Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

içerik

Kışın metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak 11 öneri

Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

Hareketli yaz günleri artık yerini soğuk kış günlerini bırakıyor. Kış günlerinde metabolizmamız yavaşlıyor, canımız evden çıkmak istemiyor.

Eğer siz de kendinizi böyle hissediyorsanız kışın yavaşlayan metabolizma hızınız nedeniyle kilo alma riskini taşıyor olabilirsiniz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay önerileriyle kışın metabolizmanızı zinde tutarak sağlıklı bir kış geçirebilirsiniz.

Uzun süren açlıklar vücutta kıtlık olarak algılandığı için bir önceki öğünde yenilen yiyecekler yağ olarak depolanıyor.

Bu yüzden kışın metabolizmanın yağ yakabilmesi için 4 saatten fazla aç kalmamak ve meyve, süt, kuruyemiş gibi hafif atıştırmalıklarla ara öğün yapmak büyük önem taşıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, soğuk havalarda düzenli uykunun, D vitamini alımının yanı sıra, günde 2-3 fincan yeşil veya beyaz çay tüketilmesinin de metabolizmayı hızlandırdığını vurguluyor.

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte bireyler yoğun iş temposuna rağmen daha az hareket etmeye başlıyor. Günlerin kısalması sonucunda güneş ışığının yeterli miktarda alınamaması ve hareketlerin kısıtlanması, terleme miktarımızı da azaltıyor.

Metabolizma da soğuğa karşı kendini koruma altına alarak daha yavaş çalışıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, bu duruma bir de soğuk havaların kasvetiyle artan depresyon hali eklendiğinde kişilerin yeme ihtiyaçları daha çok arttığını ve karbonhidrat oranı yüksek besinlere yöneldiklerini belirtti.

Diyetisyen Gülünay, “Bu dönemde uyku düzensizlikleri de oluşunca bireyler kilo almaya daha kolay meyilli oluyor. Bu yüzden kışın düzenli ve dengeli beslenmenin yanında metabolizmayı daha fazla çalıştırmaya yönelik beslenme modeli büyük önem taşır” dedi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, soğuk havalarda dengeli beslenme tüyoları verdi:

1. EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için sıkı bir kahvaltı yapmak dengeli ve düzenli beslenmenin ilk kuralıdır.

Gece uykuda uzun süren açlık nedeniyle metabolizma yavaşlar. Bu yüzden uyandıktan sonra 1-1.5 saati geçirmeden kahvaltı yapmak büyük önem taşır. Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa, uzun süren açlık sonrası bir sonraki öğünde besin alımı daha çok artar ve metabolizmanın da yavaş çalışmasıyla birlikte kilo alımı kaçınılmaz olur.

2. DÜZENLİ UYKU ŞART

Uykusuzluk iştahı tetikleyerek kilo vermenizi yavaşlatır. Geç saatlerde yatmak ve sabah erken kalkmak zorunda olmak, uyku düzensizlikleri gibi etmenler besin alımını artırır.

Yapılan araştırmalar günde 5 saatten az uyuyanların 6-8 saat (ideal uyku süresi) uyuyanlara göre 300 kalori kadar daha fazla kalori aldıklarını gösteriyor. Bu kişilerin iştah kontrolünde zorlandıkları da görülüyor. Bu yüzden düzenli uyku, iştah kontrolü sağlamada ve metabolizmanın doğru çalışmasında büyük bir etmendir.

3. D VİTAMİNİ ALIMINI İHMAL ETMEYİN

Beyindeki sinirler açlığı ve yeme dürtünüzü kontrol altına alabilmek için D vitaminine ihtiyaç duyarlar.

Günlerin kısalmasıyla ve yoğun iş temposu nedeniyle güneş ışığından eksik kaldığımız kış aylarında D vitamini değerlerimiz düşer.

Bu yüzden metabolizmayı hızlandırmak adına D vitamini içeren balık, karaciğer, yumurta, süt gibi besinlere sofranızda daha çok yer vermenin yanı sıra olabildiğince güneş ışığından da faydalanmayı ihmal etmeyin.

4. ARA ÖĞÜN YAPMAYI UNUTMAYIN

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin ana kurallarından biri de en az 2 saat, en fazla 4 saat aralıklarla beslenmektir. Bunun nedenlerinden biri kan şekeri dengesini ayarlamak bir diğeri de kilo kontrolü sağlamaktır.

Uzun süren açlıklar, vücuttaki hormon ve enzimler sebebiyle kıtlık olarak algılanır ve bir önceki öğünde yenilen yiyeceklerin bir kısmı yağ olarak depolanmaya başlar.

Bu yüzden metabolizmanın yağ yakabilmesi için 4 saatten fazla aç kalmayın ve meyve, süt, kuruyemiş gibi hafif atıştırmalıklarla ara öğün yapmayı unutmayın.

5. GÜNDE 2-3 FİNCAN YEŞİL ÇAY İÇİN

Günlük olarak kilo başına 30 ml. su tüketmek organ ve vücut sağlığının yanı sıra metabolizmanın çalışması için de önemlidir. Her kalorinin vücutta metabolizma olabilmesi için 1 ml. sıvıya ihtiyaç vardır. Bu yüzden kış aylarında azalan sıvı ihtiyacını artırmak adına metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olan yeşil veya beyaz çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

6. MEVSİM SEBZE-MEYVELERİNİ TÜKETİN

Mevsim sebzeleri sizi hastalıklardan korurken kilo vermenize yardımcı olur

Meyve ve sebzeler kendi mevsimlerinde vitamin ve mineral açısından daha zengin olurlar. Kış aylarında sıkça rastlanan soğuk algınlığı hastalıklarını önlemek adına C vitamini içeriği yüksek turunçgilleri sofranızdan eksik etmeyin.

Mevsim sebzelerinden vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan kereviz, yüksek posa içeriğiyle tokluk sinyallerini arttıran lahana, demir içeriğiyle sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan ıspanak, metabolizma hızını artıran ve yağ yakmaya yardımcı olan karnabahara bu aylarda günlük beslenmenizde mutlaka yer vermeye çalışın.

7. KALSİYUMDAN ZENGİN BESLENİN

Kalsiyum diş ve kemik sağlığı için elzem olan minerallerdendir; ancak kalsiyum günde 1000-1300 mg. alındığında kilo vermeye yardımcı olurken 600 mg’ın altında alınması obeziteyi tetikler.

