Varis ve Spor Arasındaki İlişki

Varis Tedavisine Destek Olan Spor Dalları ve Egzersizler

Varis ve Spor Arasındaki İlişki

Varis tedavisine; yüzmek, koşmak, bisiklete binmek, dans etmek, aerobik ve step kan akımını hareketlendirecek gibi kan akımını hareketlendirecek sporlar büyük destekler vermektedir.

Varise İyi Gelen Sporlar

Yalnızca varis sorunu yaşayan hastalar için değil bütün insanların sağlıklarını korumak için sporla iç içe yaşamaları gerekmektedir. Hareketten ve paralelinde spordan uzak bir yaşam felsefesi, en basitinden kısa yarın saatlik bir yürüyüşe ayrılmayan zaman daha sonra ciddi hastalıkların kaynağı olarak karşınıza çıkabilmektedir.

Varis sorunu olan hastaların; damarlarındaki kan akışına yardımcı olacak; vücudun bütün yükünü çeken ayakların rahatlamasını ve kasların hareketini sağlayacak olan bir takım spor dalları yanında kısa egzersiz hareketleri de bulunmaktadır.

Bisiklete binmek, yürümek, step yapmak, aoerobik yapmak, pilates yapmak, yüzmek gibi sporların varis tedavisinde veya varis oluşumunu engellemekte sağladığı faydalar kanıtlanmış bir gerçektir.

Günden güne tembelliğe ve hareketsiz bir yaşama itilen bir sürece kurban gidilen zamanımızda pek çok hastalıkların kaynağı vücudun tembelleşmesi, hazır gıdalarla beslenmeye yatkınlaşması olmaktadır. Spor yapmaya zaman bulunamaması durumlarında her gün yarım saat de olsa yapılan yürüyüşlerin bile varis sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu şüphe götürmez.

Yürüyüş

Varisleri azaltmak veya oluşmasını engellemek mümkün olmaktadır. Yürüyüş bu konuda olumlu sonuçlar veren spor dallarından en kolay uygulanabilen olmaktadır.

Varis tedavisinde damarların sağlıklı çalışmasına ve kan dolaşımının rahat ve hızlı olmasına yardımcı olabilmek amacıyla yapılan yürüyüşlerin faydalarını kısa zamanda görmeye başlayacaksınız. Bacaklarınızı hareket ettirip, bacak kaslarınızın pompasının çalışmasına yardımcı olun.

Yürüyüş sırasında ayaklarda bulunan baldırların sıkıştırılması ve kasılması da oldukça önemli bir ayrıntı olmaktadır. Yürüyüşlere ilk olarak evinizden başlayabilirsiniz. Birden bire başlamasanız bile yavaştan yapacağınız adımlar sağlığınız konusunda olumlu gelişmeler elde etmenize yardımcı olacaktır.

İlk olarak asansör kullanmayı kesin. Arkasından evinizin etrafında atacağınız kısa turlarla devam edin. Attığınız her adımın varisleri yok etmede etkisini göreceksiniz.

Bisiklet Sürme

Varis tedavisi konusunda olumlu sonuçlar veren spor hareketleri arasında bisiklet sürmek de yer almaktadır. Pedal çevirme hareketi; bacaklarınızda bulunan kasları çalıştıracak; kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Bisikletiniz yoksa; sert bir zeminde veya yerde uzanarak ayaklarınızı kaldırıp kaslarınızı ve baldırlarınızı sıkarak yapacağınız pedal çevirme hareketi varisli damarlarınızın azalmasına hatta yok olmasına yardımcı olacaktır.

Pedal çevirme hareketlerinde bacakları gererek ne kadar kaldırabilirseniz; kirli kanı organlardan alarak kalbe geri taşıyan toplardamarın üzerindeki baskıyı o kadar azaltacak; kanın akış hızını o kadar arttıracaksınız.

Yüzme

Bilhassa varis sorunu yaşayan hastaların; hem bu sağlık sorunundan korunma hem de varisli damarların artmasını ve çoğalmasını engellemek amacıyla mutlak suretle spor yapmaları gerekmektedir. Tedaviye yardımcı olacak olan spor dallarını seçerken dikkatli davranmak gerekmektedir. Bazı spor dalları tedaviye destek olurken bazı spor dalları da tedavide olumsuz etkiler göstermektedir.

Varis sorunu olan hastaların; futbol, voleybol, basketbol gibi spor dallarından uzak durmaları gerekmektedir. Bunun ana nedeni; varis sorunu olan hastaların ani hareket yapmamaları gerekmektedir.

Varis sorunu olan hastaların; yüzme, bisiklete binme, step, aoerobik gibi aynı tempoya sahip, ani kas kasılması yaşanmayacak spor dallarını tercih etmeleri varis tedavisinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Varis Tedavisine Destek Veren Spor Dalları

Toplumda spor yapmanın varisi tetikleyeceğine inanan insanların sayısı oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Varis tedavisinde uygun olan spor dalını seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar; seçeceğiniz spor dallarında;

 • Esneme hareketleri
 • Çevirme hareketleri
 • Döndürme hareketleri

Olması hususudur.

Varis tedavisinde kullanılan egzersizler özünde yürüyüş sırasında ayaklarınızın yaptığı hareketlerin zenginleştirilerek süslenmiş hali olmaktadır. Aralarındaki en önemli fark bu hareketlerin sıra takip etmeden yapılmasıdır.

 • Oysaki varisin ana nedenlerinden biri hareketten uzak yaşam felsefesi olmaktadır. Tabi ki bazı spor dalları varis hastalarına önerilmez. Bunlar arasında
 • Ağırlık kaldırmak
 • Karın içinde basıncı arttıran spor dalları
 • Halter kaldırma
 • Futbol oynama

Bunun yanında varis hastalıkları olan kişilerin tedaviye destek olmak, varisten kurtulmak, varisli damarların oluşmasını engelleyebilmek için yapabilecekleri spor dalları bulunmaktadır. Bu spor dallarına örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Yüzme
 • Yürüyüş yapmak
 • Step yapmak
 • Aerobik yapmak
 • Dans etmek
 • Koşmak
 • Bisiklete binmek

Varis Tedavisinde Sporun Yararları

Spor varise iyi gelir mi tarzında akılda oluşan sorulara cevap olarak her spor dalının varise iyi gelmediğini belirtebiliriz. Varisler spora engel olmamaktadır. Fakat bazı sporların varis tedavisinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Varis tedavisinde en olumlu yanıt yüzmeden alınmaktadır.

Bunun ana nedeni; hem yer çekiminin ortanda kalkarak, bacaklar üzerinde oluşan baskının kalkması hem de bacak ve baldır kaslarının kasılarak kan dolaşımının hızlanmasının tedavide sağladığı başarıdır.

  Seçeceğiniz spor dalanda tercih yapmadan önce tempolu ve ani hareket olmamasına ve kan dolaşımını hızlandıracak, bacak ve baldır kaslarının kasılmasını sağlayacak nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/spor-yapmak-varise-iyi-gelirmi.html

Varisle ilgili 10 soru 10 cevap

Varis ve Spor Arasındaki İlişki

Kadınların mor kabusu varislerin özellikle modern hayatın bir diyeti olduğunu söyleyen Dr. Eren Karpuzoğlu: Hareketsizlik, dar kıyafet ve yüksek topuk gibi etkenler varisleri besliyor. Bu mor damarlardan kurtulmak isteyenler sonbaharı iyi değerlendirsin! Çünkü varis tedavisi için en uygun zaman sonbahar ve kış aylarıdır.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Eren Karpuzoğlu; kadınların güzelliğine gölge düşüren ve tedavi edilmediğinde hayatı bile tehdit edebilecek sağlık sorunlarına neden olabilen varisle ilgili en çok sorulan 10 soruyu yanıtladı:

1. Varis ne demektir?

Bacak toplardamarları, genişleme sonucu kanı kalbe geri götürme fonksiyonlarını kısmen yitirir. Bunun sonucunda oluşan göllenmeyle, toplardamarlar kıvrımlaşarak şişer ve ciltten kabarık bir hale gelir.

İşte kabarık hale gelen bu oluşuma varis denir. Bu durumun bacak iç kısımlarındaki derin venlerde olması ise derin venöz yetmezlik (iç varis) olarak bilinir.

Benzer genişlemelerin makat bölgesinde olanları hemoroit (basur), testislerde olanları varikosel olarak adlandırılır.

2. Kimlerde varis görülme ihtimali daha yüksektir? Risk faktörleri nelerdir?

Ailesinde venöz hastalık bulunanlarKronik öksürüğü olanlarKabızlık sorunu yaşayanlarKadınlarHamileleKilo fazlası olanlarİleri yaşta olanlarUzun süre ayakta kalanlar

Yüksek topuklu / dar kıyafet kullananlar

3. Varis hastalığının tipleri nelerdir?

Derin venöz yetmezlik: Halk arasında ‘iç varis’ olarak bilinir. Bacağın en iç kısmında kemiğe yakın giden ana toplardamarlarda, kanın geriye doğru bacağa kaçması (reflü/ yetmezlik) sonucu bacakta şişme ve ağrılar görülür. İlerleyen zamanla birlikte ayak bileği çevresindeki ciltte kalınlaşma, renk koyulaşması ve yaralar görülebilir.

Yüzeysel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeysel toplardamarlarda kanın kalbe doğru değil de, geriye ayağa doğru gitmesi sonucu bu damarlarda genişleme, ciltten kabarıklaşma ve kıvrımlılaşma oluşturmasıdır.

Kılcal varisler: Cilt üzerinde ince, genellikle mor veya kırmızı tonlarda görülen toplardamar genişlemeleridir. Derin veya yüzeysel toplardamarlarda yetmezlikle birlikte olabileceği gibi, sadece cilt seviyesinde de bulunabilirler. Çok fazla ağrı yapmamakla birlikte estetik olarak rahatsız edici olabilirler.

4. Varis belirtileri nelerdir?

Bacak damarlarında belirginleşme Damarların ciltten kabarıklaşmayla birlikte kıvrımlı hal almaları AğrıKaşıntıÖzellikle geceleri artan yanmalarKramplar

Dolgunluk ve/veya huzursuzluk hissi farklı derecelerde hissedilebilir.

5. Varis hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri nelerdir?

En başta hekim tarafından yapılan detaylı bir fizik muayene gelir. Ardından günümüzde en sık kullanılan ve venöz yetmezlik/varis hastalıklarında altın standart olarak kabul edilen renkli Doppler ultrasonografi yapılır.

Bu yöntemde, ses dalgaları aracılığıyla toplardamarların yapısı, içlerinde pıhtılaşma olup olmadığı ile akım hızları ve yönleri tayin edilir. Herhangi bir tehsi veya can yakıcılığı bulunmamaktadır.

Bazı özellikli durumlarda venografi denilen, damar içine ilaç verilerek damarların radyolojik olarak görüntülenmesini sağlayan yöntem de kullanılabilir.

6. Varislerde tedavi için en uygun zaman nedir?

Genellikle şikayetler sıcakla birlikte arttığı için başvurular yaz aylarında artış gösterse de; varislere yönelik işlemlerden sonra güneş ışığından kaçınmak, yara iyileşmesinin daha iyi olmasını sağlamaktadır. Çoğu müdahaleden sonra varis çorabı kullanılması gerektiğinden, bu rahatsızlıkların girişimsel tedavisi için en uygun zamanlar sonbahar ve kış aylarıdır.

7. Varis hastalıklarında güncel tedavi seçenekleri nelerdir?

Hastalığın hangi damarlarda görüldüğüne (yüzeyel/derin/kılcal), hangi derecede (reflü/kaçak miktarına) bulunduğuna ve hastanın ön plandaki şikayetlerine (ağrı, şişme, görünüm) göre tedavi planı belirlenir. Variste tedavi seçenekleri şunlardır:

İlaç tedavisi: Özellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli ilaç tedavisi ve varis çorabının düzenli kullanımıdır. Düşük dereceli yüzeysel varislerde de başlangıçta ilaç tedavisi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi: Yüzeyel venöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak ve venöz damarlarda ileri düzeyde genişleme mevcutsa cerrahi tedavi gerekebilir. Genel veya spinal/epidural anestezi gerektirir.

Lazer veya Radyofrekans: İleri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer veya radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içerden yakılması işlemidir. Bu şekilde damar büzüşür ve tamamen kapanır.

Lazer veya radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal varisler için de kullanılabilir. 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel, kılcal damarlar için ideal tedavi yöntemidir. Kılcal varisler üzerine uygulama sonrası kılcal damarlar tamamen silinirler.

Beraberinde veya öncesinde skleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapi: İlaç veya köpük tedavisi olarak da bilinir. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damarlar için en uygun tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine ilaç veya köpük verilerek o damar iç duvar yapısı bozulur ve damarın büzüşerek kapanması sağlanır.

8. Varis hastalıklarından korunma yöntemleri nelerdir?

 • Kilonuzu dengede tutun: Sık kilo alıp vermeden kaçınmak,
 • Fazla kilolarınızı verin: Kilo fazlalığı mevcutsa ideal kiloya gelmek,
 • Tüttürmekten vazgeçin: Sigara kullanmamak, kullanılıyorsa bırakmak,
 • Fazla ayakta durmayın: Çok ayakta durmaktan kaçınmak,
 • Yüksek ökçeyi unutun: Dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmamak,
 • Yürüyün, yüzün: Düzenli olarak spor yapın. Haftada 3-4 gün 30-45 dakikalık, tempolu yürüyüşler, yüzme, koşu, pilates tercih edilmeli, ağırlık kaldırmak gibi zorlamalı sporlardan uzak durulmalı.
 • Bacağa soğuk duş yaptırın: Akşamüstleri bacaklara soğuk duş uygulamak
 • Bacakları yüksekte tutun: Akşamları 15 dakika süreyle bacakları yüksekte tutmak, hem mevcut ağrıların azalmasını sağlar, hem de venöz dolgunluğun gerilemesi ile rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlatabilir.
 • Varis çorabından şaşmayın: Venöz yetmezliğin seviyesine ve derecesine uygun olarak hekim tarafından önerilen varis çorabı kullanmak da şikayetlerin gerilemesinde ve varislerin ilerlemesinin engellemesinde vazgeçilmezdir.

9. Varis hastalıklarında aile hikayesinin önemi var mıdır?

Ailesinde varis olanlarda bu hastalığın görülmesi oldukça sıktır. Özellikle annelerinde varis olan kadınlarda görülme ihtimali yüksektir.

10. Varis hastalıklarının komplikasyonları nelerdir?

Damarlardaki genişleme ve kıvrımlaşmaya bağlı olarak kan akımının yavaşlaması damar içinde kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Bu durum yüzeyel toplardamarlarda oluşursa tromboflebit, derin toplar damarlarda oluşursa derin ven trombozu olarak adlandırılır. Çok ağrılı olan bu durumlarda pıhtının koparak akciğerlere gitmesi haline ise hayati teh oluşturan pulmoner emboli adı verilir.

Uzun süre devam eden ve tedavi uygulanmayan varis hastalarında venöz basınç artışına bağlı cilt kan dolaşımının bozulması sonucu özellikle ayak bileklerinin etrafında şişmeler, kaşıntılar ve ciltte renk koyulaşmaları ve kalınlaşmaları görülür, son aşamada ise bu bölgelerde venöz ülser adı verilen yaralar açılmaya başlar. Bu yaralar açıldıktan sonra tedavisi çok uzun ve zorlu bir süreç gerektirir.

VARİS NEDİR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1003861-varisle-ilgili-10-soru-10-cevap

Varis olmaması için neler yapmak gerekir?

Varis ve Spor Arasındaki İlişki

Fatih Medical Park Hastanesi’nden Kalp ve Damar Cerrahisi Yrd. Doç. Dr. Uğur Cangel varis hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Varis hastalığı nedir?

Varis bacakta yüzeysel  toplardamarların genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi olarak tanımlanır. Toplardamar dediğimiz kanı kalbe geri taşıyan damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler.

Bu kapakçıklar, göğüs ve karın içinde, öksürme, hapşırma, ıkınma, yürüme, koşma gibi sebeplerle basıncın arttığı durumlarda bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller böylece  kan akımı daima kalbe doğru olur.

Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olur. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

Varis insanı psikolojik olarak da etkiler

Varisin çeşitleri var mıdır?

1 mm’den küçük kırmızı ipliksi varisler, 1-4mm arasında cilt altında ağ biçiminde yapılar oluşturan morumsu retiküler varisler ve 4mm’den büyük iri yeşilimtrak ana varisler olmak üzere anatomik olarak üç tip varis vardır. Varis görüntü, ağrı, kramp ve psikolojik açılardan insanı etkileyen bir rahatsızlıktır.

Hastaların en belirgin şikâyetleri nelerdir?

Bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikâyetlerdir. Varis hastalığı kişinin yaşamını olumsuz biçimde etkilemeye başladığı zaman tedavi olanaklarını araştırmak gerekir.

Kadınlarda daha sık görülmesinin deneni nedir?

Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçlarıdır.

Hareketli yaşam tarzını benimseyin

Varis sorunu için neler yapmalı?

Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerin, özellikle kadınların, fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir.

Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir. Özellikle yürüyüş ve yüzme gibi sporlar varislerin gelişimini önlemede önemli bir role sahiptir.

Her fırsatta bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp dinlenmeye gayret edin. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimseyin.

Sıcak ortamlar zararlı

Nelere dikkat etmek gerekir?

Varisten korunmak için uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçınmak, düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo almamaya dikkat etmek ve sigara, alkol tüketimini azaltmak gerekir. Çok sıcak suyla banyo yapmak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak büyük önem taşır.

Varislere lazer tedavisi

Varis Hastalığında Lazer nedir?

Lazer ışınları, artık tam anlamıyla farkında olmasak da hayatımızın her alanında bizimle.

Lazer teknolojisini DVD okuyucularda, dövme sildirmede gördüğümüz gibi Tıp alanında da özellikle varis hastalığında ameliyatların yerini aldığını görüyoruz.

Bacak varislerin tedavisinde kullanılan damar içi lazer yöntemi, ağrısız olması yanında  hastanın günlük programını engellemiyor ve hasta yürüyerek hastaneden ayrılıyor.

Varis tedavisinde yüzeysel ve derin lazer tedavileri, teknik kolaylığı, hastaya sunduğu konforu nedeniyle son yıllarda kullanımı yaygınlaşmıştır.

Açık ameliyatta dinlenmek şart

Endolazer tedavi yöntemi nedir?

Endolazer denilen iç lazer, halk arasında yedek damar denilen uzun safen venin lokal anestezi altında lazer kateteri içinden geçirilen lazer fiberi ile yakılarak iptal edilmesidir.

Ağrısız, kansız, herhangi bir iz bırakacak bir kesi yapılmadığı gibi, hasta aynı gün taburcu olabilmekte, işlemin yapıldığı akşam normal hayatına dönebilmektedir. Açık ameliyatta ise yedek damar çıkarılmaktadır.

Bir hafta-on gün hasta yatak istirahatı yapmak zorundadır.

Yüzeysel lazerde ise hafif bir uyku ilacı ile hasta uyutulmakta, kılcal damar lezyonları hemanjiom, telanjiektazi, retiküler ven veya doğumda var olan şarap lekeleri (port-wine stain) gibi bacakta kozmetik olarak önemli sorunlara yol açan toplardamarlar yakılmaktadır.  Bu lezyonlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak şekilde yerleşerek derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olmaktadırlar. Yüzeysel lazer sonrası tamamen kaybolmakta bir daha aynı yerde tekrarlamamaktadır.

Источник: https://indigodergisi.com/2016/03/varis-olmamasi-icin-neler-yapmak-gerekir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.