Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

İshale İyi Gelen Yiyecekler, İshali Kesen Yiyecekler | Cilt Bakımı

Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

Günlük hayatımızı olumsuz etkileyen hatta bizi zor durumda bırakan ishali geçirmek için ishale iyi gelen yiyecekler alternatif yöntemler arasındadır.

ishal ile beraber görülen sıvı kaybı, direnç düşüklüğü bile bile büyük risk taşımaktadır. Sizlere bu yazımızda ishal nasıl geçer, ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

İlk olarak ishal nedir, neden ishal olunur bundan bahsederek ishalin sebeplerini inceleyelim.

Normal dışkılama; midede sindirilmiş ve sıvı hale getirilmiş besinlerin, kalın bağırsakta sıvının emilerek vücuda yararlı olan kısmı alınarak, dışarı verilen, tüm girenlerin posası şeklindedir. İshal durumunda ise; kalın bağırsaklar çeşitli nedenlerden dolayı görevini yapamaz hale gelir.

Sıvısı emilemeyen sindirilmiş besinler doğrudan dışarı atılır. Tıbben bir kişinin ishal sayılabilmesi için 24 saat içinde en az 3 kere sulu dışkı yapması gerekmektedir. Bu durumda aşırı su kaybına girer. Özellikle bebek ve çocuklarda çok tehlidir. Hatta bebek ölümlerinin dünya genelinde 2.

olarak ishalden kaynakladığı yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir.

İshal olmanın çeşitli sebepleri vardır.

Gıda zehirlenmeleri, çeşitli ilaçların yan etkileri, düşük bağışıklık sistemi, hijyen kurallarına uymama, bağırsakların işleyişini bozan parazit, virüs ve bakteriler; buna bağlı olarak gelişen bağırsak enfeksiyonları, mide ve sindirim sistemi üşütmeleri, bebeklerde diş çıkarma, kalitesiz şebeke suları ve bunlarla yapılan buz, alerjik reaksiyonlar, düzgün olarak bakımı yapılmayan yüzme havuzları, bazı doğuştan gelen metabolik hastalıklar, midenin sindirimde zorlandığı, tıka basa yemek yendiği durumlardır. Fazla C vitamini veya magnezyum alınması ishale neden olabilir. Ayrıca çok alkol tüketen kişilerde veya akşamdan kalma durumlardan sonra ishal görülebilir.

İshale iyi gelen yiyecekler, ishal nasıl geçer, ishali ne geçirir

İshal Neden Olur

Özellikle yaz aylarında açıkta duran bazı yiyecekler çabuk bozulup, bakteri üretir. Açık büfelerdeki yiyeceklere konan sinekler ishale neden olabilir. Evde ise; sebze ve meyveleri bol suyla yıkanıp temizlemek gerekir.

Ayrıca ishal bulaşıcı olabildiğinden, mümkünse ishal olan kişiyle girilen tuvalete ayrılmalı ve her girip çıktıktan sonra mutlaka çamaşır suyu ile hijyenik hale getirilmelidir. İshal olan kişi kendi hijyenine özellikle dikkat etmelidir.

Ellerini sıklıkla yıkamalı, kullandığı iç çamaşırını gün içerisinde birkaç defa değiştirip, yüksek ısıda deterjan ve çamaşır suyuyla yıkamalıdır.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

İshal olmadan önce görülen en yaygın belirti karın ağrısı ve aşırı gazdır. Bundan dolayı kusma veya mide bulantısı görülebilir. Sık sık tuvalete gitmekten dolayı oluşan sıvı kaybına bağlı halsizlik hissedilir. Baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve çarpıntı tüm bunlara eşlik edebilir.

Eğer ishal virütik bir duruma bağlı ise ateş hissedilir. Huzursuzluk, yerinde duramama, uyuyamama şeklinde geçen yorucu bir süreçtir. Bazen fazla tuvalete gitmekten dolayı zorlanan bağırsaklardan dolayı bir miktar kan görülebilir. Küçük bir kılcal damar çatlağı olabilir.

Fakat çok kanlı bir dışkılama olursa acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İshal tedavisi nasıl olur?

Nedeni doktor tarafından belirlenen ishal türü için çeşitli ilaçlar kullanılır. Gıda zehirlenmelerinde ise ishal durdurulmaz ki vücutta olan toksik maddeler atılsın istenir.

2 hafta boyunca ilaç tedavisine ve verilen diyete uymanıza rağmen devam eden ishaller için tekrar bir uzmana başvurulup, daha derin bir muayene ve tetkikler yapılmalıdır.

Uzun süre geçmeyen ishaller ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

İshali ne geçirir

İshali Geçiren Yiyecekler Nelerdir?

