Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.

içerik

Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.

Alerji birçok insanın yaşamında sorunlara yol açan, sosyal yaşamını olumsuz düzeyde etkileyen bir hastalık türüdür.

Gündelik yaşamı etkilemenin yanında alerji bazı kişilerde belli başlı hastalıklarında meydana gelmesine sebebiyet verir.

Bağışıklık sistemi, insanları, nefes, solunum, vücut derisi ve kulak aracılığıyla oluşan zararlı maddelerden korur. Koruma esnasında da farklı reaksiyonlar göstererek kendini belli eder.

Meydana gelen farklı reaksiyonlar ile vücuda girecek olan zararlı maddelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve vücuda girmesini tamamen engeller.

Alerjisi olan kişilerde ise bağışlılık sistemleri vücutları için zararı olmayan maddelere karşı ve vücutları için zararlı olan maddelere karşı da aşırı düzeyde reaksiyon vermeye başlar. Bu şekilde hastalıklar ve farklı sorunlar meydana gelir.

Özellikle alerjiye yatkın bünyesi olan kişilerde ve aile geçmişinde bu soruna sahip olan kişilerde meydana gelmektedir. Alerji özellikle insan vücudunun bağışıklık sistemi hastalıktan dolayı düştüğünde daha sık ortaya çıkar.

Meydana gelen alerjik reaksiyonlar kendini öksürük, geniz akıntısı, burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma, kabarma gibi belirtiler ile belli eder.

Alerji Çeşitleri Ve Belirtileri

Alerjik Astım

Alerjiye yatkın olan vücutlarda sık şekilde meydana gelen bir sorundur. Alerjen maddelere yapılacak olan temasın sonrasında hırıltı, öksürük, nefes darlığı belirtileri ile kendini gösterir.

Sorunu yaşayan kişiler özellikle geceleri ve sabah erken saatlerde daha sık şekilde karşılaşır. Alerjik astımdan korunma isteyen kişilerin tedavi görmesi şarttır.

Özellikle küçük çocuklarda sık şekilde meydana gelir.

Deri Alerjisi

Deri yüzeyinde kendini gösteren bu sorun kimyasal ve metal bir maddeye temas edilmenin ardından ortaya çıkacaktır. Özellikle kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık şeklinde kendini gösterir. Ayrıca belli başlı ilaçların kullanılmasından sonra da deri alerjisi sorunu meydana gelebilir.

Ürtiker- Kurdeşen;  hayvan tüyleri, domates, çilek, ev tozları, süt, yumurta, böcek sokması, bazı ilaçlar vb. ürünler kurdeşene yani ürtikere yol açan sorunlar arasında yer alır. Özellikle deri yüzeyinde pullanma ve kızarıklık olarak kendini gösterir.

Alerjik Rinit

Özellikle bahar ve yaz aylarında meydana gelen bu alerji türüne bahar nezlesi adı da verilir. Kişilerin alerjenlere temas etmesinden sonra ortaya çıkan rinite polenler, toz, gıdalar, köpek ve kedi tüyü ve küf mantarı sebep olabilir. Rinit alerjisi yaşayan kişilerde kuru öksürük, burunda akıntı, burunda kaşıntı ve hapşırma meydana gelir.

Anafilaksi

Bu alerji türü insan için ciddi düzeyde tehlerin oluşmasına sebep olur. Özellikle nefes alma sorunu ve bilinç kaybı ortaya çıkan tehli belirtileridir. Beslenme düzeni, kullanılan ilaçlar ve hormon takviyeleri buna sebep olabilir.

Arı Sokması

Arı sokması sonucunda bölge yüzeyinde kızarıklık ve şişme meydana gelir. Kendiliğinden ortadan kalkan şişlik ve kızarıklıklar oluşabileceği gibi ölüm ile sonuçlanabilen sorunlarda meydana gelebilmektedir.

Atopik Dermatit Alerji ( Egzama )

Çevreden ve genetik olarak çocuklara geçen bir sorundur. Egzamanın gerekli olan tedavisi yapılmadığında daha büyük sorunların ve hastalıkların yaşanmasına sebep olur. Genelde 2 yaşında olan çocuklarda sık şekilde meydana gelir. Kaşıntı, yara görüntüsü, döküntü, lezyon ve deri yüzeyinde kuruluk şeklinde kendini belli eder.

Besin Alerjisi

Besinlerin içeriklerinden kaynaklı olarak oluşur. Bu tarz besinler tüketildiği zaman bağışıklık sistemi reaksiyon göstermeye başlar. Bu tarz besinler tüketildiği sürece vücut bağışıklık sistemi reaksiyon gösterir.

Bunun sonucunda da nefes darlığı, aşırı düzeyde ishal, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, kızarıklık ve döküntü tarzında şikâyetler ortaya çıkmaya başlar.

Kısa süre içinde tedavisinin yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Bebeklerde Alerji

Alerji Tedavisi

Besin ve Gıda Alerjisi

Hayvan ve Haşere Alerjisi

Yüz Alerjisi

Mevsimsel Alerji

Güneş Alerjisi

Cilt Alerjisi

Meyve ve Sebze Alerjisi

İlaç Alerjisi

Kozmetik Alerjisi

Alerjik Hastalıkları

Alerji Belirtileri

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak alerji vücudun bazı maddelere, hastalık oluşturabilecek derece tepki vermesi olarak adlandırılmaktadır. Bağışıklık sisteminde bulunmayan bu maddelere karşı gösterilen tepki de, bu tepkilerin belirtileri de, madde çeşitleri de kişiden kişiye değişmektedir. Lateks alerjisi de, içinde lateks maddesi bulunan maddelere karşı gelişen alerji çeşididir.

Vücut Alerjisi

Diğer Alerji Çeşitleri

Küf Mantarı Alerjisi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Küf mantarı adından anlaşıldığı gibi küf yapan binlerce mantarın bir araya gelmesiyle oluşan mantarlar topluluğudur. İnsanlar üzerindeki en önemli olumsuz etkisi küf mantarı alerjisidir. Sizde bu sorunlarla karşı karşı kalırsanız alanında uzman doktor ve hekimden destek alabilirsiniz.

Источник: //alerjisebebi.com/

Yaz Ayları Astım ve Alerji Hastaları İçin Tuzaklarla Dolu

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.
Göğüs Hastalıkları (Akciğer Hastalıkları)
Memorial Ataşehir Hastanesi

Astım ve alerji hastaları yaz aylarında rahatsızlıklarını tetikleyebilecek, şikayetlerini artırabilecek pek çok etkenle karşılaşıyor. Bu nedenle yaz mevsimi astımlı ve alerjisi olan bireyler için riskli dönemlerinin başında geliyor.

Seçilecek otelden, kalınacak odanın hava sirkülasyonuna; bahçe düzenlemesinden, tüketilecek yiyeceklere kadar tatil planlarının alerjenler açısından gözden geçirilmesi gerekiyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları, yaz aylarında astım ve alerji hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Polen kabusunun bittiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz…

Astım, alerjik nezle ve alerjik göz rahatsızlıklarının önde gelen tetikleyicilerinden olan polenler, sanılanın aksine sadece ilkbaharda değil; yaz ortasından sonbahara dek yayılma gösterirler. Dolayısıyla, kişinin bu grup polenlerden hangisine karşı alerjisi varsa, o dönemde yakınmaları artar.

Otel odanızda halı olmasın

Yazın dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tatile gidilecekse seçilecek otelin ya da yazlığın alerjenler açısından gözden geçirilmesidir.

Halılar ev tozu akarlarını barındırabildiklerinden, otel odasının halı içermemesi ve mümkünse yüksek kalitede hava filtreleme sistemi olması tercih edilirken sigara içilmeyen odalar seçilmelidir.

Yine akar alerjisi olan kişiler eğer varsa akar geçirmeyen yatak ve yastık kılıflarını yanlarında götürmelidir. Kuş tüyü yastıklar da alerjik kişilerde soruna neden olabileceğinden tercih edilmemelidir.

Hastanın evcil hayvan alerjisi varsa, evcil hayvan kabul etmeyen otel seçilmelidir çünkü hayvanlardan dökülen alerjen maddeler ortamda varlıklarını uzun süre sürdürebilmektedirler. Gidilen bölgedeki polen örtüsü de önem taşımaktadır. Kişinin alerjik olduğu bitkilerin yoğun olduğu bölgeler, polen mevsiminde tatil için tercih edilmemelidir.

Uçak yolculuğu yapacaksanız…

Yolculuk esnasında da, hasta alerjenlerle karşılaşabilir. Araba ya da otobüslerdeki döşemeler ve halılar ile havalandırma sistemleri, ev tozu akarları ve küflerin barınağı olabilir.

Dış ortam alerjenlerine maruz kalınmasını engellemek açısından, araç camlarının açılması yerine, klima kullanılmalıdır.

Araca binilmeden camların açılarak 10 dakika boyunca klimanın çalıştırılması, klima sistemindeki toz ve küfün boşaltılması açısından yararlı olacaktır. Uçak yolculuklarında astım hastalarının kabin içi havasından olumsuz etkilenmesi mümkündür.

Fazlasıyla kuru hava kimi zaman burun kuruluğuna neden olabileceğinden, tuzlu su içeren burun spreyleri şikayetlerin önlenmesinde önerilir. Bu tür spreylerin uçuş boyunca saat başı tekrarlanması, burun mukozasının aşırı kurumasını engelleyecektir.

Havuzdaki klor alerjinizi tetikleyebilir

Yaz aylarında karşılaşılabilecek başka bir alerjen de havuz dezenfeksiyonunda kullanılan klordur. Klor alerjisi olan kişi havuza girdiğinde ciltte kızarma, kaşınma, gözlerde batma, öksürük, hapşırık ve hırıltı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Klor alerjisi olmadan da kimyasal maddelere karşı duyarlı olan kişilerde benzer şikayetler görülebilir. Bu tür alerjilerden korunmada havuzdan çıkar çıkmaz duş yapmak, yüzme sonrası burnu temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanmak, burna ve kulaklara su girmesini önlemek için tıkaç ve saç bonesi takmak uygun olur.

İdeali, denizi ya da klor kullanılmadan dezenfekte edilmiş havuzları tercih etmektir.

Dondurma alerji nedeni

Soğuk deniz ya da havuza girmek de alerjiyi tetikleyebilir. Buna “soğuk alerjisi” denir. Soğuk alerjisi olan kişilerde soğuk bir uyarana maruz kalma sonucu vücutta kızarma, kaşıntı ve şişme olabilir. Dondurma gibi soğuk yiyeceklerle dudaklarda şişme görülebilir. Ağır durumlarda baş ağrısı, karın ağrısı ve bayılma ortaya çıkar.

Güneşe de dikkat

Güzel güneşli günler içimizi ısıtsa da, güneş de alerji yapabilir! Kimi alerjik kişilerde güneş ışığına maruz kalma sonucu, kaşıntı, kızarıklık, hatta ciltte su toplaması gibi belirtiler görülebilir. Bu tipte alerjisi olan kişilerin özellikle saat 10.00 ile 16.

00 arasında güneşte kalmamaları, kol ve bacaklarını örtecek uzun giysiler giymeleri, güneş gözlüğü ve şapka takmaları ve güneşe çıkmadan önce güneşten koruyucu kremler kullanmaları uygun olacaktır.

Kimi antibiyotikler, doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların kullanımı sırasında güneşten kaçınılması önerilmektedir.

Böcek ve arı sokmaları beklenenden kötü sonuçlanabilir

Yazın açık havada karşılaşılan bir başka sorun da böcek ve arı sokmalarıdır. Daha önceden arı sokması sonucu alerji gelişmiş bir kişide yeniden sokma ile aynı şiddette veya daha ağır bir tablo gelişme olasılığı yüzde 60 kadardır.

Arıları uzak tutmak için onları cezbedecek güzel kokular kullanılmamalı, açık renkli giysiler tercih edilmeli, yiyecek ve içecekler açıkta bırakılmamalıdır.

Eğer arı sokması sonucu nefes darlığı; çarpıntı; tüm vücutta kızarma, şişme; tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler görülüyorsa, kişi derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Tatil egzersizlerinde aşırıya kaçmayın

Hareketsiz geçen kış aylarından sonra yazları açık havada aşırı egzersiz yapılması da alerji ve astım krizini tetikleyebilir.

Yürüyüş de dahil olmak üzere tüm egzersiz çeşitleri ile kişide nefes darlığı, hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma hissi, kaşıntı, deri döküntüsü ve bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Bu tür alerjiden korunmak için yemek sonrası 4-6 saat boyunca egzersizden kaçınmak; egzersiz öncesi bazı ağrı kesicilerden uzak durmak ve adet dönemlerinde egzersiz yapmamak uygun olacaktır. Ayrıca, egzersize yavaş yavaş başlayıp ve aynı şekilde bitirmek de önerilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 06 Temmuz 2010 Yayınlanma Tarihi: 06 Temmuz 2010

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/yaz-aylari-astim-ve-alerji-hastalari-icin-tuzaklarla-dolu/

Polen alerjileri

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.

Polen, Amerika Birleşik Devletleri'nde alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Polen, aynı türün diğer bitkilerini döllemek için ağaçlar, çiçekler, otlar ve yabani otlar tarafından üretilen çok ince bir tozdur. Birçok kişi polen nefes alırken ters bir bağışıklık tepkisi vardır.

Bağışıklık sistemi normalde vücudu hastalıkları önlemek için virüsler ve bakteriler gibi zararlı işgalcilere karşı savunur.

Polen alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi, zararsız poleni tehli bir hırsız olarak yanlışlıkla tanımlar ve polenle savaşmak için kimyasallar üretmeye başlar.

Bu bir alerjik reaksiyon olarak bilinir ve buna neden olan polen özel bir türü bir alerjen olarak bilinir. Reaksiyon, hapşırma, tıkalı burun ve sulanmış gözler gibi çok sayıda tahriş edici semptomlara neden olur.

Bazıları yıl boyunca polen alerjilerine sahipken, bazıları sadece yılın belirli zamanlarında bunlara sahip olurlar. Örneğin, huş ağacından çiçek toplayan bahar döneminde, huş ağacında polen duyarlı kişilerin belirtileri artar. Benzer şekilde, yaban muzu alerjisi olanlar geç ilkbaharın başında ve sonbaharın başında etkilenir.

Polen alerjileri, yetişkinlerin yüzde 30'u ve Amerika'daki çocukların yüzde 40'ını etkiler. Allerji geliştikten sonra uzaklaşmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte, semptomlar ilaçlar ve alerji atakları ile tedavi edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak polen alerjileri ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir polen alerjisi, saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da adlandırılabilir.

AdvertisementAdvertisement

Çeşitleri

Farklı Polen Alerjileri Türleri Nelerdir?

Polenleri havaya çıkaran ve alerjik reaksiyonları tetikleyen yüzlerce bitki türü vardır. İşte daha sık görülen suçlulardan bazıları.

Huş Haberi Polen Allerjisi

Huş poleni, ilkbaharda hava ile bulaşan en yaygın alerjenlerden biridir. Ağaçlar çiçek açtıkça, rüzgar tarafından dağınık olan küçük polen taneleri bırakırlar. Tek bir huş ağacı beş milyondan fazla polen tanesi üretebilir ve ana ağacından 100 metreye kadar birçok yol mesafesi vardır.

Meşe Poleni Alerji

Huş ağacında olduğu gibi, meşe ağacı bahar aylarında havaya polen gönderir. Meşe poleni diğer ağaçların polenine kıyasla hafif alerjik olarak kabul edilirken, havada daha uzun süre kalır. Bu polen alerjisi olan bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çim Çiçekleri Alerjisi

Çim, yaz aylarında polen alerjilerinin başlıca tetikleyicisidir. En şiddetli ve tedavi edilmesi zor belirtilerin bazılarına neden olur. Ancak, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi 'da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, diğer tedavilerin etkisiz olduğu kanıtlanırsa semptomların giderilmesinde son derece etkili olabilecek bir ot allerjisi immünoterapi ilaçları bulundu.

Ragweed Allergy

Ragweed bitkileri, yabancı ot polenleri arasındaki alerjilerin başlıca suçlusudur. Geç ilkbahar ve sonbahar ayları arasında en aktiftirler.

Bununla birlikte, yeryüzüne bağlı olarak, kuş tüyü, Temmuz ayının son haftasına kadar polen yaymaya başlayabilir ve Ekim ortasına kadar devam edebilir.

Rüzgara dayalı polen yüzlerce kilometre yol kat edebilir ve hafif bir kış boyunca hayatta kalabilir.

Advertisement

Belirtiler

Bir Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • burun tıkanıklığı
 • sinüs basıncı, yüz ağrısına neden olabilir
 • burun akıntısı
 • kaşıntılı, sulu gözler
 • cırtabancalı boğaz
 • öksürük
 • şişmiş, mavimsi renkli cilt
 • tat veya koku duyusu azaldı
 • astımlı reaksiyonları arttırdı

AdvertisementAdvertisement

Teşhis

Nasıl Bir Polen Alerjisi Tanıyabilir?

Doktorunuz genellikle polen alerjisini teşhis edebilir. Bununla birlikte, teşhisi onaylamak için alerji testi için sizi bir allerjiste se edebilirler. Bir allerjist alerjinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış biridir.

Alerji uzmanı, ilk önce tıbbi geçmişiniz ve belirtileriniz hakkında, ne zaman başladıklarını ve ne kadar süreyle ısrarlı olduklarını soracaktır.

Belirtilerin sadece mevcut olup olmadığını veya yılın belli zamanlarında daha kötü olup olmadığını onlara söyleyin.

Allerjist daha sonra belirtilerinize neden olan spesifik alerjeni belirlemek için cilt prick testi yapacaktır. İşlem sırasında allerjist cildin farklı bölgelerine prick yapar ve az miktarda allerjen ekler. Maddelerden birine alerjiniz varsa, sitede 15-20 dakika içinde kızarma, şişme ve kaşıntı gelişecektir. Ayrıca, bir kovan gibi görünen yuvarlak bir alan da görebilirsiniz.

Reklam

Tedavi

Bir Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi allerjenden kaçınmaktır. Bununla birlikte, polenlerin önlenmesi çok zor. Polen maruziyetini en aza indirgemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kuru, rüzgarlı günlerde kapalı ortamda kalma
 • yoğun mevsimlerde herhangi bir bahçe veya avluda bakıma sahip olma
 • polen sayıları yüksek olduğunda toz maskesi takma
 • polen sayıları yüksek olduğunda kapıları ve pencereleri kapatın

İlaçlar

Bu koruyucu önlemleri almaya rağmen hala belirtilerle karşılaşırsanız, yardımcı ilaçlar:

 • Löatadin (Zyrtec) veya psödoefedrin (Sudafed) veya oksimetazolin (Afrin burun spreyi)
 • gibi bir antihistaminik ve dekonjestan kombine eden difenhidramin (Benadryl)
 • dekonjestanlar gibi antihistaminler , Actifed ve Claritin-D

Allergy Shots

gibi ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli değilse alerji atışları önerilebilir. Allerji atışları, alerjen enjeksiyonlarını içeren bir immünoterapi şeklidir. Atışta alerjen miktarı, zamanla aşamalı olarak artar.

Vuruşlar, bağışıklık sisteminizin alerjene verdiği yanıtı değiştirir ve alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Alerji atışlarını başlattıktan sonra bir ila üç yıl içerisinde tam rahatlama yaşayabilirsiniz.

Ana Telafiler

Bir dizi ev ilaçları polen alerjisi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • burundan polen çıkartmak için bir sıkıştırma şişesi veya neti potu kullanarak
 • butterbur veya spirulina gibi özler ve özütler denemek
 • dışında giyilen giysileri çıkarma ve yıkama> kurutma elbiseleri
 • taşınabilir yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreye veya nem alıcıya (999) yatırılan otomobillerde ve evlerde klima kullanan bir giysi hattı dışındaki bir kurutma makinesinde (999) düzenli olarak vakumlama HEPA filtresi
 • Bazı ilaçların etkinliğine müdahale edebileceğinden, yeni takviyeleri veya otları denemeden önce doktorunuza danışın. Belirtileriniz daha şiddetli hale gelirse veya ilaçlarınız istenmeyen yan etkilere neden oluyorsa doktorunuza da bildirmeniz gerekir.

Источник: //tr.medic-life.com/pollen-allergies-16202

Alerji Aşısı

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenler etrafta kol gezerler. Bir çok faydası olan polenler, hassasiyeti olan kişiler için kabus haline gelebilir. Polenlere karşı hassasiyeti olan kişilerde polen alerjisi, diğer adıyla bahar alerjisi gelişir.

 Polen alerjisinin etkili tedavi yöntemlerinden biri de aşı tedavisidir. Aşı tedavisi hakkında bir çok kişinin kafasında soru işaretleri vardır. Sizin de mi kafanızda soru işaretleri var? O halde doğru yerdesiniz.

Aklınızdaki tüm soruları sizler için cevapladık ve yazdık…

Polen alerjisinde aşı tedavisinin faydası var mıdır?

Evet, vardır. Aşı tedavisi alerjide çok etkili bir tedavi yöntemi. Aşı tedavisinin amacı çocukların ilaçlara olan ihtiyaçlarını azaltmak ve hayat kalitelerini arttırmaktır. Aynı zamanda başka alerjilerin gelişmesini engeller. Tedavi başarısı yüksektir.

Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Çocuklarda aşı tedavisinin hangi alerjenden oluşması gerektiği ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği sadece ve sadece çocuk alerjisi uzmanlarınca yapılmalıdır.

Aksi durumlarda tedavi başarısız olmakla kalmaz çok ciddi yan etkilere sebep olabilir.

Alerji Aşısı kimlere yapılır?

Çocuğunuz bahar aylarında sık sık hapşırıyor, burnu tıkanıyor, öksürüyor, nefes sıkışması yaşıyorsa yani astım ve alerjik nezle belirtileri gösteriyorsa aşı tedavisi gündeme gelebilir. Polen alerjisi nedeniyle astım ve alerjik nezle gelişen çocuklara yapılması daha çok tavsiye edilir.

Bu belirtileri gösteren çocuklara, çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılmalı. Test sonucuna göre ve alerjiden etkilenip etkilenmediğine göre tanı konulur.

Cilt testinde polen alerjisi saptanmış ve bahar aylarında şikayetler artıyorsa aşı tedavisine gerekliliği düşünülür.

Çocuklara aşı tedavisi gerekliliği ve nasıl yapılacağı konusunda tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.
Aşı tedavisine kaç yaşında başlanabilir?

Dilaltı aşılar 3 yaşından sonra başlanırken, cilt altı enjeksiyon şeklindeki aşılar 5 yaşından sonra başlanabilir.

Aşı Aşısı Kaç Türdür?

Aşı tedavisi üç türdür. Dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon formları vardır. Cilt altı aşılar da yıl boyu yapılan ve mevsim öncesi yapılan olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi aşının hangi çocuğa yapılacağını sadece çocuk alerji uzmanları karar vermektedir.

Dil Altı Damla Alerji Aşısı nasıl uygulanır?

Polen alerjisi olan, çocuk astım hastalarına ve alerjik nezlesi olan çocuklara uygulanır. Dil Altı damla aşıları dil altına pompalanarak uygulanır.

 Aşı içinde sadece çocuğun astımına veya alerjik nezlesine neden olan alerjik madde vardır. Örneğin polen alerjisinde kullanılan damla aşı içinde sadece polen vardır. Kesinlikle kortizon içermez.

 Çok küçük dozlarda başlanarak vücudun bu alerjik olduğu maddeye alıştırılması sağlanır.

Haftada 3 kez veya her gün uygulanan formları vardır. Çocuklarda ciddi alerjik reaksiyona neden olma ihtimali düşük olduğu için evde uygulanabilir.

Dişleri fırçalamadan ve kahvaltı veya yemekten önce uygulanır ve 2 dakika dil altında tutulduktan sonra yutulur. 10 dakika sonra gıda alınabilir. Dil Altı Aşı tedavisinde, aşı uygulama süresi en az 3 yıl, en fazla 5 yıldır.

3 yaşından sonra başlanabilir. Aşı tedavisi ile ilaç kullanma ihtiyacı azalmakta veya bitmektedir. Hayat kalitesi artmaktadır.

Dil Altı Damla Aşı Tedavisinde Başarı Nasıldır?

Polen alerjisine bağlı alerjik bronşit / çocuk astım hastalarında 8-14 yaş arasında yani ergenlikte hastalığın geçme veya şiddetinin azalma olasılığı vardır. Her iki çocuktan birisi bu hastalığı ergenlikte atlatama maktadır. Koruyucu ilaç ihtiyacı devam etmektedir.

Ancak polen alerjisi aşı tedavisi ile atlatılma olasılığı % 80-90’ın üzerine yükselmektedir. Güvenilir bir uygulama olduğundan koruyucu ilaç almak zorunda olan polen alerjisine bağlı astımlı ve alerjik nezleli tüm çocukların dilaltı damla aşıya uygun olup olmadıkları yönünde değerlendirilmelidir ve çocuk bu aşı için uygunsa ailelere bu seçenek sunulmalıdır.

Cilt Altı İğne Aşı Tedavisi (Subkütan İmmünotarapi)

Devamlı ve mevsim öncesi şeklinde yapılabilir. Mevsim öncesi cilt altından yapılan aşılar polen alerjisinde uygulanabilir. Ocak ayından Nisan ayına kadar haftada bir uygulanmaktadır.

Devamlı uygulanan aşılar ise başlangıçta en az alerjen içeren konsantrasyonda başlanır. Haftada bir başlanır. Konsantrasyon giderek artırılır. Daha sonraki aylarda doz aralığı 1 aya kadar çıkılır. Toplam uygulama süresi 3 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir.

5 yaşından sonra uygulanabilir. Ekili bir tedavi yöntemidir. Ancak bu tedavi yöntemi sadece çocuk alerji uzmanları tarafından planlanabilir ve uygulanabilir. Aksi takdirde tedavi başarısızlıkla sonuçlanabilir daha da önemlisi ciddi kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

Evde veya eczanede uygulanmaz.

Aşılar nasıl saklanmalıdır?

Buzdolabı rafında veya kapağında saklanabilir 2 ile 8 derece arasında saklanmalıdır. Buzluk veya dipfrize konulmamalıdır. Buzdolabı dışında tutulmamalıdır. Buzdolabı dışında uzun süre tutulursa yapılan aşının etkisi olmaz.

Aşı tedavisinin etkisi ne zaman başlar?

Aşı tedavisinin etkisi tedaviden sonra 6 ayda başlar. Birinci yılın sonunda faydası mutlaka olmalıdır. Birinci yılın sonunda aşı tedavisinin faydası yoksa aşı tedavisi kesilir.

Astımlı çocuklara aşı tedavisi neden yapılır?

Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir.

Источник: //www.ahmetakcay.com/alerji-asisi/

Polen Alerjiler

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.
Polen alerjileri: Tipler, Semptomlar ve Tedavi

Polen en yaygın nedenlerden biridir. Polen Alerjisi: Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi Polen, aynı türün diğer bitkilerini gübrelemek için ağaçlar, çiçekler, otlar ve yabani otlar tarafından üretilen çok ince bir tozdur Pek çok kişi polen solunduğunda ters bir bağışıklık tepkisine sahiptir.

Bağışıklık sistemi normalde virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılara karşı vücudu hastalıklara karşı korur Polen alerjisi olan insanlarda bağışıklık sistemi zararlı olmayan poleni tehli bir hırsız olarak yanlışlıkla tanımlar ve polenle savaşacak kimyasallar üretmeye başlar Bu, alerjik bir reaksiyon olarak bilinir ve buna neden olan spesifik polen türü, alerjen olarak bilinir. hapşırma, tıkalı burun ve sulanmış gözler gibi çeşitli rahatsız edici semptomlara karşı.

Bazıları yıl boyunca polen alerjilerine sahipken, bazıları sadece yılın belirli zamanlarında bunlara sahip olurlar. Örneğin, huş ağacından çiçek toplayan bahar döneminde, huş ağacında polen duyarlı kişilerin belirtileri artar. Benzer şekilde, yaban muzu alerjisi olanlar geç ilkbaharın başında ve sonbaharın başında etkilenir.

Polen alerjileri, yetişkinlerin yüzde 30'u ve Amerika'daki çocukların yüzde 40'ını etkiler. Allerji geliştikten sonra uzaklaşmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte, semptomlar ilaçlar ve alerji atakları ile tedavi edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak polen alerjileri ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir polen alerjisi, saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da adlandırılabilir.

Çeşitleri Farklı Polen Alerjileri Türleri Nelerdir?

Polenleri havaya çıkaran ve alerjik reaksiyonları tetikleyen yüzlerce bitki türü vardır. İşte daha sık görülen suçlulardan bazıları.

Huş Haberi Polen Alerji

Huş poleni, ilkbaharda hava ile bulaşan en yaygın alerjenlerden biridir. Ağaçlar çiçek açtıkça, rüzgar tarafından dağınık olan küçük polen taneleri bırakırlar. Tek bir huş ağacı beş milyondan fazla polen tanesi üretebilir ve ana ağacından 100 metreye kadar birçok yol mesafesi vardır.

Huş ağacında olduğu gibi, meşe ağacı bahar aylarında havaya polen gönderir. Meşe poleni diğer ağaçların polenine kıyasla hafif alerjik olarak kabul edilirken, havada daha uzun süre kalır. Bu polen alerjisi olan bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Semptomlar Bir Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • burun tıkanıklığı
 • sinüs basıncı, yüz ağrısına neden olabilir
 • burun akıntısı
 • kaşıntılı, sulu gözler
 • cırtabancalı boğaz
 • öksürük
 • şişmiş, mavimsi renkli cilt
 • azalmış tat veya koku duyusu
 • astım reaksiyonlarını arttırdı

Teşhis Polen Alerjisi Nasıl Teşhis Edildi?

Doktorunuz genellikle polen alerjisini teşhis edebilir. Bununla birlikte, teşhisi onaylamak için alerji testi için sizi bir allerjiste se edebilirler. Bir allerjist alerjinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış biridir.

Alerji uzmanı, ilk önce tıbbi geçmişiniz ve belirtileriniz hakkında, ne zaman başladıklarını ve ne kadar süreyle ısrarlı olduklarını soracaktır.

Semptomların yalnızca mevcut olup olmadığını veya yılın belirli zamanlarında daha da kötüleşip gelmediğini onlara söyleyin.

Allerjist daha sonra belirtilerinize neden olan spesifik alerjeni belirlemek için cilt prick testi yapacaktır. İşlem sırasında allerjist cildin farklı bölgelerine prick yapar ve az miktarda allerjen ekler. Maddelerden birine alerjiniz varsa, sitede 15-20 dakika içinde kızarma, şişme ve kaşıntı gelişecektir. Ayrıca, bir kovan gibi görünen yuvarlak bir alan da görebilirsiniz.

Tedavi Bir Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi allerjenden kaçınmaktır. Bununla birlikte, polenlerin önlenmesi çok zor. Polen maruziyetini en aza indirgemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kuru, rüzgarlı günlerde kapalı ortamda kalma
 • yoğun mevsimlerde herhangi bir bahçe veya avluda bakıma sahip olma
 • polen sayıları yüksek olduğunda toz maskesi takma
 • polen sayıları yüksek olduğunda kapıları ve pencereleri kapatın

Alerji Nedir? Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Tipleri ve Alerji Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Yaz ayları alerji teşhis ve tedavisi için en uygun zaman.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjenler arasında besinler (örneğin kabuklu yemişler, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları), soluma ile alınan maddeler (polen, ev tozu, kürk, ağır kokular, bazı kimyasallar) ve bazı ilaçlar vardır.

Alerji geliştikten sonra çok küçük miktardaki alerjen bile alerjik şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Alerji nasıl oluşur?

Immün sisteminin fonksiyonu, mikroorganizmaların yüzeyinde bulunan antijenleri (yabancı proteinleri) tanımak için antikorlar ve duyarlı lenfositler (beyaz kan hücreleri) oluşturmaktır.

Immün sistemi bu antijenler ile karşılaştığında antikorlar ve duyarlı lenfositler bunlarla etkileşime girer ve sonuçta mikroorganizmalar yok edilir.

Alerjilerde de benzer bir immün yanıt gelişir; ancak immün sistemi zararsız maddelere karşı antikorlar veya duyarlı lenfositler oluşturur, çünkü bu alerjenler yanlışlıkla zararlı olabilecek antijenler olarak tanınmıştır.

Alerji nedir?

Alerji, immün sisteminin alerjen olarak bilinen çok çeşitli maddelere verdiği uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar nedeni ile oluşan çeşitli sorunları içerir.

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır.

Astım ve saman nezlesi (alerjik rinit) gibi sık rastlanan birçok hastalık insanların büyük kısmında hiçbir semptoma yol açmayan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar nedeni ile olmaktadır.

Alerjik reaksiyon, sadece vücut ilk karşılaşmadan sonra duyarlı hale geldiğinde, alerjene ikinci ya da sonraki maruziyet halinde ortaya çıkar. Alerjinin neden sadece bazı kişilerde geliştiği tam olarak bilinmemektedir, ancak sekiz kişiden yaklaşık birinde alerjenlere kalıtımsal (genetik) bir yatkınlığın yol açtığına dair görüşler vardır.

Alerji tipleri

Alerjilerde görülen uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar, hipersensitivite reaksiyonları olarak bilinir ve dört farklı mekanizmadan herhangi birini gösterebilir (tip I ile tip IV hipersensitivite reaksiyonları olarak adlandırılırlar.)

Tip I hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonu nedir? Çoğu iyi bilinen alerji, alerjenlerin immün sistemini, immünglobulin E (IgE) olarak adlandırılan bir tipe ait olan ve deride ve mide iç duvarı, akciğerler ve üst solunum yollarında varolan hücreleri (mast hücreleri veya bazofiller) saran spesifik antijenler oluşturmak üzere uyararak ani semptomlar yaptığı Tip I (anaflaktik şok) hipersensitivite nedeni ile olmaktadır. Alerjenle ikinci kez karşılaşıldığında, IgE antikorlarına bağlanır ve mast hücreleri içindeki grandilerin alerji semptomlarından sorumlu olan çeşitli kimyasal maddeler salgılamasına yol açar. Salgılanan kimyasal maddeler arasında kan damarlarında genişleme, sıvının dokulara sızması ve özellikle akciğer hava yollarında kas kasılmaları yapan histamin bulunmaktadır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu ile ilişkili alerjik hastalıklar arasında alerjik astım, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen), anjiyoödem, anaflaktik şok (alerjik şok), muhtemelen atopik egzama ve bazı besin alerjileri vardır. Bu reaksiyonun neden olduğu şikayetler arasında kaşıntı, şişme (ödem), aksırma, hapşırma, mukozal enflamasyon, egzama ve hırıltılı solunum gibi şikayetler olabilir.

Tip II ve tip IV hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonları nedir? Tip II ve tip IV hipersensitivite reaksiyonları Tip I reaksiyonlardan farklı mekanizmalara sahip olduğu için alerjilerde daha az adları geçmektedir. Ancak, derinin nikel gibi maddelerle uzun süre temasa yanıt verdiği kontakt alerjik dermatit, tuberkülin ve granulamatöz gibi durumlar tip IV hipersensitivite reaksiyonunun bir sonucudur.

Alerjik hastalıklar nasıl gelişir?

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır, bu nedenle alerjik hastalıklar bulaşıcı değildir.

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur.

Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaştığında hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir.

Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerjiye neden olan alerjenler

Alerji tipleri arasında alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit, besin alerjisi, hayvan tüyü alerjisi, böcek sokmasına bağlı alerji gibi alerji çeşitleri vardır.

 • Saman nezlesine neden olan alerjenler: Bitkiler ve polenleri (çavdar, yulaf, çayır otu, çim, kolza, mantar sporları, huş ağaçları gibi), ev tozları, hayvan kepeği, hava kirliliği gibi alerjenler saman nezlesine neden olurlar.
 • Alerjiye neden olan besinler: Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, fasulyeler, fıstıklar, soya fasulyesi, arpa, yulaf, çavdar, havuç, patates, pirinç, kabakgiller, kuzu eti, hindi eti, üzüm, elma, şeftali, armut, erik, süt, buğday, mısır, çilek, kiraz, badem, kayısı, böğürtlen, ahududu, kola, kakao, turunçgiller, mango gibi besinler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan böcek sokmaları: Arı sokması (bal arısı ya da yaban arısı), akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi, kirpinin dikenlerinin batması ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan hayvan tüyleri ve salyaları: Kedi ve köpek gibi hayvanların kılları veya salyaları alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan kimyasallar: Lateks içeren malzemeler, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kozmetik ürünler, deterjanlar, mesleki kimyasallar gibi maddeler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan ilaçlar: Penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestezikler, aspirin ve novalgin gibi ağrı kesiciler, kortikosteroidler, epilepsi ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları gibi ilaçlara karşı ve kişinin kullandığı herhangi bir ilacın içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerji gelişebilir.
 • Alerjiye neden olan tozlar: Ev tozları ve mesleki tozlar alerjiye neden olabilir.

Alerji yapan etkenler

Alerjik hastalıkların belirtileri

 • Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri: Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.

 • Alerjik astım belirtileri: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.

 • Alerjik dermatid (alerjik egzama) belirtileri: Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.

 • Alerjik konjonktivit belirtileri: Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.
 • Polen alerjisi belirtileri: Burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler.

  yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.

 • Besin (gıda) alerjisi belirtileri: Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.

 • Böcek ısırığı alerjisi belirtileri: Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.

 • Hayvan alerjisi belirtileri: Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.

 • Kimyasal madde alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve kanda oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtiler lateks ve diğer maddelere karşı alerjilerde görülebilen belirtilerdir.

 • Toz alerjisi belirtileri: Toz alerjisi solunum yoluyla vücuda girdiği için solunum yollarında daha fazla soruna sebep olur. Toz alerjisi alerjik astım, alerjik bronşit, alerjik nezle, alerjik sinüzit, alerjik farenjit, alerjik geniz akıntısı gibi durumlar ile de kendini gösterebilir ve bu durumlara bağlı belirtiler görülür. Belirtiler arasında öksürük, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı, burunda sızlama, hapşırma, baş ağrısı, orta kulak iltihabı, sinüzit, burunda kaşıntı gibi belirtiler olabilir.
 • İlaç alerjisi belirtileri: İlaç alerjisinde en korkulan şikayet alerjik şok gelişmesidir. Alerjik şok’da ürtiker, anjiyoödem, larinks ödemi, nefes darlığı, şuur kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Alerjinin etkeni nasıl teşhis edilir?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu ise ve nedenin ne olduğu bilinmiyorsa alerji testlerinden bir ya da birkaçını yaptırmak gerekir. Alerjinin nedeni bilinse de, şiddetli bir reaksiyonunuz bulunuyorsa, çoklu alerji söz konusu ise ya da doktor uzun sürecek ve maliyeti yüksek olan bir tedavi planı uygulayacak ise alerji testleri ile etkenin tam teşhisinin konulması gerekir.

Gerçek bir alerji tanısı konulduğunda sadece tedavi amaçlı ilaçlar kullanımı yeterli olmayacağı için koruyucu ilaçlar da kullanılır ve alerjenden uzak durulması da gerekir. Alerji için yapılan bazı testler bulunmaktadır. 

 • Cilt testi
 • İntradermal test
 • Yama testi
 • Radyoalergosorbant testi
 • Kan testleri
 • Uyandırma testleri
 • Akciğer fonksiyon testleri
 • Belirti günlüğü
 • Bağırsak biyopsisi
 • Çevresel testler
 • Uygulamalı kinesiyoloji
 • Kalp refleksi yöntemi
 • Saç analizi
 • Lökositotoksik test
 • Miller tekniği
 • Vega testi gibi birçok test ve yöntem alerjinin nedeni ve derecesi bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Alerji teşhisi

Alerji nasıl tedavi edilir?

Mümkün olduğunda, herhangi bir tipteki alerjinin en etkili tedavisi ilgili alerjenden kaçınmaktır.

Alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi semptomları hafifleten antihistamin ilaçların kullanılmasını içerir.

Bazı antihistaminler, örneğin gece egzamaya bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan sedatif etkiye sahiptir; çoğu sersemlik yapmaz ve böylece gün boyu kullanım için de daha uygundur.

Sodyum kromoglikat etkin maddesini, montelukast etkin maddesini ve kortikosteroid içeren ilaçlar semptomların gelişmesini önlemek için düzenli şekilde kullanılabilirler.

Hiposensitizasyon (aşı tedavisi), arı sokması gibi özel alerjenlere karşı alerjisi olan az sayıda kişide işe yarayabilir. Tedavi, gelecekteki reaksiyonları durduracak olan antikorların oluşmasını sağlamak için giderek artan dozlarda alerjen verilmesinden oluşur. Hiposensitizasyon, ciddi alerjik reaksiyona yol açabileceği için yakın gözlem altında yapılır.

Alerji tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/alerjik-hastalklar/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..