Yaşa Bağlı Görme Sorunları

içerik

Yakını Gözlüksüz Görmek Mümkün

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Yaşa Bağlı Görme Sorunları

İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme bozuklukları, ileri tekniklerle yapılan ameliyatlar sayesinde sorun olmaktan çıktı.

40 yaşından itibaren uygulanabilen ‘presbiyopi’ ameliyatı görme sorununu tamamen iyileştiriyor Presbiyopi ameliyatı ile göz içine yerleştirilen lens, hastayı ömür boyu gözlüğe mahkum olmaktan kurtarıyor.

Yaklaşık 5-10 dakika süren bu operasyon, hastanın ileride katarakt olma ihtimalini de tamamen ortadan kaldırıyor Kataraktı olan hastalarında amelıyat sonrası uzak ve yakını gozluksuz gormesını saglıyor

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yakını görme sorunlarını gidermek için yapılan ‘presbiyopi’ ameliyatları, hastaları ömür boyu gözlük kullanmaktan kurtarıyor.

40-45 yaşından sonra sıklıkla şikâyet edilen yakını görme problemleri nasıl ortaya çıkıyor?

İnsan gözü aslında beş metre ve ötesini görmek üzere ayarlanmıştır, uzağı görmek için programlanmıştır. Yakını görmek içinse, biz fark etmeden gözümüzün içinde birtakım kaslar çalışır. Doğal lensimizin kırıcılığı değişir ve biz yakını görebilir hale geliriz.

Bunu; otomatik fokuslu bir fotoğraf makinesinin, yakına fokus yapmasına benzetebiliriz. İnsan gözündeki bu harika mekanizma, malesef 40-45 yaşından sonra zayıflayarak, etkisini yitirir. 40-45 yaşından önce hiçbir göz problemi bulunmayan biri, o yaşlardan sonra bir buçuk numara yakın gözlüğüne ihtiyaç duyacaktır.

[attention type=red]
60 yaşında bu ihtiyaç üç numaraya ulaşır. Biz aslında doğal olan bu bozukluğa ‘presbiyopi’ diyoruz. Presbiyopi yalnızca yakın problemidir. 40-45 yaşına gelen bir insanın ilk fark ettiği sorun; her zamanki doğal okuma mesafesinden okuyamaması, elindeki objeyi biraz daha uzağa götürerek netleştirmesidir. Bu durum miyopları daha az etkiler.
[/attention]

Özellikle düşük düzeydeki miyoplar gözlüklerini çıkarttıkları zaman yakını görebilir hale gelirler.

Presbiyopi hipermetroptan farklı mıdır?

Farklıdır. Hipermetropi, miyop ve astigmat gibi bir kırma kusurudur. Hipermetropi ile presbiyopinin karıştırılmasının nedeni; hipermetroplarda da temel problemin yakını görememek olmasıdır. Düşük ve orta düzeydeki hipermetropide 40-45 yaş öncesi kişiler biraz önce bahsettiğimiz uyum mekanizmasını kullanarak hipermetropi kusurunu da yenerler.

Aynı mekanizmayı hem uzakta hem yakında kullandıkları için özellikle yakın okumalarda güçlük çekmeye başlarlar. 40 yaşından sonra ise, hem uzakta hem yakında gözlük kullanmaları gerekir. Presbiyopi ise, 40 yaşından sonra gözün uyum yeteneğini yitirmeye başlamasıyla oluşan bir yakın görme problemidir.

Yaşa bağlı olarak gelişir ve toplumun tamamını etkiler.

Presbiyopi’nin tedavisi nasıldır?

Presbiyopi başladığında, yani; yakındaki cisimleri görmekte zorlanmalar ortaya çıktığında, en kolay çözüm bir yakın gözlük edinmektir. Yalnızca yakını görmek için kullanılan bu gözlük, özellikle iş hayatında yoğun olan kişiler tarafından kolayca kabul edilemiyor.

Bugün göz hastalıklarındaki birçok problemin üstesinden gelinebiliyor. İleri teknoloji sayesinde, lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavileri yaklaşık 10 dakikalık operasyonla yapılabiliyor. Yine kısa süreli operasyonla fako kullanılarak katarakt ortadan kaldırılabiliyor.

Temel göz problemlerini çözebilen bilim dünyasının bugünlerde hedeflediği konulardan biri de presbiyopi tedavisi oldu.

Presbiyopi ameliyatı zor mudur?

Hayır, zor bir ameliyat değil. Kataraktı olan hastalarda katarakt amelıyatı FAKO sonrası goz ıcıne multıfokal IOL goz ıcıne yerlestırılır.Kataraktı olmayan yakında gozluk takmak ıstemeyen hastalarda FAKO amelıyatı ıle hastanın kendı lensı alınıp multıfokal ıol goz ıcıne yerlestırılır Biz bu operasyona ‘refraktif lens değişimi’ ya da ‘şeffaf lens değişimi’ diyoruz.

Daha açacak olursak; gözümüzün içindeki doğal merceği göz numarasını düzeltmek amacıyla alıp, yerine yeni bir mercek koyuyoruz. Bu operasyon yöntemini gözleri lazer tedavisine uygun olmayan yüksek miyop ya da hipermetrop hastaları için tercih ediyoruz. Ameliyat yaklaşık 5-10 dakika sürüyor ve hasta ertesi gün yakını görmeye başlıyor.

Görmenin tam olarak oturması ise, bir aylık zaman diliminde oluyor.

Kimler bu operasyona uygundur?

Kataraktı olan FAKO amelıyatı olacak hastalar
40 yaşın üzerinde, gözünde önemli bir problemi ve yüksek astigmatı bulunmayan kişiler bu ameliyatı olabilir. Miyop ya da hipermetrop hastaları, bu operasyonla hem uzağı hem de yakını gözlüksüz olarak görebilirler.

Sadece yakın görme problemi yani; presbiyopi’si olan hastalar da çok odaklı lensin göz içine ameliyatla yerleştirilmesi sonucu, yakın görme yeteneklerini yeniden son derece iyi bir şekilde elde edebiliyorlar.

Hasta kaç yaşında olursa olsun, bu ameliyat yapıldıktan sonra yakını mükemmel bir şekilde görebilir.

Katarakt Riski Kalmıyor

Operasyon sırasında hastanın doğal lensini aldığımız için ileriki yıllarda katarakt gelişimi gibi bir problem riski tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Bu operasyonu kataraktı olan hastalara da uygulayabiliriz.

Katarakta bağlı görme problemi olan hastalar bu operasyondan sonra görme sorunları ortadan kalkacağı gibi, hem uzak hem de yakınla ilgili gözlük takmadan, yaşamlarını devam ettirebilirler.

Bu, dünyada da çok yeni bir ameliyat mı?

Aslında değil. Ama son yıllarda lens teknolojisindeki gelişmeler bu ameliyatlardan alınan sonuçları çok üst düzeye çıkarttı.

.

Источник: //www.rumelihospital.com.tr/tr/Yakini_gozluksuz_gormek_mumkun.asp

40 Yaş Sonrası Yakını Görememe

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Bu yazıda, Presbiyopi denilen, 40 yaş sonrası yakın görme bozukluğunu, tedavi yöntemlerini ve yakın görme bozukluklarında ameliyat gibi konulara değinilmiştir. Yazının hemen altında, bu hastalığın tedavisinde, çözümün kalıcı olup olmamasıyla ilgili, Op. Dr. Baha Toygar‘a ait bir video bulunmaktadır.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu Nedir?

Presbiyopi veya yakın görme bozukluğu 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Yaşla birlikte göz merceği uyum yapma yeteneğini yavaş yavaş kaybeder ve insanların çoğu belli bir yaştan sonra okumak veya yakın iş yapabilmek için gözlük kullanmak zorunda kalırlar.

Presbiyopi kelimesinin kökeni nedir?

Presbiyopi Yunanca yaşlanan göz anlamına gelmektedir.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu herkeste görülür mü?

Yaşa bağlı bir durum olduğundan herkeste görülmektedir.

Neden herkes yakın gözlüğü kullanmıyor?

Göz bozukluğu olamayan insanlar yani gözleri “sıfır” olanlar, 40 yaşından sonra yavaş yavaş, özellikle küçük yazıları okumakta zorluk çekmeye başlarlar. Ve gözlük gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

 Her insan aynı yaşta, aynı derecede yaşlanmadığından kişiden kişiye farklılık ortaya çıkabilir. Hipermetrop olan kişiler daha erken yaşta okuma gözlüğüne ihtiyaç duyarlar. Miyop olanlarsa, uzak için gözlük kullanırlar.

Zaten yakını gördükleri için presbiyopi yaşına geldiklerinde gözlüklerini çıkarıp okurlar. Bu, onlarda presbiyopi olmadığı anlamına gelmez.

Bazıları ileri yaşa gelseler de ne yakın ne de uzak gözlük kullanmıyorlar, neden?

Bazı insanların göz numaraları doğuştan farklılık gösterir. Bir gözleri “sıfır” diğer gözleri ise değişik derecelerde miyoptur. Bir gözleri uzağı diğeriyse yakını daha iyi görür. Doğuştan bu durumda olduklarından, her yaşta hiç gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı görürler ve hiç rahatsızlık hissetmezler.

Bazı insanlar 40 yaşından sonra okuma gözlüğü kullanıyor; ancak yaş ilerledikçe okuma gözlüğünün numarası artacağına azalıyor veya tamamen gözlüksüz okuyorlar neden?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir diğer durumsa katarakttır. Bazı kataraktlar, kişide miyopiye neden olur ve okuma gözlüğü ihtiyacı ortadan kalkabilir. Ancak bu durumda uzak görüş bozulmuştur.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

En basit çözüm okuma gözlüğüdür. İnsanların çoğu gözlük kullanmayı tercih ederler.

Göz bozukluğu olanlar yani uzak için gözlük kullananlar ya iki gözlük ya da  yakın ve uzak gösteren multifokal gözlükler kullanırlar.

Diğer bir çözüm ise özel presbiyopi kontakt lensleri kullanmaktır. Özellikle zaten kontak lens kullanan kişiler, yakını da gösteren özel lensleri rahatlıkla kullanırlar.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu ameliyatla düzelir mi?

Son yıllarda birçok göz bozukluğu lazer ameliyatlarıyla düzeltilmektedir.Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için de birçok ameliyat önerilmektedir. Halen uygulanmakta olan ameliyatlar herkes için uygun olmamakta ve hangi ameliyatın yapılacağına, ancak bu konuda tecrübeli ve bizzat ameliyatları yapan doktorların görüşleri alınarak karar verilebilmektedir.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için hangi tür ameliyatlar yapılmaktadır?

Monovizyon ameliyatı: Bilindiği bir gözü miyop olanlar yakın gözlüğü kullanmadan hayatlarını sürdürebilirler. Lasik ameliyatıyla Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu olanların bir gözleri hafif miyop duruma getirildiğinde yakın gözlüğü ihtiyacı asgariye indirilebilir. Bu yöntem en güvenli ve denenmiş yöntemdir.

Multifokal göziçi mercek: Zaten katarakt ameliyatı olacak hastalara multifokal mercek takıldığında yakın gözlüğü kullanımı asgariye indirilebilir. Denenmiş yöntemdir.

CK:  Radyofrekans dalgalarıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Bu yöntem şimdilik tavsiye edilmemektedir.

Presbylasik : LASIK ameliyatıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir teknik olduğundan herkes için uygun değildir.

Intracor: Femtosecond laser Technolas Femtech ile kornea tabakaları arasında uygulama yapılır. Şimdilik sınırlı uygulamaları vardır, herkes için uygun değildir. Kolay, ümit vadeden bir teknik olup ileri yıllarda uygulamanın yaygınlaşması beklenmektedir.

PresbyLens: Kornea tabakaları arasına lazerle açıklık yapılır ve çok ince bir halka yerleştirilir. Klinik çalışmaları yapılmaktadır. Henüz onay almamış bir tedavidir.

Yakın gözlüğü kullanıyorum hangi tedavinin benim için uygun olacağına nasıl karar vereceğim?

Gazetelerde, televizyonda, internette bu konuyla ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri uzman bir doktorla yapacağınız görüşmenin yerini tutmaz. Eğer ameliyat olmayı düşünüyorsanız, öncelikle bu ameliyatların yapıldığı bir göz hastanesine veya bu ameliyatları bizzat yapan ve konunun uzmanı bir göz doktoruna başvurunuz.

Yazının harıalanmasında, Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nin web sayfasından faydalanılmıştır.

“Yakın görme sorunu (presbiyopi) tedavisinde başarı kalıcı ve kesin midir” sorusunu yanıtlayan video, aşağıdadır.

Not: Video başlamadan önce 15-30 saniye arası süreyle reklam izlemek zorunda kalabilirsiniz. Bu reklamın sitemizle ilgisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilgili videoyu izlemek için lütfen reklamların bitmesini bekleyiniz.

  Presbiyopi (40 yaş üstü yakın görme sorunu)

Источник: //www.noktavirgul.com/saglik/40-yas-sonrasi-yakini-gorememe.html

Göz Sorunlarını Önleme

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Göz Hastalıklarını Engelleme | Göz Sorunlarının Önlenmesi | Sağlık Rehberi

Çoğu insan için görüş her şeyden en yararlı olanıdır. Duyular, çevrenizdeki dünyayı anlamanıza ve gezinmenize olanak tanır Bu nedenle gözlerinize iyi bakmak, böylece geleceğe iyi bir şekilde çalışmak önemlidir.

Çoğu insan zaman zaman göz problemleri yaşar ve görme sorunları yaşla birlikte artma eğilimi vardır.Bu problemlerin birçoğu küçüktür ve çok uzun sürmez ancak gözlerde ciddi hasarlara neden olabilecek ciddi görme sorunları vardır (kalıcı görme kaybı da dahil).

Neyse ki çok ciddi göz problemleri de dahil olmak üzere çoğu göz problemi önlenebilir Aşağıdaki ortak önlenebilir göz problemleri listesi aşağıdadır:

Kuru gözler

Kuru gözler önemli rahatsızlıklara neden olabilir. genellikle gözlerdeki bozuk görme Belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • göz kızarıklığı
 • Gözlerde lifli mukus
 • ışık hassasiyeti
 • Çatlak bir his gözlerde
 • sulu gözler, bulanık görme veya göz yorgunluğu
 • gözünde bir şeymiş gibi hissetmek

Kuru gözlerin nedeni, gözlerinizin nemli, sağlıklı olmasını ve enfeksiyondan arındırılabilmesi için gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı üretiminde azalma veya gözyaşı buharlaşmasının artması nedeniyle gözyaşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Gözyaşı üretiminde azalma genellikle kaçınılamayan şeylerden kaynaklanmaktadır. Bunlar:

 • temel tıbbi sorunlar
 • yaşlanma
 • bazı ilaçların kullanımı
 • tıbbi prosedürler

! –3 ->

Kuru gözlerin genel tedavi edilebilir bir nedeni “blefarit” veya bloke olmuş bezlerin neden olduğu göz kapaklarının iltihabıdır. Göz kapaklarına uygulanan sıcak kompresler, bebek şampuanı ile göz kapaklarının yıkanması ve göz kapağı masajıyla tedavi edilebilir.

Nasıl önlenir

Artan gözyaşı buharlaşması genellikle önlenebilir. Artan gözyaşı buharlaşması için bazı yaygın nedenler rüzgara, dumana veya kuru havaya maruz kalmayı içerir. Rüzgarlı, kuru günlerde güneş gözlüğü ile gözlerinizi koruyarak kuru gözlerden kaçabilirsiniz. Rüzgarlı, kuru veya dumanlı ortamlarda açık havada çalışıyorsanız da gözlük takabilirsiniz.

Yeterli derecede yanıp sönme kuru gözlere neden olabilir. Bu, bilgisayar okumaya, sürmeye veya bilgisayar üzerinde uzun süre çalışmaya yoğunlaştığınızda ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için, gözlerinize dinlenmek için kısa bir mola verin.

Göz damlası da kuru gözlerin önlenmesinde yardımcı olur. Araştırmalar, A vitamini ve siklosporin damlalarının kuru göz semptomlarında büyük ilerlemelere neden olabileceğini göstermiştir. Bu tür damlaların koruyucusu gerektirmeyen suni göz damlalarından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Kuru göz kendisinin zararlı bir durum olmamasına karşın göz enfeksiyonları ve göz hasarı da dahil olmak üzere gözlerinize zarar verebilecek ciddi koşullara neden olabilir. Kuru göze neden olabilecek koşullara maruz kalıyorsanız, göz kapaklarını bir bezle ve ılık suyla hafifçe yıkayarak durumun oluşmasını önleyebilirsiniz.

Allerjik konjunktivit

Alerjik konjunktivit, polen, hurda, küf veya alerjileri tetikleyen diğer maddelerin reaksiyonunda gözün dış kısmı şiştiğinde veya tahriş olduğunda oluşur.

Alerjiye neden olan maddeler gözlerin dış katmanındaki kan damarlarının şişmesine neden olan histamin adı verilen bir kimyasal maddeyi gözlere salarlar. Gözler hızla kızarık, kaşıntılı ve sulu olabilir. Allerjik konjunktivitin diğer semptomları şunları içerir:

 • yanan gözler
 • özellikle sabah
 • sabahlarında kabarık göz kapakları, gözlerde lifsiz akıntı
 • gözün dış tabakasındaki kan damarlarını genişletti

Glokom

Glokom, iyi görme için önemli olan göz sinirine bir arada zarar veren göz koşullandır. Bu hasar genellikle göz veya gözlerde olağandışı yüksek basınçtan kaynaklanır. Zamanla, glokom tersine çevrilemeyen körlüğe neden olabilir. Glokom kalıtsal olma eğilimindedir ancak aynı zamanda diyabet, göz yaralanmaları ve egzersiz eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Glokom belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • yanınızda yamalı kör noktalar (periferik) veya merkezi görme, genellikle her iki gözde de
 • tünel görüntü
 • kötü baş ağrısı
 • göz ağrısı
 • bulantı > kusma
 • bulanık görüş
 • Işık etrafında halolar görme
 • göz kırmızısı
 • Nasıl önlenir

Tüm glokom vakaları engellenemez, ancak glokomunuzu önlemek için adımlar atabilirsiniz kötüleşen. Glokom tedavisi erken verildiğinde en etkili yöntemdir. Uzmanlar, glokom için en iyi önleyici adımın, özellikle şeker hastalığınız varsa, sık göz bakımı ve göz taramaları yapmak olduğunu kabul eder.

Gözdeki basıncı düşüren düzenli ve güvenli bir şekilde egzersiz yaparak glokomu önleyebilirsiniz. Elektrikli aletlerle çalışırken veya gözlerinize zarar verebilecek spor yaparken koruyucu göz dişleri takmanız da önemlidir.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, özellikle 50 yaş ve üzerindeki yaştaki insanlarda sık görülen bir göz koşulu. Gözün arkasına zarar verir ve düz olan nesnelerin görülmesine engel olur. Durum ilerledikçe, görme kaybı bir veya her iki gözde de ortaya çıkacak ve zamanla daha büyük büyüyen görme merkezinde bulanık bir alana neden olacaktır. Nesneler daha az parlak görünebilir.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon, kendiliğinden körlüğe neden olamazken, bir kişinin gündelik yaşamda gezme kabiliyetine müdahale edebilir. Bulanık görme bunu zorlaştırabilir:

Yüzleri tanıma

 • Sürüş
 • Oku
 • Yaz
 • ev çevresinde işler yapma
 • Durum, yaşla ilişkili değişikliklerden kaynaklanır.Ancak bazı insanlar, yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna diğer insanlara göre daha yatkındır. Bunlar arasında sigara içen insanlar, Kafkasyalılar ve ailenin geçmişi olanlar var.

Nasıl önlenir

Araştırmacılar yaşla ilişkili maküler dejenerasyon ve bazı yaşam tarzı seçimleri arasında bağlantı buldular. Uzmanlar, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltarak şunları söylüyor:

sigara içmemeniz

 • düzenli sigara içmemeniz
 • düzenli egzersiz yapmanız
 • normal tansiyonu ve kolesterol düzeylerini korumak
 • sağlıklı bir diyet tüketimi > Takeaway
 • Göz sorununu önlemenin en iyi yolu, ya da ilerlemesini durdurmak, göz doktoruna düzenli ziyaret yapmaktır. Görme konusunda herhangi bir ani değişikliğiniz varsa, daima göz doktorunuzu aramalısınız.

Источник: //tr.oldmedic.com/preventing-eye-problems-3585

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/preventing-eye-problems-20804

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Hipermetrop, kelime köken anlamı, yakını görememe olan bir göz kusurudur. Hipermetrop halk arasında uzağı çok iyi görme olarak bilinse de uzağı da az görme veya yakını görememe olarak tanımlanabilir. Hipermetrop gözün küçük olmasına ya da kırma gücünün daha az olmasına bağlı olarak bireyin net görememesi problemidir.

Hipermetropinin derecesi yüksek değil ise hasta gözlüksüz olarak uzağa görebilir fakat bozukluğun derecesi yüksek ise hem uzağı hem de yakını net göremez.

Halk arasında hipermetropi diye bilinen yakını görememe problemi 40 yaşın üzerindeki insanların bende hipermetropi var dedikleri durumdur. Bu tip hipermetropi aslında presbiyopi olarak tanımlanır. Yani belli bir yaştan sonra gözün yakını görmek için uyum kapasitesinin azalmasıdır.

Yakını görememe (hipermetrop) nedenleri

Yakını Gözlüksüz Görmek Mümkün

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Yaşa Bağlı Görme Sorunları

İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme bozuklukları, ileri tekniklerle yapılan ameliyatlar sayesinde sorun olmaktan çıktı.

40 yaşından itibaren uygulanabilen ‘presbiyopi’ ameliyatı görme sorununu tamamen iyileştiriyor Presbiyopi ameliyatı ile göz içine yerleştirilen lens, hastayı ömür boyu gözlüğe mahkum olmaktan kurtarıyor.

Yaklaşık 5-10 dakika süren bu operasyon, hastanın ileride katarakt olma ihtimalini de tamamen ortadan kaldırıyor Kataraktı olan hastalarında amelıyat sonrası uzak ve yakını gozluksuz gormesını saglıyor

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yakını görme sorunlarını gidermek için yapılan ‘presbiyopi’ ameliyatları, hastaları ömür boyu gözlük kullanmaktan kurtarıyor.

40-45 yaşından sonra sıklıkla şikâyet edilen yakını görme problemleri nasıl ortaya çıkıyor?

İnsan gözü aslında beş metre ve ötesini görmek üzere ayarlanmıştır, uzağı görmek için programlanmıştır. Yakını görmek içinse, biz fark etmeden gözümüzün içinde birtakım kaslar çalışır. Doğal lensimizin kırıcılığı değişir ve biz yakını görebilir hale geliriz.

Bunu; otomatik fokuslu bir fotoğraf makinesinin, yakına fokus yapmasına benzetebiliriz. İnsan gözündeki bu harika mekanizma, malesef 40-45 yaşından sonra zayıflayarak, etkisini yitirir. 40-45 yaşından önce hiçbir göz problemi bulunmayan biri, o yaşlardan sonra bir buçuk numara yakın gözlüğüne ihtiyaç duyacaktır.

[attention type=red]
60 yaşında bu ihtiyaç üç numaraya ulaşır. Biz aslında doğal olan bu bozukluğa ‘presbiyopi’ diyoruz. Presbiyopi yalnızca yakın problemidir. 40-45 yaşına gelen bir insanın ilk fark ettiği sorun; her zamanki doğal okuma mesafesinden okuyamaması, elindeki objeyi biraz daha uzağa götürerek netleştirmesidir. Bu durum miyopları daha az etkiler.
[/attention]

Özellikle düşük düzeydeki miyoplar gözlüklerini çıkarttıkları zaman yakını görebilir hale gelirler.

Presbiyopi hipermetroptan farklı mıdır?

Farklıdır. Hipermetropi, miyop ve astigmat gibi bir kırma kusurudur. Hipermetropi ile presbiyopinin karıştırılmasının nedeni; hipermetroplarda da temel problemin yakını görememek olmasıdır. Düşük ve orta düzeydeki hipermetropide 40-45 yaş öncesi kişiler biraz önce bahsettiğimiz uyum mekanizmasını kullanarak hipermetropi kusurunu da yenerler.

Aynı mekanizmayı hem uzakta hem yakında kullandıkları için özellikle yakın okumalarda güçlük çekmeye başlarlar. 40 yaşından sonra ise, hem uzakta hem yakında gözlük kullanmaları gerekir. Presbiyopi ise, 40 yaşından sonra gözün uyum yeteneğini yitirmeye başlamasıyla oluşan bir yakın görme problemidir.

Yaşa bağlı olarak gelişir ve toplumun tamamını etkiler.

Presbiyopi’nin tedavisi nasıldır?

Presbiyopi başladığında, yani; yakındaki cisimleri görmekte zorlanmalar ortaya çıktığında, en kolay çözüm bir yakın gözlük edinmektir. Yalnızca yakını görmek için kullanılan bu gözlük, özellikle iş hayatında yoğun olan kişiler tarafından kolayca kabul edilemiyor.

Bugün göz hastalıklarındaki birçok problemin üstesinden gelinebiliyor. İleri teknoloji sayesinde, lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavileri yaklaşık 10 dakikalık operasyonla yapılabiliyor. Yine kısa süreli operasyonla fako kullanılarak katarakt ortadan kaldırılabiliyor.

Temel göz problemlerini çözebilen bilim dünyasının bugünlerde hedeflediği konulardan biri de presbiyopi tedavisi oldu.

Gözdeki Mercek Değiştiriliyor!

Presbiyopi ameliyatı zor mudur?

Hayır, zor bir ameliyat değil. Kataraktı olan hastalarda katarakt amelıyatı FAKO sonrası goz ıcıne multıfokal IOL goz ıcıne yerlestırılır.Kataraktı olmayan yakında gozluk takmak ıstemeyen hastalarda FAKO amelıyatı ıle hastanın kendı lensı alınıp multıfokal ıol goz ıcıne yerlestırılır Biz bu operasyona ‘refraktif lens değişimi’ ya da ‘şeffaf lens değişimi’ diyoruz.

Daha açacak olursak; gözümüzün içindeki doğal merceği göz numarasını düzeltmek amacıyla alıp, yerine yeni bir mercek koyuyoruz. Bu operasyon yöntemini gözleri lazer tedavisine uygun olmayan yüksek miyop ya da hipermetrop hastaları için tercih ediyoruz. Ameliyat yaklaşık 5-10 dakika sürüyor ve hasta ertesi gün yakını görmeye başlıyor.

Görmenin tam olarak oturması ise, bir aylık zaman diliminde oluyor.

Kimler bu operasyona uygundur?

Kataraktı olan FAKO amelıyatı olacak hastalar
40 yaşın üzerinde, gözünde önemli bir problemi ve yüksek astigmatı bulunmayan kişiler bu ameliyatı olabilir. Miyop ya da hipermetrop hastaları, bu operasyonla hem uzağı hem de yakını gözlüksüz olarak görebilirler.

Sadece yakın görme problemi yani; presbiyopi’si olan hastalar da çok odaklı lensin göz içine ameliyatla yerleştirilmesi sonucu, yakın görme yeteneklerini yeniden son derece iyi bir şekilde elde edebiliyorlar.

Hasta kaç yaşında olursa olsun, bu ameliyat yapıldıktan sonra yakını mükemmel bir şekilde görebilir.

Katarakt Riski Kalmıyor

Operasyon sırasında hastanın doğal lensini aldığımız için ileriki yıllarda katarakt gelişimi gibi bir problem riski tamamen ortadan kalkmış oluyor.

Bu operasyonu kataraktı olan hastalara da uygulayabiliriz.

Katarakta bağlı görme problemi olan hastalar bu operasyondan sonra görme sorunları ortadan kalkacağı gibi, hem uzak hem de yakınla ilgili gözlük takmadan, yaşamlarını devam ettirebilirler.

Bu, dünyada da çok yeni bir ameliyat mı?

Aslında değil. Ama son yıllarda lens teknolojisindeki gelişmeler bu ameliyatlardan alınan sonuçları çok üst düzeye çıkarttı.

.

Источник: //www.rumelihospital.com.tr/tr/Yakini_gozluksuz_gormek_mumkun.asp

40 Yaş Sonrası Yakını Görememe

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Bu yazıda, Presbiyopi denilen, 40 yaş sonrası yakın görme bozukluğunu, tedavi yöntemlerini ve yakın görme bozukluklarında ameliyat gibi konulara değinilmiştir. Yazının hemen altında, bu hastalığın tedavisinde, çözümün kalıcı olup olmamasıyla ilgili, Op. Dr. Baha Toygar‘a ait bir video bulunmaktadır.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu Nedir?

Presbiyopi veya yakın görme bozukluğu 40 yaşından sonra ortaya çıkan bir durumdur. Yaşla birlikte göz merceği uyum yapma yeteneğini yavaş yavaş kaybeder ve insanların çoğu belli bir yaştan sonra okumak veya yakın iş yapabilmek için gözlük kullanmak zorunda kalırlar.

Presbiyopi kelimesinin kökeni nedir?

Presbiyopi Yunanca yaşlanan göz anlamına gelmektedir.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu herkeste görülür mü?

Yaşa bağlı bir durum olduğundan herkeste görülmektedir.

Neden herkes yakın gözlüğü kullanmıyor?

Göz bozukluğu olamayan insanlar yani gözleri “sıfır” olanlar, 40 yaşından sonra yavaş yavaş, özellikle küçük yazıları okumakta zorluk çekmeye başlarlar. Ve gözlük gereksinimi ortaya çıkmaktadır.

 Her insan aynı yaşta, aynı derecede yaşlanmadığından kişiden kişiye farklılık ortaya çıkabilir. Hipermetrop olan kişiler daha erken yaşta okuma gözlüğüne ihtiyaç duyarlar. Miyop olanlarsa, uzak için gözlük kullanırlar.

Zaten yakını gördükleri için presbiyopi yaşına geldiklerinde gözlüklerini çıkarıp okurlar. Bu, onlarda presbiyopi olmadığı anlamına gelmez.

Bazıları ileri yaşa gelseler de ne yakın ne de uzak gözlük kullanmıyorlar, neden?

Bazı insanların göz numaraları doğuştan farklılık gösterir. Bir gözleri “sıfır” diğer gözleri ise değişik derecelerde miyoptur. Bir gözleri uzağı diğeriyse yakını daha iyi görür. Doğuştan bu durumda olduklarından, her yaşta hiç gözlük kullanmadan hem yakını hem de uzağı görürler ve hiç rahatsızlık hissetmezler.

Bazı insanlar 40 yaşından sonra okuma gözlüğü kullanıyor; ancak yaş ilerledikçe okuma gözlüğünün numarası artacağına azalıyor veya tamamen gözlüksüz okuyorlar neden?

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir diğer durumsa katarakttır. Bazı kataraktlar, kişide miyopiye neden olur ve okuma gözlüğü ihtiyacı ortadan kalkabilir. Ancak bu durumda uzak görüş bozulmuştur.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu nasıl tedavi edilir?

En basit çözüm okuma gözlüğüdür. İnsanların çoğu gözlük kullanmayı tercih ederler.

Göz bozukluğu olanlar yani uzak için gözlük kullananlar ya iki gözlük ya da  yakın ve uzak gösteren multifokal gözlükler kullanırlar.

Diğer bir çözüm ise özel presbiyopi kontakt lensleri kullanmaktır. Özellikle zaten kontak lens kullanan kişiler, yakını da gösteren özel lensleri rahatlıkla kullanırlar.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu ameliyatla düzelir mi?

Son yıllarda birçok göz bozukluğu lazer ameliyatlarıyla düzeltilmektedir.Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için de birçok ameliyat önerilmektedir. Halen uygulanmakta olan ameliyatlar herkes için uygun olmamakta ve hangi ameliyatın yapılacağına, ancak bu konuda tecrübeli ve bizzat ameliyatları yapan doktorların görüşleri alınarak karar verilebilmektedir.

Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu için hangi tür ameliyatlar yapılmaktadır?

Monovizyon ameliyatı: Bilindiği bir gözü miyop olanlar yakın gözlüğü kullanmadan hayatlarını sürdürebilirler. Lasik ameliyatıyla Presbiyopi – Yakın Görme Bozukluğu olanların bir gözleri hafif miyop duruma getirildiğinde yakın gözlüğü ihtiyacı asgariye indirilebilir. Bu yöntem en güvenli ve denenmiş yöntemdir.

Multifokal göziçi mercek: Zaten katarakt ameliyatı olacak hastalara multifokal mercek takıldığında yakın gözlüğü kullanımı asgariye indirilebilir. Denenmiş yöntemdir.

CK:  Radyofrekans dalgalarıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Bu yöntem şimdilik tavsiye edilmemektedir.

Presbylasik : LASIK ameliyatıyla kornea modifiye edilerek yakın görme sağlanabilir. Geri dönüşü olmayan bir teknik olduğundan herkes için uygun değildir.

Intracor: Femtosecond laser Technolas Femtech ile kornea tabakaları arasında uygulama yapılır. Şimdilik sınırlı uygulamaları vardır, herkes için uygun değildir. Kolay, ümit vadeden bir teknik olup ileri yıllarda uygulamanın yaygınlaşması beklenmektedir.

PresbyLens: Kornea tabakaları arasına lazerle açıklık yapılır ve çok ince bir halka yerleştirilir. Klinik çalışmaları yapılmaktadır. Henüz onay almamış bir tedavidir.

Yakın gözlüğü kullanıyorum hangi tedavinin benim için uygun olacağına nasıl karar vereceğim?

Gazetelerde, televizyonda, internette bu konuyla ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Ancak bunların hiçbiri uzman bir doktorla yapacağınız görüşmenin yerini tutmaz. Eğer ameliyat olmayı düşünüyorsanız, öncelikle bu ameliyatların yapıldığı bir göz hastanesine veya bu ameliyatları bizzat yapan ve konunun uzmanı bir göz doktoruna başvurunuz.

Yazının harıalanmasında, Kaşkaloğlu Göz Hastanesi’nin web sayfasından faydalanılmıştır.

“Yakın görme sorunu (presbiyopi) tedavisinde başarı kalıcı ve kesin midir” sorusunu yanıtlayan video, aşağıdadır.

Not: Video başlamadan önce 15-30 saniye arası süreyle reklam izlemek zorunda kalabilirsiniz. Bu reklamın sitemizle ilgisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilgili videoyu izlemek için lütfen reklamların bitmesini bekleyiniz.

  Presbiyopi (40 yaş üstü yakın görme sorunu)

Источник: //www.noktavirgul.com/saglik/40-yas-sonrasi-yakini-gorememe.html

Göz Sorunlarını Önleme

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Göz Hastalıklarını Engelleme | Göz Sorunlarının Önlenmesi | Sağlık Rehberi

Çoğu insan için görüş her şeyden en yararlı olanıdır. Duyular, çevrenizdeki dünyayı anlamanıza ve gezinmenize olanak tanır Bu nedenle gözlerinize iyi bakmak, böylece geleceğe iyi bir şekilde çalışmak önemlidir.

Çoğu insan zaman zaman göz problemleri yaşar ve görme sorunları yaşla birlikte artma eğilimi vardır.Bu problemlerin birçoğu küçüktür ve çok uzun sürmez ancak gözlerde ciddi hasarlara neden olabilecek ciddi görme sorunları vardır (kalıcı görme kaybı da dahil).

Neyse ki çok ciddi göz problemleri de dahil olmak üzere çoğu göz problemi önlenebilir Aşağıdaki ortak önlenebilir göz problemleri listesi aşağıdadır:

Kuru gözler

Kuru gözler önemli rahatsızlıklara neden olabilir. genellikle gözlerdeki bozuk görme Belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • göz kızarıklığı
 • Gözlerde lifli mukus
 • ışık hassasiyeti
 • Çatlak bir his gözlerde
 • sulu gözler, bulanık görme veya göz yorgunluğu
 • gözünde bir şeymiş gibi hissetmek

Kuru gözlerin nedeni, gözlerinizin nemli, sağlıklı olmasını ve enfeksiyondan arındırılabilmesi için gözyaşı eksikliğidir. Gözyaşı üretiminde azalma veya gözyaşı buharlaşmasının artması nedeniyle gözyaşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Gözyaşı üretiminde azalma genellikle kaçınılamayan şeylerden kaynaklanmaktadır. Bunlar:

 • temel tıbbi sorunlar
 • yaşlanma
 • bazı ilaçların kullanımı
 • tıbbi prosedürler

! –3 ->

Kuru gözlerin genel tedavi edilebilir bir nedeni “blefarit” veya bloke olmuş bezlerin neden olduğu göz kapaklarının iltihabıdır. Göz kapaklarına uygulanan sıcak kompresler, bebek şampuanı ile göz kapaklarının yıkanması ve göz kapağı masajıyla tedavi edilebilir.

Nasıl önlenir

Artan gözyaşı buharlaşması genellikle önlenebilir. Artan gözyaşı buharlaşması için bazı yaygın nedenler rüzgara, dumana veya kuru havaya maruz kalmayı içerir. Rüzgarlı, kuru günlerde güneş gözlüğü ile gözlerinizi koruyarak kuru gözlerden kaçabilirsiniz. Rüzgarlı, kuru veya dumanlı ortamlarda açık havada çalışıyorsanız da gözlük takabilirsiniz.

Yeterli derecede yanıp sönme kuru gözlere neden olabilir. Bu, bilgisayar okumaya, sürmeye veya bilgisayar üzerinde uzun süre çalışmaya yoğunlaştığınızda ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için, gözlerinize dinlenmek için kısa bir mola verin.

Göz damlası da kuru gözlerin önlenmesinde yardımcı olur. Araştırmalar, A vitamini ve siklosporin damlalarının kuru göz semptomlarında büyük ilerlemelere neden olabileceğini göstermiştir. Bu tür damlaların koruyucusu gerektirmeyen suni göz damlalarından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Kuru göz kendisinin zararlı bir durum olmamasına karşın göz enfeksiyonları ve göz hasarı da dahil olmak üzere gözlerinize zarar verebilecek ciddi koşullara neden olabilir. Kuru göze neden olabilecek koşullara maruz kalıyorsanız, göz kapaklarını bir bezle ve ılık suyla hafifçe yıkayarak durumun oluşmasını önleyebilirsiniz.

Allerjik konjunktivit

Alerjik konjunktivit, polen, hurda, küf veya alerjileri tetikleyen diğer maddelerin reaksiyonunda gözün dış kısmı şiştiğinde veya tahriş olduğunda oluşur.

Alerjiye neden olan maddeler gözlerin dış katmanındaki kan damarlarının şişmesine neden olan histamin adı verilen bir kimyasal maddeyi gözlere salarlar. Gözler hızla kızarık, kaşıntılı ve sulu olabilir. Allerjik konjunktivitin diğer semptomları şunları içerir:

 • yanan gözler
 • özellikle sabah
 • sabahlarında kabarık göz kapakları, gözlerde lifsiz akıntı
 • gözün dış tabakasındaki kan damarlarını genişletti

Glokom

Glokom, iyi görme için önemli olan göz sinirine bir arada zarar veren göz koşullandır. Bu hasar genellikle göz veya gözlerde olağandışı yüksek basınçtan kaynaklanır. Zamanla, glokom tersine çevrilemeyen körlüğe neden olabilir. Glokom kalıtsal olma eğilimindedir ancak aynı zamanda diyabet, göz yaralanmaları ve egzersiz eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir.

Glokom belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

 • yanınızda yamalı kör noktalar (periferik) veya merkezi görme, genellikle her iki gözde de
 • tünel görüntü
 • kötü baş ağrısı
 • göz ağrısı
 • bulantı > kusma
 • bulanık görüş
 • Işık etrafında halolar görme
 • göz kırmızısı
 • Nasıl önlenir

Tüm glokom vakaları engellenemez, ancak glokomunuzu önlemek için adımlar atabilirsiniz kötüleşen. Glokom tedavisi erken verildiğinde en etkili yöntemdir. Uzmanlar, glokom için en iyi önleyici adımın, özellikle şeker hastalığınız varsa, sık göz bakımı ve göz taramaları yapmak olduğunu kabul eder.

Gözdeki basıncı düşüren düzenli ve güvenli bir şekilde egzersiz yaparak glokomu önleyebilirsiniz. Elektrikli aletlerle çalışırken veya gözlerinize zarar verebilecek spor yaparken koruyucu göz dişleri takmanız da önemlidir.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu, özellikle 50 yaş ve üzerindeki yaştaki insanlarda sık görülen bir göz koşulu. Gözün arkasına zarar verir ve düz olan nesnelerin görülmesine engel olur. Durum ilerledikçe, görme kaybı bir veya her iki gözde de ortaya çıkacak ve zamanla daha büyük büyüyen görme merkezinde bulanık bir alana neden olacaktır. Nesneler daha az parlak görünebilir.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon, kendiliğinden körlüğe neden olamazken, bir kişinin gündelik yaşamda gezme kabiliyetine müdahale edebilir. Bulanık görme bunu zorlaştırabilir:

Yüzleri tanıma

 • Sürüş
 • Oku
 • Yaz
 • ev çevresinde işler yapma
 • Durum, yaşla ilişkili değişikliklerden kaynaklanır.Ancak bazı insanlar, yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna diğer insanlara göre daha yatkındır. Bunlar arasında sigara içen insanlar, Kafkasyalılar ve ailenin geçmişi olanlar var.

Nasıl önlenir

Araştırmacılar yaşla ilişkili maküler dejenerasyon ve bazı yaşam tarzı seçimleri arasında bağlantı buldular. Uzmanlar, yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini azaltarak şunları söylüyor:

sigara içmemeniz

 • düzenli sigara içmemeniz
 • düzenli egzersiz yapmanız
 • normal tansiyonu ve kolesterol düzeylerini korumak
 • sağlıklı bir diyet tüketimi > Takeaway
 • Göz sorununu önlemenin en iyi yolu, ya da ilerlemesini durdurmak, göz doktoruna düzenli ziyaret yapmaktır. Görme konusunda herhangi bir ani değişikliğiniz varsa, daima göz doktorunuzu aramalısınız.

Источник: //tr.oldmedic.com/preventing-eye-problems-3585

Источник: //tr.lifehealthdoctor.com/preventing-eye-problems-20804

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları
Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Yakını Görememe Neden Olur? – Hipermetrop Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Yaşa Bağlı Görme Sorunları

Hipermetrop, kelime köken anlamı, yakını görememe olan bir göz kusurudur. Hipermetrop halk arasında uzağı çok iyi görme olarak bilinse de uzağı da az görme veya yakını görememe olarak tanımlanabilir. Hipermetrop gözün küçük olmasına ya da kırma gücünün daha az olmasına bağlı olarak bireyin net görememesi problemidir.

Hipermetropinin derecesi yüksek değil ise hasta gözlüksüz olarak uzağa görebilir fakat bozukluğun derecesi yüksek ise hem uzağı hem de yakını net göremez.

Halk arasında hipermetropi diye bilinen yakını görememe problemi 40 yaşın üzerindeki insanların bende hipermetropi var dedikleri durumdur. Bu tip hipermetropi aslında presbiyopi olarak tanımlanır. Yani belli bir yaştan sonra gözün yakını görmek için uyum kapasitesinin azalmasıdır.

Yakını görememe (hipermetrop) nedenleri

Yakını görememe (hipermetrop) nedenleri

Yakını görememenin iki türlü nedeni vardır. Birinci hipermetrop nedeni gözün ya çok küçük olması ya da kırma gücünün eksik olmasıdır. Tedavi ile kırma gücü arttırılır ise hastanın yakını görmesi sağlanır.

Yakını görememenin diğer bir nedeni ise gözün kırma gücü normal iken, yaşın ilerlemesi ile gözün yakını görebilmesi için uyum sağlama gücünün azalmış olmasıdır ve bu duruma presbiyopi denir. Presbiyopi ve hipermetropi birbirlerine benzeyen göz rahatsızlıkları olduğu gibi nedenleri farklıdır.

Hipermetropi bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde de görülebilir iken, presbiyopi (yaşa bağlı yakını görememe) 35-40 yaşından sonra ortaya çıkar.

Hipermetropi bazende patolojik bir nedene bağlı gelişebilir.

Örneğin arka kutba bası yapan orbita tümörleri, retina dekolmanı, retinayı eleve eden göz içi tümörleri, kornea plana ve lensin travmatik dislokasyonu gibi göz küresindeki deformasyonlar nedeni ile de hipermetropi meydana gelebilir. Tedavisinde öncelikle sebebin iyi teşhis edilmesi ve sebebe göre tedavisi önemlidir.

Yakını görememe (hipermetrop) belirtileri

Yakını görememe (hipermetrop) belirtileri

Düşük derece hipermetropisi olan insanların yakın iş yaparken gözleri yorulur ve yakını net göremezler. Hipermetropi derecesi yüksek olan hastalar yakını da  uzağı da net göremezler.

Hipermetrop görüntünün retina arkasında toplanması nedeni ile bulanık görmeye neden olur.

Bunun nedeni gözün ön ve arka boyunun kısa olması ya da korneanın veya göz merceğinin kırma kuvvetinin az olmasıdır.

Hipermetropun derecesi ve yaşın genç olmasına bağlı olarak bazı hastalar, bazen hem yakını hem de uzağı net görebilirler fakat bu durum hastaya yorgunluk ve ağrı verebilir. Toplumda % 10’dan fazla gözlük ya da başka bir yöntem ile tedavi edilmesi gereken hipermetroplu insan vardır. Aslında hipermetroplu bir kişi yakını da uzağı da çaba sarf etmeden göremez.

Yakını görememe (hipermetrop) teşhisi

Yakını görememe (hipermetrop) teşhisi

Göz bozukluklarının tanısında iki temel yöntem uygulanmaktadır. Öncelikle iyi bir göz muayenesi sonra da retinoskopi işlemidir.

Göz muayenesinde hastaya farklı büyüklükte E harfleri gösterilir ve harflerin hangi yöne baktığı sorulur.

Diğer bir göz muayenesinde hasta çocuk ise çocuğa kuş, uçak gibi cisimlerin ne olduğu sorulur fakat çocuk bunları bilecek yaşta olmalıdır.

Retinoskopi teşhis yönteminde hastanın gözüne damla damlatılarak, gözdeki hipermetropiyi örtme yeteneği olan akomodasyon refleksi geçici olarak durdurulur ve gözdeki asıl refraksiyon tespit edilerek objektif değerlendirme yapılır. Retinoskopi ile erişkin ya da çocuk hastanın gözündeki bozukluğun derecesi ölçülür.

3 yaşından daha küçük çocuklarda daha farklı değerlendirme yöntemleri uygulanır. Bu çocukların göz muayenelerinde çocuğun oyuncağı takip edip etmediği, kendisine uzatılan bir nesneyi uzanıp uzanamadığı gibi görsel uyaranlara vereceği yanıtlar değerlendirilir.

Yakını görememe (hipermetrop) tedavisi

Yakını görememe (hipermetrop) tedavisi

Hipermetrop tedavisi

Hipermetropinin en yaygın tedavisi gözlük kullanımıdır. Hipermetroplu hastaların gözlük camları, ışığın retinada odaklanmasını sağlayan ve gözün kırma kusurunu azaltan ince kenarlı ve dışbükey mercekler şeklindedir.

Hipermetrop tedavisinde aynı optik özelliklere sahip kontakt lenslerde kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir. Ayrıca hipermetropi tedavisinde excimer lazer tedavisi de uygulanmaktadır.

Lazer tedavisi ile hipermetrop düzelir mi?

Lazer tedavisi ile hipermetrop düzelir mi?

Lazer operasyonu ile hipermetropinin belli bir dereceye kadar (4 diyoptri) olan hipermetropi sorunu yeterince güvenli bir şekilde Lasık operasyonu ile düzeltilebilir. Bazı özel durumlarda 6 diyoptri (derece) olan hipermetrop sorununda da lazer tedavisi uygulanabilir.

Lazer tedavisi yapılacak hastanın 1 yıl içerisinde göz numarasının değişmemiş olması, gözlerde keratokonus ve benzeri bir hastalığı varlığı, diyabet ve romatizmal bir hastalığın varlığı gibi sorunların varlığı durumunda lazer tedavisi uygulanmaz.

Hipermetrop yaşa bağlı yakını görememe (presbiyopi) sorunu ise yaklaşık 25 farklı operasyon yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tip hipermetropinin bu kadar fazla operasyon yöntemi olmasının nedeni ise bu problemin tam olarak çözümünün bulunamamasıdır.

Çocukların yakını göremediği nasıl anlaşılır?

Çocukların yakını göremediği nasıl anlaşılır?

Çocuğun yakın ile ilgili faaliyetlerde sakarlıkları çok fazla oluyor ise, televizyona bakarken gözlerini kısıyor ise, yakın bir şey ile çalışırken çocuğun gözlerinde içe ya da dışa doğru kayma görülüyor ise bu durumda çocuğun gözlerinde bir bozukluk olabileceği düşünülmelidir.

Bunların yanı sıra çocuğun bir gözü sağlam iken, diğer gözü hipermetrop, miyop ya da astigmat ise aile bu problemi anlayamaz. Bu nedenle çocukların özellikle 1-3 yaşından itibaren mutlaka bir göz hekimine götürülmesi ve muayene ettirilmesi gerekir.

Yaşın ilerlemesi sonucu yakını görememe neden olur?

Yaşın ilerlemesi sonucu yakını görememe neden olur?

Yaşın ilerlemesi ve hipermetrop

Yaşlandıkça insanların gözlerinin otomatik olarak yapmış olduğu uyum mekanizması tembelleşmeye başlar. İnsanlar, uzağa bakarken ya da yakına bakarken arasında yaklaşık üç-dört diyoptrilik kırma gücü değişikliği yaparlar. Fakat 40-45 yaşlarına doğru bu fark iki veya iki buçuk diyoptriye düşer.

Bu durumda bu farkı bir diyoptrilik bir gözlük takarak telafi etmek mümkündür. Yaş ilerledikçe bu fark dahada yükselir ve gözlük numarası da buna göre düzeltilir. Bu durum prespiyopi ya da yaşa bağlı yakını görememe olarak adlandırılır. Yakın gözlükleri ne kadar erken takılmaya başlanır ise o kadar görme problemi artar ve gözlüksüz yakını göremez duruma gelinir.

Bu nedenle mümkün olduğunca yakın göremediğimiz şeyleri bir miktar uzak tutarak veya ışık miktarını arttırarak gözlüksüz idare edebildiğimiz kadar idare etmek faydalı olur. Tam olarak gerektiğinde yakın gözlükleri kullanılmalıdır.

Hipermetrop problemi olanlar uzağı daha iyi görür mü?

Hipermetrop problemi olanlar uzağı daha iyi görür mü?

Hipermetrop problemi olan insanların halk arasında uzağa iyi gördüğü bilinmektedir fakat bu durum 0.50-0.70 dityoptri yani derece hipermetrolarda geçerlidir. Eğer 1 diyoptri (derece) üzerinde 2 derece hipermetrop olan bir insan uzakları da çok net göremez iken, yakını daha az görür.

Aslında bu durum yaş ile de ilişkilidir. 2 derece hipermetrop varlığında hasta 10 yaşında ise gözün uyum gücü yeteri kadar kuvvetli olduğu için 2 diyoptri (derece) kolay idare edilir ve daha rahat görmek mümkün olabilir. Lakin 2 diyoptri hipermetrop sorunu olan hasta 30 yaşına geldiğinde uzağı da, yakını da net göremez.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.