Varis

Varis Nedir ? Varis Neden olur?

Varis

Yıllarca gez dolaş atla zıpla. Al işte sonu varis. Onca yolun bacakta harita olacağı kimin aklına gelirdi? Peki varis nedir? Neden olur?

Toplardamarların düzensiz biçimde uzamasına, genişlemesine, kıvrımlar oluşturmasına varis diyoruz. Herhangi bir damar varis olabilir ama sorun en çok bacakları vuruyor. Uzun süre ayakta kalınca damarlarda kan basıncı artıyor. Sonuç: Varis.

Varise tedavi çok. Lazer de bunlardan biri.

Hafif varisler kozmetik endişeyi ciddiye almazsak pek sorun değil. Ancak daha ağır vakalarda ağrı sızı söz konusu olabilir. Bazen de varisler çok önemli dolaşım sorunlarına işaret edebilir.

Varisin bir de uslu küçük kardeşi var. Bunlara “örümcek damar” deniyor. Adı ürkütse de varise göre çok daha şirin. Bunlar çok ince mavi veya mor damarlar. Bacaklar dışında, örneğin yüzde örümcek damar belirebilir. Evet bu kötü ama korkmayın. Varis gibi şişmiş damar görüntüsü oluşturmazlar. Lazer yöntemiyle tedavileri de kolay.

Varis belirtileri

Genellikle ilk belirtiler kozmetik nitelikte. Ağrılar, sızlamalar daha ileriki dönemlerde ortaya çıkar. Bacaklarınızda koyu mor renkli şişkin ve bükük damarlar farkederseniz varis başladı demektir. Daha ileri bir variste şunlara dikkat edin:

•    Bacaklarda ağrı ve acı hissi

•    Yanma. Zonklama. Kas krampları. Bacaklarda şişme

•    Uzun süre oturma veya ayakta durma sonrası artan ağrı

•    Bacaklarda, özellikle damarlar üzerinde kaşıntı

Varis nedenleri

Atardamarlar kalpten aldıkları kanı vücudun diğer bölgelerine taşıyor. Bir yandan yerçekimi bir yandan yılların etkisi derken bacaklardaki dolaşım adım adım yavaşlıyor. Varisler oluşuyor. 

Bir başka neden gebelik olabilir. Gebelik süresince vücutta bulunan kan artıyor. Öte yandan, büyüyen ceninin gelişimini desteklemek amacıyla pelvis ve bacak bölgesindeki kan akışı azalıyor. Bu döneme özgü varisler genellikle yüzeysel olsa da gebelik ilerledikçe artış görülebilir. Doğumdan sonra birkaç hafta içinde tedaviye başlanabilir. Gebelik varisleri genellikle geçici.

Varis kimlerde olur?

Varisin sadece kadınlarda olduğuna dair yaygın bir görüş var. Bu yanlış. Erkeklerde de olur. Ancak kadınlarda bu oran 3 – 4 kat daha fazla. Cinsiyet dışında risk arttıran etkenlere bakalım:

•    Yaş

•    Genetik yatkınlık

•    Obezite

•    Doğum kontrol hapı

•    Doğum

•    Yaşam tarzı (Uzun süre ayakta kalmak veya yürümek)

•    Bazı meslekler (Öğretmenler, doktorlar, hostesler, hemşireler vb.)

•    Flebit gibi damar iltihaplanmaları

•    Travma

•    Tümorler

Varis komplikasyonları

Varis çok fazla komplikasyona neden olmaz. Bazen yara başlatabilir. Genellikle ayak bilekleri yakınlarında yaralar oluşabilir. Uzun süreli sıvı birikmesi gözlemlenebilir. 

Bir başka komplikasyon: Kan pıhtıları. Bacaktaki damarlar çok fazla genişler. Bu gibi durumlarda bacak şişebilir. Kan pıhtısı oluşabilir. Bacağınızda şişme farkederseniz acilen tıbbi yardım almalısınız.

Varis tanısı

Varis kuşkusuyla doktora başvuran kişi bir dizi testten geçiyor. İlk aşama fiziksel muayene. Doktor belirtileri inceliyor. Bacaktaki ağrıya ilişkin sorular gelebilir.

Fiziki muayenenin ardından bazı testler yapılıyor. Günümüzde varis tanısı koymak çok kolay. Tarama ve renkli akım görüntüleme teknikleriyle % 95’lik başarı oranıyla tanı mümkün. Ultrason vb. teknolojinin yetişemediği % 5’lik kısımda da venografi ve fotopletismografi gibi yöntemler devreye giriyor.

