Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

içerik

Tatiliniz Uzun Sürmüş Gibi Hissetmek İçin İpuçları

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatiliniz ister bir hafta ister bir ay olsun, tatil günleri çok değerli. Gelin tatil günlerinizi israf etmeden, her saniyesini değerlendirerek, çok daha uzun bir tatil yapmış gibi hissetmek için yapmanız gerekenlere bir göz atın.

1. Yanınıza mümkün olduğunca az eşya alın

Tatile giderken bavulunuzda ne kadar çok eşyanız varsa o kadar derdiniz var demektir. Yanınıza hiçbir şey almayın demiyoruz ama mümkün olduğunca az eşya ile yola çıkmakta fayda var. Çok eşya, özellikle kıyafetler, kafa karışıklığına sebep olur.

Dışarı çıkarken acaba ne giysem diye saatlerinizi ziyan etmek ister misiniz? Bu yüzden bavulunuzda olmaması gereken şeyler dışında, yanınızda ne götüreceğinize ve ne giyeceğinize karar verip fazla yükten kurtulun.

Unutmayın, zamanınız çok değerli, bir saniyesi bile…

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

2. İşi düşünmeyi bırakın

Tatilin ilk günleri iş yerinden kopmaya çalışarak, işyerinizde siz yokken yaşanabilecek muhtemel sorunları düşünüp dert edinmekle geçer. Sonrasında işlerin siz olmadan da yürüdüğüne kendinizi inandırıp rahatlarsınız ve tatilin en tatlı zamanlarını yaşarsınız. Derken dönüş zamanı yaklaştıkça bu defa eve dönüş bunalımı başlar.

Geriye dönüp baktığınızda ne düşünüyorsunuz? Şimdiye kadar hep böyle oldu değil mi? Ama bundan sonra günlerinizi işi düşünerek ziyan etmek zorunda değilsiniz. Rahatlayın, tatildesiniz! Ofiste işler siz olmadan da yürüyecektir. Bu böyle olmasaydı, tatil diye bir şey olmazdı.

Sizi arayıp duran, densiz iş arkadaşlarınız varsa, en iyi çözüm telefonunuzu kapatmak olacaktır.

En Uygun Otel Seçenekleri

3. Sosyal medyadan uzak durun

Her anınızı görüntülemek ya da paylaşmak yerine doya doya yaşamaya bakın. Başkalarının ne yaptığı, ne dediği, hangi fotoğrafları paylaştığını zaten tatil dışında takip ediyorsunuz.

Tatilde sadece kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın, başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmeyi bir kenara bırakın. Telefonunuza gelen uyarı sesleri kulağınızı tırmalayacaktır. En iyisi telefonunuzu kapatın.

Hayatınızdaki insanlar birkaç gülüğüne sizsiz de idare edebilirler değil mi?  Unutmayın, tatil günleriniz telefonda konuşarak ya da sosyal paylaşım sitelerine bakarak geçirilmeyecek kadar değerli.

Aslında tam da bu yüzden teknolojiden uzak bir tatil yaparak hem sosyal medyadan uzak durabilir hem de teknolojik aletlerin sizden alacağı zamanı kendinize ayırıp daha verimli bir tatil geçirebilirsiniz. 

Her Yere Uçak Bileti Ara

4. Her gününüzü önceden planlayın

Programlı olun, yola çıkmadan önce neler yapmak istediğinizi düşünün ve buna uygun planlar yapın. Tatilinizin her saniyesini planlamak zorunda değilsiniz tabiki ama neler yapmak istediğinizi kartlaştırmalısınız.

Yamaç paraşütü, aileyle geçirilecek bir gün, tekne turu gibi aktiviteleri önceden planlamanızda fayda var.

Ayrıca seyahatiniz boyunca yaşayabileceğiniz aksilikler ve tatsız sürprizlere engel olmak için gezeceğiniz şehirler ve ülkeler hakkında bilgi edinmek çok daha az sorunlu ve daha mutlu bir tatil geçirmenize olanak sağlayacaktır.

Uygun Fiyatlı Araç Kiralama

5. Magazin programlarını takip edin

İlla bir şeyler takip etmek istiyorsanız bu sosyal medya olmasın. Magazin haberlerini okuyun, TV’de izleyin, kafanızı boşaltın. Masa başında çalışmak zorunda olmayan hatta sizin kadar çok çalışmayan insanların neler yaparak zaman geçirdiğine göz atmak eğlenceli olabilir. 

En Uygun Otel Seçenekleri

6. Günlük rutininizin dışına çıkın

Tatilde değilken bir gününüz nasıl geçiyor düşünün. Mesela sabah kalkıp gazete okurken kahvaltı ediyorsanız, tatilde bunun yerine erken kalkıp yürüyüş yapın, dönüşte yol üzerinde mesela deniz kenarında bir kafede kahvaltı edin.

Gazete, TV ve telefon sizi tatile çıkmadan önceki yaşantınızın içine çeker. Gazete ve TV’den mümkün olduğunca uzak durun. Normal bir günde yaptığınızdan farklı şeyler yapmayı deneyin.

Gününüzün ne kadar keyifli geçtiğinin farkına vardığınızda, daha dinç ve yaşam dolu hissettiğinize şaşıracaksınız.

