Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

içerik

Süt kilo yapar mı | Gece süt içmek kilo aldırırm | Muzlu süt kilo aldırır mı

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

Kategori: Sağlıklı Beslenme – 1.180 viewsYorum Yazın

Süt kilo yapar mı sorusu ülkemiz beslenme düzeninde önem taşıyor. Çünkü çocukluğumuzdan beri sürekli olarak sütün faydaları ile büyütüldük. Her gün süt içmenin pek çok faydası olduğu anlatıldı.

Bazılarımız ileri yaşlarda dahi sürekli süt içmenin kemik sağlığı için faydalarını takip ediyor. Böylesine süt içilen bir toplumda süt kilo yapar mı sorusu elbette gündemde olacaktır.

Bu yazıda gece süt içmek kilo aldırırmı, ballı süt kilo aldırır mı, süt kilo aldırır mı gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Süt kilo yapar mı? (süt kilo yaparmı)

Süt kilo aldırır mı? Sütün kilo aldırmaya yönelik bir etkisi sınırlıdır. Çoğu diyette de süt kullanılmaktadır. Hatta diyetisyenler sütün kilo vermeye katkısının daha etkili olduğunu belirtiyorlar. Süt içmek kilo yaparmı sorusunu biraz açalım isterseniz!

Kilo almanın veya vermenin matematiği şudur: Aldığın kaloriden fazlasını yakarsan kilo verirsin! Öyleyse süt kaç kalori hemen bakalım. 1 su bardağı tam yağlı süt (200 gr) 128 kcal değerine sahiptir. Kabaca günde dört su bardağı süt içerseniz 500 kalorinin üzerinde besin almış olursunuz.

Eğer yağsız süt kaç kalori derseniz hemen açıklayalım. 1 su bardağı yağsız süt kaç kalori? Yalnızca 68 kcal. Yağlı süt ile yağsız süt arasındaki fark gerçekten de dramatik boyutlardadır!

Sütün kalori değeri gösteriyor ki yağsız süt içmek düşük kalori değeriyle kilo aldırmayacaktır. Günlük dört bardağın üzerine çıkmayan yağsız süt tüketimleri kilo için masum sayılabilir.

Eğer yağlı süt içiyorsanız dikkat etmeniz gerekir. Çünkü günlük birkaç bardak tam yağlı süt içmek yağlı süt kilo yapar mı sorusuna ‘evet’ cevabı verilmesini gerektiriyor.

Yağlı süt kilo yapar mı? (tam yagli sut kilo yaparmi)

Üç kaynaktan kalori elde edersiniz: protein, karbonhidrat ve yağ. Karbonhidrat ve proteinler güzel çalmaktadır. Yediğiniz her gram için vücudunuz 4 kalori alır. Yediğiniz her yağ gramı vücudunuza 9 kalori verir.

Dolayısıyla bir gram yağ size bir gram protein veya karbonhidrattan iki kat fazla kalori verir. Bu nedenle yağlı gıdalar çok kalori verir. Bu açıklamalar yağlı süt kilo yapar mı sorusunun cevabını veriyor. Eğer günde iki bardaktan fazla yağlı süt içerseniz kilo alma ihtimaliniz olabilir.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi günlük üç porsiyon süt ile beş porsiyon süt tüketen diyet yapanların kilo ve yağ kaybı sonuçlarını karşılaştıran bir çalışma yaptı. Ekim 2009’da çıkan sonuçlar, düşük yağlı süt tüketmenin, yağlı süt tüketmeye oranla 12 hafta sonra önemli ölçüde daha fazla kilo ve yağ kaybı sağladığını buldu.

Süt kilo aldırır mı Canan Karatay

Sütün faydaları ve kilo yapmasıyla ilgili açıklayıcı bilgileri Süt kilo aldırır mı Canan Karatay videosunda izleyebilirsiniz.

Süt kilo yaparmı? (Süt kilo aldırırmı?)

Süt, tükettiğiniz diğer yiyecekler gibi kalori içerir. Sütten 8 gramlık bir bardak yaklaşık 150 kaloriyi içeriyor; % 2 yağlı süt yaklaşık 140 kalori içerir; % 1 yağlı süt, yaklaşık 100 kalori içerir; yağsız süt yaklaşık 80 kalori içerir.

İnsanların kilo almalarına neden olan çok fazla kalori tüketmektir. Gerçekten çok basit: yaktıklarından daha fazla yiyin ve kilo alırsınız. Kilo almamak için belirli gıdalardan kaçınmanıza gerek yoktur.

Makul bir kalori aralığı içinde sağlıklı, dengeli bir diyetin parçasıysa süt içmek size herhangi bir kilo getirmez.

Süt kilo yapar mı?

Gece süt içmek kilo aldırırmı? (gece süt içmek kilo yaparmı)

Kişisel tercihler arasında gece süt içmek de yer alıyor. Gece süt içmek kilo yaparmı? Bu nedenle gece süt içmek kilo aldırırmı sorusu merak uyandırıyor.

Gece süt içmek kilo aldırırmı sorusuna uzmanlar sütün besleyici özellikleri nedeniyle ve zengin kalsiyum içeriğiyle kilo aldırmayacağını belirtiyorlar. Çünkü sütün içeriğindeki zengin kalsiyum miktarı vücuttaki yağlanmayı engelleyen bir destektir.

Süt ayrıca protein ve lioneik asid gibi özel yağ molekülleri içermektedir. Bu moleküller de kilo vermeye destek sağlamaktadır.

Aslında, günlük bir veya iki süt içmek yararlıdır, çünkü süt çok besleyicidir. A ve D vitamini, kalsiyum ve proteinle dolu olan sütü içmek, açlığınızı gidermek için sağlıklı bir yöntemdir.

Her çeşit sağlıklı diyette, vücudunuzun ılımlı bir kalori miktarı için ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller ve besin maddeleri ile dolu gıdalar arasında süt de yer almaktadır. Süt gibi besleyici ve kaliteli gıdalar sizi gün boyunca tok ve uyanık tutmaya devam edecektir.

Ballı süt kilo aldırır mı? (ballı süt kilo yapar mı, ballı süt kilo yaparmı)

Ballı süt kilo aldırır mı veya muzlu süt kilo aldırır mı sorusunun cevabı da yine günlük tüketim miktarı ile ilgilidir. Bal ve muz kalori bakımından çok masum değildirler. Bu nedenle süt ile birlikte dikkatli kullanılmalıdırlar.

Bu doğrultuda ballı süt kilo yapar mı (ballı süt kilo yaparmı ) sorusunu eğer süt bir de tam yağlı ise kilo yapar biçiminde cevaplayabiliriz.

Hazır sütlerde yüksek miktarda şeker bulunabilir. Sütü şekersiz içmek, katkısız içmek daha sağlıklı bir tercih olabilir.

Muzlu süt kilo yapar mı?

Muzlu süt kilo yapar mı sorusu muzun yüksek kalori içermesi nedeniyle günlük bir bardaktan fazla içildiğinde kilo yapma potansiyeli taşımaktadır.

Muz potasyum yönünden zengin bir besindir. Süt ise kalsiyum yönünden çok zengindir. Potasyum ve kalsiyum vücut için çok gerekli besinlerdir. Bu nedenle kontrollü içilmesi halinde muzlu süt kilo yapar mı sorusundan çekinmemek gerekir.

Kilo almak için süt (kilo almak icin balli sut)

Süt bal karışımı kilo yaparmı? Kilo almak için süt tek başına kullanılırsa etkili olmayabilir. Sütün besleyici özellikleri olmakla birlikte yağ, protein, kalsiyum, linoeik asit gibi içerikleri vücut için çok gereklidir.

Bu satırların yazarı olarak çocukken çok zayıftım. Annem kilo almam için her sabah süt içirirdi. Bununla birlikte kilo alamadığımı hatırlıyorum. Daha sonra aç karnına kilo almak için süt, bal, yumurta kombinasyonunu denedi. Bu kilo almak için süt, bal, yumurta üçlüsü de çok başarılı olmadı.

Kilo almam için yılların geçmesi ve hareketsiz ofis yaşamının gelmesi gerekiyordu! Üstelik süt, bal, yumurta ve benzeri şeyleri yememeye çalıştığım halde!

Kilo almak için süt içecekseniz eğer bal, çikolata, muz, şeker gibi katkılarla birlikte ve tam yağlı içilmesi halinde mümkün olabilir gibi görünüyor.

Tek tek ele alalım.

 • Kakaolu süt kilo yapar mı? (cikolatali sut kilo yaparmi)

Kakaolu süt eğer şeker ilavesiz ise kilo yapmaz. Elbette içilen süt ve kullanılan kakao miktarına da dikkat etmek gerekiyor. Aynı şekilde çikolatalı süt kilo yaparmı (cikolatali sut kilo yaparmi) sorusunu da düşünebilirsiniz.

 • Süt kaymağı kilo yaparmı? Süt kaymağı kalori ve yağ yönünden çok zengindir. Bu nedenle kilo yapma etkisi kullanım miktarına bağlı olarak görülebilir.
 • Muz ve süt kilo yaparmı? Muz ve süt birlikte tüketilirse miktarına bağlı olarak kilo yapabilir.
 • Süt ve pekmez kilo aldırır mı? Süt ve pekmez kilo aldırıcı özelliğiyle dikkat çeken bir karışımdır. Özellikle pekmezin yoğun tüketimi kilo almada etkili olabilir.
 • Mısır gevreği süt kilo yaparmı? Mısır gevreği süt kilo yaparmı sorusunun cevabı özellikle yağsız süt kullanılırsa kilo yapmaz biçimindedir.
 • Süt tozu kilo yaparmı? Süt tozu kilo yapabilir. Diyet vebeslenme uzmanları süt tozunun dikkatli kullanılmasını öneriyorlar.
 • Cicibebe ve süt kilo aldırırmı? Aldırabilir! Aman tüketim miktarına dikkat!
 • Tarcinli sut kilo yaparmi? Tarçınlı süt şekerli veya ballı süte göre çok daha masum bir ikilidir.

Bazı beslenme uzmanları zayıflamak için süt içmek gerektiğini dile getiriyor.

Kaynak: Diyet Forever

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş! Tweetle! ! Pinterest!

Источник: //maydanozkuru.com/sut-kilo-yapar-mi/

Çocuklar süt içmeli ama ne kadar?

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

Doğduktan sonraki ilk beslenme kaynağımız… Bebeklikten sonra çocukluk döneminde de büyüme ve gelişme için çok faydalı. Sadece çocukluk dönemi de değil; aslında yaşam boyunca tüketmemiz gereken bir besin: Süt. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren süt hep hayatımızda… Dünyanın en faydalı besini hiç kuşkusuz anne sütü… Faydaları saymakla bitmiyor.

Anne sütünden sonra ise hem çocukların hem de yetişkinlerin beslenme düzenlerinde olması gereken bir diğer içecek ise inek sütü. Her ne kadar anne sütü kadar olmasa da inek sütünün de faydaları saymakla bitmiyor.

Ancak inek sütü alerjisine dikkat! Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, inek sütünün faydalarını ve inek sütü alerjisini anlattı.

Enfeksiyonlara karşı savaşta kalkan
Süt, büyüme ve gelişmeyi destekliyor, hücre ve doku oluşumunda önemli bir rol alıyor. Beynin gelişmesinde ve çalışmasında faydası olan süt, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı kalkan rolü üstleniyor. Ayrıca yaraların da çabuk kapanmasına yardımcı oluyor.

Kemiklerin dostu
Süt ve süt ürünleri, kemiklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve proteini sağlıyor. Çocukluk dönemi ve yaşam boyunca yeterli süt tüketimi kemiklerin güçlenmesine ve ileriki yaşlarda osteoporoz gibi kemik hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor.

Kan basıncını düşüyor
Yapılan çalışmalar gösteriyor ki; günde 3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketimi yetişkinler ve çocuklarda yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Dişleriniz için de koruyucu
Sütün içerisindeki kalsiyum ve fosfor miktarı sağlıklı diş gelişimi ve devamlılığı için faydalı. İçeriğinde fazla miktarda bulunan kazein proteini, asitli yiyecek ve içeceklere maruz kalındığında diş minesinin üzerini ince bir film tabakası gibi sarıyor, diş minesinden kalsiyum ve fosfat kaybını önlüyor.

Yağlanmayı önlüyor
Süt içmenin kilo kaybı üzerinde de etkisi bulunuyor. Son yıllarda gerçekleştirilen bazı çalışmalar gösteriyor ki; kalori kontrollü diyetle birlikte, günlük süt ve süt ürünleri tüketimi karın bölgesi yağlanmasını azaltıyor ve kilo kaybına yardımcı oluyor.

Diyabet için düşük yağlı süt
Tip 2 diyabet günümüzde çocukluk çağından itibaren ortaya çıkan bir sorun. Şeker hastalığının önlenmesinde de düşük yağlı süt ve süt ürünleri tüketimi önemli bir yer tutuyor.

Azı da çoğu da zarar!

Elbette ki her şeyde olduğu gibi sütte de miktar çok önemli. Günde yarım kilodan fazla süt, demir eksikliğine bağlı kansızlık ve diş çürümesine neden oluyor. Sadece süt içerek kalori ihtiyacını alan çocuk yemek yiyemiyor ve düzensiz besleniyor.

Günlük alınması gereken süt miktarı şöyle: 

 • 2-3 yaş grubu çocuklar için 2 bardak/günlük
 • 4-8 yaş arası çocuklar için 2,5 bardak/günlük
 • 9 ve üzeri yaş çocuklar için 3 bardak/günlük

Kararında ‘tatlandırın’
Eğer çocuklarınız ya da siz sütün tadını sevmiyorsanız içine bal veya pekmez ekleyebilirsiniz.

Fakat şeker, reçel bal gibi maddeleri eklediğinizde diş sağlığınıza son derece dikkat etmek gerekiyor. Özellikle biberon kullanan çocuklar için bu durum daha da önemli.

Bu tip maddeler ağızda salgılanan tükürük miktarı ve kalitesini etkileyerek diş çürüklerine neden olabiliyor.