Yapılan araştırmalarda kalsiyumun yağ yakımını artırarak metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmıştır. Günde 2-3 porsiyon yağsız süt ürünü tüketimi kış aylarında metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

8. YETERLİ MİKTARDA PROTEİN ALIN

Proteinler; karbonhidrattan daha zor, yağdan daha kolay sindirilen ve tok tutucu etkiye sahip olan bir besin grubudur. Bu yüzden protein içeren yiyeceklere beslenmenizde yer vermek hem günlük ihtiyacınız hem de tok tutucu etkisinden dolayı gereklidir. Sindirimi daha zor olan bir besin grubu olduğundan da metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

9. EN AZ 30 DAKİKA EGZERSİZ ŞART

Her gün en az 30-40 dakikanızı egzersize ayırmalısınız

Egzersiz vücudun kaslarını çalıştıran her türlü hareketi içerir. Soğuyan havaların ve iş temposunun etkisiyle ‘egzersiz yapmaya vaktim yok’ bahanelerini bir kenara bırakın ve egzersizi hayatınızdan asla çıkarmayın.

Yürüyüş yapamıyorsanız asansöre binmek yerine merdiven çıkın, spor salonuna gidemiyorsanız evde basit egzersizler yapın.

Fakat 30-40 dakikadan az yapılan egzersizlerde yağ yakımı başlamaz ve her gün yapılan spor bırakıldığı zaman size kilo olarak geri döner.

Bu yüzden haftada 3-4 gün sevdiğiniz bir spor dalıyla uğraşarak ya da günlük egzersizlerinizi artırarak kilo verebilirsiniz.

10. YAĞ YAKTIRAN BAHARATLARI SOFRADAN EKSİK ETMEYİN

Baharatlar Türk mutfağının olmazsa olmazlarıdır. Her yörenin ayrı damak zeine uygun olan baharatlar metabolizmanın hızlanmasında önemli rol oynar.Kekik kolestrol düşürür, yağ yakımını hızlandırır.Zencefil vücut ısısının yükselmesine yardımcı olarak metabolizma hızını yüzde 20 oranında artırır.

Acı biber ‘capsaicin‘ içeriğiyle metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltarak tokluk hissini uzatır.Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyip vücutta detoks etkisi yapan zerdeçal, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.Keten tohumu midede şişerek tokluk hissi sağlar ve sindirim sistemine yaptığı etkilerle metabolizmayı hızlandırır.

Tarçın kan şekeri dengesini düzenler ve yeme isteğini azaltarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

 11. KİLONUZU LİFLİ GIDALARLA KONTROL EDİN

Yapılan çalışmalarca lifli gıdaların diyete eklenmesi insan sağlığına birçok yarar sağlamanın yanında kilo vermeyi de kolaylaştırır. Posalı besinler midede hacimlerinin 20 katı kadar şişerek doygunluk sağlanmasına yardımcı olur. Posa (lif) su tutabilme özelliğine sahiptir.

Bu yüzden kendisi kolay sindirilemediğinden posa oranı yüksek, kalorisi düşük besinler seçilirse kilo vermek kolaylaşır. Ayrıca lifli gıdalar daha az yağ içerdiğinden mideyi daha geç terk ederek sindirimi yavaşlatırlar. Daha çok çiğnenmesi gereken besinler olduklarından daha hızlı doyum hissi sağlarlar.

Daha az yemek yenmesine yol açtıkları için sonuçta kalori alımını da azaltırlar. Temel sağlık için günde 20-30 gram kadar lif alınmalıdır. Liflerin fazla alınması durumunda demir, çinko, kalsiyum gibi minerallerin vücutta emilimi azalırken, az alınması durumunda ise bağırsak sistemi doğru şekilde çalışmaz ve kabızlık oluşur.

Sindirim sistemi şikayetlerini azaltmak adına bu tür gıdaları daha çok pişirerek ve miktarını yavaş yavaş artırarak tüketmekte fayda vardır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Obezite ile mücadelede çok bilinmeyen bilimsel gerçekler

İş yerinde sağlıklı beslenmek için yapmanız gerekenler

Açlığınızı bastırmanıza yardımcı olacak 11 sağlıklı besin

Источник: //www.uplifers.com/kisin-metabolizmanizi-hizlandirmaya-yardimci-olacak-11-oneri/

Metabolizma Hızlandırma Yolları – Doğal ve Etkili Yöntemler

Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

 • Bir insanın herhangi bir hareket yapmadan gün boyu uzanarak sadece yaşamsal faaliyetleri için organlarının çalışması ile harcadığı enerji miktarı metabolizma hızıdır.
 • Metabolizma hızı kilo kontrolünün sağlanması açısından oldukça önemlidir. Kişinin metabolizması hızlı çalışırsa tükettiği besinler daha kolay bir şekilde enerjiye dönüşür ve enerjinin harcanması daha kolay olur. Metabolizma yavaş çalışırsa besinlerin enerjiye dönüşümü zorlaşarak kalori yakımı azalır ve kilo alımı gerçekleşir.
 • Birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösteren metabolizma hızı kişiden kişiye göre farklılık gösterir.
 • Kişinin egzersiz seviyesi, hormonal durumu, yaşı, cinsiyeti ve genetik özellikleri metabolizma hızını etkileyen faktörlerin başında gelir. Metabolizma hızı yaş ile birlikte azalmaya başlar. İlerleyen her yaş vücutta yağ birikimini arttırırken kas kitlesinin azalmasına yol açar.
 • Erkeklerin vücutlarında yer alan kas kitlesi kadınlardan daha yüksek olduğu için erkeklerin metabolizma hızı kadınlardan daha yüksektir.
 • Metabolizma hızını etkileyen en önemli faktörlerden biri de bilinçsiz yapılan sağlıksız diyetlerdir. Süreklilik arz eden sağlıksız diyetler metabolizma hızını neredeyse %30 oranında azaltır. Metabolizma hızının yavaşlaması vücudun daha çok yağ depolaması anlamına gelir ki bu da kardiyovasküler hastalıklar, kalp hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve metabolik sendrom hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

 • Düzenli egzersiz yapmak metabolizma hızlandırma yöntemi yollarından biridir.
 • Yeterli ve dengeli beslenerek, günlük fiziksel aktiviteyi arttırarak ve vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tüketerek metabolizma hızımızı arttırabiliriz.
 • Metabolizmayı hızlandırmak için günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak beslenilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi 6 bölüme ayırdığımızda hem daha az acıkma hissi yaşarız hem de sindirim sisteminin sürekli olarak çalışmasını sağlarız.
 • Ana öğünler arası uzun süre olması ya da öğün atlanması metabolizma hızını düşürür.
 • Ara öğünlerde ayran, yoğurt, meyve, yağlı tohumlar, küçük sandviçler gibi sağlıklı atıştırmalıklar metabolizma hızlandırma yolları arasında yer almaktadır.
 • Metabolizma hızını etkileyen bir diğer önemli faktör ise su tüketimidir. Vücudun ihtiyacı olan günlük su tüketimi karşılanırsa sindirim, dolaşım ve solunum sistemlerinin düzenli çalışması sağlanır ve bu da metabolizma hızında arışa neden olur.
 • Güne kahvaltı ile başlamak metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkiler. Geç kahvaltı metabolizmanın da daha geç çalışmasına neden olur. Yüksek protein içeren beslenme programı metabolizma hızını arttırır.

