Vitamin Eksikliğinin 10 İşaretine Dikkat!

içerik

10 adımda vitamin eksikliğinizi giderin!

Vitamin Eksikliğinin 10 İşaretine Dikkat!

Vitaminler vücudun tüm hücrelerinin, dokularının ve süreçlerinin normal sağlıklı çalışması ve hayati önemi olan organik besindir.

 İhtiyacınız olan tüm vitaminleri almak için çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet yemek için önemlidir. Vitamin eksikliğinin belirtileri, vücudun vitamin alanlarını etkilediği alanlara bağlıdır.

 Birçok farklı vitamin vardır ve bir eksiklikten endişeleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

10 adımda vitamin eksikliğinizi gidermek istemez misiniz? Vitamin kaynakları hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var! Vitamin eksikliği nasıl giderilebilir? Her bireyde vitamin eksikliği var mı? Peki, doğal yollarla alınan vitaminlere takviye vitamin gereksinimine ihtiyaç var mı? İşte Özel Meltem Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Çetin Yücesoy, vitamin eksikliği ve 10 adımda vitamin eksikliğinin nasıl giderileceği yönünde önemli bilgiler veriyor.

10 adımda vitamin eksikliğini nasıl gidereceğiniz konusunda adım adım bilgiler. Yumurta, et, süt ürünleri ve balık, özellikle istiridyeler ve yağlı balıklar da dahil olmak üzere hayvansal ürünler, vitaminin tek doğal kaynağıdır. Aşağıda yer alan uygulama ve tespitler sayesinde sizlerde vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Görme problemleri neden yaşanır?

Vitamin eksikliği problemleri arasında listemizin ilk başında görme problemleri yer almaktadır. Görme sorunlarında en önemli vitamin eksikliği A vitamini eksikliğidir.

A vitamini özellikle de gece görmede çok etkilidir. A vitamini eksikliği gözde kseroftalmi’ye neden olabilmektedir.

Görme bozukluklarını gidermenizde etili olabilecek A vitamini vitamin eksikliği konusunda ilk adımınız olsun.

Uzun süreli yorgunluk neye işaret!

Çalışma hayatı, iş hayatı ya da ev hayatı sürekli yorgunluk, zihinde yorgunluk, fiziksel ve dengesizlik hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor biliyor muydunuz? Yorgunluk durumları B1 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yorgunluk ve enerjik olma durumları tamamıyla beyin üretimi ile alakalıdır. Bu nedenle B1 vitamini eksikliğini gidererek uzun süreli yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Dil ve deride çatlaklar neden olur?

Dil ve deri hastalıkları bunun yanında çatlakların neden varlığını sürdürdüğünü merak ediyorsanız ve hangi vitamin eksikliği nedeni ile oluştuğunu bilmiyorsanız hemen belirtelim. B6 vitamini eksikliği dil, deride çatlama ve sinir sistemini doğrudan etkilemektedir.

B6 vitamini eksikliği olan kişilerde yaraların iyileşme süreci yavaş olur. Egzama, deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı, mantar hastalıkları temel nedeni B6 vitamini eksikliğidir.

Sizlerde B6 vitamini eksikliğini gidererek kendinize yeni bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Kansızlık neden olur?

Kansızlık diğer adı ile anemi hastalığı vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Folik asit B vitamini eksikliği nedeni ile oluşmaktadır. Kansızlığın olduğunu saptamak için ellerinize ve avuçlarınıza bakabilirsiniz. Avucunuzda beyaz ve kırmızı benekler kansızlığın işaretidir. Folat ya da B9 vitamini eksikliğini gidererek kansızlık neden olur sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Zihinsel yorgunluk hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor?

Zihinsel yorgunluk iş ve çalışma hayatına bağlı olarak değerlendirilse de aslında zihinsel yorgunluğun asıl nedeni B12 vitamini eksikliğidir. B12 vitamin eksikliği zihinsel yorgunluğun belirtisidir.

Zihinsel yorgunluk, düşüncelerin birbirine karışmasına, çeşitli becerilerin zayıflamasına, iletişim sürecinin daha geç olmasına neden olabilmektedir.

Bunun yanında dikkat ve konsantre olamama gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Ciltte kolayca oluşan çürük ve morarmaların nedeni!

Bazen bazı vücutlarda ve tenlerde çürük ve morarmalar çok hızlı bir şekilde oluşabilmektedir. Genellikle bu çürük ve morarmaların temel sebebi C vitamini eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Vücudumuzda adı kolajen olarak geçen işlev C vitamini eksikliği nedeni ile üretim fonksiyonlarını ertelemektedir. Çürük ve morarma nedenini C vitamini eksikliğini gidererek başa çıkmanız mümkündür.

Kemik ağrıları neden olur?

Kemik ağrılarının nedeni tam anlamıyla D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İnsan iskeletinde kemik ağrısı zamanla kemir erimesi gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilmektedir. Kemik ağrıları ve erimelere karşın D vitamini eksiğinizi gidererek kemik ağrılarınızı giderebilir, buna bağlı, kemik erimesi ve halsizlik sorunlarını da ortadan kaldırabilirsiniz.

Kas kaybı nedenleri?

Vitamin eksikliğinin tanımlanması ve uygulanması vücudumuzda pek çok sorunu arka plana atmaya yetmektedir.

İnsanların kas kaybı nedenleri ve çoğu zaman kaslarda meydana gelen zayıflık ve de güçsüzlük yine vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Kas kaybı nedenleri için E vitamini olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Kas kaybı sorunlarınız için E vitamini eksikliğinizi gidererek daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Aşırı kanamalara karşı çözüm!

İnsan vücudu birbirinden farklıdır. Ancak ortak paydaları oldukça fazladır. İnsan vücudunda biriken kanlar ya da kanamalar çoğu zaman belli bir vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

Peki, K vitamini eksikliğinde meydana gelen aşırı kanamalar daha çok hangi koşullarda meydana gelmektedir.

Özellikle kadınlarda Regl kanamaları,  diş eti kanaması, burun kanamaları, ayak ve el parmaklarında kanamalar, dışkı ya da idrarda kan olması durumunda ortaya çıkabilmektedir.  K vitamini eksikliğini gidererek kanamalara karşı önlem alabilirsiniz.

Saç ve tırnaklarda görülen cansızlık nedenleri?

Saç ve tırnaklarda görülen cansızlığın altında da yine vitamin eksikliği yatmaktadır. Bu sorunu gidermenin yöntemi ise H vitamini eksikliğinin giderilmesi durumudur. Saç diplerinde oluşan, kepekler, saçlarda dökülme, kırıklar, tırnaklarda cansızlık, çabuk eğilip bükülme, kırılma ve çeşitli lekelerin oluşması durumu kuşkusuz H vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Sizlerde 10 adımda vitamin eksikliğinizin farkında olabilir ve tedavi olabilirsiniz. Vücutta bulunan vitamin eksikliklerini gidererek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Görme problemleri, yorgunluk ve halsizlik, deride oluşan çatlaklar, kansızlık, zihinsel yorgunluk, ciltte çürük ve morlukların oluşması, kemik ağrıları, kas kaybı şikayetleri, aşırı kanamalar, saç ve tırnaklarda görülen cansızlık gibi daha bir çok nedenin altında vitamin eksikliği yer almaktadır.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/dahiliye/10-adimda-vitamin-eksikliginizi-giderin

Vitamin Eksikliği Belirtileri, hastalıkları, mineral vitamin eksikliği testi | Çokbilgi.com – Türkçe ve Edebiyat Güncesi

Vitamin Eksikliğinin 10 İşaretine Dikkat!

Vücudumuzda vitamin eksikliği olduğunda, bazı belirtiler ve hastalıklarla karşılaşırız. Çünkü vücudumuz vitamin, minerallerle ayakta durur ve tırnaklarımızdan beynimize kadar her organımızın bu vitaminlere ihtiyacı vardır.

Bunlar bazen çok basit belirtilerle kendini belli eder ve vitamin takviyeleri ile ortadan kalkar; fakat bazen çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarır veya onların habercisidir.

