Varis Ve Tedavisi

Varis Tedavisi, Varis Çorabı Nedir

Varis Ve Tedavisi

varis tedavisi, varis çorabı nedir

Varisin toplumdaki görülme oranı azımsanmayacak kadar çoktur. 20-70 yaş arası insanların neredeyse yarısında varis görülür. 70 yaş üzerinde ise bu oran %80 lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle sık sık varis nedir ve neden olur gibi sorularla karşılaşılmaktadır.

Bacaklardaki toplardamarlar çeşitli sebeplerle genişler ve kanı kalbe geri götürme işlevini kısmen kaybeder. Bunun sonucunda bacaklardaki toplardamarlarda göllenme olur ve toplardamar şişerek, kırılarak ciltte kabarıklık oluşturur. Deri altında oluşan bu şişliğe varis denir.

Bacakların iç kısmında oluşan varislere iç varis, makat bölgesindekine hemoroit (basur) ve testislerde oluşana ise varikosel denir. Başlıca varis tipleri aşağıdaki gibidir:

 • Derin venöz yetmezlik: Halk arasında iç varis olarak bilinen türdür. Bacakların iç kısmında reflü, yetmezlik benzeri durumlar sonucu kemiklere yakın yerlerdeki toplardamarlarda kanın geriye kaçması ile oluşur. Bacaklarda şişme ve ağrılara sebep olur. Daha ileriki evrelerinde ayak bileği çevresinde kalınlaşma, morarma ve yaralar görülebilir.
 • Yüzeyel venöz yetmezlik: Bacaklardaki yüzeyel toplardamarların kanı kalbe doğru göndermemesi sonucu kan bacaklara doğru geri akar, buralardaki toplardamarlar genişler, şişerek ve kıvrımlaşarak deri yüzeyine çıkar.
 • Kılcal varisler: Cilt üzerinde, genellikle mor ve kırmızı tonlarda görülen kılcal toplardamarlardaki genişleme durumudur. Çok fazla ağrı yapmazlar. Estetik açıdan rahatsız edici olabilirler.

Varislerin derecelendirilmesi:

 • Derece1: 1-3 mm çapındaki ince varisler.
 • Derece2: 4 mm üzerinde çapı olan gerçek varisler.
 • Derece3: Bacaklardaki şişlik.
 • Derece4: Ciltteki siyah-kahverengi değişiklikler.
 • Derece5: Ayak bileğindeki iyileşmiş yara ve ciltte değişiklik.
 • Derece6: Açık yara olması.

Varis Neden Olur

Normal çalışan bir damarda kan kalbe doğru gider. Damar kapakçıklarında oluşan bozukluklar ile bu akış sekteye uğrar ve kan damarda birikmeye başlar. Bu birikmeler damarın genişleyerek şişmesine, kıvrım kıvrım olmasına ve cilt yüzeyinden görünmesine sebep olur. Varis vücudun farklı yerlerinde görülebilmesine karşılık en sık bacaklarda görülür.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok varise rastlanır.

Varis neden olur sorusuna; genetik nedenler, fazla ayakta kalma, hareketsiz yaşam tarzı, menopoz dönemleri, hamilelik dönemleri, ağırlık kaldırma benzeri zorlayıcı sporlar, sık kilo alıp verme, fazla kilo, alkol ve sigara kullanımı, dar kıyafetler ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı varise sebep olur şeklinde cevap verilebilir.

Varis Belirtileri

Varis belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Bacaklardaki damarların belirginleşmesi.
 • Damarların ciltte kabarıklaşması ve kıvrımlı bir şekil alması.
 • Ağrı, kaşıntı ve kramplar.
 • Daha çok gece görülen yanmalar.
 • Huzursuzluk ve dolgunluk hissi.

Bu belirtilerin görülmesi ile doktora başvuran hastalara detaylı bir fiziki muayene yapılır. Fiziki muayene sonrasında en çok uygulanan yöntem olarak renkli Doppler ultrasonografi yapılır.

Bu yöntem herhangi bir yan etki veya teh içermez ve hiçbir acı hissedilmez. Bazı durumlarda da damarlara verilen ilaçla damarların radyolojik olarak görüntülenmesi gerekebilir.

Bu işlemler sonrasında çıkan sonuçlara göre tanı konulur.

Varis Nasıl Geçer

Toplumda görülme oranı çok yüksek olan varis problemi zaman zaman ağrıya sebep olabilmekte, rahatsızlık hissi verebilmekte ve estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı birçok kişi varis nasıl geçer sorusunun cevabını aramaktadır. Varis için evde iyi gelen tavsiyeler, tıbbi müdahaleler ve bitkisel tedavi yöntemleri önerileri mevcuttur.

Varis için evde yapılabilecek uygulamalar:

 • Otururken bacakları yukarıda tutmak belirtileri hafifletir.
 • Düzenli egzersiz yapılması varis oluşumunu hafifletir.
 • Kan dolaşımını arttıran ve damar üzerine uygulanan baskıyı azaltan varis çorabı benzeri ürünler varisten kaynaklanan şişliği hafifletir.
 • Doğal yağlarla yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırır ve varise iyi gelir.
 • Uzun süre ayakta durmamaya özen gösterilmeli.

Bu yöntemler varisin yayılmasını azaltmak için kullanılabilir. Bunlarla birlikte varis tedavisinde daha kesin sonuçlar almak için doktora başvurulmalı.

Varis tedavisinde kullanılan yöntemler ilaç ve kompresyon uygulamalarıdır. Bu yöntemler hasatalığı iyileştirmez fakat hastalığın ilerlemesini durdurur ve hastalıktan kaynaklanan şikayetleri azaltır. Hastalığın erken yaşlarda tedavi edilmesi önemlidir.

Özellikle 60 yaş üstü hastalarda biran önce tedavi uygulanmalıdır. İlerleyen yaşlarda varis tedavisi zorlaşmaktadır. Özellikle varis ameliyatlarındaki anestezi riski ilerleyen yaşlarda cerrahi müdahale şansını azaltmaktadır.

Varis tedavisinde kullanılan yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Yüzeyel lazer: 1 mm ve daha küçük varisler için kullanılan yöntemdir. Lazerle epilasyona benzer bir işlem uygulanır. Dışarıdan lazer ışınları ile yapılan müdahaleyle kılcal damarlar yakılır. Böylece 1 mm’nin altındaki toplardamar genişlemeleri ortadan kaldırılır. Daha geniş damarlar için gerekli lazer enerjisi daha büyük olacağından, ciltte yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Bu nedenle lazer yöntemi 1 mm’den daha büyük varislerin tedavisinde kullanılmaz.
 • İğne tedavisi (Skleroterapi): 1-3 mm çapındaki varislerin tedavisinde kullanılan yöntemdir. Daha büyük varislerde etkili olmadığı için tavsiye edilmez. Bu yöntemde çok ince iğnelerle bir madde verilir ve toplardamar tıkanır.
 • Damar içi lazer uygulaması: Varis tedavisi yöntemleri arasındaki bu yöntemin birçok açıdan önemli avantajları vardır. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Lokal (bölgesel) anestezi ile uygulanabilir. 30-60 dakika aralığında sürmektedir. Uygulamadan sonra 1-2 saat dinlenen hasta yürüyerek hastaneden ayrılabilir. Uygulama sonrasında hasta hareketlerine herhangi bir kısıtlama getirilmez. Bu yöntemde bir iğneyle damarın içine girilir. Sonrasında Doppler ultrason cihazının kılavuzluğu ile damar içindeki uygun yerlere öncü tel yerleştirilir. Daha sonra lazer ışığını damar duvarına veren tüp damar içine gönderilir. Son olarak da çalıştırılan lazerle kontrollü bir şekilde damar içten tıkanır.

Bu yöntemler dışında kullanılan bir başka yöntem de cerrahi müdahaledir.

Varis Ameliyatı

varis tedavisi

Bu yöntem kapak yetmezliği olmayan hastalarda uygulanır. Varis ameliyatı ile deri altındaki genişlemiş toplardamarlar çıkarılır ve kasık bölgesindeki yetmezlik tedavi edilir.

Yetmezlik giderilmezse hasta şikayetleri devam edecek ve varisler kısa sürede tekrar oluşacaktır. Hasta ameliyat öncesinde Doppler ultrason ile incelenir. Cilt üzerine yapılan küçük kesiklerden genişlemiş varis yumakları alınır.

Bu kesikler 2-3 mm uzunluğundadır. Genellikle dikişsiz iyileşirler.

Varis Çorabı

Varis şikayetleri olanlar için üretilmiş uzun ve sıkı çoraplardır. Bu çoraplar bacaklara yakın olan alt kısımlara daha fazla baskı yapar, üst kısımlara ise daha az baskı yapar. Böylece kan akışının aşağıdan yukarıya olmasına katkı sağlar.

Varis çorabı doğru kullanıldığında şişkinlikleri ve ağrıyı azaltır. Ancak varis çorapları tedavi amaçlı ürünler değil, hastalık şikayetlerinin azaltılmasına yönelik rahatlatıcı ürünlerdir. Bu nedenle varis için kalıcı çözüm değildirler.

Bacaklarında atardamar rahatsızlığı olanlar ve şeker hastaları için bu ürünler tavsiye edilmez.

Varis çorabı kronik venöz yetmezlik, lenf ödem rahatsızlıklarında, bacaklardaki pıhtı oluşumunun önlenmesi amacıyla, uzun süre ayakta kalındığında, fazla hareket etmeyen kişilerde ve varis şikayetlerinin azaltılmasında kullanılabilir. Bu ürünler farklı boy ve sıkılıktadır.

Tercih edilirken doktor önerisi dikkate alınmalıdır. Rasgele alınan varis çorabı fayda sağlamaz ve olumsuz etkiler oluşturur. Bu çoraplar sabah kalkıldığında yataktan çıkmadan giyilmeli, akşam yatarken çıkarılmalıdır.

Kullananlar ilk başlarda giyerken zorlansalar da deneyim kazandıkça ürünü daha rahat giymektedir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis bitkisel tedavi yöntemi olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından at kestanesi ve zeytin yağı ile hazırlana kür öneriliyor. Kürün hazırlanması için;

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

At kestaneleri soyulur ve blender ile toz haline getirilir. Toz halindeki at kestaneleri yağa ilave edilerek iki hafta bekletilir. İki hafta sonra karışım kullanılmak için hazırdır. Varisli bölgeye aşağıdan yukarı doğru masaj yapılarak uygulanır.

Источник: //saglikloji.com/varis-tedavisi-varis-corabi-nedir/

Varis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Varis Ve Tedavisi

Varikoz veya varikozitif olarak da bilinen varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar.

Varis olan şişmiş damarlar genellikle ağrılıdır ve mavimsi mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle varis damarları şişmiş gibi görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir.

Durum özellikle kadınlarda çok yaygındır. 50 yaşın üzerindeki kadınların yarısında varis bulunmaktadır.

Zaman zaman baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, genellikle alt bacaklarda görülür. Varis normalde zamanla daha da kötüleşir. Hastalığı kontrol etmek ve acıyı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.

Bulimia Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı veya kronik enflamasyon yoluyla ülser veya yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir vaka varsa, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde mutlaka doktorunuzu görmelisiniz. Dünya üzerinde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan varis, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarlarda meydana gelen genişleme sonucu oluşan koyu renkli damarlardır ve genellikle kabararak kendini belli eder. Varis damarları, damar sistemi düzgün çalışmadığında ortaya çıkarlar.

Damarlarda kanın geriye doğru akmasını engelleyen tek yönlü valfler bulunur. Bu supaplar başarısız olduğunda, kan kalpten devam etmeden damarlarda toplanmaya başlar. Damarlarda kanın toplanması nedeniyle damarlar genişler, renkleri koyulaşır ve ağrı oluşur.

Varis damarları en çok bacaklarda belirginleşir çünkü kalpten en uzaktaki yer bacaklardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır. Bacakların sürekli olarak vücuttan aşağı sarkıtılması bu kan akışını daha da güç hale sokar.

Eğer bacaklarınızda hafif ağrılar varsa günlük egzersizlerle veya bacakları havaya kaldırarak bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Varisin meydana geldiğinden emin olduktan sonra kompresyon çorapları giymek de bir çeşit tedavi olabilir.

Fakat ağrılar bu müdahalelere rağmen azalmıyor, toplardamarlar koyu mavi veya mor renk alarak, şiş bir vaziyet aldıysa doktora gitme zamanınız gelmiş demektir.

Eğer tedavi edilmezse damarlarda biriken kan pıhtısı o kadar şişer ki damarların patlaması ile sonuçlanabilir. Ayak bileklerinde meydana geldiyse ağrılı yaralara yol açabilir. Varisin içinde pıhtı patlarsa akciğerlere ulaşır ki bu çok daha ciddi bir sağlık sorununa yol açacaktır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisin meydana geldiği yere ve oluşum şekline göre birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; iç-dış varis, yüzeysel varisler, anal, boyun, özafagus, yüz ve bacak varisleri şeklinde sıralanabilir. Fakat biz temel olarak 3 ana çeşide ayırarak anlatacağız;

 • Küçük Varisler: Çapları 1-2 mm’den küçük olan ve deri üzerinde çıkıntı yapmayan türüdür.
 • Orta Varisler: 2-4 mm arasında çapa sahiptir. Yeşil renkli damarlar deride hafif şişkinlik yapmaktadır.
 • Büyük Varisler: Deride gözle görülür şekilde kabarıklık ve şiddetli ağrı yapan bu çeşidin boyutu ise 4-15 mm civarındadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler arasında; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta bölümüne, özellikle karına basınç uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üzerindeki baskıyı artıran obezite bulunmaktadır.

Bunlardan başka hareketsiz yaşam yani spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol gibi faktörler varis oluşmasına sebep olabilir. Varis oluşumunda risk faktörleri şunlardır;

 • Genetik en önemli sebeplerden biridir. Ailenizde varis sorunu olan birisi varsa bu durum sizin de başınıza gelebilecek demektir.
 • Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak da göz ardı edilmemesi gereken sebeplerdendir.
 • Fazla kilolu olmak bacaklara ve damarlara baskı uygulayacağından varise yol açabilir.
 • Hamilelik de bir diğer risk faktörüdür. Gebelik döneminde kadınların vücudundaki kan hacmi artar. Bu durum ise damarların genişlemesine yol açar. Ek olarak hamilelikteki hormon değişiminde de etken olan bir durumdur.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar menopoz dönemi ve doğum kontrol hapları gibi etkenlerin varise yol açtığını ortaya koymaktadır.
 • Toplardamar genişlemesi genellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle yaşın ilerlemiş olması da bir sebep olarak gösterilebilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin birincil belirtisi, genellikle bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ayrıca bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin etrafında şişme, renk değişikliği veya yaralar olabilir.

Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı kontrol etmek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar. Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir.

Anjiyografi sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir.

Belirtilerini maddeler halinde şu şekilde özetleyecek olursak;

 • Şişen damarlar mavi ve mor renge dönüşür.
 • Genellikle bacaklarda meydana gelir ve çok fazla ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde şiddetli ağrılara yol açar.
 • Yanma, kas krampı, şişlik ve zonklama tarzı semptomlar oluşur.
 • Çok fazla ayakta kalındığında meydana gelen ağrılar, çok fazla hareketsiz kalındığında da kendini gösterir.
 • Damarların deriye yakın olan kısımlarında renk değişikliği meydana gelmektedir.
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi olur.
 • Şişen damarlarda ve cilt üzerinde kaşınma meydana gelir.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisin oluşumunu önlemeye yardımcı yaşam tarzı değişikleri arasında uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemli yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi artırmak için egzersiz yapın.

Ayrıca, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Özellikle masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Sürekli aynı yöne doğru bacak bacak üstüne atmak ve uzun süreli uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varis oluşumunu engellemek için aşağıda saydığımız basit kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

 • Uzun süre ayakta durarak veya oturarak çalışılmamalıdır. Belirli aralıklarla kalkıp ayaklar hareket ettirilmelidir. Aynı şekilde sürekli ayakta durarak çalışan insanlar her yarım saat veya 40 dakikada bir oturarak bacaklarını dinlendirmelidir.
 • Hafif koşu, yürüyüş ve jogging gibi sporlar yapılmalıdır. Eğer bel ağrısı sorununuz varsa yüzme de varis oluşumunu engelleyen önemli aktivitelerdendir.
 • Giydiğiniz pantolonların çok dar ve kan dolaşımını kısıtlayacak kadar sıkı olmaması gerekmektedir. Bu tür kıyafetler sürekli giyilirse varise neden olabilir.
 • Otururken bacaklar üst üste atılmamalıdır.
 • Bildiğiniz gibi vücudun ağırlığı en çok bacaklara ve dizlere ağırlık yapmaktadır. Bu nedenle çok fazla kilo almamaya çalışmalı ve ideal kilo korunmalıdır.
 • Günlük yaşamda topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle de tüm gün ayakta çalışmak zorunda olan hanımefendiler stiletto tarzı topuklu ve rahatsız edici ayakkabılar tercih etmemelidir.
 • Eğer gün içerisinde hep ayakta kaldıysanız, bacaklar mutlaka yüksek bir yere uzatılmalı ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmalıdır.
 • Halk arasında genellikle kaplıcaların her derde deva olduğu düşünülür. Oysaki kaplıcalardaki sıcak sular varis oluşumunu kolaylaştırdığı gibi var olan ağrıların da artmasına sebep olur.

Varisin Tedavisi Nedir?

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı yöntemleri tercih ederler. Ameliyat gibi tedavileri denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir. Doktorunuz özel sıkıştırma etkili külotlu çorapları veya varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir şekilde baskı yapar, bu nedenle kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine göre hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Yaklaşık üç ila altı hafta arasında iyileşme süresi vardır.

Источник: //bilgihanem.com/varis-nedir/

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varis Hastalığı Tanı Yöntemleri – Sağlık Ocağım .NET

Varis Ve Tedavisi

Varis tanısını koymak aslında çok zor değildir. Varisin tanısı normal doktor muayenesinde bile konulabilir.

Normalde de görsel olarak görünen varisler, damarlarda mavi mor, kırmızımsı ağ görünümlü ve şişlikler göz ile görülebilir.

Fakat varisin yaygınlığının ve yüzeyel mi derin mi olup olmadığının anlaşılması için kalp damar cerrahisi uzmanı muayenesine ve daha derin tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Venöz yetmezlik ve varis hastalarında, seçilmesi gereken tanı yönteminin tedavi açısından oldukça önemli olan sorulara cevap vermesi gereklidir. Hastada yüzeyel veya perforan venlerde yetmezlik olduğu eğer var ise hangi damarda veya damarlarda olduğudur.

Varislere neden olan damarları saptamak amacı ile hastada cilt dışından görünen varisler dışında, cilt altında başka variköz venlerde varis olup olmadığı veya çaplarının ne kadar olduğunu, saptamak için günümüzde renkli doblerkullanılmaktadır.Renkli dobler tanı yöntemi ile cilt altındaki toplardamarlar ultrasonografik olarak incelenir ve bu yöntem ile ses dalgaları aracılığı ile toplardamarın yapısı içinde pıhtılaşma olupolmadığı ile akım hızları ve yönleri tespit edilir. Damarlardaki kapak yetersizliği ve kaçak değerlendirilir.

Varis tedavisi öncesi altta yatan diğer sorunları incelemek için renkli dobler oldukça yaygın kullanılmaktadır. Renkli doblerin herhangi bir yan etkisi veya acı veren bir durumu yoktur.


Hatta bazı ciddi durumlarda venografi damar içine ilaç verilerek damarları radyolojik olarak görüntülemeye yarayan tanı yöntemi de kullanılır.

Tedavi edilecek varislerin yerini ve hangi yöntem ile tedavi edileceğini belirlemek için, hastada derin venöz yetmezlik olup olmadığı var ise yüzeyel ven yetmezliğine mi ya da geçirilmiş derin ven trambozuna mı bağlı bir durum bunun incelenmesi gerekir. Birinci tipteki yüzeyel venler tedavi edilebilir iken, ikinci tipteki venlerin tedavi edilmesi tavsiye edilebilir. Hastada derin venlerde tıkanma olup olmadığına bakılır ve şiddetli arteryel tıkanma var ise öncelikle onun tedavisi yapılır.

Varis hastalığı ve tedavi yöntemleri

Varis hastalığı tedavi yöntemleri

Varis hastalığının tedavisinde hangi damarlarda görüldüğüne yüzeyel , derin veya kılcal hangi derecede reflü kaçak miktarı bulunduğuna ve hastanın şikayetlerine, ağrı, şişme gibigörünüme göre tedavi seçeneği belirlenir. İlaç tedavisi, genellikle derin venöz yetmezlikte tedavinin temeli düzenli ilaç kullanımı ve varis çorabının düzenli giyilmesidir. Düşük dereceli yüzeyel varislerde en başta ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavivenöz yetmezlikli olgularda, yüksek dereceli kaçak veya venöz damarlarda ileri seviyede genişleme var ise varis tedavisi yapılabilir.

Lazer veya radyofrekans tedavisi, ileri dereceli yüzeyel varislerde damar içine ultrason eşliğinde girilen bir kateter ile lazer ya da radyofrekans enerjisi uygulanarak damarın içeriden yakılması işlemidir. Bu işlem ile damar büzülür veya tamamen kapatılır.

Lazer ya da radyofrekans enerjisi yüzeyel kılcal damarlardaki varislerde de kullanılmaktadır. Bu yöntem 1 mm’den küçük çaptaki yüzeyel kılcal damarlardaki varisler için en uygun ve en faydalı tedavi yöntemidir. İşlem yapılırken veya öncesindeskleroterapi işlemi gerekebilir.

Skleroterapiilaç veya köpük tedavisi olarak adlandırılır. Çapı 1-4 mm arası olan yüzeyel damar varisleri için en ideal tedavi yöntemidir. Bu büyüklükteki damarların içine köpük ya da ilaç verilerek o damarın iç duvar yapısını bozulur ve damarların büzüşmesi sağlanır.

Varis hastalığına yeni tedavi yöntemi

Varisin yeni bir tedavi yöntemi olan mechanochemical(mekanik ve kimyasal) kısacası
MOCA adı verilen hastanın konforunu daha iyi sağlayan, özel hareket ve ilaç verme sistemi toplardamar içine yerleştirilen ve sürekli olarak titreşim sağlayan kateter problemli damarı büzerek ortadan kaldırır.

Bu işlemde hasta acı hissetmediği gibi, hasta bir saatte varislerinden kurtulup işine geri dönebilir.

Bu işlem termal etki olmadan mekanik ve kimyasal ajanlar ile toplardamar yetmezliğini ortadan kaldıran bu yöntemde özel hareket ve ilaç verme sistemi olan çok ince bir kateter sorunlu olan damarda tek bir yoldan ilerletilir ve bu işlem ek anestezi veya iğne girişleri yapılmadan yetmezlik olan damar bu şekilde tedavi edilebilir.

Bacaktaki sorunlu olan yani kaçak yapan ana toplardamara kateter ile girilip, kateterin titreşimle birlikte rotasyonu yani damar içinde 360 derece döner. Bu işlem sırasında özel bir kimyasal verilir. Bu özel ilaç damarın hemen büzülmesini ve ortadan kalkmasını sağlar ve bu durumda hasta yetmezliğe sebep olan damardan kurtulmuş olur.

Bu işlem sayesinde hasta hemen günlük hayatına dönebildiği gibi herhangi bir ağrı veya acı hissetmediği için oldukça rahat bir girişimdir. Bu işlem çok hızlı ve etkin bir yöntem olup, ortalama lazer ile aynı oranlarda başarı sağlar.


Lazer veya radyofrekans ablasyon tedavisindeçevre dokuların ısı nedeniyle etkilenmesi, hastanın ağrı hissetmesi, iyileşme süresinin uzaması gibi bazı etkilerin, bu işlemde ortadan kalkması ve işlemde hem hastalar hemde doktorlar açısından kolaylık vardır. Ayrıca bu işlem uygulanan bölgede yara izi bırakmaz.

Varis tedavisinde henüz yeni bir yöntem olmasına rağmen, başarılı sonuçlarından dolayı yurt dışında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem aynı zamanda kısa sürede tamamlanır ve bir saat içinde biter. Bu işlemden sonra hastalar hemen taburcu olabilir.

Varis hastalığı neden olur?Hamilelerde varis hastalığı nedenleri

Источник: //www.saglikocagim.net/varis-hastalg-tans-ve-tedavisi/

Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis Ve Tedavisi

Varis genellikle mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte ki genişlemiş, büzülmüş veya şişmiş damarlardır. Damarların içerisinde bulunan ve çekvalf görevi gören kapakçıklar hasar görerek kanın ters yöne akmasına sebep olur ve böylece varis hastalığı ortaya çıkar.

Varis, cilt yüzeyinin hemen altında yer alıp şişen, büzülen ve genişleyen yani yapısı bozulan damarlara verilen isimdir.

Çoğunlukla bacaklarda görülüyor olsa da vücudun bir çok bölgesinde oluşabilir. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mevcuttur.

Varis hakkında ki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Varis günümüzde özellikle teknolojinin artış göstermesiyle yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir.

Varis Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli özelliklerde ve kilometrelerce uzunlukta damar bulunmaktadır. Kirli kanın temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli olan toplardamarlar bulunur. Bacaklarda oluşan varisler de kılcal ve toplardamarlar da görülürler.

Kirli kan temizlenmesi için kalbe gitmelidir dedik, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı damarın içinde kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler. Yani yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur. Bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar.

Bu duruma da varis ismi verilmektedir.

Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir.

Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kılcal damarlar:

Küçük kan damarları gruplarına kılcal damar ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve yüzde görülürler.

Bu kan damarları kırmızı renktedir ve genellikle şu durumlardan dolayı görülmektedir;

– Gebelik– Genetik durumlar– Viral enfeksiyon

– Karaciğer hastalığı

Vücudunuzda gözlemlediğiniz kılcallar farklı ve daha ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Örümcek Damarlar:

Bir kılcal damar çeşidi olan örümcek damarlar daha küçük boyutta ve daha az ciddi durum içeren damar türüdür. Bu damar tipi vücutta ki en küçük kan damarlarını içermektedir.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülen bu damar tipi kırmızı ve mavi renklerdedir. Şekli örümcek ağı ve ağaç dalına benzemektedir. Kozmetik bakımdan kötü gözükmesinin dışında herhangi bir şikayeti ve tıbbi bir endişe içermezler.

Bacaklarda Meydana Gelen Varis Çeşitleri

Varisler en çok bacaklarda görülür demiştik. IDEA Klinik olarakta bacaklarda ki varislerin tedavisi üzerine çalışmaktayız.

Bacaklarda meydana gelen varisler 3 şekilde incelenmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kılcal Varisler

– Cilt üzerinden herhangi bir şekilde çıkıntı yapmazlar.– Çok ince yapıdadırlar.– Kırmızı ve mor renklerde bulunurlar.– Çoğunlukla varis değil,kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılırlar.– İlerleyerek orta veya kalın varis şeklinde olmazlar.– İnsanlarda çok yaygın şekilde görülürler.

– Bölgesel kılcal damarlar pek şikayete sebep olmazlar. Sadece kozmetik açıdan çirkin gözükebilirler.– Küçük bir bölgede olabildiği gibi, çok daha yaygın bulunabilirler.– Yaygın varisler kaşıntı, aürı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilmektedir.

– Doğru uygulanacak tedavi ile kolay bir şekilde yok edilebilirler.

2- Orta Varisler

– Cilt üzerinden hafif çıkıntı yaptığı görülen varis tipidir.– Koyu yeşil ve mor renklere sahiptir.– 2-3mm boyutundadır.

– Çoğunlukla dizin arka bölümünde gözlemlenirler.

3- Büyük Varisler:

– Cilt üzerinden net bir şekilde çıkıntı yaptığı görülür.– En net varisler bunlardır.– Boyutları 3mm’den fazladır.– Büyük olmasına rağmen bir çok hastada herhangi bir şikayet gözlemlenmez.

– Bazı kişilerde de tam aksine yoğun şikayetler oluşur.

Kimler Risk Altında?

– Ailesinde varis bulunan kişiler risk altındadır yani varisler genetik durumlardan dolayı anne ve babadan çocuğa geçebilir. Her ailesinde varis olan kişi bu hastalıkla karşılaşacak anlamına gelmez. Bunun dışında ailesinde hiç varis olmayan kişilerde varise maruz kalabilir. Gözlemlenene göre damar genişlemesi sorunu olan kişilerin %50’sinin ailesinde de damar genişlemesi görülmüştür.

– İlerleyen yaş, damar içinde bulunan kapakçıkların zayıflamasına ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olabilir.

– Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi dönemlerde ortaya çıkan hormonal değişiklikler kadınların damar genişlemesi ile karşılaşmalarına neden olabilirler.

– Gebelik döneminde büyüyen anne karnı, hareketsizlik ve artan kilo damarlara baskı olmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendileri kaybolmaktadır.

– Fazla kilolar bacaklarda ki damaraların aşırı baskı altında kalmasına neden olduğundan varisleri tetiklemektedir.

– Özellikle meslek icabı veya çeşitli nedenlerden dolayı uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa siz de varis hastalığı için adayı olabilirsiniz. Hareketsiz bir şekilde uzun süre durmak bacaklarda ki kanın pompalanması için zor olabilir. Dolaşımı kolaylaştırmak için belli aralıklarla yürümek ve hareket etmek iyi gelecektir.

– Bacaklarda daha önce meydana gelen kan pıhtıları ve travmatik hasarlar kanın kalbe doğru pompalanma kabiliyetine engel olarak varis riskinin artmasına sebep olabilirler.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir.

Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder.

Tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi

Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi

Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpük

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokulur. Madde hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı köpük yöntemi denilir. Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Lazer

Bu işlem lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler gayet kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

Üstte tanıttığımız ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça avantajlıdır. Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı gibi dezavantajlar yaşanmaz. Kişi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla günlük hayatına kolayca devam eder.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
Idea Kliniklerinin her altı şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın şubemize iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Uzman doktorlarımız varislerinizin tipi, yoğunluğu, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirecek, kabul ettiğiniz taktirde tedavisine hemen başlayacaktır.

Varis Nedenleri ve Belirtileri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Источник: //www.ideaklinik.com.tr/varis/

Varis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Varis Ve Tedavisi

Varis, toplardamarların bazı sebeplerden dolayı genişlemeye başlamasıdır. Bacaklarda görülmektedir. Toplumda sıkça karşılaşılan toplardamar rahatsızlığıdır. Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar temizlenmesi için kirli kanı akciğerlere ve kalbe taşırlar.

Bu damarların içinde akciğerlere ve kalbe ulaşması için yukarı doğru akımı kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın akmasına ve toplanmasına engel olan kapaklar vardır. Sağlığımız için kirli kanın temizlenmesi gereklidir. Eğer kapaklara herhangi bir zarar gelir ve kan akciğer ve kalbe gitmez o bölgede birikir.

 Bu duruma toplardamar yetmezliği ya da venöz ( kapak ) yetmezliği de denilmektedir. Toplardamarlar genişler varisler oluşur. Bu durum bacaklarda kötü bir görüntüye sebep olacağı gibi farklı rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bacakta oluşan varisler ilerledikçe sağlık açısından sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Tüm erişkin insanlarda görülebilen bir sorundur.

Varisin 3 çeşidi vardır. Bunlar varislerin görünümüne ve büyüklüğüne göre ayrılmaktadır.

1) Kılcal Varis ( Telenjaktazi ) 

Kılcal Varis

Kılcal varis (Telenjaktazi) türünde ciltte çıkıntı olmaz. Bu durum saç kılı inceliğinde olmasından dolayıdır. Mor ve kırmızı renkte olmalarından dolayı göze hoş gelmez ve çoğu insan bu durumdan rahatsız olabilir.

Bu varis sadece tek bacakta küçük bir bölgede görülebildiği gibi her iki bacakta olabilmektedir. Tedavisi diğerlerine göre daha kolaydır. Yaygın bir şekilde görülmesi halinde ağrı ya da kaşıntı yapabilmektedir.

2) Orta Boy Varis ( Retiküler Varis )

Orta Boy Varis

Kılcal variste görüldüğünden daha fazla ciltte çıkıntılar görülür. Genellikle dizin arkasında görülmesi dışında bacağın her bölgesinde de görülebilir. 2-3 mm kalınlığındadır. Koyu yeşil renktedirler. Kılcal variste olduğu gibi tedavisi daha kolaydır ve genelde fazla rahatsızlık vermez. Görünüm dışında rahatsızlık verdiği zaman tedavi tercih edilmektedir.

3) Büyük Boy Varis

Büyük Boy Varis

Ciltte çıkıntısı belirgin olan, çapları 3 mm den büyüktür. Bu tür diğerlerine göre daha önemlidir. Çünkü sebebinin kalp yetmezliği olmasıdır. İyileşmesi için kalp yetmezliğinin tedavi edilmesi gereklidir.

İlginizi çekebilir  Kolesterol Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Neden Oluşur?

Varisin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Yol açan faktörlerden bahsedeceğiz.

1) Yaş ilerledikçe toplardamar sorunları artmakla birlikte varisin oluşmasına sebebiyet vermektedir.
2) Genetik: Ailenizde varisi olan bireyler varsa sizde de görülme olasılığı vardır.

3) Gebelik: Gebelikte hormonal değişiklikler ve ana rahminin büyümesi gibi nedenler varisin oluşmasını sağlamaktadır.
4) Obezite: Aşırı kilolu olmak hareketsizliğe neden olduğu için varisin oluşumuna sebep olabilmektedir.

5) Meslek:  Aşırı oturmak ya da uzun süre ayakta kalmak mesleğinizin bir parçasıysa varise davetiye çıkarabilir.
6) Kalp ve damar hastalıkları
7) Hareketsiz yaşam tarzı

Varis Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle varisler gözle görüldüğü için fazla belirtisi yoktur. Gözle görülen şekilde damarların belirgin hale gelmesi, damarların dışa çıkıntılarının olması gibi belirtileri vardır. Aşağıdaki belirtilerin olmaması tedavi gerektirmemektedir. Ancak kişiyi rahatsız ederse tedavi edilir.

Diğer belirtiler ise;
1) Bacaklar ağrı olması,
2) Bacaklarda şişlik,
3) Varisli bölgenin kaşınması,
4) Bacakta varisli bölgede yaralar görülmesi gibi belirtileri vardır. Bunların görülmesi tedavi gerektirir.

Varis Tanısı Nasıl Konur?

Varisler gözle görüldüğü için tanısı rahatlıkla konulmaktadır. Tanı konulurken bakılan önemli nokta ana toplardamarda bir sorun olup olmadığıdır. Bunu anlamak için renkli Doppler ultrasonografisi yapılır. Bu sayede nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenir.

Varis Tedavisi

Tedavi için başvuracağınız birim Kalp-Damar hastalıklar uzmanıdır. Size tedavi yöntemlerini sayalım. Fikir sahibi olmanız açısından önemli olacaktır.

1) Lazer Tedavisi
Kılcal olan tür için kullanılmaktadır. İşlem ağrısızdır.
2) Radyo Frekans Tedavisi (RF)Lazere benzeyen bu yöntemde radyo frekans dalgaları verilir.

3) Köpük Tedavisi ( Skleroterapi )

Damar içine iğneyle ilaç verilir. Köpük şeklinde olabilmektedir. Sıvı şeklinde olanı da vardır.

4) Ameliyat

Varislerin üzerine 2-3 mm  kesikler atılır. Varisler çıkartılır. Büyük boy varislerde bu yöntem kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir  Basur (Hemoroid) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Varisten Korunma Yolları

Varisten Korunma Yolları

İşe en başta fazla kilonuz varsa ondan kurtularak başlayın. Yürüyüşler yaparak, yüzme gibi bacak kaslarını çalıştıran spor yapmanız önemlidir. Ayakkabı seçiminde dikkatli olmalısınız. Topuklu ayakkabı varisin oluşumu arttırır. Dar kıyafetlerden kaçının. Bol su tüketmeliyiz. Varisi engellemek mümkün olmadığından geciktirici önlemler alarak hafifletebilirsiniz.

Varis ve Beslenme

Varis oluşumuna neden olan faktörler arasında bulunan fazla kilolu olma durumu doğru beslenmeyi gerektirmektedir. Aşırı baharatlı, mayalı gıdalar, liften fakir besinlerden, kahve, alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durun. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Hamilelikte Varis

Anne adaylarının %15 inde görülmektedir. Bacaklar dışında dış genital bölge ve anüste oluşmaktadır. Anüste oluşanlar basur olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ikinci gebelikten sonra görülür.

Hamileyken doktorunuzun tavsiye ettiği egzersizleri yapmak, doğru ve düzenli beslenmek, uzun süre aynı şekilde oturmamak, bacakları ve genital bölgeyi sıkıca saran kıyafetlerden kaçınmak varis oluşmaması için önemlidir.

Источник: //www.sagliksever.com/varis-nedir-belirtileri-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?