Her Yere Uçak Bileti Ara

7. Keşfetmeye açık olun, yeni bir şeyler deneyin

Bu madde aslında bir önceki madde ile bir birinin ruh ikizi. Günlük rutininizin dışına çıkarsanız yeni bir şeyler yapmaya daha açık olursunuz. Bu ne mi olabilir? Rüzgâr sörfünden seramik kursuna, at binmekten dans kursuna her şey olabilir.

Macera dolu bir tatil geçirmek isterseniz de buna göre bir destinasyon seçebilirsiniz. Yeni bir şeyler yapmak, geçirdiğimiz zamanı daha yoğun ve daha uzun sürmüş gibi hissetmenize olanak sağlar.

Buna ilaveten, geçirdiğiniz tatili unutulmaz kılmak için daha önce hiç denemediğiniz şeyleri yapmanız hem kişisel dünyanızı zenginleştirmek hem de tatilinizi güzelleştirmek anlamına gelecektir.

Her Yere Uçak Bileti Ara

8. Boş anlar yaratın

Çoğumuz zamanın değerli olduğunu boş zaman geçirme lüksümüzün olmadığını söyleriz. Boş gezenin boş kalfası olmayı kimse istemez. Ama burada bahsettiğimiz boşluk biraz farklı… Günün ritmine o kadar kapılmış durumdayız ki etrafımızda olan bitenler hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Nerede yaşadığımızı bile unutmuş durumdayız. Bu yüzden en azından tatilde hatta biraz daha ileri giderek her gün boş anlar yaratmayı deneyin. Hatta yalnız tatil yapmayı seviyorsanız, kalabalıklardan uzak, tek başına tatil yerleri arasından bir seçim yapın ve kendinizle başbaşa kalın.

Ritminizi biraz yavaşlatıp anı yakalamaya çalışın. Sabah kalktığınızda camı açıp dışarı bakmak, kapıdan çıktığınızda derin bir nefes alıp 1 dakika kadar gökyüzünü seyretmek gibi… 1 dakikalık kısa bir mola verip soluk almak daha iyi hissetmenizi ve yaşama pozitif akmanızı sağlayacaktır.

Tatilde yeni şeyler denemek için pozitif olmaya ihtiyacınız olacak…

En Uygun Otel Seçenekleri

9. Bol bol uyuyun ve dinlenin

Her tatilin temel amacı aslında dinlenmek ve enerji depolamak. Hepimizin bildiği gibi, günlük hayatımızda yeterince uyuyamıyoruz. İş hayatı, arkadaşlar, aile, aktiviteler derken, hayatımızın en önemli parçalarından birine yeterince önem vermeyebiliyoruz.

Bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, tatillerde daha fazla uykuya zaman ayırıyoruz ve bu iyi bir durum. Sebebi ise çok basit. İyi ve yeterli uyku hem iş hayatımızdaki performansımızı hem de günlük yaşantımızı pozitif etkiliyor.

Bu yüzden, siz de tatilinizde bol bol uyuyun ve tatiliniz bittiğinde enerjik bir şekilde kaldığınız yerden devam edin.

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

10. Tatilinizi yerel halk gibi geçirin

Yabancı ülkeye seyahat eden gezginlerin düştüğü hatalardan bir tanesi sadece turistik bir seyahat etmek. Çoğunlukla yabancı turistlerin uğrak mekanları, yeme-içme yerleri gibi yerleri gezerek aslında çok fazla şey kaybedebiliyoruz.

Halbuki yerel halkın alışveriş ettiği pazarlarda dolaşıp alışveriş yapmak, onların yemek yediği yerlerde yiyip eğlendiği mekanlarda eğlenmek tatilinizi çok farklı boyutlara taşıyacaktır. Gittiğiniz ülkenin diğer yüzünü, aslında özünü, görmek için tavsiyemize kulak verebilirsiniz.

Sizi temin ederiz pişman olmayacaksınız.

Her Yere Ucuz Uçak Bileti Ara

Keşfet

Источник: https://www.skyscanner.com.tr/haberler/tatiliniz-uzun-surmus-gibi-hissetmek-icin-ipuclari

Sağlıklı Bir Tatil için İpuçları, Püf Noktalar ve Tarifler — Multi Yaşam

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatil ve sağlıklı yaşamın bir arada yürütülemediği sır değildir. Bu 10 ipucu ile tatil sezonunda zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalabilirsiniz.

1) En sevdiğiniz yemeklere sağlıklı alternatifler bulun.

Sağlıklı beslenme, tatilde favorilerinizden vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Tek ihtiyacınız olan bu yiyeceklerde yapılması gereken birkaç değişikliktir.

Güveç yaparken daha az tereyağı ve yağlı et, haşlanmış yumurtalı yiyeceklerde mayonez yerine yoğurt ve derin kızartma yöntemiyle pişirilen etler yerine de fırınlama veya haşlama gibi yöntemleri seçebilirsiniz.

Bu basit püf noktaları ile tüm favorilerinizi fazla kalori olmadan tabağınızda tutabilirsiniz.

2) Her konuda orta yolu seçin.

Orta yolu seçmeniz, tatil sezonu boyunca sizi kurtaracaktır. Keyifli ve şenlikli bir akşam yemeğinin tadını çıkarmakta yanlış olan hiçbir şey yoktur ancak yediğiniz yiyeceklerin sağlıklı ve besleyici olduğundan emin olmalısınız.

Zeytinyağı döktüğünüz bir salata gibi hafif öğle yemeklerini tercih edin ve ertesi sabah kızarmış tam buğday ekmek diliminin üzerine avokadoyu ezip sürmek gibi sağlıklı bir kahvaltı yapmayı tercih edin.

Tatil boyunca sağlıklı beslenirseniz, ara sıra kaçamak yapmanın size zararı dokunmaz.

3) İşlenmiş gıdalar yerine ev yapımı yiyecekleri tercih edin.

Her şeyi ev yapımı hazırlamak zor olsa da her şeyi evde hazırlamanız sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. Konserve, işlenmiş ve önceden hazırlanmış yiyeceklerde, yemeklerinizi kendiniz hazırladığınızda içinde bulunmayacak kadar fazla tuz ve şeker vardır.

Kendi kremalı mantar çorbanızı yaparak hazır çorbalara göre sodyum miktarını azaltabilirsiniz. Soslarınızı kendiniz hazırlayarak daha az şeker kullanılmış soslar elde edebilirsiniz. Bu tür şeyleri yapmanız için tencereyi sadece birkaç dakika karıştırmanız gerekir.

Yiyecekleri sıfırdan yapmanız, ne yediğinizin bilincinde olmanızı ve yediklerinizin içindekileri kontrol etmenizi sağlayacaktır.

4) Daha fazla sebze yiyin.

En sevdiğiniz tariflerinizi bildiğiniz gibi pişirmeye devam etmek daha kolay olacaktır ancak bazen daha iyi yemek yemek, daha sağlıklı seçimler yapmak kadar basittir.

Yemek masasındaki sebze yemeklerinin sayısını arttırın, onları sağlıksız hale getirmeden pişirmenin yollarını bulun.

Kavrulmuş kuşkonmaz kendi başına güzel olabilir ve kavrulmuş havuç ya da tatlı patates yiyeceklerinize hem renk, hem de tat açısından zenginlik sağlayacaktır.

Yediklerinizle ilgili şüpheleriniz olduğunda, önce sebzeleri servis edin. Örneğin, akşam yemeğinden önce salata veya öğlen yemeğinden önce sebzeli meze servis edebilirsiniz. Bunu yapmanız, herkesin tabağını tereyağlı patates püresiyle doldurması yerine ihtiyaç duydukları sebzeleri yediklerinden emin olmalarına yardımcı olacaktır.

5) Yavaş yiyin.

Yiyecekler midemize inerken yeme isteğiniz giderek azalacaktır. Tatilde sağlıklı kalmak için anahtar ipucu, yemek sırasında yavaşlamaktır.

Birden fazla çalışma, yavaş yemek yemenin midenize beyninize doyduğunuz sinyalini göndermek için yeterince zaman vereceğini belirtiyor. Böylece kazara fazla yemekten kaçınabilirsiniz.

Bunu yapmanızın sonucunda porsiyon kontrolünü daha iyi yapabileceksiniz.

6) Porsiyonlarınızı kontrol altına alın.

Porsiyon kontrolü, tatil boyunca sizin en iyi arkadaşınız olacak. Gün boyunca küçük atıştırmalıklar yiyin ve üç büyük öğün yerine porsiyonlarınızı küçülterek orta boyutlu porsiyonlar yiyin.

Bunu yapmanız, sindirim sisteminizi geliştirecek ve hem yemek sırasında hem de genel olarak yediğiniz miktarın azalmasına yardımcı olacaktır.

Porsiyon kontrolü ile ilgili endişeleriniz varsa, daha küçük tabaklar kullanabilir veya her öğünde servis ettiğiniz yemeklerin sayısını azaltabilirsiniz.

7) Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapın.

Yemekten sonra yürüyüş yapmak size birçok farklı avantaj sağlayabilir. Öncelikle, başka türlü egzersiz yapamayacağınız durumlarda egzersiz yapmış olursunuz.

Yürüyüş yapmak, stres atmanız için biraz yalnız vakit geçirmenizi sağlar ve sindirim sisteminize yardımcı olur. Bu faktörlerin tümü, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için faydalıdır ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Araştırmalar, bu faydaları en üst düzeye çıkarmak için yemekten hemen sonra yürümenin, bir saat bekleyip yürümekten daha iyi olduğunu göstermektedir.

8) Egzersiz yapmayı unutmayın.

Yapmanız gereken bir dolu işiniz var ve eviniz spor salonunuzdan uzaksa, egzersiz yapmak çok daha zor olabilir. Buna rağmen, zihinsel ve fiziksel sağlığınız için düzenli egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersiz vücudunuz için iyidir ve ayrıca tatil mevsiminde yaygın olarak görülen stresi de azaltabilir.

Gün boyunca sadece birkaç dakikadan oluşsa da zıplamak ya da ailenizle birlikte buz patenine gitmek gibi egzersizlere vakit ayırabilirsiniz.

9) Uyku rutininize bağlı kalmaya çalışın.

Özellikle yaşadığınız şehirde yapılan partilerin sayısının artmasıyla ya da ailenizin sizi ziyarete gelmesiyle uyku rutininiz değişebilir. Ancak uyku rutininize bağlı kalmanız, hem şu anki hem de tatil sonrasındaki uyku kalitenizi artıracaktır.

Çalışmalar, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düzensiz uyku rutinlerinin uyku kalitesinin düşmesine, yorgunluğa, kötü beslenme alışkanlıklarına ve düzeltilmesi vakit alacak bir sorun olan gündüz uykusuzluk çekmeye neden olabileceğini göstermiştir.

Bunların oluşmasına engel olmak için her gün aynı saatte yatağa girip aynı saatte uyanmaya çalışmalısınız.

10) Kendinize zaman ayırın.

Tatiller, aile ve arkadaşlarla bolca vakit geçirilen harika bir zaman dilimi olsalar da, aynı zamanda yorucu ve stresli de olabilirler.

Tatil boyunca ailenizle kalıyor da olsanız, çok sayıda etkinliğe katılıyor da olsanız her gün kendiniz için zaman ayırmayı unutmayın. Yürüyüşe çıkın, günde bir kez meditasyon yapın ya da mağazaları dolanın.

Dışarı çıkmaktan ve insanlarla vakit geçirmekten keyif alan kişilerin bile kendilerine gelmeleri için yalnız vakit geçirmeye ihtiyaçları vardır.

Sağlıklı yaşamı ve sağlıklı beslenmeyi tatillere dâhil etmenin birçok yolu var. Ancak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, en sevdiğiniz yemeklere benzer sağlıklı alternatifler bulmak olacaktır.

Denemek için ağız tadınıza uyan tarifleri internetten araştırabilirsiniz. İyi beslenmek ve sağlıklı kalmak, tatildeyken çok daha zor olabilir ancak bu imkânsız değildir.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı bu yazıdaki ipuçlarından faydalanarak koruyabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Источник: https://multiyasam.com/saglikli-bir-tatil-icin-ipuclari-puf-noktalar-ve-tarifler/

Çocuğunuzun Verimli Bir Yaz Tatili Geçirmesi İçin..

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Karne günü yaklaşırken anne babaları da bir telaş sardı. “Uzun bir yaz tatili boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı?” şeklindeki sorular anne babaların da kafasını meşgul ediyor.

Karnesinde kırık not olan öğrencilerin velileri de aynı şeklide huzursuz. Ancak birkaç tedbir alarak yaz tatilini çocuğun en verimli şekilde geçirebilmesini sağlamak mümkün. Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar yarı yıl tatili için anne babalara önerilerde bulundu.

Çocuğunuzu kötü karne için suçlamayın

Bebeklik döneminde çocuklar doğal olarak öğrenme güdüsüne sahiptirler. Doğal öğrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendiği zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler.

Çocukların öğrenme yeteneklerini etkileyen bazı durumlar vardır; öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, uyum ve davranış sorunları, gelişimsel bozukluklar, olumsuz yaşam olayları, geçiş dönemleri- ilköğretimden liseye- gibi.

Ailenin yüksek başarı beklentisi ve ”tembel”, “sorumsuz” gibi olumsuz sıfatlarla çocuğu etiketlemesi onun kendine duyduğu güveni zayıflatır. Bu nedenle aile öğrenciyi suçlamaktan kaçınmalı, okul başarısızlığı olarak tanımlanacak sorunu çözebilmek için çaba göstermelidir.

Çocuğunuzun öğretmeni ile irtibat halinde olun

Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Belli konularda başarılı olamayan öğrencilere yönelik okulun kurs, etüd gibi özel düzenlemelerden yararlanın. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanları belirleyin.

Gerektiğinde uzman yardımı almaktan çekinmeyin

Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği gibi akademik başarıyı etkileyen konularda okuldaki öğretmen ve psikolojik danışmanların çocuğunuzla ilgili kuşku ve önerilerine önem verin. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alın.

Tatilde ailenin bir araya gelmesi için fırsatlar yaratılabilir

Örneğin aile paylaşım geceleri düzenlenebilir. Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b.

yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir. Şehir veya memleket dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için düzenlenen geziler, geniş aileyle kaynaşma fırsatı sundukları gibi, aile bireylerine doğdukları, büyüdükleri yerleri görme, anılarını tazeleme ve paylaşma olanağı da sağlarlar.

Çocuklar anne-babaların geçmişe ilişkin anılarını dinlemekten ze alırlar.

Tatili de çocuğunuzun kişisel gelişimine uygun olarak yönlendirmek elinize

Araba, otobüs v.b. ile yapılan yolculuklarda çocukların güzergahı haritalara bakarak takip etmeleri, trafik levha ve işaretlerini izlemeleri etkin öğrenmeyi sağlar.

Çevredeki tarihi ve doğal zenginlikleri tanımak ve yaşayarak öğrenmenin gerçekleşmesine yol açar. Çocuğun gelişimi sosyalleşme sürecini de içermektedir.

