Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

içerik

Ödem : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

Damarlarımızda bulunan sıvının damarların dışına çıkıp cilt altında birikerek genellikle el, ayak ya da bacaklarda şişlikler oluşturmasına ödem denilir.

Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde vücutlarında ödem oluşması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.

Genelde tehsiz bir şişlik olarak görülen ödem, aynı zamanda tehli bir hastalığın da habercisi olabileceğinden doktor kontrolü kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Çeşitli ilaçlar ya da vücuda yeterli sıvı alınamaması sonucu ortaya çıkan ödem, pek çok farklı sebepten de oluşabilir.

1. Bazı ilaçların yan etkileri

Bazı ilaçlar vücut içerisinde kılcal damarların doğal işleyişini bozarak sızıntı yapmalarına neden olur. Sızıntı sonucu ortaya çıkan sıvı, dokuların etrafını sararak ödem oluşturur. Bu duruma neden olan ilaçlar östrojen ilaçları, steroid ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları vb. ilaçlar olarak bilinir.

2. Kılcal damarların yaşam şeklinden etkilenmesi

Kılcal damarlar kişilerin günlük yaşamlarından ve içinde bulundukları durumdan yoğun olarak etkilenir. Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz durmak, regl dönemi, hamilelik gibi süreçler vücutta ödem oluşmasında büyük paya sahiptir.

Kalp yetmezliği durumunda kişilerin vücutlarının her bölgesine yeterli düzeyde kan pompalanamaz. Bu durumda kanın vücutta yeterli olarak dolaşamaması sebebiyle ödem oluşabilir. Ayrıca akciğerlerde su birikmesi sonucu pulmoner ödem oluşarak bireylerin nefes almasını zorlaştırır ve nefes darlığına sebep olabilir.

Kalp Yetmezliği İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: Kalp Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

4. Böbrek hastalıkları

Bazı böbrek hastalıklarından muzdarip olan kişilerin dolaşımlarında fazladan sıvı ve sodyum oluştuğu gözlemlenir. Fazladan oluşan bu sıvı ödem oluşmasına neden olur. Böbrek hastalıkları nedeni ile meydana gelen ödemin genellikle göz çevresi ve kollarda yoğunlaştığı gözlemlenir.

5. Lenf yetersizliği

Vücut dokusunda oluşan aşırı sıvının istenilen düzeye getirilmesini sağlayan lenf sisteminin yetersiz olması durumunda aşırı sıvı temizlenemez, temizlenemeyen bu fazla sıvı, vücudun bazı bölgelerinde ödem oluşmasına neden olur.

6. Siroz

Siroz karaciğerin hasarlanması sonucunda oluştuğundan, hastanın vücudunda bacak ve karın boşluğunda sıvı birikmesine neden olur. Bu da ödemin oluşmasına sebebiyet verir. Yukarıda belirtilenler dışında kişinin fazla stres altında kalması da vücutta ödem oluşmasına yol açabilir.

Siroz Hakkında Önemli Bilgiler: Belirtileri, Çeşitleri, Evreleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? 

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Vücutta oluşan anormal durumlar kendisini çeşitli belirtiler göstererek hissettirir. Ödem nasıl anlaşılır?

 • Karında sıvı birikimi (şişlik)
 • Yüksek kan basıncı
 • Aşırı kilo kaybı veya alımı
 • Sert eklemler
 • Cildin şişmesi
 • Ciltte sertlik ve parlaklık
 • Parmakların, yüzün yumuşak olması

gibi belirtilerle kişiler vücutlarında ödem olup olmadığını anlayabilirler. Peki ödem ağrı yapar mı? Hayır, genellikle tehsiz ve ağrısız geçen bu durum çoğu zaman vücutta fark edilmeyebilir bile. Ancak fark edildiği anda uzman bir hekime görünmek en doğrusudur.

Hekiminiz gerekli fiziksel muayenenin ardından hastalık öykünüzü dinleyerek, röntgen, kan testi, idrar testi gibi uygulamalar gerçekleştirip ödem oluşumunun ana sebebini bulacak ve gerekli tedaviye başlamanıza yardımcı olacaktır.

Ödem Nasıl Geçer?

Vücutta ciddi olmayan, hafif sıvı birikmeleri genellikle kendiliğinden ortadan kaybolur. Ancak ödem içindeki sıvı miktarı artıyorsa ve geçmiyorsa mutlaka tıbbi bir yardım gereklidir.

1. Masaj

Doku çevresinde sıvı birikmesi sonucunda oluşan ödem hafif bir masaj yardımı ile dağıtılabilir. Sıvı dağıldıkça şişlik de hafifler. Ancak ödemin olduğu bölgenin sürekli ovulması ve aşırıya kaçılması zararlı olabilir.

2. Egzersiz

Sıvı birikmesi durumundan vücudun bir kısmı etkilenir. Sıvının biriktiği bölgeyi harekete geçirebilmek için bu bölgede bulunan kasların hareket ettirilerek kan dolaşımının sağlanması gerekir. Egzersiz kan dolaşımını arttıracağından ödemin geçmesine yardımcı olacaktır ancak size en uygun egzersiz programını mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

3. Kompresyon giysisi

Sıvı birikmesinden etkilenen bölgenin önüne geçebilmek amacıyla doktorlar kompresyon çorabı veya kompresyon eldiveni gibi kıyafetleri önerebilir. Bu kıyafetler vücutta sıvı toplanmasının önüne geçerek baskıyı azaltır.

4. Diyet

Tuz tüketimi vücutta su tutulmasını arttırır. Bu nedenle vücudunda ödem oluşan kişilerin tuz tüketimini azaltmaları, kuruyemiş, cips ve fast food gibi tuzlu gıdalar tüketmemeleri ve sağlıklı bir diyet uygulamaları gereklidir.

