Varisin Nedenleri ve Tedavisi

Varis Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Varisin Nedenleri ve Tedavisi

Varis, ağırlıklı olarak kadınlarda görülen, toplardamarın deri altında genişlemesi ile ortaya çıkan ve ağrı, şişlik olarak kendini gösteren bir hastalıktır. İlk evrede görsel açıdan yarattığı olumsuzluk dışında herhangi bir teh arz etmeyen varisin tedavisi eğer dikkatli bir şekilde yapılmazsa ileri safhalarda damar yırtılmasıyla karşılaşılabilir.

Kan dolaşımında bozukluk olan varis hastaları aynı zamanda diğer kardiyovasküler hastalıklarla ilgili de kontrol edilmelidir. Varis oluşumuna neden olan evreler gibi gelişimini engelleyen faktörlerin bilinmesi ile bu hastalıkla mücadele edilebiliriz.

Peki varis nedir, neden olur? Varis belirtileri nelerdir? Varis nasıl geçer, nasıl tedavi edilir? İşte varis hakkında bilmek istedikleriniz…

Varis Nedir?

Şişkin damar hastalığı olarak da bilinen varis, damarların genişleyerek açılması sonucunda yüksek miktarda kanla dolması sonucunda meydana gelir.

Varis oluşan damarlar çoğunlukla şişerek kabarır ve mavi mor arası ya da kırmızı renkte olurlar. Varis, eğer kontrol altına alınmaz ve tedavi edilmezse ağrıya neden olur.

Kadınlarda daha yaygın olarak görülen varis, yetişkin nüfusun %25’inde mevcuttur. Çoğu vakada varis alt bacak diye tabir edilen baldır bölgesinde görülür.

Damarların işlevlerini yerine düzgün yerine getirememesi varise neden olur. Damarlarda, kanın ters yönde akmasını engelleyecek tek yönlü valfler bulunur.

Bu valflerde sorun meydana geldiğinde kan, kalbe doğru yoluna devam etmek yerine damarlarda toplanmaya başlar ve damarlarda şişme meydana gelir.

Hastalığın daha çok bacak damarlarında görünmesi, bu bölgedeki damarların kalbe en uzak yerde olmalarından ve yer çekiminin kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırmasından kaynaklanır.

Varise neden olabilecek bazı sebepler,

 • Hamilelik,
 • Menopoz,
 • Yaş (50 yaş ve üzeri),
 • Uzun süre ayakta durmak,
 • Obezite,
 • Aile geçmişinde varis hastalığı olarak sıralanabilir.

VARİSİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Varisin üç çeşidi vardır. Bunlar, kılcal damar varisleri, retiküler varisleri ve büyük toplardamar varisleri. Kılcal damar varisleri, bu damarların çatlamaları sonucu oluşur.

Gebelikte ve hormon kullanan genç kadınlarda görülen kılcal damar varisi, örümcek ağına benzeyen bir görünüme sahiptir. Retiküler varisi dediğimiz ise diz arkası ile ayak bileği çevresinde görülür.

Büyük toplardamar varisi ise, bu rahatsızlığın bütün belirtilerini gösterir ve kabarık, yeşilimsi bir görünümü vardır. Büyük toplardamardaki yetmezlik sonucu oluşur.

Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun temel yanıtı özellikle bacak bölgesindeki damarların rahatlıkla görünebilir hale gelmesidir. Ayrıca genişleyen damarlarda ağrı, şişme ve batma hissi de yaşanabilir. Bazı durumlarda şişmeye bağlı olarak damar renklerinde bozukluk meydana gelir. Çok nadir olarak belirginleşen damarlarda kanama ve yaralar oluşabilir.

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Varis teşhisinde genel olarak gözlem yöntemi kullanılır. Doktor tarafından ayaktayken ya da otururken belirginleşen damarların durumuna bakılır.

 • Kan akışında bir problem olup olmadığını tespit edebilmek için ultrason aracılığıyla rahatsızlık hissedilen bölge incelenir. Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı ultrason yönteminde kan akışı, monitör aracılığıyla gözlemlenir.
 • Varisin oluştuğu bölgeye bağlı olarak toplardamar anjiyosu yani venografi de yapılabilir. Bu test sırasında hastaya özel bir boya enjekte edilerek semptomların oluştuğu bölgenin röntgeni çekilir. Röntgende özel boyanın hareketleri takip edilerek kan akışında bir sorun olup olmadığına bakılır.
 • Ultrason ve venografi gibi yöntemler kanda pıhtı ya da başka bir engelin damarlarda şişmeye neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis tedavisinde uzmanlar yaygın olarak geleneksel yöntemleri tercih ederler. Daha yoğun müdahalelerde bulunmadan önce doktor muhtemelen yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılmasını talep eder.

1. Yaşam tarzında değişiklik
Özellikle yoğun tempoda ve ayakta çalışan kişiler eğer imkan dahilindeyse yaşam tarzında değişikliğe giderek varis oluşumunu engelleyebilir ya da kötüleşmemesini sağlayabilir. 1. derece varis olarak bilinen ve varis hastalığının ilk evresi olan kılcal damar varislerinde yaşam biçimini değiştirmek olumlu katkı sağlar.

 • Uzun sürekli ayakta durmaktan kaçınmak,
 • Kilo kontrolü,
 • Kan dolaşımını düzene sokmak için egzersiz yapmak varis hastalığının oluşmasını ve daha kötüye gitmesini engeller.

Varis hastaları ayrıca dinlenirken ya da uyurken bacaklarını normal vücut pozisyonundan daha yüksekte tutarak semptomları azaltabilirler.

2. Kompres tedavisi
Varis hastalığı nasıl geçer sorusunun en yaygın bilinen yanıtlarından biri de kompres tedavisidir.

Varis hastalığında doktor tarafından varis tedavisi için üretilmiş ve halk arasında varis çorabı olarak bilinen kompres ürünlerin kullanılması önerilebilir. Bu çoraplar bacaklara ihtiyaç duyulan basıncı sağlayarak kalbe doğru gerçekleşen kan akışını hızlandırıp kolaylaştırır.

Ayrıca meydana gelen şişmeyi de dindirir. Farklı seviyelerde kompres uygulayan bu çoraplar eczanelerde ya da medikal ürünler satan dükkanlarda kolaylıkla bulunabilir.

3. Ameliyat
Eğer yaşam tarzında değişiklik ve kompres çorapları işe yaramadıysa, varisler ağrıya ya da genel vücut sağlığında başka sorunlara sebep oluyorsa cerrahi müdahale söz konusu olabilir.

Damar bağlama ya da dikme yöntemi anestezi gerektiren bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat sırasında cerrah hastalığın oluştuğu bölgeyi açarak hastalıklı damarları keserek vücuttan alır.

4. Diğer yöntemler
Doktorların varis ameliyatı yerine uygulamayı tercih ettiği ve hem daha kesin sonuçların alındığı hem de hastanın çok zorlanmadığı çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bunlar,

 • Hastaya özel bir sıvı ya da köpük enjekte edilerek genişleyen damarların kapatıldığı skleroterapi,
 • Hastaya kimyasal bir sıvı enjekte edilerek küçük damar yollarının bloke edildiği mikroskleroterapi,
 • Damarın tamamen kapanmasını sağlayan ve bir ışın tedavisi olan lazer ameliyatı,
 • Damarı tıkamak için ısı ve radyofrekans dalgalarının uygulandığı ablasyon tedavisi,
 • Küçük bir kameranın, açılan mikro delikten sokularak gerçekleştirilmesine dayanan endoskopik ameliyatlar şeklinde sıralanabilir.

Bir tedavi yöntemine karar vermeden önce mutlaka doktorla iletişim halinde olunmalı, prosedürle birlikte gelen riskler hakkında bilgi alınmalıdır. Hastalığın tedavisinde uygulanacak yöntem, semptomlar, varislerin büyüklüğü ve yeri gibi donelere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Varis Hastalığında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Yaşam tarzı değiştirilse bile eğer cerrahi müdahale yapılmamışsa normal şartlar altında varis hastalığı zamanla daha kötü hale gelir.

Göze hoş görünmemesi haricinde varis, uzun vadeli başka medikal sorunlara sebep olmaz. Bazı vakalarda varisli damarlar, bacaklarda açık yaralara, kan pıhtılaşmasına ya da kronik iltihaba sebep olabilir.

Eğer bu belirtiler müdahale edilmez ve daha şiddetli hale gelirse damarların yırtılmasına sebep olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları Değiştirilerek Varis Önlenebilir mi?

1. Lifli gıdalar tüketmek
Lif yönünden zengin besinler tüketmek düzenli bir boşaltım sistemi için önemlidir. Kabızlık rahatsızlıkları ortadan kaldıran lifli besinler rahat dışkılamayı sağlayarak bu bölgede bulunan damarlardaki kan akışının normal düzende devam etmesini sağlar.

2. Potasyum içeren gıdalar tüketmek
Vücutta su kaybına neden olan potasyum eksikliği, kanın yoğunluğunu artırarak damar valflerinin kan akışı sırasında zorlanmasına sebep olur. Yoğurt, badem, tavuk, somon gibi potasyum yönünden zengin gıdalar tüketmek vücuttaki potasyum eksikliğini gidererek kanın normal yoğunluğuna ulaşmasını sağlar.

3. Flavonoid içeren gıdalar tüketmekBitkilerde kırmızı, turuncu sarı gibi parlak renklerin oluşmasını sağlayan flavonoidin kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Flavonoid, kan dolaşımını rahatlatarak kan damarlarındaki basıncın düşmesini sağlar. Turunçgiller, ıspanak, soğan ve sarımsak flavonoid yönünden zengin gıdalar olarak kabul edilir.

PARTNEROnları hiç böyle görmediniz!Verem (Tüberküloz) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Zatürre Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/varis-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221905-mykadin

VARİS NEDEN OLUR?

Varisin Nedenleri ve Tedavisi

Varis, toplardamarların fonksiyonel bozuklukları sonucunda veya kan akışının belirli bir neden ile engellemesi nedeniyle genişleyerek kıvrımlı bir hal alması sonucu oluşmaktadır. Varisler yüzeye yakın olduğu gibi, derinlerde de bulunabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere varis nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde günümüzde yaygınlaşmakta olan varis hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Varis budaklı, genişlemiş damarlardır. Herhangi bir damarınız varisli olabilir, ancak en sık etkilenen damarlar bacak ve ayaklarda olanlardır. Çünkü ayakta ve dik yürüme sizlerin alt vücut damarlarındaki basıncı artırır. Birçok kişi için, varis ve örümcek damarlarda-varis sık görülen, hafif bir varyasyon-  sadece kozmetik bir endişe vardır.

Diğer insanlar için, varisler sancılara ve rahatsızlıklara neden olabilir. Bazen varis daha ciddi sorunlara yol açabilir.  Varisli damarlar, diğer dolaşım problemlerinden daha fazla risk taşımaktadır. Bu kapsamda doktorunuzun sizlere yapacak olduğu tedaviler damarları kaldırmak gibi öz-bakım tedbirleri veya prosedürleri içerebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler genellikle herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Oluşabilecek olan varis belirtileri ise şöyledir;

 • Koyu mor veya mavi renkte olan damarlar
 • Bacaklardaki damarlar genellikle kablolar gibi bükülmüş ve şişkin görünmektedirler.

Ağrılı belirtiler ortaya çıktığında ise aşağıdaki durumlar oluşmaktadır;

 • Bir acıma veya bacaklarda oluşan ağırlık hissi
 • Yanma, kasağrısı, zonklama ve alt bacaklarınızda oluşan şişlik
 • Oturma gibi veya uzun bir süre bekletildikten sonra kötüleşen ağrılar
 • Damarların birinde veya daha fazlası etrafında oluşan kaşıntı
 • Tıbbi müdahale gerektiren damar hastalığının ciddi bir formu olan  bileğin yakınında oluşan cilt ülseri

Örümcek damarlar varis benzeri olmaktadır, ancak daha küçük olmaktadır. Örümcek damarlarderi yüzeyine yakın bulunurlar ve genellikle kırmızı ya da mavi olmaktadırlar. Bu bacaklar meydana gelir, ancak, aynı zamanda yüzünde bulunabilir. Örümcek damarların boyutları değişmektedir ve genellikle bir örümcek ağı gibi görünmektedir.

Varisli damarlar genellikle buzağı arkasına ya da bacağın iç kısmında ya ayakları üzerinde gelişir. Ancak, onlar da bazen vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Bunlar ise;

 • Boğaz çevresinde
 • Rahim (uterus)
 • Vajina
 • Pelvis
 • Rektum

Eğer damarların görünümü hakkında endişe duyuyorsanız, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyiz?

Kişisel bakımlar sırasında sorunlar yaşıyorsanız ayrıca egzersiz yaparken yine acılarınız mevcut ise, bacaklarınızı yükseltirken sorunlar yaşıyorsanız veya bacaklarınızda sıkıştırma çorap giyiyor gibi bir his var ise, doktora görünmeniz gerekmektedir. Öz bakım önlemleri daha kötüye gitmesini durumunda vakit kaybetmemeniz gerekmektedir.

Varis Neden Olur?

Varisler genellikle zayıf damar duvarları ve vanalardan kaynaklanmaktadır.

1.Zayıflamış Vanalar

Damarlar yoluyla kan akışının yönünü değiştirmek için ve geriye akışını önlemek için küçük tek yönlü vanalar vardır. Bazen damar duvarları gerilir ve esnekliğini kaybeder, vanalarda zayıflamaya neden olur.

Eğer vanalar düzgün değil ise, bu kanın geriye doğru akmasına neden olabilir. Bu durumda ise, kan, şişmiş ve genişlemiş hale gelecek olan damarlarda toplanacaktır. Bunun nedenleri ise tam olarak açıklanamamaktadır. Bazı durumlarda hiçbir belirgin ya da neden olmadan, varis oluşumu bu sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

2.Cinsiyet

Kadınların erkeklerden daha fazla varisten etkilenme olasılığı bulunmaktadır. Araştırmalar kadın hormonlarının sızıntıları kapsamında vanalar damarların duvarlarını kırma eğiliminde olmaktadır bu da varislerin oluşmasına neden olmaktadır.

Hormonlar vücut tarafından üretilen kimyasal maddelerdir ve vücutta meydana gelen değişiklikler etkilemektedir. Bunlar ise; gebelik, premenstrüel sendrom  veya menopozdur.

3.Genetik

Yakın bir aile üyesinin daha öncesinde varis sorunu oldu ise, kişinin varise yakalanma riski artar. Bu varise kısmen genler (anne ve babasından miras genetik materyalin birimleri) neden olabilmektedir.

4.Yaş

Yaş artıkça damarlar elastikiyetini kaybetmeye başlar ve içlerinde varis oluşumu meydana gelmektedir.

5.Şişmanlık

Fazla kilolu olan insanlar, kalbe geri kan göndermek için daha çok çalışmak zorunda olmaktadırlar. Ve bu surum ise damarlarınızda ilave baskı uygular. Bu vanalar üzerinde artan basınç, sızıntı için damarları daha eğilimli hale getirebilir.

Varis gelişimi üzerindeki vücut ağırlığının etkisi, kadınlarda daha belirgin olduğu görülmektedir.

6.Meşguliyet

Bazı araştırmalar uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde varis yakalanma riskinin daha fazla olduğunu keşfetmiştir.  Eğer uzun süre ayakta zaman geçiriyorsanız, kanın kolayca akmasında sorunlar olacaktır.

7.Gebelik

Gebelik sırasında, kan miktarı, gelişmekte olan bebeğe destek olmak için artar. Bu damarlar üzerine ekstra yük getirir.

Hamilelik sırasında artan hormon düzeyleri kan damarlarının kas gücünü etkilemektedir. Varis ayrıca rahim (uterus) büyüdükçe gelişebilmektedir. Rahim genişledikçe pelvik bölgede damarlar üzerinde baskı uygular bu da varislere neden olabilmektedir.

Hamile olmak varis gelişme riskini artırabilmesine rağmen, çoğu kadın bebek doğduktan sonra damarlarında belirgin bir iyileşme söz konusu olmaktadır.

8.Diğer Nedenler

Nadir durumlarda, varis diğer koşullara neden olur. Bunlar şunlardır;

 • Bir kan pıhtısı
 • Pelvisde bir şişme ya da tümör oluşumu
 • Anormal kan damarları

 Varis Komplikasyonları Nelerdir?

Eğer varisleri durdurmak için gerekli önemleri almazsanız, zaman içerisinde varislerin çeşitli komplikasyonları olacaktır. Varisin bazı olası komplikasyonları aşağıda açıklanmıştır.

Cilt yüzeyine yakın varisler bazen, kanamalara neden olabilir ya da bacakta şişliklere de neden olabilir. Ve kanamaları durdurmak çoğu zaman çok zor olmaktadır.

Eğer kan pıhtıları, sadece cilt yüzeyinde altında bulunan damarlar tromboflebit veya derin ven trombozu gibi koşullara yol açabilir.

Tromboflebit

Tromboflebit damarda kan pıhtılaşması nedeniyle bacağında damarlarının (enflamasyon) şişmesidir. Belirtileri ise şöyledir;

 • Acı
 • Kırmızı görmeye başlama
 • Sıcaklık hissi

Tromboflebit bacak yüzündeki damarların birinde meydana geldiğinde o yüzeysel tromboflebit olarak adlandırılır. Bu varis, tromboflebit kompresyon çorapları ile tedavi edilebilir.

Derin Ven trombozu

Derin ven trombozu, yüzeye yakın olan damarlarında kan pıhtısı meydana gelen insanların %20’sinde görülmektedir.

Ağrı ve bacakta şişme meydana gelecektir ve pulmoner emboli gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Damarlarında kan düzgün akmıyorsa, bu kan ile cildinizi oksijen, besin ve atık ürünleri alışverişinde sizleri olumsuz etkileyebilir. Değişim uzun bir süre boyunca kesintiye uğrarsa, kronik venöz yetmezlik olarak adlandırılmaktadır. Bunun sonuncunda ise aşağıdaki sorunlar oluşmaktadır;

Varis Egzama

Cildinizin kırmızı, pullu ve lapa lapa haline dönüşmesine neden olan bir durumdur. Ayrıca ciltte kabarcıklar ve kabuklanma oluşabilir.

Bu durum genellikle, kalıcı olmakla birlikte, herhangi bir önemli soruna yol açmamaktadır.

Lipodermatosclerosis

Lipodermatosclerosis cildinizin sertleştirilmiş ve sıkı hale gelmesine neden olur ve o bölge kırmızı veya kahverengi rengine dönüşmektedir.

Venöz Ülserler

Cilt kalınlaşması sonunda şişer ve sonunda bir ülser oluşturacak şekilde büyür. Venöz ülserler en çok ayak alanında oluşmaktadır.

Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis teşhis etmek için, doktorunuz, şişmeleri kontrol etmek için ayaktayken bacaklarınıza bakarak sizlere fiziksel bir muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca bacaklardaki ağrı ve ağrıyan yerleri tarif etmenizi isteyebilir.

Ayrıca damarlardaki vanaları veya bir kan pıhtısı ile ilgili herhangi bir durum varsa doktorunuz bunun normal işleyip işlemediğini görmek için ultrason testi yapabilir.

Neyse ki, tedavi genellikle hastanede kalmak ya da uzun, rahatsız edici bir iyileşme süreci anlamına gelmez. Daha az invazif işlemler sayesinde, varis genellikle ayaktan tedavi bazında tedavi edilebilir.

Özbakım; ağrıyı hafifletmek ve daha kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Bunun için örneğin, dar kıyafetler giymemeniz gerekmektedir. Ayrıca bacaklarınızı yukarı kaldırarak yapacak olduğunuz egzersizlerde sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak uzun süreli oturuşlardan da kaçınmanız gerekmektedir.

Bu çoraplar genellikle diğer tedavilere geçmeden önce denenmektedir. Kompresyon çorapları bütün gün giyilir. Sıkıştırma miktarı ve tipi markaya göre değişir. Çoğu eczaneler ve tıbbi malzeme mağazalarında kompresyon çoraplarının satın alabilirsiniz. Kompresyon çorapları satın alırken, düzgün oturduğundan emin olunuz.

Eğer yukarıdaki tedavi biçimleri sizlere bu konuda yardımcı olmadıysa, diğer tedavi şekilleri şöyle sıralanmaktadır;

 1. Skleroterapi
 2. Lazer ameliyatları
 3. Kateter destekli prosedürler
 4. Damar sıyırma
 5. Ayakta flebektomi
 6. Endoskopik ven cerrahisi

Gebelik sırasında gelişen varisler, genellikle doğumdan sonra üç ile 12 ay içinde tıbbi tedavi olmadan tedavi etmeye çalışılır.

Varisler konusunda sizlerin yapacak olduğu bazı yaşam değişiklikleri bulunmaktadır. Bunlar ise şunlardır;

 1. Egzersiz yapın. Hareketli kalın.
 2. Kilonuzu düzenli bir diyet ile kontrol altında tutun. Yüksek lif yemeğe özen gösterin. Az tuzlu yiyecekler tercih edin.
 3. Giydiğiniz kıyafetlere özen gösterin. Yüksek topuklu ve dar çoraplardan kaçının.
 4. Bacaklarınız için üç ya da dört yastık koyup dayayarak uzanın.
 5. Bacak bacak üzerine atarak oturmaktan kaçının.

Источник: https://evdesifa.com/varis-neden-olur/

Varis: nedenler, belirtileri ve tedavisi

Varisin Nedenleri ve Tedavisi

Varis — son derece yaygın bir patoloji damar. İstatistiklere göre, hastalık değişen derecelerde gelişme kaydediliyor, hemen hemen her dördüncü sakini gezegen. Nedenleri varis çok çeşitli olabilir, ne de tedavi yöntemleri.

Doğal olarak, birçok kişi arıyor hakkında daha fazla bilgi için bu patoloji. Nedir varisler bacaklarda? Nedenleri, tedavisi, belirtileri, gelişim evreleri — bu, önemli ve ilginç bilgiler keşfetmeye değer.

Bugün Birçok insan muzdarip bu hastalık gibi varis. Nedenleri, belirtiler, tedaviler — bu kesinlikle önemli bir soru. Ama başlangıç için dikkate değer bir genel gerçekler.

Варикозом denir patoloji, uzantısı ile birlikte venöz damarların, eğitim siteleri, bozulmuş, normal kan dolaşımı. Bu arada, kabul edilir, bu hastalıktan etkilenen sadece adil seks. Nedenleri varis kadınlarda yalan için daha fazla maruz kalma, vücudun hormonal değişikliklere. Ancak, erkeklerde hastalık da bulunur, olsa da nadiren.

Anlamak İçin bir mekanizma geliştirilmesi hastalık, dikkate değer bazı fizyolojik özellikleri. Bilindiği gibi, kan aort atılır basınç altında, sonra yayılır ve daha küçük arterler ve артериолам.

Doku kan düşük oksijen gidiyor, viyana. Bu kan damarları hareket saatlerinde çekim gücünü. Bu yüzden damar içi özel vanalar engelleyen ters akım kan.

Daha:

“Салвисар” (merhem): ilaç hakkında yorumlar

Bir Merhem «Салвисар», hakkında yorumlar, hangi sonunda verilmiştir makale, temsil ilaç yerel eylem tabanlı zehirli bir engerek. Kullanılan araç, dış, analjezik ve anti-inflamatuar etkisi, eklem hareketliliğini artırır ve kasları. Düşünün…

Eğitim idrar: işlem aşamaları, rol ve böbrek

İnsan vücudu tarafından sağlanan ortalama 2500 mililitre su. Yaklaşık 150 mililitre görünür metabolizma. Eşit dağılımı için vücutta su onu gelen ve giden sayısını eşleşmesi gerekir.Temel bir rol çıktı su oynayan böbrekler. Diürez (мочевыделение) günd…

Steroid hormonlar. Kısa bilgi

Steroid hormonlar – bu özel bir grup aktif maddeler, yöneten süreçleri, yaşam, insan ve hayvanlarda. Tüm omurgalı. Sentezi bu hormon aynı zamanda. Bu nedenle hareket sentezi, çeşitli hormonların bir anda. Steroid hormonlar önemlidir insan vücudu için…

Bazen, herhangi bir nedenden dolayı basınç kan damarları artar sonuçlanan, kendi duvarları genişler. Yavaş yavaş kan akımı bozulur, yol застойным olaylara. Kan damarları bazen oluşturmak, düğümleri, deri yoluyla çıkıntı. Çoğu zaman hastalık grev, alt ekstremite ven — önce küçük, yüzeysel ve daha sonra daha büyük ve derin.

Varis: nedenler

Belirtildiği Gibi, bu hastalık nedeniyle bozulmuş kan akım. Nedenleri varis çok farklı olabilir. Dikkate değer en yaygın risk faktörleri şunlardır:

 • Bir yere Sahip genetik yatkınlık. Bazı insanlar doğarlar, farklı patolojiler ile karakterize bağ dokusu zayıflığı. İstatistiklere göre, %70'i çocuk, anne acı varis, aynı sorun ile karşı karşıya, ve patoloji ortaya çıkabilir her yaşta.
 • Risk faktörleri içerir hormonal değişiklikler. Mesele şu ki, arka planda bu veya diğer hormonal arızaları sık gözlenen zayıflama (hatta geçici) kas dokularının genişlemesi, varis. Neden olabilir çeşitli hastalıklar endokrin bezleri.
 • Gebelik — çok yaygın nedeni varis bacaklarda kadınlarda. Mesele şu ki, bu dönemde hormonal arka plan bir kadın değişir, hacmi artar, kan basıncı yükselir kan damarları üzerinde.
 • Birçok bilim adamı denilen bu patoloji sayı için ayaklılık. Dikey vücut pozisyonu oluşturur artan basınç kan damarları, alt ekstremite. Bu risk grubuna dahil olan insanlar nedeniyle ya da diğer nedenlerle zorunda uzun bir süre için durmak.
 • Tehli bir sedanter yaşam tarzı, oturarak çalışma. Bu arada, bu en yaygın nedenleri, varis erkeklerde. Гиподинамия etkiler, kas ve kan damarları, zayıf hale getirir getirerek, damar duvarlarının daha eğilimli варикозному genişletmek.
 • Risk faktörleri içerir varlığı mekanik bir engel ihlal eden bir kan akımı (örneğin, bir görünüm trombüs veya tümör, kapanış, damar lümeni).
 • Varis Nedenleri, varis olabilir крыться duygusal durumda. Mesele şu ki, sürekli stres, sinir, yorgunluk ve aşırı etkiler düzeyde hormon zayıflamasına neden kalp ve kan damarları.
 • Patoloji bazen bir sonucudur isabet toksinlerin vücut. Bu grup faktörler arasında, alkol kullanımı, uzun süreli kullanımı, bazı ilaçların, uyuşturucu kullanımı.

Başka nedenleri de Vardır varis. Örneğin, riski, bu hastalığın artar sürekli giyen çorap ve çorap ile çok sıkı bağlantılı lastik bantlar. Sık sık bu tür sorunları muzdarip insanlar obez.

Eğer zaten biliyorsanız, hakkında, nedir varisler bacaklarda. Nedenleri patoloji farklı olabilir, ama bu belirtiler, genellikle, bakmak, daha fazla veya daha az eşit:

 • Ilk aşamalarında görünür bacaklarda ağırlık, bir güçlendirilmiş, uzun süre ayakta veya egzersiz.
 • Hastanın da şikayetçi sıcaklık hissi ve bazen yanma hissi, etkilenen vücut bölgeleri.
 • Akşam alt ekstremite genellikle önemli ölçüde arttı, ne gösterir durgun olayların damarlarında.
 • Ilerledikçe patoloji toplardamarlar genişler. Eğer ilk aşamalarında deri yoluyla просвечиваются gibihafif özetliyor damarları ve örümcek damarlar görünür, sonra yavaş yavaş onlar için yeterince büyük, kıvrımlı siteler.
 • Deri sopaları alır, daha kırmızı bir renk. Zaman zaman ortaya çıkması gözlemlemek mühürler.
 • Yatay örgü damarları kısmen kaybolur. Eğer hasta değer venöz düğümleri daha büyük, hacimli.
 • Hastalığın belirtileri içerir artmış pigmentasyon etkilenen vücut bölgeleri. Cilt burada çok ince ve kuru. Belki de ortaya çıkması, trofik ülser.

öyle görünüyor varisler bacaklarda. Nedenleri, belirtileri zaten bilinmektedir. Değer hakkında daha fazla bilgi için tedavi.

Olmasına Rağmen, nedeni varis olabilir, son derece çeşitli, klinik tablo çoğu zaman aynı görünüyor. Hastalık geliştikçe, birden fazla aşamaları, her biri eşliğinde, son derece karakteristik belirtiler.

 • Hastalığın Başlangıcı ile karakterize yağlı klinik. Hasta şikayet şişlik, ağırlık ve bacak ağrısı, ama belirlemek için hastalığın neredeyse imkansız.
 • İlk aşama eşliğinde fiziksel rahatsızlık. Bu durumda cilt altında başlar görülebilen damar ızgara.
 • Ikinci aşamada deri altındaki damarları aracılığıyla gösteriyor. Siteler, çıplak gözle veya palpe. Bu aşamada zaten mümkün olan bir kan pıhtısı oluşumu. Bu bir başlangıç bu varis.
 • üçüncü aşamada bu yukarıdaki belirtiler eklenir ve kalıcı ödem durdur, sopaları.
 • Dördüncü aşama eşliğinde trofik ihlalleri. Deri almaz yeterli miktarda oksijen ve besin. Gözlenen pigmentasyon değişiklikleri, — bazen kumaş elde kahverengi renk. Bazı bölümleri deri atrofisi. Belki de ortaya çıkması, küçük araziler iltihabı.
 • Beşinci aşamada cilt üzerinde oluşan yaralar daha duyarlı uygulanan tedavi.
 • Altıncı aşamada cilt üzerinde görünür, aktif trofik ülser, hemen hemen hiçbir tedavi edilebilir.

Olası komplikasyonlar

Hastaların Çoğu, özellikle kadınların algıladıkları bu bir hastalık gibi değil, çok hoş bir estetik kusur. Ancak, ihlali, normal kan dolaşımı tehli etkileri olabilir:

 • Varis tedavi edilmezse, bazen gelişmesine yol açar kronik venöz yetmezliği.
 • Tromboflebit bir hastalıktır eşlik iltihabı, venöz duvarları ile daha da kan pıhtısı oluşumu.
 • Arka plan Üzerinde ilerleyen varis ayak cilt üzerinde sık sık oluşan yaralar. Çünkü deri kumaş истончены, ortaya erozyon ve ülser neden olabilir en ufak bir travma. Bu yaralar uzun süre açık kalması, söz insana bir sürü rahatsızlık. Onlar zor bir zaman tedavi edilebilir.
 • Pulmoner emboli gelişen bir arka plan üzerinde ven trombozu. Eğitimli bir kan pıhtısı ile çakışıyor lümenli pulmoner arter kesintiye kan akımı kalp. Bu son derece tehli bir durum neden olabilir hemen hemen anında hastanın ölüm.

Tanı: hangi yöntemler kullanılır?

Nedenleri, varis kadınlarda ve erkeklerde farklı olabilir. Tanı sırasında önemli değil, sadece doğru bir teşhis, ama ne tanımlamak gelişmesine yol açmıştır patoloji.

Genellikle, ilk olarak, doktor tutar genel muayene, toplar öyküsü okuyor belirtileri. Sonra gerçekleştirilir dupleks çalışma sağlayan hızını belirlemek ve odak venöz kan akımı. Bilgilendirici ve radyolojik muayene damarları ile ön giriş kan kontrast madde.

Konservatif tedavi

Şema terapi ise tedavi eden doktor, ortak dikkat, mevcut semptomlar, gelişim aşaması, hastalığın varlığı, eşlik eden patolojiler.

 • Kortikosteroidler yardımcı daraltmak damarları kaldırmak için inflamatuar bir süreç ortadan kaldırmak, kaşıntı, yanma hissi, tezahürü alerjik reaksiyonlar.
 • şema tedavi, genellikle, dahil ve ilaçlar-венотоники, özellikle «Venoruton», «Detralex». Bu tür araçları kaldırmak için yardımcı şişlik ve yanma hissi ortadan kaldırmak için, gece bacak krampları, tonunu geliştirmek damar duvarlarının, normale, kan dolaşımını önlemek oluşumu ve büyüme düğüm.
 • Antiplatelet ajanlar (örneğin, «Warfarin», «Aspirin», «Trental») kullanılır varsa tromboz riski. Bu tür ilaçlar sıvılaştırılmış kan, normale yardımcı, vücut ısısı ve ağrı gidermek.
 • Crude ilaçlar önlemek için kullanılır ve kan pıhtısı veya sorun zaten mevcut kan pıhtıları. Etkili antikoagülan, «Heparin».
 • Zaman Zaman tedavi şeması tamamlayıcı non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, ağrı rahatlatmak, şişme azaltmak, sahip жаропонижающими özellikleri. Etkili olan «Diklofenak», «Кеторол».
 • Zorunlu bir yönü tedavisi, alımı, vitamin kompleksleri, veri maddeler normale metabolizma, damar duvarlarını güçlendirir, olumlu etkiler, vücut dahil olmak üzere, kalp-damarsistemi.
 • Hastalara reçete kursu tedavi edici masaj. Bu tür manipülasyon ortadan kaldırmak için yardım, tıkanıklık rahatlatmak, kas spazmı, kan dolaşımını artırmak ve trofiku deri doku.
 • Ayrıca hasta tavsiye giymek için özel basınç iç çamaşırı sağlayan bir normal kan akışını uyarır ödem gelişimi.
 • Etkili bu durumda kabul sülük tedavisi, sülük gibi insan kanı doğal maddeler, uyarı daraltır.

Cerrahi olarak çıkarılması, hastalıklı damar

Ne hasta varsa vardır varisler bacaklarda? Nedenleri, belirtileri, iltihabı, daha fazla komplikasyon gelişimi — tüm bu ortadan kaldırmak için ilaçlar ile.

Ancak, ilaç geri ödeme mümkün damarları onların doğal formu, temizlemek siteleri. Bu durumda belki de cerrahi eksizyon ve zımbalama hastalıklı damar, ama bu prosedür nadiren gibi konulardaki ağırlığı komplikasyonlar.

Bugüne kadar daha etkili olarak kabul edilir minimal invaziv bir işlemdir:

 • Lazer veya elektrokoter yardımcı olur «dağlamak» hasta bir beden. Bu yordam ile başa çıkma, küçük damar ızgaraları vardır.
 • Popüler ve etkili bugüne kadar damar sertliği olarak kabul edilir. İşlem sırasında doktor kap içine özel bir madde (склерозант) bir tutkallar, damar duvarlarını birbirine, böylece kaldırma, etkilenen damar ve genel kan nehir yatağı. Tekniği ile uygulanır tedavi için varis küçük damarları.
 • Söz konusu olmadığını, büyük damarlar, hastalar genellikle gönderir lazer koagülasyon. Etkilenen damar içine enjekte özel bir diyot, hangi sonra başlar, lazer radyasyon. Etkisi altında lazer kan hücreleri değişir, şekillendirme «tüp» bir ve kan akışını engeller. Daha sonra pıhtısı çözülmüş doğal olarak.

Halk tedavi yöntemleri

Bildiğiniz hakkında bir varis. Nedenleri ve tedavisi, belirtileri ve komplikasyonlar — bu önemli bir bilgi. Modern tıp, birçok büyük miktarda ilaç ve terapötik tedaviler, yetenekli bir sorunu ile başa çıkmak için. Ama bir şey evde yapmak için?

Tabii ki, çok sayıda öneriler, halk şifacılar:

 • Son Derece etkili bir варикозе, at kestanesi. Tentür hazırlamak sadece. 50 gr çiçeği, at kestanesi dökmek 0.5 litre alkol. Kapasite kapatın ve bırakın, iki hafta boyunca karanlık, serin bir yerde (her gün içerik bankalar sallamak gerekir). İleri sıvı edilebilir süzün. Kabul ilacı günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı. Tedavi bir hafta sonra bir mola gerekli 14 gün sonra kabul tentür devam edebilirsiniz.
 • Yararlı варикозе kabul suları, ıspanak yaprağı, havuç, pancar, kereviz sapları, maydanoz.
 • Temizlemek ve güçlendirmek damarları kullanarak limon ve sarımsak. Yemek için ilaç gerekir kıyma dört tane limon (kabuğu ile), dört baş sarımsak (önceden temizlemek için). Elde edilen karışım haline getirmek, bir kavanoza dökün ve üç litre kaynamış su (ılık, sıcak değil). İlaç настаивается üç gün sonra süzün. Almak için tavsiye edilir, 100 ml, günde üç kez, yemek sırasında. Saklamak için bir araç gerekir buzdolabında.

Profilaktik aktiviteler

Ne yazık ki, insanlar böyle bir sorun ile karşı karşıya, varis, varis bacaklarda. Nedenleri, gelişimi, hastalık biz zaten inceledik. Ama bazen çok daha kolay ortaya çıkmasını önlemek ve daha fazla ilerleme patoloji. Önleme bu durumda içerir birkaç basit kural:

 • Aktif bir yaşam tarzı, uygun fiziksel aktivite (örneğin, yüzme, bisiklete binme, yürüyüş için rahat bir ayakkabı), özellikle insanlarda, «oturma eylemi»».
 • Vazgeçmek Gerekir, bir giyim, bir çok sıkıştırır, cildin alt ekstremite, kasık ve bel.
 • Uyku Sırasında veya dinlenme ayakları altında önerilen altına küçük bir yastık.
 • Önemli doğru beslenme, vücut ağırlığını normal sınırlar içinde.
 • Olumlu bir durumda damarları etkiler douches (işlem yapılırsa düzenli olarak).
 • Takip etmek Önemlidir içme modu yiyerek en az 1,5 litre su için bir gün.
 • Vazgeçmek Gerekir, alkol ve diğer kötü alışkanlıkları.

Uyum çok basit bir öneri durdurmak yardımcı olur gelişme varis (söz konusu ise ilk aşamalarında patoloji, tabii ki).

Источник: https://tostpost.com/tr/sa-l-k/351-varis-nedenler-belirtileri-ve-tedavisi.html

Varis Neden Olur,Belirtileri ve Tedavisi

Varisin Nedenleri ve Tedavisi

varis neden olur,belirtileri ve tedavisi

Daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olan varis uzun süre ayakta kalarak ya da oturarak çalışılan meslekte çalışan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Varisin daha çok kadınlarda görülmesinin nedeni hormonların etkisi ve gebeliktir.

Özellikle hamilelik dönemlerinde meydana gelen hormonal değişimler, bebeğin karın içine baskısı ve artan sıvı miktarı toplardamarlarda basıncı yükselterek varis oluşmasına neden olur. Ayrıca kullanılan kadın doğum hapları da toplardamarlarda pıhtı oluşmasına neden olabilmektedir.

Varis bacaklarda derinin altında gözle görülebilen ya da parmakla hissedilebilen kıvrıntılı toplardamar genişlemesinin oluşmasıdır. Ülkemizde her 5 kişiden biri varis problemi yaşamaktadır.

Varisler bacaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, kaşıntı ve şişlik gibi rahatsızlıklara da yol açar ve bu rahatsızlıklar kişinin yaşama kalitesini düşürür.

Varis Neden Olur

varis neden olur

Varis; kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kanın geçişini zorlaştıracak derecede kıvrılmasıyla oluşan rahatsızlıktır.

Damarların çok fazla genişlemesi ve kıvrılması damarların düzgün çalışmamasına neden olur ve kan damarların içinde birikir. Kanın damarların içinde birikmesi sonucunda damarlar şişer ve deri üzerinde de görülür.

Varis genellikle bacak damarlarında daha sık görülür ancak vücudun diğer bölgelerinde de görülme olasılığı vardır. Varis kadınlarda ve erkeklerde görülür ama en sık kadınlarda görülür.

Varisin neden olmasına bazı risk faktörleri etkilidir. Çok fazla ayakta durmak damarların kıvrılmasına ve şişmesine neden olur. Varisin nedenlerinden birisi de genetik olmasıdır.

Toplardamarlardaki kapakçıkların genetik sebeplerden dolayı düzgün çalışmadığı zamanlarda, hamilelik, menopoz gibi dönemlerde bacak ağrılarına ve damar şişkinliklerine neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo, varisin risk faktörleri arasındadır. Ancak kilo verince varisin tamamen geçeceği garanti edilmez.

Kilo vermek varis gelişimini durdurur ancak var olan varis düzelmez. Bunun için varis tedavisi gereklidir.

Varis Belirtileri Nelerdir

Toplardamarının genişlemesi ve aşırı kıvrımlaşması sonucu oluşan varis en sık bacaklarda kendini gösterir ve çeşitli belirtileri vardır. Varis Belirtileri;

 • Kıvrılmış, mavi ve mor, şişmiş damarların gözle görülür hale gelmesi. Ancak bazı durumlarda varisler bu şekilde cilt yüzeyinde görülmeyebilir.
 • Damarlı varislerin ilk belirtisi donuk ve uzun ağrılar meydana getirmesi.
 • Varisli bölgede yanma hissi oluşabilir. Özellikle gece saatlerinde yanma hissi artarak kramplara neden olabilir.
 • Varisli bacaklarda ayak bileklerinde ve ayaklarda şişkinlikler görülebilir. Eğer varis ileri seviyede ise bacaklarda şişlik ve ödem de oluşabilir.
 • Varisler bacaklarda kaşıntıya da neden olabilir. Kaşıntıların yanında ciltte pullanma ve kuruluklar da görülebilir.

Varis Tedavisi

Ülkemizde de sık görülen bir hastalık olan varis 20 ile 70 yaş arası insanların en az % 50’sinde görülen çağımızın hastalıklarından birisidir. Halk arasında öğretmen hastalığı denilen varis, kişileri sert damarlı bacak görüntüsüyle  hem görünüş olarak olumsuz etkiler hem de vermiş olduğu ağrı ve acılarla yaşam kalitesini düşürür.

Varis şikayeti olan kişiler öncelikle vakit kaybetmeden kalp ve damar cerrahisine başvurarak varis tanısı yaptırıp tedavi sürecini başlatmalıdır. Varis tedavisinde öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta varisin derecesidir. Doktor muayenesinde varisin derecesi belirlenir ve tedavi şekli de bu yönde yapılır.

Varisin türüne göre tedavi kararı verilir.

Varisin derecesine göre varis tedavi şekli cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavi şeklinde yapılır. Varis Türleri : 

Kılcal Varis: Kılcal varisler cilt üzerinden çıkıntı yapmayan saç kılı gibi ince mor-kırmızı renkteki varislerdir. Kılcal varisler diğer büyük çağlı varisler gibi deri tabakası altında bulunmaz deri içinde bulunur. Her 10 kişiden 7’sinde görülen kılcal varisler büyük bir alanda oluşabileceği gibi daha  küçük alanlarda da oluşabilir.

kılcal varis

Orta Boy Varis: Cilt üzerinden hafif çıkıntı yapan daha koyu yeşil mor renkte çapları 2-3 mm olan daha kıvrıntılı varislerdir. Ağ şeklide ya da tek tek görünen bir yapıdadır. Orta boy varislerin yakınmaları da genellikle yanma sızlama şeklindedir. Orta boy varisler daha kısa sürede tedavi edilebilir ve tekrar etme şansı çok azdır.

orta boy varis

Büyük Boy Varis: Cilt dışında belirgin bir çıkıntı yapan çapları 3 mm’den daha büyük varislerdir. Büyük olmalarına bazı kişilerde şikayet oluşturmazken bazı kişilerde kramp, sızı, şişkinlik, sıcaklık hissi ve ağrı gibi şikayetler oluşturur.

Büyük varisler kapak yetmezliği olan damarlardan kaynaklanmaktadır. Büyük boy varislerin çağımızda tedavi edilebilir bir türdür.

Büyük boy varis türünü oluşturan toplardamar yetersizliği damarın tedavi edilmesi ile varisin tekrarlama derecesi yok denecek kadar azdır.
büyük boy varis

İlerlemiş varislerin tedavisi için yüzeysel lazer ve iğne tedavisi (skleroterapi) damar için lazer uygulaması ve son aşama varis ameliyatı yapılmaktadır. Varis Tedavisi farklı şekillerde yapılmaktadır:

Yüzeysel Lazer Tedavisi: Kılcal varislerin tedavisi için uygulanır. Cilt yüzeyinden verilen lazer ışınları kılcal damarları yakar.

İğne Tedavisi: Bacak varislerinin içine iğne ile verilen maddenin toplardamarı tıkamasıdır. Varis çapları 1-3 mm arasında olan varis tedavisinde uygulanır.

Damar İçi lazer : Lazer tedavisinde önce damarın içine iğne ile girilir, daha sonra lazer ışınları damar duvarlarına tutularak damarın içten tıkanması sağlanır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan işlem yaklaşık 1 saat sürer.

Varis Ameliyatı: Büyük boy varislerin çıkarılması için ameliyat işlemi uygulanır. Ameliyatta hem var olan varisler çıkarılır hem de toplardamara basınca yol açan kasık bölgesinde bulunan kapakçıkların neden olduğu yetersizlik giderilir. Eğer bu işlem yapılmazsa ameliyat olduktan sonra da varis tekrarlayabilir.

Varis Bitkisel Tedavi

Varis tedavisi için tıbbı tedaviler mümkünken evde dikkat edeceğimiz basit önlem ve bitkisel  tedaviler ile de varisten korunabiliriz. Varisten korunmak ve varis rahatsızlığı için dikkat etmemiz gerekenlerin başında egzersiz gelmektedir. Bacaklarda kan dolaşımının artması için kısa yürüyüşler yapılabilir.

Varisten korunmak için fazla kiloya dikkat edilmelidir. Fazla kilo bacaklara binen yükü arttırır ve varis oluşumunu tetikler kilonuza dikkat etmeli ve özellikle çok tuzlu yemeyerek ödem oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Yüksek topuklu ayakkabılar ve  dar kıyafetler  bacaklarda kan dolaşımını engeller. Ayağınızın bedeninizin rahat edebileceği giysiler tercih edebilirsiniz.

Varis Çorabı: Varis tedavisi için bir diğer yöntem ise varis çorabı giymektir. Varis çorapları bacaktaki kan dolaşımını hızlandırır. Varis çoraplarının bir diğer etkisi varisin neden olduğu ağrıyı ve sızıyı hafifletmesidir. Varis çorabı mevcut varisi geçirmez ya da yeni varis oluşumunu engellemez.

Varis için bitkisel tedaviye başlamadan önce doktorunuza başvurmalı ve varisin türünü öğrenmelisiniz. Çünkü ilerlemiş varisler ameliyat ile tedavi edilmektedir. Ancak bazı basit bitkisel kürlerle varisin neden olduğu ağrıyı ve şişliği hafifletebilirsiniz.

Varis İçin Bitkisel Kür :

1 Litre beyaz ispirto

4 adet kafurun

Hazırlanışı: ispirto ve 4 adet kafurun karıştırılır ve gece yatmadan önce varisli bölgelere sürülür ardından streç film ile sarılır. Gece bu şekilde uyunur. Ertesi sabah aynı işlem tekrarlanır.

Источник: https://www.faydaloji.com/varis-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Varis Neden Olur?

Varisin Nedenleri ve Tedavisi

Varis, el, kol, yüz, bacak veya yumurtalık gibi toplardamar ve kılcal damar bulunan her alanda meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Toplumda çoğunlukla bacaklarda görülür. Bacakta üç tip varis bulunur bunlar kılcal damar, orta ve büyük olarak isimlendirilir.

Kılcal varis her ne kadar bir yakınmaya sebebiyet vermesede özellikle kadınlar tarafından görüntü çirkinliği yarattığı yönünde şikayete neden olurlar. Asıl şikayetlere maruz bırakan orta ve büyük tiptir.

Yarattıkları yakınmalardan dolayı kişinin yaşam kalitesini düşürebilirler.

Dolaşım sisteminin bir bölümünü meydana getiren toplardamarlar bilindiği gibi kirli kanın kalbe taşınmasında rol oynarlar. Normal şartlarda yer çekimi dolayısıyla aşağıda durması gereken kanın yukarı yani kalbe doğru pompalanması için toplardamarların içinde kapakçıklar mevcuttur.

Bu kapakçıklar sibop görevi görerek kanın yukarı doğru gitmesini sağlar. Fakat bu kapakçıklar bir çok sebepten dolayı hasar görerek, kanın ponpalanamayarak damarların içerisinde birikmesine yol açar. Dolayısıyla biriken kan basınç oluşturarak damarların genişlemesine sebebiyet verir.

Genişlemeye maruz kalan damarlar şişerek, cilt yüzeyinden de bariz bir şekilde görünebilir hale gelmektedir. Varis tedavisi için cerrahi olarak ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır.

Varis Nedenleri

– Genetik Durumlar : Anne veya babasında varis rahatsızlığı olan kişiler risk altındadır. Özellikle annesinde bulunan kişilerde fazla görülür. İlla ki olacak diye bir kâide yoktur. Ailesinde hiç varis rahatsızlığı bulunan kimse olmayan bireylerde de meydana gelebilir.

– İşi gereği sürekli olarak ayakta durmak : Gün boyunca icra ettiği mesleği gereği ayakta durması gereken kişilerde diğer insanlara göre daha fazla risk altındadır. Berberlik, cerrahlık, öğretmenlik gibi meslek sahiplerinde oldukça fazla görülebilir. Bunun için belli aralıklarla tur atılmalı ve bacaklarda kan dolaşımının meydana gelmesi sağlanmalıdır.

– Sürekli oturmak : Tıpkı sürekli ayakta duran kişilerde olduğu gibi, devamlı oturarak çalışan kişilerde de görülür. Dolayısıyla belli aralıklarla kalkarak bulunduğu yerde 2-3 dakika dolaşılması fayda sağlayacaktır.

– Fazla kilolar : Aşırı kilosu olan insanların doğal olarak bacaklarına binen yükte artış göstermekte ve kapakçıklar hasar görerek, varis hastalığının ortaya çıkması söz konusu olmaktadır.

– Hamilelik : Hamilelik döneminde ani kilo artışı olduğundan ve uzun süreler hareketsiz kalınabildiğinden anne adayları varis rahatsızlığına maruz kalabilmektedir.

Evde Varis Tedavisi Olur mu?

Evde varis tedavisi yapmak mümkün değildir, fakat uygulanacak yöntemlerle varisli damarların ilerleme göstermesi ve sayısının artışı önlenebilir. Bunun için yapılması gereken şu şekildedir.

– Evde istirahat edildiği sırada, bacaklar yukarıda olacak şekilde oturabilir veya uzanabilirsiniz. Bunun için bacaklarınızın altına koyacağınız yastık veya minder bu işlem için size oldukça yardımcı olacaktır. Bacakların yukarıda tutulması kan dolaşımına yardımcı olduğundan varisleri olan kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

– Günlük olarak yürüyüş yapılması fayda sağlayacaktır. Minimum 30 dakikalık yürüyüşler yapılabilir. İlk başlarda yorgunluk hissi yaratabilecek bu faaliyet, bir süre sonra alışkanlık haline geldiğinde hiç sorunsuz devam edecektir. Bunun dışında ev ortamında yapılacak bacak hareketleri ve küçük egzersizlerlede olumlu dönüş alınır.

– Damar genişlemesi hastası olan kişilere uzmanlar varis çorabı önermektedir. Fakat bu konuda detaylı bilgi verilmediğinden hatalar çorap ile varislerinin iyileşeceğini düşünmektedir. Fakat çorapların tedaviye yönelik hiç bir katkısı yoktur.

Yalnızca kişide ki ağrı, kramp, sızlama veya benzeri yakınmaların azalmasında rol oynayabilir. Hamilelik döneminde kullanılması da avantaj sağlar. Varis çoraplarının kullanımı doktor önerisiyle olmalıdır.

Çünkü bu çoraplar varislerin boyutuna ve tipine göre değişiklik göstermektedir.

– Hamam, sauna veya benzeri sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca güneşe maruz kalmak varis hastaları için sakıncalıdır. Yüzmek oldukça olumlu yönde etkilediği gibi deniz veya havuzdan çıkıldığında güneşlenmemeli, güneşten uzak durulmalıdır.

– Soğuk su damar genişlemeleri için iyi gelir. Bunun için soğuk su ile bacaklarınıza masaj yapabilir veya içerisinde yürüyebilirsiniz. Örneğin evinizde küvet bulunuyorsa bunun yarısını soğuk su ile doldurarak içinde küçük yürüyüşler yapabilir, hareket edebilirsiniz.

– Ayrıca sürekli sabit bir şekilde ayakta ya da oturarak çalışmak zorundaysınız belli aralıklarla hareket etmeniz önerilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konuda bir çok yöntem vardır. Günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız olarak uygulanan cerrahi yöntemler bulunur. Teknoloji ile birlikte gelişme gösteren ameliyatsız yöntemler oldukça avantaj sağlar. Cilt üzerinden yapılmakta olan bu tedavilerden en yaygın kullanılan yöntemler şu şekildedir

1- Lazerle varis tedavisi
2- Radyofrekans varis tedavisi
3- Köpük yöntemiyle varis tedavisi
4- Skleroterapi varis tedavisi

Lazer ve radyofrekans yöntemlerinde ki cihazların sağlamış olduğu ısı ile sorun yaratan damarların tahrip edilmesi amaçlanmaktadır. Köpük ve skleroterapi de ise özel bir ilaç, iğne ile damara enjekte edilir ve bu sayede sorunlu damar yok olur. Yöntemlerin kullanımı varis boyutuna göre değişir ve yaygınlığına göre birden fazla seans gerektirebilmektedir.

Источник: https://www.varistedavi.gen.tr/varis-neden-olur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.