Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Papaya Tohumlar Faydaları: Gut Sağlık, Karaciğer Ve Böbrek Detoks için

Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Last Updated on May 13, 2017

Papaya tohumları böbrek yetmezliği önlenmesi, karaciğer sirozu iyileşmek ve böbrek sağlığını iyileştirmeye yardımcı besinleri içerir.

Onun anti-inflamatuar özellikleri tedavi artrit ve eklem hastalığı yardımcı olur. Bağırsak solucanlarını ve amip parazitleri öldürür Carpaine adlı bir alkaloit içerir.

Papain, papaya tohumu içinde, proteinin etkili sindirime yardımcı olur. Hamile eğer kaçının.

[TOC]

Papaya Tohumlar Faydaları

Biz Papaya meyve yemek Çoğu zaman, biz Papaya tohumları çöp. Ama küçük biz onların ne kadar faydalı ve onlar önlemek ve karaciğer, gut, bağırsak solucanları ve Dang gibi hatta hastalıklara ilişkin rahatsızlıkları bir bolluk tedavi nasıl biliyorum. Aşağıdaki gösteren bir liste vardır  papaya tohumu faydaları.

Karaciğer Sağlığı

Papaya tohumları karaciğer sirozu iyileşmesine yardım hayati besinleri içerir. Grind veya 5-6 Papaya tohumları ezmek ve yiyecek ya da meyve suyu, özellikle limon suyu ile onları. Bu 30 gün boyunca yapılmalıdır. Üstelik düzenli Papaya tohumların az miktarda yeme karaciğer detoks yardımcı olur ve koyunda karaciğer hastalıkları tutar.

Böbrek Sağlığı

Karaçi Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Papaya tohumları için kullanılabilir bulduk böbrek sağlığını geliştirmek ve böbrek yetmezliği önlenmesi. Aynı çalışmalar böbrek zehirlenmesi ile ilgili hastalıklar için merak ediyor.

Antienflamatuar Özellikleri

Papaya tohumları, ağrı ve kızarıklık, artrit, eklem hastalığı hafifletmek şişme bunları büyük yapmak iltihap.

Anti-bakteriyel ve anti viral Özellikleri

Papaya tohumları küçük bir miktarı, E. coli, Staph ve Salmonella gibi zararlı bakterileri öldürmek için tespit edilmiştir. Onlar da viral enfeksiyonlar ve tedavileri Dang, Tifo, ve sayısız diğer hastalıklar mücadeleye yardımcı. Nijerya’da, Süt ile Papaya tohumları Tifo ateşi için mükemmel bir tedavidir.

tohumlar yaygın Dang humması karşı savaşmak için Kosta Rika kullanılmıştır. papaya yapraklardan suyu aynı tedavi yardımcı olabilir.

Arresting Kanser

Papaya Tohumlar, kanser hücreleri ve tümör büyümesini durdurma maddeleri içerir. Bunlar kolon, meme, akciğer, lösemi ve prostat kanseri için iyi çalışır ızotıyosıyanat içerirler.

Parazitler İmha

Papaya tohumları bağırsak solucanları ve amip parazitleri öldürür “Carpaine” adlı bir alkaloit içerir.

Papaya Meyve proteinleri metabolize olur ve gastrointestinal sistem yaşamak ve gelişmek için parazitler için son derece düşmanca bir yer yapar Oysa.

Çalışmalar Nijerya’da çocuk 7 gün boyunca Papaya Tohum Suyu tüketerek, onların bağırsaklarında kez% 75 parazitlerin kurtulmak var olduğunu göstermiştir.

Doğal Doğum kontrol

Papaya tohumları uzun süreli kullanımına ilişkin çok sayıda olumsuz etkileri reçetesiz kontraseptif aksine herhangi bir yan etki olmaksızın, erkekler hem de kadınlar için mükemmel doğal kontraseptif vardır. Yüzyıllar boyunca, Hindistan yarımadasında ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde hem erkekler ve kadınlar geleneksel olarak papaya meyve ve doğum kontrol yöntemi olarak onun tohumlarını kullandık.

Aids Sindirim

Hem ham papaya papaya tohumları enzim papain yüksektir. Papain protein sindirimi için faydalı bir yardım ama iyi kadınlar şu anda ya yönelik kaçınılması hamile kalmaya çalışıyorum .

Erkek için, 3 ay boyunca Papaya Tohum bir çay kaşığı her gün yemek ölçüde libido etkilemeden sperm üretimini azaltabilir. Üstelik bu etki geçicidir: Papaya tohumları kesilmesinden sonra doğurganlık normale dönüyor.

Papaya Suyu Yapımı

 • 2 papaya yapraklarını kullanın
 • Yıkayıp küçük parçalar halinde kesilmiş
 • Pound ve bir filtre bezi ile hamuru sıkmak
 • suyu sadece 2 yemek kaşığı sıkılmış olabilir
 • günde bir kez porsiyon başına iki çorba kaşığı

Papaya tohumları yiyin nasıl

Papaya tohumları, zemin (yani güçlü, biber benzeri ama acı tadı veren gerçi) çiğ veya Salata sosları, süt veya bal ezilmiş edilebilir.

Sonuç

Papaya tohumları tüketen iyiliği çok ve yukarıdaki listede bunlarla sınırlı değildir. Söyleniyor, bir tohumun sadece küçük miktarlarda katılmak gerektiğini ve bu da değil, oldukça sık. Aşırı tüketim birçok yan etkileri, özellikle hamilelik ile ilgili sorunlara yol açabilir.

Önlem olarak, hamile kadınların papaya tohumu veya enzim bakımından zengin yeşil papaya kullanmamalısınız. Onların kullanımına ilişkin bu uyarı da emzirme için uzanacak. papaya tohumu güçlü bir anti-parazit özelliklere sahip yaparken bir doktor bebeklerin onları vermeden önce danışılmalıdır böylece Ayrıca, bunlar, küçük çocukların gastrointestinal sistemlerinde için çok güçlü olabilir.

Experienced Nutritionist with a demonstrated history of working in the health wellness and fitness industry. Skilled in Nutrition Education, Nutrition Consultation, Diet Planning, Food & Beverage, Content Creation and Public Speaking. Strong healthcare services professional with a Bachelor Degree in Nutrition from Universitas Indonesia (UI).

Источник: https://askwomenonline.org/papaya-tohumlar-faydalari-gut-saglik-karaciger-ve-bobrek-detoks-icin/

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Vücudun her noktası, insan sağlığı için hayati önem taşır. Duyu organları sayesinde hayatı hissettiğiniz gibi iç organlarınız sayesinde de vücudunuzu bir döngü içinde canlandırmaktasınız.

Bedeninizdeki toksinleri atma konusunda oldukça etkili olan karaciğeriniz, vücudunuzun dengesini korumada büyük rol üstlenmektedir.

Kusursuz sindirim sistemi için çalışan karaciğer, çeşitli gıdalar tüketen bedeninizi zararlı maddelerden arındırmak için yaratılmıştır.

Hastalıklı günleri daha çabuk atlatmak için kullandığınız ilaçlardan kalan artıkları, karaciğer sayesinde vücudunuzdan atarsınız. Güçlü kaslar ve keskin zeka konusunda da karaciğeri unutmamak gerekir.

Vücudun her zerresi için çalışan karaciğer yorulmaz mı zannediyorsunuz? Nasıl ki ağır yemeklerden sonra bir şey içip kendinize geliyorsanız, zaman zaman yorulan karaciğerinizi de kendine getirmek için de bir şey yapmalısınız. Uzmanların da sıkça önerdiği karaciğer detoksu ile daha sağlıklı günlere sahip olabilirsiniz.

Kan dolaşımında etkisi olan bu hassas iç organına iyi bakmak için, birtakım beslenme değişiklikleri yapmak şart olacak.İşte bu sebeple sağlıklı günleriniz için karaciğer detoksu tarifi de içeren bir yazı hazırladık. Sağlıklı günleriniz için, sizleri düşünerek hazırladığımız bilgileri sakın unutmayın.

Karaciğer Detoksu Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerde rol alan karaciğerin daha rahat çalışması için yapılan, bağışıklık ve sindirim sistemini düzenleyen, karaciğere rahat bir nefes aldıran beslenme programına karaciğer detoksu denilmektedir.

Özellikle karaciğer için faydalı olan besinleri tüketmek, bu detoksun temelidir. Zaman içinde tüketilen gıdaların etkisiyle yorulan karaciğere karaciğer temizleme detoksu ile bir tazelenme ve rahatlama gelmektedir.

