Yaz Aylarında Çocukların Beslenmesine Dikkat

Yaz Aylarında Çocuklarımızın Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yaz Aylarında Çocukların Beslenmesine Dikkat

Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan’ın “Yaz Aylarında Çocuklarımızın Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Çocukken Doğru Beslenme Çok Daha Önemli” konularındaki tavsiyeleri aşağıda yer almaktadır.

Çocukluk dönemi hayatımızın her geçen gün değiştiği ve çok hızlı farklılaştığı bir dönemdir. Birçoğumuz çocukken çok hızlı büyümek istemişken, yetişkinlikte de keşke çocuk kalsaydım diyoruz.

Beslenme her zaman, her yaşta çok önemli ve her zaman hayatımız içinde olan temel yaşam ihtiyaçlarımızdan biridir.

Çocukluk çağımız büyüme ve gelişme dönemimiz olduğu için beslenmenin önemi çok daha fazladır ve çok daha işlevseldir. Durum böyle olunca biz anne babalar da beslenmeyi hangi şekilde konumlandıracağımızda biraz zorlanıyoruz.

Hatta son yıllarda bazı besinlere öyle işlevler yüklüyoruz ki sanki çocuğumuz o besini yemezse algıları zayıflayacak, büyümeyecek gibi bir takım yersiz korkular yaşayabiliyoruz.

Evet çocuğumuzun beslenmesi, onun fiziksel ve zihinsel gelişimini birebir etkiler, her çocuk yeterli ve dengeli beslenmelidir. Çocuklarımızın beslenmesinde çok dikkatli davranmalıyız, ama spekülasyonlardan da uzak durmalıyız.

Birinci Adım; Sağlıklı Beslenmeyi Çocuğumuza Öğretmeliyiz

Sağlıklı beslenmeyi her yaşta ve her özellikteki kişinin öğrenmesi ve alışkanlık olarak yaşaması gerekir. Çünkü sağlıklı beslenme yaşam kalitemizi arttıran unsurlardan en önemlisidir. Gelecek nesillerin fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olmaları için çocuklara sağlıklı beslenme ilkeleri öğretilmelidir.

Çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkmak, sofranın hazırlanmasında çocuğunuzun size yardımcı olmasını sağlamak ve sofrada ailece dengeli bir menü yemek sağlıklı beslenmek için önemli bir adımdır. Ayrıca çocuğunuza sağlıklı beslenmenin önemini anlatmalı, besinleri ve besin gruplarını tanımasını sağlamalısınız.

Çocuklarımıza küçük yaşta iken tiyatro oyunları, oyunlar, bilmeceler ve masallar ile de sağlıklı beslenme mesajları verebileceğimizi unutmamalı ve bu konuda seçici davranmalıyız.

Çocuklarda Fazla Kilo Problemi

Günümüzde çocukluk çağında görülen şişmanlığın en büyük ve en önemli nedenlerinden biri televizyon ve bilgisayar önünde geçirilen uzun ve hareketsiz saatler, ikincisi de fast food ve abur cubur tüketiminin fazla olmasıdır. Aileler bu iki tehye çok dikkat etmelidirler.

Yaz Sıcaklarında Çocuklarımızı Nasıl Beslemeliyiz?

Yaz aylarında çocuklar daha hareketli ve aktif olsalar da, yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre yaz tatillerinde çocuklarımızın daha çok kilo aldıkları ortaya çıktı. Bu sıcak yaz günlerinde çocukların gereğinden fazla kilo almasını önlemek için önlemler almalıyız.

Düzenli beslenmelerini sağlamak, fiziksel aktiviteyi arttırmak, ilgi duydukları bir spor dalına yönlendirmek kilo kontrolünde ilk adımlar olacaktır. Yüzme ve yelken gibi yaz sporları çocukların sosyal gelişimi içinde uygundur.

Sıcak yaz günlerinde çocuk beslenmesinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta su tüketimidir. Çocuğunuzun gün boyunca yeterli sıvı ihtiyacının karşılanmasına dikkat etmelisiniz. Beş yaşından büyük çocukların günde ortalama 8–12 bardak su tüketmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci konu, günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacını mevcut beslenme programı ile karşılayıp karşılayamamasıdır. İhtiyaçların karşılanamaması durumunda beslenme yetersizlikleri ve bunlara bağlı hastalıklar, aşırı boş enerji alımı sonucunda ise aşırı şişmanlama problemi ile karşılaşılabilir.

