Yakın Gözlüklerinden Kurtulmanın Yolları

İstenmeyen Tüylerden Doğal Yollarla Kurtulmanın 7 Pratik Yolu

Yakın Gözlüklerinden Kurtulmanın Yolları

Haber güncelleme tarihi 09.04.2019 09:58

Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüyler, kadınların kabusu haline gelen bir konudur. İstenmeyen tüylere karşı en çok kullanılan yöntemlerin başında ağda ve jilet kullanımı gelir. Ancak bu tip yöntemler kısa süreli sonuçlar verir. Bu nedenle günümüzde istenmeyen tüylere karşı pek çok yöntem geliştirilmiştir.

 Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çeşitli epilasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Epilasyon yöntemi sayesinde istenmeyen tüylerden arınabilir ve kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bu tip yöntemler oldukça maliyetlidir.

Ayrıca epilasyon yönteminin sağlığı olumsuz yönde etkileyip etkilemediği de halen tartışılmaktadır. İstemeyen tüylerden kurtulmanın bir diğer yolu da bitkisel yöntemlerdir. Bitkisel yöntemler diğerlerine kıyasla daha ucuz ve sağlıklıdır.

Bu nedenle istenmeyen tüylerden arınmak için tüy dökücü etkiye sahip olan bitkileri kullanabilirsiniz. Tüy azaltıcı etkiye sahip bu bitkilerle istediğiniz sonuca ağrısız ve acısız olarak ulaşabilirsiniz.

Doğal Tüy Azaltıcı Yöntemler Nelerdir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanız için sizler için bazı yöntemleri araştırıp derledik. İşte o doğal tüy azaltıcı yöntemler şunlardır;

1. Limon Kürü

İstenmeyen tüylere karşı en etkili yöntemlerin başında limon kürü gelmektedir. Limon ve tuz karışımı kıl köklerini zayıflatarak tüylerin azalmasına yardımcı olur. Bu kür, kıl köklerine nüfus eder ve kıl köklerinin zayıflamasını sağlar.

Limon kürünü ağda yapıldıktan sonra 3-4 saat ağda yapılan bölgede bekletmelisiniz. Ancak kürü uygularken yanma hissetmeniz durumunda hemen yıkamalısınız. Limon kürü için bir adet limon suyunun içine 2 çay kaşığı tuz ilave edin ve iyice karıştırın.

Ağda yaptıktan sonra bir pamuk yardımıyla ağda yapılan bölgelere sürünüz. Etkili sonuç almak için bu işlemi her ağda sonrasında düzenli olarak uygulamalısınız. Herhangi bir yanma hissetmezseniz bacaklarda yaklaşık 2 saat bekletebilirsiniz.

Ancak kürü yüzünüze uygulayacaksanız 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

2. Soğan Kürü

İstenmeyen tüylere karşı etkili olan yöntemlerden bir diğeri de soğan kürüdür. Tüy köklerinin zayıflamasına yardımcı olan soğan kürü, tüylerin uzun süre çıkmasını engeller. Soğan kürü için bir adet soğanı rendeleyerek suyunu çıkarın.

Elde ettiğiniz soğan suyunu ağda yaptıktan sonra bölgeye iyice yediriniz. Soğan kürünü her ağda işleminden sonra uygulayabilirsiniz. Soğan suyunu ağda yaptığınız bölgeye uyguladıktan sonra 1 saat bekletin. Düzenli olarak uygulamanız durumunda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Soğan kürü tüy köklerinin zayıflamasına yardımcı olur ve tüylerin daha uzun sürede çıkmasına yol açar.

3. Portakal Kürü

Kış aylarında severek tükettiğiniz portakalın tüy azaltıcı özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Portakal kabuklarını kremsi bir kıvam alana kadar rondodan geçirin ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Her ağda işleminden sonra elde hazırladığınız portakal kürünü bölgeye uygulayın ve 1 saat bekletin. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra kürü uyguladığınız bölgeyi yıkayın.

Asit içeren narenciyeler, kıl kökleri üzerinde yakıcı etki bırakırlar.

5. Aslanpençesi Kürü

Tüy azaltıcı etkiye sahip olan aslanpençesi, hormon seviyesini dengeler ve düzenler.

Özellikle hormon bozukluğundan kaynaklanan aşırı tüylenme problemi karşısında aslanpençesi bitkisinden yararlanabilirsiniz.

 1 bardak suyu kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve içine 1 tutam testere dişli aslanpençesi ekleyin. Yaklaşık 4-5 dakika demlenmeye bırakın ve daha sonra süzün. Her gün taze olarak aslanpençesi çayı tüketin. 

6. Yumurtanın Akı

Yine halk arasında sıkça kullanılan doğal tüy dökme yöntemlerinden biri de yumurta akından geliyor.

Ona eşlik eden mısır unu ve toz şekerle güçlerini birleştiren yumurta akı, düzenli kullanımlarda istenmeyen tüylerde önemli ölçüde azalma sağlıyor. Kullanışı ise çok basit.

Yumurta akının içine mısır ununu ve toz şekeri ilave edip güzelce karıştırın. Karışım homojen bir kıvam alınca tüylerinizi aldığınız bölgeye parmaklarınızla masaj yaparak uygulayın. 

7. Zerdeçal 

Yüzde oluşan istenmeyen tüylerden kurtulmak için 2 malzemeyle hazırlanan bu etkili karışımla doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Yapılışı şu şekildedir; Toz zerdeçalı bir kaseye alın, içine 2 yemek kaşığı kadar süt ilave edin ve karıştırın. Karışım macun kıvamına gelmeli.

 Macun kıvamına gelen doğal tüy dökücüyü uygulamak istediğiniz bölgeye güzelce sürün. 30 dakika kadar bekletin. Haftada 3-4 kez yaptığınızda etkisini göreceksiniz.

Önerilen İçerik; Erkeklerde Kılları Azaltmanın Yöntemleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/istenmeyen-tuylerden-dogal-yollarla-kurtulma-15914h.htm

Gözlükten Kurtulmanın Yolları ve Bates Metodu

Yakın Gözlüklerinden Kurtulmanın Yolları

Gözlükten doğal yollarla kurtulmanın mümkün olduğunu öğrendiğimde ne yalan söyleyeyim gözlük takmak zorunda olan ve gözlüksüz zar zor görebilen miyop (uzağı göremeyen) biri olarak oldukça heyecanlandım.

Göz Numarası Düşürme: Miyop Göz Numarası Nasıl Düşer?

Orta 3. sınıftan beri zaman zaman lens ama çoğunlukla gözlük takan biri olarak zamanla gözlük takmaktan bıktığımı söyleyebilirim. Lise zamanlarımda az gözlük kırmadım doğrusu.

Masanın üzerine bırakırsın biri düşürür camı çıkar, spor yaparken biri çarpar kırılır, denize girsen hiçbir şey göremezsin, uyur uyanır gözlük ararsın, camı kirlenir temizlemekle uğraşırsın, kısacası sorun üstüne sorun.

Günlerden bir gün yine ’da gezerken göz egzersizleri ile göz numarasının küçültülebileceği ve göz numarası düşürme olayının mümkün olduğunu iddia eden bir video ile karşılaştım.

Videonun altında yapılan yorumlara bakılırsa kimileri görüşlerinin düzeldiğinden, kimileri ise hiçbir gelişme olmadığından yakınmışlar. Her şeye rağmen bahsedeceğim egzersizler tamamen doğal olduğundan denemekte yarar vardır diye düşünüyorum. Videodaki gözlükten kurtaran egzersizler Bates Metodu’nda kullanılan egzersizler. İsterseniz Bates Metodu nedir önce onu kısaca anlatayım.

William Horatio Bates ve asistanı.

Bates Metodu Nedir?

Bates Metodu,  1860–1931 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı göz doktoru William Horatio Bates tarafından görme yeteneğini ya da gücünü geliştirmek amacıyla geliştirmiş olan alternatif bir tedavi. Bates’e göre sorun göz merceğinde değil gözü çevreleyen kaslardaymış.

Buna göre göz egzersizleri ile okuma hızının arttırılabildiğinden bahsetmiştim. Yine aynı mantıkla Bates de vücudumuzla yaptığımız gibi gözlerimizle de egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor. Detaylı bilgi için bkz.

Aldous Huxley de Bates Metodu ile görme gücünü ciddi anlamda geliştiren kişilerden.

“Cesur Yeni Dünya” romanın yazarı Aldous Huxley‘nin de bu yöntem ile ağır derece görme bozukluğundan gözlüksüz görebilmeye kadar giden iyileşme sürecini okuyunca şaşırdım doğrusu.