Karaciğer detoksu için sıvı gıdalar ve bitkiler kullanılır. Yemeklere lezzet katan baharatları da unutmak olmaz. Doğada elinizin altında bulunan, şifalı besinlerden faydalanmak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır.

Karaciğer Detoksu Neden Yapılır?

İnsan vücudunun en hareketli ve karışık organıdır karaciğer. Hacim ve kapladığı alan konusunda da vücudu yorabilecek bir organ olan karaciğer, vücudun güç kaynağıdır diyebiliriz. Gerekli işlevleri yerine getirirken yorulup, hasar görmektedir.

Hasar görmesinde tüketilen gıdalar ve içecekler oldukça etkilidir. Vücudu susuz bırakmak en geçerli sebeptir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmeyen bedenlerde, karaciğer hastalıkları gözlemlenmektedir.

İşte bu hastalıkların riskini azaltmak için karaciğer temizleme detoksu yapılır.

Alkol kullanan bireylerde, karaciğer hastalıklarının görülmesi daha yaygındır. Alkoldeki maddeleri karaciğer tam olarak sindiremediğinden, vücutta zararlı maddeler kalarak hastalık riski oluşturabilir. Bu gibi durumlarda da alkol karaciğer detoksu uygulanabilir.

Karaciğer detoksu İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınan bir konudur. Cildinizde parlaklık ve canlılık gitti ise, karaciğeriniz işlevlerini yerine getiremediğinin belirtisi olarak ifade eder. Çünkü cildinizin aynası karaciğerdir.

Sağlıklı karaciğerlere sahip olan insanların ciltleri her zaman daha canlı ve parlaktır. Hayatınızdan limon, sarımsak ve maydanozu eksik etmemenizi tavsiye eder. Maydanozun diüretik özelliği sayesinde vücutta biriken zararlı maddeleri atıp karaciğerinizi rahatlatabilirsiniz.

Ayrıca Saraçoğlu da su tüketiminin karaciğer için olmazsa olmaz bir faktör olduğunu belirtmektedir.

Karaciğer detoksu Maranki görüşleri ile de desteklenmelidir. Karaciğerin belirli dönemlerde temizlenmesi gerektiğine inanır Ahmet Maranki. Bağırsaklara gönderilen yiyeceklerin kalitesi, karaciğerinizin sağlığını etkilemektedir.

Tüm dünyada karaciğer temizliği için tercih edilen enginarın tüketilmesini tavsiye eder. Enginarın sapında gizli olan şifa ile karaciğerinizi temizleyeceksiniz. Kurutacağınız enginar sapını öğüterek çayınıza ve içme suyunuza ekleyebilirsiniz.

Böylece karaciğerinizde biriken artık maddeleri ve toksinleri rahatlıkta yok edebilirsiniz.

Karaciğeri temizlemek, daha iyi çalışmasını sağlamak için uygulanacak detoks için şifalı bitkilerden ve doğal yiyeceklerden faydalanılır. Safra salgılanmasını destekleyen, kan dolaşımını harekete geçiren besinler tercih edildiğinde, daha verimli bir karaciğer detoksu yapılır.

Taze meyve ve sebzelerle geçen öğünler, taze sıkılmış meyve suları tüketmek ve folik asitten faydalanmak, karaciğer detoksu için etkili olmaktadır. Karaciğer yağlanması yaşayan bireyler, tozlu ve kirli hava ortamında çalışanlar, kronik karaciğer hastaları, Hepatit B taşıyıcıları, kimyasal maddelerin olduğu ortamlarda çalışanlar karaciğer detoksunu uygulayabilirler.

Hamilelik döneminde, küçük çocuklarda, alerjik reaksiyonlar yaşayanlarda ve siroz gibi rahatsızlığı olanlarda karaciğer detoksu uygulaması tavsiye edilmemektedir.

Karaciğer Detoksu Etkileri Nelerdir?

 • Karaciğer detoksuna önem verdiğinizde, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskiniz ortadan kalkacaktır.
 • Karaciğer detoksunda yer alan besinleri tükettiğinizde, karaciğer yağlanmasını önlemiş olacaksınız.
 • Kronik hastalıklar için ilaç kullanıyorsanız, ilaçlardan kalan artıkları vücudunuzdan atmanız daha da hızlanacaktır.
 • Alkol alışkanlığı olanlarda, alkolden kalan zararlı maddeleri vücuttan atarak, karaciğeri daha rahat çalıştırmaktadır.
 • Sindirim ve boşaltım sisteminiz düzene gireceğinden, kabızlık sorunları da ortadan kalkacaktır.
 • Vücuttaki mikropları atarak, sağlıklı ve temiz bir vücut sistemine sahip olabilirsiniz.
 • Karaciğer problemlerinden kaynaklanan iştah bozukluğu kaybolacak ve yemek yeme alışkanlığınızı yeniden kazanacaksınız.
 • Kan akışınız düzene girecek ve kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Karaciğer Detoksu Diyeti

Karaciğerinizi temizlemek ve sağlığına kavuşturmak için tüketmeniz gereken besinleri bilmenizde fayda var.

Karaciğer dostu lahana, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası tüketmeniz gereken sebzeler arasında yer almaktadır. Vücuttan toksinleri atmanız için limonlu su tüketmeye de önem vermelisiniz.

Güçlü bir toksin olan avokado, karaciğer detoksu sürecinde tercih edeceğiniz meyveler arasında olmalı.

Karaciğerinizde biriken ağır metalleri, yemeklerinizde kişniş tüketerek yok edebilirsiniz. Karaciğerinizdeki hücreleri yenileyecek baharatınız ise zerdeçal olmalıdır.

Salatalarınızda kırmızı pancar, maydanoz, salatalık tüketerek karaciğerinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca kokusundan dolayı pek tercih edilmeyen kereviz ile de barışmanız gerekli.

Çünkü kereviz de toksin atarak karaciğerinizi temizleyen sebzeler arasında yer almaktadır.

İlaçlardan kaynaklanan karaciğer yağlanmasını gidermek için deve dikeni bitkisel kaynaklı şifanız olacaktır. Karaciğer detoksu enginar ile daha da sağlık kazanacak.

Enginar toksin atarak, karaciğerinizi koruyacaktır. Karaciğer safrasının salgılanmasını düzenleyen rezeneyi çay olarak tüketebilirsiniz.

Bitki çaylarını seviyorsanız, karaciğer sağlığınız için ekinezya çayını da listenize dahil edebilirsiniz.

Sarımsağı mümkünse her yemeğinizde kullanmalısınız. Kanser önleyici özelliği ile sizi mide kanserinden korur. Ağır metal zehirlenmesinde de tedavi amaçlı kullanılır. Vücudunuzda iltihap oluşma riskini de ortadan kaldırır.

Karaciğer temizleme detoksu uygularken birkaç besine dikkat etmeniz gerekecek. Çok tuzlu gıdalar, fazla yağlı etler ve yemekler, alkollü içecekler yasaklı listenizde olmalıdır.

Özellikle kızartma türlerinden uzak durmalısınız. Yemeklerde kullanacağınız yağ ise, doğal zeytinyağı olduğunda sağlıklı beslenip karaciğerinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca susuz kalmamaya dikkat etmelisiniz.

Su tüketimine detoks süresinde de önem vermelisiniz.

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/karaciger-detoksu-nasil-yapilir/

Karaciğer ve Böbrek Sağlığı İçin En İyi 5 Meyve

Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Karaciğer ve böbreklerinize nasıl daha iyi bakabileceğinizi bilmek ister misiniz? Öncelikle, yapacağınız en önemli şey sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Tuz ve yağ alımınızı sınırlayan akıllı bir beslenme de bunun temel bir parçasıdır.

Düzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve duygularınızı yönetmek unutmamanız gereken diğer faktörlerdir. Ancak doğa her zaman karaciğer ve böbrek sağlığınız için olmaz olmazsa küçük bir yardım sunar: meyveler.

Bugünkü yazımızda karaciğer ve böbreklerimize bakmamıza yardımcı olan en iyi meyvelerin hangileri olduğunu öğreneceğiz. Okumaya devam edin!

Bugünkü yazımızda karaciğer ve böbreklerimize bakmamıza yardımcı olan en iyi meyvelerin hangileri olduğunu öğreneceğiz. Okumaya devam edin!

1. Karpuz

Karpuz… kim karpuz sevmez ki? Yaz aylarında içimizi serinleten o hafif ve leziz tadıyla herkesin favorisi karpuz genelde öğle ve akşam yemeklerinden sonra tercih edilir. Peki hiç ıspanak, peynir, fındık, karpuz ve naneyle salata yapmayı denediniz mi?

O zaman karpuzun neden özellikle karaciğer ve böbreklere iyi geldiğini inceleyelim:

 • Karpuz, idrar sökücü ve detoksa yardımcı özelliği sayesinde böbrekleri temizleyen ve karaciğerin düzgün çalışmasını teşvik eden en iyi meyvelerden biridir.
 • Karpuz suyu karpuzu tüketmenin en sağlıklı yollarından biridir; çünkü bu şekilde dokulara ve kan dolaşımına çok daha kolay nüfuz eder ve bu da böbreklerin düzgün çalışmasını sağlar.
 • Daima taze karpuzları seçin. Meyveniz fazla olgunlaşmışsa, yarardan çok zararı dokunabilir.

2. Yabanmersini

Yabanmersini tüketmenin en iyi yolu suyunu sıkmaktır. Lezzetli olmasının yanı sıra yabanmersini suyu karaciğer, böbrek ve idrar fonksiyonlarını da düzenler. İşte yabanmersininin mükemmel faydalarından birkaçı:

 • Yabanmersini doğal bir antioksidandır ve doğal detoks için bulabileceğiniz en iyi meyvelerden biridir.
 • Toksinlerin atılmasına, vücudun ve kan dolaşımının arınmasına yardımcı olurlar ve sizi serbest radikallerin etkilerine karşı korurlar.
 • Yabanmersininin bilinen en önemli özelliklerinden biri de bakterilerin mesane duvarlarına tutunmasını engellemesidir. İster inanın ister inanmayın, bu da tüm mide bağırsak sisteminin bakımını gerçekleştirir.

3. Limon

Limon ve limon suyu günlük olarak tüketebileceğiniz en iyi doğal ve şifalı gıdalardan biridir. Bu blog üzerinde aç karna limon suyu içmenin faydalarından sıklıkla konuşuyoruz, ancak aç karna limon suyu içmenin aynı zamanda karaciğer ve böbrek sağlığı için de son derece faydalı olduğunu bilmelisiniz. 

 • Limon karaciğer yağlanmasını tedavi etmeye yardımcı olan doğal bir detoks gıdasıdır.
 • Vitamin ve mineral deposu olan limon karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Limonun bir diğer faydası da mideye varan yemeklerin parçalanmasın yardımcı olmasıdır. Bu şekilde hazmı kolaylaştırır.

4. Elma

Yeşil elma, kırmızı elma… istediğinizi seçin! En sevdiğiniz çeşidini ya da en güzel gözükeni seçin; çünkü hepsi bir yandan kalp sağlığınızı korurken diğer yandan karaciğer ve böbreklerinize etkili şekilde bakarlar. Peki kahvaltınıza bugün neden birkaç dilim elma eklemiyorsunuz? Elmalar harika bir seçenektir, ancak kabuğuyla beraber yemeyi ihmal etmeyin. En iyi yerleri kabuklarıdır! 

 • Kan dolaşımındaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmanın yanı sıra aynı zamanda karaciğer detoksunu ve böbreklerin düzgün çalışmasını da teşvik ederler.
 • Maksimum fayda için ideal olarak günde bir elma tüketmelisiniz. Yalnızca iyi yıkmaya dikkat edin ve mutlaka kabuğuyla beraber tüketin.

5. Kırmızı üzümler

Her zaman en koyu renkli üzümleri seçin. Neden mi? Açık renklilere göre içlerinde daha fazla antioksidan ve diğer şifalı özellikler bulunur.

 • Kırmızı üzümler böbrekleri arındıran ve karaciğerin daha iyi çalışmasına yardımcı olan güçlü bir idrar sökücüdür.
 • Sizin de muhtemelen bildiğiniz üzere, vücuttan toksin ve diğer zararlı atık ürünleri uzaklaştırmaya yardımcı olmanın yanı sıra antioksidan, vitamin ve mineral depolarıdır.
 • Kırmızı üzümlerin neredeyse %80’e varan yüksek su içeriği bulunur. Bu özellikleri de onları günlük olarak tüketmemize uygun kılar ve tıpkı elmalar gibi kırmızı üzümleri de kabuklarıyla yemelisiniz; çünkü birçok faydası meyvenin bu kısmındadır.
 • Üzümleri farklı şekillerde tüketebilirsiniz: kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi veya sade yoğurt ile ya da ıspanak, fındık, peynir ve hatta isterseniz bir dilim karpuz salatasına ekleyebilirsiniz.
 • Günde bir kadeh kırmızı şarap içmenin de böbrek ve karaciğere iyi gelip gelmeyeceğini merak ediyorsanız, cevap evettir! Kırmızı şarabın faydası kırmızı üzümlerde bulunan güçlü bir antioksidan olan resveratrolden gelir ve yapılan çeşitli çalışmalara göre bu madde karaciğer yağlanmasının tedavisi için oldukça idealdir. Yalnızca kendinizi bir kadehle sınırlandırmayı unutmayın. Her şey tadında güzel!
 • kaynak: sağlığa bir adım

Источник: https://anetteinselberg.com/2016/02/25/karaciger-ve-bobrek-sagligi-icin-en-iyi-5-meyve/

Karaciğer Temizleme ve Karaciğer Detoks Tarifleri

Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Vücutta tüm organların ve kanın temizlenmesi işlevini yerine getiren karaciğerinde beslenme ve diğer alışkanlıklardan dolayı detoksa tabi tutulması gerekliliği doğar.

Karaciğer Detoksu

Vücudun yenilenmesini, kanın temizlenmesi gibi vücudu tazeleyen işlevi yerine getiren karaciğer, mevcut beslenme alışkanlıkları, diğer zararlı alışkanlıklar gibi etkenler ile zamanla yorulur ve yıpranır.

Bu yüzden de karaciğer detoksu ile belirli aralıklar ile karaciğerin dinlendirilmesi ve tüm zararlı bileşenlerinden arındırılması gerekliliği bulunur.

Karaciğer detoksu yapılmaz ve zararlı alışkanlıklar sürdürülür ise çok ciddi karaciğer rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınması muhtemel hale gelir.

Karaciğeri temizleyen detoks uygulamaları aslında oldukça pratiktir. Yani karaciğeri yoran ve zorlayan etkenlerden arındırma işlemini gerçekleştirebilmek için çok üst seviyede tıbbi bir müdahaleye dahi gerek bulunmadan, günlük yaşantı içerisinde aslında hep yer alması gereken doğal ve bitkisel ürünlerden oluşturulacak etkenler ile gerçekleştirilebilmesi mümkün olur.

Karaciğer detoksu yapanlar, daha sağlıklı ve daha güçlü bir karaciğere sahip olabiliyor ki bu durumda ‘kanser’ gibi son derece ciddi sağlık sorunlarının oluşumunun önüne geçilebilmesi noktasında önemli bir avantaj teşkil ediyor.

Vücudun her bir hücresi ve organı mutlak suret ile belirli periyotlarda temizlenmeye yani ‘detoks’ uygulamalarının gerçekleştirilmesine gereksinim duyar.

Karaciğer Detoksu Faydaları Nelerdir?

Karaciğer temizleme ile organın zararlı her türlü detaydan arındırılması ilk olarak olası karaciğer rahatsızlıkları oluşumunun engellenebilmesi açısından büyük bir etkiye sahiptir.

Detoks ile karaciğer hücrelerinin yenilenmesi ve tazelenmesi sağlanır ki böylelikle en temel işlevlerinden birisi olan kanı temizleme fonksiyonunu daha sağlıklı ve daha stabil bir şekilde yerine getirebilir duruma getirilebilmektedir.

Meydana gelen yoğun kirlenme ve zararlı etken artışları ile ortaya çıkabilecek siroz, kabızlık, cilt rahatsızlıkları, hemeroid, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar ve görme problemleri gibi sağlık sorunlarının oluşumunun önemli oranda önünü geçilebilmesi mümkün oluyor.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır

Karaciğer temizliği yani detoksu için modern tıp dünyasında sunulabilecek geniş yöntem alternatifi çeşitliliği bulunmaz. Zaten fazlasıyla yorulması ve yıpratılması dolayısı ile yapılan detoksu işleminin doğal ve bitkisel ürünler kullanılarak, gerçekleştirilmesi hedefin daha iyi şekilde oluşturulabilmesi açısından çok önemlidir. 

Maydanoz ve Limon Kürü

Malzemeleri

 • 15-16 adet taze maydanoz
 • 1 adet limon
 • 1 bardak su

Yapılışı

Sapları da dahil olacak şekilde blender vb. mutfak gereci içerisine koyulan maydanozlar üzerine 1 adet limon sıkılır ve 1 bardak su ilave edilir. Bu karışım blender içerisinde iyice karıştırılarak, basit şekilde maydanoz-limon kürü hazır hale getirilerek, tüketilebilir.

Her gün uygulanacak maydanoz-limon kürünün günlük olarak, tüketilecek kadar yapılması hem taze tüketilmesi hem de etkisinin daha fazla olması açısından önerilir.

Ne Kadar Uygulanır?

Maydanoz-limon kürünün uygulamasının 15 günlük periyot boyunca her gün, sabah kahvaltısından en az yarım saat kadar önce içilmesi gerekir. 15 günlük periyot sonunda ise 5 günlük ara verilir ve gereklilik hissedilmesi durumunda ikinci bir 15 günlük uygulamada bulunulur.

Malzemeler

 • Zerdaçal (2 yemek kaşığı)
 • Zencefil (1 yemek kaşığı)
 • Toz tarçın (1 tatlı kaşığı)
 • Karabiber ( 1 çay kaşığı)
 • Bal (1 tatlı kaşığı)
 • Hindistan cevizi sütü (1 çay bardağı)
 • Sıcak su (yarım su bardağı)

Ne Kadar Kullanılmalı?

Bu detoks suyunun kullanım süresi için kesin ve net programlama bulunmamaktadır. Gün içerisinde sabah kahvaltıları öncesinde ‘taze’ olacak şekilde belirli aralıklar ile tüketilmesi önerilir.

Ne Kadar Uygulanmalı?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından keşfedilen ve önerilern kuru üzüm suyunun kullanım zamanı için belirtilmiş olan kullanım önerisi ise üst üst birkaç gündür. Her gün taze olacak şekilde en az 3 ila 4 gün kadar sabahları aç karnına uygulanması önerilir. 

Sabah kahvaltılarından en az yarım saat kadar önce tüketilmesi, etkisinin daha iyi hissedilmesine yardımcı olur. Kuru üzümün standart şekilde düzenli ‘yemiş’ olarak da tüketilmesi önerilir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://karacigeri.com/karaciger-detoksu.html

Karaciğerde Toksin Birikiminin 9 İşareti

Yanlış Detoks Karaciğer ve Böbrek Sağlığını Tehdit Ediyor

Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Ciltten sonra en büyük ikinci organdır ve temel sağlık fonksiyonlarını yerine getirmekle yükümlüdür. Karaciğerde toksin birikimi bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Gün boyunca kanı toksinlerden ve vücuttaki ölü hücrelerden temizler. Ayrıca karbonhidratları ve lipitleri sentezler.

A, D, E ve K vitaminlerini depolar. Bunlar fiziksel ve zihinsel enerjiyi korumak için temel vitaminlerdir. 

Her ne kadar bu organ toksik maddeleri atan bir organ olsa da, aşırı toksin birikimi bu organın sağlıklı işlemesine engel olabilir, bu da sağlığınızı etkiler.

Karaciğer kendini düzenli olarak temizleyebilir, ama aşırı yüklenme olduğu zaman, görevini yerine getirmekte zorlanır ve bu durum karaciğerin düzgün çalışmasını engeller.

Bu nedenle birazdan bahsedeceğimiz belirtileri tanımak ve onlara karşı detoks planını doğru zamanda uygulamak son derece önemlidir.

Aşağıda sizlere karaciğere aşırı yüklenme olduğunu gösteren uyarıcı 10 işaretten söz etmek istiyoruz.

Gelin, beraber inceleyelim. 

1. İdrarda veya dışkıda renk değişimi

İdrar ile dışkıda koku ve renk değişimi bazı dahili sağlık problemlerinin göstergesidir. 

Bazı idrar ve bağırsak yolu durumlarından kaynaklanabilirler, ama karaciğer problemlerini erken teşhis etmek için önemli belirtilerdir.

Vücut yeterince su aldığı zaman idrar açık sarı renklidir, ama sarılık daha koyu bir renkle kendini belli edebilir. 

Ayrıca, karaciğere aşırı yüklenme olduğu durumda, dışkının rengi daha açık veya siyah olabilir.

2. Karaciğerde toksin birikimi sonucunda kramp ve midede şişkinlik

Krampların ve karın bölgesinde şişliğin karaciğerden kaynaklandığını söylemek zordur, ama bu ihtimali gözden çıkarmamalısınız.

Israrcı kramplar karaciğerin düzgün çalışmadığına ve vücuttaki atıkları temizlemekte problem yaşadığına işarettir. 

Ayrıca gaz eşliğinde sürekli enflamasyon görülmesi de oldukça yaygındır.

3. Ciltte hassasiyet

Karaciğerde toksin birikimi kendini neredeyse her zaman cilt problemleri ile gösterir. Açıklanamayan kaşıntı, tahriş ve kuruluk zehirlenmiş bir karaciğer sisteminden kaynaklanabilir. 

Belirtileriniz nemlendirici kremlerle iyileşebilir, ama problem içsel olduğu için yeniden ortaya çıkacaktır.

Ayrıca bakınız: Cilt Kaşıntısı Ne Anlama Gelir?

4. Reflü

Reflü, sindirim ve karaciğer sistemlerini etkileyen hastalıklarla bağlantılıdır. 

Neredeyse her zaman zayıf beslenmeden ve bazı besinlerdeki ögelerden kaynaklı olsa da, bazen toksinlerin birikmesinden de kaynaklanabilir.

5. İshal

İshale bir çok durum neden olabilir. Bunlar arasında karaciğer ve safra kesesi ile ilgili problemler de bulunur.

İshal sıklaştığı ve sebepsiz yere gerçekleştiği zaman, karaciğeriniz detoks için yalvarıyor olabilir. 

6. Halsizlik hissi

Halsizlik sizi sadece yormakla kalmaz, aynı zamanda zayıflığa, hareketsizliğe ve günlük işleri yerine getirememeye neden olabilir.

Karaciğere toksinler yüzünden aşırı yüklenildiğinde, bu organın kanı filtreleme kabiliyeti azalır ve hücre oksijenasyonunda sıkıntılar meydana gelir. 

Sonuç olarak karaciğerde toksin birikimi meydana geldiği zaman zihinsel ve fiziksel performansınız azalır ve daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyarsınız.

7. Aniden iştah kaybı

Bir çok koşulda iştahınızı kaybetmeniz normaldir, ama buna özen göstermeniz de önemlidir, özellikle de alışkanlık haline geldiğinde…

Bazı insanlar için yemek yeme ihtiyacı duymamak iyi bir şeydir. Ama bir kaç gün sonra, bu beslenme problemlerine ve istenmeyen diğer sorunlara yol açabilir. 

8. Sıvı tutulumu

Sıvı tutulumu böbrek problemi yaşayanlarda yaygındır, ama ayrıca karaciğer problemlerinden de kaynaklanabilir.

Şişkinlik genelde ayaklar, bacaklar ve vücudun diğer bölgelerinde gerçekleşir. Eğer cildinize parmağınızla bastırıp çektikten sonra bir kaç saniye boyunca iz görüyorsanız, vücudunuzda ödem var demektir.

Ayrıca bakınız: Ödem Neden Olur?

9. Sarı cilt

Sarılık veya sarı cilt, bilirubin adlı bir maddenin birikmesinden kaynaklanır. Bu öd içinde bulunan bir pigmenttir.

Öd karaciğerde üretilir ve sindirim süreçlerinde çok önemli bir görevi vardır.

Karaciğer kandaki toksinleri temizlemekte zorlandığı zaman, bilirubin kan dolaşımında birikir ve cildin rengini kaybetmesine neden olur. 

Bu belirtilerden bazılarıyla karşılaşıyor musunuz? Eğer iki veya daha fazlasını vücudunuzda gözlemliyorsanız, bir detoks planı uygulamayı ve doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. 

Источник: https://sagligabiradim.com/karacigerde-toksin-birikiminin-9-isareti/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.