Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

içerik

Vajinusmus Neden Olur? Egzersizleri Nelerdir? Tedavisi ve Şifalı Bitkiler

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

Günümüzde pek çok kadının kabusu haline gelen vajinismus, yeterli bilgi sahibi olunduğu zamanlarda aslında sanıldığının aksine kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle vajinismus hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere vajinismus nedir, neden olur, belirtileri ve tedavisi nasıldır başlıkları altında daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, ilişki esnasında ön sevişmede herhangi bir problem yaşamayan ve hatta ze alan kadınların cinsel birleşme başladığı zaman istemsiz kasılmalar hissetmeleri ve bunun sonucunda erkeğin cinsel organının vajinaya girememesi ya da oldukça acılı ve zor bir şekilde girmesi şeklinde tanımlanabilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde her on kadından birinde görülen bir rahatsızlık olan vajinismusun nedenlerini merak edenlere ve vajinismus neden olur diyenlere ise bu rahatsızlığın en temel sebeplerinden söz edilebilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismusun nedenleri arasında ilk sırada psikolojik kaygıların yer aldığı söylenebilir. Özellikle kadınlara çocukluk çağlarında aşılanan ‘’Cinsellik kötüdür’’, ‘’Kızlık zarı çok değerlidir’’ düşünceleri, bu rahatsızlığın erişkin dönemlerde ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden birisidir.

Vajinismus ayrıca cinsel bilgi eksikliğinden, cinsel duyguların bastırılmasından ya da bazen yalnızca utanmadan dolayı da vuku bulabilmektedir. Geçmişte yaşanan bir taciz olayı, kötü bir cinsel tecrübe ya da ensest bir ilişki de yine vajinismusun nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Tüm bunların dışında vajinismusun nedenleri genel hatları ile;

 • İlk tecrübede acı hissetme
 • Cinsel ilişkiyi aşağılayan ya da değersizleştiren bir ailede büyüme
 • Güçsüz ve zayıf bir anneye sahip olma
 • Otoriter ve baskıcı bir babaya sahip olma
 • Zayıf baba-kız ilişkisi
 • Geçmişte cinsel taciz ya da şiddete uğrama
 • Cinsellikten iğrenme
 • Eşle uyumsuz olma
 • Dinsel yönden şartlanma
 • Başarısızlıktan korkma
 • Kızlık zarını kaybetmekten korkma
 • Cinsel tabular, anormal inanışlar ya da yanlış bilgiler edinme
 • Borderline ya da obsesif kişilik bozukluğuna sahip olma

Şeklinde açıklanabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna yanıt olarak bu rahatsızlığın oldukça basit bir şekilde tespit edilebileceği söylenebilmektedir. Buna göre aşağıdaki belirtileri gösteren kadınların vajinismus oldukları söylenebilir:

 • Cinsel ilişkinin çok ağrılı ve acılı geçmesi
 • Cinsel ilişki sırasında kadının kendini kasması
 • Cinsel ilişki esnasında kadının bacaklarını kapatması
 • Normal zamanda vajinaya tampon veya fitil yerleştirememe
 • Jinekolojik muayene olmak istememe

Vajinismus Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus belirtilerinden sonra tedavi yöntemlerini merak edenlere vajinismus tedavisi hakkında da bilgilendirme yapılabilir. Buna göre ilk olarak vajinismus hastalığının tedavi sürecinin hastaların şikayetlerine göre gerçekleştirildiği söylenebilir.

Vajinismus egzersizleri ve hastalara uzman doktorlar tarafından verilecek olan psikolojik destekler, pek çok kadının vajinismus hastalığından kolay bir şekilde kurtulabilmelerine olanak vermektedir.

Farklı birçok türü olan vajinismus egzersizlerinden en önemlilerine ise birkaç başlık altında değinebilmek mümkündür.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Kadınların rahatlamalarını ve vajinismus ile mücadele edebilmelerini hedef alan vajinismus egzersizleri düzenli olarak uygulandıkları zaman vajinismus üzerinde ciddi derecede iyileştirici etki gösterebilmektedir. Bu bağlamda vajinismus egzersizleri nelerdir sorusuna en popüler birkaç egzersiz tekniği üzerinden örneklendirme yapılabilir.

Nefes Tekniği

Doğru nefes tekniklerini kullanmak ve derin nefes almak kadınların rahatlamasına olanak vererek vajinismus üzerinde olumlu etki gösterir.

Bunun için de kadınlara cinsel ilişki öncesinde ya da ilişki esnasında nefeslerini burundan derin bir şekilde almaları ve sonrasında ağızlarından yavaş yavaş vermeleri tavsiye edilir.

Nefes alışverişini düzenli olarak devam ettirmek ve nefes alırken karnın şişmesini sağlamak, kadınları rahatlatacağı için vajinismus üzerinde oldukça etkilidir.

Aynalı Egzersiz

Dokunmadıkları ve görmedikleri bir organdan korkmak, yalnızca kadınlar için değil erkekler için de olağan bir durum olarak kabul edilebilir.

Bu nedenle vajinismus rahatsızlığını yenmek isteyen kadınlara vajinalarını tanımaları tavsiye edilir.

Bunun için de en popüler vajinismus egzersizlerinden olan aynalı egzersiz tekniği uygulanabilir ve bir el aynası ile kadınların vajinalarını kendi kendilerine incelemeleri sağlanabilir.

Genital Masaj

Ayna ile vajinismusu kontrol ettikten sonra sırt üstü yatay bir pozisyona gelmek ve masaj yağı eşliğinde vajinaya genital masal yapmak da en bilinen vajinismus egzersizleri içerisinde yer alarak vajinismusu büyük oranda yenmeyi sağlayabilmektedir.

Parmak Egzersizi

Vajinismus egzersizleri içerisinde bulunan parmak egzersizleri de tedavi amacı ile kullanılabilmektedir. Bunun için parmağın vajina içine sokulması ve bu esnada vajinanın kasılıp geri gevşetilmesi gereklidir. Bu sayede vajinanın gücü de test edilebilmekte ve kadınların erkeğin cinsel organına karşı ön hazırlık yapması sağlanabilmektedir.

