Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi ve Avantajları

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?
Hastaların merak ettikleri en önemli konulardan biri “en etkili ve en uygun varis tedavisi hangisidir, nasıl yapılır” şeklindedir.

Doktorunuzun buna karar vermesi için öncelikle sizi muayene etmesi ve rahatsızlığın varis olup olmadığını teşhis etmesi gerekmektedir.

Uygun varis tedavisine karar verilmesi için en önemli nokta ise meydana gelen damar genişlemesinin boyutu ve yaygınlığıdır.

Varis Tedavisi İçin Uygulanan Ameliyatsız Yöntemler

Varisleriniz ağrı çekmenize ve yaşattığı şikayetler doğrultusunda yaşam kalitenizin düşmesine sebebiyet veriyorsa ya da estetik olarak kötü bir görüntüye neden oluyorlarsa geçmişte olduğundan çok daha pratik ve modern şekilde tedavi olabilirsiniz.

İlerleyen teknolojinin her anlamda hayatımıza getirmiş olduğu kolaylıklar bir çok sağlık probleminin tanısı ve tedavisinde gerek doktorlara gerekse hastalara pratiklik kazandırmıştır. Konumuz olan varis probleminin teşhisi ve tedavisinde de bir çok modern uygulama geliştirilerek hasta ve hekimlerin avantajlarının artmasına yardımcı olmuştur.

Varis tedavisi anlamında en etkili ve sıklıkla tercih edilen yöntemleri sırasıyla açıklayalım.

Radyofrekans ile Varis Tedavisi

Radyo dalgalarının ısı enerjisine dönüşmesi ile sorun yaratan damarların işlevinin sona erdirilmesi işlemidir. Burada ki amaç ısı ile damarın tahrip edilerek yok edilmesine dayanır.

Kısaca RF olarak ifade edilen bu uygulama hem cilt üzerinden hem de damar içinden olmak üzere varislerin durumuna göre iki ayrı şekilde uygulanabilir.

Çoğunlukla cilt üzerinden ameliyatsız olarak ifade edilen şekilde uygulanmaktadır.

Doktorunuz ilk olarak doppler ultrason sayesinde genişleyen damarların tespitini yaparak haritasını çıkaracak ve daha sonrasında RF ile tespit edilen damarların tahrip edilmesini sağlayacaktır. Ancak cilt üzerinden yapılan RF işlemi yalnızca kılcal damarların tedavisinde etkili olmaktadır.

Damar içinden uygulanacak olan RF için ise yine problemli damarların tespit edilmesinin ardından tahrip edilecek damarların başı ve sonuna küçük bir delik (kesi) uygulanır ve katater ismi verilen ince bir tel genişleyen damarlara doğru ilerletilir.

Kataterin yürütüldüğü alanda ki problemli damarlar tahrip olur ve işlem sonlandırılır.

Bu yöntemde kataterin sağlam dokuya ve damarlara zarar vermemesi için öncelikle damar çevresini kaplayan özel bir sıvı verilir. Bu sıvı işlem yapılacak olan damarlara yalıtım özelliği sağladığı için çevresinde ki sağlam doku ve damarlar zarar görmeden tedavi başarıyla bitirilir.

İhtiyaç duyulduğu taktirde ise hastanın bir kaç gün varis çorabı giyerek tedaviyi desteklemesi istenebilir.

Her iki yöntemde de hasta istirahat etmeye ihtiyaç duymayacak ve günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilecektir.

Lazerle Varis Tedavisi

Radyo frekans yöntemi ile neredeyse aynıdır. Çoğunlukla cilt üzerinden uygulanan lazer yöntemi ihtiyaç duyulduğu taktirde RF’de olduğu gibi küçük bir delik aracılığıyla katater yardımıyla uygulanabilir.

Bu yöntemle tedavi edilen hasta da narkoz, istirahat, pansuman gibi dezavantajlara maruz kalmayacağı gibi özel hayatına da herhangi bir ara vermek zorunda kalmadan tedavi ardından sosyal hayatına devam edebilir.

Köpükle Varis Tedavisi

Toplumda iğneyle varis tedavisi olarak da adlandırılan yöntem olup tüm varislerin tedavisinde kullanılabilmektedir. Öncelikle doppler ultrason yardımıyla sorunlu damarlar görüntülenir ve harita çıkarılır.

Daha sonrasında ise özel bir ilaç enjekte edilerek damarlar tahrip edilir. Köpük ismi verilmesinin nedeni ise ilacın daha fazla bölgeye etki etmesi ve daha ekonomik olması için hava ile reaksiyona sokulmasından dolayıdır.

Normalde renksiz olan sıvı hava ile reaksiyona sokulduğunda köpüğe benzer bir kıvam ve renk aldığı için ismi köpük tedavisi olarak anılmaktadır.

Enjekte edilen ilaç herhangi bir sorun yaratmayacağı gibi böbrekler aracılığıyla dışarı atılmaktadır.

Ameliyatsız Yöntemlerin Avantajları

– Narkoz uygulanmaz.– 5-20 dk arasında gerçekleştirilir.– Kesi ve dikiş olmaz.– Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez.

– Kişi günlük yaşantısına akıcı bir şekilde devam eder.

Varis Çorabı Tedavi Eder mi?

Varis çorapları çok sıkı özelliklerde olduğundan uyguladıkları baskı sayesinde bacakların ve damarların toplanmasına yardımcı olan araçlardır. Tedavi sonrasında bazı doktorlar hastalarından kullanmalarını isterler.

Tedavi sonrasında iyileşme yönünde ve bazı komplikasyonların oluşmasında önleyici rol oynayan bu çoraplar oldukça etkilidir.

Ancak tedavi olmayan hastaların bu çorapları kullandıklarında düzeleceklerini düşünmeleri maalesef yanlıştır.

Çünkü yapısı bozularak genişlemeye, büzülmeye ve şişmeye maruz kalan damarlar varis çorabı kullanarak düzelmezler.

Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olmak İçin Randevu Alabilirsiniz
Türkiye’nin 4 büyük ilinde toplamda 6 şubesi bulunan Idea klinik tüm varis hastaları için ameliyatsız yöntemleri kullanmaktadır.

Siz de tedavi olmak ve varislerinizden kurtulmak istiyorsanız size en yakın olan kliniğimizi telefon numaraları aracılığıyla arayabilir randevu alabilirsiniz. Varis muayenesi kliniklerimizin tümünde ücretsizdir.

Muayene esnasında hekimlerimiz varisleriniz hakkında boyut, çeşit ve uygulanacak tedavi yöntemi ile ücreti hakkında bilgilendirme yapacak, kabul etmeniz dahilinde ise hemen tedavinize başlayacaktır.

Источник: https://www.varistedavi.gen.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Hastalığı Tanı Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varis tanısını koymak aslında çok zor değildir. Varisin tanısı normal doktor muayenesinde bile konulabilir.

Normalde de görsel olarak görünen varisler, damarlarda mavi mor, kırmızımsı ağ görünümlü ve şişlikler göz ile görülebilir.

Fakat varisin yaygınlığının ve yüzeyel mi derin mi olup olmadığının anlaşılması için kalp damar cerrahisi uzmanı muayenesine ve daha derin tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Venöz yetmezlik ve varis hastalarında, seçilmesi gereken tanı yönteminin tedavi açısından oldukça önemli olan sorulara cevap vermesi gereklidir. Hastada yüzeyel veya perforan venlerde yetmezlik olduğu eğer var ise hangi damarda veya damarlarda olduğudur.

Varislere neden olan damarları saptamak amacı ile hastada cilt dışından görünen varisler dışında, cilt altında başka variköz venlerde varis olup olmadığı veya çaplarının ne kadar olduğunu, saptamak için günümüzde renkli doblerkullanılmaktadır.Renkli dobler tanı yöntemi ile cilt altındaki toplardamarlar ultrasonografik olarak incelenir ve bu yöntem ile ses dalgaları aracılığı ile toplardamarın yapısı içinde pıhtılaşma olupolmadığı ile akım hızları ve yönleri tespit edilir. Damarlardaki kapak yetersizliği ve kaçak değerlendirilir.

Varis tedavisi öncesi altta yatan diğer sorunları incelemek için renkli dobler oldukça yaygın kullanılmaktadır. Renkli doblerin herhangi bir yan etkisi veya acı veren bir durumu yoktur.


Hatta bazı ciddi durumlarda venografi damar içine ilaç verilerek damarları radyolojik olarak görüntülemeye yarayan tanı yöntemi de kullanılır.

Tedavi edilecek varislerin yerini ve hangi yöntem ile tedavi edileceğini belirlemek için, hastada derin venöz yetmezlik olup olmadığı var ise yüzeyel ven yetmezliğine mi ya da geçirilmiş derin ven trambozuna mı bağlı bir durum bunun incelenmesi gerekir. Birinci tipteki yüzeyel venler tedavi edilebilir iken, ikinci tipteki venlerin tedavi edilmesi tavsiye edilebilir. Hastada derin venlerde tıkanma olup olmadığına bakılır ve şiddetli arteryel tıkanma var ise öncelikle onun tedavisi yapılır.

Varis hastalığı ve tedavi yöntemleri

Varis hastalığı tedavi yöntemleri

Varis hastalığının tedavisinde hangi damarlarda görüldüğüne yüzeyel , derin veya kılcal hangi derecede reflü kaçak miktarı bulunduğuna ve hastanın şikayetlerine, ağrı, şişme gibigörünüme göre tedavi seçeneği belirlenir. İlaç tedavisi, genellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli düzenli ilaç kullanımı ve varis çorabının düzenli giyilmesidir. Düşük dereceli yüzeyel varislerde en başta ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavivenöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak veya venöz damarlarda ileri seviyede genişleme var ise varis tedavisi yapılabilir.

Lazer veya radyofrekans tedavisi, ileri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer ya da radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içeriden yakılması işlemidir. Bu işlem ile damar büzülür veya tamamen kapatılır.

Lazer ya da radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal damarlardaki varislerde de kullanılmaktadır. Bu yöntem 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel kılcal damarlardaki varisler için en uygun ve en faydalı tedavi yöntemidir. İşlem yapılırken veya öncesindeskleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapiilaç veya köpük tedavisi olarak adlandırılır. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damar varisleri için en ideal tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine köpük ya da ilaç verilerek o damarın iç duvar yapısını bozulur ve damarların büzüşmesi sağlanır.

Varis hastalığına yeni tedavi yöntemi

Varisin yeni bir tedavi yöntemi olan mechanochemical(mekanik ve kimyasal) kısacası
MOCA adı verilen hastanın konforunu daha iyi sağlayan, özel hareket ve ilaç verme sistemi toplardamar içine yerleştirilen ve sürekli olarak titreşim sağlayan kateter problemli damarı büzerek ortadan kaldırır.

Bu işlemde hasta acı hissetmediği gibi, hasta bir saatte varislerinden kurtulup işine geri dönebilir.

Bu işlem termal etki olmadan mekanik ve kimyasal ajanlar ile toplardamar yetmezliğini ortadan kaldıran bu yöntemde özel hareket ve ilaç verme sistemi olan çok ince bir kateter sorunlu olan damarda tek bir yoldan ilerletilir ve bu işlem ek anestezi veya iğne girişleri yapılmadan yetmezlik olan damar bu şekilde tedavi edilebilir.

Bacaktaki sorunlu olan yani kaçak yapan ana toplardamara kateter ile girilip, kateterin titreşimle birlikte rotasyonu yani damar içinde 360 derece döner. Bu işlem sırasında özel bir kimyasal verilir. Bu özel ilaç damarın hemen büzülmesini ve ortadan kalkmasını sağlar ve bu durumda hasta yetmezliğe sebep olan damardan kurtulmuş olur.

Bu işlem sayesinde hasta hemen günlük hayatına dönebildiği gibi herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği için oldukça rahat bir girişimdir. Bu işlem çok hızlı ve etkin bir yöntem olup, ortalama lazer ile aynı oranlarda başarı sağlar.


Lazer veya radyofrekans ablasyon tedavisindeçevre dokuların ısı nedeniyle etkilenmesi, hastanın ağrı hissetmesi, iyileşme süresinin uzaması gibi bazı etkilerin, bu işlemde ortadan kalkması ve işlemde hem hastalar hemde doktorlar açısından kolaylık vardır. Ayrıca bu işlem uygulanan bölgede yara izi bırakmaz.

Varis tedavisinde henüz yeni bir yöntem olmasına rağmen, başarılı sonuçlarından dolayı yurt dışında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem aynı zamanda kısa sürede tamamlanır ve bir saat içinde biter. Bu işlemden sonra hastalar hemen taburcu olabilir.

Varis hastalığı neden olur?Hamilelerde varis hastalığı nedenleri

Источник: https://www.saglikocagim.net/varis-hastalg-tans-ve-tedavisi/

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varis tedavisi için kullanılmakta olan bir yöntemin uygulanışı yerine, bu sayfamızda mantık olarak nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlatacağım. Amaç sizlerin hastalığı daha net tanıyarak tedavisinin nasıl ve hangi durumlarda olabileceğini göstermektir.

Öncelikle varisin tedavisi sağlık merkezi ve hastanelerde mutlaka bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiği gibi mutlaka ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Sorun yok boşvereyim dediğinizde ilerleyen zamanlarda bacaklarınıza içinden çıkamayacağınız sorunlara neden olur.

İnanmayan kişiler varisten kaynaklı yara şeklinde arama yapıp bacaklarda oluşan korkutucu görüntüleri inceleyebilirler.

Ameliyatla Varis Tedavisi

Hastalığın tedavisine yönelik geliştirilen en eski tekniklerden biri hiç şüphesiz ameliyat uygulamasıdır. Kendi içerisinde bir kaç yöntem olup, hekim uygun gördüğü teknikle yada bildiği teknikle yapmaktadır. Amaç kapakcıkları bozulmuş olan toplardamarı vücudumuzdan çıkarmak yada uçlarından kesip bağlamayı amaçlamaktadır.

Hastane ortamında yapılması gereken bu yöntem narkoz gerektirmekte olup, tedaviden sonra en az 3-4 gün hastanede yatmak gerekir. Gelişmiş sağlık merkezlerinde uygulaması son bulmuş olan klasik ameliya daha çok hasta yoğunluğu ve teknolojik ve tecrübesi olmayan yerlerde devam etmektedir.

Muayene olanlar hangi yöntemle tedavi edildiğini mutlaka sormalılar.

Gelişen Teknoloji Varis Ameliyatını Gereksiz Kıldı
Bir çok insan ameliyat korkusu nedeniyle hastalığında hep en son evreye gelene kadar dayanmaktadır. Evet ameliyat maalesef narkoz, dikiş izleri ve hastanede yatma insanları hiç şüphesiz tedirgin edebilmektedir.

Artık hastaları tedavi olmak için ameliyat olmak zorunda değiller. Çünkü son yıllarda geliştirilen ameliyatsız uygulamalar ile narkoz, hastanede yatma yada dikiş izi sorunu olmadan sadece 10 dakikada sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Nasıl olduğunu hemen aşağıdaki satırlarda detaylı olarak görüp hatta nasıl yapıldığını hazırladığımız video ile izleyeceğiz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Idea Klinik olarak sürekli geliştirdiğimiz ameliyatsız tedaviler tüm varisli hastalar için geçerlidir. Herkesin varisi farklı olması nedeniyle 4 farklı ameliyatsız  tedavi yöntemi bulunmaktadır. Burada amaç sizdeki varislerin durumuna göre etki edecek yöntemin uygulanmasıdır. Dilerseniz aşağıda o yöntemleri inceleyelim.

Lazer; En küçük (kılcal) varislerin tedavisinde uygulanan lazer cilt üzerinden varisli damara uygulanmakta olup 90 dereceye varan bir ısı ile sorunlu damar imha edilir. Tedavi öncesi sürülen soğutucu jel sizin sıcaklığı hissetmenizi önler. Herhangi bir ağrı ve yanma olmaz.

Radyo Frekans; Lazer gibi uygulanan Radyo Frekans yönteminde ise etki alanı kılcal ve orta boy varislerde geçerlidir. Lazer gibi ısı vermek yerine radyo dalgaları ile damara etki etmektedir.

Varis Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi  ameliyatsız yöntemlerden biridir. Tecrübeli olan hekimlerin uygulaması sonucunda oldukça yüksek şekilde başarı elde edilmektedir. Bu yöntemle yapılan tedavide diğer uygulanan yöntemlere göre çok daha az derecede komplikasyon görülmektedir.

Uzun yıllardır tek çözümü klasik ameliyat olan tedavi skleroterapi ismi verilen teknik ile yerini ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır.

İlk kullanılan ve ayakta tedavi yöntemi olarak adlandırılan skleroterapinin üzerinde yapılan geliştirmeler ile skleroterapide kullanılan ilacın hava ile reaksiyona sokulmasıyla köpük tedavisi bulunmuştur.

Bu yöntemler ülkemizde oldukça gelişmiş olmakla beraber bir çok sağlık kuruluşunda uygulanmaktadır.Köpük tedavisinde ki amaç, kullanılan ilacın sorun çıkaran damarın içine enjekte edilerek damar veya damarların tahrip olmasının sağlanmasıdır.

Skleroterapide bu ilaç saf olarak enjekte edilirken, köpük tedavisinde hava ile karıştırılarak enjekte edilmektedir.

Köpüğün uygulandığı damar tahrip edilmiş olduğundan dolayı tekrar aynı damarda genişleme olması mümkün olmamaktadır.

Köpükle Varis Tedavisinin Avantajları

– İşlem bitiminde şişlik ve ağzı az olur.– İğne ucunun girebileceği tüm varislere rahatlıkla uygulanabilmektedir. Çok ince olan kılcal damarlara uygulanamayabilir.– Meydana gelebilecek olan leke çok azdır.– hastalıklı damara ilacın az miktarda enjekte edilmesinden dolayı, ilacın damar dışına kaçması herhangi bir sorun yaratmaz.

– Kullanılan ilaç köpürtüldüğünden dolayı ekonomik olmaktadır.– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğundan dolayı toksik doza yaklaşılmamaktadır.– Köpürtüldüğünden dolayı 4-5 kat artan ilaç, aynı seansta daha fazla damarın yok edilebilmesine olanak tanımaktadır.– İlaç miktarı azaldığından dolayı damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur.

– Daha az flebit ve pıhtı oluşur.– Klasik ameliyatla alınabilecek veya edilemeyecek tüm orta varisler köpük yöntemiyle yok edilebilmektedir.– Herhangi bir kesi uygulanmadığından dolayı dikiş ya da pansumana ihtiyaç duyulmamaktadır.– İşlem öncesi veya sonrasında istirahat edilmesine lüzum duyulmaz.

– Tedavinin bitiminde hastalar iş, özel ve sosyal hayatına devam edebilir.

Skleroterapi yöntemiyle yapılan varis tedavisi,

hastalara ayakta uyulanabildiğinden dolayı herhangi bir iş gücü kaybına sebep olmayan bir yöntemdir. skleroterapi yöntemi hakkında bu sayfamızda detaylı bilgiler sunacağız.

Skleroterapi nedir?
hastalığın oluşumuna sebep olan damarın iç yüzeyine enjekte edilen özel bir ilaç ile bu damarın büzüştürülerek yok edilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntem için uzun yıllardır bir çok farklı ilaç kullanılmıştır. Günümüzde en yaygın şekilde kullanılan polidocanol (%1-2-3) isminde ki ilaçtır.

Skleroterapinin hastalığının tedavisine katmış olduğu avantajlar, bireyleri her koşulda olumlu yönde etkilemektedir.

Başarısının yüksek olması, tekrarının az olması , istirahat gerektirmemesi gibi üstünlükleri sayesinde skleroterapi yaygın olarak kullanılan ve gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan bir yöntemdir.

İlacın damara veriliş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir. Skleroterapi başarı oranı %100’e yakın hasta memnuniyeti yüksek bir yöntemdir.

Skleroterapi Avantajları– Hasta memnuniyeti tamdır– Yatırım maliyeti yoktur– Kılcal damar çatlamaları dışındaki tüm varislere uygulanabilir– Ayaktan uygulandığı için iş gücü kaybı olamaz aynı anda işe dönülebilir– Ameliyatla çıkarılabilen tüm varisler yok edilebilir– Ağrısız bir işlemdir

– Tecrübeli ellerde pıhtı oluşturulmaz

Skleroterapi Dezavantajları– Bir günde uygulanacak ilaç miktarı sınırlı olduğundan seanslar gerekebilir– Uygun şekilde yapılmadığında damar içinde pıhtılar oluşabilir– Tecrübeli ellerde yapılmadığında seyrek olarak leke yapabilir (2-12 ayda düzelir)

– Uygulamanın ertesi günü hafif ağrı olabilir.

Mikro Skleroterapi

Çok ince damarların tedavisinde kullanılır. Tecrübeli ellerde mükemmel sonuçlar elde edilebilir. İlacın kendisi veya köpürtülmüş şekli çok ince iğne yardımıyla damara zerk edilir.

Bacaklar dışında yüz bölgesi, burun üstü, burun kenarları gibi yerlerdeki kılcal damar çatlamalarına da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Çevre dokuya zarar verilmemesi için dikkatli uygulanmalıdır ve mutlaka bu kadar ince iğne kullanımı konusunda tecrübeli olunmalıdır.

İdea klinik fleboloji uzmanları mikro sklertoterapi konusunda 15-20 yıllık tecrübeye sahiptir.

Idea Klinik Varis Tedavi Merkeziİstanbul’da bulunan 3 farklı kliniği ile (Bakırköy, Kadıköy ve Nişantaşın’da) sizlere ücretsiz muayene ile ameliyatsız varis tedavileri uygulamaktadır.

Alanında tecrübeli Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. Hasan Berat Cihan,  Prof. Dr.

Onur Gürer ve Op Dr Orhan Coşkun’danİstanbul dışındaAnkara Op Dr Nihat AydınBursa Op Dr Eren Anğİzmir Op Dr Serkan Akarsu’dan

hizmet alabilirsiniz.

Yazan
Op Dr Nihat Aydın

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30519649
~

Источник: http://www.istanbulvaris.com/varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

Varis Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Haber güncelleme tarihi 05.01.2019 16:10

 Dünya üzerinde genellikle kadınlar üzerinde gözüken ve hastalık olarak karşımıza çıkan varis nedir? Varis belirtileri nelerdir? Varis çeşitleri nelerdir?, İşte, tüm detaylarıyla varis tedavisi… Varis, toplumda 20-70 yaş arası karşılaşılan sağlık ve estetik açıdan önemli bir problemdir. Toplumda görülme sıklığı %20 ile %40 arasında olduğu belirtilen varis yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur. 

Varis Nedir?

Derinin hemen altındaki toplardamarın şişmesi ve genişlemesine varis denir. Genellikle vücudun alt kısımları basınç altında kaldığı için o bölgeler daha çok etkilenmektedir. Toplardamardaki basınç sebebiyle oluşan varisin büyüklüklerine göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar da çeşitlilik gösterir.

İşte, varis çeşitleri;

1. Kılcal Varis 

Deriden çıkıntı yapmayan, 1-2 mm hatta daha küçük bile olabilen, kırmızı ve mor renkteki varisler kılcal varislerdir.

2. Orta Boy Varis

Deriden hafif çıkıntı yapan, 2-4 mm arasındaki yeşil renkli olan varisler orta boy varislerdir.

3. Büyük Varis

 Deriden hafif çıkıntı yapan, 4-15 mm arasındaki varisler büyük varislerdir.

Varis Neden Oluşur?

Uzun süre ayakta hareketsiz durmak, genetik yatkınlık ve fazla kilolar varis oluşumu için risk yaratan faktörlerdir. Varisin oluşumunda kalıtsal faktörler çok önemli bir yer tutmaktadır. Ailesinde varis olan kişilerde varis görülme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca varisin kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Hormonal farklılık, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanma gibi etkenler varis görülme olasılığı yükselttiği için kadınlarda daha fazla görüldüğü söylenebilir. Bunlar ın yanı sıra fazla kilolar da varis oluşumuna etkide bulunmaktadır. Sıcak su da toplardamarın pıhtılaşmasına sebep olduğu için varis oluşumunu tetikler.

  Bu yüzden sıcak su ve kaplıcalar varisi olan ya da varis riski taşıyan kişiler için çok zararlıdır. 

Hamilelikte Varis

Gebelik öncesinde görülen varisler gebelik süresince büyüme gösterir ve sorunlara yol açabilir. Hamilelik öncesinde varis görülen kişilerde daha önceden tedavi yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan varisler ise doğumdan sonra çoğunlukla görülmemektedir.

Aynı zamanda genetik olarak etkin olan varis eğer anne ve babanızda da var ise gebelik döneminde sizde de olma ihtimali yüksek olabilir. Hamilelik döneminde kan damarlarındaki kan miktarı artar ve toplardamarlara ek yük bindirir. Rahmin büyümesi ile bacak ana toplar damarındaki baskı artarak kalbe kan taşınması güçleşir.

 Bu nedenle ayaklarda toplanan kan toplardamarlarda varis oluşturur.

 Varis Belirtileri Nelerdir? 

Varisin belirtileri birkaç şekilde ortaya çıkmaktadır. Genellikle akşam saatlerinde artan bacak ağrıları, ödem ve şişlikler, geceleri ortaya çıkan kramplar varis belirtisi olarak bilinmektedir. Varis oluşumu ciltte çatlamalara ve kanamalara sebep olabilmektedir. Bu sebeple bacaklarda oluşacak sıcaklık hissi ve lekeler varis belirtisi olarak görülmektedir. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi, varisin ileri boyuta olup olmamasına göre değişmektedir. Son yıllarda gelişen tedavi yöntemleriyle, varis tedavisinin başlangıç safhasından olan varislerden hemen kurtulmak mümkün hale geldi. Eğer başlangıç safhasında ise, lazerle yakma yöntemi kullanarak tedavi edilebilmektedir.

 Başlangıç aşamasında olan varis tedavisindeki bir diğer yöntem ise iğneyle damara ilaç sokup damarı yakma yöntemidir. Bu iki işlem de günü birlik acısız ve ağrısız yöntemlerdir. Bu tür bir tedavi uygulanan hastalar işlemden sonra hemen ayağa kalkarak günlük hayatlarına devam edebilmektedir.

 Eğer ileri boyutta varis sorunu yaşanıyorsa tek yöntem ameliyattır.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis hastalığına iyi gelen bazı etkenler vardır. Bu etkenler hem varisin ilerlemesine engel olur hem de varis tedavisinin ortadan kalkmasında etkilidir. İşte, “ varise ne iyi gelir? “ sorusunun cevapları…

 • Varis hastaları günlük 30 ile 60 dakika arasında yürümelidir.
 • Bacaklarınızı uzatıp bir süre yukarıda tutun.
 • Varis yastığı kullanın.
 • İmkan yarattıkça bol bol yüzün.
 • Varis çorabı kullanmaya özen gösterin.
 • Çalışırken olduğunuz yerde sabit kalmayın.
 • Kilolarınızdan kurtulmak için çaba sarf edin.
 • Bacaklarınızı mesaj yoluyla rahatlatın.
 • Varis hastalığı ilerlemeden tedavi olmayı unutmayın.

Varis Çorabı Nedir ve Varis Çorabı Fiyatları

Varis tedavisinde yıllardır kullanılan “Varis Çorabı” doktorlar tarafından varis hastalığı tedavisinde halen daha tavsiye edilmektedir.

 Varis çorapları giyildiğinde, damara uygulanan basınçtan dolayı ağrılar azalmaktadır fakat varis çorapları çıkartıldığında ağrı tekrardan baş göstermektedir. Varis çorapları tedavisi kesin çözüm değil daha çok geçici bir çözümdür.

Doktorunuzdan alacağınız net bilgiler dahilinde muayene sürecini istediğiniz yönde devam ettirebilirsiniz. Varis çorabı fiyatları kendi içerisinde büyük farklılıklar yer almaktadır.

15 TL'den başlayıp 200 TL'ye kadar çıkan fiyatlar yer almaktadır. Bazı varis çorapları ise çok daha yüksek fiyatlarda satılabilmektedir.

Önerilen İçerik: Diz Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Neoldu.com

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/varis-nedir-tedavisi-nasil-olur-1911h.htm

Varis tedavisinde yeni yöntemler…

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Varisin büyük oranda ayak bileği ile kasık arasında yer alan büyük safen damarı ve topuk ile diz arkası arasında yer alan küçük safen toplardamarlarındaki kaçak (reflü) ya da ters akım sonucunda geliştiğini anlatan Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, bu çerçevede tedavinin amacının çoğu kez kaçak yapan safen damarlarını ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

Bu damar ya ameliyatla çıkartılır, ya lazerle, radyofrekansla veya buhar ile yakılarak kapatılır, ya da köpük veya yapıştırıcı ile tıkanır. Sonuçta bu damar kanı geri kaçırmayacak hale gelir ve varislerin kaynağı kurutulmuş olur.

Bu aşamadan sonra ya başka bir şey yapmadan varislerin kendiliğinden yok olması beklenir ya da varisler mini bir cerrahi yöntemle çıkartılır veya içlerine köpük yapılarak kurutulur. Bu kısım varis tedavisinde daha az önem taşıyan bir bölümdür.

Bu nedenle varisin tedavisi dediğimizde büyük oranda varise neden olan damarın tedavisi ya da yok edilmesi anlaşılmaktadır.

Her bir yöntemin kendine has artıları ve eksileri vardır. Ancak bir hasta için bir veya birkaç tedavi şekli en uygun olup, doktorun görevi bu yöntemleri belirleyip en iyi şekilde uygulamaktır.

Hangi tedavinin yapılacağı neye göre belirleniyor? 

Genel olarak, bütün bu tedavi seçeneklerinin deneyimli ellerde benzer başarı oranlarına sahiptir.

Benzer başarıya sahip olan bu yöntemler arasındaki fark, anestezi gereksinimi olup olmamasından, işlem sırasında ve sonrasındaki görülen ağrı, morluk ve şişlik gibi hastayı rahatsız edebilen şikayetlerin derecesinden ve hastanın günlük yaşamına dönüş süresinden kaynaklanmaktadır.  Prof. Dr.

Köksoy, ‘’hastalar açısından konforlu, hızlı ve ağrısız olan yöntemler arasında yeni olan yapıştırıcı ile varis tedavisidir’’ şeklinde açıklama yaptı. Benzer başarı oranlarına sahip diğer yöntemler arasında radyofrekans ve lazer öne çıkmaktadır. Halen lazer dahil bütün yeni tedaviler için referans alınan standart teknik radyofrekanstır.

Genelde lazerde biraz daha fazla geçici ağrı ve morluk oluşmaktadır. Köksoy; Ancak değişik dalga boylarında ve özellikli kateterlerle yapılan lazer tedavileri ile radyofrekans arasında farkın çok azaldığını belirtti. Genelde  tedavi sonrası hastanın hastanede yatmadan aynı gün evine dönmesi ve bir kaç günde de tam olarak günlük yaşantısında dönmesi mümkündür.

Bu açıdan basit ve tehsiz bir işlemle kısa sürede günlük yaşama dönülmesi ve varisin uzun süreli tedavisi amaçlandığında da yapıştırıcı ile tedavi, radyofrekans ve laser seçilebilir.

Varis ameliyatı ise teknik ya da lojistikten kaynaklanan nedenlerle laser ya da radyofrekans yapılamadığında halen iyi bir seçenektir.  İyileşme süreci ve yan etkiler diğer yöntemlere göre biraz daha fazla olmakla beraber, sonuçta tedavi başarısı açısından diğer tedavi yöntemleri ile benzerdir.

Ayrıca günümüzde yapılan varis ameliyatları önceki yıllarda yapılanlara göre çok daha konforlu ve güvenilirdir. 

Daha yeni ve etkin tedavi yöntemleri var mı?

Marka adı venaseal ya da variclose olan yapıştırıcı ile varis tedavisi hiç bir anestezi gerekmeden varise neden olan damarın içine tıbbi bir yapıştırıcı maddenin sıkılması ile varisin ortadan kaldırılması varis tedavisindeki en yeni ve gelecek vadeden tedavi yöntemleri arasındadır.

Bacağa sadece lokal anestezi yapılarak yapıştırıcı kateteri safen toplardamarı içerisine ilerletilir. Bu kateterden tıbbi yapıştırıcı damar içerisine verilerek damarın kendi kendine yapışarak tıkanması sağlanır.  Bu tedavi sonrası hastalar varis çorabı bile giymeden günlük hayatlarına devam edebilirler.

Venaseal ya da variclose kullanılarak yapılan yapıştırıcı ile  varislerin yapıştırıcı ile  tedavisi sonrası varisin kaynağı ortadan kaldırıldığı için, hastaların büyük bir çoğunluğunda varislerin kendiliğinden ortadan kalkması beklenir.

Diğer yöntemlerin aksine yapıştırıcı ile tedavi sonrası hastalar varis çorabı bile kullanmadan aynı gün günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Özetle yapıştırıcı ile  varis tedavisinin başlıca avantajları anestezi gerektirmemesi, tedavi sonrası varis çorabı ve istirahate ihtiyaç duyulmamasıdır.

Yapıştırıcı kullanılarak varislerin tedavisi dünyada 2012 yılından beri uygulanmakta olup, bu alandaki bilimsel araştırmalar arttıkça yöntem daha da olgunlaşacaktır.

Köpük tedavisin variste yeri nedir?

Köpük tedavisi büyük bir girişim olmayıp, sadece bir iğne ya da kateter ile köpük haline getirilmiş ve damarı içeriden tahriş eden bir ilacın varise ya da varise neden olan safen damarlarının içine verilerek damarın kapatılması işlemidir.

Yapılması hasta açısından çok rahat ve kolay olup, hastalar rahatlıkla çok kısa sürede günlük yaşamlarına dönebilirler. Buna karşın, tedavi sonrası varisli damarlar haftalarca mor, sert ve hassas bir şekilde kalabilir ve bazen deride yıllarca kahverengi bir leke kalabilir.

Bu açıdan kozmetik nedenlerle varis tedavisi isteyen bayanlarda bazen istenmeyen geçici sonuçlar oluşabilir. Nadiren köpük oluşturmakta kullanılan hava beyin damarlarını tıkayıp, ciddi olaylara yol açabilir.

Öte yandan tedaviden sonraki yıllarda varisin tekrar oluşma ihtimali diğer yöntemlere göre biraz daha yüksektir. 

Varis tedaviden sonra tekrarlar mı?

Varisin tedavi sonrası yıllar içinde tekrarlama olasılığı olan bir hastalık olduğunu dile getiren doktor kabaca bu oranın tedavi takip eden ilk 5 yıl için %20 ler civarında olduğunu vurguladı.

Bunun nedeni başlangıçta varisin kaynağının doğru bir şekilde belirlenememiş olması, doğru tedavinin uygulanmaması ve hastaya özgü faktörlerdir.

Bu nedenle varisin doğru teşhis ve tedavisi tıbbın her alanında olduğu gibi uzmanlık, deneyim ve bilgi gerektirmektedir.

Источник: http://www.haber7.com/saglik/haber/1451581-varis-tedavisinde-yeni-yontemler

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Varis Tedavisinde EVTA Yöntemi Nedir?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir?

Son dönemlerde varis tedavisinde ameliyatsız varis tedavisi artan ilgi odağı durumunda. Bu yazımın konusu; ameliyatsız varis tedavisi. Yöntem ile ilgili merak ettikleriniz bu yazıda.

Ameliyat kelimesi Arapça bir kelime olup; işlem, ameliye anlamına gelmektedir. 1876’da, Ahmet Vefik Paşa’nın Lugat-ı Osmani’sinde kullanıldığı saptanmıştır. O tarihten, bu yana ameliyat tekniklerinde olan değişikliklerin aksine, değişmeyen iki şey kelimenin kendisi ve kelimenin ifadesine bağlı olarak gelişen içimizdeki korku veya endişe hali.

Ameliyat endişesi; kişinin kalp çarpıntısı, bulantı ve göğüs ağrısı gibi belirgin fiziksel belirtilerin ortaya çıktığı önemli bir psikolojik sorundur.

Günümüzde, biz cerrahların sık olarak karşılaştıkları bir durum olmasına karşın; maruz kalanların pek az yaşadığı ve aslında yaşamak istedikleri bir durumdur.

Eğer kişide, anksiyete (kaygı) bozukluğu mevcutsa, ameliyat korkusunun gelişimi daha yüksek oranda gözlenebilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi: Mümkün Mü?

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir? Gerçekten Mümkün Mü?

Günümüzde gelişen teknolojik imkanlarla artık bir çok ameliyat, ameliyatsız şekilde yapılabilir hale gelmektedir. Evet, yanlış duymadınız; artık geçmişte ameliyat ettiğimiz hastalıkların bazılarını, ameliyatsız tedavi edebilme şansına sahip oluyoruz. Yakın gelecekte de bu hastalıkların sayısının daha da artacağına hiç şüphe yok.

İşte, ameliyatsız varis tedavisi de bunlardan nasibini alan varis hastalığının tedavisi için günümüzde uygulanmaya başlamıştır. Ameliyatsız varis tedavisi deyince, aslında anlaşılan durum; varisin klasik stripping ameliyatının tersine, minimal invaziv adı verilen diğer tabiri ile endovenöz varis tedavi yöntemlerini kast etmektedir.

Varis tedavisi, veya varis için ilk müdahalenin 7. yüzyıl civarında (660 AD) yapılmıştır.

1861 yılında, ilk cerrahi bağlamanın ardından vücudumuz da ortaya çıkan fizyolojik değişikliklerin anlaşılmaya başlanmıştır. Bu yıllarda, basit ligasyon tekniğini de ilk olarak Trendelenburg yapmıştır.

Bu yöntemlerden sonra, 1905 yılında Keller; bir klasik varis ameliyatı olan stripping’i ilk yapan kişi olarak tıp tarihine geçmiştir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir? Günümüzde Uygulanan, Ameliyatsız Varis Yöntemleri Nelerdir?

Bu tekniklere aslında, minimal invaziv veya doğrudan endovenöz teknikler adı verilmektedir. Tanımlamalarından da anlaşılacağı gibi; bu yöntemler (farkında iseniz artık ameliyat kelimesini kullanmıyorum) minimal invaziv yani kişiye daha az zarar veren yöntemlerdir.

Burada, kritik nokta zarar kelimesidir. Zarar kelimesinden ifade edilmek istenen; uygulama bölgesi, uygulama tekniğine göre hastada ortaya çıkan istenmeyen durumlardır.

Varis ameliyatlarından (klasik) sonra karşımıza çıkan en önemli sorunlar; ameliyat bölgesinde olan ağrı, morarma, kanama, enfeksiyon ve hissizlik olarak karşımıza çıkar.

Son yıllarda farkındalıkların da artması ve medikal endüstri’nin karşı konulamaz baskısı sonucunda yeni teknolojik cihaz ve ürünlerin gelişmesi kaçınılmaz olmuştur.

Varisin ameliyatsız tedavisi için, günümüzde uygulanan yöntemler arasında endovenöz radyofrekans, endovenöz lazer, endovenöz buhar, endovenöz mekanokimyasal ablasyon bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine son zamanlarda eklenen, endovenöz tıbbi yapıştırıcı (medikal yapıştırıcı) ise bu alanda bir dönüm noktası olmaya adaydır.

Neden Ameliyat Yerine Yöntem Adı Verildi?

Bunun en temel iki nedeni, varisin ameliyatsız tedavisi için uygulanan yöntemlerin artık ameliyathane ortamında yapılmasının gerekliliğinin nerede ise kalmaması ve bununla bağlantılı olarak genel anestezinin verilmesindeki oranın giderek azalmasıdır.

Minimal invaziv tedavi yöntemlerinin belki de sağladığı en önemli avantaj; işlem veya yöntemlerin ameliyathane dışına, benzer steril ortamların yaratılabildiği klinik veya muayenehane gibi ortamlara taşınması ile olmuştur.

Ayrıca anestezi gerekliliğinin nerede ise kalmaması ile de; hem yöntem süreleri kısalmış hem de anesteziye bağlı olarak gelişebilecek ciddi sorunların belirgin olarak azaldığı saptanmıştır.

Hastanede işlemden sonra kalış süresinin kısalması sadece hastalar için değil aynı zamanda da özel sağlık sigortaları veya sağlık hizmetini sunan kurumlarca da büyük bir avantaj olarak değerlendirilmiştir.

İşte, bu avantajlı durumlar ameliyatın, yönteme doğru değişmesinde çok etkili olmuştur. Bunun ispatı ise, günümüzde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin, klasik stripping’e göre daha fazla kullanıldığıdır.

Endovenöz Varis Tedavi Yöntemleri Ne Zaman Ameliyat Olmaktan Çıktı?

2000’li yıllarında başında endovenöz ablasyon (endovenöz tedavi yöntemleri) yöntemlerinden, endovenöz radyofrekans ablasyonu ve lazer tedavilerinin arka arkaya uygulamaya girmesi ile; ameliyatsız varis tedavisinde büyük bir adım atılmış oldu.

O dönemde, her iki yöntemin klasik varis ameliyatı olan stripping ve/veya büyük Safen ven ligasyonuna göre en büyük avantajları; yöntemlerin artık ameliyat olarak algılanmasından çıkması, yöntemlerin klasik varis ameliyatına göre daha kısa sürelerde yapılabilmesi, yöntemler için anestezi gerekliliğinin en alt düzeye inmesi, yine yöntemlerden sonra gözlenen yan etki ve komplikasyonların klasik varis ameliyatına göre belirgin olarak daha az oranlarda gözlenmesi idi.

Artık; tedavinin ameliyathaneden klinik veya muayenehaneye doğru geçişi başlamıştı. Radyofrekans ve lazer yöntemlerinden hemen sonra ortaya çıkan buhar ve mekanokimyasal tedavi yöntemleri ile de bu geçiş pekiştirilmiş oldu.

Özellikle, mekanokimyasal ablasyon yönteminde; endovenöz ablasyon yöntemleri (endovenöz tedavi yöntemleri) için gerekli olan tümesan anestezinin gerekliliğinin ortadan kalkması ek bir avantaj idi.

Ancak, yöntemin uygulanması ve kullanılan ilaçın bazı istenmeyen etkileri yöntemin hızlı yayılımını kısmen engelledi.

Venaseal Tıbbi Yapıştırıcısı – SuperGlue (Süper Zamk)

Endovenöz tıbbi yapıştırıcı (medikal yapıştırıcı, zamk tedavisi, süper yapıştırıcı) nın gelmesi ile bu tedavi yönteminde ikinci önemli bir döneme daha girildi. Tıbbi yapıştırıcıların tıpta farklı disiplinlerde kullanımı ile elde edilen tecrübeler birleştirilince; endovenöz tedaviye bu yöntemin girişi oldukça hızlı oldu.

Günümüzde, ameliyatsız varis tedavisinde kullanılan en son teknoloji olan endovenöz tıbbi yapıştırıcı (medikal yapıştırıcı); aslında medikal yapıştırıcının toplardamar içerisine özel ince bir kateter (plastik borucuk) ile verilmesi ve damarın eş zamanlı olarak geri dönüşümsüz olarak kapatılması prensibine dayanmaktadır. Anestezi gerektirmemesi nedeniyle, kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ameliyatsız varis tedavisi nedir sorusuna verdiğim yanıtlardan sonra, sanırım bu yöntemin avantajları konusunda bir fikir sahibi oldunuz. Size, ameliyatsız varis tedavisi yönteminin avantajlarını sıralayayım;

 • Hastanede uzun süreli yatış gerektirmez, genellikle işlemden sonra 6 – 8 saat içerisinde taburcu edilirsiniz,
 • Anestezi gerektirmeden yapılan bir yöntemdir. Hasta ve cerrah konforu açısından sedasyon veya hafif bir anestezi de verilebilmektedir,
 • Ameliyatsız varis tedavisi, klasik varis ameliyatlarına oranla daha kısa sürede yapılmaktadır,
 • Taburcu olduklarında, günlük aktivitelerini ve ev işlerini rahatlıkla yapabilmektedirler,
 • Ameliyat sonrası gözlenen ağrı, şişlik, morarma gibi yakınmalar klasik varis ameliyatına kıyasla çok daha az oranda gözlenmektedir,
 • Klasik varis ameliyatına göre, ameliyatsız varis tedavisi sonrası hastalar; kısa sürede işlerine dönmektedir,
 • Klasik varis ameliyatı tedavisine göre; ameliyatsız varis tedavisi olanlarda daha az oranda dikiş izi veya ameliyat kesisi olmaktadır,
 • Klasik varis ameliyatına göre, ameliyatsız varis tedavisi uygulanan hastalarda tedavi sonrası bandaj ve varis çorabı kullanım süreleri daha kısadır,
 • Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri, SGK (sosyal güvenlik kurumu) tarafından karşılanmaktadır.

Sonuç olarak, ameliyatsız varis tedavisi bir gerçek. Teknolojinin gelişmesi ile de bu konuda, yakın zamanda farklı, daha avantajlı, etkin tedavi yöntemlerini göreceğimizden benim şüphem yok. Zaman, bize bunları sırası ile gösterecek.

Eğer sizinde, bu konu ile ilgili olarak veya aklınıza takılan herhangi bir konu ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, konu ile ilgili olarak lütfen önemli açıklama başlıklı bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Источник: https://mehmetergenoglu.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.