Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Yanık Tedavisi

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:50

En sık yaşanılan ev kazalarının başında şüphesiz ki yanıklar gelmektedir. Buhar yanıkları, sıcak sıvı yanıkları, kimyasal yanıklar ve sıcak katı maddeler yanık oluşumuna neden olmaktadır. Birçok yanık çeşidi olduğu gibi bu yanıkların tedavilerileri de birbirinden farklıdır. Aynı zamanda oluşan yanığın şiddetine göre farklı derecelendirilirler.

YANIK DERECELERİ

Birinci Derece Yanık : Yaklaşık 48 saat içerisinde iyileşme görülen bu yanıklarda kızarıklık, ağrı ve ödem oluşur.

İkinci Derece Yanık : Derinin su topladığı ve ağrının olduğu yanık çeşitidir. Deri zaman içinde kendini yenileyerek iyileşme gösterir.

Üçüncü Derece Yanık : En şiddetli yanıklardan biridir. Derinin tüm tabakalarını etkileyerek kas, damar ve sinirler üzerinde tahribata yol açar. Bu nedenle ağrı görülmez. Yanık olan bölgede siyahlaşmaya varan aşamalar görülebilir.

YANIK SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle sakin olunmalı ve yanık oluşan bölge soğuk su ile serinletilmelidir. 15-20 dakika yanan ve dolayısıyla ısı seviyesi yükselen deriyi serinleterek acının azalması sağlanır. İleri derece ciddi yanıklarda su ile serinlettikten sonra 10 dakika buz kompresi yapılabilir.

Yüksek Isı Sonucu Meydana Gelen Yanıklar

 • Hastanın yanmanın etkisiyle panik yaparak koşması ve yuvarlanması engellenir.
 • Kişinin panik yapması engellenir ve ödem oluşabileceğinden yüzük, bileklik ve kolye gibi aksesuarlar çıkarılır.
 • Çok ciddi bir yanık söz konusu ise hastanın solunumu kontrol edilir.
 • Yanık bölgenin serinletilmesi ve acının en aza indirilmesi adına yaklaşık 20 dakika soğuk su ile bölgeye kompres yapılır. Ancak yanık vücutta büyük bir bölümü kaplıyor ise soğuk su tedavisi önerilmez.
 • Yanık sonrasında kıyafetler kesinlikle çekilerek ve kaydırılarak gelişi güzel çıkarılmamalıdır. Bir makas yardımıyla kesilerek çıkarılmalıdır.
 • Özellikle 2. Derece yanıklarda su toplaması sıklıkla görülmektedir. Su toplayan bölgeler patlatılmamalıdır.
 • Yanık oluşan bölgenin üzeri temiz bir bez ile örtüldükten sonra hastanın üzeri battaniye ile örtülür.
 • Mutlaka 112’yi arayarak tıbbi yardım isteyiniz. Ancak sağlık kuruluşunun uzak olması ve ulaşımın zor olması durumunda hastada kusma gibi belirti ve durumlar yoksa hastaya sıvı şeyler verilmelidir. Böylece hastadaki sıvı kaybı önlenmelidir.

Kimyasal Yanıklar

 • Herhangi bir kimyasal madde deride yanık oluşturduysa kimyasal madde bir an önce ciltten uzaklaştırılmalıdır.
 • Bölgeye 10-15 dakika su tutulmalıdır. Ancak su kesinlikle tazyikli olmamalıdır.
 • Hastanın üzerindeki kıyafetler çıkarılmalıdır. Çıkarılması zor olan kıyafetler makas ile kesilmelidir.
 • Mutlaka tıbbi yardım istenmelidir.

Elektrik Yanıkları

 • Elektrik çarpması birçok kişinin başına gelen ve sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu durumda panik yapmamalı ve sakin olunmalıdır.
 • Elektrik çarpması durumunda elektrik akımı bir an önce kesilmelidir. Bunun için bir ip ve tahta gibi cisimlerden yardım alınabilir.
 • Diğer yanıklarda olduğu gibi su ile müdahale edilmemelidir.
 • Hastada elektrik çarpması meydana gelen yanık bölge temiz bir bez ile örtülerek 112 aranmalı ve tıbbi yardım istenmelidir.
 • Bu süreçte hasta çok fazla hareket ettirilmemelidir.

BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Meydana gelen yanıklarda ilk yardım uygulandıktan sonra çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Birçok alanda ve hastalıkta fayda sağlayan bitkisel tedaviler yanıklarda da mümkün.

Cilt sağlığı üzerine etkisini bildiğiniz aloe vera, yanık tedavisinde de olumlu sonuçlar veriyor. Aloe vera küçük yara ve yanık tedavisinde itihabın azaltılması ve ağrının en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Balın faydaları saymakla bitmez. Doğal bir antibiyotik olan bal, yara ve yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Yanık bölgeye su uygulandıktan sonra yanığın üzerine bal dökülür ve üzeri gazlı bez ile kapatılır.

Kantaron bilindiği üzere antibakteriyel ve dezenfektan özellikleriyle yanık tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Kantaron bitkisi yanmış derinin yenilenmesine yardımcı olurken aynı zamanda bölgede bakteri ve enfeksiyon oluşumunu engellemektedir.

Bir avuç kantaron otu 1 su bardağı sıcak su ile demlenir ve soğutulur. Daha sonra temiz bir gazlı bez ve hazırladığınız  su ile bölgeye kompres uygulanır.

Yanık tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise yumurta tedavisidir. Yanan bölgeye soğuk su uygulaması yaptıktan sonra bölgeye çırpılmış yumurta akı sürülür.

Özellikle şiddetli yanıklarda yumurta akının sürülmesiyle birlikte yanık bölge üzerinde deride kuruma ve yumurta akında film şeklinde tabakalaşma görülür. 1 saat sonrasında ise yanık nedeniyle oluşan ağrı kesilir.

Aynı zamanda yumurta akı tedavisi yanık bölgede iz kalmasını engeller.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/yanik-tedavisi-4680h.htm

Yanık İzi Nasıl Geçer? Yanık İzine Ne İyi Gelir? | Cilt Bakımı

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi en zor cilt problemlerinden biri olan yanık izi, genellikle üzerimize kaynar su ya da çay dökülmesi, uzun süre güneş altında kalma gibi bazı dikkatsizliklerimiz sonrasında cildimizde beliriyor.

Cildimizin kötü görünmesine neden olan yanıklar, zamanla iyileşseler de maalesef ki bu yanıkların izleri, bize o kötü deneyimimizden bir hatıra olarak kalıyor.

Özellikle yüzümüzde ortaya çıkan bu izler, güzelliğimizi sekteye uğratarak, cildimize her ne kadar makyaj yaparsak yapalım yüzümüze yerleşebiliyor.

Söz konusu güneş yanıkları olduğunda, yanık izlerini kullandığımız güneş ve leke tedavi edici kremler ile iyileştirebilsek de sıcak su, ateşle temas gibi daha ciddi etkenlerin yol açtığı yanıkların tedavisinde mutlaka bir uzmandan yardım almamız gerekiyor.

Yanık ve yaraların tedavisi amacıyla doktorlar, genellikle yara ve yanıkları iyileştiren birtakım merhemler reçete ediyorlar.

Bizler bu yazımızda yanık izinin doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz bazı maske ve kür tariflerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Cildinizde yıllardır geçmek nedir bilmeyen yanık izlerinden bir an önce kurtulmak istiyorsanız; bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı ve önerilerimizi dikkate almanızı öneriyoruz.

Yanık İzi Nasıl Kapatılır

Yara ve yanık izini geçirmek için sizlere etkili sonuç veren bazı yöntemlerden bahsetmek istiyorum. Özellikle yüzdeki yanık izi nasıl geçer hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yanık İzini Geçiren Maske Tarifi(Güzellik Uzmanı Suna Duman kaya)

Güzellik uzmanı, milyonlarca kadın tarafından takip edilen Suna Dumankaya’nın yanık izlerine şifa olan bu kür tarifini en kısa sürede deneyerek, yanık izlerinin kötü görünümünü hafifletebilmeniz mümkün!

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı havuç suyu
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı
 • 1 yaprak Aloe Vera bitkisinin suyu

Hazırlanışı:

 • Havuç, limon ve Aloe Vera suyunu zeytinyağı ile birlikte minik bir kasede karıştırın.
 • Ardından sabah ve akşamları cildinizdeki yanıkların üzerini bu maske ile ovun.
 • Ovma işlemine birkaç dakika devam edin.
 • Cildinizdeki yanık izleri iyileşene dek bu maskeyi düzenli olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Yanık İzlerini Tedavi Eden Lavanta yağı maskesi:

Harika bir antiseptik ve anti bakteriyel olmanın yanı sıra mükemmel bir ağrı kesici olan lavanta yağı, hafif derece yanıkların üzerine sürüldüğü yanık izlerini iyileştiriyor.

Malzemeler:

 • 5 damla lavanta yağı
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Birkaç damla steril su

Hazırlanışı:

 • Üç malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra cildinizdeki yanık izlerinin üzerine sürün.
 • Maskeyi günde birkaç sefer cildinize sürebilirsiniz.

Cilde sayısız faydası bulunan kantaron yağı yara ve yanık izlerin yok olmasında etkili bitkisel yağlardan biridir. Hücre yenileyici etkisi olan sarı kantaron yağı ayrıca yeni hücre oluşumunu destekleyerek yanık izlerinin hızlıca yok olmasını sağlar.

Antiseptik etkiye sahip bu doğal bitkisel yağ yara, yanık, güneş yanığı olan bölgeye ince tabaka halinde ihtiyaç halinde sürülmesi yeterlidir. Mikrop ve bakteri oluşmasını karşı kullanılan kantaron yağı küçük ev kazalarında, yanık ve sıcak su dökülmesi sonrası kullanılmalıdır.

Yanık İzine Ne İyi Gelir?

Aşağıdaki şifalı bitkilerin hücreleri yenileyen ve sağlıklı cilt hücrelerinin gelişimini teşvik eden özelliklerinden yararlanarak da cildinizdeki yara ve yanık izlerinin rengini en az birkaç ton açabilir; cildinizdeki ton dengesizliklerini giderebilirsiniz.

İşte, yanık izine iyi gelen mucizevi bitkiler:

Güçlü bir antioksidan etki gösteren Hindistan cevizi yağı, içerisinde bol miktarda yer alan E vitamini sayesinde cildimizi besliyor, cildimizde kolajen üretimini teşvik ediyor.

Tahriş olmuş ve hasarlı cildi onaran, serbest radikallerin cildimize zarar vermesini önleyen Hindistan cevizi yağı; cildi kısa sürede iyileştiriyor.

Hindistan cevizi yağı ile cildinizdeki yara izini iyileştirmek için Hindistan cevizi yağını bir cezveye koyarak, hafifçe ısıtın. Ilıyan yağla yanık izlerine parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın.

Yağı cildinizde en az 1 saat bekletin. Ardından bol soğuk suyla durulayın.

Bu işlemi günde 3-4 sefer tekrarlayabilirsiniz.

İçeriğindeki yoğun miktarda bulunan asit sayesinde cildi beyazlatan ve beyazlatıcı cilt maskelerinin hemen hemen hepsinde temel malzeme olarak kullanılan limon; cilt rengini açıcı bir etki gösteriyor.

Limonla cildinizi beyazlatmak için bir adet taze sıkılmış limon suyunu cildinizdeki yanıklı bölgeye sürün.

10 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla yıkayın.

Dilerseniz iki eşit parçaya ayırdığınız limon dilimleri ile birkaç dakika cildinizdeki sivilce izlerini ovabilirsiniz.

Yanık izlerini iyileştiren bir diğer bitki olan soğan, cilt lekelerinin, yara ve yanık izlerinin, çillerin, ciltteki koyu kahve lekelerin tedavisinde sıklıkla tercih ediliyor.

