Yaşlılıkta 4 Temel Besin Her Gün Yenmeli

Yaşlılık dönemi, anne karnından başlayarak yaşamın sonlanmasına kadar devam eden doğal bir süreçtir.Yaşlılık, zamana bağlı olarak, vücut yapısının değiştiği, metabolizmada ve tüm organların fonksiyonlarında çoklu değişikliklerin olduğu dönemdir.

Yaşlılık döneminin yaşı 65 yaş ve üzeridir. Hastalıklara bağlı yada yanlış beslenme ile ilaç tüketiminin en sık olduğu zamandır.

 Yaşlılıkta Beslenme, ilaçla etkileşimler, ekonomik nedenler, psikolojik nedenler, kronikleşmiş hastalıklara bağlı değişmektedir.

Doktor kontrolünde bir beslenme modeli çizilen yaşlılık dönemi,  enerjik, yaşam dolu ve sağlıklı bir sürece dönüşebilir.

Yaşlılıkta Beslenme; hastalıkların önlenmesinde, geciktirilmesinde ve tedavi edilmesinde, sakatlıklardan korunmada ve kronik hastalıkların önlenmesinde önemlidir.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Yaşlanma dönemi bebeklikten başlar

Yaşlılıkta Beslenmeyi Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Yaşlılıkta Beslenmeyi etkileyen vücuttaki bazı noktalarındaki değişikliklerdir. Bunların başında, tat ve koku duyusunda azalamalar, tükürük salgısının düşmesi, mide ve bağırsak organların işlevlerindeki yavaşlıktır.

Yaşlılarda hastalıklardan dolayı da beslenme şekilleri değişebilir. Bazı kronik hastalıklar neredeyse tüm yaşlılarımızda görülmektedir. Bunlar sırasıyla;

 • Hipertansiyon,
 • Romatizmal Hastalıklar, Osteoporoz,
 • Diyabet (şeker),
 • Kanser,
 • Prostat,
 • Alzheimer hastalığı, Unutkanlık ve bunama,
 • Solunum yolu problemleri
 • Kalp-damar hastalıkları,

Yaşlılıkta Beslenmeyi etkileyen diğer etmenler Sosyal ve Ekonomik durumlar, Fiziksel ve Psikolojik durumlardır.

Yaşlılık döneminde Yeterli ve dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite, alkol ve sigaradan kaçınma yaşam kalitesini artırır.

Yaşlılıkta Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle ve kesinlikle Yaşlılıkta Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

Yaşlıların eğer kronikleşmiş bir tedavi sürecinde ise beslenmesini doktoruna göre şekillendirmeli.

Şayet herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan yaşlılarımızBesin çeşitliliği artırılmalıdır.

Yaşlının beslenmesi, ekonomik durumuna ve yeme alışkanlıklarına bağlı olarak olanakları ölçüsünde, dört besin grubundaki besinlerden her öğünde tüketilecek şekilde düzenlenmelidir.

Yaşlılıkta 4 ana besin grubundaki besinlerden almalıyız.

Yaşlılıkta mide fonksiyonları yavaşladığından beslenmelerini, az ve sık olmalıdır. Ana ve ara olmak üzere 6 öğün sayısına çıkarabilir. Her öğünde yenilen miktar azalır ve sindirim güçlüğü de böylece önlenebilir. Kahvaltı başta olmak üzere, iştah kaybına bakmaksızın beslenme zamanlarını es geçmemelidir.

Kilolar gitmeli!

Yaşlılarda dikkat edilmesi gereken öncelikle kilodur. Kilo var ise doktor kontrolü ile diet ve spor ile ilgili bilgiler alınmalı. Kilonun yaşlılıkta tam bir baş belası olduğunu unutmayalım. Yaşlılarımızın kilo alması gayet normaldir.Alınan kalorileri harcamak için gerekli metabolik faaliyetler maalesef azdır.

Bu yüzden hareket sayılarını ve sürelerini biraz arttırmalıyız. Mesela Yürüme, bahçe işleri ve yavaş tempoda koşma, yüzme, bisiklet, hızlı tempoda yürüme gibi günde 30 dakika süreyle yapılacak egzersizler, yaşlılık döneminde uygundur.

Günlük alınması gereken kalori miktarını hesaplayıp, normal vücut ağırlığını koruyacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Doğada bol oksijenli bir koşu yapmalı

Yaşlılarımızın özellikle su tüketiminde dikkatli olmalı. Tükürük bezlerindeki fonksiyon düşüklüğü nedeni ile, susama duygusuda değişmiş olabilir.

Yaşlılarda, günde en az 8-10 su bardağı su tüketilmelidir. Su içmek için susama hissi beklenmemelidir.

Günde 1 fincan ŞEKERSİZ çay ve kahve tüketimi yapabilir ama Taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt ve bitki çayları (ıhlamur) tercih edilmelidir.

Tuz ve Şeker Yasaklı Maddeler

Yaşlılıkta Beslenme de dikkat edilmesi gereken şekerden sonra tuzdur. Tuz ve Tuzlu gıdalardan uzak durmalı. Böbrek fonksiyonları yavaşladığından, tuz ile daha da kötü hale getirmemek için tüketilmemeli.

Tuz seven yaşlılarımızın kereviz ile bu alışkanlıklarından vazgeçmelidir.Kavurmalar, tuzlanmış balık, salamura yaprak, turşu vb. tüketilmemelidir.Amaç burada tansiyon ve osteoporoz hastalıklarının önüne geçmektir.

yönünden önlem alınmış olur.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Sofradan tuz ve şekeri kaldırın

Yaşlılık döneminde beslenirken,  yağlı besinlerden kaçmalıyız. Doymamış yağları da kısıtlı tüketmeliyiz.

 Kırmızı et yerine beyaz et (balık, tavuk, hindi eti) tüketilmeli, hatta balık yiyebiliyorsa haftanın 3 günü buharlı yada ızgara şeklinde yemesinde de sakınca yoktur. Kırmızı et yiyorsa, yağlarından arındırılmalıdır.

Etli yemeklere ekstra yağ eklenmemelidir. Pişirme yöntemleri olarak suda, ızgarada veya fırında pişirme tercih edilmelidir.

Yaşlılıkta et tüketilmediği durumlarda yumurta her gün kahvaltıya eklenebilir.

Yaşlılıkta beslenmede her öğünde, taze sebze ve meyve alınabilir. Çiğneme ve yutma güçlüğü olan yaşlılarımızın, çorba ya da yumuşak ve sulu şekilde hazırlanmalıdır. Sebzeler çiğ yerine pişmiş olarak tüketilmelidir. Meyveler rendelenerek de tüketilebilir.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Taze sebze ve meyve her öğünde yenmeli

Yaşlılıkta yasaklı madde şeker ve tatlandırıcılardan uzak durmalı.Şekeri kuru meyvelerden yada taze meyvelerden almak daha sağlıklı. Şekerli tatlılardan da uzak durmalı.

Şeker yerine tarçını kullanmak daha sağlıklı. Yaşlılıkta, tat ve koku alma duyuları azaldığından yemeklere aşırı tuz ve şeker katma ihtiyacı duyulabilir.

Bu yüzden sofralarından kalkmalı ve kullandırılmamalıdır.

Yoğurt Candır!

Yaşlılarımızın sıklıkla kullanılacak besinlerden biri de yoğurttur. Yaşlılarımızın çoğu doğal yoğurt yapmayı bilir. Tatlı ihtiyacını tarçınlı yada mahlepli doğal yoğurt ile her gün 1 kase yenebilir. Doğal Yoğurtla, bağırsak fonksiyonlarına yardımcı olabileceksiniz.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Doğal Yoğurt yiyin!

Yaşlılıkta Beslenirken, Posa yani lifli gıdaların tüketimi artırılmalıdır. Yaşlılarda bağırsak fonksiyonları düştüğünden kabızlığa neden olur.

Bağırsağın hareketlerinin artırılması ve kabızlığın önlenmesi, kan şekerinin düzenlenmesi, kan kolesterolünün düşürülmesi ve bağırsak kanserinin önlenmesi için diyette yeteri kadar posa bulundurulmalıdır.

Posa kaynakları yönünden zengin; kuru baklagiller, tam tahıl unlarından yapılmış ekmek, kepekli tahıllar, taze sebze ve meyveler, kuru meyveler vb. besinler tüketilmelidir.

Yaşlılıkta Beslenme Kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerinin tüketimi artırılmalıdır. Her gün 1 bardak içine yarım çay kaşığı bal ile kahvaltılara eklenebilir. Özellikle sütü bulabiliyorsak ilk elden almalı. Yoksa marketlerdeki günlük sütler kullanılabilir.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Doğal süt için!

Yaşlılarımızın Beslenmesi sadece gıda değil oksijen de tüketmesi gerekir. Yeşil bir alanda hem yürüyüş, hemde derin nefes alarak Oksijenle yaşamınıza renk katın.

Yaşlılıkta Beslenme sağlıklı ve dengesi için  Çiğneme ve yutma zorluğu, iştahsızlık gibi bazı sorunlara bağlı demir kaynaklarının yetersiz alımı, midenin asit salgısının azalması ve kansızlığa neden olur.

Demir kaynakları; etler, kuru baklagiller, yağlı tohumlar(çörek otu, keten tohumu), yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, pekmez, kuru meyvelerdir. Yumurtanın özellikle sebze karışımı içerisinde tüketilmesi yararlıdır.

 Yumurta aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.

Yaşlılıkta beslenmede nelere dikkat edilmeli? | Balıkları kendi yağında fırında bol sebzeyle pişirebilirsiniz

Besinlerden yemekler hazırlanırken, doğru yöntemlerle pişirilmelidir. Besinlerin pişirilmesinde; diyetin enerjisini artırıcı, sindirimi güçleştirici kızartmalardan kaçınılmalıdır. Hem yaşlılıkta hemde tüm yaş dönemlerinde yemekler suda, fırında veya ızgarada pişirilmelidir. çiğneme ve yutma güçlüğü olanlarda yumuşak ve sulu şekilde hazırlanmalıdır.

Источник: https://www.gelgez.net/yaslilikta-beslenmede-nelere-dikkat-edilmeli/

Sağlığın Temeli İlk 3 Yaşta Atılıyor!

Yaşlılıkta 4 Temel Besin Her Gün Yenmeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Bahar, sağlıklı beslenmenin altın kurallarını sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Bu bölümde bebeğinizin sağlıklı beslenmesinin genel ilkelerini ve örnek menü bulacaksınız.

Bebeğinizin Sağlıklı Beslenmesi İçin Genel İlkeler Ne Olmalı?

1. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa artık çatal kaşık kullanma ve ailenin diğer fertleriyle birlikte sofraya oturma alıştırmaları yapılabilir.

13 aylık olduktan sonra çocuğun ayrı bir tabağı olmalı, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir. Siz, çocuğunuza tüketeceğini bildiğinizin daha altında yemek vermeli ve daha fazla yemek istemeyi çocuğunuza bırakmalısınız.

Onları “Temiz Tabak Kulübü”ne üye yapmak için uğraşmaktan vazgeçin.

2. Çocuklara olabildiğince erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir.

3.

 Bu dönemde de çocuklar günde dört- altı öğün beslenmeli, temel besin gruplarından süt ve sütlü gıdalar; et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller; sebze ve meyveler; unlu ve nişastalı besinler yeterli ve dengeli verilmelidir. Ülkemizde en sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemeğin suyuna ekmek bandırılarak beslemektir. Hiç bir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalıdır.

4. Her gün et ve baklagillerden bir ikisi beslenme listesinde bulunmalıdır. İsterseniz bu gıdaları sebze yemekleriyle karıştırarak da verebilirsiniz böylece yemek istemediği bir gıda olsa bile diğer tatların arasına karışacaktır.

5. Her gün bir yumurta yedirmeye çalışılmalı ancak her gün et tüketen çocuğa gün aşırı yumurta verilmesi daha uygundur.

6. Çocuklara her gün yarım litre süt verilmelidir. Süt her şekilde verilebilir. Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir. 25 gram peynirde de 200 gram sütteki kadar kalsiyum vardır.

7. Günde bir ya da iki kez sebze verilmeli hatta besin değerini arttırmak için içine baklagil ve protein kaynakları eklenmelidir.

8. Meyve günde bir- iki kez yenmelidir. Fazladan bir öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir. Meyve suları da meyvenin yerine geçebilir.

9. Günde bir iki kez nişastalı besinler ve üç dilim ekmek beslenme listesinde mutlaka bulunmalıdır.

10. Her çeşit şekerleme, pasta, kek, dondurma sık sık verilmemesi gereken yiyeceklerdir. Çocuk tatlılarla mümkün olduğunca geç yaşlarda tanıştırılmalıdır. Öğünler arasında çocuğa şekerleme vermek iştahı azaltarak yetersiz beslenmeye yol açtığı gibi diş çürüklerinin de önde gelen nedenidir.

11. Çay ve kahve verilmesi içerdikleri uyarıcı maddeler nedeniyle sinirliliğe yol açtığından bu içecekleri çocuklara hiç tattırmamak en iyisidir.

12. Sıcak havalarda su kaybı artmaktadır. Düzenli bir metabolik aktivite için mutlaka kaybolan sıvıyı yeniden yerine koymalıyız. Her 1 kcal enerji için 1 ml sıvı önerilmektedir. Bu yüzden 1-3 yaş çocukların ortalama alacakları sıvı toplamı 1000-1500 cc olmalıdır.

13. Dondurma, çocuklar için vazgeçilmez bir tatlıdır. Besin değeri olarak da diğer tatlılar arasında ayrı bir yeri vardır. 100 gr. dondurmanın besin değerleri:193 kalori, 4,5 g protein, 148 mg kalsiyum, 0,1 mg demir dir.

Çocuğunuza rahatlıkla belli ölçülerde dondurma verebilirsiniz. 1-3 yaş çocuk beslenmesinde en önemli besin öğeleri protein, kalsiyum, enerji ve demirdir. 1 su bardağı süt yerine 100 g dondurma tüketilebilir.

1 top dondurmada yaklaşık 40-45 kaloridir ve 35 mg kalsiyum içerir. Özellikle kilo alamayan çocuklar ikindi öğünlerinde fıstık, badem, çikolata parçacıklı olanları tüketirse iyi enerji kaynağı sağlamış olurlar.

Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir konu hazır dondurmaların satın alınırken mutlaka etiketlerinin okunması, tarihi geçmiş olanların tüketilmemesidir.

14. Hazır meyve suyu, normal kola, gazoz besleyici değeri olmadığı için çocuklara önerilmemektedir. Mümkün olduğunca çocuklara bu içecekler verilmemelidir.

Bu gıdalarla tanışmaları mümkün olduğunca geç yaşlara atılmalıdır. Çocuğunuz çok zorlarsa sulandırarak da bu içecekleri verebilirsiniz.

Ancak bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran içilmesini teşvik etmek önerilmelidir.

1-3 Yaş Oyun Çağı Çocukları İçin Örnek Menü:

Sabah:1/2 kupa tam süt1/2 muz1 dilim peynir1 dilim ekmek1/2 kaşık tereyağı

1/2 kaşık pekmez

Ara:1/2 kupa taze meyve suyu
3-5 tane bebe bisküvisi
Öğlen:45 gr biftek1/2 kupa yoğurtÇorba (1 fincan (küçük) mercimek)1/3 Kabak1/3 Havuç1/3 Pırasa

1 kaşık yağ karştırılarak çorba yapılır..

Ara:15 gr peynir
3 kraker
Akşam:1/2 kupa yoğurt
1/4 pirinç+brokoli+1 kaşık yağ+45gr tavuk biftek pişirilir isteğe göre blenderdan geçer.
Ara:½ kupa sütBebe bisküvisi

meyve

Ayşegül Bahar şöyle diyor: “Tekrar ve önemle altını çizmek isterim ki henüz kendi seçimlerini yapması için erken olan bebeğin gelişimi, ebeveynlerinin bilgi ve uygulama biçimine göre şekil alır. Anneler bebeklerinin dengeli beslenmesine büyük önem verir ancak bu önemin de çocuğun mutluluğunu gölgelemesine izin vermemesi gerekmektedir.”

Источник: https://www.bebek.com/sagligin-temeli-ilk-3-yasta-atiliyor/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.