Bu metodu uyguladıktan sonra yöntemi “The Art of Seeing” adlı kitabında da yazmış ve şöyle demiş:

“Within a couple of months I was reading without spectacles and, what was better still, without strain and fatigue…”

Aslında gözlükten kurtulmak için doğal yollarla uygulayabileceğiniz birçok egzersiz ve yöntem mevcut ama ben uygulaması en kolay ve etkili olan Bates Metodu egzersizlerini sizinle paylaşmak istedim.

Bates Metodundaki 5 Göz Egzersizi

 • Gözleriniz açık, vücudunuz dik, ayaklarınız omuz hizasında açık bir şekilde başınızı ve vücudunuzun üst kısmını 4-5 dakika süreyle 100 kez iki yana sallayın. Amaç vücudun üst kısmını ve gözleri egzersize hazırlamak. Bir nevi spor öncesi ısınma gibi düşünebilirsiniz.

2.

Yakından Uzağa Yer Değiştirme (Near-To-Far Shifting) Bu hareketteki amaç gözün hareketini sağlayan kaslardaki esnekliği tekrar geri kazanabilmekmiş.

 • Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, videodaki kadının hedefi bir dağın zirvesi.

 • Sol elinizle sol gözünüzü kapatın ve sağ baş parmağınızı başınızın hizasına kaldırdıktan sonra açık olan sağ gözünüzle ona (baş parmağınıza) odaklanın ve 10‘a kadar sayın.
 • Daha sonra odağınızı hedefinizle (dağın zirvesi) değiştirip tekrar 10‘a kadar sayın.

 • Bu egzersizi 15 kez sol gözünüzle, 15 kez sağ gözünüzle ve 20 kez de iki gözünüz açık bir şekilde yapın
 • Odağınızı baş parmağınızdan hedef noktanız ile değiştirirken görüşünüzün tamamen hedefinizde olduğundan emin olun.

  Odağınız baş parmağınızken hedef noktanız çift, odağınız hedef noktanızken ise baş parmağınızı çift göreceksiniz.

Burada amaçlanan tamamen gözleri rahatlatmaktan ibaretmiş.

 • Her iki elinizi 15-20 saniye boyunca sıcaklığı hissedene kadar ovun.
 • Daha sonra göz yuvalarına baskı uygulamadan gözlerinizi avuçlarınızla kapatın.

 • Bu egzersizi 2 dakika X 3-4 kez yapabilirsiniz.

4. Güneşlenme (Solarization of your eyes-Sunning)

 • Gözleriniz kapalı bir şekilde yüzünü güneşe dönün.
 • Bu egzersizin 2 dakika X 3 kez şeklinde sabah 8-11 ve akşam 5-8 arası yapılması önerilmekte.

5.

Başı Çevirme (Head Rolls)

 • Son olarak boyun, baş ve yüz kaslarınızı rahatlatmak ve omuzlarınızdaki gerginliği azaltmak için başınızı nazikçe çevirin. 2 dakika X 6 kez

Yazının başlarında size bahsettiğim ve yukarıda ayrıntılı olarak anlattığım egzersizlerin nasıl yapıldığını görebileceğiniz video:

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler

Bu konuyu araştırmadan önce göze iyi gelen besinler arasında benim tek bildiğim sebze havuçtu. Gördüm ki, gerçekten de havucun görüş iyileştirme özelliği bulunmaktaymış.

Havuç harici hangi yiyecekler diye sorarsanız eğer, içinde C, E ve A vitamini bulunan besinler gözlere oldukça faydalıymış. Bu yiyecekler arasında portakal, kiraz, ahududu, çilek, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, karnıbahar, lahana, fıstık, badem, ayçekirdeği ve yumurtayı sayabiliriz.

Gözlükten kurtulmanın doğal yolları bu şekilde. Ben de en kısa zamanda denemeyi düşüyorum ama bates metodu egzersizleri ve doğal yöntemlerle gözlüklere veda edecek miyim onu zaman gösterecek elbette.

En iyi sonuçları almak için egzersizleri rutin olarak her gün yapmak ve sabırlı olmak gerekliymiş (Ben yine de bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka bir göz doktoruna danışın derim).

Источник: http://www.benolmeden.com/gozlukten-kurtulmanin-yollari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.