Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

içerik

Diyet Yaparken Tatlandırıcı Kullanmak

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

Diyet yaparken tatlandırıcı kullanmak şeker tüketimini azalttığından dolayı tercih edilebiliyor. Ancak diyet yaparken tatlandırıcı kullananlar “Tatlandırıcılar kilo aldırır mı?” ve “Tatlandırıcıların sağlık üzerindeki zararları” konuları göz ardı edilmemeli.

Tatlandırıcı Nedir?

Özellikle şeker hastaları için, şeker yerine kullanılabilecek, şeker tadını veren yapay maddelere tatlandırıcı adı verilmektedir. Şeker tadını veren bu yapay maddelerin enerji veren ve enerji vermeyen şeklinde çeşitli formları bulunmaktadır.

Farklı özelliklerine göre gruplandırılmış tatlandırıcı çeşitleri bulunmaktadır. Kimi tatlandırıcıların kalorileri varken kimileri kalorisizdir.

Tatlandırıcı Çeşitleri ve Özellikleri

Doğal ve yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Doğal tatlandırıcılar doğada bulunan bitkilerden elde edilir. Kalorileri sıfır değildir; ancak şekere oranla çok daha azdır. Yapay tatlandırıcılar ise; laboratuvar ortamında kimyasal olarak elde edilirler.

Aspartam tatlandırıcılar arasında en çok kullanılanı ve bilinenidir. Yapay tatlandırıcıdır ve aspartam zararları halk arasında sıklıkla konuşulur. Kanserden, obeziteye kadar pek çok soruna neden açtığı söylenir.

Bu konuda pek çok araştırma da yapılmıştır. Net sonuçlar ortaya çıkmamakla beraber çok da masum bir tatlandırıcı olmadığı görülüyor. Aspartam direkt olarak kullanılabileceği gibi pişirilerek de tüketilebiliyor. Kalorisi ise; sıfırdır.

Sakkarin de yapay tatlandırıcılardan birisidir. Yine hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Direkt zararlı olarak adlandırılmasa da kontrollü olarak tüketilmesi önerilmektedir. Hamile ve emziren kadınların tüketimi ise; kesinlikle uygun bulunmuyor.

Zayıflama Amaçlı Tatlandırıcı Kullanımı

Diyetlerindeki şekeri çıkarıp, yerine yapay tatlandırıcıyı ekleyen zayıflamak isteyen bireylerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Temelinde şeker alımını kısıtlamak ve alınan kaloriyi azalmak olan tatlandırıcı kullanımı, bu anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.

Özellikle çayda fazlaca şeker kullanan ve şeker tadından vazgeçemeyen kilolu bireyler için tatlandırıcı kullanımı diyete uyumu kolaylaştırıp, motive edici olabilmektedir.

Buna ek olarak zaman zaman tatlandırıcı kullanarak hazırlanmış hazır veya ev yapımı gıdalar diyetteki sıkıcılığın önüne geçebilmekte ve diyetin uzun vadeli uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Ancak her şeye rağmen tatlandırıcı kullanımında yan etkileri de göz önünde bulundurulmalı.

Tatlandırıcı Kilo Aldırır Mı?

Tatlandırıcılar kalorileri açısından şekere göre daha masumdur. Ancak bu özelliklerine bakarak tatlandırıcılar kilo aldırmaz gibi bir önermeye doğru demek yanlış olur.

Tatlandırıcılar doğrudan daha az kalori aldırabilir; ancak kilo almanıza neden olabilir. Doğal ya da yapay olsun tatlandırıcılar kandaki şeker ve insülin düzeyinizi yükseltir. Böylelikle kısa süre içerisinde açlık hissetmenize neden olabilir. Ayrıca yağ yakımını yavaşlatır ve kalorilerin depolanarak yağa dönüşmesine neden olur.

Uzun süreli tatlandırıcı kullanımı ile metabolizma hızınız da yavaşlar. Böylelikle gün içerisinde aynı şekilde beslenseniz de kilo alırsınız ya da daha yavaş kilo verirsiniz.

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi? – Tatlandırıcı Markaları

En Sağlıklı Tatlandırıcı Hangisi?

Eğer tatlandırıcı kullanacaksanız en azından tatlandırıcı markaları arasındaki en sağlıklı ürünleri tercih etmeye özen göstermenizde fayda var. Mümkün oldukça yapay tatlandırıcılar yerine doğal tatlandırıcılara yönelmelisiniz.

Stevia Tatlandırıcı

Stevia bitkisel tatlandırıcılar içerisinde en sağlıklı kabul edilenlerden birisi. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalarda Stevia bitkisinin kısırlığa neden olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak daha sonra deneyin koşullarındaki yanlışlıklardan dolayı doğru sonuç vermediği açıklandı. 2000’li yıllara girerken bu tatlandırıcının kısırlık sonucunda herhangi bir etkisi olmadığı ortaya koyuldu.

Şimdiye kadar doğru olarak yapılan deneylerde de stevia hakkında kötü bir sonuç ortaya çıkmadı.

Stevia tatlandırıcı markası değil bir tatlandırıcı çeşidi. Takita gibi çeşitli markaların stevia toz tatlandırıcılarının yanı sıra tablet tatlandırıcıları da mevcut. Seçim yaparken içeriğini incelemeniz ve mümkün mertebe stevia oranı çok katkı maddesi az ürünleri seçmeniz doğru olur.

Splenda Tatlandırıcı

Splenda dukan diyeti ile beraber bilinirliği artan sukroloz içeren tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Aslında sukroloz da bir şeker çeşididir. Ancak vücut kalorisini kullanmaz. Bu nedenle kalorisiz tatlandırıcı olarak kabul edilir.

Şekerin 10 katı kadar tatlıdır. Kullanılırken bu ölçü göz önünde bulundurularak kullanılabilir. 1 kg şeker kullanacaksanız onun yerine 100 gram splenda kullanabilirsiniz.

Splenda tablet ve toz şekilde bulunuyor. Kullanım amacınıza göre tercih edebilirsiniz. Isıya dayanıklığı olduğundan dolayı tatlılarda şeker yerine kullanabilirsiniz.

Canderel Tatlandırıcı

Canderel farklı türlerde tatlandırıcılar üreten bir marka. Çoğu ürünün içerisinde aspartam yer alır. Eğer kullanacaksanız içeriğine göz atıp hangi çeşidini kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Canderel tatlandırıcı çeşitleri arasında arasında klasik, stevia ve green bulunuyor.

Süssli Tatlandırıcı

Süssli tatlandırıcı sakarin içerikli bir tatlandırıcı. Pek çok çeşidinin içerisinde ilave etken maddeler olduğu dikkat çekiyor. Kullanacaksanız içeriğini dikkatli şekilde okumaya özen gösterin.

Dulcaryl Tatlandırıcı

Dulcaryl de sakarin içeren tatlandırıcılardan bir tanesi. Yan etkileri en çok dikkat çeken tatlandırıcılar arasında yer alıyor. Unutkanlık, yorgunluk, ağız kuruluğu gibi yan etkileri dikkat çekiyor. Sıcaklık nedeni ile bozulmadığından dolayı tatlılarda da kullanılabilir.

Zayıflama Sürecinde Tatlandırıcı Kullanımı ve Sağlık Üzerine Etkileri

Zamanla şeker hastaları dışında obez bireyler kilo vermek amaçlı ve diş sağlığını korumak isteyenler de diyetlerinde şekeri kısıtlayarak tatlandırıcılara yönelmişlerdir.

Özellikle enerji içermeyen yapay tatlandırıcıların ısıya dayanıklı olması sebebiyle reçel, kurabiye, kek ve çaya katılarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Ticari olarak da tatlandırıcı içeren diyet ürünler üretilmeye başlanmıştır.

Tatlandırıcıların Zararları

Yüksek doz tatlandırıcının baş ağrısı, baş dönmesi ve beyin tümörü, sakkarinin epitelyum doku hasarı ve siklamatın ishale neden olduğu tespit edilmiştir.

Hamilelikte annenin kullandığı tatlandırıcılar bebeğe geçip birikme yaptığı için toksik etkileri nedeniyle kesinlikle kullanılmamalıdır.

Источник: //zayiflamaiksiri.com/zayiflama-surecinde-tatlandirici-kullanimi-ve-saglik-uzerine-etkileri/

Diyette Tatlandırıcı Kullanmak Kilo Artışına Neden Olur Mu?

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40’ının kilosu normal standartların üzerendedir. Obezitenin sebeplerine bakıldığından akla ilk gelen her zaman şekerlerdir.

İnsanlar gitgide düşük kalorili tatlandırıcılar içeren yiyeceklere yönelmekte ve kilo alma riskini azaltmak istemektedirler.

Bununla birlikte, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, yapay tatlandırıcıların aslında bir kişinin obez olma riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Peki tatlandırıcılar gerçekten kilo aldırır mı?

Obezite, insanlardaki düzensiz ve fazla miktarda kalori alımının bir sonucudur . Obezitede meydana gelen yağ birikimi, tip 2 diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları ve kanser riskini artırır.

Bu nedenle, pek çok ülkede tatlandırıcıların kalorileri hesaplanarak insanların daha düşük kalorili ve daha düşük şeker ürünleri almaları teşvik edilmektedir.

Bu konuda yayınlar yapılmakta ve halkın bilinçlenmesi sağlanmaktadır.

Tatlandırıcılar enerji içeren yani kalorisi olan ve enerji içermeyen / kalorisi olmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Peki hangi tatlandırıcıların kalorisi var ve tatlandırıcılar kilo aldırır mı? Hep beraber inceleyelim.

Tatlandırıcılar Zayıflama Diyetlerinde Kullanılır Mı?

Diyette tatlandırıcı kullanmak isteyen kişiler sukraloz ve aspartam gibi düşük kalorili tatlandırıcıları tercih edebilirler. Fakat bazı araştırmalara göre çok fazla yapay tatlandırıcı kullanmak vücudun oluşturduğu ve depoladığı yağ miktarının artmasına neden olabilir.

Amerika da yapılan bir araştırma da tatlandırıcılar kilo aldırır mı sorusu üzerine yoğunlaşmış ve suni tatlandırıcıların yağ depolarımızı oluşturan hücreler üzerindeki etkisini incelemiştir.

Bu hücreler, yüzeylerinde GLUT4 olarak adlandırılan bir glikoz taşıyıcısına (glikozun bir hücreye girmesine yardımcı olan bir proteine) sahiptir ve daha fazla şeker yediğimizde, hücreler daha fazla glikoz alır, daha fazla yağ biriktirir ve daha büyük hale gelirler.

Diyet içecekler ve ürünler yoğun olarak kullanılan suni tatlandırıcılar bu hücrelerdeki GLUT4′ü ve yağ birikimini arttırdığı görülmüşütür. Bu değişiklikler obez olma riskinin artmasıyla yakından ilişkilidir.

Düşük miktarlarda tüketildiğinde, yapay tatlandırıcıların kilo kaybına yardımcı olduğu, metabolik koşulları iyileştirdiği ve hatta enfeksiyon sırasında yaralanmaya karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

Buna karşın, çok fazla yapay tatlandırıcı ile beslenmek bu olumlu etkileri tersine çevirir ve obezite riskini artırır. Herşey de olduğu gibi yine tatlandırıcılarda da zehir miktardadır.

Kalorili Tatlandırıcılar ve  Riskleri Nelerdir?,

Mısır şurubu, sofra şekeri, fruktoz, mannitol, ksilitol, maltoz, maltodekstrin, stevia ve bal gibi şekerler, birçok yiyecek ve içeceğin  tatlılığını arttırır. Bunlar kalorisi olan tatlandırıcılardır ve doğaldır. Bazılarında çok fazla bazılarında ise eser miktarda enerji bulunur.

Şekerli yiyecekler, şekersiz yiyeceklerle karşılaştırıldığında daha kolay tüketilirler. Ayrıca kalorili tatlandırıcı tüketmek, fiziksel aktivitesi düşük kişilerde kilo artışına neden olur.

Kalorili tatlandırıcılarda ki şekerler, kandaki glikoz kontrolünü engelleyebilir ve yemekler arasındaki iştahın artmasına yol açabilir. Çok fazla şekerli yiyecek yemek, meyve ve sebze gibi besleyici gıdalara karşı isteği azaltır ve midede bu gıdalar için daha az yer bırakır.

Ancak düşük kalorili ticari tatlandırıcılarda bu durum söz konusu değildir. Çünkü sağladıkları kalori düzeyi çok düşük seviyelerdedir.

Kalorisiz Tatlandırılar ve Riskleri Nelerdir?

Sakkarin, sukraloz , aseslüfam postasyım, siklamat gibi tatlandırıcılar yapay tatlandırıcı grubundadır ve kalori içermezler.

Şekerden vazgeçemeyen ama kilolarını kontrol altında tutmak isteyen kişiler, kalorisiz tatlandırıcıları da tüketebilirler. Fakat bu tatlandırıcıların çok fazla alınması kandaki insülin değerlerini artmasına neden olur. Aspartam, sakkarin, asesülfam, gibi yapay tatlandırıcılar kan şekerini etkileyebilir ve iştahın artmasına yol açabilir.

Kilo artışı ve kolesterol sorunları gibi sorunlardan dolayı şeker yerine tatlandırcı tüketmek ve diyette tatlandırıcılaera yer vermek akılcı bir çözüm olabilir.

Ancak tatlandırıcının çeşidine, FDA onaylı olup olmamasına en önemlisi de önerilen maksimumum doza dikkat etmek gereklidir.

Şekerli tatlardan vazgeçemeyen kişilerin, diyetlerinin bozulmasını engellemek için eser miktarda tatlandırıcı kullanımı bir sorun teşkil etmez. Çünkü rafine şekerin zararları bir hayli fazladır. Ancak yine de tatlandırıcılar son çare olarak düşünülmelidir.

Alternatifler

Tatlandırıcılarla ilişkili sağlık sorunlarından kaçınmak için, şekerli meşrubat ve tahılların kullanılmaması tavsiye edilir.

Bu gıdalardaki tatlandırıcılarının yerine düşük şekerli, yüzde 100 tam tahıllı ekmekler, meyve ve az yağlı süt tüketilebilir. Böylece iştah kontrol altına alınır ve dengeli beslenme sağlanır.

Taze veya dondurulmuş meyveler, tüm meyve püreleri ve kepekli galetalar gibi yüksek lifli ürünler, şekerli tatlılara alternatif olarak tüketilebilir.

Genellikle şeker yada tatlandırıcı bakımından zengin olan kola ve meyve sularının yerine bitkisel çay ve kahve tüketmek daha akılcı bir seçim olabilir.

Tatlandırıcılar ise bu ve benzeri ürünlerde aşırıya kaçılmadan belli düzeyler de güvenle kullanılabilir.

Bunlarla birlikte düzenli fiziksel aktivite ve yeterli uyku, hem kontrollü bir kiloyu sağlar hem de genel sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Mind Diyeti Hakkında Merak Edilenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/diyette-tatlandirici/

Tatlandırıcıların Zararları

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

Tatlandırıcıların Zararları Tatlandırıcı Zararları – Bu makaledeki notlar: yapay tatlandırıcılar tatlandırıcıların zararları tatlandırıcı zararları..

Yapay tatlandırıcılar zararlı mı, yararlı mı?

Günümüzde ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı vardır. Diğer tatlandırıcılar üzerindeki araştırmalar ise halen sürüyor

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet

Vücudumuzun başlıca enerji kaynağını oluşturan karbonhidratlar sınıfında yer alan şeker vazgeçemediğimiz tatlardan biridir. Şeker ve şekerli gıdaları aşırı miktarda tüketmek ise bu besinlerin yüksek enerji değerleri nedeniyle obezitenin en önemli nedenlerinden biridir.

Ayrıca obeziteyi takip eden şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp – damar hastalıkları da unutulmamalıdır. Diş çürüklerinin de altında yatan en önemli neden şüphesiz şekerli besinlerin çok tüketilmesidir.

Özellikle obezite ve şeker hastalığı gibi durumlarda şeker tüketimi sınırlandırılmakta, şekerin yerine kalorisi düşük veya olmayan bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır.

Enerji vermeyen bu tatlandırıcılar aynı zamanda besleyici değeri olmayan, çok düşük kalorili veya alternatif tatlandırıcılar olarak da bilinmektedir. Tatlandırıcılar tek başına veya besinlerin içinde kullanılmaya başlanmadan önce Besin ve İlaç Örgütü (FDA) tarafından yoğun olarak test edilmektedir.

Her şeyden önce iyi bir tatlandırıcı nasıl olmalı derseniz; şeker gibi ağızda tatlı tat bırakmalı, herhangi bir şekilde ağızda acı – metalik tat bırakmamalıdır. Kolay çözünmeli ve çözündükten sonra renksiz, kokusuz, ısıya dayanıklı, kalorisi düşük olmalıdır. Tatlandırıcılar iki gruba ayrılmaktadır.

1 Enerji içerenler
Fruktoz, Sorbitol, Mannitol, Ksilitol

2 Enerji içermeyenler
Aspartam, Asesülfam-K, Sakarin, Siklamat

Günümüzde ABD’de onaylanan 3 çeşit enerji içermeyen yapay tatlandırıcı vardır. Bunlar aspartam, sakarin ve asesülfam K’dır. Diğerleri hakkındaki araştırmalar ise beklenmektedir. FDA tarafından onaylanan sukralaz, alitama ve siklamat için ise araştırmalar mevcuttur.

Hangileri ölçülü alınmalı?Sorbitol günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve ishale yol açabilir. Ağızda metalik ve acı bir tat bırakan sakkarin 19 yy sonlarında ‘toluen’den sentezlenmiştir.

FDA, 1977’de yüksek dozda sakarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır.

Fakat daha sonraları Amerikan Tıp Konseyi, kısıtlı kullanımın (2,5 mg / kg / gün) sağlık üzerine güvenli olabileceğini bildirmiştir. Yine araştırmalarda sakarinin zararsız olmadığı, epitel dokuda yapısal değişikliklere neden olabileceği bulunmuştur. Aşırı siklamat alımı diareye neden olmaktadır.

BUNLARI UNUTMAYIN!Yapay tatlandırıcılar gebe ve emziklilik döneminde önlem olarak önerilmemektedir. Küçük çocukların beslenmelerinde kullanılmamalıdır.

Dengeli ve yeterli beslenen iki yaşından büyük çocukların beslenmelerinde ise bu tatlandırıcıları içeren besinler belirli miktarlarda kullanılabilir. Aspartam içeren tatlandırıcıları fenilketonüri hastaları kullanmamalı.

Bir tatlandırıcıyı yeni kullanmaya başlıyorsanız denemeye az miktarlarla başlanması daha sağlıklı olacaktır. Günde 25 adedi asla geçmemelidir.

Tablet yapay tatlandırıcılar, yüksek ısıda acı tat meydana getirdiğinden ateşten indirdikten sonra besine eklenmesi ise daha doğru olacaktır.

Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Kullanılmalı

Yapay Tatlandırıcılar Nasıl Kullanılmalı
diyabette yapay tatlandırıcı kullanımı – diyabette doğal tatlandırıcılar – doğal tatlandırıcı stevia

Çay şekerinin diyabetlinin diyetinde iyice kısıtlanmasından sonra şeker tadı veren maddeler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara tatlandırıcı denir ve 2 grupta toplanır:

Kalorili tatlandırıcılar: Bunların enerji değeri vardır. Fazla miktarda alındıklarında kan şekerini yükseltirler. Bunlardan meyve şekeri (fruktoz) balda ve meyvede bulunur. Kek, pasta yapımında kullanılan tatlandırıcılar fruktozdur.

Sorbitol de tatlandırıcı olarak kullanılır. Sorbitol ısıya dayanıklıdır, pişirilmekle tadı kaybolmaz veya acılaşmaz; ayrıca kıvam arttırıcı özellikleri olduğundan reçel, marmelat gibi tatlıların ve çikletlerin yapımı için uygundur.

Ancak fazla alındığında (günde 50-60 gr’ın üzeri) ishal yapabilmektedir.

Kalori içermeyen tatlandırıcılar: Bunlar, günlük kullanılan miktarlarda kalorijen değildirler. Sakarin, Sıklamat, Aspartam bu gruptadır. Sakarin, çay şekerinden 300 kat daha tatlıdır. Ağızda metalik bir tat bırakmaktadır.

Yemeklerle birlikte pişirildiğinde bu acı tat artar. Sakarin günlük kullanımdaki dozları ile (örneğin 15-20 tablet) emniyetle kullanılabilir. Aspartam bir aminoasittir. Şekerden 180 kat daha tatlıdır.

Günlük dozlarda (15-20 tablet) zararlı yan etkisi yoktur.

Diyet kola ve çikletlerin tatlandırmasında kullanılmaktadır. Ağızda metalik tat bırakmaz. Fenilketonüri denen doğumsal hastalığın varlığında kullanılmamalıdır.

Tatlandırıcılarla ilgili önemli bir nokta da enerji veren tatlandırıcılarla (fruktoz, sorbitol) yapılmış bal, reçel, çikolata gibi yiyeceklerin masum olmadığının bilinmesidir.

Diyabetliler için yapıldığı bildirilen bu ürünler sınırsız olarak tüketilmemelidir.

Doğal Tatlandırıcı: Stevia
Şeker yerine geçen ilk bitkisel ürün olan Stevia, aktarlarda bulabileceğiniz doğal bir tatlandırıcı. Son derece tatlı ve bütünüyle doğal.Üstelik, kan şekerinizi yükseltmiyor. Tip 2 Diyabet tedavisinde kullanılıyor ve takviye insüline bağımlılığı azaltabileceği de düşünülüyor. Kanserojen değil.

A vitamini, çinko, magnezyum, ve demir dahil olmak üzere çok sayıda vitamin ve mineral içeriyor. Ayrıca, kan basıncını düşürüyor, soğuk algınlığı ve gribe yakalanma olasılığını azaltıyor, tütün ve alkole duyulan isteğin önüne geçiyor, iştahı azaltıyor. Kan şekerinizi normal değere taşımak için Steviayı öğünlerde damla olarak alabilirsiniz.

alıntı

Yapay Tatlandırıcılar Büyük Engel!

ABD’den gelen açıklama sakarin kullananları şaşırttı.

ABD’de yapılan bir araştırmada, şeker yerine yapay, kalorisiz bir tatlandırıcı kullanmanın kilo vermeyi kolaylaştırıcı değil, zorlaştırıcı olabileceği ortaya çıkardı.

Indiana eyaletinin West Lafayette kentindeki Purdue Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, yapay sakarin tatlandırıcısı ve normal şeker olan glikoz ile beslenen fareler incelendi.

Glikozla tatlandırılan yoğurt verilen farelerle kıyaslandıklarında, sakarinli yoğurt yiyen farelerin, daha fazla kalori harcadıkları, daha fazla kilo aldıkları ve daha fazla vücut yağı depoladıkları tespit edildi.

Bugün

Yapay Tatlandırıcı Unutkanlık Yapar

Meşrubat, yoğurt ve dondurma gibi diyet ürünler şeker yerine sakarin ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar içermektedir. Bunlar vücut tarafından emilmez. Bu ürünlerin çekiciliği, daha az kalori içerdikleri halde şekerli ürünler gibi tatlı olmalarından kaynaklanmaktadır. Diyet ürünlerini özellikle diyabetli çocuk ve ergenler tüketebilir.

Ancak sürekli tercih edilmemeleri gerekir. Bu tatlandırıcılar kişiyi daha fazla yemeye yönlendirebilir. Araştırmalarda, diyet ürünlerinin zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Ancak bunlar fazla miktarda tüketildiklerinde alerjiye yol açabilir.

Araştırmalar, aspartam türü tatlandırıcıların ise hafif unutkanlıklara neden olabileceklerini ortaya çıkarmıştır.

Yapay Tatlandırıcı Rehberi

Yapay tatlandırıcılarla ilgili türlü söylenti var. Peki hangisi doğru? Hangi tatlandırıcı daha yararlıdır ya da yararlı olanı var mıdır?

Şeker tüketimi gün geçtikçe artıyor. Bunda değişen beslenme alışkanlıklarının ve diyet ürünlerinin de etkisi var. Örneğin yağı azaltıldığı için diyet ürün olarak sunulan ürünlerde yağ azaltılmasına rağmen şeker miktarı artırılıyor.

Bunun yanı sıra suni tatlandırıcılı ürünlerin kullanımında da bir atış var ama suni tatlandırıcıların ne kadar güvenli olduğu da tartışmalı bir konu. Buna karşılık bazı tatlandırıcılar doğal kaynaklardan elde ediliyor.

Üstelik kemik yoğunluğunu artırmada ve kulak enfeksiyonları ile şeker hastalığıyla savaşta yardımcı olabiliyor.

Asesülfam K
E950 olarak da bilinen asesülfam K genellikle sakızlarda içeceklerde kuru içecek karışımlarında jelatinli tatlılarda puding ve kremalarda aspartam ile beraber kullanılıyor. Şekerden 130 kat daha tatlı olmasına rağmen kalori içermez. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneylerde kanserojen etkilerine rastlanmıştır. Tadı: Ağızda acı tat bırakmaz.

Sağlık değerlendirmesi: Tam olarak bilinmiyor. Düşük kalorili olmasına rağmen insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında yapılmış yeterli bir araştırma yok. Ancak hayvanlarda kansere sebep olduğundan kullanımı tartışılıyor.

Aspartam
Şekerden 200 kat daha tatlıdır. En çok kullanılan yapay tatlandırıcıdır piyasada Canderel ve daha başka isimlerle de satılmaktadır. Tablet başına 0.2 kalori içerir. Aspartam sağlık açısından en tartışmalı ürünler arasında yer alıyor. Bunun nedeni aspartamın vücutta sinirlerin uyaran bir madde olan aspartik asit salgılanmasına neden olması.

Bilim adamları aspartamın aşırı heyecana sebep olması beyin hücrelerini ve sinir dokusunu öldürmesi gibi olasılıklar üzerinde duruyorlar. Pek çok tüketici aspartam alımına bağlı olarak başağrısı hissizlik epileptik nöbetler halsizlik depresyon menstral problemler ve kaz spazmları gibi yan etkiler yaşadıklarını belirtiyorlar.Tadı: Ağızda acı tat bırakmaz.

Sağlık değerlendirmesi: Etkili bir düşük kalorili tatlandırıcı. Ancak yan etkileri nedeniyle en iyisi mümkün olduğunca kullanmamak.

Siklamat
E592 olarak da bilinen siklamat çoğunlukla meşrubatlarda kullanılmaktadır. Şekerden yaklaşık 30 kat fazla tatlandırıcı güce sahiptir.

Önce kabul edilen sonra piyasadan çekilen daha sonra kısmen yeniden kullanıma girmiştir.

Siklamatım vücuttaki dönüşümü ve metabolizma ürünlerinin kanser yapıcı etkisi olduğunun görülmesi bilimsel tartışmalara yol açmıştır. Tadı: Yoğun tatlı bir tad.

Sağlık değerlendirmesi: Kullanmaktan kaçınmak en iyisi. İlla kullanmak istiyorsanız mümkün olduğunca az ve inceltilmiş kullanın.

Fruisana
Beyaz kristaller halinde satılan bu yeni tatlandırıcı früktoz içermektedir. Früktoz meyva ve balda bulunan doğal bir şeker tipidir. Früktozun diyet için sunduğu üstünlükler az kalorili olması insüline bağımlı olmaması ve diş çürümesine yol açmamasıdır.

Aslında früktozun sağladığı kalori miktarı sakkarozunkiyle (yüzde 50’si früktozdur) eşittir: Gram başına 4 kalori. Bu nedenle früktozun az kalorili olduğunu söylemek doğru olmasa da dolaylı olarak tatlandırma gücünün şekerden 15 kat daha fazla olması nedeniyle daha az kullanılır ve daha az kalori alınmasını sağlar.

Bu kalori kazancı önemsenecek düzeyde değildir. Hele diyet şekerinin şişmanlatmadığı yolundaki yanlış düşünce ile früktozla tatlandırılmış tatlı pasta kahvenin çok tüketildiği durumlarda bu kalori kazancı bütünüyle önemini yitirir.

Bu arada früktozun glikoza oranla daha çok yağ yapıcı olduğu ve vücutta yağ birikimine ve kan trigliseritlerinde artışa yol açtığını da hatırlatmak gerekir.

Fruisana’nın tanıtımında kullanılan can alıcı nokta früktozun kana yavaş karışması ve böylece kan şekeri dengesini bozmamasıdır. Böylece ani açlıklar ya da duygusal değişikliklerin de önüne geçilmiş olur.
Tadı: Normal şeker tadındadır ancak şekerden daha tatlı olması daha az kullanılmasını sağlar.

Çaydan keke kadar hemen her yerde kullanılabilir.
Sağlık değerlendirmesi: Früktoz doğal bir şeker olduğu için diğer ürünlere oranla daha sağlıklı olduğu söylenebilir.

Ancak normal şekerle arasındaki kalori farkı çok da fazla olmadığından diyet için kullanılması alınan kalori miktarı üzerinde çok da büyük bir azalma sağlamayacaktır.

Melas
Şeker üretiminde billurlaşan şeker alındıktan sonmra geri kalan ve içinde belli oranda şeker bulunan posadır. Koyu kahverengi ve şurubu andırır bir sıvı ya da yapışkan granüller halinde satılır. İşlenmiş şekerden farkı besleyenler özellikle de kalsiyum açısından zengin olmasıdır. Sadece bir çorbakaşığı melasta 137 mg kalsiyum bulunur.

Bu da günlük önerilen miktarın bir çeyreği kadardır. Aynı zamanda bolca E ve B vitaminleri magnezyum demir bakır da içeriri.
Tadı: Yoğun bir tadı vardır. Ağızda bıraktığı tad meyan kökünü andırır. İçeceklerde yemek pişirirken ve mısır gevreğinde normal şeker yerine kullanılabilir.

Sağlık değerlendirmesi: Melas tatlandırıcı ve vitaminin bir aradaki hali sayılabilir.

Süklaroz
Pazara en son giren tatlandırıcı Splenda adıyla satılıyor. Şekerden 600 kat daha tatlı olmasına rağmen üreticiler vücut tarafından emilmediğini ve bu nedenle de kalori içermediğini iddia ediyorlar.

Ancak Amerika’daki Gıda ve İlaç Kurulu’na göre yüzde 10 ila 27’si vücut tarafından emiliyor olabilir. Henüz yeni olduğu için insan sağlığı üzerindeki etkileri fazla bilinmiyor. Ancak hayvanlar üzerinde yapılan az sayıdaki araştırmada anormal hücre büyümesine sebep olduğu saptanmış.

Tadı: Beyaz kristal toz halindeki süklarozun tadı şekere çok benziyor ama tadı çok da yoğun.

Sağlık değerlendirmesi: Düşük kalorili bir tatlandırıcı. Ancak hakkında yeterince araştırma yapılana kadar ne kadar sağlıklı olduğunu bilemeyiz.

SakarinŞekerin 300 katı kadar tatlıdır ama kalori içermez. Vücut tarafından emilir ama böbrekler tarafından formu değişmeden vücutta atılır. Araştırmalar güvenli olduğunu göstermektedir.Tadı: Yoğun bir tatlığın ardından kalan acı bir tad.

Sağlık değerlendirmesi: Riski olmayan etkili tadlandırıcılardan biridir.

Ksilitol
Özellikle çikletlerde kullanılan ksilitol pek çok meyva ve sebzede doğal olarak bulunan bir şeker türüdür ve diş çürümelerine karşı görev yapar. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre dişlere yapışan bakteri oluşumunu önler.

Yapılan başka bir araştırmaya göre ksilitol içeren çiklet çiğneyen çocuklarda iç kulak enfeksiyonu görülmesi riski yüzde 40 azalmaktadır.

Tadı: Ayrıca tatlandırıcı olarak satılmamakla beraber çikletlerde ve bazı nane şekerlerinde bulunmaktadır. Şekere oranla daha keskindir ama bir gram şekerde 4 kalori varken ksilitol 2.4 kalori içerir.

Sağlık değerlendirmesi: Hem doğal bir tatlandırıcı olması hem de dişlerinizi temizlemesi açısından iyi bir seçenek olduğu söylenebilir.

Источник: //www.notusta.com/tatlandiricilarin-zararlari-9937/

Tatlandırıcı Rehberi: Zararlı Mı?

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

Tatlandırıcılar sağlık açısından her zaman soru işareti oluşturan bir konu oldu. Bu konuya değindim, tatlandırıcı zararlı mı? sorusunu yazıda cevapladım.

Tatlandırıcı genelde şeker yerine kullanılan, insan dilinin tatlı tat duyusu uyaran maddelere verilen isim. Bu maddeler şekerden daha az kalori içermekle beraber bazen yapay bazen ise doğal olabiliyor.

Tatlandırıcıların son zamanda bu kadar fazla incelenmesinin sebebi; artan kilo kontrolü ihtiyacı sebebiyle yükselişe geçen tatlandırıcı kullanımı. Ayrıca artık neredeyse her ürünün diyet halinin bulunması, tatlandırıcıların daha fazla kullanılmasına ve incelenmesine neden oluyor.

Durum böyle iken tatlandırıcıların tamamen masum olduğunu düşünüyor musunuz? Ben duruma maalesef bu kadar pozitif yaklaşamıyorum. Yazının ilerleyen kısımlarında ne demek istediğimi sizde daha iyi anlayacaksınız.

Tatlandırıcı tipleri ve en sık kullanılan tatlandırıcılar

Tatlandırıcılar çok geniş yelpazede bulunuyor. Burada hepsine yer vermem imkansız. Ama en çok kullanılan ve işinize yarayacak tatlandırıcıları aşağıda listeledim.

Aspartam: Aspartam sofra şekerinden 180-200 daha tatlı bir tatlandırıcıdır. Uzun yıllar birçok diyet ürünün içerisinde bulunmasına rağmen güvenilirlik konusundaki tartışmalar sebebiyle ürünlerden yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Bazı ürünlerin içindekiler kısmında aspartam, E951 olarak ifade ediliyor.

Sakkarin: Sakkarin sofra şekerinden 400-700 kat daha tatlı bir tatlandırıcı. En iyi tanınma yöntemi tüketildikten sonra ağızda bıraktığı metalik tat olarak ifade edilir.

Hayvan deneylerinde mesane kanseri riskini arttırdığı gösterilmesine rağmen insan üzerindeki çalışmalar hala soru işareti. Tamamen kalorisiz ve besin öğesi içermeyen bir tatlandırıcıdır.

 Bazı ürünlerin içindekiler kısmında sakkarin, E954 olarak adlandırılır.

Sükraloz: Sükraloz sofra şekerinden 600-1000 kat daha tatlı bir tatlandırıcı. Sükralozun bir kısmı dışkı ile atılırken bir kısmı emilir ve metabolize edilir. Emilmesi ve metabolize edilmesi her zaman için besinler açısından soru işareti doğrumakta. Bazı ürünlerin içindekiler kısmında sükraloz, E955 olarak adlandırılır.

Acesülfam potasyum: Genelde fırınlanacak ürünlerde kullanılan acesülfam potasyum (Ace K) sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.

Asesülfam potasyum ile ilgili çok fazla hayvan çalışması olmasına rağmen insan çalışması maalesef oldukça az.

Bu hayvan çalışmalarının bazılarında acesülfam potasyumun uzun vadeli hafıza fonksiyonlarına zarar verebileceği yönünde bulgular var. Bazı ürünlerin içerisindeki acesülfam potasyum, E950 olarak adlandırılır.

Yukarıda en sık kullanılan tatlandırıcıların bazılarını listeledim. Listeleme yaparken fark ettiyseniz bazı muhtemel zararlardan ayrıca bahsettim. Ama durum bu kadar basit değil ve sizin sık sık tatlandırıcı zararlı mı? sorusunu sorduğunuzu biliyorum.

Gelin muhtemel zararları inceleyelim.

Zararlardan önce bahsedilen tatlandırıcıların birçok tarafsız kurumdan onaylı olduğunu ve yıllardır kullanıldığını hatırlatmak istiyorum. Yani bu ürünlerin hiçbiri bedeninizi bir anda zehirlemez ve hayatınızı tehdit etmez.

Bu bakış açısından bakacaksanız hiçbir net zarar göremeyeceğinizi söylemek istiyorum. Ama uzun vadeli ve muhtemel zarar var mı? sorusuna cevabım kesinlikle evet.

Tatlandırıcılar ve kilo verme

Kilo vermek isteyen birçok kişi tatlandırıcıları tercih ediyor. Bunun sebebi şeker tadından vazgeçemeyip aynı zamanda kilo verme hedefine sahip olmaları.

Peki kalori alımını sadece tükettiğiniz besinler mi kontrol ediyor? Kesinlikle hayır. Çünkü beslenme sürecinde birçok farklı hormon ve duygu görev alıyor.

Bu konuda da baş rollerden biri ödüllendirme mekanizması. Çünkü tatlı tüketmek beyninizdeki ödüllendirme mekanizmasını çalıştırır. Bu mekanizmanın çalışması ile beraber kendinizi daha iyi hisseder ve tatlı duyusu ile mutluluk arasında bir bağlantı kurarsınız.

Durum böyle olunca tatlandırıcılar ile uyardığınız ödüllendirme mekanizması uzun vadede iştahınızın kontrolden çıkmasına ve kilo almanıza neden olabilir. Bu konuyla ilgili yazdığım diyette light içecek tüketilmeli mi? adlı yazımı okumanızı ayrıca tavsiye edeceğim.

Tatlandırıcı içeren besinler daha hızlı acıkmanızı sağlar. Bunun sebebi sanılanın aksine tatlandırıcıların kalori içermesi değil, beyninizi sürekli beslenmeye se etmesidir. Ayrıca tatlandırıcılardan bahsettiğim bölümde okuduğunuz üzere tatlandırıcıların çoğu hiç kalori içermez.

Sonuç: Bazı durumlarda tatlandırıcılar kilo kontrolüne yardım etse bile, çoğu durumda birkaç farklı yönden hedefinize ters olarak çalışabilir. Bu sebeple hiç tatlandırıcı kullanmamak ve tatlı ihtiyacınızı biraz sabırla beraber köreltmek en mantıklısı.

Tatlandırıcılar ve insülin salınımı

Tatlandırıcılar ve insülin konusu oldukça önemli. Zira çoğu diyabetik hasta tedavi sürecinde şeker alımını kısıtlamak için tatlandırıcı kullanıyor. Burada tip 1 diyabetlileri konu dışında bırakacağım çünkü kendileri zaten hiç insülin üretemedikleri için dışarıdan insülin almak zorunda.

Konumuz insülin direnci olan, tip 2 diyabet sınırında yada tip 2 diyabet olan bireyler. Çünkü bu bireylerde doğru kan şekeri kontrolü hastalığın geriye gitmesine hatta tedavi edilmesine yardım edebilir.

Tip 2 diyabet tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tip 2 diyabet ve tedavi rehberine göz atmanızı tavsiye edeceğim.

Tatlandırıcıların kan şekeri ve insülin düzeyleri ile ilgili yapılan araştırmalar ise oldukça çelişkili. Burada bazı araştırmaların “tatlandırıcı kan şekerini yükseltmez, insülin salınımını uyarmaz” sonucunu çıkardığını görürken, bazı araştırmaların “tatlandırıcı kan şekerini yükseltir ve insülin salınımını uyarır” sonucunu verdiğini görüyoruz.

Sonuçların bu kadar değişmesi ise muhtemel olarak beden yapısı, diyet ve genetikle ilgili. Ama elimizde tatlandırıcıların insülin piki oluşturduğu verisi var ve bu oldukça korkutucu.

Sonuç: Kilo verme hususunda olduğu gibi tatlandırıcı tüketimi bozuk kan şekeri regülasyonunu düzenlemeye yardım edecek potansiyelde olmasına rağmen minimal insülin pikine sebep olur. Bu durum bize kan şekeri hususnda riskli gruptaki bireylerin tatlandırıcıları tercih etmemesi gerektiğini gösteriyor.

Tatlandırıcılar ve mide florası

Sindirim sisteminiz ikinci beyninizdir ve bedeninizdeki birçok fonksiyonu kontrol eder. Bu kontrolün kumandası ise sindirim sisteminizde bulunan bakterilerde.

İşte tam olarak bu sebepten sindirim sistemi floranızın durumu oldukça önemli. Bakterilerin yaşaması, çoğalması ve doğru oranda olması ise yedikleriniz ile yakından ilişkili.

Durum böyle olunca tatlandırıcıların mide bakterileri üzerine etkisini incelemek oldukça kayda değer bir hal alıyor.

Sindirim sistemi florası ile ilgili bağırsak mikrobiyota rehberi adıyla blogta. Okumayı unutmayın.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ise sadece beş gün tatlandırıcı alan farelerin normalden daha kötü kan şekeri regülasyonuna sahip olduğunu gösteriyor. Bu farelerin mide florası, hiç florası olmayan bakterilere aktarıldığında ise durumun tekrarlandığı görülüyor.

Sonuç: Tatlandırıcılar mide floranızı bozar. Bu durum sadece kan şekerine değil, diğer tüm sağlıklı yaşam komponentlerine etki eder. Bu sebeple sağlıklı bir mide florası için tatlandırıcı tüketmemek en iyisi.

Stevia hakkında düşüncelerim

Stevianın doğal olması aslında onu bir adım öne çıkarıyor. Laboratuvar çalışmaları da steviyanın diğer tatlandırıcılara göre daha masum bir profil çizdiğini gösteriyor.

Ne yazık ki tatlandırıcılar konusunda gayet katıyım ve “tatlı, tatlıdır. Tüketilmemeli” düşüncesine sahibim. Durum böyle olunca aslında tat duyunuzu uyardığı için bile tatlandırıcıları kullanmamanız gerekiyor.

Ama eğer kesinlikle tatlandırıcı kullanacaksanız (diyabetik hastalarıma önerim bu yönde oluyor) stevia kullanımına yönelmenizi tavsiye edeceğim.

Sonuç: Tatlandırıcı kullanmalı mıyım?

Tatlandırıcılar özellikle hazır besinlerde kullanılmaya devam edecek. Zira sanayi bunu gerektiriyor. Durumu kavramak ve bu besinleri kısıtlamak, direkt olarak tatlandırıcı alımı yapmamak sizin elinizde. Tat duyunuzu tatmin etmek güçlü bir dürtü olmasına rağmen yaşamanız için elzem değil.

Ayrıca tarafsız kurumlarca onaylanan tatlandırıcıların sağlık açısından etkilerini uzun vadeli incelemek daha önemli. Durum böyle olunca tatlandırıcıları tamamen zararsız olarak adlandırmak doğru olmayacaktır.

Doğal tatlandırıcı çözümlerini kullanmak ve yavaş bir şekilde tatlı tadı hayatınızdan çıkarmak en doğrusu.

Sadece hayatınız tatlı olsun!

Источник: //www.fitekran.com/tatlandirici-rehberi-zararli-mi/

Yapay Tatlandırıcılar ile Hazırlanmış Ürünlere Dikkat

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor
Beslenme ve Diyet
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, “Yapay tatlandırıcılar” hakkında bilgi verdi.

“LİGHT”, “DİYET”, “ŞEKERSİZ”, “KALORİSİZ” VEYA “DİYABETİK” İBARELERİ BESİNLERİN SINIRSIZ TÜKETİLEBİLECEĞİ ANLAMINA GELMEZ Obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden hastalıkların tedavisi için medikal tedavinin yanı sıra en etkin yol diyet tedavisidir. Bu hastalıkların tedavisi için diyetlerinde şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi kısıtlanır. Kısıtlamanın yanı sıra; diyabetli hastalarda tatlı algılama duyusunun azalması ve tatlı yiyeceklerin genelde sevilmesinden dolayı tatlı yeme isteği artmaktadır. Bu ihtiyaçtan dolayı; şeker yerine kullanılabilecek, aynı tadı veren ancak sağlık açısından sakıncası olmayan düşük kalorili veya kalori içermeyen bazı yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Yapay tatlandırıcılar genel olarak 2 gruba ayrılır:

1) Enerji İçerenler

Sükroz: Sofra şekeri olarak da bilinen şeker pancarı ve kamışından elde edilen bir disakkarittir. Bal, mısır şurubu ve esmer şekerin yapısındadır.

Fruktoz: Fruktoz meyvelerde ve balda doğal olarak bulunmaktadır. Diyabetik ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır.

Sorbitol: Sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunmaktadır. Günlük alım miktarı 30 gramı geçtiğinde hazımsızlığa ve ishale yol açabilir.

Mannitol: Tatlılık derecesi glikoz kadardır. Gıda sanayinde, ciklet ve şeker üretiminde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Ksilitol: Meyve ve sebzelerde ( Çilek, malta eriği, karnabahar ) bulunmaktadır. Diş çürüklerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

2) Enerji İçermeyenler

Aspartam: Ülkemizde diyabetik baklavada, diyet içeceklerde, kahvaltılık tahıllarda, süt, yoğurt, tatlı, çay ve kahvede kullanılabilmektedir.

Asesülfam-K ( Asesülfam potasyum ): Çay, kahve, kahvaltılık tahıl, tatlı, çiklet, meyve ve diğer yiyeceklerde kullanılabilir.

Sakkarin: Çay şekerinden 300–400 kat daha fazla tatlıdır. Yüksek dozda sakarin alımının hayvanlarda üriner sistem tümörlerine neden olduğu ortaya çıkınca insanlarda sakarin kullanımının kanser ile ilişkisi olabileceği riski nedeniyle kullanımı yasaklamıştır.

Siklamat: Sukroza göre 30 kere daha tatlıdır. Aşırı siklamat alımı ishale neden olmaktadır.

İdeal Bir Tatlandırıcı Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bakanlığı’nın “özel beslenme amaçlı gıdalar” tebliğinde kullanılmasına izin verilen yapay tatlandırıcılar belirlenmiştir.

İdeal bir tatlandırıcı; şekerin duyusal özelliklerini içeren, çözelti halindeyken renksiz, kokusuz, suda çabuk eriyebilen, ekonomik, fonksiyonel, ısıya dayanıklı, düşük kalorili, ağızda acı ve metalik tat bırakmayan hoş bir tada sahip olmalıdır. Toksik ve kanserojenik olmamalıdır.

Tatlandırıcı İle Hazırlanmış Ürünlerin Tüketim Sıklığına Ve Miktarına Dikkat!

Daha çok tercih edilen yapay tatlandırıcılar enerji içermeyenler olup tablet formu sıkça kullanılmaktadır. Özellikle tablet formu yüksek ısıda acı tat bırakmasından dolayı kaynamakta olan besinin içerisine atılmamalıdır.

Diyabetliler, obezler, ve kilolarını korumak isteyen kişiler için enerji içermeyen tatlandırıcılarla yapılan hazır yiyecek ve içeceklerin tüketimi sıklığına ve miktarına dikkat edilirse sağlığa zararlı olmaz.

Özellikle piyasada bulunan tatlandırıcı ile yapılmış bu hazır gıdaların etiket bilgisi ve beslenme programında yer alması için değişim ölçümlerinin bilinmesi ve bilinçli tüketilmesi gerekmektedir.

Çünkü besinlerde; “light”, “diyet”, “şekersiz”, “kalorisiz” veya “diyabetik” ibarelerinin olması bu besinleri herkesin rahatça, sınırsız tüketeceği anlamına gelmez.

Hamilelik Döneminde Yapay Tatlandırıcı Kullanmayın

Gebelikte kullanımı sakıncalı çünkü; laboratuvar hayvanlarında plasentayı geçerek fetüste biriktiği görülmüş ve bebek için sakıncalı hale gelmiştir. Bu nedenle de hamile kadınların tatlandırıcı kullanması yasaklanmıştır. Hazır gıda tüketimlerinin de mümkün olduğunca sınırlandırılması gerekmektedir.

Günde 10 Adet Kullanmanızda Sakınca Yok

Sağlığa zararı olmadığı bilinen aspartam, sakkarin ve asesulfam-K gibi enerji içermeyen tatlandırıcılar yeterli ve dengeli bir beslenme kapsamında yiyecek ve içeceklerin tatlandırılmasında belirli ölçülerde tüketilebilir.

Bu miktarı Dünya Sağlık Örgütü ve besin ilaç örgütü günde 10 adete kadar kullanımının sakıncalı olmadığını bildirmişlerdir. Özellikle diyabetlilerde en yüksek günlük dozun öğretilmesi gerekir.

Amerikan Tıp Konseyi bu miktarı 2,5 mg/kg/gün olarak alımı sağlık olarak güvenli miktar olarak belirlemiştir.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009 Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yapay-tatlandiricilar-ile-hazirlanmis-urunlere-dikkat/

Doğal ve Yapay Tatlandırıcılar. Zararları Nelerdir ?

Yapay tatlandırıcılar kilo vermeyi engelliyor

Doğal ve yapay tatlandırıcılar, gıdaya etkileri, faydalı ve zararlı yönleri ve bazı tatlandırıcı maddeleri

Gıda içinde tatlılık veren maddeler elde edildiği kaynaklara göre doğal ve yapay tatlandırıcı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğal Tatlandırıcılar:

Karbonhidrat gurubu içinde yer alan maddelerdir. Gıda katkı maddesi açısından önemi büyüktür.Teknolojisine uygun kullanıldığı takdirde herhangi bir zararları yoktur ve kullanılma miktarı aşırı fazla olmadığı sürece olumsuz bir yönü yoktur. Karbonhidratlar hücrelerde hayati faaliyetin gerçekleşmesi için olmazsa olmaz enerji kaynağıdır.

*Fruktoz

*Sakkaroz

*Glukoz

*Sorbit

*Maltoz

*Laztoz

Doğal tatlandırıcıların bir zararı olmadığı için bu konu üzerinde fazla durmamıza gerek yoktur. Yapay tatlandırıcılara geçelim.

Yapay Tatlandırıcılar:

Tatsız veya az tatlı gıdanın tadını yükseltmek için kullanılan katkı maddeleridir.Kalori vermeyen ya da kan şeker düzeyini yükseltmeyen ,fakat şeker tadında olan maddelere yapay tatlandırıcı denmektedir.

Dünya üzerinde artan obozite,diş çürümesi,aşırı şişmanlık ve ayrıca kan şekeri yüksek olan hastalar doğal şeker tüketmeleri sorun olduğu için yapay tatlandırıcılar ortaya çıkmıştır.

Yapay tatlandırıcılar şeker tadı verir ancak,kalori açısından şekere göre daha düşük kaloriye sahip ve kan şekeri hastalarda rahatlıkla kullanabilmektedir.Örnek verecek olursak sakkarin,siklamatlar,aspartam bunlardan birkaçıdır.

Şeker hastalığı olanlar,hamilelik,şişmanlık diş sorunu olan hastalar kullanmaktadır.

Bazı yapay tatlandırıcılar:

Sakkarin:  1879 yılında keşfedilmiştir.Ağızda acımsı bir tat bırakması nedeniyle kullanımı azdı fakat aspartam ile birlikte kullanılınca bu sorun ortadan kalkmıştır.

Fiyatının ucuzluğu,üretim kolaylığı,kalori vermemesi,diş sağlığını olumsuz etkilememesi sebebiyle kullanım alanı geniştir.Alkolsüz içeceklerde,kozmetik ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.

Sakkarozdan 300 kat daha tatlıdır.

Siklamatlar: 1937 yılında keşfedilen bu madde sakkarozdan 30 kat daha tatlıdır.Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerde kullanılmaktadır.

Aspartam:  Protein yapısında,düşük kalorili ancak tatlılık gücü yüksek olan bir tatlandırıcıdır.Sakkarozdan 200 kat daha tatlıdır.Gıda bileşenleriyle reaksiyona girmez,diş çürümesine sebep olmamaktadır.En önemli özelliği,kusursuz bir kalitesi vardır.

Duyusal açıdan sakkaroza benzemektedir.Tadım sonrası ağızda acı,kimyasal bir tat ve kuruluk hissi bırakmamaktadır.

Günümüzde kahvaltılıklarda,sakız,jöle,reçel,meyve aromaları,kakao,içecekler,fırın ürünleri,aromalı sütler,puding,dondurma gibi çok sayıda gıda üzerinde kullanılmaktadır.

Aspartam sağlıklı bir katkı maddesi olarak tanımlanmaktadır.Bu güne kadar parçalanma esnasında aspartamın herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Dulsin:  Sakkarozun 2 katı kadar tatlıdır.Günümüzde katkı maddesi olarak kullanılması yasaklanmıştır.Kanserejonik etkisi tespit edildiğinden dolayı yasaklanmıştır.

Ülkemizde de gün geçtikçe kullanımı artan yapay tatlandırıcılar denetim altına alınmalı,insanlık sağlığını tehdit edebilecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.Ülkemizde kullanımına izin verilen yapay tatlandırıcı sakkarin dir.

Kullanılmasına izin verilen yapay tatlandırıcılar,aşırı tüketilmediği zaman,zararlı etkilerinden kaçınmak mümkündür.Herhangi bir zararının ispatlanmasa da  yanında zararlı olmadığı kanısına kesin olarak varmamak gerekir.

Sonuç olarak kimyasal yollarla elde edilen bir tatlandırıcıdır.

 Fazla tüketildiğinde ispatlanmasa da kansere etkisi olduğu varsayımlar arasındadır.Ayrıca bazı işletmeler baklava,kek gibi gıdalarda şeker yerine tatlandırıcı kullanarak aşırı tüketime neden olmaktadır.

1 kg şeker kullanmak yerine şekerden 300 kat daha tatlı olan tatlandırıcı kullanılarak daha az maliyetle aynı tat sağlanmaktadır fakat bu durumda tatlandırıcı aşırı kullanıldığından dolayı sağlık üzerine olumsuz etkiler yaratabilir.

Sizde bu konuda öğrendiklerinizi insanlarla paylaşarak gıda bilincine yardımcı olabilir.Mutlu ve sağlık günlere…

Rating: 3.0/5. From 3 votes.

Please wait…

Son düzenleme : 20 Haziran, 2018

Yorumları

Источник: //gidabilinci.com/dogal-ve-yapay-tatlandiricilar-nelerdir-zararlimidir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..