Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Vitiligo Nedir? Vitiligo Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Vitiligo halk arasında “Ala” hastalığı olarak bilinir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Deriye rengini veren melanositlerin kaybı ile meydana gelir. Melanosit hücreleri, melanin pigmenti üreterek deriye rengini verirler. Melanin pigmentinin üretlmesiyle deride beyaz renk değişiklikleri oluşur.

Melonosit harabiyetinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı faktörler sorumlu tutulmaktadır. Genetik bozukluk, bağışıklık sistemi bozukluğu gibi faktörler söz konusudur.

Bağışıklık sistemi hücreleri melonositleri düşman olarak algılayıp saldırmaktadır. Sinir uçlarından salınan kimyasal maddeler melanositleri tahrip edebilir. Ailesel yatkınlık söz konusudur.

Stres, iltihaplar, psikolojik hastalıklar, uyku bozuklukları, ateşli hastalıklar, vitamin eksiklikleri vitiligo’yu başlatabilmektedir.

Bağışıklık sistemi bozukluğu olduğu için diğer bağışıklık sistemi hastalıklarına da (lupus, Hashimoto, romatoid artrit, sedef, şeker hastalığı gibi) rastlanabilir. Stresle birlikte vücut direncinin düşmesine bağlı iltihap ve tümör gelişimine zemin hazırlayabilir.

Vitiligo Hastalığı Belirtileri

Vitiligo hastalığında, normal deri ile çevrili yama şeklinde süt beyazı lezyonlar mevcuttur. Farklı şekillerde ve büyüklükte olabilirler.

Normal deriden, keskin sınırla ayrılır. Beyaz deri üzerinde bulunan kıllar da beyazlaşır. Ağız çevresi, el üstü, kol, bacak, diz, dirsek, ayak bileği, koltuk altı, kasık gibi bölgelerde sık görülür.

Bölgesel olabileceği gibi, yaygında olabilir. Normal derinin çok az olduğu, tüm vücudu saran vitiligo da görülebilir.

Deri rengindeki beyazlaşma kişide strese ve sıkıntılara neden olmaktadır. Hasta, toplum içine çıkmaktan kaçınabilir. Depresyon ve uyku bozuklukları gelişebilir.

Özel bir lamba olan “wood ışığı” ile deri lezyonlarına bakılır. Bu ışıkla deri lezyonları belirgin şekilde gözlenir. Gerekirse deri biyopsisi alınır. Kan vitamin düzeylerine bakılabilir.

Eşlik eden hastalık varlığı için kan şekeri, tam kan sayımı, hormon testleri yapılır. Otoimmün hastalıklarda göz tutulumu olabileceği için göz muayenesi yapılmalıdır.

Vitiligo Hastalığının Tıbbi Tedavisi

Deri lezyonlarının genişliği, büyüklüğü, yayılımı ve eşlik eden hastalıklara göre tedaviye karar verilir. Depresyon ve toplumdan kaçınma davranışı için psikiyatrik tedavi düzenlenmelidir.

Güneş koruyucu kremler, dışarı çıkarken kullanılmalıdır. Lezyonlarda güneşe karşı koruyucu sistemler çalışmadığı için ciddi güneş yanıkları oluşabilir. Lezyonları kapatıcı kozmetik ürünler görünüm açısından hastayı rahatlatsa da kimyasal ürünler içeren ürünlerin kullanımı çok önerilmez. Hasta da antioksidan eksikliği varsa vitamin preparatları kullanılmaya başlanabilir.

Yeni başlayan lezyonlarda kortizonlu kremler kullanılır. Kortizonlu kremlerde deri incelmesi gibi yan etkiler mevcuttur. Kalsipotriol, takrolimus gibi deriye uygulanan krem tedavileri de mevcuttur. PUVA ve dar band UVB tedavileri özel kabinlerde uygulanan ışık tedavileridir. Bu yöntemlerle melanin pigmenti arttırılmaya çalışılır.

Vücut direncini arttırmak için ağızdan levamizol kullanılır. Siklosporin gibi immün sistemi baskılayıcı ilaçlar verilebilir. İlerleme göstermeyen lezyonlarda cerrahi olarak deri greftleri uygulanabilir, lazer tedavileri önerilebilir.

Vitiligo Hastalığında Beslenme

Nikel elementi çay (yeşil veya siyah), kakao, çikolata, cips, un ve kaju yemişinde bolca bulunur. Nikel, vücuttan ter ile atılmaktadır. Yüksek miktarda alındığında, terle atılan nikel ciltte reaksiyona neden olabilir. Omuz, göğüs, kalça ve kuyruk sokumu bölgesinde vitiligo olanların bu gıdaları azaltması tavsiye edilmektedir.

Vitiligo hastalığını alevlendirebilen fenolik bileşiklerden zengin mango, kaju, Antepfıstığı, manyok nişastası, hurma, kiraz, ahududu, böğürtlen, kızılcık ve çay gibi gıdaların tüketimi kısıtlanmalıdır.

Ekşi gıdalar, C vitamini, domates, limon, domuz, tavuk, beyaz ekmek, vejetaryen olmayan gıdalar, katkılı ve renklendirilmiş içeceklerin tüketilmesi, bazı homeopatlar tarafından vitiligosu olanlara önerilmemektedir.

Salam, sosis, sucuk gibi gıdalar çok fazla katkı maddesi içerirler, vitiligosu olanlar bu gıdaları mutlaka beslenmelerinden çıkartmalılar. Sodyum benzoat, potasyum sorbat, sodyum propiyonat gibi koruyucular, sodyum nitrat gibi renklendiriciler veya monosodyum glutamat (MSG) gibi tat vericiler atopik dermatide (egzama) neden olan mast hücreleri uyarırlar.

Bu katkı maddelerin yoğun olduğu bir beslenme düzeni stres reaksiyonu riskini arttırır. Vitiligoyu ve atopik dermatidi arttırabilirler. Katkı ve tat verici içermeyen taze hazırlanmış gıdalar tüketilmelidir.

