Yaz Güneşinden Sağlıkla Faydalanın

Bahar Güneşinden Doğru Faydalanmanın Yolları

Yaz Güneşinden Sağlıkla Faydalanın

“Güneş girmeyen eve doktor girer” atasözünün doğruluğu gün geçtikçe yeni çalışmalarla destekleniyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlayan D vitamininin eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr.

Aytaç Karadağ, D vitamini eksikliğinin yol açtığı sorunlar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Güneşten doğru faydalanın

Güneşin zararlı ışınlarının çeşitli cilt hastalıklarına sebep olduğu bilinse de güneşten tamamen kaçınmak da birçok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Türkiye güneş gören bir iklime sahip olmasına rağmen çalışmalarda özellikle doğu illerinde % 90 oranında D vitamini eksikliği görülmektedir.

Vücudun gereksinim duyduğu D vitamininin % 90’ı güneş ışığıyla, % 10’u gıdalarla alınabilmektedir. Bu nedenle sadece uygun beslenmek D vitamini ihtiyacını karşılayamamaktadır. D vitamini oluşturabilecek UV-B ışınları 11.00 – 15.00 saatleri arasında yeryüzüne indiği için, en faydalı zaman dilimi bu aralıktadır.

Bu saatlerde koruyucu faktör kullanmadan 30 dakika tüm vücut olarak güneşlenildiğinde 20 bin ünite, sadece yüz, diz altı bacaklar ve eller olarak güneşlenildiğinde ise 3 bin ünite D vitamini alınabilmektedir.

D vitamini yağda eriyebilme özelliğine sahip olduğu için vücutta depolanabilmekte ve kış aylarında düzeyi yavaşça azalmaktadır.

UV-A olarak adlandırılan sabah ve akşamüzeri güneş ışınlarının ise D vitamini üretimine katkısı olmadığı gibi üretilen vitaminin yapısını da bozabilmektedir.

Plaza hastalığından korunun

Çok katlı, güneş görmeyen ofis ortamında çalışanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ofis çalışanlarında güneş ışınlarını yetersiz almaya bağlı D vitamini eksikliği sık görüldüğü için aynı zamanda “Plaza hastalığı” olarak da isimlendirilen D vitamini eksikliği, yorgunluk hissini artırmaktadır.

Özellikle mesai saati bittikten sonra adımları taşıyamayacak kadar bitkin, yapılan eforla uyumsuz bir yorgunluk hissi, mutsuzluk, konsantre olmakta zorluk çekmek, dikkati toparlayamamak, az yenmesine ve düzenli spor yapılmasına rağmen kilo vermekte zorluk yaşamak gibi problemler yaşanıyorsa D vitamini düzeyine baktırılması tavsiye edilmektedir.

D vitamini eksiğini kapatmak için bu besinleri bol bol tüketin

Güneşten yeterince faydalanamadığımız sonbahar ve kış aylarında somon, sardalya, ton balığı, uskumru, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, güneş görmüş mantar, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, maydanoz, ısırgan otu gibi D vitamininden zengin gıdaların bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Eksikliği bu hastalıklara yol açabiliyor

Eskiden sadece kemik erimesi yaptığı bilinir ve halk arasında güneş vitamini ya da kemik vitamini olarak adlandırılırdı. Ancak yeni çalışmalarla 2000 kadar genin bozuk ve eksik çalışmasına neden olduğu saptandı. D vitamini eksikliğinin yol açabileceği hastalıklar şöyle sıralanmaktadır;

* Unutkanlık, dikkat eksikliği, konsantrasyon zayıflığı, multipl skleroz, Parkinson, yaşlılıkta Alzheimer hastalığı ve çocuklukta otizm yaptığı bilinmektedir.

* D vitamini eksikliğinde depresyon, bipolar bozukluk gibi psikolojik rahatsızlıklar, kronik yorgunluk, yaygın kas-kemik ağrısı, kemik erimesi, insülin direnci, büyüme gelişme geriliği gözlenebilmektedir.

* Bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasına neden olarak sık tekrarlayan enfeksiyonlar gelişebilmektedir.

* Astım, kurdeşen gibi alerjik rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

* Şeker hastalığına yakalanma riskini 8 kat artırabilmektedir.