Bunun için vücudumuzdaki vitamin eksiklikleri dikkate alınmalı ve doktor kontrolünde gerek beslenme şeklimizde yapacağımız değişikliklerle, gerekse de alacağımız vitamin takviyeleriyle vücudumuzun ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hangi vitamin eksikliğinin hangi hastalığa veya belirtiye neden olduğunu belirtmeden önce şunu açıklamak gerekir: Çoğu zaman vücudumuzdaki bir belirti veya hastalık, tek bir vitamin eksikliğine bağlanamaz. Çünkü bir organ yalnızca bir vitamine ihtiyaç duymaz.

Örneğin bazen B12 ve demir eksikliği, kansızlık şeklinde belirti gösterir ve halsizlik, yorgunluk, stres, iştah kapanması gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda hem B12 hem demir takviyesi yapılmalıdır. Ve ayrıca bu vitaminler birbirlerinin çalışma prensiplerini etkiler ve böylece sıkı sıkıya bağlıdır.

Bu nedenle, vitamin eksikliği kaynağı doktor tarafından tespit edilerek giderilmelidir.

Aşağıda sıralanan belirtilerden bir veya birkaçı size uyduğu için, “Kesinlikle bende … vitamini eksik.” gibi bir yargıya varmanız da pek doğru olmaz.

Çünkü vitamin eksikliği, sizdeki hastalığın belirtilerinin yalnızca bir nedeni olabilir. Bunun dışındaki nedenleri belirlemek için ileri düzeyde tetkikler gerekebilir.

Şimdi aşağıda her bir vitamin eksikliğinin hangi belirtiler ve rahatsızlıklarla karşımıza çıktığını sıralıyoruz:

B12 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, uyuşukluk, yorgunluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve depresyon gibi problemler ortaya çıkar. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor. Vitamin enerji üretimi, protein kullanımı ve sinirler için gereklidir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve sinir sistemine güç veren B12 vitamini çocukların da sağlıklı gelişiminde büyük rol oynuyor. B12 vitamini et ve et ürünleri, balık, peynir ve sütte bol miktarda bulunmaktadır. Sebzeler de son derece az bulunur. Vejetaryen beslenenlerin B12 açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olabilir.

Dikkatli olmalarında fayda var.

Kansızlık, bitkinlik, sinir hasarı, aşırı hassas cilt özellikle vejetaryenlerde ve bu vitamini absorbe edemeyen bünyelerde B12 eksikliği yaşanabiliyor.

B12 vitamini noksanlığının yorgunluk ve halsizlik konusunun şampiyonluğunu yaptığını unutmayınız. Yorgunluğunuza unutkanlık, el ve ayak uyuşmaları da eşlik ediyorsa problemin B12 eksikliğinden kaynaklanabileceğini anımsayınız.

B1, B3, B5, B6 vitaminleri de yorgunluk yapabilir ama bu gibi durumlarla çok seyrek karşılaşıyoruz.

Hücrelerin kendini yenilemesini sağlıyor. Sinir sistemini güçlendiriyor. Proteinlerin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştırıyor. Çocukların sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor.

Sakatat ürünleri, peynir ve sütte bol miktarda bulunuyor. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor.

Uyuşukluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve gelişimini tamamlayamama gibi durumlara sebep oluyor.

C Vitamini Eksikliği

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir.

Kan dolaşımını düzenleyen, hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan, kemiklerin-dişlerin-cildin-diş etlerinin güçlenmesinde katkıda bulunan C vitamini, yeşil biber, çilek, maydanoz, yeşil sebzeler, domates, kırmızı lahana ve turunçgillerde bulunuyor.

Günlük C vitamini; kadınlarda ve erkeklerde her gün alınması gereken en az miktarı, 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir.

Dişlerin kaybedilmesine yol açan iskorbüt hastalığı, diş etlerinde şişme ve yaraların iyileşmesinde güçlük gibi belirtiler C vitamini eksikliğini göstermektedir.

C vitamini eksikliğinde, diş eti çekilmeleri-diş eti kanamaları, halsizlik, geç iyileşme, ağız içinde yaralar, kemik ağrıları, kas zayıflığı, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Yeterli miktarda C vitamini almayanlarda kas zayıflığı, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, diş çürümeleri, selülit ortaya çıkabiliyor.

K Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, vücudun bağışıklık sistemi zayıf düşer ve hastalıklara kolay yakalanılır. Kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir.

K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür.

K vitamini eksikliği, basur, burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir.

Yaralanmalarda kanın pıhtışmasını sağlayarak, fazla miktarda kan kaybı olmasını engelleyen, içerdiği antioksidan maddelerle vücudu kansere karşı koruyan, hücre yenilenmesini sağlayan ve kemik yapısını da güçlendiren K vitamini karnabahar, lahana, brokoli, fasulye, bezelye, patates, yumurta sarısı, yoğurt, yeşil çay ve brüksel lahanası gibi sebzelerde bulunuyor. Kanın pıhtılaşmasında yetersizlik tamamen K vitamini kaynaklı olabiliyor.

Sodyum ve Postasyum Eksikliği

Sodyum ve potasyum bilindiği gibi kardeş mineraller. Gerek potasyumun gerekse sodyumun eksikliğinde de yorgunluk kaçınılmazdır. Eğer yorgunluğa kas zafiyeti, kas spazmları, iştah kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, dudak çevresinde his değişikliği gibi belirtiler işaret ediyorsa yorgunluğun potasyum noksanlığı ile ilişkili olma ihtimali vardır.

Sodyum eksikliğine ise potasyum noksanlığından daha az rastlanıyor. Bu tip yorgunluklar genellikle yoğun egzersizler, aşırı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan terlemelerden, kontrolsüz idrar söktürücü kullanımları veya ağır ya da uzun süren ishal ya da kusmalardan kaynaklanıyor.

Bitkinlik, tansiyonun düşmesi, ayağa kalkınca göz kararmaları ile birlikte olan yorgunluklarda sodyum eksikliği akla gelmeli.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliğinde daha erken yaşlanma, görme bozuklukları, kansızlık, kısırlık, kalpte ve diğer kaslarda yorgunluk ve çeşitli cinsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. E vitamini damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için büyük önem taşır.

Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı doğal bir koruyucu olan, hücrelerin kendini yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktiren ve sağlıklı bir cinsel yaşam için önemli olan E vitamini, bitkisel yağlar, tahıllar, badem, ceviz, ay çekirdeği ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Sinir sistemi problemleri, sperm üretiminde azalma, kas ağrıları, güçsüzlük. Eksikliği az görülse de; düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde sorun yaşayanlarda zaman zaman bu vitaminin eksikliği gözlenebiliyor. Yeterli E vitamini almayanlar daha erken yaşlanabiliyor. Ayrıca kısırlık, iktidarsızlık gibi çeşitli cinsel rahatsızlıklara rastlanma olasılığı da artıyor.

Magnezyum Eksikliği

Çoğumuz farkında değiliz ama magnezyum eksikliği de önemli bir yorgunluk nedenidir.

Bu mineral hücre zarlarından besleyici maddelerin geçebilmesi, hücrede protein ve karbonhidrat metabolizmalarının aksamaması yanında yeteri kadar enerji üretimi ve taşınmasında da önemli görevler üstleniyor.

Hücreler şu veya bu nedenle “magnezyum fakiri” haline gelirlerse enerji üretimi aksadığı için yorgunluk baş gösteriyor. Magnezyum eksikliğini kas krampları, kas seğirmeleri, güçsüzlük ile birlikte olan yorgunluk durumlarında hatırlamak lazım.

A Vitamini Eksikliği

Eksikliği söz konusu olduğunda, görme bozuklukları, kemik ve dişlerde problemler, ciltte kuruluk, saç ve tırnaklarda kırılmalar, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebilir. A vitamini sağlıklı bir cilt ve kemik yapısı için önemlidir.

Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

Hücre yenilenmesini sağlayan, vücut direncini arttıran, görme duyusu için önemli olan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, lahana, bitkisel yağlar, havuç ve balda bolca bulunuyor. A vitamini eksikliği bu besinleri tüketerek giderilebilir.

Günlük A vitamini ihtiyacının yetişkin erkeklerde bin, kadınlarda 800 mg. kadar olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Kadınların gebelikte A vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük bin mg., emziren annelerin ise bin 200 mg. kadar A vitamini almaları tavsiye edilir.

Dudak yaraları, dilde kızarıklık” dedi.

Gece körlüğü, gözyaşı kuruluğu ve diğer göz problemleri; ciltte kuruluk, pul pul dökülme, akne, kaşıntı; bağışıklık sisteminde zayıflık gibi belirtiler A vitamini eksikliğini göstermektedir.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttıran ve hücre yenilenmesini sağlayan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, bitkisel yağlar, havuç, lahana, bal ve kuruyemişlerde bol bulunuyor.

Eksikliğinde görme bozuklukları, yüksek tansiyon, saçta ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruma, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebiliyor.

B1 Vitamini Eksikliği

Sinir sisteminin sağlığını korumada önemli bir rol oynuyor. Kan dolaşımını düzene sokuyor. Peynir, yumurta, balık ve tahıllarda bol miktarda bulunuyor. B1 vitamini eksikliği sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve yorgunluğa sebep olabiliyor.

Demir Eksikliği

Demir oksijenin taşınması ve depolanması, daha da önemlisi enerji üretiminde önemli görevleri olan bir mineral. Noksanlığı sadece kansızlığa değil, yorgunluğa da yol açıyor. Eğer yorgunluk sorununuza cilt kuruluğu, solukluk, dilde acılık ve yanma hissi, yutmada zorlanma, tırnaklarda çukurlaşma gibi belirtiler de ekleniyorsa demir rezervlerinizin azalmış olabileceği aklınızda olsun.

Riboflavin / B2 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, ağız kenarında yaralar, dilde kızarıklık, göz kenarında kızarıklıklar, burun kenarında kuruma, kansızlık gibi sorunlar görülebilir. Önemli bir nokta aşırı derecede alkol tüketimi vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Ayrıca antibiyotikler, yatıştırıcılar da vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Vücuttaki asit oranını düzenleyen, sindirim sistemini düzene sokan, solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olan B 2 vitamini süt, peynir, yoğurt, yumurta, mısır, kurubaklagiller ve yeşil sebzelerde çokça bulunmaktadır. Bu besinlerden tüketmenizde fayda var.

Katarakt gibi göz hastalıkları; ciltte kuruma, yağlanma, kızarma; ağız ve dil yaraları; boğazda şişme ve iltihaplanma gibi belirtiler B2 vitamini eksikliğini göstermektedir.

D Vitamini Eksikliği

Osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir hastalık olan osteomalasi riski. Çocuklarda raşitizm ve büyüme sorunları gibi belirtiler D vitamini eksikliğini göstermektedir.

Yorgunluğa neden olan önemli bir vitamin daha var: D vitamini. D vitamini noksanlığına bağlı yorgunluk çok önemli, çünkü çok yaygın bir sorun.

Özellikle kas yorgunluğuyla birlikte olan yorgunlukların D vitamini noksanlığından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

Tiamin / B1 Vitamini Eksikliği

Beriberi hastalığı (bir çeşit sinir sistemi hastalığı), kalp ve damarlarda hasar oluşması.unutkanlık, uykusuzluk, iştahsızlık, sindirim bozukluğu, özellikle alkolikler, B1 vitamini eksikliği nedeniyle bitkinlik hissedebiliyor, kasları daha zayıf olabiliyor.

Biotin Eksikliği

Kalp anomalileri, bitkinlik, depresyon, cilt kuruluğu gibi belirtiler biotin eksikliğini göstermektedir.

Folik Asit Eksikliği

Hücre bölünmesinde ve gelişiminde problemler, anemi, sinirlilik, halsizlik. Hamileliğin ilk üç aylık dönerfilnde ise spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabiliyor.

Niasin Eksikliği

İshal, cilt problemleri ve mental disoryantasyon gibi belirtiler niasin esikliğini göstermektedir.

B6 Vitamini Eksikliği

Kan hücreleri üretimini sağlıyor. Kalbi güçlendiriyor, böbreklerin düzenli çalışmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yumurta, tavuk, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Eksikliğinde böbrek taşları, sinir sistemi hastalıkları, kansızlık ve halsizlik görülüyor.

| Yorum Yap! | Yazı Ayrıntıları… | Yazdır! | Bu Yazıyı Paylaşın! |

Источник: https://www.cokbilgi.com/yazi/vitamin-eksikligi-belirtileri-mineral-hastaliklari/

10 Önemli İpucuyla C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vitamin Eksikliğinin 10 İşaretine Dikkat!

Vitaminlerin, minerallerin vücudumuz için ne kadar önemli olduğundan hepimiz az çok haberdarız ama aslında onların eksikliğini çektiğimizde vücudumuzda neler oluyor pek de bilmiyoruz.

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce vücudumuzda D vitamini eksikliği olduğunda neler oluyor ya da B12 vitaminimizin eksik olduğunu nasıl anlarız bir bir anlatmış, vücudumuzun bize vermek istediği önemli ipuçlarını birlikte öğrenmiştik.

Bugün de sırada birçok meyve ve sebzede bol miktarda olduğunu bildiğimiz ama vücudumuzda ihtiyacımız kadar var mı yok mu çok da emin olamadığımız C vitamini var.

Buyurunuz, C vitamini eksikliği belirtilerini öğrenin, bu önemli belirtilerden birkaçı ya da hepsi sizde de varsa mutlaka doktorunuzun yolunu tutup gerekli ölçümleri yaptırın.

Kendinizi sebebini bilmediğiniz bir şekilde sürekli yorgun ve güçsüz hissediyorsanız…

oprah

C vitamini hem bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan özellikler gösterdiğinden hem de vücuda bolca enerji verdiğinden zinde ve enerjik olmak isteyenlerin mutlaka bolca alması gereken vitaminlerden biri aslında. Hal böyle olunca, vücutta yeteri kadar bulunmaması ve ihtiyacı karşılamaması durumunda da yorgunluk baş gösteriyor.

Eğer siz de sebebini bilmediğiniz ve aslında yorulmadığınız bir günde kendinizi çok yorgun, halsiz ve güçsüz hissediyorsanız C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

“Vücudumun her yanı ağrıyor.” cümlesini sık sık kuruyor, gerçekten de her yerinizin ağrıdığını hissediyorsanız…

marathontrainingacademy

Günlük hayatınız içinde aslında belirli bir rutininiz varsa ve bu rutin eskiden vücudunuzu hiç yormuyorken şimdilerde her yanınızın ağrıdığını hissediyorsanız vücudunuz size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

C vitamini, kas ve kemik sağlığı açısından da mutlaka tüketmemiz gereken vitaminlerin başında geliyor. Doğal olarak eksikliği söz konusu olduğunda önce kas ve eklemler, ardından da kemikler ağrımaya başlayabiliyor.

Eğer böyle bir durumdan muzdaripseniz doktorunuzun yolunu tutup gerekli ölçümleri vakit kaybetmeden yaptırabilirsiniz.

Çok kolay soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalanıyorsanız…

hiveminer

C vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmedeki etkisini artık bilmeyen kalmadı sanıyoruz. Çocukken grip ve nezle gibi hastalıklar söz konusu olduğunda annemizin elinde portakallar, mandalinalar, limonlu çaylarla peşimizde dolaşması boşa değildi anlayacağınız.

İşte tüm bunlar göz önüne alındığında, C vitamini eksikliği söz konusu olduğunda vücudumuzun bize bunu gösterdiği en belirgin yerlerden biri soğuk algınlığına çok daha kolay yakalanmaya başlamamız oluyor.

Cildiniz eskiden hiç olmadığı kadar çok kurumaya başladıysa…

pinterest

C vitamini, ciltte kolajen üretilmesini, bu sayede de cildin canlanmasını, parlamasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir vitamin. Vücudumuzda yeterince bulunmadığında da cildin kurumaya başlamasına, bu vitamin eksikliğinin uzun süre devam etmesi durumundaysa cildin pul pul dökülecek kıvama gelmesine neden oluyor.

Diş etlerinizde şişkinlikler, renksizlikler ya da kanamalar oluşuyorsa…

npr

C vitamini, hem kolojen üretimine katkıda bulunması, hem antioksidan özellikleri hem de hücreler arasında bağ kurulmasına destek olması nedeniyle, diş ve diş eti sağlığı için oldukça önemli bir vitamin.

Eksikliği durumunda da bu sorun kendini önce diş etlerinde şişkinlik ya da renksizlik olarak gösteriyor, daha ciddi miktarda bir eksiklik söz konusuysa diş eti kanamaları, dişlerde yaşanabilecek problemler kaçınılmaz oluyor.

Siz, siz olun diş eti kanamalarını hafife almayın ve böyle bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka diş hekiminize danışın.

En ufak bir çarpma sonucu bile cildiniz morarıyorsa…

greatist

C vitamini, vücudu toksinlerden temizlemeye yardımcı olduğundan kan dolaşımının düzenli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlıyor. C vitamini eksikliği nedeniyle kan dolaşımında oluşan aksaklıklar vücudun en ufak bir darbe karşısında hassaslaşmasına neden olabiliyor.

Bunu anlamanın yolu da cildinizin eskiden hiç olmadığı kadar çok lekelenmeye, morarmaya başlaması.

Eğer siz de kolunuzu hafifçe kapıya çarptığınızda dahi morarıyorsa ve bu eskiden başınıza gelmeyen bir durumsa mutlaka doktorunuzun yolunu tutun ve gerekli ölçümleri yaptırın.

Ufak tefek yaralarınızın bile iyileşmesi uzun sürüyorsa…

neutralbaydermatology

Aynı şekilde yaralarınız geç iyileşiyorsa, örneğin mutfaktaki küçük bir kaza sonucu oluşan ufak bir bıçak kesiği bile eskiden olduğundan çok daha uzun sürede iyileşiyorsa bu da vitamin eksikliği çektiğinizin bir belirtisi olabilir. Ancak bu durum, sadece C değil D ve K vitaminlerinin eksikliğinde de kendini gösterebilir.

Bu nedenle kendinizle ilgili böyle bir gözleminiz varsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve gerekli tüm ölçümleri yaptırmalısınız.

İstemsizce kilo kaybetmeye başladıysanız…

foodnetwork

Zayıflamak adına diyet ya da spor yapmadığınız halde, hatta günlük beslenme ve aktivite düzeninizi hiç değiştirmemiş olmanıza rağmen kilo vermeye başladıysanız ve verdiğiniz miktar dikkat çekici ölçüde fazlaysa bu, genel olarak iyiye işaret olarak görülmez.

C vitamini eksikliği de dahil olmak üzere birçok sorun kilo vermenize neden olabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara görünmenizde fayda var, aman diyelim.

Saçlarınız eskiden hiç olmadığı kadar çok dökülüyorsa ya da hacmini kaybettiyse ve cılız gözükmeye başladıysa…

allure

C vitamini derinin ve saçların sağlıklı olması için gerekli olan vitaminlerin başında geliyor. Eksikliği de doğal olarak tıpkı ciltte oluşan sorunlar gibi hem saç derisinin hem de saçların sağlığını olumsuz etkiliyor.

Eğer bildiğiniz başka bir neden yoksa, şampuanınızı bile değiştirmediğiniz halde kepek, saç dökülmesi, saçların zayıflaması gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız C vitamini bakımından yüksek yiyecekler tüketerek bir süre gelişmeleri takip edebilir, sorunların devam etmesi durumunda yine uzmanlardan destek almayı deneyebilirsiniz.

Sebebini bilmediğiniz burun kanamaları yaşamaya başladıysanız…

pregnancyfoodbaby

Aniden yaşanan burun kanamalarının en temel sebeplerinden biri vitaminsizlik olabiliyor. C vitamini gibi K vitamini eksikliğinde de kendini gösteren burun kanamaları, daha birçok sorunun habercisi olsa da, eğer bildiğiniz başka hiçbir neden yokken böyle bir sorunla karşılaşırsanız ve bu sorun kendini tekrarlayan bir hal aldıysa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Küçük bir not: Eğer ihtiyacınız kadar C vitamini aldığınızı düşünmüyorsanız ya da bu konuyla ilgili doktorunuzla birlikte yiyeceklerden takviye almaya karar verdiyseniz “C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Cilt sağlığınız için C vitamininden faydalanmak isterseniz C vitaminli doğal maskeler yazımız da size yardımcı olacaktır, bizden söylemesi.

Источник: https://yemek.com/c-vitamini-eksikligi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть