Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

içerik

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri

Tekrar merhaba herkese… Bugün, varis tedavisi endovenöz tedavi yöntemleri konusunda biraz konuşmak istiyorum. Konu biraz kapsamlı bu nedenle, birkaç gün içerisine sığdırıp anlatmaya, sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle, varis tedavisi endovenöz tedavi yöntemleri konusuna girmeden önce, biraz bu tedavi yöntemlerinin günlük hayatımıza nasıl girdiklerinden bahsedeyim.

Aslında, tıp içerisinde endovenöz tedavi yöntemlerinde enerji kaynağı olarak kullanılan radyofrekans (endovenöz radyofrekans ablasyonu) (diğer adıyla ses dalgaları) ve lazer farklı disiplinlerde uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

Minimal invaziv tedavinin (daha küçük kesilerden, daha az travma ile) son yıllarda gündeme girmesi ile bu enerji kaynaklarının kullanımına olan ilgi de açıkcası hızlı bir şekilde arttı.

Internet’in günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi ile de bu durum potansiyalize (ivmelendi) oldu. Ayrıca, hastaların, eskiye oranla bilgiye hızlı ve daha kolay ulaşabilmeleri, biyomedikal cihazların daha hızlı bir şekilde geliştirilmelerine de ön ayak oldu.

Endovenöz tedavi yöntemleri, yukarıda da bahsettiğimi gibi radyofrekans (diğer adıyla ses dalgaları), lazer ve son yıllarda kullanıma giren su buharı ile tedavi yöntemlerini içermektedir.

Ancak, bu terim her gün bir yenisi eklenen diğer tedavi yöntemleri nedeniyle son zamanlarda kapsamını genişletmektedir.

Bu yazı dizisi içerisinde elimden geldiğince eklenen, yakın zamanda da eklenecek varis’in cerrahi tedavisine alternatif olacak bu tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim.

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri: Kozmetik Bir Çözüm Mü?

Bu yöntemler, zaman zaman bilinenin aksine kozmetik amaç dışında, varis veya venöz yetmezliğin kesin tedavisi için kullanılmaktadır.

Kozmetik açıdan değerlendirildiğinde, klasik cerrahi gibi kesilerin olmaması ve hastaların daha çabuk günlük aktivitelerine dönebilmeleri yöntemlerin büyük birer avantajıdır. Endovenöz tedavi yöntemlerinin tamamı, bugün minimal invaziv yöntemler olarak bilinmektedir.

Tedavide kullanılmaları sonucunda, varis ve toplardamar hastalıklarında oldukça sık olarak karşımıza çıkan; bacakta ağrı, şişme, ayak bileğinde kaşıntı, renk değişimi gibi belirtilerinde ortadan kalkmalarına neden olmaktadır.

Bu yöntemler, her birisini kısaca anlatırken de bahsedeceğim gibi, güvenilir, minimal invaziv yöntemlerdir. Klasik cerrahiye oranla, nerede ise hiç kesi yapılmadan yapılabilmektedirler.

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri: İşlem Öncesi Durum

Her ne kadar bu yöntemler, minimal invaziv yöntemler olarak bilinse de, tedavi öncesi yaklaşım, diğer yöntemlerde olduğu gibidir.

Kullandığınız ilaçlar (varsa bitki çayları da dahil), alerjileriniz, geçirilmiş hastalık ve operasyonlar konusunda mutlaka sizi tedavi edecek kalp ve damar cerrahisi uzmanına bilgi veriniz.

Özellikle, lokal anestezik maddelere, kontrast maddelere (anjiografi sırasında görüntü amacı ile kullanılan boya) veya iyot alerjisi gibi durumlarınız mevcutsa, lütfen bunları önceden belirtiniz. Eğer bu yazımı okuyorsanız, lütfen gitmeden önce muayeneye not alınız.

Çoğu zaman, insan unutuveriyor. Aspirin veya kan sulandırıcı diğer ilaçları kullanıyorsanız bunları da doktorunuza bildiriniz. Minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemlerinin çoğunda, kan sulandırıcı ilaçları kesmenize gerek yoktur. Yöntemin, klasik cerrahiye göre bir diğer avantajı da budur.

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri: Aynı Gün Evinizdesiniz

Endovenöz tedavi yöntemleri, günübirlik tedavi yöntemleri içerisinde bulunmaktadır. Genellikle, aynı gün içerisinde evinize taburcu edilirsiniz. Günlük aktivitelerinizi yapabilecek durumda olursunuz.

Ancak, araba kullanmanızı genellikle 3 gün süre ile istemiyorum. Bu nedenle, bu süreçte size yardımcı olabilecekleri ayarlamanız gerekmektedir.

Ayrıca işlemin yapılacağı gün, rahat bir kıyafet ile gelmeniz, sizin konforunuz açısından daha iyidir.

Endovenöz tedavi yöntemleri sırasında kullanılan ekipmanlar, ultrasonografi cihazı, kateterler (radyofrekans, lazer veya diğer yöntemlere ait) ve kateterlerin bağlandığı enerji kaynağı yaratıcısı (jeneratör) sayılabilir.

Varis tedavisinde endovenöz tedavi yöntemleri arasında yer alan varis yapıştırıcısı konusunda bilgi almak için detaylı yazımı okuyunuz.

Venöz Doppler Ultrasonografi Cihazı ( Doppler Ultrasonografi, Duplex Ultrasonografi )

Ultrasonografi cihazı, daha önceki muayeneleriniz sırasında kullanılacan cihaza benzer bir cihazdır. Bacaktaki toplardamarlarınızın, görüntülerinin yansıtıldığı bir ekran ile, o görüntülerin alınmasına yarayan, mikrofona benzeyen prob adı verilen bir parçadan oluşmuştur.

Ultrasonografi, diğer adıyla Doppler Ultrasonografi cihazı ses dalgası ile çalışmaktadır. Bu nedenle, radyasyon yaymazlar ve gebelerde dahil rahatlıkla kullanılabilirler. Gebelikte yapılan ultrasonografi ile temel prensipleri aynıdır.

Bu konu ile ilgili detaylı yazıma buradan (venöz doppler ultrasonografi, renkli doppler ultrasonografi) ulaşabilirsiniz.

Endovenöz Tedavi Yöntemleri: Kateter, Jeneratör ve Diğer Ekipmanlar

Kateter ise, aslında uzun plastik bir borucuktur. Oldukça ince bir yapısı vardır. İçerisinden, radyofrekans veya lazer enerjilerini taşıyan parçalar geçmektedir.