Vajinismus İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Vajinismus için uygulanabilecek farklı egzersiz tekniklerinden sonra son olarak vajinismus için şifalı bitkilerden de söz edilebilir.

Buna göre cinsel isteği arttırmak için afrodizyak etkisi olan bitkilerin vajinismus tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilecekleri söylenebilir.

Kuşdili, nane, maydanoz, tarçın, greyfurt, kişniş, karanfil, meyan kökü, rezene, adaçayı, ısırgan otu, kuşkonmaz, şalgam ve zencefil bu konuda faydalı olabilecek bitkiler arasında gelmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır? Video

Источник: https://saglikhaberleri.com/vajinusmus-neden-olur-egzersizleri-nelerdir-tedavisi-ve-sifali-bitkiler/

Vajinismus Nedir Vajinismus Egzersizleri Tedavi Yöntemleri

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

vajinismus nedir vajinismus egzersizleri tedavi yöntemleri

Türkiyedeki kadınların en büyük cinsel problemlerinden olan vajinismus, ülkemizde her 10 kadından 1’inde görülmektedir. Vajinismus nedir sorusunun cevabı, vajinayı çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ağrılı bir cinsel ilişki gerçekleşmesi olarak verilebilir.

Vajinismus fiziksel bir engel değildir, psikolojik bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadının endişelerinden, kaygı ve korkularından dolayı cinsel ilişkiye istem dışı olarak girememesidir. Vajinusmus olarak adlandırılan pelvis kaslarının kasılması sadece cinsel birleşme durumunda değil, jinekolojik muayene ve vajinaya tampon yerleştirilmesi gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.

Vajinismus nedir kaba haliyle bu şekilde açıklanabilir.

Cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Resimli anlatım.

Vajinismus Sebepleri

Vajinismus’un birçok psikolojik ve doğal sebebi vardır. Ülkemizde cinselliğin tabu olması, yeterince cinsel eğitim verilmemesi kadınlarda cinsellik konusunda korku ve endişeye sebep olmaktadır.

Bu korku ve endişeye sahip kadınlar partnerleriyle ilişkiye girmek isteseler de acı çekme endişesi sonucunda pelvis kaslarının kasılması cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine sebep olabilir. Vajinismusa neden olan en kötü psikolojik sebep geçmişteki taciz ya da tecavüz hikayeleridir.

Vajinismusun genellikle psikolojik kaynaklı bir rahatsızlık olmasına karşılık %10 gibi küçük bir oranda anatomik (yapısal)  sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri açısından sebebinin bilinmesi önemlidir. Vajinismusun anatomik nedenleri;

 • Vajinada yapısal problemler, vajinal septum ve kızlık zarındaki anatomik bozukluk gibi organik anatomik problemler.
 • Vajinal mantarlar ve vajinitler.
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık.
 • Bartholin Absesi Kisti.
 • Vulvar Vestibulit Sendrom.

Cinsel ilişki pozisyonları nelerdir? Resimli anlatım.

Vajinismus Türleri

vajinismus egzersizleri

 • Birincil (primer) vajinismus: Cinsel ilişki kesinlikle gerçekleşmez. Bir kez bile cinsel ilişki olmamıştır.
 • İkincil (sekonder) vajinismus: Daha önceki cinsel ilişki esnasında geçirilen genital travma sonrasında görülen vajinismustur.

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus belirtileri nin en temel olanı, cinsel ilişki sırasında kadının istem dışı panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Bilinci açık olmasına rağmen kadın kontrolü kaybeder. İstiyorum ama olmuyor, elimde değil gibi cümleler sürekli tekrarlanır.

 • Cinsel birleşmenin sancılı ya da ağrılı olması. Aynı şekilde cinsel haz uyarıcı maddelerin vajinaya girişinin ağrılı ve sancılı olması.
 • Çiftin rahatsız ya da imkansız penis – vajina birleşmesi yaşaması.
 • Cinsel birleşme esnasında gerginlik, batma, yanma hissi yaşanması.
 • Nedeni belirlenemeyen cinsel ağrılar.
 • Jinekolojik muayene esnasında kasılma, zorlanma ve izin vermeme.
 • Cinsel ilişki esnasında kaçmaya çalışma, partneri itme, bacakları kapatma.
 • Vücudun değişik kas gruplarında ilişki esnasında spazmların yaşanması.
 • Acı ve ağrıdan kaynaklanan cinsel isteksizlik ve seksten kaçma.
 • Cinsel ilişkinin ağrılı geçeceğine dağir yaşanan youğun korku.

Vajinismus belirtileri beden ve zihin tarafında gönderilen sağlıksız mesajların vajinadaki pelvis kasları tarafından algılanması ve refleks olarak kasılması ile ortaya çıkar. Ön sevişme sırasında her şey sağlıklı ilerlerken penisin vajinaya gireceği düşüncesinin oluşması ile vajinismus kasılmaları olur. Bu durum birçok kadın için kötü bir süpriz olur.

Vajinismus teşhisi kesin olarak konulduktan sonra tedavi psikolog veya uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilir. Sebebi çoğunlukla psikolojik olduğu için standart  vajinismus tedavi yöntemleri bulunmamaktadır.

Psikolog ya da doktor tarafından kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanır veya kişiye özel vajinismus egzersizleri yapılmaktadır. Psikolojik olmayan ve yapısal bozukluk nedeni ile cinsel ilişki imkanı vermeyen vajinismus problemlerinde cerrahi müdahale gereksinimi duyulabilir.

Bu nedenle vajinismus problemi yaşayan kadınlar yapısal bir bozukluk olup olmadığının saptanması amacıyla jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

Vajinismus genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklandığından %90 zihinsel iyileşme teknikleri ile tedavi edilir. Bilişsel tedavide kişiye cinsel ilişki ve genital organları hakkında açıklayıcı bilgiler verilir. Hastaya vajinadaki PC kasları  üzerinde denetim sağlanması öğretilir ve hasta vajinismus egzersizleri (Kegel egzersizleri)  hakkında bilgilendirilir.

Bu program hastayla eş zamanlı olarak erkek eşlere de uygulanır. Burdaki amaç erkeklerin bilgi eksikliğinin giderilmesi ve erkekten kaynaklı sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır. Erkeklerdeki ürolojik sebeplerin vajinismusa sebep olması nedeniyle erkek eşlerle görüşme önemlidir.

Tedavi yöntemleri hastalara göre farklılıklar gösterse de sık kullanılan baz tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 • Sadece bilgilendirme yöntemi.
 • Hipnoz ve telkin tedavileri.
 • Hastanın çocukluğu ve ebeveyinleriyle ilişkilerini kapsayan dinamik tedavi.
 • Davranışsal tedaviler.
 • Kişiye özel uygulanan karma tedavi yöntemleri.

Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus hastalığı konusunda profesyonel destek alınması oldukça önemlidir. Profesyonel destek dışında da aşağıdaki vajinismus egzersizleri tedavide faydalı olacaktır.

 • Rahatlama ve nefes egzersizi: Derin ve düzenli nefes alıp verilerek kişinin psikolojik olarak rahatlaması hedeflenir.
 • Ayna egzersizi: Nefes egzersizi sonrasında kişinin genital organını daha iyi tanıması amacıyla bir ayna karşısında vajinasını incelemesidir. Parmaklar yardımıyla vajina iç kısımlarına kadar iyice incelenir.
 • Genital masaj ve dokunma: Ayna ile incelenen vajina üzerine hafif masaj yapılır. Dış bölgeden başlanarak vajinanın iç kısımlarına doğru masaj devam eder ve alınan hazza odaklanılır. Daha sonra bu masjın partner tarafından yapılması istenebilir.
 • Kegel egzersizi: Vajinadaki kasları kasıp gevşeterek yapılan egzersizdir. Doğru kasları çalıştırmanız önemli olduğundan vajina kaslarının yerleri bilinmelidir. İdrarı tutmaya çalışarak hangi kas gruplarının çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. İdrarın tutulması esnasındaki kas gruplar doğru kaslardır.
 • Parmak egzersizi: Yukarıdaki 4egzersiz yapıldıktan sonra parmak egzersizine geçilebilir. Parmak egzersizi yapılırken yatar pozisyonda olunmalı ve bacaklar iyice açılmalı. Daha sonra serçe parmak yavaşçe vajinaya itilmeli. Serçe parmağı içeri girdikten sonra işaret parmağı aynı şekilde içeri itilmeli. İşaret parmağından sonra iki parmak üst üste bitişik bir şekilde aynı işlem yapılır. Aynı yöntem daha sonra partnerle uygulanabilir.

Источник: http://saglikloji.com/vajinismus-nedir-vajinismus-egzersizleri-tedavi-yontemleri/

Vajinismus nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

Vajinismus hastalığı; ilişki sırasında ön sevişmede hiç bir sorun yaşamayan, hatta ze dahi alan kadınlarda cinsel birleşme anı geldiğinde yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda penisin vajina içine girememesi veya son derece ağrılı, zor şekilde girmesi ile karakterize bir cinsel sorundur. Son zamanlardaki yeni bir görüşe göre de vajinismus, istenilse bile vajina içerisine parmak veya her hangi bir yabancı cismin girememesi, cinsel birleşmenin yapılamaması halidir.

İstemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel birleşme (penetrasyon) ya hiç olamamakta veya son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bazen de vajinaya penisin yalnızca uç kısmı girebilmektedir. Hatta bu şekilde çok nadir de olsa gebe kalan hastalar da olabilir.

Cinsel ilişkide kasılmalar farklı düzeylerde olabilir

Cinsel ilişkide özellikle vajinanın alt 1/3 kısmındaki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakla birlikte bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta vajinismus probleminin derecesine de bağlı olarak çene, ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir.  Kasılmaların şiddeti vajinismusun da derecesini göstermektedir. Bazı vajinismus hastalarında kasılmalar kendilerinin bile fark edemeyeceği düzeydedir.

Vajinismus hastalığı bir cinsel ilişki fobisi ve kaygı bozukluğu olarak da bilinir!

Vajinismus hastalığında kişinin ilişki sırasında kendisini kasması kendisini tehden korumak için yaptığı refleksif bir harekettir.
Diğer bir tabir ile penisin vajinaya girme anında kişi kendisini istemsiz bir şekilde (refleks olarak) kasmaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalığı psikolojide bir “kaygı bozukluğu” veya “cinsel ilişki fobisi”olarak da tanımlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında cinsel ilişkide ağrı şartı aranmaz

Bir kişinin vajinismus hastalığı tanısı alabilmesi için cinsel ilişki sırasında ağrı olması da şart değildir. Bazı hastalar penisin ucunun girmesine izin verebilirken bazı hastalar o safhaya bile gelememektedir.

Yine bazı durumlarda vajinismus problemini yaşayan hastalar cinsel ilişki sırasında kendilerini kastıklarının farkında bile olamayabilirler. Ancak Hera Kadın Sağlığı Merkezi’nde vajinismus eşleri ile görüştüğümüzde eşler,” vajina girişinde sanki bir duvar varmış gibi direnç ile karşılaştıklarını” bize ifade etmektedirler.

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır; yani “istemsiz” olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle vajinismus problemini yaşayan kadınların pek çoğu halen bakiredir.

İlk gecenin ağrılı olması, vajinismus hastalığı sebebidir!

Bazı durumlarda kişi ilk gece yaşadıkları cinsel ilişki sırasında kendisini aşırı derece kastığından ötürü kızlık zarı yırtılmakta ve daha sonra bilinçaltına yerleşen korkularında ötürü bir daha cinsel ilişkiye girememektedir.

Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik nedenlere, % 10 oranında ise organik nedenlere (doğuştan gelen veya sonradan kazanılan yapısal problemlere) bağlıdır.

 Psikolojik nedenler arasında cinsellik ve cinsel ilişki ile ilgili bilinçdışına yerleşen kaygılar bulunmaktadır.

Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi olarak tanımlıyoruz.

Vajina (kadın cinsel organı) ilişki sırasında penisin büyüklüğü yada küçüklüğüne göre kendini hazırlar. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak genişler.

Korku ve kaygı ile kadın erkeği  ve erkeğin penisini vajen bölgesine yanaştırmazken, bazıları ise yanlızca vajen girişinde bu hisleri yaşarlar.Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.

Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişlemedir).

Korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının  çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar, sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa,  karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.

Vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler.Bir kısmı rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

Vajinismusun Nedenleri

Esas olarak; vajinismusun, nedenleri tamamiyla psikolojiktir.  Ve de tedavi edilebilir. Vajinismusun nedenlerinden en yaygın olan bir tanesi;   yetişme çağındaki kızlara seksin pis ve kötü olduğunu öğreten yanlış ve katı eğitim tarzıdır.

Yıllarca, cinselliğin kadınlar için zarar verici, kötü, aşağılayıcı, yalnızca erkeklerin faydalandığı, kadınların kaçması gereken bir şey olarak yetişen bir genç kız, bu ilişkiyi yaşayacağı sırada bilinçaltına yerleşmiş bu yanlış fikirleri istemeyerek de olsa hatırlayacak, ilişkiye girmekten rahatsızlık duyacak ve kasılacaktır.

Nedeni ne olursa olsun eğer çiftler işbirliğine istekliyse vajinismus her zaman tedavi edilebilir. Önemli olan tedaviyi istemek ve bunun için seksüel terapi merkezlerine baş vurmaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir vede kişiye özel tedavi verilir, ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz,  fikir söylenemez.

Özellikle de, vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmıda  hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir, bu yüzden kesin zaman ve mali portre verilemez zaten bunu söyeleyen biriside olsa inandırıcı olmaz (Aynı şekilde vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır)
Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir ve vajinisimus tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,

Bazı hastalarda sadece bilgi yeterli olurken;

 • Davranışsal tedavi uygulanır;
 • Çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik denilen  tedavi yöntemi uygulanır;
 • Hipnoz ve telkin yeterli olabilmektedir;
 • Bazı hastalarda ise karma bir tedavi yöntemi uygulanır;

Yani vajinismus tedavi yöntemi hastaya göre belirlenilir ve şekillendirilir. Kesin olan bir şey varsa tedavide hastaya duygularına göre yaklaşılmalı ve korktuğu birşeyi yapması duygusal olarak hazırlanılmadan istenilmemelidir, yoksa hasta kırılır ve tedaviyi bırakabilir.

Vajinismus türleri nelerdir?

Primer Vajinismus: Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sekonder Vajinismus: Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Aparoni: Bir takım fiziksel nedenlerden dolayı, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür aparonidır.

Disparoni: Disparöni; “cinsel ilişkide ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir. Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

Eğer cinsel ilişki sırasında ağrı, acı, yanma veya batma hissediyorsanız her zaman için neden vajinismus olmayabilir.  Disparoninin her zaman için % 100 tedavisi mümkündür.

Vulvar Vestibulitis Sendrom:  “Vulvar vestibuitis” veya “vulvodinia” olarak da bilinen bu durum, kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık oluşu sonucunda vajinismus, disparoni, anorgazmi (orgazm olamama) ve cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur.

Vestibulit sendromda teşhis hastanın ifadesindeki ilişkinin ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında, yapılan bir jinekolojik muayenede bu bölgenin dokunmakla hassaslığı ve kızarık oluşu ile kolaylıkla konulabilmektedir. Kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Vestibulit sendromun tedavisinde basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin (vestibulm) çıkarılması problemi tamamen ortadan kaldırabilir.

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus hastalarında başlangıçta cinsel isteksizlik sorunu yoktur. Hatta özellikle evliliğin ilk zamanlarında tam bir cinsel ilişki yaşanamasa da renkli sayılabilecek bir cinsel yaşam vardır.

Çiftler birbirlerini farklı yöntemlerle tatmin etme yollarına gidebilirler. Ancak zamanla cinsel ilişkide yaşanan olumsuz denemeler cinsel isteksizlik problemine neden olabilir. Bu yüzden, tedaviyi ertelememek ve erken tedavi olmak gerekir.

Vajinismus sorunu uygun şekilde çözüme kavuşturulmadığı takdirde:
Cinsel isteksizlik,– Depresyon,– Anksiyete artışı,– Konsantrasyon güçlüğü,

– Özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açar.

Источник: https://www.jinekolojivedogum.com/vajinismus-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Vajinismus Tedavisi (Türkçe)

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

Vajinismusun tedavi oranı epey yüksektir. Başarılı vajinismus tedavisi ilaç, ameliyat, hipnoz ya da başka karmaşık invazif bir teknik gerektirmez.

Etkin tedavi yaklaşımları, pelvik taban kontrol alıştırmaları, sokma ve genişletme eğitimi, acıyı ortadan kaldırma teknikleri, geçiş adımları ve kadınların bu duruma katkıda bulunan duygusal ögeleri tanımlayıp, dile getirip, çözümlemesine yardım etmek üzere tasarlanmış egzersizleri birleştirir.

 Tedavi adımları sık sık evde, gizlilik içerisinde, kadınların kendi hızlarında ve sağlık sağlayıcısıyla iş birliği içinde çalışabilmesine izin veren bir şekilde tamamlanabilir.

 • Vajinismusun neden olduğu cinsel acı, sıkılık ve giriş zorlukları tamamen tedavi edilebilir ve hiçbir acı ve rahatsızlık kalmayacak şekilde üstesinden tamamen gelinebilir.
 • Cinsel sıkılık/acı, giriş sorunları ya da cinsel birleşmenin gerçekleşmediği ilişkiler yaşayan kadınlar, vajinismus sorunlarının harika bir şekilde tamamen ortadan kalkmasını ve tam ve acısız ilişkiyi bekleyebilirler.
 • Tedavi adımları, kendine yardım yaklaşımı kullanılarak genelde evde, gizlilik içerisinde, kadınların kendi hızlarında, sağlık sağlayıcısı ya da uzmanıyla birlikte çalışmasıyla tamamlanabilir.
 • Vajinismus tedavi alıştırmalarını sürdürülebilir, adım adım bir süreç izler (aşağıdaki Adımlar bölümüne bakın).

Bir Tedavi Programı Önemlidir

Vajinismusu tedavi etmek için atılan adımların birçoğu bildik yöntemlerden farklıdır ve baştan çok açık değildir. Herhangi bir noktada başarısızlık iyileşmeyi engellediğinden, rahatsızlık hissi vajinismusu yoğunlaştırdığından (bkz.

Acı Döngüsü) ve ilerlemek için gereken şeylerin yapılmasından uzak durulmasına ve ilerlemeyi bırakmaya neden olabileceğinden vajinismusa onunla başa çıkmakta başarıyı garantileyecek bir şekilde eğitilmiş bir anlayışla yaklaşmak en iyisidir.

Vajinismus Kolayca Tedavi Edilebilir

Vajinismusun neden olduğu cinsel acı, sıkılık, yanma ya da giriş zorlukları tamamen tedavi edilebilir sorunlardır ve tedavide başarı oranı yüksektir. Çiftler tedavinin getirdiği ani yaşam değiştiren etkilere hayret eder. Cinsel birleşme sırasında giriş zorlukları yaşayanlar yaklaşımı adım adım izleyerek normalde acısız ve zeli cinsel birleşmeye geçebilir.

Tedavide Farklılıklar

Daha önce hiç acısız birliktelik yaşamamış olanların tedavisi (birincil vajinismus) 10 adımın birden tamamlanmasını gerektirir, ikincil vajinismusu olanlar ise süreci kısaltabilir veya bazı basamakları atlayabilirler (bkz. Birincil ve ikincil vajinismusun tedavisinde fark var mıdır?).

Dilatörleri Programsız Kullanmak?

Vajinal dilatörler danışmanlık almadan kullanıldıklarında genelde etkili değildirler. Uygun fiziksel yönlendirme, egzersizler, geçiş adımları vb. olmadan kullanılmamalıdırlar.

Dilatörler vajinismus tedavi sürecinin yalnızca bir yanını oluştururlar ve pelvik kontrol teknikleri olmadan kullanıldıklarında son derece etkisiz olmaları muhtemeldir. İstemsiz kas reaksiyonları vajinismustaki gerginliğin ve acının sebebidir.

Uygun dilatör kullanımı, pelvik tabanı yeniden eğiterek vajina girişini germemektir.

Daha fazla bilgi için bkz.—Dilatörleri programsız kullanmak?

Kadınların doğru tedavi tavsiyeleri almalarına yardımcı olmak için ana hatları aşağıda görüldüğü üzere kitap/set formunda kapsamlı bir program oluşturduk.

Kadınlara vajinismusu tamamen yenme konusunda başarılı bir şekilde göstermek için geliştirdiğimiz kendine yardım programının anlaşılması kolaydır ve içinde birçok tedavi uzmanının kullandığı bir adım adım yaklaşımı içermektedir.

 Tedavi adımları kendine yardım yaklaşımı kullanarak, sık sık evde, gizlilik içerisinde, kadınların kendi hızlarında ve sağlık sağlayıcısı ya da uzmanla iş birliği içinde çalışabilmesine imkân veren bir şekilde tamamlanabilir.

Tanımlayıcı şekillerle desteklenen takip edilmesi kolay talimatlar ve yararlı stratejiler, süreci olumlu ve başarılı bir deneyim hâline getirir. Adımlar tamamlandığında, vajinismustan kaynaklanan acı ve giriş sorunları tipik olarak tamamen çözümlenmiş olur.

Adım 1 – Vajinismusu Anlamak
Adım 1 vajinismusa genel bir bakış sağlar ve onun cinsel acı, sıkılık ve yanma hissi ya da giriş zorlukları na neden olabileceğini açıklar.

Vajinismusu anlamak onu yenme sürecinde temel rol oynadığından bu yaklaşım kadınların cinsel sağlıkları konusunda proaktif olarak işe başlamasına yardımcı olur.

Konular ayrıca doğru bir teşhis alma, tedavi yöntemleri, ilişki sorunları, pelvik/gevşeme teknikleri, şartlı yanıtlar ve kas belleklerini de içerir.

Adım 3 – Cinsel Acının Anatomisi
Kadınlar birçok kereler, vücutlarının cinsel anatomisi, işlevleri ve pelvik acı ve giriş sorunlarının nedenleri hakkında tam bir bilgiye sahip değildir.

Vajinanın iç kısımları ve vajinal kaslarla ilgili sorunlar konusunda kafa karışıklığı sık sık yanlış teşhis ve sıkıntıya yol açar. Adım 3 vücudun cinsel kısımlarının cinsel acı ve giriş sorunları konusundaki rolüyle ilgili olarak eğiticidir.

Konulara, ilk defa ya da devam eden sekste hangi tür acı ve rahatsızlığın normal olduğunu ayırt etmek ve uyarılmadan orgazma giden döngüde cinsel acı ya da giriş sorunları çerçevesinde hangi fiziksel değişikliklerin gerçekleştiği de dahildir.

Kızlık zarı ve iç vulva gibi anatomi bölgeleri açıklanır ve gizemli noktalarından arındırılır (örneğin, kızlık zarı sorunları arasında bir ayrım yapabilmek için kızlık zarı farklılıklarını gösteren altı tane şekil bulunmaktadır).

Adım 5 – Sokuş teknikleri
Giriş zorlukları ya da acı yaşayan kadınların acısız ilk girişe izin vermek için bazı teknikler öğrenmeleri gerektir.

Bu adımda kadınlar tamamen kendi kontrol ve hızlarında çalışarak (kulak çubuğu, tampon ya da parmak gibi) küçük bir objenin vajinalarına girişine izin verirkenb pubococcygeus (PC) kas kontrol teknikleri üzerinde alıştırmalar yapar. Daha önce vajina girişini kapatıp girişi engelleyen herhangi bir kas kasılmasının üstesinden gelinir.

Kadınlar pelvik tabanları üzerinde tam bir kontrol sahibi olmaya başlar ve pelvik tabanlarını kendi iradeleriyle gerip gevşetmeyi öğrenir, böylece istenmeyen sıkılığı ortadan kaldırarak girişe izin verir.

Adım 7 – Duyu Odağı ve Pelvik Taban Gerginliğini Azaltmak Için Çiftlere Teknikler
Acısız cinsel birleşmeye geçişte yardımcı olan bu adım, pelvik taban gerginliğini azaltıp yakınlığı arttırmak için çiftlere duyu odağı tekniklerini açıklar.

Bu adımda egzersizler başarılı bir şekilde duyu odağı alıştırmaları (kontrollü cinsel dokunuşlar) yapmayı öğretirken çiftler daha önceki adımlarda öğretilen teknikleri kullanarak acısız cinsel birleşmeye hazırlanmak için birlikte çalışmaya başlar.

Egzersizler, eşler arasında güven ve anlayış oluşturmak ve acısız kontrollü cinsel birleşmeye alışma sürecinde yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Adım 9 – Cinsel Birleşmeye Geçiş
Adım 9, normal cinsel birleşmeye geçerken acı ve giriş zorluklarını ortadan kaldırmakta kullanılan teknikleri açıklar. Kontrolü arttırıp acıyı azaltmak için kullanılacak pozisyonlar, daha rahat bir cinsel birleşme sağlama konusunda ipuçları gibi sorunları gidermeyle ilgili birçok konu (destekleyici şekillerle birlikte) ele alınmıştır.

Adım 2 – Cinsel Tarihçenin Gözden Geçirilmesi ve Tedavi Stratejileri
Kadınların kendi tarihçelerini gözden geçirip analiz etmeleri için dengeli bir yaklaşım kullanılmıştır. Egzersizler, vajinismusa katkıda bulunan olayları, duyguları ya da tetikleyicileri tanımlayıp değerlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Listeler ve ayrıntılı egzersizler kadının cinsel tarihçesi ve pelvik acı olaylarını ayrıntılarıyla göstererek doğru tedavi stratejilerine doğru ilerletir. Duygusal değerlendirmeler, toplu olarak istemsiz pelvik tepkilere katkıda bulunan olumsuz olayları, duyguları ya da anıların ayrıntılarını ortaya çıkarır.

Konulara ayrıca, bloke edilmiş ya da gizli anılar ve kadının geçmişinde sarsıcı olaylar yaşanmışsa nasıl ileriye gidilebileceği de dahildir.

Adım 4 – Vajinal Sıkılık ve Pelvik Taban Kaslarının Rolü
Kadınların cinsel acı ve giriş zorlukları tipik olarak bir dereceye kadar pelvik tabanının istemsiz bir şekilde sıkılaşmasını içerir.

Bu adım pelvik taban kaslarının, özellikle de pubococcygeus (PC) kas grubunun rolüne odaklanarak, bir kere tetiklendikten sonra cinsel birleşme çabaları karşısında istemsiz sıkılığa neden olmaya devam edişlerini çok ayrıntılı bir biçimde açıklar.

Etkin vajinismus tedavisi, sıkılık ya da acı oluşturan istemsiz kas tepkilerini ortadan kaldırmak için pelvik tabanı yeniden eğitmeye odaklanır.

Pelvik kasları tanımlamayı, seçici olarak kontrol altına alıp, egzersiz ettirip yeniden eğitmeyi öğrenmek acıyı azaltır ve giriş sıkılığı ve zorluklarını hafiflettirir ki bu da vajinismus tedavisinde önemli bir adımdır.

Adım 6 – Kademeli Vajinal Sokuşlar
Vajinal dilatörler doğru kullanıldıklarında vajinismustan kaynaklanan pelvik sıkılığı ortadan kaldırmaya daha çok yardım eden etkin araçlardır. Dilatörler, pelvik kas reaksiyonlarını tetiklemek için başka bir yol sağlarlar.

Adım 6’daki etkin dilatör egzersizleri kadınlara istemsiz kasılmaların üstesinden gelmeyi, cinsel girişe doğru tepki göstermesi için pelvik tabanı gevşetmeyi öğretir.

Kademeli vajinal sokuş alıştırmaları kadınları rahat bir şekilde acı ve rahatsızlık duymadan cinsel birleşmeye hazır oldukları aşamaya getirir.

Adım 8 – Cinsel Birleşme Öncesi Hazırlık Egzersizleri
Çiftlerin tamamen acısız cinsel birleşmeye geçmeleri için hazırlıkları tamamlayan bu adım, cinsel birleşme öncesi hazırlığın sonunu oluşturur.

Çiftler, pelvik taban gerginliğini ortadan kaldıran tekniklerin üzerinden geçip bu konuda alıştırma yapar ve tam cinsel birleşmeye geçmeye hazırlanırlar.

Acı ve giriş zorluklarıyla başa çıkabilme, onları kontrol altına alabilme ve ortadan kaldırabilmek için önceden hazırlık sağlayan egzersizler sonunda acısız cinsel birleşmeye geçişe yardımcı olur.

Adım 10 – Tamamen Acısız Cinsel Birleşme ve Yeniden Ze Almanın Sağlanması
Vajinismusu yenmekteki son adım, hareket etmeyi içeren penis girişi ve acı ve sıkılığın giderilmesini içerir.

Adım 10’daki egzersizler, eğitmek, cinsel güven ve yakınlık oluşturmak ve acısız tam cinsel birleşmeye geçişi tamamlamak için hazırlanmışlardır.

Çiftler cinsel birleşmede ze almaya ve aile planlamasına başlayabilir ve vajinismustan özgür bir yaşama geçebilirler.

Источник: https://www.vaginismus.com/tr/vaginismus-treatment/

Vajinismus Hastalığı Neden Olur? (Cinsel İlişkiye Girememe) – Sağlık Ocağım .NET

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

Vajinismus kadının iradesi dışında istemsiz, elinde olmayarak pelvis kaslarının kasılması ve cinsel ilişkiye girememesine vajinismus adı verilir.

Vajinismus, kadında ön sevişmede hiç bir problem yok iken, cinsel ilişkiye girme aşamasında panik, korku, titreme kasılma halidir.

Bu durum bir hastalık olmayıp problem olarak değerlendirilir iken, daha çok psikolojik kaynaklı, kadınların az bir kısmında anatomik kaynaklı olmaktadır.

Vajinismus hastalığı nedenleri

Aynı durum jinekolojik muayene sırasında ve tampon, fitil kullanımında da gerçekleşmektedir. Anatomik nedeni ise kızlık zarında esneklik olmaması, yüksek kenarlı olması veya vajende yapışıklıklar (biritler) olması nedeni ile bu kasılma oluşabilir.

Bu sorunun büyük kısmını oluşturan % 90-95’lik olan kısımda ise vajinismus psikolojiktir.

Bu durumun psikolojik olma nedeni ise kadının yaşamı süresince cinsellik ile ilgili arkadaşlarından, çevresinden almış olduğu bilinç altının beyne, mesajları yanlış iletmesi ile bu tablo meydana çıkmaktadır.

Çevreden duyulan, ilk gecenin abartılması, vajinanın çok kanaması veya ağrı duyulması, çok katı ahlak kuralları, cinsel bilgi eksikliği gibi etkenlerin bilinç altında yanlış mesajlara sebep olması nedeni ile bu kısır döngü oluşmaktadır.

Vajinismus durumu tedavi edilmez ve uzar ise evliliği boşanma aşamasına kadar sürüklemektedir. Eşlerin bu konuda bilmeleri gereken husus bunun bir hastalık değil, bir problem olduğudur.

Bu problemi eşler bildikten sonra özellikle kadın, profesyonel bir destek alarak kolayca çözebilirler.

Vajinismus hastalığı nasıl teşhis edilir?

Vajinismus tanısında öncelikle fiziksel bir nedenden dolayı disparoni veya benzeri durumlardan olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu araştırmada jinekoloğa veya ilgili alanda bir uzmana baş vurulur. Fiziksel engelin olmadığı tespit edildikten sonra psikoloji ve terapi uzmanına baş vurulup, bu sorunun tanısı konulur.

Vajinismus hastalığı tedavisi

Vajinismus hastalık değil problemdir. Bu yüzden problemi çözmek hastanın kendi elindedir. Kadının tercihi çözmek olur ise bu sorunu kolayca çözebilecektir. Klinik olarak hastaya özel tedavi uygulanması gerekir. Çünkü her hastanın endişesi, korkusu, hikayesi, eşi ile olan ilişkisi ve daha önce başarı elde edemedikleri tedavi gibi durumları farklılık gösterebilir.

Bu durumlar göz önünde bulundurulup hastanın yanlış düşünce kalıbının yerine doğru düşünce kalıbı verilerek tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda hastanın bilgilendirilmesi ve bazı egzersiz programları verilmesi tedavi sürecinde bulundurulmalıdır. Egzersiz programları beyne ulaşması gereken mesajların ulaşmasını çabuklaştırıp güçlendirmektedir.

Bu süreçte eşinin kadının yanında olması şart olmadığı gibi, görev daha çok kadına düşmektedir. Tedavi sürecinde öncelikle jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir.

Fakat gereksiz cerrahi müdahale yapılmaması için güvendiğiniz jinekoloğa muayene olmak önemlidir. Çünkü gereksiz cerrahi, hastadaki problem psikolojik ise dahada çok korku yaratacaktır.

Vajinismus tedavisinde iyileşmeyi sağlayacak en iyi yöntem yine hastanın kendisi olup eğer gerçekten ister ise üstesinden gelecektir.

Vajinismus hamile kalmayı engeller mi?

Vajinismus hastalığı neden olur

Vajinismus hastaları hamile kalabilmekte bu durum eşin vajina içine değil dışına boşalması gibi durumlarda da nadirde olsa hamilelik gerçekleşebilir. Vajinismus hastalarının % 5’inde bu şekilde hamilelik oluşabildiği gibi, sorunların devam ettiği ve hamile kalsa bile 5-10-15 sene cinsel ilişki problemi devam eden hastalar görülmüştür.

Bunların dışında hamile kalamayan hastalarında tüp bebek veya aşılama yöntemi ile hamile kalma yolları arayan hastalarda bulunmaktadır. Bu hastalar aslında vajinismus problemini çözmediği gibi daha çok süreyi uzatmaktadırlar.

Ayrıca vajinismus tedavi edilmediği sürece hamile kalma oranı düşer ve vücuda boşu boşuna ilaçlar ve hormonlar verilir ve vücuda gereksiz yere zarar verilmiş olur.

Vajinismus tedavisini erteledikçe eşlerin cinsel ve normal hayatları olumsuz etkilenip yaşın ilerlemesi ile hamile kalma oranları azalmaktadır. Bu yüzden hamilelik planlayan çiftin öncelikle tedaviyi istemesi ve karar vermesi gerekir.

Zaten eşler bunu gerçekten istediğinde problem kolayca çözülecektir.

Vajinismus sorunu olan kadının eşi nasıl destek olmalı?

Vajinismus tedavisi sürecinde kadın ve erkek olumsuz etkilenir iken, erkek şunu bilmelidir ki eşinin tamamen iradesi dışında elinde olmayarak kasılmasının olduğunu bilmeli ve bu süreçte eşine destek olup, tedaviye yönlendirmelidir.

Vajinismus tedavi edilmediği sürece, erkek zamanla eşinin kendisini istemediğini düşünmeye başlar ve zamanla kendisinde de cinsel isteksizlik, soğukluk başlayabilir. Bu nedenle tedavi sürecini fazla uzatmadan, eşlerin kısa zamanda bu durumdan kurtulmaları gerekmektedir.

Vajinismus tedavisinde en büyük görev kadına düştüğü için eşi destek vermese bile kadın kendisi bu problemi çözmeye çalışmalıdır.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/vajinismus-hastaligi-olur-cinsel-iliskiye-girememe/

Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus (Vajinusmus) Nedir? İlişkiye Girememe Tedavisi ve Egzersizleri

“Vajinismus tedavisi nasıl mümkün, yıllarca aşamadığım başkasının yardımı ile nasıl aşacağım” şeklindeki sorular pek çok vajinismus hastasının aklını kurcalamaktadır. Halbu ki sorunun kalıcı çözümü için tedavi şarttır.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Bu bölümde vajinismus tedavisi ve tedavi yöntemleri, kliniğimizde uygulanılan vajinismus tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Değerlendirme

Vajinismus probleminin teşhisi ve vajinismus tedavi süreci için öncelikle jinekolojik bir değerlendirme yapılmalıdır. Tüm diğer cinsel sorunlarda da olduğu gibi vajinismus tedavisine başlamadan önce kişinin deneyimli bir jinekolog tarafından basit bir jinekolojik değerlendirilmesi yapılarak, tanı netleştirilmelidir.

Jinekolojik değerlendirme yapılmadığı takdirde, sorunun kaynağı tam olarak tespit edilmediği için tedavide yanlış kararlar alınabilir. Örneğin vajinismus sorunu organik (fiziksel) engellerden kaynaklandığı halde, gereksiz psikoterapilerle maddi ve manevi kayıplara uğrayan pek çok çift vardır. Bu şekilde bizlere başvuran, gereksiz tedavilere maruz kalmış pek çok hasta mevcuttur.

İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimizde tedavi öncesi yapılan jinekolojik inceleme yaklaşık olarak 15 saniye kadar sürmekte ve yalnızca görsel bir incelemeden ibarettir. Kesinlikle ağrısız ve oldukça rahat bir şekilde yapılmaktadır.

Biz kliniğimizde de ilk seansta yaptığımız değerlendirme ile aynı zamanda hastalığın derecelendirmesini de yapmaktayız. Derecelendirme, kişi için uygulanacak vajinismus tedavi yöntemi için de belirleyici olacaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismusun nedeni sıklıkla % 90 oranında geçmişte zihne atılan psikolojik kaygı ve endişelerden kaynaklanır, geri kalan % 10’luk oranda ise kişinin doğuştan gelen (fiziksel yapısından kaynaklanan organik engeller bulunmaktadır; yani psikolojik harici fiziki engeller yer almaktadır. Nedeni psikolojik kökenli olmayan vajinismus problemlerinde cinsel ilişkiye girememeye neden olan organik (yapısal) nedenler basit cerrahi operasyonlarla halledilebilir.

Vajinismus tedavilerinde de dünyada en sıklıkla davranışsal ve bilişsel cinsel tedavi yaklaşımları tercih edilmektedir. Hipnoterapi (hipnoz tedavileri) ise nispeten yeni tedavi yöntemleri içinde yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Bilişsel Yaklaşımlar

Bilişsel yaklaşımlar arasında; vajina ve kızlık zarı yapısı hakkında geçmişte zihne atılan yanlış bilgiler düzeltilerek, eksik bilgiler tamamlanır. Verilen bilgilerle kişilerin cinselliğe bakış açısı değiştirilerek farkındalık kazanması sağlanır.

Davranışsal Yaklaşımlar, Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus tedavisi içinde yer alan davranışsal yaklaşımlar halk arasında ‘Vajinismus egzersizleri’ olarak bilinir. Vajinismus egzersizleri arasında ayna egzersizi, masaj (sensate focus),kegel egzersizleri, parmak egzersizleri ve dilatör çalışmaları yer almaktadır.

Vajinismus sorununda normalde kişinin kendi kontrolü altındaki vajinal kaslar cinsel ilişki anında kontrol dışı çalışmaktadır. Tedavilerdeki amaç, bu kasların cinsel ilişkide de kontrol edilmesinin sağlanmasıdır.

Yani, uygulanan pelvik egzersizlerle kişiye istem dışı kasılan vajen (vajina) kaslarını kontrol etmesi öğretilir.

Örneğin “Kegel egzersizleri” ile vajinadaki ana kas olan pubokoksigeus (PC) kasının çalışmasının denetimi sağlanabilmektedir.

Erkek Eşlere Verilen Tedaviler

Cinselliğin halen tabularla dolu olduğu ülkemizde bilişsel davranışsal cinsel tedavi programları erkek eşlere de uygulanmalıdır. Çünkü bu konuda erkeklerin de pek çok bilgi eksiklikleri vardır ve bu sebepler de cinsel ilişkiye engel durumlar yaratabilmektedir. Cinsel ilişki, hem erkek hem de kadının uyum içinde birbirine yaklaşmalarını gerektiren ortak bir konudur.

Erkeklerdeki bir takım ürolojik problemler de vajinismusa sebep olabileceğinden erkek eşlerle de mutlaka görüşülmelidir.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların eşlerinde başlarda hiçbir sorun olmamasına rağmen zamanla vajinismus probleminden kaynaklı bazı cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Erkeklerde en sık görülen problemler cinsel isteksizlik, sertleşme ve erken boşalma problemleridir.

Kliniğimizde bu tarz cinsel sorunları yaşayan erkek eşlere de takviye tedaviler uygulanmaktadır. Burada önemli olan nokta; erkekte sonradan ortaya çıkan bu tarz problemlerin çoğunun kadındaki vajinismus sorunu hallolduktan sonra otomatik olarak yoluna gireceğidir.

Vajinismus Tedavisi Bireye Özgü Kılınmalıdır!

Vajinismus tedavisi tamamen bireye özgü olmalıdır. Tedavi yöntemleri herkes için standart tek bir yöntem olamaz. Çünkü her bireyin sorunu, derecesi ve oluş nedenleri diğerinden farklıdır.

Bu nedenle vajinismus tedavisi için yöntemler belirlenirken bu faktörlerin tamamı gözden geçirilmelidir.

Vajinismus tedavisine başlarken kişilerin “acaba vajinismus tedavisi nasıl uygulanacak, egzersizleri yapabilecek miyim, ya başarısız olursam ne olacak, vajinismus tedavisi nasıl olacak” türünden kaygıları bir kenara bırakmalarını ve bir an evvel destek almalarını önermekteyiz. 

Источник: https://www.vajinismusmerkezi.com/vajinismus-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.