Hiç mi içmiyor?
Hiç süt içmeyen ve içmek istemeyen bir çocuk fazla zorlanmamalı. Süt alternatifleri denenmesi de günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yeterli oluyor. Bir çocuk kahvaltıda 15-20 gram kaşar peynir veya beyaz peynir yediği takdirde 1 bardak süte eşdeğer kalsiyum almış oluyor.

Peyniri de yemeyen bir çocuksa, 2’şer tatlı kaşığı pekmez ve tahini karıştırırsanız yine 1 bardak süte eşdeğer kalsiyum alınıyor. Buna 1 de haşlanmış yumurta ya da karışık sebzeli bir omlet eklerseniz, 1 bardak sütün kalsiyum değerini bile geçmiş olur. Unutmayın ki yeşil yapraklı sebzeler iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

İnek sütü alerjisine dikkat!

İnek sütünde, süt alerjisi olan kişilerde reaksiyona sebep olabilecek 25 adetten fazla farklı protein bulunuyor. Bazen bu proteinlerden sadece birine bazen de birçoğuna alerjik tepki gösterilebiliyor. Alerji durumunda herkeste farklı tepkiler gelişebiliyor.

Bu tepkiler bazılarında hafif ve zararsız olurken, bazılarında en ufak miktardaki süt bile çok ağır alerjik tepkilere sebep olabiliyor. Süt alerjisinde en sık yaşanan belirtileri arasında mide ve bağırsak yollarında görülen rahatsızlıklar yer alıyor.

Ancak, ağız ve boğaz kısımlarında görülen kaşınmalar, mukozadaki şişkinlik ve nefes darlığı da inek sütü alerjisinde zaman zaman yaşanabilen sorunlar arasında. Genelde çocuklarda görülen süt alerjisi en fazla 5 yaşına kadar devam ediyor.

Tedavide dikkat edilmesi gereken ilk kural ise, süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması.

Video: İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?

İlginizi çekebilir

İnek sütü alerjisi yaş ilerledikçe geçer mi?

Süt tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Süt içmeniz için 8 neden

Anne sütü neden önemli?

Paylaş

Источник: //www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocuklar-sut-icmeli-ama-ne-kadar

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ?

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

İç Hastalıkları ve Obezite Uzmanı Dr.

Ayça Kaya, zayıflamak isteyenlerin süt içmesi gerektiğini, sütün yağ, karbonhidrat ve proteinden oluşan en faydalı besinlerden olduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: (Süt; mineral, kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir gıdadır.

B2, B12, C, D, K, A, E vitaminleri, sütün içerdiği vitaminlerdir. 1 su bardağı süt 150 kaloridir, 8 gram protein, 13 gram karbonhidrat, 8 gram yağ, 290 mg kalsiyum içerir. Süt, en güçlü kalsiyum kaynaklarındandır. Günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır.

Günde 2 bardak süt içerek kalsiyum ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kalsiyumlu gıdaların kalsitiriol ismindeki hormon düzeyini dengeleyip, bel çevresi dahil vücuttaki yağ depolanmasını azalttığı tespit edilmiştir.)

1 yemek kaşığı bal 64 kalori, 1 tatlı kaşığı bal 22 kaloridir. Ballı sütün kalorisini aşağıdaki listedeki içeceğiniz süt miktarına ekleyerek belirleyebilirsiniz.

Diyetisyen Nesrin Eriş Tarafından Bildirilen Süt Kalori Cetveli

 1. 1 su bardağı tam yağlı inek sütü 152 kalori
 2. 1 su bardağı yarım yağlı inek sütü 125 kalori
 3. 1 su bardağı yağsız inek sütü 87,5 kalori
 4. 1 çay bardağı tam yağlı inek sütü 61 kalori
 5. 1 çay bardağı yarım yağlı inek sütü 50 kalori
 6. 1 çay bardağı yağsız inek sütü 35 kalori
 7. 1 su bardağı keçi sütü 172 kalori
 8. 1 çay bardağı keçi sütü 69 kalori
 9. 1 su bardağı koyun sütü 270 kalori
 10. 1 çay bardağı koyun sütü 108 kalori
 11. 1 su bardağı manda sütü 242 kalori
 12. 1 su bardağı soya sütü 82 kalori

Sual: Ballı süt kilo yapar mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Asude Elçi Karnap'ın cevabı: (Yatmadan 2 saat önce bütün yeme işlemenizi bitirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca sütü katkısız içerseniz daha iyi olur çünkü lezzeti arttıran her katkı, ekstra kalori demektir.)

1 su bardağı tam yağlı süt 152 kaloridir, 1 yemek kaşığı bal ise 64 kalori. Yani 1 su bardağı ballı süt 216 kaloridir ki, günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400 olduğu düşünüldüğünde ballı sütün kalorisinin yüksek olduğunu görebiliriz. Günlük kalori ihtiyacına ilaveten her gün ballı süt içerseniz bir süre sonra kilo almaya başlarsınız.

Sual: Yarım yağlı süt kilo aldırır mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Deniz Berksoy'un cevabı: (Yarım yağlı sütün ne kadar içildiği, miktarı önemlidir. Günde 2 su bardağı yarım yağlı süt ve ürünleri ideal ölçüdür.)

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, sütün kilo vermeye olan etkileri hakkında bize şu bilgileri veriyor: (American Journal of Clinical Nutrition tıp dergisinde yayımlanan bilimsel araştırmaya göre beslenmesinde süte yer veren, süt içen kişilerin, süt içmeyenlere nazaran daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmaya göre; günde 2 su bardağı süt içen kişilerin deney sonunda 5,5 kilo zayıfladığı, süt içmeyenlerin kilo kaybının ise 3 kilo ile sınırlı kaldığı gözlemlenmiştir.)

Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafındann yapılan çalışmalarda; sütün sağlıklı kilonun korunmasında da son derece etkili olduğu, süt ve süt ürünlerinin vücuttaki gereksiz yağ kütlelerini yaktığı, metabolizmayı hızlandırmaya da katkıda bulunduğu görülmüştür.

The Journal of the American Dietetic Association (Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisi)’nin 2009 Ağustos sayısında yayımlanan bir çalışmada, az yağlı süt içmenin beslenme kalitesini artırdığı ve genç yetişkinlerde kilo yönetimine yardımcı olduğu saptanmıştır. Avustralya'da Curtin Üniversitesi, günlük 3 porsiyon süt ürünü ve 5 porsiyon süt ürünü tüketenleri karşılaştırmıştır. Daha fazla düşük yağlı süt, peynir ve yoğurt ile beslenenlerin 12 hafta sonunda daha fazla zayıflayıp yağ kaybettiği görülmüştür. 

Süt Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Acele Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

Muz Ve Süt Diyeti İle 4 Günde 3 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı, Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız

Bal Diyeti İle 3 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Yoğurt, kalorisi düşük, besin değeri yüksek, kilo almaya değil, kilo vermeye yardımcı olan harika besinlerdendir. 100 gr.

yoğurtta yalnızca 58 kalori bulunur ki günlük kalori ihtiyacının kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2400 olduğu düşünüldüğünde yoğurdun kalorisinin ne kadar düşük olduğunu görebiliriz.

Yoğurt düşük kalorisiyle bebeklere de kilo aldırmaz, fakat kalsiyum açısından zengin yapısıyla bebeğin kemiklerini güçlendirir. Yoğurt diyeti yapanların yorumları hep olumlu yönde olmuştur. Bu makalemizin sonunda 7 günde 7 kilo verdiren yoğurt diyet listesini de bulabilirsiniz.

Yoğurt Kalori Cetveli

 1. 100 gr. tam yağlı yoğurt 66 kalori
 2. 100 gr. yarım yağlı yoğurt 46 kalori
 3. 100 gr. light yoğurt 50 kalori
 4. 100 gr. ev yapımı yoğurt 64 kalori
 5. 100 gr. Sütaş kaymaklı yoğurt 77 kalori
 6. 100 gr. Sütaş kaymaksız yoğurt 69 kalori
 7. 100 gr. Sütaş light yoğurt 55 kalori
 8. 100 gr.

  çilekli yoğurt 48 kalori

 9. 100 gr. probiyotik yoğurt 67 kalori
 10. Orta boy 1 kase tam yağlı yoğurt 99 kalori
 11. Orta boy 1 kase yarım yağlı yoğurt ise 92 kaloridir.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, yoğurdun yağ yakan besinler arasında yer aldığını bildirip, sözlerine şöyle devam ediyor: (ABD'de yapılan bir araştırmada, düşük kalorili diyet listelerinde yoğurda yer veren, günde 3 öğün yağsız yoğurt tüketen obez kişilerin, diyet listesinde hiç yoğurt yer almayanlara nazaran %22 daha fazla zayıfladıkları ve %61 daha fazla yağ yaktıkları tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, yoğurt yiyen kişilerin ayrıca göbek karın bölgelerinde %81 daha fazla yağ yaktıkları gözlemlenmiştir.)

Şekerli yoğurt kilo aldırırmı? diye merak ediyorsanız şunu söyleyelim, toz şeker kalorisi yüksek bir besin olduğundan, günlük ihtiyacınızı aşan miktarda şekerli yoğurt tüketmek kilo almanıza neden olacaktır.

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, sınırlı kalorili ve dengeli bir beslenmeyle birlikte yenilen yoğurdun, kalsiyum içeriği sayesinde özellikle karın bölgesindeki yağları eritmekte etkili rol oynayacağını bildirdi.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci ise, yoğurdun zayıflama üzerindeki rolü hakkında bize şu bilgileri veriyor: (Yoğurt özellikle light yoğurtlar, bölgesel zayıflamada, sindirim sisteminin düzgün işlemesinde ideal besinlerdendir. Yoğurdu salatalık, dereotuyla karıştırıp cacık olarak tükettiğinizde hem susuzluk hem de tokluk hissi sağlıyor. Yoğurt ayrıca kas yapısını güçlendirip yağ yakımına da yardımcı oluyor.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, yoğurt, yulaf, yumurta, kivi, enginar ve yeşil çay gibi içecek ve yiyeceklerin hızlı zayıflatan besinlerden olduğuna dikkat çekti. Dr. Enç ayrıca, yoğurdun kalsiyum ve protein açısından zengin yapısıyla yağ yakımında etkili ve tok tutucu besinlerden olduğunu da bildirdi.

Zayıflamak ve göbek eritmek için yoğurt kürü nasıl yapılır?

3 yemek kaşığı yoğurt ile yarım limonun suyu ve 1 çay kaşığı pul biberi karıştırıp yoğurt kürü hazırlayabilirsiniz. Tüm bu malzemeleri karıştırıp, gece yatmadan önce bunları tüketin ve yoğurt kürüne en az 2 hafta devam edin.

 2 haftanın sonunda hem kilo verdiğinizi hem de göbek bölgenizden inceldiğinizi fark edeceksiniz.

Diyetisyen Emre Uzun, kadınlar arasında oldukça popüler olan bu yoğurt kürünün, zayıflamaya yardımcı olduğunu, pul biberin metabolizmayı hızlandırdığını, limon suyunun idrar söktürücü özelliği ile ödemi giderdiğini bildiriyor.

Meyveli Yoğurt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı, Zayıflatırmı? Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Ve Yoğurt Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız 

2 Günde 1 Kilo Verdiren Portakal Diyeti Tıklayınız

Salatalık Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

Источник: //www.mavikadin.com/balli-sut-kac-kalori-kilo-aldirirmi-ve-sut-icmek-kilo-yaparmi

Hamilelikte Süt: Hangi Tür For You Ve Neden İyi mi?

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

Last Updated on May 21, 2018

Süt annenin bebeğin büyümesi ve sağlığı için gerekli besinlerin zengin bir kaynaktır. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, hamile kadınlar bu besin elde etmek her gün süt veya diğer süt ürünlerinin iki üç porsiyon tüketmek gerekir. Özellikle hamilelik sırasında, aşırı tüketilen zaman olduğu kadar sağlıklı ve gerektiğinde süt de birkaç yan etkileri olabilir.

Burada, AskWomenOnline doğru türünü seçmenize yardımcı olacak süt türleri, besin değeri ve bunların yan etkileri hakkında size söyler.

Bu Hamilelikte süt içmek iyi midir?

Evet, süt sağlıklı bir gebelik ve fetal büyümeyi sağlamak için kalsiyum, protein ve D vitamini sağlıklı miktarlarda içerir.

Bir Gebe bir günde Ne Kadar Süt İçmeliyim?

Hamile bir kadın ondan yararlanma süt üç etrafında bardak, tercihen-az yağlı veya yağsız çeşitli hergün olabilir.

Hamilelik sırasında İçme Sütü Faydaları

Süt hamilelik sırasında aşağıdaki avantajları sunar:

kemikler için 1. Diyet kalsiyum:

kalsiyum önemli miktarda bebeğinizin maden gereksinimlerini karşılamak için gebelik sırasında ihtiyaç vardır. Çocuk doğurma 19 yıllık kadın ve yaşlı kalsiyum 1,000mg hakkında gerektirir ve 19 yaş altındaki kadınlar günde 1,300mg gerektirir. yağsız süt Bir fincan kalsiyum 302mg sunmaktadır. Nedenle, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt üç dört bardak tüketmek önerilir.

bebek gelişimi için 2. Protein:

Protein, rahim güçlendirmeye yardımcı olur kan akımı arttırır, ve bebek ve meme dokuları besler. Proteinin yetersiz tüketim bebeklerde düşük doğum ağırlığına yol açabilir. Proteinin günlük gereksinimi günde 65g ve süt bir fincan proteinin 8.22g sunmaktadır. Sütün üç fincan alarak size protein ihtiyacının üçte birini karşılamaya yardımcı olabilir.

3. D vitamini yenidoğan raşitizm engeller:

Hamilelik sırasında D vitamini alımı yenidoğan raşitizm ve düşük doğum ağırlığı önlemeye yardımcı olur. D vitamininin günlük gereksinimi 400 IU ve süt dolu bir porsiyon 124 IU 115 sunabilir. Bu nedenle, süt üç porsiyon içme Bu vitamininin ihtiyacının% 59 karşılamaya yardımcı olabilir.