Bu nedenle kişiliğini geliştirmesi için ilgileri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklerden yararlanmalı, yaşıtlarıyla birlikte aynı ortamı paylaşabileceği kulüp, kurs gibi faaliyetlere katılmalıdır.

Yaz okulları güzel bir alternatif

Yaz okulları öğrenci ve ailelerin tatil dönemini yararlı şekilde değerlendirmelerine fırsat tanıyan kurumlardır. Özellikle ilköğretim ve lise çağındaki kız ve erkek öğrenciler yaz okullarından yararlanabilirler.

Ancak aileler bu konuda çocuklarının görüşlerini almalı, onlara katılacakları yaz kampları, tercih edecekleri spor dalları ve etkinlikler hakkında seçim yapma hakkı tanımalıdırlar. Yaz kampları seçiminde göz önünde bulundurulması gereken diğer unsurlar çocuğun ilgi alanı ve becerileridir.

Anne-baba, eğitimci ve uzmanların dikkatli gözlemleri ve incelemeleri ile çocuğun ilgi alanlarının belirlenmesi mümkündür. Sporla ilgilenmeyen ancak tiyatroyu seven bir çocuğu sportif faaliyetler yerine, drama etkinliklerinin yer aldığı bir ortama yönlendirmek daha doğrudur.

Yaz okulları uzun süren eğitim yılının ardından öğrencilerin gerginlikten uzaklaşarak rahatlamalarını sağlayan ortamlardır. Öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler, iletişim becerilerini geliştirirler. Yaşıtlarının bulunduğu ortamda kendilerini sınama, arkadaşlarıyla kıyaslama fırsatını bulurlar.

Çocuğunuz Yazın da Bilgisayarın Başından Kalkmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Okul döneminde bilgisayarın önünden kalkmayan çocuk yaz tatilinde de aynı davranışı sürdürüyorsa, anne-babalar bu alışkanlıktan vazgeçmesi için ona yardımcı olabilirler.

Öncelikle çocuğun her gün bilgisayara ayırdığı zaman belirlenmelidir. Toplam süre okul öncesi çağ çocuklarında bir saatten, ilköğretim dönemi çocuklarında iki saatten fazlaysa yetişkinler sınırlandırmaya gidebilirler. Onunla konuşarak bilgisayar kullanacağı süre birlikte belirlenebilir. Çocuğun beraber saptanan süreyi aşıp, aşmadığı izlenmelidir.

Çocukla evle ilgili bir iş yapmak şartıyla bilgisayar kullanma süresi kazanması konusunda bir sözleşme yapılabilir. Bilgisayar kullanmanın bedeli yüksek olursa çocuğun isteği de azalabilir. Örneğin “Markete gidip, alışveriş yaparsan yarım saatlik bilgisayar kullanma süresi kazanacaksın.”gibi.

Çocuklarının özgüvenlerinin gelişmesini isteyen anne-babalar onlardan bilgisayarı, program ve oyunları açıklamalarını isteyebilirler. Anne-babasından daha çok bildiğini düşünmek çocuğun üzerinde olağanüstü etki yaratabilir

Aşırı kullanımı engellemenin en kolay yollarından biri bilgisayarı koridor veya ortak çalışma odası gibi yetişkinlerin takip edebilecekleri bir yere koymaktır.

Aile içinde birden fazla insan aynı bilgisayarı kullanırsa çocuk sırasını bekleme, başkalarının eşyalarına saygı gösterme-disket, dosya- gibi sosyal beceriler geliştirir.

Bunun yanı sıra çocuğun bilgisayar ve interneti hangi amaçla kullandığı belirlenir, “chat arkadaşları” hakkında bilgi toplanır.

İnternet iyi kullanıldığında güçlü bir eğitim aracıdır. Öğrenciler çeşitli kütüphanelerden yararlanma, uluslararası yayınları takip ederek proje hazırlama, bilgilerini derinleştirme olanağı bulurlar.

Ancak internette öğrenciler zamanlarının % 95’ini boşa geçirmektedirler. Bilgi alışverişinde bulundukları sohbet odalarında duygusal olgunluklarını aşan, uygunsuz materyallere ulaşabilmektedirler.

Ana-babanın bilgisayar dünyası üzerindeki hakimiyeti artarsa, çocuklarla birlikte oyun oynayabilirler. Program ve oyunların içeriklerini denetleyebilirler. Onları eğitimsel değerler içeren oyunlara yönlendirebilirler. Bilgisayar oyunlarının seçiminde çocuğa yardımcı olarak yaş ve gelişimine uygun, şiddet içermeyen programlar alabilirler.

Üç-beş yaş dönemindeki çocuklar için anımsama, guruplandırma, göz-el koordinasyonuna ilişkin görevler içeren programlar, 6-8 yaş için okuma, yazma, mantık yürütmeyle ilgili etkinlikler, 9-12 yaş için soyut kavramlar, ileri düzeyde sorun çözmeyi içeren materyaller seçilmelidir.

Ayrıca anne-babalar uygunsuz malzemelere ulaşmanın önlenebileceği denetim sistemleri hakkında bilgi edinebilirler.
Güncellenme Tarihi: 24 Haziran 2009Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/cocugunuzun-verimli-bir-yaz-tatili-gecirmesi-icin/

Yaz Tatilinde Neler Yapılabilir?