Zerdeçal vitiligosu olanlarda pigment oluşumunu azaltarak iyileşmeyi bozabilir. Bu nedenle vitiligosu olan insanların zerdeçal tüketmemesi önerilmektedir.

Yukarıda bahsedilen gıdalar haricinde kalan meyve, sebze, balık ve et tüketiminde herhangi bir sıkıntı yoktur. Antioksidan içeren gıdalar, deride renk veren melanositlerin hasarını engelleyerek vitiligoda yararlı olur.

Vitiligo Hastalığında Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Strese bağlı vitiligo, daha çok yüz gibi, yağ salgısının olduğu bölgelerde ortaya çıkar. Travmaya bağlı gelişen vitiligo daha çok basınç altında kalan veya travmaya maruz kalan bölgelerde ortaya çıkabilir.

Vitiligo tipinin belirlenmesi etkenlerden uzak durma açısından önemli olup hastalığı kontrol altına alamaya yardımcı olur. Strese bağlı gelişen vitiligoda pozitif düşünme, stresin azaltılması, yeterli istirahat ve antioksidan destekler yararlıdır.

Sigara içilmemesi, antioksidanların yararının maksimum olmasını sağlar. Sürtünmeye neden olan dar kıyafetler giyilmemelidir.

Mesleki maruziyetler (yanık veya kimyasal) temas bölgesinde vitiligoya neden olabilir. Örneğin dispozabl maske kullanıma bağlı ağız çevresinde gelişen vitiligo tedavisi için, kullanılan maskeyi pamuklu maskeyle değiştirmek ve ekzimer lazer tedavisi ile bir ayda iyileşebilmektedir.

Egzersize bağlı tekrarlayan hareketlerin neden olduğu sürtünme veya travmaya bağlı olarak bu bölgelerde vitiligo gelişebilir. Kişinin hikayesi dinlenerek bu ilişki saptanabilir. Bu durumda egzersizin değiştirilmesi veya sonlandırılması yararlı olabilir.

Misk kokusu veya sinnamik aldehid bir çok kozmetik üründe bulunmaktadır ve ciltte iltihabi süreci arttırarak vitiligoyu tetikleyebilir. Özellikle güneş gören bölgelerde cilt lezyonları gelişiyorsa, bu tür ürünlerin kullanılmaması yararlı olabilir.

Kuvvetli güneş ışığına maruz kalınması vitiligoyu arttırabilir. Bu nedenle güneş koruyucu losyonlar kullanılmalıdır. Fotokimyasal reaksiyonu arttırabileceği için kozmetik veya bitkisel ürünlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

L-fenialanin

Tedavide UV ışını (UVA) yanında, L-fenilalanin (LPA) de yer almaktadır. %10 LPA içeren jel, güneşe çıkmadan önce sürülür ve en az 30 dakika sonra güneşe çıkılır. LPA tedavisi çocuk yaşlarda da etkili olmaktadır.

Folik Asit, B12 ve C Vitamini

Bazı vitiligo tanısı konulmuş kişilerde folik asit, B12 ve C vitamini seviyelerinin oldukça düşük olduğu gözlenmiştir.

Günde 1-10 mg folik asit, 1 gram C vitamini ve 1000 mikrogram B12 vitamini desteğinin bazı hastalarda tekrar pigment oluşumunu sağladığı bildirilmiştir.

Tekrar pigment oluşumunu sağlamak için en az 3 ay süreyle folik asit ve vitamin takviyesinden yararlanmak gerekmektedir.

Tam pigmentasyon için en az 1 yıl süreyle takviyelerin alınması önerilir. Bir başka araştırmada ise günde 10 mg folik asit ve 2000 mikrogram B12 vitamini desteğinin 6 ay boyunca alınması ile vitiligo tedavisinde olumlu sonuçlar alındığı bildirilmiştir.

D Vitamini

D vitamininin farmasötik formu olan kalsipotriyol, güneş ile birlikte çocuklarda tekrar pigment oluşumunu sağlamıştır. Her gün kalsipotriyol içeren jel sürülür ve sabah güneşi altında en az 10-15 dakika beklenir.

Kalsipotriyol jel uygulanan bir araştırmada, 11 ay sonra çocukların %55’inde pigmentasyon oluştuğu görülmüştür. Araştırma grubundaki çocuklarda yeni pigment eksikliği olan bölgelere rastlanmamıştır.

Hekim tavsiyesi ve kontrolü altında kullanılmalıdır.

Betain Hidroklorür

Midede asit yoksunluğu (aklorhidri) ile vitiligo oluşumu arasında bağlantı olabileceği araştırılmıştır. Dozun mide yanması gibi yan etkileri nedeni ile düşük başlanması önerilmektedir. Hekim tavsiyesi ve kontrolü altında, yemeklerden sonra betain hidroklorür alınması önerilir.

Alfa Lipoik Asit

Ağız yoluyla kullanılan alfa lipoik asit, fototerapinin yararını arttırmaktadır. Bu çalışmada, günlük 100 mg alfa lipoik asit, 100 mg C vitamini, 40 IU E vitamini, 100 mg sistein verilmiştir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Sedef (psöriyazis) ve otoimmün hastalıklarda yararlıdır. İltihap giderici, antioksidan ve antidepresan yararları vardır. Günde 2-3 gram destek olarak yardımcı olabilir.

Gama Linoleik Asit (GLA)

Çuha çiçeği yağında bol bulunan GLA özellikle atopik dermatit (egzama) ile birlikte görülen vitiligoda yararlı olabilir. Eklem iç yüzeyleri veya göz çevresinde ki vitiligo için yararlıdır. Günde 3000 miligramdan fazla tüketilmemelidir.

Gama linoleik asit desteklerinin kullanımı, genel anestezi planlanan kişilerde 2 hafta önce kesilmelidir. Kan sulandırıcı veya pıhtılaşma önleyici kullanan kişiler GLA kullanımında dikkatli olmalı ve doktor kontrolünde kullanmalıdır.

PABA

Düzenli olarak günde 3-4 kez 100 mg para amino benzoik asit (PABA) takviyesi yanında PABA’nın enjeksiyonluk formu ve bazı hormon takviyeleri ile birlikte tekrar pigmentlerin oluştuğu görülmüştür.

Mabet Ağacı (Ginkgo Biloba)

Bir araştırmada, %24 ginkgo flavonoit glikozitlerini içeren ginkgo biloba yaprak ekstresinin günde 3-4 kez 40 mg dozda 6 ay boyunca alınması ile tekrar pigment oluşumunun sağlandığı bildirilmiştir.

Diş Otu

Ammi visnaga bitkisinin meyvelerinden elde edilen ve an etkili bileşiği khellin olan ekstre, melanositlerin güneşe olan hassasiyetini arttırmaktadır. Günde 120-160 mg khellin alınması önerilir.

Katuka (Picrorhiza Kurroae)

Himalaya’larda yetişen bir bitkidir. Kök ve rizomlarından yararlanılır. Özellikle sarılık ve ani gelişen akut viral hepatit gibi karaciğer hastalıkları, ateş, alerji ve astım gibi hastalıklarda kullanılır. Methoxsalen ile birlikte picrorhiza ve güneş ışığı vitiligo tedavisinde etkili olmuştur. 400- 1500 mg toz veya kapsül formunda picrorhiza hem dahilen hem haricen kullanılır.

Çörek Otu

0.5-1 gram çörek otu tohumu, istenirse balla karıştırılarak tüketilir. Ayrıca tohumlar ezilip sirke ile karıştırılarak macun haline getirilir ve sorunlu bölgeye sürülür. Bir başka uygulama şeklinde ise, tohumlar bitkisel yağ içinde ısıtılır ve haricen kullanılır.

Kaynak Kitap: Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/vitiligo-nedir-belirtileri-tedavisi/

Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi | Cilt Bakımı

Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Vitiligo: Nadir görülen deri rahatsızlıklarından biri olan vitiligo; en genel tanımıyla dış derinin kendine has rengini kaybetmesi doğrultusunda gelişen derideki beyaz plakları ifade ediyor.

Deriye rengini kazandırmaktan sorumlu olan melonisit isimli hücrelerin hasar görmesi yüzünden ortaya çıkan bu rahatsızlık; otoimmün bir rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor. Yani ciltte bazen düz bazen de yama şeklinde beyaz lekelerle seyreden bu deri sorununa bağışıklık sisteminin kendini savunmak adına yanlışlıkla pigment hücrelerine hücum etmesi yol açıyor.

Bazen vücudumuzun belirli bir bölgesinde toplanan beyaz lekeler, bazen de vücudumuzun büyük bir bölümünü işgal ederek, neredeyse yarısını kaplayabiliyor.

Bu yazımızda kısaca vitiligo nedir? Vitiligo neden olur? sorularını yanıtlamak, bu hastalığa dair merak ettiğiniz soruları cevaplandırmak istiyoruz.

İşte, kişide özgüven kaybını ve depresyonu beraberinde getiren bu deri sorununa dair bilmeniz gereken detaylar:

Tıp dünyasında kesin nedeni henüz tespit edilmemiş olan bu rahatsızlığa bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı hücrelerine saldırması neden oluyor.

Yani beyaz kan hücreleri; melonisitlere saldırarak, melonisitleri yok ediyor.

Sonuç olarak da kişide pigmentasyon kaybı görülüyor. El, ayak, yüz ve kollar; yamaların en çok görüldüğü yerler olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte bu yamalar; zamanla ilerleyerek, daha geniş alanlara yayılabiliyor.

Tıpkı diğer otoimmun rahatsızlıklar gibi kesin tedavisi mümkün olmayan bu hastalık; bazı tedavi yöntemleri ile kontrol altında tutulabiliyor. Yani tedavi ile semptomları hafifletmek, hastalığın ilerlemesini önlemek ve hastalığı geriletmek hedefleniyor.

Ancak hastalığın tedaviden sonra nüksetme yani tekrarlama olasılığı da bulunuyor.

Vitiligo Belirtileri:

Yaygın belirtileri, el, ayak, kol ve yüzdeki beyaz renkli yamalar ve plaklar olan bu rahatsızlıkta yamalar; koltukaltı, kasık, ağız, göz, burun delikleri, göbek, üreme organları hatta rektal alanlarda bile görülebiliyor.

Bazen de ağız içindeki cilt bile kendi rengini kaybedebiliyor. Kaş, kirpik, kafa derisi gibi tüylü alanlarda tüy kaybı ve bu alanların grileşerek, rengini kaybetmesi; diğer vitiligo belirtileri arasında yer alıyor.

Tüm bu belirtiler; hastada özgüven kaybı, depresyon, anksiyete, panik atak ile sonuçlanabileceği gibi bazen de ruhsal sağlık sorunları doğrultusunda kişide vitiligo baş gösterebiliyor.

Vitiligo Kimlerde Görülür?

Herhangi bir ırk, etnik köken fark etmeksizin kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülebilen bu rahatsızlık; genetik geçişli bir sorun olarak kabul ediliyor.

20’li yaşlarla birlikte belirginleşen beyaz yamalar; genetik olarak, anne ve babadan yani üst soydan kişiye geçiyor.

Yani hastaların %30 gibi büyük bir çoğunluğunun ailesinde başka bir vitiligo hastasına kolaylıkla rastlanıyor.

Toplumun %1 gibi azınlık bir kısmında görülen rahatsızlık; bulaşıcı olmadığından hastadan başka bir hastaya hiçbir şekilde temas ya da başka bir yolla bulaşmıyor.

Aynı zamanda hastanın hayatını da tehdit etmiyor. Yani hastanın genel sağlığı açısından herhangi bir teh arz etmiyor. Lakin kişide ciddi özgüven kaybının getirdiği depresyon ve anksiyeteyi tetikleyebiliyor.