* Bağırsaklarda kalsiyum ve magnezyum emilimini artırdığı ve böbreklerden atılımını azalttığı için kalsiyum-magnezyum eksikliğine de yol açabildiği görülmektedir.

* D vitamini eksikliğinde metabolizma yavaşladığı için özellikle bel ve basen bölgesinde yağlanma artışı gözlenebilmektedir.

* Düzenli spor yapmasına ve diyetine uymasına rağmen kilo veremeyenlerin D vitamini düzeyine baktırması önerilmektedir.

* En sık meme ve prostat olmak üzere 16 ayrı kanser gelişiminde etkisi olduğu saptanmıştır.

Hipertansiyon, kalp yetersizliği, kardiyovasküler hastalıklardan korunma açısından da önemlidir.

Aşırıya kaçmayın!

D vitamini birikebilen vitamin olduğu için fazlalığında çeşitli zehirlenme bulguları gösterebilmektedir.

Böbrek taşı, böbrek yetersizliği, yalancı beyin ödemi tablosu, ani kalp ölümü, bulantı, kabızlık, algı bozuklukları, kontrolsüz hızlı kilo kaybı gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bu nedenle kan düzeylerinde eksiklik saptanmaması durumunda gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Özellikle son yıllarda D vitamini kullanımı suiistimal edilebilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 16 Mayıs 2019Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2019

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/bahar-gunesinden-dogru-faydalanmanin-yollari/

Güneşten faydalanma ve korunma yolları

Yaz Güneşinden Sağlıkla Faydalanın

Güneşten faydalanmak ve onun zararlı hallerini bilip ona göre tedbirler almak hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız için çok önemli. Şimdi gelelim güneşten faydalanma ve korunma yöntemlerine.

Geçmişten beri halklar açısından güneş çok önemli bir yerdedir. Kimi halkın tanrısı ve tanrıçasıdır kimi halkın yaşama karşı duruşu. Çünkü güneş yaşamı var eden en önemli ışık kaynağıdır.

Yaşamı var eden bu ışık, evren ve tabii ki bizler için oldukça önemlidir. Önemlidir ki geçmişten beri psikolojik ve fiziksel hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Hatta eski insanların güneş girmeyen eve doktor girer sözü tam da bu ihtiyacı özetliyor.

Güneş görmeyen hayvanlarda da hastalıklar başlarken fotoototrof (ışık yardımıyla kendi besinini kendi üreten canlılar) canlılar yani bitki ve fotosentez yapan bakteriler oksijen ve kendi besinlerini üretemedikleri için yaşam da olmaz.

İnsanlar da güneş görmedikleri veya yeterli güneş göremedikleri vakit osteoporoz, ostemalazi, çocuklarda raşitizm gibi hastalıklar ortaya çıkar ve bu hastalıkların tedavisi asla sütle, yoğurtla ve ilaçla yapılmaz. Korunma yöntemi de, tedavisi de ancak yeterli ve doğru güneş ışığıyla mümkündür.

 Ayrıca güneşin insan psikolojisine olumlu etkisini günümüzde sadece tıp değil, modern psikoloji de savunmaktadır.

Bu durumda D vitamininin aslında vitamin olmadığını, hormon benzeri bir yapı olduğunu ve vücudumuzun bunu güneşten aldığı ultraviyole ışını (UV-B ışını) yardımıyla cildimizde aktive edilen kolesterolden oluşturduğunu vurgulamakta da yarar vardır. D vitamini vücudumuzda kandaki kalsiyum aktivasyonunu sağlar ve kemik oluşumuna yardımcı olur.

Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu bizlere gösterdi ki güneşten yeterli yararlanmayan insanlarda D vitamini eksikliği ve haliyle immün (bağışıklık) sistemde güçsüzlük, kanser ve kronik hastalıklara davetiye verilmekte. D vitamini hayvansal gıdalardan almanın çok doğru olmadığına değinmek gerek.

Gıdalar D aktivasyonu açısından bir araçtır. Siz bitkisel gıdalarla ve yosunla da D aktivasyonunu gerçekleştirebilmek mümkündür.
Birleşmiş Milletler’de yapılan bu alandaki araştırmalar, benzer sonuçları vermektedir.

Peki, güneşi bulduğumuz yerde, hazır güneş bulduk diyerek sınırsız güneş banyosu mu yapacağız? Tabii ki, hayır!

En sağlıklı güneş saati, güneşin dik açıyla vurduğu saatlerdir. Bu saatlerde güneşten yararlanmak oldukça değerlidir. Fakat güneşten yararlanırken de abartmadan en fazla 40 dakika kadar açık havada, ağaçlık, yeşillik bir alanda bulunulmalı, ev içerisinde ve camekân arkasında değil.

Melanosit hücreleri 40 yaştan sonra çok fazla aktif olmadığı için bu yaş grubuna girenler fazla güneş banyosundan mutlaka kaçınmalıdırlar.

Bu hücreler, duruma göre yeterince melanin üretemeyebilirler ve bu durum cilt problemi ve kırışıklık sorununu açığa çıkabilir. İnsanı kanser eden güneş değildir. Sağlıksız yaşam tarzıdır.

Kapitalizmin sağlıktan uzaklaştırıcı bu bilgisi ve güneşi öcüleştiren bu kavram terk edilmelidir.

Güneş kremi kullanırken kendinizi lütfen faktör şokuna sokmayın. Aldığınız güneş kremlerinin faktörü arttıkça içeriğindeki kimyasal madde miktarı da o kadar artmaktadır. Kullandığınız güneş kremini kendi kendinize üretebilir, aşağıda vereceğim tarifle 40 faktöre yakın bir etki elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 250 ml Hindistan cevizi yağı
 • 15 ml buğday yağı
 • 5 ml uçucu karanfil yağı
 • 15 ml sarı kantaron yağı
 • Bu ml ölçümlerini yapabilmek için enjektör

Tüm malzemeleri cam kavanoza alınız ve tahta çubuk yardımı ile iyice homojen bir kıvam alıncaya kadar çırpınız daha sonra hava almayacak bir şekilde ağzını kapatıp soğuk ve serin bir ortamda 8 ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Gaia Dergi ile Doğal Tıp Felsefesi ve Zararlı Güneş Işınlarından Korunma Yöntemleri atölyesinde.Malzemeleri doğru oranlarda kavanoza koyup iyice karıştırıyoruz.Evde buzdolabında saklanması gereken krem, eğer kampta, tatilde vs kullanılacaksa ve buzdolabı yoksa güneş görmemesi için alüminyum folyoyla sarılarak muhafaza edilmeli.

Güneş yanığına karşı koruyucu ve tedavi edici uygulamalar

Güneş yanığı özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına uzun süre ve doğrudan maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Güneşin ultraviyole ışınları ile deride oluşan sorunlar bütünüdür. Hassas ve açık tenli kişilerde güneş yanığına çok rastlanır. Bazı güneş yanıkları kaynar su yanığı gibidir.

Güneş ışınlarından yararlanma sonucu deride melanin denen pigment yapımı artmaktadır. Melanin pigmentinin artması sonucu deride bronzlaşmalar meydana gelir. Tabii fazla bronzlaşmanın sonucu da yanığa evirilmektedir.

Güneş yanığı cilt hücrelerine zarar verir, kızarıklık ve bölgesel yankı ile ağrılı sancılı yakınmalara sebep olur. Bunların yanı sıra ciltte su kabarcıkları ile kuruluklar da olur. Güneş yanığı sonucu oluşan su kabarcıklarının büyük ve yaygın olması durumunda tansiyon düşüklüğü, titreme ve baş ağrısı görülebilmektedir.

Güneş yanıklarından korunabilmek için

 • Koyu renkli ve uzun kollu, vücudunuzu örtücü ince kıyafetler giymelisiniz. Saat 11.00 ile 16.00 arası güneşlenmemelisiniz denize en fazla yarım saat girmelisiniz.
 • Tansiyon ve kronik hastalığı bulunanlar, yaşlılar ve çocuklar saat 11.00 ile 16.00 arası dışarıda uzun süre kalmamalıdır. Fakat en az bu saat aralığındaki güneşten kemik hastalıklarına karşı korunmak ve bağışıklık düzeyini arttırabilmek için 20 dakika kadar faydalanmalıdır.
 • Dışarı çıkılırken mutlaka şapka takılmalıdır.
 • Güneş altında gezinirken serinlemek veya herhangi sebepten ötürü baş ıslatılmalı bu işlem yapıcı yönde bir işlem değil aksine güneş çarpmalarına ve beyin kanamalarına yol açabilecek bir yöntemdir.

Güneş yanığına müdahale

 • Ciltteki kuruluğu azaltmak için bol su içirilmeli yeterli ve dengeli tuz tüketilmelidir. Ağrıyı azaltmak için ıslak havlu tatbiki yapılabilir.
 • Yanık olan bölgeye yoğurt sürülmesi doğru değildir yanığı iyileştirmez aksine derinleştirir
 • Aloe verayı doğrudan yanık olan bölgeye sürüp ağrıyı ve yangıyı durdurabilirsiniz.
 • Tıbbi özellikteki tıbbi lavanta uçucu yağı ile doğrudan yanık üzerine pansuman yapılabilinir.
 • Lavanta ve papatya uçucu yağlarından aromatik banyo veya kompres şeklinde yararlanılabilir

Tıbbi papatyalı zeytinyağı

25 gram kurutulmuş tıbbi papatya 100 ml’lik birinci kalite kalitedeki zeytinyağı ile dolu ısıya dayanıklı bir kavanozda karıştırılır.

Bu kavanoz yarıya kadar su dolu bir tencereye konur (su banyosu) ve 2 saat kadar hafif hararetli ateşte ısıtılır.

Soğumaya bırakılır ve elde edilen papatya yağı bir tülbentten süzülür ve çıkan yağ hava ve ışık almayan cam bir kaba konup serin yerde bekletilir.

Bu papatya yağını hazır edin, ihtiyaç halinde günde 3 kez güneş yanığı olan bölgeye bastırmadan sürülür.

Sarı kantaronlu zeytinyağı ve beyaz şarap

Sarı kantaronun çiçeklerindeki uç dalları toplanarak kurutulur. Kurumuş sarı kantarondan 200 gram alınır, 200 cc beyaz şaraptan ve 400 cc’lik birinci kalite zeytinyağından oluşan bir karışım hazırlanır. Bu üçlü karışım ısıya dayanıklı bir kavanozda dört gün boyunca günde birkaç kez karıştırılarak bekletilir.

Beşinci günde bu kavanoz su banyosunda 3 saat ısıtılır. Sarı kantaron dalları bir tülbent yardımı ile süzülerek karışımdan çıkartılır ve elde edilen tıbbi sıvı sıkıca kapanabilen ışık etrafı folyo sarılı veya koyu renkli bir çam şişede serin bir yerde saklanır.

Güneş yanığı durumunda bu tıbbi yağdan yanan bölgeye günde birkaç kez uygulanabilir.

Источник: https://gaiadergi.com/gunesten-faydalanma-korunma-yollari/

Güneşten doğru yararlanıyor musunuz?

Yaz Güneşinden Sağlıkla Faydalanın

İlkbaharda içimizi ısıtıyor, yazınsa usandırıyor. Ama yaşam kaynağımız olduğu asla unutulmamalıdır. Güneş bizi hem ruhsal hem de fiziksel açıdan besliyor. Pek çok faydası olan güneşe doğru zaman ve doğru miktarda maruz kalınmazsa tehli sonuçlar doğurabiliyor.

Özellikle ozon tabakasının delinmesi sonucu alınan zararlı güneş ışınları son yıllarda artış gösteren kanser türü malign melanomuna neden olabiliyor. Zararlı ışınlar cildin erken yaşlanmasından kırışıklığa ve kahverengi lekelere dek pek çok soruna da yol açıyor.

Ancak doğru zamanda ve doğru miktarda alınan güneşin faydaları da büyük. Peki güneşin bolca yüzünü gösterdiği bahar ve yaz mevsimlerinde güneşten en iyi faydayı nasıl sağlayabilir, zararlarından nasıl kaçınabiliriz? Acıbadem Kadıköy Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr.

Nilüfer Oğuz, güneşten doğru yararlanmanın yollarını anlatırken önemli uyarılarda bulundu.

Hangi saatlerde çıkmalı?
Güneşin zararlı ışınlarına en yoğun maruz kaldığımız saatler öğle saatleri. Özellikle de en tehlisi 12:00-15:00 saatleri arası. Bu yakıcı saatlerde özellikle tatil yörelerinde 11:00-16:00 arası doğrudan güneşin altında durmaktan kaçının, gölge yerlerde zaman geçirin. Mümkün değilse de önlemlerinizi eksiksiz alın.

Güneş kremi nasıl ve ne zaman kullanılmalı?

Güneş ışınları son yıllarda ‘mucizevi’ olarak nitelendirilen D vitamininin vücutta sentezlenmesinde başlıca rol oynuyor. D vitamininin de kemik gelişiminden bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kalp ve diyabet hastalıklarından kansere kanıtlanmış pek çok faydası bulunuyor.

Yapılan son araştırmalar, öğle saatlerinde ya her gün kol ve bacakların 10 dakika ya da haftada bir kez yüz hariç tüm vücudun 15 dakikayı aşmamak üzere kremsiz güneşlendirilmesinin önemini ortaya koymuştur. Çünkü D vitamini sentezi için ultraviyole B ışınları gerekiyor. Bu ışınlar da öğle saatlerinde yoğun olarak yeryüzüne ulaşıyor.

Yazın havuz, deniz derken kremler vücudunuzdan akıp gittiği için 3 saatte bir yinelemeniz gerekiyor.

Saçsızsanız dikkat!
Kafa bölgemizdeki deriyi güneşten korumada saçlarımız büyük rol oynadığından saçsız erkeklerin saçsız bölgeye de güneş kremi sürmeleri son derece önemli.

Güneşe alışmanız mümkün değil!
Güneşe ilk çıktığında 30 faktör ve üzeri güneş kremi kullanan kişiler bir süre sonra “Artık cildim güneşe alıştı, 30 faktöre hatta kreme bile gerek yok” diyebiliyor. Ancak bu düşünce son derece yanlış. Özellikle çocukluktan itibaren güneşten kaçınma ve düzenli güneş koruyucu krem kullanımı ile güneş yanıklarından korunma cilt kanseri riskini önemli ölçüde azaltabiliyor.

Şemsiye sizi korumaz
Şemsiye altında oturmak sanıldığının aksine bizi güneşten tam korumuyor. Çardak, ağaç altı veya tam kapalı alan gibi tam gölge olan yerleri tercih edin. Şemsiye altında oturuyorsanız açık renkli, terletmeyen kumaştan kısa veya uzun kollu giysi giyin.

Kıyafetlerinize baharın renklerini getirin
Güneş ışınlarını kolayca emen siyah ve koyu renkli giysiler yerine, bu ışınları yansıtan ve ışınların vücudunuza geçmesini önleyen beyaz ve açık renkli kıyafetler giyin.

Güneş gözlüğünüzü doğru seçin

Çeşit çeşit güneş gözlükleri vitrinlerde ve seyyar satıcılarda karşımıza çıkarken, öncelikle göz sağlığı açısından ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlayan gözlük almaya özen gösterin. Çok önemli bir diğer nokta da, güneş gözlüğünüzün geniş kenarlı ve göz çevrenizi saran bir gözlük olmasına dikkat edin.


Sıcak çarpmalarına karşı şapka

Özellikle aşırı güneşli havalarda dışarı çıkarken mutlaka şapka takın. Ancak şapkanın deliksiz, yüzünüzü güneşten korur nitelikte geniş kenarlı olmasına dikkat edin. Şapka aynı zamanda sıcak çarpmasına karşı da sizi koruyacağından bunu alışkanlık haline getirin.

Bol sıvı alın
Güneşle birlikte ısındığınızda terlemenin etkisiyle artacak sıvı kaybını önlemek için bol bol su için.

Yeterli sıvının yerine konulmaması cildinizi olduğu kadar sağlığınızı da ciddi şekilde olumsuz etkileyeceğinden su içmek için susamayı beklemeyin.

Güneşli ve sıcak havalarda sıvı ihtiyacınızı çoğunlukla su ile karşılamaya çalışın. Gazlı içeceklerden uzak durun.

Video: Güneş ışığı cilde ne şekilde zarar verir?

İlginizi çekebilir

Yazın en çok görülen cilt hastalıkları nelerdir?

Renginize göre güneşlenin!

Çocuğunuzu güneşten nasıl korursunuz?

D vitamini için güneşten faydalanın!

Güneş gözlüğü seçerken dikkat!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/gunesten-dogru-yararlaniyor-musunuz

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.