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri

Ultrasonografi ile saptanan toplardamar içerisine kesi yapmadan yerleştirilen kateter, varis veya toplardamar yetmezliğinin olduğu bölgeye konumlandırılır. Ultrasonografi cihazı bu noktada, uygulamayı yapan hekimin, en önemli yardımcısıdır. Bu sayede, çok hassas bir şekilde, radyofrekans veya lazer kateteri hastalıklı bölgeye tam olarak yerleştirilir.

Daha sonra, radyofrekans veya lazer enerji kaynağı sağlayıcısı (jeneratör) ateşlenir. Jeneratörün sağladığı enerji ile radyofrekans’ta ses dalgaları ısıya, lazer’de ise ışık enerjisi hedef bölge olan hastalıklı toplardamarda ısıya dönüşür.

Isınan toplardamar duvarı içerisinde bulunan kollajen adı verilen protein, büzüşür ve toplardamarın kalıcı şekilde kapatılmasına neden olur.

İşlem, lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Günübirlik yapılan işlemler kategorisindedir. Aynı gün, çoğu hasta taburcu edilmektedir.

Lokal anestezi altında yapılan işlem sırasında, uygulama bölgesine lokal anestezik krem uygulanır. Takiben bacak steril olarak boyanır ve örtülür. Daha sonra, iğne yardımı ile kateter yerleştirilir ve işleme devam edilir.

İşlem sırasında, lokal anestezik etkiyi de arttırmak için tümesan anestezik solüsyon uygulama bölgesine verilir. Tüm işlem süresi, tek bir bacak için ortalama 45 – 60 dakika arasıdır.

Eğer, işlem sırasında variköz pakeler de minimal invaziv yöntemle çıkartılacaksa, işlem süresi biraz uzayabilmektedir.

Endovenöz Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

Varis Tedavisi Endovenöz Tedavi Yöntemleri avantajlarına bir göz atacak olursak;

 • Cerrahi olarak nerede ise kesi gerektirmemektedirler. Mevcut olabilecek kesiler, minimal invaziv yöntem dolayısıyla oldukça küçüktür. Çoğu kesi, sütür gerektirmemektedir.
 • Klasik varis cerrahisi ile kıyaslandığında, endovenöz yöntemlerin başarı şansları daha yüksektir.
 • Benzer olarak, işleme bağlı komplikasyon oranları ise daha düşüktür.
 • İşlem sırasında ve sonrasında ortaya çıkan ağrı, klasik cerrahiye oranla daha düşüktür.
 • Endovenöz yöntemler güvenilir yöntemlerdir. Gelişebilecek komplikasyon oranları oldukça düşüktür.
 • Endovenöz yöntemler ile ablaze edilen toplardamarlar genellikle 12 ay içerisinde ortadan kalkmakta, ultrasonografi ile saptanamamaktadır.
 • Çoğu hasta, uygulama sonrası günlük aktivitelerine kolaylıkla dönebilmektedir. İşe geri dönüş süresi, klasik cerrahi yönteme göre daha kısadır.
 • İşlem sırasında ciltte büyük bir kesi olmadığı için, cerrahi enfeksiyon gözlenme oranı klasik cerrahi tedaviye oranla düşüktür.
 • İşlem sırasında kateter kullanımına bağlı olarak, kanama, morarma gözlenebilir. Ancak, gözlenme oranı düşüktür.
 • İşlem sonrasında ortaya çıkan morarma, hassasiyet dışarıdan lokal olarak uygulanabilecek ilaçlar ile kontrol altına alınmaktadır.
 • İşlem sonrası, 30 – 45 gün süre ile varis çorabı giyilmesi, işlem sonrası ortaya çıkabilecek sorunların azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.
 • İşlem bölgesinde, toplardamar da oluşan bölgesel hassasiyete tromboflebit adı verilir. Seyrek olmasa da, karşımıza çıkan bu durumda, ıslak – ılık kompres uygulaması, kısa süreli oral antibiyotik ve dışarıdan anti-inflammatuar krem uygulaması oldukça etkili olmaktadır.
 • Seyrek olarak karşımıza çıkan bir durum olan sinir hasarlanması geçici bir durumdur. Zaman içerisinde, kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.
 • Endovenöz tedavi yöntemleri kateter yardımıyla yapılan işlemler oldukuları için, seyrekte olsa katetere bağlı toplardamar içerisinden akciğerlere pıhtı atması durumu (pulmoner emboli) oluşabilmektedir. Ancak, bu seyrek karşılaşılan bir durumdur. (Ben, bugüne dek işlem yaptığım hastalar içerisinde sadece iki tanesinde gözlemledim)

Son zamanlarda, popüler bir tedavi yöntemi olan varis tedavisi endovenöz tedavi yöntemleri ile ilgili söyeleyeceklerim şimdilik bu kadar. Yazı dizisine, bundan sonraki günlerde de devam edeceğim. Yöntemlerin, daha derinine inip, olası sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Eğer, sizin de son yıllarda oldukça popüler bir tedavi yöntemi olarak varis cerrahisine alternatif olan endovenöz tedavi yöntemleri konusunda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Источник: https://mehmetergenoglu.com/varis-tedavisi-endovenoz-tedavi-yontemleri/

Varis nedir? Nedenleri, belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavi seçenekleri

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varis bir toplardamar hastalığıdır. İnsanlarda oldukça sık görülür. İnsanların %15 ile %20’sinde, yani her beş ya da altı kişiden birinde varis vardır. 

Varis neden olur?

Bazı faktörler varis problemi yaşama olasılığınızı arttırabilir. Örneğin:

 • Kadın olmak: Kadınlar erkeklere oranla daha sık varis sorunu yaşarlar. Bunun nedeni, kadın hormonlarının damarların duvarlarını gevşetmesi ve bunun sonucunda kapakçıkların sızdırmaya daha yatkın hale gelmesi olabilir.
 • Genetik: Eğer yakın bir aile üyenizin varis sorunu varsa, sizde de varis riski vardır
 • Yaş: Yaşlandıkça damarlar esnekliğini kaybetmeye başlar ve içlerindeki kapakçıklar da çalışmayı bırakır.
 • Aşırı kilolu olmak: Aşırı kilolu olmak damarlarınıza fazladan baskı uygular. Bunun sonucunda damarlarınız kanı kalbe geri göndermek için daha fazla çalışması gerekir
 • Meslek: Uzun süre oturmak ya da ayakta durmayı gerektiren bir işte çalışmak varis olasılığını arttırır.
 • Hamilelik: Hamilelik sırasında, gelişmekte olan bebeği desteklemek için kan miktarı artar. Bu durum da damarlarınıza fazladan baskı yapar. Ayrıca hamilelik sırasında artan hormon seviyeleri de kan damarlarının kas duvarlarının gevşemesine neden olur. Bu da riski arttıran bir faktördür. Fetus anne karnında büyüdükçe bacaktan gelen toplar damarlara bası yapar ve bunun sonucunda bacaklarda toplardamar yetmezlikleri oluşabilir. Bu da bacaklarda varis oluşumlarını artırabilir.

Varislerin nedenleri, türleri ve en etkili tedavi yöntemleri…

Varis belirtileri

 • Cildinizin hemen altında görebileceğiniz geniş damarlar
 • Ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda hafif oranda şişme
 • Bacaklarda acı, ağrı ya da ağırlaşma
 • Bacaklarda zonklama ya da özellikle gece olan kramplar
 • Özellikle alt bacak ve ayak bileğinde kaşıntı, ciltte kuruma ve incelme (Bazen bu semptom cilt kuruluğu olarak yanlış teşhis edilebilir).
 • Varisin çevresindeki bölgede renksiz bir cilt

Belirtiler genellikle ılık havalarda ya da uzun süre ayakta durduğunuzda daha da kötüleşir. Düzelmesi için biraz dolaşmanız ya da bacaklarınızı yükseğe uzatıp biraz dinlenmenizin faydası olacaktır.

Varise hangi doktor bakar?

Eğer yaşadığınız belirtiler size varis sorunu yaşadığınızı düşündürüyorsa başvuracağınız branş Kalp Damar Cerrahisi‘dir. Bir kalp damar cerrahı varis teşhis ve tedavisi konusunda sizi doğru yönlendirecektir.

Varis tanısı

Varis çoğu zaman sadece fizik muayene ile teşhis edilir. Doktor ayakta ya da oturur pozisyondayken bacaklarınızdaki varisli damarları inceler ve yaşadığınız belirtiler ile ilgili sorular sorar. Bazen de sorunun nedenini bulmak veya diğer koşulları dışlamak için testler veya farklı prosedürler gerekebilir.

Ayrıca, damarlarınızdaki kapakçıkların normal çalışıp çalışmadığını veya kan pıhtısı olup olmadığını anlamak için bir ultrason testine de ihtiyacınız olabilir.

Bu basit işlemde, bir teknisyen, vücudunuzun incelenen bölgesinde, cildinizin üzerinde bir sabun kalıbı büyüklüğünde küçük bir el cihazı (dönüştürücü) çalıştırır.

Dönüştürücü, bacaklarınızdaki damarların görüntülerini teknisyen ve doktorun rahatça inceleyebileceği şekilde bir monitöre iletir.

Varis tedavisi

Eğer varis günlük hayatınızı çok aksatacak boyutta değilse sadece yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler tedavi için yeterli olabilir. Ancak belirtileriniz şiddetliyse, çok ağrı, kan pıhtıları veya cilt rahatsızlığınız varsa, bazı tıbbi prosedürlere başvurmak gerekebilir.

Tedavinin amacı semptomları hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve görünümü iyileştirmektir. Varisli damarları olan bazı kişiler damarlarının görünümünü düzeltmek için tıbbi prosedürleri tercih edebilirler.

Ancak uygulanan tedavi varolan varisi düzeltse de, yeni varisli damarların oluşmasını engelleyemez.

Varise ne iyi gelir?

Yaşam tarzı değişiklikleri genellikle varis için uygulanan ilk tedavidir. Bu değişiklikler varisin kötüye gitmesini ve ağrıyı engeller, ayrıca başka varisli damarların oluşmasını da geciktirir. Uygulanabilecek yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

 • Ara vermeden uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Otururken, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yukarıda tutun. Hatta yapabiliyorsanız bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne çıkarın.
 • Bacaklarınızı hareket ettirmek, kas elastikiyetini arttırmak ve kan akışını hızlandırmak için fiziksel aktiviteler yapın.
 • Fazla kilolu veya obez iseniz, kilo vermeye çalışın. Kilo verdiğinizde kan akışınız düzelir ve damarlarınızdaki basınç azalır.
 • Özellikle belinizi, kasıklarınızı ve bacaklarınızı sıkan dar kıyafetler giymeyin. Sıkı giysiler varisli damarları daha da kötüleştirebilir.
 • Uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Alçak topuklu ayakkabılar baldır kaslarınızın yumuşamasına ve kanın daha rahat akmasına yardımcı olabilir.

Varis çorapları, bacağı düzenli olarak sıkıştırarak dolaşımı düzenler. Genellikle en sıkı olduğu bölge ayak bilekleridir, yukarıya bacağa doğru çıktıkça gevşer. Bu yapısıyla, kanı kalbe doğru akmaya yönlendirir. Varis çorapları varisin neden olsuğu bacaklardaki ağrı, rahatsızlık ve şişlik gibi belirtileri rahatlatmaya yardımcı olabilirler.

Ancak varisli damarların daha da kötüleşmesini veya yeni varislerin ortaya çıkmasını önlediğine dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak tüm diğer tedaviler sizin için uygun değilse ya da hamileyseniz varis çorabı kullanmayı deneyebilirsiniz. Varis çorapları farklı renk, uzunluk, beden ve basınçlarda mevcuttur. Eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Varis çorabı herkes için uygun olmayabilir. Kullanmaya başlamadan önce, kan dolaşımınıza Doppler ultrason ile bakılmış olması gerekir. Derin venöz yetmezliğiniz varsa, varisli damarlar tedavi edilse bile yaşamınızın geri kalanında varis çorabı kullanmanız gerekebilir.

Varis tedavisi ve varisten korunmak için yapılması gerekenler

Skleroterapi

Skleroterapide, varisli damarı kapatmak için sıvı bir kimyasal kullanılır. Kimyasal damar içinde tahriş ve yara oluşmasına neden olmak için damara enjekte edilir. Tahriş ve yara, damarın kapanmasına neden olur ve varis kaybolur.

Bu prosedür basittir ve genellikle daha küçük varisli damarları ve örümcek damarlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayakta, doktorunuzun ofisinde uygulanabilir. Damarın tamamen kapanması için birkaç tedaviye ihtiyaç olabilir. Uygulama genellikle 4 ila 6 haftada bir yapılır ve ardından bacaklarınız iyileşmeye yardımcı olmak ve şişmeyi azaltmak için elastik bandajla sarılır.

Mikroskleroterapi

Mikroskleroterapi örümcek damarlarını ve diğer çok küçük varisli damarları tedavi etmek için kullanılan bir prosedürdür. Çok ince bir iğneyle, az miktarda kimyasal sıvı damar içine enjekte edilir. Kimyasal, damarın iç tabakasını kaplar ve kapanmasını sağlar.

Varis lazer tedavisi

Bu prosedürde varisli damarın üzerine bir ışık enerjisi uygulanır. Lazer ışığı damarı yok eder. Lazer cerrahisi çoğunlukla daha küçük varisli damarları tedavi etmek için kullanılır. Hiçbir kesi uygulanmaz veya kimyasal madde enjekte edilmez.

Endovenöz lazer ablasyon

Endovenöz ablasyon tedavisinde, lazer veya radyo dalgaları kullanılarak varisli damar kapatılır. Doktor, cildinizde varis damarının yakınında küçük bir kesi yapar.

Daha sonra, damar içine kateter adı verilen küçük bir tüp yerleştirir. Kateterin ucundaki bir cihaz, damarın iç kısmını ısıtır ve kapatır.

Bu işlem sırasında genel anestezi yapılmaz, ancak doktor damar çevresindeki bölgeyi uyuşturacaktır. Genellikle işlemin yapıldığı aynı gün eve gidebilirsiniz.

Variclose yöntemiyle 10 dakikada varislerden kurtulmak mümkün!

Bu prosedürde, doktor cildinizde varisli damara yakın küçük bir kesi yapar. Daha sonra, damar boyunca hareket etmesi için ince bir tüpün ucunda küçük bir kamera kullanır.

Kameranın sonundaki bir cerrahi alet, damarları kapatmak için kullanılır. Endoskopik ven cerrahisi genellikle sadece varislerin cilt yaralarına neden olduğu ciddi durumlarda kullanılır.

İşlemden sonra, genellikle birkaç hafta içinde normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Ambulatuvar flebektomide küçük varisli damarları çıkarmak için cildinizde küçük kesikler açılır. Bu prosedür genellikle cildinizin yüzeyine en yakın varisli damarları çıkarmak için yapılır. İşlemde genel anestezi yapılmaz, ancak damar çevresindeki bölge uyuşturulur. Genellikle, prosedür sonrası hastanede yatmanıza gerek yoktur.

Referanslar: 1- Causes of varicose veins, 2- Signs and symptoms of varicose veins, 3- Varicose Veins

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/varis-nedir-neden-olur-belirtileri-tedavisi-ve-korunma-yontemleri/

Lazerle Varis Tedavisi

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Sadece damarı içten kapatmak ya da iptal etmek için biri lazer enerjisini, biri radyofrekans enerjisini, diğeri de buhar ısısını kullanır. Bunun dışında yapışkan yöntemi de ısı olmadan tedavi yapar.

Varis tedavisinde yapışkan yöntemi de diğerlerine çok benzer. Tüm bu tedavilerde amaç kapak yetersizliği olan sorunlu büyük damarı iptal etmektir.

Lazerle varis tedavisi aynı zamanda “endovenöz lazer ablasyonu” olarak da bilinir.

Lazerle Varis Tedavisinin Ameliyattan Farkı Nedir?

 1. Lazerle varis tedavisinde narkoz gerekmez.
 2. Tedavi tamamen ağrısızdır. Ağrı kesmek ya da işleme ait korku ya da heyecanı gidermek için çok daha basit yöntemler kullanılır (varis tedavisinde ağrı sayfasına bakılabilir). Merkezimizde bu amaçla sadece kol damarında ilaçlar verilmektedir Belden iğne yöntemi ya da narkoz kullanılmaz.

 3. Bacaklarda ufacık kesi izleri dahil hiç bir şekilde iz kalmaz.
 4. Hastaneye yatış gerekemez. Hastalar işlemden hemen sonra yürüyerek eve dönebilir.
 5. Tüm işlem ultrason eşliğinde vücudun içindeki damarlar görülerek yapılır.

 6. Lazerle varis tedavisi ameliyatla karşılaştırıldığında daha etkilidir ve tekrar ihtimali ameliyattan çok daha azdır.

Varis Tedavisi Ağrılı mıdır?

İşlem tamamen ağrısız olarak yapılır. Hastamızın işlem sırasında uyutulması gerekemez. Ancak işlem boyunca uyumak isteyen hastalarımızı narkoz kullanmadan kolaylıkla uyuturuz. Merkezimizde tüm ağrı kesme işlemleri bir anestezi uzmanı tarafından yapılır.

Bu nedenle işlem sırasında tedaviyi yapan bizim ekibimiz dışında tedavi sürecine bir anestezi uzmanı ve bir anestezi teknisyeni de katılır. Bu da ağrı ve heyecan giderme işlemini çok daha güvenli hale getirir.

Hiç bir ağrı kesme yöntemi yapmadan da sadece lokal anestezi yapılarak (iğne girim yerleri uyuşturularak) varis tedavi işlemini yapmak mümkündür. Ancak biz bu şekilde yapmayı tercih etmiyoruz, çünkü küçük ağrıları hastamızın işlem konforunu etkileyebilir.

Bizim tedavi amacımız tedavi işlemi sırasına hastamızın hiç bir ağrıyı hissetmemesidir ve bunu kolaylıkla ve başarıyla uygularız.

Çünkü işlem sırasına olabilecek küçük ağrıları tümüyle kesmek ve işlemi tamamen ağrısız hale getirmek modern tıpta son derece kolaydır.

Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi edilecek damar sayısına göre değişir. Bir bacakta tedavi edilebilecek iki ana damar (büyük ve küçük safen toplardamarı) vardır. Bunların biri ya da ikisi etkilenmiş olabilir. İki bacakta toplam 4 ana damar vardır. Bir tek damarın tedavisi yaklaşık 15 dakika alır. Dört damarın da tedavi edilmesi gerekirse işlem toplam olarak yaklaşık 60 dakika sürer.

Aynı seansta var olan kılcal damarlar ya da orta boy varisler de tedavi edilebilir.

Lazerle Varis Tedavisinde Hangi Damarlar Tedavi Edilir?

Damar içinden yapılan lazerle varis tedavisinde asıl amaç kapak yetersizliği olan büyük damarı tedavi etmektir.

Varis kaynağı olan bu damar tedavi edildiğinde artık varis oluşmayacaktır ve var olan varisler de kaybolacaktır.

Büyük varisler genellikle iki büyük toplar damardaki kapak yetmezliği nedeniyle oluşur:Bunlar büyük ve küçük safen toplar damarıdır. Tedavide hedef alınan damarlar genellikle bu damarlardır.

Sadece görünen büyük varisler tedavi edilir ve varislerin asıl sorumlusu olan safen toplardamar kapak yetmezliği tedavi edilmezse varisin tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

 • Tedavinin en önemli basamağı daha önceden ayakta yapılan ultrason inceleme ile tedavi edilecek damarların haritasının ortaya konmasıdır.
 • Yapılan tedavi ameliyat değildir. Lazer tedavisi olarak adlandırılır. Ancak bu derideki kılcal varislere uygulanan lazerden çok farklı bir tedavidir.
 • Hastamızı işlem masasında aldığımızda ilk işimiz, işleme bağlı heyecan, korku ya da endişe olabilir diye damardan ilaç yaparak hastamızı rahatlatmaktır.
 • İşlem sırası uyumanız gerekmez, ama siz isterseniz uyutabiliriz.
 • Bacağın işlem için hazırlığı yapılır.
 • Ultrason kullanılarak, vücuda hiç kesi yapmadan iğne deliğinden damar içine girilir ve lazer fiberi (plastik ince tüp) yerleştirilir.
 • Damar çevresine ek özel bir anestezi uygulanır. Bu anestezi, lazer tedavisinin daha da konforlu olmasını ve işlem sonrası ağrının azalmasını sağlar.
 • Lazerle fiberi damarın iptal edilecek tüm uzunluğunda çalıştırılır. Bu uzunluk 30-60 cm arasındadır.
 • Kapak yetmezliği olan büyük damar (genellikle safen toplardamarı) lazerle iptal edildikten sonra gerekirse ek köpük tedavisi uygulanır.
 • Köpük tedavisi büyük varis tedavisinde damar içi lazer yöntemine yardımcı bir tedavidir.
 • Her bir damarın lazer işlemi 10-15 dakika kadar sürer. Genelde bir ile dört arasında damar tedavi edilir. Tümü aynı seansta tedavi edilir. Ek olarak skleroterapi yapılırsa süre buna göre uzayabilir.
 • Genel olarak bir tedavi işlemi başından sonuna 30-60 dakika sürer.
 • Varis tedavisinden sonra ağrı kesici ilaçlar başınızı döndürebilir diye sizi biraz dinlendirebiliriz.

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası Süreç nasıldır?

 • Tedaviden hemen sonra evinize yürüyerek gidebilirsiniz.
 • Varis tedavisinde tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek hastaneden ayrılırsınız.
 • Tedavi işlemi sırasında kullanılan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar baş dönmesi yapabileceği için 2 saat boyunca sizi hastanede tutup ondan sonra evinize göndereceğiz.
 • Eve dönerken sizin araba kullanmamanızı isteyeceğiz. Kendi arabanızla gelirseniz yanınızda araba sürecek biri olursa daha iyi olur.
 • Diğer yöntemlerle kendiniz gidebilirsiniz.

Источник: https://www.bacakvarisi.com/lazerle-varis-tedavisi

Varis tedavisinde yeni yöntemler…

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varisin büyük oranda ayak bileği ile kasık arasında yer alan büyük safen damarı ve topuk ile diz arkası arasında yer alan küçük safen toplardamarlarındaki kaçak (reflü) ya da ters akım sonucunda geliştiğini anlatan Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, bu çerçevede tedavinin amacının çoğu kez kaçak yapan safen damarlarını ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Bu damar ya ameliyatla çıkartılır, ya lazerle, radyofrekansla veya buhar ile yakılarak kapatılır, ya da köpük veya yapıştırıcı ile tıkanır. Sonuçta bu damar kanı geri kaçırmayacak hale gelir ve varislerin kaynağı kurutulmuş olur.

Bu aşamadan sonra ya başka bir şey yapmadan varislerin kendiliğinden yok olması beklenir ya da varisler mini bir cerrahi yöntemle çıkartılır veya içlerine köpük yapılarak kurutulur. Bu kısım varis tedavisinde daha az önem taşıyan bir bölümdür.

Bu nedenle varisin tedavisi dediğimizde büyük oranda varise neden olan damarın tedavisi ya da yok edilmesi anlaşılmaktadır.

Her bir yöntemin kendine has artıları ve eksileri vardır. Ancak bir hasta için bir veya birkaç tedavi şekli en uygun olup, doktorun görevi bu yöntemleri belirleyip en iyi şekilde uygulamaktır.

Hangi tedavinin yapılacağı neye göre belirleniyor? 

Genel olarak, bütün bu tedavi seçeneklerinin deneyimli ellerde benzer başarı oranlarına sahiptir.

Benzer başarıya sahip olan bu yöntemler arasındaki fark, anestezi gereksinimi olup olmamasından, işlem sırasında ve sonrasındaki görülen ağrı, morluk ve şişlik gibi hastayı rahatsız edebilen şikayetlerin derecesinden ve hastanın günlük yaşamına dönüş süresinden kaynaklanmaktadır.  Prof. Dr.

Köksoy, ‘’hastalar açısından konforlu, hızlı ve ağrısız olan yöntemler arasında yeni olan yapıştırıcı ile varis tedavisidir’’ şeklinde açıklama yaptı. Benzer başarı oranlarına sahip diğer yöntemler arasında radyofrekans ve lazer öne çıkmaktadır. Halen lazer dahil bütün yeni tedaviler için referans alınan standart teknik radyofrekanstır.

Genelde lazerde biraz daha fazla geçici ağrı ve morluk oluşmaktadır. Köksoy; Ancak değişik dalga boylarında ve özellikli kateterlerle yapılan lazer tedavileri ile radyofrekans arasında farkın çok azaldığını belirtti. Genelde  tedavi sonrası hastanın hastanede yatmadan aynı gün evine dönmesi ve bir kaç günde de tam olarak günlük yaşantısında dönmesi mümkündür.

Bu açıdan basit ve tehsiz bir işlemle kısa sürede günlük yaşama dönülmesi ve varisin uzun süreli tedavisi amaçlandığında da yapıştırıcı ile tedavi, radyofrekans ve laser seçilebilir.

Varis ameliyatı ise teknik ya da lojistikten kaynaklanan nedenlerle laser ya da radyofrekans yapılamadığında halen iyi bir seçenektir.  İyileşme süreci ve yan etkiler diğer yöntemlere göre biraz daha fazla olmakla beraber, sonuçta tedavi başarısı açısından diğer tedavi yöntemleri ile benzerdir.

Ayrıca günümüzde yapılan varis ameliyatları önceki yıllarda yapılanlara göre çok daha konforlu ve güvenilirdir. 

Daha yeni ve etkin tedavi yöntemleri var mı?

Marka adı venaseal ya da variclose olan yapıştırıcı ile varis tedavisi hiç bir anestezi gerekmeden varise neden olan damarın içine tıbbi bir yapıştırıcı maddenin sıkılması ile varisin ortadan kaldırılması varis tedavisindeki en yeni ve gelecek vadeden tedavi yöntemleri arasındadır.

Bacağa sadece lokal anestezi yapılarak yapıştırıcı kateteri safen toplardamarı içerisine ilerletilir. Bu kateterden tıbbi yapıştırıcı damar içerisine verilerek damarın kendi kendine yapışarak tıkanması sağlanır.  Bu tedavi sonrası hastalar varis çorabı bile giymeden günlük hayatlarına devam edebilirler.

Venaseal ya da variclose kullanılarak yapılan yapıştırıcı ile  varislerin yapıştırıcı ile  tedavisi sonrası varisin kaynağı ortadan kaldırıldığı için, hastaların büyük bir çoğunluğunda varislerin kendiliğinden ortadan kalkması beklenir.

Diğer yöntemlerin aksine yapıştırıcı ile tedavi sonrası hastalar varis çorabı bile kullanmadan aynı gün günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Özetle yapıştırıcı ile  varis tedavisinin başlıca avantajları anestezi gerektirmemesi, tedavi sonrası varis çorabı ve istirahate ihtiyaç duyulmamasıdır.

Yapıştırıcı kullanılarak varislerin tedavisi dünyada 2012 yılından beri uygulanmakta olup, bu alandaki bilimsel araştırmalar arttıkça yöntem daha da olgunlaşacaktır.

Köpük tedavisin variste yeri nedir?

Köpük tedavisi büyük bir girişim olmayıp, sadece bir iğne ya da kateter ile köpük haline getirilmiş ve damarı içeriden tahriş eden bir ilacın varise ya da varise neden olan safen damarlarının içine verilerek damarın kapatılması işlemidir.

Yapılması hasta açısından çok rahat ve kolay olup, hastalar rahatlıkla çok kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilirler. Buna karşın, tedavi sonrası varisli damarlar haftalarca mor, sert ve hassas bir şekilde kalabilir ve bazen deride yıllarca kahverengi bir leke kalabilir.

Bu açıdan kozmetik nedenlerle varis tedavisi isteyen bayanlarda bazen istenmeyen geçici sonuçlar oluşabilir. Nadiren köpük oluşturmakta kullanılan hava beyin damarlarını tıkayıp, ciddi olaylara yol açabilir.

Öte yandan tedaviden sonraki yıllarda varisin tekrar oluşma ihtimali diğer yöntemlere göre biraz daha yüksektir. 

Varis tedaviden sonra tekrarlar mı?

Varisin tedavi sonrası yıllar içinde tekrarlama olasılığı olan bir hastalık olduğunu dile getiren doktor kabaca bu oranın tedavi takip eden ilk 5 yıl için %20 ler civarında olduğunu vurguladı.

Bunun nedeni başlangıçta varisin kaynağının doğru bir şekilde belirlenememiş olması, doğru tedavinin uygulanmaması ve hastaya özgü faktörlerdir.

Bu nedenle varisin doğru teşhis ve tedavisi tıbbın her alanında olduğu gibi uzmanlık, deneyim ve bilgi gerektirmektedir.

Источник: http://www.haber7.com/saglik/haber/1451581-varis-tedavisinde-yeni-yontemler

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Hastalığı Tanı Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varis tanısını koymak aslında çok zor değildir. Varisin tanısı normal doktor muayenesinde bile konulabilir.

Normalde de görsel olarak görünen varisler, damarlarda mavi mor, kırmızımsı ağ görünümlü ve şişlikler göz ile görülebilir.

Fakat varisin yaygınlığının ve yüzeyel mi derin mi olup olmadığının anlaşılması için kalp damar cerrahisi uzmanı muayenesine ve daha derin tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Venöz yetmezlik ve varis hastalarında, seçilmesi gereken tanı yönteminin tedavi açısından oldukça önemli olan sorulara cevap vermesi gereklidir. Hastada yüzeyel veya perforan venlerde yetmezlik olduğu eğer var ise hangi damarda veya damarlarda olduğudur.

Varislere neden olan damarları saptamak amacı ile hastada cilt dışından görünen varisler dışında, cilt altında başka variköz venlerde varis olup olmadığı veya çaplarının ne kadar olduğunu, saptamak için günümüzde renkli doblerkullanılmaktadır.Renkli dobler tanı yöntemi ile cilt altındaki toplardamarlar ultrasonografik olarak incelenir ve bu yöntem ile ses dalgaları aracılığı ile toplardamarın yapısı içinde pıhtılaşma olupolmadığı ile akım hızları ve yönleri tespit edilir. Damarlardaki kapak yetersizliği ve kaçak değerlendirilir.

Varis tedavisi öncesi altta yatan diğer sorunları incelemek için renkli dobler oldukça yaygın kullanılmaktadır. Renkli doblerin herhangi bir yan etkisi veya acı veren bir durumu yoktur.


Hatta bazı ciddi durumlarda venografi damar içine ilaç verilerek damarları radyolojik olarak görüntülemeye yarayan tanı yöntemi de kullanılır.

Tedavi edilecek varislerin yerini ve hangi yöntem ile tedavi edileceğini belirlemek için, hastada derin venöz yetmezlik olup olmadığı var ise yüzeyel ven yetmezliğine mi ya da geçirilmiş derin ven trambozuna mı bağlı bir durum bunun incelenmesi gerekir. Birinci tipteki yüzeyel venler tedavi edilebilir iken, ikinci tipteki venlerin tedavi edilmesi tavsiye edilebilir. Hastada derin venlerde tıkanma olup olmadığına bakılır ve şiddetli arteryel tıkanma var ise öncelikle onun tedavisi yapılır.

Varis hastalığı ve tedavi yöntemleri

Varis hastalığı tedavi yöntemleri

Varis hastalığının tedavisinde hangi damarlarda görüldüğüne yüzeyel , derin veya kılcal hangi derecede reflü kaçak miktarı bulunduğuna ve hastanın şikayetlerine, ağrı, şişme gibigörünüme göre tedavi seçeneği belirlenir. İlaç tedavisi, genellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli düzenli ilaç kullanımı ve varis çorabının düzenli giyilmesidir. Düşük dereceli yüzeyel varislerde en başta ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavivenöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak veya venöz damarlarda ileri seviyede genişleme var ise varis tedavisi yapılabilir.

Lazer veya radyofrekans tedavisi, ileri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer ya da radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içeriden yakılması işlemidir. Bu işlem ile damar büzülür veya tamamen kapatılır.

Lazer ya da radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal damarlardaki varislerde de kullanılmaktadır. Bu yöntem 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel kılcal damarlardaki varisler için en uygun ve en faydalı tedavi yöntemidir. İşlem yapılırken veya öncesindeskleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapiilaç veya köpük tedavisi olarak adlandırılır. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damar varisleri için en ideal tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine köpük ya da ilaç verilerek o damarın iç duvar yapısını bozulur ve damarların büzüşmesi sağlanır.

Varis hastalığına yeni tedavi yöntemi

Varisin yeni bir tedavi yöntemi olan mechanochemical(mekanik ve kimyasal) kısacası
MOCA adı verilen hastanın konforunu daha iyi sağlayan, özel hareket ve ilaç verme sistemi toplardamar içine yerleştirilen ve sürekli olarak titreşim sağlayan kateter problemli damarı büzerek ortadan kaldırır.

Bu işlemde hasta acı hissetmediği gibi, hasta bir saatte varislerinden kurtulup işine geri dönebilir.

Bu işlem termal etki olmadan mekanik ve kimyasal ajanlar ile toplardamar yetmezliğini ortadan kaldıran bu yöntemde özel hareket ve ilaç verme sistemi olan çok ince bir kateter sorunlu olan damarda tek bir yoldan ilerletilir ve bu işlem ek anestezi veya iğne girişleri yapılmadan yetmezlik olan damar bu şekilde tedavi edilebilir.

Bacaktaki sorunlu olan yani kaçak yapan ana toplardamara kateter ile girilip, kateterin titreşimle birlikte rotasyonu yani damar içinde 360 derece döner. Bu işlem sırasında özel bir kimyasal verilir. Bu özel ilaç damarın hemen büzülmesini ve ortadan kalkmasını sağlar ve bu durumda hasta yetmezliğe sebep olan damardan kurtulmuş olur.

Bu işlem sayesinde hasta hemen günlük hayatına dönebildiği gibi herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği için oldukça rahat bir girişimdir. Bu işlem çok hızlı ve etkin bir yöntem olup, ortalama lazer ile aynı oranlarda başarı sağlar.


Lazer veya radyofrekans ablasyon tedavisindeçevre dokuların ısı nedeniyle etkilenmesi, hastanın ağrı hissetmesi, iyileşme süresinin uzaması gibi bazı etkilerin, bu işlemde ortadan kalkması ve işlemde hem hastalar hemde doktorlar açısından kolaylık vardır. Ayrıca bu işlem uygulanan bölgede yara izi bırakmaz.

Varis tedavisinde henüz yeni bir yöntem olmasına rağmen, başarılı sonuçlarından dolayı yurt dışında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem aynı zamanda kısa sürede tamamlanır ve bir saat içinde biter. Bu işlemden sonra hastalar hemen taburcu olabilir.

Varis hastalığı neden olur?Hamilelerde varis hastalığı nedenleri

Источник: https://www.saglikocagim.net/varis-hastalg-tans-ve-tedavisi/

Varis Tedavisi

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Merhabalar ben kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun bu yazıda varis tedavisi ile ilgili bilgilere yer vereceğim.

Damar genişlemesi tedavisi mümkün ve küçük istisnalar dışında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir damarsal bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde artan şikayetleri ile günlük hayatı çekilmez hale getirebilir.

Bu yazıda varis nedir neden olur? Gibi konuları ele almayacağım. Zira bu konuda hazırladığım geniş bir yazı bulunuyor. Menüden kolayca ulaşabilirsiniz.

Varis Nasıl Geçer, Tedavi Olmak Zorunda mıyım?

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce önemli bir soruya yanıt vermek istiyorum. Birçok insan hastalığın kendi kendine geçmesini beklemektedir. Birçoğu ise tehnin farkında olmadan ülser oluşumuna doğru gitmektedir. Bu nedenle varis nasıl geçer, tedavi olmak gerekir mi? Sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Hamile Değilseniz Tedavi Olmanız Gerekir

Damar genişlemesi 1-2 istisna dışında kendi kendine geçen bir sorun değildir. Nedir bu istisna derseniz? Başlıkta da belirtildiği gibi birincisi gebelik olacaktır. Hamilelik esnasında kadınlarda varisler oluşabilir.

Bunun nedeni artan kan değeri, bebeğin yaptığı baskı ve hormonlarla alakalıdır. Bu süreçte ortaya çıkan damar genişlemeleri doğum sonrası geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni doğum yapan anneler birkaç ay bekleyebilir.

Zaten gebelik esnasında tedavisi yapılmamaktadır.

Kılcal Damarlar Kozmetik Bir Sorundur

Bir diğer istisna ise sadece kılcal damarları olan insanlar tedavi olmak zorunda değildir. Ama muayene olarak sorunun sadece kılcal damarlar olduğunu teşhis ettirmesi gerekir.

Çünkü çoğu zaman toplardamar ve kılcal damar genişlemesi aynı anda olabilmektedir. Tabii ki estetik açıdan kötü görüntü sizin için sorun değilse tedavi olmayabilirsiniz.

Ama benim önerim 10 dakika gibi kısa bir sürede kötü görüntü ve şikayetlerinden kurtulmanız yönünde olacaktır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alt yapı ve uzmanlık açısından gelişmiş merkezlerde uygulanan birden fazla ameliyatsız yöntem bulunmaktadır. Bunlar lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma şeklindedir. Yazının devamında tüm bu yöntemlerin ne olduğu ve nasıl yapıldığını tedavi esnasında çektiğimiz videolarla görme imkânı bulacaksınız.

Lazerle Varis Tedavisi

Evet, arkadaşlar ilk olarak lazer ile başlamak istiyorum. Çünkü bu yöntem ameliyatsız varis tedavisinde ilk geliştirilen yöntemdir.

Bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri cilt üzerinden ve damar içerisinden uygulanan iki şekli vardır. Cilt üzerinden uygulanan sadece kılcal damarların tedavisinde etkilidir.

Damar içerisinden uygulanan EVLA (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ise retiküler (orta) ve varikoz ven (kalın varislerin) tedavisinde uygulanmaktadır.

Exotherme Lazer İle Kılcal Damar Tedavisi

Cihaz olarak onlarca farklı marka ve model bulunmaktadır. Kliniklerimizde Exotherme kullanıyoruz. Diğer cihazlara göre daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim.

Zoom özelliği ile tedavisi yapılacak olan kılcal damarları daha net görme ve uygulama imkânı sağlıyor. Cihazın başlığına bütünleşmiş olan Saphire soğutma sistemi ile cilt belli bir soğuklukta tutulmaktadır.

Böylece ek bir soğutucu jel kullanmaya gerek kalmıyor. Aşağıda yer alan video’da cihazı ve uygulamasını görebilirsiniz.

Evet, arkadaşlar Exotherme ile kılcal damarları tedavi ederken yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi orta ve kalın varislerde cilt üzerinden uygulanan yöntemin etkili olmadığını belirtmiştik, burada çözüm olarak karşımıza EVLA ya da diğer yöntemler çıkmaktadır. Şuan konumuz lazer olduğu için kısa adı EVLA olan (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ile devam edelim.

EVLA’nın uygulanışı genelde hastanelerin ameliyathanelerinde yapılmaktadır. Çünkü aynı zamanda ultrasonda kullanılması gerekir. Tespit edilen varisli damara cilt üzerinde çok küçük bir delik açarak ulaşılır. Örnek vermek gerekirse serum yolu gibi düşünebilirsiniz.

Bu delikten lazer kateteri sorunlu damarın içine sokularak ultrason yardımı ile ilerletilir. Gerekli noktaya varılması ile birlikte cihaza enerji verilerek kateterin ucundaki yaklaşık 1 cm’lik kısım içerisinde bulunduğu damarı yüksek ısı ile tahrip etmektedir.

Aşağıda yer alan animasyon videoda tedavinin uygulanışı gösterilmektedir.

Lazer dünya genelinde hayatımıza ameliyatsız varis tedavi uygulamasını sokarken aynı zamanda gelişmeler içinde umut ışığı olmuştur. Çünkü lazer sonrası kısa adı Radyofrekans olan RF geliştirildi.

Yine laser gibi cilt üzeri ve damar içerisinden uygulanan 2 tekniği bulunmaktadır. Laser uygulamasına göre daha gelişmiş olduğu söylenebilir. Uygulaması büyük ölçüde benzerlik taşımaktadır. Radyofrekans ucu çok ince bir kalem gibidir.

Tespit edilen kılcal damarlara 1 mm aralıklarla dokunmak şeklinde etki eder.

EndoVenoz RadyoFrekans Ablasyonu (EVRF)

EVRF’de yine EVLA gibi damar içinden ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Yine sorunlu damara ulaşmak için dikişe gerek kalmayacak kadar küçük bir delik açılır.

Lazer kateterinin etki eden kısmı 0,5 – 1 cm iken EVRF’nin etki eden kısmı yaklaşık 7 cm yani tedaviyi daha kısa sürede tamamlamayı sağlar. Laser tek seferde 1 cm uygularken Radyofrekans ile tek seferde 7 cm genişliğindeki damarı tedavi eder.

Şimdi dilerseniz birazda EVRF’nin ne olduğu, nasıl yapıldığını benim hazırladığım videodan izleyelim.

Yazının geri kalan kısmında gördüğümüz lazer ve radyofrekans yöntemleri genelde pahalı cihazlarla uygulanan yöntemlerdir. Şimdi ise köpük haline getirilerek kullanılan bir ilaçla devam edeceğiz. Aethoxysklerol madde dediğimiz ilaç ülkemizde de sıkça kullanılmaktadır.

3’lü musluk dediğimiz bir alet yardımı ile ilaç + hava karıştırılarak köpük haline getirilmektedir. Hazırlanan köpük varisli damarlara (kılcal damarlarda dahil) enjekte edilerek uygulanmaktadır. Sıkça uygulanan yöntemlerden biri diyebilirim.

Aşağıda yer alan videoda nasıl yapılışını görebilirsiniz.

Yukarıda görüntülerini de izlediğiniz köpük ile skleroterapi hemen hemen aynıdır. Tek fark ilacı köpürtmek yerine saf halde kullanmaktır. Özellikle daha ileri derece genişlemiş damarlarda tercih edilebilir.

Mikro Skleroterapi

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi köpük ya da diğer bir tabirle skleroterapi kılcal damarlar dahil retiküler ve varikoz venlerde uygulanabilmektedir. Kılcal damarlarda yapılan tedaviye ise mikro skleroterapi denmektedir. Aşağıda yer alan videoda 10 saniye içerisinde örümcek ağı gibi görünen kötü görüntüden nasıl kurtulunduğunu görebilirsiniz.

Son zamanlarda uygulanışı hızla artan yöntemlerden biri de yapıştırma yöntemi diyebilirim. Damarı ısı ya da ilaçla tahrip etmek yerine yapıştırıcı madde enjekte ederek kapatmayı amaçlamaktadır. EVLA ve EVRF’de olduğu gibi yine sorunlu damara çok ince bir iğne ile girilerek hazırlanan yapıştırıcı enjekte edilmektedir. EVLA ve EVRF göre yan etkileri daha az diyebilirim.

Ameliyatsız Varis Tedavi Avantajları Nelerdir?

Günümüzde varis tedavileri 2 şekilde yapılmaktadır. Ameliyat ya da son 15 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmış olan ameliyatsız uygulamalarla, burada seçim size bırakılmaktadır. İlk yapmanız gereken doktorunuzun hangi yöntemin uygulayacağını öğrenmektir. Zira devlet hastanelerinde uygulamalar büyük ölçüde ameliyat ile yapılmaktadır. Bunun nedeni hasta yoğunluğu ile açıklanmaktadır.

Hastanede Yatmak Gerekmez

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın toplardamarı çıkarıldığı için minimum 2-3 gün hastanede yatması gerekebilir. Ameliyatsız yöntemlerde ise sadece 30 dakika zaman ayırmanız yeterlidir.

Ameliyatlar genelde narkoz dediğimiz genel anestezi ile yapılır. Ameliyatsız yöntemlerin birçoğu anestezi bile gerektirmez. Sadece EVLA ve EVRF bölgesel uyuşturma ya da hafif uyku dediğimiz sedasyon ile yapılır.

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın iyileşme süreci zaman almaktadır. Bu nedenle ciddi anlamda iş göremezlik durumu ortaya çıkacaktır. Bu hem çalışanlar hem de eğitim görenler için ciddi sıkıntı demektir. Ameliyatsız tedavilerde ise hiçbir şekilde iş gücü kaybı yaşanmaz. Hasta isterse öğlen yemek molasında gelerek tedavisini olur, işine dönebilir.

Tedavi Ücreti Çok Ekonomiktir

En güzel yönlerinden biri de ödeyeceğiniz tedavi ücretinin ameliyata göre daha ekonomik olmasıdır. Çünkü hastanede yatma ya da ameliyathane gerektirmediği için ek masraflar oluşmaz. Hem de SGK mensubu hastalara %50 indirim imkânı sağlanır. Böylesine avantajlı şartlarda mutlaka sağlığınıza kavuşmanızı öneririz.

Источник: https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.