Kişi, kendini diğer insanlardan dışlanmış, çirkin ve farklı hissedebiliyor. Bu yüzden hastalığın psikolojik boyutunu mutlaka dikkate almak ve vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmek gerekiyor.

Deride beyaz yama ve plaklarla belirgin hastalık, doktor tarafından fiziksel muayane aşamasında kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bazen de doktorlar, kesin sonuç için deri biyopsisi almayı da tercih edebiliyor.

Kimi zaman doktorunuz; kan testi yaptırmanızı sizden talep ediyor. Vitiligo hastalarında genellikle B12 eksikliği görüldüğünden, B12 vitamin takviyesi kullanmanız da gerekli olabiliyor.

Vitiligo Tedavisi

Teşhisi takiben başlayan vitiligo tedavisinde hastanın cildine tekrar eski rengini kazandırmak amaçlanıyor.

Bu amaçla doktorlar; genellikle topikal olarak deriye sürülen birtakım deri kremleri, merhemleri reçete ediyorlar.

Hastanın bu ilaçları düzenli olarak hastalıklı deriye uygulaması gerekiyor.

İlaç ve kremle tedavinin yeterli olmadığı durumlarda Ultraviyole ışık tedavisi gibi başka yöntemlerden de yararlanılabiliyor. Ya da dövme ile ciltteki beyaz yamalar renklendirilebiliyor.

Bütün bu yöntemlerden hiçbirinden sonuç alınamaması üzerine ameliyat zorunlu olabiliyor.

Vitiligo tedavisinde yararlanılan yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • İlaçla tedavi(Merhemler ve kremler)

Hastalığın merhemle tedavisinde genellikle etkin maddesi tacrolimus olan merhemlerden yararlanılıyor. Özellikle yamaların sınırlı bir alanda ve küçük lekeler şeklinde olduğu vakalarda merhemle tedaviden sonuç alınabiliyor.

Streoidler sınıfındaki topikal kremlerin  en az 3 aylık kullanımı ile gözle görülür bir sonuç elde edilebiliyor.

İlaçla tedaviye bazen de ağızdan alınan ilaçlarla tedavi de eşlik edebiliyor.

Vitiligoya Hangi Krem İyi Gelir

Mutlaka doktor tedavisinden sonrası kullanılması gereken bu krem ve merhemler bilinçsiz kullanıldığında ciddi sorunlara neden olabilir. Vitiligo tedavisinde kullanılan kremlerin bazılar ise dermovate merhem, elidel kremdir.

 • Ultraviyole ışık tedavisi:

Topikal tedavinin yanıt vermediği hastalarda ışık tedavisine başvurulabiliyor. İlaç tedavisiyle eş zamanlı yürütülen ışık tedavisinden genelde olumlu yanıt alınıyor. Lakin bazen ışık tedavisi bile semptomları tamamen ortadan kaldıramıyor.

Pigmentasyon tedavisinin tam tersini ifade eden bu tedavide cildinizin geri kalan kısmı da renksizleştiriliyor. Böylelikle cildinizde renk uyumu elde edilmiş oluyor.

Şiddetli durumlarda yani beyaz leke, yama ve plakların vücudun neredeyse yarısını kaplar hale geldiği vakalarda hastalar bu yöntemden yararlanmak isteyebiliyor.

Ameliyatla tedavide ciltten çekilen sağlıklı deriler, hastalıklı deriye yerleştiriliyor. Ancak bu yöntemin son derece maliyetli olması ve deride yara izi oluşumuna yol açması; pek de tercih edilmemesine neden oluyor.

Vitiligo Bitkisel Tedavi:

Yukarıdaki bilimsel tedavi seçeneklerine alternatif olarak, bitkisel tedavi yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz.

Evinizde bulunan şifalı bitkiler ile kendi kreminizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Lakin bu yöntemleri doktorunuza danışmadan hiçbir şekilde denememenizi öneriyoruz.

Aksi halde birtakım yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Tedavi esnasında kullanabileceğiniz en etkili kürleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Vitiligoya iyi gelen kür(İbrahim Saraçoğlu)

Profesör doktor İbrahim Saraçoğlu’nun bu kür tarifi; deride pigmentasyon oluşumunu uyarıyor.

Malzemeler:

 • 3 tutam yulaf samanı
 • 1 litre su

Hazırlanışı:

 • Yulaf samanını kaynamakta olan suya atın.
 • Hafif ateşte yaklaşık 3 dakika ağzı kapalı bir şekilde samanları kaynatın.
 • Karışımı ocaktan indirin ve ılımaya bırakın.
 • Pamuk yardımıyla elde ettiğiniz kürü vücudunuzdaki beyaz yamalı bölgeye en az 5 dakika, hafif ovuşturarak sürün.
 • Bu işlemi haftada en az 3 sefer; cildinizdeki lekelerden tamamen kurtulana dek tekrar edebilirsiniz.

Fesleğen ve Limonlu Su ile Vitiligo Tedavisi:

Cilt hücrelerini yenileyici etki gösteren limonlu su ve fesleğen; böylelikle deride yeni ve sağlıklı hücre oluşumunu destekliyor. Cilde düzenli olarak uygulandığında eski rengini geri armağan ediyor.

Malzemeler:

 • 1 avuç taze fesleğen
 • Birkaç damla taze sıkılmış limonun suyu

Hazırlanışı:

 • Bir avuç kadar taze fesleğenin yapraklarını güzelce yıkayın. Ardından yaprakları macun kıvamına gelene kadar bir havan yardımıyla iyice ezin.
 • Ezdiğiniz yapraklara birkaç damla limon suyunu ilave edin.
 • Elde ettiğiniz bu karışımı en az 6 ay boyunca her gün cildinizdeki yamaların üzerine hafif masaj yapar gibi sürün.

Vitiligoya Ne İyi Gelir

Zencefil ile Vitiligo Tedavisi:

Anti-inflamatuar etki gösteren zencefil; deriye uygulandığında ise kan dolaşımını hızlandırarak, melonisit üretimini teşvik ediyor.

Malzemeler:

 • 2 adet zencefil
 • Bir miktar kil

Hazırlanışı:

 • 2 adet zencefili yıkadıktan sonra iyice soyun.
 • Ardından zencefili ince ince olacak şekilde rendeleyin.
 • Rendelediğiniz zencefilleri az bir miktar steril suda kaynatın.
 • Zencefilleri süzün ve 10 dakika ılımaya bırakın.
 • 10 dakikanın sonunda ılıyan zencefili eşit miktar kille macunumsu bir kıvam elde edene dek, harmanlayarak karıştırın.
 • Bu macunu cildinizdeki beyaz lekelerin üzerine sürün. En az 30 dakika bekleyin.
 • Bu işlemi her gün cildinizde iyileşme elde edene dek tekrarlayabilirsiniz.

UYARI:Güneşin zararlı UV ışınları deride renk kaybını hızlandıran en önemli etmenler arasında yer alıyor. Bu yüzden şayet vitiligo hastasıysanız ve tedavi görüyorsanız; dışarı çıkmadan önce mutlaka SPF oranı yüksek güneş kreminizi kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Vitiligo Nasıl Geçer

Vitiligo nasıl geçer sorusuna cevap verdikten sonra sizlere vitilogoya karşı yapılması gereknen bazı bilgiler vermek istiyorum.

 • Güneşten cildinizi koruyun. Yüksek koruma sağlayan güneş kremleri bol bol kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca güneş altına uzun süre durmamalısınız.
 • Vitiligoyu kapatmak için dövme yaptırmayın. Dövme yaptırmak daha fazla cilt lekelerinin oluşmasına neden olur.

Vitiligo İçin Kırmızı Kil

2 yemek kaşığı kırmızı kili az miktarda zencefil özü ile beraber iyice karıştırın. Karım macun kıvamına geldikten sonra sorunlu bölgeye sürün ve 15 dakika kadar bekleyin.

Vitiligo Hakkında Tüm Sorular

Vitiligo anneden bebeğe geçer mi

Vitiliga anneden bebeğe geçtiği hakkında çok sık soru sorulmaktadır. Anne yada babada genetik olarak bu hastalık varsa çocuklarında görülme olasılığı çok yüksektir. Vitiligo genetik midir sorusuna cevap vermek gerekirse genetik bir hastalıktır.

Vitiligo askerliğe engel mi

Vitiligonun cilt yoğunluğuna bağlı olarak askeri hastanede yapılacak testler sonucunda belirlenir.

Vitiligo bulaşıcı bir hastalık mı

Vitiligo kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Kesinlikle vücudun başka bir yerine yada başka bir kişiye bulaşmaz.  Mikrobik bir hastalık olmadığından el sıkmak yada başka birini öpmekle bulaşmaz.

Vitiligo hastası olan ünlüler

Bu hastalık ile barışık pek çok ünlü kişi ve manken bulunmaktadır. İnternet üzerinde arama yaptığınızda vitiligo hastası olan pek çok ünlü kişiye rastlamanız mümkün.

Bu yazımda kısaca vitiligo nedir? Vitiligo belirtileri nelerdir? Vitiligo nasıl tedavi edilir? vb. bu hastalığa dair en merak edilen soruları yanıtlayarak, sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Her daim sağlıkla kalmanız dileğimizle…

Источник: https://www.ciltguzellik.com/vitiligo-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Vitiligo (ala hastalığı) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Vitiligo görülme oranı, %0,5 ile %1 arasında seyreder. Tıbbi açıdan herhangi bir teh arz etmeyen Vitiligo; bulaşıcı bir hastalık değildir ve hiçbir şekilde ağrıya sebep olmaz.

Vitiligo tedavisinde ise daha çok topikal kremler, lokal ultraviyole ışın tedavisi (UVB) tercih edilirken; hastalığının şiddetli olduğu durumlarda ise cerrahi müdahale yani ameliyat gerekebilir.

Ala hastalığı, hastalarında başka bağışıklık sorunları olma riski yüksektir.

Vitiligo neden olur?

Kesin nedeni tam olarak bilinmeyen Vitiligo hastalığının otoimmün bir bozukluk olduğu sanılmaktadır. Hastaların kendi bağışıklık sistemi; kendi vücut hücrelerine saldırmaya başlar ve bu hücreleri yok eder.

Vitiligo hastalarında da hastanın beyaz kan hücreleri; vücuda rengini veren pigmentleri üreten melonisitleri yok etme başlar.

Pigmentasyon kaybına bağlı olarak; daha çok el, ayak ve yüzde görülmeye başlayan beyaz lekeler; zamanla sıklaşabilir ve pigmentasyon kaybı ilerleyebilir.

Çiller, cilt lekeleri, cilt rengi sorunları ve tedavi yöntemleri

Ala hastalığı ile diğer bağışıklık sistemi sorunları arasında ilişki olduğundan söz etmek mümkündür. Bilimsel araştırmalar; aşağıdaki hastalıkları ile Vitiligo arasında sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Bunlar, Hipertiroidi, Addison hastalığı, diyabet, pernisiyöz anemi, tiroid rahatsızlığı ve alopesi areata’dır.

Vitiligo hastalığının belirtileri nelerdir?

En belirgin Vitiligo belirtisi ciltte pigmentasyon yoksunluğu nedeniyle görülen yaygın beyaz lekelerdir.

Üç farklı şekilde ciltte renk yitimi olabilir; bunlar; odaksal, bölümlü ve genelleşmiş depigmenstasyon modeli olarak isimlendirilir. Odaksal yani merkezi tipte renk yitimi yalnızca birkaç ufak alanda ortaya çıkar.

Bölümlü, parçalı olan ikinci modelde, renk yitimi genellikle vücudun belli bir bölümünde gerçekleşir. Genelleşmiş renk yitimi ise; Vitiligo’nun en yaygın görülen çeşididir.

Anti aging nedir, nasıl yapılır? Cilt sağlığına ve yaşlanma etkileri

Vitiligo, ciltte ve ellerde ciddi bir renk değişimine neden olur

Beyaz, yama şeklindeki lekeler çok hızlı bir şekilde yayılabileceği gibi bazı hastalarda bu süre birkaç yılı bulabilir. Bazı hastalarda ise lekeler yayılmadan ayını bölgelerde kalır.

Bazı hastalarda ciltte oluşan güneş hasarının da Ala hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Kimi hastalarda, beyaz lekeler, ruhsal sıkıntı, stres ve bronzlaşma sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Ancak hastaların bu şikayetlerinin Vitiligo’ya neden olup olamayacağı konusunda kesin bir bilimsel bilgi yoktur.

Vitiligo hastalığına nasıl teşhisi konur?

Beyaz lekeler sadece Vitiligo hastalarında olmaz, kimi başka cilt hastalıklarında da bu tür lekeler olabilmektedir. Hastalığın ayırıcı tanısı için dermatoloji uzmanı öncelikle hasta hikayesini dinler ve belirtileri inceler, ayrıca bazı testler yapması gerekebilir.

Kesin tanı için gerekirse deri biyopsisi alınabilir ama çoğu zaman klinik olarak beyaz alanların görünümü ile tanı konulabilir. Vitiligo teşhisi için doktorunuz aile geçmişiniz; vücudunuzda güneş yanıklarının bulunup bulunmadığı, cildinizde kabarmanın olup olmadığına bakar.

Vitiligo teşhisi sırasında cilt biyopsisi yapılarak; pigment yoksunluğu teşhis edilerek, hastalık doğrulanabilir. Aynı zamanda doktorunuz kan testi yaparak, B12 değerlerinizi ve tiroid fonksiyonlarınızı da kontrol edebilir.

Tiroidin gereğinden fazla aktif çalışması, B12 vitamini eksikliği genellikle Vitiligo hastalığı ile yakından ilişkilidir. Tüm bu testlerden sonra doktorunuz; erken tedaviye başlayabileceği gibi hastalığınızla ilgili bağlantılı durumları da araştırabilir.

Kimi hastalarda göz testi yapılması da gerekebilmektedir.

B12 vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Teşhis aşamasında doktorunuz doğru teşhisi koymak için şu soruları sorabilir:

 • Ailenizde bir diğer Vitiligo hastasının olup olmadığı,
 • Sizde veya bir diğer aile üyenizde herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığının bulunup bulunmadığı,
 • Cildinizdeki beyaz lekeleri fark etmeden önce kızarıklık, güneş yanığı vb. cilt problemlerine sahip olup olmadığınız,
 • Saçlarınızın 35 yaşınızdan önce grileşip grileşmediği,
 • Güneşe karşı duyarlılık gösterip göstermediğiniz,
 • Daha önce fiziksel bir hastalığa ya da stresli bir olaya maruz kalıp kalmadığınız,

Vitiligo tedavisi

Kişiye herhangi bir zararı bulunmayan bu hastalık; kişinin duygusal bir çöküntü içerisine girmesine neden olabilir. Vitiligo tedavisi ile beyaz lekelere tekrar eski cilt rengini kazandırmak hedeflenir. Tedavi; bazı hastalarda cildi eski haline getirebilirken bazı durumlarda da istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.

İnsan sağlığına doğrudan zararı olmayan vitiligo, kişinin dışlanmasına ve depresyona girmesine neden olabilir

Uzun yıllar sürebilen tedavi; bazı hastalarda ise hiçbir işe yaramaz. Vitiligo tedavisinde;

 • İlaçlar ya da ilaçlı cilt kremleri
 • Ultraviyole ışık tedavisi ile birlikte ilaçlar
 • Cildin sorunlu bölgelerine dövme ile renk verme
 • Işık tedavisinin ve topikal kremlerin işe yaramadığı durumlarda cerrahi müdahaleyöntemlerinden biri ya da birkaçı tercih edebilir.

Vitiligo tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir

Topikal ilaçlar; beyaz lekelerin tekrar pigmente olmasında etkili olabilir. Çocuklar ve yetişkinler tarafından kullanılabilen topikal ilaçların en az 3 ay boyunca her gün beyaz lekelere sürülmesi gerekir. Özellikle topikal kremler; bazı durumlarda derinin incelmesi, deri renginde düzensiz çizgilerin belirmesi gibi yan etkileri de beraberinde getirebilir.

Vitiligo tedaviside immünomodülatör grubu ilaçlardan da faydalanılabilir. Etken maddesi ‘tacrolimus’ ya da ‘pimekrolimus’ olan bu merhemler; Vitiligo’nun iyileşmesine katkıda bulunabilir. Özellikle yüz ve boyun bölgesinde beyaz lekelerin bulunduğu, küçük alanlarda pigmentasyon kaybının söz konusu olduğu durumlarda bu merhemler; iyi sonuç verebilir.

Ultraviyole ışık tedavisi

Cilde rengini veren pigmentlerin geri yüklenmesi aşamasında Ultraviyole ışık tedavisinden yararlanılabilir. Özellikle ilaçlı tedavi ile birlikte eş zamanlı olarak gerçekleşen ışık tedavisinden başarılı bir sonuç almak oldukça mümkündür.

Psoralen isimli, topikal merhem ya da oral tablet şeklinde formları olan bu ilaç; cildinizdeki beyaz lekelerin Ultraviyole ışıklarına karşı daha hassas bir hale gelmesine ve açık alanların daha kolay bir şekilde koyulaşmasına da katkıda bulunur.

Cilt lekeleri neden olur? Benlerin ve lekelerin en etkili tedavisi yöntemleri

Psoralen isimli bu ilacı kullanırken; güneş ışınlarına karşı hassasiyetiniz de artacağından, güneş kremi kullanmadan kesinlikle dışarıya çıkmamanız da gerekir. İlaç ve ışık tedavisinin birleşimi anlamına gelen ‘PUVA’ tedavisini; haftada birkaç kez alabilirsiniz.

Bu yöntemde daha çok ‘Monobenzon’ isimli ve cilt pigmentlerinin rengini açan bir topikal krem kullanılır. Ancak bu merhem; merhem ile temas eden kişilerin de cilt rengini açabileceğinden tedavi sonrası en az 2 saatlik süre boyunca hastanın başka hiç kimse ile cilt temasında bulunmaması gerekir. Bu tedavi esnasında da kişinin güneş koruyucu krem kullanması oldukça önem arz eder.

Cerrahi (ameliyat) tedavisi

Rahatsızlığın şiddetli olduğu durumlarda, özellikle yıllardır Ala hastalığı tedavisine yanıt vermeyen hastalar; ameliyat yaptırmayı tercih edebilir. Ameliyat esnasında ciltteki sağlıklı deri çekilir ve beyaz lekelerden etkilenen deriye yerleştirir. Ancak oldukça pahalı olan bu ameliyat; hastanın cildinde yara izi oluşumuna neden olabilir.

Şifalı Bitkiler ile Vitiligo tedavisi

Yukarda sayılan tedaviler dışında günümüzde Vitiligo tedavisinde bitkisel ürünler ile ilgili pek çok öneri ve tavsiye bulunmaktadır. Ancak bunların çok azı ile ilgili bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Bu nedenle doktorunuzun bilgisi ve tavsiyesi olmadan kesinlikle bitkisel bir ürün denemeyiniz. Bazı bitkisel ürünler ciddi sağlık sorunları yaratabilmektedir.

Aşağıda Vitiligo tedavisinde işe yaradığı iddia edilen bazı şifalı bitkiler ile ilgili bilgiler var.

Papaya ile Ala hastalığı tedavisi

Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan papaya; aynı zamanda bol miktarda C vitamini ve B vitamini içerir.

Tedavi esnasında papaya suyu içebileceğiniz gibi beyaz lekelere bir dilim papayayı kestikten ve iyice ezdikten sonra topikal şekilde de uygulayabilirsiniz. Papaya suyunu hazırlamak için öncelikle bir miktar papayayı yıkayın, soyun ve küp dilimler şeklinde kesin.

Tohumlarını da çıkardıktan sonra blenderdan geçirin. Hazırladığınız meyve suyunu her gün düzenli olarak 2 hafta boyunca için.

B Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Taze zencefil suyu ve kırmızı kil kullanarak hazırlayacağınız bir macunu topikal olarak beyaz lekelere uygulayarak da vücudunuzda kan dolaşımının hızlanmasını sağlayabilir; beyaz lekelerin eski rengine kavuşması yolunda aşama kat edebilirsiniz. Macun hazırlamak için 2 adet zencefili yıkadıktan ve soyduktan sonra rendeleyin.

Bir miktar suda kaynatın ve kaynadıktan sonra 10 dakika bekleyin. Eşit miktar kırmızı kil ile karıştırın ve hazırladığınız macunu beyaz lekelerin olduğu yerlere sürün.

Fesleğen ve Limonlu su ile Ala hastalığı tedavisi

Bir avuç taze fesleğen yaprağını iyice yıkayın. Yaprakları macun kıvamına gelene dek ezin. Ardından üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Hazırladığınız bu macunu her gün düzenli olarak, 6 ay boyunca beyaz lekelere sürün.

Vitiligo hastaları için öneriler

 • Hastalığınızın tedavisi için sağlık uzmanlarından yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de hastalığınızın ilerlemesini önleyen birtakım metotlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle hastalığınızla ilgili bilgi edinin
 • Özellikle koruyucu güneş kremi kullanmanız; cildinizin uzun dönemli hasarlar almasının önüne geçebilir.
 • Bronzlaştırıcı losyon ve boyalar kullanarak; beyaz lekelerin görünümünü hafifletebilirsiniz.
 • Hastalığınız süresince moralinizin bozulduğu ve kendinizi bunalmış hissettiğiniz durumlarda uzmanlardan danışma ve destek alabilir, bir psikoloğa gidebilirsiniz.
 • Tedavi için muhakkak Vitiligo hastalığının tedavisi konusunda başarılı, aynı zamanda size duygusal destek verebilecek, iyi bir dinleyici olan uzman doktordan yardım almalısınız.
 • Vitiligo hastası olan diğer kişiler ile görüşerek ve arkadaşlık kurarak; kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kaynaklar ve Referanslar: 1 – Vitiligo: How is it treated?2 – Vitiligo – AOCDermatology3 – What Causes Vitiligo?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/vitiligo-ala-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Vitiligo Hastalığı Nedir, Vitiligo Tedavisi

Vitiligo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

vitiligo hastalığı nedir, vitiligo tedavisi

Derimizdeki melanosit hücreleri pigment üretir ve derimize renk verir. Bu melanosit hücreler çeşitli nedenlerle hasar görür ve pigment üretemezler. Pigment yetersizliği de deride beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur.

Oluşan lekeler oldukça belirgindir. Lekelerin en çok görüldüğü yerler bacak, el, kol, yüz, dudak, dirsek, göğüstür. Genital bölgede de lekelere sık rastlanır.

Vitiligo nedir sorusunun cevabı kaba haliyle bu şekilde verilebilir.

Vitiligo hastalığı nın görülme oranı her 100 kişiden 1 ile 4 kişi arasındadır. Bu oran siyah ırklarda 1000 de 1 dir. Bu hastalık sonucu beyaz renge dönüşen alanlar farklı büyüklüklerde olabilirler.

Bazen görülmeyecek kadar küçük olan beyaz lekeler, bazen çok daha büyük olabilir ve cildin çok büyük bir kısmını kaplayabilir. Beyaz lekelerin olduğu bölgelerde tüylerde ve kıllarda da beyazlıklar görülebilir.

Bu lekelerin oluştuğu bölgeler sağlıklı bölgelere nazaran daha hassastırlar. Hastalık görülen kişilerde güneş yanıkları oluşabilir ve darbe,  çarpma sonucunda yeni lekeler meydana gelebilir.

