Varisin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varis Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Varisin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varis, ağırlıklı olarak kadınlarda görülen, toplardamarın deri altında genişlemesi ile ortaya çıkan ve ağrı, şişlik olarak kendini gösteren bir hastalıktır. İlk evrede görsel açıdan yarattığı olumsuzluk dışında herhangi bir teh arz etmeyen varisin tedavisi eğer dikkatli bir şekilde yapılmazsa ileri safhalarda damar yırtılmasıyla karşılaşılabilir.

Kan dolaşımında bozukluk olan varis hastaları aynı zamanda diğer kardiyovasküler hastalıklarla ilgili de kontrol edilmelidir. Varis oluşumuna neden olan evreler gibi gelişimini engelleyen faktörlerin bilinmesi ile bu hastalıkla mücadele edilebiliriz.

Peki varis nedir, neden olur? Varis belirtileri nelerdir? Varis nasıl geçer, nasıl tedavi edilir? İşte varis hakkında bilmek istedikleriniz…

Varis Nedir?

Şişkin damar hastalığı olarak da bilinen varis, damarların genişleyerek açılması sonucunda yüksek miktarda kanla dolması sonucunda meydana gelir.

Varis oluşan damarlar çoğunlukla şişerek kabarır ve mavi mor arası ya da kırmızı renkte olurlar. Varis, eğer kontrol altına alınmaz ve tedavi edilmezse ağrıya neden olur.

Kadınlarda daha yaygın olarak görülen varis, yetişkin nüfusun %25’inde mevcuttur. Çoğu vakada varis alt bacak diye tabir edilen baldır bölgesinde görülür.

Damarların işlevlerini yerine düzgün yerine getirememesi varise neden olur. Damarlarda, kanın ters yönde akmasını engelleyecek tek yönlü valfler bulunur.

Bu valflerde sorun meydana geldiğinde kan, kalbe doğru yoluna devam etmek yerine damarlarda toplanmaya başlar ve damarlarda şişme meydana gelir.

Hastalığın daha çok bacak damarlarında görünmesi, bu bölgedeki damarların kalbe en uzak yerde olmalarından ve yer çekiminin kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırmasından kaynaklanır.

Varise neden olabilecek bazı sebepler,

 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Yaş (50 yaş ve üzeri),
 • Uzun süre ayakta durmak,
 • Obezite,
 • Aile geçmişinde varis hastalığı olarak sıralanabilir.

VARİSİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Varisin üç çeşidi vardır. Bunlar, kılcal damar varisleri, retiküler varisleri ve büyük toplardamar varisleri. Kılcal damar varisleri, bu damarların çatlamaları sonucu oluşur.

Gebelikte ve hormon kullanan genç kadınlarda görülen kılcal damar varisi, örümcek ağına benzeyen bir görünüme sahiptir. Retiküler varisi dediğimiz ise diz arkası ile ayak bileği çevresinde görülür.

Büyük toplardamar varisi ise, bu rahatsızlığın bütün belirtilerini gösterir ve kabarık, yeşilimsi bir görünümü vardır. Büyük toplardamardaki yetmezlik sonucu oluşur.

Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun temel yanıtı özellikle bacak bölgesindeki damarların rahatlıkla görünebilir hale gelmesidir. Ayrıca genişleyen damarlarda ağrı, şişme ve batma hissi de yaşanabilir. Bazı durumlarda şişmeye bağlı olarak damar renklerinde bozukluk meydana gelir. Çok nadir olarak belirginleşen damarlarda kanama ve yaralar oluşabilir.

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis teşhisinde genel olarak gözlem yöntemi kullanılır. Doktor tarafından ayaktayken ya da otururken belirginleşen damarların durumuna bakılır.

 • Kan akışında bir problem olup olmadığını tespit edebilmek için ultrason aracılığıyla rahatsızlık hissedilen bölge incelenir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı ultrason yönteminde kan akışı, monitör aracılığıyla gözlemlenir.
 • Varisin oluştuğu bölgeye bağlı olarak toplardamar anjiyosu yani venografi de yapılabilir. Bu test sırasında hastaya özel bir boya enjekte edilerek semptomların oluştuğu bölgenin röntgeni çekilir. Röntgende özel boyanın hareketleri takip edilerek kan akışında bir sorun olup olmadığına bakılır.
 • Ultrason ve venografi gibi yöntemler kanda pıhtı ya da başka bir engelin damarlarda şişmeye neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis tedavisinde uzmanlar yaygın olarak geleneksel yöntemleri tercih ederler. Daha yoğun müdahalelerde bulunmadan önce doktor muhtemelen yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmasını talep eder.

1. Yaşam tarzında değişiklik
Özellikle yoğun tempoda ve ayakta çalışan kişiler eğer imkan dahilindeyse yaşam tarzında değişikliğe giderek varis oluşumunu engelleyebilir ya da kötüleşmemesini sağlayabilir. 1. derece varis olarak bilinen ve varis hastalığının ilk evresi olan kılcal damar varislerinde yaşam biçimini değiştirmek olumlu katkı sağlar.

 • Uzun sürekli ayakta durmaktan kaçınmak,
 • Kilo kontrolü,
 • Kan dolaşımını düzene sokmak için egzersiz yapmak varis hastalığının oluşmasını ve daha kötüye gitmesini engeller.

Varis hastaları ayrıca dinlenirken ya da uyurken bacaklarını normal vücut pozisyonundan daha yüksekte tutarak semptomları azaltabilirler.

