Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri

Vejetaryen Beslenme ve Vejetaryenlere Öneriler

Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri
15/11/2017by Dyt. Ahmet Sulukaya SAĞLIK, TEZGAH Görüntüleme – 137

Her geçen gün daha fazla insan gerek ideolojik gerek sağlık odaklı sebeplerle vegan veya vejetaryen beslenme düzenine geçiş yapmakta.

Et ve süt ürünlerine üretilen alternatiflerin ve besin takviyelerine ulaşımın kolaylaşmasıyla geleneksel beslenme düzeninden uzaklaşıp, hayvansal gıdaları hayattan çıkartmak artık eskisi kadar zor da değil.

Beslenme düzeninde böyle bir değişikliğe gitmeyi düşünenlerin  omnivor (hepçil) beslenenlerden daha fazla dikkat etmeleri özellikle çinko, kalsiyum, B12 vitamini gibi mikro besinlerin eksikliğini çekmemek açısından önemli.

Vejetaryen ve Vegan Beslenme 

Vejetaryenlik, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketildiği, düşük yağlı ve yüksek posalı bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen beslenme tarzı sağlıklı beslenme önerilerileriyle uygulandığında sağlık için yararlıdır ve uygulanması kolaydır.

Vegan Diyet

Vegan diyetini uygulayan bireyler hiçbir hayvansal kaynaklı besinleri tüketmez sadece bitkisel kaynaklı besinler ile beslenirler. Süt içerdiği için çikolatayı, arıdan sağlandığı için balı bile tüketmezler.

Hayvansal besinleri tüketmedikleri gibi hayvanlardan elde edilen yün, ipek, deri gibi elbiseleri giymez, hayvansal yağ içeren ürünleri kullanmazlar. Günümüzde vegan diyetini uygulayanların sayısı oldukça azdır.

Lakto Vejetaryen Diyet

Lakto vejetaryen diyetini uygulayan bireyler bitkisel kaynaklı besinlerle birlikte  süt ve süt ürünlerini de tüketirler.

Ovo Vejetaryen Diyet

Ovo vejetaryen diyetini uygulayan bireyler bitkisel kaynaklı besinlerle birlikte yumurta da tüketirler.

Lakto-ovo Vejetaryen Diyet

Lakto-ovo vejetaryen diyeti uygulayan ve Budizm-Jainizm inançlarında yaşamın kutsal olduğu ve hayvan öldürmenin ahlaki değerler dışında olduğu düşünen bireyler öldürülmüş hayvan ürünü yemeyip, hayvanların hayatta iken ürettiği süt ve yumurtayı tüketirler. Günümüzde sıklıkla uygulanan vejetaryen beslenme tipidir.

Semi Vejetaryen Diyeti :

Semi vejetaryen diyeti uygulayan bireyler kırmızı eti tüketmeyip , sınırlı miktarlarda tavuk ve balık tüketirler. Yumurta ve süt ürünlerini serbestçe tüketirler.

Polo Vejetaryen Diyet

Polo vejetaryen diyeti uygulayan bireyler bitkisel besinlerin yanında hayvansal olarak yalnızca kümes hayvanlarını tüketirler.

Pesko Vejetayen Diyet

Pesko vejetaryen diyeti uygulayan bireyler bitkisel besinlerin yanında hayvansal olarak yalnızca süt ürünlerini tüketirler.

Vejetaryen diyeti uygulayan bireylerin karışık beslenen özellikle et ve türevlerini tüketen bireylere göre kan basınçları ve hipertansiyon riskleri daha düşüktür. Vejetaryen diyetleri  kalp-damar hastalıkları ve kansere yakalanma risklerini de azaltmaktadır. Bunların yanı sıra vejetaryen olmak her zaman sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüldüğü anlamına gelmez.

Vejetaryen bireyler besin çeşitliliğini iyi ayarlayamazlarsa demir minerali  eksikliği görülebilir. Bunun sonucunda kansızlık görülmesi kaçınılmazdır. Kalsiyum noktasında önemli bir etkiye sahip olan süt ve süt ürünlerinin yetersizliği kemik sağlığı ile ilgili problemler ortaya çıkartabilmektedir.

Vejetaryen diyetlerde özellikle veganlarda B12 vitamini de yetersizliği görülür. B12 vitamini yetersizliği anemiye neden olur ve sinir siteminde geri dönüşü olmayan zararlar verir.

Kalp-damar hastalıkları için bir risk faktörü olan homosistein seviyesinin yükselmesi besin çeşitliliğinin sağlanamadığı ve B12 gereksiniminin karşılanamadığı durumlarda gözlenir.

Yeterli ve Dengeli Bir Vejetaryen Beslenmesi için Genel Öneriler:

 1. Tüm besin öğelerinden faydalanabilmeniz için besin çeşitliliği sağlayınız.
 2. Hayvansal besinleri tüketmiyorsanız süt yerine soya sütü, peynir ve yumurta yerine soydan yapılmış ‘’ soya eti ve soya kuşbaşısı ’’ gibi yiyecekleri tüketiniz. B12 vitamini ve kalsiyum düzeylerinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Ispanak, brokoli, roka, asma yaprağı, toz acı biber, badem kalsiyumdan zengin besinlerden bazılarıdr.
 3. Hiç hayvansal besin tüketmiyorsanız B12 vitamini, kalsiyum ve demir alımını sağlamak için hekiminiz görüşleri doğrultusunda takviye alınız.
 4. Balık tüketmeyen bir vejetaryenseniz diyetinize günde 2 porsiyon omega 3 içeren besinleri ekleyiniz. Bunların 1 porsiyon değerleri : Bir yemek kaşığı keten tohumu veya soya yağı; 1 yemek kaşığı ezilmiş keten tohumu ; 2 adet cevizdir.
 5. Kabuklu sert meyveler ve yağlı tohumlar fazla miktarlarda yağ içerdiğinden kaçınınız.
 6. İdeal vücut ağırlığınızdan fazlaysanız, beslenmenizde besleyici değeri düşük şekerli yiyecek ve içecekler ile yağ oranı yüksek mayonez, cips gibi yiyeceklerden uzak durunuz.
 7. Kalsiyum yararlanımını arttıran D vitaminizi karşılamak için güneşten faydalanabilirsiniz.
 8. Günlük ihtiyacınızı karşılamak için 2-2.5 lt sıvı aldığınızdan emin olun.
 9. Kafein bağırsaklardan demir mineralinin emilimini %24-73 oranında azalttığı için çay ve kahveyi yemekten 1 saat önce veya sonra tüketilmelisiniz.
 10. Çinko büyüme, gelişme için önemli bir mineraldir. Özellikle enzim aktiviteleri için çinko alımı yeterli olmalıdır. Vejetaryenlerin tükettikleri besinlerde yeterli çinko içeriği bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu ise posa içeriği yüksek vegan diyetin vücuttan mineral atımını arttırıyor olmasıdır.

Источник: https://seyyar.co/vejetaryen-beslenme-ve-vejetaryenlere-oneriler/

Vejetaryen ve Vegan Beslenmesi | Diyetisyen Dilara Koçak | İyi Yaşam |

Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri

Vejetaryen beslenmede diyetin temelinde kırmızı et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvan etleri yerine tahıllar, kuru baklagiller, soya, sebzeler, meyveler ve yağlı tohumlar gibi bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Önce vejetaryen sınıflandırmalarını inceleyelim.

Lakto-ovo-vejetaryen: Lakto sütü, ovo ise yumurtayı anlatır ve bu kişiler bitkisel kaynaklı beslenmelerine yumurta ve süt ürünlerini ekleyerek beslenirler ama diyetlerinde et, balık ve kümes hayvanları yoktur. Genel olarak vejetaryenlerin çoğunluğu bu grupta yer almaktadır.

Lakto vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketmezler, diyetlerinde sadece hayvansal kaynak olarak süt vardır.

Vegan veya katı vejetaryen: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt, yoğurt, peynir hiçbir hayvansal ürünü yemezler. Veganlar bal dahi yemezler.

Semi vejetaryenlik: Genel bir vejetaryen yeme modelidir. Sadece et, balık ve kümes hayvanlarını bazen tüketirler.

Birçok insan artık daha sağlıklı yaşamak için vejetaryen beslenme tarzında beslenmekte.  Bazı bireyler ise dinsel ve manevi değerlerden dolayı vejetaryen beslenme tarzını seçerler.

Sağlık üzerine olan etkileriVejetaryen beslenmenin sağlığa olan etkisi dikkatli ve disiplinli  programlanmasına bağlıdır. Dikkatli planlanarak uygulanmazsa sağlığa zararlı olabilir. Temelde  vejetaryen bir diyet sağlıklı beslenme önerilerini takip ettiği sürece sağlıklıdır.

Çünkü sebze, meyveler, kuru baklagiller ve tahıl ürünlerini içerdikleri için yağ oranları düşükken posa miktarı yüksektir.

Ancak protein açısından dikkatli, olunmalı ve bitkisel protein kaynakları iyi kullanılmalıdır

Genellikle kalp damar, yüksek kan basıncı, yetişkinlik diyabeti (tip II diyabet), kanser ve şişmanlık vejetaryen olmayan bireylerde daha sık karşılaşılan sağlık problemleridir.

Vejetaryen beslenme tarzına sahip olmak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüldüğü anlamına gelmez. Eğer vejetaryen beslenme kötü planlanırsa bazı beslenme yetersizlikleri artar. Vejetaryen diyetin besin değeri bakımından zengin olabilmesi seçilen besinlerle ilişkilidir.

Süt ürünleri ve biraz da yumurta tüketen bir vejetaryen iseniz beslenmenizi planlarken yapmanız gereken şeyler vejetaryen olmayan bireylerinkinden çok farklı değildir. Kolesterolü ve diyetinizle aldığınız doymuş yağı değerlendirme altında tutmanız gerekir.

Veganların beslenme programlarını ise farklı şekilde planlamak gerekmektedir. Vegan olan kişilerin B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko gibi besin öğelerinin alımında dikkatli davranmalıdır.