 • İshal olunca öncellikle su takviyesi şarttır. Vücudun susuz kalması böbrekleri etkileyeceğinden bir şekilde vücuda su alınmalıdır. Ayrıca susuzluk çarpıntıya neden olur. Bu durumda genelde su içmek adeta işkence haline gelir. 48 saatten uzun süre yemeden içmeden kesilen hastaya, hastanede serum takviyesi gerekir. Kesinlikle hazır olan meyve suları, şekerli ve gazlı içecekler, kahve tüketilmemelidir. Eğer kişi kendini iyi hissederse vücuttan yararlı olarak da atılan bazı maddelerin dengesini kurmak için; 1 litre özellikle kaynatılıp soğutulan suya (sterilize su), 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı şeker koyulup azar azar, yudumlar halinde tüketilmelidir.
 • İshal durumu yaşayan kişiler kesinlikle lifli, yağlı, protein açısından zengin yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, çikolata ya da kakaolu yiyecek – içecekler tüketmekten kaçınmalıdır. Ayrıca kavun, karpuz, şeftali, üzüm gibi içeriğinde oldukça su ve şeker barındıran meyveler ishalin daha da vahim bir durum almasını sağlar.
 • Potasyum açısından zengin yiyeceklerden patates ( haşlanmış olarak ya da püre halinde) ve muz en başta yemeniz gerekenler arasındadır. Potasyum halsizliğinizi giderirken, bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur. İçeriğinde fazla su bulunmadığından ve sindirilmesi uzun zaman aldığından bağırsakta ve vücutta daha kalıcı olur.
 • Düşük lif içeriğinden dolayı pirinç, pirinç suyu ve pirinç lapası ishale iyi gelen besinlerin en başında sayılabilir.
 • Elma sirkesinin ne kadar güçlü bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Gerek ev temizliğinde, gerekse yeşil yapraklı sebzeleri hijyenik hale getirmek için sıklıkla kullanılır. Eğer bakteri, virüs gibi nedenlerden dolayı bir ishal sorununuz var ise; ev yapımı elma sirkesini sulandırıp içerek, içerideki mikropları öldürebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi sıvılaşan dışkının katılaşmasına yardımcı olur.
 • Her ne kadar süt ürünlerinin ishali arttıracağı bilinse de, kızarmış ekmek ile yenilen bir miktar beyaz peynir kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İshal nasıl geçer

İshali Ne Geçirir

İshali hemen ne keser, ishali hemen ne geçir konusu genelde ishal olanların merak ettiği bir sorulardan biridir. Pek çok yöntem bulunması karşın ishali geçiren diğer yöntemler ise;

 • Yağsız yapılan çorbaların içinden patates veya pirinç çorbaları tercih edilebilir.
 • Simit üzerindeki susamlar bağırsakların dengesini kurmak için oldukça etkilidir.
 • Yoğurt içinde bulunan yararlı bakteriler ve probiyotikler sayesinde bağırsak florasını düzenler. Ev yoğurdu, laktozsuz yoğurt ya da özel üretilmiş yoğurtlardan biri seçilmelidir. Bakteri veya virüslere bağlı olan ishallerde kızarmış ekmekle veya yağsız, tuzsuz krakerle tüketilmesi önerilir.
 • Keçiboynuzu veya keçiboynuzu tozu su ile tüketilmelidir. İshal olmuş bebeklerin mamasında da kullanılabilir.
 • Mahunya kabuğu piyasada kapsül halinde satılmaktadır. Kolera veya daha başka hastalıkların neden olduğu ishalleri kesen çok önemli bir şifa kaynağıdır. Bulunabilirse çayı demlenip içilebilir.
 • Kasık otunun bağırsağı düzenleyici özelliği vardır. 1 çay kaşığı kasık otunu 1 bardak suda 10 dakika demleyip, gün içinde 2-3 kere tüketmelisiniz.
 • Greyfurt tohumları ise parazit ve bakterilerin neden olduğu ishallerde kullanılır. 1 çay kaşığı greyfurt tohumu, sabah – akşam bir miktar su ile yutulmalıdır.
 • Portakal kabuklarını küçük parçalar haline getirerek kaynayan 1 bardak suyun içine atın. Genelde 1 çorba kaşığı kadar yeterli olur. Portakal kabuğu çayına, ağız tadınıza göre bir miktar, limon ve bal eklenebilir.
 • Zencefil veya zencefil çayı ishali durduran etkili yöntemlerden biridir. Başparmağınız kadar zencefili yoğurdun içine rendeleyerek ya da yarım litre kaynayan suda 7-8 dakika demleyerek tüketebilirsiniz. Bir miktar bal ya da limon çayı tatlandırabilirsiniz.
 • Havuç suyuna az miktarda limon suyu eklenerek içilebilir. Ölçü olarak ise bir su bardağını geçmemelidir. Ayrıca havucu haşlayarak püre haline getirdikten sonra da tüketebilirsiniz.
 • Elma veya elma püresi
 • Bodur otu kaynatılıp, bir miktar bal ile birlikte içilmelidir. Genelde 1 bardak kaynayan suya 1 tatlı kaşığı yeterli gelir. Bebeklerdeki ishaller içinde kullanılabilinir.
 • Karnıyarık otu bağırsaklardaki suyu emdiğinden özellikle ishale tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. 1 tatlı kaşığı karnıyarık otu 1 bardak su ile yutulmalıdır.
 • 9-10 tane kuru karanfil kırılıp bir bardak suyla aç karnına yutulur. Sabah – akşam ishal geçene kadar devam edilmelidir.
 • Mısır unu tavada kavrularak esmer hale getirilir.2 kaşık kadar mısır unu biraz suyla tüketilir
 • 2 su bardağı su kaynatılıp içine 3 çay kaşığı karabiber tozu eklenir. Gün içinde tüketilmelidir.
 • Yaban mersini yemek veya çayı içmek ise ishalin düşmanıdır. Bu çay yemeklerden önce içilmelidir. İçine bir miktar taze nane eklenmesi etkisini arttıracaktır.
 • Papatya çayı, Böğürtlen
 • Ahududu suyu ishal durduran fakat pek bilinmeyen faydalı yöntemdir. 2 bardak ahududu suyunun içine bir çay kaşığı yenibahar ekleyip gün içinde azar azar tüketin.
 • İşlenmemiş kepek hijyenik koşullara uyularak temizlenmiş ise vücuttaki suyun atılmaması için çok önemli bir besindir. Çünkü bir kepek tanesi kendisinden 8 kat fazla su tutar. 1çorba kaşığı kepek gün içinde su ile tüketilmelidir.
 • Sarı leblebi ishali iyi gelmektedir
 • Balın sayısız faydasına ek olarak ishal durdurma özelliği de eklenmelidir. Bunun için yarım litre suya 4 çorba kaşığı bal katarak 24 saat içine yayarak tüketin…
 • Maden suyu, vücutta kaybedilen minerallerin yerine oymak için doğal bir kaynaktır.
 • Nane çayı
 • Civanperçemi çayı, bağırsakta ve mide de olan gazları alır. İshal olan kişiyi rahatlatır.
 • Arpa çayı özellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı ishallere iyi gelir. 1 bardak suya 1 çorba kaşığı arpa katılıp 10 dakika kaynatılır. Yemeklerden önce içilmelidir. İshal kesilince bırakılır.

