Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor

Vitamin Eksikliği Belirtileri, hastalıkları, mineral vitamin eksikliği testi | Çokbilgi.com – Türkçe ve Edebiyat Güncesi

Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor

Vücudumuzda vitamin eksikliği olduğunda, bazı belirtiler ve hastalıklarla karşılaşırız. Çünkü vücudumuz vitamin, minerallerle ayakta durur ve tırnaklarımızdan beynimize kadar her organımızın bu vitaminlere ihtiyacı vardır.

Bunlar bazen çok basit belirtilerle kendini belli eder ve vitamin takviyeleri ile ortadan kalkar; fakat bazen çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarır veya onların habercisidir.

Bunun için vücudumuzdaki vitamin eksiklikleri dikkate alınmalı ve doktor kontrolünde gerek beslenme şeklimizde yapacağımız değişikliklerle, gerekse de alacağımız vitamin takviyeleriyle vücudumuzun ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hangi vitamin eksikliğinin hangi hastalığa veya belirtiye neden olduğunu belirtmeden önce şunu açıklamak gerekir: Çoğu zaman vücudumuzdaki bir belirti veya hastalık, tek bir vitamin eksikliğine bağlanamaz. Çünkü bir organ yalnızca bir vitamine ihtiyaç duymaz.

Örneğin bazen B12 ve demir eksikliği, kansızlık şeklinde belirti gösterir ve halsizlik, yorgunluk, stres, iştah kapanması gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda hem B12 hem demir takviyesi yapılmalıdır. Ve ayrıca bu vitaminler birbirlerinin çalışma prensiplerini etkiler ve böylece sıkı sıkıya bağlıdır.

Bu nedenle, vitamin eksikliği kaynağı doktor tarafından tespit edilerek giderilmelidir.

Aşağıda sıralanan belirtilerden bir veya birkaçı size uyduğu için, “Kesinlikle bende … vitamini eksik.” gibi bir yargıya varmanız da pek doğru olmaz.

Çünkü vitamin eksikliği, sizdeki hastalığın belirtilerinin yalnızca bir nedeni olabilir. Bunun dışındaki nedenleri belirlemek için ileri düzeyde tetkikler gerekebilir.

Şimdi aşağıda her bir vitamin eksikliğinin hangi belirtiler ve rahatsızlıklarla karşımıza çıktığını sıralıyoruz:

B12 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, uyuşukluk, yorgunluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve depresyon gibi problemler ortaya çıkar. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor. Vitamin enerji üretimi, protein kullanımı ve sinirler için gereklidir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve sinir sistemine güç veren B12 vitamini çocukların da sağlıklı gelişiminde büyük rol oynuyor. B12 vitamini et ve et ürünleri, balık, peynir ve sütte bol miktarda bulunmaktadır. Sebzeler de son derece az bulunur. Vejetaryen beslenenlerin B12 açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olabilir.

Dikkatli olmalarında fayda var.

Kansızlık, bitkinlik, sinir hasarı, aşırı hassas cilt özellikle vejetaryenlerde ve bu vitamini absorbe edemeyen bünyelerde B12 eksikliği yaşanabiliyor.

B12 vitamini noksanlığının yorgunluk ve halsizlik konusunun şampiyonluğunu yaptığını unutmayınız. Yorgunluğunuza unutkanlık, el ve ayak uyuşmaları da eşlik ediyorsa problemin B12 eksikliğinden kaynaklanabileceğini anımsayınız.

B1, B3, B5, B6 vitaminleri de yorgunluk yapabilir ama bu gibi durumlarla çok seyrek karşılaşıyoruz.

Hücrelerin kendini yenilemesini sağlıyor. Sinir sistemini güçlendiriyor. Proteinlerin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştırıyor. Çocukların sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor.

Sakatat ürünleri, peynir ve sütte bol miktarda bulunuyor. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor.

Uyuşukluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve gelişimini tamamlayamama gibi durumlara sebep oluyor.

C Vitamini Eksikliği

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir.

Kan dolaşımını düzenleyen, hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan, kemiklerin-dişlerin-cildin-diş etlerinin güçlenmesinde katkıda bulunan C vitamini, yeşil biber, çilek, maydanoz, yeşil sebzeler, domates, kırmızı lahana ve turunçgillerde bulunuyor.

Günlük C vitamini; kadınlarda ve erkeklerde her gün alınması gereken en az miktarı, 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir.

Dişlerin kaybedilmesine yol açan iskorbüt hastalığı, diş etlerinde şişme ve yaraların iyileşmesinde güçlük gibi belirtiler C vitamini eksikliğini göstermektedir.

C vitamini eksikliğinde, diş eti çekilmeleri-diş eti kanamaları, halsizlik, geç iyileşme, ağız içinde yaralar, kemik ağrıları, kas zayıflığı, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Yeterli miktarda C vitamini almayanlarda kas zayıflığı, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, diş çürümeleri, selülit ortaya çıkabiliyor.

K Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, vücudun bağışıklık sistemi zayıf düşer ve hastalıklara kolay yakalanılır. Kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir.

K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür.

K vitamini eksikliği, basur, burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir.

Yaralanmalarda kanın pıhtışmasını sağlayarak, fazla miktarda kan kaybı olmasını engelleyen, içerdiği antioksidan maddelerle vücudu kansere karşı koruyan, hücre yenilenmesini sağlayan ve kemik yapısını da güçlendiren K vitamini karnabahar, lahana, brokoli, fasulye, bezelye, patates, yumurta sarısı, yoğurt, yeşil çay ve brüksel lahanası gibi sebzelerde bulunuyor. Kanın pıhtılaşmasında yetersizlik tamamen K vitamini kaynaklı olabiliyor.

Sodyum ve Postasyum Eksikliği

Sodyum ve potasyum bilindiği gibi kardeş mineraller. Gerek potasyumun gerekse sodyumun eksikliğinde de yorgunluk kaçınılmazdır. Eğer yorgunluğa kas zafiyeti, kas spazmları, iştah kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, dudak çevresinde his değişikliği gibi belirtiler işaret ediyorsa yorgunluğun potasyum noksanlığı ile ilişkili olma ihtimali vardır.

Sodyum eksikliğine ise potasyum noksanlığından daha az rastlanıyor. Bu tip yorgunluklar genellikle yoğun egzersizler, aşırı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan terlemelerden, kontrolsüz idrar söktürücü kullanımları veya ağır ya da uzun süren ishal ya da kusmalardan kaynaklanıyor.

Bitkinlik, tansiyonun düşmesi, ayağa kalkınca göz kararmaları ile birlikte olan yorgunluklarda sodyum eksikliği akla gelmeli.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliğinde daha erken yaşlanma, görme bozuklukları, kansızlık, kısırlık, kalpte ve diğer kaslarda yorgunluk ve çeşitli cinsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. E vitamini damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için büyük önem taşır.

Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı doğal bir koruyucu olan, hücrelerin kendini yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktiren ve sağlıklı bir cinsel yaşam için önemli olan E vitamini, bitkisel yağlar, tahıllar, badem, ceviz, ay çekirdeği ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Sinir sistemi problemleri, sperm üretiminde azalma, kas ağrıları, güçsüzlük. Eksikliği az görülse de; düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde sorun yaşayanlarda zaman zaman bu vitaminin eksikliği gözlenebiliyor. Yeterli E vitamini almayanlar daha erken yaşlanabiliyor. Ayrıca kısırlık, iktidarsızlık gibi çeşitli cinsel rahatsızlıklara rastlanma olasılığı da artıyor.

Magnezyum Eksikliği

Çoğumuz farkında değiliz ama magnezyum eksikliği de önemli bir yorgunluk nedenidir.

Bu mineral hücre zarlarından besleyici maddelerin geçebilmesi, hücrede protein ve karbonhidrat metabolizmalarının aksamaması yanında yeteri kadar enerji üretimi ve taşınmasında da önemli görevler üstleniyor.

Hücreler şu veya bu nedenle “magnezyum fakiri” haline gelirlerse enerji üretimi aksadığı için yorgunluk baş gösteriyor. Magnezyum eksikliğini kas krampları, kas seğirmeleri, güçsüzlük ile birlikte olan yorgunluk durumlarında hatırlamak lazım.

A Vitamini Eksikliği

Eksikliği söz konusu olduğunda, görme bozuklukları, kemik ve dişlerde problemler, ciltte kuruluk, saç ve tırnaklarda kırılmalar, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebilir. A vitamini sağlıklı bir cilt ve kemik yapısı için önemlidir.

Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

Hücre yenilenmesini sağlayan, vücut direncini arttıran, görme duyusu için önemli olan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, lahana, bitkisel yağlar, havuç ve balda bolca bulunuyor. A vitamini eksikliği bu besinleri tüketerek giderilebilir.