5. İlaç tedavisi

Şiddetli şekilde oluşan sıvı birikmeleri için geliştirilen “diüretik” ilaçlar kişilerin vücutlarında bulunan fazla suyun idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Diüretik ilaçlar ödem tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ancak mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

6. Ödem oluşumuna sebep olan hastalığın tedavisi

Vücudunuzda ödem oluşmasının altında aklınıza gelmeyen sağlık problemleri yatabilir. Bu nedenle öncelikli olarak bu şişlikleri oluşturan sağlık probleminiz teşhis edilmeli ve gerekli tedavisine başlanılmalıdır. Bu şişlikler kan damarlarınızın tıkanması ya da lenf bezlerinde yaşanan sıkıntılar sonucu oluşmuş ise ilk olarak kemoterapi veya radyasyon tedavisi almanız gerekli olabilir.

Şişlikler alerjileriniz sonucunda oluşuyor ise dikkate alınan ilk olarak alerjiniz olacaktır ve alerjinize yönelik ilaçlar kullanmanız istenilecektir. Bunun gibi diğer problemlerinizde de ilk tedavi şişliklerin oluşmasına neden olan hastalığınıza yapılacak olan müdahaledir. Problemin giderilmesi ile birlikte ödem de yok olacaktır.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Vücutta oluşan bu fazla sıvının vücut dışına çıkarılabilmesi için çeşitli ilaçların kullanılabileceği gibi beslenme şekli de oldukça etkilidir. Bu nedenle ödemin ortadan kaybolması için kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri ve takviye gıdalar tüketmeleri gerekir.

 • Şeker tüketimi tıpkı tuz tüketimi gibi en aza indirilmelidir.
 • Isırgan otu, biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı gibi bitkilerin gün içerisinde tüketilmesi ödemin kaybolmasını sağlar.
 • Kiraz, ananas, kayısı gibi meyveler ve çınar yaprağı, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir.
 • Posalı besin tüketimi fazla sıvının vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Kefir ve probiyotik yoğurt tüketilmelidir.
 • Yeterli uyku alınmalıdır. Az uyumak bu problemi tetiklediğinden kişilerin günde 6-7 saat düzenli olarak uyuması gereklidir.

Kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bacaklarda ödem nasıl giderilir? sorusudur.

Bunun için öncelikli olarak yukarıda yazılan maddeler gerçekleştirilebileceği gibi düzenli egzersiz yapmak, ayakta çok fazla durmamak, ödemin oluştuğu bacak bölgesine hafif masaj yapmak ve masaj sırasında kremler kullanmak, şişliğin oluştuğu bölgeye soğuk kompres uygulamak gibi yöntemler de bacaklarda oluşan sıvı birikmelerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Ödem genelde başlangıçta önemsenmeyerek ihmal edilen bir durumdur. Ancak her ne kadar ağrı oluşturmasa da uzun süreli oluşan şişlikler ciddi bir sağlık probleminin belirtisi olabileceğinden mutlaka dikkate alınmalı ve bir hekime başvurulmalıdır.

Источник: https://sebboy.com/odem-neden-olur/

Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır? Nasıl Atılır?

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

Ödem vücutta sıvı birikimi anlamına gelen bir vücut problemidir. Ellerde, ayaklarda, yüzde şişme yaratmasının yanı sıra vücudun gereğinde fazla suyu bünyesinde tutarak şişlik ve kilo görünümüne neden olur. Ödeme neden olan birçok hastalık bulunmaktadır: böbrek sorunları, kalp ve damar yolu hastalıkları, karaciğere bağlı rahatsızlıklar gibi.

Ödem oluşumu vücudun şişliğiyle anlaşılmaktadır. Bu şişlik bazen masumca tanımlansa da bazı durumlarda ayakkabı bile giyilemeyecek durumlara kadar ulaşır.

Ayrıca vücudun ödem toplaması olduğunuzdan fazla kilolu görünmenize de neden olmaktadır. Bunu önlemek yine doğal yollarla daha sağlıklı olmaktadır. Bunun için özellikle tüketilmesi gereken besinler vardır.

Bu besinlerle vücut hem sağlığını geri kazanır hem de kilo görünümü veren ödemi vücuttan atar.

Vücudumda Ödem Olduğunu Nasıl Anlarım?

Vücudunuzda ödem olup olmadığını anlamak için; ayak bileğinize, baş parmağınız yardımı ile bastırın ve 15 saniye kadar tutun. Parmağınızı çektiğinizde oluşan beyazlık, 10 saniyeden daha fazla kalıyor ise; vücudunuzda ödem olduğunu anlayabilirsiniz. Beyazlığın kalma süresi ise; vücudunuzda bulunan ödem miktarının bir göstergesidir.

Ödem Attıran Besinler

Mısır Püskülü: Liften zengin ve suyu çeken bir bitki olan mısır püskülü vücudun sağlık indeksini yükseltiyor. Vücuttaki fazla suyu atan mısır püskülü ister çay ister su isterseniz de salata olarak tüketilebilir.

Defne Yaprağı: Ödem attırıcı olarak bilinen defneyaprağı müshil etkisiyle vücudu zararlı toksinlerden arındırıyor. Bunun yanında salatalarda ayrı bir aroma yaratmak isteyenlerin tercihi de yine defne yaprağı oluyor.

Kiraz Sapı: Kiraz düşük kalorili ve yaz aylarının en lezzetli meyvesidir. Bu meyve sağlık için etkili olduğu kadar sapları da vücuda yarıyor. Bölgesel zayıflama için de kullanılan kiraz sapı aynı zamanda ödem attırıyor. Kiraz sapını kuruttuktan sonra çay olarak demleyip tüketmeniz mümkündür.

Maydanoz Sapı: Maydanoz içerisinde yağ barındıran bir bitkidir. Bölgesel zayıflamalarda, yağ yakma diyetlerinde kullanılan bu bitki aynı zamanda çok güçlü bir ödem söktürücü olarak karşınıza çıkıyor. Diğer bitki çayları ile de karıştırılarak içilebilen maydanoz sapı her sabah aç karnına içildiğinde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Vücutta Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödemin neden olduğu belirtiler, kaybolmaya başladığında ödemin gitmeye başladığını anlayabilirsiniz. Ödem olduğunu belli eden bir bölgesel şişlik bulunmuyorsa ödem atıldığını anlamanın en kolay yolu vücuttaki rahatlama hissini takip etmektir. Ödem atıldığında ağırlık, şişkinlik hissi kaybolmaya başlayacaktır.

Ödemin atıldığını tartıda rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ödem atmakla tartıdaki oynama çok fazla değil; 1-2 kilo civarında olacaktır. Ödem atma süresince vücut var olan suyu bir şekilde atacaktır. Bu sık idrara çıkma ya da terleme yoluyla olabilir.

Ödem İdrarla Atılır mı?

Ödemi vücuttan uzaklaştırmak için yapılan uygulamaların birçoğu ödem atma işlemini idrar aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Ödemi atmak için alınan sıvı miktarı ile birlikte deri altında birikmiş olan ödemler de vücuttan atılır. Ödemin vücuttan atılması için en etkili araç idrardır. Ödem atıldığı zaman idrar rengi farklı olacaktır.

İdrar rengi beyaz olana kadar vücudun temiz olduğu söylenemez.

Ödemden kurtulmak için su, bitki çayı ve detoks suyunu yüklenme neticesin de idrara çıkma sayısında da artış görülecektir. Bu artışın ödemin vücuttan atıldığına işaret olduğunu unutmamalısınız ama ödem tamamen gittikten sonra sıvıyı bol tüketmek yerine sıvı tuz dengesini korumaya yönelmelisiniz.

Ödem Atma Detoksu Nasıl Yapılır?

Zayıflama konusunda ciddi bir engel olan ödemin vücuttan atılması için çeşitli detokslar uygulanabilir. Zayıflama sürecince uygulanan detoksların kilo vermeye de faydası olacaktır. Ödem atma detoksları hem ödemden hem toksinlerden kurtulabilir hatta yağ bile yakabilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı olacak detoks programının eksiksiz olarak uygulanması önemlidir. Bunun için öncelikle aksatmadan sabah uyanır uyanmaz iki bardak limonlu su tüketmelisiniz. Ardından diyet programınızda var olan kahvaltı öğününü yapmalısınız. Günün devamında yine ara öğün ve öğle öğünlerini eksiksiz yapmalısınız. Bu süreçte sıvı tüketimini en üst seviyede tutmalısınız.

Gün içinde içerebileceğiniz detoks suyunu hazırlamak içinse 1’er tane salatalık ve limona, 10 taze nane yaprağına ve yarım litreye yakın suya ihtiyacınız olacak. Hazırlamak için öncelikle salatalık ve limonu küp küp keserek suyun içine ilave edin.

Son olarak karışıma taze nane yapraklarını ekleyin. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekletmeniz önemlidir. Ertesi gün hazırlanan karışımı gün içinde dilediğiniz aralıklarda tüketebilir; su içindeki malzemeleri yiyebilirsiniz.

Gün içinde tüketmek için bu miktar yeterli gelmezse tarifi iki katı olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Ödem Atıcı Su Tarifi

Zayıflamaya yardımcı olacak ödem atıcı suyun hazırlanması için basit detokslar dışında özel ödem atıcı sular hazırlayabilirsiniz.

Bunlar arasında en etkili olan ödem atıcı su için 2 su bardağı kadar maydanoz suyu, 3 çorba kaşığı limon suyu, 1 orta boy elma, 2 su bardağı kadar salatalık suyunu karıştırmalısınız.

Bu karışımın içine sonradan bir tane kereviz sapı, çok küçük bir parça zencefil, 400 ml kadar da maden suyu ilave etmelisiniz.

Karışımı hafif derin bir kapta hazırlamanız önemlidir. Tümünü karıştırdıktan sonra blender kullanarak iyice karıştırmalısınız. Ödem atıcı suyu gün içerisinde 1-2 bardak kadar tüketebilirsiniz. Her gün yeniden hazırlanması önemlidir.

Ödem Atma Yöntemleri Nelerdir?

Ödemi vücuttan atarak zayıflama sürecinizi desteklemek istiyorsanız birkaç adıma dikkat etmeniz gerekiyor. Vücudu ödemden kurtarmak ilk uygulanacak yöntem sıvı tüketimini artırmaktır. Tükettiğiniz suyun bu anlamda işe yaraması için tuz ve şeker tüketiminde ciddi oranda azalma olması gerekir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar ödem atmaya yardımcı çaylardan tüketebilirler. Ödemin atılmasında kiraz sapı, biberiye, ısırgan otu çayları faydalı olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler ödem atma yöntemleri arasında en doğal olanlarındandır. Ödem atan çaylar konusunda daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza da bakabilirsiniz.

Uygulanan diyet programında ara öğünlerde tüketilen probiyotikli yoğurt ya da kefir ödem atmak konusunda başarılıdır. Ödem oluşan bölgeyi harekete geçirmek için dolaşımın hızlanmasına yardımcı olan çeşitli masajlar yaparak da ödemden kurtulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki ödem olduğu sürece kilo verme süreciniz başarılı bir şekilde ilerlemeyecektir.

Ödem Oluşumu Nasıl Engellenir?

Zayıflama süresince kilo vermenin yavaşlamaması ve hatta duraksamaması için bir takım önlemler alınmalıdır. Ödem oluşumunu engellemek de bu önlemlerden bir tanesidir. Ödemden korunmak için tuz su ve şeker dengesine çok dikkat etmek gerekir.

Şekerin fazla tüketilmesi sonucunda vücuttan atılması için çok fazla su harcanır. Dolayısıyla vücut susuz kalabilir ve tuz, su dengesi bozulur. Bu nedenle hepsinden kararınca tüketmekte yarar vardır ama zayıflama süresince şekerden uzak durulmalıdır.

Ödemden korunmanın bir diğer yolu egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparak ödemi engellemiş olmakla kalmaz kilo verme sürecinize destek olmuş olursunuz. Tuzun tamamen kesilmesi çok doğru bir tercih olmayacaktır.

Bunun yerine doğal kaya tuzu tüketilmeye başlanmalıdır. Diyet yaparken yapılan yanlışlar vücudun dengesini bozacaktır. Bu işi dengeli beslenme planı hazırlayacak bir zayıflama uzmanıyla birlikte sürdürmelisiniz.

Ödem Atınca Kilo Verilir mi?

Ödem vücutta tutulduğu sürece tartıda artılarda çıkmak normaldir. Ödem vücudun dolaşım sistemini engellediği için kilo verme sürecini ciddi şekilde sabote eder. Bu nedenle ödem vücuttan atıldıktan sonra kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Ödem atılınca tartıda görülen düşüş kilo vermekten değildir ama sonrasındaki eksiler kilo düşüşleri olarak kabul edilmektedir. Ödem vücutta bu seviyede bir kilitlenmeye neden olduğu için zayıflamak istiyorsanız öncelikle ödemden kurtulmalısınız.

Ödem Atmanın En Kolay Yolu Nedir?

Vücuttan ödemi atmanın en kolay yolu sıvı alımını artırmaktır. Bunun için en önemlisi de su tüketimini çoğaltmaktır. Suyun fazla tüketilmesi zayıflamak konusunda da yardımcı olur.

Ancak kilo vermeye destek olan birçok bitkisel çay da ödemin atılmasına yardımcı olacaktır.

Ödem atma, yağ yakma gibi faydaları olan biberiye çayını önerildiği şekilde demleyerek kullanabilirsiniz.

Sıvı tüketimini gün içine yayma imkânı olduğundan ödem atmanın en kolay yolu sıvı tüketimini artırmak kabul edilebilir. Özel programlar biraz zahmet ve ilgi gerektirirken sadece su ve bitki çayı içerek de ödemden kurtulmak mümkündür.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj masajının yapılabilmesi için özel aletlere ihtiyaç vardır. Bu masajı yapan birçok deneyimli merkez bulunmaktadır. Sık sık ödem sorunu yaşıyorsanız; dönem dönem masaja giderek ödemi engelleyebilirsiniz. Bunun yanında aynı etkiyi yapacak hareketleri evde de uygulayabilirsiniz.

Amaç uygulanan hareketlerle damardaki lenfatik akışın itilmesidir. Parmaklarla belli noktalara baskı uygulandığında kullanılmış olan lenfler atılıyor ve yenilerli oluşmaya başlıyor. Bu işlem bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına etki ediyor.

Diyet Yaparken Neden Ödem Oluşur?

Diyet yaparken birçok insan yanlış beslenme neticesinde vücut dengesini bozabilmektedir. Bilinçsizce yapılan diyetler ödemin nedenleri arasında kabul edilebilir.

Diyet yaparken sıvı tüketimine önem vermemek, dengeli şekilde beslenmemek ödem oluşumunu tetikleyecektir. Bu nedenle diyet yapılacaksa bir uzman tarafından kişiye özel hazırlanmış programlar tercih edilmelidir.

Başkası için hazırlanan bir diyet programını kullanmak tamamen yanlıştır. Ödem arttıran diyet listesine göz atmak isterseniz; buyurun.

Dolaşım sistemini, hormonların işleyişini dengesiz beslenme ile bozmak yerine uzman yardımı almak en doğrusudur. Diyet yaparken ödem oluşumuna neden olabilecek bir diğer yanlış davranış da hızlı kilo vermek adına yetersiz beslenmektir. Yetersiz beklenerek hızlı kilo verebileceğini düşünen kişiler vücudun tüm sistemini derinden sarsmaktadır. Bu durumda ödemin ortaya çıkması normaldir.

Источник: https://zayiflamaiksiri.com/odem-atarak-zayflama/

Ödem Atmanın Basit Yolları

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

Vücudun içinde aşırı sıvı birikmesi sonucu su tutulması oluşur. Vücutta sıvı tutulması ödem olarak da bilinir.

Ödem dolaşım sisteminde veya doku ve boşlukları içinde gerçekleşir. Bu; eller, ayaklar, ayak bilekleri ve bacaklarda şişmeye yol açar. Ciddi olmamakla birlikte ödemin birçok sebebi vardır.

Bazı kadınlarda hamilelik sırasında özellikle ayaklarda şişme şeklinde ödem oluşur. Yatalak olanlar ve uzun uçuşlar nedeniyle oturanlar hareketsizlikten dolayı bu durumdan daha çok etkilenirler.

Ödemin ciddi tıbbi belirtileri de olabilir. Böbrek hastalığı ve kalp yetmezliği olanlar bu durumdan muzdarip olurlar. Ani ve şiddetli ödem yaşıyorsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Hafif bir şişme ve altta yatan bir sağlık sorunu olmadığı sürece birkaç basit yolla ödemi atmak mümkündür.

İşte ödemi atmanın basit yolları

Tuzu azaltın

Tuz, sodyum ve kloridden yapılmıştır. Sodyum hücrelerin iç ve dış bölgesindeki sıvı dengesini korumaya yardımcı olurken, vücutta su tutar.

Sık sık tuzlu yiyecekler ve işlenmiş gıdalar tüketmek vücudunuzda su birikmesine neden olur. Ödemi atmanın en yaygın yolu tuzu azaltmaktır.

Magnezyum alımını artırın

Magnezyum çok önemli bir mineraldir. Magnezyum, vücut işleyişi için gerekli 300 ‘den fazla enzimatik reaksiyona katılmaktadır.

Magnezyum alımını artırmak, ödem atmaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada günde 200 mg magnezyum alan kadınlarda ödemin azaldığı tespit edilmiştir.

Özellikle adet öncesi kadınlarda oluşan su tutulmasını engellediği belirlenmiştir.

Fındık, kepekli tahıllar, bitter çikolata ve yapraklı yeşil sebzeler iyi magnezyum kaynaklarıdır.

B6 vitamini alımını artırın

B6 vitamini vücut için işlevsel bir vitamin grubudur. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında önemli rol oynar. B6 vitamini adet öncesi yaşanan ödemi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Patates, muz, ceviz ve et, B6 vitamini açısından zengin gıdalardır.

Potasyum yönünden zengin besinler yiyin

Potasyum birçok önemli fonksiyonu olan bir mineraldir.

Örneğin, vücudun çalışmasını sağlamak için elektrik sinyalleri gönderir. Aynı zamanda kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Potasyum iki yolla ödemi azaltmaya yardımcı olur. Sodyum seviyelerinin azaltılması ve idrar üretimini arttırması.

Muz, avokado ve domates potasyum oranı yüksek gıdalardır.

Karahindiba

Karahindiba halk arasında doğal idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitkidir. Doğal diüretikler içerdiğinden daha sık idrar yaparak ödemi azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışmada karahindiba yaprağı tüketenlerin idrar miktarında artış tespit edilmiştir.

Rafine karbonhidratlardan kaçının

Rafine karbonhidratlar, kan şekeri ve insülin seviyelerini hızlı bir şekilde yükseltir. Yüksek insülin düzeyi böbreklerde sodyum emilimini artırarak, sodyum tutulmasına neden olur. Bu da vücut içinde fazla sıvı hacmine yol açar.

Rafine karbonhidratlar işlenmiş şeker, tahıl ve beyaz undur.

Ödemi Atmak İçin Diğer Yollar

Ödemi atmanın başka yolları da vardır. Bunlar; çalışmalarla desteklenmemiş halk arasında uygulanan yöntemlerdir.

 • Yürüyüş yapmak dolaşım sistemini çalıştıracağı için ödemi azaltabilir.
 • Daha fazla su içmek idrara çıkmayı sağladığından dolayı ödemi azaltabilir.
 • Atkuyruğu:Bir çalışmada atkuyruğu otunun idrar söktürücü olduğu tespit edilmiştir.
 • Maydanozun halk arasında diüretik etkisinin olduğu bilinmektedir.
 • Halk arasında ebegümeci idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.
 • Soğuk algınlığı üzerindeki etkisi bilinen sarımsak tarihsel bir diüretik olarak kullanılmıştır.
 • Rezene idrar söktürücü etkilere sahiptir.
 • Geleneksel olarak mısır püskülü dünya genelinde ödem tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ödemi azaltmanın bir başka yolu da ısırgan otudur.
 • Kızılcık suyunun idrar söktürücü etkileri olduğu bilinmektedir.

Hayatınızdaki bazı basit değişikliklerle ödemi atabilirsiniz. İşlenmiş ve tuzlu gıdaları keserek, magnezyum, potasyum ve B6 vitamini açısından zengin besinler tüketerek, rafine karbonhidratlardan kaçınarak ödemi azaltabilirsiniz.

Ödem halen devam eder ve hayatınızda sorunlara yol açarsa o zaman doktora başvurmalısınız.

Ödem Attırıcı ve İncelten İçecek Tarifi

Çeşitli sağlık sorunları veya vücudun verdiği bir tepki olarak ortaya çıkan ödem, hücrelerde fazla suyun tutulması anlamına gelmektedir.

Tartıda değerlerin değişmemesi çoğu zaman ödemin suçudur veya biz öyle olsun isteriz. Hastalık şeklinde ilerleyen ödemlerde mutlaka bir doktora danışılmalı.

Sağlıklı olup da sürekli bir ödem probleminiz varsa bunun için aşağıdaki detoks etkisi olan içecekleri deneyin.

Kiraz Sapı Çayı

Kiraz sapının ödem attırıcı etkisi vardır. Vücutta tutulan fazla suyun atılmasını sağlar. Bunun için kiraz sapı çayını şu şekilde hazırlamanız gerekir.

Kiraz sapı çayının hazırlanışı

Malzemeler

 • Yarım litre su
 • 5-6 adet kuru kiraz sapı

Hazırlanışı

Suyu bir demlikte kaynatın. İçerisine kiraz saplarını ekleyin.

10 dakika kadar demlensiniz. Bu çayı günde 3 kez aç karnına içmelisiniz.

Bir süre sonra etkisini fark edeceksiniz.

Kiraz sapı bir süre kullanımdan sonra vücudunuzdaki fazla suyun atılmasını sağlayacak. Peki ödeminizi atarak zayıflamaya ne dersiniz?

Şimdi tarifini vereceğim içecek düzenli kullanılırsa vücudunuzdan suyu atmakla kalmayacak, zayıflamanıza da yardımcı olacak.

Ödem Attırıcı İncelten İçecek

Malzemeler

 • 2 adet elma
 • 1 limon
 • ½ kahve fincanı rendelenmiş zencefil
 • 2 litre su
 • 2 çubuk tarçın
 • 1 avuç yeşil çay

Hazırlanışı

Elma ve limonu dilimleyip, bütün malzemeleri su içinde kaynatın. İlk buharı çıkınca ocağı kapatın. Üstü kapalı bir şekilde soğumaya bırakın.

Bu içeceği 2 gün içinde tüketmelisiniz. Bunun için günde ortalama 4 bardak içmeniz gerekecektir. 4 bardaktan ilki mutlaka sabah aç karnına tüketilmeli.

Ödem atmak ve zayıflamak için detoks içecekleri de etkilidir. Detoks içecekleri ve detoksun nasıl yapıldığını öğrenmek için şu yazıları okuyun.

“Detoks Diyetleri Nasıl Yapılır?”

“Kilo Vermek için Doğal Sebze ve Meyve Suları”

diyetz.com

Источник: https://www.diyetz.com/odem-atmak/

Vücudun Su Toplaması Neden Olur? Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

Uçak yolculukları, hormonel değişiklikler ve fazla tuz tüketimi vücudunuzun fazla suyu tutmasına neden olabilir. Vücudumuz sudan oluşur. Vücudun su dengesi kurulamadığında, vücut fazla suyu tutmak ister. Genellikle vücudun su toplaması normalden daha ağır ve daha az aktif hissetmenize neden olabilir. Ayrıca vücudun su toplaması:

 • Mide şişkinliği
 • Vücutta şişkinlik,
 • Ellerde, ayaklarda şişme yapabilir.

Vücudun su toplaması yaygın bir sağlık durumudur ve bazı durumlarda her gün gerçekleşebilir.

Vücudun su toplaması:

 • Beslenme tarzından,
 • Adet döngüsünden,
 • Genlerden

kaynaklanabilmektedir. Yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak vücudun su toplaması durumunu hafifletebilirsiniz.

Vücudun Su Tutması Nasıl Anlaşılır?

Vücudun su topladığının belirtileri şunlardır:

 • Özellikle karın bölgesinde şişkinlik,
 • Ellerde, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme,
 • El parmaklarının şişmesi,
 • Kalçalarda ve yüz bölgesinde şişme,
 • Eklem bölgelerinde şişme,
 • Kilo değişiklikleri,
 • Duş aldığınızda parmaklarınızın büzüşmesi gibi ciltte girinti ve çıkıntılar.

Vücudun su toplaması tehli mi?

Vücudun sürekli olarak su toplaması ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir:

Vücudunuz doğal dengesine doğal yollarla dönmezse tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuz vücudun su toplaması durumunu tedavi etmek için idrar söktürücü ilaçlara, belirli takviye ürünlere veya doğum kontrol haplarına ihtiyacınız olup olmadığını tespit edecektir.

Vücudun su tutmasının nedenleri nelerdir?

Vücudun su toplaması çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir:

 • Uçak yolculuğu: Kabin basıncındaki değişiklikler ve uzun süre atmak vücudun su toplamasına yol açabilir.
 • Uzun süre oturmak veya ayakta durmak: Yerçekimi vücuttaki kanın bacaklarda ve ayaklarda kalmasına neden olabilir. Kan dolaşımının devam etmesini sağlamak için hareket etmek, oturuyorsanız düzenli aralıklarla kalkmak önemlidir. Hareketsiz bir işiniz varsa düzenli olarak kalkıp hareket edin.
 • Adet döngüsündeki değişiklikler ve hormon değişiklikleri
 • Fazla sodyum tüketimi: yemeklerde tuzu çok fazla kullanıyorsanız, işlenmiş yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız vücutta su birikebilir.
 • İlaçlar: bazı ilaçlar yan etki olarak vücudun su toplamasına neden olabilir. Vücudun su toplamasına yol açan ilaçlar şunlardır:
  • Kemoterapi ilaçları
  • Reçetesiz ağrı kesiciler
  • Tansiyon ilaçları
  • Antidepresanlar
 • Kalp zayıflığı: kan pompalayamayan zayıf bir kalp vücudun su toplamasına neden olabilir.
 • Derin venöz trombozu: damarda kan pıhtılaşması anlamına gelen derin venöz trombozu bacaklarda şişme yapabilir.
 • Hamilelik: hamilelikte kiloda gerçekleşen değişiklikler, düzenli olarak hareket edilmediğinde bacaklarda su toplaması durumuna yol açabilir.

Şimdi gelin vücudun su toplaması durumuna yol açabilecek nedenlere detaylı olarak bakalım:

Beslenme Tarzı Nedeniyle Vücudun Su Toplaması

Hepimizin sodyuma ihtiyacı var. Sodyum kan basıncının ve vücudun sıvı düzeylerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak vücudumuzun oldukça az miktarda sodyuma ihtiyacı bulunmaktadır.

Sodyum vücudumuzda çok fazla bulunduğunda, vücut suyu tutar. Sofra tuzu sodyum kaynaklarından biridir.

Ancak insanlar sodyumu daha çok hazır yiyeceklerden, konserve ürünlerden, fast food yiyeceklerden ve çeşitli içeceklerden almaktadır.

Yaşam Tarzı Nedeniyle Vücudun Su Toplaması

Bacaklarda ve ayak bileklerinde şişme mi yaşıyorsunuz? Yerçekimi kanın vücudun alt kısmında toplanmasına yol açar. Bu durum bacaklardaki ve ayaklardaki kan damarlarının içerisindeki basıncı arttırır ve fazla sıvının buralardaki doku boşluklarına sızmasına neden olur.

Uzun saatler boyunca oturmak veya ayakta kalmak da dokuların su toplaması durumuna yol açmaktadır. Sürekli ayakta durduğunuz bir iş yapıyorsanız gün sonunda ayaklarınızın, bacaklarınızın veya ayak bileklerinizin şiştiğini fark edebilirsiniz. Ayrıca uzun süren otobüs ve uçak yolculuklarında da bu durum gerçekleşir.

Bunu engellemenin tek yolu kan dolaşımının devam etmesini sağlamaktır. İşiniz gereği tüm gün oturuyor veya ayakta duruyorsanız yarım saat arayla bir kez kalkıp birkaç dakika yürümeniz iyi gelecektir.

Hormonlar Nedeniyle Vücutta Su Toplanması

Kadınlarda adet günlerine yaklaşırken şişkinlik ve su toplaması normaldir. Bu durum genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Doğum kontrolü veya hormon tedavisi için alınan hormonlar da vücutta su toplaması durumuna yol açabilmektedir.

İlaçlara Bağlı Olarak Vücudun Su Toplaması

Birçok ilacın yan etkileri arasında vücudun su toplaması yer almaktadır. Bu ilaçlar şunlardır:

 • Yüksek tansiyon ilaçları,
 • İbuprofen gibi ağrı kesiciler,
 • Antidepresanlar,
 • Kemoterapi ilaçları.

Kalp Problemleri Nedeniyle Vücudun Su Toplaması

Zayıf bir kalp kan pompalama işini düzgün bir şekilde yapamayabilir. Bu da vücudun su toplamasına, özellikle karında ve bacaklarda su toplanması durumuna yol açmaktadır.

Kalp yetmezliği belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Güçsüzlük,
 • Bayılma hissi,
 • Kalbin hızlı artması,
 • Yorgunluk hissi,
 • Nefes darlığı,

Bazı vakalarda kalp yetmezliği akciğerlerde su toplaması durumuna yol açabilmektedir.

Damarlar

Damarların içerisindeki kapakçıklar olması gerektiği gibi kapanmadığında, tüm kanı kalbe geri pompalayamaz. Bu da bacaklarda su toplaması durumuna yol açabilir. Bunun diğer belirtileri:

 • Bacaklarda ağrı,
 • Damarlarda genişleme,
 • Cilt renginde değişme
 • Cilt ülseri olabilir.

Vücudun Su Toplamasına Yol Açan Diğer Nedenler

Vücudun su toplaması şu hastalıkların da belirtisi olabilir:

Derin Ven Trombozu

Tek bir ayak veya bacakta su toplaması mevcut ise orada bir kan pıhtılaşması gerçekleşmiş olabilir. Buna bağlı olarak ağrı, sıcaklık hissi ve kızarıklık oluşabilir. Ameliyatlardan sonraki iyileşme süreçlerinde ve uzun uçak yolculuklarından sonra bu kan pıhtıları oluşabilmektedir. Derin ven trombozu tehli bir durumdur ve derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Pulmoner Ödem

Kronik kalp yetmezliği olan kişilerde akciğerlerde sıvı birikimi gerçekleşebilir. Pulmoner ödem belirtileri arasında nefes darlığı, hızlı nefes alma ve öksürük yer almaktadır. Bu acil yardım gerektiren bir tıbbi durumdur.

Hamilelikte Vücudun Su Toplaması. Hamilelikte Ödem neden olur?

Bir kadın hamile ise vücudu %50 daha fazla kan ve vücut sıvısı üreterek fetusun gelişmesine yardımcı olmaya çalışır. Bu durum hamilelerde ellerde, yüzde, bacaklarda, bileklerde ve ayaklarda ödem yapar.

Hamilelikte ödem hamileliğin normal bir sürecidir. Ayrıca rahmin karın bölgesinde daha fazla yer kaplaması bacaklardaki sıvının geri dönmesini zorlaştırarak ayaklarda ve bacaklarda su toplamasına neden olabilir.

Hamilelikte ödem herhangi bir dönemde olabilir. Ancak çoğunlukla hamilelikte ödem beşinci ay civarında yaşanmaktadır. Hamileliğin son üç ayında ise en üst düzeye ulaşmaktadır.

Hafif şişlik yaygın bir durumdur. Ancak hamilelikte ellerde veya yüzde aniden gerçekleşen şişme preeklampsi belirtisi olabilir ve bu acil bir durumdur. Hamilelikte yüzde ödem, bacaklarda ödem veya aniden şişme görülmesi halinde doktora başvurunuz.

Hamilelikte ödem, doğum yaptıktan sonra da devam edebilir.

Doğum yaptıktan sonra ödem (postpartum ödem) genellikle doğumdan sonraki bir hafta içerisinde kendiliğinden yok olur ve ciddi bir durum değildir.

Doğum yaptıktan sonra oluşan ödem bir hafta içerisinde geçmiyorsa, eş zamanlı olarak baş ağrısı, bacaklarda ağrı var ise bu yüksek tansiyon ve preeklampsi belirtisi olabilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Su Toplamasına Ne İyi Gelir?

Vücudun su toplaması bazı durumlarda ciddi bir sorun olabilir. Vücudun su toplaması adet döngüsünden veya tuzlu yemekten kaynaklanıyorsa kendiliğinden iyileşecektir. Ancak diğer tıbbi koşullardan kaynaklanan su toplaması tedavi gerektirebilir.

Vücudun su toplamasına iyi gelen şeyler şunlardır:

 • Az tuzlu yemek
 • İlaç kullanmak: idrar söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar vücuttan fazla sodyum ve sıvının idrar yoluyla atılmasını sağlar.
 • Bacakları yükseğe kaldırmak: bacaklarınızdaki sıvının yukarı doğru çıkması için bacaklarınızı yukarı kaldırın.
 • Kompresyon çorapları: Belirli özel çoraplar bacaklardaki kan dolaşımının devam etmesine yardımcı olmaktadır.

Источник: https://www.iyibakkendine.com/vucudun-su-toplamasi-su-toplamasina-ne-iyi-gelir/

Ödem Attırıcı İçecekler – Besinler

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri
odem-attirici

Ödem attırıcı bulmak, hele ki canınız farklı bir şeyler çekiyorsa zor olabilir. Diyetlerde ve sağlıklı beslenme modellerinde en çok duyulan konuların başında ödem gelir.

Ödem tartıda kilosu fazla çıkan kişilerin korkulu rüyasıdır. Ödem atmak için elimizden geleni yaparız, her türlü tarifi deneriz.

Hal böyle olunca biz de bu ödem konusuna açıklık getirelim dedik! İlk olarak ödem attırıcı içecekleri ve besinleri verip daha sonra ödemin neden oluştuğunu ve nasıl atıldığını anlatacağız.

Ödem Attırıcı ve Ödem Söktürücü

En çok araştırılan konular ödemin vücuttan nasıl atılacağıdır. Ama ödem atmanın tek yolu yok. Kalıcı ödem atmak isteyen kişiler bu beslenme tarzını yaşam tarzı haline getirmelidir. Eğer yok ben getiremem hem sağlıksız besleneceğim hem de arada bir ödem atacağım diyorsanız buyurun ödem söktürücüler gelsin:)

Ödem Attırıcı İçecekler ve Besinler

Aşağıda sizlere ödem atıcı su, ödem söktürücü çay gibi ödem atmak evde kolayca bulabileceğiniz çeşitli gıdaları derledik. Ödem atıcı ilaçlar ise doktor kontrolünde olmalı ve ciddi bir dokusal hatalık durumunda kullanılmalıdır.

Su:

Tek başına Rabbimizin en büyük nimeti

Источник: https://diyetkulubu.co/odem-attirici/

Ödem Nedir? Ödem Nedenleri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Vücutta Su Tutulmasının (Ödem) Nedenleri

Ödem, vücut dokularında bölgesel (lokalize) bir yaralanma sonrası oluşan şişliktir ya da jeneralize (kalp yetmezliğinde olduğu gibi) meydana gelebilen anormal sıvı birikimidir.

Vücuttaki su dengesi nasıl sağlanır?

Su, vücut ağırlığının kabaca beşte üçünü oluşturur ve kan ile dokular arasında sürekli değiş tokuş edilir. Vücutta pompalanan kanın basıncı, suyu kapillerden (kılcal damarlardan) çıkmaya ve dokulara girmeye zorlar.

Kandaki proteinlerin suyu çekici gücüne bağımlı, bunun tersine bir prosesle su, dokulardan kılcal damarlara ve lenf damarlarına geri emilir. Normalde bu iki mekanizma dengededir ve kan ile dokular arasındaki dağılımını yaklaşık olarak sabit tutar. Böbreklerin ve ADH dahil hormonların etkisi, vücuttaki toplam sıvı miktarını dengede tutar. Fazla sıvı vücuttan idrarla atılır.

Ödem oluşmasına neden olan faktörler

Pek çok hastalık ya da durum vücudun su dengesinin sağlanması sürecini olumsuz etkileyebilir.

 • Kalp yetmezliği vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Kalp yetersizliği damarlarda tıkanmaya neden olabilir ve bu durum kılcal damarlarda geri yönde basınca yol açabilir. Bu durum kapillerde (kılcal damarlarda) ozmotik basıncı ortadan kaldırır ve dokulara normalden fazla sıvı girmesine sebep olur.
 • Tümörler vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Geri yönde basınç ayrıca damarlara baskı yapan bir tümör nedeni ile de olabilir ve bu gibi bir durumda tıkalı damardan sızıntı olan bölgede ödem oluşabilir.
 • Nefrotik sendrom vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Nefrotik sendromda kandan anormal seviyede protein kaybı olması ozmotik basıncı azaltır ve dokulardan kana yeterli sıvının çekilmesini önler.
 • Böbrek yetmezliği vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Böbrek yetmezliği vücuttan tuzun atılmasını engeller ve tuzun dokularda birikmesine ve su çekmesine yol açar. Böbreklerde meydana gelen iltihabi hastalıklar, böbrek taşları ve böbrekleri etkileyen diğer sistemik hastalıklar da vücutta ödeme neden olabilir.
 • Karaciğer sirozu vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Karaciğer damarlarında kan birikmesine neden olan, kandaki protein miktarını ve buna bağlı olarak ozmotik basıncı düşüren ve tuzun tutulmasına yol açan karaciğer sirozu da ödem oluşmasına neden olur.
 • Alkol kullanımı ve beslenme şekli vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Alkolizmin ve beslenme ile ilgili sorunların neden olduğu protein yetmezliği de ozmotik basıncı azaltarak ödem oluşmasına neden olur.
 • Yaralanma vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Yaralanma ya da enflamasyon, kılcal damarların sızdırmasına sebep olarak ödem gelişimine neden olabilir.
 • Lenf ödeme bağlı vücutta ödem neden olur? Lenf damarlarının kanser hücreleri tarafından bloke edilmesi lenfoödeme yol açabilir.
 • İlaçlar vücutta ödem oluşmasına neden olur mu? Böbrekler üzerinde etki gösteren ve tuzun tutulmasına yol açan kortikosteroid gibi bazı ilaçlar da vücutta ödem oluşmasına neden olabilir.

Vücutta ödem oluşmasına neden olan diğer faktörler: Tiroid bezi hastalıkları, alerjik ödem, aşırı su tüketimi, aşırı tuz tüketimi, aşırı karbonhidratlı besinlerin tüketimi, çok fazla hareketsiz kalmak, hamilelik ve adet dönemleri, damar tıkanıklığı, aşırı varisli damarların olması, asitli içecekler, uykusuzluk, aşırı ayakta kalmak, uzun oturmak, yanlış ayakkabı kullanımı, böcek sokmaları, arı sokmaları, kemik kırılması gibi yaralanmalar, enfeksiyonlar gibi birçok faktör vücudun belli bölgelerinde ödem oluşmasına neden olabilir.

Ödem belirtileri

Bel kısmındaki (yatağa bağlı hastalarda) ya da bileklerde şişkinlik gibi yaygın ödem şikayetleri, vücuttaki fazla sıvı %15’den yüksek olduğunda meydana gelir.

Ciddi vakalarda, sıvı vücuttaki büyük boşluklarda (peritoneal karın boşluğu veya plevral efüzyonda akciğerlerin pelvral boşluğu gibi) birikir.

Pulmoner ödem de, akciğerlerdeki hava kesecikleri su ile dolar ve bu durum nefes darlığına neden olur.

Ödem tedavisi

Ödemin tedavisi için öncelikle ödem gelişmesine sebep olan durumun araştırılması ve teşhis edilmesi gerekir.

Eğer altta yatan neden hemen bulunamayacak veya durum acillik ise fazla sıvının boşaltılması ile şikayetleri gidermek mümkün olabilir.

Besinler ile alınan günlük tuz miktarının kısıtlanması ve diüretik ilaçlar ile böbreklerden idrar ile fazla sıvının atılması sağlanabilir.

Uzun ayakta kalmaya bağlı oluşan, varislere bağlı oluşan, kırıklar, çıkıklar ve burkulmalar sonrası oluşan (tedavi süreci bittikten sonra) ödem için akşamları 20 dakika kadar ayakları ve bacakları ılık suda bekletip sonrasında sırtüstü uzanarak bacakları yastık desteğiyle kalp hizasında 15-20 dakika kadar tutmak ödemin azalmasında yardımcı olabilir.

Ödem tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/odem-nedir-odem-nedenleri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть