Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Vertigo hastalığı nedir, vertigo nasıl tedavi edilir?

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Vertigo bir rotasyon hareketidir. Bu durum, eşyaların hastanın etrafında bir eksen çevresinde dönüyor hissi veya gözler kapalı iken hastanın eşyalar etrafında dönüyormuş hissi olarak da tarif edilebilir. Vertigo bir hareket halisünasyonudur ve olmayan bir hareketin algılanmasıdır.

Vertigo, başlı başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Tahminlere göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 ile 10'u vertigoyla tanışmış durumda. Bizler onun varlığını ancak bozulduğunda fark ederiz.

Peki dengemizi sağlayan yapılar nelerdir? İşte denge duyusunu anlamaya çalıştıkça onun ne kadar karmaşık bir duyu olduğunu fark ediyoruz.

Denge; vücudumuzu taşıyan kaslar, kemikler ve eklemlerimizden gelen duyular ile iç kulaklarımız ve gözlerimizden gelen bütün bilgilerin beyincik ve beyin tarafından toplanıp analiz edilmesi sonucu oluşan bir duyumuzdur.

Bu karmaşık yapıda oluşan bir bozukluk sonucu baş dönmesi şikayetinin oluşması durumunda hastada sebebi bulabilmek için bütün bu bölgelerin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden baş dönmesi olan hastada tanı konulabilmesi için öncelikle kulak-burun-boğaz hastalıkları ve nöroloji tarafından değerlendirilme yapılmalı ancak bazı durumlarda dahiliye, göz hastalıkları ve bazen de fizik tedavi bölümlerini de içeren multi-disipliner bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

– En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır. – Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi,   – Kulak çınlaması, – İşitme azlığı, – Bulantı-kusma, – Kulak akıntısı,

 – Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

VERTİGO TANISI NASIL KONUR?

Hastalığın doğası gereği vertigonun sebebi araştırılırken tanısı ancak dışlama yöntemleriyle koyulabilmekte ve hastalar tanısı konulana kadar yukarıda belirtilen birçok bölüm tarafından muayene edilmek ve çok çeşitli tetkiklerin yapılması durumunda kalabilmektedirler.

Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun santral (beyin kaynaklı) mı yoksa periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemektir. Periferik kaynaklılar genel olarak daha iyi seyirlidirler.

Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir.

Vertigonun sebebi bulunduktan sonra tedavisi ilgili hekimin muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

VERTİGO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Vertigonun en sık rastlanan 3 farklı çeşidi bulunuyor:  

1- Kulak içi kristallerinin yerinden oynaması: Stres, aşırı yorgunluk ya da bir travmanın etkisiyle iç kulakta bulunan küçük kalsiyum ve mineral kristalleri yerinden oynuyor.

Kulak içindeki salyongoz bölgesine dağılan bu kristaller kişide şiddetli bir baş dönmesine neden oluyor. Şayet kristaller sol kulaktaysa sol tarafa dönüldüğünde sağ taraftaysa da sağa dönüldüğünde şiddetli bir baş dönmesi yaşanıyor.

Bu durum kişiyi çok rahatsız etse de neyse ki bu baş dönmesi yaklaşık 15- 20 saniye kadar sürüyor. Hasta zaman zaman ne olduğunu anlamayıp deprem oluyor zannedebiliyor. Hatta bu baş dönmesi yaşandığında öleceğini düşünenler bile bulunuyor.

  Bu kişilerde teşhis kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılan kristal testi ile ortaya çıkartılıyor. Manevra tedavisi denilen özel bir yöntemle de kristallerin yerine gelmesi sağlanıyor.

 

2- İç kulaktaki denge sıvısında artış yaşanması: İç kulaktaki denge sıvısının artması vertigoya neden olyor. Aşırı tuz tüketimi, yeterli sıvı alınmaması ve yanlış beslenme alışkanlıkları bu sıvının artması ile sonuçlanabiliyor.

Baş dönmesinin yanı sıra kulakta çınlama ve işitme kaybı gibi sorunlar da belirtilere eşlik edebiliyor. Tedavisinde ilk olarak tuz kısıtlaması yapılıyor. Hastaya ilaç tedavisi uygulanıyor.

Bu tedavilerin yanıt vermediği durumlarda ise kortizona başvurulabiliyor.

 

3- Virüslerin denge sinirinde iltihaplanmaya neden olması: Hava yoluyla alınan virüsler denge sinirinin iltihaplanmasına neden olabiliyor. Şiddetli ve uzun süreli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerin yaşandığı bu durumda hasta, tedavi için birkaç gün hastanede yatabiliyor.  Şikayetlerin tamamen sona ermesi ise 15 günü bulabiliyor.

VERTİGO NASIL ENGELLENİR?

Vertigo oluşumunu engellemeye yardım eden 7 öneri:  

1- Stresten uzak durun

Stres vertigo oluşumunu neden olan en önemli faktörlerin başında yer alıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize özel zamanlar ayırın ve stres faktörlerini hayatınızdan çıkartın.

 2- Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin

– Sağlıklı beslenin: Beslenme düzeninide dondurulmuş ve hazır gıdalara yer vermeyin. Doğal ve organik ürünler tüketin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

– Güne yumurtayla başlayın: Yumurtada birçok mineral ve Omega 3 bulunuyor. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin.

– Ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin: Günde bir avuç kuruyemiş yiyin.

– Süt için: Uzun ömürlü kutu sütler yerine günlük sütleri tercih edin.

– Protein içerikli gıdalardan uzak durmayın: Eğer eşlik eden bir rahatsızlığınız yoksa kırmızı et yemekten korkmayın.

 

3- Güneşlenin

Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde 100 kişiden 70’inde D vitamini eksikliği bulunuyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güneşlenin. Unutmayın vücut bir denge ve bu denge bozulduğunda vertigo ortaya çıkıyor.

4- Tuzu azaltın

Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebiliyor. Bu nedenle tuzu azaltın.