PROTEİNİN GETİRDİKLERİ
Genelde vejetaryen olan bireyler için gerekli proteini karşılamakta sorunlar yaşanmaktadır.

Meyveler dışındaki diğer bitkisel kaynaklı besinler çok az miktarda olsa da protein içeriğine sahiptirler.

Hayvansal kaynaklı besinler proteinin iyi kaynaklarıdır ve bu kaynaklar kullanılmadığı için diyette kuru baklagillere, yağlı tohumlara, tahıllara ve sebzelere yer vermek önemlidir.

VEGANLAR İÇİN SORU İŞARETİ?
B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında, amino asitlerin ve yağların kullanımında ve vücut hücrelerinin bir kısım fonksiyonlarını gerçekleştirmesi için önemlidir.

B12 vitamini eksikliğinde karşılaşılan en büyük problem anemidir. Bu da zamanla sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle veganların diyetlerine B12 vitamini eklenmelidir.

D vitamini de yine eksikliği gözlenen başka bir vitamindir. D vitamini kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek kullanılmasın sağlamaya yardımcıdır. Bazı süt ürünleri D vitamini ile zenginleştirilmiştir. Bu ürünlerden satın almak ve mümkün olduğunca güneş ışığından yararlanmak iyi olacaktır.

En iyi kemik onarıcısı olarak bilinen kalsiyum alımı önemidir. Kalsiyum kasların kasılmasında, kalp atımında, kemik ve diş sağlığını korunmasında ve sinirlerin uyarılmasında önemli bir yere sahiptir.

Demir enerji metabolizmasının çalışması için gereklidir. Eğer yeterli demir almıyorsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. İleri dönemde ise demir eksikliği anemisi gelişebilir. Bitkisel kaynaklı besinlerden alınan demir hayvansal kaynaklı besinlerden alınan demir kadar iyi emilmez. Bu emilimi arttırabilmek için C vitamininden zengin besinler diyette yer almalıdır.

VEJETARYENLER İÇİN ÖNERİLER

 • En az 4 porsiyon sebze bir gün içerisinde tüketilmelidir.
 • Her gün meyve tüketimi en az 3 porsiyon olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Günlük kuru baklagil , soya gibi bitkisel  et alternatiflerinden 2 porsiyon tüketilmelidir.
 • Eğer süt tüketebilen bir vejetaryenseniz günde 2 su bardağı kadar süt tüketimine önem vermelisiniz.
 • Yağ alımınıza her zaman dikkat etmelisiniz
 • Yağlı tohumlardan günlük bir porsiyon tüketebilirsiniz. Yağ içeriği nedeniyle sınırlı tüketilmesi daha uygun olacaktır.

Источник: https://www.dilarakocak.com.tr/vejeteryan/

Vejetaryen hamileler nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeli?

Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri

Dünyaca kabul görmüş sağlık otoritelerinin bu konuda önerisi; doktor kontrolünde olacak şekilde, vegan hamilelerin, B12 vitamini, D vitamini, Folik asit desteği kullanmasıdır. Yine gerekli durumlarda demir minerali takviyesi yapılması gerekir.

Önemli Not: Vitamin ve minerallerin fazla dozları toksik yani zehirleyici etki gösterebileceğinden ötürü sizi takip eden doktor önerisi olmadan besin desteği kullanmayınız.

Vejetaryen hamilelerin dikkat etmesi gereken en önemli konu: Protein

Gebelik döneminde günlük protein ihtiyacı artmaktadır. Günde ortalama 25 gram daha fazla protein almak gerekir. Önerilen günlük alınması gereken protein miktarı ise 71 gramdır.

Eski bilimsel verilerde hayvansal kaynaklı proteinin şart olduğu belirtilse de, artık birçok büyük üniversite ve Amerika Diyetisyenler Derneği gibi büyük sağlık organizasyonları eğer beslenmede doğru kaynaklar seçilir ise bu ihtiyacın vejetaryen gebeler tarafından da karşılanabileceğini açıklamışlardır. Vejetaryen gebelerin beslenme düzeninde protein açısından zengin şu besinler her gün düzenli olarak yer almalıdır:

Gebeler için sağlıklı beslenme önerileri: Hamilelikte nasıl beslenmeli

 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri, peynir
 • Kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek gibi)
 • Tam tahıllar (Tam tahıllı ekmekler, bulgur, integral makarna gibi)

Eğer vegansanız diyetisyeninize danışarak soya ürünlerine beslenmenizde yer vermeniz gerekir. Yapılan bilimsel çalışmaların birçoğunda soya sütü, tofu gibi gıdalardaki proteinin hayvansal kaynaklı protein kadar yararlı olduğu açıklanmıştır.

Vejetaryen hamileler demir eksikliğine dikkat etmeli

Gebelik döneminde demir minerali yetersizliği sık ortaya çıkmakla birlikte demir bebeğin yeterli beslenmesi ve gelişmesi için elzemdir.

Günlük alınması gereken miktar vejetaryen olmayanlar için yaklaşık 22-23 mg iken, hayvansal kaynaklı olmayan demirin vücutta kullanılması daha zor olduğundan ötürü vejetaryen ve vegan gebelerin alması gereken miktar yaklaşık 2 kat fazladır, 48 mg alım önerilmektedir.

 • Demirle zenginleştirilmiş gıdalar
 • Kuru baklagiller
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuru meyveler ve pekmez
 • Tofu günlük beslenme düzeninde yer almalıdır.

C vitamini, bitkisel kaynaklı demirin vücutta daha iyi kullanılmasına olanak tanır. Bu nedenle taze meyveler ve taze sıkışmış şekersiz meyve sularına öğünlerde ve ara öğünlerde yer verilmesi gerekir.

Veganlar beslenmelerinde KOLİN’e dikkat etmeli

Gebelik döneminde önem kazanan bir diğer besin öğesi de kolindir.

Normal zamanlarda kolin yetersizliği pek sık rastlanan bir durum olmasa da gebelik döneminde artan ihtiyacı düzenli karşılamak önemlidir. Vejetaryen gebeler için yumurta iyi bir kolin kaynağıdır.

Ancak vegan gebelerde soya sütü, tofu, kuru fasulye, kinoa ve kuruyemişlere beslenme düzenlerinde yer vererek gerekli ihtiyacı karşılayabilirler.

Kendi diş ve kemiklerinizden çalmamak için: kalsiyum

Bebek artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için sizin kemik ve dişlerinizi kullanabilir.

Yetersiz kalsiyum alımında bu nedenle doğum sonrası annelerde diş kaybı ve ilerleyen dönemlerde osteoporoz gözlenebilir.

Bu sağlık sorunlarından korunmak ve bebeğin yeterli şekilde gelişmesi için vejetaryenlerin beslenme düzeninde günlük olarak süt ve diğer süt ürünleri ve peynirin yer alması gerekir.

Vejetaryen beslenme kalp hastalıkları ve kanserden koruyor

Eğer anne adayı vegansa; kalsiyumdan zenginleştirilmiş besinleri, soya sütü, tofu, kuru incir, soya fasulyesi ve bademi beslenme düzeninden eksik etmemelidir.

Doku gelişimi için şart: çinko

Gebelerin günde 11 mg kadar çinko alması gerekir. Kuru baklagiller, kuru yemişler, tohumlar ve sert peynirler çinkonun en önemli kaynaklarındandır.

Vegan gebeler için örnek menü

(Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, orta düzeyli fiziksel aktivite yapan, tüm doktor kontrolleri zamanında yapılmış ve doktor tarafından gerekli olan besin destekleri verilmiş ve bunları düzenli kullanan vegan gebeler için örnek olarak hazırlanmıştır. Kişiye özel beslenme programı için bir diyetisyene danışınız.)

KAHVALTI:1 su bardağı soya sütü5-6 yemek kaşığı dolusu zenginleştirilmiş müsli1 avuç kuru üzüm1 dilim fıstık ezmeli kızarmış tam tahıllı ekmek1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu

2-3 adet tam ceviz

ARA:  
Az yağlı humus dip sos ile buharda pişmiş sebzeler

ÖĞLE:8 yemek kaşığı kuru baklagil yemeği4 yemek kaşığı dolusu bulgur pilavı veya haşlanmış kinoa

Bol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon ile)

ARA:3-4 adet kuru incir veya 1 avuç çekirdekli kuru üzüm1 avuç dolusu fındık/badem/ceviz karışımı

1 su bardağı soya sütü

AKŞAM:  8 yemek kaşığı dolusu sebze yemeği

2 dilim tahıllı ekmek veya 4 yemek kaşığı dolusu integral makarnaBol salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon ile)

ARA:2 porsiyon taze meyve

1 avuç dolusu fındık/badem/ceviz karışımı

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/vejetaryen-hamileler-nasil-beslenmeli-nelere-dikkat-etmeli/

Vejetaryen beslenme düzeninin 6 faydası – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri

Vvejetaryen veya vegan beslenme düzenini takip edenlerin dünyadaki oranları %1 ila %5 arasında değişiyor ancak bu oran günümüzde artış gösterme eğiliminde.

vejetaryen ve vejetaryen olmayan beslenme düzenleri arasında yapılan karşılaştırmalarda, bitki temelli beslenen bireylerin kalp damar hastalıkları başta olmak üzere kanser, tip 2 diyabet, obezite ve ölüm riski anlamında daha iyi bir korumaya sahip oldukları ortaya konulmaktadır.vejetaryen

Peki bu herkesin beslenme düzeninden hayvan temelli gıdaları tamamen çıkartması gerektiği anlamına mı geliyor? İlla ki değil.

Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen beslenme düzeninde neler yiyebilirsiniz? Her ne kadar bu konuda pek çok farklı görüş olsa da, bitkisel temelli bir beslenme düzeninin üzerine yumurta ve süt ürünlerinin tüketimi temel vejetaryen diyet olarak tanımlanabilir. Elbette et yemek kesinlikle yasak. Dengeli bir vejetaryen diyet içerisinde taze veya pişmiş sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar ve tahıllar bulunmalıdır.

Peki bu diyet türü kalp sağlığı, kilo verme ve sağlık faydaları anlamında nasıl etkili oluyor? Hayvanları diyetimizden çıkartmanın herhangi bir riski var mı?

Bitkilerin düşük kalorili olmaları ancak temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olmaları, onları besince zengin bir hale getiriyor.

Bir araştırmada vejetaryen beslenme düzeninin karbonhidratlar, omega-6 yağ asitleri, lifler, karotenoidler, folik asit, C ve E vitaminleri, magnezyum açısından çok zengin olduğu, ancak protein, doymuş yağ, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri, retinol, B12 vitamini ve çinko açısındansa zayıf olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla vejetaryen bir beslenmenin illa ki sağlıklı olacağını iddia etmek zor. Zira bunda en büyük faktör bireyin yemeyi tercih ettiği gıdaların çeşitleri ve ne kadar hayvansal besini reddettiği.

Antioksidan ve Vitaminler Açısından Zengindir

Neredeyse tüm bitki temelli besinlerde yüksek oranda antioksidan bulunur ve ayrıca anti-inflamatuvar etkilere de sahiptirler.

Yani oksidatif stres ile başa ç ıkarak hastalıkların ilerlemesine engel olurlar.

Sebzeler, meyveler ve diğer bitkisel besinler bakımından zengin bir beslenme düzeninde, besleyicilik, antioksidan düzeyi, temel vitaminler, temel mineraller açısından büyük faydalar mevcuttur.

Bu besin bakımından zengin beslenme düzeninin bağırsak sağlığı için de iyi olduğu, bağışıklığı kuvvetlendirdiği, yaşlanmanın etkilerini azalttığı, kanser ve kalp hastalıklarından da ciddi anlamda koruduğu bilinmektedir.

Kalp Sağlığını Destekler

Bitkisel ürünler inflamasyonu azaltırlar ve bu da kalp hastalıklarının temel faktörünün ortadan kalkmasını sağlar. Araştırma sonuçları bol lifli beslenme ile yüksek kolesterolden, kalp hastalıklarından ve şeker hastalığından korunma arasında büyük bir ilişki bulunduğunu gösteriyor.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Yüksek oranda sebze ve meyve tüketenlerin yaşlandıkça kilo almaya karşı daha dirençli oldukları bilinmektedir. Zira sebze ve meyveler kalori bakımından zayıftırlar ancak hacimsel olarak yer kapladıkları için midenizi doldurur ve aşırı yemenize engel olurlar. Dolayısıyla bitki temelli diyetler obezite riski bakımından daha düşük etkiye sahiptirler.

Daha Fazla Sindirim Enzimi Sağlarlar

Eğer beslenmenize yeteri kadar ve doğru çiğ besinleri dahil ederseniz, pek çok amaca hizmet eden faydalı enzimleri daha fazla alabilirsiniz. Zira yemek belli bir derecenin üzerinde pişirildiği zaman, içerisindeki enzimler bozulurlar. Bu enzimlerin temel görevi ise besinlerin bedenin işleyebileceği kadar küçük öğelere ayrılmalarıdır.

Bazı besinler, örneğin vitaminler, mineraller ve amino asitler, uzun sürelerle ısıya maruz kaldıklarında bozulurlar.

Dolayısıyla çok pişmiş yemekleri devamlı olarak tüketmek, bedenin herhangi bir işte kullanamayacağı atıklar ile dolmasına sebep olur ve bu da tıkanıklık yaratır.

Pankreas ve diğer hücreler kendi enzimlerini üretseler de, çiğ gıdalar daha fazla enzimi kullanıma sunuyorlar. Sadece pişmiş besinlerden oluşan bir beslenme düzeninde dışarıdan enzim almak imkansız olduğundan pankreas aşırı çalışmak zorunda kalacaktır.

Pişmiş Etteki Yan Ürünler ve Katkıları Ortadan Kaldırır

Et yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde, içerisinde kanserojen etkileri bulunan pek çok madde ortaya çıkar. Hatta yapılan son araştırmalarda, işlenmiş et ürünlerinin yüksek kanser riskine sebep olduğu ortaya koyulmuş durumdadır. Etin pişme sıcaklığı arttıkça, bunların ortaya çıkma ihtimali de yükseliyor.

Ek olarak, vejetaryen beslenme düzeninde işlenmiş etlerin bulunmaması, onların kanser sebeplerini ortadan kaldırmalarının yanında kanseri önleyen pek çok antioksidanı vücudumuzun kullanımına sunmasına sebep oluyor.

Sürdürülebilirdir ve Çevre İçin İyidir

Pek çok insan et, balık ve diğer hayvansal gıdaları karbon izlerini azaltabilmek için bırakıyor. Bitkiler besin zincirinde en altlardadırlar ve bu da onların üretilmeleri için daha az doğal kaynak kullanılmasını sağlar. Hayvansal gıdaların üretiminde ise su, toprak, fosil yakıtlar ve enerji tüketimi bitkilerden çok daha fazladır.

Vejetaryen Beslenme Öncesi Öneriler

Amino asitlerde eksiklik: Eğer vejetaryen düzeninizde protein eksikliği varsa, proteinleri oluşturan amino asitler bakımından yoksunluk yaşayabilirsiniz.

Düşük B12 vitamini: B12 vitamini sadece hayvansal ürünlerden alınabilir ve bu nedenle vejetaryenlar B12 eksikliğine bağlı yorgunluk, zayıflık ve hafıza problemleri yaşarlar. Bu nedenle B12 vitamin destekleri almayı eksik etmemelisiniz.

Yüksek fitik asit: Bazı tahıllarda, baklalarda ve bitkisel ürünlerde fitik asit oranı yüksektir ve bu da sindirimi zorlaştırır. Örneğin tahıllardaki fitik asit, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko emilimine engel olur.

Aşırı karbonhidrat tüketimi: vejetaryen ve veganların şeker ile karbonhidratları yüksek oranda tükettikleri görülmektedir. Bu ise candida ve maya oluşumlarının aşırı gelişmesine sebep olur ve kilo aldırır. Buna engel olmak için iyi bir planlama yapmak gerekir.

Yorgunluk ve düşük enerji: Et ve et ürünlerinden alınan vitamin ile minerallerin kesilmesi, vücudun yorgun ve zayıf hissetmesine sebep olabilir. Bu durum kasların çalışma fonksiyonlarının da değişmesine sebep olabilir.

Источник: https://www.aysetolga.com/vejeteryan-beslenme-duzeninin-6-faydasi

Vejetaryen Hamilelik Hakkında Herşey

Vejetaryen Gebelere Beslenme Önerileri

Vejetaryen beslenme; kişinin beslenme programında ağırlıklı olarak veya tamamen bitkisel kaynaklı besinleri bulundurma, hayvansal kaynaklı besinleri ise sınırlı miktarda bulundurma veya hiç bulundurmama davranışına dayalı bir beslenme şeklidir. Vejetaryen hamilelik ise gebelik süresince hayvansal besinlerin tamamının veya bir kısmının hiç tüketilmemesi anlamını taşımaktadır.

Vejeteryan kelimesinin ‘sebze’ anlamına gelen ingilizce kökenli ‘vegetable’ kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Ancak sanılanın aksine vejetaryen kelimesi latince kökenli  ‘taze , hayat dolu’ anlamına gelen ‘vegatus’ kelimesinden gelmektedir.

Vejetaryenlik çok eski çağlardan beri varolan bir kültürdür. Öyle ki vejetaryen kelimesi kullanılmaya başlanmadan önceki dönemlerde et yemeyen insanlara bilinen en eski vejetaryen olan Pisagor’dan esinlenilerek ‘Pisagorian’ denilmekteydi.

Vejetaryen beslenmenin çeşitli türleri bulunmaktadır;

 • Semi-vejetaryen; kırmızı et tüketmeyen ancak tavuk ve diğer kümes hayvanları ile balık,yumurta ve süt ürünlerini tüketen vejetaryen grubudur.
 • Lakto-vejetaryen; hayvansal kaynaklı ürünlerden yalnızca süt ve süt ürünlerini tüketen diğer hiçbir hayvansal kaynaklı ürünü ve yumurtayı tüketmeyen gruptur.
 • Ovo-vejetaryen; yalnızca yumurtayı tüketen diğer hayvan kaynaklı besinleri diyetinde bulundurmayan gruptur.
 • Lakto-ovo vejetaryen; yumurta ve süt ürünlerini tüketen vejetaryenlerdir.
 • Vegan ; vejetaryenliğin en katı halidir. Öyle ki hiçbir hayvansal kaynaklı besini tüketmez, hatta arıdan sağlandığı için balı, kemiğin kaynatılmasıyla elde edilmesinden dolayı jelatini ve süt içerdiği için çikolatayı bile tüketmezler. (Ayrıca bakınız: Vegan Diyeti)

İnsanların bu beslenme şeklini kullanmalarının birden fazla nedeni vardır. Kimileri et ve ürünlerini sevmedikleri için, kimileri canlıların hayatlarına son verme fikrinden rahatsız oldukları için, kimileri dini inançları doğrultusunda vejetaryen olmaktadır.

Peki bu beslenme şeklini benimseyen kadınların hamilelik dönemlerinde beslenme şekillerinin anne ve bebek için ne gibi etkileri vardır? Vejetaryen beslenme sakıncalı mıdır? Vejetaryen anne adayları nasıl beslenmelidir? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacak ve vejetaryen beslenmenin vejetaryen hamilelik konusu üzerinde duracağız.

Vejetaryen Hamilelik Nedir?

Vejetaryen beslenme şekliyle beslenen bir bireyin hamilelik döneminde bu davranışını değiştirmesi oldukça zordur. Bu nedenle vejetaryen konusu oldukça önemli ve incelenmesi gereken bir konudur.

Uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip olsalar da genel kanı şu yöndedir; bilinçli bir şekilde ve tamamlayıcı besinleri bir arada kullanarak uygulanan , annenin gereksinimlerini karşılayan ve bebeğin büyüme gelişmesine engel olmayacak oranlarda tüm besin ögelerini içeren bir beslenme programı uygulandığında ciddi bir sorun olmayacaktır. Tabi ki bazı besin gruplarının diyetten tamamen uzaklaştırılması bu dengeyi sağlamak konusunda zorluklara yol açacaktır. Bu nedenle vejetaryen hamilelik geçirenler uygun beslenme programı için konunun uzmanı diyetisyenlerden yardım alınması en doğrusudur.

Sakıncalı mıdır?

Bilindiği gibi hamilelik dönemi kişinin gereksinimlerinin arttığı dönemlerden biridir. Artan bu gereksinimlerin karşılanamaması sonucunda anne ve bebek için bazı riskler söz konusu olacaktır.

vejetaryen de gereksinimlerin karşılanması konusunda oldukça dikkat edilmesi gereken, kullanılamayan besin grupları yerine alternatif besinlerin kullanıldığı, besinlerle karşılanamayan bazı gereksinimlerin doktor kontrolünde ek olarak verilmesi gereken ( omega-3, B12, demir gibi) bir dönemdir.

Vejetaryen hamileliğin anne ve bebek için hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır, bunlar şu şekilde özetlenebilir;

Vejetaryen hamileliğin anne için zararları?

 • Hamilelik döneminde kalsiyum alımı oldukça önemlidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyumu yeterli miktarda tüketmeyen bireylerde bebek anneden kalsiyum çekerek gereksinmesini sağlar. Bu durum Vejetaryen hamilelik geçiren annede diş kayıpları ve çeşitli kemik problemlerine neden olabilir. Aynı zamanda bebekte de kemik ve kas problemleri yaşanabilir.
 • Demir hamilelik döneminde gereksinmesi neredeyse 2 katına çıkan bir mineraldir. Hayvansal kaynaklı besinlerde yüksek oranlarda bulunan bu mineral yeterli miktarda alınmazsa annede anemi (kansızlık) ciddi bir risk olacaktır. Yetersiz B12 vitamini de anemiye neden olur.
 • Vejetaryen diyetin uygun şekilde planlanmaması durumunda anne sütü yeterli miktarda salgılanmaz.

 Bebek için zararları?

 • Annenin hamilelik döneminde enerji ihtiyacı  yaklaşık 300 kalori kadar artar. Vejetaryen beslenmenin temel besin grupları yani sebze ve meyveler hayvansal  kaynaklara göre daha düşük enerji yoğunluğuna sahip oldukları için, artan enerji  gereksinmesini  karşılayamayan annelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı riski fazladır.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün hamilelik döneminde en çok üzerinde durduğu konu omega 3 gereksinmesidir. Çünkü omega-3 bebeğin beyin gelişimi için elzemdir. Diyetinde balık bulunmayan ve bu eksikliği diğer besin grupları ile tamamlayamayan annelerin bebeklerinde beyin gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir ve göz sağlığı konusunda sorunlar ortaya çıkabilir.
 • B12 vitamini yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan bir vitamindir. Vejetaryen hamilelik süreci geçiren anne de doğacak bebekte B12 gereksinmesini karşılayamayan annelerin bebeklerinde doğumsal anomaliler ile sinir sistemi hastalıkları görülebilir.

  Vejetaryen hamileliğin yararları

 • Vejetaryen beslenmenin hamilelik dönemi için en önemli yararı; sebze, meyve ve kurubaklagilleri bulundurması nedeniyle yüksek oranda posa(lif) içermesi sayesinde hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorununu önlemesidir.

 • Bu beslenme türünde bulunan besinlerin nispeten daha az kalori içermesi nedeniyle hamilelik sürecinde ve sonrasında kilo kontrolünü sağlamak daha kolaydır.
 • Hayvansal kaynaklı besinler kolesterol içeriği yüksek besinlerdir. Bu besinlerin diyette bulunmaması bebeğin ileride kalp – damar hastalıkları ile karşılaşma riskini azaltır.

 • Yeşil yapraklı sebzeler yüksek oranda folik asit içerir. Vejetaryen beslenmenin önemli yararlarından biri de hamilelikte folik asitin eksiklik riskinin düşük olmasıdır. Böylece görülme prevelansı oldukça yüksek olan Nöral Tüp Defekti  denilen beyin hasarının riski azalmış olur.

 • Gestasyonel diyabet yani gebelikte görülen şeker hastalığı riski vejetaryen hamileler için daha düşüktür. Nedeni bu tarz beslenmenin yüksek posa içermesidir.

Protein

Hamilelik döneminde protein tüketimi son derece önemlidir. Çünkü bebeğin büyüme ve gelişmesi , organ gelişimi için proteinler kullanılır. Bilindiği gibi proteinlerin ana kaynağı kırmızı et ve kümes hayvanlarının etleridir. Bu besinleri tüketmeyen vejetaryen anneler için en önemli alternatif kurubaklagillerdir.

Kurubaklagillerle beraber  tahılların kullanılması aminoasit örüntüsü açısından daha iyi kalitede bir protein sağlayacaktır. Bunun dışında soya ve porsiyon kontrolü yapılarak yağlı tohumlar diyete eklenmelidir.

Eğer kişi yumurta tüketen bir vejetaryen ise günde 2 adet yumurta tüketmesi kaliteli protein alması açısından gereklidir.

Demir

Anne ve bebek için önemli bir mineraldir. Asıl kaynağı hayvansal kaynaklı besinler olmasına rağmen bazı bitkisel kaynaklı besinler de demir içerir. Ancak ne yazık ki biyoyararlılıkları hayvansal kaynaklara göre daha düşüktür.

Bu nedenle demir içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller ve kuru meyvelerin yanında C vitamini kaynağı besinleri de tüketmek vücutta demirin kullanılabilirliğini arttıracaktır. Ayrıca yemeklerle birlikte çay ve kahve tüketilmemeli böylece zaten az miktarda alınan demirin yararlılığı azaltılmamalıdır.

Tüm bunlarla birlikte annenin demir depoları kontrol edilmeli besinlerin yeterli olmadığı durumda mutlaka doktor kontrolünde takviye yapılmalıdır.

Kalsiyum

Hamilelik döneminde önemi artan bir başka mineraldir. Kalsiyum ve fosforun asıl kaynağı süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerini tüketen lakto-vejetaryen bir birey için kalsiyum eksikliği riski düşüktür.

Ancak süt ve ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler için soya,badem,pirinç,yeşil yapraklı sebzeler , yulaf sütleri ve tofu (soya peyniri) alternatif kalsiyum kaynaklarıdır.

Yeşil yapraklı sebzelerin çiğ veya az pişmiş olması daha yararlı olacaktır.

Omega-3

Balık tüketmeyen vejetaryenler için alternatifler ; keten tohumu,ceviz, semizotu,ıspanak,soya fasulyesi gibi besinlerdir. Ancak bu besinlerin omega 3 içeriğinin yetersiz gelmesi durumunda doktor kontrolünde omega-3 takviyesi kullanmak gerekir. Kullanılan omega-3 takviyesinin ağır metal içermemesine dikkat edilmelidir.

B12 vitamini

Demir,çinko,protein gibi besin ögeleri hayvansal kaynaklarda daha çok bulunmalarına rağmen bitkisel kaynaklardan da bir miktar karşılanabilir. Ancak bu durum B12 vitamini için geçerli değildir.

Kaynağı yalnızca hayvansal kaynaklı besinler olan B12 vitamini sinir sistemi sağlığı için önemlidir. Lakto-ovo vejetaryenler süt ürünleri ve yumurta tükettikleri için B12 vitamini gereksinmesinin bir miktarını karşılarlar.

Anne adayı mutlaka vücudundaki B12 seviyesini kontrol ettirmeli ve gerekli olduğu takdirde takviye olarak kullanmalıdır.

D vitamini

Kalsiyum ve fosforun vücutta kullanılmasını sağlaması açısından diş ve kemik sağlığı için önemlidir.  Ancak  D vitamininin besinsel kaynağı sınırlıdır. Asıl kaynak güneş ışınlarıdır.Bu nedenle anne adaylarının güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde güneşten  faydalanmaları yararlı olacaktır.

Diyetisyen Yorumu

Doğru bir şekilde planlanan bir vejetaryen diyet anne ve bebek için ciddi bir sorun teşkil etmez. Burada önemli olan tüketilmekten kaçınılan besin gruplarının neden olacağı eksiklikleri , doğru besinlerle tamamlamak ve olası sorunları önlemektir.  Bu noktada kişinin vejetaryen beslenmenin hangi alt grubunda olduğu da son derece önemlidir.

Eğer birey belirli gıdaları tüketen bir  vejetaryen ise hamilelik döneminde çok önemli bir risk altında değildir. Ancak veganlar gibi katı vejetaryenlerde bir çok vitamin ve mineralde yetersizlik söz konusudur. Bu da anne ve bebek için sağlık problemlerini beraberinde getirir. Veganlarda  bazı mineral ve vitaminlerin eksiklikleri besinlerle karşılanamaz.

Bu durumda doktor kontrolünde gerekli ek preparatlara başlanmalıdır.

Enerji alımı yeterli, protein açısından doğru besin tercihleri ile düzenlenmiş, vitamin ve mineralleri yeterli oranlarda bulunduran bir vejateryen hamilelik sürdüren anne adayı ve bebeği için idealdir. Uygun beslenme programı için mutlaka konunun uzmanı diyetisyenlerden yardım alınmalı, bu şekilde anne ve bebek sağlığı korunmalıdır.

İlgili Aramalar

Vejetaryen Hamilelik

Vejetaryen gebelik

Vejetaryen Hamilelik zararlı mı

Vegan gebe

Yararlı Kaynaklar

http://www.vrg.org/nutrition/veganpregnancy.php

http://www.nhs.uk/Livewell/Vegetarianhealth/Pages/Pregnancyandchildren.aspx

http://www.pcrm.org/health/diets/vegdiets/vegetarian-diets-for-pregnancy

https://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy_vegetarianism

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/vejetaryen-hamilelik/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.