Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yaz Aylarında Saç Bakımı

Birçok kadın için güzelliğin en önemli unsuru saçlarıdır. Doğal olarak saç bakımı çok büyük önem teşkil eder ve saç bakımının doğru yapılmış olması kişilerin canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmaları anlamına gelir.

Yaz sonrası saç bakımını ihmal etmemeniz halinde bütün bir kış boyunca daha güçlü, daha sağlıklı saçlarınızın sefasını sürersiniz.

Ancak özellikle uzun saçları olanlar yazlık saç bakımı yapmazsınız ve yazın saçlarınızın yıpranmasına müsaade ederseniz bütün bir kış mevsimi saçlarınızı uzatmak için bitkisel çözümler, bitkisel saç bakım yağları, kimyasal saç bakım ürünleri aramakla uğraşırsınız ve bu da saç sağlığınıza zarar verebilir.

« Ünlü İsimlerin Makyajsız Hali Sizi Şok Edecek! Diş Beyazlatma »

Saçlarınızı özellikle yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınlarından korumak gerekir çünkü saçlarınıza en büyük zararı yakıcı güneşin zararlı ışınları verir. Saçın nemini azalmasına sebep olur yani saçını nemin az olması da saçın direk kurumasına sebep olur.

Saçınızı güneşten korunmak çok önemlidir. İşte size saçlarınızı güneşten korumak için yapmanız gereken bir kaç önemli püf nokta. Saçları güneşten korumak için en büyük yardımcınız argan yağı.

Bitkisel bir saç bakım ürünü olan argan yağı saçlarınızı yeniler, parlatır kolay taranabilir hale getirir ve saç köklerini besler.

  • Yaz için saç bakım yağları
  • Açık Tonda Saç Rengi için yaz bakımı

Yaz için saç bakım yağları

Antioksidan etkisi olan argan yağı saçınıza en iyi saç nemlendirici kremler, şampuanlar, kimyasal ürünlerden daha faydalıdır. Bunun yanında çok da bilinmeyen bir saç bakımı olan çuha çiçeği yağı saçın bakımı için en önemli yardımcısıdır.

Saçın sağlıklı güzel ve bakımlı görünmesini sağlayan çuha çiçeği yağı birkaç dakika saçınızda masaj ile bulunması ve akabinde hemen yıkanması ile son derece faydalı sonuçlara kavuşmanıza sebep olur. Güneşten korunmak için bunların yanında tatlı badem yağı kullanabilirsiniz.

Tatlı badem yağı içerisinde bilirsiniz ki a vitamini, e vitamini içerir ve a vitamini – e vitamini saç köklerini besler, saçları onarır, saçın kaybettiği nemi geri getirir ve saçın mat görünümünü yok eder. Ayrıca yine çok faydalı olan bitkisel yağlardan birisi jojoba yağıdır. Saç bakımında oldukça etkilidir. Özellikle kuru saçları beslenmesinde çok faydalıdır.

Saçlarınızı nemlendirir, daha parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Haftada bir defa yapacağınız saç bakım maskesi ile son derece güçlü ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz saçların koparak dökülmesini istemiyorsanız, haftada bir kez saçlarınıza masaj yapıp yarım saat bekletip ardından yıkayabilirsiniz.

Saçların sağlıklı görünümünü korumak için her mevsim, mevsime özel saç bakımı ister. Yaz mevsiminde saçlarınız hem özel bir bakım ister hem de güneşin güçlü ışınlarından korunmak için ekstra koruma ister. Zira yaz mevsiminde yakıcı güneş ışınları saçları hızla kurutur ve matlaştırır.

Kuruyan saçlarda tarama esnasında kırılarak, saçların hem sağlıksız görünmesine sebep olur hem de uzamaz. Bu sebeple yaz mevsiminde güneşe çıkmadan önce ya saçlarınıza koruyucu spreylerle koruyun ya da eşarp, şapka takın. Bunun yanında yaz mevsimin gelmesiyle denize ve havuza girecekseniz, saçlarınızı mümkünse ya bone ile kapatın yada saçlarınızı toplayarak ıslatmadan yüzün.

Çünkü deniz suyu tuzludur ve saçlarınıza zarar verir. Aynı şekilde havuz suyu da içindeki kılor ile saçları yıpratır. Yaz gelmesiyle birlikte çoğu kişide saç rengini açma gibi bir heves başlar. Buda rengi açılan saçların yıpranmasının üzerine birde güneşin yakıcı etkisiyle daha da çok yıpranmasına sebep olur.

Bu sebeple yaz mevsiminde mümkünse saçınıza röfle, gölge, perma gibi işlemler yaptırmayın. Zira bu işlemlerin üzerine birde deniz suyu, havuz suyu eklenirse saçlar bir iki haftada kuru, kırık, mat bir görünüme kavuşur. Son derece sert ve şekil almayan saçlarla uğraşmak istemiyorsanız, yaz mevsiminde saçlarınıza bu işlemleri yaptırmamalısınız.

Ancak yaz mevsimine girmeden bahar aylarının başlarında saç renginizi açtırmaya başlarsanız, yaz mevsimi gelene kadar işlem bir kaç defada saçı yıpratmadan yapılacağı için herhangi bir problem olmayacaktır.

Yaz aylarında bildiği üzere saçlarda kırıklar, cansız görünümler çok daha fazla olmaktadır. Bunun yanında saçlarınızda kırıklarınız varsa bunlar biraz daha artacaktır.

Mutlaka saçlarınızı yaza girmeden önce saçlarınıza hem bakım yapmalısınız hemde uçlarınızdaki kırıklardan kurtulmalısınız. Saçlarınızda canlılık olması için mutlaka saçınıza evde bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Güneş ışınlarından korunmak çok önemli saçlarınızda boya varsa çok daha açılacaktır. Özellikle tepeden güneş çok fazla geldiği için tepe kısmınızda daha fazla açılmalar olcaktır. Bunlara çok dikkat etmelisiniz. Saçlarda canlılık yaz aylarında daha zordur.

Kışın saçlarımız güneşte fazla kalmadığı için daha canlıdır. Yazın ister istemez güneş saça çok daha temas eder birde saçta boya varsa bu gibi kimyasallar saça daha fazla zarar verir. Bunlardan kaçınmalısınız.

Açık Tonda Saç Rengi için yaz bakımı

Sarı saçlarınızı biraz daha açmak isterseniz sadece banyo suyunuza biraz limon kabuğu atmanız saçınızı bir iki ton açmakta faydalı olacaktır. Birde saç rengi açıcı spreylerden faydalanmanız da doğru bir seçim olacaktır.

Dikkat:
Bu tür saç açıcı spreyler kumral saç renginde olan kişilerde saçlarda kızıllık oluşturabilir. Mutlaka dikkat edin saçlarda kızıllık tonu istemiyorsanız bu işlemi uygulamayın.

Hvuzada çok sık girmeniz açık saç renkli insanlar için hiç hoş sonuçlar oluşturmaz saçınızda yeşillikler oluşabilir. Havuzun klorundan dolayı saçlarda yeşil tonlarında kötü görüntü olabilmektedir.

Havuza girdiyseniz eğer saç durulama suyuna bir aspirin atarak saçınızı durulayın havuzun verdiği zararın önüne geçmiş olursunuz.

Tatilde:Tatile gittiğinizde deniz tuzu, güneş saçınıza çok yoğun şekilde temas edecektir. Saçlarınız bu kadar olumsuzluğa dayanacak kadar kuvvetli değildir.

Bu sebepten saçınızda kırılmalar ve dökülmelere maruz kalabilirsiniz. Ayrıca saç havadaki nemden de etkilenmektedir.

Saçlarınızı korumak adına iyi bir program yapmalısınız tatil bitiminde birde saçınızı toparlamak için zaman harcamak durumunda kalmazsınız.