5- Bol sıvı alın

Vücuttaki su tuz dengesini korumak içim bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.  

6- Sakin sporları tercih edin

Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyük. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.  

7- Ani hareketlerden kaçının

Başınızı çok hızlı bir şekilde sağa sola çevirmeyin, lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun, hızlı araba kullanmayın. Ani hareketlere neden olan bu durumlar kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olabiliyor.

Источник: https://www.posta.com.tr/vertigo-hastaligi-nedir-vertigo-nasil-tedavi-edilir-1388981

Vertigo Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo çoğu durumda tedavi olmadan kendiliğinden iyileşir. Ancak süreklilik arz ederse veya günlük hayatınızı etkiliyorsa bir KBB ya da Nöroloji uzmanına gözükmeniz gerekir.

Vertigo Nedir?

Baş dönmesi ve denge sorunlarıyla bütünleşmiş bir hastalık olan vertigo iç kulaktaki işlev bozukluklarından kaynaklanan bir sağlık problemidir. Ancak hastalık her ne kadar baş dönmesiyle karakterize olmuş olsa da baş dönmesinden oldukça farklı ve ciddi bir rahatsızlıktır.

Hastalar çevrelerindeki her şeyin döndüğünü hisseder ve baş dönmesinden farklı olarak oluşan belirtiler daha şiddetlidir. İç kulak ya da beyinde bulunan denge merkezlerinde meydana gelen bir takım işlev bozukları nedeniyle oluşmaktadır. Hastalar ayağa kalkmasa bile etrafındaki nesneleri dönüyormuş gibi algılar.

Sık sık bu belirtiler yaşanabildiği için kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Vertigo Türleri Nelerdir?

Vertigo hangi organdan kaynaklı oluştuğuna bağlı olarak periferik ve merkezi olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Bunlardan periferik vertigo vestübiler sinirler ve iç kulaktaki işlev bozukluklarına bağlı meydana gelmektedir.

Merkezi vertigo ise vücudun denge merkezi olan beyincikteki hasarlarla ilgili bir rahatsızlıktır.

Beynin arka bölümünde bulunan beyincik hem hareketlerden hem de dengenin sağlanmasından sorumlu bir organ olduğu için burada yaşanan en ufak bir bozukluk vertigo ve çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri hastalığın nedenine ve türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıca her hastanın bünyesi ve oluşan semptomlara göstereceği tepkiler farklı olacağı için hastalık etkileri kişiden kişiye değişebilmektedir. İç kulaktan dolayı oluşan belirtiler genellikle birkaç hafta içerisinde geçmektedir.

Ancak vertigo merkezi sinir sistemine bağlı oluşuyorsa bu durumda semptomların iyileşme süreci birkaç ay sürebilmektedir. Vertigo da erken tanı ve tedavi sürecine geç kalınmaması hastalığın daha ileri boyutlara ulaşmaması adına oldukça önemli bir konudur.

Bu nedenle eğer aşağıda belirttiğimiz vertigo belirtilerinden bazıları sizde bulunuyorsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmanız gerekir.

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş dönmesi, halsizlik ve sürekli yorgun olma
 • Ayağı tam olarak kaldıramamaktan dolayı sürekli bir yerlere takılmak
 • Baş ağrısı ve beyin uyuşukluğu
 • Konuşurken zorlanma
 • Küçük çaplı hafıza kayıpları
 • Göz hareketlerinde anormallik ve nesneleri çift görme
 • Kol ve bacaklarda istemsiz hareket
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma hissi ve uyuşukluk
 • Kısa süreli görme ya da işitme kayıpları

Vertigo Nasıl Anlaşılır?

Bir kişide vertigo hastalığının olup olmadığını anlamak için basit bir test uygulaması yapılabilir. Bu testi yapmak için öncelikle ayağa kalkın ve kendi etrafında yaklaşık 3 dakika boyunca dönün.

Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız yine ayaktayken öne doğru eğildikten sonra kafanızı daire şeklinde döndürebilirsiniz. Bunlardan herhangi birisini yaptıktan sonra kendinizi çok kötü hissediyorsanız ve etrafınızdaki her şey dönüyorsa vertigo hasta olma olasılığınız oldukça yüksek demektir.

Bu durumda kesinlikle hiç vakit kaybetmeden bir uzmana gitmeniz ileride daha büyük sorunlar yaşamamanız adına önemlidir.

Vertigo Teşhisi Nasıl Konulur?

Doktorlar bir kişide vertigo hastalığının varlığını anlayabilmek için ona hem bir takım sorular sorar hem de bazı fiziksel muayeneler uygular. Fiziksel muayenede hastanın göz ve kafa hareketlerinde herhangi bir anormallik olup olmadığını çeşitli kafa ve göz hareketleri yaptırarak anlarlar.

Fiziksel muayene sırasında vertigo teşhisi konan hastaya ayrıca baş bölgesinin MRI ve bilgisayarlı tomografisi çekilerek hastalığın nedeni araştırılır. Bunun dışında eğer doktor kulak enfeksiyonu tespit ederse bu durumda kulaktan irin ya da sıvı örneği alarak numune üzerinde inceleme yapılmasını isteyebilir.

Ayrıca beyne kan akışıyla ilgili bir problemin varlığından şüphelenilirse de BT anjiyografi, Doppler ultrason yöntemi, kateter anjiyografi gibi testler de yapılabilmektedir.

Vertigo Nedenleri Nelerdir?

Vertigonun nedenleri araştırılırken kişide hangi türünün olduğu göz önüne alınır. Vertigo çeşidine göre nedenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Periferik Vertigo Nedenleri

Labirintis: Grip, soğuk algınlığı, bronşit, solunum yolu iltihabı ya da sinirlerdeki hasarlar nedeniyle iç kulakta oluşan bir enfeksiyon türüdür.

Meneire Hastalığı: Nadir görülen bir sağlık problemi olan meneire hastalığı işitme kaybı ve kulak çınlaması gibi belirtiler içeren bir iç kulak hastalığıdır. Kulakta oluşan sıvı kaybı nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlık ciddi vertigo ataklarının yaşanmasına neden olur.

Vestibüler Nöronit: Vestibüler sinirde oluşan iltihaptır.

Perilanfatik Fistül: Orta kulakta anormal kemik çıkıntıları, orta kulak ile iç kulak arasında oluşan iletişim bozukluğu ya da iç kulakta kist oluşumlarına bağlı olarak meydana gelen tahrişleri tanımlamaktadır.

Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Bu hastalık kulağın iç kısmında bulunan yarım daire kanallarında kalsiyum kristallerinin yoğunlaşması ve yüzmesinden dolayı oluşmaktadır.

BPPV hastalığında ortaya çıkan semptomlar en fazla 60 saniye boyunca devam ederek sonlanır.

Yaşlı insanlarda görülme olasılığı daha fazla olan bu hastalık baş dönmesi ve sersemlik hissiyle birlikte kendisini belli eder.

Merkezi Vertigo Nedenleri

 • Antidepresan, uyku ilacı, tansiyon ilacı ya da bazı depresyon ilaçlarının kullanımına bağlı oluşan yan etkiler
 • İnme
 • Şiddetli migren atakları
 • Beyincik tümörleri
 • Çoklu skleroz
 • Depresyon, aşırı korku, anksiyete gibi bazı ruhsal hastalıklar
 • Tiroid, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları
 • Diyabet ve kansızlık

Vertigoya Neden Olan Diğer Etkenler

B12 vitamini başta olmak üzere bazı vitaminlerin yeterli miktarda alınmaması, beyin zarı iltihabı, kanser ilaçlarının kullanımı, aşırı miktarda alkol tüketimi, tüberküloz ilaçları ve epilepsi nöbetleri de vertigoyu tetikleyen diğer faktörler arasında sayılabilir.

Vertigo Atağı Nasıl Olur?

Vertigo ataklarında şiddetli baş dönmelerinin yanında oluşan halsizlik ve mide bulantısı gibi belirtiler birkaç dakikada sonlanabileceği gibi yaklaşık 1 gün boyunca da sürebilir.

Ataklar başladığında bulantı ve baş dönmesine yüksek ateş, his kaybı, kusma ve vücudun çeşitli bölümlerinde uyuşukluk gibi belirtiler de eklenebilir.

Yetişkinler kadar çocuklarda da yaygın bir şekilde görülebilen vertigoda çocuklarda rastlanan bulgular ise huzursuzluk, içe kapanıklık, güvensizlik, kulak ve baş ağrısı şeklinde sıralanabilir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigonun tedavisi hastalığın çeşidine göre farklılık göstermekle birlikte genellikle oluşan belirtilerin hafifletilmesine yönelik uygulamaları içerir. Yapılan testler sonucunda hastalığın türü belirlendikten sonra hangi tedavinin yapılacağına karar verilir.

Çok ileri olmayan vakalarda ilaç kullanımının ardından hasta genellikle 3 gün içerisinde iyileşirken daha ciddi durumlarda bu süre 1 aya kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca vertigonun belirtilerinin yoğun bir şekilde hissedildiği kişiler hastaneye yatırılarak gözetim altında tutulabilmektedir.

Vertigo hastalığında uygulanan tedavi yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

İlaç Tedavisi

Vestibüler nöronitten dolayı oluşan vertigo hastalığında antiemetik, antihistaminik veya benzodiazepinler gibi bazı vestibüler engelleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Meneiere hastalığında ise antiemik ilaçlara ek olarak az tuzlu gıdalardan oluşan bir diyet programı ve diüretik ilaçlar da verilebilmektedir.

Hasta tedavi sürecinde bol bol dinlenmeli, yağlı besinlerden uzak durmalı, düzenli olarak spor yapmaya özen göstermeli ve kesinlikle stres oluşturacak eylemlerden kaçınmalıdır.

Eğer enfeksiyondan kaynaklanan bir vertigo hastalığı varsa bu durumda hastaya enfeksiyon önleyici antibiyotikler kullandırılmaktadır. Depresyon, anksiyete ve diğer ruhsal sorunlardan kaynaklı ise antidepresan ilaçlar verilebilmektedir. Bunun yanında doktor hastada migrene bağlı bir vertigo teşhisi koyarsa migren ilaçlarını da verebilmektedir.

Fiziksel Tedavi

Vertigonun fiziksel tedavisinde hastaya bazı göz ve baş hareketleri yaptırılmaktadır. Bu egzersizler yaptırılırken hastanın dengesini kaybederek düşme ihtimali bulunduğu için kesinlikle güvenilir bir ortamda yapılması gerekir.

Bu hareketler yapılırken doktor hastayı gözlemler ve bu doğrultuda denge bozukluğunu düzeltmek amacıyla çeşitli egzersiz programları verebilir.

Doktor tarafından verilen egzersizlerin doğru ve düzenli bir şekilde yapılması vertigonun tedavi sürecine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Enjeksiyon İle Tedavi

Bu tedavi yönteminde vertigo nedeniyle sorun oluşan kulağın iç kısmına antibiyotik gentamisin enjekte edilir. Bu işlem yapıldıktan sonra iyileşme sürecinin hızlanması için hastanın kulağını bir süre ıslatmaması ve bol bol istirahat etmesi önemli bir konudur.

Vertigo Cerrahi Operasyon

Vertigo hastalığında egzersiz, ilaç ve yatak istirahatı gibi tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda doktorlar son çare olarak ameliyat yapılmasını önerebilir.

Özellikle meniere hastalığı ve beyin tümörüne bağlı meydana gelen vertigonun tedavisinde cerrahi operasyondan faydalanılabilir. Kulağın iç kısmında oluşan vestibüler labirenti önlemek amacıyla labirentektomi yapmak zorunda kalınabilir.