İshali geçiren yiyecekler, ishale iyi gelen yiyecekler, ishal nasıl geçer

ishale iyi gelen yiyecekler yanında ishale iyi gelen içecekler den biride kahvedir. Özellikle Türk kahvesi ishali geçirmede çok etkilidir. İshali çabuk ne keser diyorsanız mutlaka denemeniz gereken yöntemlerden biridir.

İshal için kahve limon nasıl yapılır

1 çay kaşığı Türk kahvesine ekleyeceğiniz birkaç damla limon ile karışımı avucunuzda top haline getirin. Direkt olarak yutun. Kısa zamanda ishaliniz duracaktır. Ayrıca kahve limon ishali geçirdiği gibi mide buulantısınıda yok etmektedir.

Limon tuzu ishale iyi gelir mi diyenlere bu yöntemi tavsiye ederim hazırladığınız bu karışımı içerek kısa sürede ishali geçirmeniz mümkün.

Sizlere bu yazımızda ishali geçiren yiyecekler nelerdir bunlardan bahsetmeye çalıştım, ayrıca ishale iyi gelen içecekler ve bitkileri yazdım. İshal asla ihmale alınmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Sıvı kaybı ciddi zararlara neden olabilir. Sizlerde ishal nasıl geçeri ishali ne geçirir konusunda fikir yorum ve sorularınızı konu altına yazarak bize sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/ishale-iyi-gelen-yiyecekler/

Uzun süren ishalin 10 nedeni

Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, özellikle dört haftadan uzun süren ve günde üç ya da daha fazla yumuşak ve şekilsiz dışkılamanın olduğu durumların ‘kronik ishal’ olarak adlandırıldığını belirterek “Kronik ya da uzamış ishalin selim (iyi huylu) durumların yanı sıra kolon kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

Bu nedenle mutlaka Gastroenteroloji hekimine danışmak gerekir. İshalin başlangıç zamanı, son dönemde kullanılan ilaçlar, geçirilen operasyonlar, seyahat öyküsü, ailede kanser öyküsü bildirilmelidir.

Özellikle de gece uykudan uyandıran ishal, istemsiz kilo kaybı, kansızlık, kanlı ya da sümüksü ishal ile ailede bağırsak kanseri öyküsü olması durumunda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” diyor.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Bağırsakta yapısal bir sorunun olmadığı ve fonksiyonel bozukluk olarak tanımlanan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve/veya kabızlık yakınmaları ile seyreden ve yaşam kalitesini bozan bir durum.

Kesin nedeni tam bilinmemekle birlikte; iç organların duyarlılığında artış ve aşırı kasılma, beyin-bağırsak ilişkisinde bozulma, hormonal, çevresel ve psikososyal bozukluklar ile ilişkili olduğu öne sürülüyor.

Hastalık bazen bir bağırsak enfeksiyonunu takiben de ortaya çıkabiliyor.

Enfeksiyonlar

Tropikal bölgeler ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan veya bu bölgelere seyahat eden kişilerde o bölgeye özgü paraziter, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon ishal sebebi olabiliyor. Seyahat öyküsü mutlaka hekime bildirilmeli, hekime başvurmadan ishal kesici ilaçlar alınmamalı.

İltihabı bağırsak hastalıkları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı iltihabi bağırsak hastalıkları çatısında yer alan iki önemli hastalık. Ülseratif kolitte kanlı ishal, Crohn hastalığında ise karın ağrısı ve ishal ön planda oluyor.