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Okullar 17 Haziran Cuma gününden 12 Eylül Pazartesi gününe kadar kapalı olacak. Üç aylık tatil sana başlarda uzun gibi gelebilir. Bu nedenle yapman gereken işleri erteleyebilirsin. Ancak tatiller her zaman hızlı geçer. Bu nedenle sana birkaç önerimiz var:

 1. “Ama daha Haziran’dayız, okulların açılmasına çoooook var..” diye düşünme. Tüm tatiller çok çabuk biter. Bu nedenle yaz tatilinde yapman gereken işleri erteleme.
 2. Yaz tatilinde eğlenmek lazım. Bütün yıl çalışarak, bunu hak ettin. Yıl boyunca iyi çalışmamış da olabilirsin. Yine de tatili hak ettin. Unutma, yaz tatilinde yeterince iyi olmadığın alanlarda kendini geliştirebilirsin.
 3. Matematik ile başın dertte mi? Fen bilgisi derslerini anlamıyor musun? Yaz tatili, bu sorunların üstesinden gelmek için harika bir fırsat. Üç aylık tatilin bir bölümünü ders çalışmaya ayır ve eksik kaldığın konuların üstesinden gel!
 4. Basketbol takımında her zaman ilk 5’te misin? Yoksa genellikle bench’te mi otuyorsun? Fark etmez. Tatil boyunca spor yaparak, kondisyonunu güçlendir ve yeni sezonda takımın en iyisi ol.
 5. Bu yaz tatilinde, bilgisayarını yalnızca bilgi edinmek için değil, bilgi üretmek için de kullanabilirsin. Yaz tatilinde kodlama öğrenmek ve yeni programlar üretebilmek için nasıl programlama yapabileceğini öğrenebilirsin. Merak ettiğin sorular için şu adrese bak: Çocuklar için Programlama Dersleri
 6. Şiir yazmayı, resim yapmayı ya da hikaye yazmayı mı seviyorsun? Tatilde, kendini bu alanlarda geliştirmek için kurslara gidebilir ya da istediğin kadar eser oluşturabilirsin. (Eserlerini Cicicee’ye göndermeyi de unutma!)
 7. Yaz tatili sevdiklerinle vakit geçirmek için de iyi fırsattır. Sevdiğin insanları ziyaret edebilir ve tatilde onlarla birlikte eğlenebilirsin. Unutma, sevdiklerine zaman ayırman yalnızca tatilde değil, hayat boyunca yapılabilecek en güzel şeylerden biridir.
 8. Arkadaşlarını tatil boyunca özleyebilirsin. Telefonla aramak ya da mesaj atmak yerine, onlara mektup gönderebilirsin. Bu senin için güzel bir deneyim olabilir.
 9. Bisiklete binmek! Yaz tatilinde yapılacak aktiviteler arasında en eğlenceli olanlardan biri de bu. (Bisiklete binmeden önce güvenlik ekipmanlarını -bisiklet kaskı, dirseklik, far vb.- kullanmayı sakın unutma!)
 10. Yaz tatilinde yapılabileceklerin arasında yeni bir dil öğrenme ya da bildiğin bir yabancı dilde kendini geliştirmek de var. Yeni bir dil öğrenmek harika bir duygu. Öğrenmek istediğin yabancı dilde kelime bilgini geliştirebilir ve pratik yapma şansı bulabilirsin.
 11. Neredeyse unutuyorduk.. Yaz tatili deyince akla ilk ne gelir? Elbette bol bol deniz gir, istediğin kadar yüz. Ancak öğle saatlerinde denize girmemeye dikkat et. (Güneş seni olumsuz etkileyebilir.) Bol bol su içmeyi ve meyve yemeyi de unutma!

Yaz Tatilinde Yapılabilecek Aktiviteler

Kitap okumak, film izlemek, lunaparka gitmek, müzeleri gezmek.. Yaz tatilinde yapabileceğin bu harika etkinlikler için sana sunduğumuz önerileri aşağıda bulabilirsin.

Yaz Tatili için Çocuk Filmleri Önerileri

Filmleri kim sevmez ki? Üstelik de komik, eğlenceli ya da merak uyandırıcı bir tarafı varsa? Kayıp Balık Nemo, 6 Süper Kahraman, Garfield, Arkadaşım Max, Şirinler, Karlar Kraliçesi..

Büyük bir keyifle izlediğin ya da bir türlü izlemeye fırsat bulamadığın filmleri izlemek için yaz tatili muhteşem bir zaman. 2015’te vizyona giren ya da yakın zamanda vizyona girecek olan çocuk filmleri listesi için tıkla: Çocuk Filmleri 2015

Yaz Tatili için Çocuk Kitapları Önerileri

Bazı çocuklar kitap okumaya bayılırken, bazı çocuklar kitap okumaktan hiç hoşlanmaz. Bunun sebebi, kitap okumanın sıkıcı ya da sıradan bir şey olması değildir. Sadece bazı kitaplar sıkıcıdır ya da senin ilgini çekmiyordur. Ancak tıpkı sevdiğin filmler, diziler, şarkılar olduğu gibi büyük bir keyifle okuyacağın kitaplar da var.

