Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

içerik

Kontakt Lens Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!
Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lens nedir, lens nasıl kullanılır, kontakt lens kullanmak istiyorum sağlıklı mı, zararlı mı, lens kullanmanın faydaları ve zararları nelerdir, lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır, lensle uyunur mu, lensle denize, havuza girilir mi, lensle banyo yapılır mı ve lens takarken makyaj yapılır mı gibi lens kullanımı hakkında tüm merak ettiğiniz soruları ve özellikle yeni başlayanlar için kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens doğrudan gözün yüzeyine yerleştirilen ince bir mercektir. Kontakt lensler tıbbi cihazlar olarak kabul edilir ve kırma kusurları gibi bazı göz hastalıklarını tedavi için, kozmetik görüntü için veya terapötik sebeplerle kullanılabilir.

Kontakt lens türleri nelerdir? 

Genel olarak kullanılan 2 tip kontakt lens vardır; gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler. Bazı problemlerin dışında genellikle yumuşak lensler tercih edilmektedir. Yumuşak ve sert lens türleri genel olarak şunlardır:

• Bifokal ve Multifokal lensler, genellikle 40’lı yaşlarda yakın görüşte düşüş yaşayan hastaların tüm mesafelerden daha net görüş sağlamasına yardımcı olur.

• Özel kontakt lensler, görme problemleri için farklı bir seçenektir.

• Günlük kontakt lensler, bir günlük, bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir senelik ömrü olan bu lensler, günlük kullanımı oldukça kolay ve rahattır.

• Renkli lensler

• Monovizyon lensler, bifokal lensler için stabil bir alternatiftir.

• Ortokeratoloji lensi, uyku lensi.

• Skleral lens

•Protez kontakt lensler, düzensiz kornea, göz yaralanmaları, göz kuruluğu gibi sorunlar için kullanılabilir.

• Slikon hidrojel lens, gözünüz için daha fazla oksijen sağlar.

• Özel efekt lensler

İlgilenebilirsin: Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens kullanmanın avantajları nelerdir?

Kontakt lens gözünüzle hareket eder, doğal bir görüş açısı sağlar ve görüşünüzü kısıtlayan çerçeveleri yoktur. İnce olmaları, küçük çapa sahip olmaları ve göz bebeklerine tam olarak oturmaları çevresel bozuklukları azaltır, daha geniş bir görüş alanı sağlar.

Spor ve diğer fiziksel egzersizler için lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenli ve rahattır. Gözlük camında olan yansımalar kontakt lenslerde olmaz.

Ayrıca ağırlık hissi, buğulanma, kayma gibi sorunları kontakt lens kullanırken yaşamazsınız. Bu nedenle günlük kullanımında çok daha fazla hareket alanınız olur, daha rahat edersiniz.

Renkli lensler ile bakışlarınızı değiştirme imkanınız olur ve kontakt lens güneş gözlüğü takmanıza engel değildir.

Kontakt lens kullanmanın dezavantajları

Kontakt lens gözlüğe kıyasla daha detaylı bir muayene gerekir ve daha sık kontrole ihtiyaç duyulur. Kontakt lens bakımı da oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde temizleyip muhafaza etmeniz ve lens kullanma kurallarına bağlı kalmanız gerekir.

Kontakt lensler gözlüklere göre biraz daha maliyetli olsa da, teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması ile daha hesaplı ve rahat kullanımı olan lensler piyasaya sürülmektedir.

İlk kez kontakt lens kullanmaya başlayanlar için 1 hafta ila 1 ay arasında belli bir alışma süreci vardır.

Kontakt Lens Takma Çıkarma ve Temizliği

Özellikle yeni başlayanlar için lens takıp çıkarmak çok stresli olabilir. Kontakt lens kullanımı için göz hekimi gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ilk takma işlemini yine kendisi uygulamalıdır. Takılacak lensin yüksek kalitede olması ve göze uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Bu işlemlerden sonra göz hekimi hastayı kontakt lens kullanmak ve bakımı ile ilgili detaylı olarak bilgilendirir. Lens kullanmaya başladıktan sonra hastanın gözünde kızarıklık, bulanıklık ve çapaklanma gibi sorunlar olduğu takdirde tekrar muayeneye gitmesi önerilir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır

Genel olarak lens takma işlemi şu şekildedir:

1. Lensinizi takmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

2. Kontakt lensi durulamak için solüsyon kullanın.

3. Gözünüzü kırpmamak için üst göz kapağınızı serbest elinizle hafifçe yukarı kaldırın ve lensi diğer elinizin işaret parmağının ucuna yerleştirin.

4. Serbest parmaklarınızla alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
5. Lensi gözünüze yerleştirin ve elinizi yavaşça çekerek gözünüzün bir an için kapanmasını sağlayın. Bir kaç kez gözünüzü açıp kapayın. Böylece lens merkeze yerleşecektir.
[/attention][/attention][/attention]

Lens nasıl çıkarılır?

 1. Ellerinizi yıkayıp kurulayın.
 2. Lensin alt kısmına işaret parmağınızla dokunup gözün beyaz kısmına doğru kaydırın.
 3. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak lensi gözünüzden çekin. Bu işlemi yaparken tırnaklarınız lense değmesin, aksi durumda lens çizilebilir.

İlgilenebilirsin: Korse Zayıflatır mı? Faydaları-Zararları-Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler!

Lens nasıl temizlenir?

 1. Elleriniz temiz ve kuru olmalı.
 2. Lenslerinizi koyduğunuz lens kabı temiz olmalı.
 3. Lens içinde solüsyon olan temiz kapta muhafaza edilmelidir. Gözlerinizi enfeksiyondan korumak için lens solüsyonu her kullanımda yenilenmelidir.
 4. Lens temizliği için musluk suyu ve tuzlu su kullanımından kaçının. Sadece kontakt lens solüsyonu kullanın.

Kontakt lensin yan etkileri nelerdir?

Kontak lenslerin temizliğine dikkat etmemek, lensleri çıkarmadan duşa, denize ya da havuza girmek, kontakt lensleri uygulama yetkisi olmayanlardan satın almak, doktor kontrolü olmaksızın kullanmak, rutin kontrolleri aksatmak, lens kullanımı konusunda yeterince bilgilendirilmemek gibi önemli sebeplerden dolayı lens kullanmanın bazı yan etkileri görülebilir.

Bunların başlıcaları şunlardır: Korneal enfeksiyon, gözlerde kuruluk ve alerji.

Kontakt lens ile ilgili merak edilen ve sıkça sorulan diğer detaylar:

1. En iyi lens markaları hangileridir?: Aşağıdaki lens markaları günümüzün son teknolojisiyle tasarlanmış yüksek su oranına ve nefes alınabilirlik özelliklerine sahiptir.

 • Air Optix Plus HydraGlyde
 • Air Optix Colors
 • Dailies Total One
 • Acuvue Oasys Hydraclear Plus
 • Air Optix Colors
 • 1 Day Acuvue Define
 • Acuvue Trueye
 • Biofinity, Biofinity Toric
 • AQ Colors
 • Purevision HD 2
 • Amazon Colors

2. Kontakt Lensle duşa, denize, havuza girilir mi: Yüzülebilecek alanların ve genel olarak su kirliliğinin enfeksiyon riski vardır.

Bu sebeple lensle yüzerken ve duş alırken lenslerinizi çıkartmanızda fayda var. Ancak, çıkartmadan kullanacaksanız mutlaka su kaçırmaz özellikte olan yüzücü gözlükleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir enfeksiyon durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

3. Lens kullanırken göz damlası damlatılabilir mi: İçerisinde koruyucu madde olmayan göz damlaları kullanılabilir. Koruyucu içeren damlalar lens çıkarıldıktan sonra uygulanmalıdır.

4. Lens spor yapmaya engel olur mu: Hayır, hatta korneayı korur ve en hareketli egzersiz ve sporlarda dahi gözden çıkmaz.

5. Hamilelikte lens kullanımı sorun yaratır mı: Kontakt lensin anneye de bebeğe de herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de doktor gözetiminde kullanılmasında fayda var.

6. Kimler kontakt lens kullanamaz: Alerjik hastalar, göz kuruluğu olanlar, göz kırpma refleksinde bozukluk olanlar, şeker hastalığı olanlar için kontakt lens önerilmez (tedavi amaçlı kullanılması gereken lensler doktor gözetiminde olmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır).

7. Kontakt lensle uyunur mu: Kornea bol bol oksijene ihtiyaç duyar ve gece uykudayken göz kapaklarının kısmen engellediği oksijeni bir de lens ile tamamen oksijensiz bırakmak korneaya zarar verebilir.

Teknolojik gelişmelerle bu sorun son zamanlarda aşılmaya başlanmış ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan florosilikon hidrojel lensler kullanılmaya başlanmıştır. Bu lenslerin oksijen geçirgenlik oranı oldukça yüksektir ve 1 ay hiç çıkarılmadan sorunsuzca kullanılabilmektedir.

8.

Lens hangi durumlarda çıkarılmalıdır: Gözünüzde yanma, aşırı sulanma, kaşıntı, göz akıntısı, bulanıklık, kızarıklık ya da rahatsızlık hissi varsa lenslerinizi çıkarın ve rahatsızlığa sebep olan herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasar gören lensler kullanılmamalı ve yeni lensler takılmalıdır. Şikayetleriniz devam ediyorsa enfeksiyon kapmış olma riskine karşın derhal doktorunuzla görüşün.

9. Kontakt lenslerin kullanımı kolay mıdır: Özellikle yumuşak ve hava geçirgenliği yüksek lenslerin kullanımı oldukça kolaydır.

10. Sadece göz rengi değiştirmek için lens kullanılabilir mi: Evet, gözünüzde herhangi bir problem olması gerekmez ve sadece göz renginizi değiştirmek için de lens kullanabilirsiniz. Ancak kozmetik amaçlı da olsa kontakt lens kullanımı için uzman bir göz hekimi muayenesinden geçmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır.

11. Kontakt lensler günlük olarak temizlenmeli mi: Günlük olarak kullanılan lensler her kullanımda dezenfekte edilmelidir. Günlük olarak kullanmayanlar ise lenslerini kullanmadıkları süre içinde 15 günde bir kontakt lens solüsyonu ile dezenfekte etmelidir.

12. Son kullanma tarihinden sonra lensler gözü rahatsız etmiyorsa kullanılmaya devam edilebilir mi: Kontakt lenslerin önerilen zamandan daha uzun süre takılması bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Size en uygun lensi doktorunuzla kararlaştırmalı ve değişim zamanı tekrar muayene olup yeni lenslerinizi takmalısınız.

13. Lens makyaj yapmaya engel mi: Hayır, ancak makyajınızın kontakt lense bulaşmamasına özen göstermelisiniz. Göz makyajınızı lenslerinizi taktıktan sonra yapmanız ve makyajınızı silmeden önce çıkarmanız önerilir. Lensleriniz takılıyken gözünüzü ovuşturmamanız da çok önemli.

Bunların dışında kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Kontakt lens kullananlar tırnaklarını uzatmamalıdır ya da tırnakları uzunsa takma, çıkarma esnasında çizilme riskine karşı çok dikkatli olmalıdırlar. Lens temizliği yaparken çeşme suyu kullanmayın, özel lens solüsyonlarından kullanın.

Kontak lensleriniz asla yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Aşırı basınç lensleri deforme edebilir ve kullanılamaz duruma getirebilir. Bu sebeple kontakt lens temizliği yaparken aşırı basınç uygulamayın.

Denize girerken, duş alırken lenslerinizi mümkünse çıkarın. Ayrıca göz sağlığınız ve iyi bir görüş için kontrollerinizi aksatmamalı, doktorunuzun lens kullanımı ile ilgili talimatlarına harfiyen uymalısınız.

Источник: https://xhayat.com/kontakt-lens-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular/

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

İyi görebilmek, günlük aktiviteler için en önemli şeydir. Bu nedenle, biri kontakt lensler kullanılarak yapılan görme yeteneğini desteklemek için çeşitli çabalar gösterildi. Görünüş ve kullanım nedenleriyle görüntüleme lensi olarak kontakt lensleri tercih eden birçok kişi göreceli olarak kolaydır, ancak uygunsuz kullanım hastalığın göze geçmesi için çok risklidir.

Kontakt lens kullanımı, mercek yüzeyini gözün önüne takarak yapılır. Çok yakın mesafe, mikropların mercek yüzeyinden göz sıvısının yüzeyine transferine izin verir, mikropların varlığı genellikle göz iltihabı ile karakterize edilir. Enfeksiyon ilk başta ciddi belirtiler göstermez, ancak zamanla körlüğe kalıcı göz hasarına neden olabilir.

Kontakt lensler, bakteri, mantar, parazit veya virüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının ana aktarım kaynağı olabilir. Lens yüzeyindeki bulaşıcı ajan, kontakt lensi suya maruz bırakmak, uygun olmayan temizleme sıvıları kullanmak ve kontakt lensleri düzenli olarak değiştirmemek gibi uygunsuz kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon tipleri

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon korneanın bir kısmında veya keratit olarak bilinir. Bu hastalığa, iltihaplanma ve hasarı tetikleyen çeşitli mikroplar neden olabilir, ancak korneanın zarar görmesi kalıcı olabilir, böylece ciddi enfeksiyon vakalarında nakil gerekir. Sebep türüne bağlı olarak, bu enfeksiyon aşağıdakileri içeren dört türe ayrılabilir:

1. Bakteriyel keratit

Bu enfeksiyon bakteri kaynaklı Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus, Bu bakterilerin her ikisi de insan vücudunun bile toprak ve su yüzeyinde kolayca bulunabilir.

Vücudun yüzeyine maruz kalan kontakt lenslerin veya temizlemeden cisimlerin kullanılması, bakteriyel keratit enfeksiyonunu kolayca tetikleyebilir.

Genel olarak bakteriyel keratit hızla tahrişe neden olur, derhal kontakt lens kullanırken rahatsızlık yaşarsanız, keratitin kötüleşmesini önlemek için derhal kullanmayı bırakın.

2. Mantar keratiti

Korneada enfeksiyona neden olan mantar türü çeşitli mantarlardır Fusarium, Aspergillus ve Candida, Bakteriyel ajanlarda olduğu gibi, göze bulaşabilen mantarlar insan vücudunda bulunur.

Bu mantar, Endonezya gibi tropik iklime sahip açık ortamlarda da kolayca bulunabilir.

Mantarın doğası kolayca gözün diğer kısımlarına yayılabilir, bu nedenle keratitin kötüleşmesini önlemek için birkaç ay içinde bir mantar önleyici ilaç kullanmanız gerekir.

3. Paraziter keratit

Nadir olmasına rağmen, korneanın paraziter enfeksiyonları oluşabilir ve bu ciddi bir enfeksiyondur. Paraziter keratit paraziter mikroorganizmaların neden olduğu Acanthamoeba, Genel olarak bir parazit gibi, Acanthamoeba Sadece zarar vermekle kalmaz aynı zamanda işgal ettikleri kişilerin hayatlarını da zarar verir.

Bu parazitler, toprak yüzeyinde ve musluk suyu ve nemli klima üniteleri de dahil olmak üzere su kütlesinde kolayca bulunabilir. enfeksiyon Acanthamoeba Göze sadece kontakt lens kullanımı neden olabilir, çünkü bu parazitlerin enfekte olması için doğrudan bir organın yüzeyine temas etmesi gerekir.

Rahatsızlığa ek olarak, enfeksiyon Acanthamoeba ayrıca korneada vajinal akıntı gibi renk atmasına neden olur. Erken tanı ve tedavi çok gereklidir, çünkü kötüleştiğinde ciddi tıbbi eylem ve göz ameliyatı gerektirir.

4. Viral keratit

Bu tür keratit neden olur Herpes Simpleks Virüsü (HSV). Bu tip virüs sadece insanlarda bulunur ve sadece HSV ile enfekte olmuş kişilerle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Diğer keratit türlerinin aksine, HSV'nin neden olduğu keratit bulaşabilir.

Viral keratit ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlara da izin verir ve bu HSV enfeksiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar bir kişinin bağışıklığına bağlıdır, bu nedenle viral keratit kullanımı antiviral ilaçlar ve göz damlası gerektirir.

Viral keratit de nadiren tedavi etmek için göz ameliyatı gerektirme eğilimindedir.

Kontakt lenslere bağlı göz enfeksiyonlarının belirtileri

Enfeksiyon nedeni ne olursa olsun, keratit neredeyse benzer semptomlara neden olur. Aktif olarak kontakt lens kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır:

 • Belirgin bir nedenden ötürü tahriş veya kırmızı gözler.
 • Gözlerin içinden veya çevresinden gelen acı var.
 • Gözler ışığa karşı daha hassastır.
 • Ani bulanık görme.
 • Gözler doğal olmayan akıyor.

