Varislerinizden Ameliyat Olmadan Kurtulabilirsiniz

Varislerinizden Ameliyat Ve İz Olmadan Kurtulabilirsiniz

Varislerinizden Ameliyat Olmadan Kurtulabilirsiniz
Girişimsel Radyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Gün içinde ayakta fazla kalanların hastalığı olarak bilinen varisler şiddetli ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerin yanında estetik görünüm açısından da sorunlara neden oluyor.

Varis tedavisinde son yıllarda ön plana çıkan damar içi lazer uygulaması sayesinde bu sorundan ağrı ve iz olmadan kurtulmak mümkün olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Mert Köroğlu, varis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kadınlar daha fazla risk altında

Kalpher atımında bir miktar kanı atardamarlar ile dokulara göndermektedir. Vücuttaki kirli kan toplardamarlar aracılığı ile kalbe taşınmaktadır.

Toplardamar duvarında oluşan yapısal bozukluklar, kirli kanın yer çekimi etkisiyle geri akmasını engelleyen kapakların hasarlanması gibi nedenlerle damarların genişleyerek büyümesi ve kıvrımlı bir şekil almasıyla varisler oluşabilmektedir.

Toplumda %15-25 oranında görülen varisler, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme oranı artan varisler, cilt yerleşimli olabildiği gibi cilt altı derin yerleşimli de oluşabilmektedir.

İşiniz ayakta durmanızı gerektiriyorsa daha dikkatli olun

Varis oluşumunda ailesel yatkınlık söz konusu olmakla birlikte öğretmenler, kuaförler, diş hekimleri, garsonlar gibi uzun süre sabit olarak ayakta durmak zorunda olan meslekleri olanlar risk grubundadır. Uzun süre ayakta kalmak gerekiyorsa arada dinlenmek, bacak kaslarını güçlendirecek egzersizler ve kilo vermek uzun vadede varis oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Varisler yaşamı tehdit edecek boyutlara gelebilir

Uzun süre ayakta kalınan günlerde özellikle gün sonunda ağrı, kaşıntı, yanma, karıncalanma, seğirme, gece krampları veödemlere neden olabilen varisler kozmetik bakımdan da hastaları rahatsız etmektedir.

Ağrılar ve kozmetik endişenin yanında özellikle geç dönem varis hastalarında renk değişikliği, geniş ancak derin olmayan yaralar oluşabilmektedir.

Ayrıca, şiş, koyu renkli ve düz olacağı yerde sıklıkla kıvrımlı, büküntülü ve anormal derecede genişlemiş varislerde iltihap ve pıhtı oluşması, akciğere pıhtı atması gibi sorunlara neden olabilmektedir. Varis kanamaları çok ender de olsa yaşamı tehdit edici boyutlara varabilmektedir.

Bu sporlardan uzak durun

Bacak kaslarını çalıştırıp damar elastikiyetini artıran egzersizler varis şikayetlerinin azalmasına neden olurken, hastalığın da ilerlemesini yavaşlatabilmektedir.

Kan dolaşımını düzenleyen, özellikle aynı ritimde devam eden yürüyüş, yüzme, koşu, dans, ip atlamak, bisiklete binmek gibi aktiviteler varis hastalarına özellikle önerilmektedir.

Ancak karın içi ve varisli bölgedeki basıncı artıran;

 • Ağırlık kaldırmak
 • Halter
 • Ikınma hareketini çok fazla tetikleyen zorlayıcı karın hareketleri
 • Karın içi basıncı çok arttıran plates egzersizleri
 • Ani deparların gerektiği voleybol, futbol, basketbol gibi sporlardan uzak durulması gerekmektedir.

İşlemden 2 saat sonra yürüyerek evinize dönebilirsiniz

Varis tedavisinde son yıllarda damar içinden uygulanan lazer uygulamaları ön plana çıkmaktadır. Doppler ile hastalıklı damarın belirlenmesini ardından ultrason eşliğinde iğne ile damarın içine girilmektedir.

Damar içinde uygun yere yerleştirilen fiber yardımıyla uygulanan lazer işlemi, kontrollü olarak damarın içten tıkanmasını sağlamaktadır.

Lokal anestezi altında 30-60 dakika süren uygulamanın ardından 1-2 saat dinlendirilen hastalar yürüyerek taburcu edilebilmektedir.

Ameliyat izi olmadan yaza girebilirsiniz

İşlemin herhangi bir kesi olmadan ince bir iğne girişiyle yapılması hastalara kozmetik yönden büyük avantaj sağlamaktadır.

Ağrısız ve issiz gerçekleştirilen damar içi lazer uygulaması, sağlam dokuların korunması bakımından da tercih edilmektedir.

İşlem sonrası herhangi bir hareket kısıtlamasına gerek olmayan damar içi lazer uygulamasında hastalığın tekrar etme ihtimali son derece düşüktür.

Varislere köpük dokunuşu

Varisleri besleyen damarlar lazer ile ortadan kaldırdıktan sonra aynı seansta kalan tüm varislerin içine de damar yoluyla girilerek köpük haline getirilen ilaçlar verilmektedir. Köpük haline getirilen ilacın damara girişi ve ilacın damarda yayılımı ultrason ile takip edilmektedir. Bu işlemle damar için lazer uygulamasının etkinliği en üst seviyeye çıkartılmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 13 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/varislerinizden-ameliyat-ve-iz-olmadan-kurtulabilirsiniz/

Ameliyatsız Varis Tedavisi Çeşitleri ve Avantajları

Varislerinizden Ameliyat Olmadan Kurtulabilirsiniz

Oldukça ağrılara neden olan; yaşam kalitesini düşüren varislerin tedavisinde ameliyat son aşama olmaktadır. Varis tedavisinde ameliyatsız müdahaleler başarılı sonuçlar vermektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

En az muayene kadar basit bir işlem olan ameliyatsız varis tedavisi; hastalar açısından oldukça fazla avantajlar getirmektedir.

 Varis oluşturan damarın kalınlığına, yoğunluğuna ve yüzeye yakınlığına bağlı olarak on dakika ile bir veya bir buçuk saat arasında değişen bir süreç içinde varislerden ameliyatsız olarak kurtulmak mümkün olabilmektedir.

 Üstelik ameliyatsız varis tedavisinde; narkoz almak, hastanede yatmak veya anestezi altında kalmak gibi bir olay da söz konusu değildir. Sadece kalın olan varislerin tedavisinde uygulanan cerrahi müdahale yanında ameliyatsız müdahalelerde kalın veya ince ayırt etmeksizin bütün varisler tedavi edilebilmektedir.

Cerrahi müdahalelerde hastada operasyon sonrasında ağrılar, hareket engelliği, şişlik, ameliyat izi, kanama gibi komplikasyonlar oluşa bilirken ameliyatsız uygulamalarda sadece birkaç hafta hafif bir morluk oluşabilmektedir.

Ameliyatsız varis tedavisi ilk olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yöntemler;

 • Damar içinde yapılan müdahaleler
 • Cilt yüzeyinde yapılan müdahaleler

Damar İçinde Yapılan Müdahaleler

Damar içine ilaç verilerek yapılan bu müdahaleler iki şekilde olmaktadır.

 • Köpüklü varis tedavisi
 • Skleroterapi

İlk olarak skleroterrapi yöntemi varis tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanırken daha sonra geliştirilerek ilacın içine dörtte bir oranında hava karıştırılıp damardan köpürtülerek verilmeye başlanmıştır.

  Varis tedavisinde oldukça başarılı olan bu yöntemler çoğu kez ilk seansta hastanın varisten kurtulmasına yardımcı olmaktadır.  Uygulama işleminden hemen sonra etkisini gösteren bu işlemin hemen arkasından hasta oldukça rahat bir şekilde günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Çok nadir durumlarda bazı hastaların işlem sonunda ağrı çekmesi söz konusu olabilmektedir.

Cilt Yüzeyinden Yapılan Müdahaleler

Cilt üzerinden yapılan uygulamalar sayesinde ameliyatsız olarak yapılan varis tedavileri genel olarak ikiye ayrılmaktadır.

 • Lazer Uygulaması ile varis tedavisi
 • Radyo Frekans yöntemi ile varis tedavisi

Genel olarak kılcal damarlardan oluşan varis tedavilerinde kullanılan bu yöntem sayesinde bir jel yardımıyla uyuşturulan cilt altında bulunan varislerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Radyo frekans yöntemindeyse iğne ucunun giremeyeceği kadar ince olan kılcal damarlar ve damar genişlemeleri tedavi edilebilmektedir.

İnce bir iğne ucu damarların bulunduğu cilt yüzeyine hafifçe dokundurulmak suretiyle tedavi edilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Avantajları

Cerrahi müdahalelere oranla ameliyatsız varis tedavisinin hastalara sağladığı birçok avantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyatsız varis tedavisinde uygulanan lazer, köpüklü varis tedavisi, skleroterapi, radyo terapisi veya radyo frenkans uygulaması sayesinde yapılan tedavilerde SSK geçerli olmaktadır. Hastalar açısından ücretsiz muayene olabilme imkanı da bulunmaktadır.
 • Bu uygulamalar oldukça kısa sürede varisli damarlardan kurtulmayı sağlamaktadır.
 • Tedavi sonrasında hastanın hastanede yatmasına gerek bulunmamaktadır.
 • Müdahale sonrasında hastanın dinlenmesine, yatmasına gerek olmaz.
 • Hastada iş gücü kaybı bulunmaz
 • Kesiksiz bir müdahale yöntemi olduğu için herhangi bir dikiş izi kalması söz konusu değildir.
 • Uygulama sırasında ya da sonrasında ağrı veya sızı olmamaktadır.
 • Ödem oluşma ihtimali yoktur.

Ameliyatsız varis tedavisi çoğu kez tek seansta tedavi edilebilmektedir. Çok nadir durumlarda hastanın tedaviyi birkaç seans daha tekrarlaması gerekebilmektedir.

Ameliyat

Genel olarak bacaklarda sık görülmekte olan varisler; toplardamarlarda meydana gelen sağlık sorunlarıyla ilgili olarak damarlarda oluşma kıvrılma ve kan birikimleri yüzünden arterlerin şişmesi sonucu oluşmaktadır.

Tedavi yapılmadığı durumlarda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu varisler ayakta duran veya ayakta çalışan insanlarda daha yoğun şekilde görülmektedir.

Farklı nedenler sonucu oluşan bu varisler in tedavisinde en son aşama ameliyatlar olmaktadır.

Varis Ameliyatları

Varis ameliyatlarında kirli kanın kalbe temizlenmek üzere iletilmesi ile görevli olan safen ismi verilen toplardamar veya diğer ismiyle venler çıkarılmaktadır. Varis ameliyatlarında hedeflenen venlerde biriken pis kanın daha da aşağı inerek yayılmasını önlemek aynı zamanda hastanın ağrılarını ve kramplarını yok etmektir.

Varis ameliyatları genel anestezi altında olabileceği gibi doktorların uygun görmesi halinde lokal veya spinal anestezi altında da yapılabilmektedir. Eğer varis şikayeti olan hastaların ayak bilekleri üzerinde küçük mavi renkte damarlar yoksa, hastanın ameliyat olmasına gerek olmayabilir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Varis ameliyatları; damarların toplandığı bölgeye göre; kasıktan, ayak bilekleri civarındaki bölgelerden nadir olarak diz kapağından minik kesikler yapılarak uygulanır.

  Sorunlu damarları özel bir şekilde bağlanarak kesilir.  Yerine özel yapay bir damar takılarak yerleştirilir.  Damarın içine bir tel sokularak yavaş bir şekilde çekilerek kıvrılan damarlar açılır.

  İşlem bittikten sonra kontrol yapılır ve kesikler dikilir.

Bazı durumlarda çok minik varis damarları da oluşabilmektedir. Bu varis damarları çok küçük kesikler açılarak kesilir. Kesikler o kadar küçüktür ki; sorunlu olan damarlar çıkarıldıktan sonra tekrar dikilmesine gerek kalmaz.

  Cerrahi müdahaleden sonra hastaların bir iki gün ağrı çekmeleri oldukça normaldir. Bu süre içinde doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlarla hasta rahatlatılır. Operasyon sonrasında hasta bir süre müdahale edilen bölgeye sıcak su değdirmez.

Güneş ışınlarından uzak durup her gün kısa yürüyüşler yapmalıdır.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

VARİSTEN KURTULMAK

Varislerinizden Ameliyat Olmadan Kurtulabilirsiniz

Prof. Dr. Özalp Karabay, “Varisten korunmanın da varis şikayetlerini azaltmanın da tek yolu bol hareket ve bol yürüyüştür. Toplardamarlarımızın kalbi baldır kaslarımızdır. 

O nedenle baldır kaslarımıza 'ikinci kalp' diyoruz. Atardamarı kalp nasıl pompalıyorsa, kirli kanı da geri döndüren baldır kaslarıdır” diyor.

Bacaklarımızda cildimizin hemen altında beliren örümcek ağına benzer görüntülerden, dışarı fırlayan boğum boğum damarlanmalara, morumsu lekelerden açık yaralara kadar çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkan varis, estetik bir sorun olmanın çok ötesinde ciddi bir sağlık sorunu; atardamarlarımızın kirli kanı geriye gönderemediğinin açık bir işareti. Özel Gazi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Özalp Karabay, varisin oluşum mekanizması hakkında bilgi verirken, ısrarla bir noktanın altını çiziyor: “Hareket edin, varisten korunun…” -Varis nedir? Nasıl oluşur? 

Ayaklarımızda yer alan toplardamarlar tarafından kalbe pompalanamayan kirli kanın toplardamarlar içerisinde birikmesi varis hastalığına yol açmaktadır.

Kan birikmesi nedeniyle toplardamarlarda yüksek tansiyon oluşmaktadır.

Bu hastalık insanda şiddetli ve ciddi ayak ağrıları, şişliklere yol açarken, bir müddet sonra da kılcal damarlardan başlayarak ciddi varislere kadar giden tablo karşımıza çıkmaktadır.

-Varis ne sıklıkta görülen bir hastalık?  Varis, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık görülen bir hastalık. Özellikle ileri yaşlarda, değişik derecelerde yüzde 70'lere varan sıklıkta görülebiliyor.

Ancak yeterince farkındalık oluşmadığı için varis semptomları olan kişilerin yüzde 90'ından fazlası hiçbir tedavi almıyor.  Varis gelişmiş ülkelerde çok yaygın. Örneğin Yeni Gine'de kadınların binde 1'inde görülürken, Amerikalı kadınlarda bu oran yüzde 70'lere çıkıyor. Gelişmişlik varisi körüklüyor maalesef.

Bunun en büyük nedeni hareketsizlik ve beslenme problemleri. Varis; kadın cinsinde yaygın, yaş arttıkça varis de artıyor. 

-Varisin tedavi edilmemesi ne gibi sakıncalar doğurabilir? 

Varis tedavi edilmediği zaman, ayakta lekelenmeler ve ciddi yaralar oluşabiliyor. Bu yaralar oluştuğu zaman da hastalar sosyal açıdan izole oluyorlar, toplumdan uzaklaşabliyorlar. 

-Risk faktörleri nelerdir? Temel risk faktörleri;  * İleri yaş * Şişmanlık * Hareketsizlik  * Geçirilmiş travmalar 

iken, en önemli etkenler; genetik yatkınlık ve çalışma koşullarıdır. Çok uzun süreler ayakta durmak veya hareketsiz kalmak varisin en önemli nedenleri. 

-Uzun süre ayakta veya hareketsiz kalmak, varisi nasıl tetikliyor?  Baldır kaslarımız, toplardamarlardaki kan dolaşımını sağlamak için pompa görevi görüyor.  Oturan veya sabit şekilde ayakta duran kişilerde bu baldır kasları çalışmadığı için kan ayaklarda gölleniyor.

Kan göllendiği zaman damarları şişiriyor. Şişirdikçe toplardamarlar içindeki kapakçıklar bozulduğu için de kan göllenerek gittikçe varis haline dönüşüyor. işin temel mekanizması bu. O nedenle ofiste çalışanlar, berberler, öğretmenler gibi uzun süre sabit şekilde ayakta kalanlarda önerilerimiz var.

  Sporu, özellikle yürüyüşü baldır kaslarının sağlıklı pompalaması için istiyoruz.

Bu baldır kasları ne kadar zayıf olursa pompalama gücü o kadar azalacağı için veya baldır kaslarınız güçlü olsa bile onu harekete geçirmiyorsanız, ofiste sabit oturuyorsanız, ya da ayakta sabit duruyorsanız basınç artacağı için varis oluşumuna zemin hazırlamış oluyorsunuz. 

-Bazı meslekleri icra edenler, varis açısından özellikle risk altında olmalı…

İşi gereği çok uzun süre oturanların, hele hele çok uzun süre ayakta duranların; berberlerin, öğretmenlerin, tezgahtarların, cerrahların bir meslek hastalığı olarak varise yakalanmama şansları yok gibi bir şey. Onun için hareket etmek, ayak kaslarının üzerine kalkmak veya koruyucu çoraplar kullanarak o bölgedeki basıncı azaltmak zorundayız. 

-Varis hangi belirtilerle ortaya çıkıyor? Varisin varlığından söz edebilmek için varisin gözle görünür olması gerekmiyor. Örneğin hiçbir muayene bulgusu olmamasına rağmen  * Bacaklarda ağırlık,  * Çok şiddetli bacak ağrısı,  * Şişkinlik,  * Gece krampları 

gibi şikayetler varis başlangıcıdır. Hastalık başlamış, ilerliyor demektir. Bu kişiler, akşama doğru ayaklarının artık ayakkabıya sığmadığını, ayaklarını uzatınca rahatladıklarını söylerler. Hasta grubunun büyük çoğunluğunu da bu kişiler oluşturur.

Bu aşamada alınacak basit önlemlerle hem hastalığın ilerlemesini önlemiş hem de daha konforlu, rahat bir hayat yaşama şansını elde etmiş oluruz.

Baldır kaslarını geliştirecek basit bir yürüyüş veya bisiklet sporu ile hastalık önlenebilir, geciktirilebilir, şikayetler asgariye indirilebilir.

 
“Bu damarlarımız altın değerinde”
Türkiye'deki kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından 1998 yılında kurulan ve şu an 650 kalp ve damar cerrahının üye olduğu Ulusal Fleboloji (Varis) Derneği Başkanı Prof. Dr.

Özalp Karabay, varisin önlenmesine yönelik tedbirlerin ve gerektiğinde tedavinin asıl amacının kişinin damarlarının sağlıklı kalmasını sağlamak olduğunun altını çiziyor. Prof. Dr.

Özalp, “Varise neden olan bu damarlar, her iki ayağımızda sağlıklı kaldıklarında bizim için altın değerinde olup koroner by-pass için ve vücudumuzdaki değişik damar ameliyatlarında gerektiğinde kullanılan en önemli damarlardır.

İyi bir muayene olmadan ve dopler yaptırmadan bu toplardamarlarımızı en küçük bir varis oldu diye cerrahi olarak tedavi ettirmemeliyiz. Ancak ilerlemiş bir varis kişide çok belirgin şikayetler oluşturuyorsa ve damar yapısı iyici bozulmuşsa bu varislerin cerrahi tedavi yapılması uygundur” diyor.

Gerektiğinde yapılmak koşuluyla, ameliyatın hem kesin çözüm hem de en iyi seçenek olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özalp Karabay, varis tedavileri hakkında da şu bilgileri veriyor: “Varis tedavisinde klasik cerrahi artık eskisi kadar sık uygulanmamaktadır.

Onun yerine lazer ve radyofrekans dediğimiz daha modern girişimler tedavide yerine almış bulunmaktadır. Lazer ve radyofrenkansta herhangi bir kesi yapılmadan bir katater yardımı ile varislerin oluştuğu damar enerji kullanılarak yok edilmektedir. Ve hasta aynı gün evine taburcu edilmekte, kısa süre içerisinde de işine dönebilmektedir. Küçük kılcal damarların tedavisinde köpük tedavisi ve dışarıdan lazer ve radyofrekans tedavisi de çok iyi sonuçlar vermekte, özellikle bayanları kozmetik açıdan memnun etmektedir.”

Varis çorapları basıncı düşürerek ayağı rahatlatıyor 
Tedavide varisin yol açtığı şikayetleri azaltmak ve ilerlemesini durdurmak için kullanılan varis çorapları hakkında da bilgi veren Prof. Dr.

Özalp Karabay, “20-25 milimetre civa basınçlı bir çorabı giydiğimiz zaman, toplardamarlarımızdaki basıncı o oranda düşürebiliyoruz. Örneğin ofiste otururken 20'lik bir varis çorabı giydiğimizi düşünelim. Otururken ayağımızdaki basınç 50 ise, 20'lik çorapla basınç 30'a düşer ve varisi önlemiş olursunuz.

Çok ayakta duran kişilerde de yine 20'lik, 30'luk bir çorapla basınç bir parça düşer ve ayak rahatlar” diyor.

Varis Nedir ?

Varis, insanlık tarihinin çok eskilerine uzanan bir sorun olarak günümüze kadar gelmiştir. Varisin tarihte ilk kez tanımlanması M.Ö.1550 yıllarına rastlayan Ebers papirüslerinde yapılmıştır.

Varislerde cerrahi tedavi eski Romalılar döneminde, skleroterapi 1860 yılında Pravaz tarafından uygulanmaya başlamıştır.

Lazerle varis tedavisi ilk kez 1980’li yıllarda başlayarak günümüze ulaşmış bir başka tedavi yöntemidir.

Kanal 35 Önce Sağlık – Varis Tedavisi Nasıl Olur ?

Источник: http://varisege.com/varisten-kurtulmak

Varis Ameliyatı

Varislerinizden Ameliyat Olmadan Kurtulabilirsiniz

Varis ameliyatı; varis probleminin hastanın yaşamını önemli derecede olumsuz etkilemesi ve yara açılması ve pıhtı oluşumu riski taşıması durumunda başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Varisin cerrahi tedavisinde; varise neden olan safen toplardamarının etkisiz hale getirilmesi amacı ile çıkarılması disiplinine dayanmaktadır.

Böylece kanın bacağın alt kısmına akması engellenmekte ve ağrı, şişlik gibi problemlerin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. 

Varis Ameliyatı Hangi Anestezi ile Yapılır?

Varis ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Halk arasında narkoz olarak tanımlanan genel anestezi uygulamasının yanı sıra spinal ya da epidural anestezi uygulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatın uygulama alanına göre damarın çevresinin uyuşturulması amacı ile lokal anestezi de gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Varis tedavisinde ameliyat seçeneğinin değerlendirilmesinde hastalar büyük oranda kararsızlık yaşamaktadır. Ancak renkli Doppler ultrason sonuçlarının değerlendirilmesi, varisin neden olduğu şikayetlerin günlük yaşam alışkanlıklarının önüne geçmesi ve safen toplardamarın yetersiz olduğu durumlrda ameliyat seçeneğine karar verilmektedir.

Bazı hastalarda varisler herhangi bir şikayet açığa çıkarmamaktadır ancak ayak bileklerinde mavi varislerin varlığı ameliyat ile tedavi yöntemini gerektirebilmektedir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı muayene süreci sonrasında ameliyat planlaması nitelikli bir şekilde yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hastanın safen toplardamarı; kasık, ayak bileği ve diz bölgelerinden küçük kesiler açılarak bulunmaktadır. Damarın uçları bağlanarak kesilmekte ve içerisine yerleştirilen somu ve tel yardımı ile damarın kıvrılarak çıkarılması sağlanmaktadır.

Damarın çıkarılması işlemi sonrasında açılan kesiler dikilmektedir. Bu ameliyat sürecinde safen toplardamarının dışında varis problemine nden olan başka damarlar da bulunuyor ise söz konusu varislerin çıkartılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde açılan kesilerin dikiş işlemi ile kapatılması yerine cerrahi bantlar ile kapatılması işlemi uygulanmaktadır.  Cerrahi bantlar ile kapatılan uygulama alanı elastik bantlar ile sarılmaktadır.

Klasik Varis Ameliyatı

Teknolojideki gelişmeler tıp alanındaki tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlamaktadır. Klasik varis ameliyatı olarak tanımlanan cerrahi işlemlde varisli damar çıkarılmaktadır.

Klasik varis ameliyatı öncesinde genel sağlık muayene ve varislerin konumunun saptanması amacı ile mutlaka renkli Doppler ultrasonografisi çekilmektedir. Her hastanın damar yapısının ve varis konumunun farklı olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle nitelikli doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. 

Öyle ki klasik varis ameliyatı sonrasında varis hastalığının tekrarının açığa çıkması başka tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine neden olmuştur. 

Varis Ameliyatındaki Yenilikler Nelerdir?

Varis ameliyatı sonrasında varis probleminin tekrar etmesi sonucunda farklı tedavi yöntemlerinin geliştirildiğinden bahsetmiştik. Bu yöntemler; lazer, radyo frekans gibi oldukça konforlu yöntemlerdir. Özellikle minimal varisleri olan hastalarda cerrahi işlem uygulanması yerine alternaif yöntemlere başvurulmaktadır. 

Varisli damarların cerrahi yöntemlerin yanı sıra farklı yöntemler ile de çıkarılabiliyor olması ve bu yöntemlerin oldukça konforlu ve güvenilir olması toplum sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. 

Teknik Yenilikler Nelerdir?

Varis probleminin kaynağı olan safen toplardamarına uygulanan cerrahi müdahalede damarın kasık ile ayak bileği arasındaki bölümünün çıkarılması gerekmektedir. Bu yöntem günümüzde oldukça kolay yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat sırasında ultrason teknolojisinin kullanılması ameliyatın sorunsuz ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayan faktörler arasındadır. 

Tanı ve tedavi sürecini aynı doktorun uygulaması gerektiği unutulmamalıdır. Böylece gereksiz müdahalelerden kaçınılmaktadır. 

Günümüzde varis ameliyatı çoğunlukla lokal anestezi altında kasık bölgesinde minimal bir kesi açılarak uygulanmaktadır. Böylece varis probleminin yıllar sonra nüks etmesinin de önüne geçilmektedir. 

Bunun yanı sıra ayak bileği yerine diz hizasında 1 cm lik bir kesiden hastalıklı damar bulunup aşağısı bağlanıp kesilmekte ve içeriye tel ilerletilerek tel ucunu kalınlatan bir aparat takılmadan damarın kasıktaki ucuna bağlanmaktadır.

İnvajinasyon” yöntemi adı verilen bu yöntemde, daha sonra tel diz hizasındaki kesiden aşağı doğru çekilirken damar kendi içine kıvrılarak çıkartılmaktadır.

Bu yöntem klasik yöntemde olduğu üzere damarı akordion gibi katlanarak çıkarmaya göre çok daha avantajlıdır.

Ameliyat sırasında açılan kesiler ameliyat sonrasında özel dikiş yöntemleri ile kapatılmaktadır. Böylece kanama riskinin önüne geçilmekte ve iyileşme süreci kısalmaktadır. Son yıllarda varis ameliyatı sonrasında hastalar aynı gün evlerine dönebilecek kadar konforlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Varis Ameliyatının Yan Etkileri Nelerdir ?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi varis ameliyatında da özellikle anestezi uygulamasına bağlı komplikasyonlar oluşabilmektedir.  Anesteziye bağlı durumlar dışında istenmeyen başka sonuçlar da açığa çıkabilmektedir. Bunlar; enfeksiyon, anormal kanama, solunum problemleri ve alerik reaksiyonlardır.

Varis ameliyatı sonrasında açığa çıkabilecek bir başka problem ise; ayak bileklerinde his kaybı, morluklar ve varis probleminin yıllar sonra tekrar etmesi problemleridir. 

Bacaktaki varisler ile yetmezlikli safen toplardamarı aynı ameliyatla çıkartılabilir mi?

Kesin ve bilimsel bir cevabı bulunmamakla birlikte varislerin safen toplardamarı ile birlikte tedavi edilmesi mümkündür. Aynı zamanda bu süreç hasta açısından da çok daha konforlu bir tedavi sağlamaktadır. Ameliyat sonrasında 6 ay içerisinde varislerin büyük bir çoğunluğu  iyileşme etkisi göstermektedir. 

Yetmezlikli safen damarının çıkartılmasının bacak dolaşımına etkisi nedir?.

Safen toplardamarının yetmezlik yaşadığı durumlar bacaklardaki dolaşım sistemini bozmaktadır.

Uygun tedavi yöntemi ile yetmezlikli damarların çıkarılması yaşanan dolaşım problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde mutlaka renkli Doppler ultrasonografisinden yararlanılmaktadır.

Öyle ki bacaktaki dolaşımı sadece safen toplardamarının sağladığ durumlarda bu damar ameliyatla çıkarılmamalıdır. 

Safen damarı çıkarılmadan yetmezlik tedavi edilebilir mi?

Safen toplardamarının çıkarılması yerine kapak yetmezliğinin tedavisi oldukça az sayıda hastada mümkün olabilmektedir. 

Varis ameliyatı sonrasında  bacak içerisinde ve uyluğun iç yüzünde açığa çıkan morluklar kısa süre içerisinde iyileşmektedir. Oluşan morluklar geçicidir. Ancak morluklar varislerden kaynaklanıyor ise skleroterapi yöntemi ile bu damarlar da tedavi edilmelidir. 

Bacakta Oluşan Uyuşukluklar

Birçok hasta ameliyat sonrasında bacaklarında uyuşukluk hissi yaşamaktadır. Yaklaşık 20 gün kadar süren bu durum genellikle ameliyat sırasında duyu sinirlerinin zarar görmesi sonucunda oluşmaktadır. Geçici bir durum olan uyuşukluk problemi bazı hastalarda ise geçmeyebilmektedir. 

Gebelikte Varis Ameliyatı Yapılabilir mi?

Gebeik sürecinde varis ve benzeri sağlık problemlerinin tedavisi özel durumlar haricinde gebelik sonrası sürece ertelenmelidir.

Lazer ya da Radyofrekans Çağında Varis Ameliyatında Halen İhtiyaç Var mıdır?

Bilindiği üzere varis probleminin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda geliştirilen güvenilir, konforlu ve etkili tedavi yöntemleri olan radyofrekans ve lazer gibi yöntemler cerrahi yönteme oranla çok daha fazla tercih edilmktedir.

Ancak bu tedavi tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı durumlarda varis ameliyatı hala uygulanmaktadır. Özellikle safen toplardamarı geniş olan hastalarda radyofrekans ve lazer yöntemleri yeterli derecede fayda sağlamamaktadır.

Aynı zamanda bu yöntemler ciltte iz bırakmaktadır. 

Varislerin geniş damarlarda oluşması durumunda ameliyat ile bu damarların çıkarılması çok daha fazla tercih edilmektedir. Varislerin kozmetik açıdan da probleme yol açtığı durumlarda cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulması önerilmektedir.

Источник: https://www.cuneytkoksoy.com/varis-ameliyati

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.