Varis tedavisi

Varis tedavisi neyse ki uzun süre hastanede kalmayı gerektirmiyor. Genellikle ayakta tedavi yeterli. Spor yapmak önemli.  Bol giysilerle yapılacak spor hem zayıflatıyori hem de kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu da varisin kötüye gitmesini önlüyor.

Varis (kompresyon) çorapları: Genellikle ilk uygulanan yöntem. Diğer tedavilerden önce tercih ediliyor. Tüm gün giyilen varis çorabı bacak kaslarında ve damarlarda kan akışını hızlandırıyor.

Varis çorabı seçerken size uygun olup olmadığına dikkat edin. Çorap alırken yanınızda mezura götürün. Bu sayede paketin üzerinde yazan boyutların bacağınıza uygun olup olmadığından emin olabilirsiniz.

Varis çorabı deyince akla çirkin mi çirkin çoraplar geliyor ama durun. İşin içinde kadınlar varsa endişelenmeye gerek yok. Varis çoraplarının renklileri, desenlileri var. Yapmanız gereken kendinize uygun sıkılıkta, içinde rahat edebileceğiniz çorabı seçmek.

Spor da çorap da işe yaramıyorsa üzülmeyin. Başka tedavi yöntemleri de var. Doktorunuz sizi uygun tedavilere yönlendirecektir.

Skleroterapi: Bu yöntemde damar içine kurutucu madde veriliyor. Bu sayede yüzeysel damarlar kuruyor. Yöntem büyük varislere uygun değil. Örümcek damar ve yüzeysel ince varislerde işe yarıyor. İşlemde acı, ağrı yok. Seanslar 15 – 20 dakika.

Lazer: Küçük ve yüzeysel varislerle örümcek damarlarda uygulanan bir başka yöntem. Lazerle damarlar kapatılıyor. İşlemde kesi oluşmaması, iğne kullanılmaması büyük avantaj.

Kateter destekli endovenöz lazer: İç ve büyük varisler için kullanılan yeni teknoloji. Yakın zamana dek bu tip varisler için ameliyat gerekirdi.  Avantajı cerrahi kesi açılmaması.

Ekzovenöz lazer: Küçük ve orta boy yüzeysel varislere uygulanıyor. Varisleşmiş damar lazerle güvenli biçimde ortadan kaldırılıyor. İşlem acısız ve ağrısız. 15 – 30 dakikalık seanslar yeterli. Hasta seanstan sonra günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Köpük enjeksiyonuyla skleroterapi: Çok eski yöntem. Yaklaşık 150 yıllık. Ancak özellikle son 20 yılda popülerleşti. Skleroterapi amaçlı sayısız ilaç var. Bunda da köpük kullanılıyor.

Ambulatuar flebektomi: Orta veya büyük varislerin lokal anesteziyle çıkarılması. Kolay bir operasyon. Hasta aynı gün taburcu olabilir.

Klasik varis operasyonu: Diğer yöntemlerin kullanılamadığı durumlarda uygulanıyor. İleri düzeyli varislerde kozmetik cerrahi yöntemleriyle yapılabilir. Lokal veya genel anestezi altında varisli damar çıkarılıyor. Hasta aynı gün taburcu olabilir. 3 gün sonra iş yaşamına dönebilir.

Varis önlemi

Kişisel bakım uygulamalarıyla varislerin neden olduğu rahatsızlıkları azaltılabilir. Varis gelişimi yavaşlatılabilir. Hatta durdurulabilir.

Egzersiz: Bacaklarınızı hareket ettirin. Özellikle yürüyün. Yürümek kan dolaşımını arttırmanın en iyi yolu ama fazlası da varis yapar unutmayın. En iyisi doktorunuzun verdiği plana uyarak yürümek.

Kilo verin: Fazla kilolarınızdan kurtulun. Tuzu azaltın. Tuz vücuttaki su oranını arttırır.

Doğru giysiler seçin: Yüksek topuklu ayakkabılardan, bel – bacak ve kasık çevresini sıkan elbiselerden  kaçının. Bunlar kan akışını engelliyor. Varis oluşumunu tetikliyor.

Bacaklarınızı yüksekte tutun:  3 – 4 yastığı üst üste koyun. Bacaklarınızı günde 4 kez 5’er dakika kalp düzeyine kaldırın. Bu kan dolaşımını arttırır.

Uzun süre ayakta durmaktan kaçının: Hareketsiz kalmak varislere davetiye. En az 30 dakikada bir kalkıp hareket etmek lazım. Bacak bacak üstüne atmak da sakıncalı.

Источник: //www.cevapsepeti.com/varis-nedir-neden-olur/

Varis Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis

Varis genellikle mavi, yeşil, kırmızı veya mor renkte ki genişlemiş, büzülmüş veya şişmiş damarlardır. Damarların içerisinde bulunan ve çekvalf görevi gören kapakçıklar hasar görerek kanın ters yöne akmasına sebep olur ve böylece varis hastalığı ortaya çıkar.

Varis, cilt yüzeyinin hemen altında yer alıp şişen, büzülen ve genişleyen yani yapısı bozulan damarlara verilen isimdir.

Çoğunlukla bacaklarda görülüyor olsa da vücudun bir çok bölgesinde oluşabilir. Kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılan bu rahatsızlığın tedavisi günümüzde ameliyatsız yöntemlerle mevcuttur.

Varis hakkında ki tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Varis günümüzde özellikle teknolojinin artış göstermesiyle yaygın olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazı insanlarda belirti ve şikayetler çok az görülebilirken, bazı insanlarda varis ülseri problemine yol açacak düzeyde oldukça şiddetli şekilde gözlemlenebilir.

Varis Neden Olur?

İnsan vücudunda çeşitli özelliklerde ve kilometrelerce uzunlukta damar bulunmaktadır. Kirli kanın temizlenmesi amacıyla kalbe taşımakla görevli olan toplardamarlar bulunur. Bacaklarda oluşan varisler de kılcal ve toplardamarlar da görülürler.

Kirli kan temizlenmesi için kalbe gitmelidir dedik, kalp bacaklardan yukarı seviyede olduğundan dolayı damarın içinde kanı yukarı pompalama görevi olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar çek valf görevi görürler. Yani yukarı doğru çıkan kanın aşağı dönmesine engel olurlar.

Fakat çeşitli nedenlerle kapakçıklar hasar görebilirler. Hasar gördüklerinde ise tüm kanı yukarı pompalayamaz bir kısmını geri kaçırırlar. Geri kaçan kan aşağıda biriktikçe göllenme söz konusu olur. Bu göllenme zamanla damarların genişlemesine, büzülmesine ve cilt üzerinden bariz şekilde belli olmasına neden olurlar.

Bu duruma da varis ismi verilmektedir.

Varis riskini artıran bir çok neden bulunur. Bunlara örnek olarak, genetik durumlar, ilerleyen yaş, cinsiyet, gebelik, fazla kilolar, hareketsizlik ve bacaklarda oluşan travma verilebilir.

Varislerin iyileşmesi için kişilerin yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeleri gerekebilir ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Kılcal damarlar:

Küçük kan damarları gruplarına kılcal damar ismi verilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda ve yüzde görülürler.

Bu kan damarları kırmızı renktedir ve genellikle şu durumlardan dolayı görülmektedir;

– Gebelik– Genetik durumlar– Viral enfeksiyon

– Karaciğer hastalığı

Vücudunuzda gözlemlediğiniz kılcallar farklı ve daha ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Örümcek Damarlar:

Bir kılcal damar çeşidi olan örümcek damarlar daha küçük boyutta ve daha az ciddi durum içeren damar türüdür. Bu damar tipi vücutta ki en küçük kan damarlarını içermektedir.

Sıklıkla bacaklarda ve yüzde görülen bu damar tipi kırmızı ve mavi renklerdedir. Şekli örümcek ağı ve ağaç dalına benzemektedir. Kozmetik bakımdan kötü gözükmesinin dışında herhangi bir şikayeti ve tıbbi bir endişe içermezler.

Bacaklarda Meydana Gelen Varis Çeşitleri

Varisler en çok bacaklarda görülür demiştik. IDEA Klinik olarakta bacaklarda ki varislerin tedavisi üzerine çalışmaktayız.