Deniz faslınız bitince saçlarınıza iyi bir kür uygulayın ve güneşin denizin tuzundan iyice arındırın daha sonra saçınıza kremi yoğun bir şampuanla yıkayarak destekleyin ve iyi bir saç kremi uygulaması yapmayıda aksatmayın.

Источник: https://www.xn--kadn-nza.net/yaz-aylarinda-sac-bakimi/

Yaz Aylarında Cilt ve Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yazın gelmesiyle beraber her fırsatta soluğu tatil beldelerinden alıyorsanız yaz aylarında cilt ve saç bakımı hakkında her zamankinden daha fazla dikkatli olmanız gerekir!

Her ne kadar deniz, kum, güneş zihninize ve ruhunuza iyi gelse de cildinize ve saçlarınıza zarar verebiliyor. Cildinizin ve saçlarınızın yıpranmasını önlemek için uygulamanız gereken adımları listeledim.

1. Cildinizi güneşten koruyun

Evet, bronz cilt görünümü son derece hoş… Ancak bu güzel görünümü elde etmek için saatlerce güneşin altında kalmak cildiniz için çok zararlı. Sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle güneşin dik açı ile geldiği saatlerde güneşin altında değil, gölgede oturmaya özen gösterin. Gölgedeyken de, özellikle yüzünüze güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Her iki saatte bir yenilemekte fayda var! Güneşlenmek için mutlaka 4’ten sonra güneşe çıkın.

Bronzlaşmak için cildinize yağ sürüyorsanız, onun da korumalı olmasına dikkat edin. Örneğin, Nuxe’un 10 faktörlü bronzlaştırıcı yüz ve vücut yağı, cildinizi hücresel yaşlanmaya karşı korurken sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanızı sağlar.

2. Gün sonunda cildinizi güneş kreminden arındırın

Yazın cilt bakımında yapılan en büyük hatalardan biri, makyaj yapılmadığı akşamlarda cildi temizlemeden uyumak. Gündüz sürdüğünüz güneş kreminin gece boyunca cildinizde kalması sivilcelenmeye yol açabilir.

Güneş kremleri yağlı bir yapıda oldukları için akşamları mutlaka cildinizi arındırın ve nemlendirin.

İlginizi çekebilir: Korunma Kalkanı: Güneşten Korunmanın En Etkili Yolları

3. Cildinize nem depolayın

Güneş, deniz suyu ve klor nedeniyle daha fazla neme ihtiyacı olan cildinizi, güneşin zararlı etkilerinden güneş sonrasında da korumak için nem veren bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Bioderma’nın hem yüz hem vücut için olan Nemlendirici Güneş Sonrası Sütü bizim favorilerimizden. Güneş sonrası cildinizin yatışmasını sağlayan ürün, cildinizde oluşabilecek hasar riskini azaltır. Ayrıca doğal bronzluğun uzun süre kalmasına da destek verir.

4. Peeling ile cildinize nefes aldırın

Ölü derileri atarak cildinizin canlanmasını sağlayan peeling adımını haftada bir ya da iki kere cildinize uygulayın.

Güneşe maruz kalan vücudunuzda hızla biriken ölü derileri derinlemesine temizlemek, sizi çok daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşturur.

Cowshed’in Canlandırıcı Vücut Peelingi, içeriğindeki esansiyel yağlarla cildinize ihtiyacı olan nemi depolarken ölü derilerden tamamen arınmamızı sağlar.

Antioksidan yönünden zengin olan ürün, cildinizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden de korur.

İlginizi çekebilir: Ürün Detoksu: Cilt Bakımının Olmazsa Olmaz Ürünleri

5. Saçınızı koruyun

Cildinizi güneşten nasıl koruyorsanız yaz boyunca saçınıza da aynı özeni göstererek koruma altına almalısınız. Saçlarınızı UV ışınlarından koruyacak ürünler plaj çantanızın olmazsa olmazları arasına girsin.

Yves Rocher’nin Kurumaya Karşı Saç Spreyi, 15 faktörlü koruması saçlarınızın güneşten zarar görmesini engeller. Suya karşı dayanıklı olan ürün, saçınızda yumuşak bir his bırakır.

Güneşe çıkmadan önce uygulayın gün içerisinde de yenileyin.

6. Saçınıza parlaklık kazandırın

Aynı cildiniz gibi saçlarınız da yazın yıpranmaya daha eğilimli. Yazın yeteri kadar bakılmayan saç, matlaşarak ışıltısını kaybeder ve sağlıksız bir görünüme ulaşır.

Saçınızın parlaklığını kaybetmemesi ya da kaybettiği parlaklığı geri kazanması için en iyi yol, düzenli olarak maske uygulamak.

Kiehl’s’in yoğun bakım sunan onarıcı saç maskesi, içeriğindeki avokado yağı, limon özü ve zeytin meyvesi yağı ile saçınıza sağlıklı bir görünüm ve parlaklık kazandırır.

7. Saçınıza güç verin

Güneş ışığı, deniz tuzu ve klora maruz kalan saçlarınız gücünü kaybederek kırılır ve dökülebilir. Bu problemi önlemek ya da ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz en iyi yol doğal yağlar.

Bu noktada argan yağı saçınızı güçlendirmek için birebir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde saçlarınızı dipten uca kadar besleyerek daha dirençli olmasını sağlar. Özellikle yaz aylarında kurtarıcınız olacak bu yağı, haftada maksimum 2 kez kullanmanızı tavsiye ederim.

Yağı uyguladıktan sonra saçınızı bir havluyla sarın ve yaklaşık bir saat kadar bekleyin. Ardından şampuanla saçınızı yağdan arındırın.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Saç Bakımı: İpeksi Saçlara Kavuşmanın Sırları

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı.

Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal medya alanında kendini geliştirmek için dijital pazarlama ajansı Cloud Creative Network’de çalışmaya başladı. Dijital İçerik Editörülüğü yaptığı ajansta, çeşitli markaların sosyal medya hesaplarını ve internet sitelerini yönetti.

Şu anda OGGUSTO’da editör olarak çalışıyor. Aynı zamanda Live To Bloom için yazı yazıyor.

Источник: https://livetobloom.com/yaz-aylarinda-cilt-ve-sac-bakimi-nasil-olmali/

Yaz Aylarında Saç Bakımı Önerileri » Bilgiustam

Yaz Aylarında Saç Bakımı

Yazın kavurucu sıcaklarının başlaması ile beraber saçlarımızın da bakıma ve çok hırpalamamaya ihtiyacı vardır. Aşırı sıcaklarla beraber cildimiz gibi saçlarımız da zarar görür, kırılır ve kopar. Yaz sıcağının etkisi saçlarda kuruluğa sebep olur. Özellikle yazın sık sık duş alıyor olmamızdan kaynaklanan kuruluk ve yıpranmalar çok fazla görülmektedir.

Bu tarz yıpranmalar ve hasarlara karşı saçlarınızı korumak ve beslemek ise sizlerin elindedir.

Yaz Aylarında Saç Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

Yaz deyince hemen akla deniz, havuz, güneş gelmektedir. Tüm bunlar ise saçlarımız için birer teh alarmıdır. Denizden ve ya havuzdan çıktıktan hemen sonra saçlarınızı yıkayıp, bir süre havluyla bekletin.

Saçlarda deniz ya da havuz suyunun kalması çok daha risklidir ve kuruluğa sebep olacaktır. Saçın temizliği bittikten sona saçlarınızı taramadan önce banyo sonrası bakım yağı uygulayarak saçların kopmasını ya da kırılmalarını engelleyebilirsiniz.

Mümkün olduğunca saçlarınıza yumuşak taraklar kullanın. Hatta uçlarında minik koruyucu toplar olan tarakları tercih edebilirsiniz.

Saçları sık yıkanmasından kaynaklı olarak zaten kuruluk vardır. Aynı zamanda düzleştirici, fön gibi dış etkenlerden gelebilecek zarar da yaz aylarında daha etkilidir. Bu nedenle saçlarınızı toplayarak ya da örgü modelleriyle hm şekillendirebilir hem de ısıdan koruyabilirsiniz. Saçlarınıza dışarıdan gelebilecek her türlü zarardan koruyabilirsiniz.

Saçlara aynı zamanda besinler yoluyla da destek olabilirsiniz. Bol miktarda su içmek, yumurta, balık, yoğurt tüketmek saçlara gerekli besini kökler yoluyla sağlayacaktır. Böylece saçlarınız daha parlak ve güçlü bir görünüme kavuşur.

Saçların güzel ve parlak görünümü de son derece önemlidir. Bunun için ise saçlarınızı yıkarken son durulama suyuna bir tatlı kaşığı kadar sirke koyup o şekilde durulamayı deneyin. Bir iki yıkama sorasında farkı hissedeceksiniz.

Saçlarınızdaki kırıklardan ve kötü görüntüden kurtulmak için işe güzel bir saç kesimi ile başlayabilirsiniz. Saçlarınızı kestirerek hem daha güzel hem de daha sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Düzenli uyku ve düzenli spor da saçların sağlıklı uzamasına dolaylı etki etmektedir. Kan dolaşımının düzenli olması ve sağlıklı bir bünye sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar demektir.

Tüm bunların yanı sıra stresten, kirli ve aşırı sıcak ortamlardan uzak durmalısınız. Özellikle saç dökülmelerinin en temel sebepleri arasında stres gelmektedir. Stresin yaşamımızda hem psikolojik hem de fizyolojik olarak büyük zararları olduğunu, unutmayınız. Bol su tüketerek hem saçlarınıza hem de vücudunuza gereken enerjiyi sağlayabilirsiniz

Yaz Aylarında Saçlarınıza Uygulayabileceğiniz Bakım Maskeleri

Zeytin Yağı ve Buğday Yağı Maskesi: Buğday yağı ile zeytin yağını karıştırarak saça uygulayın. Saçta yaklaşık 1 saat bekletip saçı durulayın .bu sayede yaz aylarında yaşanılan kuruluk olmayacak, saçlarınız gerekli nemi sağlayarak daha canlı olacaktır.

Badem Yağı Maskesi: Badem yağ içeriğindeki vitamin sayesinde saçı besler ve güçlendirir. Saçlarınızın dökülme, kırılma ve kuruluk gibi şikayetlerini ortadan kaldırır. Fakat saçınız çok kuru ise nem ihtiyacını sadece yağlarla karşılayamayacağınızı, saçlarınız için uygun şampuanı kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Tribal woman with coconut bowl

Argan Yağı Maskesi: Argan yağı hem banyo öncesinde hem de banyo sonrasında kullanılabilir. Özellikle banyo sonrasında saça bir kaç damla argan yağını masaj yaparak yedirirseniz, saçlarınız daha canlı olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağıyla Maske: Katılaşmış hindistan cevizi yağı da saçlar için son zamanlarda en popüler olan bakım yağları arasındadır. Dozunu kaçırmadan bir tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağını saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Zeytin Yağı- Süt-Limon Maskesi: 3 yemek kaşığı zeytin yağı ile yarım çay bardağı süt ve yarım limonu bir kaba alın ve saçlarınıza uygulayın.

Limonun saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırırken zeytin yağı ve süt de saçların nemlenmesine yardımcı olur. Bu karşımı haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Hatta yağlı saçlara sahipseniz yumurtanın akını da bu karışıma ilave edebilirsiniz. Saçtaki aşırı yağı alır ve hafiflik sağlar.

Tüm bakım maskeleri sonrasında saçlarınızı ılık suyla durulayın ve saç bakım kremi ile uçlarını nemlendirmeyi unutmayın.

Yazar: Soner İnce

Источник: https://www.bilgiustam.com/yaz-aylarinda-sa-bakimi-nerileri/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.