2. Kompres tedavisi
Varis hastalığı nasıl geçer sorusunun en yaygın bilinen yanıtlarından biri de kompres tedavisidir.

Varis hastalığında doktor tarafından varis tedavisi için üretilmiş ve halk arasında varis çorabı olarak bilinen kompres ürünlerin kullanılması önerilebilir. Bu çoraplar bacaklara ihtiyaç duyulan basıncı sağlayarak kalbe doğru gerçekleşen kan akışını hızlandırıp kolaylaştırır.

Ayrıca meydana gelen şişmeyi de dindirir. Farklı seviyelerde kompres uygulayan bu çoraplar eczanelerde ya da medikal ürünler satan dükkanlarda kolaylıkla bulunabilir.

3. Ameliyat
Eğer yaşam tarzında değişiklik ve kompres çorapları işe yaramadıysa, varisler ağrıya ya da genel vücut sağlığında başka sorunlara sebep oluyorsa cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Damar bağlama ya da dikme yöntemi anestezi gerektiren bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat sırasında cerrah hastalığın oluştuğu bölgeyi açarak hastalıklı damarları keserek vücuttan alır.

4. Diğer yöntemler
Doktorların varis ameliyatı yerine uygulamayı tercih ettiği ve hem daha kesin sonuçların alındığı hem de hastanın çok zorlanmadığı çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bunlar,

 • Hastaya özel bir sıvı ya da köpük enjekte edilerek genişleyen damarların kapatıldığı skleroterapi,
 • Hastaya kimyasal bir sıvı enjekte edilerek küçük damar yollarının bloke edildiği mikroskleroterapi,
 • Damarın tamamen kapanmasını sağlayan ve bir ışın tedavisi olan lazer ameliyatı,
 • Damarı tıkamak için ısı ve radyofrekans dalgalarının uygulandığı ablasyon tedavisi,
 • Küçük bir kameranın, açılan mikro delikten sokularak gerçekleştirilmesine dayanan endoskopik ameliyatlar şeklinde sıralanabilir.

Bir tedavi yöntemine karar vermeden önce mutlaka doktorla iletişim halinde olunmalı, prosedürle birlikte gelen riskler hakkında bilgi alınmalıdır. Hastalığın tedavisinde uygulanacak yöntem, semptomlar, varislerin büyüklüğü ve yeri gibi donelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Varis Hastalığında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Yaşam tarzı değiştirilse bile eğer cerrahi müdahale yapılmamışsa normal şartlar altında varis hastalığı zamanla daha kötü hale gelir.

Göze hoş görünmemesi haricinde varis, uzun vadeli başka medikal sorunlara sebep olmaz. Bazı vakalarda varisli damarlar, bacaklarda açık yaralara, kan pıhtılaşmasına ya da kronik iltihaba sebep olabilir.

Eğer bu belirtiler müdahale edilmez ve daha şiddetli hale gelirse damarların yırtılmasına sebep olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları Değiştirilerek Varis Önlenebilir mi?

1. Lifli gıdalar tüketmek
Lif yönünden zengin besinler tüketmek düzenli bir boşaltım sistemi için önemlidir. Kabızlık rahatsızlıkları ortadan kaldıran lifli besinler rahat dışkılamayı sağlayarak bu bölgede bulunan damarlardaki kan akışının normal düzende devam etmesini sağlar.

2. Potasyum içeren gıdalar tüketmek
Vücutta su kaybına neden olan potasyum eksikliği, kanın yoğunluğunu artırarak damar valflerinin kan akışı sırasında zorlanmasına sebep olur. Yoğurt, badem, tavuk, somon gibi potasyum yönünden zengin gıdalar tüketmek vücuttaki potasyum eksikliğini gidererek kanın normal yoğunluğuna ulaşmasını sağlar.

3. Flavonoid içeren gıdalar tüketmekBitkilerde kırmızı, turuncu sarı gibi parlak renklerin oluşmasını sağlayan flavonoidin kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Flavonoid, kan dolaşımını rahatlatarak kan damarlarındaki basıncın düşmesini sağlar. Turunçgiller, ıspanak, soğan ve sarımsak flavonoid yönünden zengin gıdalar olarak kabul edilir.

PARTNERİşte şişe kapağı açma akımına kapılan ünlüler!Verem (Tüberküloz) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Zatürre Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/varis-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221905-mykadin

Varis Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Varisin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varikoz veya varikozitif olarak da bilinen varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar.

Varis olan şişmiş damarlar genellikle ağrılıdır ve mavimsi mor veya kırmızı renge sahiptir. Genellikle varis damarları şişmiş gibi görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir.

Durum özellikle kadınlarda çok yaygındır. 50 yaşın üzerindeki kadınların yarısında varis bulunmaktadır.

Zaman zaman baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, genellikle alt bacaklarda görülür. Varis normalde zamanla daha da kötüleşir. Hastalığı kontrol etmek ve acıyı yönetmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.

Bulimia Nervoza Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı veya kronik enflamasyon yoluyla ülser veya yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir vaka varsa, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde mutlaka doktorunuzu görmelisiniz. Dünya üzerinde en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan varis, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisin meydana geldiği yere ve oluşum şekline göre birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; iç-dış varis, yüzeysel varisler, anal, boyun, özafagus, yüz ve bacak varisleri şeklinde sıralanabilir. Fakat biz temel olarak 3 ana çeşide ayırarak anlatacağız;

 • Küçük Varisler: Çapları 1-2 mm’den küçük olan ve deri üzerinde çıkıntı yapmayan türüdür.
 • Orta Varisler: 2-4 mm arasında çapa sahiptir. Yeşil renkli damarlar deride hafif şişkinlik yapmaktadır.
 • Büyük Varisler: Deride gözle görülür şekilde kabarıklık ve şiddetli ağrı yapan bu çeşidin boyutu ise 4-15 mm civarındadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler arasında; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta bölümüne, özellikle karına basınç uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üzerindeki baskıyı artıran obezite bulunmaktadır.

Bunlardan başka hareketsiz yaşam yani spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol gibi faktörler varis oluşmasına sebep olabilir. Varis oluşumunda risk faktörleri şunlardır;

 • Genetik en önemli sebeplerden biridir. Ailenizde varis sorunu olan birisi varsa bu durum sizin de başınıza gelebilecek demektir.
 • Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak da göz ardı edilmemesi gereken sebeplerdendir.
 • Fazla kilolu olmak bacaklara ve damarlara baskı uygulayacağından varise yol açabilir.
 • Hamilelik de bir diğer risk faktörüdür. Gebelik döneminde kadınların vücudundaki kan hacmi artar. Bu durum ise damarların genişlemesine yol açar. Ek olarak hamilelikteki hormon değişiminde de etken olan bir durumdur.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar menopoz dönemi ve doğum kontrol hapları gibi etkenlerin varise yol açtığını ortaya koymaktadır.
 • Toplardamar genişlemesi genellikle ileri ki yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle yaşın ilerlemiş olması da bir sebep olarak gösterilebilir.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin birincil belirtisi, genellikle bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ayrıca bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin etrafında şişme, renk değişikliği veya yaralar olabilir.

Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı kontrol etmek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar. Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir.

Anjiyografi sırasında doktorunuz bacaklarınıza özel bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın nasıl aktığını daha iyi görebilir.

Belirtilerini maddeler halinde şu şekilde özetleyecek olursak;

 • Şişen damarlar mavi ve mor renge dönüşür.
 • Genellikle bacaklarda meydana gelir ve çok fazla ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde şiddetli ağrılara yol açar.
 • Yanma, kas krampı, şişlik ve zonklama tarzı semptomlar oluşur.
 • Çok fazla ayakta kalındığında meydana gelen ağrılar, çok fazla hareketsiz kalındığında da kendini gösterir.
 • Damarların deriye yakın olan kısımlarında renk değişikliği meydana gelmektedir.
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi olur.
 • Şişen damarlarda ve cilt üzerinde kaşınma meydana gelir.

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

Varisin oluşumunu önlemeye yardımcı yaşam tarzı değişikleri arasında uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak önemli yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi artırmak için egzersiz yapın.

Ayrıca, dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Özellikle masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Sürekli aynı yöne doğru bacak bacak üstüne atmak ve uzun süreli uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varis oluşumunu engellemek için aşağıda saydığımız basit kurallara dikkat etmeniz yeterli olacaktır;

 • Uzun süre ayakta durarak veya oturarak çalışılmamalıdır. Belirli aralıklarla kalkıp ayaklar hareket ettirilmelidir. Aynı şekilde sürekli ayakta durarak çalışan insanlar her yarım saat veya 40 dakikada bir oturarak bacaklarını dinlendirmelidir.
 • Hafif koşu, yürüyüş ve jogging gibi sporlar yapılmalıdır. Eğer bel ağrısı sorununuz varsa yüzme de varis oluşumunu engelleyen önemli aktivitelerdendir.
 • Giydiğiniz pantolonların çok dar ve kan dolaşımını kısıtlayacak kadar sıkı olmaması gerekmektedir. Bu tür kıyafetler sürekli giyilirse varise neden olabilir.
 • Otururken bacaklar üst üste atılmamalıdır.
 • Bildiğiniz gibi vücudun ağırlığı en çok bacaklara ve dizlere ağırlık yapmaktadır. Bu nedenle çok fazla kilo almamaya çalışmalı ve ideal kilo korunmalıdır.
 • Günlük yaşamda topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle de tüm gün ayakta çalışmak zorunda olan hanımefendiler stiletto tarzı topuklu ve rahatsız edici ayakkabılar tercih etmemelidir.
 • Eğer gün içerisinde hep ayakta kaldıysanız, bacaklar mutlaka yüksek bir yere uzatılmalı ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmalıdır.
 • Halk arasında genellikle kaplıcaların her derde deva olduğu düşünülür. Oysaki kaplıcalardaki sıcak sular varis oluşumunu kolaylaştırdığı gibi var olan ağrıların da artmasına sebep olur.

Varisin Tedavisi Nedir?

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı yöntemleri tercih ederler. Ameliyat gibi tedavileri denemek yerine yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız önerilir. Doktorunuz özel sıkıştırma etkili külotlu çorapları veya varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.

Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir şekilde baskı yapar, bu nedenle kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine göre farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine göre hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa veya ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Yaklaşık üç ila altı hafta arasında iyileşme süresi vardır.

Источник: https://bilgihanem.com/varis-nedir/

Varis Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Varisin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varis, bacaklarda derinin altında oluşan toplardamar genişlemelerine denir. Varis hastalığı damarsal hastalıklar arasında ciddi bir konuma sahiptir. Varis bayanlarda daha çok şikâyet edilen bir durumdur.

Vücutta pompalanmakta olan kan kalp kapakçıklarına geldiği sırada kapakçıkların kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarların genişlemesine neden olur. Bu durumun sonucunda ise bacakta gözle görülen varisler oluşur.

Varis her dört kişiden birinde görülmektedir. Ülkemizde ise 20-25 milyon kişide varis hastalığı vardır. Varisler çok büyüdüğünde seyrek olarak kanayabilir. Varis kanaması olduğunda kanayan bölgeye baskı uygulamak kanı durdurur. Bu durum uzun sürebilmektedir. Daha sonra ise doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Varis Oluşumu

Damar hastalıklardan en ciddisi olan varis, tehli ve tehsiz olarak ikiye ayrılır. Varis kılcal damar ya da toplardamarla mı ilgili ona bakılır. Toplardamarda eğer bir genişleme var ise mutlaka tedavi edilmelidir bu genişlemenin sebebi kalp kapakçığı olabilir.

Kılcal damarda varis oluşumu genelde önemli bir durum değildir özellikle bayanlarda bacakta görülen varisler kozmetik açıdan rahatsız ettiği için tedavi edilebilir tedavisi şart değildir.

Kılcal damar varisinin neden olduğu bilinmemektedir, kadınlarda sık görülmesi akıllara kadınlık hormonu olan östrojen yapıyor olabilir mi? Diye bir soru getirmektedir fakat kesinleşmiş bir sonuca ulaşılamamıştır. Varis (tıptaki adı venöz) toplardamarların şişmesi ve genişlemesi sonucu oluşur.

Daha çok bacakların alt kısımlarında görünen varis. Estetik bakımdan kötü durduğu için sevilmemektedir. Varis küçük önlemlerle rahat bir yaşam sürülebilecek olup bazı durumlarda cerrahi önlem alınabilir.

Varis Sebepleri Nelerdir?

 • Egzersiz yapmamak ve hareketsiz kalmak varise neden olmaktadır
 • Varise neden olan durumlar; hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, sıcak olan yerlerde uzun süre yaşamak, aileden gelen kalıtsal durumlar, hamilelik sonucu oluşan durumlar, sigara-alkol kullanımı, sürekli ayakta kalmak veya sürekli oturmak, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve toplardamarda oluşan tıkanıklıktır.
 • Kaşıntı ve kramp varisin belirtileri arasındadır

Varis belirtileri nelerdir?

 • Ağrı
 • Kaşıntı
 • Uyuşma
 • Kramp
 • Ayaklarda yanma ve şişme
 • Ayaklarda ağır yük varmış hissi olur.
 • Varis belirtileri; bacaklarda ağrı ve sızlama, kaşıntı, kramp, yorgunluk (oturma isteği), ciltte renk değişimi, parmaklarda uyuşma, ayaklarda şişlik, bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama, damarların cilt dışına taşması ve iyileşmesi zor yaralardır.
 • Varis oluşumu belirtileri; hastalık çıktığı andan süre gelen kaşıntılar oluşur bacak bölgesinde. Bu kaşıntının nedeni kirli kanın damarda beklemesinden kaynaklanmaktadır. İlk ortaya çıkışında sızlamayla kendisini gösterirken ilerledikçe ağrıya dönüşmektedir. Yorgunluğun tetiklediği ağrılar genelde geceleri başlama sebebi de budur. Bu ağrıları hafifletmek için bacaklarınızı 25 – 30 santim yukarıya uzatmak ağrıyı hafifletecektir, ağrı başladığında yürüyüş yapmak yine azaltıcı etki göstermektedir. Varis çorabı giyilebilir. Kas spazmı sık şikâyetlerden birisidir, yine gece meydana gelmektedir. Sinirsel ve ruhsal sebepleri de kas spazmını tetikler.
 • Bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama varis belirtileri arasındadır
 • Bacaklarda ağrı ve sızlama, kaşıntı, kramp, yorgunluk (oturma isteği), ciltte renk değişimi, parmaklarda uyuşma, ayaklarda şişlik, bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama, damarların cilt dışına taşması ve iyileşmesi zor yaralar varis belirtileri arasında yer alır.
 • Varise neden olan durumlar; hareketsiz kalmak, egzersiz yapmamak, sıcak olan yerlerde uzun süre yaşamak, aileden gelen kalıtsal durumlar, hamilelik sonucu oluşan durumlar, sigara-alkol kullanımı, sürekli ayakta kalmak veya sürekli oturmak, karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar ve toplardamarda oluşan tıkanıklıklardır.
 • Varisli hastaların damarlarda mavi veya mor renk oluşur, bacaklardaki damarlar bükülmüş kablo gibi görünür ve bacaklarda yanma ve zonklama görülür.

Varis Sebepleri ve Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

 • Varisin tedavisinde ilk olarak varise neden olan faktörler bulunmalıdır. Varis için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kompresyon tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi ve iğne ile tedavidir. Ayrıca varis çorapları da çok yararlıdır.

Varis olan hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar; oturarak veya ayakta uzun süre kalınmamalıdır, güneşlenip sık sık denize girilmelidir, lifli gıdalarla beslenilmelidir, kafein mümkün olduğunca kullanılmamalıdır, toplardamarları kuvvetlendirmesi açısından E vitamini tüketilmelidir, egzersiz yapılmalıdır ve banyoda sıcak suyla yıkandıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılmalıdır.