Yanık İzi İçin Ne Yapılmalı

Ciltteki bakterileri ve mikropları yok ederek, yara ve yanıkların bakteri kapmasını önleyen soğan suyu, yanık izlerinin ve güneş lekelerinin üzerine düzenli olarak sürüldüğünde bu bölgelerde hücre oluşumunu uyarıyor. Yani doğal bir peeling etki göstererek, ciltteki ölü hücreleri cildimizden uzaklaştırıyor. Böylelikle yanmış, yaralı, sivilceli deri hücreleri yerini sağlıklı, genç ve daha güzel cilt hücrelerine bırakıyor.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı soğan suyu
 • 1 yemek kaşığı saf yani hakiki elma sirkesi

Hazırlanışı:

 • Her iki malzemeyi ufak bir kasede karıştırın.
 • Karışıma bir parça pamuğu batırın ve bu pamukla cildinizdeki yanık izlerine birkaç dakika masaj yapın.
 • 20 dakika bekledikten sonra cildinizi suyla durulayabilirsiniz.
 • Bu maskeyi en az 2-3 hafta cildinize günde iki sefer uygulayın.
 • 2-3 hafta sonrasında cildinizde gözle görülür bir iyileşmeye tanık olabilirsiniz.

Patates:

Yanık tedavisinde etkili bir sebze olan patates, bileşenlerindeki katekolaz enzimi sayesinde yanık ve yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.

Patates ile yanık tedavisi için çiğ patatesi katı meyve sıkacağından geçirin.

Elde ettiğiniz patates suyu ile cildinizdeki yanık izlerini ovalayın. 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi suyla durulayın.

Cildinizdeki yanık izlerinden tamamen kurtulana dek her gün işlemi tekrarlayın.

Aloe Vera jelde bulunan muksilin polisakarit isimli madde derideki yara, akne, sivilce ve yanık izlerini iyileştirerek, cildi pürüzsüzleştiriyor.

Aynı zamanda hiperpigmentasyonu engelleyerek, ciltte koyu kahve leke oluşumunu önlüyor.

Yanık izi bulunan bölgenin eski sağlıklı rengine dönebilmesine öncülük ediyor.

Aloe vera jel ile cilt tonunuzu açabilmek için Aloe Vera yaprağını uzunlamasına kestikten hemen sonra içindeki jeli çıkarın.

Bu jeli yanık izli bölgeye masaj yapın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi yıkayın. Bu işlemi günde 2 sefer birkaç hafta tekrar edin.

Yanık İzine Hangi Krem İyi Gelir

İstenmeyen kazalar sonucu oluşan yanık özellikle yüzde ise estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olabilir. Yanık izine geçirmek için bitkisel yöntemlerin dışında yara izine iyi gelen kremler sıklıkla kullanılmaktadır. En iyi yanık izi kremlerinden biri olan contractubex jel ve madecassol krem kullanabilirsiniz.

Ayrıca yara ve yanık izlerini yok eden kremler hakkında bilgi veren En İyi Yara ve Yanık Kremi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yanık İzine İyi Gelen Yağlar

Düzenli olarak kullanıldığın yanık izlerini yok eden yağlar nelerdir hakkında bilgi vermek istiyorum. Neredeyse her evde bulunan bu doğal yağlar yanık izlerinin yok olmasında etkilidir.

Bu yazımızda kısaca yanık izi nasıl geçer? Yanık izine ne iyi gelir? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Cildinizdeki yanık izleriyle vedalaşmak istiyorsanız, yukarıdaki önerilerimizi mutlaka ciddiye almanızı öneriyoruz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/yanik-izi-nasil-gecer/

Yanık İzi Tedavisi

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık izlerinin azaltılması veya silinmesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’in en yoğun ilgilendiği konulardandır.

Yanık izi nasıl geçer

Yanık hastalarının iyileşme sonrası en çok sordukları soruların başında yanık izinin nasıl silineceği gelmektedir. Özellikle yüzdeki yanık izleri gizlenemediği için çok ciddi psikolojik ve bazan fonksiyonel sorunlar yaratabilmektedirler. Yanık izi estetiği için başvuran hastalara yanıt vermeden önce yanık ve izlerinin kaç çeşit olduğunu anlatmakta yarar vardır.

Yanık hakkında genel bilgiler

Yanıklar özellikle az gelişmiş toplumlarda çok önemli bir yaralanma nedenidir. Özellikle de çocukları daha çok etkiler. Bunun nedenleri bahçede ve açıkta yakılan ateşler, çocukların sıcak yemek veya su tencerelerini üzerlerine devirmeleri, soba veya diğer ısıtıcala dokunmaları veya üzerlerine düşmeleri gibi pek çok neden sayabiliriz.

Geniş yanıklarda hayati teh mevcuttur. Ancak genellikle geniş yanıklar ayni zamanda derin olduklarından hastaların hayatları kurtarıldıktan sonra oluşan ciddi sekellere bağlı sorunlar hayat boyu devam eder.

Halk arasında yanıklarla ilgili yanlış pek çok inanış vardır. Bunlardan en önemlisi iyi tedavi edildiği takdirde yanıkların iz bırakmadan iyileşeceği inancıdır. Yalnızca yüzeyel yanıklar (örneğin güneş yanıkları ve kaynar olmayan orta sıcaklıktaki su yanıkları) iz bırakmadan iyileşirler.

Bunun dışındaki bütün ağır yanıklar istisnasız olarak iz bırakarak iyileşirler. Yanık ne kadar derin ise iyileşmesi o kadar uzun sürer ve bir yanık ne kadar geç iyileşirse o kadar fazla iz bırakır.

Hatta bazı yanıkların kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmadığından ameliyatla deri yaması konularak kapatılmaları gerekir.

Kalın, kırmızı, deriden kabarık ve kaşıntılı izler

Tıp dilinde bunlara hipertrofik skar adı verilir.

Deride ve eklemlerde çekinti yapan bant şeklindeki yanık izleri

Tıp dilinde bunlara kontraktür adı verilir. Eklemleri çekerek parmaklarda, dirsek ön kısmında, diz arkasında, el ve ayak bileklerinde, kasıkta, boyunda kasılmalara yol açar ve hareketleri kısıtlarlar. Meme, dudak, gözkapağı ve alında çekmeye bağlı görüntü bozuklukları yaparlar.