Bacaklarda meydana gelen varisler 3 şekilde incelenmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kılcal Varisler

– Cilt üzerinden herhangi bir şekilde çıkıntı yapmazlar.– Çok ince yapıdadırlar.– Kırmızı ve mor renklerde bulunurlar.– Çoğunlukla varis değil,kılcal damar genişlemesi olarak adlandırılırlar.– İlerleyerek orta veya kalın varis şeklinde olmazlar.– İnsanlarda çok yaygın şekilde görülürler.

– Bölgesel kılcal damarlar pek şikayete sebep olmazlar. Sadece kozmetik açıdan çirkin gözükebilirler.– Küçük bir bölgede olabildiği gibi, çok daha yaygın bulunabilirler.– Yaygın varisler kaşıntı, aürı ve sızlama gibi yakınmalara neden olabilmektedir.

– Doğru uygulanacak tedavi ile kolay bir şekilde yok edilebilirler.

2- Orta Varisler

– Cilt üzerinden hafif çıkıntı yaptığı görülen varis tipidir.– Koyu yeşil ve mor renklere sahiptir.– 2-3mm boyutundadır.

– Çoğunlukla dizin arka bölümünde gözlemlenirler.

3- Büyük Varisler:

– Cilt üzerinden net bir şekilde çıkıntı yaptığı görülür.– En net varisler bunlardır.– Boyutları 3mm’den fazladır.– Büyük olmasına rağmen bir çok hastada herhangi bir şikayet gözlemlenmez.

– Bazı kişilerde de tam aksine yoğun şikayetler oluşur.

Kimler Risk Altında?

– Ailesinde varis bulunan kişiler risk altındadır yani varisler genetik durumlardan dolayı anne ve babadan çocuğa geçebilir. Her ailesinde varis olan kişi bu hastalıkla karşılaşacak anlamına gelmez. Bunun dışında ailesinde hiç varis olmayan kişilerde varise maruz kalabilir. Gözlemlenene göre damar genişlemesi sorunu olan kişilerin %50’sinin ailesinde de damar genişlemesi görülmüştür.

– İlerleyen yaş, damar içinde bulunan kapakçıkların zayıflamasına ve fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olabilir.

– Kadınlarda erkeklere nazaran daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Ergenlik, gebelik ve menopoz gibi dönemlerde ortaya çıkan hormonal değişiklikler kadınların damar genişlemesi ile karşılaşmalarına neden olabilirler.

– Gebelik döneminde büyüyen anne karnı, hareketsizlik ve artan kilo damarlara baskı olmasına neden olur. Bu dönemde meydana gelen varisler çoğunlukla doğum sonrasında kendileri kaybolmaktadır.

– Fazla kilolar bacaklarda ki damaraların aşırı baskı altında kalmasına neden olduğundan varisleri tetiklemektedir.

– Özellikle meslek icabı veya çeşitli nedenlerden dolayı uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa siz de varis hastalığı için adayı olabilirsiniz. Hareketsiz bir şekilde uzun süre durmak bacaklarda ki kanın pompalanması için zor olabilir. Dolaşımı kolaylaştırmak için belli aralıklarla yürümek ve hareket etmek iyi gelecektir.

– Bacaklarda daha önce meydana gelen kan pıhtıları ve travmatik hasarlar kanın kalbe doğru pompalanma kabiliyetine engel olarak varis riskinin artmasına sebep olabilirler.

Varis Belirtileri

(varis çeşidine göre değişiklik göstermektedir.)– Cilt üzerinden belli olan çıkıntı, büzülme ve çirkin görüntü.– Gün içinde artan ağırlık ve yorgunluk hissi ile ağrı.– Bacaklarda titreme, sızlama, yanma ve özellikle geceleri artan kramp.

– Ayak bileği bölgesinde kaşıntı.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

– İş gereği ya da farklı sebeplerden dolayı uzun süre hareketsiz olarak ayakta ya da oturarak durulmamalıdır. Belli zaman aralıklarıyla mutlaka hareket edilmeli, yürünmelidir.

Otururken bacak bacak üstüne atmak kaçınılmalı, bacakların üzerine oturulmamalıdır. Müsait ortam mevcut ise oturduğunuz veya uzandığnız esnada bacaklarınızı yukarı doğru tutarak dinlendirebilir, kan dolaşımının rahat olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bacaklarınızın yukarıda durması için altına minder tarzı bir obje koyabilirsiniz.

– Günlük olarak en az 30 dakika yürüyebilir. Evde egzersiz yaparak bacaklarınızı hareket ettirebilrisiniz. Bu gibi faaliyetler bacaklarda ki kan dolaşımının rahat olmasını sağlayacaktır.

– Fazla kilolarınız varsa vermeye çalışın. Verilen her kiloda kan akışı biraz daha rahatlayacak ve bacaklarda ki baskıyı azaltacaktır.

– Dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Özellikle bel, kasık ve bacakları sıkmayan kıyafet tercih etmeye çalışın. Dar kıyafet seçildiğinde kan dolaşımı yavaşlayarak varisli damarların kötüleşmesine sebep olunabilir.

– Çok fazla topuklu ayakkabı kullanımından kaçınmalısınız. Özellikle uzun süreli ayakkabı giymek durumunda kalıyorsanız daha küçük topuklar tercih etmelisiniz.

– Doktorunuz size varislerinizin durumuna uygun çorap önerebilir. Bu çorap bacaklarınıza baskı yapar ve kan birikmesini engeller. Ayrıca bacaklarda ki şişliklerin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir.

Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder.

Tedavi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi

Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi

Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Köpük

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat skleroterapi ve mikro skleroterapi yöntemlerinde saf halde enjekte edilen madde bu yöntemde hava ile reaksiyona sokulur. Madde hava ile reaksiyona girdiğinde köpüğe benzer bir hal aldığından dolayı köpük yöntemi denilir. Orta ve büyük varislerin tedavisinde oldukça etkili olup, yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Lazer

Bu işlem lazerin ışık enerjisinden elde edilen ısı enerjisi ile varisleri tahrip etmeye dayanır. Lazer ışığı ile kılcal varisler gayet kolay bir şekilde yok edilir.

Radyo Frekans

Lazer ile aynı yöntem denilebilir. Isı enerjisiyle sorun çıkaran damarlar yok edilerek varisler ortadan kaldırılır.

Üstte tanıttığımız ameliyatsız tedavi yöntemleri oldukça avantajlıdır. Herhangi bir kesi, dikiş, istirahat, narkoz ya da iş ve güç kaybı gibi dezavantajlar yaşanmaz. Kişi tedavinin ardından kendi imkanlarıyla günlük hayatına kolayca devam eder.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz
Idea Kliniklerinin her altı şubesinde de konusunda tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerimizden size en yakın şubemize iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu alabilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Uzman doktorlarımız varislerinizin tipi, yoğunluğu, boyutu ve uygulanması gereken tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirecek, kabul ettiğiniz taktirde tedavisine hemen başlayacaktır.

Varis Nedenleri ve Belirtileri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Orhan COŞKUN 1999 yılından bu yana kalp damar cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Varis ve hemanjiom gibi hastalıkların tedavilerinde ameliyatsız yöntemler uygulamaktadır.

Источник: //www.ideaklinik.com.tr/varis/

Varis Nedir, Neden Olur, Kimlerde Görülür?

Varis

Sitemiz yalnızca varis üzerine kurulmuş olup, bu hastalığa maruz kalan bireyleri bilgilendirmek, dilerlerse tedavilerini gerçekleştirmek amaçlanmaktadır. Varisle ilgili tüm konuları özetle ele alacağız.

Merak ettiğiniz kısımları, ilgili başlıklara bakarak temin edebilir ve öğrenebilirsiniz.

Eğer aradığınızı bulamadıysanız, kliniklerimizde görev yapan 7 kalp damar cerrahi uzmanımıza merak ettiğiniz soruları hemen aşağıda ki yorum kısmından yöneltebilir, yanıt alabilirsiniz.

Genel olarak bacaklarda meydana gelen damar genişlemelerine varis ismi verilir. Venöz yetmezlik olarakta isimlendirilen bu rahatsızlık, bir çeşit damar hastalığıdır.

Köpükle Tedavi

Skleroterapi ile aynı yöntemdir. Fakat bu yöntemde ilaç saf olarak kullanılmaması, hava ile karıştırıldığında elde edilen köpüğün enjekte edilmesidir.

Kliniklerimizde üst kısımda sıralanan 4 ameliyatsız yöntem kullanılmaktadır. Bu tedaviler 10-30 dakika kadar sürede uygulanabilir. Damarların yoğunluğu ve boyutuna göre bir kaç seans gerekebilir. Ameliyatsız tedavilerin kişiye kattığı avantajlar oldukça yüksektir.

Varis Tedavisi Ücretleri Ne Kadar?
En çok merak edilen konulardan biride tedavi ücretleridir. Fakat sabit bir fiyat verilmesi mümkün olmamaktadır. Hastanın muayene edilmesi varis tipi, boyutu ve yoğunluğu teşhis edilmelidir.

Varis Tedavi Merkezi
İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da hizmet vermekte olan kliniklerimizin tümünde konusunda tecrübeli ve başarılı Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarımız görev yapmakta olup, muayene ücretsizdir.

Ücretsiz Muayene İmkanı
Tedavi ücretinizi öğrenebilmek adına Türkiye’de bulunan 6 kliniğimizden size en yakın olan şubemize gelerek ücretsiz varis muayenesi olabilir, hastalığınızın türü ve tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Hekimlerimiz sizin için en uygun varis tedavisi yöntemi hakkında bilgi verecek, uygun gördüğünüz taktirde hemen tedaviniz başlayacaktır.

Sanal Muayene Yaptırabilirsiniz
İletişim sayfasında bulunan şubelerimizden size en yakın olan GSM numarasına hastalığınıza dair fotoğraflar atarakta tedavi ücretinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Источник: //www.varistedavi.gen.tr/varis

Varis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Varis

Varikoz veya varikozitif olarak da bilinen varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar.

Varis olan şişmiş damarlar genellikle ağrılıdır ve mavimsi mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle varis damarları şişmiş gibi görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir.

Durum özellikle kadınlarda çok yaygındır. 50 yaşın üzerindeki kadınların yarısında varis bulunmaktadır.

Zaman zaman baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, genellikle alt bacaklarda görülür. Varis normalde zamanla daha da kötüleşir. Hastalığı kontrol etmek ve acıyı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.

Bulimia Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı veya kronik enflamasyon yoluyla ülser veya yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir vaka varsa, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde mutlaka doktorunuzu görmelisiniz. Dünya üzerinde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan varis, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Varis Nedir?

Varis, toplardamarlarda meydana gelen genişleme sonucu oluşan koyu renkli damarlardır ve genellikle kabararak kendini belli eder. Varis damarları, damar sistemi düzgün çalışmadığında ortaya çıkarlar.

Damarlarda kanın geriye doğru akmasını engelleyen tek yönlü valfler bulunur. Bu supaplar başarısız olduğunda, kan kalpten devam etmeden damarlarda toplanmaya başlar. Damarlarda kanın toplanması nedeniyle damarlar genişler, renkleri koyulaşır ve ağrı oluşur.

Varis damarları en çok bacaklarda belirginleşir çünkü kalpten en uzaktaki yer bacaklardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır. Bacakların sürekli olarak vücuttan aşağı sarkıtılması bu kan akışını daha da güç hale sokar.

Eğer bacaklarınızda hafif ağrılar varsa günlük egzersizlerle veya bacakları havaya kaldırarak bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Varisin meydana geldiğinden emin olduktan sonra kompresyon çorapları giymek de bir çeşit tedavi olabilir.

Fakat ağrılar bu müdahalelere rağmen azalmıyor, toplardamarlar koyu mavi veya mor renk alarak, şiş bir vaziyet aldıysa doktora gitme zamanınız gelmiş demektir.

Eğer tedavi edilmezse damarlarda biriken kan pıhtısı o kadar şişer ki damarların patlaması ile sonuçlanabilir. Ayak bileklerinde meydana geldiyse ağrılı yaralara yol açabilir. Varisin içinde pıhtı patlarsa akciğerlere ulaşır ki bu çok daha ciddi bir sağlık sorununa yol açacaktır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisin meydana geldiği yere ve oluşum şekline göre birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; iç-dış varis, yüzeysel varisler, anal, boyun, özafagus, yüz ve bacak varisleri şeklinde sıralanabilir. Fakat biz temel olarak 3 ana çeşide ayırarak anlatacağız;

 • Küçük Varisler: Çapları 1-2 mm’den küçük olan ve deri üzerinde çıkıntı yapmayan türüdür.
 • Orta Varisler: 2-4 mm arasında çapa sahiptir. Yeşil renkli damarlar deride hafif şişkinlik yapmaktadır.
 • Büyük Varisler: Deride gözle görülür şekilde kabarıklık ve şiddetli ağrı yapan bu çeşidin boyutu ise 4-15 mm civarındadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler arasında; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta bölümüne, özellikle karına basınç uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üzerindeki baskıyı artıran obezite bulunmaktadır.

Bunlardan başka hareketsiz yaşam yani spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol gibi faktörler varis oluşmasına sebep olabilir. Varis oluşumunda risk faktörleri şunlardır;

 • Genetik en önemli sebeplerden biridir. Ailenizde varis sorunu olan birisi varsa bu durum sizin de başınıza gelebilecek demektir.
 • Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak da göz ardı edilmemesi gereken sebeplerdendir.
 • Fazla kilolu olmak bacaklara ve damarlara baskı uygulayacağından varise yol açabilir.
 • Hamilelik de bir diğer risk faktörüdür. Gebelik döneminde kadınların vücudundaki kan hacmi artar. Bu durum ise damarların genişlemesine yol açar. Ek olarak hamilelikteki hormon değişiminde de etken olan bir durumdur.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar menopoz dönemi ve doğum kontrol hapları gibi etkenlerin varise yol açtığını ortaya koymaktadır.
 • Toplardamar genişlemesi genellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle yaşın ilerlemiş olması da bir sebep olarak gösterilebilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin birincil belirtisi, genellikle bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ayrıca bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin etrafında şişme, renk değişikliği veya yaralar olabilir.

Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı kontrol etmek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar. Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir.

Anjiyografi sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir.

Belirtilerini maddeler halinde şu şekilde özetleyecek olursak;

 • Şişen damarlar mavi ve mor renge dönüşür.
 • Genellikle bacaklarda meydana gelir ve çok fazla ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde şiddetli ağrılara yol açar.
 • Yanma, kas krampı, şişlik ve zonklama tarzı semptomlar oluşur.
 • Çok fazla ayakta kalındığında meydana gelen ağrılar, çok fazla hareketsiz kalındığında da kendini gösterir.
 • Damarların deriye yakın olan kısımlarında renk değişikliği meydana gelmektedir.
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi olur.
 • Şişen damarlarda ve cilt üzerinde kaşınma meydana gelir.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisin oluşumunu önlemeye yardımcı yaşam tarzı değişikleri arasında uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemli yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi artırmak için egzersiz yapın.

Ayrıca, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Özellikle masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Sürekli aynı yöne doğru bacak bacak üstüne atmak ve uzun süreli uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varis oluşumunu engellemek için aşağıda saydığımız basit kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

 • Uzun süre ayakta durarak veya oturarak çalışılmamalıdır. Belirli aralıklarla kalkıp ayaklar hareket ettirilmelidir. Aynı şekilde sürekli ayakta durarak çalışan insanlar her yarım saat veya 40 dakikada bir oturarak bacaklarını dinlendirmelidir.
 • Hafif koşu, yürüyüş ve jogging gibi sporlar yapılmalıdır. Eğer bel ağrısı sorununuz varsa yüzme de varis oluşumunu engelleyen önemli aktivitelerdendir.
 • Giydiğiniz pantolonların çok dar ve kan dolaşımını kısıtlayacak kadar sıkı olmaması gerekmektedir. Bu tür kıyafetler sürekli giyilirse varise neden olabilir.
 • Otururken bacaklar üst üste atılmamalıdır.
 • Bildiğiniz gibi vücudun ağırlığı en çok bacaklara ve dizlere ağırlık yapmaktadır. Bu nedenle çok fazla kilo almamaya çalışmalı ve ideal kilo korunmalıdır.
 • Günlük yaşamda topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle de tüm gün ayakta çalışmak zorunda olan hanımefendiler stiletto tarzı topuklu ve rahatsız edici ayakkabılar tercih etmemelidir.
 • Eğer gün içerisinde hep ayakta kaldıysanız, bacaklar mutlaka yüksek bir yere uzatılmalı ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmalıdır.
 • Halk arasında genellikle kaplıcaların her derde deva olduğu düşünülür. Oysaki kaplıcalardaki sıcak sular varis oluşumunu kolaylaştırdığı gibi var olan ağrıların da artmasına sebep olur.

Varisin Tedavisi Nedir?

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı yöntemleri tercih ederler. Ameliyat gibi tedavileri denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir. Doktorunuz özel sıkıştırma etkili külotlu çorapları veya varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir şekilde baskı yapar, bu nedenle kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine göre hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Yaklaşık üç ila altı hafta arasında iyileşme süresi vardır.

Источник: //bilgihanem.com/varis-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..