Macera, bilim kurgu, fantastik gibi türleri mi seviyorsun yoksa sevgi, dostluk gibi kavramları ele alan kitapları mı? Bu yaz tatilinde okuyabileceğin kitaplara bir bak ve geciktirmeden bir kitap okumaya başla! Kitap listesine bakmak için tıkla: Yaz Tatili için Kitap Önerileri

Çocuklar için Yaz Bilim Okulları

Elektrik nasıl bulundu? Bilgisayarlar her şeyi yapmak nasıl mümkün oluyor? Ameliyatlar nasıl yapılıyor? Şimşek nasıl çakar? Gökkuşağı nasıl oluşur? Kimya, biyoloji, fizik ya da doğa bilimleri ile ilgili binlerce sorun olabilir.

Şaşırmak, merak ettiklerini öğrenmek, sorularının cevaplarını bulmak ve keşifler yapmak için bilim okullarına gidebilirsin. Bu yaz, senin bir bilim insanı olmaya başladığın zaman olabilir.

Marie Crie, Nicolas Tesla, Rosalind Franklin ya da Albert Einstein.. Onlardan hiçbir farkın yok. Bu yaz tatilinde sen de bir bilim insanı olabilirsin.

Yaz tatilinde bilimle ilgili aktiviteler, deneyler ve atölyeler yapan yaz okulları ve kamlar için tıkla: Çocuklar için Bilim Yaz Kampları

Çocuklar için Yaz Spor Okulları

Spor yapmadan olmaz! Tatilde bol bol spor yapmak, ilgilendiğin bir branşta kendini geliştirmek ve yeni arkadaşlar edinmek için spor okullarına ve yaz kamplarına katılabilirsin.

Disiplin, sorumluluk alma, takım çalışmasına uyum sağlama gibi özelliklerin de böylece gelişebilir. Eğer bir voleybolcu, basketbolcu ya da bir yüzücü olmayı hayal ediyorsan, yaz tatilinde bu hayaline ulaşmak için çalışabilirsin.

Çocuklar için 2015 yılında düzenlenen yaz kampları ve yaz okulları için tıkla: Yaz Kampları ve Yaz Okulları

Источник: https://cicicee.com/yaz-tatilinde-neler-yapilabilir/

Tatile Giderken Alınması Gerekenler | Tatil için Valiz Hazırlama

Yaz Tatilini Sağlıkla Geçirmek İsteyenler İçin İpuçları

Tatile giderken alınacak eşyaları belirlemek hepimizin ortak derdi. Eksiksiz birer valiz hazırlamak isteyenler için Valizim'in otomatik tatil listesi hazırlama motorunu deneyebilir veya bu yazıyı okuyarak neleri atladığınızı fark edebilirsiniz.

Önce kıyafetlerden başlamak gerek… Kıyafet kişinin üstünü değiştirme sıklığına, kalınacak gün sayısına ve mevsime bağlı olarak değişir.

Bu yüzden alınacakların adediyle ilgili bir öneride bulunmuyor, alınması gereken kıyafetleri de kadın – erkek ve yaz – kış olarak gruplandırıyorum.

Olmazsa olmazları unutmayın! 

Tatile giderken alınması gerekenler listesinde belirttiğim gibi gündelik kıyafetlerin dışında, yaz olsa bile yağmur veya soğuğa karşı önlem alınmalı.

Akşam yemeği veya davetler için şık birer takım/elbise veya doğa-spor amaçlı tatiller için eşofman ve uygun ayakkabı almayı unutmayın! Deniz tatili için ekstra mayo, deniz elbisesinin yanı sıra aşağıdaki plaj ürünleri kategorisine de göz atabilirsiniz.

Valizim – Otomatik Valiz Listesi'ni bi deneyin deriz! 🙂 

Sayfanın sağ üstünde yer alan “Valizimi Hazırla”ya tıklayarak otomatik bir tatil listesi çıkartabilir, listeyi hazırlarken not alabilir ve sonunda kendinize mail atabilirsiniz. Denemeye değer! 🙂 Biz yine de tatile giderken alınacakları burada bir kez daha listeleyelim.

YAZIN TATİLE GİDERKEN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Şort
 • T-shirt
 • Gömlek-Pantolon İkilisi
 • Mayo
 • Ceket/Mont
 • Çorap
 • Pijama
 • Gerekliyse takım elbise ve uygun ayakkabı.

KIŞIN TATİLE GİDERKEN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Atlet
 • T-shirt – kısa veya uzun kollu
 • Gömlek
 • Pantolon
 • Kot
 • Kazak veya yelek
 • Sweatshirt
 • Blazer veya Kumaş Ceket
 • Yağmurluk
 • Mont
 • Polar ceket veya hırka
 • Atkı, eldiven ve bere
 • Çorap
 • Eşofman takımı
 • Pijama
 • Termal kıyafet veya içlik
 • Gerekliyse takım elbise ve uygun ayakkabı.

Tatile giderken alınması gereken kıyafetler – kadınlar için

 • İç çamaşırları
 • Şort
 • Etek
 • T-shirt
 • Bluz
 • Elbise
 • Tulum
 • Deniz elbisesi – Pareo
 • Mayo – Bikini
 • Hırka – Ceket
 • Çorap
 • Pijama
 • Gerekliyse şık bir elbise ve uygun ayakkabı.

Birkaç önerimiz var. En Güzel Deniz Tatili Kombinleri için tıktık! 

KIŞIN ALINACAK KIYAFETLER

 • İç çamaşırları
 • Atlet
 • T-shirt – kısa veya uzun kollu
 • Gömlek
 • Pantolon
 • Etek
 • Kot
 • Kazak veya yelek
 • Sweatshirt
 • Yağmurluk
 • Mont
 • Polar ceket veya hırka
 • Atkı, eldiven ve bere
 • Çorap
 • Eşofman takımı
 • Termal kıyafet veya içlik
 • Pijama
 • Gerekliyse şık bir elbise ve uygun ayakkabı.

TERLİK VE AYAKKABI

 • Spor ayakkabısı
 • Yürüyüş ayakkabısı
 • Plaj terliği
 • Sandalet
 • Ev terliği
 • Deniz ayakkabısı
 • Kadınlar için gerekliyse yüksek topuklu ayakkabı, stiletto, babet.
 • Erkekler için gerekliyse klasik ayakkabı.

Yaz tatili için sinek kovar, güneş kremi, güneş sonrası krem, deodorant gibi ürünler tatile giderken alınması gereken, olmazsa olmazlardan. Kadınlar için en önemli tatil gereçleri tarak, saç yumuşatıcı, törpü olabilir…

🙂 1 haftadan uzun sürecek bir tatilin sonunda tırnaklarınızın uzayacağını düşünerek tırnak makası almak iyi olur. Daha da uzun tatillerde kadınlar için epilasyon, erkekler için traş gereçlerini yanınıza alabilirsiniz.

Tatile giderken alınması gereken bunca eşyayı toparlamak zor evet…

Erkekler için kişisel bakım ürünleri

 • Deodorant – Rolon
 • Parfüm
 • Diş Macunu – Diş Fırçası
 • Şampuan
 • Duş Jeli
 • Duş Lifi
 • Krem – Nemlendirici
 • Havlu
 • Tarak
 • Sinek Kovar
 • Jilet
 • Traş Makinesi
 • Traş Köpüğü
 • Tırnak Makası

Kadınlar için kişisel bakım ürünleri

 • Deodorant – Rolon
 • Parfüm
 • Diş Macunu – Diş Fırçası
 • Şampuan
 • Saç Kremi
 • Saç Bakım Ürünleri
 • Duş Jeli
 • Duş Lifi
 • Krem – Nemlendirici
 • Havlu
 • Epilasyon Aleti
 • Makyaj Malzemeleri ve Makyaj Çantası
 • Saç Fırçası – Tarak
 • Sinek kovar
 • Jilet
 • Tırnak Makası
 • Törpü
 • Cımbız
 • Günlük veya Hijyenik Ped

TATİLE GİDERKEN ÇANTA – BAVUL SEÇİMİ

Tatilde nereye, hangi yolla gideceğiniz ve gittiğiniz yerde kaç gün kalacağınıza göre uygun bir valiz veya çanta seçebilirsiniz. Arabayla gidiyorsanız bagajınıza sığacak büyüklükte, uçakla gidiyorsanız da havayolu şirketinin izin verdiği ölçülerde ve kiloda bir valiz seçtiğinizden emin olun.

Arabanızın bagajı küçük olabilir, bu durumda birden fazla aile bireyi için tek ve büyük bir valiz tercih edebilirsiniz. Uçakla gidiyorsanız havayolu şirketleri elinizdeki parça sayısı ve ağırlıkları konusunda bazen titiz davranabiliyor. El bagajınızı ölçmek isteyebilecekleri aklınızda bulunsun. Evden çıkmadan önce valiz ve el bagajınızı tartmanızı öneririz.

EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLERİN LİSTESİ BURADA

Yurtdışı tatili ve aktarmalı uçuşlarda valiz seçimi

Aktarmalı uçuşlarda veya ülke değiştirirken kullanacağınız transferlerde valiz – çanta taşıma kuralları değişebilir. Örneğin Türkiye'den çıkarken Türk Havayolları'nı tercih edebilir ve 30 kg valiz hakkıyla yurtdışına çıkabilirsiniz. Fakat orada ülke değiştirirken lokal bir havayolu şirketinin valiz kuralları değişecektir.

Bazı charter uçuşlarda sadece ve sadece el bagajı, hatta sırt çantasına izin verildiği durumlarda valiziniz için ekstra – hatta uçak bilet fiyatından çok daha fazla – ücret ödemeniz gerekebilir. Bu arada aktarmalı uçuşu kaçırmakla ilgili anımızı anlattığımız şu İstanbul-Frankfurt-Toronto aktarmalı uçuş faciası/bagaj transferi yazımıza da göz atabilirsiniz.

YURTDIŞINA GİDERKEN VALİZE BUNLARI KOYMAYI UNUTMAYIN

Источник: https://valizim.com/yazi/tatile-giderken-alinacaklar-listesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.