Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

Çocuğun yaşına göre yaz tatili planlaması

Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

Her yaz okulların kapanmasıyla beraber minik yürekler için eğlence ve dinlenme zamanı başlar. Birkaç ayı kapsayan bu zaman dilimi için herkes çocuğuna en uygun yaz tatili programlarını yapmaya çalışır. Tatil ayları çocuklarımızla iletişim kurmak, kaliteli zaman geçirmek için ideal zamanlardır.

Peki bu zamanları en iyi şekilde değerlendirmek için çocuklarımıza nasıl bir tatil programı hazırlamalıyız? Hazırlanacak tatil programının en önemli kriterlerinden biri de çocuğun yaşıdır.

Acıbadem International Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin, farklı yaş dönemleri için farklı önerilerde bulundu.

Okul öncesi dönem (3-6 yaş)

Yaz tatilinin başlaması hem bir vedadır, hem de ileriye dönük merakı, hayalleri ve kaygıyı beraberinde getirir. Kreşe/anaokuluna giden çocuklar için okulun son gününde neler yaptığını, nasıl hissettiğini sorarak başlayabilirsiniz. Ardından, hazırda somut ve belirli bir tatil planı varsa, bunu resimlerle, gideceğiniz yeri, ne süre orada olacağınızı anlatın.

3-6 yaş arası dönemde beyin gelişiminin, yetişkinlerdeki gibi olmadığını, uzun vadeli planlar yapma, uzun süre bekleme kapasitesinin henüz gelişmekte olduğunu unutmayın. Ayları bir tablo gibi görselleştirip, bölümlere ayırarak anlatabilirsiniz.

Okula gitmese de bir çocuk “yaz tatili”ni beklediği için her çocukla, planları önceden konuşmaya özen gösterin.

İlişkinizi güçlendirmek için oyun oynayın

Oyun oynamak özellikle 3-6 yaş grubu çocukların en büyük ihtiyacını oluşturuyor.

Oyunu, bir zaman geçirme aracı olarak değil, çocuğunuzu daha derinden keşfetmek, onunla ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanın.

Onun iç dünyasını zenginleştirici serbest oyunlar ve eğitici kurallı oyunlar oynamanın aynı zamanda okula gitmeyen çocuklarının da ileriki okul dönemlerinde kendini daha iyi ifade etmelerini destekleyeceğini unutmayın.

Yaratıcılığını geliştirin

Yavaş yavaş sembolik oyunların oluştuğu bu dönemde, yazın çocuğunuzla yaratıcılığını geliştirecek mesleki canlandırma (doktorculuk, tamircilik, öğretmencilik vb.) oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için kostümler, tamir oyuncakları, doktor oyuncaklarından faydalanabilirsiniz.

Grup bilincini geliştirmek için iş birliği odaklı oyunlara yer verin. Birlikte lego veya ahşap bloklarla bir ev yapabilir; büyük kağıt üzerine ailece birlikte bir “yaz” resmi çizebilirsiniz.

Bu sayede bir yandan da çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmiş ve ince motor becerilerinin gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Açık havaya çıkın

Çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirmek için de yaz en büyük fırsat. Bisiklet, paten, ikili top oyunları, kurallı yakalama oyunları çocuğunuzun bedenini güçlendirirken, dış dünyada kendisine fiziksel bir alan açmasına yardımcı edecektir.

Okul dönemi (7-11 yaş)

Yaz tatilini sabırsızlıkla bekleyen okul çağı çocuğunuzla, ebeveynler için de bir nevi dev bir ders arası/teneffüs olan bu zamanın verimli geçmesi için:

Oyuna devam edin

7-11 yaş arası çocuklar da, okul öncesi gibi oyunla kendilerini ifade etmeye ihtiyaç duyuyor. Yaşıyla birlikte zenginleşen oyunlarında çocuğunuza eşlik edin, oyunu da bir rutin haline getirin.

Birlikte kitap alın, okuyun

Okumaya yeni başlayan çocuğunuzla, yazın kitap okumaya, yeni dergiler keşfetmeye zaman ayırın. Yazın başında, birlikte bir kitapçıya gidin ve onu yaşına uygun kitapların olduğu bölüme yönlendirip istediği kitapları seçmesine izin verin.

Tatil planına çocuğunuzu da dahil edin

Birlikte çıktığınız yolculuklarda, gittiğiniz yerlerde sadece çocuğunuz için olacak etkinliklere ve mekanlara odaklanmayın. Yolculuk bir bütündür. Gideceğiniz yere önceden birlikte resimlerle, gezi rehberleriyle birlikte bakın. Bu yer ile ilgili birlikte videolar, varsa belgeseller izleyin.

Ödevleri için program yapın

Akademik takvime bağlı bir ders çalışma değil; çocuğunuzun zihinsel becerilerini, yaratıcılığı ve düşünme kapasitesini geliştirici aktivitelere ağırlık verin. Çocuğunuzun, yaz dönemi için ödevleri olabilir.

Tatilin son gününe bırakılan ödevlerin bütün yaza gölge düşüren bir mesele olmaması ve ailede son dakika krizleri yaratmaması için erkenden planlama yapın, yol gösterici olun.

Birlikte bir program ve anlaşma yapın.

Haftanın belirli günlerini “aile oyun saati” yapın

Bu yaş gurubunda, özellikle okul çağının ilk yıllarında, güvenli ev ortamında rekabet duygusunu tanıma, öfkeyi nasıl yaşadığını anlama, zor duygularla baş etme becerilerini geliştirmek için de yaz önemli bir fırsat oluşturuyor. Çocuğunuzun yaşına uygun kurallı kutu oyunları edinmek ve ikili veya grup olarak bu oyunları aile rutinine eklemek faydalı olacaktır. Haftanın belirli günlerinde “aile oyun saati” belirleyebilirsiniz.

