Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

içerik

En İyi Varis Tedavisi

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Sayfada tedavi yöntemleri yanı sıra ücretler hakkında da bilgi alabileceksiniz. Ücret kadar takip de önemli olduğu için hizmet alacağınız klinikten bitene kadar garantisi almalısınız yoksa kalınlar iyileşir kılcallar kalıp sinirinizi bozmaya devam eder.

En iyi tedavi hangisidir sorusunun cevabı tek olamaz çünkü çok çeşidi vardır ve hepsinin en iyi tedavisi farklıdır. En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal, orta kalınlıkta, kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur.

Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.

En İyi Varis Tedavisi;

Flboloji uzmanı yada flebologda denilen toplar damar hastalıkları konusuna yoğunlaşmış kalp damar cerrahisi uzmanı tarafından yine varise yoğunlaşmış sağlık kurumunda ve teknolojik donanımı tam olan yerde yaptırılabilir.

Bazı radyologlar varisin tedavisi yaptığını iddia etse de branş bilgisi gerektiren bir hastalıktır ve işi film okumak olan branş uzmanına yaptırılmamalıdır.Diğer taraftan kalp ameliyatları yapan bir kalp damar cerrahı varisi de ameliyat eder oysa dünyada ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir.

Bu bilgiler ışığında gelelim tedavi yöntemlerine.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin avantajları;

* Tekrarı daha azdır.* Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir.* Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.* 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir.* Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez.* İş gücü kaybı olmaz.* Narkoz gerekmez.* Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallarda silinebilir.

Teknolojiyi takip eden kliniklerde uygulanan tedaviler;

Lazerle varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.

Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler radyo frekans ve lazerdir.

Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavisinin yapılması yaygınlaşmasını da engeller.Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varisler tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.

70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani yok olan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları;– Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.– İstirahat gerektirmez, tedaviler devam ettiği sürece hasta işine devam eder– Hiç iz bırakmaz– Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.– Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

– Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

Köpük ile varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir.
Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.

Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varisler oluşmaz.

Köpük tedavisinin avantajları

– Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.– Oluşabilecek leke miktarı azalır.– Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.– Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.– Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar yok edilebilir.

– İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

– Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi)

Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır. Damara cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.
Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damarı kaybede, tek seans genellikle yeterli olmaktadır, seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları;– Uygulama kolaydır– Uygulanan damarlar tek seansta yok olmaktadır– Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz– Etkisi uygulama anında görülür– Tedavi edilenler sonsuza kadar yok olur– Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.

– Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla

Sonuç olarak ameliyat olmadan ameliyatsız tedavileri iyi araştırmalısınız yoksa tarihi bir yöntemle tedavi olup bacaklarınızda kesikler ve izler oluşmasına sebep olursunuz.

Unutmayın teknoloji sizin sağlığınız için üretiliyor, size sunulan bu hizmeti kullanın.

Klasik ameliyatlar, EVLA (endo venöz lazer ablasyon), zamk (yapıştırıcı) tedavisi, EVRFA (endo venöz radyo frekans ablasyonu), MOCA ayrı sayfalarda incelenmiştir. Bunların da kendi içlerinde avantaj ve dezavantajları vardır.

En İyi Varis Doktorları

Varisa bakan branş kalp damar cerrahisidir, bu branşın üst ihtisası fleboloji ise varise özel çalışan branştır yani sadece varisle ilgilenir, doğal olarak bu konuda uzmandır.

İstanbul Varis DoktorlarıOp.Dr.Orhan Coşkun (Bakirköy) 0212 572 72 65 – 0542 621 0888Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN (Kadıköy) 0542 231 2823 – 0216 357 00 02

Doç.Dr.Onur GÜRER (Şişli)0532 463 9682 – 0212 246 10 04

Bursa Varis DoktoruOp.Dr.Eren ANĞ 0532 152 26 75 – 0224 2491006

Ankara Varis Doktoru

Op.Dr.Nihat AYDIN 0532 350 2587  – 0312 431 75 47
İzmir Varis DoktoruOp Dr Sekan Akarsu 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06

En İyi Varis İlacı

Aslında en iyi demek için bir sebep yoktur çünkü bu gurup ilaçların iyileştirici etkileri yoktur, sadece hastanın ağrı, sızlama, yanma, gece krampları gibi şikayetlerinde kısmi azalma sağlar.

Damarın yapısında veya görsel olarak herhangi bir değişiklik sağlamazlar.
Bu gurupta kullanılan ilaçlar hap olarak alınmaktadır en çok bilinenenle Daflon Tablet, Doxium tablet, Venoruton Tablettir.

Varis Ameliyatları

Klasik Ameliyat bilimsel adıyla stripping ameliyatı, büyük oranda uygulamadan kalkmıştır, çok tekrarlaması en önemli olumsuzluğudur. Kasıktan damarın içine girilir üstten gönderilen tel olabildiğince aşağıdan çıkarılmaya çalışılır,. Diz veya bilek civarında çıkarılan tel damara bağlanıp çekilir. Damarlar tamamen çıkarılmış olur.

EVLA (endo venöz laser ablasyonu) Kalem içi kalınlığında ucundan yakıcı ışık veren prob adlı tel gibi alet damarın içine gönderilir. Damarın içeriden yakılır. Yanan damarlar tıkanır ve vücut tarafından eritilir. Klasik cerrahiye bir çok üstünlüğü vardır.

EVRFA (ende venöz radyo frekans ablasyonu) Lazere benzer bir uygulamadır. Burada kullanılan enerjinin türü lazer değil radyo frekanstır . Damarı içten ısıtarak yakar.

Zamk ile Varis Tedavisi İnce bir boru damardan içeri sokulur, kasıklara kadar ilerletilir. Siyanı akrilat adlı madde damarın içine verilir. Saniyeler içinde damarın içinde donar, yapıştırmış olur. Çağdaş yöntemlerin en etkililerindendir.

Varis Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Kliniklerimizde varisin yaygınlığı, kullanılacak teknolojiler ve gerekebilecek seans sayısına göre varis tedavi fiyatları 200 TL’den başlamakta ve çok aşırı derecede yaygın varislerde 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
Bu ücret sadece ilk seansta alınmakta ve tedavi tamamlanıncaya kadar ek masraf çıkarılmamaktadır. SGK, Emekli Sandığı, TSK gibi resmi kurum üyelerine bu fiyatlardan % 50 indirim uygulanmaktadır.

Kliniğimizde varis tedavisi tamamen sonlandırma ve takip garantili yapılmaktadır. Tedaviden sonra hasta takip edilmekte ve 1 yıl süresince varisle ilgili herhangi bir şikayet olması durumunda tedaviye ücret almadan devam edilmektedir.

Ücreti araştırılırken hangi varislerin tedavi edileceğinden emin olunmalıdır, hasta ödediği ücret karşılığında kalın varislerinden kurtulup daha ince ve kılcal varisleri aynı durumda kalması halinde hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.

Bu sebeple tedaviyi yapacak doktordan son hali için diğer bir deyimle kalın orta ve kılcal tüm varislerinden kurtulacağı konusunda güvence almalıdır yoksa orta kalınlıktaki varisler daha sonra genişleyerek hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.

Kılcal damar çatlağı da denmektedir, gözle görülemeyecek kadar ince damarların 1-2 mm çapa ulaşacak kadar genişlemesidir. Hastalıktan çok estetik sorun oluşturmaktadır yani ağrı, sızı şikayetinden çok çirkin görünüm hastayı daha çok rahatsız ede, etek giyen kadınlarda bu durum daha belirgindir.

Hastalık olarak değerlendirilmediği için devlet hastaneleri ve bir çok hastane bunların tedavisi için yatırım yapmaz ve daha çok varis tedavisine yoğunlaşmış klinikler telenjektazi tedavisi yapar.

Bunlarında önemli bir çoğunluğu SGK anlaşması olmayan kurumlardır yani SGK lı hastaların kılcalların tedavisini yaptırabileceği klinik sayısı sınırlıdır, bunların en bilineni İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir’de hizmet veren idea klinik diyebilirim.

Radyo frekans tedavisi öne çıkmaktadır ancak son yıllarda uygulamaya konulan mikro skleroterapi radyo frekansın önüne geçecek gibi görünüyor. Aşağıda uygulanan tüm yöntemler ve bunların olumlu, olumsuz yönlerini okuyabilirsiniz.

Yukardakilere ek olarak şu yöntemler uygulanamaktadır

Mikroskleroterapi

Son yıllarda tarif edilen ve alınan iyi sonuçlar sebebiyle varis tedavi merkezleri arasında hızla yaygınlaşan bir uygulamadır.

En ince varisleşmiş damarların içine köpük yada likid sklerozan madde verilmesi şeklinde uygulanır. Tecrübeli fleboloji uzmanları mükemmel sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bacak ve yüz bölgesindeki çatlamalar için geliştirilen en etkin yöntemdir. Çok olumsuzluğu yoktur ancak tecrübesiz uygulayıcı yara oluşmasına neden olabilir.

Eldeki toplar damar genişlemesi gerçek bir varis değildir ama kişide estetik sorun yaratacak kadar genişleyebilir.Bacaklardaki varisler pantolon giyerek kapatılabilir ama eller kapatılamaz ve kalın kaba damarlar çok dikkat çekici hale gelebilir.Eldeki kalın bu damarlar ellerin daha yaşlı görünmesine sebep olur ve bu da kişiyi huzursuz eder.

Patolojik anlamda yani hastalık olarak düşünüldüğünde elde kelime anlamı olarak varis oluşmaz.Ancak görsel anlamda bacaklardaki kadar çirkin görüntüye sebep olacak kadar toplar damar genişlemesi olabilir.

Özellikle orta yaş ve üstünde,kilo veren,beyaz tenli,cildi ince ve zayıf olan bayanlarda eldeki bu damarların genişlemiş hali kişide ciddi estetik sıkıntıya sebep olabilmektedir.

Ağrı sızı gibi fiziki şikayetler yapmasa da kişi bunları gizleme gereği duyacak kadar rahatsız olabilmektedir.

35 yaşında kadın eli ama erkek eli gibi görünüyor

Eldeki varisler tedavi edilir mi ?

Diğer tüm varisler (bacak,yemek borusu,testis) gibi eldeki genişlemiş toplar damarlar bir çok sorundan dolayı tedavi edilmelidir.Ama el varisleri sadece estetik için yok edilebilir.Cildi ince bayanlardaki bu çirkin ve mor görünümlü damarlar tümüyle yok edilebilmektedir.Tedavi ameliyatsız yapıldığı için hiçbir iz kalmaz.tedavide köpük yada skleroterapi denilen yöntemlerle yapılır.

Tedavi ne kadar sürer ?

El varislerinin tedavisi 2 veya 3 seansta tamamlanır.Her seans 10 dakika civarında tamamlanmaktadır.
Tedaviden sonra kişiyi yaşlı gösteren ellerindeki varisler yok olduğu için daha genç bir el görünümü alır

Varis Tedavisi

Источник: https://www.dratillakaya.com/en-iyi-varis-tedavisi

Köpük Tedavisi Varis

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Unutmayın varisin çok farklı tedavi yöntemleri vardır. Varisiniz varsa bu yazıyı ayrıntılı bir şekilde okumadan tedavi şekline karar vermemelisiniz.

Yazıyı okuduğunuzda köpükle varis tedavisi konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Variste bir çok yöntem geliştirilmiş, bunların bir kısmı terk edilmiştir ve bir yandan da yenileri tarif edilmektedir.

Köpükle tedavi tecrübeli ellerde en etkili sonuç veren uygulamadır.

Tedavi görselleri için instagram.com/varistedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Tedavi  de kullanılan ilaçla varisi kurutma (skleroterapi) yönteminin farklı şekilde uygulanmasıdır. Köpükle varis tedavisinde hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.

Köpürtülerek verilen ilaç varisli damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen genişlemiş yani hastalıklı damar tamamen yok edilmiş olur ve o damarda bir daha asla hastalık ortaya çıkmaz.

Foam terapi de denilen bu yöntem kalın toplar damar genişlemelerinde gelinen son noktadır ve iki parmak kalınlığındaki varisler bile bu yöntemle tamamen yok edilebilir. Tecrübeli ellerde  bu yöntemle yok edilemeyecek varis yoktur.

Tamamı varisle ilgili çok sayıda konunun ayrıntılı ve anlaşılır bir dille ele alındığı http://www.varis.pro/ sitesinden aklınıza gelebilecek tüm soruları okuyabilir çok değişik fotoğraflar ve videolar görebilirsiniz.

Köpük Tedavisinin ameliyatlara avantajları

Buradaki sıralanacak üstünlükler klasik cerrahi ameliyat, pake exizyonu, endovenöz lazer ve endovenöz radyo frekans, buhar ve yapıştırma tedavilerinin hepsinden olan üstünlükleridir.

 • En ince damardan (0.1 mm) en kalın damara (25 mm) kadar tüm varislerin tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilir oysa ameliyatlarda sadece çok kalın ana damarlar alınabilir.
 • Yatak istirahati gerekmez ve iş gücü kaybı olmaz, hasta işine devam ederken 20 dakika ayırarak tedavi olabilir.
 • Bölgesel uyuşturma yada narkoz gerektirmez çünkü işlem basit enjeksiyon kadar kolay uygulanır.
 • Ofis şartlarında bile uygulanabildiğinden hastanede uygulamak gerekmez.
 • Narkoz, yataklı kurum nasrafları olmadığı için daha ekonomik yapılabilir
 • Kesme dikme işlemleri olmadığı için daha az ağrılıdır
 • Cildin kesilmesi gerekmediğinden ameliyat ve dikiş izi kalmaz
 • Ameliyat sonrası aylarca bandaj sarmak veya varis çorabı giymek gerekirken köpük tedavinde bandaj veya varis çorabı uygulanmaz, özellikle yaz aylarında çorap giymek çok rahatsız ettiği için giymek çok zordur.

Köpükle uygulama ücretleri için şu linke bakabilirsinizhttps://www.ideaklinik.com/varis-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

Skleroterapiden üstünlükleri

Kullanım yeri normal varis ilacıyla aynıdır ancak skleroterapiye üstünlükleri vardır.

 • Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir,böylece uygulanacak seans sayısı azalır.
 • İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
 • Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu durum sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
 • Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Oluşabilecek leke miktarı çok daha azdır ve daha erken düzelir.
 • Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
 • Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
 • Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpükle tedavide yok edilen damar sonsuza kadar yok edilmiş olur ve o damardan bir daha asla tekrarlama olmaz ancak % 10 ihtimalle başka yerlerde başka damarlar çıkma ihtimali vardır.Bu durumu hastalığın tekrarlaması gibi değerlendiremeyiz daha çok çürük diş çekildikten sonra diğer dişlerin çürümesine benzetebiliriz.

Köpük bu konuda tecrübeli damar cerrahı tarafından uygulandığında tüm varisler tedavi edilebilir ve ciddi bir sorun yaşamaz. Hizmet alacağınız merkezi seçerken doktorunuzun branşını sorgulamalı ve güzellik merkezlerinde yapılmasına asla müsaade etmemelisiniz çünkü tüm hastalıklar gibi uzmanlık gerektiren bir durumdur. Köpükle tedavi kalp damar cerrahisi uzmanının işidir.

Köpükle Varis Tedavisi Yaptıranlar

Çok seyrek olmakla birlikte şu yan etkileri yaşayabilirler; Uygulama alanında morluk olabilir ve 1-2 haftada geçer, kahverengi lekeler olabilir genellikle 2 ayda geçer ama bünyeye bağlı olarak lekelerin tam düzelmesi 2 seneyi bulabilir, şişlik olabilir ama bu yan etki değildir etki ettiğinin belirtisidir, seyrek olarak iğnenin girdiği delikten kanama olabilir bu kanama önemsenecek düzeydeolmaz ve önemli bir yan etki değildir. Teorik olarak emboli riski vardır ama pratikte karşılaşılan bir durum değildir çünkü vücuda ilerlemez.

Sonuç olarak; İğnenin girebileceği kadar ince yani kıldan daha ince olanlar dahil, başparmaktan daha kalın olan varislerin tamamı bu yöntemle tedavi edilebilir yeterki tecrübeli ellerden hizmet alın.

Köpükle Kılcal Damar Çatlaması Tedavisi

Son yıllarda geliştirilen çok ince iğneler sayesinde kıl kalınlığındaki varislere de köpük tedavisi yapılabilmektedir. Uygulamanın adı mikro skleroterapidir va varise özgü çalışan kliniklerde uygulanmaktadır. mikroskleroterapi tecrübe gerektiren bir uygulamadır.

Köpük tedavisi Yan Etkileri

Ciddi bir yan etkisi yoktur. Damar içinde bölgesel pıhtıaşma olur, aslında bu yan etki değil etkinin bir dönemidir. Orta düzeyde ağrı olabilir. Her ne kadar teorik olarak emboli riski olsa da pek görülen bir yan etki değildir.

Uygulandığı alanda, kızarıklık, şişlik olması da alışıldık durumlardır ve yine yan etki olarak değerlendirilmez, etkinin bir parçasıdır. Varislerin tedavisinde genellikle tek yöntem yani köpük yeterli olmaz, ek olarak radyo frekans ve lazer gibi teknolojiler de gerekir.

Bu sebeple sadece köpük ve skleroterapi yapan yerle değil tüm teknolojilerin kullanıldığı kliniklerle görüşün yoksa kalın varisleriniz gider kılcal varisleriniz sizi rahatsız etmeye devam eder.

Köpük tedavisi yapan klinikler

Türkiyenin en bilinen ve en yaygın şubeye sahip İdea Klinik tüm şubelerinde en az bir fleboloji (toplar damar hastalıkları uzmanı) bulundurmaktadır ve en yaygın köpük tedavileri bu klinikte yapılmaktadır. En tecrübeli klinik olma özelliğini taşır.

Uygulama kolaylığı,hastada işgücü kaybı olmaması, ameliyat izi kalmaması ve tecrübeli ellerde yüksek başarıyla uygulanabilmesi sebebiyle varis tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak ameliyatla varis tedavisinin ücreti daha yüksek olduğu için hastanelerin çok tercih etmediği bir yöntemdir.

Amerika da varis tedavilerinin büyük çoğunluğunu cildiye uzmanları ofislerinde ameliyatsız yaparken Türkiye de ne yazık ki ısrarla ameliyat yapılmaya devam etmektedir.

Köpükle varis tedavisi daha çok toplar damar hastalıkları üzerine yoğunlaşmış klinikler veya varis merkezlerinde yapılmaktadır.

Daha az olarak ta muayenehanelerde yapılmaktadır. Köpüğü tedavide kullanan hastane tespit edildiğinde sayfaya eklenecektir.

Varisin diğer tedavi yöntemleri olan EVLA, EVRFA, yapıştırıcı, pake exizyonu, ameliyat yöntemleri ayrı sayfalarda ele alınmıştır.

SGK Varis tedavisi

Özellikle kadınlarda en sık görülen hastalık varistir ve erkeklerden 10 kat daha sık görülür. Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK veris tedavisini diğer hastalıklar gibi değerlendirip ilgili kurumlarla anlaşmaktadır.

Genel hastanelerde sadece kalın varislerin tedavisi ameliyat şeklinde yapılmaktadır, hastayı daha fazla rahatsız eden kılcal damarlar ve sonraki yıllarda genişleyen orta kalınlıktaki damarlar tedavi edilmemektedir.

Buna karşın hastası daha çok bu branşa giren klinikler işi varisin tedavileri olduğu için ameliyatla tedavi yapmamakta, çağdaş tedavileri uygulamaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde 0.1 mm ile 25 mm arasındaki tüm varisler tedavi edilebilmektedir.

En iyi Varis tedavi Merkezi

Güzel bir söz vardır “ne aradığını bilmeyen aradığını bulamaz” En iyi varis tedavi merkezi araştırılırken tabiî ki tedavi yöntemlerini, kullanılan teknolojik cihazları, klinik veya doktorun bu konudaki tecrübesini, hasta sonuçlarını bilmek gerekir. Yoksa “ben iyiyim” diyene inanmak yada genel olarak popüler bir hastanede ameliyata mahkum olmak üzücü olabilir.
Bir çok hastalık için yaklaşık aynı şey söylenebilir.

                                                            Toplar damarlar bu kadar genişleyebilir

Ayak Bileği Varisleri

Bacak varisleri olanda genellikle ayak bileği varisi de vardır. Bacaktakilerin yaygınlığına paralel olarak az veya çok bilekte de değişik miktarda olur. Sıklıkla bacaktakilerden daha incedir,i çok kalın olmaz, çoğunlukla kılcal damar yada orta kalınlıkta olur.

Bileğe yakın olanlar deri incelmesine neden olduğu için bu bölgede yara olma ihtimali diğer bölgelere kıyasla daha yüksektir ve kemiğe yakın olduğu için de iyileşmesi zordur.

Bu veriler göz önüne alındığında ayak bileğindeki varisleri çok bekletmeden tedavi ettirmek mantıklı bir yaklaşım olur.

Ayak Bileğindeki Varislerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaygınlığa ve damaların çapına göre yöntem seçilir. Kemiğe yakınlığı, cildin kalınlığı ve cilt altı yağ dokusunun yetersiz olması gibi nedenlerle bu alanda ameliyat yapılamaz.Yeni ve teknolojik yöntemler uygulanmalıdır.

Kılcal damar çatlaması şeklinde olanlar radyo frekans veya lazerle tedavi edilirken iğne girebilecek kadar yani 1-2 mm kalınlıkta olanlar ise skleroterapi ve köpük ile yapılmalıdır. Köpükle tedavide köpük enjekte edilmeye başlandığı anda varisler dramatik bir şekilde kaybolmaktadır.

Köpük damarın içinde ilerledikçe gözle görülür bir şekilde düzelme olur. Yani sonuç net ve kesindir. Bu bölgenin varislerinde köpük normal skleroterapiye tercih edilmektedir çünkü köpük uygulamasında kullanılan aktif madde çok daha az miktarda kullanılmaktadır.

Bu şekilde kullanılan ilaç miktarına paralel olabilecek yan etkiler çok azalmaktadır.

Ayak Bileği Varisi Tedavisi Fiyatları ;

Yapılan işlemler çok değişik yöntemlerle yapılsa da ücretlendirme sabittir. Yani köpüğe, lazere, radyo frekansa veya seans sayılarına göre ayrı ücretlendirme yapılmaz. Tek ücret belirlenir ve tedavi tamamlanır.

Türkiye’nin Ankara İzmir ve İstanbul ve Bursa’da beş şubeyle hizmet veren Idea Kalp Damar Cerrahisi Merkezi Bu tür sorunların tümünde tek ücret almakta ve 1 yıl boyunca hastasını olabilecek herhangi bir probleme karşı garanti altına almaktadır.

Yani hasta bir sene boyunca varisleriyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşadığında hiçbir ek ücret alınmadan halledilmektedir. Garanti uygulaması Türkiye’ sadece Idea Tedavi Merkezi tarafından verilmektedir.

Garanti sadece ayak bileği için değil tüm bacaklardaki ve her tür için verilmektedir. Ayak bileğinde daha çok önem arz etse de tüm varisler için mutlaka ameliyatsız yöntemler tercih edilir.

En büyük gurubu oluşturur,kılcal damar çatlaması (telenjektazi),orta düzeyde genişlemeler (retiküler varisler) ve kalın varisler. Bu guruplar ayrıca grade 1-4 arası derecelendirilir.

El Damarlarında Genişleme

Aslında toplar damarlar genişlese de bacaktali varislerle aynı sınıfına sokulamaz, nedeni, oluşum şekli ve genel seyri bacaktakilerden çok farklıdır. Hastalık bile kabul edilmez.

Kişiyi olduğundan daha yaşlı gösteren estetik kusur gibi değerleendirilir. Hastalık olarak değerlendirilmese de kişi bu görüntüden rahatsız ise ameliyatsız yöntemlerle rahatsız edenlerin hepsi yok edilebilir.

Tedavisi son derece basit ve pratiktir, hasta sosyal yaşamına devam ederken bunlardan kurtulabilir.

Kol varisleri

El varisleri gibi estetik kusur oluşturur ama varis sınıfına sokulamaz. Estetik amaçla tedavi edilebilir.

En sık vücut çalışan erkeklerde rastlanır ama vücut geliştirenlerde görsellik önemli olduğundan ve bu genişlemiş damarlar görselliğe artı güzellik kattığından rahatsız olmazlar. Ancak kadınlar bundan şikayetçi olurlar.

Özellikle zayıf kadınlarda deri altı yağ dokusu az olduğu için daha rahatsız edici bir görünüm oluştururlar.

Tedavisi elde olandan farklı değildir yine ayaktan yapılabilir, ciddi bir ağrı, sanvı, acı olmadan dakikalar içinde yok edilmesi mümkündür. Önemli olan gidilen doktorun bu konudaki tecrübesi ve bilgi birikimidir. Bacak varislerini başka branşlar da yapsa da (bu doğru değildir ama para için yapılmaktadır) koldakileri fleboloji uzmanına (flebolog) yaptırmak gerekir.

Bitkisel tedaviler toplumlarda her zaman yer bulmuştur ve bir çok hastalıkta etkili olabilmektedir ancak bu durum bazı uyanıkların iştahını kabartmaktadır. Hiçbir tıp eğitimi almamış bir kaç bitki öğrenmiş ama kendini profesör gibi lanse eden şarlatanlar piyasayı ilaçlarla doldurmuş durumda. Birçok hastalık için önerilen ve üretilen çayların bir türü de varis için önerilmektedir.

Kaynak:
https://www.ideaklinik.com/kopukle-varis-tedavisi.html
https://www.varisistanbul.com/kopukle-varis-tedavisi.html
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-kopuk-tedavisi
https://www.ideaklinikankara.com/kopukle-varis-tedavisi/

Источник: https://www.doktoronerileri.com/kopuk-tedavisi-varis

Varis Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Formüller ve Uygulama Şekilleri

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Damar genişlemesi veya çatlaması sonrasında meydana gelen varis rahatsızlığı için bitkisel tedavi uygulaması yapılabilir. Doğal tedavi yöntemi olan bitkisel çözümler son derece etkilidir.

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Varis Tedavisi İçin Uygun Bitkiler

Toplardamar genişlemesi, kan akışının bozulması veya kılcal damarların çatlaması nedeniyle ortaya çıkan varis rahatsızlığı önemli rahatsızlık türlerinden birisidir.

Kan akışının sağlıklı bir şekilde devam etmemesinin nedeni varisli damarın oluşmasını sağlayacak düzeyde basınç uygulanmasıdır.

Özellikle ayaklarımıza gün boyunca basınç uyguladığımızdan dolayı bu bölgede varis oluşma riski çok yüksektir.

Varis rahatsızlığının tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemleri belirleyen en önemli unsur rahatsızlık için konulan tanıdır. Varis çeşitli aşamalarda gelişim gösteren ve farklı türlerde ortaya çıkabilen rahatsızlıklardandır.

Varisli damar ile ilgili tedavi yöntemini belirlemek için uzman doktora gidilmeli ve gerekli testler yapılmalıdır. Belirlenen bölgenin filmi çekilecek varisli damarın büyüklüğü ile ilgili bilgi ve tahriş olan damar ile ilgili detaylı grafi elde edilir.

Veriler ışığında izlenecek tedavi yöntemi belirlenir.

Varisli damarın tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ameliyatlı tedavi yöntemlerinde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ise ilaç yöntemi ve lazer yöntemi kullanılır.

Bu iki tedavi yöntemine alternatif olarak bitkisel formüller kullanılabilir. Bitkisel formüller varisli damarın ilerlediği seviyeye bağlı olarak önerilmektedir. Burada da en uygun kararı uzman doktor vermektedir.

Bireysel olarak tedavi süreci başlatılmamalıdır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Birçok rahatsızlıkta doğal yöntemler ile belirli bir aşama kaydetmek mümkündür. Varis tedavisinde de bitkisel formüller kullanmak ideal yöntemler arasında yer alır. Özellikle kullanılan tedavi yöntemlerinin bitkisel özlü olması herhangi bir yan etki doğurmamaktadır. Doğal olarak bitkisel formüllerin varis tedavisindeki önemi çok büyüktür. 

Varis tedavisinde kullanılan bitkiler;

 • Zencefil: İltihap kurutucu ve sökücü etkiye sahip olan zencefil doğal şifa kaynağıdır. Varis olan noktada oluşan ağrılara son verdiği gibi estetik görünümün geri kazanılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan dolaşımını normal düzeye taşır. Ek olarak zencefil E vitamini kaynağı olarak bilinmektedir. Varisli bölge üzerine uygulanması yeterli olacaktır.
 • Sarımsak: İltihap sökücü özelliği bulunan sarımsağın içerisinde birçok bileşen bulunmaktadır. 4-5 diş sarımsağı ezerek hafif limon ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Soğan: Varisli damarın oluşumunu engelleyen ve estetik görünümün korunmasını sağlayan soğan günlük olarak çiğ şekilde tüketilebilir.
 • Brahmi: Varisli damarların iyileşmesinde kullanılan bitkidir. Cilt üzerinde damarların oluşturduğu görüntüyü düzelten ve kan akışını normale döndüren bu bitki varisli bölgeye uygulanabilir.
 • Biberiye: Kan dolaşımını normal seviyeye taşıyan ve hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlayan biberiye damar rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılabilmektedir.
 • Sarı Kantaron Otu Yağı: Varisli damarlardan kurtulma yöntemi olarak sarı kantaron yağı sık sık kullanılmaktadır. Rahatsızlığın yaşandığı bölgeye uygulanması yeterlidir.
 • Güvercin Ağacı: İltihap kurutucu ve yok edici özelliği bulunan güvercin ağacı içinde bulunan bileşenler nedeniyle oldukça yararlıdır. Çay olarak tüketilebilmektedir.
 • Çoban Püskülü: Damar ile ilgili rahatsızlıklarda sık sık kullanılan bitki türüdür.

Yukarıdaki bitkilerin yanı sıra faydalı olan birçok bitki bulunmaktadır. Fakat bu tür bitkileri uygulamadan önce uzman doktora başvurmalı ve faydalı olup olmayacağını araştırmalısınız. Bazı varis türlerinde bitkisel çözümler önemli fark yaratmamaktadır.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılan bitkisel formüllerin yanı sıra çeşitli krem ve ilaç türleri önerilmektedir. Bitkisel çözümlere oranla daha kısa sürede sonuç alınabilmesi mümkündür.

Uzman doktorların sıklıkla önerdiği birçok varis kremi bulunmaktadır. Eğer siz de en uygun varis kremini arıyorsanız bu konuda en iyi alternatif at kestanesi ve gotu kola içerikli kremleri kullanabilirsiniz.

 • At Kestanesi: At kestanesi yağı ve at kestanesi kremi estetik görünümü bozan lekeleri ve varisli damarların tedavisin kullanılabilen alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir. Kremlerin varisi doğrudan ortadan kaldırma gibi bir etkisi olmaz. Fakat bazı krem türleri varise iyi gelir. Özellikle kestane yağı türü ürünler günde 2 defa uygulandığı takdirde estetik görünümün geri kazanılmasını sağlar. Aynı zamanda kılcal damarların yenilenmesine ve toplardamarların daralmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle uzman hekimler at kestanesi kremini alternatif olarak kullanılabilecek ürünler arasında sıralamaktadır.
 • Gotu Kola: Toplardamar iltihabına iyi gelen bitki özlerinden birisidir. İçeriğinde gotu kola bitkisi bulunan kremler düzenli aralıklarla varisli bölgeye uygulanabilir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi doğal tedavi yöntemleri arasında yardımcı unsur olarak sıralanır. Uzman hekimlerin önerdiği alternatif krem türlerinden birisidir.

Yukarıdaki kremlerin dışında piyasada birçok varis kremi bulunabilir. Ancak varis kremlerinin doğrudan rahatsızlığı sona erdirdiği söylenemez. Bu tür ürünler yardımcı ürünlerdir. Kullanımı sırasında bu ayrıntının unutulmaması gerekir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/varis-dogal-tedavi.html

Varis Tedavisi

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Varis, toplardamarların genişlemesidir. Varis, damarlar içindeki kapakların kanın geri kaçmasına engel olamamasına bağlı olarak gelişir, geri kaçan kan damarlarda göllenerek damarların genişlemesine ve zamanla kıvrımlaşmasına neden olur. Toplumun yaklaşık yarısında varis görülür.

Varis Nedenleri

Varisin en önemli nedeni genetiktir. Bir başka deyişle, varis ırsidir. Ailenizde varis varsa, sizde de olma olasılığı yüksektir.

Genetik yatkınlığı olan kişilerde damarlar daha ince, daha zayıf ve dolayısıyla kolay genişleyebilir haldedir.

Buna ek olarak, özellikle aykta ya da hareketsiz çalışan kişilerde (öğretmen, tezgahtar, cerrah gibi) varis görülme olasılığı daha çok artar.

Varis en çok nerede görülür ve tanısı nasıl konur?

Bacaklar vücudumuzun alt bölümünde yer aldıklarından kaçak nedeniyle en fazla göllenme bacaklarda olur. Bu nedenle, varis esas ve en sık olarak bacaklarda ortaya çıkar.

Varis tanısı, öncelikle kalp ve damar cerrahisi uzmanı bir hekim tarafından yapılan detaylı bir muayene ile konur.

Ardından günümüzde en sık kullanılan ve varis tanısında altın standart olarak kabul edilen renkli “doppler ultrasonografi” yapılır.

Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı, kan akım hızı ve yönü saptanır. Doppler ultrasonografinin herhangi bir tehsi yoktur, X ışını içermediği için vücuda zarar vermez ve ağrıya neden olmaz.

Doppler ultrasonografi; hastalığın gerçek nedeninin, operasyonun gerekli olup olmadığının, ne tip bir operasyonun uygun olduğunun, operasyonun nereden yapılacağının, tedavinin başarı şansının ve varisin tekrar etme olasılığının saptanmasını sağlar.

Bazı özel durumlarda, “venografi” adı verilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de tanıda kullanılabilir.

Varis hangi şikayetlere yol açar?

Varis, bacaklarda:

 • Estetik olmayan bir görünüm,
 • Özellikle ayakta durmakla artan ağrı,
 • Tam olarak “ağrı” şeklinde tarif edilemeyen huzursuzluk hissi,
 • Çabuk yorulma ve ağırlık hissi,
 • Yanma,
 • Gece krampları gibi şikayetlere neden olur.

Bu şikayetler varisin erken evrelerinde genellikle uzun süre ayakta durmakla başlar ve kısa süre dinlenmeyle geçer, varis ilerledikçe daha kısa süre ayakta kalmakla başlar ve daha uzun süre dinlenme gerektirir.

Varis tipleri nelerdir?

Temel olarak 3 varis tipi vardır. Tedavi edilmeyen her varis büyüyerek estetik problemlere ve belirgin şikayetlere yol açacaktır.

Kılcal varisler (telenjiektazi):

1-2 mm çapında, pembe-kırmızı renkte, bazen örümcek ağı şeklinde olan ince varislerdir. Bacaklarda estetik olmayan bir görünüme yol açarlar. Özellikle yaygın olduklarında ağrı, sızlama ve kaşınma gibi şikayetlere yol açabilirler. Tedavi edilmeyen vakalarda, cilde yapışarak şiddetli kanamalara neden olabilirler.

Orta boy varis (retiküler varis):

Ciltten hafif çıkıntı yapan, koyu yeşil-mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen kıvrımlı varislerdir. Estetik kaygıların yanı sıra; bacak ağrısı, yanma, ısı artışı, gece krampları, uzun süre ayakta kalmakla oluşan bacak ödemi gibi şikayetlere eden olabilirler.

Büyük varisler

Çapları 4 mm veya daha fazla olan, sıklıkla yeşil renkte, ciltten belirgin derecede kabarık; ağrı, yanma, gece krampları, ağırlık hissi ve çabuk yorulma gibi çok sayıda şikayete yol açan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken varislerdir.

Varis tedavi edilmezse ne olur?

 • Başta ağrı olmak üzere şikayetler artarak devam eder, gece krampları görülür.
 • Daha kısa sürede yorulmaya başlanır, daha uzun süre dinlenmeye gereksinim duyulur.
 • Bacak estetiğini bozan renk değişiklikleri ve ciltte kahverengiye ulaşabilen boyutta koyulaşma gözlenir.
 • Egzama, iç kanama, dış kanama, damar enfeksiyonu (tromboflebit) ve tedavisi çok zor olan yaralar (bacak ülserleri) oluşabilir.

Varis tedavisinde kullanılan yenilikçi ve modern yöntemler nelerdir?

Varis tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı; varisin nedeni, yapısı, boyutu gibi kriterlerin ışığında mutlaka bir kalp ve damar cerrahı tarafından belirlenmelidir.

Dermolazer ablasyon (cilt lazeri):

Dışarıdan lazer enerjisi uygulanarak yüzeyel kılcal varislerin tedavi edilmesidir.

Radyofrekans ablasyon:

Dışarıdan radyofrekans enerjisiyle yüzeyel kılcal damarların tedavi edilmesidir.

Skleroterapi (iğne veya köpük tedavisi):

Sıvı veya köpük formundaki özel ilacın damar içine verilerek varisli damarların büzülmesi ve varislerin tedavi edilmesidir.

Endovenöz lazer ablasyon (damar içi lazer tedavisi):

Fiberoptik bir kateter aracılığıyla, varisli damarın lazer enerjisi ile yakılarak kapatılması işlemidir. Lazerin, damar duvarını ısıtarak büzmesi ve bu sayede varisli damarın kapanması sağlanır.

Endovenöz radyofrekans ablasyon (damar içi radyofrekans tedavisi):

Sıklıkla kullanılan modern varis tedavi yöntemlerinden biridir. Varisli damar içine yerleştirilen özel kateter aracılığıyla damar duvarına her yönden uygulanan radyofrekans enerjisi, damarın 120ᵒC sıcaklıkla ısıtılarak yakılmasını, bu sayede varisli damarın büzüşerek kapanmasını sağlar.

Mini flebektomi (küçük bir cerrahi girişimle varisli damarların çıkarılması):

Varisli damarların bacaktan çıkarılmasını sağlayan küçük cerrahi girişimdir. Genellikle, endovenöz radyofrekans ablasyon uygulamasından sonra kalan varislerin çıkarılması için kullanılır.

Açık damar cerrahisi:

“Açık ameliyat” olarak da bilinen bu yöntem, yenilikçi tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi nedeniyle çok sık tercih edilmemektedir. Genellikle, çok ilerlemiş varislerin varlığında uygulanır.

Her konuğumuzun varisleri aynı olmadığı gibi tedavileri de standart değildir, tedavi yöntemi kişiye özel olarak belirlenir. Alanında uzman ve deneyimli hekimlerimiz, tedavi başarısını artıran en uygun yöntemi uygular. Varislerin boyutuna, yapısına ve tedaviyi yönlendiren diğer özelliklerine göre farklı tedavi yöntemleri birlikte de uygulanabilir.

Источник: https://estethica.com.tr/varis-klinigi

En İyi Varis Tedavi Yöntemi Hangisi?

Varis Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Bu sorunun cevabı tek olamaz çünkü hastalığın çok çeşidi vardır ve hepsinin en iyi tedavisi farklıdır. En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal, orta kalınlıkta, kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur.

Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.

Diğer bir deyimle en kötü varis tedavisi dendiğinde varis ameliyatları akla gelir.

Lazerle de olsa, neşterle de olsa fark etmez ameliyatsız yöntemler ameliyatlara kıyasla her yönüyle daha üstündür. Zaten bu sebeple varise ameliyat uygulaması artık sadece devlet hastanelerinde yapılmaktadır sadece varis üzerine çalışan kliniklerde asla yapılmamaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin Avantajları

– Tekrarı daha azdır.– Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir.– Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.– 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir.– Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez.– İş gücü kaybı olmaz.– Narkoz gerekmez.

– Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da tedavi edilebilir.

Teknolojiyi takip eden kliniklerde uygulanan tedavi yöntemleri

Lazerle Varis Tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır. Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir, genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.

Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.

Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır. Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.

Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.

Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.

70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları

-Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

-İstirahat gerektirmez,tedavi süresince hasta işine devam eder

-Hiç iz bırakmaz

-Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.

-Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

-Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

-Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpük ile varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir.

Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.

Köpük varis tedavisinin avantajları

– Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.

– Oluşabilecek leke miktarı azalır.

– Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

– Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

– Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

– Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.

– İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

– Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi)

Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo Frekans Yöntemiyle Varis Tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.

Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları

-Uygulama kolaydır

-Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır

-Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz

-Etkisi uygulama anında görülür

-Tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur

-Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.

-Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla

Sonuç olarak varis ameliyatı olmadan ameliyatsız tedavileri iyi araştırmalısınız yoksa tarihi bir yöntemle tedavi olup bacaklarınızda kesikler ve izler oluşmasına sebep olursunuz. Unutmayın teknoloji insan sağlığı için üretilmektedir.

Sonuç olarak
Varis probleminiz varsa sadece bu hastalığın tedavisiyle uğraşan ve tüm teknolojilere sahip, yöntemler konusunda tecrübeli uzmana kendinizi teslim edin rahat edin.

Источник: https://www.varistedavi.gen.tr/en-iyi-varis-tedavi-yontemi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.