Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Yaz aylarında gıda zehirlenmesine dikkat!

Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Yaz aylarında, gıda zehirlenmeleri çok sık görülür. Bunun nedeni sıcak havanın besinlerin bozulmasına zemin hazırlamasıdır. Tarihi geçmiş besinler hastanelik eder, süt içerken hatta sandviç yerken bile dikkat edin. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Lütfiye Derya İnal, “Mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin” diyerek uyarıda bulundu.

Besin zehirlenmesi genellikle hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen, özellikle yaz aylarında yaygın görülen bir hastalıktır. Yaz aylarında artan sıcaklığın etkisiyle mikro organizmalar daha kolay ürer ve besinlerin bozulmasına neden olabilir.

Bu, tüm besinler için geçerli olsa da kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri daha da çabuk bozulur. Besin zehirlenmesi tek bir kişiyi veya aynı bozulmuş yiyecekten yemiş bir grup insanı etkileyebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Lütfiye Derya İnal, market alışverişinden başlayarak, evde ve tatilde alınacak bazı önlemlerle zehirlenmelerin önüne geçilebileceğini söyledi.

AYNI YEMEĞİ TEKRAR TEKRAR ISITMAYIN!

Öncelikle ‘ucuz’ diye nasıl hayvanlardan elde edildiği, nereden geldiği, nasıl muhafaza edildiği belli olmayan, denetlenmemiş, açık bir şekilde tezgâhlarda satılan ürünleri kesinlikle almayın. Eti standartlara uygun işletilen şarküterilerden temin etmeli veya güvenilir markaların paketli ürünlerini almalısınız.

Paketli ürün alırken de paketin hasar görmediğinden emin olun. Mutlaka etiket okuma alışkanlığı edinin. Üzerinde yazılı olan üretim ve son tüketim tarihlerini, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onayı olup olmadığını kontrol edin. Hayvanlardan geçebilecek hastalıklar nedeniyle sütü kesinlikle çiğ tüketmeyin.

Pastörize ürünleri de 5-7 derecede saklayın ve son tüketim tarihinden önce tüketin. Besinlerin bozulmasını engellemek için en pratik yöntem buzdolabında veya dondurucuda saklamaktır. Pişmiş besinleri hemen tüketmeyecekseniz 2 saat içinde buzdolabına koyun. Yemeğin yiyeceğiniz kadarını çıkartıp, 70° derecenin üzerinde homojen bir şekilde ısıtın.

Aynı yemeği tekrar tekrar ısıtmayın. Dondurucudan çıkardığınız besinleri ise çözüldükten sonra tekrar buzluğa koymayın. Pişmiş yiyeceklerle çiğ yiyeceklerin birbirine temasından kaçının. Çiğ yiyecekleri daima alt raflara koyarak pişmiş yiyeceklerin üzerine sularının akmasını engelleyin.

Yaz aylarında genci yaşlısıyla hepimizin severek yediği bir besin olan dondurmaya çok dikkat etmek gerekir. Hijyen kurallarına uyulmayan, hangi sütün kullanıldığı, nerede üretildiği, hangi şartlarda saklandığı belli olmayan dondurmaları almayın.

NEFESİNİZ DARALIP, AĞZINIZ KURUYORSA…

Besin zehirlenmelerine bakteriler ve toksinleri neden olmaktadır. En sık neden olan bakteriler Staphylococcus, Shigella, Salmonella, Campylobacter’dir.

Ancak en ciddi ve en öldürücüsü ‘Clostridium Botulinum’ toksininin neden olduğu besin zehirlemesidir. Bu bakteri, havasız ortamı sevdiği için konservelerde ürer. Kutusu şişmiş, tadı ve kokusu değişmiş konserveleri kesinlikle tüketmeyin.

Ev konservelerini de uygun sıcaklıkta hazırlayın ve açıldıktan sonra en az 10 dakika kaynatarak tüketin.

Gözlerde çift görme, şaşılık, göz kapaklarında düşüklük, tükürük salgısında azalma, dil hareketlerinde bozulma, yutma güçlüğü, nefes almada zorluk, Clostridium Botulinum toksini ile zehirlenme bulgularıdır.

ZEHİRLENME 30 DAKİKADA DA, 48 SAAT SONRA DA OLABİLİR!

Her bir bakterinin kuluçka süresi farklıdır. ‘Staphylococcus aureus’ ile bulaşma 30 dakika ile 8 saat sonra zehirlenme belirtileri görülür. Diğer bakteriler ile bulaşma çoğunlukla 6-48 saat sonra ortaya çıkar. Staphylococcus aureus ile bulaşma sonucunda ‘Staphylococcal’ adı verilen bir gıda zehirlenmesi görülür.

Bu zehirlenme, genelde et ve et ürünleri; kümes hayvanları ve ürünleri; salatalar (yumurta, tuna, balık, patates ve makarna salataları v.b.); fırın ürünleri (kremalı pastalar ve tartlar, çikolata); sandviçler; süt ve günlük ürünlerinde görülür.

Hazırlanma aşamasında dikkatli bir işleme tarzı gerektiren ve bu aşamadan sonra yavaş yavaş yükselen sıcaklıklarda tutulan gıdalar, staphylococcal gıda zehirlenmesi riski altındadır. Hastalık belirtisi olarak mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, ateş halsizlik yorgunluk, kas ağrıları, bazen de kanlı dışkılama görülebilir.

Bu şikâyetler varsa, yedikleriniz film şeridi gibi gözünüzün önünden geçsin ve vakit kaybetmeden hastaneye başvurun…

AÇIK BÜFEDEKİ HER ŞEYİ YEMEYİN

Pek çoğumuz için açık büfe demek, tatilin anlamı demektir. Yediğin önünde yemediğin arkandadır.

Ancak uygun sıcaklıkta muhafaza edilmemiş, saatlerce büfede kalmış, üstü açık, üzerinde sinekler uçuşan, tadı görüntüsü bozulmuş besinleri almayın.

Aklınızdan çıkarmayın ki, bozulan bir besinin tadı ve görüntüsü de normal olabilir. Bu nedenle özellikle et, tavuk, balık, süt ve süt ürünlerini büfe açılır açılmaz alıp tüketin.

Источник: https://www.posta.com.tr/yaz-aylarinda-gida-zehirlenmesine-dikkat-2030446

Yaz aylarında besin zehirlenmelerine dikkat

Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Uzmanı Doktor Ali Asan, besin zehirlenmelerinin özellikle yaz aylarında artış gösterdiğini belirterek, “Çoğunlukla hafif ve kısa sürelidir. Ancak zehirlenmeye yol açan besinler, enfeksiyonun tipi ve kişiyle ilişkili bazı faktörler hastalığın daha ciddi seyretmesine, hatta ölümcül olmasına bile yol açabilir” dedi.

Besin zehirlenmeleri önemli bir halk sağlığı sorunu olarak dikkat çekiyor. Ortaya çıkan ishal tablosuna bakıldığında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 2 milyar ishal olgusu görülüyor. Yiyecek ve içeceklerin saklanması, hazırlanma ve sunulma aşamalarında uygun sağlık koşullarının olmaması, besin zehirlenmelerine neden olabilir.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Uzmanı Doktor Ali Asan, konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Dr. Asan, “Besin zehirlenmeleri enfeksiyon kökenli olan veya olmayan farklı nedenlerden kaynaklanabilen tablonun genel adıdır.

Yani besin zehirlenmelerinin nedeni enfeksiyon olabileceği gibi toksinler, bazı bağırsak hastalıkları, diyabet ve hipertiroidi gibi hastalıklar da olabilir. Besin zehirlenmeleri özellikle yaz aylarında artış gösteriyor. Çoğunlukla hafif ve kısa sürelidir.

Ancak zehirlenmeye yol açan besinler, enfeksiyonun tipi ve kişiyle ilişkili bazı faktörler hastalığın daha ciddi seyretmesine hatta ölümcül olmasına bile yol açabilir” dedi.

“Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal görülebilir”

Bazı zehirlenmelerde belirtilerin 30 dakika ile bir saat içinde görülebileceği gibi zehirlenmelerinin çoğunda belirtilerin 12-48 saat içinde de ortaya çıkabileceğini kaydeden Dr.

Asan, “Bazı etkenlerde de belirtilerin görünmesi için birkaç gün ile bir haftaya kadar süre geçmesi gerekebilir ama sebebi ne olursa olsun klinik tablo genellikle benzerdir ve karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal görülebilir” ifadelerini kullandı.

“Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir”

Süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, tavuk mamulleri, mayonezli, yumurtalı yiyecekler, pişirilip uygun koşullarda saklanmayan etler, deniz ürünlerinin, bozulma riski en yüksek gıdalar arasında yer aldığını belirten Dr. Asan, besin zehirlenmelerinden korunmak için şu uyarılarda bulundu:

“Su ve gıdalarla bulaşan enfeksiyonlardan korunmada; yiyecek ve içeceklerin hazırlanması, saklanması ve sunulması ile ilgili sağlık koşullarına uymanın yanı sıra, genel temizlik kurallarına da dikkat etmek gerekir. En önemli korunma yöntemi doğru el yıkama alışkanlığı edinmektir.

Yemekleri hazırlayan kişilerin işlerine başlamadan önce ellerini su ve sabunla yıkamaları çok önemlidir. Yemek yiyecek kişilerin de yemekten önce, yemekten sonra, ayrıca tuvalet sonrasında ellerini temiz su ve sabunla çok iyi yıkanmaları gerekir. Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

Mümkünse yemekler günlük olarak hazırlanmalı, artan yemeklerde yeniden ısıtma söz konusu olacaksa bir kereden fazla tekrar ısıtma işlemi yapılmamalıdır.

Özellikle çiğ et, yumurta ve kümes hayvanları gibi besinleri hazırladıktan sonra eller iyice yıkanmalı, bu tür riskli besinler ile pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçaklar kullanılmalıdır. Çiğ besinler ile pişmiş yiyecekler birbirine temas etmeyecek şekilde üzerleri kapalı olarak muhafaza edilmelidir.

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Hastalar iyileşene kadar yağsız ve posasız gıdalar ile beslenmelidir. İshal süresince tatlı, yağlı ve kızartma ürünlerini yemekten kaçınmak gerekir. Haşlanmış patates, yoğurt, muz ve şeftali gibi yiyeceklerin tüketilmesi önerilebilir. Bol miktarda su ve diğer sıvı gıdalar tüketilmelidir. Hasta bebeğin ise sık sık anne sütü alması sağlanmalıdır.”

Bursa'nın Yıldırım Belediyesi tarafından, Türkiye'nin önemli tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip şehirlerine düzenlenen ücretsiz kültür turlarına vatandaşlar yoğun katılım gösteriyor.

Medeniyetlerin beşiği Anadolu'nun tarihi mirasıyla, ilçe sakinlerini kucaklaştıran Yıldırım Belediyesi'nin, Çanakkale, Konya, Nevşehir, Edirne, Safranbolu-Amasra ve İstanbul Adalar'a düzenlediği kültür turları 7'den 70'e binlerce Yıldırımlının ilgi odağı oldu. Ramazan ayı öncesi düzenlenen ilk turlarda Mayıs ayında tarihi mekanlara 58 sefer yapılırken bu seyahatlerden 2 bin 160 Yıldırımlı faydalandı. 1 Temmuz'da yeniden başlayacak seferlerde 62 seferde yaklaşık 2 bin 800 vatandaşın faydalanması bekleniyor.

Tarihi mirasla kucaklaşma

Kültür turları kapsamında Yıldırımlıları ülkenin önemli turizm merkezlerine götürmeye devam edeceklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Geçtiğimiz sene 11 bin 776 vatandaşımızı, Ramazan ayı öncesinde de 2 bin 160 vatandaşımızı tarihi miraslarımıza kucaklaşma olanağı tanıdık” dedi.