Ergenlik dönemi

Tüm aile için kafa karıştırıcı bir dönem olan ergenlik, büyümekte ve kendini aramakta, bulmakta, bazen yeniden kaybedip aramakta olan çocuğunuz için;

Çocuğunuza tatilde neler yapmak istediğini sorun

Kimlerle olmak ister? Nerede olmak ister? Nereye gitmek ister? Yazla ilgili hayalleri neler? Bu sohbetler, çocuğunuzun zihnine evde bir alan açmak için önemlidir.

Ailecek vakit geçirmek bazen kaçınılan bir hal olsa da, ergenlik dönemi genç çocuğunuzun gelişimi için oldukça değerli ve kapsayıcı bir dönemi oluşturuyor.

Yeni bir şehri birlikte keşfetmek, genç kızınızın/oğlunuzun o yere dair merak alanlarını da duyarak bir program yapmak dengeleyici olur.

Birey olarak zaman geçirmesine imkan tanıyın

Yaz tatilini, hem birlikte zaman hem de kendi ilgi alanlarında kendini keşfedebileceği bir dönem olarak planlayın. Yaz kampları, dil okulları, ilgilendiği spor veya sanat alanında bir kursa başlamak ve akranlarıyla sizin de güvendiğiniz bir ortamda birey olarak zaman geçirmesine imkan tanıyın.

Ders çalışması için önce rahatlamasını sağlayın

Ergenlik döneminde okul yaşamı pek çok kritik sınavı içerir. Ve çalışmak için önce rahatlamak gerekir. Klinik araştırmalar, kaygı seviyesi yüksek ve ebeveynlerinden baskıcı bir yaklaşım gören çocukların, odaklanma becerilerinin ve öğrenme kapasitelerinin olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor.

Örneğin liseye giriş sınavına hazırlanan bir çocuğunuz varsa, tüm yazı ona 'ders çalış' diyerek geçirmeyin. Okul döneminde, öğretmenler, ders saatleri, özel öğretmenler, kurslarla çalışmaya alışmış çocuğunuz için bir anda tüm gün evde ve serbest zamana geçmek zorlayıcıdır.

Kendisine bir çalışma programı hazırlaması için teşvik edici olun.

Mini stajlar planlayın

Özellikle lise çağındaki çocuklarınız için, ilgi alanlarına göre, gelecekte yapmayı düşündüğü, merak ettiği meslek alanlarında yaşına uygun süre ve kapsamda stajlar planlayabilirsiniz.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocugun-yasina-gore-yaz-tatili-planlamasi.html

Çocuk Gelişim Dönemleri

Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

İnsan gelişimi, döllenmeden başlayarak yaşamın sonuna dek devam eden bir süreçtir. Gelişim dönemlerindeki yaşlar, değişik kaynaklara göre farklılık göstermektedir. Genel olarak doğumdan sonraki ilk 2 yıl bebeklik, 3-6 yaş ilk çocukluk (oyun), ilkokul yıllarını kapsayan 7-11 yaş ikinci çocukluk , 12-18 yaş ergenlik dönemi olarak kabul edilir.

 • Bebeklik dönemi ( 0-2 yaş )
 • İlk çocukluk (oyun) dönemi (3-6 yaş )
 • İkinci çocukluk (ilkokul ) dönemi ( 7-11 yaş )
 • Ergenlik dönemi (12-18 yaş )

4.1. Bebeklik Dönemi ( 0-2 Yaş )

Bebeklik dönemi çocukların en hızlı büyüyüp, geliştikleri dönemdir. Çocuğun her yönden sağlıklı büyüyebilmesi bu ilk yıllarda gösterilecek özene bağlıdır. Bu dönemdeki çocuklar bedensel (kas ve kemik) gelişimlerinin, bir uzantısı olarak kendi başlarına hareket edebilmek, yürümeyi öğrenmek durumundadır. Böylelikle bebek, anneye bağımlı olmaktan kurtulur ve dünyayı keşfe çıkabilir.

Yürümeyi öğrenme 9 ay civarında ayakta durma çalışmalarıyla başlar ve 2 yaş civarında yürümede ustalaşma biçimini alır. Kemiklerdeki en hızlı gelişme yaşamın ilk yılı içinde görülür. Daha sonra ergenlik dönemine kadar gelişme hızında bir düşme ortaya çıkar. Bebek, dünyaya gelir gelmez zihinsel ve ruhsal olarak da gelişmeye başlar. Bu dönemde alıcıdır.

Duyduğu, gördüğü, dokunduğu her şeyden duyumlar alır. Algılar edinir ve bunları biriktirerek belleğine yerleştirir. Zamanı gelince de bu bilgileri kullanmaya başlar. Yaşamın ilk aylarında bebek, her açıdan annesine bağımlıdır. Bebek dünyaya geldiğinde dişleri yoktur, bu yüzden anne sütü ile beslenir. İlk yıl için dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte, katı yiyecekleri yemeyi öğrenir.

Böylece anne sütünün yerini diğer yiyecekler almaya başlar.

Bebeklik dönemi çocukların en hızlı büyüyüp geliştikleri dönemdir

Bebeğin kazanmak durumunda olduğu diğer bir davranışta konuşmaktır. Doğuşta sadece bakışları ile iletişim kurabilen bebek, agulama ile başlayan dil gelişimini iki yıl içinde 3 kelimelik cümlelere dönüştürebilir. Dili, 3 yaşında iletişim için oldukça usta bir biçimde kullanabilir.

Bebeklerin kazanmak durumunda kaldıkları diğer bir davranışta tuvalet eğitimi yoluyla dışkı kontrolüdür. Bebek doğduğunda bedensel atıklarını denetleyemez; hatta ilk yıl içinde rahat dışkılaması ruh sağlığının bir göstergesi sayılır.

Ancak 2 yaşına doğru biyolojik gelişime paralel olarak kaslarına hakim olabilir ve dışkısını kontrol etmesi beklenir. Çocuk dışkısını istediğinde tutabilmeli, istediğinde bırakabilmelidir.