Günlük A vitamini ihtiyacının yetişkin erkeklerde bin, kadınlarda 800 mg. kadar olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Kadınların gebelikte A vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük bin mg., emziren annelerin ise bin 200 mg. kadar A vitamini almaları tavsiye edilir.

Dudak yaraları, dilde kızarıklık” dedi.

Gece körlüğü, gözyaşı kuruluğu ve diğer göz problemleri; ciltte kuruluk, pul pul dökülme, akne, kaşıntı; bağışıklık sisteminde zayıflık gibi belirtiler A vitamini eksikliğini göstermektedir.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttıran ve hücre yenilenmesini sağlayan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, bitkisel yağlar, havuç, lahana, bal ve kuruyemişlerde bol bulunuyor.

Eksikliğinde görme bozuklukları, yüksek tansiyon, saçta ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruma, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebiliyor.

B1 Vitamini Eksikliği

Sinir sisteminin sağlığını korumada önemli bir rol oynuyor. Kan dolaşımını düzene sokuyor. Peynir, yumurta, balık ve tahıllarda bol miktarda bulunuyor. B1 vitamini eksikliği sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve yorgunluğa sebep olabiliyor.

Demir Eksikliği

Demir oksijenin taşınması ve depolanması, daha da önemlisi enerji üretiminde önemli görevleri olan bir mineral. Noksanlığı sadece kansızlığa değil, yorgunluğa da yol açıyor. Eğer yorgunluk sorununuza cilt kuruluğu, solukluk, dilde acılık ve yanma hissi, yutmada zorlanma, tırnaklarda çukurlaşma gibi belirtiler de ekleniyorsa demir rezervlerinizin azalmış olabileceği aklınızda olsun.

Riboflavin / B2 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, ağız kenarında yaralar, dilde kızarıklık, göz kenarında kızarıklıklar, burun kenarında kuruma, kansızlık gibi sorunlar görülebilir. Önemli bir nokta aşırı derecede alkol tüketimi vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Ayrıca antibiyotikler, yatıştırıcılar da vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Vücuttaki asit oranını düzenleyen, sindirim sistemini düzene sokan, solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olan B 2 vitamini süt, peynir, yoğurt, yumurta, mısır, kurubaklagiller ve yeşil sebzelerde çokça bulunmaktadır. Bu besinlerden tüketmenizde fayda var.

Katarakt gibi göz hastalıkları; ciltte kuruma, yağlanma, kızarma; ağız ve dil yaraları; boğazda şişme ve iltihaplanma gibi belirtiler B2 vitamini eksikliğini göstermektedir.

D Vitamini Eksikliği

Osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir hastalık olan osteomalasi riski. Çocuklarda raşitizm ve büyüme sorunları gibi belirtiler D vitamini eksikliğini göstermektedir.

Yorgunluğa neden olan önemli bir vitamin daha var: D vitamini. D vitamini noksanlığına bağlı yorgunluk çok önemli, çünkü çok yaygın bir sorun.

Özellikle kas yorgunluğuyla birlikte olan yorgunlukların D vitamini noksanlığından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

Tiamin / B1 Vitamini Eksikliği

Beriberi hastalığı (bir çeşit sinir sistemi hastalığı), kalp ve damarlarda hasar oluşması.unutkanlık, uykusuzluk, iştahsızlık, sindirim bozukluğu, özellikle alkolikler, B1 vitamini eksikliği nedeniyle bitkinlik hissedebiliyor, kasları daha zayıf olabiliyor.

Biotin Eksikliği

Kalp anomalileri, bitkinlik, depresyon, cilt kuruluğu gibi belirtiler biotin eksikliğini göstermektedir.

Folik Asit Eksikliği

Hücre bölünmesinde ve gelişiminde problemler, anemi, sinirlilik, halsizlik. Hamileliğin ilk üç aylık dönerfilnde ise spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabiliyor.

Niasin Eksikliği

İshal, cilt problemleri ve mental disoryantasyon gibi belirtiler niasin esikliğini göstermektedir.

B6 Vitamini Eksikliği

Kan hücreleri üretimini sağlıyor. Kalbi güçlendiriyor, böbreklerin düzenli çalışmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yumurta, tavuk, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Eksikliğinde böbrek taşları, sinir sistemi hastalıkları, kansızlık ve halsizlik görülüyor.

| Yorum Yap! | Yazı Ayrıntıları… | Yazdır! | Bu Yazıyı Paylaşın! |

Источник: https://www.cokbilgi.com/yazi/vitamin-eksikligi-belirtileri-mineral-hastaliklari/

Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor

İnsan vücudu için en önemli yapı taşlarından biri vitamindir. Vitaminin insan vücudunda günlük olarak alınması gereken belirli bir oran vardır, bu oranın alınmaması durumunda vitamin eksikliği nelere yol açar gibi bir soru akla gelmektedir.

Vitamin eksikliğinde deride kuruma, saç ve tırnakların sağlıksız hale dönüşmesine neden olmaktadır. Vitamin aynı zamanda insan vücudunda bir katalizör görevi görmektedir. Aynı zamanda vitaminler protein, karbonhidrat ve yağ gibi maddelerin de insan vücudunda kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Vitaminler insan vücudunda yakma gibi bir özelliği bulunmamaktadır, yani vitamin içeren besinleri tükettiğinizde bu size kalori olarak geri dönmez. İnsan vücudu her türlü vitaminin faydalı olan oranda belirli bir miktar alarak kan dolaşımında sürekli olarak bulunmasını sağlamaktadır.

İnsan vücudunda vitamin eksikliği olması durumunda insan metabolizmasında birtakım hastalıklara neden olmaktadır. Vitaminler aynı zamanda suda çözünebilen bir organik maddedir ve suda çözünmesi sebebiyle fazla miktarda alımlarda vücuttan, vücut sıvıları ile atılmaktadır.

Yağda çözünen vitaminlerde mevcuttur ve bu vitaminler ise insan vücudundaki yağ dokusunda depolanmaktadır. İnsan vücudunda bulunan ve yağda çözünen vitaminlerin fazla alınması durumunda zararı bulunmaktadır.

Suda çözünme özelliği olan dört farklı vitamin vardır. Dört farklı vitaminin suda çözünme sebebiyle, vücudun yağ dokusunda toplanarak insan vücudunda yerini alırlar. Bu vitaminler şöyledir,

A Vitamini : A vitamini eksikliğinde göz hastalıkları görülmektedir ve A vitamini içeren besinlerin çok tüketilmesi sebebiyle herhangi bir göz hastalığından sizleri korur, aynı zamanda A vitamini E vitamini ile birlikte alınması durumunda insan vücudunda daha çok etkili olmaktadır. Anne adaylarının A vitamini içeren ilaçlardan ve A vitamini içerene besinlerden fazlasının vücuda alınmaması sebebiyle uzak durmaları gerekmektedir.

D Vitamini : Vitamin eksikliğinde kemik ağrıları, kasların zayıflaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle D vitamini vücudun vitamin eksikliğini gidermede yardımcı olabilen bir vitamin türüdür.

E Vitamini : Vitamin eksikliği durumunda insan vücudunda daha erken yaşlanma, görme bozuklukları kansızlık, kısırlık gibi durumlar gözlenmektedir.

K Vitamini : Çay, ciğer ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunan K vitamini kanın pıhtılaşmasını önleyici bir vitamindir. K vitaminin eksik olması durumunda kan değerlerindeki değişiklik en önemli ve en belirleyici özelliğidir.

Yağda çözünen ve suda çözünen olmak üzere toplamda on üç farklı vitamin vardır ve bu vitaminlerin hepsini günlük olarak almamız gerekmektedir.

C Vitamini : Vitamin eksikliğini gidermek için C vitaminini daha fazla tüketmeleri gerekmektedir. bulunmaktadır. Portakal, mandalin, limoni greyfurt, ananas, çilek ve frenk üzümünde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

B1 Vitamini : B1 vitamini her canlı dokusunda bulunmaktadır ve insan vücudunda yağ kullanımı artmaktadır. B1 vitaminin eksikliğinde depresyon, iştahsızlık, kas ve sinirlerde meydana gelen hastalıklar, beriberi hastalığıdır.

B2 Vitamini : Bol miktarda etlerde, tahıllarda, buğdayda, soya fasulyesi, süt ve karaciğerde bulunmaktadır. Vitamin eksikliği durumunda deri ve saç rahatsızlıkları görülmektedir.

B3 Vitamini : Vitamin eksikliği durumunda sinir sisteminde bulunan reaksiyonlar, ishal, mide sorunları, depresyon gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

B5 Vitamini : Hayvansal ve bitkisel ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır. Vücutta depolanması imkansız olan bir vitamindir.

B12 Vitamini : Kan dolaşımın düzenlenmesi ve kandaki şeker miktarını azaltma işlevi olan vitaminler bunları yerine getirmez.

Vitamin Eksikliği Belirtileri

İnsan vücudunun yapı taşlarından biri olan vitaminler insan sağlığı için çok önemli bir rol oynamaktadır. Vitamin eksikliğinde insan vücudunda değişiklik gösteren durumlar deride, tırnakta ve gözde meydana gelebilecek değişiklikler gözlenmektedir.

Eğer derinizde, tırnaklarınızda ya da gözlerinizde belli bir oranda değişiklik varsa vitamin eksikliği gibi bir durumundan şüphelenebilirsiniz.

Gözlerde meydana gelebilecek görme bozuklukları ileri derecede vitamin eksikliği durumunda kendini göstermektedir, bu aşamaya gelinceye kadar vücudunuzun vitamin eksikliğini giderdiğinizde hiçbir sorun ya da belirti kalmayacaktır.

 Vitamin eksikliği belirtileri aynı zamanda dişlerde ve kemiklerde de güçsüzlük şeklinde görülmektedir, yani dişlerin sağlıksız olması, diş eti kanamaları, kemiklerde ise ağrıların oluşması görülmektedir.

1. Görme Bozukluğu

İnsan vücudunda bulunan vitamin oranının düşmesi sonucunda birtakım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Vitamin eksikliği durumunun en bariz örneği görme yeteneğinin zayıflaması, görme bozukluğudur ve vitamin eksikliğinde ortaya çıkan görme bozukluğu nedeniyle ya uzağı ya da yakını net görmemeye başlarsınız.

2. Kansızlık

Kansızlık diğer ismiyle anemi insan vücudunda özellikle B2 vitamini eksikliğinin olması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kansızlık durumunun anlaşılması için kan tahlili yapılarak, kan değerleri oranının düşük olup olmadığının kontrolü sağlandıktan sonra teşhis konulmaktadır.

 Kansızlık vitamin eksikliği ve demir minerali eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Kansızlık durumunu önlemek için insan vücudunda bulunması gereken oranda vitamin olmalıdır.

3. Stres

Günlük hayatta insanları strese sokabilecek birçok sebeple karşılaşmaktadırlar.

Genelde stresli olma insanların psikolojik durumlarıyla yakından alakalıdır ama bazı stres sebepleri psikolojik duruma dayanmaz, tamamen yediğimiz besinlerin vücudumuza yapmış olduğu reaksiyondur.

İnsan vücudunun, vitamin seviyesi belirli oranın altına düştüğü zaman strese sebep olmaktadır. Strese girmemek için hem günlük hayatımızı daha esnek olarak düzenlemeliyiz hem de vitamin eksikliğine sebep olacak vitamin değerlerinin altına düşmemeliyiz.

4. Uykusuzluk

Yorgun ve uykusuz olduğu halde uykuya dalmakta güçlük çekebilirsiniz ve bu durum periyodik olarak her gece devam eder.

Uykusuz olma durumunun birçok sebebi bulunmaktadır ama biyolojik olarak en önemli sebebi, insan vücudunda bulunan vitamin eksikliğinin olmasıdır.

Uykuya dalma süresi kişiden kişiye değişmektedir ama bu süre bir saatten fazla sürdüğünde biyolojik olarak bir sıkıntı olduğu anlamına gelmektedir.

5. Cilt Sorunları

İnsan vücudundaki vitamin oranının azalmasıyla birlikte birtakım cilt sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar, cildin yeterince vitamin alınmamasından kaynaklanan solgun ve cansız bir cilt renginin ortaya çıkması, cildin aşırı derecede kuruması, ciltte kızarma ve yanma hissi gibi.

6. Sinir Hastalıkları

Sinir sistemi, beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevre sinirlerden meydana gelmektedir. Bu alanları etkileyen kısım hastalıklara sinir hastalığı denilmektedir. Bu alanları etkileyecek sinir hastalıkları insan vücudunun her alanını etkileme gücüne sahiptir. İnsan vücudunda vitamin oranının azalması sonucunda sinir hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

7. Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

İnsan vücudunu mikrop ve birtakım enfeksiyonlara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi aynı zamanda tümör hücrelerini belirleyip, onları yok etme özelliğine sahiptir.

Bağışıklık sisteminin görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için insan vücudunun vitamin oranının dengede olması gerekmektedir.

Yani insan vücudundaki vitamin eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır ve bu nedenle insan vücudunda olması gereken oranda vitamin bulunmalıdır.

Vitamin Bulunan Yiyecekler Nelerdir?

Vitaminler birtakım yiyeceklerde fazla oranda bulunmaktadır. Bu besinler yeşil yapraklı sebzeler olmak üzere, marul, ıspanak, maydanoz ve yeşil sebzelerde bulunmaktadır.

Fasulye, soya fasulyesi, bezelye, mercimek, karnabahar, mantar, domates, lahana, brokoli, soya yağı, ayçiçeği çekirdeği, kereviz, brüksel lahanası, baklagiller, esmer pirinç, yulaf, buğday tohumu, kepekli tahıllar, kuşkonmaz, patates gibi sebzelerde bol oranda vitamin bulunmaktadır.

Vitaminler aynı zamanda süt, yumurta, peynir, tereyağı gibi hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Tavuk eti, balık, sığır etinde, meyvelerden kivi, muz, avokado, turunçgiller gibi meyvelerde de bulunmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/vitamin-eksikligi-nelere-yol-acar/

Sık sık girip olmanızın sebebi D vitamini eksikliği olabilir

Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor

Dikkat! D vitamini eksikliği kısırlık sebebi olabilir!

Her 10 yetişkinden 9’unda D vitamini eksikliği var

Kemik sağlığından ruh sağlığına kadar pek çok faydası bulunan D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Vücudun tek handikabı ise 200’den fazla gen üzerinde etkisi bulunan D vitamini kendisinin üretememesidir. Dışarıdan alınması gereken D vitaminin en kolay ve en ekonomik kaynağı güneş ışıklarıdır.

Ancak ülkemizde bilinçli ve yeterli güneş ışıkları alınmamaktadır. Bu nedenle de Türkiye’de yaşayan her 10 yetişkinden 9’unda D vitamini eksikliği bulunmaktadır.

Genç ve orta yaş döneminde hiçbir belirti vermeyen D vitamini eksikliği ilerleyen yaşlarda belirti vermeye başlamaktadır. En fazla eksiklik

 • Emziren annelerde
 • Koyu ten rengine sahip olanlarda
 • Güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayanlarda
 • İleri yaştakilerde
 • Kolesterol veya sürekli ilaç kullananlarda
 • Romatizma ve diyabet hastaları ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda görülmektedir.

D vitamini eksikliği baş ağrısı ve mutsuzluğa neden olabilir

Kış güneşinden de D vitamini alabilirsiniz

D vitamininin en önemli kaynağı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneş ışıklarıdır. Mart-Nisan aylarında en düşük seviyededir. Yılın geri kalan tüm aylarında günün 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yeterli güneş ışıkları alan vücut, D vitaminini rahatlıkla sentezlemektedir.

Vücudun yeterli miktarda D vitamini alabilmesi için yaz aylarında 10-15 dakika yeterliyken kış aylarında bu süre güneş ışığının miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yeterli güneşin alındığını güneşe maruz kalan derinin pembeleşmesi ile anlayabilmek mümkündür.

Güneş ışıklarının dışında ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, istridye, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates ve mantar en önemli D vitamini kaynağıdır.

 • Grip ve nezleniz geçmiyorsa: D vitamininin doğal bağışıklık sistemi içinde önemli bir rolü bulunmaktadır.  Sürekli nezle grip oluyorsanız, iyileşme süreciniz çok uzuyorsa D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Astım ve kronik akciğer hastasıysanız D vitamini eksikliği bu rahatsızlıkları daha fazla yaşamanıza neden olur. Bu nedenle en kısa zamanda bir doktora başvurmalısınız.
 • Sık sık ishal oluyorsanız: D vitamini yağda çözünebilir bir vitamin olduğu için sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur.  Eksikliği mide-bağırsak sisteminin yağ emme kabiliyetini kısıtlayarak bu bölgelerde sorunlarının yaşamasına neden olur. Herhangi bir zehirlenme ya da bir ilacın yan etkisinden kaynaklanmayan ishal D vitamini eksikliği olabilir.
 • Kafanız aşırı terliyorsa: Baş boyun çevrenizde birden bire başlayan ve sosyal rahatsızlığa neden olan terlemeyi hafife almayarak mutlaka doktor kontrolüne gidin. Çünkü bu terlemenin sebebi vücutta sıcaklığın artmasını neden olan D vitamini eksikliği olabilir.

D vitamini eksikliği, Kanser ve Yüksek Tansiyona neden olabilir!