Bazen keratit hiçbir belirti göstermez, bu yüzden yukarıdaki belirtileri göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, keratit de dahil olmak üzere göz üzerinde diğer etkileri tetikleyebilir:

 • Gözdeki alerjik reaksiyonlar.
 • Göz zarı enfeksiyonu (konjonktivit).
 • Kuru gözler
 • Korneanın ülserasyonu veya yaralanması.
 • Gözlerin daha kırmızı görünmesi için yeni göz damarlarının görünümü.

Gözdeki kontakt lenslerden bulaşmayı önleme

Gözdeki enfeksiyonu önlemek için, kullanıcılar veya prospektif kontakt lens kullanıcıları, göz koşullarını ve uygun olmayan kontakt lens kullanma risklerini anlamalıdır. Kontakt lens kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Enfeksiyon varlığını ve kontakt lenslerin göze uygunluğunu belirlemek için düzenli göz muayenesi.
 • Kişisel hijyene öncelik verilmesi, özellikle kontakt lenslerin kullanılacağı ve çıkarılacağı zaman eller.
 • Kontakt lensleri lens temizleme sıvısıyla düzenli olarak temizleyin ve dikkatli olun. Lens yüzeyinde hala bulunan eski sıvıya yeni sıvı eklemekten kaçının.
 • Uygun kontakt lens deposunu yapın, lensi uzun süre açık alana koymaktan kaçının ve her üç ayda bir lensi değiştirin.
 • Kullanım süresi ve kontakt lenslerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda göz doktorunuza danışın.
 • Kontakt lenslerle yatmaktan kaçının çünkü mikrop transferine neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Kontakt lenslerin banyo veya yüzme gibi suya maruz kalmasına izin veren etkinliklerden kaçının. Yüzerken kontakt lenslere ihtiyaç duyuyorsanız yüzme gözlüğü kullanın.
 • Lens suya maruz kalırsa, enfeksiyonu önlemek için hemen yenisiyle değiştirin.

Ayrıca OKUYUN:

 • Kontakt Lens Kullanımı 7 Önemli Hata
 • Gözlük ve Kontakt Lensler Sizin İçin En İyisidir?
 • Karanlıkta Okuma Hasarlı Gözler Yapar mı?

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak Rated 4/5 828 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/healthy-tips/recognizing-eye-infection-due-to-the-use-of-contact-lenses-3222

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmeyi kim istemez? Tabi ki hepimiz isteriz ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız. Bakımlarımızı yaparız, güzel kıyafetler giyeriz, aksesuarlar takarız, en güzel kokuları kullanırız, makyajımızı yaparız.

Bakımlar, makyajlar, kıyafetler, aksesuarlar, parfümler ve daha neler neler. Kısacası en ince ayrıntımıza kadar dikkat ederiz. Peki bitti mi? Bitmedi! Birde lensler var gözlerimizi renklendirmek istediğimiz de istediğimiz rengi seçebildiğimiz ve hop bambaşka bakışlar bambaşka bir ifade elde edebildiğimiz.

Sadece bayanlara mı özgü  bu durum? Elbette hayır! Bayanlar kadar erkekler içinde önemli. Ancak bayanlarda daha fazla görüldüğünden -özellikle renkli olan lensler- aklımıza ilk gelen bayanlar oluyor. Ancak şeffaf lensler bir çok erkekte kullanmakta.

Gözlük kullanmak hem zor hem de ağırlık, bazılarımız alerjik nedenlerle bazılarımız yüzüne göre bir model bulamadığından lenslere baş vuruyoruz. Güzellik adına en güzel buluşlardan biri olan lensler, yaşam kalitemiz açısından da önemli.

Gözlerimiz gözlüğe alışıncaya kadar bizi baya zorluyor, bazılarımız yakışmadığını düşünüp takmak istemiyoruz ve günden güne gözlerimiz daha çok bozuluyor ve derece artıyor. Derece arttıkça gözlük camlarımızda kalınlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu aşamalarda da en büyük yardımcımız lensler olabiliyor.

Hem estetik kazandırıyor hem de gözlerimizin daha da bozulmasına engel olmuş oluyor.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Her renk mevcut sanırım, istediğimiz kadar hatta belki de istemediğimiz kadar renk avantajımız var. İstediğiniz anda istediğiniz göz rengine sahip olabiliyorsunuz.
[/attention][/attention][/attention]

Peki ya bu renkler içinden kendimize en uygun rengi nasıl seçeriz?

İlk olarak en önemli koşullar ten renginiz ve kullanım amacınız. Yalnızca görüntü kalitenizi artırmak amacıyla dereceli bir lens kullanmaksa amacınız ve doğallığınızı da bozmaya hiç niyetiniz yoksa şeffaf lensleri tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Eğer kozmetik olarak, yani estetik amaçla kullanmak için alıyorsanız sizi bin bir çeşit renk bekliyor demektir.

Olağan üstü renkler tercih edip, çeşitli kılıklara girmemize kolaylık sağlıyor bu lensler. Mesela kırmızı gözler doğal olarak mümkün değil ama bir vampir filminde kullanmak için en iyi seçenek kırmızı renk lensler bize bu imkanı sağlıyor.

Eğer doğal göz renginiz açık renkte ise açık göz rengine sahip olduğunuzu belirtmeli ve açık renk göze sahip olanlar için üretilmiş renklerden lens seçimi yapmalısınız. Eğer bunu göz önünde bulundurmadan lens seçimi yaparsanız istediğiniz görünüşü yakalayamamış olabilirsiniz. Çünkü koyu renkli gözler için üretilen bir mavi sizin gözünüzde rengini hiç vermeyebilir.

Açık göz rengi için lens örneği görselde

Koyu renk gözlere sahipseniz, koyu renk gözlüler için uygun lens seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde koyu renk göz rengine sahip olanlar, açık göz rengine sahip olanlar için üretilmiş lensi taktıklarında, güzel sonuçlar beklerken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Aman dikkat.

Esmerseniz ve mavi bir lens istiyorsanız kendi teninize uyan bir mavi tonu seçebilirsiniz ki doğala yakın sonuçlar elde edebilesiniz.

Lens seçerken belki de en önemli etken olan göz çapımızı mutlaka doktorumuzdan öğrenmeliyiz. Aldığımız lens gözümüze küçük veya fazla büyük gelebilir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Eğer dikkat ettiyseniz, özellikle Koreliler de lenslerin çapları bizimkilere göre daha büyük,.
[/attention][/attention][/attention]

Lensi göz çapına dikkat ederek değil de genellikle gözlerini büyük göstermek için kullandıkları bir gerçek, ancak bu doğru bir yöntem değil.

Çünkü göz çapımızdan büyük lensler gözlerimizin büyük çoğunluğunu kapatır ve gözlerimize normal göz çapımıza uygun lenslere oranlara çok daha fazla zarar verir.

Evet çoğumuz lensleri seviyoruz veya kullanmaya mecbur olduğumuz için kullanıyoruz.

Mecburen kullandıklarımız dereceli olan, görmemizi kolaylaştıran şeffaf veya renkli olabilen lensler. Estetik amaçla kullandığımız birçok renk seçeneğindeki lenslerde mevcut.

Peki ya lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

 • Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri bu lenslerin süreleri. Her lensin bir süresi olduğunu unutmayalım! Mutlaka bu süreyi öğrenerek alalım günlük, haftalık, aylık, yıllık lens sürelerini göz ardı etmememiz, lenslerin süreleri bittiğinde lenslerimize veda etmemiz gerekir.
 • Tabi ki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz.
 • Yeterince dikkat edilmediğinde lenslerle güzelleşelim, net görebilelim derken daha kötü duruma getirebilir ve hatta gözlerimizi mikroplara maruz bırakabiliriz.
 • Lensleri kullanırken mutlaka ellerimiz temiz olmalı sabunlanmış ve iyice kurulanmış olmalı.

Lens solüsyonda kaç gün kalabilir? Lens solüsyonu kaç günde değiştirilmeli?

 • Lens kutumuzu, makyaj fırçalarımızı da dezenfekte etmek için kullandığımız, doktorlarında tavsiyesi olan bebek şampuanları gibi göz yakmayan zararsız şampuanlarla, zamanımız varsa 2-3 günde bir eğer zamanımız yoksa haftada bir de olsa yıkamalısınız. Sonrasında kurutup lens solüsyonuyla çalkalamalısınız. Bu şekilde kullanmak gözlerinizi mikroplardan korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Lens solüsyonları bittiğinde ve yeni bir solüsyon aldığımızda yeni bir lens kutusuna sahip oluyoruz. Yeni lens kutumuzu kullandığımız da ve kullanmadan önce dezenfekte etmemizde fayda var
 • Lenslerimizi temiz lens kutumuzda ve tazelenmiş bir lens solüsyonu içinde lens kutusunun kapağı kapalı olacak şekilde saklamalıyız.
 • Lens kutusunu hiç açmamak koşuluyla aynı lens solüsyonu içinde 7 gün saklayabiliriz.
 • Eğer lensimizi günlük olarak kullanıyorsak lens solüsyonunu günlük olarak değiştirmeliyiz.
 • Ama ayrıca lenslerimizin yıkanmaya da ihtiyacı olduğunu unutmayın!
 • Üstünde biriken toz ve kalıntılar çok dikkat etmemize rağmen olabiliyor bu yüzden lenslerimizi yıkımayı ihmal etmiyoruz.
 • Yıkama deyince aklınıza musluk suyuyla çeşme altında yıkamak gelmesin. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra lenslerinizi çıkarın. Avuç içinize uygun bir solüsyon alıp lensi solüsyonun içine koyun.  Nazikçe, bastırmadan, yüzük parmağınızla temizleyin. Ardından temiz kutusuna, üzerine solüsyon ekleyerek bırakın ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Bunları yapmadığınızda lenslerin gözlerinize zarar vereceğini ve lenslerin 9 saatten fazla takılmaması gerektiğini unutmayın.
 • Lens alırken mutlaka göz doktorunuza danışın.
 • Gözümüzde lens varken ateşe yaklaşmamız gerekir.
 • Eğer daha önce lens almadıysanız iyi bir araştırma sonrasında güvenebileceğiniz bir yerden alın.
 • Batma, bulanık görme gibi bir problem yaşadığınız lensleri takmayın.
 • Bilinen markaları tercih edin. Markaların taklitleri olabileceğini ve böyle durumlarda batma, yanma, bulanık göreme yaşayacağınızı unutmayın.
 • Güzelliğimize önem veriyoruz ve  elimizden geleni yapıyoruz ancak bunları yaparken sağlığımızı riske atamayız. O yüzden bunları dikkate alarak kullanırsak güzelleşirken zarar görmeyi de en aza indirgemiş oluruz.

Источник: https://beautyperry.com/saglik/kontakt-lens-kullanimi-ve-temizliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kontakt Lenslerin Kötüye Kullanılmasından Kaynaklanan ciddi Göz Sorunları

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lensler kişinin görüşünü iyileştirmek için tasarlanmıştır, ancak düzgün kullanılmazlarsa gözlerine zarar verebilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından bugün açıklanan bir raporda, kontakt lenslerle ilgili 5 göz enfeksiyonunun 1'inde ciddi göz hasarı oluştuğu belirtiliyor.

Bu rakamlar CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunun (MMWR) bir parçasıydı.

Bu rakamlar, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Tıbbi Cihaz Raporu Veritabanından türetilmiştir.

Rapor gelecek hafta Lens Sağlık Haftası öncesinde yayınlandı.

“Kontakt lensler, giyildikleri ve giyildikleri zaman görme düzeltmelerinin güvenli ve etkili bir biçimidir,” diyor, CDC Sağlıklı Su Programının direktörü Michael Beach, Ph.D., bir haber bülteninde. “Ancak, kontakt lenslerin uygun olmayan bir şekilde aşınması ve bakımı göz enfeksiyonlarına neden olabilir, bu da bazen ciddi ve uzun süreli hasara neden olur. “

Devamını oku: Acil durumlarla ilgili gerçekleri öğrenin”

Ciddi ama önlenebilir

CDC yetkilileri raporuna göre, 2005 yılına kadar FDA'ya bildirilen 075 kontakt lens ile ilgili enfeksiyonları inceledi

Bu vakaların% 10'dan fazlası acil servise veya acil bakım kliniğine başvuran bir hastaya karıştı.

Sonuç olarak, bu raporların yaklaşık% 20'si ciddi göz hasarına maruz kalanlara karıştı.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
CDC yetkilileri, en aşırı durumlarda, yaralı korneaları ya da görme kaybına uğradı.
[/attention][/attention][/attention]

CDC yetkilileri, kolaylıkla önlenebilen davranışlardan kaynaklanan 4 enfeksiyonun birinden kaynaklandığını söyledi.

CDC'nin Sulara Yolculuk Hastalıkları Önleme Şube'sindeki tıbbi epidemiyolog Dr.

Jennifer Cope, bir Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 41 milyon civarında kişinin kontakt lens kullanması ve sağladığı gelişmiş görme ve rahatlığın avantajlarından yararlandığını söyledi.

Ciddi göz enfeksiyonlarına yakalananlar bunun küçük bir yüzdesini temsil eder kontakları giyenler, kontakt lens kullananlar için enfeksiyonları önlemek için basit adımlar atmaları için bir hatırlatma görevini üstlenirler. “

Devamını oku: Ekranın süresi çocukların gözünden daha fazla acıyor”

Yaygın hatalar

CDC yetkilileri, en yaygın hataların gece boyunca kullanılmak üzere tasarlanmamış kontakt lensler kullanırken uyuyan kişilerin yanı sıra kullanıcılar Ronald Reagan UCLA Tıp Merkezi'ndeki bir oftalmolog Dr. John Bartlett, görmüş oldukları en sık görülen sorunun, kontakt lenslerini çok uzun süre giyen kişilere ait olduğunu söyledi.

Sona erdiğinde mercekleri değiştirmedi.

Birkaç kez kontakt lenslerin iki haftalık veya bir aylık önerilen doz sonrasında hala kendilerini rahat hissettiklerini söyleyen Bartlett, kontakt lenslerin ne hissettiklerinden bağımsız olarak vade bittikten sonra atılması gerektiğini söyledi.O zaman sınırı önce lensler rahat hissetmezse, erken atılmalıdır ekledi.

“Onları giymeye devam etmek sizi daha fazla risk altına sokar” dedi.

Bununla birlikte, Bartlett, kişilerin en tehli hatayı yaptıklarını, kontakt lensleri temizlemek için kullanılan “çözümleri kapalı” hale getirmek olduğunu söyledi.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
O, lenslerin durumuna küçük bir miktarda eski çözümü bırakıp sonra yeni bir çözüm koyarak sorun yaratabileceğini söyledi. Bunların arasında karışık çözeltinin sıvının mikropları öldürme kabiliyetini seyreltebileceği gerçeğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Bartlett, eski çözeltiyi boşaltmayı ve ardından yeni bir çözüm eklemeden önce temas kutusunun kurumasını önermeyi önerdi. Davaları en azından birkaç ayda bir değiştirmenin de iyi bir fikir olduğunu ekledi.

Devamını oku: Kronik göz kuruması ağlayacak bir şey mi var? “

Önerilen önlemler

CDC yetkilileri, raporlarında kontakt lens kullanıcıları için üç temel tavsiyeyi listeledi.

Birincisi, iletişim bilgilerinizle uyuyamıyor lenslerin içeri girdiğini söyledi. Enfeksiyon riskini 6 ila 8 kat arttırabileceklerini söyledi.

Bartlett ile kontakt lens çözeltisinin hiçbir zaman tepeden inmemesi konusunda anlaştılar. “Kullanılan çözeltiye yeni bir solüsyon ekleme mikrop öldürme gücünü düşürebilir, “Diye belirtti.

Üçüncü öneri, göz doktorunuzun önerdiği şekilde kontakt lenslerin değiştirilmesidir.

” Lenslerini önerilen sıklıkta değiştirmeyen insanlar, takip edenlerden daha fazla komplikasyona ve daha fazla göz problemi bildirirler ” değiştirme tavsiyeleri “olarak belirtti. Rapor 999'da belirtildi. Ayrıca, FDA, kişilerin göz rengini değiştirebilen dekoratif kontakt lensler için ihtiyatlı bir öneri sundu ve bu aksesuarların reçeteyle diğer l enses.

Bartlett, tüketici eğitiminin kontakt lensin yanlış kullanımından kaynaklanan göz enfeksiyonlarının azaltılmasının anahtarı olduğunu söyledi.

“Bu önerilerin farkında olmayan çok sayıda kontakt lens kullanıcıları var” dedi.

Источник: https://tr.medic-life.com/serious-eye-problems-caused-by-misuse-of-contact-lenses-11448

Kontakt Lens Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!
Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lens nedir, lens nasıl kullanılır, kontakt lens kullanmak istiyorum sağlıklı mı, zararlı mı, lens kullanmanın faydaları ve zararları nelerdir, lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır, lensle uyunur mu, lensle denize, havuza girilir mi, lensle banyo yapılır mı ve lens takarken makyaj yapılır mı gibi lens kullanımı hakkında tüm merak ettiğiniz soruları ve özellikle yeni başlayanlar için kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens doğrudan gözün yüzeyine yerleştirilen ince bir mercektir. Kontakt lensler tıbbi cihazlar olarak kabul edilir ve kırma kusurları gibi bazı göz hastalıklarını tedavi için, kozmetik görüntü için veya terapötik sebeplerle kullanılabilir.

Kontakt lens türleri nelerdir? 

Genel olarak kullanılan 2 tip kontakt lens vardır; gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler. Bazı problemlerin dışında genellikle yumuşak lensler tercih edilmektedir. Yumuşak ve sert lens türleri genel olarak şunlardır:

• Bifokal ve Multifokal lensler, genellikle 40’lı yaşlarda yakın görüşte düşüş yaşayan hastaların tüm mesafelerden daha net görüş sağlamasına yardımcı olur.

• Özel kontakt lensler, görme problemleri için farklı bir seçenektir.

• Günlük kontakt lensler, bir günlük, bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir senelik ömrü olan bu lensler, günlük kullanımı oldukça kolay ve rahattır.

• Renkli lensler

• Monovizyon lensler, bifokal lensler için stabil bir alternatiftir.

• Ortokeratoloji lensi, uyku lensi.

• Skleral lens

•Protez kontakt lensler, düzensiz kornea, göz yaralanmaları, göz kuruluğu gibi sorunlar için kullanılabilir.

• Slikon hidrojel lens, gözünüz için daha fazla oksijen sağlar.

• Özel efekt lensler

İlgilenebilirsin: Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens kullanmanın avantajları nelerdir?

Kontakt lens gözünüzle hareket eder, doğal bir görüş açısı sağlar ve görüşünüzü kısıtlayan çerçeveleri yoktur. İnce olmaları, küçük çapa sahip olmaları ve göz bebeklerine tam olarak oturmaları çevresel bozuklukları azaltır, daha geniş bir görüş alanı sağlar.

Spor ve diğer fiziksel egzersizler için lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenli ve rahattır. Gözlük camında olan yansımalar kontakt lenslerde olmaz.

Ayrıca ağırlık hissi, buğulanma, kayma gibi sorunları kontakt lens kullanırken yaşamazsınız. Bu nedenle günlük kullanımında çok daha fazla hareket alanınız olur, daha rahat edersiniz.

Renkli lensler ile bakışlarınızı değiştirme imkanınız olur ve kontakt lens güneş gözlüğü takmanıza engel değildir.

Kontakt lens kullanmanın dezavantajları

Kontakt lens gözlüğe kıyasla daha detaylı bir muayene gerekir ve daha sık kontrole ihtiyaç duyulur. Kontakt lens bakımı da oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde temizleyip muhafaza etmeniz ve lens kullanma kurallarına bağlı kalmanız gerekir.

Kontakt lensler gözlüklere göre biraz daha maliyetli olsa da, teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması ile daha hesaplı ve rahat kullanımı olan lensler piyasaya sürülmektedir.

İlk kez kontakt lens kullanmaya başlayanlar için 1 hafta ila 1 ay arasında belli bir alışma süreci vardır.

Kontakt Lens Takma Çıkarma ve Temizliği

Özellikle yeni başlayanlar için lens takıp çıkarmak çok stresli olabilir. Kontakt lens kullanımı için göz hekimi gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ilk takma işlemini yine kendisi uygulamalıdır. Takılacak lensin yüksek kalitede olması ve göze uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Bu işlemlerden sonra göz hekimi hastayı kontakt lens kullanmak ve bakımı ile ilgili detaylı olarak bilgilendirir. Lens kullanmaya başladıktan sonra hastanın gözünde kızarıklık, bulanıklık ve çapaklanma gibi sorunlar olduğu takdirde tekrar muayeneye gitmesi önerilir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır

Genel olarak lens takma işlemi şu şekildedir:

1. Lensinizi takmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

2. Kontakt lensi durulamak için solüsyon kullanın.

3. Gözünüzü kırpmamak için üst göz kapağınızı serbest elinizle hafifçe yukarı kaldırın ve lensi diğer elinizin işaret parmağının ucuna yerleştirin.

4. Serbest parmaklarınızla alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
5. Lensi gözünüze yerleştirin ve elinizi yavaşça çekerek gözünüzün bir an için kapanmasını sağlayın. Bir kaç kez gözünüzü açıp kapayın. Böylece lens merkeze yerleşecektir.
[/attention][/attention][/attention]

Lens nasıl çıkarılır?

 1. Ellerinizi yıkayıp kurulayın.
 2. Lensin alt kısmına işaret parmağınızla dokunup gözün beyaz kısmına doğru kaydırın.
 3. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak lensi gözünüzden çekin. Bu işlemi yaparken tırnaklarınız lense değmesin, aksi durumda lens çizilebilir.

İlgilenebilirsin: Korse Zayıflatır mı? Faydaları-Zararları-Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler!

Lens nasıl temizlenir?

 1. Elleriniz temiz ve kuru olmalı.
 2. Lenslerinizi koyduğunuz lens kabı temiz olmalı.
 3. Lens içinde solüsyon olan temiz kapta muhafaza edilmelidir. Gözlerinizi enfeksiyondan korumak için lens solüsyonu her kullanımda yenilenmelidir.
 4. Lens temizliği için musluk suyu ve tuzlu su kullanımından kaçının. Sadece kontakt lens solüsyonu kullanın.

Kontakt lensin yan etkileri nelerdir?

Kontak lenslerin temizliğine dikkat etmemek, lensleri çıkarmadan duşa, denize ya da havuza girmek, kontakt lensleri uygulama yetkisi olmayanlardan satın almak, doktor kontrolü olmaksızın kullanmak, rutin kontrolleri aksatmak, lens kullanımı konusunda yeterince bilgilendirilmemek gibi önemli sebeplerden dolayı lens kullanmanın bazı yan etkileri görülebilir.

Bunların başlıcaları şunlardır: Korneal enfeksiyon, gözlerde kuruluk ve alerji.

Kontakt lens ile ilgili merak edilen ve sıkça sorulan diğer detaylar:

1. En iyi lens markaları hangileridir?: Aşağıdaki lens markaları günümüzün son teknolojisiyle tasarlanmış yüksek su oranına ve nefes alınabilirlik özelliklerine sahiptir.

 • Air Optix Plus HydraGlyde
 • Air Optix Colors
 • Dailies Total One
 • Acuvue Oasys Hydraclear Plus
 • Air Optix Colors
 • 1 Day Acuvue Define
 • Acuvue Trueye
 • Biofinity, Biofinity Toric
 • AQ Colors
 • Purevision HD 2
 • Amazon Colors

2. Kontakt Lensle duşa, denize, havuza girilir mi: Yüzülebilecek alanların ve genel olarak su kirliliğinin enfeksiyon riski vardır.

Bu sebeple lensle yüzerken ve duş alırken lenslerinizi çıkartmanızda fayda var. Ancak, çıkartmadan kullanacaksanız mutlaka su kaçırmaz özellikte olan yüzücü gözlükleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir enfeksiyon durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

3. Lens kullanırken göz damlası damlatılabilir mi: İçerisinde koruyucu madde olmayan göz damlaları kullanılabilir. Koruyucu içeren damlalar lens çıkarıldıktan sonra uygulanmalıdır.

4. Lens spor yapmaya engel olur mu: Hayır, hatta korneayı korur ve en hareketli egzersiz ve sporlarda dahi gözden çıkmaz.

5. Hamilelikte lens kullanımı sorun yaratır mı: Kontakt lensin anneye de bebeğe de herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de doktor gözetiminde kullanılmasında fayda var.

6. Kimler kontakt lens kullanamaz: Alerjik hastalar, göz kuruluğu olanlar, göz kırpma refleksinde bozukluk olanlar, şeker hastalığı olanlar için kontakt lens önerilmez (tedavi amaçlı kullanılması gereken lensler doktor gözetiminde olmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır).

7. Kontakt lensle uyunur mu: Kornea bol bol oksijene ihtiyaç duyar ve gece uykudayken göz kapaklarının kısmen engellediği oksijeni bir de lens ile tamamen oksijensiz bırakmak korneaya zarar verebilir.

Teknolojik gelişmelerle bu sorun son zamanlarda aşılmaya başlanmış ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan florosilikon hidrojel lensler kullanılmaya başlanmıştır. Bu lenslerin oksijen geçirgenlik oranı oldukça yüksektir ve 1 ay hiç çıkarılmadan sorunsuzca kullanılabilmektedir.

8.

Lens hangi durumlarda çıkarılmalıdır: Gözünüzde yanma, aşırı sulanma, kaşıntı, göz akıntısı, bulanıklık, kızarıklık ya da rahatsızlık hissi varsa lenslerinizi çıkarın ve rahatsızlığa sebep olan herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasar gören lensler kullanılmamalı ve yeni lensler takılmalıdır. Şikayetleriniz devam ediyorsa enfeksiyon kapmış olma riskine karşın derhal doktorunuzla görüşün.

9. Kontakt lenslerin kullanımı kolay mıdır: Özellikle yumuşak ve hava geçirgenliği yüksek lenslerin kullanımı oldukça kolaydır.

10. Sadece göz rengi değiştirmek için lens kullanılabilir mi: Evet, gözünüzde herhangi bir problem olması gerekmez ve sadece göz renginizi değiştirmek için de lens kullanabilirsiniz. Ancak kozmetik amaçlı da olsa kontakt lens kullanımı için uzman bir göz hekimi muayenesinden geçmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır.

11. Kontakt lensler günlük olarak temizlenmeli mi: Günlük olarak kullanılan lensler her kullanımda dezenfekte edilmelidir. Günlük olarak kullanmayanlar ise lenslerini kullanmadıkları süre içinde 15 günde bir kontakt lens solüsyonu ile dezenfekte etmelidir.

12. Son kullanma tarihinden sonra lensler gözü rahatsız etmiyorsa kullanılmaya devam edilebilir mi: Kontakt lenslerin önerilen zamandan daha uzun süre takılması bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Size en uygun lensi doktorunuzla kararlaştırmalı ve değişim zamanı tekrar muayene olup yeni lenslerinizi takmalısınız.

13. Lens makyaj yapmaya engel mi: Hayır, ancak makyajınızın kontakt lense bulaşmamasına özen göstermelisiniz. Göz makyajınızı lenslerinizi taktıktan sonra yapmanız ve makyajınızı silmeden önce çıkarmanız önerilir. Lensleriniz takılıyken gözünüzü ovuşturmamanız da çok önemli.

Bunların dışında kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Kontakt lens kullananlar tırnaklarını uzatmamalıdır ya da tırnakları uzunsa takma, çıkarma esnasında çizilme riskine karşı çok dikkatli olmalıdırlar. Lens temizliği yaparken çeşme suyu kullanmayın, özel lens solüsyonlarından kullanın.

Kontak lensleriniz asla yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Aşırı basınç lensleri deforme edebilir ve kullanılamaz duruma getirebilir. Bu sebeple kontakt lens temizliği yaparken aşırı basınç uygulamayın.

Denize girerken, duş alırken lenslerinizi mümkünse çıkarın. Ayrıca göz sağlığınız ve iyi bir görüş için kontrollerinizi aksatmamalı, doktorunuzun lens kullanımı ile ilgili talimatlarına harfiyen uymalısınız.

Источник: https://xhayat.com/kontakt-lens-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular/

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

İyi görebilmek, günlük aktiviteler için en önemli şeydir. Bu nedenle, biri kontakt lensler kullanılarak yapılan görme yeteneğini desteklemek için çeşitli çabalar gösterildi. Görünüş ve kullanım nedenleriyle görüntüleme lensi olarak kontakt lensleri tercih eden birçok kişi göreceli olarak kolaydır, ancak uygunsuz kullanım hastalığın göze geçmesi için çok risklidir.

Kontakt lens kullanımı, mercek yüzeyini gözün önüne takarak yapılır. Çok yakın mesafe, mikropların mercek yüzeyinden göz sıvısının yüzeyine transferine izin verir, mikropların varlığı genellikle göz iltihabı ile karakterize edilir. Enfeksiyon ilk başta ciddi belirtiler göstermez, ancak zamanla körlüğe kalıcı göz hasarına neden olabilir.

Kontakt lensler, bakteri, mantar, parazit veya virüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının ana aktarım kaynağı olabilir. Lens yüzeyindeki bulaşıcı ajan, kontakt lensi suya maruz bırakmak, uygun olmayan temizleme sıvıları kullanmak ve kontakt lensleri düzenli olarak değiştirmemek gibi uygunsuz kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon tipleri

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon korneanın bir kısmında veya keratit olarak bilinir. Bu hastalığa, iltihaplanma ve hasarı tetikleyen çeşitli mikroplar neden olabilir, ancak korneanın zarar görmesi kalıcı olabilir, böylece ciddi enfeksiyon vakalarında nakil gerekir. Sebep türüne bağlı olarak, bu enfeksiyon aşağıdakileri içeren dört türe ayrılabilir:

1. Bakteriyel keratit

Bu enfeksiyon bakteri kaynaklı Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus, Bu bakterilerin her ikisi de insan vücudunun bile toprak ve su yüzeyinde kolayca bulunabilir.

Vücudun yüzeyine maruz kalan kontakt lenslerin veya temizlemeden cisimlerin kullanılması, bakteriyel keratit enfeksiyonunu kolayca tetikleyebilir.

Genel olarak bakteriyel keratit hızla tahrişe neden olur, derhal kontakt lens kullanırken rahatsızlık yaşarsanız, keratitin kötüleşmesini önlemek için derhal kullanmayı bırakın.

2. Mantar keratiti

Korneada enfeksiyona neden olan mantar türü çeşitli mantarlardır Fusarium, Aspergillus ve Candida, Bakteriyel ajanlarda olduğu gibi, göze bulaşabilen mantarlar insan vücudunda bulunur.

Bu mantar, Endonezya gibi tropik iklime sahip açık ortamlarda da kolayca bulunabilir.

Mantarın doğası kolayca gözün diğer kısımlarına yayılabilir, bu nedenle keratitin kötüleşmesini önlemek için birkaç ay içinde bir mantar önleyici ilaç kullanmanız gerekir.

3. Paraziter keratit

Nadir olmasına rağmen, korneanın paraziter enfeksiyonları oluşabilir ve bu ciddi bir enfeksiyondur. Paraziter keratit paraziter mikroorganizmaların neden olduğu Acanthamoeba, Genel olarak bir parazit gibi, Acanthamoeba Sadece zarar vermekle kalmaz aynı zamanda işgal ettikleri kişilerin hayatlarını da zarar verir.

Bu parazitler, toprak yüzeyinde ve musluk suyu ve nemli klima üniteleri de dahil olmak üzere su kütlesinde kolayca bulunabilir. enfeksiyon Acanthamoeba Göze sadece kontakt lens kullanımı neden olabilir, çünkü bu parazitlerin enfekte olması için doğrudan bir organın yüzeyine temas etmesi gerekir.

Rahatsızlığa ek olarak, enfeksiyon Acanthamoeba ayrıca korneada vajinal akıntı gibi renk atmasına neden olur. Erken tanı ve tedavi çok gereklidir, çünkü kötüleştiğinde ciddi tıbbi eylem ve göz ameliyatı gerektirir.

4. Viral keratit

Bu tür keratit neden olur Herpes Simpleks Virüsü (HSV). Bu tip virüs sadece insanlarda bulunur ve sadece HSV ile enfekte olmuş kişilerle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Diğer keratit türlerinin aksine, HSV'nin neden olduğu keratit bulaşabilir.

Viral keratit ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlara da izin verir ve bu HSV enfeksiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar bir kişinin bağışıklığına bağlıdır, bu nedenle viral keratit kullanımı antiviral ilaçlar ve göz damlası gerektirir.

Viral keratit de nadiren tedavi etmek için göz ameliyatı gerektirme eğilimindedir.

Kontakt lenslere bağlı göz enfeksiyonlarının belirtileri

Enfeksiyon nedeni ne olursa olsun, keratit neredeyse benzer semptomlara neden olur. Aktif olarak kontakt lens kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır:

 • Belirgin bir nedenden ötürü tahriş veya kırmızı gözler.
 • Gözlerin içinden veya çevresinden gelen acı var.
 • Gözler ışığa karşı daha hassastır.
 • Ani bulanık görme.
 • Gözler doğal olmayan akıyor.

Bazen keratit hiçbir belirti göstermez, bu yüzden yukarıdaki belirtileri göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, keratit de dahil olmak üzere göz üzerinde diğer etkileri tetikleyebilir:

 • Gözdeki alerjik reaksiyonlar.
 • Göz zarı enfeksiyonu (konjonktivit).
 • Kuru gözler
 • Korneanın ülserasyonu veya yaralanması.
 • Gözlerin daha kırmızı görünmesi için yeni göz damarlarının görünümü.

Gözdeki kontakt lenslerden bulaşmayı önleme

Gözdeki enfeksiyonu önlemek için, kullanıcılar veya prospektif kontakt lens kullanıcıları, göz koşullarını ve uygun olmayan kontakt lens kullanma risklerini anlamalıdır. Kontakt lens kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Enfeksiyon varlığını ve kontakt lenslerin göze uygunluğunu belirlemek için düzenli göz muayenesi.
 • Kişisel hijyene öncelik verilmesi, özellikle kontakt lenslerin kullanılacağı ve çıkarılacağı zaman eller.
 • Kontakt lensleri lens temizleme sıvısıyla düzenli olarak temizleyin ve dikkatli olun. Lens yüzeyinde hala bulunan eski sıvıya yeni sıvı eklemekten kaçının.
 • Uygun kontakt lens deposunu yapın, lensi uzun süre açık alana koymaktan kaçının ve her üç ayda bir lensi değiştirin.
 • Kullanım süresi ve kontakt lenslerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda göz doktorunuza danışın.
 • Kontakt lenslerle yatmaktan kaçının çünkü mikrop transferine neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Kontakt lenslerin banyo veya yüzme gibi suya maruz kalmasına izin veren etkinliklerden kaçının. Yüzerken kontakt lenslere ihtiyaç duyuyorsanız yüzme gözlüğü kullanın.
 • Lens suya maruz kalırsa, enfeksiyonu önlemek için hemen yenisiyle değiştirin.

Ayrıca OKUYUN:

 • Kontakt Lens Kullanımı 7 Önemli Hata
 • Gözlük ve Kontakt Lensler Sizin İçin En İyisidir?
 • Karanlıkta Okuma Hasarlı Gözler Yapar mı?

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak Rated 4/5 828 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/healthy-tips/recognizing-eye-infection-due-to-the-use-of-contact-lenses-3222

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmeyi kim istemez? Tabi ki hepimiz isteriz ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız. Bakımlarımızı yaparız, güzel kıyafetler giyeriz, aksesuarlar takarız, en güzel kokuları kullanırız, makyajımızı yaparız.

Bakımlar, makyajlar, kıyafetler, aksesuarlar, parfümler ve daha neler neler. Kısacası en ince ayrıntımıza kadar dikkat ederiz. Peki bitti mi? Bitmedi! Birde lensler var gözlerimizi renklendirmek istediğimiz de istediğimiz rengi seçebildiğimiz ve hop bambaşka bakışlar bambaşka bir ifade elde edebildiğimiz.

Sadece bayanlara mı özgü  bu durum? Elbette hayır! Bayanlar kadar erkekler içinde önemli. Ancak bayanlarda daha fazla görüldüğünden -özellikle renkli olan lensler- aklımıza ilk gelen bayanlar oluyor. Ancak şeffaf lensler bir çok erkekte kullanmakta.

Gözlük kullanmak hem zor hem de ağırlık, bazılarımız alerjik nedenlerle bazılarımız yüzüne göre bir model bulamadığından lenslere baş vuruyoruz. Güzellik adına en güzel buluşlardan biri olan lensler, yaşam kalitemiz açısından da önemli.

Gözlerimiz gözlüğe alışıncaya kadar bizi baya zorluyor, bazılarımız yakışmadığını düşünüp takmak istemiyoruz ve günden güne gözlerimiz daha çok bozuluyor ve derece artıyor. Derece arttıkça gözlük camlarımızda kalınlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu aşamalarda da en büyük yardımcımız lensler olabiliyor.

Hem estetik kazandırıyor hem de gözlerimizin daha da bozulmasına engel olmuş oluyor.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Her renk mevcut sanırım, istediğimiz kadar hatta belki de istemediğimiz kadar renk avantajımız var. İstediğiniz anda istediğiniz göz rengine sahip olabiliyorsunuz.
[/attention][/attention][/attention]

Peki ya bu renkler içinden kendimize en uygun rengi nasıl seçeriz?

İlk olarak en önemli koşullar ten renginiz ve kullanım amacınız. Yalnızca görüntü kalitenizi artırmak amacıyla dereceli bir lens kullanmaksa amacınız ve doğallığınızı da bozmaya hiç niyetiniz yoksa şeffaf lensleri tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Eğer kozmetik olarak, yani estetik amaçla kullanmak için alıyorsanız sizi bin bir çeşit renk bekliyor demektir.

Olağan üstü renkler tercih edip, çeşitli kılıklara girmemize kolaylık sağlıyor bu lensler. Mesela kırmızı gözler doğal olarak mümkün değil ama bir vampir filminde kullanmak için en iyi seçenek kırmızı renk lensler bize bu imkanı sağlıyor.

Eğer doğal göz renginiz açık renkte ise açık göz rengine sahip olduğunuzu belirtmeli ve açık renk göze sahip olanlar için üretilmiş renklerden lens seçimi yapmalısınız. Eğer bunu göz önünde bulundurmadan lens seçimi yaparsanız istediğiniz görünüşü yakalayamamış olabilirsiniz. Çünkü koyu renkli gözler için üretilen bir mavi sizin gözünüzde rengini hiç vermeyebilir.

Açık göz rengi için lens örneği görselde

Koyu renk gözlere sahipseniz, koyu renk gözlüler için uygun lens seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde koyu renk göz rengine sahip olanlar, açık göz rengine sahip olanlar için üretilmiş lensi taktıklarında, güzel sonuçlar beklerken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Aman dikkat.

Esmerseniz ve mavi bir lens istiyorsanız kendi teninize uyan bir mavi tonu seçebilirsiniz ki doğala yakın sonuçlar elde edebilesiniz.

Lens seçerken belki de en önemli etken olan göz çapımızı mutlaka doktorumuzdan öğrenmeliyiz. Aldığımız lens gözümüze küçük veya fazla büyük gelebilir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Eğer dikkat ettiyseniz, özellikle Koreliler de lenslerin çapları bizimkilere göre daha büyük,.
[/attention][/attention][/attention]

Lensi göz çapına dikkat ederek değil de genellikle gözlerini büyük göstermek için kullandıkları bir gerçek, ancak bu doğru bir yöntem değil.

Çünkü göz çapımızdan büyük lensler gözlerimizin büyük çoğunluğunu kapatır ve gözlerimize normal göz çapımıza uygun lenslere oranlara çok daha fazla zarar verir.

Evet çoğumuz lensleri seviyoruz veya kullanmaya mecbur olduğumuz için kullanıyoruz.

Mecburen kullandıklarımız dereceli olan, görmemizi kolaylaştıran şeffaf veya renkli olabilen lensler. Estetik amaçla kullandığımız birçok renk seçeneğindeki lenslerde mevcut.

Peki ya lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

 • Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri bu lenslerin süreleri. Her lensin bir süresi olduğunu unutmayalım! Mutlaka bu süreyi öğrenerek alalım günlük, haftalık, aylık, yıllık lens sürelerini göz ardı etmememiz, lenslerin süreleri bittiğinde lenslerimize veda etmemiz gerekir.
 • Tabi ki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz.
 • Yeterince dikkat edilmediğinde lenslerle güzelleşelim, net görebilelim derken daha kötü duruma getirebilir ve hatta gözlerimizi mikroplara maruz bırakabiliriz.
 • Lensleri kullanırken mutlaka ellerimiz temiz olmalı sabunlanmış ve iyice kurulanmış olmalı.

Lens solüsyonda kaç gün kalabilir? Lens solüsyonu kaç günde değiştirilmeli?

 • Lens kutumuzu, makyaj fırçalarımızı da dezenfekte etmek için kullandığımız, doktorlarında tavsiyesi olan bebek şampuanları gibi göz yakmayan zararsız şampuanlarla, zamanımız varsa 2-3 günde bir eğer zamanımız yoksa haftada bir de olsa yıkamalısınız. Sonrasında kurutup lens solüsyonuyla çalkalamalısınız. Bu şekilde kullanmak gözlerinizi mikroplardan korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Lens solüsyonları bittiğinde ve yeni bir solüsyon aldığımızda yeni bir lens kutusuna sahip oluyoruz. Yeni lens kutumuzu kullandığımız da ve kullanmadan önce dezenfekte etmemizde fayda var
 • Lenslerimizi temiz lens kutumuzda ve tazelenmiş bir lens solüsyonu içinde lens kutusunun kapağı kapalı olacak şekilde saklamalıyız.
 • Lens kutusunu hiç açmamak koşuluyla aynı lens solüsyonu içinde 7 gün saklayabiliriz.
 • Eğer lensimizi günlük olarak kullanıyorsak lens solüsyonunu günlük olarak değiştirmeliyiz.
 • Ama ayrıca lenslerimizin yıkanmaya da ihtiyacı olduğunu unutmayın!
 • Üstünde biriken toz ve kalıntılar çok dikkat etmemize rağmen olabiliyor bu yüzden lenslerimizi yıkımayı ihmal etmiyoruz.
 • Yıkama deyince aklınıza musluk suyuyla çeşme altında yıkamak gelmesin. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra lenslerinizi çıkarın. Avuç içinize uygun bir solüsyon alıp lensi solüsyonun içine koyun.  Nazikçe, bastırmadan, yüzük parmağınızla temizleyin. Ardından temiz kutusuna, üzerine solüsyon ekleyerek bırakın ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Bunları yapmadığınızda lenslerin gözlerinize zarar vereceğini ve lenslerin 9 saatten fazla takılmaması gerektiğini unutmayın.
 • Lens alırken mutlaka göz doktorunuza danışın.
 • Gözümüzde lens varken ateşe yaklaşmamız gerekir.
 • Eğer daha önce lens almadıysanız iyi bir araştırma sonrasında güvenebileceğiniz bir yerden alın.
 • Batma, bulanık görme gibi bir problem yaşadığınız lensleri takmayın.
 • Bilinen markaları tercih edin. Markaların taklitleri olabileceğini ve böyle durumlarda batma, yanma, bulanık göreme yaşayacağınızı unutmayın.
 • Güzelliğimize önem veriyoruz ve  elimizden geleni yapıyoruz ancak bunları yaparken sağlığımızı riske atamayız. O yüzden bunları dikkate alarak kullanırsak güzelleşirken zarar görmeyi de en aza indirgemiş oluruz.

Источник: https://beautyperry.com/saglik/kontakt-lens-kullanimi-ve-temizliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kontakt Lenslerin Kötüye Kullanılmasından Kaynaklanan ciddi Göz Sorunları

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lensler kişinin görüşünü iyileştirmek için tasarlanmıştır, ancak düzgün kullanılmazlarsa gözlerine zarar verebilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından bugün açıklanan bir raporda, kontakt lenslerle ilgili 5 göz enfeksiyonunun 1'inde ciddi göz hasarı oluştuğu belirtiliyor.

Bu rakamlar CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunun (MMWR) bir parçasıydı.

Bu rakamlar, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Tıbbi Cihaz Raporu Veritabanından türetilmiştir.

Rapor gelecek hafta Lens Sağlık Haftası öncesinde yayınlandı.

“Kontakt lensler, giyildikleri ve giyildikleri zaman görme düzeltmelerinin güvenli ve etkili bir biçimidir,” diyor, CDC Sağlıklı Su Programının direktörü Michael Beach, Ph.D., bir haber bülteninde. “Ancak, kontakt lenslerin uygun olmayan bir şekilde aşınması ve bakımı göz enfeksiyonlarına neden olabilir, bu da bazen ciddi ve uzun süreli hasara neden olur. “

Devamını oku: Acil durumlarla ilgili gerçekleri öğrenin”

Ciddi ama önlenebilir

CDC yetkilileri raporuna göre, 2005 yılına kadar FDA'ya bildirilen 075 kontakt lens ile ilgili enfeksiyonları inceledi

Bu vakaların% 10'dan fazlası acil servise veya acil bakım kliniğine başvuran bir hastaya karıştı.

Sonuç olarak, bu raporların yaklaşık% 20'si ciddi göz hasarına maruz kalanlara karıştı.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
CDC yetkilileri, en aşırı durumlarda, yaralı korneaları ya da görme kaybına uğradı.
[/attention][/attention][/attention]

CDC yetkilileri, kolaylıkla önlenebilen davranışlardan kaynaklanan 4 enfeksiyonun birinden kaynaklandığını söyledi.

CDC'nin Sulara Yolculuk Hastalıkları Önleme Şube'sindeki tıbbi epidemiyolog Dr.

Jennifer Cope, bir Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 41 milyon civarında kişinin kontakt lens kullanması ve sağladığı gelişmiş görme ve rahatlığın avantajlarından yararlandığını söyledi.

Ciddi göz enfeksiyonlarına yakalananlar bunun küçük bir yüzdesini temsil eder kontakları giyenler, kontakt lens kullananlar için enfeksiyonları önlemek için basit adımlar atmaları için bir hatırlatma görevini üstlenirler. “

Devamını oku: Ekranın süresi çocukların gözünden daha fazla acıyor”

Yaygın hatalar

CDC yetkilileri, en yaygın hataların gece boyunca kullanılmak üzere tasarlanmamış kontakt lensler kullanırken uyuyan kişilerin yanı sıra kullanıcılar Ronald Reagan UCLA Tıp Merkezi'ndeki bir oftalmolog Dr. John Bartlett, görmüş oldukları en sık görülen sorunun, kontakt lenslerini çok uzun süre giyen kişilere ait olduğunu söyledi.

Sona erdiğinde mercekleri değiştirmedi.

Birkaç kez kontakt lenslerin iki haftalık veya bir aylık önerilen doz sonrasında hala kendilerini rahat hissettiklerini söyleyen Bartlett, kontakt lenslerin ne hissettiklerinden bağımsız olarak vade bittikten sonra atılması gerektiğini söyledi.O zaman sınırı önce lensler rahat hissetmezse, erken atılmalıdır ekledi.

“Onları giymeye devam etmek sizi daha fazla risk altına sokar” dedi.

Bununla birlikte, Bartlett, kişilerin en tehli hatayı yaptıklarını, kontakt lensleri temizlemek için kullanılan “çözümleri kapalı” hale getirmek olduğunu söyledi.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
O, lenslerin durumuna küçük bir miktarda eski çözümü bırakıp sonra yeni bir çözüm koyarak sorun yaratabileceğini söyledi. Bunların arasında karışık çözeltinin sıvının mikropları öldürme kabiliyetini seyreltebileceği gerçeğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Bartlett, eski çözeltiyi boşaltmayı ve ardından yeni bir çözüm eklemeden önce temas kutusunun kurumasını önermeyi önerdi. Davaları en azından birkaç ayda bir değiştirmenin de iyi bir fikir olduğunu ekledi.

Devamını oku: Kronik göz kuruması ağlayacak bir şey mi var? “

Önerilen önlemler

CDC yetkilileri, raporlarında kontakt lens kullanıcıları için üç temel tavsiyeyi listeledi.

Birincisi, iletişim bilgilerinizle uyuyamıyor lenslerin içeri girdiğini söyledi. Enfeksiyon riskini 6 ila 8 kat arttırabileceklerini söyledi.

Bartlett ile kontakt lens çözeltisinin hiçbir zaman tepeden inmemesi konusunda anlaştılar. “Kullanılan çözeltiye yeni bir solüsyon ekleme mikrop öldürme gücünü düşürebilir, “Diye belirtti.

Üçüncü öneri, göz doktorunuzun önerdiği şekilde kontakt lenslerin değiştirilmesidir.

” Lenslerini önerilen sıklıkta değiştirmeyen insanlar, takip edenlerden daha fazla komplikasyona ve daha fazla göz problemi bildirirler ” değiştirme tavsiyeleri “olarak belirtti. Rapor 999'da belirtildi. Ayrıca, FDA, kişilerin göz rengini değiştirebilen dekoratif kontakt lensler için ihtiyatlı bir öneri sundu ve bu aksesuarların reçeteyle diğer l enses.

Bartlett, tüketici eğitiminin kontakt lensin yanlış kullanımından kaynaklanan göz enfeksiyonlarının azaltılmasının anahtarı olduğunu söyledi.

“Bu önerilerin farkında olmayan çok sayıda kontakt lens kullanıcıları var” dedi.

Источник: https://tr.medic-life.com/serious-eye-problems-caused-by-misuse-of-contact-lenses-11448

Kontakt Lens Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!
Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lens nedir, lens nasıl kullanılır, kontakt lens kullanmak istiyorum sağlıklı mı, zararlı mı, lens kullanmanın faydaları ve zararları nelerdir, lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır, lensle uyunur mu, lensle denize, havuza girilir mi, lensle banyo yapılır mı ve lens takarken makyaj yapılır mı gibi lens kullanımı hakkında tüm merak ettiğiniz soruları ve özellikle yeni başlayanlar için kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens doğrudan gözün yüzeyine yerleştirilen ince bir mercektir. Kontakt lensler tıbbi cihazlar olarak kabul edilir ve kırma kusurları gibi bazı göz hastalıklarını tedavi için, kozmetik görüntü için veya terapötik sebeplerle kullanılabilir.

Kontakt lens türleri nelerdir? 

Genel olarak kullanılan 2 tip kontakt lens vardır; gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler. Bazı problemlerin dışında genellikle yumuşak lensler tercih edilmektedir. Yumuşak ve sert lens türleri genel olarak şunlardır:

• Bifokal ve Multifokal lensler, genellikle 40’lı yaşlarda yakın görüşte düşüş yaşayan hastaların tüm mesafelerden daha net görüş sağlamasına yardımcı olur.

• Özel kontakt lensler, görme problemleri için farklı bir seçenektir.

• Günlük kontakt lensler, bir günlük, bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir senelik ömrü olan bu lensler, günlük kullanımı oldukça kolay ve rahattır.

• Renkli lensler

• Monovizyon lensler, bifokal lensler için stabil bir alternatiftir.

• Ortokeratoloji lensi, uyku lensi.

• Skleral lens

•Protez kontakt lensler, düzensiz kornea, göz yaralanmaları, göz kuruluğu gibi sorunlar için kullanılabilir.

• Slikon hidrojel lens, gözünüz için daha fazla oksijen sağlar.

• Özel efekt lensler

İlgilenebilirsin: Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens kullanmanın avantajları nelerdir?

Kontakt lens gözünüzle hareket eder, doğal bir görüş açısı sağlar ve görüşünüzü kısıtlayan çerçeveleri yoktur. İnce olmaları, küçük çapa sahip olmaları ve göz bebeklerine tam olarak oturmaları çevresel bozuklukları azaltır, daha geniş bir görüş alanı sağlar.

Spor ve diğer fiziksel egzersizler için lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenli ve rahattır. Gözlük camında olan yansımalar kontakt lenslerde olmaz.

Ayrıca ağırlık hissi, buğulanma, kayma gibi sorunları kontakt lens kullanırken yaşamazsınız. Bu nedenle günlük kullanımında çok daha fazla hareket alanınız olur, daha rahat edersiniz.

Renkli lensler ile bakışlarınızı değiştirme imkanınız olur ve kontakt lens güneş gözlüğü takmanıza engel değildir.

Kontakt lens kullanmanın dezavantajları

Kontakt lens gözlüğe kıyasla daha detaylı bir muayene gerekir ve daha sık kontrole ihtiyaç duyulur. Kontakt lens bakımı da oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde temizleyip muhafaza etmeniz ve lens kullanma kurallarına bağlı kalmanız gerekir.

Kontakt lensler gözlüklere göre biraz daha maliyetli olsa da, teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması ile daha hesaplı ve rahat kullanımı olan lensler piyasaya sürülmektedir.

İlk kez kontakt lens kullanmaya başlayanlar için 1 hafta ila 1 ay arasında belli bir alışma süreci vardır.

Kontakt Lens Takma Çıkarma ve Temizliği

Özellikle yeni başlayanlar için lens takıp çıkarmak çok stresli olabilir. Kontakt lens kullanımı için göz hekimi gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ilk takma işlemini yine kendisi uygulamalıdır. Takılacak lensin yüksek kalitede olması ve göze uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Bu işlemlerden sonra göz hekimi hastayı kontakt lens kullanmak ve bakımı ile ilgili detaylı olarak bilgilendirir. Lens kullanmaya başladıktan sonra hastanın gözünde kızarıklık, bulanıklık ve çapaklanma gibi sorunlar olduğu takdirde tekrar muayeneye gitmesi önerilir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır

Genel olarak lens takma işlemi şu şekildedir:

1. Lensinizi takmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

2. Kontakt lensi durulamak için solüsyon kullanın.

3. Gözünüzü kırpmamak için üst göz kapağınızı serbest elinizle hafifçe yukarı kaldırın ve lensi diğer elinizin işaret parmağının ucuna yerleştirin.

4. Serbest parmaklarınızla alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
5. Lensi gözünüze yerleştirin ve elinizi yavaşça çekerek gözünüzün bir an için kapanmasını sağlayın. Bir kaç kez gözünüzü açıp kapayın. Böylece lens merkeze yerleşecektir.
[/attention][/attention][/attention]

Lens nasıl çıkarılır?

 1. Ellerinizi yıkayıp kurulayın.
 2. Lensin alt kısmına işaret parmağınızla dokunup gözün beyaz kısmına doğru kaydırın.
 3. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak lensi gözünüzden çekin. Bu işlemi yaparken tırnaklarınız lense değmesin, aksi durumda lens çizilebilir.

İlgilenebilirsin: Korse Zayıflatır mı? Faydaları-Zararları-Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler!

Lens nasıl temizlenir?

 1. Elleriniz temiz ve kuru olmalı.
 2. Lenslerinizi koyduğunuz lens kabı temiz olmalı.
 3. Lens içinde solüsyon olan temiz kapta muhafaza edilmelidir. Gözlerinizi enfeksiyondan korumak için lens solüsyonu her kullanımda yenilenmelidir.
 4. Lens temizliği için musluk suyu ve tuzlu su kullanımından kaçının. Sadece kontakt lens solüsyonu kullanın.

Kontakt lensin yan etkileri nelerdir?

Kontak lenslerin temizliğine dikkat etmemek, lensleri çıkarmadan duşa, denize ya da havuza girmek, kontakt lensleri uygulama yetkisi olmayanlardan satın almak, doktor kontrolü olmaksızın kullanmak, rutin kontrolleri aksatmak, lens kullanımı konusunda yeterince bilgilendirilmemek gibi önemli sebeplerden dolayı lens kullanmanın bazı yan etkileri görülebilir.

Bunların başlıcaları şunlardır: Korneal enfeksiyon, gözlerde kuruluk ve alerji.

Kontakt lens ile ilgili merak edilen ve sıkça sorulan diğer detaylar:

1. En iyi lens markaları hangileridir?: Aşağıdaki lens markaları günümüzün son teknolojisiyle tasarlanmış yüksek su oranına ve nefes alınabilirlik özelliklerine sahiptir.

 • Air Optix Plus HydraGlyde
 • Air Optix Colors
 • Dailies Total One
 • Acuvue Oasys Hydraclear Plus
 • Air Optix Colors
 • 1 Day Acuvue Define
 • Acuvue Trueye
 • Biofinity, Biofinity Toric
 • AQ Colors
 • Purevision HD 2
 • Amazon Colors

2. Kontakt Lensle duşa, denize, havuza girilir mi: Yüzülebilecek alanların ve genel olarak su kirliliğinin enfeksiyon riski vardır.

Bu sebeple lensle yüzerken ve duş alırken lenslerinizi çıkartmanızda fayda var. Ancak, çıkartmadan kullanacaksanız mutlaka su kaçırmaz özellikte olan yüzücü gözlükleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir enfeksiyon durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

3. Lens kullanırken göz damlası damlatılabilir mi: İçerisinde koruyucu madde olmayan göz damlaları kullanılabilir. Koruyucu içeren damlalar lens çıkarıldıktan sonra uygulanmalıdır.

4. Lens spor yapmaya engel olur mu: Hayır, hatta korneayı korur ve en hareketli egzersiz ve sporlarda dahi gözden çıkmaz.

5. Hamilelikte lens kullanımı sorun yaratır mı: Kontakt lensin anneye de bebeğe de herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de doktor gözetiminde kullanılmasında fayda var.

6. Kimler kontakt lens kullanamaz: Alerjik hastalar, göz kuruluğu olanlar, göz kırpma refleksinde bozukluk olanlar, şeker hastalığı olanlar için kontakt lens önerilmez (tedavi amaçlı kullanılması gereken lensler doktor gözetiminde olmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır).

7. Kontakt lensle uyunur mu: Kornea bol bol oksijene ihtiyaç duyar ve gece uykudayken göz kapaklarının kısmen engellediği oksijeni bir de lens ile tamamen oksijensiz bırakmak korneaya zarar verebilir.

Teknolojik gelişmelerle bu sorun son zamanlarda aşılmaya başlanmış ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan florosilikon hidrojel lensler kullanılmaya başlanmıştır. Bu lenslerin oksijen geçirgenlik oranı oldukça yüksektir ve 1 ay hiç çıkarılmadan sorunsuzca kullanılabilmektedir.

8.

Lens hangi durumlarda çıkarılmalıdır: Gözünüzde yanma, aşırı sulanma, kaşıntı, göz akıntısı, bulanıklık, kızarıklık ya da rahatsızlık hissi varsa lenslerinizi çıkarın ve rahatsızlığa sebep olan herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasar gören lensler kullanılmamalı ve yeni lensler takılmalıdır. Şikayetleriniz devam ediyorsa enfeksiyon kapmış olma riskine karşın derhal doktorunuzla görüşün.

9. Kontakt lenslerin kullanımı kolay mıdır: Özellikle yumuşak ve hava geçirgenliği yüksek lenslerin kullanımı oldukça kolaydır.

10. Sadece göz rengi değiştirmek için lens kullanılabilir mi: Evet, gözünüzde herhangi bir problem olması gerekmez ve sadece göz renginizi değiştirmek için de lens kullanabilirsiniz. Ancak kozmetik amaçlı da olsa kontakt lens kullanımı için uzman bir göz hekimi muayenesinden geçmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır.

11. Kontakt lensler günlük olarak temizlenmeli mi: Günlük olarak kullanılan lensler her kullanımda dezenfekte edilmelidir. Günlük olarak kullanmayanlar ise lenslerini kullanmadıkları süre içinde 15 günde bir kontakt lens solüsyonu ile dezenfekte etmelidir.

12. Son kullanma tarihinden sonra lensler gözü rahatsız etmiyorsa kullanılmaya devam edilebilir mi: Kontakt lenslerin önerilen zamandan daha uzun süre takılması bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Size en uygun lensi doktorunuzla kararlaştırmalı ve değişim zamanı tekrar muayene olup yeni lenslerinizi takmalısınız.

13. Lens makyaj yapmaya engel mi: Hayır, ancak makyajınızın kontakt lense bulaşmamasına özen göstermelisiniz. Göz makyajınızı lenslerinizi taktıktan sonra yapmanız ve makyajınızı silmeden önce çıkarmanız önerilir. Lensleriniz takılıyken gözünüzü ovuşturmamanız da çok önemli.

Bunların dışında kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Kontakt lens kullananlar tırnaklarını uzatmamalıdır ya da tırnakları uzunsa takma, çıkarma esnasında çizilme riskine karşı çok dikkatli olmalıdırlar. Lens temizliği yaparken çeşme suyu kullanmayın, özel lens solüsyonlarından kullanın.

Kontak lensleriniz asla yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Aşırı basınç lensleri deforme edebilir ve kullanılamaz duruma getirebilir. Bu sebeple kontakt lens temizliği yaparken aşırı basınç uygulamayın.

Denize girerken, duş alırken lenslerinizi mümkünse çıkarın. Ayrıca göz sağlığınız ve iyi bir görüş için kontrollerinizi aksatmamalı, doktorunuzun lens kullanımı ile ilgili talimatlarına harfiyen uymalısınız.

Источник: https://xhayat.com/kontakt-lens-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular/

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

İyi görebilmek, günlük aktiviteler için en önemli şeydir. Bu nedenle, biri kontakt lensler kullanılarak yapılan görme yeteneğini desteklemek için çeşitli çabalar gösterildi. Görünüş ve kullanım nedenleriyle görüntüleme lensi olarak kontakt lensleri tercih eden birçok kişi göreceli olarak kolaydır, ancak uygunsuz kullanım hastalığın göze geçmesi için çok risklidir.

Kontakt lens kullanımı, mercek yüzeyini gözün önüne takarak yapılır. Çok yakın mesafe, mikropların mercek yüzeyinden göz sıvısının yüzeyine transferine izin verir, mikropların varlığı genellikle göz iltihabı ile karakterize edilir. Enfeksiyon ilk başta ciddi belirtiler göstermez, ancak zamanla körlüğe kalıcı göz hasarına neden olabilir.

Kontakt lensler, bakteri, mantar, parazit veya virüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının ana aktarım kaynağı olabilir. Lens yüzeyindeki bulaşıcı ajan, kontakt lensi suya maruz bırakmak, uygun olmayan temizleme sıvıları kullanmak ve kontakt lensleri düzenli olarak değiştirmemek gibi uygunsuz kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon tipleri

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon korneanın bir kısmında veya keratit olarak bilinir. Bu hastalığa, iltihaplanma ve hasarı tetikleyen çeşitli mikroplar neden olabilir, ancak korneanın zarar görmesi kalıcı olabilir, böylece ciddi enfeksiyon vakalarında nakil gerekir. Sebep türüne bağlı olarak, bu enfeksiyon aşağıdakileri içeren dört türe ayrılabilir:

1. Bakteriyel keratit

Bu enfeksiyon bakteri kaynaklı Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus, Bu bakterilerin her ikisi de insan vücudunun bile toprak ve su yüzeyinde kolayca bulunabilir.

Vücudun yüzeyine maruz kalan kontakt lenslerin veya temizlemeden cisimlerin kullanılması, bakteriyel keratit enfeksiyonunu kolayca tetikleyebilir.

Genel olarak bakteriyel keratit hızla tahrişe neden olur, derhal kontakt lens kullanırken rahatsızlık yaşarsanız, keratitin kötüleşmesini önlemek için derhal kullanmayı bırakın.

2. Mantar keratiti

Korneada enfeksiyona neden olan mantar türü çeşitli mantarlardır Fusarium, Aspergillus ve Candida, Bakteriyel ajanlarda olduğu gibi, göze bulaşabilen mantarlar insan vücudunda bulunur.

Bu mantar, Endonezya gibi tropik iklime sahip açık ortamlarda da kolayca bulunabilir.

Mantarın doğası kolayca gözün diğer kısımlarına yayılabilir, bu nedenle keratitin kötüleşmesini önlemek için birkaç ay içinde bir mantar önleyici ilaç kullanmanız gerekir.

3. Paraziter keratit

Nadir olmasına rağmen, korneanın paraziter enfeksiyonları oluşabilir ve bu ciddi bir enfeksiyondur. Paraziter keratit paraziter mikroorganizmaların neden olduğu Acanthamoeba, Genel olarak bir parazit gibi, Acanthamoeba Sadece zarar vermekle kalmaz aynı zamanda işgal ettikleri kişilerin hayatlarını da zarar verir.

Bu parazitler, toprak yüzeyinde ve musluk suyu ve nemli klima üniteleri de dahil olmak üzere su kütlesinde kolayca bulunabilir. enfeksiyon Acanthamoeba Göze sadece kontakt lens kullanımı neden olabilir, çünkü bu parazitlerin enfekte olması için doğrudan bir organın yüzeyine temas etmesi gerekir.

Rahatsızlığa ek olarak, enfeksiyon Acanthamoeba ayrıca korneada vajinal akıntı gibi renk atmasına neden olur. Erken tanı ve tedavi çok gereklidir, çünkü kötüleştiğinde ciddi tıbbi eylem ve göz ameliyatı gerektirir.

4. Viral keratit

Bu tür keratit neden olur Herpes Simpleks Virüsü (HSV). Bu tip virüs sadece insanlarda bulunur ve sadece HSV ile enfekte olmuş kişilerle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Diğer keratit türlerinin aksine, HSV'nin neden olduğu keratit bulaşabilir.

Viral keratit ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlara da izin verir ve bu HSV enfeksiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar bir kişinin bağışıklığına bağlıdır, bu nedenle viral keratit kullanımı antiviral ilaçlar ve göz damlası gerektirir.

Viral keratit de nadiren tedavi etmek için göz ameliyatı gerektirme eğilimindedir.

Kontakt lenslere bağlı göz enfeksiyonlarının belirtileri

Enfeksiyon nedeni ne olursa olsun, keratit neredeyse benzer semptomlara neden olur. Aktif olarak kontakt lens kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır:

 • Belirgin bir nedenden ötürü tahriş veya kırmızı gözler.
 • Gözlerin içinden veya çevresinden gelen acı var.
 • Gözler ışığa karşı daha hassastır.
 • Ani bulanık görme.
 • Gözler doğal olmayan akıyor.

Bazen keratit hiçbir belirti göstermez, bu yüzden yukarıdaki belirtileri göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, keratit de dahil olmak üzere göz üzerinde diğer etkileri tetikleyebilir:

 • Gözdeki alerjik reaksiyonlar.
 • Göz zarı enfeksiyonu (konjonktivit).
 • Kuru gözler
 • Korneanın ülserasyonu veya yaralanması.
 • Gözlerin daha kırmızı görünmesi için yeni göz damarlarının görünümü.

Gözdeki kontakt lenslerden bulaşmayı önleme

Gözdeki enfeksiyonu önlemek için, kullanıcılar veya prospektif kontakt lens kullanıcıları, göz koşullarını ve uygun olmayan kontakt lens kullanma risklerini anlamalıdır. Kontakt lens kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Enfeksiyon varlığını ve kontakt lenslerin göze uygunluğunu belirlemek için düzenli göz muayenesi.
 • Kişisel hijyene öncelik verilmesi, özellikle kontakt lenslerin kullanılacağı ve çıkarılacağı zaman eller.
 • Kontakt lensleri lens temizleme sıvısıyla düzenli olarak temizleyin ve dikkatli olun. Lens yüzeyinde hala bulunan eski sıvıya yeni sıvı eklemekten kaçının.
 • Uygun kontakt lens deposunu yapın, lensi uzun süre açık alana koymaktan kaçının ve her üç ayda bir lensi değiştirin.
 • Kullanım süresi ve kontakt lenslerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda göz doktorunuza danışın.
 • Kontakt lenslerle yatmaktan kaçının çünkü mikrop transferine neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Kontakt lenslerin banyo veya yüzme gibi suya maruz kalmasına izin veren etkinliklerden kaçının. Yüzerken kontakt lenslere ihtiyaç duyuyorsanız yüzme gözlüğü kullanın.
 • Lens suya maruz kalırsa, enfeksiyonu önlemek için hemen yenisiyle değiştirin.

Ayrıca OKUYUN:

 • Kontakt Lens Kullanımı 7 Önemli Hata
 • Gözlük ve Kontakt Lensler Sizin İçin En İyisidir?
 • Karanlıkta Okuma Hasarlı Gözler Yapar mı?

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak Rated 4/5 828 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/healthy-tips/recognizing-eye-infection-due-to-the-use-of-contact-lenses-3222

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmeyi kim istemez? Tabi ki hepimiz isteriz ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız. Bakımlarımızı yaparız, güzel kıyafetler giyeriz, aksesuarlar takarız, en güzel kokuları kullanırız, makyajımızı yaparız.

Bakımlar, makyajlar, kıyafetler, aksesuarlar, parfümler ve daha neler neler. Kısacası en ince ayrıntımıza kadar dikkat ederiz. Peki bitti mi? Bitmedi! Birde lensler var gözlerimizi renklendirmek istediğimiz de istediğimiz rengi seçebildiğimiz ve hop bambaşka bakışlar bambaşka bir ifade elde edebildiğimiz.

Sadece bayanlara mı özgü  bu durum? Elbette hayır! Bayanlar kadar erkekler içinde önemli. Ancak bayanlarda daha fazla görüldüğünden -özellikle renkli olan lensler- aklımıza ilk gelen bayanlar oluyor. Ancak şeffaf lensler bir çok erkekte kullanmakta.

Gözlük kullanmak hem zor hem de ağırlık, bazılarımız alerjik nedenlerle bazılarımız yüzüne göre bir model bulamadığından lenslere baş vuruyoruz. Güzellik adına en güzel buluşlardan biri olan lensler, yaşam kalitemiz açısından da önemli.

Gözlerimiz gözlüğe alışıncaya kadar bizi baya zorluyor, bazılarımız yakışmadığını düşünüp takmak istemiyoruz ve günden güne gözlerimiz daha çok bozuluyor ve derece artıyor. Derece arttıkça gözlük camlarımızda kalınlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu aşamalarda da en büyük yardımcımız lensler olabiliyor.

Hem estetik kazandırıyor hem de gözlerimizin daha da bozulmasına engel olmuş oluyor.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Her renk mevcut sanırım, istediğimiz kadar hatta belki de istemediğimiz kadar renk avantajımız var. İstediğiniz anda istediğiniz göz rengine sahip olabiliyorsunuz.
[/attention][/attention][/attention]

Peki ya bu renkler içinden kendimize en uygun rengi nasıl seçeriz?

İlk olarak en önemli koşullar ten renginiz ve kullanım amacınız. Yalnızca görüntü kalitenizi artırmak amacıyla dereceli bir lens kullanmaksa amacınız ve doğallığınızı da bozmaya hiç niyetiniz yoksa şeffaf lensleri tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Eğer kozmetik olarak, yani estetik amaçla kullanmak için alıyorsanız sizi bin bir çeşit renk bekliyor demektir.

Olağan üstü renkler tercih edip, çeşitli kılıklara girmemize kolaylık sağlıyor bu lensler. Mesela kırmızı gözler doğal olarak mümkün değil ama bir vampir filminde kullanmak için en iyi seçenek kırmızı renk lensler bize bu imkanı sağlıyor.

Eğer doğal göz renginiz açık renkte ise açık göz rengine sahip olduğunuzu belirtmeli ve açık renk göze sahip olanlar için üretilmiş renklerden lens seçimi yapmalısınız. Eğer bunu göz önünde bulundurmadan lens seçimi yaparsanız istediğiniz görünüşü yakalayamamış olabilirsiniz. Çünkü koyu renkli gözler için üretilen bir mavi sizin gözünüzde rengini hiç vermeyebilir.

Açık göz rengi için lens örneği görselde

Koyu renk gözlere sahipseniz, koyu renk gözlüler için uygun lens seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde koyu renk göz rengine sahip olanlar, açık göz rengine sahip olanlar için üretilmiş lensi taktıklarında, güzel sonuçlar beklerken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Aman dikkat.

Esmerseniz ve mavi bir lens istiyorsanız kendi teninize uyan bir mavi tonu seçebilirsiniz ki doğala yakın sonuçlar elde edebilesiniz.

Lens seçerken belki de en önemli etken olan göz çapımızı mutlaka doktorumuzdan öğrenmeliyiz. Aldığımız lens gözümüze küçük veya fazla büyük gelebilir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Eğer dikkat ettiyseniz, özellikle Koreliler de lenslerin çapları bizimkilere göre daha büyük,.
[/attention][/attention][/attention]

Lensi göz çapına dikkat ederek değil de genellikle gözlerini büyük göstermek için kullandıkları bir gerçek, ancak bu doğru bir yöntem değil.

Çünkü göz çapımızdan büyük lensler gözlerimizin büyük çoğunluğunu kapatır ve gözlerimize normal göz çapımıza uygun lenslere oranlara çok daha fazla zarar verir.

Evet çoğumuz lensleri seviyoruz veya kullanmaya mecbur olduğumuz için kullanıyoruz.

Mecburen kullandıklarımız dereceli olan, görmemizi kolaylaştıran şeffaf veya renkli olabilen lensler. Estetik amaçla kullandığımız birçok renk seçeneğindeki lenslerde mevcut.

Peki ya lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

 • Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri bu lenslerin süreleri. Her lensin bir süresi olduğunu unutmayalım! Mutlaka bu süreyi öğrenerek alalım günlük, haftalık, aylık, yıllık lens sürelerini göz ardı etmememiz, lenslerin süreleri bittiğinde lenslerimize veda etmemiz gerekir.
 • Tabi ki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz.
 • Yeterince dikkat edilmediğinde lenslerle güzelleşelim, net görebilelim derken daha kötü duruma getirebilir ve hatta gözlerimizi mikroplara maruz bırakabiliriz.
 • Lensleri kullanırken mutlaka ellerimiz temiz olmalı sabunlanmış ve iyice kurulanmış olmalı.

Lens solüsyonda kaç gün kalabilir? Lens solüsyonu kaç günde değiştirilmeli?

 • Lens kutumuzu, makyaj fırçalarımızı da dezenfekte etmek için kullandığımız, doktorlarında tavsiyesi olan bebek şampuanları gibi göz yakmayan zararsız şampuanlarla, zamanımız varsa 2-3 günde bir eğer zamanımız yoksa haftada bir de olsa yıkamalısınız. Sonrasında kurutup lens solüsyonuyla çalkalamalısınız. Bu şekilde kullanmak gözlerinizi mikroplardan korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Lens solüsyonları bittiğinde ve yeni bir solüsyon aldığımızda yeni bir lens kutusuna sahip oluyoruz. Yeni lens kutumuzu kullandığımız da ve kullanmadan önce dezenfekte etmemizde fayda var
 • Lenslerimizi temiz lens kutumuzda ve tazelenmiş bir lens solüsyonu içinde lens kutusunun kapağı kapalı olacak şekilde saklamalıyız.
 • Lens kutusunu hiç açmamak koşuluyla aynı lens solüsyonu içinde 7 gün saklayabiliriz.
 • Eğer lensimizi günlük olarak kullanıyorsak lens solüsyonunu günlük olarak değiştirmeliyiz.
 • Ama ayrıca lenslerimizin yıkanmaya da ihtiyacı olduğunu unutmayın!
 • Üstünde biriken toz ve kalıntılar çok dikkat etmemize rağmen olabiliyor bu yüzden lenslerimizi yıkımayı ihmal etmiyoruz.
 • Yıkama deyince aklınıza musluk suyuyla çeşme altında yıkamak gelmesin. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra lenslerinizi çıkarın. Avuç içinize uygun bir solüsyon alıp lensi solüsyonun içine koyun.  Nazikçe, bastırmadan, yüzük parmağınızla temizleyin. Ardından temiz kutusuna, üzerine solüsyon ekleyerek bırakın ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Bunları yapmadığınızda lenslerin gözlerinize zarar vereceğini ve lenslerin 9 saatten fazla takılmaması gerektiğini unutmayın.
 • Lens alırken mutlaka göz doktorunuza danışın.
 • Gözümüzde lens varken ateşe yaklaşmamız gerekir.
 • Eğer daha önce lens almadıysanız iyi bir araştırma sonrasında güvenebileceğiniz bir yerden alın.
 • Batma, bulanık görme gibi bir problem yaşadığınız lensleri takmayın.
 • Bilinen markaları tercih edin. Markaların taklitleri olabileceğini ve böyle durumlarda batma, yanma, bulanık göreme yaşayacağınızı unutmayın.
 • Güzelliğimize önem veriyoruz ve  elimizden geleni yapıyoruz ancak bunları yaparken sağlığımızı riske atamayız. O yüzden bunları dikkate alarak kullanırsak güzelleşirken zarar görmeyi de en aza indirgemiş oluruz.

Источник: https://beautyperry.com/saglik/kontakt-lens-kullanimi-ve-temizliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kontakt Lenslerin Kötüye Kullanılmasından Kaynaklanan ciddi Göz Sorunları

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lensler kişinin görüşünü iyileştirmek için tasarlanmıştır, ancak düzgün kullanılmazlarsa gözlerine zarar verebilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından bugün açıklanan bir raporda, kontakt lenslerle ilgili 5 göz enfeksiyonunun 1'inde ciddi göz hasarı oluştuğu belirtiliyor.

Bu rakamlar CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunun (MMWR) bir parçasıydı.

Bu rakamlar, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Tıbbi Cihaz Raporu Veritabanından türetilmiştir.

Rapor gelecek hafta Lens Sağlık Haftası öncesinde yayınlandı.

“Kontakt lensler, giyildikleri ve giyildikleri zaman görme düzeltmelerinin güvenli ve etkili bir biçimidir,” diyor, CDC Sağlıklı Su Programının direktörü Michael Beach, Ph.D., bir haber bülteninde. “Ancak, kontakt lenslerin uygun olmayan bir şekilde aşınması ve bakımı göz enfeksiyonlarına neden olabilir, bu da bazen ciddi ve uzun süreli hasara neden olur. “

Devamını oku: Acil durumlarla ilgili gerçekleri öğrenin”

Ciddi ama önlenebilir

CDC yetkilileri raporuna göre, 2005 yılına kadar FDA'ya bildirilen 075 kontakt lens ile ilgili enfeksiyonları inceledi

Bu vakaların% 10'dan fazlası acil servise veya acil bakım kliniğine başvuran bir hastaya karıştı.

Sonuç olarak, bu raporların yaklaşık% 20'si ciddi göz hasarına maruz kalanlara karıştı.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
CDC yetkilileri, en aşırı durumlarda, yaralı korneaları ya da görme kaybına uğradı.
[/attention][/attention][/attention]

CDC yetkilileri, kolaylıkla önlenebilen davranışlardan kaynaklanan 4 enfeksiyonun birinden kaynaklandığını söyledi.

CDC'nin Sulara Yolculuk Hastalıkları Önleme Şube'sindeki tıbbi epidemiyolog Dr.

Jennifer Cope, bir Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 41 milyon civarında kişinin kontakt lens kullanması ve sağladığı gelişmiş görme ve rahatlığın avantajlarından yararlandığını söyledi.

Ciddi göz enfeksiyonlarına yakalananlar bunun küçük bir yüzdesini temsil eder kontakları giyenler, kontakt lens kullananlar için enfeksiyonları önlemek için basit adımlar atmaları için bir hatırlatma görevini üstlenirler. “

Devamını oku: Ekranın süresi çocukların gözünden daha fazla acıyor”

Yaygın hatalar

CDC yetkilileri, en yaygın hataların gece boyunca kullanılmak üzere tasarlanmamış kontakt lensler kullanırken uyuyan kişilerin yanı sıra kullanıcılar Ronald Reagan UCLA Tıp Merkezi'ndeki bir oftalmolog Dr. John Bartlett, görmüş oldukları en sık görülen sorunun, kontakt lenslerini çok uzun süre giyen kişilere ait olduğunu söyledi.

Sona erdiğinde mercekleri değiştirmedi.

Birkaç kez kontakt lenslerin iki haftalık veya bir aylık önerilen doz sonrasında hala kendilerini rahat hissettiklerini söyleyen Bartlett, kontakt lenslerin ne hissettiklerinden bağımsız olarak vade bittikten sonra atılması gerektiğini söyledi.O zaman sınırı önce lensler rahat hissetmezse, erken atılmalıdır ekledi.

“Onları giymeye devam etmek sizi daha fazla risk altına sokar” dedi.

Bununla birlikte, Bartlett, kişilerin en tehli hatayı yaptıklarını, kontakt lensleri temizlemek için kullanılan “çözümleri kapalı” hale getirmek olduğunu söyledi.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
O, lenslerin durumuna küçük bir miktarda eski çözümü bırakıp sonra yeni bir çözüm koyarak sorun yaratabileceğini söyledi. Bunların arasında karışık çözeltinin sıvının mikropları öldürme kabiliyetini seyreltebileceği gerçeğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Bartlett, eski çözeltiyi boşaltmayı ve ardından yeni bir çözüm eklemeden önce temas kutusunun kurumasını önermeyi önerdi. Davaları en azından birkaç ayda bir değiştirmenin de iyi bir fikir olduğunu ekledi.

Devamını oku: Kronik göz kuruması ağlayacak bir şey mi var? “

Önerilen önlemler

CDC yetkilileri, raporlarında kontakt lens kullanıcıları için üç temel tavsiyeyi listeledi.

Birincisi, iletişim bilgilerinizle uyuyamıyor lenslerin içeri girdiğini söyledi. Enfeksiyon riskini 6 ila 8 kat arttırabileceklerini söyledi.

Bartlett ile kontakt lens çözeltisinin hiçbir zaman tepeden inmemesi konusunda anlaştılar. “Kullanılan çözeltiye yeni bir solüsyon ekleme mikrop öldürme gücünü düşürebilir, “Diye belirtti.

Üçüncü öneri, göz doktorunuzun önerdiği şekilde kontakt lenslerin değiştirilmesidir.

” Lenslerini önerilen sıklıkta değiştirmeyen insanlar, takip edenlerden daha fazla komplikasyona ve daha fazla göz problemi bildirirler ” değiştirme tavsiyeleri “olarak belirtti. Rapor 999'da belirtildi. Ayrıca, FDA, kişilerin göz rengini değiştirebilen dekoratif kontakt lensler için ihtiyatlı bir öneri sundu ve bu aksesuarların reçeteyle diğer l enses.

Bartlett, tüketici eğitiminin kontakt lensin yanlış kullanımından kaynaklanan göz enfeksiyonlarının azaltılmasının anahtarı olduğunu söyledi.

“Bu önerilerin farkında olmayan çok sayıda kontakt lens kullanıcıları var” dedi.

Источник: https://tr.medic-life.com/serious-eye-problems-caused-by-misuse-of-contact-lenses-11448

Kontakt Lens Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!
Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lens nedir, lens nasıl kullanılır, kontakt lens kullanmak istiyorum sağlıklı mı, zararlı mı, lens kullanmanın faydaları ve zararları nelerdir, lens nasıl takılır ve nasıl çıkarılır, lensle uyunur mu, lensle denize, havuza girilir mi, lensle banyo yapılır mı ve lens takarken makyaj yapılır mı gibi lens kullanımı hakkında tüm merak ettiğiniz soruları ve özellikle yeni başlayanlar için kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens doğrudan gözün yüzeyine yerleştirilen ince bir mercektir. Kontakt lensler tıbbi cihazlar olarak kabul edilir ve kırma kusurları gibi bazı göz hastalıklarını tedavi için, kozmetik görüntü için veya terapötik sebeplerle kullanılabilir.

Kontakt lens türleri nelerdir? 

Genel olarak kullanılan 2 tip kontakt lens vardır; gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler. Bazı problemlerin dışında genellikle yumuşak lensler tercih edilmektedir. Yumuşak ve sert lens türleri genel olarak şunlardır:

• Bifokal ve Multifokal lensler, genellikle 40’lı yaşlarda yakın görüşte düşüş yaşayan hastaların tüm mesafelerden daha net görüş sağlamasına yardımcı olur.

• Özel kontakt lensler, görme problemleri için farklı bir seçenektir.

• Günlük kontakt lensler, bir günlük, bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir senelik ömrü olan bu lensler, günlük kullanımı oldukça kolay ve rahattır.

• Renkli lensler

• Monovizyon lensler, bifokal lensler için stabil bir alternatiftir.

• Ortokeratoloji lensi, uyku lensi.

• Skleral lens

•Protez kontakt lensler, düzensiz kornea, göz yaralanmaları, göz kuruluğu gibi sorunlar için kullanılabilir.

• Slikon hidrojel lens, gözünüz için daha fazla oksijen sağlar.

• Özel efekt lensler

İlgilenebilirsin: Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens kullanmanın avantajları nelerdir?

Kontakt lens gözünüzle hareket eder, doğal bir görüş açısı sağlar ve görüşünüzü kısıtlayan çerçeveleri yoktur. İnce olmaları, küçük çapa sahip olmaları ve göz bebeklerine tam olarak oturmaları çevresel bozuklukları azaltır, daha geniş bir görüş alanı sağlar.

Spor ve diğer fiziksel egzersizler için lens kullanımı gözlük kullanımından daha güvenli ve rahattır. Gözlük camında olan yansımalar kontakt lenslerde olmaz.

Ayrıca ağırlık hissi, buğulanma, kayma gibi sorunları kontakt lens kullanırken yaşamazsınız. Bu nedenle günlük kullanımında çok daha fazla hareket alanınız olur, daha rahat edersiniz.

Renkli lensler ile bakışlarınızı değiştirme imkanınız olur ve kontakt lens güneş gözlüğü takmanıza engel değildir.

Kontakt lens kullanmanın dezavantajları

Kontakt lens gözlüğe kıyasla daha detaylı bir muayene gerekir ve daha sık kontrole ihtiyaç duyulur. Kontakt lens bakımı da oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde temizleyip muhafaza etmeniz ve lens kullanma kurallarına bağlı kalmanız gerekir.

Kontakt lensler gözlüklere göre biraz daha maliyetli olsa da, teknolojinin gelişmesi, rekabetin artması ile daha hesaplı ve rahat kullanımı olan lensler piyasaya sürülmektedir.

İlk kez kontakt lens kullanmaya başlayanlar için 1 hafta ila 1 ay arasında belli bir alışma süreci vardır.

Kontakt Lens Takma Çıkarma ve Temizliği

Özellikle yeni başlayanlar için lens takıp çıkarmak çok stresli olabilir. Kontakt lens kullanımı için göz hekimi gerekli muayeneyi yaptıktan sonra ilk takma işlemini yine kendisi uygulamalıdır. Takılacak lensin yüksek kalitede olması ve göze uyum sağlaması oldukça önemlidir.

Bu işlemlerden sonra göz hekimi hastayı kontakt lens kullanmak ve bakımı ile ilgili detaylı olarak bilgilendirir. Lens kullanmaya başladıktan sonra hastanın gözünde kızarıklık, bulanıklık ve çapaklanma gibi sorunlar olduğu takdirde tekrar muayeneye gitmesi önerilir.

Kontakt Lens Nasıl Takılır

Genel olarak lens takma işlemi şu şekildedir:

1. Lensinizi takmadan önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

2. Kontakt lensi durulamak için solüsyon kullanın.

3. Gözünüzü kırpmamak için üst göz kapağınızı serbest elinizle hafifçe yukarı kaldırın ve lensi diğer elinizin işaret parmağının ucuna yerleştirin.

4. Serbest parmaklarınızla alt göz kapağınızı aşağı doğru çekin.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
5. Lensi gözünüze yerleştirin ve elinizi yavaşça çekerek gözünüzün bir an için kapanmasını sağlayın. Bir kaç kez gözünüzü açıp kapayın. Böylece lens merkeze yerleşecektir.
[/attention][/attention][/attention]

Lens nasıl çıkarılır?

 1. Ellerinizi yıkayıp kurulayın.
 2. Lensin alt kısmına işaret parmağınızla dokunup gözün beyaz kısmına doğru kaydırın.
 3. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak lensi gözünüzden çekin. Bu işlemi yaparken tırnaklarınız lense değmesin, aksi durumda lens çizilebilir.

İlgilenebilirsin: Korse Zayıflatır mı? Faydaları-Zararları-Fiyatları ve Tüm Merak Edilenler!

Lens nasıl temizlenir?

 1. Elleriniz temiz ve kuru olmalı.
 2. Lenslerinizi koyduğunuz lens kabı temiz olmalı.
 3. Lens içinde solüsyon olan temiz kapta muhafaza edilmelidir. Gözlerinizi enfeksiyondan korumak için lens solüsyonu her kullanımda yenilenmelidir.
 4. Lens temizliği için musluk suyu ve tuzlu su kullanımından kaçının. Sadece kontakt lens solüsyonu kullanın.

Kontakt lensin yan etkileri nelerdir?

Kontak lenslerin temizliğine dikkat etmemek, lensleri çıkarmadan duşa, denize ya da havuza girmek, kontakt lensleri uygulama yetkisi olmayanlardan satın almak, doktor kontrolü olmaksızın kullanmak, rutin kontrolleri aksatmak, lens kullanımı konusunda yeterince bilgilendirilmemek gibi önemli sebeplerden dolayı lens kullanmanın bazı yan etkileri görülebilir.

Bunların başlıcaları şunlardır: Korneal enfeksiyon, gözlerde kuruluk ve alerji.

Kontakt lens ile ilgili merak edilen ve sıkça sorulan diğer detaylar:

1. En iyi lens markaları hangileridir?: Aşağıdaki lens markaları günümüzün son teknolojisiyle tasarlanmış yüksek su oranına ve nefes alınabilirlik özelliklerine sahiptir.

 • Air Optix Plus HydraGlyde
 • Air Optix Colors
 • Dailies Total One
 • Acuvue Oasys Hydraclear Plus
 • Air Optix Colors
 • 1 Day Acuvue Define
 • Acuvue Trueye
 • Biofinity, Biofinity Toric
 • AQ Colors
 • Purevision HD 2
 • Amazon Colors

2. Kontakt Lensle duşa, denize, havuza girilir mi: Yüzülebilecek alanların ve genel olarak su kirliliğinin enfeksiyon riski vardır.

Bu sebeple lensle yüzerken ve duş alırken lenslerinizi çıkartmanızda fayda var. Ancak, çıkartmadan kullanacaksanız mutlaka su kaçırmaz özellikte olan yüzücü gözlükleri kullanmaya çalışın.

Herhangi bir enfeksiyon durumunda ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

3. Lens kullanırken göz damlası damlatılabilir mi: İçerisinde koruyucu madde olmayan göz damlaları kullanılabilir. Koruyucu içeren damlalar lens çıkarıldıktan sonra uygulanmalıdır.

4. Lens spor yapmaya engel olur mu: Hayır, hatta korneayı korur ve en hareketli egzersiz ve sporlarda dahi gözden çıkmaz.

5. Hamilelikte lens kullanımı sorun yaratır mı: Kontakt lensin anneye de bebeğe de herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de doktor gözetiminde kullanılmasında fayda var.

6. Kimler kontakt lens kullanamaz: Alerjik hastalar, göz kuruluğu olanlar, göz kırpma refleksinde bozukluk olanlar, şeker hastalığı olanlar için kontakt lens önerilmez (tedavi amaçlı kullanılması gereken lensler doktor gözetiminde olmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır).

7. Kontakt lensle uyunur mu: Kornea bol bol oksijene ihtiyaç duyar ve gece uykudayken göz kapaklarının kısmen engellediği oksijeni bir de lens ile tamamen oksijensiz bırakmak korneaya zarar verebilir.

Teknolojik gelişmelerle bu sorun son zamanlarda aşılmaya başlanmış ve son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan florosilikon hidrojel lensler kullanılmaya başlanmıştır. Bu lenslerin oksijen geçirgenlik oranı oldukça yüksektir ve 1 ay hiç çıkarılmadan sorunsuzca kullanılabilmektedir.

8.

Lens hangi durumlarda çıkarılmalıdır: Gözünüzde yanma, aşırı sulanma, kaşıntı, göz akıntısı, bulanıklık, kızarıklık ya da rahatsızlık hissi varsa lenslerinizi çıkarın ve rahatsızlığa sebep olan herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasar gören lensler kullanılmamalı ve yeni lensler takılmalıdır. Şikayetleriniz devam ediyorsa enfeksiyon kapmış olma riskine karşın derhal doktorunuzla görüşün.

9. Kontakt lenslerin kullanımı kolay mıdır: Özellikle yumuşak ve hava geçirgenliği yüksek lenslerin kullanımı oldukça kolaydır.

10. Sadece göz rengi değiştirmek için lens kullanılabilir mi: Evet, gözünüzde herhangi bir problem olması gerekmez ve sadece göz renginizi değiştirmek için de lens kullanabilirsiniz. Ancak kozmetik amaçlı da olsa kontakt lens kullanımı için uzman bir göz hekimi muayenesinden geçmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır.

11. Kontakt lensler günlük olarak temizlenmeli mi: Günlük olarak kullanılan lensler her kullanımda dezenfekte edilmelidir. Günlük olarak kullanmayanlar ise lenslerini kullanmadıkları süre içinde 15 günde bir kontakt lens solüsyonu ile dezenfekte etmelidir.

12. Son kullanma tarihinden sonra lensler gözü rahatsız etmiyorsa kullanılmaya devam edilebilir mi: Kontakt lenslerin önerilen zamandan daha uzun süre takılması bazı komplikasyonlara sebep olabilir. Size en uygun lensi doktorunuzla kararlaştırmalı ve değişim zamanı tekrar muayene olup yeni lenslerinizi takmalısınız.

13. Lens makyaj yapmaya engel mi: Hayır, ancak makyajınızın kontakt lense bulaşmamasına özen göstermelisiniz. Göz makyajınızı lenslerinizi taktıktan sonra yapmanız ve makyajınızı silmeden önce çıkarmanız önerilir. Lensleriniz takılıyken gözünüzü ovuşturmamanız da çok önemli.

Bunların dışında kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler; Kontakt lens kullananlar tırnaklarını uzatmamalıdır ya da tırnakları uzunsa takma, çıkarma esnasında çizilme riskine karşı çok dikkatli olmalıdırlar. Lens temizliği yaparken çeşme suyu kullanmayın, özel lens solüsyonlarından kullanın.

Kontak lensleriniz asla yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Aşırı basınç lensleri deforme edebilir ve kullanılamaz duruma getirebilir. Bu sebeple kontakt lens temizliği yaparken aşırı basınç uygulamayın.

Denize girerken, duş alırken lenslerinizi mümkünse çıkarın. Ayrıca göz sağlığınız ve iyi bir görüş için kontrollerinizi aksatmamalı, doktorunuzun lens kullanımı ile ilgili talimatlarına harfiyen uymalısınız.

Источник: https://xhayat.com/kontakt-lens-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular/

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

İyi görebilmek, günlük aktiviteler için en önemli şeydir. Bu nedenle, biri kontakt lensler kullanılarak yapılan görme yeteneğini desteklemek için çeşitli çabalar gösterildi. Görünüş ve kullanım nedenleriyle görüntüleme lensi olarak kontakt lensleri tercih eden birçok kişi göreceli olarak kolaydır, ancak uygunsuz kullanım hastalığın göze geçmesi için çok risklidir.

Kontakt lens kullanımı, mercek yüzeyini gözün önüne takarak yapılır. Çok yakın mesafe, mikropların mercek yüzeyinden göz sıvısının yüzeyine transferine izin verir, mikropların varlığı genellikle göz iltihabı ile karakterize edilir. Enfeksiyon ilk başta ciddi belirtiler göstermez, ancak zamanla körlüğe kalıcı göz hasarına neden olabilir.

Kontakt lensler, bakteri, mantar, parazit veya virüslerin neden olduğu göz enfeksiyonlarının ana aktarım kaynağı olabilir. Lens yüzeyindeki bulaşıcı ajan, kontakt lensi suya maruz bırakmak, uygun olmayan temizleme sıvıları kullanmak ve kontakt lensleri düzenli olarak değiştirmemek gibi uygunsuz kullanımdan kaynaklanmaktadır.

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon tipleri

Kontakt lens kullanımının neden olduğu enfeksiyon korneanın bir kısmında veya keratit olarak bilinir. Bu hastalığa, iltihaplanma ve hasarı tetikleyen çeşitli mikroplar neden olabilir, ancak korneanın zarar görmesi kalıcı olabilir, böylece ciddi enfeksiyon vakalarında nakil gerekir. Sebep türüne bağlı olarak, bu enfeksiyon aşağıdakileri içeren dört türe ayrılabilir:

1. Bakteriyel keratit

Bu enfeksiyon bakteri kaynaklı Pseudomonas aeruginosa ve Staphylococcus aureus, Bu bakterilerin her ikisi de insan vücudunun bile toprak ve su yüzeyinde kolayca bulunabilir.

Vücudun yüzeyine maruz kalan kontakt lenslerin veya temizlemeden cisimlerin kullanılması, bakteriyel keratit enfeksiyonunu kolayca tetikleyebilir.

Genel olarak bakteriyel keratit hızla tahrişe neden olur, derhal kontakt lens kullanırken rahatsızlık yaşarsanız, keratitin kötüleşmesini önlemek için derhal kullanmayı bırakın.

2. Mantar keratiti

Korneada enfeksiyona neden olan mantar türü çeşitli mantarlardır Fusarium, Aspergillus ve Candida, Bakteriyel ajanlarda olduğu gibi, göze bulaşabilen mantarlar insan vücudunda bulunur.

Bu mantar, Endonezya gibi tropik iklime sahip açık ortamlarda da kolayca bulunabilir.

Mantarın doğası kolayca gözün diğer kısımlarına yayılabilir, bu nedenle keratitin kötüleşmesini önlemek için birkaç ay içinde bir mantar önleyici ilaç kullanmanız gerekir.

3. Paraziter keratit

Nadir olmasına rağmen, korneanın paraziter enfeksiyonları oluşabilir ve bu ciddi bir enfeksiyondur. Paraziter keratit paraziter mikroorganizmaların neden olduğu Acanthamoeba, Genel olarak bir parazit gibi, Acanthamoeba Sadece zarar vermekle kalmaz aynı zamanda işgal ettikleri kişilerin hayatlarını da zarar verir.

Bu parazitler, toprak yüzeyinde ve musluk suyu ve nemli klima üniteleri de dahil olmak üzere su kütlesinde kolayca bulunabilir. enfeksiyon Acanthamoeba Göze sadece kontakt lens kullanımı neden olabilir, çünkü bu parazitlerin enfekte olması için doğrudan bir organın yüzeyine temas etmesi gerekir.

Rahatsızlığa ek olarak, enfeksiyon Acanthamoeba ayrıca korneada vajinal akıntı gibi renk atmasına neden olur. Erken tanı ve tedavi çok gereklidir, çünkü kötüleştiğinde ciddi tıbbi eylem ve göz ameliyatı gerektirir.

4. Viral keratit

Bu tür keratit neden olur Herpes Simpleks Virüsü (HSV). Bu tip virüs sadece insanlarda bulunur ve sadece HSV ile enfekte olmuş kişilerle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Diğer keratit türlerinin aksine, HSV'nin neden olduğu keratit bulaşabilir.

Viral keratit ayrıca tekrarlayan enfeksiyonlara da izin verir ve bu HSV enfeksiyonu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Viral enfeksiyonlar bir kişinin bağışıklığına bağlıdır, bu nedenle viral keratit kullanımı antiviral ilaçlar ve göz damlası gerektirir.

Viral keratit de nadiren tedavi etmek için göz ameliyatı gerektirme eğilimindedir.

Kontakt lenslere bağlı göz enfeksiyonlarının belirtileri

Enfeksiyon nedeni ne olursa olsun, keratit neredeyse benzer semptomlara neden olur. Aktif olarak kontakt lens kullanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler şunlardır:

 • Belirgin bir nedenden ötürü tahriş veya kırmızı gözler.
 • Gözlerin içinden veya çevresinden gelen acı var.
 • Gözler ışığa karşı daha hassastır.
 • Ani bulanık görme.
 • Gözler doğal olmayan akıyor.

Bazen keratit hiçbir belirti göstermez, bu yüzden yukarıdaki belirtileri göremeyebilirsiniz. Bununla birlikte, keratit de dahil olmak üzere göz üzerinde diğer etkileri tetikleyebilir:

 • Gözdeki alerjik reaksiyonlar.
 • Göz zarı enfeksiyonu (konjonktivit).
 • Kuru gözler
 • Korneanın ülserasyonu veya yaralanması.
 • Gözlerin daha kırmızı görünmesi için yeni göz damarlarının görünümü.

Gözdeki kontakt lenslerden bulaşmayı önleme

Gözdeki enfeksiyonu önlemek için, kullanıcılar veya prospektif kontakt lens kullanıcıları, göz koşullarını ve uygun olmayan kontakt lens kullanma risklerini anlamalıdır. Kontakt lens kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Enfeksiyon varlığını ve kontakt lenslerin göze uygunluğunu belirlemek için düzenli göz muayenesi.
 • Kişisel hijyene öncelik verilmesi, özellikle kontakt lenslerin kullanılacağı ve çıkarılacağı zaman eller.
 • Kontakt lensleri lens temizleme sıvısıyla düzenli olarak temizleyin ve dikkatli olun. Lens yüzeyinde hala bulunan eski sıvıya yeni sıvı eklemekten kaçının.
 • Uygun kontakt lens deposunu yapın, lensi uzun süre açık alana koymaktan kaçının ve her üç ayda bir lensi değiştirin.
 • Kullanım süresi ve kontakt lenslerin ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda göz doktorunuza danışın.
 • Kontakt lenslerle yatmaktan kaçının çünkü mikrop transferine neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Kontakt lenslerin banyo veya yüzme gibi suya maruz kalmasına izin veren etkinliklerden kaçının. Yüzerken kontakt lenslere ihtiyaç duyuyorsanız yüzme gözlüğü kullanın.
 • Lens suya maruz kalırsa, enfeksiyonu önlemek için hemen yenisiyle değiştirin.

Ayrıca OKUYUN:

 • Kontakt Lens Kullanımı 7 Önemli Hata
 • Gözlük ve Kontakt Lensler Sizin İçin En İyisidir?
 • Karanlıkta Okuma Hasarlı Gözler Yapar mı?

Kontakt Lens Kullanımı Nedeniyle Göz Enfeksiyonunu Tanımak Rated 4/5 828 reviews

Источник: https://tr.med-mash.ru/healthy-tips/recognizing-eye-infection-due-to-the-use-of-contact-lenses-3222

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmeyi kim istemez? Tabi ki hepimiz isteriz ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız. Bakımlarımızı yaparız, güzel kıyafetler giyeriz, aksesuarlar takarız, en güzel kokuları kullanırız, makyajımızı yaparız.

Bakımlar, makyajlar, kıyafetler, aksesuarlar, parfümler ve daha neler neler. Kısacası en ince ayrıntımıza kadar dikkat ederiz. Peki bitti mi? Bitmedi! Birde lensler var gözlerimizi renklendirmek istediğimiz de istediğimiz rengi seçebildiğimiz ve hop bambaşka bakışlar bambaşka bir ifade elde edebildiğimiz.

Sadece bayanlara mı özgü  bu durum? Elbette hayır! Bayanlar kadar erkekler içinde önemli. Ancak bayanlarda daha fazla görüldüğünden -özellikle renkli olan lensler- aklımıza ilk gelen bayanlar oluyor. Ancak şeffaf lensler bir çok erkekte kullanmakta.

Gözlük kullanmak hem zor hem de ağırlık, bazılarımız alerjik nedenlerle bazılarımız yüzüne göre bir model bulamadığından lenslere baş vuruyoruz. Güzellik adına en güzel buluşlardan biri olan lensler, yaşam kalitemiz açısından da önemli.

Gözlerimiz gözlüğe alışıncaya kadar bizi baya zorluyor, bazılarımız yakışmadığını düşünüp takmak istemiyoruz ve günden güne gözlerimiz daha çok bozuluyor ve derece artıyor. Derece arttıkça gözlük camlarımızda kalınlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu aşamalarda da en büyük yardımcımız lensler olabiliyor.

Hem estetik kazandırıyor hem de gözlerimizin daha da bozulmasına engel olmuş oluyor.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
Her renk mevcut sanırım, istediğimiz kadar hatta belki de istemediğimiz kadar renk avantajımız var. İstediğiniz anda istediğiniz göz rengine sahip olabiliyorsunuz.
[/attention][/attention][/attention]

Peki ya bu renkler içinden kendimize en uygun rengi nasıl seçeriz?

İlk olarak en önemli koşullar ten renginiz ve kullanım amacınız. Yalnızca görüntü kalitenizi artırmak amacıyla dereceli bir lens kullanmaksa amacınız ve doğallığınızı da bozmaya hiç niyetiniz yoksa şeffaf lensleri tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Eğer kozmetik olarak, yani estetik amaçla kullanmak için alıyorsanız sizi bin bir çeşit renk bekliyor demektir.

Olağan üstü renkler tercih edip, çeşitli kılıklara girmemize kolaylık sağlıyor bu lensler. Mesela kırmızı gözler doğal olarak mümkün değil ama bir vampir filminde kullanmak için en iyi seçenek kırmızı renk lensler bize bu imkanı sağlıyor.

Eğer doğal göz renginiz açık renkte ise açık göz rengine sahip olduğunuzu belirtmeli ve açık renk göze sahip olanlar için üretilmiş renklerden lens seçimi yapmalısınız. Eğer bunu göz önünde bulundurmadan lens seçimi yaparsanız istediğiniz görünüşü yakalayamamış olabilirsiniz. Çünkü koyu renkli gözler için üretilen bir mavi sizin gözünüzde rengini hiç vermeyebilir.

Açık göz rengi için lens örneği görselde

Koyu renk gözlere sahipseniz, koyu renk gözlüler için uygun lens seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde koyu renk göz rengine sahip olanlar, açık göz rengine sahip olanlar için üretilmiş lensi taktıklarında, güzel sonuçlar beklerken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Aman dikkat.

Esmerseniz ve mavi bir lens istiyorsanız kendi teninize uyan bir mavi tonu seçebilirsiniz ki doğala yakın sonuçlar elde edebilesiniz.

Lens seçerken belki de en önemli etken olan göz çapımızı mutlaka doktorumuzdan öğrenmeliyiz. Aldığımız lens gözümüze küçük veya fazla büyük gelebilir.

[attention type=red][attention type=yellow][attention type=green]
Eğer dikkat ettiyseniz, özellikle Koreliler de lenslerin çapları bizimkilere göre daha büyük,.
[/attention][/attention][/attention]

Lensi göz çapına dikkat ederek değil de genellikle gözlerini büyük göstermek için kullandıkları bir gerçek, ancak bu doğru bir yöntem değil.

Çünkü göz çapımızdan büyük lensler gözlerimizin büyük çoğunluğunu kapatır ve gözlerimize normal göz çapımıza uygun lenslere oranlara çok daha fazla zarar verir.

Evet çoğumuz lensleri seviyoruz veya kullanmaya mecbur olduğumuz için kullanıyoruz.

Mecburen kullandıklarımız dereceli olan, görmemizi kolaylaştıran şeffaf veya renkli olabilen lensler. Estetik amaçla kullandığımız birçok renk seçeneğindeki lenslerde mevcut.

Peki ya lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

 • Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri bu lenslerin süreleri. Her lensin bir süresi olduğunu unutmayalım! Mutlaka bu süreyi öğrenerek alalım günlük, haftalık, aylık, yıllık lens sürelerini göz ardı etmememiz, lenslerin süreleri bittiğinde lenslerimize veda etmemiz gerekir.
 • Tabi ki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz.
 • Yeterince dikkat edilmediğinde lenslerle güzelleşelim, net görebilelim derken daha kötü duruma getirebilir ve hatta gözlerimizi mikroplara maruz bırakabiliriz.
 • Lensleri kullanırken mutlaka ellerimiz temiz olmalı sabunlanmış ve iyice kurulanmış olmalı.

Lens solüsyonda kaç gün kalabilir? Lens solüsyonu kaç günde değiştirilmeli?

 • Lens kutumuzu, makyaj fırçalarımızı da dezenfekte etmek için kullandığımız, doktorlarında tavsiyesi olan bebek şampuanları gibi göz yakmayan zararsız şampuanlarla, zamanımız varsa 2-3 günde bir eğer zamanımız yoksa haftada bir de olsa yıkamalısınız. Sonrasında kurutup lens solüsyonuyla çalkalamalısınız. Bu şekilde kullanmak gözlerinizi mikroplardan korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Lens solüsyonları bittiğinde ve yeni bir solüsyon aldığımızda yeni bir lens kutusuna sahip oluyoruz. Yeni lens kutumuzu kullandığımız da ve kullanmadan önce dezenfekte etmemizde fayda var
 • Lenslerimizi temiz lens kutumuzda ve tazelenmiş bir lens solüsyonu içinde lens kutusunun kapağı kapalı olacak şekilde saklamalıyız.
 • Lens kutusunu hiç açmamak koşuluyla aynı lens solüsyonu içinde 7 gün saklayabiliriz.
 • Eğer lensimizi günlük olarak kullanıyorsak lens solüsyonunu günlük olarak değiştirmeliyiz.
 • Ama ayrıca lenslerimizin yıkanmaya da ihtiyacı olduğunu unutmayın!
 • Üstünde biriken toz ve kalıntılar çok dikkat etmemize rağmen olabiliyor bu yüzden lenslerimizi yıkımayı ihmal etmiyoruz.
 • Yıkama deyince aklınıza musluk suyuyla çeşme altında yıkamak gelmesin. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra lenslerinizi çıkarın. Avuç içinize uygun bir solüsyon alıp lensi solüsyonun içine koyun.  Nazikçe, bastırmadan, yüzük parmağınızla temizleyin. Ardından temiz kutusuna, üzerine solüsyon ekleyerek bırakın ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Bunları yapmadığınızda lenslerin gözlerinize zarar vereceğini ve lenslerin 9 saatten fazla takılmaması gerektiğini unutmayın.
 • Lens alırken mutlaka göz doktorunuza danışın.
 • Gözümüzde lens varken ateşe yaklaşmamız gerekir.
 • Eğer daha önce lens almadıysanız iyi bir araştırma sonrasında güvenebileceğiniz bir yerden alın.
 • Batma, bulanık görme gibi bir problem yaşadığınız lensleri takmayın.
 • Bilinen markaları tercih edin. Markaların taklitleri olabileceğini ve böyle durumlarda batma, yanma, bulanık göreme yaşayacağınızı unutmayın.
 • Güzelliğimize önem veriyoruz ve  elimizden geleni yapıyoruz ancak bunları yaparken sağlığımızı riske atamayız. O yüzden bunları dikkate alarak kullanırsak güzelleşirken zarar görmeyi de en aza indirgemiş oluruz.

Источник: https://beautyperry.com/saglik/kontakt-lens-kullanimi-ve-temizliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kontakt Lenslerin Kötüye Kullanılmasından Kaynaklanan ciddi Göz Sorunları

Yanlış Kontakt Lens Kullanımı Enfeksiyona Neden Oluyor!

Kontakt lensler kişinin görüşünü iyileştirmek için tasarlanmıştır, ancak düzgün kullanılmazlarsa gözlerine zarar verebilirler.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından bugün açıklanan bir raporda, kontakt lenslerle ilgili 5 göz enfeksiyonunun 1'inde ciddi göz hasarı oluştuğu belirtiliyor.

Bu rakamlar CDC'nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunun (MMWR) bir parçasıydı.

Bu rakamlar, Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) Tıbbi Cihaz Raporu Veritabanından türetilmiştir.

Rapor gelecek hafta Lens Sağlık Haftası öncesinde yayınlandı.

“Kontakt lensler, giyildikleri ve giyildikleri zaman görme düzeltmelerinin güvenli ve etkili bir biçimidir,” diyor, CDC Sağlıklı Su Programının direktörü Michael Beach, Ph.D., bir haber bülteninde. “Ancak, kontakt lenslerin uygun olmayan bir şekilde aşınması ve bakımı göz enfeksiyonlarına neden olabilir, bu da bazen ciddi ve uzun süreli hasara neden olur. “

Devamını oku: Acil durumlarla ilgili gerçekleri öğrenin”

Ciddi ama önlenebilir

CDC yetkilileri raporuna göre, 2005 yılına kadar FDA'ya bildirilen 075 kontakt lens ile ilgili enfeksiyonları inceledi

Bu vakaların% 10'dan fazlası acil servise veya acil bakım kliniğine başvuran bir hastaya karıştı.

Sonuç olarak, bu raporların yaklaşık% 20'si ciddi göz hasarına maruz kalanlara karıştı.

[attention type=green][attention type=red][attention type=yellow]
CDC yetkilileri, en aşırı durumlarda, yaralı korneaları ya da görme kaybına uğradı.
[/attention][/attention][/attention]

CDC yetkilileri, kolaylıkla önlenebilen davranışlardan kaynaklanan 4 enfeksiyonun birinden kaynaklandığını söyledi.

CDC'nin Sulara Yolculuk Hastalıkları Önleme Şube'sindeki tıbbi epidemiyolog Dr.

Jennifer Cope, bir Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 41 milyon civarında kişinin kontakt lens kullanması ve sağladığı gelişmiş görme ve rahatlığın avantajlarından yararlandığını söyledi.

Ciddi göz enfeksiyonlarına yakalananlar bunun küçük bir yüzdesini temsil eder kontakları giyenler, kontakt lens kullananlar için enfeksiyonları önlemek için basit adımlar atmaları için bir hatırlatma görevini üstlenirler. “

Devamını oku: Ekranın süresi çocukların gözünden daha fazla acıyor”

Yaygın hatalar

CDC yetkilileri, en yaygın hataların gece boyunca kullanılmak üzere tasarlanmamış kontakt lensler kullanırken uyuyan kişilerin yanı sıra kullanıcılar Ronald Reagan UCLA Tıp Merkezi'ndeki bir oftalmolog Dr. John Bartlett, görmüş oldukları en sık görülen sorunun, kontakt lenslerini çok uzun süre giyen kişilere ait olduğunu söyledi.

Sona erdiğinde mercekleri değiştirmedi.

Birkaç kez kontakt lenslerin iki haftalık veya bir aylık önerilen doz sonrasında hala kendilerini rahat hissettiklerini söyleyen Bartlett, kontakt lenslerin ne hissettiklerinden bağımsız olarak vade bittikten sonra atılması gerektiğini söyledi.O zaman sınırı önce lensler rahat hissetmezse, erken atılmalıdır ekledi.

“Onları giymeye devam etmek sizi daha fazla risk altına sokar” dedi.

Bununla birlikte, Bartlett, kişilerin en tehli hatayı yaptıklarını, kontakt lensleri temizlemek için kullanılan “çözümleri kapalı” hale getirmek olduğunu söyledi.

[attention type=yellow][attention type=green][attention type=red]
O, lenslerin durumuna küçük bir miktarda eski çözümü bırakıp sonra yeni bir çözüm koyarak sorun yaratabileceğini söyledi. Bunların arasında karışık çözeltinin sıvının mikropları öldürme kabiliyetini seyreltebileceği gerçeğidir.
[/attention][/attention][/attention]

Bartlett, eski çözeltiyi boşaltmayı ve ardından yeni bir çözüm eklemeden önce temas kutusunun kurumasını önermeyi önerdi. Davaları en azından birkaç ayda bir değiştirmenin de iyi bir fikir olduğunu ekledi.

Devamını oku: Kronik göz kuruması ağlayacak bir şey mi var? “

Önerilen önlemler

CDC yetkilileri, raporlarında kontakt lens kullanıcıları için üç temel tavsiyeyi listeledi.

Birincisi, iletişim bilgilerinizle uyuyamıyor lenslerin içeri girdiğini söyledi. Enfeksiyon riskini 6 ila 8 kat arttırabileceklerini söyledi.

Bartlett ile kontakt lens çözeltisinin hiçbir zaman tepeden inmemesi konusunda anlaştılar. “Kullanılan çözeltiye yeni bir solüsyon ekleme mikrop öldürme gücünü düşürebilir, “Diye belirtti.

Üçüncü öneri, göz doktorunuzun önerdiği şekilde kontakt lenslerin değiştirilmesidir.

” Lenslerini önerilen sıklıkta değiştirmeyen insanlar, takip edenlerden daha fazla komplikasyona ve daha fazla göz problemi bildirirler ” değiştirme tavsiyeleri “olarak belirtti. Rapor 999'da belirtildi. Ayrıca, FDA, kişilerin göz rengini değiştirebilen dekoratif kontakt lensler için ihtiyatlı bir öneri sundu ve bu aksesuarların reçeteyle diğer l enses.

Bartlett, tüketici eğitiminin kontakt lensin yanlış kullanımından kaynaklanan göz enfeksiyonlarının azaltılmasının anahtarı olduğunu söyledi.

“Bu önerilerin farkında olmayan çok sayıda kontakt lens kullanıcıları var” dedi.

Источник: https://tr.medic-life.com/serious-eye-problems-caused-by-misuse-of-contact-lenses-11448

Источник: https://tr.lifehealthdoctor.com/serious-eye-problems-caused-by-misuse-of-contact-lenses-30084

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.