Halsizlik, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik gibi bağırsak şikayetlerinin yanı sıra bel ağrısı, eklem ağrısı, göz ve cilt bulguları da görülebiliyor. Tanı endoskopik tetkiklerle konuluyor.

İltihabi bağırsak hastalıkları kronik hastalıklar olduğu için, ömür boyu takip ve tedavi gerektirdiklerinden ve sindirim sistemi kanseri için risk oluşturduklarından erken tanı konulması oldukça önemli.

Endokrin hastalıklar

Uzamış ishal bağırsağı ilgilendiren durumlar dışında sistemik bir hastalığın da habercisi olabiliyor.Tiroit bezinin aşırı çalıştığı hipertiroidizm, bazı tiroit kanserleri ya da bağırsağın sinirlerinin de hasarlanmasına sebep olan diyabet hastalığı ishale yol açabiliyor.

İlaçlar

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı”Reçeteli veya reçetesiz kullanılan ilaçların yan etkisi, bitkisel ürünler ve zayıflama ilacı olarak pazarlanan ürünlerin muhteviyatına bağlı olarak ishal ortaya çıkabilir.

Hekime başvurulduğunda kullanılan ilaç ve destek tedavilerin tam bir listesini, ilaçların başlangıcı ile şikayetin başlangıcı arasındaki zamanlamayı bildirmek gerekir.

İlaca bağlı ishaller, ilacın kesilmesini takiben düzelir” diyor.

Kronik Pankreatit

Pankreas sindirim enzimlerini ve insülin salgısını sağlayan, vücudun önemli bir iç ve dış salgı bezi. Pankreas enzimlerinin yetersizliği sindirimin ve ince bağırsaktan emilimin azalmasına bağlı ishalleri ortaya çıkarabiliyor.

Sık ve yüksek miktarda alkol tüketimine ve diğer birçok sebebe bağlı olarak pankreasta kalıcı fonksiyon bozukluğu ve yapısal hasarın oluştuğu kronik pankreatitte karın ağrısı, kilo kaybı ve yağlı ishaller görülebiliyor.

Bazı pankreas tümörlerinde de ishal yakınması olabiliyor.

Ameliyattan sonra

Mide, safra kesesi, ince bağırsak ve kalın bağırsak ameliyatlarından sonra ishaller görülebiliyor. Yakın zamanda ameliyat öykünüz varsa, bu durumun ameliyat ile ilişkisi olup olmadığını hekime danışmalısınız.

Laktoz intoleransı

Süt ve süt ürünlerinden alınan laktoz şekerinin emilimini sağlayan laktaz enziminin yetersiz olması ya da işlev görmemesi nedeniyle ortaya çıkan laktoz intoleransında ishal, gaz, şişkinlik ve karın ağrısı ortaya çıkıyor. Tehli bir durum olmamasına rağmen, kişinin yaşam kalitesini etkiliyor. Tanı genellikle yakınmaların süt ve sütlü ürünler ile ilişkisinin belirlenmesi ve diyetten uzaklaştırılınca semptomların düzelmesi ile konuluyor.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı da buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten içeren besinler ile ince bağırsakta olusan hasar sonucunda emilim bozukluğu oluşturarak ishale yol açan bir etken.

İshalin yanısıra karın ağrısı, gaz-şişkinlik, kilo alamama, demir eksikliği ve vitamin eksiklikleri görülebiliyor.

Günümüzde birçok kişi gaz ve şişkinlik yakınmaları nedeniyle ya da kilo verme amaçlı kulaktan dolma bilgilerle diyetlerindeki gluteni kesiyor oysa bu çölyak hastalığı olan kişilerin tanısını zorlaştırdığından, hekime danışmadan kesinlikle yapılmamalı.

Kolon kanseri

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı “Uzamış ya da tekrarlayan ishaller kolon kanserinin habercisi olabilir. Karın ağrısı, dışkılama alışkanlıklarının değişmesi, kanlı ve sümüksü dışkı, seyrek dışkılama ve ardından ortaya çıkan ishal bağırsakta büyümüş ve hafif tıkanıklığa sebep olmuş bir tümöre bağlı olabilir” diyor.

İshalde aşırı sıvı kaybına dikkat! Hayati riske neden olabiliyor.

Источник: https://indigodergisi.com/2018/03/uzun-suren-ishalin-nedeni/

Yaz ishalini önleme yolları hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

Yaz aylarında en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishal geliyor efendim. Yaz ishali en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkilese de yetişkinlerde de sıkça görülebiliyor.

Artan sıvı kaybı, bozulan yiyeceklerde oluşan birtakım bakteriler ve virüsler, sebze ve meyvelerdeki mikropların yarattığı toksinler gibi nedenlerden dolayı ishal vakıaları hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, yaz ishalini önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

İshal nedir?

Önce biraz ishalden bahsedelim. Kısaca ifade etmek gerekirse ishal, olağandan daha çok, daha sık ve sulu dışkı çıkarma durumudur. Tıbbi açıdan, günde 3 defadan fazla sulu dışkılama durumu ishal olarak kabul edilmekte.

Günde 3’ten fazla tuvalete gitme durumu, dışkılama sulu olmadığı takdirde ishal olarak kabul edilmemekte. Bulaşıcı bir hastalık olan ishal, toplu yaşam ve çalışma alanlarında insandan insana kolayca bulaşabilmekte.

Tuvalet temizliği alışkanlığını henüz yeterince kazanamamış çocuklar arasında da ishal vakıaları kolayca yayılabilmekte.

İshal vakıalarında hastanın bağırsak hareketleri bozulur ve tuvalete gitme isteği artar. Vakıanın şiddetine göre bu duruma bulantı ve kusma, halsizlik, karın ve bağırsaklarda gaz gibi şikayetler de eşlik edebilir. Bazı vakıalarda yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı da görülebilir.

Çocuklarda yüksek dereceli ishal vakıalarında göz kürelerinde çökme, yüksek nabız, el ve ayaklarda soğukluk oluşabilmekte. Bu gibi durumlarda ishali basit birtakım önlemlerle geçiştirmeye çalışmak yerine en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmak gerekir.

Yüksek ateş ve diğer şikayetlerin görülmediği hafif dereceli ishal vakıaları ise basit birtakım önlemlerle tedavi edilebilmekte.

Günde 3 defadan fazla sulu dışkılama durumu ishal olarak kabul edilmekte.

İshalin nedenleri nelerdir?

İshal vakıaları büyük oranda çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmakta. Günlük su tüketimi konusuna yeterince özen gösterilmemesi sonucu artan sıvı kaybı, ishalin en önemli nedenlerinden biridir.

Bunun yanı sıra, hava şartlarına bağlı olarak bozulan yiyeceklerde oluşan birtakım bakteriler ve virüsler ile hijyen koşullarına uygun şekilde temizliği sağlanmadan tüketilen sebze ve meyvelerdeki mikropların yarattığı toksinler de ishalin en önemli nedenleri arasında.

Ayrıca, çeşitli ilaçlara bağlı olarak oluşan yan etkiler, müshil kullanımı ve bağırsak hastalıkları sonucunda da ishal vakıaları ortaya çıkabilir.

İshalin dereceleri nelerdir?

İshalin hafif, orta ve yüksek dereceli olmak üzere 3 farklı seviyesi var. Hafif dereceli ishal vakıaları, ishale eşlik eden yüksek ateş ve diğer şikayetlerin görülmediği vakıalardır ve basit birtakım önlemlerle kolayca atlatılabilir. Bu önlemler içinde ilk sırada bol su içmek yer alıyor.

Hafif dereceli ishal vakıası eğer anne sütüne devam eden bebeklerde ortaya çıkmışsa, emzirme miktarında artış sağlanmalı. Orta dereceli ishal vakıaları, sıvı dışkılamanın yanı sıra mide ve bağırsaklarda huzursuzluk, yüksek bir susuzluk hissi ve idrarda azalmayla kendini belli etmekte. Bu vakıalarda günlük sıvı tüketimini arttırmak yeterli olmayabilir.

Hekim gözetiminde ishal kitleri kullanmak gerekebilir.

Yüksek dereceli ishal vakıaları ise sıvı dışkılamanın yanı sıra yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin görüldüğü vakıalardır. İshale eşlik eden kusma, vücuttaki sıvı kaybını arttırır ve hastanın genel sağlık durumunu olumsuz etkiler.

Yüksek dereceli ishale bağlı olarak gelişen akut böbrek yetmezliği, özellikle de 0-5 yaş grubunda ölümcül sonuçlar doğurabilmekte. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir. Nitekim, bu şikayetler ishale bağlı olarak gelişebileceği gibi, başka sağlık sorunlarından dolayı da ortaya çıkmış olabilir.

Muayene sonrasında hekiminiz birtakım testler yaptırmanızı isteyecek ve ishalin kesin nedeni tespit ederek iyileşmenizi sağlayacaktır.

Bakteriyel ishal vakıalarında antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Yaz ishali niçin önemlidir?

Yaz ishali en çok 0-5 yaş grubundaki çocuklarda görülmekte. Anne sütüne devam eden bebeklerde günde 7, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’ten fazla sulu dışkılama ishal vakıası olarak kabul edilmekte.

Yaz ishali, yaz aylarında toplu yaşam ve çalışma alanlarında insandan insana kolayca bulaşabilmekte. Özellikle de tatil bölgelerinde denize veya havuza girecek olanlar, yaz ishaline karşı çok daha duyarlı olmalı.

Denizde veya havuzda yutulan mikroplu sular, yaz ishallerinin hızla yayılmasına yol açabilmekte.

Normal ishal vakıalarından farklı olarak yaz ishali, çok daha zor geçmekte. Hastanın yoğun sıvı kaybı sonucunda çoğu zaman yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi şikayetler de ortaya çıkabiliyor.

Yaz ishalinde hastanın sıvı kaybı, bazı vakıalarda vücudunun yüzde 10’luk kısmından fazla olabilmekte.

Hal böyle olunca, yaz ishali vakıalarında hastanın yalnızca yaşam kalitesi bozulmuyor, aynı zamanda da ölümcül riskler ortaya çıkabiliyor.

Yaz ishalini önleme yolları nelerdir?

İshal ve yaz ishalini bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında yaz ishalini önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat, şu noktayı özellikle vurgulayalım.

Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca önleyici hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir.

1 günden uzun süren yaz ishali şikayetiniz varsa, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmalı ve gerekli tedavi sürecini hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Yaz ishalini önlemenin en iyi yolu bol su içmektir.

Günlük su tüketiminizi arttırmalısınız.

Yaz aylarında günlük su kaybımız artıyor. Yeterince su tüketmediğimizde, ilk olarak halsizlik, kas ve baş ağrısı, enerji noksanlığı gibi şikayetlerle karşılaşıyoruz.

Metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için, günlük ortalama 2 bin kalorilik bir beslenme programımız varsa, tüketeceğimiz su miktarı kesinlikle 2 litrenin altına inmemeli. Hamilelerde bu miktar 2.5 litre düzeyinin altına düşmemeli.

Ve bu miktarı, doğrudan içme suyuyla karşılamak gerekir. Gün içinde tükettiğimiz çay ve kahveler su ihtiyacımızı karşılamadığı gibi, su kaybımızı arttırmakta.

Çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırmalısınız.

Masa başı işlerde çalışan beyaz yakalılar, gün içinde bol miktarda çay veya kahve tüketebilmekte. Vücutta biriken kafein, başta uykusuzluk olmak üzere bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kafein artışına bağlı olarak ishal vakıalarının şiddeti de artmakta.

Başka deyişle, ishal sorunu yaşadığınız dönemlerde sıvı tüketiminizi arttırmak adına çay ve kahve tüketiminizi arttırırsanız, ishalinizin şiddetinde artışa yol açabilirsiniz. Yaz ishalini önleme yolları içinde günlük çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırıp su tüketiminizi arttırmalısınız.

 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Toplum olarak karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme alışkanlığımız olduğunu söyleyebiliriz. Bu alışkanlığımız, kahvaltı sofralarında bile kendisini kolayca belli ediyor. Baldan reçele, unlu gıdalardan meyve sularına, sucuklu yumurtadan diğer besinlere kadar yüksek miktarda karbonhidrat alıyoruz.

Yaz aylarında tüketilen karbonhidrat ve yağ oranı yüksek yiyecekler, kızartma ve şerbetli tatlılar, fazla tereyağı ve kremalar, ishal vakıalarına yol açabilmekte. Yaz ishalini önleme yolları içinde bu yiyecekleri fazla tüketmekten kaçınmalı ve günlük olarak almanız gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri gerekli miktarlarda almaya dikkat etmelisiniz.

İshale yakalanmışsanız, patates ve muz tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme konusunda bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi bulaşıcı bir hastalık olan ishal, toplu yaşam ve çalışma alanlarında insandan insana kolayca bulaşabilmekte. Bu gibi ortamlarda özellikle de tuvalet temizliği ciddi bir sorun haline gelmekte. Hijyen koşullarını sağlamayan tuvaletlerde ishal vakıaların yayılması çok kolaydır.

Aynı şekilde, tuvalet temizliği alışkanlığını henüz yeterince kazanamamış çocuklar arasında da ishal vakıaları kolayca yayılabilmekte. Yaz ishalini önleme yolları içinde kişisel hijyeninize çok dikkat etmeli, varsa çocuğunuza da bu konuda gerekli alışkanlıkları kazandırmalısınız.

Tuvaletten sonra ellerin antibakteriyel temizleyiciler ile temizlenmesi, yaz ishallerini önlemede en etkin yöntemlerden biridir.

Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Yemek ve atıştırmalıklar için dışarıda açıkta satılan yiyecek ve içecekleri tüketmek gibi bir beslenme alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeli, açık büfelerden yiyecek alırken dikkatli olmalısınız.

Özellikle de tatil mekanlarında kullandığımız açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış etli yiyecekler, dondurma ve çikolata gibi sütlü veya kremalı tatlılarda ishal mikrobu kolayca üreyebilmekte.

Yaz ishalini önleme yolları içinde bu gibi ortamlarda yiyecek ve içeceklerinizin hijyen şartlarına uygun olduğundan emin olmalı, emin değilseniz bunları tüketmekten kaçınmalısınız. Aynı şekilde, hijyen koşullarına uygun olduğundan emin olmadığınız hiçbir suyu içmemelisiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: https://blog.ofix.com/yaz-ishalini-onleme-yollari/

YAZ İSHALİNE DİKKAT!

Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

Yazın sıcaklığın artmasıyla birlikte en çok görülen rahatsızlıkların başında ishal geliyor

Yaz ishalleri, tedavisi yapılmadığında hastanın yaşam kalitesini bozarak iş yaşamını da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle beslenme düzenindeki değişimler, mikroplu suların içilmesi ve kirli sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi sonucu ishal şikayetlerinde artış görülüyor. Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Salim Bereket, ishalin yol açtığı rahatsızlıkları ve alınması gereken önlemleri anlatıyor.

İSHAL HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİYOR

İshal, kişinin günlük dışkılama sayısının artması ve dışkı kıvamının sulu olması ile gelişen bir durumdur. Günde en az 3 kez sulu dışkı yapılıyorsa bu durum ishal olarak tanımlanır. İshal genellikle kısa süreli ve aniden başlar.

Su, sodyum, karbonat ve potasyum gibi elektrolitlerin vücuttan hızla kaybolmasına neden olabilir. Bu durum da vücudun susuz kalmasına ve elektrolitlerin dengesizliğine yol açabilir.

İshal her yaşta görülebildiği gibi, hijyenin tam olarak sağlanamadığı kalabalık ortamlarda salgınlara da yol açabilir.

KARIN AĞRISI YAŞAYABİLİR

İshal olan hastalarda sıklıkla karın ağrısı yaşanır. Bu ağrılar çoğunlukla hastayı kıvrandıracak düzeyde olur. Hasta bağırsak hareketlerini hissedebilir ve bağırsak gürültüsü olabilir.

Devamında karın ağrısı şiddetlenir, daha sonra hafifleyerek kaybolur ve kıvrandırıcı olarak yeniden başlar. Ağrıyla birlikte ateş, bulantı, kusma ve dışkılama ihtiyacı olabilir.

Dışkıda kan, köpük, sümüksü, sindirilmemiş gıdalar da görülebilir.

ÇEŞİTLİ NEDENLER YATIYOR OLABİLİR

İshale çok çeşitli etkenler yol açabilir. İshal sıklıkla mikrobiktir ancak mikrobik olmayan birçok sebeple de ortaya çıkabilir. Viral ya da bakteriyel en çok görülen nedenlerdir.

Bunların dışında toksit maddeler, parazitler, antibiyotikler başta olmak üzere birtakım ilaçlar, iltihapla seyreden hastalıklar ve bazı hormonal hastalıklar da ishale sebep olabilir.

Ayrıca heyecan, korku, üzüntü ve stres gibi psikolojik durumlar da ishali tetikleyen nedenler arasındadır.

Hızlanmış bağırsak hareketleri, dışkının suyunun geri emilmesini güçleştirir ve dışkı sulu kalır. Ayrıca bağırsak duvarında bulunan villus adını verdiğimiz dışkıdaki suyu emen emici uçların, hastalık nedeniyle dökülmesi sonucu emilimin güçleşmesi ile ishal gelişir.

HASTALIKLARIN SİNYALİNİ VERİYOR OLABİLİR

İshal ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Hastanın ishali uzun sürüyorsa, vücudunda su ve elektrolit bozukluğuna yol açıyorsa çok tehli olabilir. Özellikle bebeklerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda ölümlere yol açabilir.

AĞIR HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR

Eğer ishale sebep olan bakteri türü mikroplarsa, antibiyotik tedavisine başlanır. İshal ve kusma yüzünden vücudun kaybettiği su ve elektrolitleri telafi için gerekli tedavi planlanır. İshal durdurucu ilaçlar ise uzman hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

İshal aslında, vücudun kendini korumak ve ishale neden olan durumu vücuttan atmak için geliştirdiği bir mekanizmadır. İshal durdurucu ilaçlar bilinçsiz şekilde kullanılırsa, o nedenin kesilmesine ve bağırsaktan emilmesine neden olur.

Bu durum da ishale sebep olan nedenin vücuda girip yayılmasına ve daha ağır hastalıklara yol açabilir.

TÜKETİLEN SULARIN TEMİZLİĞİNE DİKKAT!

İshalin oluşturduğu önemli sonuçlardan biri de aşırı su kaybıdır. Bu durum göz önüne alındığında su tüketiminde oldukça dikkatli davranılması gerekir. Yaz aylarında aşırı sıcaklık sebebiyle su tüketiminde artış görülür.

Bu gayet doğal bir durumdur ancak yaz ishalleri en çok mikroplu suların içilmesi ve kirli sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi sonucu oluşur.

Bu sebeple vücudun ihtiyacı olan temiz ve kaliteli suyun karşılanması için bilindik ve güvenilir markaların seçilmesini öneriyoruz.

KİRLİ DENİZ VE HAVUZLARDAN UZAK DURULMALI

İshalin en sık karşılaşıldığı dönem yaz aylarıdır ve yaz ishalleri de bu gruba dahildir. Yaz dönemi artan sıcaklık nedeniyle besinler içindeki mikroorganizmalar çoğalır.

Buna ilaveten yaz mevsiminde seyahatlerin artması, beslenme düzenindeki değişimler, sinek vb. böceklerin besinlere teması sonucu ishal şikayetlerinde artış görülür.

Ayrıca temizliğinden emin olunmayan havuzlarda ve kirli suyu olan denizlerde yüzmek de başlıca neden olabilir.

İSHALLER YAŞAM KALİTESİNİ BOZUYOR

Tedavi edilmemiş vakalarda hastanın özellikle yaşam kalitesi bozulur. Sık tuvalete gitme ihtiyacı sorun yaratabildiği gibi; halsizlik, ateş ve karın ağrısı hastanın iş yaşamını da engeller. Daha ağır vakalarda ise hastanın acilen hastaneye yatırılarak tedavisinin yapılması gerekir. Salgın şeklinde ilerleyen kolera gibi hastalıklar da ölüme yol açabilir.

İSHALDEN KORUNMAK İÇİN BAZI ÖNLEMLER ALINMALI!

İshalden korunmak için öncelikle kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir. Eller sık sık ve sabunla yıkanmalıdır. Ellere bulaşan mikroplar ağza götürüldüğünde vücuda kolayca girebilir. Bu sebeple tuvaletten sonra ellerin mutlaka bol sabunlu su ile en az 30 saniye ovularak yıkanması gerekir. Aynı durum her yemekten önce ve sonra da geçerlidir.

İshal çoğunlukla özel bakım ya da tedavi gerekmeden birkaç gün içinde geçer. Ancak ishali uzayan veya sürekli ishal olan hastalarda başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hastada; ateş, fazla miktarda sıvı kaybı, çok sık tuvalete gitme, ağızdan sıvı almayı zorlaştıran bulantı-kusma ve dışkıda kan görülüyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Ayrıca;

 • Tüketilen gıdaların taze olmasına özen gösterilmeli ve son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • İyi ambalajlanmamış, açıkta satılan yiyecekler ve denetimsiz içme sularından uzak durulmalıdır.
 • Pastörize olmayan süt ve süt ürünleri asla tüketilmemelidir.

Источник: http://724saglik.net/yaz-ishaline-dikkat/

Kusma – ishal bir aradaysa dikkat!

Yaz İshali Yaşam Kalitesini Bozuyor!

Yaz aylarıyla beraber çocuklarda görülen ishal vakaları giderek artar. Yaz aylarında görülen ishaller, özellikle 2 yaştan küçük çocuklar için önemli bir sorun haline gelebiliyor.

Özellikle ishale kusmanın da eşlik ettiği durumlarda biran önce doktora başvurmak gerekiyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Mehmet Kesikminare, ishalle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…

Yaz aylarıyla birlikte ise başta ishal olmak üzere, bulantı, kusma gibi bulaşıcı özellik taşıyan mide bağırsak sistemi enfeksiyonlarında artış gözleniyor.

Bu durum, hastalığın ortaya çıkmasındaki etken olan virüsler, bakteriler ve parazitlerin nem ve artan sıcaklara bağlı daha kolay yayılabilmesinden kaynaklanıyor.

Yiyeceklerin uygun koşullarda saklanmaması, daha erken bozulması, havuz ve deniz suyunun içilmesi, gıdaların yeterince temizlenmemesi ya da temiz suyla yıkanılmaması gibi birçok etken yaz ishallerinin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Hijyen kurallarını ihmal etmeyin

İshal, bağırsak alışkanlığının durumuna göre her çocuk için değişmekle birlikte, genel olarak çocuğun günde üç veya daha fazla sıvı ve bol miktarda kaka yapması olarak tanımlanıyor. İshal nedeniyle vücuttan hem su, hem de tuz kaybedilmesi özellikle küçük çocuklarda mutlaka önlem almak gerekiyor. Yaz aylarında, aşırı terleme nedeniyle hastalığın kontrolü zorlaşabiliyor.

Bu nedenle ishal başladığı andan itibaren sıvı takviyesi yapılması önem taşıyor. Bununla birlikte uzun süren ve tekrarlayan ishalin çocuğun normal gelişimine de etki edebiliyor. Özellikle 6 ay 2 yaş arası küçük çocukların mümkün olduğunca kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü iki haftadan uzun süren ishallerde laktoz intoleransı dediğimiz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca, anne sütü çocuğu korudu için 6 aydan önce ishal nispeten daha az görülse de özellikle yaz ishalleri ilk 6 aylık periyotta çok daha tehli olabiliyor. Özellikle rota virüsü kaynaklı ishal, çocuklarda sıvı kaybına bağlı vücudun su ve tuz dengesinin bozulmasına sebep olabildiği için ne kadar küçük yaşta yaşanırsa risk de o denli artıyor.

En önemli sebebini ise anne ya da bakıcının hijyen kurallarına yeterince uymaması oluşturuyor.

Ne zaman hekime başvurulmalı?

Özellikle ishalin kusma ve ateşle birlikte seyrettiği durumlarda daha dikkatli olunması gerekiyor. Beslenme bozukluğu ebeveynlerin için uyarıcı olmalı. Çocuk her yediğini çıkarıyorsa, ateşi 38.5’un üzerine çıkıyorsa, hiçbir şey yememesine rağmen günde beşten fazla kaka yapıyorsa ve dışkısı çok sıvıysa mutlaka hekime başvurulmalı.

 

Viral enfeksiyonlara bağlı ishalde çocukta bulantı ve kusmayla birlikte sıvı kaybı daha fazla yaşanıyor. Kaybedilen sıvının yerine konması bu vakalarda hayati önem taşıyor. Viral enfeksiyonlar mikrobun alınma süresi ve etkisine göre, 2 günden 2 haftaya kadar sürebiliyor.

Ayrıca kakada pis bir koku oluyor ve her zaman ateş görülmüyor. Daha çok mikroplu sular ya da yiyeceklerden bulaşan bakteriyel enfeksiyonlarda ise çok bol miktarda ve çok sulu, kanlı ishalle birlikte çocukta yüksek ateş de yaşanıyor.

Kanlı ishal çok uzun süre devam ederse polip ve kalın bağırsakta divertükül gibi kanamaya neden olabilecek sorunlar açısından incelemek gerekebiliyor.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть