusunda profesyonel destek alınması oldukça önemlidir. Profesyonel destek dışında da aşağıdaki vajinismus egzersizleri tedavide faydalı olacaktır.

 • Rahatlama ve nefes egzersizi: Derin ve düzenli nefes alıp verilerek kişinin psikolojik olarak rahatlaması hedeflenir.
 • Ayna egzersizi: Nefes egzersizi sonrasında kişinin genital organını daha iyi tanıması amacıyla bir ayna karşısında vajinasını incelemesidir. Parmaklar yardımıyla vajina iç kısımlarına kadar iyice incelenir.
 • Genital masaj ve dokunma: Ayna ile incelenen vajina üzerine hafif masaj yapılır. Dış bölgeden başlanarak vajinanın iç kısımlarına doğru masaj devam eder ve alınan hazza odaklanılır. Daha sonra bu masjın partner tarafından yapılması istenebilir.
 • Kegel egzersizi: Vajinadaki kasları kasıp gevşeterek yapılan egzersizdir. Doğru kasları çalıştırmanız önemli olduğundan vajina kaslarının yerleri bilinmelidir. İdrarı tutmaya çalışarak hangi kas gruplarının çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. İdrarın tutulması esnasındaki kas gruplar doğru kaslardır.
 • Parmak egzersizi: Yukarıdaki 4egzersiz yapıldıktan sonra parmak egzersizine geçilebilir. Parmak egzersizi yapılırken yatar pozisyonda olunmalı ve bacaklar iyice açılmalı. Daha sonra serçe parmak yavaşçe vajinaya itilmeli. Serçe parmağı içeri girdikten sonra işaret parmağı aynı şekilde içeri itilmeli. İşaret parmağından sonra iki parmak üst üste bitişik bir şekilde aynı işlem yapılır. Aynı yöntem daha sonra partnerle uygulanabilir.

Источник: //saglikloji.com/vajinismus-nedir-vajinismus-egzersizleri-tedavi-yontemleri/

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Memorial Şişli Hastanesi

Toplumun yüzde 10’unda görülen “Vajinismus Hastalığı” ve bu hastalığın tedavi yöntemleri hakkında merak edilen soruları Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzmanları yanıtladı.

Dünyada ilk defa Memorial Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan Biofeedback tedavisiyle hastaların yüzde 95’i iyileşiyor. Vajinismus tedavisindeki en etkin, ağrısız ve yan etkisiz bir tedavi yöntemi olan biofeedback, 10 ila 20 seansta sorunu ortadan kaldırıyor.

Vajinismus nedir?

Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı veya imkansız hale gelmesine verilen addır. Bu istem dışı vajina refleksi, cinsel ilişki esnasında, tamponla, doktor muayenesi ve kendi parmağı ile bile tetiklenebilir.

Oluşan spazm, vajina girişini kapatarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. Devam edilmesi halinde ağrıya neden olur. Ayrıca vücudun diğer kas guruplarında da spazmlar oluşturarak bazen soluk almada dahi zorluk yaşatabilir.

Olayın bitmesiyle ile birlikte kaslar gevşeyerek eski normal duruma geri döner. Kadınlarda vajinismus değişik formlarda görülebilir. Bazıları sadece cinsel ilişki esnasında oluşur; ancak doktor muayenesi ve tampon koyma esnasında sorun yaşamazlar.

Bazıları hiçbir nesnenin girişine izin vermezler. Bazıları ise kısmen penis girişine izin verir; ancak ilişki ağrılı olur.

Vajinismus ne sıklıkta görülüyor?

Görünme sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte yüzde 10 olduğu tahmin ediliyor. Çeşitli raporlarda bu konuda değişik istatistiklere yer verilmektedir. Bunun nedeni çiftlerin vajinismustan utanç duyarak gizli tutmalarıdır. Bu da tıbbi yardım almalarını geciktiriyor ve zorlaştırıyor. Dünya üzerindeki bütün toplumlarda yüz binlerce kadında vajinismusun bir formu görülmektedir.

Vajinismus tiplerine biraz açıklık getirebilir miyiz?

Daha önce cinsel ilişkisi olmuş veya olmamış her kadın vajinismus olabilir. Kas kasılması nedeniyle daha önce hiçbir şekilde ağrısız cinsel ilişkisi olmaya tiplere ‘primer vajinismus’ diyoruz.

Bu, birincil tip cinsel ilişki veya ilk jinekolojik muayenede ortaya çıkar. ‘Sekonder vajinismus’ denilen tip ise, daha önce normal ağrısız cinsel ilişkisi olup vajinismusun daha sonra ortaya çıktığı durumları tanımlar.

Bazen travma ve cerrahi işlem sonrası primer sorunlar tamamıyla ortadan kalksa dahi cinsel ilişkiye giremezler.

Nedenlerin çok çeşitli olabileceğini söylemek mümkün mü ?

Çoğu kadın için vajina kaslarının istem dışı, bilinçsizce kasılması bir sürpriz olur. Kadın cinsel istek duyduğu halde ilişki gerçekleşmez.

Bu reaksiyonun temelinde değişik, yanlış ve sağlıksız cinsel mesajların bilinçaltına yerleşerek, vajina çevresindeki kasları refleks olarak kasması yatar.

Bu mesajların kaynağı ağrı korkusu, hamilelik korkusu, cinsel kötü kullanım (abuse), tıbbi veya fiziksel durumlar olduğu gibi aşırı heyecan, yetersiz seks eğitimi, aşırı tutucu veya dengesiz eğitim, evdeki şiddet ortamı, aile korkusu ya da güvensizlik gibi çok çeşitli nedenler de olabilir.

Tanıda ve tedavide önemli olan nedir?

Uygun tedavinin planlanması için, ağrılı ilişkiye neden olan diğer tıbbi ve fiziksel durumların ekarte edilmesi gerekir.

Ağrılı cinsel birleşmeye neden olan bazı durumlar şöyle sıralanabilir: Vulvodiniya/vestibulodiniya, pelvis iltihabı hastalıkları (PID), over kisti, mesane veya idrar yolları enfeksiyonları, vajina atrofisi, vajina kuruluğu, vajina prolapsusu, rijit veya kalın himen, doğum travması, vulva kanseri, vajina enfeksiyonları, derideki hastalıklar (Lichen skleroz, ekzema, sedef ), eklemleri tutan ve eklem hareketlerini kısıtlayan romatizma hastalıkları…

Memorial Hastanesi’nde uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir?

Himenin alınması: Çoğu vajinismulu kadınlar, kızlık zarlarını almakla sorunun üstesinden geleceklerini sanıyor veya yönlendiriliyorlar. Ancak kızlık zarının alınması ile sorun daha da artabilir.

Çoğu zaman zarın alınması nedbe dokusu oluşmasına ve dolayısıyla daha çok ağrıya neden olur. Çok ender durumlarda rijit ve kalın himen varsa cerrahi olarak alınabilir.

Ancak bu işlem de vajinismusun iyileşeceği anlamına gelmez.

Psikoterapi: Gevşeme öğrenilmesi gereken bir beceridir. Gevşemeyi bilmeyen birine bunu söylemekle sonuç alınamaz. Bu nedenle psikoterapi tek başına etkin tedavi metodu değildir.

Gevşemeyi bilmeyen birinde başaramama korkusu ankisiyeteye neden olur. Dolayısıyla kalp atışları artar, kaslar gerilir, soluma yüzeyselleşir ve tansiyonun yükselmesine neden olur.

Vajinismus, pelvik tabanı kaslarının istem dışı kasılması sonucu oluştuğu için tedavide bu kasların gevşemesine yönelik olmalıdır.

Egzersizler:

 • Kegel egzersizleri: Pelvik tabanı (Pubococcygeus) kaslarını güçlendirme ve kontrol etmeye yönelik egzersizlerdir.
 • Solunum egzersizleri: Solunumu kontrol etmeye yönelik egzersizlerdir.
 • Gevşeme egzersizleri: Tüm vücut kaslarında gevşemeyi öğrenmeye yönelik egzersizlerdir.
 • Botoks uygulanması: Chlostridium botolinum adlı bakteriden elde edilen toksin olup enjekte edilen kaslarda kısmı felç oluşturarak gevşemeye neden olur. Botoks etkisini kas-sinir bileşkelerindeki kas kasılmasını sağlayan asetilkolin maddesi üzerinden sağlar. Vajinismuslu kadınlarda genel anestezi altında yapılır. Etki süresi 2-6 aydır. Yan etki olarak idrar veya gaita kaçırması görülebilir. Etkisi ortadan kalktıktan sonra vajinismus tekrar oluşabilir
 • Vajinal dilatatörler: Çeşitli ölçülerde vajinal dilatatörler kullanılarak kendi kendine eğitim ve gevşeme yöntemidir.

Yine ilk defa Türkiye’de Memorial Hastanesi’nde uygulanan ürojinekolojik fizyoterapiden de bahsedelim isterseniz..

Fizik tedavinin son zamanlarda gelişmekte olan dallarından biridir.

Bu dalda pelvik tabanı kaslarının gevşekliği sonucu oluşan idrar kaçırmaları (İnkontinans), pelvik iltihabı hastalıkları, hamilelik öncesi ve sonrası oluşan kas güçsüzlükleri, vücut deformasyonlarını önleme-düzeltme ve oluşan ağrıları azaltmaya yönelik egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları, doğum kusmalarını (Hiperemezis gravidarum) önleme, doğum esnasında ağrıları azaltmaya yönelik fizik tedavi yöntemleri uygulanır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/vajinismus-tedavi-yontemleri/

Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta ze dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir

Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir.  Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir. Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir.

Vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğu olarak da bilinir!

Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir.
Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkide ağrı şartı aranmaz

Bir kişinin vajinismus hastalığı tanısı alabilmesi için cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Yine bazı durumlarda vajinismus problemini yaşayan hastalar cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Ancak Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde vajinismus eşleri ile görüştüğümüzde eşler,” vajina girişinde sanki bir duvar varmış gibi direnç ile karşılaştıklarını” bize ifade etmektedirler.

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların pek çoğu halen bakiredir.

İlk gecenin ağrılı olması, vajinismus hastalığı sebebidir!

Bazı durumlarda kişi ilk gece yaşadıkları cinsel ilişki sırasında kendisini aşırı derece kastığından ötürü kızlık zarı yırtılmakta ve daha sonra bilinçaltına yerleşen korkularında ötürü bir daha cinsel ilişkiye girememektedir.

Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise organik nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

 Psikolojik nedenler arasında cinsellik ve cinsel ilişki ile ilgili bilinçdışına yerleşen kaygılar bulunmaktadır.

Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlıyoruz.

Vajina (kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.

Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişlemedir).

Korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının  çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar, sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa,  karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.

Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler.Bir kısmı rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

Vajinismusun Nedenleri

Esas olarak; vajinismusun, nedenleri tamamiyla psikolojiktir.  Ve de tedavi edilebilir. Vajinismusun nedenlerinden en yaygın olan bir tanesi;   yetişme çağındaki kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış ve katı eğitim tarzıdır.

Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve kasılacaktır.

Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve bunun için seksüel terapi merkezlerine baş vurmaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir vede kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz,  fikir söylenemez.

Özellikle de, vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda  hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz (Aynı şekilde vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır)
Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir ve vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

Bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken;

 • Davranışsal tedavi uygulanır;
 • Çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen  tedavi yöntemi uygulanır;
 • Hipnoz ve telkin yeterli olabilmektedir;
 • Bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır;

Yani vajinismus tedavi yöntemi hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir, yoksa hasta kırılır ve tedaviyi bırakabilir.

Vajinismus türleri nelerdir?

Primer Vajinismus: Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sekonder Vajinismus: Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Aparoni: Bir takım fiziksel nedenlerden dolayı, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür aparonidır.

Disparoni: Disparöni; “cinsel ilişkide ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir. Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

Eğer cinsel ilişki sırasında ağrı, acı, yanma veya batma hissediyorsanız her zaman için neden vajinismus olmayabilir.  Disparoninin her zaman için % 100 tedavisi mümkündür.

Vulvar Vestibulitis Sendrom:  “Vulvar vestibuitis” veya “vulvodinia” olarak da bilinen bu durum, kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık oluşu sonucunda vajinismus, disparoni, anorgazmi (orgazm olamama) ve cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur.

Vestibulit sendromda teşhis hastanın ifadesindeki ilişkinin ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında, yapılan bir jinekolojik muayenede bu bölgenin dokunmakla hassaslığı ve kızarık oluşu ile kolaylıkla konulabilmektedir. Kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Vestibulit sendromun tedavisinde basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin (vestibulm) çıkarılması problemi tamamen ortadan kaldırabilir.

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus hastalarında başlangıçta cinsel isteksizlik sorunu yoktur. Hatta özellikle evliliğin ilk zamanlarında tam bir cinsel ilişki yaşanamasa da renkli sayılabilecek bir cinsel yaşam vardır.

Çiftler birbirlerini farklı yöntemlerle tatmin etme yollarına gidebilirler. Ancak zamanla cinsel ilişkide yaşanan olumsuz denemeler cinsel isteksizlik problemine neden olabilir. Bu yüzden, tedaviyi ertelememek ve erken tedavi olmak gerekir.

Vajinismus sorunu uygun şekilde çözüme kavuşturulmadığı takdirde:
Cinsel isteksizlik,– Depresyon,– Anksiyete artışı,– Konsantrasyon güçlüğü,

– Özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açar.

Источник: //www.jinekolojivedogum.com/vajinismus-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Arasında Dünyada En Sık Uygulananlar

 • Sistematik Duyarsızlaştırma Tekniği ile yapılan Bilişsel – Davranışsal Cinsel Terapiler,
 • Hipnoterapi (Hipnoz terapisi),
 • Cerrahi yöntemler,
 • Klasik psikoterapi yaklaşımları,
 • EMDR,
 • Eşlere uygulanan cinsel terapiler,
 • Evlilik terapileri yer almaktadır.

Cinsel terapiler ve seçilen vajinismus tedavi yöntemleri kişinin probleminin derecesine ve sorunun kaynağına uygun olarak bireyselleştirilmelidir. Yani tedavi yöntemleri “bireye” ve “çifte özel” kılınmalıdır.

Örneğin cerrahi yöntemler anatomik engellere bağlı gelişen seksüel problemlerde sonuç vermesine rağmen, psikolojik nedenli olan durumlarda tam ters bir etki ile hastanın kaygılarını daha da arttırabilir.

Veya hipnoza inancı olmayan birisinin illaki zorla ikna edilerek hipnoza alınması tedavi başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenlerle biz Hera Klinik olarak tedavileri bireyselleştirmekteyiz.

1- Vajinismusta Bilişsel – Davranışsal Cinsel Terapiler

Bilişsel ve Davranışsal tedaviler vajinismus tedavi yöntemleri arasında ana kısmı teşkil eder.

Bilişsel terapi nedir?

Cinsellik, kızlık zarı ve vajina ile ilgili doğru bilgilerin alınması, kafada yer etmiş olan yanlış, abartılı ve eksik cinsel bilgilerin (cinsel mitlerin) giderilmesi bilişsel terapi içerisinde yer alır.

Bilişsel terapi kişilerde tedavinin gidişatı için oldukça önemlidir.

Bilişsel terapinin kapsamı içinde olan bu tür bilgilendirmeler ilk seansta hastaya rahatlık sağlamakta ve tedavinin sürecinin başarılı geçmesinde son derece etkili olmaktadır.

Özetle bilişsel terapi vajinismus tedavi yöntemleri arasında çifte verilen ilk bilgileri içerir: Hastaların kendi vajina ve dış genital organları ile ilgili bilgileri öğrenmeleri, yanlış – eksik ve abartılı düşünceleri giderilmesi bilişsel terapi içindedir.

Davranışsal Cinsel Terapi nedir? (Vajinismus Egzersizleri)

Davranışsal cinsel terapi halk arasında ‘vajinismus egzersizleri’ olarak bilinen bazı pratik uygulamaları içerir. Davranışsal cinsel terapiler (vajinismus egzersizleri) arasında parmak egzersizleri, Kegel egzersizleri, ayna egzersizleri, dokunma egzersizleri ve vajinal dilatör (fallus) çalışmaları yer alır.