İşitme kaybı ve şiddetli baş dönmesinin olduğu vakalarda ilaç ve egzersizler sonucunda iyileşme gözlemlenemezse cerrahi operasyonlarla tedavi yapılmaktadır.

Источник: https://saglikhaberleri.com/vertigo-nedir-belirtileri-ve-nedenleri-nelerdir-vertigo-tedavisi-nasil-yapilir/

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo tedavisi vertigoya yol açan nedeninin bulunmasına bağlıdır. Genellikle vertigo tedavi edilmeden kendiliğinden geçer. Fakat geçmeyen durumlar için vestibüler rehabilitasyon veya ilaç tedavisi uygulanabilir. Peki vertigo nedir ? Vertigo tedavisi ne kadar sürer ? Vertigo için hangi ilaçlar verilir ?

Vertigo Nedir ?

Vertigo, kulaktaki Denge mekanizmasının çeşitli nedenlerle işleyememesi sonucu oluşan baş dönmesidir. Genellikle iç kulak, denge sinirleri, beyin sapı ve beyinciği etkileyen sorunlar nedeniyle gelişir. Hemen her yaş grubunda görülür.

Ancak 65 yaş üzeri kişilerde daha sık rastlanır. Bunun nedeni farklı sağlık sorunlarının vertigoyu tetiklemesidir. Vertigonun doğru tedavi edilebilmesi için öncelikle kulak burun boğaz doktoru tarafından teşhis edilebilmesi gereklidir.

Vertigo Nasıl Teşhis Edilir ?

Vertigo şüphesiyle doktora başvuran kişilere öncelikle baş dönmesinin sebebini ortaya çıkarmaya yönelik bazı sorular sorulur. Doğru vertigo tedavisi için hastanın aşağıdaki sorulara vereceği cevaplar önemlidir.

 • Baş dönmesinin şeklini tarif eder misiniz ?
 • Ataklar ne kadar sürüyor ?
 • Belli bir hareket baş dönmenizi tetikliyor mu ?
 • Kulaklarda çınlama var mı ?
 • İşitme kaybı yaşıyor musunuz ? Varsa ataklar geçtikten sonra düzeliyor mu ?
 • Başka bir nörolojik sorununuz var mı ?
 • Baş dönmesi nedeniyle düştünüz mü? Düştüyseniz yaralandınız mı ?
 • Düzenli kullandığınız ilaç var mı ?

Soruların ardından hasta ayrıntılı bir fiziksel ve nörolojik muayeneden geçer. Bu şekilde vertigoya neden olabilen ve fiziksel olarak belli olan (örn: tümörler, iltihaplanma vb.) hastalıkların belirlenir, merkezi sinir sistemi ve omurilik kontrol edilir.

Vertigo tedavisi

Ardından baş dönmesinin sebebini anlamak için hastaya çeşitli hareketler yaptırılır. Bu hareketler genellikle hastanın sırt üstü yatmasını ve baş hareketleri yapmasını kapsar.

Ancak bazı durumlarda Posturografi test gibi farklı testler de uygulanabilir. Posturografi testte Doktor hastayı hareketli bir platforma çıkartır. Ardından cihaz çalıştıkça üzerinde dengede durması istenir.

Bu test sonucunda denge sistemindeki hangi parçanın sorunlu olduğu bulunabilir.

Bu sırada hastanın işitmesinde bir sorun olup olmadığına ve bu sorunun vertigoyu tetikleyip tetiklemediğine de bakılır. Bunun için bazı işitme ve refleks testleri yapılabilir. Örneğin kalorik test denilen ve kulaklara sıcak veya soğuk su ya da hava üfleyerek her iki kulaktaki denge sisteminin karşılaştırması yapılabilir.

Bu tür testlerin dışında bazı görüntüleme tekniklerine de başvurulabilir. Özellikle beyin ve omurilik incelenebilir. Bunun için MR, tomografi ya da doppler kullanılır.

Dengede gözlerin de büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle gözler de bir dizi kontrolden geçer. Bunun için klasik göz muayenesi dışında göz hareketi testi yapılabilir.

Göz hareketleri testinde doktor hastayı bir sandalyeye oturtur. Ardından elindeki bir nesneye (örn: kalem) bakmasını ister. Sonrasında nesneyi hareketlendirir ve hastadan bunu takip etmenizi ister.

Bu sırada baş dönmesi ve göz hareketleri arasındaki ilişki gözlemlenir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Olur ?

Vertigo tedavisi genellikle ilaçlarla yapılmaktadır. Hangi ilacın kullanılacağı vertigonun nedenine bağlı olarak değişir. Şimdi nedenine bağlı olarak değişen vertigo tedavilerine bakalım:

Enfeksiyona bağlı vertigo: Enfeksiyona bağlı vertigonuz varsa antibiyotik kullanmanız yeterli olabilir. Özellikle iç kulak iltihaplanmaları bu kategoriye girer.

Beyine giden kan akımının azalmasından kaynaklanan vertigolar: Bu tür vertigolardaysa, beynin ve iç kulağın yeterli oksijeni alabilmesi ve kan akımının artması için bu tür ilaçlar kullanılabilir.

Meniere hastalığında bağlı vertigo: Meniere hastalığında bağlı vertigoda tuz oranı düşük diyet uygulamanın yanı sıra idrar söktürücü ilaçlar faydalı olabilir.

İlaçlara ek olarak bazı rehabilitasyon egzersizleri vertigo tedavisi için etkili olabilir ve iyileşme sürecini kısaltabilir.

Rehabilitasyonda çeşitli hareketler yapılır ve vücudun baş dönmesine alışması hızlandırılarak hastanın günlük yaşamına daha hızlı dönmesi hedeflenir.

Vertigo hareketleri ile kulak kanalında biriken kalsiyum iç kulağa aktarılır ve böylelikle vücudun kalsiyumu emmesi sağlanır. Bu vertigo tedavisi esnasında semptomlar daha da artabilir. Fakat bu hareketler güvenlidir ve doktor tavsiyesiyle verilir.

Bazense ilaç tedavisi etkili olmaz ve cerrahi müdahale gerekebilir. Özellikle Meniere hastalığına bağlı vertigolarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Operasyonda iç kulakta artmış sıvının boşaltılması veya basıncın azaltılması gerçekleşir. Vertigo ameliyatları ikiye ayrılır:

 • Yapıcı ameliyatlar: İç kulağın tamiri ve stabilizasyonu için yapılır.
 • Yokedici ameliyatlar: Sensör bilgi aktarımı üretimini durdurmak ve kulaktan beyine sinyal gönderimini ortadan kaldırmak için yapılır.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/vertigo-tedavisi-nasil-yapilir/

Vertigo Hastalığı Nedir | Vertigo Hangi Hastalığın Habercisidir

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücut dengesindeki oluşan bozukluklar sebebiyle meydana gelen vertigo, birçok insanın gündelik hayatını kabusa çeviriyor. Baş dönmesi anlamına gelen vertigo, halk arasında vertigo hastalığı olarak bilinmesine rağmen hastalık değil, bir hastalığın habercisidir.

Yoğun iş temposu ve şehir hayatının getirisi olarak toplumda sıkça görülen belirtiler hastada daha çok hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissi olarak ortaya çıkıyor. Sabit duramama, sarhoşluk hissi, bayılmaya kadar giden semptomlar hastada uzun vadede korku ve depresyon gibi birçok rahatsızlığa dönüşebiliyor.

Her baş dönmesine vertigo tanısı koyulması  yanlıştır ancak önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple erken teşhis edilebilmesi için bir KBB (Kulak, Burun , Boğaz) veya Nöroloji uzmanına başvurulması gerekir.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

Her ne kadar hastalık olmasa da halk arasında vertigo hastalığı olarak biliniyor. Çoğu kişi vertigo hastalığı nedenlerini bilmez.

Baş dönmesine bağlı oluşan denge kaybı, vücudun dengesini sağlayan temel sistemlerinden birinde bozukluk olduğunu gösterir.

Vertigo hastalığı tanısı koyabilmek için öncelikle vücudumuzdaki denge sistemlerinin işlevlerine bakmak gerekir. Vertigoya sebep olan bazı rahatsızlıklar şöyle:

Kulak Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Kulak, dengeyi sağlayan ve baş dönmelerinin büyük bir kısmından sorumlu olan organdır. Vertigo hastalığına tanı koyabilmek için iç kulaktaki yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılması gerekir.

Kulağın içindeki yarım daire kanallarının içerisinde yer değiştirilmiş olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasına dayalı özel manevralarla tedavisi mümkündür.

Özellikle vertigonun sıklıkla görüldüğü hastalıklardan biri olan Meniere hastalığıdır.

Meniere, hastada işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden dolayı yaşanan bu rahatsızlığın tanısı işitme ve denge testleriyle ortaya çıkar. Hastalığın tam olarak geçmesi mümkün değildir ancak atakların hafiflemesine ve azalmasına yardımcı tedaviler uygundur.

Sarsıntılar (Travma)

Baş bölgesine alınan sert darbeler ve kafatasında oluşan ve içi kulağı zedeleyen sarsıntıların sonucu oluşan baş dönmeleridir. Bunlar daha çok hastada kafa travması olarak ele alınır. Özellikle kafatası kırığına bağlı olarak iç kulak kristallerinin yer değişmesiyle oluşan şiddetli baş dönmeleri olarak hastada görülebilir.

Merkezi Sinir Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Merkezi sinir sistemine bağlı olarak beyin ve beyincik gibi organların işlevlerindeki bozukluklardan oluşan hastalıklarda vertigo belirtileri görülmektedir.

Sinir Sistemindeki kanama ve kan damarlarındaki tıkanıklara bağlı beslenme bozulukları, Parkinson hastalığı, migren, Multipl Skleroz, sifiliz ve çeşitli beyin tümörleri gibi hastalıklarda vertigo görülmektedir.

Bu tip vakalarda hastada sinir ve kas sistemine bağlı olarak da dengesizlikler görülmektedir.

Baş Pozisyonuna Bağlı Oluşan Vertigo Hastalığı

Ani baş dönmesi durumudur. Genellikle vertigo tanısında sıkça görülen bir vakadır. Kısa süreli baş dönmelerine bağlı anormal göz hareketlerine rastlanır. İstem dışı göz hareketleri hastada ritmik olarak tekrar edebilir. İşitme kaybı ya da diğer semptomlar görülmez. Tedavisinde Epley manevrası uygulanır. Buna göre hastanın bu atakları takip edilerek kontrol altına alınır.

Dahili Hastalıklar

Baş dönmesi birçok rahatsızlıkla ilişki olabilir. Bunlar; kansızlık, kalp yetmezliği, diyabet, yüksek-düşük tansiyon. Ani su kaybı gibi durumlar da baş dönmesini tetikleyen faktörler arasında.

Psikolojik Nedenler

Panik atak ve anksiyete bozukluğu, stres, depresyon.

İşaret Ettiği Hastalığa Dikkat!

Aşırı ve sürekli devam eden baş dönmesi şikayetiyle bir doktora gidildiğinde, öncelikle bilinç kaybı olup olmadığına bakılır ve bazı norolojik testler uygulanır.

İlk olarak yüksek tansiyona bağlı oluşabilecek baş dönmesini saptamak için tansiyon ölçümü gerçekleşmesi gerekli, çünkü her baş dönmesi vertigo hastalığı değildir.

Hastanın yaşı, cinsiyeti ve baş dönmesinin süresine ve etkilerine göre sorunun beyin sisteminde mi yoksa iç kulak sisteminde mi olduğun dair denge testleri uygulanır.

Hastanın şikayetlerine bağlı olarak tanı koyabilmek için kalp damar problemine dayalı EKG ve Ekokardiyografi diğer semptomlara göre Tomografi veya MR çekilebilir. KBB ve Nöroloji uzmanı dışında, oluşan sorunlarda hastaların Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına ya da bir psikiyatra başvurması tavsiye edilir.

Vertigonun tedavisi, neden olduğu hastalığı ortadan kaldırmakla mümkündür. Vertigo hastalığı olarak bilinse de kendi başına bir hastalık değildir.

Ancak ortada başka bir rahatsızlıklar olmadığı takdirde devam eden baş dönmesi ataklarında hastalara bazı değişiklikler önerilir. Bunlar daha çok yoğun sterese ve psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen baş dönmeleridir.

Böyle durumlarda uzmanlar hastalara genel olarak şu önerilerde bulunuyor:

 • Vertigoyu tetikleyen faktörlerden uzak durma( stres, sigara, kafein, aşırı tuz kullanımı)
 • Baş dönmesine yol açan fiziksel faaliyetlerden kaçınmak ( ani hareketler, havasız ve gürültülü ortamlar, yüksek tempolu spor egzersizleri)
 • Güneşlenmeye ve bol sıvı tüketimine özen göstermek.

Son Sözler

Vertigo hastalığı yukarıda da belirtiğim gibi oldukça ciddi rahatsızlık vermektedir.

Bu yazımda da size vertigo nedir, vertigo hastalığı nedenleri nelerdir, vertigo rahatsızlığı hangi hastalıkların habercisidir, vertigo tedavisi nasıl yapılır, vertigo için hangi doktora gidilmelidir gibi soruları yanıtlamaya çalıştım.

Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşıp arkadaşlarınızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Источник: https://dogalyollar.com/saglik/vertigo-nedir-nedenleri-isaret-ettigi-hastaliklar-nelerdir/

Vertigo nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

En sık karşılaşılan iç kulak hastalıklarına bağlı vertigonun, vestibüler rehabilitasyon yöntemiyle tedavi edilebileceğini belirten Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, ancak bunun için tam bir hasta uyumu ve sabır gerektiğine işaret ediyor.

Günlük yaşam içinde kaldırımda yürüyebilmek, çimlerin üzerinde koşmak, otomobil kullanmak ya da gece karanlık bile olsa tökezlemeden yürüyebilmek… Tüm bu davranışlar hepimizin kolaylıkla gerçekleştirdiği ve hatta nasıl yaptığımızı bile sorgulamadığımız hareketlerimiz.

Bu organizasyonu sağlayan ise vestibüler sistem olarak tanımlanan denge organımız… Santral sinir sistemi, kulaklardaki vestibüller, ayak ve kaslardan gelen algı ve gözlerden gelen bilgiler doğrultusunda denge sistemi muhteşem bir uyum içinde çalışıyor.

Ancak bu sistemlerin herhangi birinde ortaya çıkabilecek bir sorun baş dönmesi yani vertigoya neden olabiliyor.

Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, hasar görmüş vestibüler sisteme bağlı yaşanan ve baş dönmesiyle başlayan şikayetlerin kişiyi günlük yaşamını idame ettiremez noktaya kadar ulaştırabileceğini söylüyor.

Denge sistemi nasıl çalışıyor?

Dengemizi sağlayan sistemler; santral sinir sistemi, kulaklardaki vestibüller, ayak ve kaslardan gelen algı ve gözlerden oluşuyor.

Sürekli olarak beyne bilgi aktaran bu dört organın arasında çok yoğun ve karmaşık bir ilişki bulunuyor. Dolayısıyla sistemlerin herhangi birinde ortaya çıkan sorun denge bozukluğuna neden oluyor.

Bu durumda sistemlerin birbiriyle koordineli çalışmasını sürdürmesini sağlamak, herhangi bozukluk durumunda da rehabilite etmek gerekiyor.

Denge organı eğitilebiliyor

Baş dönmesi şikayetine yol açan hastalıkların çok ve çeşitli olması nedeniyle kesin tanıya ulaşmak için daha basit testlerden, kapsamlı kan tahlillerine, yüksek teknolojik donanım gerektiren vestibüler testler ve görüntüleme yöntemlerine kadar farklı uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Vertigo tedavisi de sebebine bağlı olarak değişiyor.

İç kulak hastalıklarına bağlı olan ve en sık yaşanan vertigoların başlıca tedavisi ise vestibüler rehabilitasyonla yapılıyor.

Bu tedaviyle, hem oynayan kristaller yerine oturtuluyor, hem de zayıflayan vestibüler denge sistemini güçlendirmeye yönelik egzersiz tedavilerine başlanıyor.

Kişinin denge organının eğitilmesine dayanan rehabilitasyon sürecini ip cambazlarının dengede kalmayı öğrenebilmesine benzeten Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, “Biz hastayı ipin üzerinde değil ama normal yolda yürüyebilecek hale getiriyoruz” diyor.

Rehabilitasyon süreci kişiden kişiye değişiyor

Rehabilitasyon sürecinin en önemli belirleyicileri, hastanın yaşı, tanısı, ağırlık derecesi ve tedaviye uyumu oluyor. Hastanın yaşı arttıkça rehabilitasyon zorlaşabiliyor.

Bunun yanında kilo ya da hareket etmeyi kısıtlayan bel fıtığı ya da kalp hastalıkları, boyundaki problemlere bağlı kısıtlılık gibi ek hastalıklar da sürecin uzamasına neden olduğu gibi sonuca da etki edebiliyor.

Ancak hastaların çoğunda herhangi bir zorluk olmadan tedaviye başlanabiliyor.

Hangi hastalarda ne kadar etkin?

Elde edilecek sonuçların da yine hastanın durumuna göre değiştiğini söyleyen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, şu bilgileri veriyor:

“Genel olarak rehabilitasyon tedavisinin etkinliği hastalığa göre değişiyor ve en çok tek taraflı vestibüler hipofonksiyonda (zayıflık) başarılı oluyor.

Ancak hem bilimsel ortamlardaki sonuçlardan hem de kendi deneyimlerimizden biliyoruz ki: tek taraflı veya iki taraflı vestibüler fonksiyon kayıplarında, santral (beyin) kaynaklı stabil dengesizliklerde, kafa ve boyun travmalarına bağlı gelişen baş dönmelerinde, psikojenik vertigolarda, yaşa bağlı denge sorunlarında, dirençli BPPV (Benign paroksismal pozisyonel vertigo), yani iç kulak kristallerinin yer değiştirmesine bağlı olan baş dönmesi olgularında, vestibüler migrende ve kesin tanısı konulamayan hastalarda vestibüler rehabilitasyon ciddi yarar sağlıyor. Bilimsel literatür, tedavinin başarı oranını yüzde 60’tan yüzde 92’lere kadar çeşitli sonuçlarda gösteriyor.”

Migren varsa dikkat!

Eğer sorun BPPV’de ise tamamen şifadan bahsediliyor. Ama eğer hastalık migrenöz vertigo ise yani altta migren gibi bir sorun varsa ataklar devam edebiliyor. Bu durumda sadece dönemsel bir iyileşme olsa da hastanın yaşam kalitesinde ciddi anlamda iyileşme sağlanabiliyor. Aynı zamanda hastalar bir sonraki ataklarını panik yapmadan çok daha rahat kontrol edebiliyor.

Mutlaka hekim kontrolünde yapılmalı

Vertigo tedavisi için vestibüler rehabilitasyon kişinin tek başına uygulayabileceği bir tedavi olmadığı için mutlaka hekim kontrolünde yapılması gerekiyor. Bununla birlikte hastanın evde de sürdürmesi gereken ödevleri bulunuyor. Ancak genel olarak tedavinin başarılı sonuçlara ulaşmasında hasta uyumunun çok önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, şu bilgileri veriyor:

“Hastanın yapılması belirtilen her hareketi harfiyen ve sonuçlara güvenerek uygulaması gerekiyor. Örneğin ‘yarım saat sağa sola bak’ dendiğinde bu hareketin etkisine güvenmeden işlemi bırakırsa sonuç alınamaz. Başlangıçta basit görünen bu hareketler zamanla denge sistemini güçlendiriyor. Dolayısıyla hastaların da hekime ve uygulamalara güvenerek sonuna kadar disiplinli olması gerekiyor.”

Baş dönmesi, psikiyatrik hastalıkların belirtisi olabilir!

Источник: https://indigodergisi.com/2018/02/vertigo-nedir-belirtileri-tedavi/

Vertigo Tedavisi, Nasıl Geçer?

Vertigo Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo; baş dönmesi, sarsıntı veya etrafınızdaki şeylerin dönmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkan ve sabit durmanız durumunda bile gerçekleşebilen bir rahatsızlıktır.

Çoğu çocuk kendi etrafında dönerek, vertigo etkisi oluşturmaya çalışır. Bu şekilde gerçekleşen vertigo, birkaç saniye boyunca sürer ve ortadan kaybolur.

Eğer vertigo tesadüf eseri veya bir sakatlanmanın sonucu olarak oluşmuş ise, belirtilerin düzelmesi en azından birkaç saat veya gün sürebilir.

Ses dalgaları, kulak zarına ulaşana kadar dış kulaktan içeriye doğru hareket eder. Buradan itibaren ses dalgaları titreşimlere dönüşür.

Bu ses dalgaları, çekiç, örs ve üzengi kemikleri üzerinden geçerek iç kulağa iletilir. İç kulağın en önemli kısmı ise yarım daire kanallarının bulunmasıdır.

Her kulağın sağ taraflarında konumlanmış ve oldukça hassas hücrelere bağlanmış vaziyette, duyma işleminde rol almaktadır.

Vertigo genellikle kafanızdaki durumlarda belirgin değişiklikler olduğunda meydana gelir. Genellikle yatıp uzandığınız sırada ve yatakta döndüğünüz esnalarda meydana gelir. Vertigo birtakım rahatsız edici durumlara sebep olabilir. En kısa zamanda doktorunuzu ziyaret ederek, etkili bir tedavi yoluna gidebilirsiniz.

Vertigo genellikle iç kulakta meydana gelen hasarlardan dolayı oluşur. Ancak sebep belirlendiği zaman genellikle kafaya alınan ufak veya sert darbelerden kaynaklandığı gözlenmiştir. Daha nadir görülen sebep ise kulak ameliyatı sırasında oluşan hasardır. Vertigo ayrıca migren ile de alakalı bir durumdur.

Kulağın içinde vestibüler labirent isimli bir minik organ bulunmaktadır. İçerisinde yarım daire kanalları ve çeşitli sıvılar ve başınızın nasıl döndüğünü gösteren monitörler bulunmaktadır.

Kulak hareket monitöründe yukarı-aşağı, sağa-sola ve öne-arkaya gerçekleşen hareketler, kafanızın yer çekimine göre olan durumuna bağlıdır.

Bu otolit organlar yer çekimine karşı sizleri hassas bir hale getiren kristalleri içermektedir.

Pek çok nedenden dolayı, bu kristaller yerinden oynamaktadır ve yarım daire kanallarına doğru hareket etmektedir. Özellikle uzandığınız zamanlarda meydana gelir. Bunun sebebi ise yarım daire kanallarının, kafanızın hareketine göre hassas bir hal almasıdır. Tepki olarak ise bu baş dönmeleri gösterilmektedir.

Vertigonun birtakım belirtileri ve işaretleri vardır. Bunlar;

 • Baş dönmesinin oluşması,
 • Dengesizlik oluşması ve denge kaybı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusmak,
 • Etrafınızdaki şeylerin dönüyor olduğuna inanmanız

Vertigonun belirtileri ve işaretleri 1 dakikadan az sürüyor ise evinize gidebilirsiniz. Vertigonun aşamaları bir an ortaya çıkar, kaybolur ve sonrasında tekrar eder.

Belirtileri ve işaretleri meydana getiren aktiviteler kişiden kişiye değişiklik gösterir, fakat çoğu, kafa pozisyonundaki değişmelerden kaynaklanır. Bu durum bazı insanlarda yürüme veya ayakta durma esnasında dengenin kaybolması olarak gözlenir.

Anormal ritmik göz hareketleri ise genellikle vertigonun belirtileri arasına eklenmektedir.

Alışılmadık baş dönmelerin olması ciddi hastalıklara işaret etmektedir.

Eğer yeni, farklı ve ciddi bir baş ağrınız varsa, ateşiniz çıkıyorsa, çift görme veya görüş kaybı varsa, işitme sorunları yaşıyorsanız, konuşmakta zorluklar yaşanıyorsa, kol veya bacaklarda zayıflık oluşmuşsa, bilinç kaybı meydana gelmiş ise, zorlukla yürüyorsanız ve uyuşma görülüyorsa, bu belirtiler ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Genel olarak haftada bir kezden fazla baş dönmesi veya vertigo meydana geliyor ise, önlem alınmasının ve bir doktora gitmenin zamanı gelmiştir.

Vertigo Risk Faktörleri Nelerdir?

Vertigo belirtileri genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir. Ayrıca vertigo oluşumu kadınlarda, erkeklere göre daha fazla risk oranına sahiptir. Kafanıza aldığınız hasarlar, kulağınızdaki organların dengelerinin kaybolduğunu göstermektedir.

Kafa darbelerinin yanı sıra nöbet karşıtı alınan ilaçlar, kan basıncı ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin bile vertigo gelişimi riskini arttıran etmenler arasında yer almaktadır. Ayrıca felç riskini arttıran her şey vertigo riskini de arttırmaktadır.

Bazı insanlarda alkol kullanımı da vertigo için olumsuz bir etki yaratır.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin sebebini anlamak için doktorunuz tarafından birtakım testler yapılır. Bu fiziksel testler sırasında;

 • Göz veya kafa hareketlerine göre ortaya çıkan baş dönmesi işaretleri ve belirtileri, sonrasında 1 dakikadan az bir sürede indirgenmesi,
 • Sırt üstü yatmanızla beraber kafanızı bir tarafa çevirdiğinizde ve test yatağının öbür ucuna doğru yavaşça döndürdüğünüzde meydana gelen belirli göz hareketlerinin baş dönmesine etkisi,
 • İstemsiz bir şekilde gözün bir taraftan diğer tarafa hareketi,
 • Göz hareketlerinizi kontrol edememeniz.

Ancak bu gibi belirtiler ve işaretlerde vertigo teşhisi yapmak bazı zamanlar güç olabilir. Bu yüzden doktorunuz tarafından birtakım farklı testler yapılması istenebilir. Bu testlerden biri MR testidir.

Bu test kafanızda ve vücudunuzda kesit alan görüntüleri oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak yapılır.

Doktorunuz bu yöntemle birtakım görüntüler elde ederek değişen durumları tanımlar ve teşhis eder.

1.Partikül Yerleştirme Manevraları

Uzmanlar tarafından geliştirilen belirli kafa ve göz hareketleri tavsiye edilmektedir. Bu hareketler sayesinde depolanan kalsiyum, iç kulak kanallarına iletilir ve vücut tarafından absorbe edilir.

Bu yöntemin uygulanabilmesi için vertigo belirtilerine sahip olmanız gerekmektedir. Yapılan hareketler sırasında doktorunuz veya fizikoterapistiniz sizlere rehberlik edecektir.

Genel olarak güvenli ve etkili bir yöntemdir.

2.İlaç

Vertigo ile alakalı durumlar olan sabah bulantısı veya mide bulantısı gibi semptomların azaltılması için birkaç ilaca ihtiyaç duyulabilir. Rahatsızlık sebebi enfeksiyon veya tahriş ise antibiyotik veya steroid tedavi edici olarak kullanılabilir. Menier hastalığı denilen durumda ise diüretik olarak bilinen idrar söktürücü ilaçlar oluşan sıvı basıncını azaltmak için kullanılır.

3.Ameliyat

Bazı durumlarda ameliyat, vertigo tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer vertigonun altında yatan sebepler beyin veya boyun hasarı ise veya tümörden dolayı oluşmuş ise vertigonun etkilerini azaltmak için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Ameliyattaki başarı oranı yüzde 90 gibi yüksek bir miktardır.

Vertigo ile alakalı baş dönmesi tecrübesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Bilincinizi kaybetme ihtimalinizin farkında olun. Bu durum düşmenize veya ciddi yaralanmalara sebep olur.
 • Başınız dönmeye başladığı an hemen bir yere oturun.
 • Eğer geceleri uyanıyorsanız, iyi bir ışıklandırma kullanın.
 • Düşme riskiniz bulunmakta ise, bir bastondan yardım alarak yürüyün.
 • Belirtilerinizi etkili bir şekilde yönetebilmek için doktorunuz ile yakın bir çalışma ortamında bulunun.

Vertigo başarılı bir tedavi işleminden sonra kendini tekrar edebilen bir durumdur.

Ancak fiziksel tedavi ve evde tedavi yöntemleri kullanılarak baş edilmiş hastalık sonrasında tekrar eden hastalık için herhangi bir tedavi yöntemi kullanılamamaktadır.

Hastalığın önlenmesi için ise kan basıncınızı, kolesterolünüzü, kilonuzu ve kan şekerinizi optimal seviyede tutmak oldukça önemlidir. Bu şekilde hastalığın oluşma riskini azaltabilir ve ayrıca daha kaliteli bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/vertigo-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть