Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz doğal çözümler nelerdir?

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısı, gün içinde karşılaştığımız zaman acil olarak çözüm aradığımız ağrıların en başında gelir. Diş hekimine gidene kadar, bir şekilde diş ağrısını en azından hafifletmek için doğal çözümler ararız.

Bunların en başında karanfil ve karanfil yağı, buzla kompres ve tuzlu su ile gargara gibi çeşitli yöntemler yer alır.

Peki sadece bunlar mı diş ağrısına iyi gelir? Diş ağrısı nedenleri ve diş ağrısına çözümler nelerdir? Evde hangi doğal yöntemler uygulayabiliriz? Diş ağrısı için hangi ağrı kesici kullanılır? Diş ağrısı için hangi dua okunmalıdır?

DİŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Diş ağrısının nedenleri birçoktur. Bunların en başında ise çürük nedeniyle olan diş ağrısı gelir. Aynı zamanda diş ağrısı; yirmilik diş çıkartırken, diş iltihabında ve diş dolgusunda olan bir sorundan kaynaklanabilir.

Diş ağrıları, bu nedenler ile birlikte genellikle yemek yenildikten sonra veya herhangi bir içecek sonrasında ortaya çıkabilir. Bunun nedeni ise yemek artıklarının diş aralarına girmesi veya asit üretimi olabilir.

Bu yüzden, oluşan diş ağrılarını en aza indirgemek için yemek yendikten sonra iyice temizlemek önemlidir.

Diş ağrısının kesin çözümü öncelikle diş hekiminden yardım almaktır. Fakat diş ağrısı, gece veya hafta sonu, doktora gidemeyeceğimiz bir zamanda gelirse, diş ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler geçici olarak iyi bir çözüm olabilir.

Bu durumda ise doktorumuzun daha önceden yazdığı, söylediği ağrı kesici veya antibiyotik kullanmanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Özellikle iltihaplanma nedeniyle kaynaklanan diş ağrısı için antibiyotik kullanımı gerekirse kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Diğer yandan doktora gidinceye kadar diş ağrısını hafifletmek için evimizde veya işyerinde iken diş ağrısına iyi gelen doğal çözümler uygulayabiliriz. İşte bunlardan başlıcaları…

DİŞ AĞRISI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

1 – Diş ağrısını gidermek için ilk olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Fırçalama, çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalanması ağrının azalmasına neden olur.

2 – Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarına iyi gelen bir başka çözüm yoludur. Bu yöntem ile diş, bakterilerden temizlenir ve şişlikleri azaltır. Sirkeli su ve tuzlu gargarası, diş eti ve açık diş çürüklerine karşı dezenfektan etkisi yapar.

3 – Diş ağrısı özellikle gece vakti geldiği vakit bizi zor durumda bırakır. Uzun süre devam eden böyle bir diş ağrısı, bizi uykusuz bırakır. Bu durumda yüksek bir yastık kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Bu durumda kan basıncının yatar pozisyonda iken başa vurması ve çene bölgesinin sızlaması bir nevi önlenmiş olur.

4 – Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir.

Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır.

Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5 – Buz uygulaması: Diş ağrısının olduğu bölgeye uygulanan buz kompresi geçici olarak ağrıyı hafifletir. Bunun için buzu, ağrıyan bölgeye, dışarıdan ve bir havlu veya beze sararak tutmak iyi gelir. Fakat buzu direkt olarak uygulamak sakıncalıdır.

6 – Diş ağrısına iyi gelen çözümlerden biri de sarımsaktır. Çürük diş üzerinde bekletilen sarımsak, ağrıya neden olan bakterileri yok eder.

7- Çörek otu, diş ağrısı için kullanılan bir başka çözüm yoludur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu, uyuşturucu etkisi olmamasına rağmen düzenli kullanımında diş ağrısına neden olan etkenlerin ortadan kalmasını sağlar.

Çörek otu ile diş ağrısı nasıl geçer? İki su bardağı sirkeye, 1 tatlı kaşığı çörekotu konup kaynatın. Soğuyunca gargara yapın. Baskın bir tadı olsa da anında geçirecektir.

8 – Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltmasına yardımcı olan buğday çimi suyu; diş etlerini ve dişleri, enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir.

9 – Zerdeçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile diş ağrısını giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilen zerdeçal, ağrıyan dişin üzerine uygulanır.

10 – Diş ağrısının azalmasında etkili olan karabiber; güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile doğal bir antibiyotiktir.

11 – Alkol ile diş ağrısı çözümü: Alkol içine pamuğa sarılı bir çubuk batırılır. Ve bu çubuğu da karabiber ve naneye batırıp dişinize sürerseniz diş ağrısına iyi gelecektir.

12 – Diş ağrısına çözüm olarak doğal malzemelerden bir gargara: Karanfil yağı, karabiber, mercan köşk ve nane yağını bir bardak suda karıştırıp yapılan gargara ile diş ağrısını hafifletebilirsiniz. Böylece bu bitkilerin ve yağların ağrı kesici özelliğini birleştirmiş oluruz.

13 – Bitkisel bir diğer çözüm ise doğal bir sakız yapmaktır. Bunun için birer tutam taze tere, roka , maydanoz ve naneyi aynı anda sakız gibi çiğneyin. Fakat bu sakızı sadece çiğnemeniz, yutmamanız gerekiyor.

14 – Maydanoz ile gargara: Bir demet maydanozun suyunu, meyve sıkacağınız ile sıkın. Ortaya çıkan yaklaşık bir bardak maydanoz suyu ile gargara yapmanız diş ağrınıza iyi gelecektir.

15 – Bir farklı gargara ise adaçayı ve papatya çayı ile yapabilirsiniz. Sinirleri gevşetme özelliği olan papatya çayını, demlendikten ve soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.

16 – Kuru üzüm ve sarımsak gargarası: Bunun için 1 litre suya konulan 2 çay bardağı kuru üzüm ve 10 diş sarımsak, 15 dakika kaynatılıp ve süzülür. Diş ağrınız için bu karışımı, soğuduktan sonra gargara yapmanız yeterli olacaktır.