Tutamadığı zamanda,bırakamadığı zamanda bir sorun vardır.

Çocuk 3 yaş civarında cinsiyetini öğrenir. Kız ve erkek kelimelerinin ne demek olduğunu anlar. Bu algılama kızların uzun saçlı, erkeklerin bıyıklı olması şeklindedir. Çocuğun bedensel gelişim ve davranışlarında görülen ilerleme zihinsel gelişiminin de en iyi göstergesidir.

Kavram gelişiminin de temelleri bu dönemde atılır. Çocuk dış dünya ile etkileşimde bulunmalı ve bununla ilgili tanım ve kavramları edinmelidir. Zihin gelişimi eğitim ile doğru orantılıdır.

Annenin gösterdiği ilgi , oynamak için kullandığı oyuncaklar, yaşadığı çevredeki çeşitli uyaranlar, çocuğun zihinsel gelişimini büyük ölçüde etkiler. Tüm bu nedenlerden dolayı bebeklik döneminde yetişkinlere büyük görevler düşmektedir.

Çocuk bu devrede yetişkinlerden ne kadar olumlu duyumlar alır, zengin uyaranlarla karşılaşırsa çevresiyle de o ölçüde olumlu ilişkiler kurabilir ve sağlıklı bir gelişim gösterebilir.

4.2. İlk Çocukluk -Oyun Dönemi ( 3-6 Yaş )

Okul öncesi yıllarını içine alan ilk çocukluk dönemi, çocuğun aktif olarak çevresine yöneldiği, uyarıcılar ile dolu dış dünyayı keşfetmeye çalıştığı, insan yaşamının en temel becerilerinin kazanıldığı bir dönemdir.

Bu dönemde çocuk, belli bir yapılanmayı tamamlamış olan bedenini etkili bir şekilde kullanmayı ve oyunlarında bedenini ustaca kullanmayı öğrenmiştir. Aynı zamanda çocuk büyümeye devam etmektedir. Bir yandan büyümeye devam ederken diğer yandan kendisinin ve bedeninin farkına varmaya başlamıştır. Çocuk, bu dönemde sosyalleşmeye de başlamıştır.

Başkalarını keşfetmiş ve onlarla birtakım kurallar çerçevesinde bir araya gelmeye çalışmaktadır. Çocuk davranışlarında egosantrik ( ben merkezcil )tir. Okul öncesi eğitim kurumlarına gitmekte ve sınıf arkadaşlarıyla karşılaşmaktadır. Sokakta yaşıtlarıyla ortak etkinliklerde bulunmakta, parkta birlikte salıncağa binmektedir.

Çocuğun bu dönemde kazandığı beceriler, sonraki yıllarda sosyal ilişkilerinin temel yapı taşı olarak kullanılacaktır.

Çocuk yavaş yavaş aile ortamından çıkmakta ve başkalarıyla karşılaşmaktadır. Bu dönemde bedensel gelişme hızı, bebeklik dönemine oranla yavaşlar. Beden orantılarında da değişiklik göze çarpar.Yine bu dönemde kaslardaki gelişme dikkati çeker.

Çocuk rahatlıkla koşup zıplayabilir; ancak dar bir tahta üzerinde denge sağlayarak daha üst düzeyde motor koordinasyon gerektiren hareketleri yapmakta güçlük çeker. Bir önceki dönemde cinsiyetini fark etmiş olan çocuk, cinsiyetine uygun davranmayı öğrenir.

Bu dönemde cinsiyetine uygun davranma davranışı ağırlıklıdır.Cinsiyet farklılıkları bu dönemde keşfedilir. Bu konuda sorular sormaya başlar. Çocuğu sorduğu sorular yüzünden azarlamak, araştırma girişimlerine engel olmak, çocukta suçluluk duygusunun gelişmesine neden olur.

Erkekler/Kızlar şöyle yapar ifadeleriyle başlayan cümleler kullanır.

Çocukta vicdan gelişiminin ve ahlakın yargıların temelleri bu dönemde atılır. Yalan söylediklerinde suçlandıkları, hatalı bir davranışta bulunduklarında bunu anladıkları görülür. Bu kazanım daha sonraki dönemlere de taşınır. Her alanda olan gelişim gibi daha sonraki dönemlere biraz şekil değiştirerek devam eder. Oyun bu dönemde çocuk için en önemli etkinliktir.

Zamanını büyük bir bölümünü oynayarak geçiren çocuk, daha çok hayal gücüne dayalı oyunlar oynar. Çocuğun ebeveyni ile kurduğu özdeşim oyunlarına da yansır. Okul öncesi eğitim kurumları, çocuklar için yeni arkadaş çevresi , zengin bir oyun ortamı ve çeşitli deneyimler kazanabileceği bir yer olması nedeniyle oldukça önemlidir.

Çocuk okul öncesi eğitim kurumlarında okula hazır hale gelir.

İkinci çocukluk (ilkokul ) dönemi ( 7-11 yaş )

Çocuğun aile ortamından çıkıp dış dünya ile daha içice olduğu dönemdir. Bu dönemin başlangıcı ilkokula yeni başlama, son yılları ise çocuğun ergenlik dönemine girmeye başlaması açısından son derece önemlidir. Çocukta bu dönemde:

Mantıklı düşünme başlar.

Ben merkezcillik azalır.

Yaşıtları önem kazanır.

Bellek ve dil becerileri artar.

Bilişsel becerileri artar.

Fiziksel gelişme durağanlaşmıştır.

Benlik kavramı gelişimi, benlik yapısını geliştirir.

Güç ve sportif beceriler artar.

Çocuk, okulda hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı okuma-yazma ve hesap becerilerini edinmeye başlar.  Çocuk bu becerilere dayanarak ileriki yaşlarda karmaşık problemleri çözebilir hale gelecektir. Gündelik yaşamda olup bitenler çocuğun ilgisini çekmeye başlamıştır. Ülkelerinde ve dünyada olup bitenler ile ilgili fikir beyan etmeye başlar.

Çocukta zihinsel gelişim soyut işlemlere hazırlanmaya başlamıştır. Okul öncesi dönemde temelleri atılan vicdan gelişiminin başlaması bu dönemde değerlerin, tercihlerin ve tutumların belirginleşmesi şeklinde devam eder.

Çocuğun konuşma yeteneği ve kelime hazinesi oldukça gelişmiştir. Bu dönemde kız ve erkek çocuklar kendi aralarında gruplaşarak oynamayı tercih eder. Bir yandan arkadaşlarıyla bir arada olmaktan hoşlanırken diğer yandan grup içinde sivrilme, üstünlüğünü kanıtlama çabası vardır.

İlkokulun ilk yıllarında görülen büyümedeki yavaşlama10 yaşına doğru vücut biyokimyasındaki farklılaşmaya bağlı olarak hızlanır. Kız çocuklarında ani bir boy artışıyla birlikte ikincil cinsiyet özelliklerinin belirmeye başladığı görülür.

Erkek çocuklar 9-10 yaşına kadar kızlardan biraz daha uzun ve daha iri bir bedene sahipken, 10-11 yaşlarında kızlardan daha ufak bir görünüme bürünürler. Çocukların bu dönemde sağlıkları genellikle iyidir.

Önceleri çok hastalananların sağlık durumu bu dönemde düzelmiştir.

Ergenlik Dönemi (12-18 yaş )

Ergenlik dönemi, bedensel değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Çocukluk döneminde kısmen yavaşlayan bedensel büyüme ve gelişme, ergenlik döneminde yeniden hızlanarak bu dönemin sonunda yetişkinlikteki yapısına ulaşır. Gencin beden oranları değişmeye başlamıştır.

Bu değişim yüzünden genç biraz sakarlaşabilir, değişen bu oranlara uyum sağlayabilmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Genellikle ergenlik ve gençlik çağı en sağlıklı yaşam dönemidir.

Çocukluk hastalıkları geride kalmıştır, yetişkin çağa özgü hastalıklar ise çok uzaktadır. Ergenliğe özgü denebilecek tek hastalık belki de ergenlik sivilceleridir ( acne ). Ter ve yağ bezlerinin salgıları artmakta ve birikim olmaktadır.

Bu durumun erkeklik ve dişilik hormonlarının ( androjen ve östrojen ) dengesizliğinden ileri geldiği sanılmaktadır.

Ergenin bu dönemde:

Fiziksel değişimi hızlıdır.

Üreme olgunluğu oluşmaya başlar.

Kimlik arayışına odaklanmıştır.

Yaşıtları, benliğinin gelişmesine ve onu test etmesine yardımcı olur.

Soyut düşünme ve bilimsel sorgulama gelişir.

Ergen ben merkezciliği bazı davranışlarda sürdürür.

Ergenlik dönemi, genç için çalkantılı bir dönemdir. Bu dönemde bireyin kişiler arası  ilişkileri gelişir, artar ve nitelik değiştirir. Artık çocuk değildir. Sosyal ilişki kurma becerisi artmaya başlamıştır.

Toplum içinde kendi başına girişimlerde bulunabilir. Başkalarıyla kendi tercihleri doğrultusunda etkileşimler kurabilir. Bunun sonucunda duygusal yakınlıklar yaşayabilir.

Bu duygusal yakınlıklar aynı zamanda anne babadan duygusal anlamda ayrılmanın bir görüntüsüdür.

Gençler ne yetişkin ne de çocuk olarak kabul edildikleri bu geçiş döneminde uyum sağlamakta güçlük çekerler. Kimlik arayışına giren genç bu dönemde ya kimliğini kazanmış olarak ya da kimlik kargaşası ile çıkar. Yine bu dönemde genç, gelecekteki işi için belirlemeler yapmak durumundadır.

Hayatı boyunca nasıl bir iş yapmayı ummaktadır? Bu karar aşaması gencin bir anlamda geleceğini de belirleyecektir. Başka bir deyişle hangi okulda okuyacağını belirlemesi demektir.

Vicdan gelişimi bu dönemde birtakım temel değer yargılarının gelişmesi biçimini alır. Hayatta neye değer verdiğini belirleyen ergen, bu nedenle sık sık ideolojik kötüye kullanmalara maruz kalır. İdeolojik düşüncelerin yoğunlaşması bu gelişim döneminin bir görüntüsüdür.

Değer sistemi geliştirme ve sosyal gelişimle bağlantılı olarak ergen artık yetişkin toplumsal düzeni içine girmek ve sorumluluk yüklenmek ister. Ergenlik dönemindeki sosyal ve ideolojik hareketlerin bir anlamı da budur.

Başka bir deyişle ergenler sorumluluk yüklenmek istemektedirler.

Kısacası bu dönem oldukça fırtınalı bir dönemdir. Genç kendisiyle ve çevresiyle sürekli bir savaş halindedir. Kimi gençte bu dönemi oldukça gürültülü geçirirken, kimisi daha az çalkantılı geçirebilir.

Ergenin yetişkin otoritesiyle çelişkide bulunduğu bu dönemde, yetişkinin onu kabul etmesi, ona koşulsuz bir saygı ve anlayış sunması gerekir.

Anne-baba ergenin bağımsız davranmasına, onun kendi kendine karar vermesine, kendine güvenmesini sağlayacak yaşantılar geçirmesine özen göstermelidir.