Amaçlarının Yıldırım'ı kültür-sanat şehri haline getirmek olduğunu aktaran Başkan Edebali, “Tarih dolu ülkemizin güzel şehirlerine günübirlik geziler düzenliyoruz. Tamamı konforlu araçlarla, rehber eşliğinde düzenleyeceğimiz turlarımızla insanlarımıza hizmet sunmaya devam edeceğiz. Yıldırımlıları kültürel gezilerimize katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Page 3

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sabah saatlerine iki farklı suç örgütüne yapılan eş zamanlı operasyonda kaleşnikof uzun namlulu silah, çok sayıda tabanca ve tüfek ele geçirildi. Özel Harekat Polislerinin de katıldığı operasyonda 5 kişi gözaltına alındı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Ekipleri, İnegöl'de “Adam Öldürme, Adam Yaralama, Tehdit ve İşyeri Kurşunlama, Mala Zarar verme” suçlarını gerçekleştirdiğini tespit ettiği iki farklı suç örgütünü teknik ve fiziki takibe aldı.

18 ev ve 8 işyeri arandı

İki farklı suç örgütüne ait 16 ev ve 8 işyerine sabah saatlerinde Özel Harekat ekiplerinin desteği ile eş zamanlı olarak şafak operasyonu düzenlendi. Operasyonda, 5 kişi gözaltına alınırken, 1 kişinin arandığı bildirildi. Ev, işyeri ve otomobillerde yapılan aramalarda 1 adet kaleşnikof tüfek, 12 adet ruhsatsız tabanca, 8 adet pompalı tüfek, 220 adet fişek ve mermi ele geçirildi.

Operasyonu anı polis kameraları tarafından da anbean görüntülendi. Şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye se edilecekler.

Page 4

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesi'nden mezun olan öğretmen adayları, aldıkları diplomaları görevleri başında şehit olan meslektaşlarına adadı.

UÜ Eğitim Fakültesi 2016-2017 Eğitim Öğretim Sezonu Diploma Töreni, Tofaş Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muammer Demirel, bölüm başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Karlık: “Sorumluluk sırası sizde”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık törende yaptığı konuşmasında mezun olan öğrencilere yeni hayatlarında başarılar diledi.

Kur-an'ı Kerim'de indirilen ilk ayetin ‘oku' ile başladığına işaret eden Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, “İlim her şeyin temelini oluşturuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'hayatta en hakiki mürşit ilimdir' diyerek eğitimin önemine işaret etmiştir.

Yunus Emre ne güzel söylemiştir; ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Bizim kültürümüzde de ilim almanın önemi büyüktür. Sizler de burada 4 yıl boyunca en güzel şekilde eğitimlerinizi aldınız.

Bundan sonra bu sorumluluk ve duygularla geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerimizi yetiştirmek göreviniz olacak. Artık sorumluluk ve inisiyatif sizlerde olacak. Yeni hayatlarınızda ve yeni görevlerinizde hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Yücedoğru: “Gittiğiniz yerlerde en iyi şekilde temsil edin”

Törende öğrencilere seslenen UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ise Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun olmanın öğrencilere ilerleyen dönemlerde her zaman avantaj sağlayacağına inandığını söyledi.

Eğitimin erdemli bir davranış olduğuna işaret eden Rektör Yardımcısı Yücedoğru, “Erdem hiçbir maddi karşılık beklemeden yapılan davranışlardır. Erdemli davranışların bedeli yoktur. Satın alınamaz ve kimseye satılamaz. Samimiyet ve ihlasla yapıldığı zaman çok değerli olur. Bu davranışların bedelini sizlere bu millet ödüyor ve ödeyecektir.

Dolayısıyla bu yetişmiş insan gücünü Anadolu'nun her tarafından samimiyetle sergilemek bundan sonra sizin görevinizdir. Ülkemizin her tarafında memleketimize hizmet etmek bir ibadettir. Devletimizin verdiği maaşla en güzel şekilde öğrenciler yetiştirmek sizin görevinizdir. İşte o görevin 4 yıl boyunca nasıl yapılacağını öğrendiniz.

Bundan sonra da gittiğiniz her yerde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmenizi diliyorum. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencileri şehit öğretmenler için hazırladıkları eserlerden oluşan mini bir konser verdi. Öğrenciler de açtıkları pankartlar ile aldıkları diplomaları şehit öğretmenlere adadı. Törenin sonunda tüm öğrenciler hep birlikte diplomalarına kavuşmanın sevincini yaşadı.

Page 5

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı il ve ilçelerde yaşanan terör olaylarının halen devam etmesi Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi. Terör nedeniyle mağdur olan işverenler ve esnaflara prim erteleme müjdesi veren kurum, terör ve afet nedeniyle bazı il ve ilçelerdeki işverenlerle sigortalıların prim ödemeleri ertelenecek.

Terör olaylarının devam ettiği bölgelerde ticari hayatın yavaşlamasının önüne alınan bir dizi tedbirlerle geçiliyor. SGK, söz konusu bölgelerde ekonomik faaliyetin son derece azalmasına ve vatandaşların günlük yaşamlarını normal şartlarda sürdürememelerine sebep olduğundan dolayısıyla mücbir sebep halinin devam ettiğini bildirdi.

SGK'dan yapılan açıklamada; bölgedeki ekonomik durgunluğun önüne geçilmesi amacıyla pirim erteleme düzenlemesine gidildiği belirtildi.

Düzenlemenin Şırnak ve Hakkari illerinin tamamı, Siirt ilinin Eruh ilçesi, Mardin ilinin Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçeleri, Diyarbakır ilinin Sur ve Silvan ilçelerindeki işverenleri kapsadığı vurgulandı.

Источник: https://www.iha.com.tr/bursa-haberleri/yaz-aylarinda-besin-zehirlenmelerine-dikkat-1736225/

BİRSEN AHSEN ŞAK

Источник: https://antalyases.com.tr/tr/news/yaz-aylarinda-besin-zehirlenmelerine-dikkat-1392.html

ALIŞVERİŞ YAPARKEN ETİKETİ OKUYUN, HAYATINIZ ZEHİR OLMASIN!

Besin zehirlenmesi genellikle hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen, özellikle yaz aylarında yaygın görülen bir hastalıktır. Yaz aylarında artan sıcaklığın etkisiyle mikro organizmalar daha kolay ürer ve besinlerin bozulmasına neden olabilir.

Bu, tüm besinler için geçerli olsa da kırmızı et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri daha da çabuk bozulur. Besin zehirlenmesi tek bir kişiyi veya aynı bozulmuş yiyecekten yemiş bir grup insanı etkileyebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Lütfiye Derya İnal, market alışverişinden başlayarak, evde ve tatilde alınacak bazı önlemlerle zehirlenmelerin önüne geçilebileceğini söyledi.

Yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat! | Eslem Aykılıç

Yaz Aylarında Besin Zehirlenmelerine Dikkat

Beslenmede güvenli besin tüketimi oldukça önemlidir. Yaşamamızın temel maddesi olan besinler satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için teh oluşturabilmektedir.

Sağlığımızı tehdit eden besin kaynaklı zehirlenmeler sıcakların artmasıyla birlikte çoğalırlar . Yaz mevsiminde gıdaların saklanmasına ve üretim koşullarının sağlıklı olmasına her zamankinden daha fazla dikkat edilmelidir.

Sıcakların başlamasından ziyade çevre ve hijyen koşullarının iyi olmadığı durumlarda, sağlıksız besin saklama ortamları, besin hazırlanması ve pişirilmesindeki hatalar gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır.

Gıda zehirlenmesi, herhangi bir yiyecek ya da içeceğin tüketimi sonucu meydana gelen enfeksiyon veya zehirlenme durumuna verilen genel isimdir.

Çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın, zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilişkili bazı faktörler, hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine hatta ölümcül olmasına yol açabilir.

Besin kaynaklı hastalığa herkes yakalanabilir; ancak bağışıklık sistemi zayıf olanlar, bebekler, çocuklar, gebeler ve yaşlılar daha duyarlıdır.

Gıda zehirlenmelerinin  belirtileri; mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, kanlı dışkı, karın krampları ve hiç bitmeyen karın ağrılarıdır.  Bu şikayetler besin alımından sonra ani başlayabilir, ilk 30  dk ve 72 saat arasında hissedilebilir. Şikayetlerin başlaması ile beraber en yakın sağlık birimine gidilmesi gerekmektedir.

Gıda zehirlenmesini yaşamamak için alınabilecek önlemler :

Bitkisel besinler hasattan, havyansal besinler ise kesimden sonra bakteri, küf, maya ve enzimlerin aktivasyonu ile bozulmaya başlar. Bozulma hızı ve oranı besinlerin türüne ve besinlerin korunduğu ortama, yiyecek hazırlama yada işleme yöntemlerine göre farklılaşır.

Besinlerde bozulmanın başlaması sonucu renk, koku, lezzet ve yapısında olumsuz yönde değişim meydana gelir ve besin tüketim için uygun olmayan bir yapı kazanır. Besinlerin bozulmasına neden olan bakteriler canlı kalabilmek ve üreyebilmek için uygun ortam gereksinimi duyarlar. Ortamın ısısı, ph ve nem durumuna göre hızlı ya da yavaş çoğalırlar.

Besin bozulmalarının  yaşanmaması için besin, özelliğine uygun şartlarda saklanmalı ve depolanmalıdır.

Her türlü gıda maddesi satın alırken etiket bilgisi okunmalı, üretim ve son kullanma tarihine ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izni olup olmadığına dikkat edilmelidir.  Besinler güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Ürün özelliğine uygun bir şekilde paketlenmeli ve gerekirse vakumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Paketleme aşamasında amblajın zarar görmemiş  ve hava almamış olmasına bakılmalı,rafta satışa sunulduğu ortama, ürünün saklama koşullarına uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Genellikle et ile hazırlanan yiyeceklerde gıda zehirlenmesi daha çok görülmektedir. Bu sebeple etlerin kesim, parçalama, depolama ve tüketimine kadar olan  aşamalar çok önemlidir. Özellikle sıcakların başlamasıyla etlerin saklama koşulları zorlaşır.

Besinleri hazırlama, pişirme ve servisinde kişisel hijyen kurallarına uyulmalı, etler muhakkak dondurularak saklanmalıdır. Kullanıma hazırlarken ise oda sıcaklığında veya mikrodalga fırınlarda çözdürülmemeli buzdolabında yavaş yavaş çözülmesi beklenmelidir.

Uygun sıcaklıkta pişirilmeli ve pişirildikten sonra buzdolabı dışında 1 saatten fazla bekletilmemelidir. Kalan yemekler buzdolabına kaldırılmalı tüketilecek kadarı ısıtılmalıdır.

Baklagil ve tahılların nem oranının düşük olması mikroorganizmaların üremesine engel olur. Bu sebeple ürünler bez torbalarda, serin ortamda ve nem oranı düşük yerlerde saklanmalı,  15°C -20°C arasındaki sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir.

Yumurta ve süt ürünlerinin alımında ambalaj temizliğine dikkat edilmeli ve soğutucu dolaplarda bulunmasına özen gösterilmelidir. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Kırık, çatlak, dışkı ile kirlenmiş yumurta satın alınmamalı, yumurtalar kullanılmadan hemen önce mutlaka yıkanmalıdır.

Konserve satın alırken, alt ve üst kapakları şişkin, kutusu hasar görmüş, kapağı

gevşemiş ve son kullanma tarihi geçmiş olanlar kesinlikle satın alınmamalıdır. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat! | Eslem Aykılıç

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz

Источник: https://www.on5yirmi5.com/yazar/kultur-sanat/131128/yaz-aylarinda-gida-zehirlenmelerine-dikkat.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.