Çekinti yapmayan, kabarık olmayan ama renk ve görüntü olarak deriden farklı olduğu anlaşılan yanık lekeleri

Bunlarda normal derinin kalınlığı ve görüntüsü kaybolmuştur. Renk daha koyu veya beyaz olabilir.

Yanık izleri özellikle çocuklarda yaş ilerledikçe giderek ciddiyeti artan psikolojik ve bedensel sorunlar yaratır. Erişkinlerde de ayni psikolojik ve fonksiyonel problemler gözlenir.

Yanık izi tedavisi

Yanık sekeli tedavisi neden olduğu sorunlara göre farklılık gösterir.

Çekinti yapan izler

Yanığa bağlı kasılmalar parmaklarda, dirsekte, dizde ve boyunda hareket kısıtlaması yapabilir. Gözkapaklarının veya dudakların kapanmasına engel olabilir.

Bu nedenle kontraktür dediğimiz kasılmaların düzeltilmesi estetikten ziyade normal vücut işlevleri için gereklidir. Bunlar kesilerek açılır ve kasılan bölge genişleyerek ortaya bir yara çıkar.

Bu yara genellikle kişiden alınan deri yaması ile örtülerek kapatılır. Yama konulan yerde bir iz kalsa da işlevlerin geri gönmesi adına buna katlanmak gerekir.

Kalın, kabarık kaşıntılı ve ağrılı izler

Hipertrofik skar dediğimiz bu şekildeki yanık izleri görüntü olarak çok rahatsız edicidirler. Üzerlerine basıldığında ağrı yapabilirler ve kaşıntı nedeni ile üzerleri yara olabilir. Bunların tedavisinde sırası ile şunları uyguluyoruz:

 • Yanık tedavisinde fraksiyonel lazer. Özellikle Fraxel Dual lazer ile yapılan birkaç seans tedaviden sonra izlerin kabarıklık ve kırmızılıklarında belirgin azalma olmakta ve yumuşamaktadırlar.
 • Kortizon enjeksiyonu ve kremleri. Triamsinolon denilen güçlü bir kortizon kabarık bölgelerin içine enjekte edildiğinde erime sağlamaktadır. Ancak bu erime kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden enjeksiyonların iki üç hafta ara ile tekrarlanması gerekebilmektedir. Ayrıca kortizonlu kremlerin günde en az üç kere izlerin üzerine sürülerek masajla içeri emdirilmesi de yarar sağlamaktadır.
 • Silikon plaka ve silikon merhemler. Lastik kıvamındaki silikon kalın iz üzerine yerleştirildiğinde zamanla izde azalma olmaktadır. Ayni şekilde içinde silikon içeren krem ve merhemler de günde iki üç kez izlere sürüldüğünde azalmalarını sağlamaktadırlar.
 • Bası tedavisi. Mekanik baskı izlerin kabarıklığını azaltmaktadır. Baskı elastik bandajlar ile belli bir gölgeye yapılabildiği gibi elastik elbiseler ile bütün vücuda da uygulanabilir. Baskının derecesi hastanın uzun süre tahammül edebileceği en fazla derecede olmalıdır. Hafif baskı fazla etkili olamamaktadır.
 • Çeşitli merhemler. Hastalar izlerin giderilmesi için yanık kremlerine çok güvenmektedirler. İçlerinde bitki özlerinden elde edilen maddeler içeren çok sayıda iz azaltıcı merhem piyasada bulunmakla birlikte etki dereceleri tartışmalıdır. Yanık kremi olarak Türkiye ve dünyada en sık kullanılanlardan bir Contactubex™ isimli olanıdır.
 • İz içine kişinin kendi yağının enjekte edilmesi. Yağ enjeksiyonlarının yararları gün geçtikçe daha fazla anlaşılmaktadır. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek kök hücreler ve büyüme faktörleri ile zenginleştirilmekte ve bu şekilde verildikleri yerde onarıcı etki yapmaktadırlar.

Bu tedaviler çeşitli şekillerde birbiri ile kombine edilirler. Uygulama tedaviyi yapan hekimin deneyimine göre değişiklik gösterebilir.

Deri ile ayni düzeyde olan yumuşak yanık lekeleri

Burada esas sorun deri rengi ve yapısının normal deriden farklı olmasıdır. Önemli bir oranda renk daha koyudur ve deri kırışıklık gösterir. Hastalar bunlara yanık lekesi adını da verirler. Ama bazı yanıklarda renk beyazdır ve deri cam gibi parlak görüntüdedir. Deri genellikle normale göre belirgin olarak incelmiştir. Tedavisinde:

 • Fraksiyonel lazer uygulamaları (Fraxel Dual)
 • Yağ enjeksiyonları.
 • Zımparalama ve çok ince deri yaması uygulaması.

Koyu rengin giderilmesi için fraxel ile birkaç seans tedavi yapılması gerekir. İncelmiş ve buruşuk derinin mutlaka yağ enjeksiyonları ile kalınlaştırılıp canlandırılması lazımdır. Genellikle fraxel ve yağ enjeksiyonları birlikte yapılır.

Fraxel’in 3-4 hafta ara ile yağ enjeksiyonlarının da 3-4 ay ara ile yapılması uygundur. Eğer deride beyazlık var ise biz buna pigment yokluğu diyoruz. Bu durumda derinin epidermis denilen en üst tabakasını zımpara ile sıyırıp üzerine kişinin kendisinden alınan soğan zarı kadar ince bir deri yaması koyuyoruz.

Bu ince yama deriye rengini vererek beyazlığı giderebilmektedir.

Özet

Yanık yaralarının izlerini kaybetmek özellikle geniş bölgelerde çok zordur. Ancak günümüzdeki lazer teknolojileri, yağ enjeksiyonları ve çok ince yamalar ile cilalama teknikleri bu alanda önemli ilerler sağlamamızı kolaylaştırmıştır.

Muayene randevusu almak veya online konsültasyon için tıklayınız

Источник: https://www.egeozgentas.com.tr/yanik-izi-tedavisi/

Yanığa ve Yanık Acısına Ne İyi Gelir, Tedavisi, Yanık İzi Kalmaması İçin

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

yanığa ve yanık izine ne iyi gelir, tadavisi, yanık izi kalmaması için

Yanık vakaları ne yazık ki hayatımızda sıkça karşılaşılan durumlardır. İnsanların bireysel ve sosyal hayatının kalitesini düşürür. Ev içinde daha çok mutfak kazalarının içinde yer alan yanıklar, dışarıda güneşe maruz kalmaktan ve daha birçok sebepten de yaşanabilmektedir.

Küçük kızarıklıklarla sonuçlanan yanıklar basit yöntemlerle geçirilebilirken, vücutta ciddi yaralara sebep olan yanıklar içinse profesyonel destek alınması gerekmektedir. Bahsettiğimiz basit yöntemlerin aile bireyleri tarafından bilinmesi günlük hayatta çok yaşanan yanıkların nasıl iyileştirileceği hususunda oldukça fayda sağlayacaktır.

 Yazımız yanık tedavisi ve evde yanıklara ne iyi gelir noktasında yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili faydalı bilgiler içermektedir.

1. Yüksek ısı; ateş ve kızgın cisimler2. Yaş ısı; kaynar sıvılar ve buhar

3. Aşırı güneş ışığı (Bknz. güneş yanıklarına ne iyi gelir)

4. Radyasyona maruz kalınması5. Elektrik çarpması

6. Duman, buhar ve zehirli gazların solunmasıyla da solunum yolları yanıkları oluşabilir

YanıkDereceleri

Yanıklar derecelerine göre 1-2-3 derece şeklinde ayırabildiğimiz gibi; kaynağına göre haşlanma yanığı, elektrik yanığı, kimyasal yanıklar; hastanın yaşına göre pediatrik, erişkin ve yaşlı yanıkları şeklinde de sınıflandırılır. Yine el, yüz ve ayak yanıkları da ayrı olarak değerlendirilir.

Birinci derece yanık: En hafif yanık türüdür. Güneş yanıkları gibi. Ağrı, hassasiyet olabilir. Bir-iki hafta kadar süren bir kızarıklık da olabilir. Deride dökülme ve derinin yenilenmesi söz konusudur. Yanık izi kalmaz.

İkinci derece yanık: Ter bezleri, kıl kökleri, yağ kökleri ve rezerv doku hasarlanması demektir. Derinin kendini yenilemesi üç haftaya kadar uzayabilir. İki türdür. Yüzeyel ikinci derece yanıklarda iz kalmazken, derin ikinci derece yanıklarda iz kalabilir.

Üçüncü derece yanık: Rezerv dokunun da zarar gördüğü yanık türüdür. Tedavi sürecinde deri yaması yapılacağından iz kalır. Bu derece yanık vakalarında organların işlevlerini kaybetme tehsi de olmaktadır.

Yanıklara Ne İyi Gelir

1. Birinci derece yanıkların bakımı evde yapılabilir.

Yanıklara ne iyi gelir noktasında, yanan yer dar bir alansa hemen akan ılık suyun altında yangısı geçene kadar tutulmalıdır.

Yanan yer geniş bir alansa ilk müdahale olarak temiz bir havluyu ıslatıp hasarlı bölgeyi bu havluyla örtülmelidir. Ya da ısı tutucu özelliğinden dolayı hidrojel içeren pomatlar kullanılmalıdır.

2. İkinci ve üçüncü derece yanık tedavisi için doktor kontrolü gerekir. Toplumda sadece estetik ameliyat yaptığı sanılan ”plastik cerrahi ve rekonstrüktif” birimi yanıklarla da ilgilenmektedir. Bu branşta bir doktora başvurulması gerekmektedir.

3. Üniversitelerin ya da eğitim araştırma hastanelerin yanık merkezleri ve yanık üniteleri bulunmaktadır. Bu birimler sadece yanık vakalarına yardım için kurulmuştur. Teknolojik olarak ve yeni geliştirilen yanık tedavisi yöntemleriyle sentetik ya da deri bankasından temin edilen derilerle yanık tedavileri yapılabilmektedir.

4. Bazı spesifik durumlarda yanığa hiç müdahale etmeden plastik cerrahi uzmanına gösterilmelidir. 2 yaş altı bebeklerin ve belli bir yaş üstündeki alzheimer, koah, diyabet gibi bir hastalığı olan hastaların yanıkları,  göze temas eden yanık vakaları, kapalı ortamda duman soluma olmuşsa bu tip yanma sonucu oluşan yanıklar için de ilgili uzmana başvurmak gerekir.

yanık tedavisi

Yanık Vakalarında Yapılmaması Gerekenler

1. Yanık yaralarının üzerine diş macunu, yoğurt, patates, krem, salça ve tuz sürülmektedir. Böyle yanlış uygulamalar sorunlu yerin yaralarını derinleştirmekte ve tıbbi tedavisini zorlaştırmaktadır. Yanık izi kalmaması için de bu tür uygulamalardan kaçınılmalıdır.

2. Ateş düşürücü hapların yanıkların iyileşmesinde herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.

3. Oluşan kabarcıklar patlatılmamalıdır. Bu kabarcıklar yanık bölgesini korur etkiye sahiptir.

4. Yanık üzerine kirli bez konulmaz.

5. Yanık acısına ne iyi gelir çözümü olarak doğrudan buz uygulanmaz

6. Doğru bilinen yanlışlar uygulandığında ikinci derecedeki bir yanık üçüncü derece yanığa dönüşebilir.

yanık acısına ne iyi gelir

Alınması Gereken Önlemler

1. En çok yaşanan çocuk yanıklarını önlemek adına çocuk ve sıcak yan yana bulundurulmamalıdır. Ülkemizde çocuklarda en sık görülen yanık vakaları çay yanıklarıdır.. Bu yüzden çay içerken dikkatli olunmalıdır.

2. Karın ağrısı için kullanılan sıcak su torbaları eskiyip delindiği ya da patladığı için yanma ile sonuçlanabilmektedir. Bunlarla ilgili yine bilinçli hareket edilmelidir.