Vajinismus Tedavi Yöntemlerinden; “Parmak Egzersizleri”

Pek çok vajinismus kliniği ve cinsel terapist tarafından vajinismus hastalarına parmak egzersizleri şeklinde ev ödevleri verilmektedir.

Tıbbı terminolojide parmak egzersizleri, kişinin kendi kendine yaptığı içeriden yapılan uyarı ile duyarsızlaştırma anlamında “in vivo desensitizasyon” şeklinde geçmektedir. Daha sonrasında eşle yapılan duyarsızlaştırma “in vitro desensitizasyon” olarak bilinmektedir. Amaç vajina içini tanımak, kas kontrolünü öğrenmek ve gevşemeyi sağlamaktır.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında pek çok klinik tarafından önerilen parmak egzersizleri hastaların çoğu tarafından zor, sıkıcı, itici ve mutsuzluk vericidir. Hijyenik bulunmamaktadır. Bu sebeplerle pek çok vajinismus hastası parmak egzersizlerini yapmak istemez. Hatta önemli bir kısmı için parmak egzersizleri tedaviyi bırakma sebebidir.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, Hera Klinik olarak vajinismus tedavisi gören hastalarımıza pek çok dış merkezlerde uygulanan ve hastalara ev ödevi olarak verilen” Parmak egzersizleri” YOKTUR.  Bunun yerine çok daha kolay uygulanabilen bazı pelvik taban egzersizleri yer almaktadır.

Kegel Egzersizleri

Vajinismus tedavi yöntemlerinden birisi de “Kegel egzersizleri” ile vajinal kasların çalıştırılması, kontrol altına alınmasının öğretilmesidir.

Normalde idrarı sıkıp bırakma şeklinde basit olarak yapılan Kegel egzersizleri ile hastalar pelvik taban kaslarını kontrol altına almayı ve bu kaslara hükmetmeyi öğrenebilmektedirler. Diğer taraftan çalışan pelvik taban kasları sayesinde genital bölgenin kan dolaşımı artmakta ve kişilerin kendi genital alanından hazzı keşfetmeleri sağlanmaktadır.

Cinsel terapilerde verilen ev ödevleri / Vajinismus egzersizleri

Cinsel tedavi programlarında kişilere ve çiftlere verilen “ev ödevleri” son derece önemlidir. Hera Klinik'te verilen ev ödevleri ofis ortamında uygulanılan bir takım egzersizlerin ev ortamında tekrarını içerir.  Ev ödevlerinin hayatımızda genel anlamda oluşturdukları sıkıntıları düşünürsek bu ödevlerin “ev oyunları” veya “aşk oyunları” şeklinde görülmesi daha faydalı olacaktır.

2- Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoterapi

Hipnoterapi (hipnoz tedavileri) cinsel terapilerde yeni ve alternatif vajinismus tedavi yöntemleri içinde yer almaktadır. Hipnoterapi ile vajinismus tedavileri hızlanmakta, kolaylaşmakta ve tedavi süreci kısalmaktadır.

Burada altı çizilmesi gereken nokta; hipnoz terapilerinin hiç bir zaman vajinismus tedavisinde tek başına uygulanamayacağıdır. Hipnoterapi diğer tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanıldığında anlamlıdır. Destekleyici, tamamlayıcı bir yöntemdir.

Diğer taraftan hipnoz, konusunda deneyimli ve sertifikalı hekim veya terapistler tarafından yapılmalıdır. Her hastaya yapılması da yanlıştır.

Bazı hastalar son derece rahat bir şekilde hipnoz olurken, bazıları daha zor ve daha yüzeyel şekilde hipnotik etkiye ulaşmaktadırlar.

Hipnoz sonrası hastalar kendilerini son derece rahatlamış hissetmekte ve gerginlikleri azalmaktadır. Bu nedenlerle doğru şekilde uygulanıldığında hipnoz ile vajinismus tedavileri oldukça kısalmaktadır.

3- Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler

Kızlık zarı, vajina ve vulva (dış genital alan) ile ilgili doğuştan sorunlar cinsel ilişkiye girememe sebepleridir. Bu nedenle ilk görüşmede yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme son derece önemlidir.

Kızlık zarının normalden daha kalın ve sert oluşu, ara bölmeli, yarımay, elek şeklinde kızlık zarı yapısı cinsel ilişkinin tam olarak sağlanamamasına neden olabilir. Bu durumda yapılan çok basit cerrahi işlemler ile sorun giderilebilmektedir.

Vajina içerisindeki yatay ve dikey bölmeler, vajinanın darlığı, kısa ve kör vajina da cinsel birleşmenin tam olmama sebebidir. Lokal veya genel anestezi altında yapılan basit cerrahi işlemler sorunu kalıcı olarak çözebilmektedir.

Vulva (dış genital alan) ile ilgili kist, apse ve enfeksiyonlar da cinsel ilişkinin gerçekleşememesine neden olabilir. İlaç tedavileri ve cerrahi işlemlerle sorun kalıcı olarak çözümlenebilmektedir.

4- EMDR

Özellikle çocuklukta veya ergenlikte cinsel travmaya maruz kalan vajinismus hastaları için EMDR ciddi anlamda fayda sağlayabilir. EMDR ‘göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme’ olarak bilinen özel bir terapi şeklidir. Bu konuda özel eğitim almış terapistler tarafından uygulanmaktadır. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında, destekleyici bir tekniktir.

5- Vajinismus Tedavileri İçin Klasik Psikoterapi

Kişilerde oluşan ileri düzeyde özgüven azalması, depresyon, çok yoğun panik atak, ilave psikolojik veya psikiyatrik sorunların olması durumunda vajinismus tedavilerine psikoterapi de eklenmelidir. Burada unutulmaması gereken nokta; psikoterapilere ek olarak verilen antidepresan ilaçların cinsel hazzı olumsuz yönde etkilediğidir. Ancak kar/zarar oranı düşünülerek kararlar verilmelidir.

Klasik psikoterapiler her ne kadar günümüzde halen yaygın olarak psikiyatr ve psikologlar tarafından hastalara uygulanmakta ise de bu tür yaklaşımlar biraz daha uzundur ve sabır gerektirir. Uzayan ve kısa sürede sonuç alınamayan tedaviler çiftlerdeki gerginlikleri ve kaygıları daha da arttırmaktadır.

Vajinismus Eşlerine Uygulanan Cinsel Tedaviler

Vajinismus eşlerinde de bir takım bilgi ve deneyim eksiklikleri olabilir. Bu durumlarda erkek eşlerin de bilgilerini arttırıcı bilişsel programların verilmesi uygun olacaktır. Bu yüzden vajinismus tedavisinde vajinismus eşlerine uygulanan cinsel tedaviler önemli yere sahiptir.

Erkeklerde olan erken boşalma ve sertleşme problemleri zaman içinde gelişmiş veya daha önceden beri süregelen tarzda olabilir. Her ne kadar bu durumlar genel olarak psikolojik içerikli olsa da şeker hastalığı, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi organik nedenlere de bağlı gelişebileceğinden ötürü eşler kontrol amaçlı bir üroloğa gönderilebilir.

Evlilik Terapileri

Zamanla evlilikte bazı yıpranmalar, kırılmalar ve öfkeler ortaya çıkabilir. Eşle ilgili iletişimsel, ilişkisel sorunlar da varsa “çift terapisi” (evlilik terapisi) uygulanmalıdır.  Evlilik sorunları baş gösteren vajinismus çiftlerinde öncelikle evlilik terapileri, daha sonrasında cinsel terapiler önerilmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Değişkendir…

Vajinismus tedavi yöntemleri görüldüğü üzere farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle çiftin ilk görüşmesinde yapılan jinekolojik değerlendirme tedavi başarısı için son derece önemlidir. Vajinismus doğru ve bilimsel tedavi yöntemleri ile çok kısa bir sürede kesin ve kalıcı başarıya ulaşan bir cinsel sorundur.

Источник: //www.vajinismusmerkezi.com/vajinismus-tedavi-yontemleri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.