 • Nedensiz bir depresyona girdiyseniz: Hiçbir sorun yaşamadığınız bir iş ve bir aile hayatınız var ama siz kendinizi sürekli mutsuz, hüzünlü ve üzgün hissediyorsunuz. Bu nedensiz depresyonun sebebi beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde önemli etkisi bulunan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesi olabilir. Beyninizin sağlıklı çalışarak düzenli bir mutluluk hormonu salgılanması için D vitamini eksikliğini giderin.
 • Saçlarınızın dökülmeye başladıysa: Hem kadınlar hem de erkekler için önemli olan saç, çeşitli nedenlerle dökülebilmektedir. Bu dökülmelerin bir nedeni de D vitamini eksikliği olabilir. Bu nedenle saçlarınız her zamankinden fazla dökülüyorsa mutlaka D vitamininizi ölçtürün.
 • Kollarınızı kaldıracak gücünüz yoksa: Yorulmadan çalışıyorsunuz, evde oturuyorsunuz ama kolunuzu kaldıracak gücünüz bile yok. Bu güçsüzlüğün sebebi vücuttaki tüm kasların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan D vitamini eksikliği olabilir.
 • Sık sık karıncalanma, kramp giriyorsa: Günlük hayatınızda yaptığınız oturmak, kalkmak ve yatmak gibi basit hareketler de bile bacağınızda, kollarınızda kasılmalar, uyuşmalar, karıncalanmalar meydana geliyor, kramplar giriyorsa bu D vitamininizin eksik olduğunu gösterir. Kaslarınızın işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için yeterli miktarda D vitamini alın.
 • Kemik ağrılarınız bitmiyorsa: Güneş ışıklarının kış aylarında daha az görülmesi önlem almayan kişilerde D vitamini eksikliğine neden olmaktadır. D vitamini eksikliği kemik erime riskini kat kat artırırken açıklanamayan kemik ağrılarına da neden olmaktadır. Bu nedenle sırtınız, belinizde veya vücudunuzun başka bir bölümündeki kemik ağrıları D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

D vitamini eksikliği, MS hastalığının habercisi olabilir

 • Çocuğunuzun boyu uzamıyorsa: D vitamini, gelişme çağında olan çocuklar için de çok önemlidir. Çocuğunuz yaşıtlarına göre gelişme geriliği yaşıyorsa mutlaka bir doktora başvurarak D vitamini seviyesini ölçtürün. Çünkü D vitamini eksikliği olan çocuklarda raşitizm, x bacak ve boy uzama hızında yavaşlama görülmektedir. D vitamini eksikliği yetişkinlerde ise “osteomalazi” denilen kemik yumuşaması rahatsızlığına neden olmaktadır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/sik-sik-girip-olmanizin-sebebi-d-vitamini-eksikligi-olabilir/

Ağız Yarası Hangi Vitamin Eksikliğinde Görülür?

Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor

Ağız yaraları birçok nedenden kaynaklandığı kadar en çok görülen nedenler arasında vitamin eksikliği sebep olmaktadır. Ağızda yara oluşmasına neden olan vitaminler hangileridir?

Ağız Yarası Vitamin Eksikliği

Ağız Yarası Vitamin Eksikliği

Ağızda yara oluşmasının nedenleri arasında vitaminlerin ve minerallerin yeterli miktarda alınmaması durumunda oluşmaktadır. Oral aft olarak da isimlendirilmektedir.

Bu sebeple de yeterli beslenmeyen ya da vitamin ve minerallerin bulunduğu gıdaları bol miktarda tüketmesine rağmen emilim olmasını engelleyecek bir hastalık olması halinde ağızda yaraların olmasına neden olacaktır.

Ağızda ortaya çıkan yaraların beyaz renkte ya da sarı renkte olmaktadır. İnsanların oral ülser olarak adlandırılan durumun görülmesinin nedenleri arasında şu vitaminlerin eksik olması sonucunda meydana gelecektir:

 • A Vitamini
 • B3 Vitamini;
 • B9 Vitamini;
 • B12 Vitamini;
 • C Vitamini.

İnsanların kullanmakta olduğu bazı kimyasal ilaçların yan etkilerinin oluşmasını önleyecek olan B grubu vitaminler olmaktadır.

B grubu vitaminlerin tükürük salgılanması üzerinde etkileri ile bilinmektedir. B grubu vitaminlerin eksikliği sonucunda ilaçların yan etkileri daha çok belli olacaktır.

Bu nedenle de tükürük salgılanması azalacak ve ağız içerisinde yaraların oluşmasına neden olur.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda insanların yaşadığı problemlerden bir tanesi de ağızda yaraların oluşmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması durumunda bakteri ya da virüslerin kolaylıkla insanlara bulaşmasına neden olur. Bu bakteri ya da virüslerin bazıları da insanlarda ağızda yaralarının oluşması, ağız kokusunun meydana gelmesine neden olacaktır.

Güçlü bir bağışıklığın olması için insanların A ve C vitamini içeren gıdalara ağırlık vermesi gerekmektedir. Oluşacak A vitamininin eksikliğinde olacağı gibi aynı zamanda da C vitamininin eksikliği olması halinde de ortaya çıkacaktır.

Ağızda yaralarının oluşmasının nedenleri arasında aynı zamanda da mineral eksikliği de görülmektedir. En sıklıkla demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında selenyum, çinko eksikliği ile de ağız etrafında ve içerisinde ayrıca dil üzerinde de yaraların oluşması görülebilmektedir.

Ağız Yaralarının Tedavisi

Ağızda yaraların oluşması sonucunda doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktor tarafından kan tahlili yapılmalıdır. Hem vitamin değerlerine bakılması, hem de mineral değerlerine bakılması sonucunda B12 ya da demir eksikliğinin görülmesi sonucunda ağızda yaralarının olmasının tanısı konulacaktır.

Doktor tarafından vitaminlerin ya da minerallerin eksikliğinin giderilmesi için takviye ilaçların kullanılması gerekmektedir. Takviye ilaçların doz ayarlanması her zaman doktor tarafından yapılması ve doktorun önerdiği miktarda kullanılması gerekiyor.

Fazlasının alınması durumunda da rahatsızlıkların oluşmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Vitamin ve minerallerin insanların düzenli ve sağlıklı beslenmesi sonucunda oluşmayacaktır.

Uzmanlar tarafından her zaman için yaraların oluşmaması için gerekli olan vitaminleri ve de mineralleri içeren gıdaların besin yoluyla alınması gerekiyor.

B grubu vitaminler en çok yoğurt, karides, sığır karaciğeri, yumurta, ıspanak, susam içerisinde bulunmaktadır. En çok A vitamini bulunan yiyecekler patates, havuç, sığır karaciğeri, marul, domates, pırasa da bulunmaktadır.

C vitamini eksikliği nedeniyle de oluşacağı için insanların maydanoz, portakal, kivi, kırmızı biber, limon tüketilmesi sonucunda eksikliğin giderilmesi mümkündür.

Yaraların hızla tedavisinin gerçekleşebilmesi için insanlarda dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Baharatlı yiyeceklerin tüketilmemesi çok önemlidir. Baharatlı ve tuzlu yiyecekler her zaman için yaraların iyileşmesinin gecikmesi ve çoğalmasına da neden olur. Diş macunu yaraların iyileşmesini engellemektedir.

Bu nedenle de tahriş olmasını ve büyümesini engellemek için diş macunu olarak sülfat bileşeni olmayan macunlar tercih edilmesi çok önemlidir. Asit içeren içeceklerin içilmemesi de gerekiyor. Asit her zaman için çoğalmasına neden olur. Sert yiyeceklerin yenilmesi önerilmemektedir.

Ağızdaki yaralar iyileşene kadar her zaman çiğnenmesi kolay olan yiyecekler yemeleri öneriliyor.

Ağız Yarasının Oluşmaması İçin Önlemler

Ağızda ülser oluşmasını engellemek için her zaman vitaminlerin ve minerallerin doğal yollarla alınması çok önemlidir. B grubu bakımından zengin olan yiyeceklerin daha sıklıkla tüketilmesi gerekiyor.

İnsanlarda ortaya çıkan ağız yaralarının bazı insanlarda süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olması sonucunda gerçekleşeceği biliniyor. Bu sebeple de ağız yarası oluşan ve bir daha tekrarlanmaması için süt ve süt ürünlerine ara vermeli ve tüketilmemelidir. Yapay tatlandırıcı içeren gıdalardan uzak kalmak en iyisi olacaktır.

Bunlar ağız sağlığı için hiç iyi değildir. Tahriş olmasına ve yaraların oluşmasına neden olacaktır. Sakız çiğneyen, cips gibi sert olan yiyecekler tüketilmekten kaçınılması gerekmektedir. Sigara ya da alkol kullanan insanların da vitamin ve mineral eksikliğinin sonucunda ortaya çıkacağından sık sık tüketilmesi önerilmiyor.

Uzmanlar tarafından kahve içilmesine ara verilmesi gerekiyor. Ayrıca çikolatanında ağızda yaraların oluşmasına neden olacağı bilinmektedir. Bu sebeple de sık sık tüketilmemesi önerilmektedir.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://vitamindozu.com/agiz-yarasi-hangi-vitamin-eksikliginden-olur.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.