Metabolizma Hızlandırma Çayları

 • Metabolizma hızı üzerinde en etkili yollardan biri de bitkisel çay tüketimidir. Metabolizmayı hızlandıran çayların ortak özelliği idrar söktürücü ve sindirim ile boşaltım sistemini hızlandırıcı etkiye sahip olmalarıdır.
 • Metabolizma hızlandırıcı çaylar olarak en sık kullanılan listenin başında mate çayı gelmektedir. Uyarıcı bir etkiye sahip olan mate yaprakları sıcak suya atılarak bir süre sonra içilebilir.
 • Taze ya da toz zencefil de metabolizma hızını arttıran bitkisel kaynaklardan biridir.
 • Metabolizma hızlandırıcı yağ yakıcı bitkisel çay olarak yeşil çay, tarçın, zerdeçal, beyaz çay ve oolong çayları da dilenirse tek başına dilenirse de karışım halinde tüketilebilir.
 • Detoks etkileri ile toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan metabolizma hızlandırma çayı vücutta biriken suyun atılmasını ve yağ yakımını destekler.

Metabolizma Hızlandırma İlaçları

 • Yaşla birlikte yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için besin takviyelerinden yararlanabilir.
 • Tıbbi ilaç şeklinde tasarlanan metabolizma hızlandırma hapı olduğu gibi bitkisel ürünler kullanılarak da tasarlanan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların kullanılabilmesi için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi ve doktor tavsiyesi ile alınması gereklidir.
 • Ana etkileri boşaltım sistemini düzenlemek ya da vücudun hormon düzeylerini etkileyerek metabolizma hızını arttırmak olan ilaçların zaman zaman yan etkileri de olabilir.
 • Metabolizmayı hızlandıran ilaçlar vücudun alışmasını sağlayarak bağımlılık yaratabilir. Uzun süre bu ilaçların kullanılması ilerleyen zamanlarda bağırsağın kendi görevini yapamaz hale gelmesine ve ciddi bağırsak sorunları oluşmasına neden olabilir.
 • Metabolizma hızlandırıcı ilaçlar mide ve bağırsaklardaki fazla gazı alarak daha rahat boşaltım yapmasını sağlayarak metabolizma hızını arttırır.

Metabolizma Hızlandırma Yiyecekleri

 • Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerin başında acı biber gelmektedir. Acı biberde yar alan capsaicin, tüketildiği andan itibaren yaklaşık 3 saat metabolizma hızını 2 katına kadar yükseltir. Ayrıca iştahın azalmasını ve uzun süre tokluk hissi oluşmasını sağlar. Acı bibere ek olarak kişnişte de capsaicin bulunur.
 • Sindirim sistemine destek olmasının yanı sıra vücut sıcaklığını yükselterek metabolizma hızını %20 oranında arttıran zencefil yağ yakımına da yardımcı olur. Yüksek kafein içeriğine sahip olan yeşil çayı yatmadan önce tüketerek uyurken metabolizma hızlandırma sağlayabilirsiniz.
 • Metabolizma hızlandırma Ender Saraç tarafından da ele alınmaktadır. Ender Saraç’a göre yüksek protein içeriğine sahip olan besinler uzun sürede sindirilir.
 • Sindirim sistemimiz proteinin sindirimi sırasında çok fazla enerji harcar ve sindirim esnasında yakılan kalori miktarı yüksektir. Bu yüzden et, tavuk, balık, hindi, yumurta gibi yüksek proteinli besinler metabolizma hızlandırıcı besinlerdir.
 • Yüksek lif oranına sahip besinler sindirim sırasında vücudun kullandığı enerji miktarını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca metabolizma hızını yavaşlatan kabızlık gibi sorunları önler.
 • Badem, fındık, kabak çekirdeği, kepekli tahıllar, yulaf, lahana, kereviz, ıspanak, brokoli, elma, portakal gibi besinler metabolizma hızını artırır.
 • Hem kan şekerini düzenleyici etkisi hem de uzun süre tokluk sağlayıcı etkisinden dolayı zayıflamayı kolaylaştıran tarçın aynı zamanda sindirimi sırasında vücut ısısını arttırarak metabolizmayı da arttırır.
 • Benzer etkilerinden dolayı ananas, keten tohumu, chia, kinoa gibi besinler de metabolizmayı hızlandıran besinler arasında yer alır.

Metabolizma Hızlandırma İçeceği

 • Metabolizmayı hızlandıran başlıca içecek sudur. Günde en az 2-3 litre su tüketimi metabolizma hızını %20 oranında artırır.
 • Kafein içeren yeşil çay, tarçın, biberiye, kahve, soya sütü, ayran ve sebze suları metabolizma hızlandırıcı içecekler arasındadır.
 • Maydanoz ile hazırlanan maydanozlu su hem vücutta oluşan fazla suyun atılmasını sağlar hem de metabolizmayı arttırır.
 • Ilık su içine atılan birkaç damla limon suyu ya da sirke, ananas suyu, greyfurt suyu, domates suyu, salatalık ve nane kullanılarak hazırlanan metabolizma hızlandırıcı su ve blenderdan geçirilmiş avokado suyu metabolizmayı hızlandıran içeceklerdendir.
 • Bunların yanı sıra nar suyu, ıspanak suyu ve yeşil yapraklı sebzelerin blenderdan geçirilmesi ile hazırlanan sebze sularının da metabolizma hızlandırıcı ve ödem attırıcı içecek olarak etkileri büyüktür.

Metabolizma Hızlandırma Diyeti

Metabolizma hızlandırma diyetleri genel olarak ara öğünler ile birlikte 3 ana öğün olarak düzenlenir. Günde en az 3 litre su tüketilmelidir.

 • Kahvaltıdan önce metabolizma hızlandıran tarçın, zencefil ve limondan oluşan bir bardak ılık su hem bağırsakların çalışmasını sağlar hem de detoks etkisi ile vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar.
 • Kahvaltıda yüksek protein içeren haşlanmış bir adet yumurta ve 1 dilim az ağlı peynir ile 2 ince dilim tam buğday ekmeği tüketilebilir. Domates, salatalık ve yeşil acı biber ile kahvaltı tamamlanabilir. Alternatif bir kahvaltı ise yulaf ezmesi, yoğurt, ceviz, badem ve ananas ile hazırlanan karışım olabilir.
 • Kahvaltıdan 2-3 saat sonra tüketilen bir porsiyon çilek, elma, ananas ve armut gibi meyveler metabolik hızı artırıcı etki gösterir.
 • Öğlen yemeğinde yüksek proteine sahip tavuk, balık ve hindi gibi beyaz et tüketilebilir. Yanında avokadolu yeşil salata ile ayranın yanında bir ince dilim ekmek ya da 4 yemek kaşığı bulgur tüketilebilir.
 • Öğle yemeğinden sonra probiyotikli yoğurt kullanılarak hazırlanan meyve salatası metabolizma arttırıcı diyete uygun bir seçimdir.
 • Akşam yemeğinde sindirimi zorlamayan ıspanak, kabak, patlıcan, karnabahar, semizotu kullanılarak hazırlanan sebze yemeği ile 1 kâse acı kırmızıbiberli yoğurt tüketilebilir.
 • Akşam yemeğinden sonra tarçın çayı ya da yeşil çay tüketimi ise hem rahat bir uyku hem de sağlıklı bir sindirim için mükemmel bir seçim olur.

Metabolizma Hızlandırıcı Baharatlar

Sofralarımızda ve yemeklerimizde hemen hemen her gün yer alan bazı baharatlar yemeklere verdikleri lezzetin yanı sıra metabolizmayı hızlandıran yönleri ile de oldukça etkilidir.

 • Kan dolaşımını düzenleyen biberiye vücudun ısınmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımı sağlar.
 • Yağ metabolizması üzerinde etkin olan kekik canlandırıcı özelliği ile metabolizma hızını arttırır.
 • Karaciğer fonksiyonları üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olan zerdeçal vücutta detoks etkisi yaratarak metabolizma hızını arttırır.
 • Besinlerin hazmedilmesini kolaylaştıran zencefil sindirim sistemini hızlandırır. Aynı zamanda inflamatuar özelliğe sahip olan zencefil metabolizma hızlandırıcı baharatlar arasında yer almaktadır.
 • Yağ yakımını hızlandıran kırmızı pul biber, sindirim esnasında vücut ısısını yükselten karabiber ve bağışıklık sistemini destekleyen köri baharatları da metabolizma hızlandırıcı baharatlar arasında yer almaktadır.

Metabolizma Hızlandırıcı Karışımlar

 • Metabolizma hızını arttırmak için besinlerin karışımlarından da yararlanılabilir.
 • Bal, tarçın ve Hindistan cevizi yağı ile hazırlanan karışım, gerek güçlü antioksidan etkisi gerekse kan şekerini düzenleyici etkisi ve vücut ısısını yükseltici etkisinden dolayı metabolizmayı hızlandırır.
 • Bir demet dereotu ve yoğurt ile hazırlanan karışım bir yandan iştahı azaltırken diğer yandan da metabolizma hızını arttırır.
 • Limon, elma, karabiber, tarçın, karanfil kullanılarak hazırlanan karışım metabolizmayı arttırmasının yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyici etkisi ile de mükemmel bir seçimdir.

1) Kuşburnunun Tarçın ile Muhteşem Birlikteliği

Karanfil, kuşburnu, elma, tarçın ve kök zencefil kullanılarak hazırlanan hem lezzetli hem de sağlıklı metabolizma hızlandıran çay ile etkili bir şekilde yağlarınızdan kurtulabilir ödeminizi atabilirsiniz. Metabolizma Hızlandıran Çay

2) Buz Gibi Soğuk Çay ile Sabahlar Daha Canlı

Metabolizma hızlandırıcı çay elma tarçın, karanfil ve zencefil kullanılarak hazırlanır. Metabolizmayı hızlandıran soğuk çay sabah kalkar kalkmaz içildiğinde canlılık ve zindelik getirmesinin yanı sıra metabolizmanızı da hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur. Metabolizmayı Hızlandıran Soğuk Çay

3) Keten Tohumu Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı

Kuru kayısı, kuru erik, kuru incir, keten tohumu ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanan metabolizma hızlandırıcı detoks karışım bağırsaklarınızı hareketlendirir ve muhteşem lezzetiyle sabahlarınıza neşe katar. Metabolizma Hızlandıran Karışım

4) Karanfilli Baharat Karışımı ile Yağlarınızdan Kurtulun

Zencefil, zerdeçal, kimyon, karabiber, kırmızıbiber, nane, kekik ve karanfil kullanarak hazırlayacağınız baharat karışımı hem iştah kontrolü sağlar hem de metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımınızı artırır. Metabolizma Hızlandırıcı Baharat Karışımı

5) Diyet Çay ile Yağ Yakmak Çok Kolay

Elma, karanfil, tarçın, yeşil çay, mate yaprağı ve biberiye kullanılarak hazırlanan metabolizma hızlandıran çay ile hem ödeminizden kurtulun hem de içerdiği vitamin ve mineraller ile vücudunuzu enfeksiyonlardan koruyun. Metabolizma Hızlandıran Diyet Çay

6) En Güzel Diyet Çorbası

Kabak, domates, kırmızıbiber, kuru soğan, maydanoz ve zeytinyağı ile hazırlanan diyet çorba hem lezzeti hem de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermenize yardımcı olur. Metabolizma Hızlandıran Diyet Çorba

7) Yeşil Mercimek ile Zayıflayın

Kendine özgü lezzeti ile en beğenilen kuru baklagiller arasında yer alan yeşil mercimek kullanılarak hazırlanan yeşil mercimekli salata ile metabolizmanızı hızlandırırken muhteşem bir lezzete de ev sahipliği yapabilirsiniz. Yeşil Mercimekli Diyet Salata

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/en-etkili-metabolizma-hizlandirma-yollari/

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

Haber güncelleme tarihi 20.12.2018 11:14

İnsanların genel sorunlarından bir tanesi de kilo alımıdır. Pek çok kişi metabolizmasının yavaş çalışması yüzünde gün geçtikçe kilo almaktadır.

Metabolizmayı hızlandırmanın doğal yolları olduğunu biliyor muydunuz? Metabolizma konusunda insanların en çok sorduğu soru ise şöyle.

Metabolizma nedir? Metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir? Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir? Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler nelerdir? Metabolizma hızı nasıl arttırılır? Metabolizma nedir nasıl çalışır? Metabolizma nasıl hızlandırılır? Metabolizma hızlandırma yolları nelerdir? Gibi soruların yanıtı bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte Metabolizmayı hızlandıran besinler;

Metabolizma Nedir?

Metabolizma, canlının yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan ve temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için yaktığı enerji miktarı olduğunu söyleyebiliriz. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişkenlik gösterirken kimilerinde yavaş; kimilerinde ise hızlı çalışmaktadır.

Hızlı metabolizma; sağlıklı ve yağ oranı az vücudu işaret ederken yavaş metabolizma; yağ oranı yüksek ve kilolu vücudu işaret etmektedir. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişirken bu durumu etkileyen birçok faktörün olduğunu söyleyebiliriz.

Genetik durumdan cinsiyete kadar birçok unsur metabolizma hızı üzerinde etkili bir rol oynamaktadır. Bu yapısal etkenlerin yanı sıra kişinin beslenme düzeni ve tükettiği gıdalar metabolizma hızında belirleyici bir rol oynamaktadır.

 Kilo verme konusunda etkili bir rol oynayan metabolizma hızı, gün içinde yaktığınız yağ oranını etkileyerek kilo oranınızı dengeler. Kilo problemi olan kişiler tükettikleri besinlerle metabolizmalarını hızlandırabilir ve gün içinde yakılan yağ oranını arttırabilirler.

Tüketilen besinlerin yanı sıra az az ancak sık aralıklarla yemek yemek metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olacaktır.

1. Cinsiyet

Kadın ve erkeklerde metabolizma hızı birbirinden farklıdır. Kadınların vücutlarındaki kas oranı erkeklere kıyasla daha az ve yapısal olarak daha zayıflardır. Kasların az ve zayıf olması daha az enerji yakmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle kadınların metabolizması erkeklere oranla daha yavaş çalışmaktadır.

2. Genetik Yapı

Sağlığın her alanında etkili bir rol oynayan genetik yapı, metabolizma hızında da etkili bir rol oynar. Genellikle ailesinde metabolizma sorunu olan kişilerin metabolizmaları daha yavaş çalışmaktadır.

3. Yaş

Metabolizma hızını etkileyen faktörlerden bir diğeri ise yaştır. Metabolizma hızının her yaş grubunda farklı hıza sahip olduğunu söyleyebiliriz. Metabolizmanın en hızlı olduğu yaş aralığı 15-30 yaş arasıdır. 30'lu yaşlar itibarıyla düşüşe geçen metabolizma, kadınların menapoz dönemlerinde yeniden artar.

4. Hastalıklar

Vücudun sağlık durumu metabolizma hızını etkileyen başlıca nedenlerdendir. Tiroid hormonlarının çalışma düzeni metabolizma hızını doğrudan ilgilendirmektedir.

Tiroidlerin yavaş çalışması metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olurken; tiroidlerin hızlı çalışması da metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.

Tiroidlerin yanı sıra kortizon ve insülin salgısı da metabolizma hızını etkileyen başlıca unsurlardandır.

5. Sıcaklık

Kış aylarında metabolizma hızı soğuyan havayla birlikte düşerken; yaz aylarında hava sıcaklığıyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

6. Karbonhidratlar

Metabolizma hızının düşmesine neden olan başlıca etken karbonhidratlardır.

Gün içinde karbonhidrat bakımından zengin besinlerin tüketilmesi metabolizma hızının düşmesine neden olmaktadır.

Karbonhidratlı besinlere örnek olarak makarna, hamurişi, tatlı ve şekerli gıdaları sıralayabiliriz.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmayı hızlandırmanın doğal yollarının olduğunu biliyor muydunuz? İşte metabolizmayı hızlandıran besinler;

1. Su

Vücut sağlığı açısından en önemli şey şüphesiz ki sudur. Su tüketimi birçok sağlık sorunu karşısında etkili bir rol oynarken metabolizma hızının yükselmesine yardımcı olur.

Günde en az 2,5 litre su içmeniz, metabolizma hızınız açısından oldukça önemlidir.

Unutmayınız ki vücudunuzdaki su kaybı metabolizma hızınızın düşmesine neden olacaktır.

2. Acı Biber

Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile bilinen acı biber, tüketildikten yaklaşık 3 saat sonra metabolizma hızını %25 oranında arttırmaktadır.

Bu nedenle metabolizma hızının yükselmesini isteyen kişilere acılı ve baharatlı gıdalar tüketmeleri önerilmektedir.

Karabiber ve pulbiberi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

3. Lifli Yiyecekler

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Lahana
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Elma
 • Yulaf
 • Kepekli tahıllar
 • Fındık
 • Badem vs…

Sindirim sistemi dostu olan lifli gıdalar aynı zamanda metabolizma hızı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Lifli (posalı) gıdalar sindirim sırasında vücut enerjisini arttırarak metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Bu nedenle lif oranı yüksek gıdaların tüketilmesi metabolizma hızının yükselmesine yardımcı olurken aynı zamanda kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkili bir önlem niteliğindedir.

Lifli gıdalara örnek vermek gerekirse;

4. Protein

Diyet listelerinin olmazsa olmazlarından biri olan proteinler, daha uzun sürede sindirilmelerinden dolayı daha çok enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Bu nedenle proteinli gıdaların sindirimi sırasında artan enerjiyle doğru orantılı olarak metabolizma hızı da artmaktadır.

Bu nedenle kırmızı ete alternatif olarak protein bakımından zengin olan hindi, tavuk ve balığı tercih edebilirsiniz.

5. Tarçın

Daha uzun süre tok kalınmasını sağlayan tarçın aynı zamanda vücut ısısını yükselterek metabolizma hızınında doğrudan yükselmesini sağlamaktadır.

6. Zencefil

Tarçından sonra metabolizma hızınıyükselten bir diğer baharat ise zencefildir.

Ayrıca zencefil, öksürük, mide bulantısı, baş ağrısı, yumurtalık kanseri, ağrı kesici, soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarının da şifası olduğu bilinmektedir.

7. Keten Tohumu

Zayıflamaya yardımcı etkisiyle bilinen keten tohumu, metabolizmayı da hızlandırdığı bilinmektedir. Pek çok bilim adamın onayladığı ve önerdiği besinler arasında yer almaktadır.

8. Yeşil Çay

Fenol adında bileşenler içeren yeşil çay, bu bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu nedenle diyet listelerinde yeşil çaya sıkça yer verilmektedir.

9. Balık

İçerisinde barındırdığı omega-3yağ asidi sayesinde metabolizma hızını düzenlediği bilinen leptin hormonunu tetiklemektedir. 

Önerilen İçerik;

► Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 • BROKOLİ: Kilo vermeye yardımcı olan brokoli hazma yardımcı olmaktadır.
 • ESMER PİRİNÇ: Hazmı kolaylaştırır ve B vitamini deposu olması sebebiyle yağların yakımında yardımcı olmaktadır.
 • ELMA: Bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Diyet yapan kişilerin özellikle tercih ettiği yiyeceklerden biridir.
 • ADZUKİ FASULYESİ: Vücudun su tutmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca fasulyeler arasında yağ oranı en düşük olan adzuki fasulyesi, diyet için idael bir yiyecektir.
 • NAR: Güçlü bir antioksidan içeriği vardır. Hormonları dengeleyen yapısı sayesinde kiloları kontrol altına tutmaya yardımcı olmaktadır.
 • SALATALIK: Sağlıklı bir su deposu olan salatalık, tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcı olmaktadır. 
 • KIRMIZI ÜZÜM: Zengin vitamin ve mineral deposu olan kırmızı üzüm dolaşım sistemini temizleyen bir yapıya sahiptir.
 • GREYFURT: Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo problemi yaşayan kişilerde sıklıkla önerilen bir üründür.
 • KİRAZ: Diyet yapanların popüler meyvesi olan kiraz kilo kaybına neden olmaktadır.
 • YULAF: Vücudun su tutmasına yardımcı olan yulaf, tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olmaktadır.
 • Kilo vermenin başlıca koşullarından olan metabolizma hızı, yaşam faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için gereken enerjinin sentezlenmesidir. Hızlı bir metabolizmaya sahip kişiler daha çok kalori yakarlar.Ancak kahvaltı yapmadan güne başlamak, uzun süre aç kalmak ve hareketsizlik gibi durumlar metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. 
 • YEŞİL ÇAY İçeriğindeki kafein nedeniyle vücut sıcaklığının yükselmesine ve dolayısıyla kalori yakımına yardımcı olur. Diyet listelerinin olmazsa olmazı yeşil çayın, kilo verimini desteklemek amacıyla günde 1 fincan içilmesi önerilmektedir. 
 • TARÇINUzun süre tokluk hissi sağlayan ve kan şekeri seviyesini düzenleyen tarçın, yeşil çay gibi vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakılmasını sağlar.Tarçını herhangi bir tatlandırma kullanmadan çay, kahve ve yoğurdun içine katarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda elma veya diğer meyvelerin üzerine serpiştirerek bir ara öğün olarak kullanabilirsiniz. 
 • KETEN TOHUMUKeten tohumu metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini kolaylaştıran besinlerden biridir. Keten tohumunu bir kase yoğurdun içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Ardandan mutlaka 2 bardak su içiniz. Keten tohumu, midede su ile karıştığında şişer ve bu nedenle tokluk hissi verir. 
 • YULAF EZMESİHemen hemen her diyet listesinde görebileceğiniz uzun süre tok tutan ve lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Su veya süt ile tüketebilirsiniz. Tüketirken tarçın ilave edebilirsiniz. Böylece tadını daha çok seveceksiniz. 
 • ACI BİBERAcı biber, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerdendir. Uzun süre tok tutar ve 3 saat boyunca metabolizmanızın 1.2-2 katına kadar yükselmesini sağlar. Aynı zamanda “zayıflatıcı acı biber hapı” şeklinde zayıflatma ilaçları satılmaktadır. 
 • ZENCEFİLYemeklerden sonra tüketildiği takdirde metabolizmanın %20 daha fazla çalışmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı arttıran çayların ve diyet çaylarının olmazsa olmazlarındandır. 
 • LİFLİ YİYECEKLERLifli besinler sindirim sırasındaki enerjiyi arttırarak metabolizmanın hızlanmasının sağlar. Lifli besinler sindirim sisteminde oluşabilecek sorunları engellerken uzun süre tok tutar.Brokoli, ıspanak, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, badem, fındık, portakal, greyfurt ve elma gibi besinler bol lifli besinler arasındadır. 
 • KAHVEKahvenin de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Ancak içerisinde ekstradan kalori içermemesi gerekmektedir. 
 • YAĞSIZ SÜTKarın bölgenizdeki kilolardan şikayetçi iseniz yağsız süt tüketimi ile içerisindeki kalsiyum ve protein metabolizmanızın hızlanmasını sağlarken bel ve karın çevrenizdeki yağların yakımını kolaylaştırır. 
 • YUMURTAUzun süre tok tutma özelliğiyle bilinen haşlanmış yumurta, yüksek oranda kalori içermesine rağmen içeriğindeki protein seviyesi nedeniyle metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.Diyet listelerinin en başında bulunan yumurtayı kahvaltılarınızdan eksik etmeyiniz.
 • KARPUZA ve C vitamini almanızı sağlayan, yüksek oranda su içermesinden dolayı tokluk hissi veren ve dolayısıyla metabolizmanızı çalıştıran bir besin kaynağıdır.Yaz aylarının olmazsa olmazı karpuzu hem serinlemek hem de metabolizmanızın hızlanması için gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. 
 • SUUzmanlar her gün düzenli olarak 2 litre su içilmesi  gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle vücudumuz bol suya ihtiyaç duyar.Soğuk su tüketildiğinde vücudumuz vücut ısısını dengelemek için daha çok enerji harcar ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. 

Источник: //www.neoldu.com/metabolizmayi-hizlandiran-yiyecekler-10780h.htm

Vücutta yağ yakılmasını sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran besinler!

Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

Hangi yiyeceklerin insan vücudunu ne şekilde etkilediğini bilmek ve buna uygun beslenmek kilo vermek için önemli avantajlar sağlayabiliyor. Bazı gıdaların beslenme programına eklenmesi durumunda daha kolay kilo verilebileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, bu gıdaların faydaları hakkında bilgiler verdi.

Tarçının faydaları ve kullanımı

Yapılan çalışmalar tarçının kan şekeri seviyesini düzenlemede yardımcı olduğunu göstermiştir. Özellikle Tip 2 diyabeti olan kişilerde tarçın iştahı azaltmak için kullanılabilir. Tatlıdan vazgeçemem diyenlerdenseniz kalori eklemeden tat almak için kahve, çay, ya da yoğurdun içine karıştırın.

Hafızaya iyi gelen besinler

Yeşil Çay ve faydalı olduğu alanlar

Bazı çalışmalar yeşil çayın karın yağı yakarak vücudu uyardığı ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Yeşil cay, metabolizmayı etkileyen fitokimyasal bir yapı içerir. Kilo kaybı konusunda yeşil çaydan destek almak istiyorsanız günde birkaç fincan içmeniz gerekebilir.

Greyfurt ve sindirim sistemine etkileri

Sindirimi uzun süren ve bol miktarda lif içeren greyfurt; yağ yakıcı özelliğe sahip olmasa da daha az kalori alarak kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Yemekten önce yarım greyfurt yer ya da yarım bardak greyfurt suyu içerseniz yemek sırasında daha az yiyeceğiniz için daha az kalori almış olursunuz.

Su içeriği yüksek olan gıdalar bağırsaklarda daha fazla yer kaplar; bu da yemek için daha az yer bırakır. Birçok çiğ meyve ve sebze de su içeriği yüksek olduğu için midede çok yer kaplarken düşük kalori almanızı sağlar. Karpuz likopen açısından zengin bir kaynaktır ve gün için bazı A ve C vitaminleri almanıza da yardımcı olur.

Besinler ağrı keser mi? İşte ağrı kesici etkisi olan besinler…

Armut ve Elma

Armut ve elma da lifli meyveler olduğu için su içerikleri yüksektir. Bunların suyu yerine kendisini yemek hem daha fazla lif almak hem de efor harcamak açısından daha sağlıklıdır. Ayrıca her iki meyve içerdikleri yoğun lif sayesinde sindirim sistemine olumlu etkide bulunurken zayıflamayı da kolaylaştırır!

Baharatların insan vücuduna faydaları ve etkileri…

Üzüm ve sağlık açısından faydalı olduğu alanlar

Kalori değeri diğer meyvelere göre yüksek olan üzümü ölçülü tükettiğinizde daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Yaş üzüm yerine kuru üzüm tüketmek ise hem kalori değerini düşürür hem de daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Üzümün detoks etkisi olduğu bilinmektedir. Üzümün özellikle çekirdekleri ile birlikte yenmesi önerilmektedir.

 Üzümde bulunan flavanoid isimli maddenin saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağladığı ve dökülmesini engellediği de saptanmıştır.

Karaciğer yağlanmasına karşı 7 süper besin

Çiğ Sebzeler: Kereviz, havuç ve domates

Çiğ sebze olağanüstü bir aperatiftir. Açlık hissettiğinizde cips gibi abur cuburlar yerine doğranmış kereviz, havuç gibi sağlıklı aperatifleri tercih ederseniz daha az kalori almış olursunuz. Kereviz, sağlık açısından da önemli etkilere sahip bir sebzedir ve pek çok faydası vardır.

Bunların en başında, kanın pıhtılaşmasında önemli yere sahip olan K vitamininin güçlü bir kaynağı olması geliyor.

 Havuç, en fazla beta-karoten içeren meyvedir ve özellikle bağışıklık sistemini olumlu etkilemektedir. Doğal antioksidan olarak likopenin vücut hücrelerinin zarara uğramasını önlediğine inanılıyor.

Domateste bolca bulunan Likopen’in pek çok hastalıktan koruduğu yeni araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Domates hapı kalp için koruyucu olabilir mi?

Yumurta ve sağlığa faydaları

Çalışmalar sabah protein yemenin daha uzun süre tok tuttuğunu göstermiştir. Simit ya da poğaça gibi besinler yerine yumurta yiyerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Bir yumurtada 75 kalori vardır; ancak yüksek kalitedeki protein içeriği ve diğer hayati besin maddeleri ile birlikte çok daha sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Kahve tüketimi alkol kaynaklı siroz riskini önemli oranda azaltıyor

Kahve metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olur; ancak ekstra kalori içermediği sürece. Öte kandan kahvenin detoks özelliği olduğu bilinmektedir. Yeni araştırmalar kahvenin kanserden koruduğunu göstermiştir. Yine düzenli kahve tüketinin şiroz ve karaciğer kanserine karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Kahve içmek karaciğer kanseri riskini en az %50 oranında azaltıyor!

Yulaf ezmesi ve faydaları

Lif bakımından zengin olan yulaf ezmesini bol su ya da sütle sıcak yerseniz daha uzun süre tok hissedersiniz.

Tadını sevmiyorum diyenlerdenseniz tarçın veya Hindistan cevizi karıştırarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

 Yulaf kolesterol ve kan basıncını düşürür, glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekeri için de uygun bir karbonhidrattır. Yulafı kahvaltıda, ara öğünlerde kullanabilirsiniz.

Çorba ve sağlıklı beslenmedeki yeri

Kremalı ve çok yağlı olmadığı sürece daha az kalori almanıza yardımcı olur. Yemekten önce yendiğinde, yüksek kalorili gıdaların yerini alabilir. Ayrıca tavuk, balık, sebze veya fasulye ekleyerek çorba dışında tek başına tatmin edici, düşük kalorili yemek yapabilirsiniz.

Akdeniz mutfağı kalbi korumakta kolesterol ilaçlarından çok daha etkili

Salatanın zayıflama etkileri  

Yemekten önce daha az kaloriyle doymanın başka bir yolu da salata yemektir. Özellikle marul midede yer kaplar su içeriği bol bir besindir. Marul yerseniz midenizde yağlı gıdalara daha az yer bırakabilirsiniz.

Meyve ve sebze veya rendelenmiş peynir çeşitleri ekleyerek salatanızı daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Ancak soslara dikkat edin.

Ayrıca salatınıza vücutta yağ yakıcı etkisi olduğu kanıtlanmış olan sirke de eklerseniz yağlarınızı eritme konusunda iyi bir yardımcı da kazanmış olursunuz.

Kuruyemişler kronik hastalıklardan koruyor ve ölüm riskini %20 azaltıyor

Fındık ve metabolizmaya etkileri

Kuruyemiş, öğünler arasında açlık frenlemek için mükemmel bir yoldur. Protein, lif ve kalp için sağlıklı yağları yüksek oranda içerir. Çalışmalar fındığın ölçülü yendiğinde kolesterol düzeylerini düzenlediğini ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir.

Patlamış Mısır

Yağ ve tuz eklemediğiniz sürece patlamış mısır yemenizde bir sakınca yoktur. Çünkü patlamış mısır kalori içeriği çok düşük bir besindir.

Yağsız süt

Yağsız süt, yağlı sütte bulunan protein ve kalsiyumu sağlayarak tok hissetmenize ve özellikle bel ve karın bölgesinde kilo kaybınıza destek olur.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Yalın Et

Protein uzun süre tok tutarak sindirim sırasında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Ama önemli olan yiyeceğiniz proteini doğru seçmektir. Derisiz tavuk göğsü, biftek gibi et türleri daha az yağ içerdiği için daha sağlıklıdır.

Balık ve faydaları

En iyi protein kaynaklarından biridir. Omega-3 yağ asitleri vücudun kendi üretmediği yağ grubunda yer aldığı için mutlaka balık tüketmek gerekir.