Varis Hastalığı Tedavisi

Varis her dört kişiden birinde görülmektedir. Ülkemizde ise 20-25 milyon kişide varis hastalığı vardır. Varisler çok büyüdüğünde seyrek olarak kanayabilmektedir. Varis kanaması olduğunda kanayan bölgeye baskı uygulamak kanı durdurur. Bu durum uzun sürebilmektedir. Daha sonra ise doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Son teknolojiye göre ameliyatsız varis tedavisi önerilmektedir. Gelişen teknolojiyle çok kısa sürede hastalıktan kurtulmak mümkün ayrıca lazer yöntemi, ışın tedavisi yöntemleriyle de tedavi mümkündür.

Ameliyatsız yöntem ile yaklaşık tedavi on ya da on beş dakika sürmektedir. Ameliyatla tedavide sorunlu damarı bacak içerisinden çıkarmakta ya da kapakçık değiştirerek hastalığı tedavi edilir.

Günümüzde birçok hastane ameliyatsız tedavi yapmaktadır.

 • Varis çorabı geçici bir çözümdür ve hastalığı tamamen çözmemektedir. Sadece baskı yaptığında toplardamarları yarattığı kaşıntı ve ağrıyı azaltmaktadır. Varis tedavisinde geç kalınmamalıdır. Geç kalındığı takdirde varis ülseri yani bacak yarısı oluşabilmektedir. Varis gibi bir şikâyette hemen bir doktora başvurulmalıdır.
 • Varis çorapları çok yararlı bir yöntemdir
 • Varis Tedavisi için ilk olarak varise neden olan faktörler bulunmalıdır. Varis için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; kompresyon tedavisi, ameliyat, lazer tedavisi ve iğne ile tedavidir. Ayrıca varis çorapları da çok yararlıdır.
 • Varis hastaları güneşlenip sık sık denize girmelidir
 • Varis olan hastaların dikkat etmeleri gereken noktalar; oturarak veya ayakta uzun süre kalınmamalıdır, güneşlenip sık sık denize girilmelidir, lifli gıdalarla beslenilmelidir, kafein mümkün olduğunca kullanılmamalıdır, toplardamarları kuvvetlendirmesi açısından E vitamini tüketilmelidir, egzersiz yapılmalıdır ve banyoda sıcak suyla yıkandıktan sonra bacaklara soğuk suyla masaj yapılmalıdır.

Varis Oluşumu Ve Tedavi Yöntemleri

Varis oluşumunu sıralarsak;

 • Hamilelik
 • Şişmanlık
 • Ayakta uzun süre kalmak
 • Uzun süre oturmak
 • Sıkı kıyafet
 • Hareketsizlik
 • Sigaradır.

Variste yaş dağılımı yapmak pek doğru olmaz. Bunun için kişide varis belirtileri varsa mutlaka doktora görülmesi gerekmektedir. Varislerde akşama doğru ağrılar artar. Genellikle diz altında yakınmalar olur. Akşamları ayaklara havaya kaldırmak varis ağrısına iyi gelir. Havalar ısındıkça varis şikayetleri artar. Sıcak varise iyi gelmemektedir.

Tedavi yöntemleri:

Eğer hareketsiz bir kişi ise kendisini çok zorlamayacak şekilde spor yapmalıdır.

Eğer şişman ise uygun bir diyet ile kilo vermeli, sigara bırakılmalı çok ayakta duruluyor ise dinlenmeye vakit bulunmalıdır. Sıkı kıyafetlerden kaçınılmalı ve Vücudun nefes alınması sağlanmalıdır.

İmkân varsa yüzülmeli yoksa bacaktan aşağıya soğuk su dökülmesi faydalıdır. Her duş sonrası bacaklara soğuk su dökülebilir.

Varis ilerlediğinde tıbbi, cerrahi veya daha farklı yöntemlerle de tedavi edilmektedir. Bazı ilaçlar varis tedavisinde kullanılmaktadır.

Bitkisel yöntemler

Bazı bitkiler varise iyi gelmektedir. Bunlar:

 • Zencefil
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Biberiye
 • Sarı Kantaron
 • Çoban Püskülüdür.

Cerrahi yöntemde hasta genel anestezi altında olur. Ameliyat sonrası 1 hafta kadar elastik bir bandaj sarılı kalıyor. Daha sonra 1 ay boyunca varis çorabı kullanılıyor.

Skleroterapi tedavisi özel iğneler vasıtası ile varis içine özel sklerozan madde enjekte edilmektedir.

Varis çorabı ise en iyi bilinen tedavi yöntemlerinden biridir. Bazen rahatsızlık, sıcaklık ve baskı verse de bacaklarda ağrı, şişlik, ağırlık veya diğer semptomlar azalır. Fakat çorap herkeste iyi etki gösteremez. Bu yüzden tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenmelidir.

Varis Çorabı

Kan akışının durması, damarların tıkanması sonucu genellikle bacaklarda deri dışarısına çıkmış gibi duran genellikle mor renkli kılcal ve toplar damar hastalığı varis olarak adlandırılır.

Bazı varisler küçük olup gözle görülmezken, bazıları şiddetli ağrılarda deride yaralara sebep olur. Tıpta varisin birçok tedavi yolu vardır. Günümüzde en popüler olan yöntem varislerin çekilmesi ve lazerle tedavi yöntemidir.

Dikiş atılmasına gerek kalmadan sadece kan akışını tekrar eski normuna getirmek için bu ameliyatlar yapılır.

Kompresyon Tedavisi

Yıllardan beri tercih edilen, kişiye özel hazırlanan varis çorabı, kolaylıkla bulunabilir ve kullanılabilir.

Varis oluşma tehsi olan kişiler varisler oluşmadan kullanmaları faydalı olacaktır.

Mesela sürekli ayakta kalınması veya oturulması gereken meslek gruplarında çalışan kişiler iş ortamında bu çorapları giyip, uyumadan önce çıkartırlarsa kan dolaşımının sağlandığını göreceklerdir.

Varis çorapları kuvvetli elastik yapısıyla baldır ve uyluğu gevşek, bacak ve ayağı sıkı bir şekilde sararak yürüme esnasında kanın kalbe doğru pompalanmasını destekler. Aşağıda birikmesini ise engeller. Baldır adelelerinde kas oluşumunu arttırır.

Varis çorapları beş basınç grubu ile dört farklı uzunlukta satılmaktadır. Varis hastaları ile risk grubunda olan kişiler doktor önerisi olmadan kullanmamalıdır.

Çünkü doktor, hastanın durumuna özel basınç değerleri, boy ve ölçü içeren bir reçete hazırlar. Rastgele alınan varis çorapları faydasızdır.

Amerika'da reçetesiz alımları durdurmak amacıyla reçetesiz varis çorabı satan bayilikleri kapattırmıştır.

Varis çorapları giyilmeden önce bir kaç dakika bacakların havada bekletilmesi, ayaklarda biriken kanın geri akması sağlanmalıdır. Sabah erken vakitte giyilmesi önerilir.

Ayrıca giyerken ve çıkartılırken kırıştırılmaması çorapların ömrünü arttıracaktır. El ve ayak tırnaklarının kısa olduğu zamanlar varis çorapları giyilmesi daha uygun olur.

Benzin, yağ, krem gibi maddeler çorabın hijyeni için çoraba temas etmemelidir.

Источник: https://www.bilginoktasi.com/varis-hastaligi-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi.html

Varisin meydana gelmesinde toplardamarda ki bazı fonksiyonel işlevlerde ki bozulmalar neticesinde ya da kan akış miktarının çeşitli nedenler engellenerek daha geniş kıvrımlı bir hale dönüşmesi ile oluşur. Genellikle varisler bakılınca yüzeyden görünürken, daha içlerde de meydana gelebilmektedir.

——– Sponsorlu ——–

Son dönemlerde oldukça popüler bir rahatsızlık olan varis hakkında paylaşacağımız bilgiler ışığında geniş bilgiler edineceksiniz. Damarlarda meydana gelen genişleme ve budaklı hal varistir.

Vücudumuzda bulunan damarların bazıları varisli olabilecekken çoğunlukla varis görülen bölge bacak ile ayaklardır.

Bunun çeşitli nedeni olabilir ancak dik yürüme ve sürekli ayakta kalmanın etkisiyle vücudumuzun alt bölümünde bulunan damarların basıncı artacağından bu bölgelerde varis oluşumu yaygın olarak görülmektedir.

Varis, bazı insanlarda çeşitli rahatsızlıklara ve sancılara yol açabilmektedir. Basit bir rahatsızlık gibi görünen varisin aslında tehli riskli hastalıklara da neden olduğu bilinmektedir.

Çünkü varisli damar çeşitli dolaşım rahatsızlıklarına nazaran daha risklidir.

Varis tedavisinde hekiminizin yapacağı tedavi ile damarların kaldırılması sayesinde öz bakım gibi bazı prosedürlerle rahatlama işlemine gidilebilmektedir.

VARİS ‘in BAŞLICA BELİRTİLERİ

Genellikle varis problemini yaşayan kişilerde bir ağrı meydana gelmemektedir. Belirtmiş olduğumuz gibi varisin çeşitli belirtileri olup, varisi başlıca belirtileri:

 • Özellikle bacak ve ayaklarda koyu, mor ya da mavi renklerde gözle görülen damarlar,
 • Bacak bölgesindeki damarlar çoğunlukla, kablo şeklinde bükük ve şişmiş bir hal almaktadır.

Bazı kişilerde ise varis rahatsızlığı ağrılara neden olabilir ve bu varis ağrısının meydana gelmesi durumunda ki belirtiler aşağıda sıralanmıştır.

 • Bacak ve ayaklarda sızı, acıma hissi yada ağırlık hissine kapılma,
 • Kaslarda oluşacak ağrı, yanma ile zonklama alt bacak bölgesinde oluşacak şişkinlik,
 • Bir müddet oturur vaziyette bekledikten sonra artan ağrılar,
 • Bir damarda ya da daha fazla damar çevresinde meydana gelen kaşıntı hissi,

VARİS İÇİN DOKTORA NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

Egzersiz ve kişisel bakımlarınız esnasında bir takım problemler gerçekleşiyorsa, ayak ve bacaklarınızı yerden yükseltme sırasında sorunlar varsa ya da varisli damarlar bacak bölgenizde sıkıştırılmış çorap giyme hissi uyandırıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanız uygun olacaktır.

Peki varis sorunu neden yaşarız? Varisin başlıca nedenleri;

Zayıflamış Vanalar, damarlar ile taşınan kanın geri dönüşünü engellemek amacıyla ve yön değişliği işlemini gerçekleştiren küçük bir nevi vanalar mevcuttur. Zaman içerisinde damarlarda ki gerilmelere ve esnemeye bağlı nedenler vanaların zayıflamasına yol açar.

Cinsiyet, Erkeklerde varis görülme oranı kadınlara göre daha düşüktür. Yapılan çalışmalar ile bayanların hormon sızmaları yüzünden vanalar damarlarda bulunan duvarları kırarak varis oluşumunu meydana getirmektedir.

——– Sponsorlu ——–

Genetik, Anne ve Babada varis problemi varsa kişide görülme olasılığı meydana gelmektedir.

Yaş, Yaşlanmaya bağlı olarak mevcut damarlar çeşitli nedenlerle esneyerek özelliğini kaybedecek olup, bu nedenle varisli damarlar oluşacaktır.

Şişmanlık, Aşırı kilolu kişilerde kalbe tekrar gönderilecek kanın kolay olmadığından damarlara fazla oranda baskı uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak vanalarda artan basınç ile gevşemeler meydana geleceğinden varis sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Meşguliyet, Çeşitli nedenlere bağlı olarak uzun süreli çalışmaya bağlı olarak ayakta kalma gereken durumlarda kan akışında zorlanmalar olacağından varis görülebilir.

Gebelik, Hamilelik süresince kan oranında, büyüyüp gelişen bebeğe fayda sağlamak için artış görülmektedir. Bu durum neticesinde kan damarlarına bir takım fazladan yük sağlayacaktır. Buna bağlı olarak pelvik bölgesinde mevcut damarlar ekstra yüke maruz kalacağı için basınca dayanamayıp genişler böylelikle varis problemi ortaya çıkar.

Bunlarında dışında nadiren olsa de kap pıhtılaşması, pelvis de oluşabilecek şişmeler veya tümörün meydana gelmesi ve normal olmayan kan damarları varisin meydana gelebilmesinde görülecek diğer nedenlerdir.

VARİS TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Varis şikayetinde, tedavi amacıyla uzman hekime başvurmanız durumunda bacaklarda ki şişmeler kontrol edilerek fiziki bir muayene söz konusu olacaktır. Bu fiziki muayene esnasında doktorunuz sizden acı ve ağrıların gerçekleştiği bölgeyi göstermenizi isteyebilmektedir.

Kan damarları içerisinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz vanalar da ya da herhangi bir nedene bağlı olarak oluşabilecek kan pıhtısı gibi sorunların gözle görülemeyeceği için doktorunuz ultrason görüntüsü isteyebilir.

Üzülmeyin, varis tedavisi çoğunlukla hastanede kalmanızı gerektiren veyahut uzun süreli bir tedavi süresi anlamına gelmemektedir.

Varis oluşumunu engellemek için günlük yaşamımızda bir takım bazı yapmamız gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir;

 • Sürekli hareket halinde kalın ve günlük bol bol sağlıklı egzersizler yapınız,
 • Mevcut kilonuzu sağlıklı diyetler tercih ederek dengeleyin, Lif oranı yüksek besinler tüketmeyi tercih ediniz,
 • Günlük yaşamınızda giyeceğiniz kıyafetlerin önemi yüksek olup, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınarak daracık çoraplar giymeyiniz,
 • Sürekli ayakta kalmanızda kan akışı aşağı kolay yukarı zor olacağında mutlaka dinlenirken ayağınızın altına 2 ya da 3 yastık bırakarak uzanmanız faydanıza olacaktır. Bu işlemin nedeni ayak bölgesinden yukarı kan akışını hızlandırmak böylelikle varis oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Kendinize güven görüntüsü veren bacağınızı diğer bacağınızın üzerine atma çok sağlıklı olmayacağından bu oturma pozisyonundan uzak durun.

Источник: http://www.negundem.com/varis-olur-varisin-tedavi-yontemleri.html

Varis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Varisin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Varis, toplardamarların bazı sebeplerden dolayı genişlemeye başlamasıdır. Bacaklarda görülmektedir. Toplumda sıkça karşılaşılan toplardamar rahatsızlığıdır. Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar temizlenmesi için kirli kanı akciğerlere ve kalbe taşırlar.

Bu damarların içinde akciğerlere ve kalbe ulaşması için yukarı doğru akımı kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın akmasına ve toplanmasına engel olan kapaklar vardır. Sağlığımız için kirli kanın temizlenmesi gereklidir. Eğer kapaklara herhangi bir zarar gelir ve kan akciğer ve kalbe gitmez o bölgede birikir.

 Bu duruma toplardamar yetmezliği ya da venöz ( kapak ) yetmezliği de denilmektedir. Toplardamarlar genişler varisler oluşur. Bu durum bacaklarda kötü bir görüntüye sebep olacağı gibi farklı rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Bacakta oluşan varisler ilerledikçe sağlık açısından sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Tüm erişkin insanlarda görülebilen bir sorundur.

Varisin 3 çeşidi vardır. Bunlar varislerin görünümüne ve büyüklüğüne göre ayrılmaktadır.

1) Kılcal Varis ( Telenjaktazi ) 

Kılcal Varis

Kılcal varis (Telenjaktazi) türünde ciltte çıkıntı olmaz. Bu durum saç kılı inceliğinde olmasından dolayıdır. Mor ve kırmızı renkte olmalarından dolayı göze hoş gelmez ve çoğu insan bu durumdan rahatsız olabilir.

Bu varis sadece tek bacakta küçük bir bölgede görülebildiği gibi her iki bacakta olabilmektedir. Tedavisi diğerlerine göre daha kolaydır. Yaygın bir şekilde görülmesi halinde ağrı ya da kaşıntı yapabilmektedir.

2) Orta Boy Varis ( Retiküler Varis )

Orta Boy Varis

Kılcal variste görüldüğünden daha fazla ciltte çıkıntılar görülür. Genellikle dizin arkasında görülmesi dışında bacağın her bölgesinde de görülebilir. 2-3 mm kalınlığındadır. Koyu yeşil renktedirler. Kılcal variste olduğu gibi tedavisi daha kolaydır ve genelde fazla rahatsızlık vermez. Görünüm dışında rahatsızlık verdiği zaman tedavi tercih edilmektedir.

3) Büyük Boy Varis

Büyük Boy Varis

Ciltte çıkıntısı belirgin olan, çapları 3 mm den büyüktür. Bu tür diğerlerine göre daha önemlidir. Çünkü sebebinin kalp yetmezliği olmasıdır. İyileşmesi için kalp yetmezliğinin tedavi edilmesi gereklidir.

İlginizi çekebilir  Kolesterol Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Neden Oluşur?

Varisin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Yol açan faktörlerden bahsedeceğiz.

1) Yaş ilerledikçe toplardamar sorunları artmakla birlikte varisin oluşmasına sebebiyet vermektedir.
2) Genetik: Ailenizde varisi olan bireyler varsa sizde de görülme olasılığı vardır.

3) Gebelik: Gebelikte hormonal değişiklikler ve ana rahminin büyümesi gibi nedenler varisin oluşmasını sağlamaktadır.
4) Obezite: Aşırı kilolu olmak hareketsizliğe neden olduğu için varisin oluşumuna sebep olabilmektedir.

5) Meslek:  Aşırı oturmak ya da uzun süre ayakta kalmak mesleğinizin bir parçasıysa varise davetiye çıkarabilir.
6) Kalp ve damar hastalıkları
7) Hareketsiz yaşam tarzı

Varis Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle varisler gözle görüldüğü için fazla belirtisi yoktur. Gözle görülen şekilde damarların belirgin hale gelmesi, damarların dışa çıkıntılarının olması gibi belirtileri vardır. Aşağıdaki belirtilerin olmaması tedavi gerektirmemektedir. Ancak kişiyi rahatsız ederse tedavi edilir.

Diğer belirtiler ise;
1) Bacaklar ağrı olması,
2) Bacaklarda şişlik,
3) Varisli bölgenin kaşınması,
4) Bacakta varisli bölgede yaralar görülmesi gibi belirtileri vardır. Bunların görülmesi tedavi gerektirir.

Varis Tanısı Nasıl Konur?

Varisler gözle görüldüğü için tanısı rahatlıkla konulmaktadır. Tanı konulurken bakılan önemli nokta ana toplardamarda bir sorun olup olmadığıdır. Bunu anlamak için renkli Doppler ultrasonografisi yapılır. Bu sayede nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenir.

Varis Tedavisi

Tedavi için başvuracağınız birim Kalp-Damar hastalıklar uzmanıdır. Size tedavi yöntemlerini sayalım. Fikir sahibi olmanız açısından önemli olacaktır.

1) Lazer Tedavisi
Kılcal olan tür için kullanılmaktadır. İşlem ağrısızdır.
2) Radyo Frekans Tedavisi (RF)Lazere benzeyen bu yöntemde radyo frekans dalgaları verilir.

3) Köpük Tedavisi ( Skleroterapi )

Damar içine iğneyle ilaç verilir. Köpük şeklinde olabilmektedir. Sıvı şeklinde olanı da vardır.

4) Ameliyat

Varislerin üzerine 2-3 mm  kesikler atılır. Varisler çıkartılır. Büyük boy varislerde bu yöntem kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir  Basur (Hemoroid) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Varisten Korunma Yolları

Varisten Korunma Yolları

İşe en başta fazla kilonuz varsa ondan kurtularak başlayın. Yürüyüşler yaparak, yüzme gibi bacak kaslarını çalıştıran spor yapmanız önemlidir. Ayakkabı seçiminde dikkatli olmalısınız. Topuklu ayakkabı varisin oluşumu arttırır. Dar kıyafetlerden kaçının. Bol su tüketmeliyiz. Varisi engellemek mümkün olmadığından geciktirici önlemler alarak hafifletebilirsiniz.

Varis ve Beslenme

Varis oluşumuna neden olan faktörler arasında bulunan fazla kilolu olma durumu doğru beslenmeyi gerektirmektedir. Aşırı baharatlı, mayalı gıdalar, liften fakir besinlerden, kahve, alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durun. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Hamilelikte Varis

Anne adaylarının %15 inde görülmektedir. Bacaklar dışında dış genital bölge ve anüste oluşmaktadır. Anüste oluşanlar basur olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ikinci gebelikten sonra görülür.

Hamileyken doktorunuzun tavsiye ettiği egzersizleri yapmak, doğru ve düzenli beslenmek, uzun süre aynı şekilde oturmamak, bacakları ve genital bölgeyi sıkıca saran kıyafetlerden kaçınmak varis oluşmaması için önemlidir.

Источник: http://www.sagliksever.com/varis-nedir-belirtileri-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.