Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmayı geciktirmenin 9 etkili yolu

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Herkes, uzun ve kaliteli bir yaşam sürmek ister. Bu istekle beraber yaşlanmayı geciktirmenin yollarını ararlar. Zararları alışkanlıkları tespit edip, onlardan kurtularak yaşlanmayı geciktirmek mümkündür. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için, yaşlanmayı geciktirmenin yollarını derledik.

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, alkol gibi alışkanlıklar yaşam kalitenizi düşürür, yaşlanmayı hızlandırır. Eğer bu alışkanlıklardan kurtulursanız durumu tersine çevirebilirsiniz. Günlük rutininizde kolayca yapabileceğiniz değişikliklerle sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir vücuda kavuşun!

Şeker tüketmemeye özen gösterin!

Şeker, kilo artışıyla beraber obeziteye neden olur ve birçok sağlık sorununa yol açar. Ayrıca, cildin genç ve sağlıklı kalmasını sağlayan kolajenlere zarar vererek, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Şekerden uzak durarak, şekere bağlı yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.

Alkol ve sigaradan uzak durun!

Sigara, sağlığa verdiği zararlarının yanı sıra, yaşlanmayı da geciktiren kötü bir alışkanlıktır. Sigaradan çıkan dumanla birlikte zehirli kimyasallar yüzünüze gelir ve kan akışını olumsuz etkiler.

Aynı zamanda, kırışıklıklara neden olur. Alkol de özellikle aşırı tüketildiğinde sağlık açısından zararlıdır. Aşırı alkol tüketimiyle beraber sağlıksız beslenme başlar.

Genç görünümünüzü korumak istiyorsanız, sigaradan tamamen kurtulmalı ve alkolü sınırlandırmalısınız.

Hareket edin ve spor yapın!

Yaş ilerledikçe kas kaybetmek istemiyorsanız düzenli sporu ihmal etmeyin. Spor yapamıyorsanız her gün açık havada yürüyüş yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Hareketinizi artırarak metabolizmanızı hızlandırabilir, kalp sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Aynı zamanda, sarkmalara engel olarak sıkı bir vücuda kavuşursunuz.

Sağlıklı beslenin, detoks yapın!

Sağlıklı beslenmek, yaşlanmayı geciktiren önemli alışkanlıklardandır. Tükettiğiniz besinler sizin yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Bu nedenle vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketmeniz gerekir.

Örneğin, antioksidan besinler, vücudunuzu zararlı unsurlardan arındırır ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca omega-3 gibi sağlıklı yağlar, cildi esnek tutar, beyin ve kalbi güçlendirir, diyabetin önüne geçer ve ömrü uzatır.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için aşırı yağlı, işlenmiş, kızartılmış yiyeceklerden uzak durun. Özellikle sonradan ısıtılan gıdalarda meydana gelen bazı maddeler, sağlığa olumsuz etki eder ve yaşlanmayı hızlandırır.

Yaşlanmayı geciktirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de detoks yapmaktır. Detoks, vücudunuzu arındırır. Daha temiz ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Hormonal fonksiyonları düzene sokarak kırışıklıkları azaltır.

Kaliteli uyku uyuyun!

Düzenli ve kaliteli bir uyku, vücudun hem içini hem de görünümünü etkiler. Araştırmalar, az ve düzensiz uykunun, yaşlanmayı hızlandırdığını ortaya koymuştur. En 8 saat kesintisiz uyku uyumak, cilde, hafızaya ve metabolizmaya iyi gelir.

Güneş kremi kullanın!

Güneşin zararlı ışınları, ciltte ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca kırışıklıkları ve lekeleri artırarak yaşlı bir cilde sahip olmanıza neden olur. Cildinizin güneşten zarar görmesini istemiyorsanız, mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Stresten uzak durun!

Stres, yaşlanmaya ve birçok rahatsızlığa neden olur. Vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve yaşlanmayı hızlandırır. Hayatınızda stres yaratan faktörlerden kurtulun.

Sevmediğiniz işi yapmayın, sizi mutsuz eden insanlarla aynı ortama girmeyin. Sosyal olun ve etkinliklere, aktivitelere dahil olun. Sevdikleriniz ve ailenizle daha çok vakit geçirin.

Böylece, daha mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmüş olursunuz.

Duruşunuza dikkat edin!

Yaş ilerledikçe duruş bozuklukları meydana gelir. Yanlış oturmak, uzun süre ayakta durmak, eğilmek duruş bozukluklarına sebep olur.

Ayrıca, televizyon ve bilgisayar başında saatlerce hareketsiz kalmak da hareketsizlikten ve duruştan kaynaklanan ağrılara yol açar.

Duruş bozukluğu, hem yaşlı görünmenize hem de fiziksel hasarlara neden olur. Duruşunuzu düzelterek daha güçlü ve enerjik kalabilirsiniz.

Yaşlanmamak için seks yapın!

Uzmanlar, uzun ve sağlıklı bir yaşam için haftada en az iki kere seks yapmak öneriyor. Seks, mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Kan basıncını azaltır, bağışıklık sisteminiz güçlendirir, kilo vermenize yardımcı olur, kalbe faydalıdır ve daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar.

Источник: https://www.yuksektopuklar.com/yaslanmayi-geciktirmenin-9-etkili-yolu-48533

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Neler Yapmalı?

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Neler Yapmalı? – https://www.sagliklimiyim.com/yaslanmayi-geciktirmek-icin-neler-yapmali/https://www.sagliklimiyim.com/wp-content/uploads/2018/01/YaC59FlanmayC4B1-geciktirmek-mC3BCmkC3BCn-mC3BC-800×390.jpg

Doğanın bir kanunu olan yaşlanmak birçok insanı üzer. Özellikle kadınlar yaşlanmayı geciktirmek için neler yapmalı merak ederler.

Estetik müdahaleler ya da cilt bakım yöntemlerinin tercih edileceği bu geciktirme süreci aslında tek bir yöntemle gerçekleşmez.

Başta genetik özellikler olmak üzere beslenme, egzersiz, cilt yapısı gibi birçok etken yaşlanmayı geciktirmek için kullanılır. Aşağıdaki hususlara dikkat ederek yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek

Her şeyin temeli olan sağlıklı beslenme konusunda birçok husus cildin ve vücudun genç görünmesini de sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmek istediğinizde öncelikle doğal yiyecekleri tercih etmeniz, işlenmiş ve katkı maddesi içeren besinleri tercih etmemeniz gerekmektedir.

Doğal ürünleri kullanarak her zaman sağlıklı bir beslenme programı yaparak hem formunuzu koruyabilirsiniz hem de cildinizin sağlıklı ve genç görünme süresini uzatabilirsiniz. Özellikle kırmızı ve mor meyvelerin tüketilmesi, bol lifli gıdaların tüketilmesi ve günde 3-4 litre su içilmesi oldukça önemlidir.

Özellikle şekerli yiyeceklerden uzak durmak bu süreçte ciddi bir önem taşımaktadır. Sağlıklı beslenen kişilerin daha geç yaşlandıkları bilinmektedir. Bu yüzden beslenme konusunda tercih edeceğiniz birçok alternatif size gençliğinizi de canlandıracaktır.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşamın temel şartıdır. Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapmayı yaşam alışkanlığı haline getirmek oldukça önemlidir.

Sağlık açısından olduğu gibi beden sağlığı ve estetik açıdan da önemli olan egzersizler özellikle yoga ve pilates söz konusu olduğunda başarılı bir şekilde genç görünmek için sonuç verir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak istediğinizde yoga ve pilatesi tercih edebilirsiniz.

Antioksidan Tavsiyeler

Antioksidan destekleri kırmızı meyveler gibi meyvelerden alacağınız gibi, dışardan krem takviyesiyle de alabilirsiniz. Bitki özlü kremler doğal reçetelerle oldukça sağlıklı bir yaşamın garantisini verirken özellikle ilk çizgilerin giderilmesi için oldukça önemlidir.

Doğal beslenme tekniklerini tercih eden birçok kişi gibi siz de cildinizi her zaman doğal ürünler ve yaşlanmayı geciktirici krem çeşitleri ile ihtiyacı olan bakıma kavuşturabilirsiniz. Günümüzde antioksidan kremler oldukça başarılı etkilere neden olmaktadır.

Antioksidan olarak dış desteklerin de alınması söz konusu olmaktadır. Birçok farklı antioksidan seçeceğini değerlendirmek isterseniz doktorunuzdan reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Yaşlanmayı Geciktiren Maskeler

Yaşlanmayı geciktiren birçok maske de kullanılmaktadır. Özellikle salatalık, avokado ve bal gibi doğal ürünler kullanılarak yapılan maskeler, cildin ihtiyacı olan nemin sağlanması için oldukça önemlidir.

Her yaştan kadın için farklı yüz tiplerine uygun maskelerin yapılması mümkün olabilir. Bu yüzden hangi cilt tipine sahipseniz ona göre maskeler yapabilirsiniz. Birkaç maske önerisiyle sizi bu konuda biraz rahatlatabiliriz.

Bitkisel yaplar da cilt bakımında oldukça fazla kullanılır. Hindistan cevizi yağı, mavi anemon çiçeği yağı ya da badem yağı gibi yağ çeşitlerinin kullanılması cilt bakımını en iyi şekilde sağlayacaktır. Burada önemli olan cilt tipini seçmektir.

Yaşlanmayı Geciktiren Bezelye Maskesi

Her zaman canlı bir cilde sahip olmak isteyenler bezelyeyi ezip pekmezle bulamaç yaparak harika bir maske yapabilirler. İçine zeytinyağı ve yumurta akı da eklediğinizde gece yatmadan evvel süreceğiniz bu maskeyle cildinizi canlandırabilirsiniz.

Isırgan otu maskesi de cildin iyi bir şekilde etkilenmesini sağlar. Taze ve kurumuş ısırgan otu suyla demlendiği zaman yüzün bu suyla yıkanması cildin daha diri görünmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca yaşlanmayı geciktiren maskeler gibi ayran da oldukça etkilidir. Cilt güzelliğini en iyi şekilde sağlayan içeceklerden biri olan ayran her gün 2-3 bardak tüketildiği zaman sağlık açısından da oldukça yararlıdır.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://lh6.googleusercontent.com/proxy/WxqFzdHuvun7VwAg4R8vq746EzpihI0ymcQwMpKrhb0Au_EzDy2mZnSB0i862_y6vlhCckCiRV5TBbVYfUgY2yk39CjTPob9HI8fGb9YeaM1HF5E2yNh9xPZ06egBhSM67IMLA2oCTtuMDw=w1200-h630-p-k-no-nu”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/01/yaslanmay-geciktirmek-icin-neler-yapmal.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:482,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/01/yaslanmay-geciktirmek-icin-neler-yapmal.html

Yaşlanmamak İçin Ne Yapmalıyız? – Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmayı Geciktirebilirmisiniz? – Yaşlanmayı Geciktiren Besinler…

Yaşlanmayı Geciktirebilirmiyiz?

Estetik ve güzellik uzmanları, 30 yaşından sonra yapılacak bazı estetik işlemlerin yaşlanmayı büyük ölçüde geciktireceğini belirtiyor.Yıllar geçtikçe yaşımızın katlanmasıyla beraber cildimiz de eski gerginliğini kaybediyor ve engellenemeyen “kırışıklık” gerçeğini yüzümüze vuruyor. Geçen seneleri başa sarma imkânımız yok ama zamana yenik düşen cildimizi genç tutmak elimizde…

30 yaş sonrasındaki kırışıklıklara dikkat!

Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, yaşlanmayı geciktiren koruyucu estetik uygulamaların deformasyon oluştuktan sonra yapılan müdahalelere göre çok daha avantajlı olduğunu söyledi ve deformasyon oluşmadan önce alınan önlemlerin, deformasyon sonrası estetikten daha doğru olduğunu ifade etti.

Botoks mimikleri terbiye eder

Bir koruyucu hekimlik hizmeti olan aşının estetik cerrahide de benzerleri olduğunu vurgulayan Kışlaoğlu; “Bunlardan biri botokstur. Özellikle kötü kullanılan mimikler deformasyon nedenlerinden biri. Botoks mimikleri terbiye eder, yüzdeki çizgilerin oluşumunu engeller. Çok mimik kullanan kişiler koruyucu estetik önlemi olarak Botoks yaptırılabilir” şeklinde konuştu.

30 yaşından sonra hücreler arasında bulunan jelin azalmaya başladığını ve 40`lı yaşlarda etkisini iyice kaybettiğini vurgulayan Kışlaoğlu “Yüzümüzün yaşlanmasının nedenlerinden biri hücreler arası maddenin ve yağ dokusunun erimesi ve yer değiştirmesidir. Bu nedenle 30 yaşından sonra jelin azaldığı yerlere dolgu takviyesi yapılırsa bu çökme büyük ölçüde engellenir” dedi.

Cilt lekelerine erken müdahale önemli

Prof. Kışlaoğlu, 30 yaşından sonra ciltte damarlanma ve lekeler oluştuğuna ve bu lekelerin zamanla koyulaştığına dikkat çekerek, lazer ile cilt gençleştirme uygulamasının yaptırılmasının yararlı olacağını söyledi.

Kışlaoğlu, ağrısız, ciltte tahriş ve kızarıklık bırakmayan, tedavi sonrası toparlanma süreci gerektirmeyen ve öğle tatilinde bile uygulanabilen bir yöntem olan lazer ile ciltteki hücrelerin daha düzgün, sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturduğunu belirtti.

Kışlaoğlu sözlerine “Göz kenarındaki kaz ayakları, alındaki çizgiler, yüzdeki kırışıklıklar ve hafif sarkmalar Nd – Yag lazer ile tedavi edilirken cildin yapısına ve kırışıklıkların derinliğine göre 2 hafta arayla 7 seans uygulama yapılmalıdır” şeklinde devam etti.

Yanakları unutmayın!

Son zamanlarda çok popüler bir uygulama olan askılar da özellikle yanağı sarkmaya meyilli olan kişilerde destek amaçlı koruyucu estetik tedavisi olarak uygulanıyor.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı geciktirici, hastalıkları önleyici besin maddelerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Buğday kepeği:

Tam buğday ekmeği ve kahvaltılık tahıllarda bulunur. Meme ve bağırsak kanserine karşı koruyucu, kolesterol düşürücü.

Yeşil çay:

Kolesterolü düşürücü etkisi var. Yapılan deneylerde birçok kanser türünde etkili olduğu saptandı. Günde 1 – 2 fincan öneriliyor.

Üzüm çekirdeği ekstresi:

Kansere ve kalp hastalıklarına karşı güçlü bir silah. İltihaplı romatizma ve alerjilerin tedavisinde de kullanılıyor.

Likopen:

Meyve ve sebzelere kırmızı rengi veren likopen özellikle prostat kanserine karşı koruyor. Pankreas, meme ve mesane kanserlerinde de etkili.

Pektin:

Hem kansere hem de kalp hastalıklarına karşı koruyan bir madde. Elma, muz, greyfurt, kuru fasulye ve kök sebzelerde bulunuyor.

Su:

Günde 6 – 8 bardak su içmek gerekiyor. Su, kabızlığı önler, kilo kontrolünde yardımcı olur, cildin yaşlanmasını önler.

Askorbik asit (C vitamini):

Portakal, greyfurt, limon, brokoli, kivi, çilek, tatlı kırmızı biberde var. Özellikle mide kanserine karşı koruyucu.

Beta – karoten:

Hemen hemen tüm kanser türlerinde koruyucu. Kalp krizi ve felç riskini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, patates, brokoli, kabak, havuç, şeftali ve ıspanak zengin kaynakları.

Arnavut biberi:

Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır, kötü kolesterolü düşürür. Ağrı giderici ve ruh halini düzelticidir.

Çemen:

Afrodizyak olarak ünlenen çemen, erkeklerde iktidarsızlığı ve kadınlarda menopoza eşlik eden rahatsızlıkları tedavide kullanıldı. Günümüzde menopoz ve diyabet tedavisinde yardımcı olarak öneriliyor.

haber7.com

Источник: http://www.gezginlerdenindir.com/haber/saglik/yaslanmamak-icin-ne-yapmaliyiz-yaslanmayi-geciktiren-besinler.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.