10 besinle bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/bu-gidalar-yag-yakmaniza-yardimci-oluyor/

Bunları yerseniz metabolizma hızlandırıyor: İşte yağ yaktıran yiyecekler

Yağ yaktıran öğünler.. Bu ara öğünler metabolizmayı hızlandırıyor.

Yeşil çayın yağ yakıcı özelliği içindeki katehin maddesinden geliyor. Bu madde metabolizma hızını ve karaciğerin yağ yakma hızını artırıyor. Yeşil çay özellikle karın bölgesindeki yağları hedef alıyor. Yeşil çayın içine limon suyu ekleyerek faydasını daha da artırabilirsiniz.

Yumurta

Protein deposu yumurta, bu özelliği sayesinde tam bir yağ düşmanı. Çünkü vücut proteini yakmak için daha fazla enerji (yani kalori) harcıyor. Aynı zamanda kas kütlenizi artırıyor ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Ceviz ve badem

Ceviz ve badem içlerindeki sağlıklı yağlar sayesinde yağ yakımını hızlandırıyorlar. Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama sağlıklı yağlar aslında vücudunuzdaki yağ birikimini azaltmakta çok etkili. Ceviz ve bademin yapılarındaki lif ve proteinin yanı sıra iyi yağlar, vücudun insüline hassasiyetini artırarak kilo vermeye destek oluyor.

Somon

Somon tam bir omega-3 deposu ve yağ yakıcı olmasını da bu özelliğine borçlu. Bilim insanları ilişkiyi henüz kesin olarak çözebilmiş değil ama omega-3 yağ asitleri vücutta yağ kütlesini küçültüyor. Üstelik somon gibi yağlı balıkları tükettiğinizde omega-3 sayesinde daha uzun süre tok kalıyorsunuz.

Keten tohumu

Keten tohumu yağında bulunan ve lignan adı verilen madde, vücutta östrojene benzer etkiler yapıyor ve özellikle kadınlarda menopoz sonrası dönemde vücuttaki yağ kütlesinin ve beden kitle endeksinin aşağı çekilmesine yardımcı oluyor. Yoğurda, salatalara ya da kahvaltılık gevreklerinize dahil edebilirsiniz.
Sirke

Sirkenin asidik yapısı tam bir yağ düşmanı. Çünkü vücudun yağ yakmasına yardımcı olan enzimleri üreten genleri tetikliyor. Bunun için günde bir yemek kaşığı sirke içmeniz yeterli.

Esmer pirinç

Bir lif deposu daha! İşlenmiş beyaz pirinç, makarna ya da ekmek yerine tercih edebileceğiniz esmer pirinç, vücutta daha kolay parçalanıyor. Kalorisi aynı olsa da esmer pirinç tüketenlerde karın yağlanmasının daha az olduğu araştırmalarla ortaya çıkmış.

Sarımsak ve soğan

Bu ikilinin acı ve kokulu olmasını sağlayan allisin maddesi aynı zamanda yağla savaşta büyük rol oynuyor. Üstelik her sarımsak ve soğanda bulunan yağlar da vücutta yağ birikimini ve kilo artışını önlüyor.
Acı biber

Türü ne olursa olsun acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesi metabolizma hızını artırarak enerji tüketimini hızlandırıyor. Bunun yanı sıra acı daha kısa sürede doymanızı ve uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Kahve ve çay

Kahve ve çayda bulunan kafein, metabolizma hızını artırıyor ve daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Ancak günde 300 miligramı aşmamalısınız. Bu da 2 fincan kahve ya da 4 fincan çay demek. Çok fazla kafein tükettiğinizde serotonin üretiminizi düşürüp depresif bir ruh haline girme tehsi yaşayabilirsiniz.
Su

Söylemeye gerek bile yok ama yine de söyleyelim… Özellikle soğuk su metabolizma hızınızı artırıyor ve daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Suyu içebildiğiniz kadar soğuk içmeye çalışın.

Avokado

Birçok bitki gibi avokadodaki yağların da yüzde 75’i iyi yağlar. İçindeki tekli doymamış yağ asitleri ile avokado kalbe faydalı ve doyurucu. Öğün başına yarım avokado hem daha hızlı doymanızı hem de daha geç acıkmanızı sağlayacak.

Karabiber

Acı biber yemekten hoşlanmıyorsanız bir de karabiber deneyin. İçinde bulunan piperin maddesi yiyeceklerin sindirim kanalındaki hareketini hızlandırıyor ve böylece gıdalardan aldığınız kalori miktarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Zencefil

Zencefilde bulunan gingerol maddesi kapsaisin ve piperinin akrabası. Bu madde de vücut sıcaklığını artırarak daha fazla kalori yakımını sağlıyor. Aynı zamanda açlık seviyesini kontrol altına almaya yarıyor. Limonlu zencefil çayını da beslenmenize eklemelisiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolatada bolca bulunan kakao bazı sindirim enzimlerinin üretimini baskılayarak gıdalardan alınan kaloriyi azaltıyor. Ancak çok fazla çikolata bu faydaların önüne geçebilir. Yemekten sonra 1 kare yemek yeterli.

Kinoa

Kinoada bulunan betain maddesi kas gelişimini ve yağ yakımını hızlandıran bir aminoasit. Ayrıca protein ve lif deposu olan kinoa çok da doyurucu. Pirinç ya da makarna yerine kinoa tüketmeyi deneyin.

Çorba

Çorba gayet doyurucu bir yemek. Özellikle de kremalı ve unlu çorbalar yerine et ve sebze suyu bazlı, proteinli çorbaları tercih ediyorsanız az kaloriyle çok doymak mümkün. Yemeğin önünde ya da tek başına bir öğün olarak bol bol çorba tüketin.

Tarçın

Tarçın tatlı ihtiyacınızı azaltıp kan şekeri seviyenizi düzenliyor. Vücut sıcaklığını ve metabolizma hızını artırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Aynı zamanda vücutta insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olan tarçının içindeki sinnamaldehit maddesinin yağ yakıcı etkisi olduğu düşünülüyor.

Karalahana, ıspanak

Koyu yeşil yapraklı sebzeler çok büyük hacimli olmalarına karşın çok az kalori taşıyor. Aynı zamanda stres hormonuyla savaşan C vitamini ve yiyeceklerin enerjiye dönüşmesini sağlayan magnezyum içeriyorlar. Ayrıca bu sebzelerde bulunan tilakoid maddesi, yediklerinizdeki yağın vücutta tutulmasını engelliyor.

Источник: //www.abcgazetesi.com/bunlari-yerseniz-metabolizma-hizlandiriyor-iste-yag-yaktiran-yiyecekler-23980

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..