Aşırı sıcak havalarda çocuklarda iştahsızlık durumu da gözlenebilir. Bu durumda da az ve sık beslenmesine dikkat etmeli, iştahı açık olduğu dönemde de kilo kaybetmemesi için biraz fazla beslenmesi sağlanmalıdır.

Çocuklar yaz aylarında enfeksiyonlara ve ishallere daha sık ve kolay yakalanırlar. Çocuklarda uzun süren ishaller, vücuttan aşırı su kaybına, kilo kaybına, yetersiz beslenmeye ve daha ilerlemiş durumda daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Yaz ishallerinin en sık görülen nedeni kirli sulardır. Çocuğunuzun içtiği suyun temiz olduğundan emin olmalısınız.

Yaz aylarında sıkça görülen problemlerden olan gıda zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için açıkta satılan besinler satın almamaya, paketli ve bilinen güvendiğimiz marka ürünlerin son kullanma tarihine dikkat ederek almaya özen göstermelisiniz.

Çocuklarda en büyük sorunlardan bir tanesi de abur-cubur tüketiminin fazla olmasıdır. Gün boyunca zamansız tüketilen aşırı şekerli ve/veya yağlı besinler, çocukların iştahını kapatarak büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan esas besin maddelerini almalarına engel olur.

Bu nedenle çocuklarınıza öğünlerden 1–2 saat önce şekerli abur cubur yiyecekler vermemelisiniz. Bu tür yiyecekler olabildiğince seyrek olmak şartıyla, ana öğünden sonra çocuğun karnı tok iken az miktarda kontrollü bir biçimde verilebilir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları en iyi ve en kalıcı bir biçimde çok küçük yaşlarda kazanılır. Çocuğunuzun beslenme konusunda örnek aldığı ilk insanlar sizsiniz.

Bu nedenle kendi beslenme alışkanlıklarınızla çocuklarınıza örnek olmanız gerekir. Evde ayaküstü besinler atıştırmak, öğün düzeninin olmaması ve sağlıksız besin tüketimi gibi alışkanlıklar çocuğunuza aynen yansır. Siz düzenli ve kontrollü bir biçimde beslenmezden çocuğunuzdan böyle bir şeyi beklemek haksızlık olur.

Ayrıca çocuğunuzun büyüme ve gelişmelerini takip etmek için çocuğunuzu düzenli olarak bir sağlık kuruluşuna götürün ve büyümesinin izlenmesini sağlayın. Böylelikle çocuğunuzda oluşabilecek bir büyüme geriliği veya aşırı ve çok hızlı kilo alımını geç kalmadan fark etmiş ve gerekli önlemi almış olursunuz.

Çocuklarımızı Beslerken Birçok Hatalar Yapabiliyoruz

Çocuğumuzu beslerken yaptığımız en büyük hata doğal davranmamaktır.

Birçok kişi çocuğumuzu beslerken sağlıklı beslensin diye bol posalı besler. Yetişkin beslenmesi için bol posalı beslenme programları uygundur. Ancak çocukların beslenmesinde de posanın bol miktarda yer alması yanlış olur.

Çocukların günlük posa gereksinmesi yetişkinlere göre daha azdır. Kepekli ürün tüketimi ile aşırı posa alımı ise minerallerin vücuttan atımını arttırarak bir takım yetersizlikler yaratabilir. Büyüme ve gelişmeyi yavaşlatabilir. Çocuklara 5 yaşı geçene kadar kepekli ürünler verilmemeli ve günlük posa ihtiyaçları; sebze yemekleri, salata ve meyvelerden karşılanmalıdır.

Yapılan diğer bir hata ise çocuklara enerjisi azaltılmış olan “light” ürünlerin verilmesidir. Örneğin çocukların light süt içmemesi gerekir. Çünkü çocuğumuzun gelişmesi için doymuş yağ asitlerine de ihtiyacı vardır.

Ayrıca çocukların doğal besinler ile beslenmesi ve böylelikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları gerekir.

Çocukların düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulamamaları gerekir. Çünkü bu durum büyüme ve gelişmeyi duraklatır. Bu nedenle fazla kilosu olan çocuğa diyetisyen kontrolünde kendi yaşı ve özelliklerine uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulamalı ve ze aldığı bir spor dalına yönlendirilmelidir.

Çocukların ödüllendirilerek beslenmesini sağlamak da yanlış beslenme alışkanlıkları kazanmasına neden olur. Ödüllendirme yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi ve beslenmenin doğal bir ihtiyaç olduğunu anlaması sağlanmalıdır.

Diğer bir yanlışta, çocuğun tükettiği besin miktarını çevresindeki diğer çocuklar ile kıyaslamak ve bu kıyaslamayı çocuğa da lanse etmektir. Bu davranış tarzı, çocukların yemek yemekten soğumasına veya yemek yemeye aşırı düşkün olmasına neden olabilmektedir. Ve daha önemlisi kendisine olan güveninin sarsılmasına neden olabilmektedir.

Çocukla yemek konusunda tartışmak, onu sürekli yemek konusunda farklı ortamlarda da eleştirmek yaptığımız en büyük yanlıştır.

Источник: https://cicicee.com/yaz-aylarinda-cocuklarimizin-beslenmesinde-nelere-dikkat-etmeliyiz/

Yaz Aylarında İlkokul Çağındaki Çocukların Beslenmesi – Dyt. Mukaddes Yolcu

Yaz Aylarında Çocukların Beslenmesine Dikkat

Dyt. Mukaddes Yolcu ZenLight Sağlıklı Yaşam Merkezi

Sıcak günlerin gelmesiyle birlikte, sıcaklardan çok etkilenebilen çocukların beslenmelerinde bazı değişiklikler yapmak gerekir. Çocuğunuzun yaz aylarını sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için, öncelikle yeterli ve dengeli beslenmesine dikkat etmelisiniz.

Bunu sağlamak için dört besin grubumuz olan et, yumurta, kurubaklagil grubu, süt ve süt ürünleri grubu, sebze ve meyve grubu, tahıllar grubundan besin çeşitliliğini sağlayarak çocuğunuzu ihtiyacı olduğu kadar beslemelisiniz.

Yetersiz veya dengesiz beslenen çocukların ileriki yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riski diğer çocuklara göre çok daha fazladır.

Bunu sağlamak için sizinle ilkokul çağındaki bir çocuk için örnek beslenme listesi paylaşacağım fakat bundan önce yaz aylarında, çoğu anne ve babanın aklına takılan birkaç konuya değinelim.

Çocuğuma ne sıklıkta dondurma yedirmeliyim?

Yaz aylarında çocuklarımızı dondurmadan mahrum bırakmak onlara büyük haksızlık olur. Dondurma, ana maddesi süt olan, salep, şeker, bitkisel yağlar, çeşitli meyve karışımları, çikolata ve kakao içerebilen, besleyici değeri oldukça yüksek bir besindir.

Protein, karbonhidrat ve yağların yanında iyi bir kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

  Dondurmayı, çocuklarımıza uygun zamanlarda, uygun miktarlarda ve uygun bir şekilde hazırlayarak verirsek çocuklar için oldukça sağlıklı bir besin sayılabilir.

Eğer dondurmayı evde kendiniz yapma şansınız varsa, kendiniz yapmayı deneyin. Eğer kendiniz yapamayacaksanız ve dışarıdan satın alacaksanız, dondurmanın sağlıklı koşullarda üretildiğine emin olun.

Çocuklarınıza vereceğiniz dondurmayı meyveli veya sade tercih etmelisiniz. Yaz aylarında çocuğunuza günde 1 adet veya 1 kez 1-2 top (50-100 gram) dondurma yedirebilirsiniz.

Ancak bu miktardan daha fazlası verilmemelidir.

Yazda çocuklar ne kadar su içmelidir?

Aynı yetişkinlerde olduğu gibi, çocukların da yaz aylarında sıvı ihtiyacı arttığı için yeterli miktarda sıvı tükettiklerinden emin olmalıyız. Çocuğun günlük sıvı ihtiyacı kış aylarında kilo başına 100 ml., yaz aylarında ise 120- 130 ml. Yani 11 kiloluk bir çocuğun günde yaklaşık 7-8 su bardağı su tüketmesi gerekir. Çocuğunuzun susamasını beklemeden su içmesini sağlayın.

Yaz aylarında çok hareket eden çocukların vücudunda önemli oranda sıvı kaybı gözlemlenir. Bu kaybı gidermek için çocuğunuza karpuz, kavun, erik ve üzüm gibi sulu meyvelerden yedirmeyi deneyin. Yaz mevsiminde meyve ve sebze çeşitleri zenginleşir. Su içerikleri yüksek meyveler vücuttaki sıvı oranının dengelenmesine yardımcı olur. Fakat miktarlarının doğru ayarlanması gerekir.

Çocuğunuzun yeterli miktarda sıvı alımını test etmek için en iyi yol idrar sıklığı ve rengidir. İdrar rengi açık- soluk sarı değil de, koyu renkli ve az miktardaysa sıvı alımının yeterli olmadığının göstergesidir. Çocuklarınıza su alışkanlığını kazandırın, su için iyi birer örnek olun, suyun önemini anlatıp su içmelerine destek olun.

Çocuğum yaz aylarında iştahsızlık yaşıyorsa ne yapmalıyım?

Yaz aylarında iştahsızlık yaşayan çocuklara zorla yemek yedirmeye çalışılmamalı, bunun yerine ailece masada her gün aynı saatte yenen ana öğünlere çocuğun da katılması sağlanmalıdır. Önündeki yemeği bitiren çocuk takdir edilmelidir.

Çocuklarda ana yemeklere olan iştahsızlığın en önemli nedenlerinden biri de abur-cubur tüketiminin fazla olmasıdır.

Tüm gün boyunca fazla miktarda tüketilen aşırı şekerli veya yağlı besinler, çocuklarınızın iştahını kapatarak büyüme ve gelişmeleri için gerekli olan esas besinleri almalarına engel olur.

Bu nedenle çocuklarınıza öğünlerden 1–2 saat önce şekerli, abur cubur yiyecekler vermemelisiniz. Bu tür yiyecekler olabildiğince seyrek olmak şartıyla, ana öğünden sonra çocuğun karnı tok iken az miktarda kontrollü bir biçimde verilebilir.

Çocuklara yemek yedirmek için kesinlikle fazla ısrarcı olunmamalıdır. Belli bir besin grubuna karşı isteksizlik varsa, o besin yerine geçebilecek, başka besinler kullanılmaya çalışılmalıdır. Örneğin çocuğunuz et tüketmek istemiyorsa, yedirmeye zorlamak onu etten soğutacaktır, onun yerine yüksek protein içeren kuru baklagil yemekleri yemesini sağlayın.


Çocuğum yaz aylarında aşırı iştahlı oluyorsa ne yapmalıyım?

Çocukları fazla hareketli olan ebeveynler, çocuğunun yetersiz besleneceği düşüncesiyle tabaklarını fazlasıyla doldurabilmektedir. Fakat bu çocuğun ileriki yaşamını olumsuz etkileyecek yanlış bir düşüncedir.

Çocuğunuz ihtiyacından fazla yemek istediğinde, aç kalır, büyüyemez düşüncesiyle ona daha fazla yemek yedirmeyin.

Çocuğunuzun tabağına onun yaşına uygun miktarda yemek koyun, eğer doymayıp fazlasını isterse, büyüyemez düşüncesiyle daha fazla yemek verilmemelidir.

Yemeklerden iki buçuk, üç saat sonra çocuğunuza ara öğün yedirirseniz, hem bir sonraki ana öğünde aşırı açlık hissederek yemeğe saldırmaz hem de kan şekeri dengelenir.

Çocuğunuza mümkün olduğu kadar evde hazırlanmış yemekleri yedirmeye çalışın. Çocuğunuz çok fazla, hamburger, kızarmış patates, pizza gibi yiyecekler tüketirse, hem fazla miktarda yağ alımı olur hem de ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamaz. Evde hazırladığınız yiyeceklerde kızartmalardan ve aşırı yağ kullanımından kaçının.

Çocuğuma kaç öğün vermeliyim?

Yaz aylarında yemek miktarlarını azaltsanız da öğün sayısını değiştirmeyin. Çocuğunuzu 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde 6 öğün beslemeye çalışın. Ara öğünlerde ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sıvı içeceklerden de verebilirsiniz. Ana öğünlerde ise mümkün olduğu kadar zeytinyağlı ve hafif sebze yemeklerini tercih edin, kızartma türü yiyecekleri pişirmeyin.

İlkokul çağındaki bir çocuk için örnek günlük beslenme listesi

*Unutulmamalıdır ki her çocuğun yaşı, kilosu, boyu, sahip olduğu herhangi bir hastalık varsa, alerji durumu, intolerans vs. göz önüne alınarak beslenme listesi hazırlanması en doğrusu olur. Ben sizinle ideal kiloda sağlıklı bir çocuğun örnek beslenme düzenini paylaşıyorum

Kahvaltı:       

-1 su bardağı süt

-1 adet haşlanmış yumurta veya peynir/hellim

-Domates, salatalık, zeytin

-1 bardak taze sıkılmış meyve suyu

-ballı ekmek

Veya

Kahvaltı:        -1 su bardağı süt

-tahıl gevreği

-meyve

Veya

Kahvaltı:

-Peynirli omlet

-domates, salatalık, zeytin

-taze sıkılmış meyve suyu

-1 tatlı kaşığı pekmez

-ekmek

Öğlen:

– 1 porsiyon etli veya kurubaklagil yemeği veya zeytinyağlı sebze yemeği

-2 yemek kaşığı yoğurt veya 1 su bardağı ayran

-Ekmek

Akşam:

-Et/tavuk/balık (ızgara/haşlama/fırında/buharda pişirilmiş)

-pilav, makarna veya erişte

-Salata

-Ayran veya yoğurt

Aralarda:

Sütlü tatlı, taze/kurumeyve, süt, yoğurt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, fındık/ceviz/badem

Çocuğunuzun düzenli beslenmesini sağlamak, fiziksel aktivitesin, arttırmak, ilgi duydukları bir spor dalına yönlendirmek kilo kontrolünde ilk adım olacaktır. Yüzme ve yelken gibi yaz sporları çocukların sosyal gelişimi içinde uygundur.

Kendi beslenme alışkanlıklarınızla çocuğunuza örnek olmalısınız. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kalıcı biçimde küçük yaşlarda kazanılır. Çocuğunuzun beslenme konusunda örnek aldığı ilk insanlar ebeveynleridir.

Bu nedenle kendi beslenme alışkanlıklarınızla çocuklarınıza örnek olmalısınız. Evde düzenli ve ailecek yapılan öğünler, çocuk için çok önemlidir.

Siz düzenli ve kontrollü bir biçimde beslenmezken çocuğunuzdan böyle bir şeyi beklemek haksızlık olur.

Dyt. Mukaddes YolcuZenLight Sağlıklı Yaşam MerkeziTel: 05428521845

mukaddes_yolcu09@hotmail.com

Источник: https://aktiviteparki.com/yaz-aylarinda-ilkokul-cagindaki-cocuklarin-beslenmesi/

Çocuklarda Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Yaz Aylarında Çocukların Beslenmesine Dikkat

Yaz dönemi geldi, sıcaklıklar arttı. Çocuk bakımında en önemli konulardan biri de çocukların beslenmesidir. Bu dönem çocukların dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürebilmeleri için çok önemli. Aynı zamanda büyüklerin yeme davranışları çocuklara örnek olduğundan sadece çocukların değil  yetişkinlerin de yeme alışkanlıklarını düzene koyması gerekiyor.

Özellikle yaz aylarında karşılaştığımız marketlerdeki çeşitlilik çocukların sağlıklı besinlere ulaşmasını giderek zorlaştırıyor. Doymuş yağ içeren, şeker içeriği yüksek olup ambalajıyla çocukların dikkatini çeken atıştırmalıklar sağlığı tehdit ediyor. Gün boyunca zamansız tüketilen bu gıdalar çocuk gelişimi için esas gerekli olan besin öğelerinin alımına engel oluyor.

Dengeli beslenme çocukların sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesi açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle annelerin, çocuk bakıcılarının, bebek bakıcılarının ve oyun ablalarının bilmesi gereken; beslenme düzeninde 4 ana besin grubu mutlaka yer almalıdır. Ekmek ve tahıl grubu/ sebze ve meyve grubu/ et grubu/ süt grubu.

Öncelikle gece uzun süren açlık sonucu ilk enerji kaynağımız en önemli öğün kahvaltıdır. Yapılan çalışmalar kahvaltıyı atlamayan çocuklarda başarı oranının daha yüksek olduğu göstermiştir. Çocukların kahvaltıyı atlamaması için çocuk bakıcılarına ve oyun ablalarına büyük rol düşmektedir.

 Çocukların kahvaltıda tüketeceği tam buğday/çavdar ekmeği, peynir, yumurta, zeytin, pekmez, mevsim yeşillikleri gün içinde ihtiyaç duydukları ilk enerjiyi sağlamada önemli rol oynar.

Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba ile başlangıcın ardından ana yemek olarak sebze veya et/tavuk/balık/hindi yanında yoğurt veya ayran dengeli öğünün devamını sağlayacaktır.

Ara öğünlerde tüketecekleri meyve yanında çiğ fındık/ceviz/badem veya meyve ile birlikte 1 su bardağı süt kan şekeri dengesini düzenleyerek ana öğünlere aç girmemelerini sağlayacaktır. Bu besinlerin düzenli olarak alınması ay ay çocuk gelişimi ve ay ay bebek gelişimi için önem arz etmektedir.

Kalsiyumun en önemli kaynağı olan süt ve süt ürünleri çocuklarda diş ve kemik sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca kaliteli protein, kalsiyum, A vitamini içeriği zengin olan bu besinler büyüme ve gelişmede önemli yer tutar.

Özellikle bebek gelişimi açısından çok önemlidir. Günde mutlaka 2-3 bardak süt-yoğurt-ayran  tüketmeleri gerekmektedir. Sıcak yaz günlerinde ter ile kaybedilen sıvının da yerine konması önemlidir.

Bu yüzden su tüketimi çocuklarda en az 8-10 bardak olmalıdır.

Gıda zehirlenmesine dikkat

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla dışarıda satılan besinler enfeksiyona daha açık oluyor. Bu yüzden açıkta satılan besinleri mümkün olduğunca tüketmemek, satın alacağınız ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekmektedir.

Çocuklar ödüllendirilmeyi severler

Özellikle yaz dönemi sıcaklığın artmasıyla çocukların hareketi ve harcadıkları enerji artıyor.

Açığa çıkan enerji sonucu besinlere yönelen çocuğunuza doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için ödüllendireceğiniz besinin paketli, kalorili, yağlı, tuzlu bir gıda olması yerine doğal olarak hazırlayabileceğiniz meyveli yoğurt, ballı süt, şekersiz kek, ev yapımı dondurma gibi seçenekler olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yaz aylarında ev yapımı hazırlayabileceğiniz atıştırmalıklara birkaç örnek sizlerle;

  • Muzlu ballı süt: 1 adet yerli muzu blender’dan geçirin daha sonra 1 su bardağı sütün içerisine 1 tatlı kaşığı bal ile birlikte ekleyin. Muzlu ballı sütümüz hazır.
  • Meyveli irmikli muhallebi: 1 su bardağı sütün içerisine 1 yemek kaşığı irmik ekleyerek tencerede pişirin. 2 adet kuru inciri küçük küçük dilimleyerek ekleyin. Muhallebimiz hazır.
  • Sağlıklı puding: 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı kakao ve yarım paket vanilyayı karıştırıp 3-4 dakika orta ateşte pişirip kıvam almasını sağlayın. Pudingimiz hazır.
  • Keçiboynuzlu yaban mersinli kek: 3 yumurta, 50 gr pekmez ve 50 gr balı mikser yardımıyla karıştırın, üzerine 50 mL süt ve 50 mL yağ ilave edin. 120 gr un, yarım paket kabartma tozu ve 45 gr öğütülmüş keçiboynuzunu ekleyin. 170 derecelik fırında 30-35 dakika pişirin. Kekimiz hazır. (1 orta boy kek kalıbı için)

Çocuklarınızın beslenmesi, sağlığı ve gelişimi siz anneler için ne kadar önemli ise EvdekiBakıcım ailesinin çocuk bakıcıları ve oyun ablaları için de o kadar önemli. Size uygun çocuk bakıcısını ve oyun ablasını bulmak için tıklayabilirsiniz. 

Bu bilgilendirici yazısı için Uzman Diyetisyen Olcay Barış’a teşekkür ederiz. 

Источник: https://www.evdekibakicim.com/blog/makale/cocuklarda-yaz-aylarinda-saglikli-beslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.