17 – Gargara olarak kullanabileceğiniz bir başka çözüm ise kişniş ile yapılır. Bunun için, 3 bardak suya 2 çorba kaşığı kuru kişniş konur ve kaynatılır. Süzdükten sonra soğumasını bekleyin. Daha sonra gün içinde gargara yapabilirsiniz.

DİŞ AĞRISI İÇİN HANGİ DUAYI OKUMAK GEREKİR?

Diş ağrısını geçirmek için yukarıdaki sayılan maddelerden en az birini yaptıktan sonra manevi destek olarak dua okumak iyi gelebilir. Bunun için Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen bir duayı okumak ruhen bizi rahatlatabilir. Diş ağrısı durumunda aşağıdaki Peygamberimizin tavsiye ettiği duayı okuyabilirsiniz.

''Osman İbnu Ebi'l-As radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a müslüman olduğum günden beri bedenimde çekmekte olduğum bir ağrımı söyledim. Bana: “Elini, vücudunda ağrıyan yerin üzerine koy ve şu duayı oku!” buyurdu.

Dua şu idi: Üç kere: “Bismillah” tan sonra yedi kere, “Eûzü bi-izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.” “Bedenimde çekmekte olduğum şu hastalığın şerrinden Allah'ın izzet ve kudretine sığınıyorum” diyecektim. Bunu birçok kereler yaptım. Allah Teâla hazretleri benden hastalığı giderdi.

Bunu ehlime ve başkalarına söylemekten hiç geri kalmadım.”

İstanbul'da doğal yaşam mümkün mü?Şizofreni Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Uykusuzluk Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/dis-agrisina-ne-iyi-gelir-dis-agrisi-icin-evde-uygulayabileceginiz-dogal-cozumler-nelerdir-1222367-mykadin

Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Evde Ne İyi Gelir

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

diş ağrısına ne iyi gelir

Evde şiddetli diş ağrısı için bazı ağrı azaltıcı yöntemler bulunmaktadır.

Ağrıyan dişinizi ve dişlerinizin arasında bulunan artıkları temizlemek için düzgünce fırçalamakla işe başlamalısınız.

(Şiddetli diş ağrısı çekenlerde bir süre sonra yorgunluk ve uykusuz geceler nedeni ile baş ağrısı da görülebilir. Baş ağrısına çözüm için baş ağrısına ne iyi gelir linkine tıklayın.)

Sonrasında ılık tuzlu su ile yapılacak bir gargara ağzınızı dezenfekte etmenizi sağlayacaktır.

Evde diş ağrısı için kesinlikle ağrıyan dişinizin üzerine aspirin benzeri ağrı kesici ilaçlar uygulamayın. Doğrudan dişe uygulanacak bu ağrı kesicilerin içeriğindeki kimyasal maddeler nedeniyle diş  etinde ve yumuşak dokularda tahrişe neden olabilir. İltihap gelişmiş ise o bölgede şişlik oluşmuş ise; ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulamakta fayda vardır.

Diş ağrısına ne iyi gelir evde dersek; karanfil yağı emdirilmiş bir parça pamuk ile dişin üzerine tampon yapmaktır.

diş ağrısı nasıl geçer

Dişinizde soğuk ile başlayan ağrılar hissederseniz dişinizde ki çürüğün ilerlediği anlamına gelmektedir. Bu dişinizi kanal tedavisine gerek olmadan tedavi etmek için önemli bir uyarıdır. Dişiniz sıcak ile birlikte ağrıyor ise, pulpa iltihabı oldukça ilerlemiş, artık dişinize kanal tedavisi uygulanması gerektiğini gösterebilir. Mutlaka her iki durumda da diş hekimine başvurmanızı öneriyoruz.

Eğer dişiniz iltihaplanmış ise, ısırdığınızda ağrınız da daha artacaktır. Bu durumda kesinlikle antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Bazende sinüzit ve sinir uçlarındaki ağrılar da diş ağrısı gibi gelebilir. Evde diş ağrısına iyi gelen aşağıdaki yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

Diş ağrısı için dua

Her türlü şerden Allahın kudretine sığınıp kurtulduğumuz gibi, diş ağrısı ve baş ağrısı gibi insana yük olan ağrılar için neden dua okumuyoruz?

Diş ağrısı için dua nasıl okunur?

Peygamber efendimiz de baş ağrısı ve diş ağrısı için dua okumuştur. Bu duaları okuyarak, mübarek elini ağrıyan bölge üzerine koyduğunda ağrının hemen geçtiği bilinmektedir. Diş ağrısı için dua olarak ” Min şerri ma ecidü min vecei haza” duası okunur. Duanın anlamı “Yaradanın adı ile şuan duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım. ”

Diş ağrısı neden olur

Diş ağrıları, diş çürümeleri, diş minelerinin aşınması, darbe sonucu dişlerde meydana gelen kırıklar, diş etlerinin iltihaplanması ve yirmi yaş dişlerinin ağızdaki konumları gibi nedenlerden kaynaklanır.

Diş ağrısı neden olur?

 • Diş minesinde meydana gelen aşınmalar
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş çürükleri ve diş abseleri
 • Yirmilik dişlerin konumu, gelişimi
 • Sinizüt gibi ağız dışı ama ağzı etkileyen rahatsızlıklar

Diş ağrısı için doğal yöntemler

Diş ağrısı nasıl geçer sorusuna özel yazımızda; Gecenin bir vakti, yolculukta, ders çalışırken, arkadaşlarla yaptığınız bir gezide dişiniz ağrımaya başladı ? Doktora gitme şansınızın da hemen olmadığını düşünelim.

Şiddetli diş ağrısını nasıl geçirirsiniz, evde diş ağrısı nasıl geçirilir, diş ağrısıyla başa çıkma yolları ve diş ağrısı ile ilgili pratik önerileri sizler için derledik.

En kısa zamanda uzman bir diş hekimine başvurmanız şartıyla.

Ağız ve diş sağlığı genç yaşlı, kadın erkek hepimizi ilgilendiren önemli bir konudur. Hepimiz hayatımızın bir döneminde diş ağrısıyla yüzleşmek zorunda kalmışızdır.

Diş ağrısın en temel nedeni; bakterilerin ve gıdalardaki asitlerin diş minesini aşındırması bunun sonucunda da çürüklerin oluşmasıdır.

Diş ağrısı çekenler için ağrıyı hafifletecek, diş ağrısı için doğal yöntemler ve diş ağrısını bir süre geçirecek alternatif bir kaç yöntemden bahsedeceğiz sizlere.

 • İlk olarak dişlerinizi fırçalayıp, tüm ağzınızı temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Bu ağzınızdaki bakterili ve asitli ortamı hafifletecektir.
 • Bol tuzlu ve az sirkeli su kullanarak dişlerinizi gargara yaparak sık sık çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su ağzınızın temiz kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. diş ağrısı evde nasıl geçirilir
 • Soğan suyu ile gargara yapmakta çözümlerden birisidir. Çiğ soğan suyu ağrıyan bölgedeki bakterileri öldürerek fayda sağlayacaktır. Ezilmiş sarımsağı uygulamak da bakterilerin düşmanı olacaktır. diş ağrısına ne iyi gelir
 • Suyun içine karabiber atarak ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Rahatlama sağlayacaktır.
 • Karanfil tohumu veya karanfil yağı uygulayarak dişinize doğal anestezi işlemi yapabilirsiniz. Karanfil tohumunu ağrıyan dişinizin üzerine bir süre bastırarak, bölgenin uyuşmasını ve bir süre ağrıyı hissetmemenizi sağlayabilirsiniz. Piysada satılan karanfil yağını alıp, bir küçük pamuğu top haline getirin. Üzerine karanfil yağını emdirin ve ağrıyan dişinize kıstırın. Bir süre sonra karanfil yağının diş ağrınızı geçirdiğini göreceksiniz. diş ağrısı için karanfil yağı Diş ağrısına ne iyi gelir evde
 • Evde zerdeçal var ise, su ile karıştırıp küçük bir hamur elde edip ağrıyan dişinizin üzerine uygularsanız zerdeçal bitkisinin antiseptik özelliğinden faydalanmış olursunuz.
 • Ağrınıza yardımcı olması açısından bir doktora başvurana kadar bir ağrı kesici almanızda fayda vardır.

Yinede ağzınızdaki ve dişinizde ki sorunun sadece ağrı ile sınırlı olmayabileceğini düşünüp en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmanız gerekir. Dişinizde ki ağrı, diş eti iltihaplarının, diş eti hastalıklarının bir habercisi olabilir. Şimdiden geçmiş olsun dilekleriyle…

Ayrıca bebeklerde ağız ve diş sağlığı konulu yazımızı da okuyabilir siniz. Çünkü diş ağrılarının sebepleri çocukluk hatta bebeklik dönemindeki ağız ve diş sağlığına kadar dayanabilmektedir.

İstanbul Anadolu yakası diş doktoru tercih ederken bu konuda tecrübeli ve eli hafif çocuk gelişimi, psikolojisi alanlarına hakim olan çocuk diş doktoru personeli de hastanesi de kaliteli ve güvenilir hizmet veren Dentway özel diş kliniğini tavsiye ederiz.

Источник: http://saglikloji.com/dis-agrisi-nasil-gecer/

Diş Ağrısı : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hücrelerin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri karşılamak adına aldığımız besinler sindirim sisteminde yer alan elemanlarla birlikte sindirilir. Sindirim sonucunda besinler hücrelere ulaşabilecek hale gelirler.

Vücudun bu hayati işlevinin gerçekleştirilmesinde en önemli elemanlardan biri de dişler. Dişler, sindirimin başlangıç noktasıdır. Dişlerde meydana gelen herhangi bir sorun özellikle sindirim sisteminin işlevini bozarak diğer sistemlerin de bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olur.

Dişlerdeki problemlerin en önemli ve belirgin belirtisi ise diş ağrılarıdır.

Ağız yoluyla alınan besinlerin sindirimi ilk olarak dişler tarafından gerçekleştirilir. Burada gerçekleşen sindirim fizikseldir. Bazı durumlarda yemeklerden arta kalan ufak parçalar dişlerin arasına girerek burada bakteri üremesine yol açar.

Dişlerin arasında üreyen bakteriler bir süre sonra diş minesine ve kemiğine zarar vererek çürük oluşumuna zemin hazırlar. Genellikle önce iltihaplanmaya neden olan diş çürükleri, iltihaplanmasının artmasıyla birlikte şiddetli diş ağrıları yaşanmasındaki en önemli etkendir.

Çürük dişlerdeki iltihapların başka bir sağlık problemine neden olmasının önüne geçmek için, çürük oluştuğu andan itibaren mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tedavi işlemlerine başlanmalıdır.

2. Ağız içi yaralar

Bağışıklık sisteminde zayıflamaya bağlı olarak ortaya çıkan ağız yaraları bir süre sonra ağız sağlığını önemli ölçüde tehdit etmeye başlar. Ağız içinde oluşan iltihaplı yaralar diş etlerine de yansıyarak diş etlerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Bu iltihaplar kendini şiddetli ağrılarla gösterir. Doktorlar iltihapları yok etmek için genellikle ilaç tedavisini uygun görürler.

3. Yetersiz bakım

Mikroskopik bakteriler yemeklerden sonra dişlerin köklerine doğru çökerler. Bu da dişlerde çürümeye neden olur.

Özellikle yemeklerden sonra ya da uyumadan önce dişlerinizi fırçalamıyorsanız ya da ihtiyacınız olduğu halde diş ipi kullanmıyorsanız bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Bunun yanı sıra diş minesine zarar veren asitli yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi temizlememeniz ağrıları davetiye çıkarır.

4. Yirmilik diş

Dökülen dişlerin ardından yirmilik dişler çıkmaya başlarlar. Her ne kadar isimlendirilmesi “yirmilik” olarak yapılmış olsa da bu dişlerin kökünden çıkma zamanı kişiden kişide değişkenlik gösterir.

Yirmilik dişler sağ ve sol tarafta 2’şer tane olmak üzere toplamda 4 adettir. Kökünden çıkarken yukarıdaki görselde olduğu gibi komşu dişe temas eden dişler ağrıya sebep olabilir.

Kimi zaman ağrısız bir şekilde gelişen bu durum kimi zaman da oldukça şiddetli bir ağrıyı beraberinde getirebilir.

1. Dolgu

Şayet diş ağrısı çürük bir dişten kaynaklanıyorsa bu durumda yapılması gereken uzman bir diş hekimine danışmaktır. Doktor bu konuda öncelikle çürük dişi temizler ve ardından dolgu işlemi yapar. Bu sayede dişin eski işlevlerini gerçekleştirmesi mümkün olur.

Dolgu işlemi, dişin doğal yapısıyla gerçekleştirdiği görevlerini gerçekleştirebilmeye devam edebilmesi için özel bir malzemeyle yapılır. Bu özel malzeme sindirim konusunda ve konuşma esnasında bir sorun teşkil etmez.

Çürüme bu tedaviye rağmen devam ederse kanal tedavisine başvurulabilir, hiçbir tedavi yönteminin sonuç vermeyeceğini düşünen doktor dişin çekilmesi yoluna da gidebilir.

2. Kanal tedavisi

Dişlerdeki çürük fazla ve bu çürükler gitgide yayılıyorsa şiddetli bir diş ağrısına maruz kalınabilir. Bu ağrıların geçmesi adına uygulanacak diş çürüğü tedavilerinde dolgu kimi zaman yetersiz kalabilir. Böyle bir durumda kanal tedavisini uygulanır. Kanal tedavisiyle birlikte dişlerin sağlamlaştırılması ağız ve diş sağlığının bütünlüğünün korunması adına önemlidir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgunuz olduğu halde dişiniz ağrıyor ise dişinizde tekrar bir çürüme söz konusu olmuş olabilir. Dolgu esnasında kullanılan malzeme artık yıpranmış ve seyrelmiştir. Dolgulu diş, ağız her açılıp kapatıldığın bile acı verebilir.

Bu yüzden mutlaka bu durumu ihmal etmemeli ve uzman bir hekime danışmalısınız. Eğer sorunlu dişteki dolgunun sağlamlaştırılması mümkün değil veya tekrardan bir dolgu yapılma ihtimali ortadan kalkmış ise dolgu çıkarılır.

Devamında kanal tedavisi uygulanabilir, en kötü durumda ise diş çekilir.

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik dişlerin çıkmaya başlanmasının kısa bir süre sonra ağrı hissedilir. Bu ağrıların sebebinin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Uzman doktor yapacağı genel bir kontrolün ardından size en uygun tedavi biçimi konusunda karar kılacaktır.

Kimi zaman yirmilik diş için ağızda yeteri kadar yer olmayabilir. Uzmanlar bu tür vakalar söz konusu olduğunda genellikle yirmilik dişlerin ameliyatla alınmasından yanadır.

Ancak yirmilik dişlerin sindirim sisteminin önemli bir elemanı olması sebebiyle cerrahi yöntemle dişin alınması en son çare olarak değerlendirilir.

Ağzınızda herhangi bir dişin eksik olması sindirim sisteminin bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açar.

Bu yüzden eğer ağız yapınız uygunsa, yirmilik dişin sebep olduğu semptomları azaltmaya yönelik geçici bir tedavi yöntemi tercih edilir. Bu tedavi genelde ilaç tedavisidir.

İltihapların kurumasına ve beraberinde yaşanan ağrıların da geçmesine yönelik uygulanan ilaç tedavisi yirmilik dişin tamamen çıkmasıyla son bulur.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Tuzlu su ve sirkeli suyun dezenfektan etkisi olduğu gibi uyuşturucu etkisi de vardır. Dişteki bakterileri temizler ve şişliği geçirir. Tuzlu ve sirkeli suyla gargara yapmak dişleri temizler, ağrılara iyi gelir.
 • İltihaplı dişin tedavi edilmesi konusunda uygulanan yöntemlerden en önemlisi karanfil yağıyla olandır. Sorunlu dişinize kolonya ve alkol koymak yerine karanfil yağı koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Karanfil yağı dişi uyuşturur ve bakterileri öldürür.
 • Yatar durumda olmak ağrıları artırdığından gece yaşanan ağrılar karşısında yastığınız dik bir konumda uyumaya çalışmanız daha sağlıklı olur. Diş ağrılarınızın sebebi dişinizdeki çürük ise hemen bir hekime başvurmanız en doğrusudur.

Dişte meydana gelen ağrıların hangi sebepten dolayı ortaya çıktığına dikkat edilmelidir. Yukarıda bahsedildiği gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların kaynağının anlaşılabilmesi için mutlak suretle uzman bir hekime ihtiyaç duyulmaktadır.

Öncelikle diş ağrısının sebebinin tespit edilip müdahalesinin yapılan tespite göre şekillendirilmesi gerekir. Ancak kesin tedavinin uygulanmasından önce diş ağrılarınızı dindirmek adına ağrı kesicilerden yardım alabilirsiniz.

Источник: https://sebboy.com/dis-agrisi-neden-olur/

Diş ağrısı beni öldürüyor, Diş ağrısına ne iyi gelir?

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Toplum olarak ne yazık diş sağlığımıza pek önem vermiyoruz ” bende dahil olmak üzere”. Diş doktorlarından korkumuzdan mıdır yoksa zaman bulmadığımız için bilinmez ama 6 aylık diş kontrollerine nedense pek gidemeyiz. Düzenli olarak diş doktoruna gidildiğinde çürümeye başlayan dişe erken müdahale etme şansımız olur ve açı çekmekten bir nebzede olsa kurtulabiliriz.

Diş Ağrıları;

Dişte ağrı oluşuma neden olan etkenlerden biri diş oluşan çürüklerdir. Çürük oluşumundaki en büyük etken yanlış ve yetersiz ağız temizliğidir. Yemek sonrası ağızda kalan şekerli ve unlu yiyecek kalıntılar, ağızdaki bakteriler ile karışınca asit oluşturup dişi koruyan tabakasının zayıflamasına neden olup diş çürüklerini oluştururlar.

Dişteki küçük bir çürük bile büyük acılara neden olabilirler. Genelde zonklama ile başlayan rahatsız eden ağırlar gittikçe güçlenip çekilmez bir durum yaratırlar. Apse yapan dişlerde çenede büyük şişliklere neden olabilirler. Çürük dişi olan kişilerde soğuk ve sıcak hassasiyeti artar.

Soğuk su, dondurma veya sıcak yemek tüketmek istediğimizde keskin bir sızlama hissedilir ve ağrısı çok zordur.

Diş ağrısını geçirmek için geçici yöntemler mevcut lakin vakit kaybetmeden diş hekimlerine başvurmanız en doğru karar olacaktır.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

 • Diş üzerinde kalan yemek artıklarını diş ipli yada diş fırçası ile iyice temizleyin. Yarim su bardağı kadar suyun içine yarim çay kasığı kadar tuz ilave edip karıştırıp ağzınızı çalkalayın.
 • Ağrıyan dişin üzerine ASPIRIN veya benzeri ağrı kesici ilaç koymayın. Ağrı kesici ilaçlar kimyasal olduklarından dolayı diş eti ve çevresindeki yumuşak dokuların tahriş olmasına neden olabilir.
 • Apse yapıp şişen çeneye bölgesine buz torbası ile soğuk kompres yapılmalıdır
 • Hemen diş ekimine gidemeyeceksiniz o sıra zarfında ağrı kesici alabilirsiniz.
 • Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az, eser miktarda karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Başlangıç aşamasındaki çürüklerde bu yöntem fayda sağlayabilir.
 • Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
 • Soğuk ile başlayan ağrılar dişinizde çürüğün ilerlediğini gösterir. Bu dişinizi kanal tedavisi yaptırmadan kurtarmak için son şansımızdır. Çürük daha fazla ilerlemeden diş hekimine başvurmalısınız.
 • Eğer dişiniz sıcakla ağrıyorsa; pulpa iltihabı çok ilerlemiş demektir. Bu durumda soğuk ağrınızı azaltabilir. Ağrı kesici ve diğer uygulamalar fayda vermeyebilir. Dişinize kanal tedavisi yapılması gerekir. En yakın diş hekimine başvurmalısınız.
 • Eğer dişiniz iltihaplanmış ise ısırdığınızda ağrınız artar. Bu durumda antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. 20 lik dişlerdeki ağrılarda da sıklıkla antibiyotik desteği gerekebilir. Bunun için çevrenize değil diş hekimine danışmalısınız.
 • Bazen sinüzit ve sinir ağrıları da diş ağrısı ile karıştırılabilir. En doğrusu diş hekimine başvurmaktır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı oluşumunu üç ana kategoriye toplayabiliriz bunlar; 1. Yemek Sırasında veya Sonrasında Meydana Gelen Diş Ağrısı, 2. Dinmeyen Diş Ağrısı, 3. Yaralanmalar

 • Yemek Sırasında veya Sonrasında Meydana Gelen Diş Ağrısı; Yemek esnasında veya yemek sonrası ilk yarım saat içerisinde dişin üzerindeki çürük boşluğuna yiyecek artığının girmesi ve bu yiyeceklerin ürettiği asidin diş sinirini etkilemesi ile keskin bir diş ağrısı oluşur. Diş fırçası veya diş ipi yardımı ile yemek artıklarından temizlenen dişin ağrısı kısa bir süreliğine geçer. Tekrardan bu tip bir diş ağrısı oluşmaması için diş hekimine müracaat edilip gereken diş tedavisi yapılmalıdır.
 • Dinmeyen Diş Ağrısı; Genel olarak gece meydana gelen bu tip diş ağrıları uzun süreli olur. İlerleyen diş çürüğü sebebi ile diş sinirinin ölümü ve dişin enfekte olması, dişin etrafında veya yüzde şişlik meydana getirir. Böyle bir durumda da diş ağrısını dindirmek oldukça zordur. Diş ağrısını dindirmek için önce diş yüzeyinde yemek artıkları temizlemek gereklidir. Dinmeyen bir diş ağrısı ile karşılaşıldığında öncelikle diş hekiminin tavsiye ettiği bir ağrı kesici ilaç veya dişteki enfeksiyonu kontrol altına alacak antibiyotik alınmalıdır. Ancak mutlaka diş hekimine enfekte durumdaki dişe müdahale edilmesi için başvurulmalıdır.
 • Yaralanmalar; Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel travma sonucu meydana gelir. Çene kemiğinde veya dişlerde travma sonucunda kırık ve çatlaklar oluşur hatta diş yerinden de çıkabilir. Bu tip yaralanma yakalarında en kısa süre içerisinde hasta diş hekimine ulaştırılmalıdır. Kırılan bir diş parçası var ise bu kırık diş parçası muhafaza edilmeli ve en yakın diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş ağrısı çok sık rastlanılan ağrılardan birisidir. Mutlaka hepimiz hayatımız bir kez olsun yaşamışızdır. Diş ağrıları bazen kendiliğinden bazen de dişlerimizi fırçalarken kendini gösterir. Diş ağrılarının pek çok sebepleri olabileceği gibi bu sebepler bazı hastalıkların habercisi de olabilir.

DİŞ AĞRILARININ NEDENLERİ;

Yaşadığımız diş ağrılarının çok fazla sebebi vardır. Öncelikle ağrının sebebini öğrenip ona göre bir tedavi yöntemi uygulayabiliriz.
Diş ağrılarının öncelikli sebebi çürüklerdir. Dişlerde bulunan çürükler iltihaplanmalara yol açar ve ağrıları doğurur. Bu ağrılar çok şiddetli olur ve kişiye fazla rahatsızlık verir.

Bunun dışında diş ağrılarının bir diğer nedeni diş etlerindeki hassasiyet olabilir. Çene kemiğimiz içinde bulunan diş kökleri bazen açığa çıkar. Bunun nedeni de dişlerimizi çürüten bakteriler bazen çene kemiğinin de erimesine neden olur ve diş kökümüz savunmasız kalır. Böyle bir durumda yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz içecekler dişlerimizin ağrımasına neden olur.

Diş etlerimizin çekilmesi de şiddetli bir ağrı doğurabilir. Böyle bir durumda dişlerimizdeki taşların toplanması ve temizlenmesi gerekir.
Yirmilik dişler de ağrıya sebep olan bir başka nedendir. Diş etimizin altında kalan ve çıkmayan dişler iltihaplara neden olur ve bu da ağrının oluşmasına sebep olabilir.Çocuklarda yeni diş çıkarırlarken ağrı yaşayabilirler.

DİŞ AĞRILARI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİDİR?

Diş ağrılarının ortaya çıkma sebeplerinden biri olan çürükler tedavi edilmezlerse başka sağlık sorunlarına yol açabilirler. Örneğin dişte oluşan bir çürük barındırdığı bakteriler sebebiyle çok tehlidir.

Bu bakteriler oradan böbreğe yerleşerek burada bir sağlık sorununa yol açabilir. Bu yüzden çürükler gecikme olmadan zamanında tedavi edilmelidirler.
Ağrıların habercisi olduğu bir başka hastalık da diş eti hastalıklarıdır.

Diş eti hastalıkları öncelikle yan etki olarak ağrılara sebep olurlar.

DİŞ AĞRILARINA NE İYİ GELİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NEDİR?

Eğer diş ağrıları bir çürük sebebiyle meydana geldiyse öncelik olarak bir ağrı kesici içebilirsiniz. Tabi öncelikle eczacıya danışmalı, başka bir ilaç kullanıyorsanız yan etkisi olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

Çürüğünüzün üstünde herhangi bir yemek artığı kaldıysa ve bu yüzden ağrı yapıyorsa dişlerini fırçalamalı ya da bölgeyi tahriş etmeden aşka bir materyalle temizlemelisiniz. Başka bir tedavi yöntemi de tuzlu suyla gargara yapmaktır. Gargara diş ağrınızı yatıştırmanıza yardımcı olacaktır. Başka bir gargara formülü de sirke ile yapılandır.

Birkaç damla sirkeyi suyla karıştırarak 3-5 dakika gargara yapabilirsiniz. Bu da ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Eğer ağrı sebebiyle yüzünüzde şişme olduysa yüzünüze soğuk bir havluyla baskı yapın ve birkaç dakika bekletin.Tüm bunlar dışında bazı yiyecekler de ağrıya uygulayacağınız tedavide size yardımcı olacaktır. Birkaç kuru karanfili sıcak suda beklettikten sonra gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Birkaç sarımsağı ezerek ağrıyan dişin üstüne koyarsanız bu da size yardımcı olacaktır.

Diş ağrılarımız geçmek bilmiyor ve daha da şiddetleniyorsa en yakın zamanda doktorumuza danışmalı ve uzman ellerden yardım almalıyız. Aksi halde ağrılar başka hastalıkları doğurabilir ve önüne geçemeyeceğimiz hastalıklara sebep olabilir.

DİŞ AĞRISINDA YAPMAMANIZ GEREKENLER;

Genelde diş ağrılarında ilk başvurduğumuz tedavi yöntemi ağrı kesicilerdir ve çoğunlukla yan etkilerini okumadan bu ilaçları içeriz. Bilmediğimiz ilaçları içmemeli ve yan etkisi olup olmadığını iyi okumalıyız.

Başka bir ilaç kullanırken de bu ilaçları kullanmamalıyız.
Bir başka dikkat etmemiz gereken nokta kullandığımız ilaçları uygulama şeklimizdir. İlaçları özellikle aspirini ezerek direkt ağrıyan noktaya koymamalıyız.

Bu ilacın içindeki kimyasalların diş etimize zarar vermesine neden olacak ve başka bir ağrı daha yaratacaktır.

Источник: https://www.ipuclarim.com/dis-agrisi-beni-olduruyor-dis-agrisina-ne-iyi-gelir/

Kanal Tedavisi ve Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kanal tedavisi ve dolgu yaptırdıktan sonra diş ağrıması problemi pek çok kişinin ortak dertlerinden biridir.

İltihaplanmış ve hasar görmüş dişlerde uygulanan kanal tedavisi, dişin hasarlı bölgesinin çıkarılması ardından temizlenmesi ve tekrar doldurulması ile sonlanır.

Kanal tedavisinde adı üstünde, diş köklerinin kanallarının temizlenmesi söz konusudur.  Özellikle çok ciddi seviyede çürüklerde ve kırık dişlerde uygulanan bir yöntemdir.

Yazımızın devamında ilk olarak kanal tedavisi yapılan dişin ağrımasının nedenlerinden ardından ise, dolgu yapılan dişin ağrımasından detaylıca bahsediyor olacağız.

Kanal Tedavisi Yaptırdım Ama Dişim Ağrıyor

Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra dişte ağrı hissedilmesi, hafif seviyedeyse normal kabul edilir. Dişin önceden ağrıyan haline göre, tedaviden  sonra hissedilen ağrı genellikle çok hafiftir.

Özellikle dişin üzerine çiğneme basıncı geldiğinde ağrı, şiddetlenebilir. Fakat dişteki ağrı kişinin yaşantısını olumsuz etkileyecek kadar fazla olmaz.

Eğer tedavi sonrasında çok şiddetli ağrı hissediliyorsa, muhakkak konuyla ilgili diş hekimine başvurulmalıdır.

Kanal tedavisinin ardından dişin şiddetli ağrıması ise normal kabul edilmez. Özellikle apseli ve iltihaplı dişlere yapılan kanal tedavisi akabinde enfeksiyonun tekrar ortaya çıkması yaşanabilir.

Bu enfeksiyona bağlı olarak ise ilgili dişte; ağrı, şişlik gibi şikayetler görülebilir. Şayet kanal tedavisi ardından dişte tekrar eden enfeksiyon, apse söz konusuysa diş hekimi tarafından tedavinin tekrarlanması gerekli görülebilir.

Tekrar uygulanacak tedavi; genellikle bir veya birkaç seans şeklinde enfeksiyon geçene dek devam eder.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Ağrır mı?

Ciddi oranda hasarlı(kırık vs.) ve çürük dişlere uygulanan kanal tedavisi akabinde, dişte ağrı görülmesi belirli bir seviyeye kadar normal kabul edilir.  Belirli bir seviyeden kastedilen durum; ilk birkaç hafta hissedilen hafif ağrılardır.

Ancak ağrının giderek şiddetlenmesi, geceleri uyutmayacak derecede artış göstermesi, dişin zonklaması veya yüzde şişlik oluşturması normal kabul edilmez. Eğer bu denli ağrı ve şikayetler söz konusuysa, ilk olarak akla tedavinin yenilenmesi getirilir.

Uzman diş hekimine tedaviden sonra yaşanan problemlerle ilgili en kısa zamanda bilgi verilmesi, yapılacak ikinci kanal tedavisi uygulamasının süresinin kısaltacaktır.

Eğer tedaviden sonra ağrının yanı sıra iltihap, apse gibi şikayetlerde mevcutsa kanal tedavisine ek olarak uzman hekim tarafından bir takım cerrahi işlemler de gerekli görülebilir.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişe Bastırınca Ağrı

Kanal tedavisi sonrasında dişe bastırınca ağrı hissedilmesi normal kabul edilir.

Özellikle tedaviden sonraki ilk günlerde yemek yerken daha doğrusu çiğneme esnasında dişe uygulanan basınçtan ötürü ağrı görülmesi gayet doğaldır.

Fakat bu ağrının sürekli tekrar eder hale gelmesi ve birkaç haftadan daha fazla sürmesi, enfeksiyonun olduğuna işaret olabilir. Eğer dişe bastırınca ağrı baş gösteriyorsa, en kısa sürede diş hekimine gidilmelidir.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Ağız ve diş bakımı ağrının geçmesinde büyük rol oynar. Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamanız ve hatta mümkünse diş temizliğinde, diş ipi kullanmanız faydalı olacaktır.
 • Soğuk kompres yöntemi olarak dişinize, buz tedavisi uygulayabilirsiniz.
 • Tuzlu su gargarası yapmak da, ağrıyı dindirici yöntemlerden biridir. 1 çay bardağı ılık suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı tuz atın ve iyice karıştırın. Bu karışımla günde birkaç defa gargara yapmanız, ağrıyı dindirici bir etki gösterecektir.
 • Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz karanfil yağı ile zeytinyağını karıştırın. Ardından bu karışımı bir pamuk yardımıyla ağrıyan dişinize uygulayın. Ağrının zaman içerisinde bir nebze de olsa azaldığını farkedeceksiniz.
 • Son olarak kanal tedavisinden sonra ağrıyan dişin muhakkak uzman hekim tarafından incelenmesi gereklidir. Doktorunuza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Dolgu Yapılan Diş Ağrır mı?

Çürük dişlere eski işlevselliğini ve çiğneme yetisini kazandırmak için uygulanan diş tedavilerinin başında “dolgu” uygulaması gelmektedir. Her diş tedavisinden sonra ağrının görülmesi söz konusu olabileceği gibi dolgu yapılan dişte de ağrı şikayetine sık rastlanır. Ancak dolgu tedavisinden sonra yenilen, içilen şeylere dikkat edilmesi ağrıyı önemli ölçüde azaltacaktır.

Dolgu tedavisinden sonra hafif ağrı ve sızlamaların olması normal kabul edilir. Ancak ağrılar 15-20 gündür devam ediyorsa ve size rahatsızlık veriyorsa, en kısa sürede diş hekiminize konuyla ilgili danışmanızda fayda vardır.

Источник: https://sagliklahayat.com/kanal-tedavisi-ve-dolgu-yapilan-dis-neden-agrir/

Diş Ağrısı Neden Olur? Diş Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Yansıyan Diş Ağrısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısı, her bireyin yaşamları boyunca karşılaştığı bir durumdur. Diş ağrısı çözümü olan ve çeşitli nedenlere bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir diş veya ağız yapısı genellikle diş ağrısına neden olmaz.

Diş ağrısını tetikleyen faktörler ya da bulgular var ise mutlaka bir an önce diş doktoruna baş vurulmalıdır. Diş ağrısı genel olarak üç şekilde meydana gelir.

Yemek sırasında veya sonrasında ortaya çıkan diş ağrısı, geçmeyen diş ağrısı ve yaralanmalara bağlı diş ağrısı olarak görülür.

Yemek yeme sırasında ve sonrasında ortaya çıkan diş ağrısı : Yemek yerken ya da sonrası ilk yarım saat içerisinde dişin üzerinde bulunan çürük boşluğuna besin artığının girmesi ve bu yiyeceklerin ürettiği asidin diş sinirini etkilemesi sonucu ağır bir diş ağrısı başlar. Bu gibi ağrılı durumda diş fırçası ve diş ipi ile temizlenen diş araları geçici olarak rahatlar. Bu tip diş sancısı tekrarlama göstereceği için en kısa zamanda diş doktoruna baş vurmak gereklidir.

Geçmeyen diş ağrısı : Genellikle geceleri ortaya çıkan tip diş ağrısı uzun süre devam eder. Artmış diş çürüğü olduğu için diş sinirinin ölümü ve dişin enfekte olması sonucu diş çevresinde ya da yüzde şişlik meydana gelir.

Bu gibi bir durumda diş sancısının geçmesi dahada zordur. Dişin ağrısını azaltmak için öncelikle dişin yüzeyinde kalan besin artıkları temizlenmelidir. Geçmeyen diş ağrısında doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmak geçici olarak uygun olabilir.

Geçmeyen diş sancısında hemen en kısa zamanda bir diş hekimine baş vurulması faydalı olur.

Yaralanmalara bağlı diş ağrısı : Yüz bölgesinde, çene kemiğinde ve dişlerde yaralanmalar fiziksel darbeler sonucu ortaya çıkan diş ağrılarıdır. Çene kemiğinde veya dişlerde travmalar nedeni ile kırıklar ve çatlaklar meydana gelir ve bazen diş yerinden bile çıkabilir.

Bu tür travmalardan sonra hasta acil olarak bir diş hekimine baş vurmalıdır. Diş yaralanmaları genellikle çocuklarda, trafik kazası geçirenlerde, sporcularda ve bazı meslek koşullarında görülür. Sporcular diş yaralanmalarından korunmak için gereken önlemleri almalıdır.

Travma sonrası karşılaşılabilecek önemli sorunlardan biride dişin kemik yuvasından çıkmasıdır. Diş yerinden çıkmış ise hasta mümkün olduğunca kısa sürede doktora gitmelidir. Çıkan dişin dokulara zarar vermemesi ve dişin tekrar yerine yerleştirilebilmesi için, diş kök kısmından değil kron kısmından tutulmalıdır.

Çıkan dişi temizlemek için ovalamadan yıkamalı ve bu dişi süt ya da hastanın ağzında muhafaza ederek yarım saat içerisinde doktora gidilmelidir.

Diş ağrısı nedenleri

Diş ağrısına neden olan diş problemleri diş çürükleri, dişlerde kemik kaybı, diş etlerindeki iltihaplanmalar, yanlış yapılmış protezler, doğru yapılmayan köprüler, dolgusu azalmış dolgular, iyi yapılmayan kanal tedavileri, diş gıcırdatma, geceleri veya iş yaparken dişleri çok sıkma, Kanal tedavisi bittikten sonra bir süre devam eden diş ağrısı, dolgu yapıldıktan sonra bir süre devam eden diş ağrısı, köprü tedavisi yapıldıktan sonra devam eden diş ağrısı, protez dişlerin diş etlerinde hasar oluşturması ile ortaya çıkan diş ağrısı, gribal enfeksiyonlardan sonra vücut direncinin düşmesi nedeni ile oluşan diş ağrısı, diş hassasiyetine bağlı diş ağrısı, travmalar nedeni ile meydana çıkan diş ağrısı, sinüzit ağrısı nedeni ile oluşan diş ağrısı ve kadınlarda adet dönemlerinde ve hamilelik döneminde ortaya çıkan diş ağrısı şeklinde diş ağrıları meydana çıkar.

Diş ağrısı belirtileri

Diş ağrısı artmadan önce genellikle soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet başlar.

Tatlı ve ekşi gıdaların ya da sıvıların alınması sonucu oluşan hassaslık, birden ve kendiliğinden başlayan diş ağrısı, fırçalama sırasında diş ve diş etlerinde oluşan ağrı, evde uygulanan yöntemlere rağmen geçmeyen diş ağrısı, çeneye vuran ve apseye yol açan diş ağrısı, geceleri uykudan uyandıran diş ağrısı, künt bir ağrı şeklinde tanımlanan diş ağrısı gibi ağrılar, en kısa zamanda doktora gitmemizi gerektiren diş ağrılarıdır.

Diş ağrısına iyi gelen yöntemler

Diş ağrısına iyi gelen yöntemler

Diş ağrısını doktora gitmeden önce geçirmek için ağrı kesici ilaç kullanmak fayda sağlayabilir. Ağrıyan diş bölgesinin temizlenmesi ağrıyı azda olsa hafifletir. Bu bölgeyi yumuşak bir fırça ya da diş ipi ile iyice temizlemek gerekir.

Tuzlu su ile ılık gargara ( 1 litre su, 1 yemek kaşığı tuz) genellikle günde 4-5 defa yapılabilir. Tuzlu su ile yapılan gargara diş ağrısında etkisi kanıtlanmış bir alternatiftir. Diş ağrısı olan taraf çok fazla kullanılmamalıdır. Buz kompresi bazı ağrılarda ağrıyı geçirebilir.

Karanfil yağı sürmek geçici olarak diş ağrısını hafifletebilir.

Karanfilin bakterileri öldürme özelliği de vardır. Ağrıyan dişin üzerinde sarımsak bekletmek hem bakterileri hemde dişin ağrısını azaltabilir. Çörek otunun ağrıyı uyuşturma özelliği yoktur. Fakat düzenli kullanıldığında bakteri oluşumunu önler.

Zerdeçal, antibakteriyel özelliği sayesinde ağrı giderme özelliğine sahiptir. Zerdeçal tozunu su ile karıştırarak hamur haline getirip ağrıyan dişe sürmek faydalı olabilir.

Tane karabiberi ezip ağızda bekletmek dişte oluşan bakterilerde ve ağrıyı gidermede etkilidir.

Diş ağrısını geçirmek için aspirin koymayı diş doktorları genellikle önermez. Çünkü bu tür çözümler ile geçici olarak rahatlama sağlanır. Özellikle alkol ve aspirin diş çevresindeki yumuşak dokuların yanmasına neden olur. Bu gibi bir durum hastanın ve doktorun başına başka bir tedavi sorunu çıkarır.

Diş ağrısı tedavisi

Diş problemlerinde ağrıya genellikle iltihabi ve apse varlığı neden olur ve bu durum dişte şişliğe yol açar. Dişin şişmesi çok ciddiye alınmalıdır ve bu durumda basit önlemler ile zaman kaybedilmemelidir.

Dişin şişmesi durumunda genellikle antibiyotik kullanılır. Fakat bunu hasta kendisi uygulamamalıdır.

Bu tedavinin yanı sıra dişteki şişliği azaltmak için tuzlu su gargarası, buz kompresi, dişin temizliği ve ağrı kesici kullanımı fayda sağlar.

Kulak ağrısı neden olur?Boğaz ağrısı neden olur?Fibromiyalji sendromu

Источник: https://www.saglikocagim.net/dis-agrs-neden-olur-dis-agrs-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.