Varis Tedavisi

içerik

Varis nedir? Varis neden olur? Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis Tedavisi

Erkeklerden çok kadınlarda görülen varis, bacaklarda mor ağlar oluşturur, hatta bazı damarlarında kabardığı gözlemlenir. Peki varis nasıl başlar? Bu yazımızda Varis nedir? Varis neden olur? Varis nasıl oluşur? Varis tedavisi nasıl olur? Varis hastaları nelere dikkat etmeli? sorularının cevabını uzmanından alacaksınız.

Erkeklerde de görülmesine rağmen, kadınların korkulu rüyası olan varis, bacaklardaki damarların renk oluşturmasıyla adeta örümcek ağı görüntüsü ortaya çıkarır. Aslında sağlıklı görünen bacaklar, sağlıklı yaşamın bir parçasıdır.

Varis hastalığının giderek artmasındaki en önemli etkenlerden biri

Varis hakkında merak edilen sıkça sorulan soruların cevabını, bu konuda uzman olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan cevapladı.

Varis nasıl oluşur? Varis kimler de olur?

Hareketsiz yaşam birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor bunlardan birisi de varistir. Özellikle ofis çalışanları, yüksek topuklu ayakkabı giyenler, bel çevre kalınlığı fazla olanlar risk altındalar. Bu yüzden topuklu ayakkabının zararları içinde varis liste başıdır.

Genetik faktörler de bu hastalıkta oldukça önemli. Kalbin her atımı ve yer çekim kuvvetinin yardımıyla ayak parmak ucuna kadar gönderilen temiz kan, bu yol üzerinde tüm dokular tarafından kullanıldıktan sonra kirlenmiş kan vasfına dönüşür.

Kirlenmiş olan kan, kirli kan damarları yoluyla ayaktan akciğere kadar olan temizlenme yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta kalbin pompa gücünün artık bir rolü yoktur. Baldır kas pompası yardımıyla yer çekimine karşı koyarak akciğerlere ilerler.

Kirli kan damarları içerisinde yer alan kapak sistemi, kanın yürünmeyen anlardaki geri kaçışını önler.

Bel çevresi artışı, hormonal ilaçlar, gebelik, uzun süre hareketsiz ayakta kalmayı veya oturarak çalışmayı gerektiren işlerde çalışma, baldır kası çalışmasını engelleyen yüksek topuklu ayakkabılar, çevresel faktörler, sigara, alkol gibi etkenler bu kapak sistemini bozabilen unsurlardır.

Bozulan kapak sistemi bacakta kirli kan volüm artışına sebep olur. Bu fazla kan cilt altındaki çalışmaması gereken damarlara hücum eder, onların örümcek ağı görüntüsünden parmak kalınlığına kadar değişen görüntü bozukluklarına sebep olur.

Bu varisleşmiş damarlarda kan hareketi çok az ve kapak sistemi zayıftır. Varisleşmiş damarlara giren kirli kan burada hapsolur. Artık varis hastalığı olmuş hasta için sıkıntılı bir süreç başlamıştır.

Ailede varsa büyük ihtimal sizde de olabilir. Genetik faktörler bu hastalığın oluşmasında oldukça etken. Eğer ailenizde varsa en az üç kat daha fazla risk altındasınız.

Varis hastalarının, bu yüzden kalp ve damar hastalıkları konusunda uzman kişilerce kontrol edilmesi gerekmektedir.

İlerlemiş varisler bile lazer yöntemlerle tedavi edilebiliyor

Varis tedavi yöntemlerine nasıl karar verilir?

Varis hastalığının tedavisi kararı ve tedavi yönteminin belirlenmesinde venöz doppler ultrasonografi ile ven haritalaması adı verdiğimiz bir değerlendirme sonucunda karar veriyoruz.

Dışta gördüğünüz hafif örümcek ağı aslında altta yatan buzdağının basit bir belirtisi olabilir.

Varis tedavileri ve işlemler doppler ultrasonografi altında yapılır. Hasta damarları merkezlerine odaklanarak, iç kirli kan damarı lazer veya RF tedavi yöntemleri mutlaka hastane ortamında uygulanmalıdır.

Varisli hastalar nelere dikkat etmeli?

Varis hastalığına yol açabilecek baldır kası hareketlerinizi kısıtlayan yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durunuz, iki saatten uzun kullanımlarda mutlaka baldır kaslarınızı hareket ettirici, oturduğunuz yerde ayakkabı topuğu üzerinde ayak bileğinizi aşağı yukarı veya dairesel çevrimlerle hareket ettiriniz.

Bu hareket hem baldır kas pompasını çalıştırarak ayakkabınızın oluşturduğu rahatsızlığı giderecek, hem de kirli kan damarlarınızı koruyacaktır.

Varis tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Küçükarslan, “Varis %100 tedavi edilebilen bir hastalıktır ama deneyimli ellerde. Öncelikle şunu söylemek istiyorum; varis hastalığı kalp ve damar cerrahisinin bir hastalığıdır.” diyor.

Kesinlikle varis hastalarının başka branş hekimlerine değil, kalp ve damar konusunda uzman kişilere gidilmelidir.

Varis konusunda ilgisiz branş hekimleri veya hekim olmayanlar bu işlemleri ruhsat dışı yapmaktadırlar. Sadece kozmetik kaygılar ve fiyat düşüncesiyle bu kişi ve yerlere yönelirseniz sonuç hüsran olabilir.

Sağlıklı ve kozmetik olarak düzeltilmiş bacaklara kavuşma pek çok kalp ve damar cerrahisi merkezinde deneyimli ellerde lazer, RF varis yapıştırma, köpük, skleroterapi yöntemleriyle kesiksiz, dikişsiz, ağrısız, hastane yatışsız olarak başarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Varis hastaları sağlıkları için venöz komplikasyonlar oluşmadan bu modern yöntemleri uygulayan merkezlerde mutlaka tedavi olmalıdırlar.

Ayrıca bakınız

 • Sivri ve Topuklu Ayakkabılar zararlıdır ama neden vazgeçilmez?

Источник: https://www.gelgez.net/varis-nedir/

Varis Tedavisi, Varis Çorabı Nedir

Varis Tedavisi

varis tedavisi, varis çorabı nedir

Varisin toplumdaki görülme oranı azımsanmayacak kadar çoktur. 20-70 yaş arası insanların neredeyse yarısında varis görülür. 70 yaş üzerinde ise bu oran %80 lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle sık sık varis nedir ve neden olur gibi sorularla karşılaşılmaktadır.

Bacaklardaki toplardamarlar çeşitli sebeplerle genişler ve kanı kalbe geri götürme işlevini kısmen kaybeder. Bunun sonucunda bacaklardaki toplardamarlarda göllenme olur ve toplardamar şişerek, kırılarak ciltte kabarıklık oluşturur. Deri altında oluşan bu şişliğe varis denir.

Bacakların iç kısmında oluşan varislere iç varis, makat bölgesindekine hemoroit (basur) ve testislerde oluşana ise varikosel denir. Başlıca varis tipleri aşağıdaki gibidir:

 • Derin venöz yetmezlik: Halk arasında iç varis olarak bilinen türdür. Bacakların iç kısmında reflü, yetmezlik benzeri durumlar sonucu kemiklere yakın yerlerdeki toplardamarlarda kanın geriye kaçması ile oluşur. Bacaklarda şişme ve ağrılara sebep olur. Daha ileriki evrelerinde ayak bileği çevresinde kalınlaşma, morarma ve yaralar görülebilir.
 • Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeyel toplardamarların kanı kalbe doğru göndermemesi sonucu kan bacaklara doğru geri akar, buralardaki toplardamarlar genişler, şişerek ve kıvrımlaşarak deri yüzeyine çıkar.
 • Kılcal varisler: Cilt üzerinde, genellikle mor ve kırmızı tonlarda görülen kılcal toplardamarlardaki genişleme durumudur. Çok fazla ağrı yapmazlar. Estetik açıdan rahatsız edici olabilirler.

Varislerin derecelendirilmesi:

 • Derece1: 1-3 mm çapındaki ince varisler.
 • Derece2: 4 mm üzerinde çapı olan gerçek varisler.
 • Derece3: Bacaklardaki şişlik.
 • Derece4: Ciltteki siyah-kahverengi değişiklikler.
 • Derece5: Ayak bileğindeki iyileşmiş yara ve ciltte değişiklik.
 • Derece6: Açık yara olması.

Varis Neden Olur

Normal çalışan bir damarda kan kalbe doğru gider. Damar kapakçıklarında oluşan bozukluklar ile bu akış sekteye uğrar ve kan damarda birikmeye başlar. Bu birikmeler damarın genişleyerek şişmesine, kıvrım kıvrım olmasına ve cilt yüzeyinden görünmesine sebep olur. Varis vücudun farklı yerlerinde görülebilmesine karşılık en sık bacaklarda görülür.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok varise rastlanır.

Varis neden olur sorusuna; genetik nedenler, fazla ayakta kalma, hareketsiz yaşam tarzı, menopoz dönemleri, hamilelik dönemleri, ağırlık kaldırma benzeri zorlayıcı sporlar, sık kilo alıp verme, fazla kilo, alkol ve sigara kullanımı, dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı varise sebep olur şeklinde cevap verilebilir.

Varis Belirtileri

Varis belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Bacaklardaki damarların belirginleşmesi.
 • Damarların ciltte kabarıklaşması ve kıvrımlı bir şekil alması.
 • Ağrı, kaşıntı ve kramplar.
 • Daha çok gece görülen yanmalar.
 • Huzursuzluk ve dolgunluk hissi.

Bu belirtilerin görülmesi ile doktora başvuran hastalara detaylı bir fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene sonrasında en çok uygulanan yöntem olarak renkli Doppler ultrasonografi yapılır.

Bu yöntem herhangi bir yan etki veya teh içermez ve hiçbir acı hissedilmez. Bazı durumlarda da damarlara verilen ilaçla damarların radyolojik olarak görüntülenmesi gerekebilir.

Bu işlemler sonrasında çıkan sonuçlara göre tanı konulur.

Varis Nasıl Geçer

Toplumda görülme oranı çok yüksek olan varis problemi zaman zaman ağrıya sebep olabilmekte, rahatsızlık hissi verebilmekte ve estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı birçok kişi varis nasıl geçer sorusunun cevabını aramaktadır. Varis için evde iyi gelen tavsiyeler, tıbbi müdahaleler ve bitkisel tedavi yöntemleri önerileri mevcuttur.

Varis için evde yapılabilecek uygulamalar:

 • Otururken bacakları yukarıda tutmak belirtileri hafifletir.
 • Düzenli egzersiz yapılması varis oluşumunu hafifletir.
 • Kan dolaşımını arttıran ve damar üzerine uygulanan baskıyı azaltan varis çorabı benzeri ürünler varisten kaynaklanan şişliği hafifletir.
 • Doğal yağlarla yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırır ve varise iyi gelir.
 • Uzun süre ayakta durmamaya özen gösterilmeli.

Bu yöntemler varisin yayılmasını azaltmak için kullanılabilir. Bunlarla birlikte varis tedavisinde daha kesin sonuçlar almak için doktora başvurulmalı.

Varis tedavisinde kullanılan yöntemler ilaç ve kompresyon uygulamalarıdır. Bu yöntemler hasatalığı iyileştirmez fakat hastalığın ilerlemesini durdurur ve hastalıktan kaynaklanan şikayetleri azaltır. Hastalığın erken yaşlarda tedavi edilmesi önemlidir.

Özellikle 60 yaş üstü hastalarda biran önce tedavi uygulanmalıdır. İlerleyen yaşlarda varis tedavisi zorlaşmaktadır. Özellikle varis ameliyatlarındaki anestezi riski ilerleyen yaşlarda cerrahi müdahale şansını azaltmaktadır.

Varis tedavisinde kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Yüzeyel lazer: 1 mm ve daha küçük varisler için kullanılan yöntemdir. Lazerle epilasyona benzer bir işlem uygulanır. Dışarıdan lazer ışınları ile yapılan müdahaleyle kılcal damarlar yakılır. Böylece 1 mm’nin altındaki toplardamar genişlemeleri ortadan kaldırılır. Daha geniş damarlar için gerekli lazer enerjisi daha büyük olacağından, ciltte yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Bu nedenle lazer yöntemi 1 mm’den daha büyük varislerin tedavisinde kullanılmaz.
 • İğne tedavisi (Skleroterapi): 1-3 mm çapındaki varislerin tedavisinde kullanılan yöntemdir. Daha büyük varislerde etkili olmadığı için tavsiye edilmez. Bu yöntemde çok ince iğnelerle bir madde verilir ve toplardamar tıkanır.
 • Damar içi lazer uygulaması: Varis tedavisi yöntemleri arasındaki bu yöntemin birçok açıdan önemli avantajları vardır. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Lokal (bölgesel) anestezi ile uygulanabilir. 30-60 dakika aralığında sürmektedir. Uygulamadan sonra 1-2 saat dinlenen hasta yürüyerek hastaneden ayrılabilir. Uygulama sonrasında hasta hareketlerine herhangi bir kısıtlama getirilmez. Bu yöntemde bir iğneyle damarın içine girilir. Sonrasında Doppler ultrason cihazının kılavuzluğu ile damar içindeki uygun yerlere öncü tel yerleştirilir. Daha sonra lazer ışığını damar duvarına veren tüp damar içine gönderilir. Son olarak da çalıştırılan lazerle kontrollü bir şekilde damar içten tıkanır.

Bu yöntemler dışında kullanılan bir başka yöntem de cerrahi müdahaledir.

Varis Ameliyatı

varis tedavisi

Bu yöntem kapak yetmezliği olmayan hastalarda uygulanır. Varis ameliyatı ile deri altındaki genişlemiş toplardamarlar çıkarılır ve kasık bölgesindeki yetmezlik tedavi edilir.

Yetmezlik giderilmezse hasta şikayetleri devam edecek ve varisler kısa sürede tekrar oluşacaktır. Hasta ameliyat öncesinde Doppler ultrason ile incelenir. Cilt üzerine yapılan küçük kesiklerden genişlemiş varis yumakları alınır.

Bu kesikler 2-3 mm uzunluğundadır. Genellikle dikişsiz iyileşirler.

Varis Çorabı

Varis şikayetleri olanlar için üretilmiş uzun ve sıkı çoraplardır. Bu çoraplar bacaklara yakın olan alt kısımlara daha fazla baskı yapar, üst kısımlara ise daha az baskı yapar. Böylece kan akışının aşağıdan yukarıya olmasına katkı sağlar.

Varis çorabı doğru kullanıldığında şişkinlikleri ve ağrıyı azaltır. Ancak varis çorapları tedavi amaçlı ürünler değil, hastalık şikayetlerinin azaltılmasına yönelik rahatlatıcı ürünlerdir. Bu nedenle varis için kalıcı çözüm değildirler.

Bacaklarında atardamar rahatsızlığı olanlar ve şeker hastaları için bu ürünler tavsiye edilmez.

Varis çorabı kronik venöz yetmezlik, lenf ödem rahatsızlıklarında, bacaklardaki pıhtı oluşumunun önlenmesi amacıyla, uzun süre ayakta kalındığında, fazla hareket etmeyen kişilerde ve varis şikayetlerinin azaltılmasında kullanılabilir. Bu ürünler farklı boy ve sıkılıktadır.

Tercih edilirken doktor önerisi dikkate alınmalıdır. Rasgele alınan varis çorabı fayda sağlamaz ve olumsuz etkiler oluşturur. Bu çoraplar sabah kalkıldığında yataktan çıkmadan giyilmeli, akşam yatarken çıkarılmalıdır.

Kullananlar ilk başlarda giyerken zorlansalar da deneyim kazandıkça ürünü daha rahat giymektedir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis bitkisel tedavi yöntemi olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından at kestanesi ve zeytin yağı ile hazırlana kür öneriliyor. Kürün hazırlanması için;

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

At kestaneleri soyulur ve blender ile toz haline getirilir. Toz halindeki at kestaneleri yağa ilave edilerek iki hafta bekletilir. İki hafta sonra karışım kullanılmak için hazırdır. Varisli bölgeye aşağıdan yukarı doğru masaj yapılarak uygulanır.

Источник: http://saglikloji.com/varis-tedavisi-varis-corabi-nedir/

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Hastalığı Tanı Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Varis Tedavisi

Varis tanısını koymak aslında çok zor değildir. Varisin tanısı normal doktor muayenesinde bile konulabilir.

Normalde de görsel olarak görünen varisler, damarlarda mavi mor, kırmızımsı ağ görünümlü ve şişlikler göz ile görülebilir.

Fakat varisin yaygınlığının ve yüzeyel mi derin mi olup olmadığının anlaşılması için kalp damar cerrahisi uzmanı muayenesine ve daha derin tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Venöz yetmezlik ve varis hastalarında, seçilmesi gereken tanı yönteminin tedavi açısından oldukça önemli olan sorulara cevap vermesi gereklidir. Hastada yüzeyel veya perforan venlerde yetmezlik olduğu eğer var ise hangi damarda veya damarlarda olduğudur.

Varislere neden olan damarları saptamak amacı ile hastada cilt dışından görünen varisler dışında, cilt altında başka variköz venlerde varis olup olmadığı veya çaplarının ne kadar olduğunu, saptamak için günümüzde renkli doblerkullanılmaktadır.Renkli dobler tanı yöntemi ile cilt altındaki toplardamarlar ultrasonografik olarak incelenir ve bu yöntem ile ses dalgaları aracılığı ile toplardamarın yapısı içinde pıhtılaşma olupolmadığı ile akım hızları ve yönleri tespit edilir. Damarlardaki kapak yetersizliği ve kaçak değerlendirilir.

Varis tedavisi öncesi altta yatan diğer sorunları incelemek için renkli dobler oldukça yaygın kullanılmaktadır. Renkli doblerin herhangi bir yan etkisi veya acı veren bir durumu yoktur.


Hatta bazı ciddi durumlarda venografi damar içine ilaç verilerek damarları radyolojik olarak görüntülemeye yarayan tanı yöntemi de kullanılır.

Tedavi edilecek varislerin yerini ve hangi yöntem ile tedavi edileceğini belirlemek için, hastada derin venöz yetmezlik olup olmadığı var ise yüzeyel ven yetmezliğine mi ya da geçirilmiş derin ven trambozuna mı bağlı bir durum bunun incelenmesi gerekir. Birinci tipteki yüzeyel venler tedavi edilebilir iken, ikinci tipteki venlerin tedavi edilmesi tavsiye edilebilir. Hastada derin venlerde tıkanma olup olmadığına bakılır ve şiddetli arteryel tıkanma var ise öncelikle onun tedavisi yapılır.

Varis hastalığı ve tedavi yöntemleri

Varis hastalığı tedavi yöntemleri

Varis hastalığının tedavisinde hangi damarlarda görüldüğüne yüzeyel , derin veya kılcal hangi derecede reflü kaçak miktarı bulunduğuna ve hastanın şikayetlerine, ağrı, şişme gibigörünüme göre tedavi seçeneği belirlenir. İlaç tedavisi, genellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli düzenli ilaç kullanımı ve varis çorabının düzenli giyilmesidir. Düşük dereceli yüzeyel varislerde en başta ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavivenöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak veya venöz damarlarda ileri seviyede genişleme var ise varis tedavisi yapılabilir.

Lazer veya radyofrekans tedavisi, ileri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer ya da radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içeriden yakılması işlemidir. Bu işlem ile damar büzülür veya tamamen kapatılır.

Lazer ya da radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal damarlardaki varislerde de kullanılmaktadır. Bu yöntem 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel kılcal damarlardaki varisler için en uygun ve en faydalı tedavi yöntemidir. İşlem yapılırken veya öncesindeskleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapiilaç veya köpük tedavisi olarak adlandırılır. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damar varisleri için en ideal tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine köpük ya da ilaç verilerek o damarın iç duvar yapısını bozulur ve damarların büzüşmesi sağlanır.

Varis hastalığına yeni tedavi yöntemi

Varisin yeni bir tedavi yöntemi olan mechanochemical(mekanik ve kimyasal) kısacası
MOCA adı verilen hastanın konforunu daha iyi sağlayan, özel hareket ve ilaç verme sistemi toplardamar içine yerleştirilen ve sürekli olarak titreşim sağlayan kateter problemli damarı büzerek ortadan kaldırır.

Bu işlemde hasta acı hissetmediği gibi, hasta bir saatte varislerinden kurtulup işine geri dönebilir.

Bu işlem termal etki olmadan mekanik ve kimyasal ajanlar ile toplardamar yetmezliğini ortadan kaldıran bu yöntemde özel hareket ve ilaç verme sistemi olan çok ince bir kateter sorunlu olan damarda tek bir yoldan ilerletilir ve bu işlem ek anestezi veya iğne girişleri yapılmadan yetmezlik olan damar bu şekilde tedavi edilebilir.

Bacaktaki sorunlu olan yani kaçak yapan ana toplardamara kateter ile girilip, kateterin titreşimle birlikte rotasyonu yani damar içinde 360 derece döner. Bu işlem sırasında özel bir kimyasal verilir. Bu özel ilaç damarın hemen büzülmesini ve ortadan kalkmasını sağlar ve bu durumda hasta yetmezliğe sebep olan damardan kurtulmuş olur.

Bu işlem sayesinde hasta hemen günlük hayatına dönebildiği gibi herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği için oldukça rahat bir girişimdir. Bu işlem çok hızlı ve etkin bir yöntem olup, ortalama lazer ile aynı oranlarda başarı sağlar.


Lazer veya radyofrekans ablasyon tedavisindeçevre dokuların ısı nedeniyle etkilenmesi, hastanın ağrı hissetmesi, iyileşme süresinin uzaması gibi bazı etkilerin, bu işlemde ortadan kalkması ve işlemde hem hastalar hemde doktorlar açısından kolaylık vardır. Ayrıca bu işlem uygulanan bölgede yara izi bırakmaz.

Varis tedavisinde henüz yeni bir yöntem olmasına rağmen, başarılı sonuçlarından dolayı yurt dışında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem aynı zamanda kısa sürede tamamlanır ve bir saat içinde biter. Bu işlemden sonra hastalar hemen taburcu olabilir.

Varis hastalığı neden olur?Hamilelerde varis hastalığı nedenleri

Источник: https://www.saglikocagim.net/varis-hastalg-tans-ve-tedavisi/

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis, toplardamarların genişlemesidir. Varis, damarlar içindeki kapakların kanın geri kaçmasına engel olamamasına bağlı olarak gelişir, geri kaçan kan damarlarda göllenerek damarların genişlemesine ve zamanla kıvrımlaşmasına neden olur. Toplumun yaklaşık yarısında varis görülür.

Varis Nedenleri

Varisin en önemli nedeni genetiktir. Bir başka deyişle, varis ırsidir. Ailenizde varis varsa, sizde de olma olasılığı yüksektir.

Genetik yatkınlığı olan kişilerde damarlar daha ince, daha zayıf ve dolayısıyla kolay genişleyebilir haldedir.

Buna ek olarak, özellikle aykta ya da hareketsiz çalışan kişilerde (öğretmen, tezgahtar, cerrah gibi) varis görülme olasılığı daha çok artar.

Varis en çok nerede görülür ve tanısı nasıl konur?

Bacaklar vücudumuzun alt bölümünde yer aldıklarından kaçak nedeniyle en fazla göllenme bacaklarda olur. Bu nedenle, varis esas ve en sık olarak bacaklarda ortaya çıkar.

Varis tanısı, öncelikle kalp ve damar cerrahisi uzmanı bir hekim tarafından yapılan detaylı bir muayene ile konur.

Ardından günümüzde en sık kullanılan ve varis tanısında altın standart olarak kabul edilen renkli “doppler ultrasonografi” yapılır.

Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı, kan akım hızı ve yönü saptanır. Doppler ultrasonografinin herhangi bir tehsi yoktur, X ışını içermediği için vücuda zarar vermez ve ağrıya neden olmaz.

Doppler ultrasonografi; hastalığın gerçek nedeninin, operasyonun gerekli olup olmadığının, ne tip bir operasyonun uygun olduğunun, operasyonun nereden yapılacağının, tedavinin başarı şansının ve varisin tekrar etme olasılığının saptanmasını sağlar.

Bazı özel durumlarda, “venografi” adı verilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de tanıda kullanılabilir.

Varis hangi şikayetlere yol açar?

Varis, bacaklarda:

 • Estetik olmayan bir görünüm,
 • Özellikle ayakta durmakla artan ağrı,
 • Tam olarak “ağrı” şeklinde tarif edilemeyen huzursuzluk hissi,
 • Çabuk yorulma ve ağırlık hissi,
 • Yanma,
 • Gece krampları gibi şikayetlere neden olur.

Bu şikayetler varisin erken evrelerinde genellikle uzun süre ayakta durmakla başlar ve kısa süre dinlenmeyle geçer, varis ilerledikçe daha kısa süre ayakta kalmakla başlar ve daha uzun süre dinlenme gerektirir.

Varis tipleri nelerdir?

Temel olarak 3 varis tipi vardır. Tedavi edilmeyen her varis büyüyerek estetik problemlere ve belirgin şikayetlere yol açacaktır.

Kılcal varisler (telenjiektazi):

1-2 mm çapında, pembe-kırmızı renkte, bazen örümcek ağı şeklinde olan ince varislerdir. Bacaklarda estetik olmayan bir görünüme yol açarlar. Özellikle yaygın olduklarında ağrı, sızlama ve kaşınma gibi şikayetlere yol açabilirler. Tedavi edilmeyen vakalarda, cilde yapışarak şiddetli kanamalara neden olabilirler.

Orta boy varis (retiküler varis):

Ciltten hafif çıkıntı yapan, koyu yeşil-mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen kıvrımlı varislerdir. Estetik kaygıların yanı sıra; bacak ağrısı, yanma, ısı artışı, gece krampları, uzun süre ayakta kalmakla oluşan bacak ödemi gibi şikayetlere eden olabilirler.

Büyük varisler

Çapları 4 mm veya daha fazla olan, sıklıkla yeşil renkte, ciltten belirgin derecede kabarık; ağrı, yanma, gece krampları, ağırlık hissi ve çabuk yorulma gibi çok sayıda şikayete yol açan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken varislerdir.

Varis tedavi edilmezse ne olur?

 • Başta ağrı olmak üzere şikayetler artarak devam eder, gece krampları görülür.
 • Daha kısa sürede yorulmaya başlanır, daha uzun süre dinlenmeye gereksinim duyulur.
 • Bacak estetiğini bozan renk değişiklikleri ve ciltte kahverengiye ulaşabilen boyutta koyulaşma gözlenir.
 • Egzama, iç kanama, dış kanama, damar enfeksiyonu (tromboflebit) ve tedavisi çok zor olan yaralar (bacak ülserleri) oluşabilir.

Varis tedavisinde kullanılan yenilikçi ve modern yöntemler nelerdir?

Varis tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı; varisin nedeni, yapısı, boyutu gibi kriterlerin ışığında mutlaka bir kalp ve damar cerrahı tarafından belirlenmelidir.

Dermolazer ablasyon (cilt lazeri):

Dışarıdan lazer enerjisi uygulanarak yüzeyel kılcal varislerin tedavi edilmesidir.

Radyofrekans ablasyon:

Dışarıdan radyofrekans enerjisiyle yüzeyel kılcal damarların tedavi edilmesidir.

Skleroterapi (iğne veya köpük tedavisi):

Sıvı veya köpük formundaki özel ilacın damar içine verilerek varisli damarların büzülmesi ve varislerin tedavi edilmesidir.

Endovenöz lazer ablasyon (damar içi lazer tedavisi):

Fiberoptik bir kateter aracılığıyla, varisli damarın lazer enerjisi ile yakılarak kapatılması işlemidir. Lazerin, damar duvarını ısıtarak büzmesi ve bu sayede varisli damarın kapanması sağlanır.

Endovenöz radyofrekans ablasyon (damar içi radyofrekans tedavisi):

Sıklıkla kullanılan modern varis tedavi yöntemlerinden biridir. Varisli damar içine yerleştirilen özel kateter aracılığıyla damar duvarına her yönden uygulanan radyofrekans enerjisi, damarın 120ᵒC sıcaklıkla ısıtılarak yakılmasını, bu sayede varisli damarın büzüşerek kapanmasını sağlar.

Mini flebektomi (küçük bir cerrahi girişimle varisli damarların çıkarılması):

Varisli damarların bacaktan çıkarılmasını sağlayan küçük cerrahi girişimdir. Genellikle, endovenöz radyofrekans ablasyon uygulamasından sonra kalan varislerin çıkarılması için kullanılır.

Açık damar cerrahisi:

“Açık ameliyat” olarak da bilinen bu yöntem, yenilikçi tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi nedeniyle çok sık tercih edilmemektedir. Genellikle, çok ilerlemiş varislerin varlığında uygulanır.

Her konuğumuzun varisleri aynı olmadığı gibi tedavileri de standart değildir, tedavi yöntemi kişiye özel olarak belirlenir. Alanında uzman ve deneyimli hekimlerimiz, tedavi başarısını artıran en uygun yöntemi uygular. Varislerin boyutuna, yapısına ve tedaviyi yönlendiren diğer özelliklerine göre farklı tedavi yöntemleri birlikte de uygulanabilir.

Источник: https://estethica.com.tr/varis-klinigi

Varis Yarası

Varis Tedavisi

Damar hastalığından kaynaklanan yaralar cildin beslenmesi bozuk olduğu için çok zor tedavi edilebilen ve tedavisi uzun zaman alabilen ve tekrarlama eğilimi yüksek yaralardır. Her hastalıkta olduğu gibi yaraların oluşmaşından korunmak en doğru yaklaşımdır.

Tedavi videoları ve fotoğrafları için instagram.com/varistedavisi

Varis Yarası Nasıl Engellenir

–  Ayağın etrafa çarpmasına engel olacak şekilde kapalı ayakkabı giyilmelidir– Varisler ilerlemeden tedavi edilmelidir.– Fazla ayakta kalınmamalıdır– Tedavi oluncaya kadar varis çorabı giyilmelidir.– Yaralar çıkmaya başladığı anda hemen tedavi başlanmalıdır.

– Sürekli uzman kontrolünde olunmalıdır.

Varis Yarası Tedavisi

Hastalığın ileri dönemlerinde dolaşım ve doku kanlanmasının bozulmasına bağlı olarak bacaklarda yaralar oluşması sık rastlanan bir durumdur. Tedavi dolaşım bozukluğunun düzeltilmesi, bacağın yükseltilerek dinlendirilmesi, uygun pansumanlar ve tüm bunlardan sonra gerekirse cerrahi girişimlerdir.

Son yıllarda geliştirilen PRP yöntemiyle iyileşme süresi çok kısalmaktadır. Ancak önlemler ameliyat sonrası devam etmelidirVaris ülseri bir uzman tarafından değerlendirilip tedavi edilmezse iyileşme gecikir ve başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Düzenli bakım yapılmazsa yarada iltihaplanma olur, ülser alanı genişler, ağrılı bir durum alır.

Bu durum hastanın ayak bileği ve bacak hareketlerini etkiler arkasından bilek eklem hareketlerinde kısıtlanma oluşacağından hasta topal bile kalabilir. Derine ilerleyip kemiğe de iltihap yayılmasına neden olabilir.

Ülser kapansa bile tekrar açılır böylece hastada sakatlığa neden olan yaşam kalitesini düşüren bir hale gelir.
Varisten oluşan ülser tedavisinde öncelikle yaranın iyileştirilmesi ve daha sonra yaranın bir daha tekrarının önlenmesi amaçlanmalıdır. Öncelikli amacımız yaranın iyileştirilmesi pansuman, çoraplar yada sargılarla dıştan bası uygulamakla sağlanır.– Bacaklarda kanın göllenmesini engellemek bacakları yukarı kaldırarak istirahat edilmeli– Ayaktayken veya yürürken elastik bandaj yada çorap kullanılmalı– Yaranın uygun ürünlerle bakımı

– Varisli damarların tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Varis Yarası Bakımı Nasıl Yapılır

Yara steril su yada % 09 luk Nacl ile yani bildiğimiz serumla yıkanır. Yaraya antiseptikli yada antibakteriyel pomad sürülmez. Yara steril kuru gazlı bez ile kapatılır, elastik bandaj ile sarılır.

Yapılan araştırmalar özel pansuman ürünlerinin yaranın iyileşmesine hiçbir katkısı olmadığını göstermiştir. Yaraya sadece kuru pansuman yapmak yeterlidir. Elastik bandaj uygulanabilir veya çorap giyilebilir. Tabiki işin doğrusu bu konuda tecrübeli uzmandan yardım almaktır.

Çünkü son yıllarda tanımlanan yöntemler evde yapılamayacak kadar karmaşık uygulamalardır ve başarıları oldukça yüksek düzeylerdedir.

PRP Yara Tedavisi

Bir çok yöntem uygulanmaktaydı ve tedavi aylarca hatta yıllarca sürebilirdi, son yıllarda icat edilen bir PRP yöntemi yaranın iyileşmesinde çağ atlatacak değişimler getirmiştir.

Hazırlanıp yaranın etrafına enjekte edilen ve yara yüzeyine sürülerek uygulanan serumda iyileşme hızını çok artıran GF (büyüme faktörü) vardır.

Uygulamayla aylar, yıllarca iyileşmeyen yara 2-3 haftada tamamen iyileşmektedir.

Yara Tedavisinde PRP Nasıl Uygulanır

Hastanın damarından 10 ml kan enjektörle alınır, alınan bu kan santrifüj denilen cihazda yüksek hızla döndürülerek gereksiz elemanlar ayrıştırılır ve kan pulcuklarından (trombosit) zengin serum elde edilir. Elde edilen bu serum yara civarına enjeksiyon şeklinde verilir ve yüzeyi bu serumla bolca yıkanır.

 Yapılan bilimsel çalışmalarda PRP uygulamasının iyileşme hızını 2-4 kat artırdığı tespit edilmiş ve FDA tarafından onaylanmıştır. PRP iyileşmeyen yaraların tedavisi dışında kırışıklık, saç dökülmesi, cilt bakımı gibi amaçlarla da uygulanmaktadır.

 PRP (platelet Rich Plasma) varise bağlı yaraların tedavisinde uygulanan en başarılı yöntemdir.

Varis Yarası Tekrar Çıkar mı

Ne yazık ki bu sorunun cevabı evet. Yaranın iyileşmesiyle ortaya yeni çıkan deri normal deriye kıyasla daha zariftir ve daha çabuk yaralanır. Daha önce olduğu gibi yine iyleşmeye isteksidir.

Aylarca uğraştırmayı gerektirir.

Varisleriniz varsa sorun daha da büyümeden tedavi ettirmelisiniz, yara çıktıysa genşlemeden ve derinleşmeden tedavi ettirin ve tedaviden sonra yaralanmalara karşı daha dikkatli olun.

Basınç Tedavisi: Basınç tedavisinin amacı, kan dolaşımına yardımcı olmaktır. Basınç tedavisi, genişlemiş toplardamarlara cilt üzerinden baskı yaparak kanın göllenmesini engeller, damarlardan sızan sıvı miktarını azaltır dokular arasında sıvı birikmesini engel olur.

Diz altında bulunan baldır pompasının daha etkili çalışmasını sağlar, kanın ve doku arasına sızan sıvının kalbe dönüşüne yardımcı olur.
–Diz altı kas pompasının daha etkili ve güçlü çalışmasını yardımcı olur.-Toplar damarlar ve lenf damarlarından doku arasına sıvı kaçışını engelleyerek, ödemi azaltır.

-Toplardamarlarda göllenmeyi engelleyerek, damar içi basıncı düşürür.-Bağ ve damar dokusuna destek sağlar, deformasyonu engeller.-Dokular arasındaki sıvının lenf damarlarına dönüşünü sağlar.

Basınç tedavisi, çoraplar , elastik bandajlar, aralıklı şişen hava botları, sıvı tankları ve baldır pompasının çalışmasına yardımcı elektronik aletler toplardamar hastalıklarının tedavilerinde uygulanır.

Fleboloji Uzmanı Önerisi

Kronik yaralar (burada konu edilmedi ama şeker hastalığında ve atar damar tıkanıklıkarlarında da görülür) hastada cidi düzeylerde yaşam kalitesi düşüşüne neden olabilir.

Bu sebeple kişisel yatkınlığınız varsa (varis, diabetes mellitus, burger hastalığı) küçük de olsa yaralnmamaya dikkat etmeli, yaralanma durumunda is een baştan itibaren profesyonel destek almalısınız.

Bu süreler boyunca asla sigara içmemeli, yoğun sigara içilen ortamda bulunmamalısınız.

Varisin bir diğer yan etkisi de damarın içinde kan pıhtılaşmasıdır.

Varis Kan Pıhtılaşması Neden Olur

Toplar damarlarda yani variste pıhtı olması bu kadar önemli değildir çünkü genellikle öldürücü etki yapmaz ve tedaviyle tama yakın düzelir. Tedavisinde de pıhtı alınmaz veya damar açılmaya çalışılmaz daha çok ilaç kullanımı ve takip yaklaşımda bulunulur. İstirahat ve ilaçlarla haftalar içinde pıhtının kendiliğinden erimesi beklenir.

Devam eden dönemde yeni pıhtılar oluşmaması ve var olan pıhtının daha da büyümemesi için aspirin (salisilik asit) veya koumadin (dikumarol) gibi pıhtılaşmayı azaltan (kanı sulandıran da denmektedir) ilaçlar kullanmak gerekir. Koumadin kullanırken başka yerlerde kanama olabileceği için dozu çok dikkatli ayarlanmalı ve kanama zamanı kontrolleri yapılır.

Aspirinn böyle bir yan etkisi yoktur ancak mide şikayetiolanlar kullanmamalıdır.

Varis içinde pıhtının olduğu dönemde hastaya ayağı yastıkla yükseltilmiş bir şekilde mutlak yatak istirahati vermek gerekir. Tuvalet gibi zorunlu haller dışında yatakta ayağı elevasyonda kalması Önerilir. Sorun düzeldikten daha doğrusu tercihen 2 ay kadarzaman geçtikten sonra varislerin tedavisi planlanmalıdır. Yoksa zaman içinde tekrar aynı sorunla karşılaşılabilir.

Önemli Uyarı
Bazı klinik sayfalarında pıhtının alınabileceğinden söz edildiğini görebilirsiniz bu “biz farklıyız” havası yaratmaktan başka bir şey değildir çünkü dünyada tromboflebitte pıhtıyı almak şeklinde bir tedavi yoktur. Bu tür reklamlara kanıp ta vücudunuza zarar vermeyin. Pıhtılaşmış alan açılsa bile saatler içinde eski haline gelmektedir, bu sebeple dokunulmaz.

Derin Ven Trombozu

DVT olarak kıslatılır. Aslında pıhtılaşmada kasıt bu hastalıktır. Kasların arasında olan derin toplar damarların içinde pıhtılar oluşması durumudur. Ciddi hayati teh yaratmaz ama derin venlerin tıkanmasıyla sonuçlarınır. Bu tıkanma da ömür boyu süren çabuk bacak şişmesi sorunu yaşanır. Tıkanmayı açacak bir tedavi yoktur. İstirahat ve kanı sulandırıcı şlaçlar kullanılır.

Derin Ven Trombozu Varis Tedavisi

DVT olduğunda kirli kan artık derindeki toplar damarlarla değil yüzeyel olanlarla kalbe taşınır. Bu da yüzeyel olanların yükünü artırır.

Bu yük artması sonucu önceden varisler varsa onlar daha da genişler, yoksa yeni varisler çıkma eğilimi artar.

Varisler ilerlese de yenileri çıksa da DVT de bunların tedavisi yapılmaz, yapılırsa bacağın kesilmesine kadar gidebilen ciddi sorunlara neden olabilir.

Varisten Kanama Nasıl Durur?

Varisten kanama çok sık karşılaşılan bir durum değildir ancak karşılaşıldığında hasta ve yakınları ciddi düzeyde paniğe kapılır. Aslında bu kadar panik yapmayı gerektirecek durum yoktur ama genellikle yanlış yaklaşım şiddeti artırdığı için panik olur ve giderek artar. Atar damar kanamaları çabuk pıhtılaşma sayesinde çabuk durur ama toplar damardan olanlar daha zor durma eğilimindedir.

Deri Altına Kanama

Basınç artışı sebebiyle bir süre sonra durur çünkü kanın akacağı yer yoktur. Kan toplanması ya da hematom denilen pıhtı olur ve durur. O alanda şiş ve morluk olur. Vücut buradaki pıhtıyı zamanla alıp götürür ve yeniden kan yapımında hammadde olarak kullanır. Bu dönemde giderek genişleyen bir mor alan vardır.

Vücut Dışına Kanama

Burada sızıntı derinin altına değil dışarı olur yani tam anlamıyla kayıptır ve uzun süre devam edebilir.

Bacakta Varis Patlaması

En sık görüldüğü yerdir, özellikle bileğe yakın yerde daha sık olur. Patlayan damar bölgesinde cilt çok inceyse veya yırtıldıysa o zaman kan vücut dışına akar ve durdurmak daha uzun sürebilir. Normalde varis kanamaz ama genişleyen damar bölgesindeki cilt çok incelirse kendiliğinden delinerek kanayabilir, bazen de basit bir travmayla kanama varis patlar ve kanar.

Varis Kanaması Nasıl Durur

Toplar damarların atar damarda olan büzüşme yeteneği olmadığı için genellikle kendiliğinden durması zordur ve mutlaka müdahale edilmesi gerekir.En pratik çözüm damarın patlayan kısmına gazlı bezle yada gazlı bez yoksa kağıt havlu ile basınç uygulamaktır.

Bu basınç uygulaması parmak veya elle basmak şeklinde olabildiği gibi  ve dolaşımı bozmayacak kadar sıkı sarmak yeterli olur.Burada sarma basıncı filmlerde izlendiği gibi değil hafif kavrayacak şekilde olmalıdır. Fazla sıkı sarılırsa istenilenintam tersi kanama artabilir.

En doğru yaklaşım elle basıp 3 dakika bekleme, durmadıysa yeniden aralıksız 5 dakika basmaktır.Bu yolla durmadıysa bu durumda o bölgeye yumurta gibi şekil verilmiş gaz bezi veya kağıt havu konup orta basınçla sarmaktır. Bu işlemler yapılırken hasta ya düz uzanıyor olmalı yada ayakları hafif yukarı doğru kaldırılmış olmalıdır.

Bu uygulamayla % 95 ihtimalle durur.Tüm bu uygulamalara rağmen devam ediyorsa yapılması gerkenler doğru ekilde uygulanamıyor demektir, daha fazla kan kaybı olmaması için uzman yardımı almak üzere sağlık kuruluşuna gidilmelidir.Bu acil durum düzeldikten sonra tekrar aynı sorunu yaşamamak için var olan varisler tedavi ettirilmelidir.

Varisten kanama seyrek olarak ta sülük uygulamasından sonra görülür, bunun sebebi sülüğün pıhtılaşmayı engellemek için salgıladığı tükrüğüdür bu durumda da yaklaşım ukarda tarif edilen gibi olmalıdır.

Tabi tüm bu panik yaratan durumlarla karşılaşmamak için uygun zamanda varisler tedavi ettirilmelidir.

Varis Kanaması Tedavisi

Kanama şiddetiyle paralel şekilde acil bir durumdur ve kanamanın durmama eğilimi olduğundan profesyonel destek alınması gerekir.Genel olarak kanama fark edildiğinde paniğe sebep olan dramatik bir tablo oluşturur.

İlerlemiş ve deride incelme meydana getirmişse küçük bir yaralanmayla cilt altına yada dışarı kanar hasta dikkat etmez ise bazen hayati teh arz edebilir çünkü bu tür kanamalar kendiliğinden zor durur ve müdahale gerektirir.İlk müdahale hasta yada yakınları tarafından yapılmalıdır.

Patlamanın olduğu noktaya basınç uygulamak en pratik çözümdür ve 3-5 dakika aralıksız basıldığında kendiliğinden durur, durmadıysa basınçlı bir şekilde sarılması yeterli olacaktır.

Kanamayı durdurmakta zorlanıyorsanız Türkiyenin damar hastalıkları teşhis ve tedavi merkezleri zinciri olan https://www.ideaklinik.com/ telefonla destek alabilirsiniz.

Varis Kanaması Tehlimidir

Atar damarlar daha şiddetli kanar ama damarın kas yapısı sayesinde büzüşerek kendini kapatır, diğer taraftan kan kaybı tansiyonu düşürür ve tansiyon düşmesi dedurmada etkilidir.

Buna karşın toplar damarlarda kanamalar çok şiddetli değildir ama durmama eğilimindedir. Çünkü damarın kas yapısı çok zayıftır büzüşemez. Kendiliğinden zor durduğğu için fazla kanamalarda ölüm riski vardır.

Uyurken kanamadan hayatını kaybeden kişiler vardır.

Varis Kanaması Neden Olur?

Yazan
Op Dr Orhan Coşkun

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16911-deep-vein-thrombosis-dvt

Источник: https://www.varis.pro/varis-yarasi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.