Varis Nasıl Tedavi Edilir?

içerik

İç Varis Hastalığı ve Kullanılan Tedavi Yöntemleri

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

İç varis nasıl bir hastalıktır, ne şekillerde tedavi edilir, tedavi yöntemleri nelerdir, tedavide kullanılan metotların türleri ve ayrıntılı uygulanış şekilleri hakkında makale.

İç Varis ve Tedavisi

Toplumda iç varis olarak bilinen derin ven yetmezlik dış varis kadar olmasa da sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta varis oluşan damarlar yüzeysel venlerdeki gibi gözle görülemez.

Daha derin olan toplardamarlarda meydana geldiği için özel görüntüleme teknikleri ile teşhis edilmeleri mümkündür. Çoğunlukla yüzeysel (dış) varisten sonra meydana gelir.

Nadiren olmakla birlikte dış varis görülmeden de doğrudan iç varis deneyimlenebilir.

Bacaklarda görülen iç varis yüzeysel varisten farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Çünkü bu hastalıkta varis, derinlerde olan ve kasların içinden geçen derin venöz sistemdeki toplardamarlarda meydana gelir. Bu nedenle teşhisi daha zor olan bir rahatsızlıktır. 

İç varis hastalığı tedavi edilmezse daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilen ve kişilerin hayat kalitelerini yüksek düzeyde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığın tedavi yöntemleri birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Yüzeysel varislere oranla iç varislerin tedavisi daha zorlu ve deneyim gerektiren bir durumdur.

İç Varis Tedavi Yöntemleri

Bacaklardaki daha derin toplardamarlarda meydana gelen varislerin tedavileri bacaklardaki yüzeysel damarlarda meydana gelen varisler farklıdır. Çoğu durumda yüzeysel varis tedavisi iç varislerde de gerilemeye sebep olabilir.

Cerrahi Tedaviler

Bacaklardaki iç varis tedavileri için cerrahi yöntemlerle yapılır. Bunlar varisin ve hastanın koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Cerrahi tedaviler şöyle sıralanabilir:

 • İnkompetan Valv Onarımı: Bu tedavi yöntemi toplardamar kapaklarında herhangi bir problemi bulunmayan hastalar için kullanılmaktadır. Bu yöntem de kendi içerisinde;
 1. İnternal Valvuloplasti: Bu yöntemde damar duvarına hiçbir müdahalede bulunulmadan valvler damar içerisine sağlamlaştırılır.
 2. Anjioskopik Asiste Valvuloplasti: Bu yöntemde valvler dikiş suretiyle sağlamlaştırılır. Dikişler içeriden ve dışarıdan olacak şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede kapakların daha istikrarlı bir şekilde çalışmaları sağlanır.
 3. Eksternal Banding: Bu yöntemde toplardamarın etrafı dacron veya otojen bir madde ile sarılarak valve işlerlik kazandırılır. Bu yöntem sayesinde damar çeperine destekte bulunarak damarlardaki kapakların işlevi kaybederek kapak yetmezliği oluşmasının önüne geçilir. Düzgün bir şekilde çalışan kapaklar varisi oluşumunu engellediği gibi olan varislerin de geçmesini sağlar.
 • Ven Valv Transplantasyonu: Bu operasyonda ven segmenti yerleştirilmektedir. Ülserli hastalarda yüzde elli civarında iyileşme gösteren bir metottur.
 • Ven Segment Transferi: Bu yöntemde ven segmenti derin toplardamar sistemi içerisine yerleştirilmektedir. Sağlıklı olan bir venden alınan segment varis olan bölgeye transfer edilmektedir.

olarak üçe ayrılmaktadır. Bu yöntemler damar kapaklarında problem olmayan ama reflüsü bulunan kişilerde uygulanır. Bu cerrahi operasyonlar çok iyi planlanmalı ve mutlak surette bu konuda deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde ciddi komplikasyonlarla karşı karşıya kalınabilir. Tüm bu tedavilerin hepsi genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Pıhtı Tedavisi

Eğer bacaklardaki varis damarlardaki bir pıhtıdan kaynaklanıyorsa pıhtıya yönelik tedaviler iç varisin iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Bu tedaviler medikal tedavi ve endovasküler tedavi olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Medikal Tedavi: Bu tedavi yaklaşımında ilaçlar kullanılarak kan sulandırılmaya çalışılmaktadır. Bu sayede kan akışının daha düzgün bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanır. Bu tedavi şekli ileri ve orta seviyedeki varislerde işe yaramazken başlangıç aşamasındaki pıhtılarda etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu yöntem aynı zamanda varislerin neden olduğu belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olarak kişinin hayat kalitesinin yükselmesini de sağlamaktadır.
 • Endovasküler Tedavi: Bu tedavi yönteminde stentler kullanılmaktadır. Pıhtı bulunan damara takılan stentler damar duvarındaki zararı iyileştirerek pıhtının açılmasını ve damardaki kan akışının normal seviyesine gelmesini sağlar. Stent çoğunlukla metalden yapılan ve bir kateter yardımıyla damar duvarına yerleştirilen bir  maddedir. Stent damar çeperiyle bütünleşerek adeta bir damar duvarı gibi işlev görerek damarın fonksiyonunun düzeltilmesini sağlar. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulama şeklidir.

Tüm bu tedavi metotları ayrı ayrı uygulanabileceği gibi birbirlerine destek olacak şekilde kombine olarak da gerçekleştirilebilir. Tedavi sonucu hastalığın tekrar nüksetme ihtimali bulunsa da yetkin ve deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilen işlemlerde bu risk oldukça düşüktür.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/ic-varis-tedavisi.html

Varis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varikoz veya varikozitif olarak da bilinen varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar.

Varis olan şişmiş damarlar genellikle ağrılıdır ve mavimsi mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle varis damarları şişmiş gibi görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir.

Durum özellikle kadınlarda çok yaygındır. 50 yaşın üzerindeki kadınların yarısında varis bulunmaktadır.

Zaman zaman baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, genellikle alt bacaklarda görülür. Varis normalde zamanla daha da kötüleşir. Hastalığı kontrol etmek ve acıyı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.

Bulimia Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı veya kronik enflamasyon yoluyla ülser veya yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir vaka varsa, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde mutlaka doktorunuzu görmelisiniz. Dünya üzerinde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan varis, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarlarda meydana gelen genişleme sonucu oluşan koyu renkli damarlardır ve genellikle kabararak kendini belli eder. Varis damarları, damar sistemi düzgün çalışmadığında ortaya çıkarlar.

Damarlarda kanın geriye doğru akmasını engelleyen tek yönlü valfler bulunur. Bu supaplar başarısız olduğunda, kan kalpten devam etmeden damarlarda toplanmaya başlar. Damarlarda kanın toplanması nedeniyle damarlar genişler, renkleri koyulaşır ve ağrı oluşur.

Varis damarları en çok bacaklarda belirginleşir çünkü kalpten en uzaktaki yer bacaklardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır. Bacakların sürekli olarak vücuttan aşağı sarkıtılması bu kan akışını daha da güç hale sokar.

Eğer bacaklarınızda hafif ağrılar varsa günlük egzersizlerle veya bacakları havaya kaldırarak bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Varisin meydana geldiğinden emin olduktan sonra kompresyon çorapları giymek de bir çeşit tedavi olabilir.

Fakat ağrılar bu müdahalelere rağmen azalmıyor, toplardamarlar koyu mavi veya mor renk alarak, şiş bir vaziyet aldıysa doktora gitme zamanınız gelmiş demektir.

Eğer tedavi edilmezse damarlarda biriken kan pıhtısı o kadar şişer ki damarların patlaması ile sonuçlanabilir. Ayak bileklerinde meydana geldiyse ağrılı yaralara yol açabilir. Varisin içinde pıhtı patlarsa akciğerlere ulaşır ki bu çok daha ciddi bir sağlık sorununa yol açacaktır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisin meydana geldiği yere ve oluşum şekline göre birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; iç-dış varis, yüzeysel varisler, anal, boyun, özafagus, yüz ve bacak varisleri şeklinde sıralanabilir. Fakat biz temel olarak 3 ana çeşide ayırarak anlatacağız;

 • Küçük Varisler: Çapları 1-2 mm’den küçük olan ve deri üzerinde çıkıntı yapmayan türüdür.
 • Orta Varisler: 2-4 mm arasında çapa sahiptir. Yeşil renkli damarlar deride hafif şişkinlik yapmaktadır.
 • Büyük Varisler: Deride gözle görülür şekilde kabarıklık ve şiddetli ağrı yapan bu çeşidin boyutu ise 4-15 mm civarındadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler arasında; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta bölümüne, özellikle karına basınç uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üzerindeki baskıyı artıran obezite bulunmaktadır.

Bunlardan başka hareketsiz yaşam yani spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol gibi faktörler varis oluşmasına sebep olabilir. Varis oluşumunda risk faktörleri şunlardır;

 • Genetik en önemli sebeplerden biridir. Ailenizde varis sorunu olan birisi varsa bu durum sizin de başınıza gelebilecek demektir.
 • Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak da göz ardı edilmemesi gereken sebeplerdendir.
 • Fazla kilolu olmak bacaklara ve damarlara baskı uygulayacağından varise yol açabilir.
 • Hamilelik de bir diğer risk faktörüdür. Gebelik döneminde kadınların vücudundaki kan hacmi artar. Bu durum ise damarların genişlemesine yol açar. Ek olarak hamilelikteki hormon değişiminde de etken olan bir durumdur.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar menopoz dönemi ve doğum kontrol hapları gibi etkenlerin varise yol açtığını ortaya koymaktadır.
 • Toplardamar genişlemesi genellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle yaşın ilerlemiş olması da bir sebep olarak gösterilebilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin birincil belirtisi, genellikle bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ayrıca bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin etrafında şişme, renk değişikliği veya yaralar olabilir.

Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı kontrol etmek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar. Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir.

Anjiyografi sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir.