4. Büyük antiasit:

Mide yanması ve diğer mide sorunları hamilelik sırasında yaygındır. yağsız ya da az yağlı süt İçme mide yanması semptomlarını kontrol edebilirsiniz.

5. sulu tutar:

Eğer susuz hissediyor ya sahip stresli olursa bir bardak süt yardımcı olur. Bu sulu tutar ve vücutta sıvı kaybı telafi ediyor.

bolluğu pazarda mevcut sütün çeşitli siz ve bebeğiniz için en iyi toplama ile kolay değildir. Sahip Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Süt Çeşitleri – Hamile İçme İyi Süt Nedir?

Burada seçebilirsiniz çeşitleri şunlardır:

 1. Düşük yağlı / çift tonda veya yağsız süt: Yağsız süt yağ oranı düşüktür ve iyi seçimlerden biri size uygun tutmak ve sağlıklı için. Ayrıca bebeğin büyüme ve kemik yapısında yardımcı olan temel besin maddeleri içerir. Az yağlı süt Bir fincan da doğumdan sonra kalsiyum eksiklikleri çocuğu koruyan 302mg kalsiyum sunmaktadır. Araştırma ayrıca az yağlı süt iki-üç bardak (veya süt üç porsiyon) gebelik sırasında idealdir söylüyor.
 1. Tam yağlı süt veya tam yağlı süt: Tam yağlı süt aşırı yağ ve besin maddeleri içerir. Yağsız süt sadece 83 kalori vardır oysa tam yağlı süt Bir fincan 146 kalori bulunuyor. Eğer aşırı kilolu sürece bu ideal bir seçenektir.
 1. Pastörize süt: Eğer yağsız veya tam yağlı süt seçin olsun, pastörize olanı almak için esastır. Çiğ süt genellikle siz ve bebeğiniz için tehli olabilir bakterileri içermektedir. Süt ısıtmak bakteri üremesini kontrol edebilirsiniz.

kaynamaya süt getirin ve daha sonra pastörize yapmak, sakin. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) hamile kadınlar pastörize edilmemiş sütten yapılan gıdalar önlemek önerir.

Süt hayvanlar ve bitkiler dahil olmak üzere farklı kaynaklardan alınır. inek sütünden keçi sütü, pirinç sütü ve badem sütüne, her tür denemeden önce bilmeniz gereken farklı besin değeri ve lezzet vardır.

Sütün farklı türde karşılaştırma:

1. İnek sütü:

 • Bu sütün en yaygın tüketilen çeşittir ve yağlı serbest, yağsız ve aromalı, tüm seçenekler mevcuttur.
 • Amino anne hücreleri inşa yardımcı asitler ve bebeğin vücudunda Zengin

Ayrıca içerir:

 • doğmamış bebeğin büyümesinde annelerin diyabet ve yardımcıları uzak tutar D vitamini,
 • bir antioksidandır E vitamini,
 • vizyon için iyi A vitamini, sağlıklı doku ve artırır bağışıklığı oluşturur
 • inek sütü Bir bardak kalsiyum 240 mg içerir

2. Keçi sütü:

 • popüler, ama oldukça besleyici değil. Bu alışılmadık bir tadı vardır ve taze süt ve UHT (işlenmiş Ultra yüksek sıcaklık) süt olarak kullanılabilir.
 • inek sütü ile karşılaştırıldığında, keçi sütü daha yüksek bir protein içeriğine, daha küçük tereyağı kürecikleridir ve B2 vitamini yüksek miktarda bulunur
 • diyet yağlar adı verilen Medium Chain Triglycerides (MCT), kolesterol düşürücü ve metabolizmayı hızlandırarak yardımcı
 • Yüksek A vitamini içeriği ile doğrudan vücut tarafından emilmektedir
 • Ayrıca bu şekilde sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında, antikorların üretimini uyarır vitamin B2 iyi miktarda içerir
 • Bütün keçi sütünün Bir fincan kalsiyum 327mg verir

3. Soya sütü:

 • Bu süre suda soya fasulyesi öğütülmesi ile elde edilir.
 • yağ içermeyen, tamamen ve aromalı çeşitleri mevcuttur, soya sütü aynı zamanda fiber veya kalsiyum ile güçlendirilmiş olarak geliyor. Soya sütü, inek sütünden hemen hemen aynı protein seviyesini içerir.
 • Bu kolesterol içermez ve fetüs ve anneye iyi kalsiyum miktarlarını besler
 • Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ oranı kardiyovasküler hastalıklara karşı yardımcı olur
 • Antioksidanlar mücadele kanser yardımcı
 • soya Bir bardak süt kalsiyum 300 mg kadar sunar

4. Pirinç sütü:

 • Su ile pirinç harmanlanmasıyla hazırlanır. Pirinç sütü yağsız, aromalı, kalsiyum ya da protein güçlendirilmiş çeşitleri mevcuttur.
 • Pirinç sütü, inek sütünden dört kat daha fazla karbonhidrat içerir ve diyabetik kadınlar için ideal değildir.
 • Pirinç sütü B vitaminleri ve düşük yağ içeriği yüksek düzeyde içeren
 • Kalsiyum ile zenginleştirilmiş protein düşük ve yüksek antioksidan
 • B vitamini içeriği vücutta hastalıklarla savaşır ve bağışıklık sistemi güçlü kılar
 • pirinç süt Bir fincan 293mg kalsiyum sağlayabilir

5. Badem sütü:

 • Badem sütü, özellikle gluten veya soya tahammul olanlar için iyi bir alternatif yapar. Bu topraklı badem ve sudan hazırlanır.
 • Bu kolesterol ve doymuş yağ içermeyen
 • elyaf, folik asit, vitamin B ve E, proteinler, kalsiyum ve demir açısından zengin
 • düşük kalori ve bağışıklık sistemini güçlendirmek antioksidan içerir
 • pirinç süt bir kap 200 mg kalsiyum temin etmek için bilinen

6. Yulaf sütü:

 • yulaf sütte yüksek lif içeriği gebelik sırasında kabızlık önler. Bu, gıda istek kontrol eden kandaki şeker seviyelerini izler ve hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur.
 • vitamin A ve B, ve potasyum, manganez ve fosfor gibi mineraller açısından zengin
 • inek sütünden daha badem veya pirinç sütünden daha fazla ama daha az protein içeriği

7. Safran süt:

 • Bu ve takip eden diğerleri süt varyant olmayan ancak süt tüketen farklı yolları vardır.
 • Safran veya kesar süt süte safran az miktarda ekleyerek yapılır.
 • Aids sindirim ve iştah ve bulantı ve kabızlık rahatlatır
 • bir kas gevşetici olarak davranır
 • tıkalı burun ve kontroller soğuk algınlığı semptomları için iyi
 • bir anti-depresan olarak etki ve stres ve ruh hali kontrolleri

8. Toz süt:

 • Ayrıca kuru süt tozu yapmak için süt içerisindeki suyun buharlaştırılmasıyla yapılır, kurutulmuş süt adı. Kuru tam yağlı süt, kuru peynir altı suyu olarak kullanılabilir, kuru süt ve kuru süt karışımları gezdirdim.
 • süte nemi tahliye etmek yüksek ısıya maruz gibi bu az sağlıklıdır
 • Bu kırık proteinler ve kokmuş yağ hücreleri içerir

9. Kültür süt (aynı zamanda ayran):

 • Bu tereyağı yaptıktan sonra arta kalan sütü. Aynı zamanda, o bir keskin bir tat veren süt fermente laktik asit bakterileri ile kültür yapılır.
 • Beslenme az yağlı veya yağsız süte benzer

10. Yoğunlaştırılmış süt:

 • Bu ilave şeker ile suyu alınmış inek sütü olduğunu. Ayrıca şekersiz formda mevcuttur.
 • kalın bir kıvam elde edilinceye kadar kaynatılır düzenli pastörize sütten yapılır gibi, tüketmek için güvenlidir
 • besin özellikleri bütün olarak aynıdır veya yağsız süt

11. Çikolatalı süt:

 • Bu süt çikolata toz veya şurup eklenerek yapılan çikolata aromalı süt.
 • O ikisi için gerekli kalori içerdiği yüksek miktardaki olarak içmek için güvenli kabul edilmektedir. Ancak, onun kafein ve şeker içeriğinin dikkatli olmak gerekir

Çiğ Süt Veya Pastörize Süt: Güvenli Nedir?

pastörize edilmemiş veya çiğ süt içmek veya çiğ sütten hazırlanan şey tüketen gebelik sırasında güvenli değildir. Pastörizasyon işlemi sırasında süt çeşitli hastalıklara katkıda mikropların yok etmek için yüksek sıcaklıklara ısıtılır. (Pastörize ve mikrop taşıyan değildir) çiğ süt tüketimi böyle listeriosis gibi çeşitli hastalıkların riskini artırır.

Listeriosis nadirdir fakat bebekler için ölümcül olabilir.

Hamilelik sırasında süt Tüketim Güvenli Yolları

aşan veya uygun hazırlık yapmadan içildiğinde, süt vücutta bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Burada hamile olduğunda süt tüketmek için bazı güvenli yolu vardır:

 • 2’de su ile sütü seyreltin: 1 oranı ve iyice karıştırın. Çay veya milkshake yapmak için kullanın.
 • küçük yudumlar ılık süt tüketin ve aceleyle aşağı yutmayın.
 • Yemekten sonra süt içme kaçının.
 • Bunu belirli aralıklarla süt en fazla üç bardak olabilir.

İpuçları Ve Takip Etmek İçin Önlemler

süt tüketimi gebelik sırasında faydalıdır olsa da, hatırlamanız gereken bazı şeyler vardır.

Ne yemek veya içmek:

 • yoğurt gibi süt gıdalar sağlıklı bir öğleden sonra snack yapabilirsiniz.
 • Kahvaltıda, böyle yulaf, mısır veya mısır gevreği ve arpa gibi tahıllar ile süt birleştirir.
 • Yemekte, yağsız süt, bir fincan var.
 • Salatalarda az yağlı peynir ekleyin.

Kaçınılması gerekenler:

 • küflü peynirler (camembert ve brie) ve mavi damarlı yumuşak peynirler (Rokfor) kaçının.
 • gıda zehirlenmesine neden olabilir pastörize edilmemiş süt kaçının.

biz Aşağıda süt ve gebelik hakkında biraz daha sorularına yanıt.

1. Neden hamilelik sırasında süt istemek mi?

Vücudumuz doğal olarak biz gerektiren besinler için craves. Süt Özlem Yani, kalsiyum, protein veya yağ bir eksiklik olduğu anlamına gelebilir. Sütün düzenli tüketimi Bebeğiniz ve gerekli besinleri verir ve istek ortadan kaldırır.

Ben hamilelik sırasında çok fazla süt içerseniz 2. ne olacak?

Hamilelik sırasında çok fazla süt içmek hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir.

3. Hamilelik sırasında içme sütü bebek fuarı yapar mı?

Genetik miras esas bağlıdır olarak süt veya safran sütünü içmek bebeğin cilt etkilemez.

4. Hamile yapmak bebek büyük ise süt içme mu?

Hamilelik sırasında Süt içmek sütü malzemeleri olarak, sağlıklı bebek cenin gelişimi için gerekli olan kalsiyum yağ, protein ve kalori iyi miktarda yol açabilir.

Ne olursa olsun seçim sütün ne tür, bedeninize ve büyüyen bebeğe gerekli besinleri sağlamak için doğru miktarda tüketmek önemlidir. Süt veya bitki bazlı süt sizin için sağlıksız olan gazlı içecekler ve şekerli içeceklere için sağlıklı bir alternatif olabilir. Yani sağlıklı seçim, sağlıklı kalmak.

Experienced Nutritionist with a demonstrated history of working in the health wellness and fitness industry. Skilled in Nutrition Education, Nutrition Consultation, Diet Planning, Food & Beverage, Content Creation and Public Speaking. Strong healthcare services professional with a Bachelor Degree in Nutrition from Universitas Indonesia (UI).

Источник: //askwomenonline.org/hamilelikte-sut-hangi-tur-for-you-ve-neden-iyi-mi/

Çocukların süt kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

Çocukların süt kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmeyen anneler bu konuda büyük bir kafa karışıklığı yaşayabiliyor.

Süt ve süt ürünleri genç yaşlı herkesin ihtiyaç duyduğu en temel besinlerin başında geliyor. İnsan yaşamının her döneminde ihtiyaç duyulan süt ve süt ürünlerinin nasıl tüketilmesi gerektiği, özellikle bebekler ve çocuklar için hayati önem taşıyor.

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Küçük çocuk gelişiminde kilit rol oynayan sütle ilgili tartışmalara ışık tutacak bilgiler verdi:

Süt içmeyen çocukların gelişimi risk altında

Büyüme ve gelişim için gerekli olan vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat ve protein ihtiyacını süt ve süt ürünlerinden elde edilebiliyor. Süt; protein, enerji, kalsiyum ve mineral bakımından zengin bir besin ögesidir. Süt ve süt ürünlerini tüketmeyen çocuklar, yeterince protein ve kalsiyum alamamaya bağlı olarak kemik gelişiminde ve büyümede geri kalma riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Ayrıca süt içmeyen çocuklarda fosfor, iyot, A ve C vitaminleri yetersizlikleri de görülebilir. İnek sütü, protein alerjisi veya başka bir gerekçeyle süt tüketemeyen çocuklar badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler, üzüm pekmezi, soya peyniri ve buğday tüketerek sütten elde edilecek kalsiyum ve proteini alabilir.

Anne sütü mü, inek sütü mü?

Anne sütü ile inek sütü verdiği enerji bakımından benzerlik taşıyor. Protein içeriği bakımından ise inek sütü kolay sindirilemez; ayrıca demir ve D vitamini açısından fakirdir. Anne sütünün laktoz (süt şekeri) oranı inek sütüne göre yüksektir.

Bu nedenle bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemesi tavsiye edilir. Ancak çocukların 1 yaşından sonra günlük kalsiyum protein ve vitamin ihtiyaçlarını karşılamak için günde 2 bardak süt tüketmesi oldukça önem taşıyor.

Pastörize veya UHT ile mikroptan arındırılmış, katkısız tam yağlı süt içilmesi önemlidir. Süt içmekte zorlanan çocuklar için ise evde kolayca hazırlanabilecek meyveli sütler çocuklar için süt tüketimini kolaylaştırabilir.

Kaynatılan süt besin değerini kaybediyor

Sütün temin edildiği hayvanların veteriner kontrolünde yetiştirildiğinden emin olunmalıdır. Kaynağı bilinmeden satın alınan sütte yer alabilecek tüberküloz, brucella ve salmonella hatta kuduz mikrobu çocukların hayatını riske atabilir.

Bu doğrultuda ebeveynlerin dikkatli davranması gerekir. Ebeveynlerin aldığı en bilinen yöntem olan kaynatma tekniği ile sütteki besin öğeleri etkilenir ve besin değeri kaybı yaşanır.

Bu doğrultuda UHT veya pastörize teknolojisi kullanılan sütlerde besin değerinde çok fazla kayıp yaşanmaması bu işlemlerden geçen sütlerin kaynatılan sütlere kıyasla hem daha sağlıklı hem de daha yararlı olduğu söylenebilir.

Sütle ilgili rahatsızlıklara dikkat

İçerdiği yağlar, protein ve laktoz insan sindirim sisteminde tam olarak sindirilemeyebileceğinden süt tüketimi bazı bünyelerde karın ağrısı, gaz ve şişkinlik, demir emilim bozukluğu ve bağırsak içinde sızıntı şeklinde kanama gibi sorunlara neden olabilir.

Ayrıca demir bakımından fakir olan sütün çok fazla tüketilmesi, tek tip beslenme sonucu yeterli demir alınamaması neden olarak kansızlık (anemi) sorununu tetikleyebilir.

Bebekler peynirle ne zaman tanışmalı?

Sütün mayalanması ile elde edilen ve süte göre yaklaşık 10 kat daha fazla kalsiyum ve protein içeren peynirin faydaları saymakla bitmez. 7. aydan itibaren bebeklere peynir vermeye yumuşak ve yutulabilir labne peyniri ile başlanmalı ve her kahvaltıda mutlaka peynir bulunmasına özen gösterilmelidir.

Salamura ile hazırlanmış ve çok tuzlu olan peynir çeşitlerinden ile pişirilmeden peynir yapımından kullanılan sütlerden geçebilecek hastalıklar düşünülerek sütün özel tekniklerle mikroptan arındırılarak peynir için kullanıldığından emin olunmalıdır.

Katkılı sütler konusunda karar sizin

Süt içerken yardımcı besin kullanmak süt içimini kolaylaştırarak hazım ve huzursuzluk gibi istenmeyen sonuçları azaltabilir. Bunun yanı sıra bazı yardımcı besinlerin kalsiyumu bağlayarak sütün faydalarını da azaltabileceği de unutulmamalıdır. Katkılı süt ürünlerinde ise raf ömrünü uzatmak için çeşitli koruyucu maddeler içerebileceği göz ardı edilmemelidir.

Anne sütü faydaları nelerdir? Anne sütünün önemi

Источник: //indigodergisi.com/2017/02/cocuklarin-sut-kullanimi/

En Sağlıklı Süt Hangisi?

Yağlı süt içen çocuklar yağsız süt içenlerden daha sağlıklı..

Süpermarket reyonlarında neredeyse her hafta yeni bir çeşit süt görüyoruz. Bunlar içinde hindistancevizi sütünden tutun da kenevir ve badem sütüne kadar çok çeşitli ürünler bulunmakta. Genellikle laktozsuz sütler arasında daha fazla çeşit bulmanız mümkün.

Tüm bu seçenekler arasında en fazla inek sütünü tercih ediyoruz. Yağsız inek sütü diyet yapanlar için tüm bu alternatifler arasında daha fazla rağbet görüyor. Çünkü yağsız inek sütü kalsiyum ve D vitamini gibi çok yönlü ve değerli doğal besinler içerir.

Sabahları yulaf ezmesine ya da meyve pürelerine ekleyeceğiniz yağsız inek sütü oldukça faydalıdır. Ancak bütün süt çeşitleri sizin için uygun olmayabilir. Buna karar vermeden önce sütün içeriğini ve faydalarını okumalısınız.

Belki de sizin için en yararlısı evde birkaç farklı ürünü karıştırarak elde ettiğiniz süttür. Detaylar için yazımızı okumaya devam edin.

Marketlerden aldığınız kaju sütü besin içeriği ve görünüm olarak badem sütüne benzer. Market ürünü olan kaju sütünün 1 bardağı 40 kalori ve 3,5 gram yağ içerir. Kaju sütü bir bardak soya ya da bir bardak inek sütü ile karşılaştırıldığında bunlara göre daha az protein içerir.

Eğer kendiniz yapmak yerine marketten almayı tercih ederseniz kalsiyum, D ve B12 vitaminlerince daha zengin bir kaju sütü temin edebilirsiniz. Kaju sütü, günlük süt ya da soya sütü içmekten kaçınanlar için harika bir alternatiftir. Katkı maddesini minimum seviyeye indirgemek için kaju sütünü evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bunun için; 3 bardak su ile ıslattığınız 1 bardak kajuyu gücü yüksek bir mikserle çırpın. Mikseri düşük ayarda çalıştırmaya başlayın ve hızı yavaşça arttırarak karışımın homojen olmasını sağlayın. Eğer karışım çok pütürlü bir yapıda ise bir tülbent yardımıyla filtre edebilirsiniz.

Tatlandırmak için şekerotu ya da işlenmemiş bal, vanilya özü ya da tarçın gibi baharatlar kullanabilirsiniz. Ancak evde kaju sütü yapmak her bardak kaju sütü için fazladan 250 kalori demektir. Bu yüzden marketlerde bulabileceğiniz kaju sütü sizler için daha faydalı olabilir.

Eğer siz de ‘taş devri diyeti’ takipçilerindenseniz ve doğal bitkisel besinler tüketmeyi tercih ediyorsanız, hindistancevizi sütünü dikkate alın deriz. Hindistancevizi sütü hindistancevizinin ezilmesiyle elde edilir. Marketlerde ‘So Delicious’ markasıyla bulabileceğiniz seyreltilmiş, tatlandırılmamış hindistancevizi sütü 45-75 kalori ve yaklaşık 4,5 gram yağ içerir.

Aynı zamanda proteinsizdir. Saf hindistancevizi sütü ise her bardakta 445 kalori ve 48 gram yağ içerir. Saf haldeki hindistancevizi sütü, inek sütü karşılaştırıldığında hindistancevizi sütü kalsiyum ve D vitaminince yetersiz kalır. Ürünün ne kadar saf olduğunu öğrenmek için içindekiler kısmındaki tatlandırıcılar, diğer katkı maddeleri ve karajenan miktarına göz atın.

Katkı maddelerinden uzak durmak için taş devri diyetinin öncülerinden Sarah Louise Ware’in tavsiyesine kulak verin. Bunun için hindistancevizi sütüne biraz sıcak su ya da hindistancevizi kreması ekleyebilirsiniz. Ayrıca saf hindistancevizi sütünü seyreltmek için su, çay veya krem kıvamında başka içecekler kullanabilirsiniz.

Diğer süt çeşitlerinde olduğu gibi hindistancevizi sütünün de şekersiz alternatifleri bulunmaktadır.

3. Keçi Sütü

Keçi sütü her bardağında 9 gram laktoz içerir. İnek sütünde bu oran 12 gramdır. Keçi sütü laktozsuz yapısı itibariyle sindirimi daha kolay olduğundan sağlıklı bir süt çeşitidir. 1 bardak keçi sütü 170 kalori, 8,5 gram protein, önemli miktarda kalsiyum, fosfor ve potasyum içerir.

Doymuş yağ oranı yüksek keçi sütü görünüm olarak tam yağlı süte benzer. 1 bardak keçi sütü 6,5 gram doymuş yağ içerir. Keçi sütü, inek sütü ile karşılaştırıldığında magnezyum, potasyum, A ve C vitaminlerince daha zengindir.

En yüksek oranda kalsiyum ve D vitamini emilimi için keçi sütünü tercih edin.

4. Kenevir Sütü

Kenevir tohumlarından elde edilen kenevir sütü, günlük süt olarak alternatif bir çeşit olmasa da omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Maryland Üniversitesi Hastanesi’nde yürütülen çalışmaya göre bu esansiyel doğal yağların kalp ve beyin fonksiyonlarını desteklediği ortaya konmuştur. Ancak birçok Amerikan diyeti kenevir sütünü yetersiz bulmaktadır.

Vegan ya da vejetaryenler için özel bir önem arz eden omega-3 yağ asitleri balıkta bol miktarda bulunur. Kenevir sütü, soya ya da inek sütü ile karşılaştırıldığında daha az protein içermesine karşın demir miktarınca daha zengindir.

Diğer süt alternatiflerinde olduğu gibi, kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilmiş olan şekersiz kenevir sütü en doğru seçim olacaktır.

5. Badem Sütü

Hafif yapısı, badem tadı ve zengin besin içeriğiyle badem sütü sağlıklı bir alternatif sunmaktadır. Protein alımını arttırmak için en iyi seçim badem sütü olmasa da (diğer süt çeşitlerine göre her bardakta yalnızca 1 gram daha fazla protein içerir), badem sütü inek sütüne göre daha fazla E vitamini ve kalsiyum içermektedir.

Eğer kilo kontrolü sağlamaya ya da kilo vermeye çalışıyorsanız badem sütü daha az kalorili süt çeşidi olduğundan sizin için iyi bir seçimdir. 1 bardak tatlandırılmamış badem sütü 30 kaloridir. Badem sütü az yağlı inek sütünün 3/2’si kadar kalori içerir. Bununla birlikte inek sütünden iki kat fazla kalsiyum içerir.

Bu yüzden proteince zengin bir kahvaltı için badem sütü, omlet ve kinoa tohumu iyi bir alternatiftir. Kaju sütü gibi badem sütünü de evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunu için; 1 ölçü bademi 3 ölçü suyla karıştırın. Mikseri düşük ayarda başlayıp yavaşça arttırarak homojen oluncaya kadar iyice karıştırın.

Kaju sütünün aksine, badem sütünün filtre edilmesine gerekmez.

6. Organik İnek Sütü

İnek sütü protein, kalsiyum, D vitamini ve fosforca zengindir. Çünkü organik süt; organik, pestisite maruz kalmamış çimlerle en az 120 gün beslenen ineklerden pastörize olarak elde edilir.

İneklerin hızlı büyümesi için sentetik büyüme hormonlarından ve hastalıklara karşı önlem olarak kullanılan antibiyotiklerden uzak şekilde yetiştirilirler. Dr. Deborah Gordon ‘‘Yaz aylarında güneşte özgürce dolaşan inekler kışın sağlıklı saman ve silajla beslenirler.’’ diyor.

2012’de gerçekleştirilen bir meta-analiz çalışması organik sütün alışılmış inek sütünden daha fazla protein ve omega-3 içerdiğini ortaya koymuştur.

7. Tam Yağlı İnek Sütü ve Yağsız Süt

Sağlıklı beslenme kurallarına göre 3 bardak yağsız inek sütü ya da az yağlı günlük süt bizim besin ihtiyacımızdır. Yağı azaltılmış ürünlerin mantığı kaloriyi mümkün olduğunca az tutarak doymuş yağ miktarını sınırlandırmaktır.

Sütteki yağın alınması kalp hastalıklarına karşı etkili olsa da bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Buna ek olarak; 2013’te gerçekleştirilen meta-analiz çalışması sonucu Avrupa Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 16 çalışmaya göre; yüksek yağ obezite riskini arttırmakla birlikte, yağlı süt tüketimi alınan kalori miktarını da arttırmaktadır.

Başka bir düşünceye göre; süt yağı vücutta farklı şekilde metabolize olmaktadır. 1 bardak yağsız süt 85 kaloridir. Aynı zamanda 8 gram protein içerirken neredeyse hiç yağ içermez. 1 bardak tam yağlı süt ise; 150 kalori, 8 gram protein ve 8 gram yağ içerir.

8. Soya Sütü

Amerika’daki yetişkinlerin % 25’i laktoz duyarlılığına sahiptir. Bu hassasiyet günlük süt ürünlerinde doğal şekerin sindirilememesiyle ilgilidir.

Eğer laktoz duyarlılığınız, inek sütüne karşı alerjiniz varsa ya da hayvansal ürünlere karşıysanız soya sütü size ihtiyacınız olanı verecek alternatif bir besindir. New York kökenli diyetisyen Alissa Rumsey diyor ki: ‘‘Birçok marka soya sütü kalsiyum, A, D ve B12 vitamini yönünden zengindir.

Bu yüzden besin içeriği olarak inek sütüne benzer.’’ Ayrıca soya sütü doğal olarak daha az yağlı, kolesterolsüz ve diğer bitkisel sütlere göre daha fazla protein içerir. 1 bardak soya sütü 7 gram protein içerirken, 1 bardak badem sütü yalnızca 1 gram protein içerir.

Beslenme uzmanı Alissa Rumsey: ‘‘Şeker alımını sınırlandırmak için tatlandırılmamış soya sütü içebilirsiniz.’’ diyor. Alışveriş yaparken organik ya da genetiği değiştirilmemiş soya fasulyesinden elde edilen soya sütünü tercih edin.

Doğru Süt Seçimi

Bir süt çeşidi herkes için doğru seçim olamaz. Farklı süt çeşitleri deneyerek hangisinin tadını daha çok sevdiğinize ve hangisinin size daha uygun olduğuna karar verin. Kalsiyum ve D vitaminince güçlendirilmiş süt seçenekleriniz olduğunu unutmayın. İhtiyacınıza uygun ürünü seçmek için paketin üstündeki içindekiler kısmını mutlaka okuyun.

Источник: //evdesifa.com/en-saglikli-sut-hangisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..