 Çocuk Gelişimi ,  Çocuk gelişim dönemleri Hamilelikte Depresyon geri Danışandan Hız Alan Yaklaşım ileri

Источник: https://www.cadempsikoloji.com/blog/posts/cocuk-gelisim-donemleri

Yaz tatilini çocuğunuzun yaşına uygun planlayın

Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

Her yaz okulların kapanmasıyla beraber minik yürekler için eğlence ve dinlenme zamanı başlar. Birkaç ayı kapsayan bu zaman dilimi için herkes çocuğuna en uygun yaz tatili programlarını yapmaya çalışır. Tatil ayları çocuklarımızla iletişim kurmak, kaliteli zaman geçirmek için ideal zamanlardır.

Peki bu zamanları en iyi şekilde değerlendirmek için çocuklarımıza nasıl bir tatil programı hazırlamalıyız? Hazırlanacak tatil programının en önemli kriterlerinden biri de çocuğun yaşıdır.

Acıbadem International Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Deniz Keskin, farklı yaş dönemleri için farklı önerilerde bulundu.

 

Yaz tatilinin başlaması hem bir vedadır, hem de ileriye dönük merakı, hayalleri ve kaygıyı beraberinde getirir. Kreşe/anaokuluna giden çocuklar için okulun son gününde neler yaptığını, nasıl hissettiğini sorarak başlayabilirsiniz.

Ardından, hazırda somut ve belirli bir tatil planı varsa, bunu resimlerle, gideceğiniz yeri, ne süre orada olacağınızı anlatın. 3-6 yaş arası dönemde beyin gelişiminin, yetişkinlerdeki gibi olmadığını, uzun vadeli planlar yapma, uzun süre bekleme kapasitesinin henüz gelişmekte olduğunu unutmayın.

Ayları bir tablo gibi görselleştirip, bölümlere ayırarak anlatabilirsiniz. Okula gitmese de bir çocuk “yaz tatili”ni beklediği için her çocukla, planları önceden konuşmaya özen gösterin.

İlişkinizi güçlendirmek için oyun oynayın

Oyun oynamak özellikle 3-6 yaş grubu çocukların en büyük ihtiyacını oluşturuyor.

Oyunu, bir zaman geçirme aracı olarak değil, çocuğunuzu daha derinden keşfetmek, onunla ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanın.

Onun iç dünyasını zenginleştirici serbest oyunlar ve eğitici kurallı oyunlar oynamanın aynı zamanda okula gitmeyen çocuklarının da ileriki okul dönemlerinde kendini daha iyi ifade etmelerini destekleyeceğini unutmayın.

Yaratıcılığını geliştirin

Yavaş yavaş sembolik oyunların oluştuğu bu dönemde, yazın çocuğunuzla yaratıcılığını geliştirecek mesleki canlandırma (doktorculuk, tamircilik, öğretmencilik vb.) oyunları oynayabilirsiniz. Bunun için kostümler, tamir oyuncakları, doktor oyuncaklarından faydalanabilirsiniz.

Grup bilincini geliştirmek için iş birliği odaklı oyunlara yer verin. Birlikte lego veya ahşap bloklarla bir ev yapabilir; büyük kağıt üzerine ailece birlikte bir “yaz” resmi çizebilirsiniz.

Bu sayede bir yandan da çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu güçlendirmiş ve ince motor becerilerinin gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Açık havaya çıkın

Çocuğunuzun kaba motor becerilerini geliştirmek için de yaz en büyük fırsat. Bisiklet, paten, ikili top oyunları, kurallı yakalama oyunları çocuğunuzun bedenini güçlendirirken, dış dünyada kendisine fiziksel bir alan açmasına yardımcı edecektir.

Çocuğunuzun yaşına göre çocuk odaları

Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

Güncellenme tarihi: 11.02.2013 12:11

0-3 YAŞ

Dokuz ay boyunca beklediğiniz bebeğinize kavuşma zamanı yaklaşıyor. Şimdi bu minik bedenlerin en çok zaman geçirecekleri mabetleri olan odalarını dekore etmeye geldi sıra.

Eğer odalar arasından seçim yapma şansınız varsa, en büyük odayı çocuk odasına dönüştürün ve gün ışığını alan, gürültüden uzak fakat kolay kontrol edilebilir mesafede bir oda seçin.Çocuğunuzun ilk aylarının 14-15 saat uykuda geçirdiğini düşünürsek yatak seçimin önemi daha da anlaşılıyor.

Özellikle yatağın bazasını seçerken anlaşılıyor. Antibakteriyel ve doğal kauçuktan yapılmış olan lâteks yataklar tercih edilmelidir ve bebeğinizin kolunu ya da kafasını sıkıştırabileceği boşluklar olmamalıdır. Oda sıcaklığının ise 20-22 derecede tutulması gerekiyor.

Yatağın dışında bir bebek odasında olması gereken mobilyalar arasında şifonyer, elbise dolabı, alt açma ünitesi, emzirme koltuğu, oyuncak sandığı gibi tasarımlar yer alıyor.

Fonksiyon birinci planda olmalı

Mobilya: Köşeleri sivri olmayan yuvarlak hatlı mobilyalar seçilmelidir. Metal yüzeyler, manyetik alan ürettikleri için organizmayı olumsuz yönde etkiler. Bu da bebeğinizin uyku düzensizlikleri yaşamasına sebep olur.

Bu sebeple ahşap malzemeler kullanabilirsiniz ve ahşap malzemede, masif gövdeleri, ham ve doğal dokulu yüzeyler olarak seçerseniz hem sağlamlık hem de sağlık açısından olumlu bir sonuç elde edersiniz. Çünkü zamanla lake ve cila gibi koruyucu malzemeler çözülür ve zararlı hale gelir.

Eğer boya kullanılmışsa, su bazlı olmasına özen gösterin.

Renk: Pastel renkler bebek odası için idealdir. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler de sakinleştirici özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Beyaz renk ise tek başına değil pastel renklerle kombinlenmelidir.

Aksesuarlar: 1 yaşın altındaki çocuklar için yastık ve yorgan kullanılmamalıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin solunum yolları hassastır, bu yüzden ısıtıcıların ve radyatörlerin yanına su kapları koyulmalıdır.

Aydınlatma seçiminde, evdeki ısı kaynaklarının odanın tam ortasında bulunmaması, ışığın tavan ve duvarlar aracılığıyla yansımaması gerekir. Gece için de az ışık veren gece lambaları kullanılabilir.

Yürümeye başlayana kadar çocuklar ses, şekil ve renklere karşı duyarlıdır ve en çok hareketli oyuncaklar dikkatini çeker. Oturmaya başladığı yedinci aydan itibaren uzanabildiğini yakalamaya ve her bulduğunu ağzına götürmeye çalışır.

Bir elinden diğerine kolayca geçirebildiği renkli halkalardan, avuçlayabildiği plastik küplerden, yumuşak bebeklerden ve hayvancıklardan hoşlanır.

Güncellenme tarihi: 11.02.2013 12:11

3-6 YAŞ

Çocuğunuza odasının dekorasyonunda söz hakkı tanımanız gereken bir döneme geçiyorsunuz.Bu yaş grubundaki çocukların favori karakterleri vardır ve odalarını bu karakterlerle dekore etmek isterler. Çocuğunuzun odasını onun istediği doğrultuda hayali kahramanları, çizgi film karakterleriya da orman, şato gibi mekanların resimleriyle kaplayın.

Kişiliğinin temelinin atıldığı kritik bir dönem olarak adlandırılan okul öncesi yıllarda verilen eğitim çocuğun tüm yaşamını etkiler. İlköğretim

1. Sınıfa okul öncesi eğitimden yararlanmış olarak gelen çocuğun çok daha çabuk okuma yazmaya başladığı, problem çözme, iletişim kurma becerilerinin geliştirdiği gözlemlenmiştir.

Odasını dekore ederken bir bölümünü hobi alanı olarak ayırabilirsiniz.

Mobilya: Cinsiyet ayırımına göre mobilya ve aksesuar seçimine gitmek ve artık onun bebeklikten çıkıp kendisini keşfetmeye başladığını unutmamak gerekir.

Oyun çocuklar için gerçek bir gıdadır Sağlıklı büyümeleri, zekâlarını geliştirmeleri, renkli ve özgüvenli kişilikler oluşturabilmeleri için gerekli oyun zamanını ve mekânını yaratmalısınız. Oyun odası için hafif, kolay taşınabilen mobilyalar seçin. Eğer yatağın parmaklıkları varsa inip kalkabilmelidir. Sağlamlık açısından masif ağaçları tercih edin.

Parmaklık aralıkları 5-7 cm. arasında olmalıdır. Ayrıca odada yatağın konumunu hava akımından, kalorifer peteklerinden veya başka bir ısı kaynağından uzak bir yere göre ayarlayın.

Renk: Artık renkli tasarımlara geçmeye başlayabilirsiniz. Rengin doğru kullanımını sağlamak, özellikle renk-ışık ve renk-malzeme ilişkilerine bağlıdır. Duvarlarını rengârenk boyayabilir ya da çocuğunuzun maceracı ruhu için bir duvarın önünü bos bırakıp çizim yapması için kullanmasına izin verebilirsiniz.

Aksesuarlar: Oyuncak sandıkları ve sepetler, çocuk odasında depolamanın en yaygın ve fonksiyonel çözümleri arasında Ancak güvenlik çok önemli. Çoğunlukla ahşap olan bu sandıkların açılıp kapanması sırasında islenmeyen kazalarla karşılaşmamak için yaylı menteşe mekanizmalarından kaçınmak gerekiyor.

Ayrıca sandıkların tekerlekli olması do kullanım ve temizlik açısından rahatlık sağlar Oyuncak seçiminde ise keşfetmeye yönelik olanlar ya da piyano, gitar gibi enstrümanlar ilgilerini çeker Çocuğunuzun televizyon izlemesine belli ölçülerde izin vermelisiniz.

İki yaşındaki bir çocuk için bu zaman günde yarım saatken, iki yasından sonra ise günde bir saati geçmemelidir.

Page 3

Güncellenme tarihi: 11.02.2013 12:11

6-10 YAŞ

Okul çağına gelmiş çocuk odaları onların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenmelidir. Bu yas grubundaki çocuklar için en önemli mobilya ve aksesuarlar, çalışma alanlarına yönelik olan fonksiyonel detayları ile dikkat çeken tasarımlardır. Çalışma masasını doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirin.

Eğer iki çocuğunuz varsa ve ikisine de aynı oda içerisinde yer yapmak durumundaysanız odayı bir oyun masası ya da salıncakla ikiye bölebilir ve çocuklara kendi özel alanlarını düzenleyebilmeleri için özgürlük tanıyabilirsiniz. Çalışma, oyun ve hobi araç gerecini kutular, sepetler, çekmeceler, askılar ve raflar kullanarak ayırın.

Hobilerin yapılabilmesi için çalışma masası haricinde bir masa yaptırın ve tıpkı bir ressamın atölyesi gibi bos kutular, kavanozlar alın.

Mobilya: Eğer karyolası büyüyebilen boyutta değilse yeni bir karyola almanız gerekiyor.
Çok keskin köselere de dikkat edin. Sıkı koşuşturmalar sırasında sık sık çiziklerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Çocuklarınız ortak bir odayı paylaşacaksa, çift taraflı kullanılabilen bir çalışma tahtası ya do panosu da yerleştirerek her ikisi için alan oluşturabilirsiniz. Çift kişilik bir yatak veya ranza tipi bir sistem uyku için idealdir.

Artık kitap okumaya başlayan çocuğunuzun odası için kitaplık seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var; öncelikle raf derinliklerinin, kitap veya ansiklopedilerin okülerine uygun olması gerekiyor. En ideal derinlik ölçüsü 50-55 cm'dir.

Renk: Oda içerisinde ve çalışma alanım tasarlarken kullandığınız renkler de oldukça önemli.Renk uzmanları ilkokul çağındaki çocuklar için berrak ve parlak bir çalışma ortamı (kırmızı, mor, lila ve sarı bazlı renkler) daha büyük çocuklar için ise yeşil ve mavi bazlı renklerin pastel tonlarını öneriyor.

Aksesuarlar Okumaya, yazmaya başlayan bu grup yollardaki çocuklar için doğru aydınlatma sadece uyku alanlarında değil, çalışma alanlarında da oldukça önemli. Göz yorgunluğu, algı dağılması gibi sorunların temelinde hatalı aydınlatma düzeneği bulunmakta. Uyku köselerinde borucu lambası olarak okuma lambasını kullanabilirsiniz.

Farklı açılara doğru çevrilebileceği için birkaç işlevi birden gerçekleştirebilir. Diğer önemli bir aksesuar ise oyunlar. Karmaşık masa üstü oyunları ile satranç gibi oyunlar sorun çözme yeteneklerini, yap-boz gibi oyunlarla do hareket becerilerini geliştirebilir.

Ya da sözcük türetme yeteneklerini keşfetmeye yönelik oyunlar alabilirsiniz.

Page 4

Güncellenme tarihi: 11.02.2013 12:11

10-16 YAŞ

Odama girmeyin!

Onlar artık ergenlik çağına doğru hızla ilerliyorlar. Hırçınlıklarına, ani duygu değişikliklerine tanık olacağınız bir yaştalar. Artık oda kavramı onlar için tüm aktiviteleri gerçekleştirecekleri bir yer anlamı taşıyor. Müzik dinlemek, arkadaşlarını ağırlamak, uyumak, oyun oynama gibi eylemler için hem geniş hem de fonksiyonel bir oda düzenlemeniz gerekiyor.

Artık çocuk değiller!

Mobilya: Yatak seçiminde gelen arkadaşlarını ağırlayabileceği alt kısmı yatak olabilen tasarımları seçebilirsiniz. Bir dosya dolabı, kitaplar için bir raf sistemi en çok ihtiyaç duyacağı mobilyalar arasında yer alıyor. Sandalye koltuk seçimine gelince; mağazalardan çocuk ergonomisine göre tasarlanmış ürünleri seçmelisiniz.

Renk: Koyu renkler, uzun çalışma saatleri olan ergenlik dönemindeki çocuklar için göz yorucu olarak biliniyor. Yine de tüm bu koşulları odanın doğal aydınlatmasının yeterliliğini belirliyor.

Aksesuar: Cd kutuları, yumuşak ışıklı çalışma lambası ve ergenlik çağındaki çocukların vazgeçilmez ihtiyaçlarından olan bir boy aynası almanız gerekecek.

Kaynak: Maison Française Junior

79596

dahafazlası

duygu çelikkol

Источник: http://mahmure.hurriyet.com.tr/moda/dekorasyon/cocugunuzun-yasina-gore-cocuk-odalari_1062489

Yaz Ayları Eğlenceli ve Eğitici Geçsin: Çocukların Bayılacağ | Anneysen.com

Yaz Dönemini Çocuğun Yaşına Göre Planlayın

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan yaz kampları 12-15 yaş yaz deniz kampları ve 16-22 yaş yaz doğa kampları olarak iki kategoride yer alıyor. Kamplarda el sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları, binicilik, kano, paintball, mini golf, rafting, okçuluk, trekking, deniz ve spor aktiviteleri gibi çok çeşitli etkinlikler gerçekleşiyor.

Ayrıca kamp lokasyonları olarak Aydın, Antalya, İzmir, Trabzon, Samsun, Kastamonu, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Mersin, Bolu, Manisa, Çanakkale, Tokat gibi farklı illerde bulunduğu için çocuklar ve gençlere farklı yerleri görebilme, tercih edebilme imkanı sunuyor. Genelde 7 gün süren ve ücretsiz olarak sunulan gençlik kamplarına başvurularını internet üzerinden de kolaylıkla yapabilirsin.

2. AKUT Doğada Yaşam Kampı

Ülkemizdeki en önemli arama kurtarma derneklerinden biri olan AKUT, çocuğunu da unutmayarak 8-12 yaş ve 13-17 yaş kategorileri ile Marmaris Deniz Kampında misafir ediyor.

Kampçılık, doğada yön bulma, gece yürüyüşü, dağ bisiklet turu gibi aktiviteleri ile gençlerin doğa ile iç içe vakit geçirmesini sağlarken, kano oryantring, yüzme, kaya tırmanışı, at safarisi, okçuluk gibi farklı spor dallarında da deneyim kazanmasını sağlıyor.

5 gün süren yaz doğa kampı ücreti ise 2650 TL olarak belirleniyor.

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, Rumeli Feneri Kampüsü kapılarını çocuklar için açıyor. Yatılı yaz dil kampı çocuğunun ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından her gün 5 saat İngilizce dersi alması ve yatılı yaz kampında öğrendiği İngilizce'yi pekiştirmesine yardımcı oluyor.

Her iki kamp programında da ders haricinde mutfak atölyesi, funball, golf, fotoğrafçılık atölyesi, havuz oyunları gibi çeşitli aktivitelerle çocuğunun sıkılmadan ders almasına yardımcı oluyor.

Yaz kampı fiyatları tarihlere göre 3300 – 4950 TL, yatılı yaz programı olarak açılan ise 9-14 yaş arası yaz kampı fiyatları tarihlerine göre 4300 – 6450 TL arasında değişim gösteriyor.

4. Aqua Kampı

Antalya'nın Kemer Çamyuva beldesinde yer alan Aqua Kampı, 9-17 yaş arası yaz eğlence kampları ile çocuğunu çeşitli aktiviteler ile eğlendirirken aynı zamanda 20 saatlik İngilizce dersleri ile yaz tatillerinde öğrenme kaybının önüne geçiyor.

Aktiviteleri arasında binicilik, okçuluk, dalış eğitimi, paintball, yüksek ip parkuru ve deniz sporları yer alırken çocuğunun bulunmuş olduğu yaş grubu ile birlikte aktivitelere katılım sağlanmasına yardımcı oluyor. 15 gün boyunca süren ve 3-4-5 kişilik bungalovlarda konaklama sağlayan yaz kampının ücreti ise 2750 TL olarak belirleniyor.

5. Çizgi Çocuk Atölyesi

Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği – Fethiye yaz kampı ve Kızılbük Ahşap Evleri yaz kampı olmak üzere 2 farklı program ile karşınızda olan Çizgi Çocuk Atölyesi; 4-10 yaş arası çocukların yaz kampı aktiviteleri sayesinde gelişmesini sağlıyor.

Çocukların şehir yaşamında binalar arasında oynamalarına karşı olan kamp eğitmenleri, onları tamamen doğanın kucağında yaşamaya teşvik ediyor.

Tavukların, keçilerin, koyunların ve çeşitli bitkilerin arasında çocuğunun ekolojik atölye, müzik ve hareket atölyesi, plastik sanatlar gibi atölyelerde yeni deneyimler kazanıp, hayal gücünü geliştirip ortaya muhteşem eserler çıkarmasını sağlıyor.

Ebeveynlerin de katılabildiği bu yaz kampın fiyat bilgisini telefon ile irtibat kurarak öğrenebilirsin.

6. Geleceğin Yıldızları

Alaçatı, Kuşadası, Uludağ, İstanbul gibi bölgelerde farklı yaş gruplarına göre farklı yaz kamp programları sunan Geleceğin Yıldızları Vakfı'nı da değerlendirmelerin arasına almalısın. Uluslararası Gençlik Kampı, Sörf Kampı, Film Kampı, S.T.E.

M (Science – Technology – Engineering – Maths) gibi birbirinden farklı ve bir o kadar da eğlenceli kamp seçeneklerini bünyesinde barındırıyor. Yaş aralıkları kamp tercihlerine göre değişmekle beraber 5 yaşından 17 yaşına kadar uygun yaz kampı çeşitleri bulunuyor.

Genelde 2 hafta süren kampın ücreti ise konaklama dahil 1100 – 4350 TL arasında değişiyor.

7. Kamp Dünyası

İzmir ilinin Foça ilçesinde bulunan Hotel Leno'da konaklamayan Kamp Dünyası, genel olarak yüzme, sörf ve İngilizce gibi kamplar düzenliyor. Kampların belirli kontenjanları olup, genel olarak 10 kişilik gruplar halinde eğitimler veriliyor. Ayrıca konaklamanın olduğu otelde kamp dönemi boyunca kampa katılan eğitimci ve öğrenciler dışında kimsenin konaklayamayacağı da belirtiliyor.

Kamp aktiviteleri sadece seçilen eğitim üzerine sınırlı olmuyor ve spor, müzik, şiir, şarkı, bateri, dans, bateri ve ritm dansları ile çocuğunun günleri renklediriliyor. Kamp türüne göre yaş aralığı değişmekte olup 9 yaşından 17 yaşına kadar uygun yaz kampı Foça seçenekleri bulunuyor ve fiyat aralığı 1260 – 2940 TL arasında yer alıyor.

8. İstanbul Kamp

İstanbul Kamp'ın düzenlemiş olduğu Yaz Macera Kampı, kamp boyunca teknolojik aletleri çocuklardan uzak tutmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

İstanbul Şile'de bir koy boyunca uzanan kamp alanında çocuğun kampçılık üzerine bilgiler, dağcılık, kaya tırmanışı, ahşap – seramik – taş boyama, yaratıcı heykel gibi aktiviteler ile doğa sporlarını ve zanaatkarlığı öğrenirken; inek sağma, ekmek yapma, kümesten yumurta toplama, doğal tarım, seracılık gibi şehir yaşamında unutulmuş deneyimleri yaşayıp öğreniyor.

Tüm bunlarla da kalmayıp hazine avı, sinema gecesi gibi etkinliklerle canı hiç sıkılmadan tatilin tadını çıkartıyor. 4 gece 5 gün süren 7-12 yaş arası yaz macera kampı ücreti 1350 TL olarak belirtiliyor.

9. İBB İzcilik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İzcilik Federasyonu işbirliğinde 10-15 yaş arası belediye yaz kampı çocuğuna unutamayacağı bir tatil ve eğitim veriyor.

Çocuğun hem izcilik konusunda hayatında kullanabileceği bilgiler ediniyor hem de okçuluk, kişisel gelişim, hafıza teknikleri, arama-kurtarma, hayvan bakımı, binicilik gibi çeşitli eğitimlerle kendini birçok alanda geliştiriyor.

Yaz İzci Kampı her yıl Haziran – Eylül ayları arasında birer hafta süren ücretsiz kamplar olarak düzenleniyor.

10. Uzay Kampı Türkiye

İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye uzay bilimleri meraklısı miniklere ve gençlere özel olarak hazırlanmış çeşitli kamplar ile hem meraklarını dindirecek eğitimler veriyor hem de onlara simulasyonlar ile uzay istasyonunda, uzay mekiğinde görevler verip heyecanlı anları yaşatmayı başarıyor. Kamp çeşitlerine göre yaş aralığı değişse de genel olarak 9 yaşından 15 yaşına kadar katılım sağlanabiliyor. Ücreti ise yaz uzay kampları çeşidine göre farklılık göstermekte olup 730-850 $ arasında değişiyor.

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/eglence-yaz-aylari-eglenceli-ve-egitici-gecsin-cocuklarin-bayilacagi-10-yaz-kampi-onerisi_10242

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть