Yatak Odasını Karanlık Tutun

Tavan Arası Yatak Odasını Dekore Etmek

Yatak Odasını Karanlık Tutun
Tavan Arası Yatak Odasını Dekore Etmek

Tavan aralarının dar ve karanlık olmak gibi kötü ünleri vardır ki bu da tavan aranızı, yatak odası yapmak isteyeceğiniz en son yere dönüştürür.

Ancak dekorasyonu iyi yapılırsa örümcek ağı tutmuş tavan aranızı samimi ve rahat bir yatak odasına dönüştürebilirsiniz. Tavan arası yatak odaları, uzun süreli misafirler ve kalıcı aile üyeleri için mükemmel yerlerdir.

Tavan arası yatak odaları ayrıca büyüyen aileler için de oldukça kullanışlıdır.

Yöntem1 : Duvar ve Tavan Tasarımı

1Her şeyi beyaz yapın. Çoğu tavan arası kısmen küçüktür ve çok az doğal ışık alır. Koyu renkler mekanları olduğundan daha küçük gösterir. Açık renkler ise tam tersine, mekanları olduğundan daha geniş gösterir. Beyza ve sarı renkler ise fazladan ışık varmış gibi bir görünüm yaratmakta çok etkilidir.

2Eğimli tavanı, odanın geri kalanından daha açık bir renge boyayın. Koyu renkli bir tavan, kasvetli görünebilir ve eğimli tavanı göçük gibi gösterebilir. Duvarları orta ya da açık bir renk yapsanız bile odanın yüksekliğini -kısa göstermek yerine- vurgulamak için eğimli duvarı daha açık bir renge boyayın.

3Odayı olabildiğince açık göstermek için tek bir renge boyayın.Eğer mekanı daha geniş göstermeye kararlıysanız, bu amacınızı gerçekleştirebilmek için tek bir renk kullanmak iyi bir seçimdir.

Göz farklılıklar algılamadığı sürece alanı daha büyük görür. Duvarları ve tavanı aynı renkte boyarsanız oda daha geniş görünecektir.

Duvar ve tavan renklerine birebir uyan döşemeler seçerseniz bu etki daha da kuvvetlenecektir.

  • Bu ipucunu sadece açık renk kullanıyorsanız deneyin. Tavanı ve tüm duvarları siyah ya da başka bir koyu renge boyarsanız tek yaptığınız odayı daha küçük göstermek olacaktır.

4Doku ekleyin. Doku, tavan arası yatak odasının havasını değiştirecektir ve sınırlı genişlikte olan bir odada ince bir dekorasyon numarası olarak işinize yarayacaktır. Taş duvar ve basit çatı kiremitleri, doğal ve sade bir görünüm yaratabilir. Aynı şekilde dokulu boyalar ve cilalar, görsel bir güzellik katabilir.

5Vurgulu bir duvar yaratın. Dikey bir duvarı, tercihen eğik duvarların birleştiği iki uzun duvardan birini, seçin.

Göz almak ve ışığı yansıtmak için koyu bir renge boyayın ya da son kat için metalik bir renk seçin. Tüm duvarlarıya da son katı parlak bir renge boyamak, mekanıçok dolu ve kalabalık gösterir.

Ama vurgulu bir duvar, küçük bir alanı boğmadan parlak renkleri ortaya çıkarmak için güzel bir yöntemdir.

6Bir desen ya da resim çizin. Dekoratif nesneleri duvarlara nasıl yerleştireceğinizi düşünmek yerine, duvarınızı bir resimle süsleyin. Duvarınız üzerinde bir resim ya da desen yaratın.

Hangi şekilde yerleştirdiğinize bağlı olarak, basit çizgiler odayı uzatır ya da yüksek gösterir. Çiçekli desenler, değişik ve sofistike bir görünüm yaratır.

Küçük bir tavan arası odasında açıklık ve parlaklığı dengelemek için de güzel bir yoldur.

7Panel kullanın. Dikey paneller odayı uzatır ve daha uzun görünmesini sağlar. Yatay paneller ise odayı geniş gösterir ki bu da tavan arasına yapılmış yatak odası için özellikle kullanışlıdır.

8Tavan kirişlerini boyayarak vurgulayın. Tavanı beyaz ya da başka bir açık renk ile boyayın. Tavan kirişlerini koyu kahverengi ya da siyahla boyayın. Böyle yapmak, dikkati kirişlere çekecektir. Kirişler yukarı doğru uzandığı için gözler de yukarı uzanacak ve alanı daha uzun göreceklerdir.

Yöntem2 : Döşeme, Işıklandırma ve Oda Aksesuarları

1Olabildiğince az eşya kullanın. Tavan araları genellikle küçük alanlar oldukları için yapmanız gereken son şey odayı gereksiz eşyalarla tıka basa doldurmaktır. Daha küçük eşyalar tercih edin. Örneğin kral yatağı yerine normal boyda bir yatak seçin. Sadece alanı konforlu kılan şeyleri odada tutun.

2Daha fazla açıklık sağlamak için mobilyalarınızın rengini duvarla uydurun. Bu ipucu özellikle duvarlarınız beyazsa ve beyaz ya da bej mobilya seçme eğilimindeyseniz işe yarar. Bazıları bu tarzı biraz sade bulabilir ancak iyi kalite parçalar ve kumaşlar seçerseniz çok şık ve sofistike duracaktır.

3Pencerelerinizi planlayın. Tavan aranızda bir ya da iki pencere varsa ve bir pencere daha eklemek için odanın planını değiştiremiyorsanız mobilyalarınız öyle yerleştirin ki en çok zaman geçirdiğiniz yere daha çok gün ışığı gelsin. Bunun için genellikle yatak pencerenin altına koyulur ama siz bunun yerine pencerenin önüne masa ya da sandalye koyabilirsiniz.

4Perde yerine eski tahta kepenkler koyarak alana eski kır evi havası verin. Tavan arası yatak odalarının doğal ve tuhaf bir havası vardır ki bu da kır evi tarzı dekorasyonu çok uygun hale getirir. Ayrıca tahta kepenkler, tavanın dik açılı çizgileriyle güzel bir tezatlık içine girerek odaya ufuk çizgisi görünümü verir.

5Boydan boya perdeleri düşünün. Boydan boya perdeler ışığın çoğunu keser ancak tamamını değil. Bu yüzden perdeler kapalı olsa bile tavan arası yatak odanız hiçbir zaman tamamen karanlık olmaz. Dahası, oda zaten üst katta olduğu için kalın perdelerin ve jaluzilerin sağladığı gizliliğe ihtiyacınız olmayacaktır.

6Tuhaf bir oda yaratmak için damalı, ekoseli, çiçekli ve diğer basit desenli mobilyaları kullanın. Desenli yatak örtüleri, koltuklar ve perdeler bulmaya çalışın. Bu desenler, odaya ince ama büyüleyici görsellikler katacaktır. Ancak büyük puan ya da parlak renkli ekose gibi güçlü desenler, küçük bir tavan arası yatak odasında kullanıldığında odayı boğacaktır.

7Gömme saklama alanı yaratın. Pencere altına oturma alanı inşa edin ki çekmece kapasitesi iki katına çıksın. Ya da altına çekmece gizlenmiş bir yatak kullanın.

8Odayı avizeyle aydınlatın. Avizeler ve diğer asılı aydınlatmalar, eğik tavanların avantajını kullanır ve odayı daha toplu gösterir. Asılı lambalar odanın ortasına yerleştirildiğinde, ışığı abajurlardan daha eşit dağıtırlar.

9Odayı rahat bir kaçamak noktasına dönüştürmek için oturma alanı ekleyin. Tavan arası yatak odaları, evin geri kalan kısmından arındırılmış olarak görünür. Bu ücra köşe algısı, tavan arası yatak odasını yalnız kalmak için harika bir yere dönüştürür.  Yeteri kadar alanınız varsa, rahat bir koltuk odanın tamamını kendine aitbir uzayı varmış gibi gösterir.

10Yatağın ayakucuna sandık koyun. Tavan araları genelde fazla eşyaların konulduğu kutuları ve sandıkları saklamak için kullanılır. Siz de yatağın ayakucuna büyük bir sandık koyarak tavan arasının bu işlevini devam ettirebilirsiniz. Sandıklar hem saklama hem de oturma alanı olarak iş görür.

11Kanopi yatak kullanmayı deneyin. Tavan aranız yeteri kadar yüksekse, bir kanopi yatakla bu yüksekliği vurgulayabilirsiniz. Dik direkler, gözleri odanın yüksekliğine sabitleyip dikkat çeker. Yumuşak, dökümlü tüller sakin ve rahat bir ortam yaratır.

Kaynak

Beyza Nur

Источник: https://www.pekinasil.com/tavan-arasi-yatak-odasini-dekore-etmek/

Karanlık Yatak Odanızı Nasıl Aydınlatırsınız?, Dekorasyon önerileri

Yatak Odasını Karanlık Tutun

          Hepimiz isteriz ki geceleri yatak odamız karanlık olsun. Karanlık olsun ki, uykudan çok daha fazla verim alalım. Çünkü ışık, beynin melatonin üretimini kötü yönde etkiliyor.

Bu yüzdendir ki uzmanlar sürekli “odanızın karanlık olması şart” diye bağırıyor. Biz de bunları dikkate aldık, geceleri odamızın karanlık olmasına özen gösterdik.

Peki ya odamız gündüz de karanlıksa? İşte bu büyük bir problem demektir.

          Yeni yaşam standartlarına göre insanların pek çoğu gününün %70 ini yatak odasında geçirmektedir. Bu zaman diliminde odanın karanlık olması, insanın psikolojisinin de karanlık olması demektir. Çünkü içinde bulunduğumuz oda ruh halimizi büyük ölçüde etkiler.

Camın önünde uzunca bir ağaç, az cam sayısı, kuzeye bakan oda… Bunların hepsi odanın ışık alımını  değiştirir ve bazen büyük bir değişiklikle de düzelecek gibi değildir.Ama umudunuzu kaybetmeyin. Mağarayı andıran bir yatak odasında yaşamaya mahkum değilsiniz.

Aşağıda verdiğimiz bazı dekorasyon numaraları en kasvetli odaya bile ışık getirebilecek cinsten.

Sponsorlu Bağlantılar

          Eğer odanız yeterince doğal ışık almıyorsa, kendi ışığınızı kendiniz sağlamak zorundasınız demektir. AMAN! Sakın baş ucunuza bir lamba koyup da “tamam bitti” demeyesiniz.

Sadece 1 adet ışık kaynağı çok fazla gölge yaratır, odanıza ürkütücü bir görüntü verir ve odanın lambanın verdiği ışık haricindeki bölümleri de yine aynı şekilde size karanlık bir his verir. Bunun yerine, odanızı minimum 2, tercihen 3 tane ışık kaynağı ile aydınlatın.

Baş ucunuzda komodin üzerinde veya duvara takılmış bir lambaya her zaman ihtiyaç duyacaksınız. Eğer yatağınızı paylaştığınız biri varsa bu lamba sayısı 2 ye çıkmalı. Bu 2 aydınlatmaya bir de tavan lambası eklemeye çalışın.

Hatta tavan fanınıza ekleyeceğiniz bir lamba, hem sizi yaz günlerinde serin tutacak, hem de odanızı aydınlık yapacaktır. Ayrıca yatağınızın kenarındaki lambalara çapraz gelecek şekilde odanın karşısına bir lamba koyulması da, odanızın her yerinin aydınlık olmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

2.DUVAR RENGİ

          Biraz mantıksız gelecek, ancak odanız karanlıksa beyaz duvarlar en iyi çözüm DEĞİL! Açık renkler odanın daha büyük görünmesini sağlıyorlar evet, ancak odayı aydınlatmaya gelince pek de işe yaradıkları söylenemez. Beyaz ve diğer açık tonlar ışığı yansıtmada çok iyiler, ancak yeterince ışık yoksa yansıtacak bir ışık da olmuyor tabi. Odada yeterli ışığın olmaması da açık renklerin, soluk ve grimsi görünmesine neden oluyor.

          Bunun yerine olabildiğince satüre edilmiş renkleri ve tonları tercih edin. Eğer istiyorsanız biraz açık renk de olabilir tabi.

Loş bir odada açık renk yoğunluğunu kaybeder, orta tonda bir boya da biraz daha koyu görünür. Daha koyu renkler kendisini daha canlı göstermek için ışık yansıtma yoluna gitmezler ve gölgeleri absorbe ederler.

Bu yüzdendir ki güçlü renkte duvarlar odanıza hem sıcaklık hem de renk getirir.

 3.AYNALAR

          Sadece odadaki ışık seviyelerini arttırmak için için değil, aynı zamanda da evden çıkarken üstünüzü kontrol edebileceğiniz bir boy aynası odanız için vazgeçilmezdir.

Az ışıklı bir odaya bir ayna yerleştirdiğinizde odadaki ışık miktarını farketmeniz kaçınılmazdır. Aynalar ışık yansıtmada en mükemmel olan araçlardır. Aynanızı mümkünse pencere karşısına asmaya özen gösterin.

Böylelikle odanıza daha fazla doğal ışık girecektir.

4.PENCERE ÖRTÜLERİ

          Ahh ah! Sırf odamız daha şirin gözüksün diye pencerelerimize koyduğumuz şu ışık engelleyiciler. Eğer akşamları içeri gözükmesin diyorsanız panjur kullanmayı deneyin. Deseni güzel olan panjurlar hem sizi hoşnut tutacak, hem de odanıza ışık alacak.

5. YATAK TAKIMI VE AKSESUARLAR

          Karanlık bir odadayken, eğer dikkatli olmazsanız eşyalar ve aksesuarlar loşluğun içinde kaybolabilir. Eğer duvarlarınızı orta ton veya satüre edilmiş bir renkle boyarsanız, bir de üzerine eşyalarınızı ve aksesuarlarınızı açık renk yaparsanız odanıza alabileceğiniz maksimum ışığı sağlamış olursunuz. Böylelikle eşyalarınız da loşluk içinde kaybolmaktan kurtulur.

Hafif ışık alan bir oda kötü bir durum olmak zorunda değil -yazları daha serin olur, haftasonları güzel bir uyku çekme sevdasıyla yattığınız zaman günün ışıkları sizi rahatsız etmez. Ancak ışık eksikliği, içinde bulunduğunuz alanı loşlaştırır. Yeniden dekore etmek gibi bir seçeneğiniz yok ise, yukarıda verdiğimiz ipuçlarını kullanarak odanıza fazladan ışık almak oldukça mümkün.

Источник: https://www.kadincasayfa.com/karanlik-yatak-odanizi-nasil-aydinlatirsiniz/

Uyku Apnesi için yatak odanızı karanlık tutun!

Yatak Odasını Karanlık Tutun

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Figen Yavlal, hastalığın tedavisi konusunda bilgiler verdi.Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uyku bozuklukları, yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığında bozulmaya neden olur.

Uyku süresinin kişiden kişiye değişmekte olduğu ve bu sürenin 4 saat ile 11 saat arasında değiştiği bilinmektedir.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğunun (yüzde 75) 7-8 saat süreyle uyuma alışkanlığına sahip olduğunu göstermiştir.

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Figen Yavlal en sık görülen uyku bozukluklarını şöyle sıraladı:

Uyku apnesi(solunum daralması)

Bu hastalık grubunda en sık görüleni Uykuda Solunum Durması Hastalığı’dır. En sık belirtisi horlamadır. Horlama uyku sırasında gürültülü solunumla belirir.

Obstrüktif uyku-apneleri olan hastalar bazen uygunsuz yerlerde uyuya kalabilmekte, iş ve özel hayatlarında uykululuk nedeniyle ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Hastalar konsantre olmakta güçlük çekerler ve unutkanlıktan yakınırlar.

Kolay sinirlenme, isteksizlik, iş veriminde azalma olabilmektedir. Erkeklerde cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Gece huzursuz bir uykuları vardır, boyun ve başlarında belirli terlemeleri olabilir. Sabah kalktıklarında baş ağrısı olur ve ağız kuruluğu hissederler.

Uyku apnesi ciddi bir rahatsızlıktır. Oldukça önemli olabilecek kalp ve damar hastalıkları ile belirip, gece kalp krizi ve inmelerin en sık sebebidir.

Rahat Uyku İçin

Uyku sırasında tüm kaslar gibi solunum kasları da gevşemektedir. Aşırı kilo, uygunsuz boğaz, burun, ağız ve çene yapısı solunum yolunu daha dar hale getirir, uyku sırasındaki gevşemenin de etkisi ile solunum yolu kapanır ve apne oluşur.

Alınacak bazı önlemler hastalığın etkilerini azaltabilir;

  • Kilo verme: Bazen 5-6 kilo vermekle belirtiler hafifleyebilir. Ancak hastalığın ilerlemiş formlarında metabolizma bozukluklarına sebep olarak kilo vermeyi imkânsız hale getirdiği, birçok hastanın aşırı gayretlerine rağmen kilo veremedikleri, kilo verseler bile bu kiloyu koruyamadıkları saptanmıştır.

  • Alkol: Yatmadan önceki saatlerde alınan alkolün uykuda apnelerin daha sık ve uzun süreli olarak ortaya çıkmasına neden olduğu bilinir. Bu nedenle uyumadan önce alkol alınmamalıdır.
  • Uyku ilaçları: Uyku ilaçları da alkole benzer bir etki ile solunum merkezini baskı altına almakta ve apnelerin uzamasına neden olur.

  • Pozisyon: Bazı hastalarda horlama ve/veya solunum durmaları sadece sırtüstü yatarken ortaya çıkar. Bu hastalarda sırta konulan yastıklar veya pijamaya yerleştirilen tenis topu hastanın sırtüstü yatmasını engelleyebilir ve uykuda solunum problemlerini çözebilir.

  • Burun tıkanıklıkları: Burun tıkanıklığına sebep olan patolojiler horlamayı yüzde 10-15 oranında arttırır. Bu tıkanıklıklara yönelik tedaviler horlama ve uykuda solunum düzensizliklerini bir miktar azaltacaktır.

Uyku apne sendromu CPAP ile tedavi edilebilir.

CPAP tedavisi basıncı ayarlanabilen bir hava kompresörü aracılığı ile burundan basınçlı hava verilerek uygulanıyor. Ağız içinde oluşan pozitif basınç, uyku sırasında hava yolunun gevşemesine ve tıkanmasına engel oluyor.

Stresi kontrol altına alın

En sık görülen diğer uyku bozukluklarından insomnia ve narkolepsi de günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler.

İnsomnia

Uykuya dalma veya sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk (insomnia) toplumda her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık problemidir. Uykusuzlukla başa çıkarken stres ile baş etmeyi öğrenmek tedaviye yardımcıdır.

Yatak odasını mümkün olduğunca sessiz ve karanlık tutmak için gölgelik veya kalın perdeler kullanın. Kafein, alkol ve sigaradan uzak durun. Hafta sonu da hafta içi kadar uyumaya dikkat edin, çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Uyku haplarını doktorunuzun bilgisi dışında kullanmayın.

Narkolepsi

Kişinin uyanıkken dayanılmaz uyku atakları olması hastalık belirtisidir. Gündüz olan bu durum pek çok nedene bağlı olabilir: kullanılan çeşitli nörolojik ve psikiyatrik ilaçlar, metabolik ve endokrin sebepler (DM, Tiroid bozuklukları), uyku apne sendromu, gece sık uyku bölünmesi, depresyon gibi…

Uyku laboratuvarı nedir?

Uyku bozuklukları, uyku laboratuvarında yapılanın testlerle belirlenerek tedavi edilebiliyor. Hasta testin yapılacağı akşam laboratuvara duşunu almış, temiz saçlar ve tıraşını olmuş olarak gelir. Testin yapılacağı gün, alkollü ve kafeinli içecekler alınmamalı, aşırı egzersizden kaçınılmalı, gün içi uyku engellenmelidir.

Kullandığı ilaçlara devam edilmeli yalnızca uyku için aldığı hipnotik ilaçlar 1 hafta önceden kesilmelidir.

Hastaya yapılacak işlem ayrıntılı olarak teknisyen tarafından anlatılıp, gerekli elektrodlar takılarak işlem kaydına başlanmalıdır. Uyku laboratuvarında yapılan kayıt 6-8 saat kadar sürer.

Uyku laboratuvarları ev konforunda dizayn edildiğinden hastane anksiyetesinden uzak olarak test yapılır.

Uyku Apnesine çare: Boğaziçili bilim insanları buldu!

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/uyku-apnesi-yatak-odasi-karanlik/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.