Belirtilerini maddeler halinde şu şekilde özetleyecek olursak;

 • Şişen damarlar mavi ve mor renge dönüşür.
 • Genellikle bacaklarda meydana gelir ve çok fazla ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde şiddetli ağrılara yol açar.
 • Yanma, kas krampı, şişlik ve zonklama tarzı semptomlar oluşur.
 • Çok fazla ayakta kalındığında meydana gelen ağrılar, çok fazla hareketsiz kalındığında da kendini gösterir.
 • Damarların deriye yakın olan kısımlarında renk değişikliği meydana gelmektedir.
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi olur.
 • Şişen damarlarda ve cilt üzerinde kaşınma meydana gelir.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisin oluşumunu önlemeye yardımcı yaşam tarzı değişikleri arasında uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemli yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi artırmak için egzersiz yapın.

Ayrıca, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Özellikle masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Sürekli aynı yöne doğru bacak bacak üstüne atmak ve uzun süreli uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varis oluşumunu engellemek için aşağıda saydığımız basit kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

 • Uzun süre ayakta durarak veya oturarak çalışılmamalıdır. Belirli aralıklarla kalkıp ayaklar hareket ettirilmelidir. Aynı şekilde sürekli ayakta durarak çalışan insanlar her yarım saat veya 40 dakikada bir oturarak bacaklarını dinlendirmelidir.
 • Hafif koşu, yürüyüş ve jogging gibi sporlar yapılmalıdır. Eğer bel ağrısı sorununuz varsa yüzme de varis oluşumunu engelleyen önemli aktivitelerdendir.
 • Giydiğiniz pantolonların çok dar ve kan dolaşımını kısıtlayacak kadar sıkı olmaması gerekmektedir. Bu tür kıyafetler sürekli giyilirse varise neden olabilir.
 • Otururken bacaklar üst üste atılmamalıdır.
 • Bildiğiniz gibi vücudun ağırlığı en çok bacaklara ve dizlere ağırlık yapmaktadır. Bu nedenle çok fazla kilo almamaya çalışmalı ve ideal kilo korunmalıdır.
 • Günlük yaşamda topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle de tüm gün ayakta çalışmak zorunda olan hanımefendiler stiletto tarzı topuklu ve rahatsız edici ayakkabılar tercih etmemelidir.
 • Eğer gün içerisinde hep ayakta kaldıysanız, bacaklar mutlaka yüksek bir yere uzatılmalı ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmalıdır.
 • Halk arasında genellikle kaplıcaların her derde deva olduğu düşünülür. Oysaki kaplıcalardaki sıcak sular varis oluşumunu kolaylaştırdığı gibi var olan ağrıların da artmasına sebep olur.

Varisin Tedavisi Nedir?

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı yöntemleri tercih ederler. Ameliyat gibi tedavileri denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir. Doktorunuz özel sıkıştırma etkili külotlu çorapları veya varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir şekilde baskı yapar, bu nedenle kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine göre hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Yaklaşık üç ila altı hafta arasında iyileşme süresi vardır.

Источник: https://bilgihanem.com/varis-nedir/

Varis hastalığı nasıl oluşur? Ameliyatsız tedavi nasıl yapılır?

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzün en yaygın hastalıkları arasında yer alan varis, toplardamarların aşırı derecede genişleyip içine fazla miktarda kan dolmasıyla ortaya çıkıyor. Genellikle ağrıya sebep olan varis hastalığı yetişkin insanlar içinde özellikle kadınlarda çok yaygın. Türkiye’de ise her 4 kişiden 1’inde özellikle bacak bölgesinde varis hastalığı görülüyor.

Kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görülüyor!

Yetişkinlerde % 20 – 25 gibi yüksek oranda karşılaşılan varis özellikle kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görülmektedir. 25-65 yaş arası kadın nüfusunun yaklaşık yarısında varis olduğu yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

Varis çorabı işe yarar mı?

Varislerin tedavisi için agresif tedavileri denemek yerine yaşam tarzında değişiklikler yapılmasını tavsiye ediyoruz. Varis oluşumunu kolaylaştıran faktörleri arasında; gebelik, menopoz, 50 yaş üstü, obezite, uzun süre ayakta durmak, aile öyküsü, genetik yatkınlığı yer alıyor.

Uzun süre ayakta beklememek, kilo vermek, egzersiz ve varis çorabı kullanımı varis oluşumunu veya daha kötüye gitmesini önlemeye yardımcı oluyor. Varis tedavisi konusunda ise ameliyat dışında yöntemler mevcut.

Bunlar arasında Köpük Skleroterapi, Mikro skleroterapi, Lazer yöntemi, Endovenöz Radyofrekans ve Zamk yöntemi uygun tedaviler arasında yer alıyor.

Lazer yöntemi ile ameliyatsız varis tedavisi

Varisli damarlar zamanla daha da kötüleşebilir. Hastalığı kontrol altında tutmak ve şikayetleri azaltmak için gerekli yaşam tarzı değişikliğini yapmak mutlaka gereklidir.

Nadiren bazı vakalarda varisli damarlar bacaklarda kan pıhtısına ve kronik enfeksiyona veya ülser yaralarına neden olabilir. Ciddi varislerde damar patlayabilir ve kanamaya sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır. (Doç. Dr. Mehmet Özkan)

Toplardamar kapakçıkları nedir? Nasıl bozulur?

İnsan vücudunda kan damarları olarak başlıca 5 dolaşım sistemi bulunmaktadır. Bunlar Arterler, Arteriyoller, Venüller, Venler ve en küçük kan damarları olan kılcal damar şeklinde ayrılmaktadır. Arterler ve Arteriyoller vücuda taze kan pompalarken Venler ve Venüller ise vücudun kullandığı ve oksijen yönünden yetersiz kirli kanı kalbe taşımaktadır.

Atardamarlara göre görevi biraz daha zor olup, çünkü daha çok aşağıdan yukarı çıkması gerekmektedir. Bacaklardan kalbe doğru gidiş yer çekimininde etkisi ile oldukça zor olmaktadır. Sürekli geri kaçma eğiliminde olan kirli kanın geri kaçmasını öncelemek için Venlerde 5-10 cm aralıklarla kapakçık bulunmaktadır Tek yönlü olarak açılan bu kapakçıklar kirli kanın geri kaçmasını önlemektedir.

Nasıl bozulur?

Konuya teknik anlamda girecek olursak bozulmanın en önemli bulgusu toplardamarlarda oluşan yüksek basınçtır. Bizim bilmemiz gereken ise kapakçıkların bozulmasına neden olacak kadar tehli basıncın neden olduğu ve nasıl önlenilmesi gerektiğidir. Basıncın yükselmesinde en önemli etken ayakta sabit durmaktır. Yani ayakta çalışanlar başlıca risk grupları arasında yer almaktadır.

Varisten kurtulma yöntemleri

Damar basıncını düşürmek için ne yapmalıyız?

Varislere neden olan faktörün en başında ayakta sabit kalmakla oluşan damar basıncı ve bu basıncın kapakçıklarını bozduğunu öğrendik, burada alınması gereken önlem ilk olarak damarlarda yüksek basınç oluşmasını önlemektir.

Ayakta sabit çalışmamak, yine aynı şekilde uzun süre oturarak hareketsiz durmamak gerekir. Bunları yapamıyorsak 30-45 dakika aralıklarla kısa süreli bile olsa yürüyüşler yaparak damarlarda oluşan basıncı azaltmalıyız.

Asıl imkanınız varsa yere uzanarak bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmak damar basıncını düşürecektir.

Variste en çok görülen belirtiler neler?

Yaş ilerlemesi ile birlikte her insan aslında varis riski taşımaktadır.

Yazının üst kısımlarında hastalığın neden, nasıl olduğu ve korunmak için alınması gereken önlemleri gördük, şimdi ise aldığımız önlemlere rağmen bu sorunla karşı karşıya kalmanız halinde nasıl bir süreç ile karşılaşacağımızı göreceğiz. Yani varis belirtileri (ağrı, kramp, damar genişlemesi, kaşıntı) gibi durumların neyi ifade ettiğine bakacağız.

Damar Genişlemesi (Cilt Dışına Taşma):

Kılcal damar ciddi bir hastalık olmayıp, o nedenle varis belirtileri hususuna Toplardamar Genişlemesi yani asıl varis dediğimiz sorunla devam edeceğiz. Burada ilk belirti damarların genişlemesi, kıvrımlaşması ve cilt üzerinden belli olur hale gelmesidir. Bunun nedeni ise kapakçıkları bozulan damarın kirli kanı kalbe göndermek yerine damarlarda beklemesi ile açıklanır.

Bahçede bir su kalanı düşünün önüne çalı, çırpı gelince suyun akışı biraz hafifler ve orada su birikmeye kanal dışına taşmaya başlar. Aynı durum toplardamar içinde geçerli olup, damarlarda bekleyen kirli kan damarların genişlemesine (şişmesine) ve cilde baskı yaparak cilt dışından kolayca görünmesine neden olmaktadır.

Bu görüntüyü almak için 10-15 dakika ayakta durduktan sonra bacaklarınıza bakabilirsiniz.

Kaşıntı:

Hastalık ilk ortaya çıktığı ilk andan itibaren karşılaşacağınız şikayetlerden biri bacaklarda kaşıntı olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda da belirtildiği gibi kirli kanın damarlarda beklemesi olup, düzenli yürüyüş yapan insanlarda kan akışı daha düzenli olduğu için kaşıntı şikayeti daha az yada hiç görülmez.

Ağrı / Sızlama:

Varis belirtileri kısmına geçtiğimizde kılcal damarların ciddi bir hastalık olmadığı (estetik sorun) olduğunu belirttik, ciddi bir şikayeti olmayan kılcal damarlarda ilk ortaya çıkış sürecinde ağrı ve sonrasında sızlanma, yanma gibi şikayetler görülebilir.

Asıl varis hastalığında ise bacak ağrıları kaçınılmaz bir sonuç olup, özellikle öğlen sonra başlayan yorgunlukla birlikte akşam artan bacak ağrıları görülmektedir. Tabii ki her bacak ağrısı varis hastalığının belirtisi olmayıp, burada şöyle bir ayrım yapabilir.

Varis ağrıları genelde diz alt kısmında ve genelde öğren sonrası yorulmaya bağlı olarak başlayan, akşama doğru artan bir ağrıdır. Bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda (yere uzanarak) tuttuğunuzda ağrı azalır yada tamamen geçmektedir.

Yine aynı şekilde ağrı olduğu anda yürümeye başlamanız halinde hafifleme yada tamamen ortadan kaybolması görülür. Buna ek olarak varis çorabı kullanarak ağrılar önlenir.

Kramp

Spazmlı kas kasılması anlamına gelen Kramp özellikle kol ve bacaklarda sık görülen şiddetli bir ağrıdır. Varis hastalarında sık görülen şikayetlerden biri olup, özellikle geceleri sık karşılaşılan bir durumdur. Sadece hastalık ile olmayıp, aynı zamanda sinirsel, ruhsal ve susuzluğa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ciltte Renk Değişimi / Sertleşme

Yukarıdaki şikayetler dikkate alınıp, tedavi olunmadığında ise hastalık sürekli ilerleyerek yeni belirti ve şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. O şikayetlerden biride cildin renk değiştirerek daha koyu bir hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda ciltte sertleşme aynı anda görülür.

Muayene Olmalısınız

Varis belirtileri ile karşı karşıya kalan hastaların ilk yapması gereken mutlaka muayene olmalarıdır. Burada en çok sorulan sorulardan biri hangi doktora / bölüme gidileceği yönünden olmaktadır.

Kalp Damar Cerrahisi

Varis hastalığı teşhis ve tedavisi için en tecrübeli hekim kalp damar cerrahisi olmaktadır. O nedenle iç hastalıkları (Dahiliye) ile zaman kaybetmeden mutlaka bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız. Maalesef ilçelerde bulunan devlet hastanelerinde kalp damar cerrahi bölümü çok az rastlanır. Hastalar genelde il merkezinde yer alan hastanelere yönlendirilir.

Sizde teşhis edilen hastalık kılcal damar değilse mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aynı şekilde o süreçte hamile olmanız tedavinin ertelenmesini gerektirir.

Bunun dışında tespit edilen tüm damar genişlemesi varis hastalıkları çok fazla zaman geçirmeden tedavi edilmesi gerekir.

Doktorun size reçete ettiği ilaç, krem, varis çorabı hastalığı iyileştirmeye yönelik olmayıp, sadece ağrı, kramp, kaşıntı gibi şikayetlerin azaltılmasına yöneliktir. O nedenle doktorunuza bu ilaçları kullanınca nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı sormalısınız.

Varis tedavisi nasıl yapılır? Hangi yöntem tercih edilmeli?

Yukarıda bu işin tek çözüm yolu bilimsel anlamda tedavi olduğunu belirttik, muayene eden doktor hastalığın tipi, derecesi, konumu ve yaygınlığına göre bir tedavi yöntemi belirlemesi gerekir. Bu yöntemi belirlerken görev yaptığı sağlık kurumunun teknolojisi ve hasta yoğunluğu göz önünde olacaktır.

Kamu hastaneleri hasta yoğunluğu en fazla olan sağlık merkezleri olduğu için genelde tedavilerde ameliyat kullanılmaktadır. Gelişmiş ve hizmet alanı varis tedavisi olan merkezlerde ameliyatsız ve teknolojiye dayalı yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Her iki yöntem de bilimsel olmasına karşın hastanın avantajlarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Ameliyatsız varis tedavisi

Son 10 yılda gelişen teknoloji ile birlikte tüm varis hastaları ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Kamu hastanelerinde henüz yeterli olmayan bu uygulama için özel sağlık merkezleri tercih edilmektedir.

Lazer ve Radyo Frekans yöntemi ile cilt üzerinden işlem yapılırken Köpük ve Skleroterapi yöntemlerinde ise damar içinden çok ince bir iğne ile yapılmaktadır.

Varis ameliyatı

İnsanların büyük bir bölümü şuan ameliyat korkusu ile ilkel çözüm yöntemlerine başvurmakta ve çoğu zamanda dolandırılmaktadır. Yukarıdaki gibi ameliyat gereksiz olup, tüm varisli hastaları ameliyatsız yöntemlerle 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilmektedir.

Kamu hastanelerinde hasta yoğunluğu fazla olması nedeniyle ameliyatlara devam edilmektedir. Ameliyatlardan en sık uygulanan yöntem sorunlu damarı çıkarmak yada sorunlu kapakçıkları keserek yerine kişinin kendi vücudundan alınan sağlam kapakçıklar eklenmektedir.

Hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı ve tekrarlama riskinin yüksek olması nedeniyle ameliyat uygulamıyor ve önermiyoruz.

Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır?

Son 10 yılda gelişen teknoloji ile birlikte tüm varis hastaları ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir. Kamu hastanelerinde henüz yeterli olmayan bu uygulama için özel sağlık merkezleri tercih edilmektedir.

Lazer ve Radyo Frekans yöntemi ile cilt üzerinden işlem yaparken Köpük ve Skleroterapi yöntemlerinde ise damar içinden çok ince bir iğne ile yapılmaktadır.

Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ve yapılışına dair detayları aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. Diğer taraftan ameliyatla yapılan tedaviler de artık teknolojiler yardımıyla yapılmaktadır.

Bunlardan en bilineni lazerle (EVLA) ve radyo frekansla (EVRFA) tedavilerdir. Bu yöntemler ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

Radyofrekans yöntemi ile varis tedavisi

Narkoza gerek olmadan kesi yapmaksızın dikişsiz olarak uygulanan endovenöz radyofrekans ablasyon işlemiyle varis hastaları aynı gün işlem sonrası birkaç saat içinde taburcu olabilmekte ve ertesi gün işlerinin başına dönmektedirler.

Varis tedavi edilmezse ne olur?

Bir çok insan son aşamaya kadar hastalığın şikayetlerine bile aldırış etmeden devam etmektedir. Sürekli ilerleme özelliği bulunan bu hastalık maalesef bir noktadan sonra size hayatı çekilmez hale getirmektedir. Damarlarda başlayan kanama yerini iyileşmesi zor yaralara bırakmaktadır.

Varis ülseri dediğimiz bu durum maalesef görüntüsü bile insanı korkutmaya yetmektedir. Çoğu zaman bacakları çürüttüğü için insanı yürüyemez hale getirir. Aşağıda yer alan görselde basit bir örnek yer almaktadır. Sakın bu aşamaya gelmeden önce bilimsel yöntemlerle tedavi olmalısınız. Aksi halde tedaviniz hem zor hemde daha maliyetli olacaktır.

Çünkü önce ülser sonra varisler tedavi edilmesi gerekir.

Cinsel isteksizlik kadınlarda neden daha fazla?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/10/varis-nasil-olusur-ameliyatsiz-tedavi/

Varis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Haber güncelleme tarihi 05.01.2019 16:10

 Dünya üzerinde genellikle kadınlar üzerinde gözüken ve hastalık olarak karşımıza çıkan varis nedir? Varis belirtileri nelerdir? Varis çeşitleri nelerdir?, İşte, tüm detaylarıyla varis tedavisi… Varis, toplumda 20-70 yaş arası karşılaşılan sağlık ve estetik açıdan önemli bir problemdir. Toplumda görülme sıklığı %20 ile %40 arasında olduğu belirtilen varis yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur. 

Varis Nedir?

Derinin hemen altındaki toplardamarın şişmesi ve genişlemesine varis denir. Genellikle vücudun alt kısımları basınç altında kaldığı için o bölgeler daha çok etkilenmektedir. Toplardamardaki basınç sebebiyle oluşan varisin büyüklüklerine göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar da çeşitlilik gösterir.

İşte, varis çeşitleri;

1. Kılcal Varis 

Deriden çıkıntı yapmayan, 1-2 mm hatta daha küçük bile olabilen, kırmızı ve mor renkteki varisler kılcal varislerdir.

2. Orta Boy Varis

Deriden hafif çıkıntı yapan, 2-4 mm arasındaki yeşil renkli olan varisler orta boy varislerdir.

3. Büyük Varis

 Deriden hafif çıkıntı yapan, 4-15 mm arasındaki varisler büyük varislerdir.

Varis Neden Oluşur?

Uzun süre ayakta hareketsiz durmak, genetik yatkınlık ve fazla kilolar varis oluşumu için risk yaratan faktörlerdir. Varisin oluşumunda kalıtsal faktörler çok önemli bir yer tutmaktadır. Ailesinde varis olan kişilerde varis görülme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca varisin kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Hormonal farklılık, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanma gibi etkenler varis görülme olasılığı yükselttiği için kadınlarda daha fazla görüldüğü söylenebilir. Bunlar ın yanı sıra fazla kilolar da varis oluşumuna etkide bulunmaktadır. Sıcak su da toplardamarın pıhtılaşmasına sebep olduğu için varis oluşumunu tetikler.

  Bu yüzden sıcak su ve kaplıcalar varisi olan ya da varis riski taşıyan kişiler için çok zararlıdır. 

Hamilelikte Varis

Gebelik öncesinde görülen varisler gebelik süresince büyüme gösterir ve sorunlara yol açabilir. Hamilelik öncesinde varis görülen kişilerde daha önceden tedavi yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler ise doğumdan sonra çoğunlukla görülmemektedir.

Aynı zamanda genetik olarak etkin olan varis eğer anne ve babanızda da var ise gebelik döneminde sizde de olma ihtimali yüksek olabilir. Hamilelik döneminde kan damarlarındaki kan miktarı artar ve toplardamarlara ek yük bindirir. Rahmin büyümesi ile bacak ana toplar damarındaki baskı artarak kalbe kan taşınması güçleşir.

 Bu nedenle ayaklarda toplanan kan toplardamarlarda varis oluşturur.

 Varis Belirtileri Nelerdir? 

Varisin belirtileri birkaç şekilde ortaya çıkmaktadır. Genellikle akşam saatlerinde artan bacak ağrıları, ödem ve şişlikler, geceleri ortaya çıkan kramplar varis belirtisi olarak bilinmektedir. Varis oluşumu ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilmektedir. Bu sebeple bacaklarda oluşacak sıcaklık hissi ve lekeler varis belirtisi olarak görülmektedir. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi, varisin ileri boyuta olup olmamasına göre değişmektedir. Son yıllarda gelişen tedavi yöntemleriyle, varis tedavisinin başlangıç safhasından olan varislerden hemen kurtulmak mümkün hale geldi. Eğer başlangıç safhasında ise, lazerle yakma yöntemi kullanarak tedavi edilebilmektedir.

 Başlangıç aşamasında olan varis tedavisindeki bir diğer yöntem ise iğneyle damara ilaç sokup damarı yakma yöntemidir. Bu iki işlem de günü birlik acısız ve ağrısız yöntemlerdir. Bu tür bir tedavi uygulanan hastalar işlemden sonra hemen ayağa kalkarak günlük hayatlarına devam edebilmektedir.

 Eğer ileri boyutta varis sorunu yaşanıyorsa tek yöntem ameliyattır.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis hastalığına iyi gelen bazı etkenler vardır. Bu etkenler hem varisin ilerlemesine engel olur hem de varis tedavisinin ortadan kalkmasında etkilidir. İşte, “ varise ne iyi gelir? “ sorusunun cevapları…

 • Varis hastaları günlük 30 ile 60 dakika arasında yürümelidir.
 • Bacaklarınızı uzatıp bir süre yukarıda tutun.
 • Varis yastığı kullanın.
 • İmkan yarattıkça bol bol yüzün.
 • Varis çorabı kullanmaya özen gösterin.
 • Çalışırken olduğunuz yerde sabit kalmayın.
 • Kilolarınızdan kurtulmak için çaba sarf edin.
 • Bacaklarınızı mesaj yoluyla rahatlatın.
 • Varis hastalığı ilerlemeden tedavi olmayı unutmayın.

Varis Çorabı Nedir ve Varis Çorabı Fiyatları

Varis tedavisinde yıllardır kullanılan “Varis Çorabı” doktorlar tarafından varis hastalığı tedavisinde halen daha tavsiye edilmektedir.

 Varis çorapları giyildiğinde, damara uygulanan basınçtan dolayı ağrılar azalmaktadır fakat varis çorapları çıkartıldığında ağrı tekrardan baş göstermektedir. Varis çorapları tedavisi kesin çözüm değil daha çok geçici bir çözümdür.

Doktorunuzdan alacağınız net bilgiler dahilinde muayene sürecini istediğiniz yönde devam ettirebilirsiniz. Varis çorabı fiyatları kendi içerisinde büyük farklılıklar yer almaktadır.

15 TL'den başlayıp 200 TL'ye kadar çıkan fiyatlar yer almaktadır. Bazı varis çorapları ise çok daha yüksek fiyatlarda satılabilmektedir.

Önerilen İçerik: Diz Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/varis-nedir-tedavisi-nasil-olur-1911h.htm

Varis Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis, ağırlıklı olarak kadınlarda görülen, toplardamarın deri altında genişlemesi ile ortaya çıkan ve ağrı, şişlik olarak kendini gösteren bir hastalıktır. İlk evrede görsel açıdan yarattığı olumsuzluk dışında herhangi bir teh arz etmeyen varisin tedavisi eğer dikkatli bir şekilde yapılmazsa ileri safhalarda damar yırtılmasıyla karşılaşılabilir.

Kan dolaşımında bozukluk olan varis hastaları aynı zamanda diğer kardiyovasküler hastalıklarla ilgili de kontrol edilmelidir. Varis oluşumuna neden olan evreler gibi gelişimini engelleyen faktörlerin bilinmesi ile bu hastalıkla mücadele edilebiliriz.

Peki varis nedir, neden olur? Varis belirtileri nelerdir? Varis nasıl geçer, nasıl tedavi edilir? İşte varis hakkında bilmek istedikleriniz…

VARİSİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Varisin üç çeşidi vardır. Bunlar, kılcal damar varisleri, retiküler varisleri ve büyük toplardamar varisleri. Kılcal damar varisleri, bu damarların çatlamaları sonucu oluşur.

Gebelikte ve hormon kullanan genç kadınlarda görülen kılcal damar varisi, örümcek ağına benzeyen bir görünüme sahiptir. Retiküler varisi dediğimiz ise diz arkası ile ayak bileği çevresinde görülür.

Büyük toplardamar varisi ise, bu rahatsızlığın bütün belirtilerini gösterir ve kabarık, yeşilimsi bir görünümü vardır. Büyük toplardamardaki yetmezlik sonucu oluşur.

Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun temel yanıtı özellikle bacak bölgesindeki damarların rahatlıkla görünebilir hale gelmesidir. Ayrıca genişleyen damarlarda ağrı, şişme ve batma hissi de yaşanabilir. Bazı durumlarda şişmeye bağlı olarak damar renklerinde bozukluk meydana gelir. Çok nadir olarak belirginleşen damarlarda kanama ve yaralar oluşabilir.

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis teşhisinde genel olarak gözlem yöntemi kullanılır. Doktor tarafından ayaktayken ya da otururken belirginleşen damarların durumuna bakılır.

 • Kan akışında bir problem olup olmadığını tespit edebilmek için ultrason aracılığıyla rahatsızlık hissedilen bölge incelenir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı ultrason yönteminde kan akışı, monitör aracılığıyla gözlemlenir.
 • Varisin oluştuğu bölgeye bağlı olarak toplardamar anjiyosu yani venografi de yapılabilir. Bu test sırasında hastaya özel bir boya enjekte edilerek semptomların oluştuğu bölgenin röntgeni çekilir. Röntgende özel boyanın hareketleri takip edilerek kan akışında bir sorun olup olmadığına bakılır.
 • Ultrason ve venografi gibi yöntemler kanda pıhtı ya da başka bir engelin damarlarda şişmeye neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis tedavisinde uzmanlar yaygın olarak geleneksel yöntemleri tercih ederler. Daha yoğun müdahalelerde bulunmadan önce doktor muhtemelen yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmasını talep eder.

1. Yaşam tarzında değişiklik
Özellikle yoğun tempoda ve ayakta çalışan kişiler eğer imkan dahilindeyse yaşam tarzında değişikliğe giderek varis oluşumunu engelleyebilir ya da kötüleşmemesini sağlayabilir. 1. derece varis olarak bilinen ve varis hastalığının ilk evresi olan kılcal damar varislerinde yaşam biçimini değiştirmek olumlu katkı sağlar.

 • Uzun sürekli ayakta durmaktan kaçınmak,
 • Kilo kontrolü,
 • Kan dolaşımını düzene sokmak için egzersiz yapmak varis hastalığının oluşmasını ve daha kötüye gitmesini engeller.

Varis hastaları ayrıca dinlenirken ya da uyurken bacaklarını normal vücut pozisyonundan daha yüksekte tutarak semptomları azaltabilirler.

2. Kompres tedavisi
Varis hastalığı nasıl geçer sorusunun en yaygın bilinen yanıtlarından biri de kompres tedavisidir.

Varis hastalığında doktor tarafından varis tedavisi için üretilmiş ve halk arasında varis çorabı olarak bilinen kompres ürünlerin kullanılması önerilebilir. Bu çoraplar bacaklara ihtiyaç duyulan basıncı sağlayarak kalbe doğru gerçekleşen kan akışını hızlandırıp kolaylaştırır.

Ayrıca meydana gelen şişmeyi de dindirir. Farklı seviyelerde kompres uygulayan bu çoraplar eczanelerde ya da medikal ürünler satan dükkanlarda kolaylıkla bulunabilir.

3. Ameliyat
Eğer yaşam tarzında değişiklik ve kompres çorapları işe yaramadıysa, varisler ağrıya ya da genel vücut sağlığında başka sorunlara sebep oluyorsa cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Damar bağlama ya da dikme yöntemi anestezi gerektiren bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat sırasında cerrah hastalığın oluştuğu bölgeyi açarak hastalıklı damarları keserek vücuttan alır.

4. Diğer yöntemler
Doktorların varis ameliyatı yerine uygulamayı tercih ettiği ve hem daha kesin sonuçların alındığı hem de hastanın çok zorlanmadığı çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bunlar,

 • Hastaya özel bir sıvı ya da köpük enjekte edilerek genişleyen damarların kapatıldığı skleroterapi,
 • Hastaya kimyasal bir sıvı enjekte edilerek küçük damar yollarının bloke edildiği mikroskleroterapi,
 • Damarın tamamen kapanmasını sağlayan ve bir ışın tedavisi olan lazer ameliyatı,
 • Damarı tıkamak için ısı ve radyofrekans dalgalarının uygulandığı ablasyon tedavisi,
 • Küçük bir kameranın, açılan mikro delikten sokularak gerçekleştirilmesine dayanan endoskopik ameliyatlar şeklinde sıralanabilir.

Bir tedavi yöntemine karar vermeden önce mutlaka doktorla iletişim halinde olunmalı, prosedürle birlikte gelen riskler hakkında bilgi alınmalıdır. Hastalığın tedavisinde uygulanacak yöntem, semptomlar, varislerin büyüklüğü ve yeri gibi donelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Varis Hastalığında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Yaşam tarzı değiştirilse bile eğer cerrahi müdahale yapılmamışsa normal şartlar altında varis hastalığı zamanla daha kötü hale gelir.

Göze hoş görünmemesi haricinde varis, uzun vadeli başka medikal sorunlara sebep olmaz. Bazı vakalarda varisli damarlar, bacaklarda açık yaralara, kan pıhtılaşmasına ya da kronik iltihaba sebep olabilir.

Eğer bu belirtiler müdahale edilmez ve daha şiddetli hale gelirse damarların yırtılmasına sebep olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları Değiştirilerek Varis Önlenebilir mi?

1. Lifli gıdalar tüketmek
Lif yönünden zengin besinler tüketmek düzenli bir boşaltım sistemi için önemlidir. Kabızlık rahatsızlıkları ortadan kaldıran lifli besinler rahat dışkılamayı sağlayarak bu bölgede bulunan damarlardaki kan akışının normal düzende devam etmesini sağlar.

2. Potasyum içeren gıdalar tüketmek
Vücutta su kaybına neden olan potasyum eksikliği, kanın yoğunluğunu artırarak damar valflerinin kan akışı sırasında zorlanmasına sebep olur. Yoğurt, badem, tavuk, somon gibi potasyum yönünden zengin gıdalar tüketmek vücuttaki potasyum eksikliğini gidererek kanın normal yoğunluğuna ulaşmasını sağlar.

3. Flavonoid içeren gıdalar tüketmekBitkilerde kırmızı, turuncu sarı gibi parlak renklerin oluşmasını sağlayan flavonoidin kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Flavonoid, kan dolaşımını rahatlatarak kan damarlarındaki basıncın düşmesini sağlar. Turunçgiller, ıspanak, soğan ve sarımsak flavonoid yönünden zengin gıdalar olarak kabul edilir.

PARTNERİşte şişe kapağı açma akımına kapılan ünlüler!Verem (Tüberküloz) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Zatürre Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/varis-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221905-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.