3. Mutfakta çok kullanılan ocaklarda daha çok arka ocak tercih edilmelidir.

4. Çok basit görünen bu önlemler, sonuçları ağır olabilecek ve en çok yanık vakasına sebep olan durumlar için can yakan kazaları önleyebilecek önlemlerdir.

Источник: http://saglikloji.com/yaniga-yanik-acisina-ne-iyi-gelir-tedavisi-yanik-izi-kalmamasi-icin/

Yanık İzi Nasıl Geçer?

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı talihsiz durumlarda kişilerin vücutlarında yanıklar meydana gelebilir bunlar genelde kaynar su dökülmesi sonucu, çay ya da sıcak içecek dökülmesi sonucu, ağda ve epilasyon yanığı ve güneş yanığından oluşur. Bu yanıklar vücudun belli bölgelerinde iz bırakabilir bu izler ise kolay silinip, tedavi olmaz ya da kendi kendine geçmez.

Fakat yanıklara erken müdahale edilirse, yanık izleri hızlı tedavi edilebilir ve iz kalmaz. Bu yazımda sizler için yanık izlerinin nasıl tedavi edileceğinden bahsedeceğim, çocuklarınızda ve kendinizde bir kaza sonucu ortaya çıkacak yanıkları yazımızdaki püf noktaları takip ederek tedavi edebilirsiniz.

Suna Dumankaya’dan Yanık İzlerini Geçiren Bitkisel Tarifler

Güzellik ve bakım uzmanı, Suna Dumankaya yanık izleri için pek çok tarif vermiştir sizde yanık izlerine bu tariflerle müdahale edebilir ve geçirebilirsiniz. Yanıkları en hızlı geçiren tarif;

 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Bir adet havuç,
 • Bir yemek kaşığı kadar limon suyu,
 • Bir yemek kaşığı aloe vera suyu,

Tüm bu malzemeleri cam bir kâse içinde karıştırıp, sabah ve akşam olmak üzere yanık bölgeye masaj yaparak uygulayın. Yanık izi tamamen yok olmasa da büyük oranda hafifleyecektir. Yine bu tarifin yanında havuç suyu ve limon suyunu karıştırarak yanık bölgeye uygulayın, bu tarif ile de etkili sonuç alabilirsiniz.

Yanık İzi tedavi yöntemleri ile ilgili alternatifleri yazımızda görebilirsiniz

Çiğ patates yanık izini yok eden en etkili yöntemlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan katekolaz enzimi, yanıkları yok etmede kullanılır. Yapmanız gereken ise; çiğ patatesin suyunu çıkararak yanık olan bölgeye uygulayın, bu uygulamaya her gün devam ettiğinizde yanık izi büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Yanık İzi Tedavisi

Hindistan cevizi yağı yaralara iyi geldiği gibi yanık izlerine de iyi gelir. Hindistan cevizi yağının içerisinde E vitamini ve antioksidan bulunur buda hücre yenilemede en etkili vitamin ve minerallerdendir.

Hasarlı bölgeye Hindistan cevizi yağı uygulayarak yara ve yanık izlerinden kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cildinizde yaklaşık bir saat kalmalıdır, eğer hasarlı bölge yoğunsa günde 4 kere uygulanması önerilir.

Soğan Suyu İle Yanık İzi Tedavisi

Yanık izlerini geçiren diğer bir yöntem ise soğan suyudur. Soğan suyunda bulunan doğal kükürt, cilt ve güneş lekelerini geçirdiği gibi yanık lekelerini de kolayca geçirir.

Yanık izlerinde kullanım şekil ise; soğan suyunu çıkardıktan sonra bir miktar elma sirkesi ile karıştırıp yanık olan bölgeye uygulayın.

Birkaç hafta sonra yanık izi büyük oranda kaybolacaktır, fakat düzenli uygulanması gerekir.

Aloe Vera İle Yanık İzi Tedavisi

Aloe Vera vücut sorunlarında kullanılan ve etkisi kısa sürede görülen bir bitkidir. Bu bitkinin jeli yanık izi dâhil olmak üzere güneş ve hamilelik lekeleri gibi alanlarda çok fazla kullanılır. Yanık izleriniz için rutin olarak Aloe Vera jeli uygulayın, 4 -5 hafta sonra yanıkların kaybolduğunu göreceksiniz.

Limonlu Su İle Yanık İzi Tedavisi

Limon suyu doğal asidik özelliğe sahiptir,  sivilce gibi problemlerde oldukça fazla kullanılır ve cildi beyazlatma etkisi vardır. Yine yanık ve yara izleriniz için limon suyunu sıkıp masaj yaparak hasarlı bölgeye uygulayın, 15 dakika sonra uyguladığınız alanı yıkayabilirsiniz.

Yanık izi tedavisinde lazer ve yağ dokusu enjeksiyonu yöntemi nedir?

Prof. Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen lazer ve kök hücresi zenginleştirilmiş yağ dokusu enjeksiyonu ile yanık tedavi yöntemi aynı zamanda Yanık izi estetiği olarak da geçmektedir. Yanık izleri konusunda hastalara çare olmuştur.

Yanık nedbesi kötü görüntüsü ve deride çekilmeler yapması nedeni ile rahatsız edicidir. Deri yüzeyi ve deri altı da zarar gördüğü için, alt dokuda kaybolan hacimlerin yerine konması gerekir.

Bu yöntem; sıcak su, alev, elektrik, yakıcı kimyasallar veya şua (radyoterapi) gibi çeşitli nedenlerle oluşan yanık izlerinin tedavisinde çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Yanık İzi Ne Kadar Sürede Geçer?

Yanık dereceleri vardır, bu yanık derecesine göre iyileşme süreleri vardır. Hafif yanıklar genelde bir hafta gibi sürede geçerken, ağır yanıklarda iz kalma olasılığı mevcuttur. Bazı yanık izleri için mutlaka cerrahi müdahale gereklidir.

Yanık izi ameliyatı da son zamanlarda çok yapılan estetik operasyonlar arasındadır. Yanık oluştuğu anda hemen soğuk suya tutulmalı ve buz kompleksi yapılmalıdır. Bununla beraber, hafif yanıklar için evinizde mutlaka yanık merhemleri olması önerilir. Özellikle çocuklarda meydana gelen yanıklarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yanık oluştuğu anda geç kalınmadan mutlaka doktora başvurulması gerekir. Doktor muayenesi ve kontrollerinden sonra, evde bazı bitkisel ürünlerle yanık izlerini yok edebilirsiniz. Burada kullanacağınız en etkili yöntem, kantaron yağıdır.

Kantaron yağı yanık izleri için bir şifa kaynağıdır. Yanık izi olan bölgeye kantaron yağını rutin olarak uygulayın bu sayede yanık izi tamamen ortadan kalkacaktır.

Yanık İzi İçin Etkili Kremler

Yanık izi geçiren birçok etkili krem vardır, bu kremlerin pek çoğu doktor reçetesinde alınır ve eczacı tavsiyesi ile alınır. Yanık izi geçiren kremler ise;

 • Contractubex jel
 • Fucidin krem
 • İlvina salyangoz özlü merhem
 • Madecassol
 • Expigment
 • Fenirepeir
 • Zdrave universal
 • Dermatix
 • Mederma jel
 • Oksitin krem
 • Xeragel
 • Scar Zone
 • Pohli jel
 • Regenia merhem

Tüm bu krem, jel ve merhemler ciltte oluşan hasarlı bölgeyi soyarak tedavi eder. Yanık izleri ve diğer yara izlerinde kullanabilirisiniz. Çocuklarda ve bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almayı ihmal etmeyin. Yine hamileler ve emzikli anneler kremi kullanmadan önce doktoruna sormasında fayda vardır.

Yanık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yanık oluşan bölgenin ilk tedavisi için acil servise gidebilirsiniz. İlerleyen yanıklarda cildiyecilere gidilmesinde fayda vardır. Yanık izi olan bölgenin tedavisi için plastik cerrahtan destek alabilirsiniz.

Источник: https://www.kadinzamani.com/yanik-izi-nasil-gecer/

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel İlk Yardım

Yanık izleri nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ne kadar dikkatli olursanız olun, her an her yerde başınıza görünmez kazalar gelebilir. Bu kazaların sonucunca cildinizde yanıklar oluşabilir. Kaynar su dökülmesi, alev, elektrik, radyasyon, kimyasal maddelere maruz kalma; yanık oluşmasına sebep olur.

Bu yanıkların ileri derecede olanları ciddi boyutta tahribat yaratırken, bazıları ise evde kendinizin de çözüm uygulayıp sonuç alabileceğiniz küçük yanıklardır. Yanık tedavisiyle ilgili merak edilen her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanık tedavisi ve doğal malzemelerle bitkisel tedavi yöntemlerine geçmeden önce, karşı karşıya olduğunuz yanığın şiddetini tespit etmekle işe başlamalısınız. Yanıklar derinliğine göre hafiften ağıra doğru numarayla derecelendirilir:

 • 1. derece yanıklar en hafif olanlarıdır ve yanık tedavisi evde mümkündür. 4 ila 7 gün içinde iyileşme gösterir.
 • 2. derece yanıklarda hafif kabarcıklar görünebilir, bunlara da bir miktar müdahalede bulunabilirsiniz.
 • 3. ve 4. derece yanıklar en ağır olanlarıdır, derinin tüm katmanları zarar görür, açık yaralar oluşabilir. Bunlar için mutlaka hastanelerin acil bölümünde doktor eşliğinde çözüm aramalısınız.

Bu yazıda bahsedilen çözüm yolları 1. derece ve hafif 2. derece yanıklar için geçerli olacaktır.

Öncelikle herhangi bir yanığa maruz kaldığınızda, çoğu zaman refleksiniz de devreye girerek kendinizi soğuk suyun altında yanığın acısını geçirmeye çalışırken bulursunuz. Yanık tedavisi İbrahim Saraçoğlu hocanın da üzerinde durduğu bir konudur ve yanığı musluktan akan soğuk suyla yıkarken zaman kaybetmeden yanığın üstünü kaplayabilecek miktarda çiğ patates rendelemenizi öğütler.

Bu çiğ patates rendesini yanığın üzerine iyice yaydıktan sonra bir gazlı bez ya da kolayca bulabileceğiniz temiz bir tülbentle fazla sıkmadan sarmanızı ister. Patatesin içeriğinde bulunan maddeler yanıkta iyileşme sağlayacaktır. 12 saat boyunca ara sıra taze rendelediğiniz patateslerle sargıyı yenileyerek yanığı tedavi etmeye çalışmalısınız.

Yanık tedavisi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:

 • Su toplayan yanığa elle ve iğne gibi cisimlerle dokunmayın, patlatmayın.
 • Buzun yakıcı etkisinden dolayı, yanığın üzerine direkt buz koymayın, soğuk su koyun.

 • Yanık iyileşmeye başladıkça kaşınabilir, kaşımamaya özen gösterin.
 • Yanığa herhangi bir müdahalede bulunmadan önce ellerinizi iyice dezenfekte edin.

  Yanmış bölgelerin güneşle temasını en az bir yıl boyunca tam koruma sağlayan güneş kremleriyle azaltın.

Yanığa Ne İyi Gelir? Doğal Malzemelerle Bitkisel Tedavi

Gündelik hayatta başınıza gelen ufak kazalarda; örneğin sıcak bir tencereyi tutma, yanlışlıkla fırına
dokunma, kaynar su dökülmesi; evde uygulayabileceğiniz yanık tedavisi bitkisel çözümlerinden bahsedeceğiz şimdi:

 • Aloe Vera: Bu bitkinin içindeki jel, doğal antibiyotik olarak anılır. Yaraları iyileştirir ve iz oluşmasını önler.
 • Siyah Çay: Siyah çaydaki ağrıyı azaltan tanik asit maddesi nedeniyle, yanık olan yere, bir süre soğuk suda bekletilmiş çay poşetini koymak tedavide işe yarayacaktır.
 • Tuz: Yanık oluştuğu anda soğuk su tutun ve sonrasında üzerine tuz koyarak bekletin. Acısını hemen aldığını hissedeceksiniz.
 • Soğan: Yanık oluştuğu anda bir soğan bulup ikiye bölüp yaranın üzerine suyunu sıkmak iyi bir çözümdür. Ama bazı ciltlerin alerjik reaksiyon gösterebileceği göz önüne alınarak bu yöntem, dermatolog onayından sonra uygulanmalıdır.

Yanık Tedavisi Evde İlk Yardım Yöntemleri

Öncelikle bilinmesi gerekir ki güneş yanık tedavisi ve kaynar çay yanık tedavisi için yanığa yoğurt ve diş macunu sürmek, uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

 • Yumurta Akı: Yanık tedavisi yumurta akı ile yapılabilir. Öncelikle yumurta akını, sarısından ayırın ve iyice çırpın. Yanığın üzerine sürün, kurudukça yeniden sürün. Yumurta akının içinde bulunan etken maddeler, hücre yenileyici özelliği sayesinde yanığı iz bırakmadan tedavi edecektir.
 • Sirke: İsterseniz sirkeyi su ile seyreltin, isterseniz direkt sirkenin kendisini yanığın üzerine sürün. Sirkenin antiseptik özellik taşıması yanığı temizleyecektir, dokunun yenilenmesine yardım edecektir.
 • Bal: Dezenfektan ve antienflamatuar özelliği sayesinde bal, yanığı hem temizler, hem de iyileşmesini hızlandırır.
 • Kantaron Yağı: Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz bu yağ, antibakteriyel ve dezenfektan özelliğine sahiptir. Aynı zamanda cilt dokusunun hızlıca yenilenmesine katkısı çoktur. Bir pamuk yardımıyla yaranın üzerine sürebilirsiniz.

Yanık Tedavisinde Banyo Yapılır mı?

Herhangi bir yanığa maruz kalındığında banyo yapıp yapılamayacağı, merak edilen sorular arasında yer alır. Bu konuda herhangi bir kısıt yoktur ve banyo yapılmasında hiçbir sakınca görülmemektedir. Yanık tedavisinde yara olan bölgeye halihazırda, derinliğine göre bir ay boyunca soğuk su uygulaması önerilirken, sık sık serin duş herhangi bir zarar vermeyeceği gibi yarayı rahatlatır.

Yanık Tedavisinde Kullanılan Kremler, İlaç İsimleri:

 • Silverdin: Yanık tedavisinde en çok bilinen reçetesiz kremlerdendir. Bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını ve büyümelerini engeller. Eczanelerden kolaylıkla alabileceğiniz krem, yanıklar üzerinde iltihaplanmanın önlenmesinde inanılmaz bir başarı gösterir.

  Ağrıyı hemen keser, kaşıntı yapmaz, cildi yeniler.

 • Medacassol: Kapanmayan yaraların, yüzeysel 1. ve 2. derece yanıkların, radyasyon tedavisinden sonra oluşabilecek cilt lekelerinin tedavisinde kullanılır. Dokulardaki yaraları onarır ve hasar görmeden önceki haline döndürür.

 • Fusix Derma %2 Pomad: Özellikle enfekte olan yaraların iyileşmesinde kullanılır. Bakterilerin daha fazla yayılmasını engeller.
 • Vitaminler: Vücudunuzun vitamine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu an; yanıkların ve yaraların iyileşme sürecidir.

  Özellikle A, B, C ve E vitaminlerini içeren günlük bir yardımcı ürün alın. Kolajen lif oluşumu ve doku yenilenmesi, bu vitamin destekleriyle kolaylaşır. Bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

 • E Vitamini İçeren Krem: İçinde E vitamini bulunan günlük nemlendirici kremleri kullanın.

  E vitamini, cildi dolgunlaştırırken, pürüzsüz tutan kolajen desteği sağlar.

Yanık İzi Tedavisi: İz Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

Cildi, bir insanın en önemli giysisi ve aksesuarıdır. Biriyle tanıştığınızda önce dış görünüşünün etkisi altında kalırsınız ve cildindeki bir yanık izi göze hoş görünmez. Hepiniz ufak tefek yanık izlerinin iyileşme sürecini kendinizde gözlemlemişsinizdir. Ama bu süreci hızlandıran pek çok yöntem olduğunu da duymuşsunuzdur. Yanık izi tedavisinde cilde iyi gelen şeyler:

 • Hindistan Cevizi Yağı: Yara iyileştirme ve cilt onarma özelliği vardır. Yanıkların o ağrılı süreçten sonra iyileşmeye başladığı sıralarda iz kalmaması için uygulayabilirsiniz.
 • Aloe Vera: Bakımı çok kolay olan Aloe Vera, evlerinizde yetiştirmek için çok elverişli bir bitkidir. Yaprağını sıyırarak içinden alacağınız jeli, yaranın iyileşmesinde etkili olduğu kadar iyileştikten sonra kalan izleri de yok eder.
 • Limon: Limonun cilt beyazlatma özelliği vardır ve yanık izinin üzerine düzenli olarak sürüldüğünde, renginin açılıp izlerin yok olmasına katkısı olur.
 • Lavanta yağı: Günde birkaç kez yanık izinin üzerine damlatılırsa ya da temiz bir beze damlatılıp yara izi silinirse, izin geçmesine yardımcı olacak bileşenler içerir.
 • Bol su için: Suyun cildi nemlendirme ve vücudu temizleme özelliği vardır. Günlük su alımınızı artırın. Nemli bir cilt, sağlıklı ve iyileşmeye açık bir cilttir. Sağlıklı bir cilt de yara izlerini en aza indirir.

Sonuç olarak eklemek gerekirse; açık yara oluşturan, su toplayan bir yanık kazasıyla karşılaştığınızda lütfen önce doktorunuza ulaşın.

Eğer derinlere işlemeyen yüzeysel bir yanık söz konusuysa, yanık tedavisi ilk yardım ile ilgili yukarıda sıralanan tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz.

Eğer alerjiye açık bir yapınız varsa, yine dermatologunuza danışmadan veya yanık tedavisi merkezleri ile iletişime geçmeden önerilenleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/yanik-tedavisi-nasil-yapilir-ne-iyi-gelir-evde-bitkisel-ilk-yardim/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.