Hastalık tiroid hastalıkları, kansızlık gibi birçok başka hastalıkla birlikte görülebilir. Hastalığa sahip bireylerin yarısında hastalık belirtileri 20 yaş öncesi dönemde görülmeye başlar.

Vitiligo Neden Olur

Vitiligo neden olur, kimlerde görülür, ırsimidir gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Vücutta yeterince pigment üretilememsi sonucu oluşan vitiligo hastalığının kesin nedeni bilinememektedir.

Bununla birlikte uzmanlar oluşan bazı genetik bozukluklar, bağışıklık sistemi bozuklukları sonucu vücuttaki melanositlerin yıkılması  ve bu hücrelerin kendi kendilerini ortadan kaldırması sonucunda lekelerin oluştuğunu düşünmektedir.

Hastalığın ortaya çıkmasını ya da şiddetlenmesini tetikleyen bazı faktörler mevcuttur. Bunlar güneş yanıkları, çarpma, darbeler ve kansızlık gibi bazı hastalıklardır. Yine vitaminsizlik, iştah kaybı, stres ve uykusuzluk hastalığı tetikleyen unsurlardır. Ailesinde vitiligo hikayesi olanlarda hastalığın görülme ihtimali vardır fakat kesin olarak vitiligo hastalığı görülür denemez.

Vitiligo Belirtileri

Deri üzerinde oluşan süt beyazı gibi lekeler vitiligo belirtileridir. Beyazlayan alanlardaki tüylerde de beyazlama görülebilir. Bazı kişilerde bölgesel beyazlamalar görülmez, vücudun tamamı beyazlar. Beyazlamalar koyu tenli kişilerde daha net görülür.

Açık tenli kişilerde de bronzlaşmayala birlikte lekeler iyice farkedilebilir olur. Hastalığın seyri ve ilerleme hızı kişiden kişiye farklılık gösterir. Lekelerin olduğu bölgelerde zaman zaman koyu renk görülebilir. Bunun sebebi orada az miktarda da olsa halen pigment olmasıdır.

Vitiligo hastalarında hastalığın ortaya çıkmasından bir süre sonra pigment kaybı son bulur. Derideki pigment miktarı sabitlenir. Daha sonra yine pigment kaybı olabilir. Hastalıkta bu şekilde bir döngü görülür. Döngü ilerledikçe lekelerin miktarı artar ve tekrar eski rengine dönmez. Bütün derinin aynı renk olması vitiligo hastalığının geçtiği anlamını taşımaz.

Vücutta oluşan her beyaz leke vitiligo değildir. Bazı kişilerde sıkıntılı ve stresli dönemlerde geçici beyaz lekeler görülebilir. Bunun dışında birtakım ilaçların yan etkileri sonucu geçici beyaz lekelerin görülmesi de olası bir durumdur.

Vitiligo tedavisinden önce uzman bir dermatolog tarafından teşhis konulmalı ve ve yapılan tahlillerle derideki pigment kaybının ne düzeyde olduğu belirlenmelidir.

Hastalığın tanısında T3 ve T4 hormonlarına bakılır ve hekimin tercihine göre lekelerin olduğu bölgeden parça alınarak biyopsi yapılır.

Hastalığın tedavisinde öncelikle hastada B12 vitamini eksikliği ve kansızlık varsa bu durum ortadan kaldırılır. Doktorların tercih ettiği tedavi yöntemleri hastaya ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

En çok tercih edilen tedavi yöntemi Derband, UVA ve UVB ışın tedavisi yöntemleridir. Bu yöntemde uygulanan ışınlarla derideki pigmentlerin aktifleştirilmesi hedeflenir.

 Vitiligo tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler:

vitiligo tedavisi

 • Repigmentasyon tedavisi: Fototerapi, hücre sprey, dar bant UVB tedavisi, ilaç tedavisi, mikrofototerapi, PUVA tedavisi, tropikal kortikosteroid.
 • Depigmentasyon tadavisi
 • Cerrahi tedaviler
 • Sağlıklı deriden hücre nakli

Vitiligo Bitkisel Tedavi

Vitiligo bitkisel tedavi konusunda birçok farklı öneriler bulunmaktadır. Bunlardan en çok  bilinenlerden biri Ahmet Maranki’nin kürüdür.

Malzemeler: Kırmızı pancar, beyaz lahana, havuç, elma ve1 tatlı kaşığı zeytinyağı. Mevsimine göre bahar aylarında karışıma ıspanak, kereviz, maydanoz veya tere katılabilir.

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsinin suyu sıkılır. Sabahları yemekten önce (aç karnına) 2 bardak yudum yudum içilir.  21 gün uygulandıktan sonra 1 hafta ara verilir ve kür tekrar uygulanmaya başlanır. İkinci uygulamanın 7. günü sonrasında lekelerde iyileşmeler başlar.

Vitiligo İbrahim Saraçoğlu

Vitiligo tedavisi konusunda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da önerilerde bulunmaktadır. Saraçoğlu vitiligo hastalarının kuru soğan, patlıcan, domates, bulgur tüketimini azaltmalarını ve güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamalarını tavsiye ediyor. Prof. Dr. Saraçoğlu bitkisel tedavi olarak da lavanta kürü öneriyor. Vitiligo İbrahim Saraçoğlu kürü:

 • 4-5 g (bir tutam) lavanta bir buçuk su bardağı kadar kaynar suya katılarak kısık ateşte 15 dakika kadar demlenir.
 • Suyun fokur fokur kaynamamasına dikkat edilmeli. Olabildiğince kısık ateşte ve sabit bir kaynama noktasında tutulmalı.
 • Demleme süresi tamamlanınca ılınması beklenmeden hemen su süzülmeli.
 • İçmeden önce ılınması beklenmeli.
 • Akşam yemeklerinden sonra 15 gün boyunca her akşam 1 çay bardağı içilmeli.
 • İlk 15 günlük periyot tamamlandıktan sonra hastalığın durumuna göre haftada 2-3 defa uygulanmaya devam edilir.

Источник: http://saglikloji.com/vitiligo-hastaligi-nedir-vitiligo-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.